TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

24 Вести - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната. - Подготвен сум за уште чесен компромис.

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Телма - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната, пренесува ТАСС. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Голема неизвесност на опстанокот на Грција во еврозоната

Нова ТВ - 12.07.2015

Претседателот на Европската унија Доналд Туск го откажа денешниот самит на 28 лидери на ЕУ. Туск рече дека само 19-те лидери на еврозоната ќе ги одржат разговорите за кризата во Грција, кои ќе започнат во Брисел во 16 часот по локално време.

Оланд: Грција мора да остане; Меркел: Не по секоја цена

Deutsche Welle - 12.07.2015

Самитот на еврозоната треба да реши дали Грција останува или ќе треба да ја напушти еврозоната. Министрите за финансии не се договорија. Франција и Германија со спротивставени ставови. Самитот на шефови на држави или на влади на земјите од ...

Во Брисел уште се преговара

Deutsche Welle - 12.07.2015

Грчката влада притисната до ѕид: помош од ЕУ и’ е неопходна, но условите ги смета за „монструозни“. На Самитот во Брисел и натаму трае, Ципрас наводно, сакал да ги напушти преговорите. Што содржи каталогот од барања? На Грција во наредните три ...

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Утрински - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на Самитот на еврозоната. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Ципрас - Грција подготвена за компромис

Р.С.Европа - 12.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето попладнево на самитот на еврозоната изјавил дека е подготвена за компромис и поради тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска. „Подготвен сум за уште еден компромис.

Нема договор за грчкиот долг, разговорите продолжуваат

Р.С.Европа - 12.07.2015

Разговорите во Брисел меѓу грчкиот министер за финансии и неговите скептични колеги од 19-те земји од еврозоната, планирано е да продолжат денеска во 11 часот, во обид да постигнат договор кој ќе ја обезбеди иднината на Грција во еврозоната.

Цела ноќ состанчење, никаков заклучок за Грција, откажана средбата на лидерите на ЕУ

МКД - 12.07.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск го откажа самитот на 28-те лидери на ЕУ што требаше да се одржи вечерва, на кој лидерите требаше да разговараат за заминување на Грција од еврозоната.

На Ципрас му е даден невозможен избор, еврогрупата сака да направи колонија од Грција!

МКД - 12.07.2015

Алексис Ципрас ќе мора да смени неколку министри во својата влада, а можеби и да распише нови избори, јави Гардијан откако во Брисел му бил даден невозможен избор - или да лета од еврозоната или да се согласи Грција практично да стане колонија на ...

Во Атина се собираат демонстранти, Ципрас ќе мора на вонредни избори? (ФОТО)

МКД - 12.07.2015

Во центарот на Атина се собираат демонстранти за да протестираат за најновите барања на еврозоната од Грција, а сè погласни се шпекулациите дека Ципрас може да биде принуден да свика предвремени избори ако сака да добие мандат за најновиот пакет ...

Гардијан: Европа му се одмаздува на Ципрас, Твитер: Ципрас, напушти го самитот

МКД - 12.07.2015

Грција деновиве ретко кога се симнува од насловните страници на светските медиуми, но сега реакциите се сè поинтензивни и пожестоки. Британски Гардијан на својата насловна страница на утрешното издание има текст со наслов „Европа ѝ се одмаздува на ...

Криза на доверба кон Атина

Телеграф - 12.07.2015

Според Меркел земјите од еврозоната засега немаат изнесено единствена позиција за почетокот на нови преговори за доделување на помош на Грција Грција е подготвена за компромис и поради тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, ...

На Ципрас му е даден невозможен избор, еврогрупата сака да направи колонија од Грција!

Тера - 12.07.2015

Алексис Ципрас ќе мора да смени неколку министри во својата влада, а можеби и да распише нови избори, јави Гардијан, откако денеска во Брисел му бил даден невозможен избор - или да лета од еврозоната или да се согласи Грција практично да стане ...

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

+инфо - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната, пренесува ТАСС. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Нема договор за Грција, недовербата меѓу Атина и Брисел зголемена

Фокус - 12.07.2015

Во нашата анализа нашишавме дека политичкиот капита од грчкото НЕ може и пет пари да не му вреди на Ципрас, доколку во следните неколку денови(веќе часови) не покаже вистинска волја за решавање на должничката криза Иако денешниот ден е предложен ...

Грција пред свршен чин: прифатете што бараме или излез од Еврозоната

Алфа - 12.07.2015

Грчкиот премиер Ципрас сега од петни сили се обидува да постигне договор со кредиторите бидејќи втората опција значи напуштање ан ЕВрозоната и прогласување банкрот. Земјите членки на Еврозоната го одржуваат клучниот самит на кој се одредува ...

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Сител - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната, пренесува ТАСС. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Н.Македонија - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и поради тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната - Подготвен сум за уште еден компромис.

Ципрас: Денеска е можен чесен компромис

Локално - 12.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна на разговорите во Брисел по прашањето за решавање на должничката криза на Атина, објави “Дејли телеграф”. По пристигнувањето Ципрас истакна пред новинарите дека бил “подготвен на чесен компромис”.

Ципрас оптимист, Меркел загрижена, Јункер ќе се бори до крај – започна критичниот состанок за Грција

Канал5 - 12.07.2015

Ципрас подготвен за компромис, за Меркел изгубена е довербата, Јункер ќе се бори за решение - започна самитот на земјите членки на еврозоната, во следните часови ќе се решава за иднината на Грција.

Ципрас: Подготвен сум на компромис

Фактор - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и поради тоа аранжманот со кредиторите може да биде постигнат уште денес. Ова го изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговото пристигнување на средбата на врвот на еврозоната, пренесоа агенциите.

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Либертас - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната, пренесува ТАСС. – Подготвен сум за уште еден компромис.

Ципрас: Грција е подготвена за компромис со кредиторите

Вечер - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис и пореди тоа договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на Самитот на еврозоната. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Ципрас подготвен на компромис: Договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска

Кирилица - 12.07.2015

Грција е подготвена за компромис, договорот со кредиторите може да се постигне уште денеска, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас при пристигнувањето на самитот на еврозоната, пренесува ТАСС. - Подготвен сум за уште еден компромис.

Во Атина вечерва почнаа да се собираат демонстранти, Ципрас ќе мора на вонредни избори? (ФОТО)

Репортер - 12.07.2015

Во центарот на Атина се собираат демонстранти за да протестираат за најновите барања на еврозоната од Грција, а сè погласни се шпекулациите дека Ципрас може да биде принуден да свика предвремени избори ако сака да добие мандат за најновиот пакет ...

Ципрас : Денеска е можен чесен компромис

Репортер - 12.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пристигна на разговорите во Брисел по прашањето за решавање на должничката криза на Атина, објави Дејли телеграф. По пристигнувањето Ципрас истакна пред новинарите дека бил “подготвен на чесен компромис”.

Ципрас оптимист, Меркел загрижена, Јункер ќе се бори до крај

Република - 12.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е подготвен за компромис, за германската канцеларка Ангела Меркел е изгубена довербата, а Претседателот на Европската Комисија Жан Клод Јункер ќе се бори за решение – започна самитот на земјите членки на еврозоната.

DW: Оланд вели Грција мора да остане – Меркел: Не по секоја цена

Репортер - 12.07.2015

Самитот на еврозоната треба да реши дали Грција останува или ќе треба да ја напушти еврозоната. Министрите за финансии не се договорија. Франција и Германија со спротивставени ставови. Самитот на шефови на држави или на влади на земјите од ...

Демонстрации во Атина против новите барања

Кирилица - 12.07.2015

Центарот на Атина е преполн со луѓе дојдени да демонстрираат против најновите барања на еврозоната. Демонстрантите бараат премиерот категорично да ги одбие новите барања и какви било остри мерки на штедење.

Ципрас: Подготвен сум за компромис

Sky - 12.07.2015

Грчкиот премиер изрази оптимизам дека може да се постигне компромисно решение со европските кредитори. Алексис Ципрас, пред почетокот на денешниот Самит на лидери на еврозоната, истакна дека е подготвен за компромис.

ЕУ ја условија Грција: Или реформи или привремен излез од еврозоната

Sky - 12.07.2015

Самитот на еврозоната продолжи по кратката пауза на која грчкиот премиер Алексис Ципрас имаше одвоени средби со лидерите за новите предлог-мерки, јавува Би-Би-Си. Ципрас се сретна со германската канцеларка, францускиот претседател и претседателот на ...

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Телма - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Алсат-М - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Позитивна оценка од кредиторите за предлогот на грчката Влада

Утрински - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен.

Предлогот на Ципрас оценет позитивно, влева надеж за спогодба со кредиторите

Телеграф - 11.07.2015

Трите институции се договорија да дадат позитивна оценка за предлогот за реформите, доставен во четвртокот вечерта од грчката Влада Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа ...

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Алфа - 11.07.2015

Тие во предлогот гледаат основа за преговори за трет спасувачки пакет во износ од 74 милијарди евра, изјави европски извор. Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот ...

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Сител - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Локално - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Ципрас: Народот не ни кажа да излеземе од еврозоната

Н.Македонија - 11.07.2015

Аналитичарите се оптимисти дека ќе има решение и договор што постепено би ја нормализирал ситуацијата во Грција, но не и дека компромисот автоматски би ги укинал воведените лимитирани трансакции ОТКАКО ГИ ПРИФАТИ УСЛОВИТЕ И ПОБАРА УШТЕ ПАРИ ОД ...

Илјадници Грци протестираа против одобрување на предлозите на кредиторите

Фактор - 11.07.2015

Над 8.000 лица протестираа во Атина, недалеку од плоштад „Синтагма“ во петокот вечерта со барање премиерот Алексис Ципрас да не ги гази нивните гласови „против“ предлозите на меѓународните кредитори на референдумот од минатата недела.

Парламентот во Атина ги усвои предлозите за реформи на Ципрас

Фактор - 11.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас освои една битка во борбата против заканувачкиот банкрот на земјата. Со јасно мнозинство во ноќта на петок спроти сабота пратениците во грчкиот парламент му дадоа мандат на Ципрас да преговара со доверителите за новите ...

Грчки професор: Ципрас ќе плати скапо за предлозите

Локално - 11.07.2015

Алексис Ципрас ќе плати висока политичка цена за предлогот. Така проф. Јоргос Плиос од Атинскиот универзитет ја коментира кризната ситуација во татковината по референдумот, одржан на 5 јули.

Ципрас призна дека неговите предлози се во спротивност со ветувања на СИРИЗА

Локално - 11.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги заштити направените од неговата Влада предлози на доверителите на Грција и истовремено призна дека тие содржат тешки мерки и се далеку од предизборните ветувања на екстремната левица , пренесоа Франс прес и Ројтерс, ...

Грција ја достави својата нова реформска програма

Шеталиште - 11.07.2015

Грција ја достави до меѓународните кредитори својата нова економска програма со реформи. По одржаните долги разговори на грчкиот премиер Алексис Ципрас со министрите во владата беше постигнат компромис за реформите.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Вечер - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Либертас - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Кредиторите дадоа позитивна оценка на грчките предлози

Нетпрес - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Грција: Нова демократија го поддржува Ципрас, Путин ја прашува ЕК каде била досега

Денар - 11.07.2015

Главната грчка опозициска партија на десниот центар Нова Демократија во петокот објави дека ја поддржува левичарската влада на премиерот Алексис Ципрас за да се гарантира договорот со реформите во замена за пари со меѓународните доверители кој ќе ја ...

