TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иванов: Политичките случувања во Македонија најмногу и’ одат во прилог на Грција

Deutsche Welle - 24.02.2013

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во контекст на актуелната политичка криза во земјата порачува дека сега е моментот да се види кој на што е посветен - на личниот, на партискиот или на државниот ...

Експресно „не“ за Филе

Утрински - 23.02.2013

Слободанка Јовановска Писмата на еврокомесарот Штефан Филе до Никола Груевски и до Бранко Црвенковски, како главни кочничари на евроинтеграцијата на Македонија во моментов, изгуби на политичка тежина ...

ЕУ покажува слабост, но не се откажува

Н.Македонија - 23.02.2013

Иако Брисел најмногу од сѐ би сакал да види договор што би се постигнал во Скопје, само меѓу Никола Груевски и Бранко Црвенковски, без странско мешање и притисоци, европските политичари се свесни ...

Двете писма на Филе

Утрински - 22.02.2013

Ерол Ризаов За доброто на Македонија, власта и опозицијата мора брзо да најдат компромисно решение и низ дијалог да се надмине политичката криза која ќе заврши со фер и демократски локални избори.

Црвенковски до Филе - Подготвени сме за дијалог

Утрински - 22.02.2013

Лидерот на СДСМ во писмениот одговор на еврокомесарот, наведува дека опозицијата во деновите што доаѓаат е подготвена за политички дијалог кој би довел до договор По премиерот Никола Груевски и ...

СДСМ подготвен за политички дијалог со власта

Вест - 22.02.2013

"Како во изминатиот период, ние и во деновите кои доаѓаат сме подготвени за политички дијалог кој би довел до политички договор меѓу власта и опозицијата", му одговори вчера лидерот на СДСМ Бранко ...

Црвенковски до фуле: опозицијата подготвена за нов политички дијалог

Телма - 22.02.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска во одговор на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, посочува дека наполно е свесен за делот на одговорноста што ја носи опозицијата во ...

Филе нe опомена дека евроинтеграциите се загрозени

Дневник - 22.02.2013

Власта и опозицијата што побрзо да постигнат компромис за кризата за цел земјата да се врати на евро-атлантскиот пат, кој е загрозен.

Филе: Кризата да се реши во Скопје

Утрински - 22.02.2013

Премиерот Никола Груевски вчера експресно одговори на писмото на еврокомесарот за проширување, Штефан Филе, тврдејќи дека е отворен за дијалог Еврокомесарот Штефан Филе испрати писмо до премиерот ...

Црвенковски одговори на писмото на Филе: Отворени сме за дијалог со власта

Press24 - 22.02.2013

Денеска претседателот на опозициската СДСМ му одговори на еврокомесарот за проширување Штефан Филе на писмото кое тој му го испрати вчера Во одговорот Црвенковски посочува дека наполно е свесен за ...

Црвенковски одговори на писмото на Филе

А1 On - 22.02.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска во одговор на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, посочува дека наполно е свесен за делот на одговорноста што ја носи опозицијата во ...

Црвенковски дo Филе: Ние сме за политички дијалог и договор

Нетпрес - 22.02.2013

Како и во изминатиот период ние во деновите што доаѓаат сме подготвени за политички дијалог кој би довел до политички договор меѓу власта и опозицијата, пишува во одговорот на лидерот на СДСМ Бранко ...

Црвенковски до Филе: Опозицијата e подготвена за политички дијалог

+инфо - 22.02.2013

Наполно сум свесен за одговорноста што ја носи опозицијата во процесот за изнаоѓање решение кое ќе ги нормализира состојбите и таа е подготвена за политички дијалог, но за жал таква волја барем ...

Црвенковски му одговори на Филе

Капитал - 22.02.2013

„Во деновите што доаѓаат ние сме подготвени за политички дијалог кој би довел до политички договор меѓу власта и опозицијата“, пишува во одговорот на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, на писмото ...

Црвенковски до Филе - свесен сум за делот од одговорноста

Нова ТВ - 22.02.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска во одговор на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, посочува дека наполно е свесен за делот на одговорноста што ја носи опозицијата во ...

Црвенковски - Подготвени за политички дијалог кој би довел до политички договор

Inpress - 22.02.2013

Скопје, 22. февруари 2013 (ИНПРЕС) Длабоко ја почитувам Вашата загриженост за политичката криза во нашата земја предизвикана со настаните од 24-ти декември и последиците што таа ги предизвикува за ...

