TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата на Јанева, изјави Груевски

Сакам да кажам - 25.09.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата кои специјалната обвинителка Катица Јанева во четвртокот ги испорача од Парламентот, а со кои се бара продолжување на работата на Специјалното обвинителство со продолжување на рокот за истраги, ...

МВР за собирот на “Шарената револуција”

24 Вести - 25.09.2016

Пред утрешниот собир на „Шарената револуција“ во знак на подршка на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека полицијата професионално ќе си ја врши ...

СЈО има добар предлог за измена на законот за заштитени сведоци, но нецелосен сметаат експертите

Телма - 25.09.2016

Предлогот на СЈО за измена на законот за заштитени сведоци е добар но нецелосен, сметаат дел од експертите. јавната обвинителка бара таа да може сама да одлучи кој ќе биде вклучен во програмата за заштита на сведоци, за да се ограничи кругот на луѓе ...

Груевски: Ќе се појавам на суд кога ќе добијам покана

24 Вести - 25.09.2016

Катица Јанева нема да добие поддршка од власта за трите барања кои ги испорача од собраниската говорница. Продолжувањето на рокот за истрагите, измените на законот за заштитени сведоци и законот за заштита на приватноста ќе го чекаат новиот ...

СЈО пред нови предизвици – роковите газат – предлозите чекаат

ТВ21 - 25.09.2016

Засега нема никаква иницијатива од партиите по барањата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева за укинување на роковите за истраги, за автономија во заштитата на сведоците и за Законот за приватност.

Груевски: Ќе се појавам на суд кога ќе добијам покана

+инфо - 25.09.2016

Тој дипломатски и порача на специјалната обвинителка дека неговите пратеници нема да дадат поддршка на барањата. Катица Јанева нема да добие поддршка од власта за трите барања кои ги испорача од собраниската говорница.

МВР ќе се однесува професионално на собирот на „Шарената револуција“

Р.С.Европа - 25.09.2016

Министерство за внатрешни работи, без оглед кој протестира, треба да го одржува јавниот ред и мир и нормално треба да се почитува правото на протест, а полицијата треба професионално да си ја врши работа, рече министерот за внатрешни работи Оливер ...

Дали во Берово се крои шарената есенска стратегија?

Курир - 25.09.2016

Последните 2 – 3 дена поминаа во знакот на специјалната јавна обвинитела Катица Јанева и нејзиниот настап во Собранието за презентирање на годишниот извештај за работата на нејзината институција.

Спасовски: МВР професионално ќе се однесува на протестот на Шарена револуција

МКД - 25.09.2016

Пред утрешниот собир на „Шарената револуција“ во знак на подршка на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека полицијата професионално ќе си ја врши работата.

В понеделник Шарената револуција на собир за поддршка на СЈО

Окно - 25.09.2016

В понеделник, Шарената револуција ќе излезе на собир за поддршка на СЈО. Во 17 часот, пред Собранието ќе започне настанот за поддршка на оваа институција. – Власта со која сè уште управува обвинетиот Груевски, ја користи секоја можност за да ја ...

Груевски и ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржат барањата на Јанева

Стандард - 25.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата кои Катица Јанева ги испорача од Парламентот, а со кои се бара продолжување на работата на СЈО со продолжување на рокот за истраги, измена на законот за сведоците и приватноста, како и почитување на препораките ...

Груевски: На Јанева и дадовме се што беше потребно, нема потреба од нови измени на закони

Репортер - 25.09.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата кои специјалната обвинителка Катица Јанева во четвртокот ги испорача од Парламентот, а со кои се бара продолжување на работата на Специјалното обвинителство, продолжување на рокот за истраги, ...

Шарените платеници тргнаа по умот на Саше Политико

Курир - 25.09.2016

Саше Ивановски – Политико се стави во функција на главен стратег на опозициската СДСМ и преку својот портал повикува да протести кои треба да ги организира Шарената револуција, а се со цел како што вели, поддршка за специјалната обвинителка Катица ...

Груевски: На Јанева ѝ обезбедивме сѐ, нема потреба од измени на законите

МКД - 25.09.2016

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата кои специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ги испорача до Собранието. Јанева побара продолжување на работата на СЈО, продолжување на рокот за истраги, измена на законите за сведоци и приватноста, како и ...

Груевски: Ќе се појавам на суд кога ќе добијам покана

Бриф - 25.09.2016

Катица Јанева нема да добие поддршка од власта за трите барања кои ги испорача од собраниската говорница. Продолжувањето на рокот за истрагите, измените на законот за заштитени сведоци и законот за заштита на приватноста ќе го чекаат новиот ...

Катица Јанева ќе го ослободи Верушевски од притвор

Пулс24 - 25.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева ќе го ослободи Верушевски од притвор. Како и што се очекуваше, обвинителката како превентивна мерка ќе побара куќен притвор и одземање на пасошот и итно пуштање од истражниот затвор "Скопје" во Шуто Оризари.

(ВИДЕО) Груевски: Ќе се појавам на суд кога ќе добијам покана

Локално - 25.09.2016

Катица Јанева нема да добие поддршка од власта за трите барања кои ги испорача од собраниската говорница, информира 24Вести. Продолжувањето на рокот за истрагите, измените на законот за заштитени сведоци и законот за заштита на приватноста ќе го ...

Груевски: На Јанева и дадовме се што беше потребно, нема потреба од нови измени на закони

Либертас - 25.09.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата кои специјалната обвинителка Катица Јанева во четвртокот ги испорача од Парламентот, а со кои се бара продолжување на работата на Специјалното обвинителство, продолжување на рокот за истраги, ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата на Катица Јанева, вели Груевски

еМагазин - 25.09.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата кои специјалната обвинителка Катица Јанева во четвртокот ги испорача од Парламентот, а со кои се бара продолжување на работата на Специјалното обвинителство, продолжување на рокот за истраги, ...

(ВИДЕО) СЈО има добар предлог за измена на законот за заштитени сведоци, но нецелосен сметаат експертите

Локално - 25.09.2016

Предлогот на СЈО за измена на законот за заштитени сведоци е добар но нецелосен, сметаат дел од експертите. Јавната обвинителка бара таа да може сама да одлучи кој ќе биде вклучен во програмата за заштита на сведоци, за да се ограничи кругот на луѓе ...

Спасовски: Полицијата професионално ќе си ја врши работата утре на протест

Фактор - 25.09.2016

За утрешниот собир на „Шарената револуција“ за поддршка на Специјалното јавно обвинителство, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека полицијата професионално ќе си ја врши работата.

Барањата на Јанева нема да добијат поддршка од власта?

Фактор - 25.09.2016

Лидерот на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски денеска ѝ порача на специјалната обвинителка, Катица Јанева дека неговите пратеници нема да дадат поддршка на барањата, објави 24 вести. Ова се однесува на продолжувањето на рокот за истрагите, измените на ...

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата на Катица Јанева, вели Груевски

Мета - 25.09.2016

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ нема да ги поддржи барањата кои специјалната обвинителка Катица Јанева во четвртокот ги испорача од Парламентот, а со кои се бара продолжување на работата на Специјалното обвинителство, продолжување на рокот за истраги, ...

Сите детали: Зошто Јанева бара измени на Законот за заштита на сведоци

еМагазин - 25.09.2016

Пред неколку дена Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева уште еднаш побара од пратениците да ги донесат измените на Законот за заштита на сведоци, кои значително ќе ја подобрат работата на Специјалното јавно обвинителство.

Политико се стави во функција на главен стратег на опозициската СДСМ

Пулс24 - 25.09.2016

Саше Ивановски – Политико се стави во функција на главен стратег на опозициската СДСМ и преку својот портал повикува да протести кои треба да ги организира Шарената револуција, а се со цел како што вели, поддршка за специјалната обвинителка Катица ...

(ВИДЕО) Спасовски за собирот на “Шарената револуција”: МВР професионално ќе си ја врши работата

Локално - 25.09.2016

Пред утрешниот собир на „Шарената револуција“ во знак на подршка на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека полицијата професионално ќе си ја врши работата, информира ...

Дали во Берово се крои шарената есенска стратегија?

Пулс24 - 25.09.2016

Последните 2 - 3 дена поминаа во знакот на специјалната јавна обвинитела Катица Јанева и нејзиниот настап во Собранието за презентирање на годишниот извештај за работата на нејзината институција.

СЈО бара измени на законот за заштита на сведоци

24 Вести - 24.09.2016

Катица Јанева бара лично да одлучува кој да добие статус на заштитен сведок. Пред да ја донесе одлуката специјалната обвинителка мора да побара и писмена согласност од лицето кое влегува во програмата на заштитени сведоци.

СЈО и хистеријата во народното Собрание

Deutsche Welle - 24.09.2016

Три дена македонската јавност со подзината уста ја следи работата на собраниската комисија за извештајот на СЈО за прислушуваните разговори. Најнапред: правните факти. Според правниците, Основното јавно обвинителство уште од 2005, а цели 11 години ...

Специјално јавно обвинителство – премногу луѓе знаат кој е заштитен сведок

ТВ21 - 24.09.2016

Обвинителката Катица Јанева бара сама да одлучува кој ќе биде заштитен сведок, наместо одлуката ја носи Совет составен од повеќе луѓе, како што налага сегашниот закон. СЈО бара овој Совет да го нема и само таа да ги знае информациите за тоа кој ќе ...

Катица Јанева в понеделник одново пред пратениците

Фокус - 24.09.2016

Поради приватни обврски на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, Извештајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе продолжи да биде главна тема на собраниската комисија во понеделник.

„Журнал“: Катица Јанева се изгуби- почна да бара поддршка и од криминалците под контрола на СДСМ

Курир - 24.09.2016

По фијаското со интервјуто на македонската телевизија и крајно правната неписменост која ја демонстрираше во Законодавниот дом каде одби да даде одговори како и каде СЈО ги троши парите од граѓаните, Катица Јанева целосно се изгуби и започна да бара ...

Детали од предлогот на СЈО: премногу луѓе знаат кој е заштитен сведок

Нова ТВ - 24.09.2016

Обвинителката Катица Јанева бара сама да одлучува кој ќе биде заштитен сведок, наместо одлуката ја носи Совет составен од повеќе луѓе, како што налага сегашниот закон. СЈО бара овој Совет да го нема и само таа да ги знае информациите за тоа кој ќе ...

СЈО и хистеријата во народното Собрание

Репортер - 24.09.2016

Три дена македонската јавност со подзината уста ја следи работата на собраниската комисија за извештајот на СЈО за прислушуваните разговори. Најнапред: правните факти. Според правниците, Основното јавно обвинителство уште од 2005, а цели 11 години ...

Ретроспектива: Каков циркус направи Јанева во Собранието и како и одговорија пратениците

Сител - 24.09.2016

Поради приватни обврски на Катица Јанева за време на викендот собраниската расправа по 6-месечниот извештај на СЈО продолжува во понеделник. Ваквиот некоректен однос на Јанева според претседателот на собраниската комисија за политички систем Влатко ...

Неделниците за СЈО и судовите

Р.С.Европа - 24.09.2016

Глобус пишува - уставните судии ќе одмораат ако треба и со капути. Главна тема во Република е интервјуто на Катица Јанева за МТВ, а Фокус наведува дека судиите спасуваат глава, никој не сака да им суди на груевци.

Детали од предлогот на СЈО: премногу луѓе знаат кој е заштитен сведок

Либертас - 24.09.2016

Обвинителката Катица Јанева бара сама да одлучува кој ќе биде заштитен сведок, наместо одлуката ја носи Совет составен од повеќе луѓе, како што налага сегашниот закон. СЈО бара овој Совет да го нема и само таа да ги знае информациите за тоа кој ќе ...

