TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Женева продолжуваат разговорите за иранската атомска програма

Deutsche Welle - 07.12.2010

Претставниците на петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на Обединетите нации и Германија и Иран денеска во Женева ги продолжија преговорите за иранската нуклеарна програма.

Договорени нови преговори за иранската атомска програма

Deutsche Welle - 07.12.2010

Меѓународните преговори околу спорната иранска атомска програма би требало да продолжат кон крајот на јануари идната година во Истанбул.

Во Женева завршија разговорите со Иран

Р.С.Европа - 07.12.2010

Иран и шестте светски сили денеска во Женева го почнаа вториот ден на преговорите. Вчерашниот почеток, според оценките на двете страни, бил конструктивен.

Преговорите со Иран ќе продолжат во јануари во Истамбул

Р.С.Европа - 07.12.2010

Министерот за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон ги оцени дводневните разговори во Женева за контроверзната иранска нуклеарна програма како суштински и детални.

Свет - Светските сили ги продолжија преговорите со Иран

Вест - 07.12.2010

ЖЕНЕВА, 7 декември (Ројтерс) - Шесте светски сили продолжуваат со првите преговори со Иран, по повеќе од една година, надевајќи се дека тоа ќе доведе до нови преговори за нуклеарната програма која ...

Обновени преговорите со Иран

Н.Македонија - 07.12.2010

Преговорите меѓу Иран и меѓународната шесторка (САД, Кина, Русија, Британија, Франција и Германија) за спорната иранска нуклеарна програма вчера продолжија во Женева, откако беа прекинати пред 14 ...

Нова рунда преговори со Иран

Алсат-М - 07.12.2010

Во главниот град на Швајцарија, Женева, денеска завршија разговорите меѓу претставници на Иран и шестте држави во врска со спорната иранска атомска програма.

Во Женева се обновија преговорите меѓу Иран и „шесторката“ за нуклеарната програма на Техеран

МРТ - 07.12.2010

По 14-месечен прекин, денеска, во Женева беа обновени преговорите меѓу Иран и „шесторката“ (САД, Кина, Русија, Велика Британија, Франција и Германија) за нуклеарната програма на Техеран, пренесоа ...

Во Женева почна втората средба на претставниците на земјите од групата пет плус еден и Иран

МРТ - 07.12.2010

Претставниците на земјите од групата пет плус еден (петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на Обединетите нации и Германија) и Иран се сретнаа денеска на вториот ден од преговорите за ...

Нов состанок на шестте светски сили со Иран во јануари во Истанбул

МРТ - 07.12.2010

Иран и шестте светски сили (петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации и Германија) повторно ќе се состанат во јануари во Истанбул, одлучено е на денешниот состанок во ...

Завршија преговорите меѓу западните сили и Иран - нема поместување

Макфакс - 07.12.2010

Големите сили и Иран денеска ги завршија дводневните преговори во Женева, но нема никакви знаци дека е постигнат каков било напредок во спорот окол..

Иран се согласи да разговара за нуклеарното оружје на вториот ден од разговорите во Женева

Inpress - 07.12.2010

Женева, 7. декември 2010 (ИНПРЕС) За време на Женевските разговори со „Шесторката“ вчера, Иран се согласи на агендата на состанокот за вторник да вклучи дискусија за нуклеарната програма, објави ...

Иран се поблиску до создавањето атомска бомба

А1 - 06.12.2010

Иран се поблиску до создавањето атомска бомба - го создаде првото количество таканаречен жолт ураниум, кој се користи за збогатување.

Разговори околу атомската програма на Иран

Deutsche Welle - 06.12.2010

По едногодишна пауза денеска во Швајцарија почнаа официјални разговори околу спорната иранска атомска програма. На дводневната средба учествуваат иранскиот преговарач Саид Џалали и ополномоштеникот ...

Средбата во Женева осудена на неуспех?

Deutsche Welle - 06.12.2010

По повеќе од едногодишна пауза денеска (06.12.2010) во Женева, започнува новата рунда официјални разговори околу спорната иранска атомска програма.

Иран не остава простор за оптимизам

Deutsche Welle - 06.12.2010

Во Женева денеска (06.12.2010) започнаа разговарите за спорната за иранската атомска програма. Првиот дипломат на ЕУ Кетрин Ештон раководи со преговорите, во кои Иран го застапува преговарачот Саид ...

Нови преговори за иранската нуклеарна програма

Алсат-М - 06.12.2010

Денеска во Швајцарија почнаа нови меѓународни преговори за спорната иранска атомска програма. Средбите на иранските власти со шесте држави вклучени во разрешувањето на оваа проблематика, Британија, ...

Иран и водечките сили на нуклеарни преговори

Курир - 06.12.2010

Нуклеарна преговарачка делегација на Иран пристигна во Женева на разговори со светските сили за нивната атомска програма.

Западните сили и Иран ги почнаа разговорите околу нуклеарната програма

Макфакс - 06.12.2010

Шест светски сили денеска во Женева ги почнаа разговорите со Иран по речиси една година, надевајќи се дека состанокот ќе придонесе за нови, посерио..