Ние сме спремни за дијалог, ама другите не сакаат!

МКД - 22.02.2013

Еврокомесарот Штефан Филе на лидерите на двете најголеми македонски партии им порача дека решението за кризата треба да се најде во Скопје.

Брзи одговори од Груевски и СДСМ на писмата од Филе

Таратур - 22.02.2013

Писмото од Брисел стигна, одговорите од Скопје уште побргу. И во едниот и во другиот ништо ново. Ставовите вкопани тврдо во истите ровови.

ВИДЕО: „Слободна Македонија“: Притисокот врз Груевски се зголемува

+инфо - 22.02.2013

Црвенковски во писмо до Филе уште еднаш ја потврди конструктивната позиција на СДСМ за решавање на политичката криза, е главната вест во вечерашното издание на вестите на отпорот.

Црвенковски до Филе: Опозицијата e подготвена за политички дијалог

Кирилица - 22.02.2013

Црвенковски до Филе: Опозицијата e подготвена за политички дијалог Наполно сум свесен за одговорноста што ја носи опозицијата во процесот за изнаоѓање решение кое ќе ги нормализира состојбите и таа е ...

Црвенковски до Филе - Спремни сме за дијалог

Р.С.Европа - 22.02.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска во одговор на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, посочува дека наполно е свесен за делот на одговорноста што ја носи опозицијата во ...

Црвенковски одговори на писмото на Филе

Сител - 22.02.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска во одговор на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, посочува дека наполно е свесен за делот на одговорноста што ја носи опозицијата во ...

Црвенковски му одговори на Филе: Ние сме за дијалог, проблемот е кај Груевски

Бриф - 22.02.2013

Како и во изминатиот период, ние во деновите што доаѓаат сме подготвени за политички дијалог кој би довел до политички договор меѓу власта и опозицијата, но за жал, таква политичка волја барем во ...

Некој овде е глув „ решението е во Скопје“ ,што сакал Филе?

Локално - 22.02.2013

Кога ги слушам повиците од ЕУ и САД прво што ми доаќа да се прашам, кој е глув во овие не така случајни и не така нејасни повици.

Црвенковски до Филе: Опозицијата е подготвена за дијалог

Република - 22.02.2013

Лидерот на СДСМ во писмениот одговор на еврокомесарот, наведува дека опозицијата во деновите што доаѓаат е подготвена за политички дијалог кој би довел до договор По премиерот Никола Груевски и ...

Црвенковски до Филе: Ние сме за политички дијалог и договор

Точка - 22.02.2013

Како и во изминатиот период ние во деновите што доаѓаат сме подготвени за политички дијалог кој би довел до политички договор меѓу власта и опозицијата, пишува во одговорот на лидерот на СДСМ Бранко ...

Отворени сме за дијалог со власта

Вечер Прес - 22.02.2013

Како и во изминатиот период ние, во деновите што доаѓаат, сме подготвени за политички дијалог кој би довел до политички договор меѓу власта и опозицијата.

Црвенковски до Филе: Ние сме подготвени за дијалог, но не и Груевски

Либертас - 22.02.2013

Интегрален транскрипт од писмото на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, до Еврокомесарот Штефан Филе: Длабоко ја почитувам Вашата загриженост за политичката криза во нашата земја предизвикана со ...

Црвенковски до Филе: Подготвени сме за политички дијалог

Sky - 22.02.2013

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски одговори на отвореното писмо што еврокомесарот Штефан Филе го испрати до него и до премиерот Никола Груевски.

Црвенковски до Филе: Кај Груевски нема воља за дијалог

Н.Македонија - 22.02.2013

Наполно сме свесни за делот на одговорноста што ја носи опозицијата во процесот на надминување на разликите, но подготвени сме за дијалог кој би довел до политички договор меѓу власта и опозицијата, ...

Интеграцијата во ЕУ е загрозена, Филе бара итно решение

Н.Македонија - 22.02.2013

Премиерот веднаш му одговори на Филе дека власта понудила многу решенија за излез од кризата и ќе продолжела да ги нуди, но опозицијата им пристапувала неодговорно Филе уште еднаш потсети дека треба ...

Груевски и СДСМ му одговорија на Филе

Deutsche Welle - 21.02.2013

На писмото на еврокомесарот Штефан Филе, упатено до македонскиот премиер Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во кое тој бара решение за политичката криза во земјата, двете страни ...

