TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ не одговори на директното обвинување

А1 - 28.11.2010

Груевски и денеска не одговори на директното обвинување од Велија Рамковски дека правел криминал со злоупотреба на буџетски пари за партиски цели.

Наспроти поддршката од граѓаните отсуствува поддршката од медиумите

А1 - 28.11.2010

Упадот на власта во А1 Телевизија драстично ќе ја влоши сликата за слободата на медиумите во Македонија, порачуваат новинари кои со години ја следат ситуацијата во медиумскиот простор.

Амбасадите заинтересирани за злоупотребата на буџетски пари

А1 - 28.11.2010

Амбасадите во земјава се заинтересираа за тврдењето на Рамковски дека владејачката ВМРО-ДПМНЕ си ги плаќала партиските реклами со пари од буџетот.

Функционира ли контролата на финансирање на медиумите и партиите?

Deutsche Welle - 28.11.2010

Јавното обвинителство од утре (29.11.10) треба да почне со испитување на тврдењата на сопственикот на А1 телевизија, дека премиерот ги плаќал рекламите на ВМРО ДПМНЕ од државната каса.

Сојузот на борци од 2001 револтиран поради инволвирањето во случајот со А1

Форум - 28.11.2010

Сојузот на здруженијата на борци од 2001 година денеска го изразија својот револт поради тоа што А1 телевизија еднострано ги инволвирала бранителите да се приклучат во личните акции водени од ...

Реален осврт на македонските медиуми за случајот А1

Курир - 28.11.2010

Македонските печатени медиуми, викендов во своите репортерски извештаи, известуваа избалансирано и крајно критично кон работењето на Рамковски.

СДСМ - Груевски да одговори на обвинувањата на Рамковски

Inpress - 28.11.2010

Скопје, 28. ноември 2010 (ИНПРЕС) СДСМ денес очекуваше самопрогласениот реформатор и квази патриот Никола Груевски да излезе пред јавноста и да даде одговор на сериозните обвинувања, јавно изречени ...

СДСМ: Очекуваме одговор од Груевски на обвинувањата од Рамковски

Курир - 28.11.2010

Андреј Петров, генералниот секретар на СДСМ денеска изјави дека опозициската партија очекувала премиерот Никола Груевски да излезе пред јавноста и да даде одговор на сериозните обвинувања од ...

Сојузот на здруженија на борци од 2001 година бара да не бидат инволвирани во одбрана на криминал

Сител - 28.11.2010

Сојузот на здруженија на борци од 2001 година денеска остро го осуди обидот од А1 телевизија бранителите да бидат инволвирани во личните акции и промоции, како што велат, на сопственикот и газда ...

Сојузот на борци од 2001 револтиран поради инволвирањето во случајот со А1

Макфакс - 28.11.2010

Сојузот на здруженијата на борци од 2001 година денеска го изразија својот револт поради тоа што А1 телевизија еднострано ги инволвирала бранителит..

СДСМ: Груевски да одговори на обвинувањата од Рамковски

Форум - 28.11.2010

Опозицискиот СДСМ бара одговор од премиерот Никола Груевски, на обвинувањата од Велија Рамковски дека рекламите на ВМРО-ДПМНЕ биле плаќани со владини пари Како што рече секретарот на СДСМ, Андреј ...

За вистината се работи, драги колеги!

Окно - 28.11.2010

Додека вистината ги облече чевлите, лагата ќе прошета половина свет, вели една мудра изрека. Лагите за инцидентот во А1 телевизија, во четвртокот вечерта, за среќа, не прошетаа подалеку од Паљурци и ...

Бранителите од 2001 револтирани од А1

Нетпрес - 28.11.2010

Сојузот на здруженијата на борци од 2001 година денеска во Скопје изразија револт одтоа што А1 телевизија еднострано ги инволвирала бранителите во последните случувања во телвизијата.

СДСМ: Груевски да каже колку пари од Буџетот платил за партиски реклами

eReporter - 28.11.2010

СДСМ денес очекуваше самопрогласениот реформатор и квази патриот Никола Груевски да излезе пред јавноста и да даде одговор на сериозните обвинувања, јавно изречени од страна на сопственикот на А1 ...

Кој е над Законот?

А1 - 27.11.2010

Законите се еднакви за сите и никој не е над Законот, тврди министерката за внатрешни работи Јанкуловска. „Законите се еднакви за сите граѓани на Република Македонија и никој, буквално никој не е над ...

Злоупотреба на буџетот?

А1 - 27.11.2010

Со државни пари, ВМРО-ДПМНЕ ги плаќала партиските реклами на А1 Телевизија, откри во синоќешното интервју во Студио 2 сопственикот, Велија Рамковски.

Нова Демократија со поддршка за А1 Телевизија

А1 - 27.11.2010

Нова Демократија на Имер Селмани се огласи со поддршка за А1 Телевизија. Го осудува упадот оценувајќи го како брутален напад врз слободата во државата.

Граѓаните го креваат својот глас за поддршка

А1 - 27.11.2010

Полицискиот упад и неколку часовната опсада на А1 телевизија ги зовреа страстите. Поддршката од граѓаните станува се помасовна.

Новинарите од А1 поднесоа претставки до внатрешна контрола на МВР

А1 - 27.11.2010

Новинарите на А1 Телевизија поднесоа претставки до внатрешната контрола на МВР. Пред два дена полицијата го ограничи движењето на новинарските екипи, а врз дел од новинарите примени и физичка сила.

Случувањата во А1 на агендата во Брисел

А1 - 27.11.2010

Во понеделник на дневен ред во Брисел ќе биде упадот во А1 Телевизија. Европратениците ќе бараат одговори од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ на состанокот на мешовитиот парламентарен комитет Македонија - ЕУ.

А1 Колумна: Упад во А1

А1 - 27.11.2010

Во А1 влезе полицијата, но во А1 упад направи власта. Одете и запечатете ја зградата и луѓето во неа, никој не смее да влезе ниту да излезе, таква била сигурно глупата наредбата од началството до ...

Поддршката од граѓаните станува се помасовна

А1 - 27.11.2010

Гледачите во Македонија продолжуваат со огромен интерес да ја следат програмата на А1 Телевизија која непрекинато ги пренесува снимките од 25.

Велес: Демократијата падна на испит

А1 - 27.11.2010

Демократијата падна на испит, вака велешани го коментираат завчерашниот упад во А1 Телевизија. Околу 17 часот поголема група граѓани од повеќе националности се собраа во центарот на градот да ја ...

