TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Камерон ги кастри платите на буџетарите

Дневник - 16.05.2010

Ќе бидат намалени платите на раководителите во јавниот сектор во Британија, што е мерка за штедење, но и начин за намалување на досегашните огромни и неприфатливо големи разлики меѓу највисоките и ...

Дејвид Камерун најави намалување на платите во јавниот сектор

Шпиц - 16.05.2010

Британскиот премиер Дејвид Камерон најави дека ке бидат намалени платите на раководителите во јавниот сектор во Велика Британија,како мерка за штедење и за намалување на трошењето од буџетот,но и ...

Сечење на платите и во јавниот сектор

Вечер Прес - 16.05.2010

Британскиот премиер Дејвид Камерон прво ги намали својата и платите на министрите, а потоа најави дека истата судбина ги чека и сите вработени во јавниот сектор на Велика Британија.

Браќата Милибанд во трка за нов лидер на лабуристите

А1 - 15.05.2010

Неодамнешниот министер за енергетика во лабуристичката Влада, Ед Милибанд објави дека ќе учествува во изборната трка за нов лидер на британските лабуристи, чиј против кандидат ќе биде поранешниот шеф ...

Македонија - Вмровците се крстат во Камерон

Време - 15.05.2010

Ана Анастасовска Изборот на конзервативниот лидер Дејвид Камерон за нов премиер на Велика Британија значи нов и силен партнер на Македонија во поглед на евроатлантските интеграции на нашата земја, ...

Сопругата на премиерот во танга-гаќички

Утрински - 15.05.2010

Саманта Камерон (39), сопруга на новоизбраниот премиер на Велика Британија, Дејвид Камерон и најмлада прва дама-станарка на Даунинг стрит, во последно време го носи епитетот „Секси Саманта“, кој веќе ...

Браќата Милибанд еден против друг во изборната трка за нов лидер на лабуристите

Сител - 15.05.2010

Неодамнешниот министер за енергетика во лабуристичката влада, Ед Милибанд објави дека ќе учествува во изборната трка за нов лидер на британските лабуристи, чиј противкандидат ќе биде поранешниот шеф ...

Згодната сопруга на британскиот премиер ја покажа тангата (ФОТО)

Inpress - 15.05.2010

Лондон, 15. мај (ИНПРЕС) Кога Дејвид Камерон седна на британската премиерска фотеља, таблоидите веднаш го искажаа своето задоволство, поради тоа што, неговата сопруга Саманта ја сметаат за атрактивна ...

Нова ера во Даунинг стрит 10

Н.Македонија - 15.05.2010

Колку Камерон ќе успее да ја извлече Британија од криза ќе зависи одподготвеноста за компромис со коалицискиот партнер и одреакцијата на граѓаните на најавеното штедење Дејвид Камерон важи за успешен ...

Преродбеник и во Британија

Н.Македонија - 15.05.2010

Оние што сакаат споредби наоѓаат паралели меѓу Камерон и Груевски. Велат, двајцата станаа млади премиери, и двајцата беа пречекани со скепса, обајцата се принудени мачно да си го градат мнозинството ...

Необичниот третман на „обичниот пратеник Камерон“ во Скопје

Н.Македонија - 15.05.2010

Новиот станар на Даунинг стрит 10 во 2003 година во Скопје имал средби со Борис Трајковски, Никола Груевски, Тито Петковски, Слаѓана Тасева со Филимена и Михајло Маневски и со Владо Бучковски, на ...

Владата на Велика Британија си ги намали платите

А1 - 14.05.2010

Новата коалициска Влада на Велика Британија си ги намали платите за пет проценти, како дел од мерките за намалување на рекордно високиот буџетски дефицит на земјата.

Свет - Економијата прв тест за Дејвид Камерон

Време - 14.05.2010

Британскиот премиер Дејвид Камерон вчера оствари прв состанок со својот кабинет, чијшто приоритет е подобрување на економската ситуација во земјата, пренесува „Ројтерс“.

Гордон Браун останува пратеник

Дневник - 14.05.2010

Поранешниот британски премиер Гордон Браун вчера потврди дека ќе остане во Парламентот како редовен пратеник. - Можеби напуштив една должност, но работата која посакувам да ја вршам во политиката е ...