Има поважна работа од Собранието, викенд е за Катица Јанева

Вечер Прес - 24.09.2016

Поради приватни обврски на Катица Јанева за време на викендот собраниската расправа по 6-месечниот извештај на СЈО продолжува во понеделник. Ваквиот некоректен однос на Јанева според претседателот на собраниската комисија за политички систем Влатко ...

Поважно од извештајот за работата на СЈО е викендот на Катица Јанева

Република - 24.09.2016

– За стабилноста и иднината на македонската држава важно е ВМРО-ДПМНЕ да има 62 пратеници. Со своите дејстувања СЈО единствено што може е да направи да после изборите имаме обид за коалиција меѓу СДСМ, ДУИ и ДПА нешто што го гледавме во февруари и ...

СЈО и хистеријата во народното Собрание

Локално - 24.09.2016

Три дена македонската јавност со подзината уста ја следи работата на собраниската комисија за извештајот на СЈО за прислушуваните разговори. Најнапред: правните факти. Според правниците, Основното јавно обвинителство уште од 2005, а цели 11 години ...

Катица Јанева почна да бара поддршка и од криминалците под контрола на СДСМ

Пулс24 - 24.09.2016

По фијаското со интервјуто на македонската телевизија и крајно правната неписменост која ја демонстрираше во Законодавниот дом каде одби да даде одговори како и каде СЈО ги троши парите од граѓаните, Катица Јанева целосно се изгуби и започна да бара ...

СЈО и хистеријата во народното Собрание

Либертас - 24.09.2016

Три дена македонската јавност со подзината уста ја следи работата на собраниската комисија за извештајот на СЈО за прислушуваните разговори. Најнапред: правните факти. Според правниците, Основното јавно обвинителство уште од 2005, а цели 11 години ...

СЈО: Измените на Законот за заштитени сведоци ќе донесат автономија на СЈО...

Н.Македонија - 24.09.2016

СЈО: Измените на Законот за заштитени сведоци ќе донесат автономија на СЈО Специјалното јавно обвинителство во доставениот предлог Закон за заштитени сведоци цели да добие поголема автономија како обвинителство.

Јанева во жестока расправа со пратениците од власта...

Н.Македонија - 24.09.2016

Јанева во жестока расправа со пратениците од власта Со жестоки напади и навреди и во тензична атмосфера и вчера продолжи од пред три дена почнатата расправа по извештајот за работата на специјалното јавно обвинителство на собраниската комисија на ...

Собир за поддршка на СЈО – Шарената револуција најави протест за в понеделник

ТВ21 - 23.09.2016

Собир за поддршка на работата на СЈО за в понеделник пред Собранието се најавува од неформалната Шарена Револуција. По летните одмори, СЈО повторно е под каnонада на режимските глaсноговорници.

Јанева изнесе детали за тоа како институциите ги опструираат предметите кои ги работи

Телма - 23.09.2016

Во кривичниот законик да се впише дело попречување на правда побара специјалната обвинителка Катица Јанева откако пред пратениците се пожали дека речиси сите институции ја опструираат нејзината работа.

„Шарена револуција“ в Понеделник на јавен собир за поддршка на СЈО

ТВ21 - 23.09.2016

Ве повикуваме во Понеделник, на 26.09.2016, во 17 часот пред Собранието на Република Македонија на јавен собир за поддршка на СЈО. По летните одмори, СЈО повторно е под каконада на режимските глсноговорници.

Шарената револуција со собир за поддршка на СЈО в понеделник

Сакам да кажам - 23.09.2016

Шарената револуција закажа собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителство пред Собранието в понеделник во 17 часот. Во повикот на социјалните мрежи, пишува дека по летните одмори, СЈО повторно е под напад на режимските гласноговорници и има ...

Шарената револуција се реактивира во понеделник

Фокус - 23.09.2016

Шарената револуција најави собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителство во понеделник пред Собранието на Република Македонија. Како причина за реактивирање на Шарената револуција, во соопштението се наведени зачестените обиде за ...

Јанева дојде во Собранието да продолжи да одговара на пратеничките прашања

Фокус - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и денеска дојде на седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на која се расправа за извештајот за работата на СЈО и на која пратениците и поставуваат прашања.

Јанева: Срамота е што Судот и по шест месеци не ни даваше докази

Фокус - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска продолжи да одговара на прашања од пратениците поставени на седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Таа уште еднаш повтори дека одговорот за тоа кој прислушувал е во ...

Прашајте ја Лидија Неделкова зошто не се открива кој прислушувал, им порача Јанева на пратениците

Сакам да кажам - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го обвини Основниот суд Скопје 1 дека го одолговлекува случајот „Пуч“ и не дозволува да се открие кој прислушувал илјадници граѓани во Македонија од 2008 до 2013 година.

Солза ја подучуваше Владанка што да ја праша Катица

Сакам да кажам - 23.09.2016

Независната пратеничка Солза Грчева ѝ сугерираше на колешката Владанка Авировиќ од место, што да ја праша Катица Јанева во врска со лидерот на СДСМ Зоран Заев за време на вчерашната седница на Комисијата за политички систем, но пратеничката од СПМ ...

Шарената револуција се враќа на улица

24 Вести - 23.09.2016

Подржувачите на Шарената револиција, по неколкумесечната пауза, се враќаат на улица. На социјалните мрежи објавен е повик за собир пред Собранието во понеделник. Протестот е во знак на поддршка за Специјалното обвинителство.

Мукоски: Извинете се или поднесете оставка!

Вест - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците повтори дека одговорот на прашањето кој и на кој начин од 2008 до 2015 година прислушувал, е содржан во предметот "Пуч" и го ...

Трет ден отчет на Јанева – жестока дебата и високи тонови

ТВ21 - 23.09.2016

Наместо прашања за извештајот на СЈО, пратениците со меѓусебни навреди. Пратеникот на ВМРО – ДМПНЕ Крстo Мукоски ја обвини специјалната обвинителка Катица Јанева дека му се заканила на Антонио Милошоски.

Мукоски до Јанева: Би требало да се извините или да си дадете оставка

Press24 - 23.09.2016

На денешното продолжение на седницата на Комисијата за политички систем каде се разгледува Извештајот за работата на СЈО, можноста прв да и се обрати на Катица Јанева ја имаше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски.

Јанева: Судот спречи да се дознае кој прислушувал незаконски

Репортер - 23.09.2016

Останувам на се што сум кажала до сега, освен тоа што го има во извештајот, не давам други информации, рече специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во одговор на прашањата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски.

Јанева упати на претседателката на Врховниот суд да каже зошто не се открива кој прислушувал

Макфакс - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која трет ден пред собраниската комисија за политички систем го образложува шестмесечниот извештај за работата на СЈО, во петок го обвини Основниот суд Скопје 1 дека не дозволува да се открие кој ...

ОБРАЗОТ ЌЕ Ѝ ГО ПЕРАТ НА УЛИЦА: „Шарените“ излегуваат на протест за Јанева

Телеграф - 23.09.2016

Собирот за поддршка на СЈО треба да започне пред новите простории на СЈО во Карпош, а да заврши пред „Порта Македонија“ во центарот на Скопје Свежи и одморени, приврзаниците на „Шарената револуција“ повторно излегуваат на улица.

Дали СЈО ќе ја финансира кампањата на СДСМ за изборите на 11 декември?

Press24 - 23.09.2016

Што се крие во фамозниот финансиски извештај на Специјалното јавно обвинителство и зошто специјалната обвинителка Катица Јанева вложува максимални напори, да скрие од граѓаните како се трошат народните пари.

Интервју на Климовски за КУРИР: СЈО работи со изместена правна диоптрија, Заев има искривена перцепција

Курир - 23.09.2016

Времето покажа дека СЈО на Катица Јанева е орган кој селективно, неиздржано и необјективно дејствува во правосудниот систем и постапува по директивите на опозицијата, а не според принципите на уставност и законитост.

Власта и Јанева - напад и одбрана

Р.С.Европа - 23.09.2016

Напад и навреди за Јанева, наместо суштински прашања за работата на СЈО и битката против криминалот за да се наруши позитивниот имиџ кој го има СЈО уште од самото формирање Немаше суштинска дебата во врска со работата на Специјалното јавно ...

Шарената револуција в понеделник на собир за поддршка на СЈО

Р.С.Европа - 23.09.2016

Шарената револуција повикува в понеделник, во 17 часот пред Собранието на Македонија на јавен собир за поддршка на СЈО. Во соопштението, меѓу другото, се вели дека во изминатиот период медиумите, како што се наведува, „под контрола на обвинетиот ...

КАРАКАМИШЕВА: СЈО не е приватно гранапче за продавање смокви

Телеграф - 23.09.2016

Не постои орган во државата што има помал рејтинг од СЈО. Како што времето ќе поминува, ако Јанева сепак одлучи да не поднесе оставка и остане главна во СЈО, ќе гледаме нови циркуси, нови бламирања СЈО не е приватно гранапче за продавање смокви, ...

Катица Јанева бара неограничен рок за СЈО, за неограничена неизвесност за Македонија

Нетпрес - 23.09.2016

Непоставување рок за извршување на работата на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе значи правна несигурност во државата, велат експертите коментирајќи го барањето на Катица Јанева, Собранието во целост да го избрише членот 22 од Законот за ...

Пратениците се загрижија за имиџот на колешките

+инфо - 23.09.2016

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Муковски, побара од Јанева да се извини, а ако не, да поднесе оставка. Пратениците од власта и од опозицијата денеска заеднички ги критикуваа медиумите кои вчера објавија снимки, слики и монтажи со ликови од ...

Јанева: Три дена ме држите овде, наместо да работам

Репортер - 23.09.2016

Почна комисиската расправа на која се разгледува извештајот за работењето на Специјалното јавно обвинителство и на која пратениците ѝ поставуваат прашања на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Јанева: Наместо да работам, ме држите тука три дена!

+инфо - 23.09.2016

Јанева денеска им кажа на пратениците дека нема да дава повеќе информации за финансискиот извештај. Немам намера да одговарам на прашања кои сум ги одговорила. Други информации за финансискиот извештај нема да дадам.

(ВИДЕО) Грчева до СДСМ: Мајку ви ваша!

А1 On - 23.09.2016

При кратка расправа меѓу власта и опозицијата, во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, додека говореше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, независната пратеничка Солза Грчева се сврте кон СДСМ и им се обати со ...

Јанева: Три дена намерно ме држите тука и не ме оставaте да работам

Стандард - 23.09.2016

„Три дена намерно ме држите тука и не ме оставaте да работам. Три дена седам тука и одговарам на истите прашања. Вие намерно ме држите тука за да не можам да работам“, му рече денеска специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева на пратеникот од ...

Власта бара Јанева финансиите да ги образложи по сите ставки

Нова ТВ - 23.09.2016

Продолжуваат нападите и дискредитациите од пратениците од власта врз специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Во тек е разгледувањето на вториот шестмесечен извептај на СЈО за кој ВМРО ДПМНЕ смета дека никој не дискутира за тоа, бидејќи за ...

Јанева: Три дена намерно ме држите тука за да не можам да работам

МКД - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска повторно е пред пратениците во собраниската Комисија за политички систем, но им порача дека нема намера да одговара на прашања кои веќе ги одговорила.

(ВИДЕО) Мукоски до Јанева: Лажете и се заканувате, си играте мајтап со нас

А1 On - 23.09.2016

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски ја обвини специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева дека направила злоупотреба на службената доложност, бидејќи со тоа што му кажала на пратеникот Антонијо Милошоски дека го слушала неговиот ...

(ВИДЕО) Јанева: Судот спречи да се дознае кој прислушувал незаконски, ќе се изјаснам на судењето за случајот „Пуч“

А1 On - 23.09.2016

Останувам на се што сум кажала до сега, освен тоа што го има во извештајот, не давам други информации, рече специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во одговор на прашањата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски.