ГРЦИЈА: Нова демократија го поддржува Ципрас, Путин ја прашува ЕК каде била досега

Fox.mk - 11.07.2015

Главната грчка опозициска партија на десниот центар Нова Демократија во петокот објави дека ја поддржува левичарската влада на премиерот Алексис Ципрас за да се гарантира договорот со реформите во замена за пари со меѓународните доверители кој ќе ја ...

Ципрас: Отсега натаму сме пред миниран терен, полн со стапици

Репортер - 11.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ги заштити направените од неговата Влада предлози на доверителите на Грција и истовремено призна дека тие содржат тешки мерки и се далеку од предизборните ветувања на екстремната левица , пренесоа Франс прес и Ројтерс, ...

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Република - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на Грција

Кирилица - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (ЕУ, ЕЦБ и ММФ) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас за излез од кризата и го оценија како позитивен. Кредиторите на Грција во предлогот гледаат основа за преговори за трет спасувачки пакет ...

Кредиторите позитивно го оценија предлогот на грчката Влада

Lider - 11.07.2015

Кредиторите на Грција (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) го разгледаа новиот предлот на Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас и го оценија како позитивен, јави БТА.

Ципрас ги предложи мерките што Грците ги одбија на референдумот!

Deutsche Welle - 10.07.2015

Во замена за натамошна финансиска помош од ЕУ, Грција сега предлага реформи кои претходно народот ги одби на референдум. Во Германија воздржаност, во Франција силна поддршка за грчкиот предлог.

Ципрас: Грчкиот народ не ни даде мандат да ја извадиме земјата од евозоната!

Капитал - 10.07.2015

Вредноста на европските акции и еврото денес порасна откако инвеститорите како позитивен чекор го поздравија новата листа на реформи која ја достави грчкиот премиер Алексис Ципрас до кредиторите.

Ципрас потклекна - го прифати штедењето

Утрински - 10.07.2015

За неколку часа целата динамика во грчката криза се промени, од апокалиптични предупредувања до нов оптимизам дека основите на договорот може да се разработат АТИНА - Само еден ден по мрачните предвидувања за финансиски и социјален колапс во Грција, ...

Ципрас попушти, Грција се согласи на условите на кредиторите

МКД - 10.07.2015

Алексис Ципрас попуштил пред условите на меѓународните кредитори и се согласил речиси на сите мерки што до неодамна жестоко ги одбиваше. Новиот пакет мерки напишани на 13 страници што грчката влада синоќа ѝ ги предала на еврогрупата, ги исполнува ...

ПОРАДИ МЕРКИТЕ ЗА ШТЕДЕЊЕ: Раскол во коалицијата на СИРИЗА

Телеграф - 10.07.2015

„Потами„ ќе ги замени „Независни Грци“ во владината коалиција По одбивањето на партијата „Независни Грци“ да ги поддржи новите мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира промена на својот коалициски партнер, пишува грчкиот портал ...

ГРЦИЈА НАВЕДНА ГЛАВА: Ципрас прифати и поостри мерки за штедење

Телеграф - 10.07.2015

Ќе се намалат трошоците за војската, а воедно се нудат и нови построги мерки за пензискиот систем. Се зголемуваат пеналите за порано заминување во пензија, а старосната граница за пензионирање се поместува на 67 години Грчката влада доцна синоќа, ...

Грција од кредиторите очекува 53,5 милијарди евра

Тера - 10.07.2015

Новиот пакет на мерки кои грчката влада ги предала до еврогрупата излегува во пресрет на барањата на меѓународите кредитори за тоа Атина да ги зголеми даноците и да го намали државниот трошок на пензии, а за возврат Грција очекува 53,5 милијарди ...

„Билд“: Ципрас планира „Потами“ да ги замени „Независни Грци“

+инфо - 10.07.2015

По одбивањето на партијата „Независни Грци“ да ги поддржи новите мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира промена на својот коалициски партнер, пишува грчкиот портал њуз.ин, повикувајќи се на на сценарија објавени од германскиот ...

Ципрас капитулира пред кредиторите, но бара 53 милијарди евра за возврат

Алфа - 10.07.2015

Грчката влада попушти пред ултиматумот на кредиторите и во својот предлог за пакет реформи ги прифати речиси сите нивни барања Грчката влада попушти пред ултиматумот на кредиторите и во својот предлог за пакет реформи ги прифати речиси сите нивни ...

Балканска вртелка

Фокус - 10.07.2015

На Македонија, благодарение на политиките на Груевски и Ахмети, ѝ „успеа“ да стане слепо црево. Должничката криза во Грција, државната криза во Македонија, популизмот во Србија, институционалната криза во БиХ, надополнети со потенцијалот за ...

Ципрас ќе го менува коалициониот партнер

Точка - 10.07.2015

По одбивањето на партијата "Независни Грци" да ги поддржи новите мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира промена на својот коалициски партнер, пишува грчкиот портал њуз.ин, повикувајќи се на на сценарија објавени од германскиот ...

Грција од кредиторите очекува 53,5 милијарди евра

Точка - 10.07.2015

Новиот пакет на мерки кои грчката влада ги предала до еврогрупата излегува во пресрет на барањата на меѓународите кредитори за тоа Атина да ги зголеми даноците и да го намали државниот трошок на пензии, а за возврат Грција очекува 53,5 милијарди ...

„Билд“: Ципрас планира „Потами“ да ги замени „Независни Грци“ во владината коалиција

Сител - 10.07.2015

По одбивањето на партијата „Независни Грци“ да ги поддржи новите мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира промена на својот коалициски партнер, пишува грчкиот портал њуз.ин, повикувајќи се на на сценарија објавени од германскиот ...

Пакетот на Ципрас чека одобрување од парламентот

Локално - 10.07.2015

Грчкиот парламент денеска ќе гласа за новиот пакет мерки и реформи што владата на Алексис Ципрас ги поднесе до европските кредитори. Се работи за пакет идеи, реформи, мерки со кои Грција бара нов заем во висина од 53, 5 милијарди евра за следните ...

Грција: Нова демократија го поддржува Ципрас, Путин ја прашува ЕК каде била досега

Точка - 10.07.2015

Главната грчка опозициска партија на десниот центар Нова Демократија во петокот објави дека ја поддржува левичарската влада на премиерот Алексис Ципрас за да се гарантира договорот со реформите во замена за пари со меѓународните доверители кој ќе ја ...

Шефовите на ЕК, ММФ и ЕЦБ ќе разговараат по телефон за предлозите на Грција

Локално - 10.07.2015

Шефовите на Европската комисија, Меѓународниот монетарен фонд и Европската централна банка денеска ќе разговараат за последниот план за грчки реформи поднесен од Атина, во обид да се избегне финансиски колапс, соопштија извори од ЕУ.

Демонстрации во Грција: Ципрас да го почитува референдумското НЕ на мерките за штедење

Канал5 - 10.07.2015

Меѓу 7 000 и 8 000 Грци излегоа на протест со барање да се почитува одлуката од референдумот додека во грчкото собрание се расправа за предлогот кој владата до доверителите го поднесе во четвртокот - јавуваат агенциите.

Шефовите на ЕК, ММФ и ЕЦБ ќе разговараат по телефон за предлозите на Грција

Фактор - 10.07.2015

Шефовите на Европската комисија, Меѓународниот монетарен фонд и Европската централна банка денеска ќе разговараат за последниот план за грчки реформи поднесен од Атина, во обид да се избегне финансиски колапс, соопштија извори од ЕУ.

Ципрас ги предложи мерките за штедење што грците ги одбија на референдумот

Сител - 10.07.2015

Пензиски и даночни реформи, буџетски кратења, приватизација на пристаништата и железницата, аероромите.…..Предлогот на Ципрас е горе долу ист со планот на кредиторите кој Грците во неделата го одбија на реферндум.

Грција капитулираше пред доверителите- еве го планот!

Локално - 10.07.2015

На крајот грчката коалициска влада на СИРИЗА и “Независни Грци” капитулираа пред барањата од меѓународните кредитори (Меѓународниот монетарен фонд, Европската централна банка и Европската комисија) .

Грција на чекор до договор, ќе избегне ли Grexit?

Канал5 - 10.07.2015

Промени во пензискиот систем, зголемување на границата за пензионирање, приватизација, укинување на намаленото ДДВ на богатите острови, зголемени даноци за бродосопствениците, за телевизиските реклами, борба со затајувачите на данок, примарен ...

Алексис Ципрас капитулира пред кредиторите, ги усвои суровите реформи!

Фактор - 10.07.2015

Атина го претстави речиси истиот пакет, кој граѓаните го отфрлија на референдумот. Грчкиот премиер Алексис Ципрас крена бело знаме и им предложи на кредиторите план за реформи во замена за пари, кој е многу суров од овој, отфрлен масовно од Грците ...

Ципрас се согласи на сѐ: Грција ги губи Солун и Пиреја!

За Се - 10.07.2015

Грчката влада на Еврогрупата ѝ го предаде пакетот-мерки, со кои им излезе во пресрет на барањата на меѓународните кредитори да ги зголеми даноците и да го намали државниот трошок за пензии.

Ципрас попушти: Грција се согласи на условите на кредиторите

Вечер - 10.07.2015

Новиот пакет мерки кои грчката влада и ги предаде на Еврогрупата им излегува во пресрет на меѓународните кредитори - Атина ќе ги зголеми даноците и ќе го намали државниот трошок на пензии Новиот пакет мерки кои грчката влада и ги предаде на ...

Грција од кредиторите очекува 53,5 милијарди евра

Денар - 10.07.2015

Новиот пакет на мерки кои грчката влада ги предала до еврогрупата излегува во пресрет на барањата на меѓународите кредитори за тоа Атина да ги зголеми даноците и да го намали државниот трошок на пензии, а за возврат Грција очекува 53,5 милијарди ...

Грција од кредиторите очекува 53,5 милијарди евра

Fox.mk - 10.07.2015

Новиот пакет на мерки кои грчката влада ги предала до еврогрупата излегува во пресрет на барањата на меѓународите кредитори за тоа Атина да ги зголеми даноците и да го намали државниот трошок на пензии, а за возврат Грција очекува 53,5 милијарди ...

Ципрас ќе го менува коалициониот партнер

Нетпрес - 10.07.2015

По одбивањето на партијата „Независни Грци“ да ги поддржи новите мерки за штедење, грчкиот премиер Алексис Ципрас планира промена на својот коалициски партнер, пишува грчкиот портал њуз.ин, повикувајќи се на на сценарија објавени од германскиот ...

Алексис Ципрас потпиша капитулација ги усвои суровите реформи!

Репортер - 10.07.2015

Атина го претстави речиси истиот пакет, кој граѓаните го отфрлија на референдумот. Грчкиот премиер Алексис Ципрас крена бело знаме и им предложи на кредиторите план за реформи во замена за пари, кој е многу суров од овој, отфрлен масовно од Грците ...

Ципрас: Се обидувам да постигнам најповолен договор

Кирилица - 10.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред пратениците во грчкиот парламент изјави дека се обидува да постигне најповолен договор со кредиторите кој не вклучува излегување на Грција од еврозоната.

Грција се согласи на условите на кредиторите

МРТ - 10.07.2015

Новиот пакет мерки којшто Грција и го предаде на Еврогрупата излегува во пресрет на барањата на меѓународните кредотори, Атина да ги зголеми даноците и да ги намали државните трошоци за пензиите...

Монд: Ципрас капитулира

Кирилица - 10.07.2015

Синоќе пред 22 часот меѓународните кредитори ги добија грчките предлози, со кои практично премиерот Алексис Ципрас ги прифати сите барања на ЕУ, ЕЦБ и ММФ, пишува француцки „Монд“. Со тој документ од 13 страници, насловен „Приоритетни активности и ...