Прилеп: Власта се обидува да го замолчи најгледаниот медиум

А1 - 27.11.2010

Граѓаните вечерва го преполнија центарот на Прилеп и градскиот плоштад Методија Андонов- Ченто, во знак на поддршка на А1 телевизија и весниците „Време“, „Шпиц“ и „Коха е Ре“.

Штипјани ја дадоа својата поддршка за А1 Телевизија

А1 - 27.11.2010

Граѓаните во Штип решија да ја дадат својата поддршка за А1, решија со потписи да го дадат својот глас против уривањето на демократијата и за слободата на говорот.

Куманово: Ја жалам секоја држава со ваква власт

А1 - 27.11.2010

Поддршка за А1 Телевизија. Вака денеска кумановци го ставаа својот потпис да дадат поддршка на новинарите од А1 Телевизија и секако да се спротивстават на онаа слика што изминатите денови имаше ...

Тетовчани разочарани од пресметката на власта со А1

А1 - 27.11.2010

Поддршка за А1, поддршка за демократијата, слобода на новинарството. Вакви пораки упатија тетовци на вечерашниот протест во центарот на градот.

Не' третираа како криминалци

Дневник - 27.11.2010

Датум: 26.11.2010, 23:10 МЛАДЕН ЧАДИКОВСКИ, ГЛАВЕН И ОДГОВОРЕН УРЕДНИК НА „А1-ТЕЛЕВИЗИЈА“ Обид за заплашување со кој не' третираа како криминалци, е оценката на Младен Чадиковски, главен и одговорен ...

Советот за радиодифузија поделен

Дневник - 27.11.2010

Датум: 26.11.2010, 23:13 Институциите да им овозможат на медиумите непречено да си ја вршат својата работа, но истовремено медиумите и нивните сопственици да им овозможат пристап на сите надлежни ...

Груевски: Случувањето во А1 се дел од стратегијата „Надеж“ на Црвенковски

Канал5 - 27.11.2010

Премиерот Никола Груевски во синоќешната емисијата Миленко шоу, тврди дека случувањата во А1 телевизија се дел од пропагандата „Надеж“ за која поранешниот претседател Бранко Црвенковски плати 350 ...

Протест на А1, Време, Шпиц и Коха е ре

Канал5 - 27.11.2010

На плоштадот Пела се одржа едночасовен собир организиран од А1, Шпиц, Време и Коха е ре на кој присуствуваа стотина граѓани.

Камерите ги засенија намерите

Дневник - 27.11.2010

Датум: 26.11.2010, 23:09 Злоупотребени се и полицајците и новинарите, е најкратката оценка за прексиноќешните тензии со и околу „А1 телевизија“.

Брисел загрижен поради инцидентите

Дневник - 27.11.2010

Датум: 26.11.2010, 23:12 Загриженост за инцидентите во телевизија „А1“ изрази Брисел. Од кабинетот на комесарот за проширување Штефан Филе велат дека се загрижени поради инцидентите во кои ...

Кога полицајците доаѓаат

Дневник - 27.11.2010

Датум: 26.11.2010, 23:49 Ако и двете страни мислат криво, тоа воопшто не значи дека и двете се во право (Карл Попер). Ваков заклучок се наметнува по синоќешната тешка и долга ноќ во која пред очите ...

Инспектори го тресат Рамковски, А1 обвинува за упад

Утрински - 27.11.2010

Милионски проневери во работењето на фирмите поврзани со сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, откриле инспекциските служби во целоноќниот претрес во документацијата на шест фирми лоцирани ...

Адвокатката на А1 колабираше

Утрински - 27.11.2010

Адвокатката на А1 телевизија и на фирмите што беа чешлани од инспекциите, Лујза Стаиќ, вчера претпладне колабираше по напорната ноќ, поради што мораше да интервенира и екипа на Брзата помош.

На А1 не ни се случи народ

Утрински - 27.11.2010

Пред и во А1 телевизија завчера вечер не ни се случи народ. Не видовме романски директен пренос од Револуција. Видовме многу вооружени полицајци и чувме многу борци за човекови права и слободи.

Ја покажаа моЌта под закрила на ноЌта

Утрински - 27.11.2010

Драматична ноќ се случи во Македонија. Национална телевизија беше под налетот на брутални полициски сили. Избезумени новинари, шокирана јавност, вжештени телефонски линии.

Брисел повикува на воздржаност

Утрински - 27.11.2010

Брисел - Европската комисија ги повикува сите политички партии на воздржаност и незлоупотребување на вчерашните случувања кај А1.

Рамковски не е над законите

Дневник - 27.11.2010

Датум: 26.11.2010, 23:17 ИНТЕРВЈУ: ГОРДАНА ЈАНКУЛОВСКА, МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ Министерката Гордана Јанкуловска смета дека тоа што нема пријава за пречекорување на полициските овластувања е ...

Кога полицајците доаѓаат

Оn.net - 27.11.2010

ни го зема зборот :) Бев присутна во телевизија „А1“ и ги видов двете страни на медалот. Надвор целосна опсада од полиција под фул опрема, внатре распослана ад-хок варијанта на здружената опозиција, ...

Анкета: Граѓаните за случувањата во А1, манипулација со новинарите или не

Курир - 27.11.2010

Во врска со последните случувања во А1 Телевизија, ги прашавме граѓаните за тоа дали новинарите од телевизијата биле изманипулирани од сопственикот.

Мирен протест за поддршка на А1

Форум - 27.11.2010

Вработените во А1 телевизија, граѓани и дел од опозициските партии вечерва се собраа на мирен протст на плоштадот „Пела“ во Скопје за како што велат во одбрана на независноста на медиумите и за ...

Владата ги демантира тврдењата на Рамковски

Форум - 27.11.2010

Владата ги демантира тврдењата на Велија Рамковски дека владини реклами биле користени за покривање на трошоци поврзани со партиски кампањи „Тоа тврдење на Велија Рамковски претставува груба лага и ...

Шврговски ќе испитува дали Груевски ги плаќал партиските кампањи со

Алфа - 27.11.2010

Јавното обвинителство ќе испитува како Владата трошела буџетски средства во А1, по тврдењата на Велија Рамковски дека Премиерот Груевски ги плаќал партиските реклами на ВМРО- ДПМНЕ од државната каса.