Прва дама, прва танга

ЗаЗабава - 14.05.2010

Сопругата на новиот Британски премиер веќе ги полни страниците на таблоидите, но не поради неговата тесна победа.. ..., туку со тангата кои фотографите ја снимиле при нејзиното влегување во автомобил.

Новите британски министри си ги намалија платите

Макфакс - 14.05.2010

Новата коалициска влада на Велика Британија ги намали своите плати за пет отсто, како дел од мерките за намалување на рекордно високиот буџетски дефицит на земјата.

Новите британски министри си ги намалија платите

МРТ - 14.05.2010

Новата коалициска влада на Велика Британија ги намали своите плати за пет отсто, како дел од мерките за намалување на рекордно високиот буџетски дефицит на земјата.

Гордoн Браун останува пратеник

Кирилица - 14.05.2010

Довчерашниот британски премиер Гордон Браун потврди дека ќе остане во парламентот како редовен пратеник За разлика од него, неговиот претходник Тони Блер го напушти Домот на општините на британскиот ...

Новата британска влада ги намали своите плати

Утрински - 13.05.2010

ЛОНДОН - Новата коалициска влада на Велика Британија вчера ги намали своите плати за пет отсто, како израз на намера за решавање на рекордниот дефицит на буџетот.

Историски момент за Британија

Утрински - 13.05.2010

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Петдневната политичка блокада на Велика Британија, по минатонеделните парламентарни избори, заврши со уште еден пресврт, доцна вечерта, во вторникот, откако кралицата ...

Свет - Камерон нов станар на Даунинг стрит 10

Време - 13.05.2010

Лидерот на конзервативците Дејвид Камерон е новиот британски премиер, кој на Даунинг стрит 10 доаѓа по оставката на досегашниот претседател на лабуристичката влада Гордон Браун, јави „Би-Би-Си“.

Ник Клег - човекот што го избра новиот британски премиер

Утрински - 13.05.2010

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Лидерот на британската Либералдемократска партија е новиот заменик-премиер на Велика Британија, како последица на првата коалициска влада меѓу оваа трета по големина ...

Коалициска влада во Британија на чело со Камерон

Шпиц - 13.05.2010

Ник Клег е поставен за заменик британски премиер, а Вилијам Хејг за министер за надворешни работи Конзервативната партија на новиот британски премиер Дејвид Камерон и партијата на либералните ...

Прва седница на новоформираната британска коалиција

Р.С.Европа - 13.05.2010

Новоизбраниот британски премиер Дејвид Камерон денеска претседаваше со првата седница на новата владина коалиција. Главна тема на дискусија бил рекордниот дефицит на земјата кој се проценува на 11 ...

Гордoн Браун останува пратеник во британскиот парламент

Сител - 13.05.2010

Довчерашниот британски премиер Гордон Браун денеска потврди дека ќе остане во парламентот како редовен пратеник. За разлика од него, неговиот претходник Тони Блер го напушти Домот на општините на ...

Саманта Камерон најмлада прва дама

Сител - 13.05.2010

Саманта Камерон сопругата на новоизбраниот премиер на Велика Британија е најмладата прв дама која зачекорила во Даунинг стрит. Таа има само 39 година, јавуваат британските средства за информирање.

Клучните личности во новата британска Влада

Кирилица - 13.05.2010

Британските конзервативци и либералдемократи постигнаа договори за формирање на првата коалициска Влада во Велика Британија по Втората светска војна, со која ќе раководи лидерот на Конзервaтивната ...

Дејвид Милибанд ја најави кандидатурата за нов лидер на британските лабуристи

Сител - 13.05.2010

Доскорешниот британски министер за надворешни работи Дејвид Милибанд соопшти дека ќе учествува во избрната трка за нов лидер на Лабуристичката партија, по оставката на Гордон Браун.

Саманта Камерон најмлада прва дама

Нетпрес - 13.05.2010

Саманта Камерон сопругата на новоизбраниот премиер на Велика Британија е најмладата прв дама која зачекорила во Даунинг стрит. Таа има само 39 година, јавуваат британските средства за информирање.

Британија ја доби најмладата прва дама во историјата

Алфа - 13.05.2010

Со 39 години, Саманта Камерон, сопругата на новоизбраниот британски премиер Дејвид Камерон, е најмладата прва дама која стапнала во Даунинг стрит, јавуваат британските медиуми.