Ципрас попушти, пакетот мерки ги содржи барањата на Брисел

Република - 10.07.2015

Новиот пакет мерки кои грчката влада ги предаде на Еврогрупата излегува во пресрет на барањата на меѓународните кредитори Атина да ги зголеми даноците и да ги намали државните трошоци за пензии.

Грција од кредиторите очекува 53,5 милијарди евра

Макфакс - 10.07.2015

Новиот пакет на мерки кои грчката влада ги предала до еврогрупата излегува во пресрет на барањата на меѓународите кредитори за тоа Атина да ги зголеми даноците и да го намали државниот трошок на пензии, а за возврат Грција очекува 53,5 милијарди ...

Ципрас попушти, Грција ги прифати условите на кредиторите

Бриф - 10.07.2015

Алексис Ципрас потклекна пред условите на меѓународните кредитори и се согласи на речиси сите мерки кои одбиваше да ги спроведе. Новиот пакет мерки, напишан на 13 страни грчката влада и го предаде на еврогрупата, а во него се напишани истите обврски ...

Грција ги испрати мерките – Се согласи на се!

1.мк - 10.07.2015

Грција од кредиторите за возврат очекува 53,3 милијарди евра со кои до крајот на јуни 2018 година би се покриле доспеаните обврски за отплата на долговите. Тие мерки кои вклучуваат зголемување на данокот за бродски компании и укинување на даночните ...

Грција: Нова демократија го поддржува Ципрас, Путин ја прашува ЕК каде била досега

Макфакс - 10.07.2015

Главната грчка опозициска партија на десниот центар Нова Демократија во петокот објави дека ја поддржува левичарската влада на премиерот Алексис Ципрас за да се гарантира договорот со реформите во замена за пари со меѓународните доверители кој ќе ја ...

Грција го поднесе пакетот мерки до Брисел

Sky - 10.07.2015

Грчката влада го поднесе конечниот детален предлог мерки и реформи до европските институции и првиот човек на Еврогрупата, Јерун Дајселблум. Владата на премиерот Алексис Ципрас со овој предлог бара тригодишна финансиска помош од европските ...

Пакетот на Ципрас чека одобрување од парламентот

Sky - 10.07.2015

Грчкиот парламент денеска ќе гласа за новиот пакет мерки и реформи што владата на Алексис Ципрас ги поднесе до европските кредитори. Се работи за пакет идеи, реформи, мерки со кои Грција бара нов заем во висина од 53, 5 милијарди евра за следните ...

Грчкиот премиер работи на планот за реформи во „минута до дванаесет“

Глас на Америка - 09.07.2015

Судбината на најновото грчко барање ќе се знае по самитот на ЕУ во недела. Грчкиот премиер Алексис Ципрас во четврток се среќава со претставници на министерството за финансии, еден ден откако задолжената држава побара од европските соседи нов ...

Ципрас со конкретен предлог во Брисел

Телма - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност.

Верхофштат до Ципрас: Излезете со конкретен предлог, бидете вистински лидер

Нова ТВ - 09.07.2015

За време на вчерашната расправа во Европскиот парламент, за понатамошната судбина на Грција во еврозоната и Европската Унија, грчкиот премиер Алексис Ципрас од европарламентарците бил дочекан со аплауз.

Ципрас: предлог-реформи за чесен компромис

Р.С.Европа - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос, кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност, јави МИА од Атина.

Европратениците му се нафрлиле на Ципрас: Покажете дека сте лидер, а не лажен проповедник! (ВИДЕО)

МКД - 09.07.2015

Бурно било вчера во Европскиот парламент, за време на расправата за понатамошната судбина на Грција во еврозоната и Европската Унија. Европарламентарците го дочекале Ципрас со голем аплауз, а грчкиот премиер во говорот истакнал дека парите кои до ...

Ципрас на средба со претседателот и лидерите на некои политички партии

Орбис - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ).

Грција има време до полноќ да понуди прифатлив план за спас од банкрот

Алфа - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, според светските медиуми, е свесен дека ќе мора да попушти пред барањата на кредиторите Грција има рок до вечерва на полноќ да им поднесе нови прифатливи предлози за реформи на меѓународните кредитори, доколку сака да ...

Говорот кој го посрами грчкиот премиер (видео)

Канал5 - 09.07.2015

Лидерот на групацијата на либералните европски партии во ЕП и поранешен премиер на Белгија Ги Верхофштат предупреди дека Европа “месечари кон Grexit“, односно излезот на Грција од еврозоната и го нападна Ципрас поради тоа што до сега не претставил ...

Ципрас на средба со претседателот и лидерите на некои политички партии

Сител - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ).

Ципрас – рицарот на "левичарската" округла маса

Точка - 09.07.2015

Колку Брисел да го прекорува кабинетот на Алексис Ципрас, реалноста е дека Атина сепак е затрупана со телеграми со честитки од Латинска Америка. Даниел Ортега, Николас Мадуро, Кристина Киршнер, Ево Моралес… дури и легендарниот кубански лидер Фидел ...

Му објаснил: Говорот кој го посрамил грчкиот премиер

Точка - 09.07.2015

Лидерот на групацијата на либерални европски партии во ЕП и поранешен премиер на Белгија, Гај Верхофштат, предупредил дека Европа "месечари кон "Grexit"", односно излез на Грција од еврозоната, и го нападнал Ципрас затоа што досега не претставил ...

Ципрас на средба со претседателот и лидерите на некои политички партии

Локално - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ), јави дописникот на МИА од Атина.

Атина чека зелено светло од кредиторите

Н.Македонија - 09.07.2015

Конечната одлука за Грција ќе биде донесена в недела на новиот самит на ЕУ, на кој ќе присуствуваат претставници од сите 28 членки на Унијата. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, предупреди дека ситуацијата е особено сериозна и ништо не ...

Ципрас во ЕП ги обвини претходните влади и најави борба против олигархијата

Денар - 09.07.2015

Преку програмите за штедење минаа и друг земји, но ниту една како Грција којашто стана лабораторија за политиката на штедење којашто се покажа безуспешна, изјави во средата грчкиот премиер Алексис Ципрас во Европскиот парламент во Стразбур, но за ...

ВИДЕО: Жестока лекција за Ципрас во Европскиот Парламент

Press24 - 09.07.2015

Намалете ја јавната администрација, трансформирајте ги јавните банки, отворете ги пазарите и понудете повеќе професии за младите луѓе, ставете крај на привилегиите за сопствениците на бродови, војската, православната црква, привилегиите на грчките ...

Грција бара помош од ЕУ, нуди план за останување во еврозоната

Кирилица - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност.

Ципрас пред истекот на рокот ќе изнесе конкретен предлог за реформи

Република - 09.07.2015

Премиерот на Грција, Алексис Ципрас, како што најави, денеска во Брисел ќе изнесе конкретен предлог за реформи пред кредиторите, што подразбира и реструктуирање на грчкиот долг. Тој вчера пред пратениците на Европскиот парламент порача дека сака ...

Не` претворивте во лабораторија за штедење

Дневник - 09.07.2015

Болните реформи на штедење кои се водат кон Грција не биле применети никаде на друго место. Тие беа долги и тешки. Мојата земја стана поле за експеримент на штедењето. Треба да ја погледнеме реалноста право во очи: овој експеримент не успеа, порача ...

ВИДЕО: Ципрас доби жестока лекција во Европарламентот

Нетпрес - 09.07.2015

Дел од европарламентарците во рамки на вчерашната дебата во Европскиот Парламент го критикуваа премиерот на Грција Алексис Ципрас, затоа што не дава „конкретни предлози“ во преговорите со кредиторите.

Грчката влада го одобри пакетот „реформи за кеш“, на потег е Европа

Нетпрес - 09.07.2015

Грчката влада одобри пакет мерки што вечерва ќе ги претстави пред меѓународните кредитори со цел постигнување договор, што би значело дека земјата ќе се спаси од банкрот и од излегување од еврозоната.

Атина го достави новиот предлог до Брисел

Вечер - 09.07.2015

Грчкиот предлог пристигна во Брисел речиси два часа пред истекот на рокот, јавуваат агенциите. Ако европските партнери се задоволни, пакетот мерки на грчкиот премиер Алексис Ципрас може да се усвои во вонредни самитот на лидерите на ЕУ во неделата.

АНАЛИЗА: Ципрас – рицарот на „левичарската“ округла маса

Нетпрес - 09.07.2015

Колку Брисел да го прекорува кабинетот на Алексис Ципрас, реалноста е дека Атина сепак е затрупана со телеграми со честитки од Латинска Америка. Даниел Ортега, Николас Мадуро, Кристина Киршнер, Ево Моралес… дури и легендарниот кубански лидер Фидел ...

Ципрас на средба со претседателот и лидерите на некои политички партии

Lider - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа имаше средба со претседателот на земјата Прокопис Павлопулос кого го информираше дека Грција поднесе барање за помош до Европскиот механизам за стабилност (ЕСМ), јави дописникот на МИА од Атина.

Грција нема да го пропушти рокот на ЕУ

Sky - 09.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, по вчерашниот самит во Брисел, се упати кон Стразбур, каде се обрати пред Европскиот парламент и го образложи ставот на неговата земја. Ципрас порача дека неговата држава станала „лабораторија за мерките за штедење“.

Грчкиот лидер „убеден“ дека ќе има договор

Глас на Америка - 08.07.2015

Алексис Ципрас во среда зборуваше пред Европскиот парламент Грчкиот премиер Алексис Ципрас во среда кажа дека е уверен оти ќе одговори на „конечниот рок“ што му е даден од европските лидери за постигнување договор за помошта за излегување од кризата.

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

24 Вести - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош, Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас ги обвини претходните Влади за кризата

Телма - 08.07.2015

Не се виновни злобните странци за економската криза во Грција. Нашите влади беа клиентелистички и ја јакнеа корупцијата. Сега е време тоа да го исправиме. Изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас во Европскиот Парламент во Стразбур каде е во тек ...

Европските лидери очекуваат предлог-мерки од Ципрас

Телма - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска ќе се обрати пред Европскиот парламент. Неговото обраќање следува еден ден по ултиматумот кој го поставија лидерите на еврозоната со кој се бара донесување на нов предлог на реформи за можно продолжување на ...

Ципрас вети економски раст и нови вработувања

Телма - 08.07.2015

Грчкиот пречиер Алексис Ципрас утрово се заложи пред Европскиот Парламент дека неговата држава ќе го испочитува рокот за поднесување на предлог-мерки за излез од кризата и ги образложи барањата на грчката влада за реформи кои ќе донесат економски ...

Последна шанса за Грција да се договори со ЕУ

24 Вести - 08.07.2015

Грција има време до недела да дојде до договор со меѓународните кредитори, во спротивно се соочува со банкрот. Ова е заклучокот од вонредниот самит на Европската унија, кој беше соопштен и отворен за дебата и во Европскиот парламент.

Ципрас: Експериментот штедење во Грција не успеа

Нова ТВ - 08.07.2015

“Одлуката на грчкиот народ не е прекин туку враќање на основачките принципи на Европската унија, принципи на демократија, солидарност, заедничка почит и еднаквост”, им рече денес грчкиот премиер Алексис Ципрас на европските пратеници во Европскиот ...

Еврозоната на чекор да стане смешна

Deutsche Welle - 08.07.2015

Недела е повторно грчкиот ултимо (последен деловен ден за банките во месецот, н.з.). На нов самит на ЕУ конечно треба да се донесе одлука како да се постапува со земјата пред банкрот. Планот е смел, оценува Бернд Ригерт.

Ципрас: Грците дојдоа „до границите на издржливоста“

Deutsche Welle - 08.07.2015

Грчкиот премиер во говорот во Европскиот парламент најави дека владата побарала помош од фондот ЕСМ. Комисијата на ЕУ симулирала во подробности грексит-сценарио. Транспортот во Грција пред колапс.