Прашајте ја Лидија Неделкова зошто не се открива кој прислушувал, им порача Јанева на пратениците

Репортер - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева го обвини Основниот суд Скопје 1 дека го одолговлекува случајот „Пуч“ и не дозволува да се открие кој прислушувал илјадници граѓани во Македонија од 2008 до 2013 година.

Мукоски до Јанева: Би требало да се извините или да си дадете оставка

Курир - 23.09.2016

На денешното продолжение на седницата на Комисијата за политички систем каде се разгледува Извештајот за работата на СЈО, можноста прв да и се обрати на Катица Јанева ја имаше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски.

МАЈКУ ВИ ВАША: Пцости и жестока расправија за извештајот на Јанева

Телеграф - 23.09.2016

Во моментот додека се расправаше за финансискиот извештај на СЈО, настана кавга меѓу пратениците. Во еден момент независната пратеничка Солза Грчева, гледајќи кон пратениците од опозицијата, рече: „Мајку ви ваша“ Комисиската собраниска расправа за ...

Мукоски до Јанева: Како беше укинат притворот на Верушевски ако судовите го саботираат СЈО

Press24 - 23.09.2016

Пратеникот Крсто Мукоски реплицирајќи и на Катица Јанева ја запраша како и на кој начин денес Верушевски е на слобода ако Јанева како што кажува била саботирана од судовите во Република Македонија.

ВИДЕО: Пред очите на цела јавност Јанева прво се обиде да го сокрие Заев, а потоа самата се демантираше во негов стил

Курир - 23.09.2016

Со кого си – таков си, велат старите. Оваа народна мудрост им се потврди на сите кои внимателно ја следат не само дебатата во Комисијата за политички систем во Собранието на Република Македонија, туку и случувањата на политичката сцена во земјава ...

Солза Грчева за РСМ: Јанева покажа загрижувачка инфериорност

Press24 - 23.09.2016

Специјалната Јавна обвинителка во изминатата година не одговори на сериозната задача која и беше доделена. Ова е мислењето на независниот пратеник Солза Грчева, една од најактивните во изминатите два дена кога на собраниска комисија се разгледуваше ...

Јанева оздраве – Продолжи собраниската расправа по извештајот на СЈО

Сител - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците повтори дека одговорот на прашањето кој и на кој начин од 2008 до 2015 година прислушкувал, е содржано во предметот „Пуч и ...

Јанева – Судот прави сопки за да не се дознае кој прислушувал

Р.С.Европа - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева рече дека Основниот суд Скопје 1 шест месеци одбивал да ги достави доказите за случајот Пуч, каде што се крие одговорот за прислушувањето. Да не ни правеа сопки, досега ќе беше завршена главната расправа ...

Јанева: Што ќе ме прашате денес до 18 часот ќе одговорам

+инфо - 23.09.2016

Пратениците се скараат и за тоа до кога ќе се испрашува Јанева, а кога ќе почне испрашувањето на Марко Зврлевски. Викендов сум приватно и службено зафатена, во понеделник од 12 до 18 часот сум слободна, а следните два дена имам работни обврски, во ...

Скандалозно: СДСМ сака да ја спаси Јанева од дебата за Извештајот во Собранието

Press24 - 23.09.2016

СДСМ очајно се обидува и бара било каков начин да ја извади и спаси специјалната обвинителка Катица Јанева од дебатата за Извештајот за работата на СЈО која што веќе трет ден се води во Собранието на Република Македонија.

Мукоски до Јанева: Како беше укинат притворот на Верушевски ако судовите го саботираат СЈО

Курир - 23.09.2016

Пратеникот Крсто Мукоски реплицирајќи и на Катица Јанева ја праша како и на кој начин денес Зоран Верушевски е на слобода ако Јанева како што кажува била саботирана од судовите во Република Македонија.

Скандалозно: СДСМ сака да ја спаси Јанева од дебата за Извештајот во Собранието

Курир - 23.09.2016

СДСМ очајно се обидува и бара било каков начин да ја извади и спаси специјалната обвинителка Катица Јанева од дебатата за Извештајот за работата на СЈО која што веќе трет ден се води во Собранието на Република ...

Јанева до пратениците: Прашајте ја Лидија Неделкова зошто не дозволува да се открие кој прислушкувал

Репортер - 23.09.2016

ецијалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците повтори дека одговорот на прашањето кој и на кој начин од 2008 до 2015 година прислушкувал, е содржано во предметот „Пуч и ...

Димовски: СЈО остана без кредибилитет, СДСМ ја изгуби последната надеж да се добере до власт

Курир - 23.09.2016

Илија Димовски жестоко се обрати до колегите од СДСМ на Комисијата за политички систем во Собранието на Република Македонија со цел да го спречи сценариото на пратениците на СДСМ кои што преку процедурални забелешки требаше да го трошат времето на ...

Продолжи собраниската расправа по извештајот на СЈО

Сител - 23.09.2016

Катица Јанева си игра мајтап со институцијата која го создала СЈО сметаат пратениците од владејачкото мнозинство. Трет ден се води жестока дебата меѓу пратениците. Специјалната јавна обвинителка повторно со кратки и не конкретни одговори.

Јанева: Прашајте ја Лидија Неделкова зошто не дозволува да се открие кој прислушувал

+инфо - 23.09.2016

Кривичниот суд дека шест месеци не постапил по барање на СЈО. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците повтори дека одговорот на прашањето кој и на кој начин од ...

Расправата за Извештајот на Јанева продолжува во понеделник

Нова ТВ - 23.09.2016

Поради приватни обврски на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, Извештајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ќе продолжи да биде главна тема на собраниската комисија во понеделник.

Топузова: Јанева да одговори каде ги има потрошено парите

Курир - 23.09.2016

За специјалната обвинителка Катица Јанева и она што деновиве се случуваше во собранието, гостин во вестите на ТВ Нова беше независната пратеничка Роза Топузова која ја искритикува работата на Јанева и она што таа го презентираше пред пратениците.

Бачев: Настапот на Јанева, манифестација на крајна правна неписменост

Курир - 23.09.2016

Катица Јанева манифестира правна неписменот и има агенда што треба да ја обработи, вакво е мислењето на Јанко Бачев, од Народното движење за Македонија кој беше гостин во студиото на ТВ Нова.

Бачев: Јанева мора да си замине од оваа функција

Курир - 23.09.2016

Јанева мора да си замине од оваа функција, а за тоа има два начини, смета Јанко Бачев, од Народното движење за Македонија. „Едниот начин е самата да ја напушти функцијата, а вториот начин е Собранието како што ја избра така и да ја разреши.

Топузова: Ако зад Катица стои Груевски, дали тоа значи дека „Шарените“ го поддржуваат и него?

Курир - 23.09.2016

„Првата реченица на специјалната јавна обвинителка, при презентацијата на извештајот на СЈО беше дека таа не се плаши од ништо, затоа што зад неа стои Груевски. Ако е така, тогаш тие што излегуваат на протести ќе дадат поддршка и за Јанева и за ...

Топузова- Каревска: Јанева да одговори каде ги потрошила парите

Нетпрес - 23.09.2016

За специјалната обвинителка Катица Јанева и она што деновиве се случуваше во Собранието на РМ, гостин во вестите на ТВ Нова беше независната пратеничка Роза Топузова Каревска која ја искритикува работата на Јанева и она што таа го презентираше пред ...

Дискретниот шарм на Јанева

Репортер - 23.09.2016

Арчибалд Кокс е името на американскиот специјален јавен обвинител што му ја зема „мерката“ на Ричард Никсон во повеста на скандалот Вотергејт: неговите истраги за мрежата од корупција распрострена околу соработниците на американскиот претседател ...

Бачев: Јанева мора да си замине од функцијата

Нетпрес - 23.09.2016

Јанева мора да си замине од оваа функција, а за тоа има два начини, смета Јанко Бачев, од Народното движење за Македонија, кој беше гостин во студиото на ТВ Нова. „Едниот начин е самата да ја напушти функцијата, а вториот начин е Собранието како што ...

Јанева бара клучни законски измени за побрза правда

Репортер - 23.09.2016

Трите законски измени кои ги бара Јанева од Собранието се клучни за побрза и поефиканса правда и казнување на криминалот и корупцијата во Македонија. Оттука и отпорот, барем од овој состав на Собранието, кој ја тривијализира расправата во ...

„Дневник“: Легитимитетот на Катица Јанева пропадна како „Титаник“

Нетпрес - 23.09.2016

Несериозност, неодговорност, изјави без покритие, политичка пристрасност која заслужува поведување постапка за разрешување, тоа се накратко ставовите со кои правните експерти го коментираа старо-новиот став на специјалната јавна обвинителка Kатица ...

Грчева до Јанева: Зошто сте тука кога според вас парламентот е нелегитимен?

Нетпрес - 23.09.2016

Со наведната глава, како да ги чита или студира материјалите пред себе, вчера во собраниската сала специјалната обвинителка Kатица Јанева ги слушаше прашањата и критиките упатени до неа од независната пратеничка Солза Грчева која, пак, револтирана ...

Шарена револуција в понеделник иницира собир за поддршка на СЈО

Радио МОФ - 23.09.2016

По летните одмори, СЈО повторно е под каконада на режимските глсноговорници. Периодов во Собранието и по медиумите под контрола на обвинетиот груевски можеме да забележиме вистински линч и пропаганда против Катица Јанева и целото СЈО, стои во ...

„Дневник“: Легитимитетот на Катица Јанева пропадна како „Титаник“

Курир - 23.09.2016

Несериозност, неодговорност, изјави без покритие, политичка пристрасност која заслужува поведување постапка за разрешување, тоа се накратко ставовите со кои правните експерти го коментираа старо-новиот став на специјалната јавна обвинителка Kатица ...

За в понеделник Шарена револуција повика на протест за поддршка на СЈО

МКД - 23.09.2016

Во понеделник во 17 часот пред Собранието ќе се одржи на јавен собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителство. „По летните одмори, СЈО повторно е под каконада на режимските гласноговорници.

Шарената револуција в понеделник организира собир за поддршка на Јанева

+инфо - 23.09.2016

Шарената револуција повикува во понеделник, во 17 часот пред Собранието на Република Македонија на јавен собир за поддршка на СЈО. Шарената револуција повикува во понеделник, во 17 часот пред Собранието на Република Македонија на јавен собир за ...

Шарената револуција утре во 17ч пред Собрание на собир за поддршка на СЈО

Репортер - 25.09.2016

Утре во 17 часот пред Собранието на Република Македонија ќе се одржи јавен собир за поддршка на СЈО, организиран од Шарената револуција. Во продолжение ви го пренесуваме повикот за собирот објавен на Фејсбук: Соборци и соборки, Ве повикуваме во ...

Во понеделник собир за поддршка на СЈО

А1 On - 23.09.2016

По летните одмори, активистите од Шарената револуција организираат собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителство во 17 часот пред Собранието. „Периодов во Собранието и по медиумите под контрола на обвинетиот Груевски можеме да забележиме ...

„Шарената револуција“ повикува на собир за поддршка на СЈО

Стандард - 23.09.2016

Активистите на „Шарената револуција“ во понеделник, 26. септември во 17 часот повикува на јавен собир пред Собранието на Република Македонија за поддршка на СЈО. „По летните одмори, СЈО повторно е под канонада на режимските гласноговорници.

В понеделник Шарената револуција на протест за поддршка на СЈО

Нова ТВ - 23.09.2016

В понеделник, Шарената револуција повторно на протест. Во 17 часот, пред Собранието ќе се одржи собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителтво. – Власта со која сè уште управува обвинетиот Груевски, ја користи секоја можност за да ја блокира ...

Грчева со правна дијагноза за Јанева: Нивото ти се бракоразводни парници, а не организиран криминал

Курир - 23.09.2016

Со наведната глава, како да ги чита или студира материјалите пред себе, вчера во собраниската сала специјалната обвинителка Kатица Јанева ги слушаше прашањата и критиките упатени до неа од независната пратеничка Солза Грчева која, пак, револтирана ...