Владата ги демантира тврдењата на Рамковски

Макфакс - 27.11.2010

Владата ги демантира тврдењата на Велија Рамковски дека владини реклами биле користени за покривање на трошоци поврзани со партиски ...

Протести во неколку градови за поддршка на А1

Р.С.Европа - 27.11.2010

Во Скопје и во неколку други поголеми градови во Република Македонија беа организрани протести на граѓаните на повик и во знак на подршка на А1 телевизија, Весниците Време, Шпиц и Коха е ре.

А1, Шпиц, Време и Коха е ре организираат протести

Р.С.Европа - 27.11.2010

Македонските медиуми А1 телевизија, Весниците Време, Шпиц и Коха е ре денеска организираат протести на плоштадот Пела во центарот на Скопје и во центрите на поголемите градови.

Мирен протест за поддршка на А1

Макфакс - 27.11.2010

Вработените во А1 телевизија, граѓани и дел од опозициските партии вечерва се собраа на мирен протст на плоштадот „Пела“ во Скопје за како што вела..

Рамковски - Со државни пари Груевски ги плаќаше партиските реклами

Inpress - 27.11.2010

Скопје, 27. ноември 2010 (ИНПРЕС) Со државни пари, ВМРО-ДПМНЕ ги плаќала партиските реклами на А1 Телевизија, откри во синоќешното интервју во Студио 2 сопственикот, Велија Рамковски.

Рамковски го обвинуваше и Бучковски за упади

Н.Македонија - 27.11.2010

Премиерот Владо Бучковски сака да ме уапси затоа што им влегов во трагата на парите, изјави за медиумите во 2006 година Велија Рамковски, сопственикот на А1-телевизија Неговата реакција тогаш ...

Потфрлија сите

Н.Македонија - 27.11.2010

Во реалното шоу што завчеравечер јавноста имаше можност да го проследи уште еднаш јасно се отслика кревкоста на нашето општество.

Јавното обвинителство ќе испитува како Груевски ги плаќал рекламите во А1

eReporter - 27.11.2010

Јавниот обвинител Љупчо Шврговски најави дека ќе испитува дали како Владата трошела буџетски средства во А1 телевизија, т.е дали Премиерот Груевски ги плаќал партиските реклами на ВМРО- ДПМНЕ од ...

Радиодифузија: Да се овозможи непречено работење на А1

А1 - 26.11.2010

Советот за радиодифузија пред неполн час ја заврши вонредната седница, посветена на последните случувања во А1 Телевизија.

Пломбиран компјутерскиот центар на А1

А1 - 26.11.2010

Изутринава вработените на А1 Телевизија ги пречекаа пломби на вратите. Запечатени се серверот и компјутерскиот центар кои се мозокот на телевизијата.

Скршена пломбата на серверот на А1

А1 - 26.11.2010

Еден час по емитувањето на пладневните вести на А1 во просториите на Телевизија дојде човек, кој одби да се идентификува, туку само ги скрши пломбите на просториите каде што се наоѓаат серверите и ...

Брисел изрази загриженост за ситуацијата во А1

А1 - 26.11.2010

Лошиот глас секогаш се слуша во Брисел, Скандалозниот упад на полицијата во А1 синоќа стигна до ушите на сите надлежни во европските институции на Европската Унија.

Граѓаните за опсадата на А1 Телевизија

А1 - 26.11.2010

Македонските граѓани со осуда и неразбирање за вчерашната полициска опсада на А1 телевизија. Поголемиот број единствени во ставот дека ова е повреда или директен удар врз демократијата во Македонија.

Светските медиуми за упадот во А1

А1 - 26.11.2010

„Полицијата изврши рација во седиштето на приватната ТВ станица во Македонија, нарекувајќи го истрага за проневера, но националната Телевизија критикува дека е упад во слободата на говорот.

Упадот во А1 - единствената тема на комисиската расправа

А1 - 26.11.2010

Притисок и диктатура, полицијата го стега обрачот околу независните медиуми. Македонија со вчерашното силување на демократијата во А1 си даде автогол пред Брисел, опозицијата загрижена за иднината на ...

Брутален напад врз А1 Телевизија и новинарството

А1 - 26.11.2010

Брутален напад на власта врз А1 Телевизија и новинарството. Демонстрација на сила како во најмрачните режими вчера имаше само една цел, да го замолчи медиумот кој не потклекна на заканите да престане ...

УЈП: Ќе влезевме и во CNN и BBC

А1 - 26.11.2010

И Си-Ен-Ен И Би-Би-Си да беа на местото на А1, инспекцијата ке влезеше во потрага по докази по можно даночно затајување од други фирми изјави денеска првиот човек на Управата за јавни приходи Горан ...

Што се случи во А1 телевизија

BBC - 26.11.2010

Даночната инспекција со полициска поддршка во фирми на сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, кои се во иста зграда со медиумот ја разбранува јавноста во Македонија.

Интернет битка за слободата на А1 Телевизија

А1 - 26.11.2010

Полицискиот упад и вчерашното блокирањето на просториите и вработените на А1 Телевизија резултираше со огромна гледаност на отворената програма која во живо ги пренесуваше драматичните моменти.

Редакциски коментар на Ексклузив за вчерашната опсада

А1 - 26.11.2010

Најчитана, најгледана и најкоментирана вест на сајтот на А1 очекувано - А1 Телевизија е под полициска опсада. 15 часа по објавувањето на веста веќе имаше преку 500 коментари.

Полицијата зад себе остави пломби на вратите

А1 - 26.11.2010

Денот го покажа тоа што се сакаше да се скрие во ноќта - упад во А1 Телевизија. Полицијата е замината, но пломби на врати, отштекани кабли и бироа без компјутери ги пречекаа денеска вработените - во ...

Јанкуловска не забележала попречување на работата во А1

А1 - 26.11.2010

Министерката за внатрешни работи Јанкуловска не забележала дека новинарите на А1 Телевизија вчеравечер беа попречени во извршувањето на нивните работни обврски.

Случајот со А1 телевизија приоритет на сите собраниски комисии

А1 - 26.11.2010

И покрај утврдениот дневен ред, вчерашните случувања поврзани со А1 телевизија беа приоритет на денешните собраниски комисии кои се одржуваа истовремено во законодавниот дом.

Блокиран патот кај пругата Маџари што води кон А1

А1 - 26.11.2010

Во скопската населба Маџари кај железничкиот премин полицицијата го блокира патот кој води кон А1 Телевизија, Пред барикадата беше и професорот Љубомир Фрчкоски, кој иако повикан да гостува во ...