Филе до Груевски и Црвенковски: Да се реши политичката криза

24 Вести - 21.02.2013

Еврокомесарот Штефан Филе со писма од премиерот Груевски и лидерот на опозицијата Црвенковски, бара да продолжат да бараат решение за политичката криза и им порачува дека брзо треба да дојдат до ...

Груевски: Остануваме отворени за предлог за решавање на кризата од страна на Филе

24 Вести - 21.02.2013

Владата потврди дека го добила писмото од еврокомесарот Филе и веќе премиерот Груевски испратил одговор на писмото. Во одговорот премиерот Груевски изразил благодарност за континуирана поддршка која ...

Груевски - Ние држиме до зборот

Утрински - 21.02.2013

Премиерот денеска експресно одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, тврдејќи дека е отворен за дијалог и барање компромис Премиерот Никола Груевски денеска експресно одговори ...

Филе до Груевски и Црвенковски – Решете ја кризата!

24 Вести - 21.02.2013

Итно решете ја кризата, побара еврокомесарот за проширување Штефан Филе од лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Никола Груевски и Бранко Црвенковски.

На писмата на Филе одговориле и премиерот и СДСМ

24 Вести - 21.02.2013

Писмото од Брисел стигна, одговорите од Скопје уште побргу. И во едниот и во другиот ништо ново. Ставовите вкопани тврдо во истите ровови.

Филе: Сами решете си ја кризата

Вест - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, преку писмо до премиерот Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски, побара итно да ја решат кризата, предупредувајќи дека е загрозен ...

Груевски до Филе: Ние држиме до принципи, продолжуваме со реформите

Дневник - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев .

Филе: Македонија може да ги почне преговорите кон средината на годинава

24 Вести - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне Цајтунг ...

Филе - Македонија може да ги почне преговорите во мај

Утрински - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне Цајтунг ...

Филе до Груевски и Црвенковски: Решение да се најде во Скопје

Дневник - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, како што вчера најави МИА, испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко ...

Филе - Не креваме раце од Македонија, брзо решете ја кризата

Утрински - 21.02.2013

Еврокомесарот денеска испрати писмо до премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски Еврокомесарот Штефан Филе денеска испрати писмо до премиерот Никола Груевски и лидерот на ...

Држиме до зборот и искажаните принципи, продолжуваме со реформите

Курир - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

ВИДЕО: Филе длабоко загрижен за ситуацијата во земјава

Нова ТВ - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе испрати писма до премиерот Груевски и до лидерот на СДСМ, Црвенковски во кое се изразува длабока загриженост за ситуацијата во Македонија, изјави денеска на ...

ВИДЕО: Филе им испрати писмо на Груевски и Црвенковски: Решение да се најде во Скопје

Press24 - 21.02.2013

Филе ги повика двајцата лидери да продолжат со напорите за наоѓање на решение за сегашната криза, врз основа на политички дијалог и компромис и ги повика брзо да стигнат до компромис за да се врати ...

Филе не се откажува од Македонија

Нетпрес - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија, Никола Груевски и до лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски во однос на ...

ВИДЕО: Филе до Груевски и Црвенковски: Решение мора да се најде во Скопје

А1 On - 21.02.2013

Еврокомесарот Штефан Филе има испрати писмо на Груевски и Црвенковски со порака. Филе ги повика двајцата лидери да продолжат со напорите за наоѓање на решение за сегашната криза, врз основа на ...

Филе со писмо бара брз договор од Груевски и Црвенковски

Р.С.Европа - 21.02.2013

Европската комисија е подготвена да помогне за надминување на политичката криза во Македонија, но решението треба да се најде во Скопје, изјави во Брисел Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за ...

Најдете компромис за земјата да се врати на евроатлантскиот пат

МКД - 21.02.2013

Штефан Филе и Никола Груевски Вака портпаролот Петер Стано ја пренесе денеска содржината на писмата кое еврокомесорот Штефан Филе ги испрати до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и ...

Груевски му одговорил на Филе - Опозицијата е виновна

Р.С.Европа - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Груевски до Филе: Ние држиме до зборот и да јавно искажаните принципи, продолжуваме со реформите

Алфа - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Филе им пиша на Груевски и на Црвенковски сами да најдат чаре

+инфо - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска испрати одделни писма до премиерот Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во кои нагласува дека решение за ...