Дали СЈО ќе ја финансира кампањата на СДСМ за изборите на 11 декември?

Курир - 23.09.2016

Што се крие во фамозниот финансиски извештај на Специјалното јавно обвинителство и зошто специјалната обвинителка Катица Јанева вложува максимални напори, да скрие од граѓаните како се трошат народните пари.

Дали СЈО ќе биде „горивото“ на кампањата на СДСМ за изборите на 11. декември?

Нетпрес - 23.09.2016

Јанева вчера во Собранието рече дека колку и да ја прашуваат пратениците, таа нема да открие како ги троши парите кои токму Собранието и ги одобри. Без успех останаа и серијата барања согласно Законот за слободен пристап до информации од јавен ...

Каракамишева: СЈО не е приватно гранапче за продавање смокви

Press24 - 23.09.2016

Не постои орган во државата што има помал рејтинг од СЈО. Како што времето ќе поминува, ако Јанева сепак одлучи да не поднесе оставка и остане главна во СЈО, ќе гледаме нови циркуси, нови бламирања СЈО не е приватно гранапче за продавање смокви, ...

Јавноста има право да ја знае здравствената состојба на специјалната обвинителка Катица Јанева

Курир - 23.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева се чувствува подобро и денеска ќе присуствува на собраниската комисија- одговорија од СЈО за Република. Сепак, на прашањето за каков здравствена проблем станува збор, портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче ...

Каракамишева- Јовановска: Не постои орган во државата што има помал рејтинг од СЈО

Курир - 23.09.2016

Не постои орган во државата што има помал рејтинг од СЈО. Како што времето ќе поминува, ако Јанева сепак одлучи да не поднесе оставка и остане главна во СЈО, ќе гледаме нови циркуси, нови бламирања СЈО не е приватно гранапче за продавање смокви, ...

(ВИДЕО) „Независната“ пратеничка Солза Грчева до СДСМ: Мајку ви ваша!

Репортер - 23.09.2016

При кратка расправа меѓу власта и опозицијата, во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, додека говореше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, независната пратеничка Солза Грчева се сврте кон СДСМ и им се обати со ...

Каракамишева: СЈО не е приватно гранапче за смокви, треба да каже каде е потрошен секој денар

Нетпрес - 23.09.2016

Не постои орган во државата што има помал рејтинг од СЈО. Како што времето ќе поминува, ако Јанева сепак одлучи да не поднесе оставка и остане главна во СЈО, ќе гледаме нови циркуси, нови бламирања.

Шарената револуција со собир пред Собрание во понеделник за поддршка на СЈО

Макфакс - 23.09.2016

По неколкунеделна пауза, следбениците на таканаречената Шарена револуција во Скопје, во понеделник ќе се соберат повторно, овојпат пред Собранието да искажат поддршка на Специјалното јавно обвинителство, кое според нив, повторно е под канонада на ...

Јанева ЛАЖЕШ СЕ ЗАКАНУВАШ И ИГРАШ МАЈТАП СО НАС – Мукоски жетоко нападна

Репортер - 23.09.2016

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски ја обвини специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева дека направила злоупотреба на службената доложност, бидејќи со тоа што му кажала на пратеникот Антонијо Милошоски дека го слушала неговиот ...

Шарената револуција со собир пред Собрание во понеделник за поддршка на СЈО

Точка - 23.09.2016

По неколкунеделна пауза, следбениците на таканаречената Шарена револуција во Скопје, во понеделник ќе се соберат повторно, овојпат пред Собранието да искажат поддршка на Специјалното јавно обвинителство, кое според нив, повторно е под канонада на ...

Грчева со правна дијагноза за Јанева: Нивото ти се бракоразводни парници, а не организиран криминал

Пулс24 - 23.09.2016

Со наведната глава, како да ги чита или студира материјалите пред себе, вчера во собраниската сала специјалната обвинителка Kатица Јанева ги слушаше прашањата и критиките упатени до неа од независната пратеничка Солза Грчева која, пак, револтирана ...

Мукоски до Јанева: Би требало да се извините или да си дадете оставка

Пулс24 - 23.09.2016

На денешното продолжение на седницата на Комисијата за политички систем каде се разгледува Извештајот за работата на СЈО, можноста прв да и се обрати на Катица Јанева ја имаше пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Крсто Мукоски.

Дали СЈО ќе ја финансира кампањата на СДСМ за изборите на 11 декември?

Пулс24 - 23.09.2016

Што се крие во фамозниот финансиски извештај на Специјалното јавно обвинителство и зошто специјалната обвинителка Катица Јанева вложува максимални напори, да скрие од граѓаните како се трошат народните пари.

Дали СЈО ќе ја финансира кампањата на СДСМ за изборите на 11 декември?

Република - 23.09.2016

Што се крие во фамозниот финансиски извештај на Специјалното јавно обвинителство и зошто специјалната обвинителка Катица Јанева вложува максимални напори да скрие од граѓаните како се трошат народните пари.

Пред очите на цела јавност Јанева прво се обиде да го сокрие Заев, а потоа самата се демантираше во негов стил

Пулс24 - 23.09.2016

Со кого си – таков си, велат старите. Оваа народна мудрост им се потврди на сите кои внимателно ја следат не само дебатата во Комисијата за политички систем во Собранието на Република Македонија, туку и случувањата на политичката сцена во земјава ...

Јанева се врати во Собрание: Три дена намерно ме држите овде за да не можам да работам

еМагазин - 23.09.2016

Денеска продолжи комисиската расправа на која се разгледува извештајот за работењето на Специјалното јавно обвинителство и на која пратениците ѝ поставуваат прашања на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, пренесува Мета.

(ВИДЕО) Јанева: Кој и на кој начин од 2008 до 2015 година прислушкувал, е содржано во предметот „Пуч“

еМагазин - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците повтори дека одговорот на прашањето кој и на кој начин од 2008 до 2015 година прислушкувал, е содржано во предметот „Пуч и ...

Дали СЈО ќе ја финансира кампањата на СДСМ за изборите на 11 декември?

Вечер Прес - 23.09.2016

Што се крие во фамозниот финансиски извештај на Специјалното јавно обвинителство и зошто специјалната обвинителка Катица Јанева вложува максимални напори да скрие од граѓаните како се трошат народните пари.

(ВИДЕО) Солза Грчева беше “многу речита” кон екс-колегите од СДСМ : Мајку ви ваша!

Локално - 23.09.2016

При кратка расправа меѓу власта и опозицијата, во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, додека говореше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, независната пратеничка Солза Грчева се сврте кон СДСМ и им се обати со ...

Јанева упати на претседателката на Врховниот суд да каже зошто не се открива кој прислушувал

Точка - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, која трет ден пред собраниската комисија за политички систем го образложува шестмесечниот извештај за работата на СЈО, во петок го обвини Основниот суд Скопје 1 дека не дозволува да се открие кој ...

Во понеделник во 17 часот собир за поддршка на СЈО

Локално - 23.09.2016

Во понеделник во 17 часот пред Собранието ќе се одржи собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителтво. Во повикот на социјалните мрежи пишува дека по летните одмори, СЈО повторно е под напади на режимските гласноговорници и има вистински линч и ...

Јанева потона со „Титаник“: За правните експерти СЈО е веќе несериозно

Република - 23.09.2016

Несериозност, неодговорност, изјави без покритие, политичка пристрасност која заслужува поведување постапка за разрешување, тоа се накратко ставовите со кои правните експерти го коментираа старо-новиот став на специјалната јавна обвинителка Kатица ...

Катица во конфликт со сите, кому му треба освен на Заев?!

Вечер Прес - 23.09.2016

Но, во околности кога здравствената состојба битно влијае врз работа поврзана со јавните работи во општеството, како вршење јавна функција, или активности со општествен импакт, медиумите имаат право да пишуваат за неа, без оглед што таквите ...

„Шарените“ се враќаат на улица: Протест за подршка на СЈО и Јанева во понеделник

еМагазин - 23.09.2016

„Ве повикуваме во понеделник, на 26.09.2016, во 17 часот пред Собранието на Република Македонија на јавен собир за поддршка на СЈО. По летните одмори, СЈО повторно е под каконада на режимските гласноговорници.

Како беше укинат притворот на Верушевски ако судовите го саботираат СЈО

Пулс24 - 23.09.2016

Пратеникот Крсто Мукоски реплицирајќи и на Катица Јанева ја праша како и на кој начин денес Зоран Верушевски е на слобода ако Јанева како што кажува била саботирана од судовите во Република Македонија.

(ВИДЕО) „Независната“ пратеничка Солза Грчева до СДСМ: Мајку ви ваша!

Либертас - 23.09.2016

При кратка расправа меѓу власта и опозицијата, во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, додека говореше специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, независната пратеничка Солза Грчева се сврте кон СДСМ и им се обати со ...

Како помина комисиската расправа со Јанева во Собранието?

Фактор - 23.09.2016

На собраниската комисија за политички систем три дена по ред се расправа за вториот шестмесечен извештај за работата на Специјалното јавно обвинителство. И денеска не изостанаа критики и навреди упатени до специјалната обвинителка, Катица Јанева од ...

Јанева – Судот прави сопки за да не се дознае кој прислушувал

Локално - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева рече дека Основниот суд Скопје 1 шест месеци одбивал да ги достави доказите за случајот Пуч, каде што се крие одговорот за прислушувањето, информира РСЕ.

(ВИДЕО) Јанева до пратениците: Прашајте ја Лидија Неделкова зошто не дозволува да се открие кој прислушкувал

Либертас - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците повтори дека одговорот на прашањето кој и на кој начин од 2008 до 2015 година прислушкувал, е содржано во предметот „Пуч и ...

Расправата за извештаите на Јанева и на Зврлевски ќе продолжи в понеделник

Мета - 23.09.2016

Комисиската расправа на која се разгледуваше извештајот за работењето на Специјалното јавно обвинителство и на која пратениците и поставуваат прашања на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева заврши и ќе продолжи в понеделник.

(ВИДЕО) Јанева: Три дена намерно ме држите овде за да не можам да работам

Локално - 23.09.2016

Почна комисиската расправа на која се разгледува извештајот за работењето на Специјалното јавно обвинителство и на која пратениците ѝ поставуваат прашања на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Нелегитимитетот на СЈО: Јанева е избрана за да докажува вина и криминал, но не и да дава политички изјави за нечиј ...

Република - 23.09.2016

Може ли, смее ли воопшто еден обвинител, па бил тој и специјален, каква што е Kатица Јанева, да истапи со такво тврдење дека постои речиси општ нелегитимитет на најзначајните институции во земјава? Не смее, но, ете, нам и тоа ни се случува, го ...

СЈО остана без кредибилитет, СДСМ ја изгуби последната надеж да се добере до власт

Пулс24 - 23.09.2016

Илија Димовски жестоко се обрати до колегите од СДСМ на Комисијата за политички систем во Собранието на Република Македонија со цел да го спречи сценариото на пратениците на СДСМ кои што преку процедурални забелешки требаше да го трошат времето на ...

ТЕПА ВМРО, АМА ТЕПА И КАТИЦА: Ранети и изнемоштени по битката во собранието!

Фактор - 23.09.2016

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ ја „начекаа“ специјалната обвинителка Катица Јанева во обратна ситуација – тие да прашуваат, таа да одговара. На свој терен, во Собранието, Јанева со часови ги слушаше нивните прашања, навреди, дофрлања и смирено им ...

Шарена револуција повикува: На СЈО повторно му е потребна нашата помош!

Бриф - 23.09.2016

Соборци и соборки, Ве повикуваме во Понеделник, на 26.09.2016, во 17 часот пред Собранието на Република Македонија на јавен собир за поддршка на СЈО. По летните одмори, СЈО повторно е под каконада на режимските глсноговорници.