Прва прес-конференција на Дејвид Камерон и Ник Клег во Даунинг Стрит 10

Кирилица - 13.05.2010

Новиот британски премиер Дејвид Камерон и неговиот заменик Ник Клег, лидер на коалицискиот партнер на конзеравтивците, партијата Либерални демократи, одржаа вчера заедничка прес-конферанција во ...

Милибанд е првиот кандидат за нов лидер на британските лабуристи

Алфа - 13.05.2010

Доскорешниот британски министер за надворешни работи Дејвид Милибанд соопшти дека ќе учествува во избрната трка за нов лидер на Лабуристичката партија, по оставката на Гордон Браун.

Камерон вети цврста коалиција, но колку долго ќе владее?

Н.Македонија - 13.05.2010

Новоизбраниот британски премиер постигна повеќе компромиси со лидерот на либералдемократите Ник Клег, со кој ја формира коалициската влада, која според некои експерти може да биде со краток век ...

Камерон ќе ја води новата британска Влада

А1 - 12.05.2010

Даунинг стрит доби нов потстанар. Дејвид Камерон е новиот Премиер на Велика Британија, а неговиот коалициски партнер - Ник Клег ќе му биде заменик.

Камерун, најмлад претседател на британската влада последните два века

Алсат-М - 12.05.2010

Новиот премиер на Велика Британија, конзервативецот Дејвид Камерун, на денешниот прв работен ден го објави составот на својот кабинет.

Британија го доби најмладиот премиер по 200 години

Дневник - 12.05.2010

Новиот премиер Дејвид Камерон веднаш објави дека ќе формира коалициска влада со Либералдемократската партија на Ник Клег Гордон Браун завчера, доцна вечерта, на британската кралица и' поднесе оставка ...

Дејвид Камерон е нов британски премиер

Deutsche Welle - 12.05.2010

Дилемата е расчистена пет дена по парламентарните избори во земјата. Со Камерон конзервативците се враќаат на власт по 13 години поминати на опозициските клупи.

„Привилегираното дете“ од Итон

Дневник - 12.05.2010

Дејвид Камерон важи за човек што постигнал молскавичен успех во политичката кариера. По само четири години како пратеник, во декември 2005 година тој беше избран за лидер на Конзервативната партија, ...

Свет - Камерон: Време е за одлука

Време - 12.05.2010

Лидерот на британските конзервативци Дејвид Камерон вчера изјави дека е дојдено време за одлука за либералдемократите да решат дали ќе коалицираат со неговата партија или со лабуристите на Гордон ...

Дејвид Камерон ја составува коалициската Влада

Канал5 - 12.05.2010

Новиот британски премиер Дејвид Камерон почна да ја составува својата влада, откако Конзервативците се согласија да формираат историска коалиција до либерал- демократите.

Спасов: Камерун е добра опција за Македонија

Алсат-М - 12.05.2010

Спасов, кој лично го познава новиот британски премиер, смета дека тој е подобра опција за Македонија Политиката на Велика Британија кон Македонија радикално нема да се смени по преземањето на власта ...

Конзервативецот Камерон, нов британски премиер

Р.С.Европа - 12.05.2010

Дејвид Камерон, лидер на Конзервативната партија стана нов премиер на Британија откако синоќа Гордон Браун ја предаде својата оставка. Со тоа заврши 13 годишното владеење на лабуристите.

Камерон влезе во Даунинг стрит 10

Оn.net - 12.05.2010

Откако Гордон Браун конечно си даде оставка и му стави крај на 13-годишното владеење на лабуристите, Дејвид Камерон стана најмладиот премиер на Британија по речиси 200 години, формирајќи ја првата ...

Дејвид Камерон објави формирање на заедничка влада со партијата на Ник Клег

МРТ - 12.05.2010

Новиот британски премиер Дејвид Камерон синоќа објави дека со Либералдемократската партија на Ник Клег ќе формира коалициска влада, јави дописникот на МИА од Лондон.

Ник Клег е поставен за заменик британски премиер, а Вилијам Хејг за министер за надворешни работи

Алфа - 12.05.2010

Лидерот на британската либералдемократска партија Ник Клег е поставен за заменик британски премиер во новата коалициона Влада на конзервативците и либералдемократите што беше сопстена доцна синоќа, ...

Хариет Харман е привремен лидер на Лабуристичката партија

Алфа - 12.05.2010

Хариет Харман, досегашен заменик лидер на лабуристичката партија е именувана за привреме лидер на лабуристите, до изборот на наследник на Гордон Браун кој синоќа соопшти дека по оставката на ...