Груевски до Филе: Се држиме до зборот и јавно искажаните принципи, продолжуваме со реформите

Нетпрес - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, објавува МИА.

Груевски до Филе: Ние држиме до зборот и да јавно искажаните принципи

Сител - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Груевски до Филе: Ние сакаме дијалог, наидовме на несериозен пристап од другата странa

Капитал - 21.02.2013

Жалење за потешкотиите за надминување на политичките предизвици произлезени од настаните на 24 декември и деструктивното однесување на опозицијата! Ова го пишува премиерот Никола Груевски во ...

Филе испрати писма до Груевски и Црвенковски, бара решение на сегашната криза

МРТ - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија, Никола Груевски и до лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски во однос на ...

ВИДЕО СДСМ: Писмото на Филе е порака до Груевски

+инфо - 21.02.2013

Препораките што ги напишал еврокомесарот Штефан Филе во писмото до Бихаќка не го смениле ставот на опозицијата за тоа како да се надмине политичката криза, тие остануваат на нивниот предлог даден ...

Отворени сме за нови предлози за надминување на проблемите

МКД - 21.02.2013

Остануваме одговорни, отворени и посветени за продолжување на дејствувањето согласно со јавно искажаните принципи и за евентуални конкретни предлози од кого било, вклучувајќи конкретни предлози и од ...

Груевски до Филе: Отворен сум за предлози од ваша страна

+инфо - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски му одговорил на еврокомесарот Штефан Филе дека е отворен за конструктивни предлози и идеи независно од тоа колку истите се повторувале или се сметаат за исцрпени, како и ...

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ експресно му одговорија на Филе

Нова ТВ - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

СДСМ за писмото на Филе - Груевски е на потег

Р.С.Европа - 21.02.2013

Во секое демократско општество одговорноста за состојбите во земјата оди кај власта. Сега е моментот Груевски да го направи тоа што треба да го направи и Груевски е на потег, изјави потпретседателот ...

Писмото од Филе стигнало до СДСМ, чекаат потег од Груевски

Сител - 21.02.2013

До СДСМ пристигнало писмото од еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе со повик до сите политички субјекти да направат напори за излез од политичката криза, но велат дека одговорноста за ...

Филе бара компромис - евроатлантската иднина загрозена

Алфа - 21.02.2013

Штефан Филе бара власта и опозицијата итно да најдат решение за политичката криза, бидејќи евроатлантската иднина на Македонија е загрозена.

Власта и опозицијата воздржани за писмото на Филе

Алфа - 21.02.2013

Власта и опозицијата реагираа воздржано на писмото што еврокомесарот Штефан Филе го испрати денеска до лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ.

Писмо од Филе до СДСМ

А1 On - 21.02.2013

До СДСМ пристигнало писмото од еврокомесарот за проширување на ЕУ Штефан Филе со повик до сите политички субјекти да направат напори за излез од политичката криза, но велат дека одговорноста за ...

Груевски жали за потешкотиите и однесувањето на опозицијата

Сител - 21.02.2013

Премиерот Ниукола Груевски одговори на писмото што денеска еврокомесарот за проширување Штефан Филе го идпрати до него и до лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски.

Филе: Македонија може да почне преговори

Курир - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне Цајтунг ...

ЕУ И САД синхронизирано во обид да помогнат во решавање на кризата

Глас на Америка - 21.02.2013

Акцентот е на одговорноста на политичките раководства кои се повикуваат да покажат зрелост, вели за Гласот на Америка професорот Денко Малевски Комесарот за проширување на ЕК, Штефан Филе прави уште ...

Филе: Македонија може да ги почне преговорите кон средината на годинава

Сител - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне Цајтунг ...

Филе: Македонија може да ги почне преговорите кон средината на годинава

Кирилица - 21.02.2013

Филе: Македонија може да ги почне преговорите кон средината на годинава Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за ...

Филе: Македонија може да ги почне преговорите кон средината на годинава

МРТ - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне Цајтунг ...

Филе - Македонија може годинава да ги почне интеграциите во ЕУ

Р.С.Европа - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне ...

Филе со писмо до Груевски и Црвенковски - Не дигаме раце од Македонија, брзо решете ја кризата

Inpress - 21.02.2013

Скопје, 21. февруари 2013 (ИНПРЕС) Еврокомесарот денеска испрати писмо до премиерот Никола Груевски и лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски.