Дискретниот шарм на Јанева

Либертас - 23.09.2016

Арчибалд Кокс е името на американскиот специјален јавен обвинител што му ја зема „мерката“ на Ричард Никсон во повеста на скандалот Вотергејт: неговите истраги за мрежата од корупција распрострена околу соработниците на американскиот претседател ...

Викендов пауза - в понеделник Јанева повторно меѓу пратениците

Фактор - 23.09.2016

Поради приватни обврски на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева расправата за извештајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во Комисијата за политички систем, ќе продолжи в понеделник.

Шарената револуција утре во 17ч пред Собрание на собир за поддршка на СЈО

Либертас - 25.09.2016

Утре во 17 часот пред Собранието на Република Македонија ќе се одржи јавен собир за поддршка на СЈО, организиран од Шарената револуција. Во продолжение ви го пренесуваме повикот за собирот објавен на Фејсбук: Соборци и соборки, Ве повикуваме во ...

Јанева бара клучни законски измени за побрза правда

Либертас - 23.09.2016

Пишува: Теофил Блажевски Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во Собранието на РМ веќе неколку дена одговора на прашњата на пратениците, божем во врска со наводите во својот последен шестмесечен извештај, но суштината на нејзиното присуство ...

В понеделник во 17 часот, собир за поддршка на СЈО

Мета - 23.09.2016

В понеделник, во 17 часот, пред Собранието ќе се одржи собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителтво. Во повикот на социјалните мрежи, пишува дека по летните одмори, СЈО повторно е под напад на режимските гласноговорници и има вистински линч ...

Јанева до пратениците: Прашајте ја Лидија Неделкова зошто не дозволува да се открие кој прислушкувал

Локално - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците повтори дека одговорот на прашањето кој и на кој начин од 2008 до 2015 година прислушкувал, е содржано во предметот „Пуч и ...

Како е Верушевски на слобода ако судовите го саботираат СЈО?

Република - 23.09.2016

Пратеникот Крсто Мукоски реплицирајќи и на Катица Јанева ја праша како и на кој начин денес Зоран Верушевски е на слобода ако Јанева како што кажува била саботирана од судовите во Република Македонија.

Димовски: Јанева нема капацитет, СДСМ остана и без последната надеж во борбата за власт

Република - 23.09.2016

Илија Димовски жестоко се обрати до колегите од СДСМ на Комисијата за политички систем во Собранието на Република Македонија со цел да го спречи сценариото на пратениците на СДСМ кои што преку процедурални забелешки требаше да го трошат времето на ...

Јанева: Три дена намерно ме држите овде за да не можам да работам

Бриф - 23.09.2016

Почна комисиската расправа на која се разгледува извештајот за работењето на Специјалното јавно обвинителство и на која пратениците ѝ поставуваат прашања на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

„Шарена револуција“ ќе организира собир за поддршка на СЈО

Фактор - 23.09.2016

Во понеделник пред Собранието од 17 до 20 часот ќе се оддржи собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителство. Организаторите од „Шарена револуција“ велат дека и по летните одмори, СЈО повторно е под каконада на режимските глсноговорници.

Расправата за извештаите на Јанева и на Зврлевски ќе продолжи в понеделник

Локално - 23.09.2016

Комисиската расправа на која се разгледуваше извештајот за работењето на Специјалното јавно обвинителство и на која пратениците и поставуваа прашања на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева заврши и ќе продолжи в понеделник.

Јавноста има право да ја знае здравствената состојба на специјалната обвинителка Катица Јанева

Пулс24 - 23.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева се чувствува подобро и денеска ќе присуствува на собраниската комисија- одговорија од СЈО за Република. Сепак, на прашањето за каков здравствена проблем станува збор, портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче ...

(ВИДЕО) Мукоски до Јанева: Неспособна сте, лажете и се заканувате, си играте мајтап со нас

Либертас - 23.09.2016

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски ја обвини специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева дека направила злоупотреба на службената доложност, бидејќи со тоа што му кажала на пратеникот Антонијо Милошоски дека го слушала неговиот ...

Топузова: Јанева да каже каде ги потрошени парите

Пулс24 - 23.09.2016

За специјалната обвинителка Катица Јанева и она што деновиве се случуваше во собранието, гостин во вестите на ТВ Нова беше независната пратеничка Роза Топузова која ја искритикува работата на Јанева и она што таа го презентираше пред пратениците.

Јавноста има право да ја знае здравствената состојба на специјалната обвинителка Катица Јанева

Република - 23.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева се чувствува подобро и денеска ќе присуствува на собраниската комисија- одговорија од СЈО за Република. Сепак, на прашањето за каков здравствена проблем станува збор, портпаролката на СЈО, обвинителката Ленче ...

Улиците повторно блокирани, шарената револуција најавува протести

Скопје инфо - 23.09.2016

Демонстрантите од „Шарената револуција“ се враќаат на улица. На социјалните мрежи објавен е повик за протест в понеделник пред Собранието, преку кој ќе ја искажат својата поддршка за Специјалното јавно обвинителство бидејќи, како што велат, СЈО ...

Бачев: Јанева мора да ја апушти оваа функција

Пулс24 - 23.09.2016

Јанева мора да си замине од оваа функција, а за тоа има два начини, смета Јанко Бачев, од Народното движење за Македонија. „Едниот начин е самата да ја напушти функцијата, а вториот начин е Собранието како што ја избра така и да ја разреши.

Топузова: Јанева да одговори каде ги има потрошено парите

МК News - 23.09.2016

За специјалната обвинителка Катица Јанева и она што деновиве се случуваше во собранието, гостин во вестите на ТВ Нова беше независната пратеничка Роза Топузова која ја искритикува работата на Јанева и она што таа го презентираше пред пратениците.

ВИДЕО: Крсто до Катица: Вие си играте мајпат со граѓаните и политиката

Вечер Прес - 23.09.2016

Пратеникот Крсто Мукоски реплицирајќи и на Катица Јанева ја праша како и на кој начин денес Зоран Верушевски е на слобода ако Јанева како што кажува била саботирана од судовите во Република Македонија.

Јанева: Три дена намерно ме држите овде за да не можам да работам

Мета - 23.09.2016

Почна комисиската расправа на која се разгледува извештајот за работењето на Специјалното јавно обвинителство и на која пратениците ѝ поставуваат прашања на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

Климовски: Диоптерот на СЈО, а уште повеќе на раководителот на овој параорган е политички фокусиран и е со тотално ...

Пулс24 - 23.09.2016

Времето покажа дека СЈО на Катица Јанева е орган кој селективно, неиздржано и необјективно дејствува во правосудниот систем и постапува по директивите на опозицијата, а не според принципите на уставност и законитост.

Легитимитетот на Катица Јанева пропадна како „Титаник“

Пулс24 - 23.09.2016

Несериозност, неодговорност, изјави без покритие, политичка пристрасност која заслужува поведување постапка за разрешување, тоа се накратко ставовите со кои правните експерти го коментираа старо-новиот став на специјалната јавна обвинителка Kатица ...

Јанева: Три дена ме држите овде, наместо да работам

Либертас - 23.09.2016

Почна комисиската расправа на која се разгледува извештајот за работењето на Специјалното јавно обвинителство и на која пратениците ѝ поставуваат прашања на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева.

И ДЕНЕС ИСТА ПРИКАЗНА: Вербални напади за Јанева, таа не се предава!

Фактор - 23.09.2016

Во тек е собраниската расправа на која и денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева одговара на прашањата на пратениците. Таа вчера не го издржа притисокот и ја напушти седницата поради влошена здравствена состојба. Денеска иста приказна.

Дискретниот шарм на Јанева

Локално - 23.09.2016

Арчибалд Кокс е името на американскиот специјален јавен обвинител што му ја зема „мерката“ на Ричард Никсон во повеста на скандалот Вотергејт: неговите истраги за мрежата од корупција распрострена околу соработниците на американскиот претседател ...

Каракамишева: Не постои орган во државата што има помал рејтинг од СЈО

Пулс24 - 23.09.2016

Не постои орган во државата што има помал рејтинг од СЈО. Како што времето ќе поминува, ако Јанева сепак одлучи да не поднесе оставка и остане главна во СЈО, ќе гледаме нови циркуси, нови бламирања СЈО не е приватно гранапче за продавање смокви, ...

Јанева: Грешка е тоа што не викате и барате образложение за нашите предмети...

Н.Македонија - 23.09.2016

Јанева: Грешка е тоа што не викате и барате образложение за нашите предмети Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците повтори дека одговорот на прашањето кој и на ...

Шарената револуција в понеделник на протест за поддршка на СЈО...

Н.Македонија - 23.09.2016

Шарената револуција в понеделник на протест за поддршка на СЈО „Шарената револуција“ организира нов јавен собир за поддршка на Специјалното јавно обвинителство, под мотото „Сѐ додека нема правда, нема да има мир“.

Јанева: Намерно ме држите тука и не ме оставате да работам...

Н.Македонија - 23.09.2016

Јанева: Намерно ме држите тука и не ме оставате да работам Започна денешната седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, на која се разгледува извештајот за работењето на Специјалното јавно обвинителство.

Бачев: Јанева мора да си замине од оваа функција

Lider - 23.09.2016

Јанева мора да си замине од оваа функција, а за тоа има два начини, смета Јанко Бачев, од народното движење за Македонија. „Едниот начин е самата да ја напушти финкцијата, а вториот начин е собранието како што ја избра така и да ја разреши.

Топузова: Јанева требаше да ја оправда довербата пред граѓаните, ова беше моментот

Lider - 23.09.2016

За специјалната обвинителка Катица Јанева и она што деновиве се случуваше во собранието, гостин во вестите на ТВ Нова беше независната пратеничка Роза Топузова која ја искритикува работата на Јанева и она што таа го презентираше пред пратениците.

Бачев: Настапот на Јанева, манифестација на крајна неписменост

Lider - 23.09.2016

Јанева манифестира правна неписменот и има агенда што треба да ја обработи, вакво е мислењето на Јанко Бачев, од народното движење за Македонија кој беше гостин во студиото на ТВ Нова. „Ние со еден збор настапот на Катица Јанева го опишуваме како ...

Јанева и денеска одговара на прашања на пратениците

Идивиди - 23.09.2016

Скопје, 23 септември 2016 (МИА) - Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците повтори дека одговорот на прашањето кој и на кој начин од 2008 до 2015 година ...

Топузова: Ако зад Катица стои Груевски, дали тоа значи дека „Шарените“ го поддржуваат и него?

Lider - 23.09.2016

„Првата реченица на специјалната јавна обвинителка, при презентацијата на извештајот на СЈО беше дека таа не се плаши од ништо, затоа шѕп зад неа стои Груевски. Ако е така, тогаш тие што излегуваат на протести ќе дадат поддршка и за Јанева и за ...

Мукоски до Јанева: Да се извините или да дадете оставка

Lider - 23.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред членовите на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците повтори дека одговорот на прашањето кој и на кој начин од 2008 до 2015 година прислушкувал, е содржано во предметот „Пуч и ...

Продолжува комисиската седница за извештаите на СЈО и на ЈО

Канал5 - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното јавно обвинителство и Јавното обвинителство. Вчера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ги ...

Продолжува комисиската седница за извештаите на СЈО и на ЈО

Вест - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното јавно обвинителство и Јавното обвинителство. Вчера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ги ...

Јанева до Милошоски – внимателно те слушам, како што те слушав во „бомбите“

ТВ21 - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја продолжи расправата за работата на Специјалното јавно обвинителство. На седницата и денеска е присустна специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, но и Марко Зврлевски, прв човек ...