Инспекторите непречено работеа

А1 - 26.11.2010

По обвинувањето на првиот човек на УЈП Горан Трајковски дека инспекторите се држат под заточеништво во А1 Телевизија се обидовме да стапиме во контакт со нив.

Итна седница на Советот за радиодифузија

А1 - 26.11.2010

Првиот човек на Советот за радиодифузија, Зоран Стефановски, се јави во отвореното студио на А1 Телевизија и информираше дека за утре е закажана итна седница на Советот за радиодифузија.

Нападнат главниот и одговорен уредник на А1 Младен Чадиковски

А1 - 26.11.2010

Доцна ноќеска, откако се разотидоја граѓаните кои и дадоа поддршка на А1, камерите повторно регистрираа полициска бруталност. Полицијата кршеше врати и тепаше новинари и вработени во Телевизијата.

Немирна ноќ за А1 телевизија

BBC - 26.11.2010

Македонската телевизија А1 синоќа објави дека е, како што се вели, под полициска опсада, дека новинарите се оневозможени да си ја вршат работата и при тоа ниту можат да влезат ниту да излезат од ...

Брзата помош интервенираше во А1

А1 - 26.11.2010

По напорната ноќ во А1 Телевизија и преживеаното претпладнето и се слоши на адвокатката на Телевизијата Лујза Стаиќ. Брзата помош која пристигна во Телевизијата веднаш констатираше дека Стаиќ мора да ...

Ситуацијата мирна,граѓаните се разотидоа

Канал5 - 26.11.2010

Напнатоста полека попушта.Групата граѓани што се собраа пред А1 се разотидоа,откако главниот уредник Младен Чадиковски им се заблагодари за поддршката.И припадниците на специјалната полиција повеќе ...

МИМ: A1 беше злоупотребена за интересите на сопственикот, полицијата не информираше навреме што бара таму

Канал5 - 26.11.2010

А1 Телевизија синоќа беше злоупотребена заради интересите на сопственикот на телевизијата и во политички цели, пишува Македонскиот институт за медиуми кој преку соопштение се огласи за вчерашните ...

ЗНМ бара расветлување на инцидентот во А1 телевизија

Deutsche Welle - 26.11.2010

Сопствениците на медиумите во ниеден момент не смеат да остават сомнеж дека нивните новинари се злоупотребени или дека се под притисок и закана да работат во заштита на лични бизнис интереси на ...

ДС: „преку А1 обид за државен удар“

Телма - 26.11.2010

Демократскиот сојуз денеска оцени дека случувањата околу А1 телевизија во текот на вчерашниот ден, од страна на СДСМ беа искористени за своевиден државен удар, суспендирање на правото и правната ...

Полициска блокада на А1 телевизија

Deutsche Welle - 26.11.2010

Македонската телевизија А1 вчера беше блокирана од полиција. Министерството за внатрешни работи соопшти дека станува збор за полициска асистенција побарана од инспекторите на Управата за јавни ...

Објектот на А1 под полициска блокада

Deutsche Welle - 26.11.2010

Македонската телевизија А1 вчера (25.11.10) беше блокирана од полиција. МВР соопшти дека станува збор за полициска асистенција на инспекторите на УЈП. А1 тврди дека станува збор за политички притисок.

СДСМ: На А1 вчера почна нова серија- Кога Груевски паѓа

Канал5 - 26.11.2010

Наместо за извештајот за Македонија, собранискиот Национален совет за евроинтеграции дебатираше за вчерашните случувања околу А1 телевизија.

По бурната вечер во А1 мирно

Deutsche Welle - 26.11.2010

Откако се земени потребните материјали од страна на инспекторите од УЈП и финансиската полиција, полицијата се повлече од седиштето на А1.

Пред А1 телевизија е мирно

Deutsche Welle - 26.11.2010

Пред зградата на македонската телевизија А1, која вчера беше блокирана од полиција, денеска е мирно. Според интернет сајтот на А1, вратите на телевизијата каде што се наоѓа серверот и компјутерскиот ...

Фуле: Ги повикуваме сите политички субјекти да се воздржат од злоупотреба на овој инцидент

Канал5 - 26.11.2010

Европската комисија ги повикува сите политички партии на воздржаност и незлоупотребување на вчерашните случувања кај А1.

Чадиковски: А1 не беше изманипулирана, ги браневме новинарските права

Канал5 - 26.11.2010

Денеска пред А1 е мирно. Инспекторите од утринава ставиле пломби на трите весника- Шпиц, Време и Коха Е Ре и на компјутерскиот центар на А1. За подоцна да бидат тргнати. Трите весници не работат.

Мим: „А1 злоупотребена во политички и бизнис интереси на сопсtвеникот“

Телма - 26.11.2010

А1 Телевизија синоќа беше злоупотребена заради интересите на сопственикот на телевизијата и во политички цели. Сопственикот на телевизијата има обврска да и објасни на јавноста зошто дозволи ...

ЗНМ и Хелсиншкиот комитет за настаните пред А1

Алсат-М - 26.11.2010

Советот за Радиодифузија (СРД), на вонредниот состанок изрази загриженост за последните настани во А1 телевизија и побара информации од инспекциските служби, но и од А1 за да заземе релевантен став ...

ВМРО-ДПМНЕ: „сдсм злоупотребува легитимна активност на ујп“

Телма - 26.11.2010

Во врска со настаните на ул. Перо Наков б.б. Илија Димовски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ синоќа даде изјава во која се вели: „Ние сме згрозени од активностите кои ги презема ...

Партиски реакции за вчерашните настани пред А1 телевизија

Алсат-М - 26.11.2010

Судир меѓу опозицијата и парламентарното мнозинство околу А1 телевизија. На сите денешни седници на собраниските комисии во центарот на вниманието беа случувањата во зградата каде што се наоѓаат ...

УЈП ги обезбеди потребните документи, А полицијата се повлече од А1 телевизија

Телма - 26.11.2010

Рано утрината полицијата се повлече од просториите на зградата на ул. „Перо Наков“ б.б., каде што се наоѓа телевизијата А1, откако инспекторите на Управата за јавни приходи и на Финансиската полиција ...

Брисел повика на воздржаност и незлоупотреба на случувањата кај А1

Телма - 26.11.2010

Европската комисија ги повикува сите политички партии на воздржаност и незлоупотребување на вчерашните случувања кај А1.