Ципрас вети уверливи реформи во утрешниот предлог

Вест - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска во Стразбур најави дека Атина утре ќе претстави конкретни предлози со уверливи реформи до своите доверители. „Утре ќе поднесеме конкретни предлози, уверливи реформи за праведно и издржано решение“, изјави ...

Ципрас ќе достави нови предлози

Р.С.Европа - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина утре ќе претстави конкретни предлози до своите доверители. Ципрас ова го изјави пред европратениците во Стразбур, каде повеќе од три часа се водеше расправа за ситуацијата во Грција.

Ципрас: Сакаме комромис за да се избегне поделба во ЕУ

Алсат-М - 08.07.2015

Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците, јави дописникот ...

Ципрас се соочува со европратениците

Р.С.Европа - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во неговиот говор пред Европскиот парламентрече дека сакаат компромис за да се избегне поделба во ЕУ. „Ние добивме мандат за да најдеме трајно и праведно решение со избегнување на замките од минатото, кои ја осудија ...

Грција беше претворена во лабораторија за тестирање на мерките за штедење

Капитал - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денес одржа говор во Европскиот парламент во Стразбур во кој уште еднаш ја потврди решителноста на неговата влада се постигне одржлив договор со кредиторите, инсистирајќи дека тој договор треба да вклучува и отпис на ...

За судбината на Грција во Европа, на самитот на ЕУ во недела

Р.С.Европа - 08.07.2015

Грција треба во наредните денови да понуди конкретен план за реформи за да добие финансиска помош и да избегне банкрот. Брисел има план и за евентуален излез на Грција од евро-зоната. Земјите членки на евро-зоната и дадоа рок на Грција до крајот на ...

Ципрас: Парите им беа дадени на странските банки во Грција, а не на народот! (ВО ЖИВО)

МКД - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се обратил денес во Европскиот парламент, еден ден откако лидерите на еврозоната ѝ поставија на Грција ултиматум до крајот на неделата да донесе нов предлог за реформи за евентуално продолжување на преговорите за ...

Ципрас пред Европскиот парламент во Стразбур

Телеграф - 08.07.2015

Ципрас на влезот во салата беше поздравен со аплаузи од негови приврзаници, кои излегоа во холот за да се поздрават со него, но и со свирежи, што доволно зборува за поделеноста меѓу европратениците по прашањето на грчката криза Неколку часа по ...

ЦИПРАС: Грција стана поле за експериментирање, мора да има компромис

Телеграф - 08.07.2015

Мојата земја во последниве години стана поле за експериментирање со штедењето. Мора да се соочиме со реалноста дека експериментот не успеа, нагласи Ципрас Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред ...

Ципрас ќе ги претстави новите предлози за доверителите

Телеграф - 08.07.2015

За в недела е закажан нов самит на ЕУ каде ќе треба да се донесе одлука за тоа дали ќе продолжи програмата на помош за Грција Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители.

За судбината на Грција во Европа, на самитот на ЕУ во недела

Тера - 08.07.2015

Грција треба во наредните денови да понуди конкретен план за реформи за да добие финансиска помош и да избегне банкрот. Брисел има план и за евентуален излез на Грција од евро-зоната. Земјите членки на евро-зоната и дадоа рок на Грција до крајот на ...

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Алфа - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Орбис - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

+инфо - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас за утре најави нови предлози за доверителите

+инфо - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители, јави дописникот на МИА од Стразбур. - Утре ние ќе поднесеме конкретните предлози за праведен договор и сигурни реформи - изјави Цироас ...

Ципрас: Грците дојдоа „до границите на издржливоста“

Идивиди - 08.07.2015

ЕУ СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ГРЕКСИТ-СЦЕНАРИО!? Грчкиот премиер во говорот во Европскиот парламент најави дека владата побарала помош од фондот ЕСМ. Комисијата на ЕУ симулирала во подробности грексит-сценарио. Транспортот во Грција пред колапс.

Ципрас: Сакаме комромис за да се избегне поделба во ЕУ

+инфо - 08.07.2015

Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците, јави дописникот на МИА од Сразбур. - Ние добивме мандат за да најдеме трајно и праведно решение со избегнување на замките од минатото, кои ...

Еврозоната на чекор да стане смешна

Идивиди - 08.07.2015

Недела е повторно грчкиот ултимо (последен деловен ден за банките во месецот, н.з.). На нов самит на ЕУ конечно треба да се донесе одлука како да се постапува со земјата пред банкрот. Планот е смел, оценува Бернд Ригерт.

Ципрас за утре најави нови предлози за доверителите

А1 On - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители, јави дописникот на МИА од Стразбур. – Утре ние ќе поднесеме конкретните предлози за праведен договор и сигурни реформи, изјави Цироас пред ...

Ципрас со нови предлози за реформи до крајот на неделата

Точка - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас денес на дебата во Европски парламент

Точка - 08.07.2015

Неколку часови по неуспешниот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска учествува во дебатата на пленараната сесија на Европскиот парламент, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Ципрас: Сакаме комромис за да се избегне поделба во ЕУ

Сител - 08.07.2015

Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците, јави дописникот на МИА од Сразбур. - Ние добивме мандат за да најдеме трајно и праведно решение со избегнување на замките од минатото, кои ...

Ципрас: Европа не знае да ја реши сопствената должничка криза

Точка - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е уверен оти во наредните два до три дена ќе се испочитуваат обврските кои се во најдобар интерес на Грција и еврозоната, до кога истекува и рокот кои го поставија лидерите на еврозоната, пренесуваат светските агенции.

Ципрас: Грција стана експеримент за политиките на штедење

Точка - 08.07.2015

Грција последните години стана експериментална лабораторија за спроведувањето на жестоките мерки на штедење, но опитот не успеа, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на заседанието на Европскиот парламент.

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Сител - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Алексис Ципрас пред Европскиот парламент во Стразбур

Сител - 08.07.2015

Неколку часови по неуспешниот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска учествува во дебатата на пленараната сесија на Европскиот парламент, јави дописникот на МИА од Стразбур.

Ципрас во ЕП ги обвини претходните влади и најави борба против олигархијата

Точка - 08.07.2015

Преку програмите за штедење минаа и друг земји, но ниту една како Грција којашто стана лабораторија за политиката на штедење којашто се покажа безуспешна, изјави во средата грчкиот премиер Алексис Ципрас во Европскиот парламент во Стразбур, но за ...

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Локално - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Алескис Ципрас пред Европскиот парламент во Стразбур

Н.Македонија - 08.07.2015

Неколку часови по неуспешниот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска учествува во дебатата на пленараната сесија на Европскиот парламент, јави дописникот на МИА од Стразбур На дебатата за заклучоците од европскиот самит, покрај ...

Ципрас во ЕП: Не искористија за експеримент!

Канал5 - 08.07.2015

Грчкиот премиер изјави денеска дека неговата земја е претворена во експеримент и лабораторија за штедење. Ципрас во Европскиот парламент рече дека грчката криза не е само проблем на Грција туку европски проблем на кој му треба европско решение.

(ФОТО) Бурни реакции во Европскиот парламент, по говорот на Ципрас

Фактор - 08.07.2015

Говорот на грчкиот премиер Алексис Ципрас во Европскиот парламент предизвика жестоки спорови и емоции. За време на својот говор конзервативниот пратеник од Европската народна партија Манфред Вебер упатил сериозни критики кон Ципрас и го обвинил дека ...

Ципрас: Грција беше користена како експеримент на штедење

Фактор - 08.07.2015

Мојата земја беше користена како експеримент на економиите. Експериментот, мора да признаеме пропадна. Ова го изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас, за време на говорот во Европскиот парламент (ЕП).

Ципрас – од лажен пророк до револуционерен реформатор?

Канал5 - 08.07.2015

Грчкиот премиер Ципрас кој денеска говореше во Европскиот парламент доби подршка од од европската десница - Марин Ле Пен и Фараж го охрабруваат Ципрас да ја напушти еврозоната. „Европскиот проект почнува да умира.

Одлуката за грчката криза повторно се одложува, овој пат за во недела

Фактор - 08.07.2015

Одлуката за грчката криза повторно се одложува – овој пат за недела. Тогаш Европската комисија свикува нова вонредна седница на врвот, но веќе во Брисел ќе заседаваат лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија.

Еуфорија во Европскиот Парламент - Ципрас дочекан со извици на одобрување „ОХИ“

Канал5 - 08.07.2015

Грчкиот премиер Ципрас верува дека компромис ќе се постигне – тој денеска говореше во Европскиот парламент, каде беше еуфорично пречекан од пратениците од крајната левица и десница кои за време на неговиот говор истакнаа пароли со натпис Охи – во ...

Гардијан: Ципрас и Меркел, поларни спротивности кои комплетно зависат еден од друг

Точка - 08.07.2015

Грчкиот премиер и германската канцеларка се заглавени во битка на волја и нерви за грчката иднина во еврозоната, која ќе ги одреди судбините на нивните земји и нивната политичка иднина. Тие се контраст, јингот и јангот на епската битка на Европа за ...

Ципрас: Грција беше лабораторија на ЕУ !

Локално - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, изрази уверување дека неговата земја ќе гo почитува последниот нејзин рок за постигнување договор со кредиторите до крајот на неделава, пренесе Франс прес. “Уверен сум дека во наредните два или три дена ќе ги ...

(ВИДЕО) Пречекан како херој во ЕП, Ципрас повика на фер договор за Грција

Локално - 08.07.2015

Пречекан како херој од леви и антиевропски партии во Европскиот парламент, Алексис Ципрас ги повика европските партнери за фер договор кој ќе ја остави неговата земја во еврозоната. Во страстниот говор грчкиот премиер сепак ја призна и одговорноста ...

Мал маневарски простор за помалите земји

Н.Македонија - 08.07.2015

Колку Грција ќе успее во остварувањето на својата самостојна политика и колку таа е одржлива на долг рок останува отворено прашање. Но и ова што досега се случуваше е показател дека помалите држави сѐ посилно застануваат во одбрана на своите ...

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Вечер - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата Со своите предлози за реформи во ...

Ципрас со нови предлози за реформи до крајот на неделата

Нетпрес - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Ципрас за утре најави нови предлози за доверителите

Република - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители, јави дописникот на МИА од Стразбур. – Утре ние ќе поднесеме конкретните предлози за праведен договор и сигурни реформи, изјави Цироас пред ...

Ципрас за утре најави нови предлози за доверителите

Press24 - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители, јави дописникот на МИА од Стразбур. - Утре ние ќе поднесеме конкретните предлози за праведен договор и сигурни реформи, изјави Цироас пред ...

ЦИПРАС: Грција стана експеримент за политиките на штедење

Fox.mk - 08.07.2015

Грција последните години стана експериментална лабораторија за спроведувањето на жестоките мерки на штедење, но опитот не успеа, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на заседанието на Европскиот парламент.

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Курир - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми, ...

Ципрас: Европа не знае да ја реши сопствената должничка криза

Денар - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е уверен оти во наредните два до три дена ќе се испочитуваат обврските кои се во најдобар интерес на Грција и еврозоната, до кога истекува и рокот кои го поставија лидерите на еврозоната, пренесуваат светските агенции.

Ципрас: Грција стана експеримент за политиките на штедење

Денар - 08.07.2015

Грција последните години стана експериментална лабораторија за спроведувањето на жестоките мерки на штедење, но опитот не успеа, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на заседанието на Европскиот парламент.