Јанева: и Заев е во „Бомбите“, но од досега преслушаното, нема ништо за криминал

ТВ21 - 22.09.2016

„Бомбите“ се преслушуваат и анализираат и за тоа кој и како прислушувал во периодот од 2008 до 2015 година, рече специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева во собраниската комисија – Во тие 12 проценти кои ги преслушавме, реков дека Зоран Заев не ...

Јанева бара да нема рок за СЈО за поднесување обвиненија

Канал5 - 22.09.2016

- Барам да се избрише членот 22, додека имаме работа да работиме и согласно Кривичниот законик, рече Јанева одговарајќи на прашањата на пратеничката Светлана Јакимовска. Членот 22 од Законот за СЈО се однесува на крајниот рок на покренување на ...

СЈО има само две обвиненија поради тримесечната блокада од Аболицијата на Иванов, одговори Јанева

Сакам да кажам - 22.09.2016

Аболицијата на 56-темина осомничени функционери, нивни помошници и сведоци до чии имиња дошол претседателот Ѓорге Иванов и бавниот одговор од институциите на барањата и прашањата кои ги испраќа Специјалното јавно обвинителство се причината поради ...

Јанева и денеска ќе одговара на пратеничките прашања

Фокус - 22.09.2016

Седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, која почна вчера и на која пратениците и поставуваа прашања на специјалната обвинителка Катица Јанева ќе продолжи денеска.

Јанева: Внимателно го слушам Милошоски, исто како и во бомбите

Фокус - 22.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева и денеска продолжи да одговара на прашањата од пратениците на седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, и постави прашање за нејзината ...

Фото на денот: Катица ги ожедне пратениците

Фокус - 22.09.2016

Додека е во тек жестоката надзорна расправа за извештајот на Специјалното јавно обвинителство, пратениците наоѓаат начини да се освежат. Пратениците и денеска продолжија со прашањата до специјалната обвинителка Катица Јанева, а таа со своите ...

(ГАЛЕРИЈА) Сите погледи кон Катица Јанева

Фокус - 22.09.2016

И денеска продолжи надзорната расправа за извештајот на Специјалното јавно обвинителство на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, на која Катица Јанева одговара на пратеничките ...

Прецизно го слушам Милошоски оти неговиот глас е чест во прислушуваните разговори, вели Јанева

Сакам да кажам - 22.09.2016

На прашањето на пратеникот Антонио Милошоски какви случаи работела во Основното јавно обвинителство во Гевгелија, односно дали имале случаи за организиран криминал и за злосторничко здружување, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева му ...

Се надевам мојот сведок Никола Груевски ќе дојде на судењето за „Пуч“, рече Јанева во собранието

Сакам да кажам - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка се надева дека нејзиниот единствен сведок за случајот со незаконското прислушување „Пуч“ Никола Груевски ќе се појави во судницата, а судот ќе побрза со закажување рочишта.

Јанева: Одговорот за тоа кој прислушувал е во случајот „Пуч“

Фокус - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, одговарајќи на пратеничките прашања, рече дека за да се дознае кој прислушувал, треба да се реши случајот „Пуч“. -Одговорот кој и на кој начин прислушувал сите знаат дека е во случајот „Пуч“.

Заев го има на снимките, ама без индиции за криминал

Фокус - 22.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева му реплицираше на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија и го демантираше неговиот заклучок дека Зоран Заев го нема на преслушаните снимки. -Во тие 12% кои ги преслушавме, реков дека Зоран Заев не е ...

Штом ве бива за носење закони, заштитете ги и сведоците со закон, им порача Катица Јанева на пратениците

Сакам да кажам - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка на пратеничката Светлана Јакимовска од ВМРО-ДПМНЕ и ја предаде лично нејзината иницијатива за измена на законот за заштита на сведоци. На седницата на Комисијата за политички систем на која се расправа за шестмесечниот ...

(Не)доверба во капацитетот на Јанева

Телма - 22.09.2016

Меѓу аналитичарите нема усогласена оценка за квалитетите и капацитетите на специјалната обвинителка Катица Јанева. За едните, таа е искусен обвинител кој и покрај сите опструкции, веќе поднесе два обвнителни предлога, а вистинските резултати треба ...

Груевски: Јанева работи далеку од нашите очекувања

Канал5 - 22.09.2016

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски вели дека специјалната обвинителка Катица Јанева е непрофесионална и ...

Седницата за извештајот на СЈО продолжи со кавга меѓу Јанева и пратениците

Сакам да кажам - 22.09.2016

Седницата на собраниската Комисија за политички систем на која се расправа за шестмесечниот извештај за работата на СЈО само што продолжи по попладневната пауза беше прекината со уште една пауза да се смират страстите, јави репортерот на ...

Јанева до Милошоски: Внимателно те слушам, како во „бомбите“

ТВ21 - 22.09.2016

И денеска Специјалната јавна Обвинителка Катица Јанева одговараше на прашања поставувани од пратениците. Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ ја праша Јанева да каже кој е нејзиниот личен капацитет, на какви дела работела во судот во ...

Јанева: Судот различно постапува кога барам притвор јас или Зврлевски

Фокус - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната сообраниска седница за работата на СЈО се пожали дека судот различно постапува на нејзините барања и на барањата на Основното јавно обвинителство, а апелираше и притворените во случајот ...

Жестока собраниска расправа за извештајот на СЈО

24 Вести - 22.09.2016

Наместо прашање за извештајот на Катица Јанева, пратеникот од власта Антонио Милошоски денеска ја праша специјалната обвинителка какви се нејзините лични капацитети и нејзиното образование.

Груевски: Работата на Јанева е далеку од очекувањата на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 22.09.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска се пожали од Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и рече дека не е задоволен од нејзината работа. – Далеку од нашите очекувања во однос на професионалноста, непристрасноста и во однос на ...

Легитимитетот на Катица Јанева пропадна како „Титаник“

Дневник - 22.09.2016

Несериозност, неодговорност, изјави без покритие, политичка пристрасност која заслужува поведување постапка за разрешување, тоа се накратко ставовите со кои правните експерти го коментираа старо-новиот став на специјалната јавна обвинителка Kатица ...

Нивото ти се бракоразводни парници, а не организиран криминал

Дневник - 22.09.2016

Со наведната глава, како да ги чита или студира материјалите пред себе, вчера во собраниската сала специјалната обвинителка Kатица Јанева ги слушаше прашањата и критиките упатени до неа од независната пратеничка Солза Грчева која, пак, револтирана ...

Нелегитимитетот на СЈО

Дневник - 22.09.2016

Може ли, смее ли воопшто еден обвинител, па бил тој и специјален, каква што е Kатица Јанева, да истапи со такво тврдење дека постои речиси општ нелегитимитет на најзначајните институции во земјава? Не смее, но, ете, нам и тоа ни се случува.

Продолжува комисиската седница за извештаите на СЈО и на ЈО

Телма - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното јавно обвинителство и Јавното обвинителство. Вчера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ги ...

ГО НАПОЛНИ ТЕФТЕРОТ СО ПРАШАЊА: Дали Јанева денеска ќе им ги даде сите одговори на пратениците?

Телеграф - 22.09.2016

Расправата на Комисијата за политички системи на која се разгледува извештајот на СЈО ќе продолжи денеска во 11 часот и се очекува Јанева да одговори на поставените прашања од пратениците Останаа неколку неодговорени прашања од страна на ...

ВИДЕО: Цел регион го виде срамното интервју на Катица Јанева

Press24 - 22.09.2016

Целосното интервју со Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ги руши рекордите за гледаност на социјалните мрежи. Само ден по објавувањето, тоа е прегледано преку 100.000 пати. Како што пишува Република , тоа што најмногу ја шокираше ...

Катица Јанева фатена во нова лага- нема пријава за никакви закани

Курир - 22.09.2016

Измислици и манипулации со кои Специјалната обвинителка треба да биде претставена како жртва, со што би требала да добие барем некакви симпатии од јавноста. Вака експерти го толкуваат скандалозниот настап на Катица Јанева на македонската телевизија.

Катица Јанева и денеска ќе одговара на прашањата од пратенциите

МКД - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на Собранието, денеска во 11 часот треба да ја продолжи седницата на која пратениците ќе ги разгледуваат извештаите за работата на Специјалното јавно обвинителство и на Јавното обвинителство на ...

Kатица Јанева одговори на само 11 од вкупно 45 поставени прашања

Курир - 22.09.2016

На вчерашната седница на Комисијата за политички систем каде се разгледуваше Извештајот за работата на СЈО, само пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во текот на седницата до Катица Јанева поставија вкупно 45 прашања, а делумен одговор добија само на 11 ...

Продолжува комисиската седница за извештаите на СЈО и на ЈО

МРТ - 22.09.2016

Вчера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ги слушна, одговараше на прашањата на пратениците... Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното ...

Грчева: Фанови на СЈО ги запалија блузите кога Катица рече дека има поддршка од Груевски

+инфо - 22.09.2016

Јанева само кусо одговори дека нема коментар. После 45 минути доцнење, специјалната обвинителка Катица Јанева дојде во Собранието, за да одговара на пратенички прашања во Комисијата за политички систем.

Јанева за Милошоски: Го слушам внимателно исто како и во „бомбите“

Нова ТВ - 22.09.2016

Продолжува надзорната расправа за вториот шестмесечен извепштај на СЈО во Собранието. И денеска исто како и вчера не стивнуваат провокативните прашања од пратениците на власта кон обвинителката Катица Јанева и бурните реакции на истите пратеници на ...

(ВИДЕО) Јанева: Во снимките го има Заев, но досега нема снимка за негов криминал

Репортер - 22.09.2016

Снимките се анализираат и за тоа кој и како прислушувал во периодот од 2008 до 2015 година ќе имате можност да дознаете кога и ние ќе ги завршиме сите дејствија кои сме ги преземале. Во овој момент се вршат анализи на снимките, тоа прашање ни е ...

Втор ден вкрсен распит на Јанева

+инфо - 22.09.2016

Јанева нагласи дека обвинителот Марко Ззврлевски и бил шеф и оти тој е присутен во Собранието и самиот може да каже каков работник била таа. Ставив слушалки за да го слушам сконцентрирано, како што го слушам во „бомбите“, му рече денеска ...

Јанева: За моите капацитети нека каже Зврлевски, тој ми беше шеф

Кајгана - 22.09.2016

Пратениците од владеачката партија продолжија со дискредитација на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, а пратениците од опозицијата ја храбреа да продолжи со својата работа и бараа да каже со какви проблеми се соочува, а тоа се случуваше ...

Катица Јанева за Милошоски: Го слушам внимателно, исто како и во бомбите, неговиот глас често е во нив (ВИДЕО)

МКД - 22.09.2016

Јанева рече дека Милошоски го слуша внимателно и концентрирано, исто „како и во бомбите, зашто неговиот глас е чест на снимките“, алудирајќи на прислушуваните разговори со кои се разоткри корумпираноста на дел од власта.

Грчева: Фанови на СЈО ги запалија блузите кога Јанева кажа за поддршката од Груевски

МКД - 22.09.2016

Независната пратеничка Солза Грчева денеска прва зеде збор на седницата на Комисијата за политички систем, по доаѓањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Откако кажа дека „ептен била разочарана од работата на СЈО и на Јанева“, Грчева ...

Јанева: Прецизно го слушав Милошоски, неговиот глас е чест во „бомбите“

Стандард - 22.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева и денеска продолжи да одговара на прашањата од пратениците на седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Прва на говорница излезе независната пратеничка Солза Грчева, која рече дека е ...

Продолжи комисиската седница за извештаите на СЈО и на ЈО

Сител - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното јавно обвинителство и Јавното обвинителство. Вчера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ги слушна, ...

Јанева бара да нема рок за СЈО за поднесување обвиненија

Сител - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред пратениците на Комисијата за политички систем побара бришење на членот 22 од Законот за СЈО. - Барам да се избрише членот 22, додека имаме работа да работиме и согласно Кривичниот законик, ...