Трајковски:6 инспекторки на УЈП 12 часа се во заточеништво во А1

Канал5 - 26.11.2010

Директорот на УЈП Горан Трајковски во интервју за Канал 5 изјави дека до пред полноќ 6 инспекторки на УЈП се во заточеништво во А1.

МВР негира насилство врз новинарите на А1

Алсат-М - 26.11.2010

МВР ги отфрли како неосновани обвинувањата дека вчера полицијата вршела насилство врз новинарите и другите вработени во А1 телевизија.

Утре вонредна седница на Советот за радиодифузија за настаните во просториите на А1

Канал5 - 26.11.2010

На прашањето дали советот ќе реагира,Борис Арсов,член на Советот за радиодифузија вели: -Нема причини да се крева голема врева околу овој случај,станува збор за манипулација со цел да се инволвира ...

Случајот А1 и пред Националниот совет за евроинтеграции

Телма - 26.11.2010

Случајот со полициското присуство во дворот каде што се наоѓа А1 телевизија и работата на финансиската полиција и УЈП, надвор од дневниот ред, стана тема и на денешната седница на Националниот совет ...

Институциите да ги објаснат мотивите - А1 злоупотребена

Телма - 26.11.2010

Надлежните јасно и прецизно да и ги соопштат на јавноста мотивите и вчерашната ангажираност во објектот во кој е сместена А1 телевизија и конечно да стават крај на беззаконието и хаосот во кој ...

Во зградата во која е А1 телевизија, влезе и Трудовата инспекција

Телма - 26.11.2010

Во зградата во која се наоѓа А1 телевизија, во шесте фирми кои ги испитува УЈП, влегоа и инспектори на Трудовата инспекција.

Состојбата пред А1 телевизијата е смирена

Deutsche Welle - 26.11.2010

Пред зградата на македонската телевизија А1 денеска е мирно и без присуство на полициски сили. Вратите каде што се наоѓаат серверот и компјутерскиот центар на телевизијата се пломбирани, но тоа не го ...

Реакција на ДС за вчерашните случувања околу А1 телевизија

МРТ - 26.11.2010

Демократскиот сојуз денеска оцени дека случувањата околу А1 телевизија во текот на вчерашниот ден, од страна на СДСМ беа искористени за своевиден државен удар, суспендирање на правото и правната ...

Инциденти околу А1 телевизија

Р.С.Европа - 26.11.2010

Изутрината околу А1 било мирно. Од телевизијата велат дека им е запечатен серверот и компјутерскиот центар. Опозицијата и власта повторно во вербална воја Министерството за внатрешни работи за ...

Идниот петок расправа за А1 во собраниска комисија

Р.С.Европа - 26.11.2010

Постојаната собраниска анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот, закажa посебна седница за следниот петок на која ќе се расправа за синоќешните случувања во националната ...

Трајковски: Не станува збор за било каков упад во А1

Курир - 26.11.2010

Директорот на Управата за јавни приходи Горан Трајковски изјави вечерашните случувања со А1 телевизија не претставуваат било каков упад во медиумот, нагласувајќи дека до пред полноќ 6 инспекторки на ...

ВМРО-ДПМНЕ - Ние сме згрозени од активностите кои ги презема денеска СДСМ

Inpress - 26.11.2010

Скопје, 26. ноември 2010 (ИНПРЕС) Очигледно е дека се обидуваат да злоупотребат еден настан и да стопираат легитимна активност на Управата за Јавни Приходи.

ДС: Улично сценарио на СДСМ за државен удар

Форум - 26.11.2010

Демократскиот сојуз (ДС) смета дека случувањата околу А1 телевизија, се искористени од страна на СДСМ за да испровоцира своевиден државен удар Како што рече претседателот на Демократскиот сојуз, ...

Реакција на МИМ за случувањата во А1

Р.С.Европа - 26.11.2010

Македонскиот институт за медиуми оценува дека А1 телевизија синоќа била злоупотребена за интересите на соственикот и во политички цели.

Реакција на три невладини организации на случувањата кај А1

Р.С.Европа - 26.11.2010

Цивил Рајт Дефендерс од Шведска, Центарот за развој на медиуми и НВО Инфоцентарот го осудуваат вчерашниот настан кај А1 и бараат од властите да спроведат темелна истрага.

ПОДЕМ: Црвенковски користи механизми за освојување на власта

Курир - 26.11.2010

Претседателот на Партијата на обединети демократи на Македонија, Живко Јанкулоски истакна дека вчерашното сценарио во А1 ТВ е театар кој благодарение на СДСМ и целосната опозиција изгледало на ...

Без коментар: Прашања од А1 телевизија за Горан Трајковски

Курир - 26.11.2010

Директорот на УЈП Горан Трајковски, одговри на неколку прашања, претежно на новинарка од А1 телевизија, поврзани со вчерашната финасиска контрола на фирмите на улица Перо Наков, Б.Б, каде се наоѓа и ...

СПМ: Проектот „Надеж“ на дело

Форум - 26.11.2010

„Македонската и пошироко меѓународната јавност синоќа можеше на дело да види реализација на дел од проектот „Надеж“ за кое поранешниот претседател Бранко Црвенковски потроши 350 илјади евра народни ...

СДУ - Настанот кај А1 ТВ, срам за Македонија

Inpress - 26.11.2010

Скопје, 26. ноември 2010 (ИНПРЕС) Повод за денешниот прес на Социјалдемократската Унија е срамниот драматичен настан што вчера го гледавме кај А1 телевизија.

Советот за радиодифузија денеска ќе одржи седница

Inpress - 26.11.2010

Скопје, 26. ноември 2010 (ИНПРЕС) Во врска во вчерашните настани во кои беше инволвирана и А1 телевизија, Советот за радиодифузија денеска ќе одржи седница на која ќе ја разгледа новонастанатата ...

Мирно пред А1 телевизија

Макфакс - 26.11.2010

Пред зградата на А1 телевизија утринава е мирно, но забележливо е зголемено присуство на полицијата. ...

Хелсиншки: Контролата можеше да биде посуптилна, но и А1 ја злоупотреби својата моќ

Нетпрес - 26.11.2010

Хелсиншкиот комитет за човекови права покрај загриженост за случувањата во просториите на А1 телевизија истакнува дека контролата на Финансиската полиција можела да биде спроведена посуптилно, но и ...