Филе: Најдете компромисно решение за земјата да се врати на евро-атлантскиот пат

Сител - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во однос на ...

Филе: ЕУ не се откажува од Македонија

Курир - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, како што вчера најави МИА, денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко ...

Филе до Груевски и Црвенковски: Најдете компромисно решение

Кирилица - 21.02.2013

Филе до Груевски и Црвенковски: Најдете компромисно решение Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, како што вчера најави МИА, денеска испрати одделни писма до премиерот на ...

Филе: Можно е Македонија да започне преговори кон средината на годинава

А1 On - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне Цајтунг ...

Филе до Груевски и Црвенковски: Решението да се најде во Скопје

Таратур - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, како што вчера најави МИА, испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко ...

Филе до Груевски и Црвенковски: Најдете компромисно решение

МРТ - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, како што вчера најави МИА, денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко ...

Груевски до Филе: Ние држиме до зборот и да јавно искажаните принципи, продолжуваме со реформите

А1 On - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Филе: Интеграцијата на Македонија зависи од земјите-членки на ЕУ

+инфо - 21.02.2013

Интеграцијата на Македонија во Европската унија зависи од земјите-членки, а токму во Унијата нема замор од нови интеграции, изјавил еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот ...

Филе: Македонија кон средината на годината може да почне преговори

Капитал - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне Цајтунг ...

Груевски до Филе: Ние држиме до зборот - продолжуваме со реформите

Press24 - 21.02.2013

Премиерот Груевски веќе одговори на писмото кое го прими од еврокомесарот за проширување Штефан Филе - Во одговорот премиерот Груевски изрази благодарност за континуираната поддршка која ...

Филе: Македонија може да ги почне преговорите со ЕУ на средина од годинава

Press24 - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за влез во Европската унија Ова денеска го изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне ...

Филе со писма до Груевски и Црвенковски: Итно да се договорите за излез од кризата!

Капитал - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската Унија, Штефан Филе испрати писма до двајцата политички лидери во Македонија, премиерот Никола Груевски и претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски.

Груевски до Филе: Ние држиме до зборот и дo јавно искажаните принципи, продолжуваме со реформите

Република - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев -Во одговорот, премиерот Груевски изрази ...

Груевски до Филе: Ние држиме до зборот, продолжуваме со реформите

Денешен - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Филе до Груевски и Црвенковски: Решение мора да се најде во Скопје!

Sky - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во однос на ...

Груевски до Филе: Отворени сме за сите предлози

Бриф - 21.02.2013

Портпаролот на Владата Александар Ѓорѓиев пред малку потврди дека во Владата пристигнало писмото од еврокомесарот Филе и веќе премиерот Груевски испратил одговор на писмото.

Груевски до Филе: Ние држиме до зборот и до јавно искажаните принципи

Вечер Прес - 21.02.2013

ЕВРОКОМЕСАРОТ ИМ ИСПРАТИ ПИСМО НА ГРУЕВСКИ И ЦРВЕНКОВСКИ - БАРА ДА СЕ НАЈДЕ РЕШЕНИЕ ВО СКОПЈЕ Филе во писмото ги повика двајцата лидери да продолжат со напорите за наоѓање на решение за сегашната ...

Филе бара од Груевски да направи компромис со Црвенковски

Бриф - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во однос на ...

Груевски му одговори на Филе: Наспроти нашата подготвеност за дијалог и компромис, наидуваме на нерационален пристап од ...

Либертас - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Груевски до Филе: Изминатиот период понудивме многу опции и излезни решенија

Sky - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски веќе му одговорил на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, според владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Филе не се откажува од Македонија

Точка - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија, Штефан Филе, денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија, Никола Груевски и до лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски во однос на ...

Груевски до Филе: Се држиме до зборот и јавно искажаните принципи, продолжуваме со реформите

Точка - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев, објавува МИА.

Филе: Македонија може да ги почне преговорите кон средината на годинава

Либертас - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне Цајтунг ...

Филе: Македонија може да ги почне преговорите кон средината на годинава

Денешен - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне Цајтунг ...

ВИДЕО: Филе изразува длабока загриженост преку писмо до Груевски и Црвенковски

Либертас - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе испрати писмо до премиерот Груевски и до лидерот на СДСМ, Црвенковски во кое се изразува длабока загриженост за ситуацијата во Македонија, изјави денеска на ...