Продолжува комисиската седница за извештаите на СЈО и на ЈО

Репортер - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното јавно обвинителство и Јавното обвинителство. Вчера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ги ...

Катица Јанева чека по телефон некој да ѝ ги испрати одговорите на прашањата од пратениците!

Курир - 22.09.2016

Пратеничката Солза Грчева на денешното продолжение на Комисијата за политички систем удри жестоко кон Катица Јанева. Грчева на почетокот нагласи дека Јанева покажа основно непознавање на декократијата и политичкиот систем.

ВИДЕО: Катица Јанева нема намера да објаснува како ги троши буџетските пари

Press24 - 22.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска пред пратениците призна дека нема намера да дава одговори за тоа каде, за што и колку средства троши од буџетот кој што и го овозможија токму пратениците од Собранието на Република Македонија.

Јанева во клинч со пратениците од владејачкото мнозинство

Р.С.Европа - 22.09.2016

Господинот Антонио Милошоски го слушам и на нелегално прибавените разговори и добро го знам неговиот капацитет, рече специјалната обвинителка Катица Јанева, одговарајќи на прашањето на Милошоски за нејзиниот капацитет.

ПРАТЕНИЦИТЕ ПРАШУВААТ, ТАА ЗАПИШУВА: Јанева одговара тоа што и одговара

Телеграф - 22.09.2016

Пратениците ѝ поставуваат прашања, а обвинителката речиси на сите им одговори дека ќе се произнесе на крајот на седницата. Сепак, Јанева во текот на првиот дел од комисиската расправа одговори на неколку прашања поврзани со нејзиното искуство и ...

(ВИДЕО) Јанева: Во снимките го има Заев, но досега нема снимка за негов криминал

А1 On - 22.09.2016

Снимките се анализираат и за тоа кој и како прислушувал во периодот од 2008 до 2015 година ќе имате можност да дознаете кога и ние ќе ги завршиме сите дејствија кои сме ги преземале. Во овој момент се вршат анализи на снимките, тоа прашање ни е ...

Јанева: За моите капацитети нека каже Зврлевски, тој ми беше шеф

Макфакс - 22.09.2016

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ продолжија со во четвртокот со дискредитација на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, а пратениците од опозицијата ја храбреа да продолжи со својата работа и бараа да каже со какви наводно проблеми се соочува и на ...

Катица Јанева побара притворените во случајот „Шпион“ да се ослободат

Репортер - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на вториот ден од собраниската расправа за работата на СЈО во изминативе 6 месеци рече дека таа смета оти сите притворени во процесот „Шпион“ треба да се ослободат бидејќи имало луѓе кои со години биле во ...

Катица Јанева побара притворените во случајот „Шпион“ да се ослободат

+инфо - 22.09.2016

Tаа смета оти сите притворени во процесот треба да се ослободат бидејќи имало луѓе кои со години биле во притвор. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на вториот ден од собраниската расправа за работата на СЈО во изминативе 6 месеци рече ...

Јанева: Заев го има во прислушкуваните разговори, но во нив не зборува за тендери

Стандард - 22.09.2016

Одговарајќи на прашање на пратеникот Димитар Стевананџија во врска со случајот „Пуч“, специјалната обвинителка, Катица Јанева денеска побара почетокот на судскиот процес да биде на 1 октомври.

Јанева бара да нема рок за СЈО за поднесување обвиненија

Press24 - 22.09.2016

- Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева денеска пред пратениците на Комисијата за политички систем побара бришење на членот 22 од Законот за СЈО. - Барам да се избрише членот 22, додека имаме работа да работиме и согласно Кривичниот законик, ...

Катица Јанева нема намера да објаснува како ги троши буџетските пари (ВИДЕО)

Курир - 22.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска пред пратениците призна дека нема намера да дава одговори за тоа каде, за што и колку средства троши од буџетот кој што и го овозможија токму пратениците од Собранието на Република Македонија.

Втор ден расправа за извештајот на СЈО

МРТ - 22.09.2016

Втор ден по ред, Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева одговора на прашањата од пратениците во Комисијата за политички систем. Таа остана на своите барања, но не одговори за финансискиот извештај.

КОЈ ПРИСЛУШУВАЛ ВО ЗЕМЈАВА: Јанева ни по 13 месеци не го даде одговорот

Телеграф - 22.09.2016

За финансискиот извештај, Јанева рече дека колку и да прашуваат пратениците, повеќе информации нема да даде Пратениците од владејачкото мнозинство ѝ замерија на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева дека и по 13 месеци сè уште нема одговор ...

Јанева за предметот Пуч: Обвинетиот Заев ќе го прашам во суд

Нова ТВ - 22.09.2016

Втор ден специјалната јавна обвинителка Катица Јанева одговара на прашањата на пратениците кои се дел од Комисијата за политички системи. Иако на дневен ред е Извештајот за шестмесечното работење на СЈО, најмалку прашања има за тоа, а пратениците од ...

Жестока расправа во собранието за извештајот на обвинителката Јанева

Алфа - 22.09.2016

Комисиската расправа по извештајот на СЈО ќе заврши еден час пред полноќ Катица Јанева покажа непознавање на правниот и политичкиот систем, а најмалку на демократијата, и порача од говорница независната пратеничка Солза Грчева.

Јанева: Се надевам мојот сведок Никола Груевски ќе дојде на судењето за „Пуч“

Репортер - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка се надева дека нејзиниот единствен сведок за случајот со незаконското прислушување „Пуч“ Никола Груевски ќе се појави во судницата, а судот ќе побрза со закажување рочишта, пренесува СДК .

Владејачкото мнозинство остро по Јанева, таа не остана покусо

Р.С.Европа - 22.09.2016

Пратениците од владејачката ВМРО-ДПМНЕ остро ја критикуваа специјалната обвинителка Катица Јанева на комисијата за политички систем. Таа им одговараше со не помала жестина. Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на денешната расправа во ...

Дуел Јанева – ВМРО ДПМНЕ, Зврлевски никако да дојде на ред

Нова ТВ - 22.09.2016

Втор ден Комисијата за политички системи го разгледува шестмесечниот Извештај на Специјалното јавно обвинителство. Пратениците од владејачкото мнозинство, речиси четири часа денеска можноста за збор од говорница ја искористија за лични напади и ...

Продолжува расправата за извештајот на СЈО

Нова ТВ - 22.09.2016

Попладнево продолжи Надзорната расправа на Комисијата за политички систесми при Собранието по однос на извештајот на Специјалната јавна обвинителка. Катица Јанева веќе втор ден дава отчет пред пратениците по однос на извештајот за сработеното.

(ВИДЕО) Катица Јанева одговараше на прашања, Илија Димовски и колегите од ВМРО-ДПМНЕ нервозно дофрлаа

Репортер - 22.09.2016

Втор ден Комисијата за политички системи го разгледува шестмесечниот Извештај на Специјалното јавно обвинителство, пренесува НОВА . Пратениците од владејачкото мнозинство, речиси четири часа денеска можноста за збор од говорница ја искористија за ...

Толку од поддршката на Груевски за Јанева: Специјалната обвинителка работи непрофесионално, пристрасно и необјективно

Стандард - 22.09.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска како одговор на новинарско прашање како ја оценува работата на Специјалната јавна обвинителка, рече дека не е задоволен од нејзиното работење.

Даштевски: Јанева нема капацитет да го води СЈО

Нетпрес - 22.09.2016

За работата на Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева гостин во студиото на ТВ Нова беше политичкиот аналитичар Александар Даштевски кој критично го изрази својот став дека Јанева нема капацитет за да раководи со оваа одговорна институција.

Груевски за Јанева: Специјалната јавна обвинителка е непрофесионална и пристрасна

МКД - 22.09.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска во кратка изјава ја коментираше работата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. „Специјалната обвинителка непрофесионална и пристрасна.

Извештајот на СЈО - топ тема во весниците

Р.С.Европа - 22.09.2016

Извештајот за работата на СЈО и појавувањето во Собрание на обвинителката Катица Јанева се топ тема во печатените медиуми. Тие пишуваат и за двојазичноста, а поплавените изгледа излегоа од фокусот на интересирање.

Даштевски: Јанева нема капацитет да го води СЈО

Press24 - 22.09.2016

За работата на Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева свое мислење даде политичкиот аналитичар Александар Даштевски кој критично го изрази својот став дека Јанева нема капацитет за да раководи со оваа одговорна институција.

Груевски разочаран од работата на Јанева

Р.С.Европа - 22.09.2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на новинарско прашање ја коментираше работата на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, велејќи дека нејзината работа е далеку од очекувањата на ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски: Јанева работи непрофесионално, пристрасно и необјективно

Репортер - 22.09.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денеска одговараше на новинарско прашање за работата на специјалната јавна обвинителка. Тој рече дека не е задоволен од нејзиното работење. – Далеку од нашите очекувања во однос на професионалноста, ...

Катица Јанева почна да лаже во Собранието (ВИДЕО)

Нетпрес - 22.09.2016

Катица Јанева очигледно фатена во тесно од незгодните прашања на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ почна и да лаже пред пратениците и целата македнска јавност. На вчерашната седница Катица Јанева во одговорот на пратеничко прашање истакна дека во ...

За Груевски Јанева била под неговите очекувања

Нова ТВ - 22.09.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, денеска како одговор на новинарско прашање како ја оценува работата на Специјалната јавна обвинителка, рече дека не бил задоволен, јавува новинската агенција „Мета“.

Даштевски: Јанева нема капацитет да го води СЈО

Курир - 22.09.2016

За работата на Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева гостин во студиото на ТВ Нова беше политичкиот аналитичар Александар Даштевски кој критично го изрази својот став дека Јанева нема капацитет за да раководи со оваа одговорна институција.

Јанева: Жалбата за укинатиот притвор на Талески треба да се прифати

Нова ТВ - 22.09.2016

Врховниот суд треба да се произнесе во корист на Специјалното јавно обвинителство во однос на нивната жалба откако Апелационио суд го укина неговиот куќен притвор, одговори шефицата на СЈО, Катица Јанева, на пратеничко прашање од опозицијата кои се ...

Катица Јанева – класичен пример како не треба да се однесува носител на јавна функција

Нетпрес - 22.09.2016

Работите што специјалната јавна обвинителка Катица Јанева ги кажува во јавноста многу често не кореспондираат со реалноста. Јанева е класичен пример за тоа како не треба да се однесува ниту еден носител на јавна функција.

Катица Јанева почна да лаже во Собранието (ВИДЕО)

Курир - 22.09.2016

Катица Јанева очигледно фатена во тесно од незгодните прашања на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ почна и да лаже пред пратениците и целата македнска јавност. На вчерашната седница Катица Јанева во одговорот на пратеничко прашање истакна дека во ...

Латас: Јанева влезе во конфликт со сите институции

Курир - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка влезе во конфликт со сите институции, заклучи новинарот и уредник Драган Павловиќ Латас во „Отвореното студио на ТВ Нова“. -Јанева вели дека ја опструираат медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ.

Груевски: Јанева е далеку од нашите очекувања

+инфо - 22.09.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека не бил задоволен. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, денеска како одговор на новинарско прашање како ја оценува работата на Специјалната јавна обвинителка, рече дека не бил задоволен, јавува ...

Груевски: Јанева е далеку од нашите очекувања

А1 On - 22.09.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер Никола Груевски, денеска како одговор на новинарско прашање како ја оценува работата на Специјалната јавна обвинителка, рече дека не бил задоволен, јавува новинската агенција „Мета“.

Два дена расправа без одговори - Катица Јанева со политички фрази пред пратениците

Сител - 22.09.2016

Втор ден Катица Јанева со куси и неконкретни одговори пред пратениците. Жестока расправа предизвика изјавата на специјалната обвинителка дека и натаму според нејзе Собранието е нелегитимно, а во исто време бара пратениците преку законски измени да ...