Ципрас денес на дебата во Европски парламент

Нетпрес - 08.07.2015

Неколку часови по неуспешниот самит во Брисел, грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска учествува во дебатата на пленараната сесија на Европскиот парламент, јави дописникот на МИА од Стразбур.

ЦИПРАС: Европа не знае да ја реши сопствената должничка криза

Fox.mk - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е уверен оти во наредните два до три дена ќе се испочитуваат обврските кои се во најдобар интерес на Грција и еврозоната, до кога истекува и рокот кои го поставија лидерите на еврозоната, пренесуваат светските агенции.

Ципрас: Грција беше користена како експеримент на штедење

Вечер - 08.07.2015

Грчкиот премиер изјавил пред европратениците дека ќе претстави детали на предлогот од страна на Грција во следните 2-3 дена. Референдумот во Грција ми даде мандат да најдам социјално и економски одржливо решение за да се заврши кризата, изјавил ...

Недела е денот "Д" за Грција!

Вечер - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците рече дека денеска ќе претстави детали на предлогот од страна на Грција. Според премиерот на Грција и Европа се наоѓа на крстопат. Тој потенцираше дека "она што ние сега го нарекуваме грчка криза е ...

Недела, денот "Д" за Грција!

Вечер - 08.07.2015

Одлуката за грчката криза повторно се одложува – овој пат за недела. Тогаш Европската комисија свикува нова вонредна седница на врвот, но веќе во Брисел ќе заседаваат лидерите на 28-те земји-членки на Европската унија.Петок наутро е крајниот рок во ...

Никогаш досега не си биле потребни еден на друг толку многу!

Вечер - 08.07.2015

Грчкиот премиер и германската канцеларка се заглавени во битка на волја и нерви за грчката иднина во еврозоната, која ќе ги одреди судбините на нивните земји и нивната политичка иднина. Тие се контраст, јингот и јангот на епската битка на Европа за ...

Пречекан како херој во ЕП, Ципрас повика на фер договор за Грција (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

Репортер - 08.07.2015

Пречекан како херој од леви и антиевропски партии во Европскиот парламент, Алексис Ципрас ги повика европските партнери за фер договор кој ќе ја остави неговата земја во еврозоната. Во страстниот говор грчкиот премиер сепак ја призна и одговорноста ...

Ципрас: Грците дојдоа до границите на издржливоста, мојата татковина стана тест-лабораторија за политика за штедење

Либертас - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во говорот во Европскиот парламент повторно ја критикуваше политиката на европските партнери во однос на неговата земја. „Ве уверувам дека грчкиот народ се трудеше да се прилагоди на барањата, но сега дојдовме до ...

Ципрас: Сакаме комромис за да се избегне поделба во ЕУ

Република - 08.07.2015

Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците, јави дописникот на МИА од Сразбур. ­ – Ние добивме мандат за да најдеме трајно и праведно решение со избегнување на замките од минатото, ...

Ципрас: Грција стана експеримент за политиките на штедење

Макфакс - 08.07.2015

Грција последните години стана експериментална лабораторија за спроведувањето на жестоките мерки на штедење, но опитот не успеа, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас на заседанието на Европскиот парламент.

ГАЛЕРИЈА: „Охи“ за Ципрас во Европскиот Совет

Press24 - 08.07.2015

„Сакам да ме разберете – предлозите на нашата влада нема да донесат нов товар за даночните обврзници во Европа. Да бидеме искрени, парите кои ги добиваше Грција, никогаш не дојдоа до грчкиот народ.

Грција ги брои последните моменти пред банкрот

МРТ - 08.07.2015

Владата на Ципрас, до четврток треба да ги соопшти новите предлози. Грција има само пет дена да го избегне најлошото сценарио... Европските лидери и го дадоа последниот рок на Грција за спас од кризата.

Ципрас во ЕП: Сакаме компромис за да се избегне расцепот во ЕУ

МРТ - 08.07.2015

Грција, тема и во Европскиот парламент. Обраќање на премиерот Ципрас. Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, рече дека неделава е крајниот рок за постигнување договор и за ставање крај на грчката криза...

Жесток говор на Ципрас во ЕП: Парите од кредиторите завршија кај странските банки, а не кај народот!

Кирилица - 08.07.2015

Грчкиот прмиер Алексис Ципрас се обрати денес во Европскиот парламент во Стразбур, еден ден откако лидерите на еврозоната и поставија ултиматум на Грција до крајот на неделата да достави нови предлог реформи за можно продолжување на преговорите за ...

Ципрас: Европа не знае да ја реши сопствената должничка криза

Макфакс - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас е уверен оти во наредните два до три дена ќе се испочитуваат обврските кои се во најдобар интерес на Грција и еврозоната, до кога истекува и рокот кои го поставија лидерите на еврозоната, пренесуваат светските агенции.

Ципрас во ЕП ги обвини претходните влади и најави борба против олигархијата

Макфакс - 08.07.2015

Преку програмите за штедење минаа и друг земји, но ниту една како Грција којашто стана лабораторија за политиката на штедење којашто се покажа безуспешна, изјави во средата грчкиот премиер Алексис Ципрас во Европскиот парламент во Стразбур, но за ...

АНАЛИЗА: Ако Грција падне на колена – пропаднавме сите

Репортер - 08.07.2015

ЕУ ја предупреди Атина дека остануваат 5 дена до банкрот. Најнови преговори во неделата Грција поднесе официјално барање за 3-годишен спасувачки заем од Европскиот механизам за стабилност (ЕМС), кој ги поддржува еврозоната, пренесоа агенциите.

Ципрас: Грција се стреми конечно да излезе од кризата

Lider - 08.07.2015

Со своите предлози за реформи во замена за помош Атина се стреми за конечен излез од кризата, изјави грчкиот премиер Алексис Ципрас, според кого предлозите ќе им бидат претставени на партнерите до крајот на неделата, пренесоа британските медиуми.

Народот проговори, настапи часот на Ципрас

Lider - 08.07.2015

Грчкиот народ со големо мнозинство му даде можност на премиерот Алексис Ципрас да започне преговори за нов договор со кредиторите, кој ќе биде заснован ветувањата што тој ги даде. Грчките граѓани ги игнорираа оние кои ги предупредуваа за ризиците ...

Грција се стреми конечно да излезе од кризата изјави Ципрас

Канал 77 - 08.07.2015

Расправата мина во позитивна атмосфера. Процесот ќе биде брз, тој почнува во следните неколку часа со цел да заврши најдоцна до крајот на неделата, рече Ципрас пред новинарите по завршувањето на средбата на лидерите од еврозоната.

Ципрас за утре најави нови предлози за доверителите

Lider - 08.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска најави дека Атина ќе претстави конкретни предлози до своите доверители, јави дописникот на МИА од Стразбур. – Утре ние ќе поднесеме конкретните предлози за праведен договор и сигурни реформи, изјави Цироас пред ...

Ципрас: Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ

Lider - 08.07.2015

Сакаме компромис за да се избегне поделба во ЕУ, истакна грчкиот премиер Алексис Ципрас пред европратениците, јави дописникот на МИА од Сразбур. – Ние добивме мандат за да најдеме трајно и праведно решение со избегнување на замките од минатото, кои ...

Ципрас може да побара нов заем и привремена покуса програма

Sky - 08.07.2015

Грчките и италијанските медиуми јавуваат дека премиерот Алексис Ципрас ќе побара еден почетен заем, како што го именуваат „заем-мост“, за да се надминат моменталните критични проблеми во Грција.

Ципрас: Обид за решение до крајот на неделата

Sky - 08.07.2015

Премиерот Алексис Ципрас е одлучен да се дојде до решение до крајот на неделата кое ќе ја задржи Грција во еврозоната. По завршувањето на Самитот на ЕУ, премиерот образложи дека европските лидери слушнале грчки предлози односно националната ...

Ципрас ќе побара простување на 30 отсто од долгот на Грција

Телма - 07.07.2015

Грчките медиуми пренесоа дека премиерот Ципрас од лидерите на земјите членки на еврозоната ќе побара долгот на неговата држава да биде намален за околу 30%, откако гласачите ги отфрлија барањата на кредиторите, кои беа предуслов за доделувањето на ...

Нова ера за Грција

Deutsche Welle - 07.07.2015

Јазот кој е создаден меѓу Атина и ЕУ сега треба да се надмине и околу тоа треба да се потрудат и двете страни, истакнува поранешниот претседател на Грција, Карлос Папуљас во гостинскиот коментар за ДВ.

Два дена за нови предлози од Ципрас, пет дена за спас од банкрот

Вест - 07.07.2015

БЕЛГИЈА (АП, Си-Ен-Ен) - Европските лидери во Брисел се договориле пак да се сретнат в недела на уште еден состанок за грчката криза. До тогаш грчкиот премиер Алексис Ципрас треба да им даде детални повеќегодишни предлози за излез од ситуацијата.

Премиерите од еврозоната се спремни да ја исфрлат Грција, Ципрас сака простување на 30 отсто од долгот

МКД - 07.07.2015

За денес е најавено одржување итен состанок на лидерите на еврозоната во Брисел, на кој ќе се разговара за „грчкото прашање“. Простор за разговор има, кажала вчера германската канцеларка Ангела Меркел, и покрај многубројните критики што на Ципрас ...

Ципрас: Сакаме засекогаш да излеземе од кризата

МКД - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на пресот по денешниот самит рече дека тој поднел предлози чија цел е да овозможат „социјална правда и економски одржлив договор“. Предлозите содржат „веродостојни реформи“ во замена за финансиски фондови.

Кастро му пиша на Ципрас: Брилијантна победа, храброста на Грција предизвикува восхит

МКД - 07.07.2015

Поранешниот кубански лидер Фидел Кастро му изрази поддршка на грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој се обидува да издејствува отстапки од заемодавците, велат кубанските медиуми. Во писмото до Ципрас, кое го објавија кубанските државни медиуми, Кастро ...

Заврши самитот на ЕУ-лидерите и Ципрас, донеле одлука да почекаат до недела (ФОТО)

МКД - 07.07.2015

Состанокот во Брисел заврши, а лидерите се договориле повторно да се сретнат в недела на уште еден состанок на темата „Грција“. Италијанскиот премиер Матео Ренци за новинарите изјави дека денешната одлука е да се почека до недела, кога грчката влада ...

Кастро е воодушевен од политиката на Ципрас

Телеграф - 07.07.2015

Кастро истакнува дека на Грција „ѝ се воодушевуваат народите од Латинска Америка и Карибите“ заради начинот на кој „го брани својот идентитет и својата култура од надворешна агресија“ и на крајот од писмото на својот „ценет колега“ му посака ...

ГРЦИЈА ГЛАВНА ТЕМА: Клучен Самит на ЕУ за судбината на еврото

Телеграф - 07.07.2015

Во Брисел сите се согласни дека исходот на грчкиот референдум дополнително ја искомпликува ситуацијата и дека дополнително се создал јаз помеѓу Грција и ЕУ Денеска во Брисел ќе се одржи Самит што може да биде одлучувачки и на кој европските лидери ...

Ципрас ќе побара простување на 30 отсто од долгот на Грција

Тера - 07.07.2015

Грчките медиуми пренесоа дека премиерот Ципрас од лидерите на земјите членки на еврозоната ќе побара долгот на неговата држава да биде намален за околу 30%, откако гласачите ги отфрлија барањата на кредиторите, кои беа предуслов за доделувањето на ...

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

Алфа - 07.07.2015

Кастро, преку венецуелската ТВ станица „Теле Сур“, на Ципрас му порача дека „внимателно ја следел неговата победа“, се наведува во соопштението од кабинетот на Ципрас, што го пренесуваат француските медиуми.