МИМ: А1 беше злоупотребена за интереси на сопственикот

Макфакс - 26.11.2010

А1 телевизија синоќа беше злоупотребена заради интересите на сопственикот на телевизијата и во политички цели, а граѓаните не добија навремена инф..

СДУ: Настанот кај А1 ТВ, срам за Македонија

Курир - 26.11.2010

Срамно и драматично. Вака претседателот на Социјалдемократската Унија, Лазар Еленовски го опиша вчерашниот настан кај А1 Телевизија.

СПМ: Вчера се реализираше дел од проектот „Надеж“

Курир - 26.11.2010

Од Социјалистичката партија на Македонија, изјавуваат дека граѓаните вчера можеле на дело да видaт како се реализара дел од проектот „Надеж“ за кој поранешниот претседател Бранко Црвенковски потрошил ...

Невладиниот сектор бара да не се меша политика во А1

Кирилица - 26.11.2010

Три невладини организации бараат темелна истрага за случувањата во А1 Цивил Рајт Дефендерс од Шведска, Центарот за развој на медиуми и НВО Инфоцентарот во писмена реакција го осудуваат вчерашниот ...

МИМ: А1 беше злоупотребена за интереси на сопственикот

Форум - 26.11.2010

А1 Телевизија синоќа беше злоупотребена заради интересите на сопственикот на телевизијата и во политички цели, а граѓаните не добија навремена информација од институциите зошто полицијата беше ...

Мирно пред А1 телевизија

Алфа - 26.11.2010

Пред зградата на А1 телевизија утринава е мирно, но забележливо е зголемено присуство на полицијата. Како што јавува А1 денеска, вратите на телевизијата каде што се наоѓа серверот и компјутерскиот ...

Невладини организации реагираат за случувањата во А1

Курир - 26.11.2010

НВО Инфоцентарот, Центарот за развој на медиуми и Цивил Рајт Дефендерс од Шведска, во писмена реакција го осудуваат вчерашниот настан во А1 и бараат од властите да спроведат темелна истрага.

СДСМ: Нова серија на А1 „Кога Груевски паѓа“

Кирилица - 26.11.2010

- Ако во еден обичен работен ден во 8 часот, граѓаните ја гледаа „Лисјата кога паѓаат“, од вчера гледаме друга серија, „Кога Груевски паѓа“. Тоа паѓање нема да биде демократско.

Мирно пред А1 телевизија

Форум - 26.11.2010

Пред зградата на А1 телевизија утринава е мирно, но забележливо е зголемено присуство на полицијата Како што јавува А1 денеска, вратите на телевизијата каде што се наоѓа серверот и компјутерскиот ...

ДС: СДСМ ги вовлекува новинарите во улично сценарио

Курир - 26.11.2010

Демократскиот сојуз денеска оцени дека случувањата околу А1 телевизија во текот на вчерашниот ден, од страна на СДСМ беа искористени за своевиден државен удар, суспендирање на правото и правната ...

Денес мирно пред А1, но оставен крш од синоќа

Кирилица - 26.11.2010

Од А1 тврдат дека откако се разишла толпата, полицијата кршела врати и тепала новинари Како што јавува А1 денеска, вратите на телевизијата каде што се наоѓа серверот и компјутерскиот центар биле ...

Кирилица прашува: Има ли политика во инцидентот во А1?

Кирилица - 26.11.2010

Мислењата на граѓаните за напредокот на Македонија с еподелени. Сега прашуваме дали има политички мотив во она што се случува во А1 Позитивната оценка во извештајот на ЕУ сама посебе говори дека ...

МИМ - А1 е злоупотребена поради интересите на сопственикот

Inpress - 26.11.2010

Скопје, 26. ноември (ИНПРЕС) А1 Телевизија синоќа беше злоупотребена заради интересите на сопственикот на телевизијата и во политички цели.

Полицискиот упад во А1 ТВ е

Окно - 26.11.2010

1. Напад врз главниот опозициски медиум 2. Диктатура на аздисана власт 3. Финансиска контрола со полициска придружба ...

A1 циркузи

Таратур - 26.11.2010

Се чини завршија циркузите што вчера ги исценираа новинарите на А1 телевизија и опозициските политичари кои се обидоа да започнат државен удар – бранејќи ја А1 телевизија од финансиската полиција, ...

ЕК повика на воздржаност и незлоупотреба на случувањата во А1

Курир - 26.11.2010

Брисел ги повикува сите политички партии на воздржаност и незлоупотребување на вчерашните случувања кај А1. - Ги повикуваме сите политички субјекти да се воздржат од злоупотреба на овој инцидент за ...

УЈП и МВР трагаат по криминал, А1 обвинува за упад

Алфа - 26.11.2010

Инспекторите на УЈП спроведувале даночна контрола во шест претпријатија кои не се сопственост на Велија Рамковски, но се сместени во истата зграда каде што е лоцирана А1 телевизија.

Полицијата се повлече од А1

Р.С.Европа - 26.11.2010

Полицијата се повлече изутрината откако се земени сите потребни материјали од страна на инспекторите од Управата за јавни приходи и финансиската полиција, кои би можеле да укажат на евентуален ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ попречува легитимна активност на УЈП

Макфакс - 26.11.2010

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека за случувањата вечерва кај А1 телевизија не станува збор за никаков правен контакт меѓу која и да е институција со телевизијата, обвинувајќи ја опозициската СДСМ дека сака да ...

Случај А1

Р.С.Европа - 26.11.2010

Од А1 велат дека дел од просториите на телевизијата се запечатени со пломби. Инспекторите на УЈП заминале со делумно завршена работа по увидот на ,,Перо Наков бб".

Во Брисел не постои голема загриженост по случувањата околу А1 телевизија

Сител - 26.11.2010

Во Брисел не постои голема загриженост околу вчерашната акција и контрола на финансиската полиција на повеќе фирми кој се наоѓаат на адреса „Перо Наков бб“, каде што е сместена и телевизијата А1.

Кој ја злоупотреби полицијата за упад во А1?

Окно - 26.11.2010

Вечерва бев во ГЕМ, имавме дебата со Фуере. Таму дознав дека има полициска опсада на А1. После дебатата, заедно со неколку познати отидовме да видиме што навистина се случува.

Реакција на СПМ на синоќешниот настан околу А1 телевизија

Сител - 26.11.2010

Македонската и пошироко меѓународната јавност синоќа можеше на дело да види реализација на дел од проектот „Надеж“ за кое поранешниот претседател Бранко Црвенковски потроши 350.000 евра народни пари, ...