Ник Клег е поставен за заменик британски премиер

Сител - 12.05.2010

Лидерот на британската либералдемократска партија Ник Клег е поставен за заменик британски премиер во новата коалициона Влада на конзервативците и либералдемократите што беше сопстена доцна синоќа, ...

Ник Клег, заменик премиер, а Вилијам Хејг министер за надворешни работи

Шпиц - 12.05.2010

Лидерот на британската либералдемократска партија Ник Клег е поставен за заменик британски премиер во новата коалициона Влада на конзервативците и либералдемократите што беше сопстена доцна синоќа, ...

Камерон е најмладиот британски премиер по 200 години

Кирилица - 12.05.2010

Новиот британски премиер Дејвид Камерон е најмладиот политичар кој влегол во Даунинг стрит 10, во изминатите 200 години со неполни 44 години и важи за човек кој постигнал молскавичен успех во ...

Гордон Браун поднесе оставка, за нов премиер е поставен Дејвид Камерон

МРТ - 12.05.2010

Гордон Браун поднесе вечерва оставка како британски премиер и ја посети британската кралица Елизабета во Бакингамската палата во Лондон, за да ја извести за својата одлука, јави дописникот на МИА од ...

Дејвид Камерон е нов премиер на Велика Британија

Кирилица - 12.05.2010

Гордон Браун поднесе оставка како британски премиер и ја посети британската кралица Елизабета во Бакингамската палата во Лондон, за да ја извести за својата одлука.

Камерон ја состави новата британска влада

Форум - 12.05.2010

Новиот британски премиер веќе се всели на Даунинг стрит 10 и на јавноста и ја претстави коалициската влада што ја состави со либералните демократи Четириесет и три-годишниот Дејвид Камерон лидерот на ...

Камерон почна со планирање на владиниот состав

Р.С.Европа - 12.05.2010

Новоизбраниот премиер Дејвид Камерон денеска почна да го планира новиот состав на британската влада. Неговата победа која се официјализираше вчера го означи крајот на 13 годишната опозициска улога на ...

Прва заедничка прес-конференција на Дејвид Камерон и Ник Клег во Даунинг Стрит 10

Сител - 12.05.2010

Новиот британски премиер Дејвид Камерон и неговиот заменик Ник Клег, лидер на коалицискиот партнер на конзеравтивците, партијата Либерални демократи, денеска одржаа заедничка прес-конферанција во ...

Камерон е новиот британски премиер

Inpress - 12.05.2010

Лондон, 12. мај (ИНПРЕС) Лидерот на конзервативците, Дејвид Камерон, ја прифати понудата на кралицата Елизабета Втора да биде нов премиер на Велика Британија.

Дејвид Камерон е нов британски премиер

Р.С.Европа - 12.05.2010

Лидерот на конзервативците Дејвид Камерон стана најмладиот британски премиер во последните 200 години, откако досегашниот шеф на владата Гордон Браун поднесе оставка по 13 години владеење на ...

Дејвид Камерон објави формирање на заедничка влада со партијата на Ник Клег

Сител - 12.05.2010

Новиот британски премиер Дејвид Камерон синоќа објави дека со Либералдемократската партија на Ник Клег ќе формира коалициска влада.

Дејвид Камерон стана британски премиер

Алфа - 12.05.2010

Лидерот на британските конзервативци, Дејвид Камерон синоќа ја презеде премиерската функција, по оставката на Гордон Браун.

Дејвид Камерон стана британски премиер

Макфакс - 12.05.2010

Лидерот на британските конзервативци, Дејвид Камерон синоќа ја презеде премиерската функција, по оставката на Гордон Браун.

Камерун нов премиер на Британија

Нетпрес - 12.05.2010

Дејвид Камерун, лидерот на Конзервативната партија, стана нов британски премиер откако кралицата Елизабета Втора ја прифати оставката на Гордон Браун.

Дејвид Камерoн, новиот британски реформатор

Форум - 12.05.2010

Тринаесет години конзервативците во Велика Британија беа во опозиција, но на последните избори на Дејвид Камерон му успеа она што не можеа тројца негови претходници, да стане премиер Конзервативците ...