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

+инфо - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

Алфа - 07.07.2015

Лидерите на Германија и Франција, двете главни сили во еврозоната, соопштија дека вратата за договор се уште е отворена, со цел Грција да се спаси од економска криза и да не го напушти еврото.

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

А1 On - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Народот проговори, настапи часот на Ципрас

Орбис - 07.07.2015

Грчкиот народ со големо мнозинство му даде можност на премиерот Алексис Ципрас да започне преговори за нов договор со кредиторите, кој ќе биде заснован ветувањата што тој ги даде. Грчките граѓани ги игнорираа оние кои ги предупредуваа за ризиците ...

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

А1 On - 07.07.2015

Грција денеска се соочува со последна шанса да остане во еврозоната, кога премиерот Алексис Ципрас ќе поднесе предлог на итниот самит на еврозоната, откако грчките гласачи убедливо ги отфрлија условите за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Народот проговори, настапи часот на Ципрас

Алфа - 07.07.2015

Грчкиот народ со големо мнозинство му даде можност на премиерот Алексис Ципрас да започне преговори за нов договор со кредиторите, кој ќе биде заснован ветувањата што тој ги даде. Грчкиот народ со големо мнозинство му даде можност на премиерот ...

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

+инфо - 07.07.2015

Грција денеска се соочува со последна шанса да остане во еврозоната, кога премиерот Алексис Ципрас ќе поднесе предлог на итниот самит на еврозоната, откако грчките гласачи убедливо ги отфрлија условите за штедењеа.

Народот проговори, настапи часот на Ципрас

Идивиди - 07.07.2015

Грчкиот народ со големо мнозинство му даде можност на премиерот Алексис Ципрас да започне преговори за нов договор со кредиторите, кој ќе биде заснован ветувањата што тој ги даде. Грчките граѓани ги игнорираа оние кои ги предупредуваа за ризиците ...

Ципрас бара отпишувње на дури 1/3 од долгот

Правдико - 07.07.2015

Се очекува грчкиот премиер Алексис Ципрас, на денешниот вонреден самит на еврозоната да го претстави новиот предлог за решавање на грчката должничка криза, со барање за отпишување на 30 проценти од долгот на Грција, јавува Би-Би-Си.

Ципрас бара отпис на скоро третина од долгот?

Алфа - 07.07.2015

Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на лидерите на 19 земји од еврозоната откако Грците на референдумот кажаа „НЕ“ на мерките за штедење кои ги предложија кредиторите. Во Брисел денеска се одржува вонреден самит на лидерите на 19 земји од ...

ЕУ одлучува што ќе прави со Грција – Меркел на потег

Алфа - 07.07.2015

Во исчекување на одлуките од самитот во Брисел сите очи се вперени во германската канцеларка Ангела Меркел која би можела да го прифати главното барање на Ципрас, за простување на дел од грчкиот долг.

ЕУ одлучува што ќе прави со Грција – Меркел: нема подлога за почеток на преговори

Алфа - 07.07.2015

Грчкиот премиер се сретна со лидерите на Германија и Франција како и со претседателот на ЕК Жан Клод Јункер а претходно разговарал и со американскиот претседател Барак Обама кој побарал исходот на вечерашниот самит да биде успешен.

Ќе си оди, нема да си оди...

Н.Македонија - 07.07.2015

Ќе си оди, нема да си оди, ќе си оди, нема да си оди... ПОСЛЕДИЦИ ОД ГРЧКОТО РЕФЕРЕНДУМСКО „НЕ“ Но кој? Грција од еврозоната или Алексис Ципрас од премиерската функција? Вакви сценарија вчера се разработуваа по грчкото „не“ за штедењето што ...

Кастро му ја честиташе победата на Ципрас

Точка - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас за неговата "брилијантна политичка победа" на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

Сител - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Грција ќе бара отпишување на 30 проценти од долгот

Точка - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во вторник во Брисел ќе се обиде да ја искористи победата на референдумот за да се договори со лидерите на Европската унија (ЕУ), а како што се очекува на состанокот на шефовите на државите и владите на земјите од ...

Народот проговори, настапи часот на Ципрас

Сител - 07.07.2015

Грчкиот народ со големо мнозинство му даде можност на премиерот Алексис Ципрас да започне преговори за нов договор со кредиторите, кој ќе биде заснован ветувањата што тој ги даде. Грчките граѓани ги игнорираа оние кои ги предупредуваа за ризиците ...

Ципрас телефонски разговарал со Драги и Лагард

Локално - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарал со шефот на Европската централна банка Марио Драги и на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард, јави дописникот на МИА од Атина.

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

Локално - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Кризен самит на еврозоната – Атина сака простување на 30% од долгот?!

Канал5 - 07.07.2015

Министрите за финансии на вонреден самит во Брисел денеска ќе ги одредат следните чекори, по грчкото референдумско „не“ со кое Грците го одбија пакетот мерки за штедење на меѓународните кредитори.

Меркел и даде последна шанса на Грција

Бизнис Вести - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас доби неколку часа за да се појави со нов план за реформи пред доверителите. Германскиот канцелар Ангела Меркел по средбата со претседателот на Франција во Париз изјави дека “времето истекува” и дека условите за нови ...

Ципрас од ЕУ лидерите ќе бара „заем-мост“ од 7 милијарди евра

Локално - 07.07.2015

Грчките и италијанските медиуми јавуваат дека премиерот Алексис Ципрас ќе побара еден почетен заем, како што го именуваат „заем-мост“, за да се надминат моменталните критични проблеми во Грција.

Грчкиот трилер

Н.Македонија - 07.07.2015

Големо прашање е дали нови избори би можеле нешто суштински да сменат имајќи ја предвид фрагментираната опозиција, која не е во состојба да се обедини ниту околу некој лидер ниту околу сериозна програма Настаните меѓусебно се престигнуваат со таква ...

Грција не дала конкретен предлог на средбата на Еврогрупата

Локално - 07.07.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас утре ќе се обрати пред Европскиот парламент. “Ројтерс” цитира извор, според кого е можно утре Грција да го претстави својот предлог за нова спасувачка програма.

АНАЛИЗА: 15 држави сакаат да ја видат Грција надвор од Еврозоната

Фактор - 07.07.2015

Атина без нов предлог на средбата во Брисел, ги повторува старите барања. Четири земји од еврозоната само го поддржуваат останувањето на Атина во вкупната монетарна унија, а 15 се против. Во кампот на Грција се уште Франција, Италија и Кипар, напиша ...

Берлин го потврдува разговорот со Ципрас, но одбива да коментира

Денар - 07.07.2015

Портпаролот на германската влада го потврдил телефонскиот разговор од понеделникот меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиер Алексис Ципрас, но одбил да каже за што било зборувано.

Кастро му ја честиташе победата на Ципрас

Нетпрес - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас за неговата „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа"

Вечер - 07.07.2015

Кастро, преку венецуелската ТВ станица „Теле Сур", на Ципрас му порача дека „внимателно ја следел неговата победа", се наведува во соопштението од кабинетот на Ципрас Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот ...

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

Денешен - 07.07.2015

Грција денеска се соочува со последна шанса да остане во еврозоната, кога премиерот Алексис Ципрас ќе поднесе предлог на итниот самит на еврозоната, откако грчките гласачи убедливо ги отфрлија условите за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

Press24 - 07.07.2015

Грција денеска се соочува со последна шанса да остане во еврозоната, кога премиерот Алексис Ципрас ќе поднесе предлог на итниот самит на еврозоната, откако грчките гласачи убедливо ги отфрлија условите за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Грција ќе бара отпишување на 30 проценти од долгот

Денар - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денес во Брисел ќе се обиде да ја искористи победата на референдумот за да се договори со лидерите на Европската унија (ЕУ), а како што се очекува на состанокот на шефовите на државите и владите на земјите од ...

Фидел Кастро му ја честиташе „брилијантната политичка победа“ на Ципрас

Република - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

Република - 07.07.2015

Грција денеска се соочува со последна шанса да остане во еврозоната, кога премиерот Алексис Ципрас ќе поднесе предлог на итниот самит на еврозоната, откако грчките гласачи убедливо ги отфрлија условите за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Ципрас телефонски разговарал со Драги и Лагард

Курир - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас синоќа телефонски разговарал со шефот на Европската централна банка Марио Драги и на Меѓународниот монетарен фонд Кристин Лагард, јави дописникот на МИА од Атина.

Грција ќе бара отпишување на 30 проценти од долгот

Fox.mk - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во Брисел ќе се обиде да ја искористи победата на референдумот за да се договори со лидерите на Европската унија (ЕУ), а како што се очекува на состанокот на шефовите на државите и владите на земјите од еврозоната, ќе ...

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

Курир - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Ципрас ќе бара отпишување третина од долгот

Вечер - 07.07.2015

На денешниот вонреден самит на земјите членки на еврозоната во Брисел се очекува грчкиот премиер Алексис Ципрас да го претстави новиот предлог за решавање на грчката должничка криза, а како што јавува Би Би Си, неговото барање е на Грција да и бидат ...

Грција молчи, ЕУ чека конкретен предлог од Атина

Репортер - 07.07.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас утре ќе се обрати пред Европскиот парламент. “Ројтерс” цитира извор, според кого е можно утре Грција да го претстави својот предлог за нова спасувачка програма.

Ципрас ќе побара простување на 30 отсто од долгот на Грција

Бриф - 07.07.2015

Грчките медиуми пренесоа дека премиерот Ципрас од лидерите на земјите членки на еврозоната ќе побара долгот на неговата држава да биде намален за околу 30%, откако гласачите ги отфрлија барањата на кредиторите, кои беа предуслов за доделувањето на ...

Грчки дебакл на светските прогнозери

Дневник - 07.07.2015

Ниту едно друго прашање одамна не предизвикало толку голем интерес во светот како што беше референдумот во Грција. Ниту, пак, таква поделеност. Гласањето заврши, резултатот е познат, иако ги надмина сите очекувања.

Kога народот се прашува

Дневник - 07.07.2015

Kога премиерот на Македонија, Никола Груевски, кажа дека секое прифатливо решение за името ќе треба да се стави на национален референдум, на Европејците им се крена коса на глава. Но, бидејќи референдумот е една од основните букви во азбуката на ...

Грчкиот премиер денес ќе презентира нов план

Репортер - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас денес се очекува да презентира нови предлози за време на итниот самит на лидери на земјите од еврозоната, пишува Би-Би-Си. За планот се вели дека содржи барање грчкиот долг да се намали за 30 проценти откако гласачите ...

Грција ќе бара отпишување на 30 проценти од долгот

Макфакс - 07.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во вторник во Брисел ќе се обиде да ја искористи победата на референдумот за да се договори со лидерите на Европската унија (ЕУ), а како што се очекува на состанокот на шефовите на државите и владите на земјите од ...

Народот си кажа, сега е време на Ципрас

Вечер - 07.07.2015

Очигледно е дека меѓу голем дел од општеството во Грција опаднала довербата кон Европа и нејзините институции. Драматичните последици врз животниот стандард на Грците во последниве години силно влијаеше врз нивниот избор и психолошките состојби, ...

Десет причини зошто Грција е на ова „дереџе“

еМагазин - 07.07.2015

Има причини зошто нај славната античка држава западна во долгови по обврските кон ММФ и банкротира, претворајќи се во економска пропаст во светот во 21-тиот век. Откако долготрајната настојчивост на Тројката за штедење помогна во создавањето на ...

Ципрас ги претстави грчките предлози на Обама

Кирилица - 07.07.2015

Премиерот на Грција Алексис Ципрас денеска разговараше на телефон со претседателот на САД Барак Обама, на кој му ги претставил предлозите на грчката влада, пишуваат грчките медиуми. Обама на грчкиот премиер му ја пренел силната желба на САД ...