Брисел: Да не се злоупотребуваат случувањата во А1

Кирилица - 26.11.2010

Европската комисија ги повикува сите политички партии на воздржаност и незлоупотребување на вчерашните случувања кај А1 - Ги повикуваме сите политички субјекти да се воздржат од злоупотреба на овој ...

Случајот со А1 телевизија приоритет на сите собраниски комисии

Форум - 26.11.2010

И покрај утврдениот дневен ред, вчерашните случувања поврзани со А1 телевизија беа приоритет на денешните собраниски комисии кои се одржуваа истовремено во законодавниот дом.

Собраниската комисија за заштита на правата на граѓанинот идната недела ќе расправа за настаните во

МРТ - 26.11.2010

Постојаната анкетна комисија за заштита на слободите и правата на граѓанинот денеска одлучи да закаже посебна седница за следниот петок на која ќе се расправа за синоќешните случувања во националната ...

Груевски: Нема политички притисок врз А1

Курир - 26.11.2010

Премиерот на Република Македонија Никола Груевски при вечерашното гостување во емисијата на Миленко Неделковски на Канал 5, во однос на вчерашните случувања со А1 телевиизја истакна дека нема никаков ...

Советот за радиодифузија поделен за случувањата во А1

Алфа - 26.11.2010

Поделеност во Советот за радиодифузија – партиските преставници од власта тврдат дека институциите во А1 само си ја вршеа работата – членовите од опозицијата и поранешните новинари повторуваа дека е ...

Случајот со А1 телевизија приоритет на сите собраниски комисии

Макфакс - 26.11.2010

И покрај утврдениот дневен ред, вчерашните случувања поврзани со А1 телевизија беа приоритет на денешните собраниски комисии кои се одржуваа и..

Дали некој манипулира со случајот А1

Курир - 26.11.2010

По изјавите на директорот на УЈП, Горан Трајковски дека инспекцијата за јавни приходи и финансовата полиција по судски и уредно најавената контрола на неколку фирми кои се на истата адреса како и А1 ...

МИМ: Новинарите од А1 злоупотребени од сопственикот

Курир - 26.11.2010

Македонскиот институт за медиуми излезе со соопштение за вчерашните случувања во А1 телевизија, каде се вели дека телевизијата била злоупотребена од сопственикот.

Се контролираат фирмите под контрола на Велија Рамковски

Вечер Прес - 26.11.2010

Веќе десет години медиуми, фими, граѓани... бараат институциите во државава да соберат храброст и да извршат коннтрола на бизнисите под контрола на Велија Рамковски.

ЕУ ги повика партиите на воздржаност околу А1

eReporter - 26.11.2010

Европската комисија (ЕК) апелираше денеска до политичките партии во Македонија да не ги користат вчерашните случувања во телевизијата А1 за свои партиски цели.

Воздржаност и незлоупотреба на случувањата во А1

Идивиди - 26.11.2010

Брисел, 26 ноември 2010 (МИА) - Европската комисија ги повикува сите политички партии на воздржаност и незлоупотребување на вчерашните случувања кај А1.

ВИДЕО/Јанкулоска-Запленети околу 100.000€, претпоставка дека се од фирмите лоцирани на адресата на А1

eReporter - 26.11.2010

Министерката за внатрешни работи рече дека денеска се запленети околу 100.000 евра во кеш, за кои се претпоставува дека се од фирмите кои биле цел на контролата, а се лоцирани на адресата на А1 ...

Мирно околу А1

eReporter - 26.11.2010

Пред А1 изутринава е мирно, а телевизијата тврди дека во текот на вчерашната акција на инспекторите на УЈП која со полициска асистенција траеше до доцна во ноќта им е блокиран серверот и ...

Новинарите спречени во вршењето на својата работа

А1 - 25.11.2010

Новинарите од економската редакција на А1 Телевизија, Анета Додевска и Наташа Стојановска, вечерва дојдоа до директен судир со полицијата, присутни во просториите на А1 Телевизија, која ги спречи во ...

Котевски: Не се работи за контрола на А1 Телевизија

А1 - 25.11.2010

За време на отвореното студио на а1 телевизија се јави портпаролот на МВР Иво Котевски. Како што самиот рече, МВР постапува по барање за асистенција на инспекторите од УЈП.

„Разбуди се“ не се извини на новинарите на А1 Телевизија

А1 - 25.11.2010

Невладината „Разбуди се“ не се извини за вербалниот линч на новинарите Албанци вработени во А1 Телевизија. „Разбуди се“, вчера обвини дека А1 ги навредила Албанците во нивниот најсвет ден 28-ми ...

А1 Телевизија е под полициска опсада

А1 - 25.11.2010

А1 Телевизија е под полициска опсада. Група од 30-тина полицајци со неколку полициски возила и џипови, доцна попладнево ја блокираа А1 Телевизија и не дозволуваат внатре никој да влезе ниту да излезе.

Гордан Георгиев: Почетоци на фашизмот во Македонија

А1 - 25.11.2010

Полициската опсада и понатаму продолжува. Не може да се излезе. Не знаеме што се случува. Никој не соопштува. Во меѓувреме поддршка пристигнува од цела Македонија.

Финансиката полиција влезе во просториите на улица Перо Наков б.б.

Канал5 - 25.11.2010

Драма во просториите на А1 телевизија предизвикана по пристигнувањето на финансиската полиција и даночните инспектори. Според полицијата, се врши истрага за фирмите кои се регистрирани на истата ...

Тензии пред А1 телевизија

Алсат-М - 25.11.2010

Се почнало откако финасиската полиција влегла во контрола на фирми кои се регистрирани на иста адреса на која е и телевизијата.

А1 објави дека полицијата изврши упад во телевизијата

Телма - 25.11.2010

Вечерва телевизија А1 објави дека полицијата направи упад во нивните простории без да објасни за што се работи. Главиот и одговорен уредник Младен Чадиковски изјави дека вработените буквално биле ...

„А1“ под полициска опсада, полицијата негира дека на вработените им е забрането движење

Форум - 25.11.2010

Полициски екипи ги блокираа влезовите на Националната телевизија „ А1“ пред околу три часа и ја затворија главната капија Во моментов сите вработени во А1 се во кругот на телевизијата.