Камерон премиер, Клег вицепремиер

Вечер Прес - 12.05.2010

Лидерот на ториевците Дејвид Камерон стана најмладиот британски премиер по 200 години. Досегашниот премиер, лабуристот Гордон Браун прексиноќа поднесе оставка Лидерот на Конзервативната партија ...

Момент на одлука за формирање нова британска влада

Н.Македонија - 12.05.2010

Преговорите меѓу трите најголеми британски партии за составување нова влада вчера влегоа во критична фаза, откако премиерот Гордон Браун најави дека ќе се повлече од лидерската позиција во ...

Коалициска влада во Британија на чело со Камерон

eReporter - 12.05.2010

Конзервативната партија на новиот британски премиер Дејвид Камерон и партијата на либералните демократи ноќеска постигнаа договор за формирање прва британска коалициска влада од 1945 година.

Браун поднесе оставка, нов премиер е Камерон

Идивиди - 12.05.2010

Лондон, 11 мај 2010 (МИА) - Гордон Браун поднесе вечерва оставка како британски премиер и ја посети британската кралица Елизабета во Бакингамската палата во Лондон, за да ја извести за својата ...

Браун поднесе оставка

BBC - 11.05.2010

Гордон Браун објави дека поднесува оставка од функцијата премиер на Велика Британија. Тој и официјално и’ ја понуди оставката на Кралицата во Бакингемската палата и како наследник го препорача ...

Камерон е новиот британски премиер

BBC - 11.05.2010

Конзервативниот лидер Дејвид Камерон е нов премиер на Велика Британија, откако Гордон Браун поднесе оставка. 43-годишниот Камерон е во „Даунинг стрит 10“, откако претходно беше во Бакингемската ...

Коалиција во Британија во наредните 24 часа?

А1 - 11.05.2010

Пет дена по парламентарните избори во Велика Британија придвижување во коалиционите преговори. Лабуристите и конзервативците се обидуваат со различни понуди да ги придобијат либералите на Ник Клег ...

„Критична фаза“ за владина коалиција

BBC - 11.05.2010

Човекот во центарот на расправите за тоа кој ќе ја предводи новата британска влада, водачот на Либерал-демократската партија Ник Клег, рече дека преговорите се во критична и последна фаза.

Свет - Камерон и Клег блиску до договор

Време - 11.05.2010

Лидерот на Конзервативната партија, Дејвид Камерон, е се поблиску до премиерската функција во Велика Британија, откако по изборната победа на неговата партија на островот, се наоѓа пред комплетирање ...

Привршуваат преговорите за коалициската влада во Британија

Алсат-М - 11.05.2010

Полека, но сигурно партиите во Обединетото кралство ги привршуваат пазарите за формирање на коалициската влада. Водачот на досега опозициската, но сега победничка Конзервативна партија, Дејвид ...

Гордон Браун поднесе оставка, за нов премиер е поставен Дејвид Камерон

Алсат-М - 11.05.2010

Гордон Браун поднесе вечерва оставка како британски премиер и ја посети британската кралица Елизабета во Бакингамската палата во Лондон, за да ја извести за својата одлука, јави дописникот на МИА од ...

Пет дена по гласањето Британија се уште чека на нова Влада

Канал5 - 11.05.2010

Британските политички партии денеска продолжија со преговорите за формирање на нова влада,пет дена откако националните избори не успеаја да донесат чист победник.

Дејвид Камерон нов британски премиер

Телма - 11.05.2010

Гордон Браун поднесе вечерва оставка како британски премиер и ја посети британската кралица Елизабета во Бакингамската палата во Лондон, за да ја извести за својата одлука.

Дејвид Камерун е новиот премиер на Британија

Канал5 - 11.05.2010

Лидерот на Конзервативците Дејвид Камерун е новиот премиер на Велика Британија.Гордон Браун поднесе оставка. Камерун излезе од Бакингемската Палата откако формално го прифати барањето на Кралицата да ...

Британските лабуристи ќе избираат нов лидер

Телма - 11.05.2010

Извршниот комитет на Лабуристичката партија ќе расправа за подготовките за избор на нов лидер, по најавената оставка на Гордон Браун и неговата изјава дека тој повеќе нема да се кандидира, јави ...

Браун поднесе оставка и му ја понуди власта на Клег

Дневник - 11.05.2010

Браун изјави дека од претседателската функција во партијата ќе си замине по конвенцијата во септември, на која нема да се кандидира за ниту една функција Британскиот премиер Гордон Браун најави дека ...