Ципрас и македонските политичари

Нетпрес - 07.07.2015

Минатата колумна ја завршив со реченицата дека денес премиерот на Грција Алексис Ципрас ни’ одржува предавање на тема достоинство. По референдумот во неделата можам да додадам дека такво предавање ни’ одржа и грчкиот народ.

Ципрас е гениј или е луд оти во практика бега од проблемот

Репортер - 07.07.2015

“Кој ќе ја повлече змијата од дупката” е грчки израз кој значи: “Кој будала ќе ја подаде раката кон непознатото? Кој ќе го преземе ризик наместо мене?” Грција е дефинитивно во дупка – во голема мера, иако не целосно – поради сопствените одлуки.

Фидел Кастро му ја честиташе на Ципрас „брилијантната политичка победа“

Lider - 07.07.2015

Поранешниот кубански претседател Фидел Кастро вчера му честиташе на грчкиот премиер Алексис Ципрас на неговара „брилијантна политичка победа“ на референдумот што беше одржан во неделата, а на кој грчките гласачи решително ги одбија барањата на ...

Од Грција зависи дали ќе остане во еврозоната

Lider - 07.07.2015

Грција денеска се соочува со последна шанса да остане во еврозоната, кога премиерот Алексис Ципрас ќе поднесе предлог на итниот самит на еврозоната, откако грчките гласачи убедливо ги отфрлија условите за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Грција во исчекување на бриселска пресуда

Sky - 07.07.2015

Нов пакет мерки и реформи или излез од еврозоната? Грчкиот тим, предводен од премиерот Алексис Ципрас и од министерот за финансии Евклидис Цакалотос, од денеска почнува нова битка за договор со поповолни услови за грчкиот народ, кој паралелно и ќе ...

Грција ќе понуди нови предлози

Глас на Америка - 06.07.2015

Шефот на финансиските министри на еврозоната кажа дека задржувањето на Грција во еврозоната е „се` уште нивна цел и моја“. Грција не е поблиску до постигнување нов договор за помош со меѓународните кредитори, но грчкиот премиер Алексис Ципрас е ...

Грција најави продолжување на преговорите

Телма - 06.07.2015

Грција е подготвена за обновување на преговорите со меѓународните кредитори, откако на вчерашниот референдум мнозинството од граѓаните гласаа НЕ со што земјата одлучно се спротивстави на меѓународните кредитори.

Грција во трка со времето за нов договор со кредиторите

Телма - 06.07.2015

По вчерашните еуфорични прослави на граѓаните за одлуката да се заврти грб на европските притисоци, грчката влада започна интензивна серија состаноци и телефонски разговори за што побрзо да се дојде до догoвор со кредиторитеи да се понуди нов ...

Кредиторите ги очекуваат новите грчки предлози

Телма - 06.07.2015

Што понатаму по јасното и недвосмислено грчко “НЕ” на мерките за штедење, клучниот предуслов на меѓународните кредиторите, за доделување на милијардите евра кои го спречуваа банкрот на Грција.

Грчкото „не“ лошо за економските, поповолно за политичките односи со Македонија

Deutsche Welle - 06.07.2015

Ако Грците гласаа 'за', ќе се вратеше Самарас. Со Ципрас можеби ќе се најде компромисно решение, а се докажа дека со Самарас тоа е невоможна мисија“, вели поранешниот премиер, Владо Бучковски Кога во Грција има „земјотрес“, потресот се чувствува во ...

Ципрас и вети на Меркел: утре - нови предлози

Deutsche Welle - 06.07.2015

Во телефонски разговор со Ангела Меркел, грчкиот премиер Ципрас за утре вети нови предлози за надминување на кризата. Трескавична кризна дипломатија во ЕУ по неочекувано убедливото „не“ од Грците.

Ципрас: Грчката влада е подготвена за нови преговори со кредиторите

Утрински - 06.07.2015

Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со меѓународните кредитори, изјави синоќа премиерот Алексис Ципрас во телевизиско обраќање по објавувањето на резултатите од референдумот, според кои над 61 процент од гласачите се изјасниле ...

Бизнисмени бараат Ципрас да се договори со кредиторите

Р.С.Европа - 06.07.2015

Трговците и претприемачите во Грција го повикаа премиерот Алексис Ципрас што е можно побрзо да постигне договор со кредиторите. Во отворено писмо до Ципрас претседателот на Националната конфедерација за трговија и претприемништво, Василис Коркидис ...

Светските медиуми за грчкиот референдум

Капитал - 06.07.2015

Синоќа Грците се одлучија против мерките за штедење наметнати од меѓународните доверители и кажаа големо „НЕ“ на Брисел и Берлин. Додека германските медиуми се едногласни во својата негативна оценка за референдумот, сликата на меѓународно поле е ...

Сега Европа мора да одлучи дали ќе ја казни Грција како пример за другите или ќе ја распука ЕУ по рабови

МКД - 06.07.2015

Веќе со години на секој разумно информиран аутсајдер му се чинеше дека нешто ќе мора да пукне во Грција. Сигурно не би можеле да имате пет години економска криза, која сè уште трае, во една демократска земја, без народот да побара поинаков пристап.

ЦИПРАС: Грција е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите

Телеграф - 06.07.2015

Од понеделник Грција ќе се врати на масата за преговори и приоритет ќе биде обновување на банкарскиот систем на земјата, изјави синоќа Ципрас, по објавување на резултатите од референдумот Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со ...

Ципрас слави за резултатите – Самарас си даде оставка

Идивиди - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва пред граѓаните во Атина изјави дека Грција испишува нова страна во историјата на земјата. Резултатите од денешното гласање покажаа дека Грците не се подготвени за нови мерки за штедење, наметнати од страна на ...

Ципрас подготвен за продолжување на преговорите, Самарас поднесе оставка

Кајгана - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го поздрави изјаснувањето на неговите сонародници со „не“ на предлогот на доверителите и синоќа објави дека неговата влада е подготвена веднаш да се врати на преговорите со доверителите, за да може банките што поскоро ...

Ципрас: Грчката влада е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите

+инфо - 06.07.2015

Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со меѓународните кредитори, изјави синоќа премиерот Алексис Ципрас во телевизиско обраќање по објавувањето на резултатите од референдумот, според кои над 61 процент од гласачите се изјасниле ...

Ципрас: Грчката влада е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите

А1 On - 06.07.2015

Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со меѓународните кредитори, изјави синоќа премиерот Алексис Ципрас во телевизиско обраќање по објавувањето на резултатите од референдумот, според кои над 61 процент од гласачите се изјасниле ...

Ципрас: Грчката влада е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите

Алфа - 06.07.2015

Грчкиот премиер, исто така, предупреди дека нема лесни решенија, но дека праведно решение може да се постигне од двете страни, јави ДПА. Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со меѓународните кредитори, изјави синоќа премиерот ...

Ципрас слави за резултатите – Самарас си даде оставка

МК News - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас вечерва пред граѓаните во Атина изјави дека Грција испишува нова страна во историјата на земјата. Резултатите од денешното гласање покажаа дека Грците не се подготвени за нови мерки за штедење, наметнати од страна на ...

Официјално, Грција и кажа ,,НЕ,, на Европа!

Турлитава - 06.07.2015

Грците расчистуваат со реформскиот курс на нивните кредитори, а на референдумот одржан вчера, според првите официјални резултати, мнозинство е против диктатот за штедење од еврозоната и ММФ.

Телефонски разговор Ципрас-Меркел

+инфо - 01.12.2016

Двајцата лидери разговарале за односите меѓу ЕУ и Турција во врска со кипарското прашање, за спроведувањето на договорот меѓу ЕУ и Турција за бегалци. Грчкиот премиер Алексис Ципрас денеска телефонски разговараше со германската канцеларка Ангела ...

Грција буре барут – кое ќе експлодира по референдумот?

Фактор - 06.07.2015

Ангела Меркел и Франсоа Оланд ги прифаќаат резултатите, вонредна седница на еврозоната веќе утре..Претседателот на Франција Оланд и германската канцеларка Ангела Меркел денес ќе се сретнат во Елисејската палата во Париз, каде ќе разговараат за ...

Германија кисело коментира: Ова е една скапана победа на Ципрас

Локално - 06.07.2015

Резултатот од грчкиот референдум е сосема јасен: мнозинството од луѓето во оваа земја се цврсто против штедењето. Но, што да очекуваме по нивниот гласање – повеќе јасност или уште повеќе хаос? Еве ги првите коментари: Алексис Ципрас и неговата влада ...

Грците рекоа НЕ!

Точка - 06.07.2015

Грчкиот народ рече "не" на предлогот на Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд, покажале резултатите од референдумот во таа земја. "Треба ли да се прифати планот на Европската комисија, Европската централна банка ...

Грција си пукаше во нога

Фактор - 06.07.2015

Левичарската влада на Ципрас ја оствари заканата со народот, меѓутоа, ни на крај на паметта не и паѓа да отпочне процеси за излегување на Грција од еврозоната и напуштање на еврото. А за преоѓање на драхмата нема ни збор.

Ципрас: Грчката влада е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите

Сител - 06.07.2015

Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со меѓународните кредитори, изјави синоќа премиерот Алексис Ципрас во телевизиско обраќање по објавувањето на резултатите од референдумот, според кои над 61 процент од гласачите се изјасниле ...

Ципрас подготвен за продолжување на преговорите, Самарас поднесе оставка

Точка - 06.07.2015

"Докажавме дека демократијата не може да се уценува. Грците не одговараа на прашањето дали се за останување или излегувањето. Грчкиот народ направи храбар избор", порача грчкиот премиер Алексис Ципрас во телевизиското обраќање до нацијата.

Господ да ги чува Грците!

Фактор - 06.07.2015

Со изгласувањето на „Не“ на референдумот во неделата Грците ја поддржаа тактиката на Ципрас и неговата популистичка влада. Но дали си направија услуга? Коментар на Спирос Москову: Мнозинството од грчките гласачи ги отфрлија последните предлози на ...

Балканот засегнат од исходот од гласањето

Н.Македонија - 06.07.2015

Одржувањето на референдумот за договорот со европските влади, ЕУ и ММФ го иницира Ципрас, а гласањето беше организирано за само девет дена. Анкетите непосредно пред референдумот сигнализираа неизвесен исход од гласањето, од кој може и да зависи ...

Варуфакис поднесе оставка: "Еден мал народ се крена против должничкото ропство"

Точка - 06.07.2015

Грчкиот министер за финансии, Јанис Веруфакис, утрово поднел оставка "за на премиерот Алексис Ципрас да му ги олесни преговорите со странски кредитори", и покрај грчкото "не" со 61,31 проценти гласови против, за предложените мерки за штедење.

Грчките бизнисмени бараат Ципрас да постигне договор со кредиторите

Локално - 06.07.2015

Трговците и претприемачите во Грција го повикаа премиерот Алексис Ципрас што е можно побрзо да постигне договор со цел да биде спречен банкрот на земјата. Во отворено писмо до Ципрас претседателот на Националната конфедерација за трговија и ...

Грчките бизнисмени бараат Ципрас да постигне договор со кредиторите

Сител - 06.07.2015

Трговците и претприемачите во Грција го повикаа премиерот Алексис Ципрас што е можно побрзо да постигне договор со цел да биде спречен банкрот на земјата. Во отворено писмо до Ципрас претседателот на Националната конфедерација за трговија и ...

Телефонски разговор Ципрас-Меркел

Точка - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на кратко ја прекинал средбата со грчкиот претседател и лидерите на поголемите политички партии, со цел телефонски да разговара со германската канцеларка Ангела Меркел.