МВР: Не се работи за контрола на А1 телевизија финансиската полиција побарала асистенција

Сител - 25.11.2010

Во врска со вечерашните случувања пред А1 телевизија од МВР информираат дека полицијата постапува по барање за асистенција од финансиската полиција која се обидува да изврши увид во финансиското ...

Котевски - Постапуваме по барање на финансиската полиција

Inpress - 25.11.2010

Скопје, 25. ноември 2010 (ИНПРЕС) Група од 30-тина полицајци со неколку полициски возила и џипови, ја блокираа А1 Телевизија и не дозволуваат внатре никој да влезе ниту да излезе, јави А1 телевизија.

Инцидент во А1

Алфа - 25.11.2010

Уредниците на А1 телевизија тврдат дека полицијата направила упад во медиумот, МВР пак дека и асистираат на финансиската полиција која спроведува контрола во другите фирми на Велија Рамковски за кои ...

МВР за случувањата во А1 - асистираме на финансиска полиција

Р.С.Европа - 25.11.2010

А1 Телевизија јавува дека и натаму вечерва се наоѓа под полициска опсада. Група од 30-тина полицајци со неколку полициски возила и џипови, доцна попладнето ја блокираа А1 Телевизија и не дозволуваа ...

ТВ А1 под полициска блокада?

Р.С.Европа - 25.11.2010

На интернет страна на А1 Телевизија е објавено дека Телевизијата била под полициска опсада. Според А1, група од 30-тина полицајци со неколку полициски возила и џипови, доцна попладнето ја блокирале ...

„А1“ под полициска опсада, полицијата негира дека на вработените им е забрането движење

Макфакс - 25.11.2010

Полициски екипи ги блокираа влезовите на Националната телевизија „ А1“ пред околу три часа и ја затворија главната капија. Во моментов сите вработени во „А1“ се во кругот на телевизијата.

Драма во А1 телевизија

Кирилица - 25.11.2010

Од А1 велат дека полицијата влегла без објаснување и без покажан налог, спротивно на сите закони А1 Телевизија е под полициска опсада.

Реакција на ССНМ за случувањата кај А1 телевизија

Форум - 25.11.2010

Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) остро го осуди потегот на полицијата да го спречи пристапот на вработените во ТВ А1, за што вечерва информираат колегите од таа ...

Упадот во А1 е суспендирање на демократијата, обвинува опозицијата

Макфакс - 25.11.2010

Финансиска полиција и даночни инспектори се во А1 Телевизија, додека пред телевизијата се собираат граѓани и приврзаници на опозициските политички партии.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ попречува легитимна активност на УЈП

Форум - 25.11.2010

ВМРО-ДПМНЕ тврди дека за случувањата вечерва кај А1 телевизија не станува збор за никаков правен контакт меѓу која и да е институција со телевизијата, обвинувајќи ја опозициската СДСМ дека сака да ...

Димовски: Би сакале да демантираме дека станува збор за активност на МВР

Курир - 25.11.2010

Директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски на вечерашната прес-конференција во врска со настаните кои се случуваат во А1 телевизија истакна.

Упадот во А1 е суспендирање на демократијата, обвинува опозицијата

Форум - 25.11.2010

Финансиска полиција и даночни инспектори се во А1 Телевизија, додека пред телевизијата се собираат граѓани и приврзаници на опозициските политички партии.

МВР: Не се работи за контрола на А1, туку за контрола на други фирми

Курир - 25.11.2010

Во врска со вечерашните случувања пред А1 телевизија од МВР информираат дека полицијата постапува по барање за асистенција од финансиската полиција која се обидува да изврши увид во финансиското ...

Реакција на Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници

Идивиди - 25.11.2010

25 ноември 2010 Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ) остро го осудува потегот на полицијата да го спречи пристапот на вработените во ТВ А1, за што вечерва информираат ...

А1 Телевизија објави дека е под полициска блокада

eReporter - 25.11.2010

А1 Телевизија објави дека од доцна попладнево е под полициска блокада и оти е забранет влез и излез од кругот на телевизијата, која упадот го оцени како „скандалозен“.

Котевски - Постапуваме по барање на финансиската полиција

Идивиди - 25.11.2010

Скопје, 25. ноември 2010 (ИНПРЕС) Група од 30-тина полицајци со неколку полициски возила и џипови, ја блокираа А1 Телевизија и не дозволуваат внатре никој да влезе ниту да излезе, јави А1 телевизија.

МВР: Котевски- Полицијата постапува по барање на финансиска полиција за контрола

eReporter - 25.11.2010

Официјален претставник на МВР изјави вечерва дека полицијата што е присутна во дворот на А1 Телевизија постапува на барање на финансиската полиција за работење на фирми што се регистрирани на истата ...

Тензична атмосфера пред А1 телевизија

eReporter - 25.11.2010

Турканица и немили сцени во А1, телевизијата објави снимки на кои се гледа голем метеж на влезот, новинари у други вработени се обидуваат да влезат внатре додека полицијата не ги пушташе.

Не се работи за контрола на А1 ТВ, финансиската полиција побарала асистенција

Идивиди - 25.11.2010

Скопје, 25 ноември 2010 (МИА) - Во врска со вечерашните случувања пред А1 телевизија од МВР информираат дека полицијата постапува по барање за асистенција од финансиската полиција која се обидува да ...

Граѓани го пробија полицискито обезбедувањето и влегоа во А1 телевизија

eReporter - 25.11.2010

Група граѓани го проби полициското обезбедување пред А1 телевизија и влезе внатре во телевизијата. На телевизијата одат снимки на кој се гледа како голема група луѓе се наоѓаат во дворот на ...

Врие во албанскиот блок

А1 - 24.11.2010

Невладината „Разбуди се“ во стил на Милошевиќ ги нападна новинарите на А1 од албанска националност. Ги нарече чесни Албанци, како што во времето на овој српски диктатор ги нарекуваа Албанците кои ...

Случајно емитување на спотови со иста содржина или обид за опструкција

Алсат-М - 23.11.2010

Невладината организација „Разбуди се“ реагира поради тоа што на А1 телевизија, освен нивниот, се емитува спот без нарачател за 28 – ми ноември, денот на албанското знаме.

Демант на ВМРО-ДПМНЕ на прилогот на А1 телевизија

Курир - 22.11.2010

ВМРО-ДПМНЕ испрати демант на прилогот „Како институциите ги трошат народните пари“ на А1 телевизија. Во продолжение следува интегрален текст Со внимание го следиме несреќниот, неуспешниот и трагичен ...