Ситуацијата во Британија се заплеткува

Утрински - 11.05.2010

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Гордон Браун со својата неочекувана одлука да поднесе оставка како лидер на Лабуристичката партија за да се попречи постигнувањето договор меѓу конзервативците на Дејвид ...

Браун премногу сакаше да биде премиер

Утрински - 11.05.2010

ЛОНДОН - Соопштението на Гордон Браун дека се повлекува од функцијата лидер на лабуристите, не предизвика поголемо вознемирување во редовите на партијата, па веднаш потоа некои угледни партиски ...

Гордон Браун најави оставка на функцијата лидер на лабуристите

Макфакс - 11.05.2010

Британскиот премиер Гордон Браун најави оставка на функцијата лидер на лабуристичката партија, откако на изборите на шести мај, најмногу мандати, но не и апсолутно мнозинство, освои конзервативната ...

Британија - преговори за формирање нова влада

Р.С.Европа - 11.05.2010

Британските Конзервативци и Лабуристи денеска ги продолжуваат разговорите со помалата Либерал – демократска партија во обид да формираат нова влада по изборите на кои победија Конзервативците, но без ...

Гордон Браун најави оставка на функцијата лидер на лабуристите

МРТ - 11.05.2010

Британскиот премиер Гордон Браун најави оставка на функцијата лидер на лабуристичката партија, откако на изборите на шести мај, најмногу мандати, но не и апсолутно мнозинство, освои конзервативната ...

Браун поднесе оставка, Камерон нов британски премиер

Форум - 11.05.2010

Досегашниот британски премиер Гордон Браун и официјално на британската кралица и ја предаде својата оставка и препорачал нов премиер да биде Дејвид Камерон, пренесе BBC „Ми претставуваше привилегија ...

Гордон Браун најави оставка на функцијата лидер на лабуристите

Алфа - 11.05.2010

Британскиот премиер Гордон Браун најави оставка на функцијата лидер на лабуристичката партија, откако на изборите на шести мај, најмногу мандати, но не и апсолутно мнозинство, освои конзервативната ...

Камерон: Либерал-демократите треба да одлучат

Макфакс - 11.05.2010

Лидерот на британските конзервативци Дејвид Камерон денеска во Лондон истакна дека „дојде време за одлука“ на либерал-демократите дали ќе ја делат власта со неговата партија или со лабуристите.

Трка за нов лидер на британската Лабуристичка партија

Кирилица - 11.05.2010

Извршниот комитет на Лабуристичката партија ќе расправа за подготовките за избор на нов лидер, по најавената оставка на Гордон Браун и неговата изјава дека тој повеќе нема да се кандидира Браун стана ...

Почнува трката за избор на нов лидер на британската Лабуристичка партија

Сител - 11.05.2010

Извршниот комитет на Лабуристичката партија ќе расправа за подготовките за избор на нов лидер, по најавената оставка на Гордон Браун и неговата изјава дека тој повеќе нема да се кандидира.

Камерун: Време е за одлука

Нетпрес - 11.05.2010

Време е за одлука за Либерал демократите за тоа која партија ќе ја поддржат за формирање на Британија, изјавил лидерот на Конзервативната партија Дејвид Камерун, пренесува Би-Би-Си.

Браун најавил оставка на местото лидер на Лабуристите

Нетпрес - 11.05.2010

Британскиот премиер Гордон Браун најави вчеа оставка на местото лидер на Лабуристичката партија во обид на обезбеди опстанок на својата партија по изборите на 6-ти мај на кои Ториевците освоија ...

Преговорите меѓу Лабуристите и Клег пропаднаа

Сител - 11.05.2010

Преговорите меѓу лабуристите и либерал-демократите на Ник Клег пропаднаа, јави Би-Би-Си и Скај њуз. Лабуристичката партија објави дека разговорите со либерал-демократите на Клег за нова коалициска ...

Британскиот премиер Гордон Браун објави поднесување оставка

Сител - 11.05.2010

Британскиот премиер Гордон Браун објави денеска дека на кралицата Елизабета Втора ќе и поднесе оставка на функцијата претседател на Владата, и дека вчера објавената негова оставка на функцијата лидер ...

Британците ќе составуваат влада за 24 часа

Алфа - 11.05.2010

Британските конзервативци попуштија пред барањата на Либерал- демократите со надеж дека во рок од 24 часа ќе успеат да договорат состав на владата.