Груевски и СДСМ му одговорија на Филе

Локално - 21.02.2013

На писмото на еврокомесарот Штефан Филе, упатено до македонскиот премиер Никола Груевски и лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во кое тој бара решение за политичката криза во земјата, двете страни ...

Филе до Груевски и Црвенковски: Најдете компромисно решение за земјата да се врати на евро-атлантскиот пат

МК News - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, како што вчера најави МИА, денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко ...

Филе: Интеграцијата на земјава зависи од членките на ЕУ

Sky - 21.02.2013

Интеграцијата на Македонија во Европската унија зависи од земјите-членки, а токму во Унијата нема замор од нови интеграции, изјавил еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот ...

Филе: Интеграцијата на Македонија во ЕУ зависи од земјите-членки

Бриф - 21.02.2013

Македонија и Србија кон средината на годинава можат да ја започнат интеграцијата во Унијата, но „тоа сепак зависи од земјите-членки“ – рекол како што пренесуваат агенции, еврокомесарот Штефан Филе, ...

СДСМ по писмото на Филе: Груевски е на потег

Либертас - 21.02.2013

Откако еврокомесарот за проширување на ЕУ испрати писма до премиерот Груевски и до лидерот на опозицијата, Црвенковски, со барање повторно да се седне, да се разговара и да се најде решение за излез ...

Филе: Македонија може да ги почне преговорите во мај

Република - 21.02.2013

Пристапните преговори со Македонија може да почнат кон средината на мај, но одлуката за тоа е во рацете на земјите членки, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австриски ...

Филе: Треба да најдете компромисно решение за земјата да се врати на евро-атлантскиот пат

Денешен - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во однос на ...

Филе: Македонија може да ги почне преговорите кон средината на годинава

Република - 21.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне Цајтунг ...

Груевски до Филе: Ние држиме до зборот и да јавно искажаните принципи, продолжуваме со реформите

Локално - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски го доби и веќе одговори на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, потврди владиниот портпарол Александар Ѓорѓиев.

Филе напиша две писма: Излезот од кризата е во Скопје!

Н.Македонија - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, како што вчера најави МИА, денеска испрати одделни писма до премиерот на Република Македонија Никола Груевски и до лидерот на СДСМ Бранко ...

СДСМ до Филе: Ние сме конструктивни, одговорноста е кај Владата

Н.Македонија - 21.02.2013

Потпретседателот на СДСМ Зоран Јовановски во писмото до еврокомесарот Штефан Филе коментира дека „сите активности на СДСМ, вклучително и предлогот од минатиот петок, се фер, конструктивни, ...

Груевски со писмо до Филе: Опозицијата е деструктивнa

Н.Македонија - 21.02.2013

Премиерот Никола Груевски во одговорот на писмото на еврокомесарот за проширување Штефан Филе изразил жалење за потешкотиите за надминување на политичките предизвици произлезени од настаните на 24 ...

Најдете компромисно решение за земјата или...

Идивиди - 21.02.2013

Филе до Груевски и Црвенковски: Брисел, 21 февруари 2013 (МИА) - Еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, како што вчера најави МИА, денеска испрати одделни писма до премиерот на ...

ВИДЕО: Филе бара Груевски и Црвенковски да најдат излез од кризата

eReporter - 21.02.2013

Еврокомесарот за проширување ги повика лидерите на двете најголеми партии во Македонија преку дијалог и компромис да најдат излез од политичката криза, истовремено истакнувајќи дека кај нив засега не ...

Алармот од Брисел мора да н` разбуди

Дневник - 20.02.2013

Еврокомесарот е разочаран бидејќи вложи многу труд за да добиеме датум. Тоа што се случува на внатрешен план н` враќа назад, вели професорот Лазаров Застојот во македонските евроинтеграции што го ...

Стано: ЕК го подготвува пролетниот Извештај за Македонија

Дневник - 20.02.2013

Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Република Македонија во ...

Филе ќе даде предлог за решение на политичката ситуација во Македонија

Канал5 - 20.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе утре можно е да излезе со порака, која би содржела и предлог за решение на политичката ситуација во Македонија, јавува дописникот на МИА од Брисел.

На стиснатите палци на Филе, возвративме со „шипак“

Дневник - 20.02.2013

Откако Европскиот совет ги елаборира декемвриските заклучоци за Македонија, еврокомесарот за проширување Штефан Филе изјави дека земјава со нив добила, а не загубила ништо, повикувајќи да се разбере ...