Латас: Јанева влезе во конфликт со сите институции

Сител - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка влезе во конфликт со сите институции, заклучи новинарот и уредник Драган Павловиќ Латас во „Отвореното студио на ТВ Нова“. -Јанева вели дека ја опструираат медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ.

Латас: Ако во СЈО дојдеше човек „планина“ никој немаше да има што да каже

Нетпрес - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка влезе во конфликт со сите институции, заклучи новинарот и уредник Драган Павловиќ Латас во „Отвореното студио на ТВ Нова“. „Јанева вели дека ја опструираат медиумите блиски до ВМРО-ДПМНЕ.

СИТЕЛ: Два дена расправа без одговори - Катица Јанева со политички фрази пред пратениците

Press24 - 22.09.2016

Втор ден Катица Јанева со куси и неконкретни одговори пред пратениците. Жестока расправа предизвика изјавата на специјалната обвинителка дека и натаму според нејзе Собранието е нелегитимно, а во исто време бара пратениците преку законски измени да ...

Продолжува комисиската седница за извештаите на СЈО и на ЈО

Алфа - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното јавно обвинителство и Јавното обвинителство. Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе ...

Денеска продолжува распитот на Јанева од пратениците

+инфо - 22.09.2016

Јанева вчера ги уверуваше пратениците дека идниот извештај на СЈО ќе содржи истраги и други постапки против повеќе лица. Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на ...

Јанева денеска повторно ќе дава отчет за својот извештај

Стандард - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното јавно обвинителство и Јавното обвинителство. Вчера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ги ...

Јанева фатена во лага, не постојат пријави за закани

Нетпрес - 22.09.2016

Вака експерти го толкуваат скандалозниот настап на Катица Јанева на македонската телевизија. Според нив, недолично и срамно за фелата е еден јавен обвинител кој треба да работи исклучиво согласно закон, да се расфрла со излитени политички флоскули ...

Продолжува комисиската седница за извештаите на СЈО и на ЈО

А1 On - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ќе ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното јавно обвинителство и Јавното обвинителство. Вчера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ги ...

Продолжи комисиската седница за извештаите на СЈО и на ЈО

Нетпрес - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното јавно обвинителство и Јавното обвинителство. Вчера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ги слушна, ...

Има ли Јанева храброст да одговори на дилемите на пратениците?

Нетпрес - 22.09.2016

На вчерашната седница на Комисијата за политички систем каде се разгледуваше Извештајот за работата на СЈО, само пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во текот на седницата до Катица Јанева поставија вкупно 45 прашања, а делумен одговор добија само на 11 ...

Јанева до Милошоски: Те слушам внимателно како во „бомбите“, а за мојата стручност прашај го Зврлевски

Репортер - 22.09.2016

Деенеска исто како и вчера не стивнуваат провокативните прашања од пратениците на власта кон обвинителката Катица Јанева и бурните реакции на истите пратеници на нејзините одговори. Пратеникот од ВМРО ДПМНЕ Антонио Милошоски ја праша Јанева колкав е ...

Димовски: СЈО и Јанева се коалиционен партнер на СДСМ

Нетпрес - 22.09.2016

Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, откако Катица Јанева повторно во Собранието и пред пратениците го оспори нивниот легитимитет и ја навреди независната пратеничка Роза Топузовска Каревска, жестоко реагираше и побара ...

Катица Јанева со методите на Заев- ги злоупотребува незаконските снимки за закани и лични пресметки со пратениците

Курир - 22.09.2016

Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ ја праша Јанева да каже кој е нејзиниот личен капацитет, на какви дела работела во судот во Гевгелија, дали работела на дела за злосторничко здружување, за изборни измами, за дела за кои се суди над 5 ...

Јанева: Прецизно го слушав Милошоски затоа што неговиот глас е чест на снимките

Мета - 22.09.2016

Почна седницата на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, на која пратениците веќе втор ден дискутираат за извештајот на специјалната обвинителка Катица Јанева. Прва говореше независната пратеничка Солза Грчева, која рече дека е ...

Даштевски: Јанева нема капацитет да раководи со СЈО

Пулс24 - 22.09.2016

За работата на Специјалното јавно обвинителство и Катица Јанева гостин во студиото на ТВ Нова беше политичкиот аналитичар Александар Даштевски кој критично го изрази својот став дека Јанева нема капацитет за да раководи со оваа одговорна институција.

Како успеа да му одговориш на Алити, кога тој те праша на албански, а ти немаше слушалки за превод?!

Вечер Прес - 22.09.2016

Во продолжение Грчева се осврна и на неспособноста на Јанева да одговара на прашања од пратениците, а притоа без да чека напишани одговори по телефон и суфлирање од пратениците од СДСМ кои седеа позади неа.

Дрска и безобразна Катица Јанева не дава отчет каде се потрошени народните пари (видео)

Република - 22.09.2016

-За финансискиот извештај, ви кажувам, можете да прашувате колку сакате, повеќе информации нема да Ви дадам- им рече Катица Јанева денеска на пратениците во македонското Собрание. Откако вчера се обиде да го негира легитимитетот на пратениците, ...

Срамното интервју на Јанева достигнува рекордна посетеност

Пулс24 - 22.09.2016

Целосното интервју со Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, ги руши рекордите за гледаност на социјалните мрежи. Во само еден ден по објавувањето на целосната немонтирана верзија на снименото интервју е отворено над 100.000 пати, пишува ...

Груевски: Јанева работи непрофесионално, пристрасно и необјективно

Либертас - 22.09.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, денеска одговараше на новинарско прашање за работата на специјалната јавна обвинителка. Тој рече дека не е задоволен од нејзиното работење. – Далеку од нашите очекувања во однос на професионалноста, ...

Грчева: Фанови на СЈО ги запалија блузите кога Катица рече дека има поддршка од Груевски

Канал 77 - 22.09.2016

После 45 минути доцнење, специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева дојде во Собранието за да одговара на пратенички прашања во Комисијата за политички систем. Независната пратеничка, Солза Грчева беше првата која и’постави прашање на Јанева, ...

Јанева и денеска ќе одговара на прашањата на пратениците

Бриф - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на Собранието, денеска во 11 часот треба да ја продолжи седницата на која пратениците ќе ги разгледуваат извештаите за работата на Специјалното јавно обвинителство и на Јавното обвинителство на ...

Јанева: Посконцентрирано го слушам Милошоски, затоа што неговиот глас е чест на снимките

еМагазин - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја продолжи расправата за работата на Специјалното јавно обвинителство. На седницата и денеска е присустна специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, но и Марко Зврлевски, прв човек ...

Јанева чека по телефон некој да ѝ ги издиктира одговорите на прашањата од пратениците!

Пулс24 - 22.09.2016

Пратеничката Солза Грчева на денешното продолжение на Комисијата за политички систем удри жестоко кон Катица Јанева. Грчева на почетокот нагласи дека Јанева покажа основно непознавање на декократијата и политичкиот систем.

(ВИДЕО) Јанева: Во 12% од преслушаните разговори го има Заев, но досега нема снимка за негов криминал

Локално - 22.09.2016

Снимките се анализираат и за тоа кој и како прислушувал во периодот од 2008 до 2015 година ќе имате можност да дознаете кога и ние ќе ги завршиме сите дејствија кои сме ги преземале. Во овој момент се вршат анализи на снимките, тоа прашање ни е ...

(ВИДЕО) Јанева: Во преслушаните снимки го има Заев, но досега нема снимка за негов криминал

Либертас - 22.09.2016

Снимките се анализираат и за тоа кој и како прислушувал во периодот од 2008 до 2015 година ќе имате можност да дознаете кога и ние ќе ги завршиме сите дејствија кои сме ги преземале. Во овој момент се вршат анализи на снимките, тоа прашање ни е ...

Kатица Јанева не одговара на претходно недоговорени прашања

Пулс24 - 22.09.2016

На вчерашната седница на Комисијата за политички систем каде се разгледуваше Извештајот за работата на СЈО, само пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во текот на седницата до Катица Јанева поставија вкупно 45 прашања, а делумен одговор добија само на 11 ...

ЖЕСТОКО ВО СОБРАНИЕ: Јанева „остра на јазик“ , не им „ќути“ на пратениците

Фактор - 22.09.2016

И денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева им дава отчет на пратениците за вториот извештај за работата на СЈО. Меѓутоа, таа децидно и без трема им реплицира на пратениците кои ја испрашуваат од прашања за нејзиниот личен капацитет, на ...

Груевски: Работата на Јанева е далеку од професионална

Вечер Прес - 22.09.2016

Тој истакна дека работата на Јанева е далеку од очекувањата на владејачката партија. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ја искоментира работата на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во одговор на новинарско прашање.

Груевски: Работата на Јанева далеку од професионална (видео)

Република - 22.09.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ја искоментира работата на Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во одговор на новинарско прашање. Тој истакна дека работата на Јанева е далеку од очекувањата на владејачката партија.

Јанева: За моите капацитети нека каже Зврлевски, тој ми беше шеф

Точка - 22.09.2016

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ продолжија денеска со дискредитација на Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, а пратениците од опозицијата ја храбреа да продолжи со својата работа и бараа да каже со какви наводно проблеми се соочува и на ...

Јанева: Не сум оптоварена што протекуваат информации, сите се во интерес на јавноста

Локално - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, на денешната седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, на која се расправа за извештајот за работата на Специјалното јавно обвинителство, на пратеничката Светлана Јакимовска од ...

Како успеа да му одговориш на Алити, кога тој те праша на албански, а ти немаше слушалки за превод?

Република - 22.09.2016

Пратеничката Солза Грчева на денешното продолжение на Комисијата за политички систем удри жестоко кон Катица Јанева. Грчева на почетокот нагласи дека Јанева покажа основно непознавање на декократијата и политичкиот систем.

Видео: Катица во Собрание - а тамам мислевме дека го достигна пикот

Вечер Прес - 22.09.2016

Дојде во Собрание и од сите места во салата, специјалната обвинителка Катица Јанева одбра да седне пред СДСМ. Дојде да го образложи извештајот за работата на СЈО, но успеа да направи циркус кој немаше врска со нејзината законска обврска.

(ВИДЕО) Јанева: Се надевам на судењето на „Пуч“ ќе дојде и единствениот мој сведок Никола Груевски

еМагазин - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја продолжи расправата за работата на Специјалното јавно обвинителство. На седницата и денеска е присустна специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, но и Марко Зврлевски, прв човек ...

Јанева и денеска ќе одговара на прашањата на пратениците

Либертас - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците на Собранието, денеска во 11 часот треба да ја продолжи седницата на која пратениците ќе ги разгледуваат извештаите за работата на Специјалното јавно обвинителство и на Јавното обвинителство на ...

Продолжи комисиската седница за извештаите на СЈО и на ЈО

Точка - 22.09.2016

Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците денеска ја продолжи седницата на чиј дневен ред се извештаите на Специјалното јавно обвинителство и Јавното обвинителство. Вчера, специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако ги слушна, ...

Јанева: Не сум оптоварена што протекуваат информации, сите се во интерес на јавноста

Мета - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, на денешната седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, на која се расправа за извештајот за работата на Специјалното јавно обвинителство, на пратеничката Светлана Јакимовска од ...

Видео: Јанева нема намера да објаснува како ги троши парите од буџетот

Пулс24 - 22.09.2016

Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска пред пратениците призна дека нема намера да дава одговори за тоа каде, за што и колку средства троши од буџетот кој што и го овозможија токму пратениците од Собранието на Република Македонија.

Катица Јанева побара притворените во случајот „Шпион“ да се ослободат

Либертас - 22.09.2016

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева на вториот ден од собраниската расправа за работата на СЈО во изминативе 6 месеци рече дека таа смета оти сите притворени во процесот „Шпион“ треба да се ослободат бидејќи имало луѓе кои со години биле во ...