Гордон Браун поднесе оставка, за нов премиер е поставен Дејвид Камерон

Сител - 11.05.2010

Гордон Браун поднесе вечерва оставка како британски премиер и ја посети британската кралица Елизабета во Бакингамската палата во Лондон, за да ја извести за својата одлука, јави дописникот на МИА од ...

Лабуристите бараат заменик за Браун

Вечер Прес - 11.05.2010

Извршниот комитет на Лабуристичката партија ќе расправа за подготовките за избор на нов лидер (до септември) по најавената оставка на Гордон Браун и неговата изјава дека тој повеќе нема да се ...

Британија ja чека новата влада

Утрински - 10.05.2010

Од нашиот дописник ЛОНДОН - Неколку денови по изборите Велика Британија се' уште нема влада, но конзервативците на Дејвид Камерон и либералдемократите на Ник Клег се блиску до договор затоа што веќе ...

Камерон е македонски симпатизер

Утрински - 10.05.2010

„Дозволете ми да бидам директен. Минатата седмица некој Чакала (командант Шакала н.з.) фрли две бомби пред зградата на Владата.

Свет - Британците повторно на избори

Време - 10.05.2010

Високи функционери на британската Конзервативна партија и на либералдемократите вчера повторно преговараа за можноста да се формира заедничка влада, по неуспехот на партиите да обезбедат апсолутно ...

Браун се повлекува

Алсат-М - 10.05.2010

Британскиот премиер Гордон Браун доцна попладнево најави дека ќе поднесе оставка од функцијата претседател на Лабуристичката партија.

Гордон Браун најави оставка од функцијата лидер на лабуристите

Канал5 - 10.05.2010

Британскиот премиер Гордон Браун денеска најави дека на есен ќе поднесе оставка од функцијата претседател на лабуристичката партија.

Продолжуваат преговорите за коалициона влада во Велика Британија

Кирилица - 10.05.2010

Високи функционери на британските конзервативци и либерелдемократи ги продолжија денеска во Лондон преговорите за формирање на коалициона влада, во обидот да се изнајде решение за сегашната политичка ...

Гордон Браун најави оставка

Макфакс - 10.05.2010

Британскиот премиер Гордон Браун изјави денеска дека до есен ќе поднесе оставка од функцијата лидер на лабуристите. „Очекувам дека партијата ќе започне со неопходниот процес за избор на нов шеф“.

Гордон Браун поднесе оставка

Кирилица - 10.05.2010

Актуелниот британски премиер Гордон Браун доцна попладнево поднесе оставка на функцијата лидер на Лабуристичката партија Браун сопшти дека заминува од функцијата во настојувањето да се овозможи избор ...

Гордон Браун поднесе оставка на функцијата лидер на лабуристите

Сител - 10.05.2010

Актуелниот британски премиер Гордон Браун доцна попладнево поднесе оставка на функцијата лидер на Лабуристичката партија, јави дописникот на МИА од Лондон.

Британските конзервативци на либералите им понудија формана коалиција

Форум - 10.05.2010

Британската опозициска конзервативна партија објави дека понудила формирање формална коалиција со Либералните демократи Како што пренесуваат британските медиуми, оваа понуда дошла во понеделник ...

Гордон Браун најави дека ќе се повлече од лабуристичката партија

Р.С.Европа - 10.05.2010

Британскиот премиер Гордон Браун денеска изјави дека се повлекува од функцијата лидер на лабуристите. „Немам желба да ја извршувам мојата сегашна должност подолго одошто е потребно.

Разговори за евентуални коалиции во Британија

Р.С.Европа - 10.05.2010

Конзервативците од Велика Британија разговарале со Либерал-демократите но не успеале да се договорат за евентуално колаицирање.

Браун поднесе оставка

Оn.net - 10.05.2010

Актуелниот британски премиер, Гордон Браун, соопшти дека ќе ја напушти функцијата лидер на лабористите, а како главна причина за повлекувањето ги посочува слабите изборни резултати на неговата ...

Прва коалициона влада во Кралството по 30 години

Вечер Прес - 10.05.2010

Доколку се постигне спогодба, актуелниот премиер Гордон Браун ќе поднесе оставка Високи функционери на британските конзервативци и либералдемократи ги продолжија вчера во Лондон преговорите за ...