Од Филе можна нова порака за политичката ситуација во Македонија

А1 On - 20.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе утре можно е да излезе со порака, која би содржела и предлог за решение на политичката ситуација во Македонија, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Што ќе рече Филе?

+инфо - 20.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе утре или до петок можно е да излезе со порака, која би содржела и предлог за решение на политичката ситуација во Македонија, јави МИА повикувајќи се на ...

Што му напиша Црвенковски на Филе за политичката криза?

МКД - 20.02.2013

Лидерот на СДСМ во писмото до Филе нагласува дека се спремни за политички дијалог што би довел до политички договор меѓу власта и опозицијата.

Македонија може да ги почне преговорите

МКД - 20.02.2013

Можно е Македонија кон средината на годинава да го почне процесот за интеграција во Европската Унија, изјави еврокомесарот за проширување Штефан Филе во интервју за австрискиот весник „Клајне цајтунг ...

Филе денеска ќе даде „прагматична препорака“ за Македонија

МКД - 20.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска можно е да излезе со порака, која би содржела и предлог за решение на политичката ситуација во Македонија, јавува МИА од Брисел.

Филе утре со нова порака за Македонија?

Курир - 20.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе утре можно е да излезе со порака, која би содржела и предлог за решение на политичката ситуација во Македонија, јавува МИА.

Стано: ЕК го подготвува пролетниот Извештај за Македонија

Таратур - 20.02.2013

Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Република Македонија во ...

Од Филе можна нова порака за политичката ситуација во Македонија

Сител - 20.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе утре можно е да излезе со порака, која би содржела и предлог за решение на политичката ситуација во Македонија.

Стано: ЕК го подготвува пролетниот Извештај за Македонија

МРТ - 20.02.2013

Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Република Македонија во ...

Европската комисија го подготвува пролетниот Извештај за Македонија

Press24 - 20.02.2013

Портпаролот на Штефан Филе, Петер Стано, ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Македонија во однос на заклучоците на последниот Самит на Европскиот ...

Извештајот за Македонија од ЕУ ќе биде објавен во април

Inpress - 20.02.2013

Брисел, 20. февруари 2013 (ИНПРЕС) Портпаролот на Штефан Филе, Петер Стано, ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Македонија во однос на заклучоците на ...

Од Филе можна нова порака за политичката ситуација во Македонија

МРТ - 20.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе утре можно е да излезе со порака, која би содржела и предлог за решение на политичката ситуација во Македонија, јавува дописникот на МИА од Брисел.

Филе утре со нова порака до Македонија

Република - 20.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе утре можно е да излезе со порака, која би содржела и предлог за решение на политичката ситуација во Македонија, јавува МИА од Брисел.

Од Филе можна нова порака за политичката ситуација во Македонија

Денешен - 20.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе утре можно е да излезе со порака, која би содржела и предлог за решение на политичката ситуација во Македонија.

Филе утре со нова порака?

Sky - 20.02.2013

Еврокомесарот за проширување Штефан Филе утре можно е да излезе со порака, која би содржела и предлог за решение на политичката ситуација во Македонија, јавува МИА.

ЕК го подготвува пролетниот Извештај за Македонија

Вечер Прес - 20.02.2013

Портпаролот на Штефан Филе, Петер Стано, ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Македонија во однос на заклучоците на последниот Самит на Европскиот совет.

Политичката криза го суши пенкалото на Филе

Дневник - 19.02.2013

Наместо со извештај, можно е да излеземе само со забелешка дека се обидовме, но немаме за што да известиме за Македонија, велат извори од Европската комисија.

Постои можност Македонија да не добие пролетен извештај од Филе?

А1 On - 19.02.2013

Постои можност, Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, да донесе одлука да не подготви пролетен извештај за Македонија, доколку не се најде решение за политичката криза во државата.

Стано: Брисел го подготвува пролетниот извештај за Македонија

+инфо - 19.02.2013

Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, денеска за државната агенција МИА истакнал дека Европската комисија го спрема пролетниот Извештај за Македонија ...

Стано: Се подготвува пролетниот Извештај за Македонија

Курир - 19.02.2013

Портпаролот на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, Петер Стано ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Република Македонија во ...