Берлин го потврдува разговорот со Ципрас, но одбива да коментира

Точка - 06.07.2015

Портпаролот на германската влада го потврдил телефонскиот разговор од понеделникот меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиери Алексис Ципрас, но одбил да каже за што било зборувано.

Грција: Меркел и Оланд договориja европски самит, Габриел предупредува дека нов договор е тешко замислив, Москва вели ...

Макфакс - 06.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд, кој ноќта кон понеделникот имал телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас, договориле поради исходот од референдумот во Грција со кој е отфрлен предлогот на ...

Ципрас: Ова не е прекин со Европа

Бриф - 06.07.2015

По решителното референдумско „не“ на Грците кон реформските планови на доверителите, грчкиот премиер Алексис Ципрас најави нови преговори. Исходот на референдумот, според него, не значи никаков прекин со ...

ГРЦИЈА: Противниците на штедењето слават на улиците, владата не размислува за драхмата

Fox.mk - 06.07.2015

Мноштво Грци, противници на строгите мерки за штедење кои во неделата на референдумот го заокружиле одговорот „не“ за новата програма за финансиска помош понудена од доверителите, излегоа на улиците на главниот град Атина, славејќи ја победата на ...

ГРЦИЈА: Меркел и Оланд договориja европски самит, Габриел предупредува дека нов договор е тешко замислив, Москва вели ...

Fox.mk - 06.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд, кој ноќта кон понеделникот имал телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас, договориле поради исходот од референдумот во Грција со кој е отфрлен предлогот на ...

Ципрас подготвен за продолжување на преговорите, Самарас поднесе оставка

Макфакс - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го поздрави изјаснувањето на неговите сонародници со „не“ на предлогот на доверителите и ноќта кон понеделникот објави дека неговата влада е подготвена веднаш да се врати на преговорите со доверителите, за да може ...

Грција: Противниците на штедењето славеа на улиците, владата не размислува за драхмата

Денар - 06.07.2015

Мноштво Грци, противници на строгите мерки за штедење кои во неделата на референдумот го заокружиле одговорот „не“ за новата програма за финансиска помош понудена од доверителите, излегоа на улиците на главниот град Атина, славејќи ја победата на ...

Грците рекоа “не“: Што е следно, ќе дозволи ли Европа нов економски крах

еМагазин - 06.07.2015

Продолжување на преговорите, излегување од еврозоната, воведување на драхма...Ова се прашањата кои што се отворија веднаш по објавувањето на резултатите од референдумот во Грција на кој мнозинството на Грци се изјаснија против планот на ЕУ за Грција.

Ципрас: Грчката влада е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите

Вечер - 06.07.2015

Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со меѓународните кредитори, изјави синоќа премиерот Алексис Ципрас во телевизиско обраќање по објавувањето на резултатите од референдумот Грчката влада е подготвена итно да ги обнови ...

Ципрас: Влада е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите

Денешен - 06.07.2015

Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со меѓународните кредитори, изјави синоќа премиерот Алексис Ципрас во телевизиско обраќање по објавувањето на резултатите од референдумот, според кои над 61 процент од гласачите се изјасниле ...

Вaруфакис: Грчкото ‘не’ е победа на демократска Европа, Ципрас ќе ги ‘интензивира“ иницијативите за договор

Денар - 06.07.2015

Грчкото „не“ е големо „да“ за демократска Европа, изјави во неделата навечер грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис откако Грците на референдумот јасно кажаа „не“, опција којашто ја заговараше премиерот Алексис Ципрас, чиј претставник во ...

Грција: Меркел и Оланд договориja европски самит, Габриел предупредува дека нов договор е тешко замислив, Москва вели ...

Денар - 06.07.2015

Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Франсоа Оланд, кој ноќта кон понеделникот имал телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Ципрас, договориле поради исходот од референдумот во Грција со кој е отфрлен предлогот на ...

Ципрас подготвен за продолжување на преговорите, Самарас поднесе оставка

Денар - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас го поздрави изјаснувањето на неговите сонародници со „не“ на предлогот на доверителите и ноќта кон понеделникот објави дека неговата влада е подготвена веднаш да се врати на преговорите со доверителите, за да може ...

Ципрас: Не се плашиме веќе, демократијата неможе да се уценува

еМагазин - 06.07.2015

Грција докажа дека демократијата неможе да се уценува, изјави премиерот на Грција Алексис Ципрас во обраќањето на нацијата веднаш по објавувањето на референдумот на кој мнозинството Грци се изјаснија против предлогот на ЕУ и мерките за штедење.

Што по изгласаното ,,не” на референдумот во Грција?

Денар - 06.07.2015

Според мислењата на повеќето аналитичари, „не“ на референдумот би значело „скок во непознато“, со можна економска бура во Грција, чијашто сила и резултат зависи од ставот на нејзините партнери. „Со изгласаното ‘не’, ситуацијата би била посложена.

Ципрас: Грчката влада е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите

Press24 - 06.07.2015

Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со меѓународните кредитори, изјави синоќа премиерот Алексис Ципрас во телевизиско обраќање по објавувањето на резултатите од референдумот, според кои над 61 процент од гласачите се изјасниле ...

Грција си пукаше во нога

Либертас - 06.07.2015

Левичарската влада на Ципрас ја оствари заканата со народот, меѓутоа, ни на крај на паметта не и паѓа да отпочне процеси за излегување на Грција од еврозоната и напуштање на еврото. А за преоѓање на драхмата нема ни збор.

Ципрас: Грчката влада е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите

Либертас - 06.07.2015

Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со меѓународните кредитори, изјави синоќа премиерот Алексис Ципрас во телевизиско обраќање по објавувањето на резултатите од референдумот, според кои над 61 процент од гласачите се изјасниле ...

Грчките бизнисмени бараат Ципрас да постигне договор со кредиторите

Република - 06.07.2015

Трговците и претприемачите во Грција го повикаа премиерот Алексис Ципрас што е можно побрзо да постигне договор со цел да биде спречен банкрот на земјата. Во отворено писмо до Ципрас претседателот на Националната конфедерација за трговија и ...

Бивша европска Република Грција - ФЕРОГ

Вечер - 06.07.2015

Грчките владетели не можат да се снајдат со еврото, но можат многу добро да се коцкаат. Ним им е сеедно дали танцуваат на работ на понорот или не, зашто знаат дека нивната земја е потребна како партнер во Европската унија, во НАТО, во ОЕЦД.

Веќе не сум министер!

Оff.net - 06.07.2015

Референдумот од 5-ти јули ќе остане како уникатен момент во историјата, кога една мала европска нација се крена против ропството на долгот. Како и сите борби за демократски права, и ова историско отфрлање на ултиматумот на Еврогрупата од 25-ти јуни ...

Бизнисмените апелираат: Ципрас договори се со кредиторите!

Вечер - 06.07.2015

Трговците и претприемачите во Грција го повикаа премиерот Алексис Ципрас што е можно побрзо да постигне договор со кредиторите. Во отворено писмо до Ципрас претседателот на Националната конфедерација за трговија и претприемништво, Василис Коркидис ...

Ципрас и Меркел се согласиле Атина да ги претстави предлозите

Кирилица - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас се согласил во телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел утре на средбата на ЕУ да ги претстави предлозите на грчката влада, со цел да се постигне договор со кредиторите, соопштија преку кратко ...

Телефонски разговор Ципрас-Меркел

Нетпрес - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас на кратко ја прекинал средбата со грчкиот претседател и лидерите на поголемите политички партии, со цел телефонски да разговара со германската канцеларка Ангела Меркел .

Народот има надеж за промени по референдумот

Вечер - 06.07.2015

Грците очекуваат подобрување на ситуацијата по референдумот, во тек е состанокот на грчките лидери, а министерот за финансии си поднесе оставка Грција денес по прославата поради резултатот од референдумот на кој повеќе од 60 отсто од граѓаните им ...

Меркел и Ципрас договориле Атина во вторник да изнесе нов предлог

Макфакс - 06.07.2015

Грчкиот премиер „во понеделникот во текот на телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел договориле Атина во вторник, на европскиот самит да го изнесе предлогот на грчката влада“, чија цел ќе биде да се склучи договор со ...

Ципрас-Меркел разговарале телефонски

Либертас - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас кусо ја прекинал средбата со грчкиот претседател и лидерите на поголемите политички партии, со цел телефонски да разговара со германската канцеларка Ангела Меркел.

Меркел и Ципрас договориле Атина во вторник да изнесе нов предлог

Денар - 06.07.2015

Грчкиот премиер „во понеделникот во текот на телефонскиот разговор со германската канцеларка Ангела Меркел договориле Атина во вторник, на европскиот самит да го изнесе предлогот на грчката влада“, чија цел ќе биде да се склучи договор со ...

Телефонски разговор Ципрас-Меркел

Репортер - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас кусо ја прекинал средбата со грчкиот претседател и лидерите на поголемите политички партии, со цел телефонски да разговара со германската канцеларка Ангела Меркел.

Берлин го потврдува разговорот со Ципрас, но одбива да коментира

Макфакс - 06.07.2015

Портпаролот на германската влада го потврдил телефонскиот разговор од понеделникот меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиери Алексис Ципрас, но одбил да каже за што било зборувано.

Берлин го потврдува разговорот со Ципрас, но одбива да коментира

Fox.mk - 06.07.2015

Портпаролот на германската влада го потврдил телефонскиот разговор меѓу германската канцеларка Ангела Меркел и грчкиот премиери Алексис Ципрас, но одбил да каже за што било зборувано. – Можеме да го потврдиме (телефонскиот разговорот), но во врска ...

Ќе мора ли Грција да ја отвори печатницата со драхми?!

Репортер - 06.07.2015

По вчерашното “Не” на референдумот во Грција, поединечните линии во Европа веќе се овластуваат. Ситуацијата во Грција ја принудува еврозоната да се соочи со егзистенцијални прашања кои се појавуваат уште од почетокот на кризата – дали да се продолжи ...

Самарас стана историја, Меркел поразена, бирократите од Брисел збришани

Дневник - 06.07.2015

За грчкото место во Европа и во еврозоната почна да се одлучува уште вчера веднаш по објавувањето на резултатите од референдумот, а првите контури на планот, ако не и конечната одлука, треба да се знаат денеска по серијата средби, телеконференции и ...

Ципрас: Грчката влада е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите- ЕУ со вонреден самит по грчкото ...

Канал 77 - 06.07.2015

Премиерот Алексис Ципрас во телевизиско обраќање по објавувањето на резултатите од референдумот, според кои над 61 процент од гласачите се изјасниле против предложените реформи од кредиторите, изјави дека Грчката Влада е подготвена итно да ги обнови ...

Ципрас: Грчката влада е подготвена за итно обновување на преговорите со кредиторите

Lider - 06.07.2015

Грчката влада е подготвена итно да ги обнови преговорите со меѓународните кредитори, изјави синоќа премиерот Алексис Ципрас во телевизиско обраќање по објавувањето на резултатите од референдумот, според кои над 61 процент од гласачите се изјасниле ...

Грчките бизнисмени бараат Ципрас да постигне договор со кредиторите

Lider - 06.07.2015

Трговците и претприемачите во Грција го повикаа премиерот Алексис Ципрас што е можно побрзо да постигне договор со цел да биде спречен банкрот на земјата. Во отворено писмо до Ципрас претседателот на Националната конфедерација за трговија и ...

Ципрас бара да се свика Националниот совет на политички лидери

Sky - 06.07.2015

Грчкиот премиер Алексис Ципрас уште вечерва ќе побара од грчкиот претседател утре рано да се свика Советот на лидерите на политичките партии. Ципрас со воздржан тон истакна дека нема победници или губитници на референдумот и тој сам по себе е победа ...