Стано: Европската комисија го подготвува пролетниот Извештај за Македонија

Press24 - 19.02.2013

- Извештајот е во фаза на подготовка и до властите е да обезбедат да биде суштински и да ги исполнува очекувањата како што е формулирано во заклучоците на Советот, потенцира Стано во изјава за ...

Европската комисија веќе го подготвува пролетниот Извештај за Македонија

Сител - 19.02.2013

Портпаролот на Штефан Филе, Петер Стано, ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Македонија во однос на заклучоците на последниот Самит на Европскиот совет.

Постои можност Македонија да не добие пролетен извештај од Филе?

Кирилица - 19.02.2013

Постои можност Македонија да не добие пролетен извештај од Филе? Постои можност, Еврокомесарот за проширување Штефан Филе, да донесе одлука да не подготви пролетен извештај за Македонија, доколку не ...

Стано: Европската комисија го подготвува пролетниот Извештај за Македонија

А1 On - 19.02.2013

Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Република Македонија во ...

Филе ќе се откаже и од пишување извештај за Македонија?

+инфо - 19.02.2013

Многу е можно еврокомесарот за проширување Штефан Филе да донесе одлука да не подготви пролетен извештај за Македонија ако политичката криза во земјава не се реши, пишува весникот „Дневник“, ...

Европската комисија нема да пишува извештај за Македонија поради кризата

Либертас - 19.02.2013

Наместо со извештај, можно е да излеземе само со забелешка дека се обидовме, но немаме за што да известиме за Македонија, велат извори од Европската комисија за Дневник .

Филе се откажа од пролетниот извештај за Македонија?

Sky - 19.02.2013

Еврокомесарот за проширување, Штефан Филе е можно е да не подготви пролетен извештај за Македонија доколку не се реши политичката криза- објави весникот „Дневник“ врз база на податоци добиени од ...

Стано: Властите треба да обезбедат суштински извештај за Македонија

Република - 19.02.2013

Европската комисија ќе прави пролетен Извештај за Република Македонија во однос на заклучоците на последниот Самит на Европскиот совет – објави денес Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за ...

Стано: Се подготвува пролетниот Извештај за Македонија

Sky - 19.02.2013

Портпаролот на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, Петер Стано ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Република Македонија, јави ...

Брисел го става на стенд-бај дијалогот со Скопје до договор меѓу Груевски и Црвенковски?

Бриф - 19.02.2013

Ова го најавува провладиниот весник „Дневник“ којшто пренесува став од Европската комисија дека е можно ни извештај за Македонија да нема пролетва.

Стано: Европската комисија го подготвува пролетниот Извештај за Македонија

Денешен - 19.02.2013

Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Република Македонија во ...

Стано: ЕК го подготвува пролетниот Извештај за Македонија

Н.Македонија - 19.02.2013

Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, ги отфрли шпекулациите дека Европската комисија нема да прави пролетен Извештај за Република Македонија во ...

Стано - Нема да одите напред без решение на кризата

Утрински - 18.02.2013

Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, ја поздрави средбата меѓу премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, која се одржа ...

Стано: Европската агенда да се стави на прво место

Канал5 - 18.02.2013

Императив за сите политички лидери во Скопје е да превземат одговорност во наоѓање на решение, демонстрирајќи зрелост на демократските инситуции и ставајќи го интересот на земјата и граѓаните на прво ...

Шлаканицата на Филе, еднина или множина?!

Дневник - 18.02.2013

Дали се спомнува опозицијата како виновна за политичкиот застој. НЕ. Дали можеби е спомнат лидерот на опозицијата, Црвенковски? НЕ.

Стано: Сите лидери треба да преземат одговорност!

+инфо - 18.02.2013

Петер Стано, портпарол на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, денеска ја поздравил средбата меѓу премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, која ...

Стано: Императив за сите политички лидери е да превземат одговорност за наоѓање на решение

Либертас - 18.02.2013

Петер Стано, портпаролот на еврокомесарот за проширување на Европската унија Штефан Филе, денеска ја поздрави средбата меѓу премиерите на Македонија и Бугарија, Никола Груевски и Бојко Борисов, која ...

Брисел: Императив е сите лидери да преземат одговорност и да се најде решение

Бриф - 18.02.2013

По завршувањето на рокот за поднесување кандидатски листи, по што стана јасно дека опозицијата не излегува на локалните избори во март, портпаролот на еврокомесарот за проширување Штефан Филе, Петар ...