TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Отворена границата со Косово

А1 On - 15.09.2013

Точно на полноќ, профункционира границата со Косово, автомобилите и камионите слободно циркулираат, патниците поминуваат. Од ноќеска на полноќ престана да важи мерката за ограничен увоз на брашно, по ...

Косово ќе го укине ембаргото на македонски производи

Кајгана - 15.09.2013

На вчерашната владина седница беше укината мерката за условен увоз на брашно што важеше за земјите од Цефта регионот, а беше воведена заради заштита на домашниот пазар од неконтролираниот увоз, ...

Рампите се креваат, Косово го укина увозот на македонски производи

Фактор - 15.09.2013

Косово од полноќ ги крева рампите за македонските производи. Известувањето дека завршува забраната за увоз на македонски производи во Косово од косовската министерка Кусари Лила го испрати до ...

Косово ќе го укине ембаргото на македонски производи

Portal - 15.09.2013

Министерот за економија Ваљон Сараќини вечерва на полноќ ќе го посети граничниот премин „Блаце" за да се увери дека практично почна да се реализира слободниот проток на стоки, луѓе и услуги меѓу ...

Иванов: Се бара решение за косовското ембарго

Утрински - 14.09.2013

Претседателот се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА ...

ССК: Ситуацијата со Косово лош сигнал за инвеститорите

Утрински - 14.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

Пешевски: Не ни треба формален договор

Н.Македонија - 14.09.2013

Штетите што ги трпат бизнисмените поради спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се најмалку половина милион евра дневно, сметаат опозиционерите МИЛИОНСКИ ШТЕТИ ОД КОСОВСКАТА БЛОКАДА ...

Косовското ембарго сеуште трае. Границите петти ден проодни сами пешки

Капитал - 14.09.2013

И покрај синоќешната одлука на Македонската Влада за укинување на мерката за условен увоз на пченица од Ковосо од 15 ти Септември која беше причина за првичното ембарго од Косовска страна официјална ...

Властите во Скопје и Приштина работат на решавање на трговскиот спор

SETimes - 14.09.2013

Аналитичарите се согласуваат дека штетите поради трговското ембарго може да се големи за двете земји. Билјана Лајмановска и Линда Карадаку за Southeast European Times во Скопје и Приштина --14.9.13 ...

Заврши трговската војна со Косово

Фактор - 14.09.2013

Косовската министерка Кусари испратила допис до нејзиниот македонски колега, министерот за економија Ваљон Сарачини со кој го известува дека од вечерва на полноќ завршува забраната за увоз на ...

Крај на трговската војна со Косово

Сител - 14.09.2013

Косовската министерка Кусари испратила допис до нејзиниот македонски колега, министерот за економија Ваљон Сарачини со кој го известува дека од вечерва на полноќ завршува забраната за увоз на ...

Косово ќе го укине ембаргото на македонски производи

Макфакс - 14.09.2013

Министерот за економија Ваљон Сараќини вечерва на полноќ ќе го посети граничниот премин „Блаце" за да се увери дека практично почна да се реализира слободниот проток на стоки, луѓе и услуги меѓу ...

ССК: Штетите од блокадата евидентни, ситуацијата лош сигнал за инвеститорите

24 Вести - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

Владата демантира дека е постигнат договор со Косово

Р.С.Европа - 13.09.2013

Македонската влада демантираат дека е постигнат некаков договор помеѓу земјава и Косово. Претходно македонските медиуми, повикувајќи се на косовскиот весник Експрес, јавија дека е постигнат договор ...

СДСМ: Стопанствениците губат половина милион евра дневно

Нова ТВ - 13.09.2013

СДСМ апелира на итна разврска на кризата со Косово што силно удри по македонското стопанство. Бараме, велат од СДСМ од косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи.

Во сабота се деблокира трговијата со Косово

Нова ТВ - 13.09.2013

Владата на Косово е известена за одлуката на македонската влада и во склад со тоа одлучи да ја повлече одлуката за ембарго на увоз на македонски производи.

ССК: граничната рампа лош знак за инвеститорите

Телма - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

СДСМ бара итна разврска на кризата со Косово

Телма - 13.09.2013

Опозициската СДСМ апелира на итна разврска на кризата со Косово и бара косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи, а Македонија веднаш да ја укине одлуката за дополнителни ...

Македонија и Косово пред решение за блокадите

Н.Македонија - 13.09.2013

Македонските производи наскоро ќе можат слободно да ја преминуваат косовската граница, по ембаргото што минатата недела го воведе Косово СРЕДБИ НА ДВЕТЕ ВЛАДИ Од двете страни има оптимистички изгледи ...

ССК: Штетите евидентни, целата ситуација лош сигнал за инвеститорите

А1 On - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

ССК: Штетите од спуштената рампа ќе се одразат на компаниите

Бизнис Инфо - 13.09.2013

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) оценува дека штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и кај двете засегнати страни и тоа ќе се ...

ССК: Регионот треба да покаже дека има поволна бизнис клима

Капитал - 13.09.2013

Земјите од регионот треба да докажат и покажат дека постои поволна бизнис клима и можност за слободен проток на стока, луѓе и капитал, велат од Сојузот на стопански комори (ССК).

СДСМ бара итна разврска на кризата со Косово

А1 On - 13.09.2013

Опозициската СДСМ апелира на итна разврска на кризата со Косово и бара косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи, а Македонија веднаш да ја укине одлуката за дополнителни ...

Спуштените рампи се лош сигнал за инвестиорите – реагираат од ССК

Фактор - 13.09.2013

Евидентни се штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

ССК: Трговскиот спор ќе се одрази и на инвестициите

+инфо - 13.09.2013

Штетите за бизнисите од трговскиот спор меѓу Македонија и Косово се евидентни и на двете страни и тоа многу брзо ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на стопански комори на Македонија ...

СДСМ:Стопанството трпи штети, Груевски му зборува за екологијата

+инфо - 13.09.2013

Социјалдемократскиот Сојуз бара од двете влади итно да го решат трговскиот спор од кој штета трпи стопанството. „Бараме од косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи, а ...

Демантирана веста за наводно постигнат договор со Косово

Кирилица - 13.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово.

ССК: Штетите од спуштената рампа евидентни, целата ситуација лош сигнал за инвеститорите

Канал5 - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

ССК: Штетите евидентни, целата ситуација лош сигнал за инвеститорите

Сител - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

СДСМ бара итна разврска на кризата со Косово

Канал5 - 13.09.2013

Опозициската СДСМ апелира на итна разврска на кризата со Косово и бара косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи, а Македонија веднаш да ја укине одлуката за дополнителни ...

СДСМ: Груевски да каже кој има полза од трговската криза со Косово

Бриф - 13.09.2013

СДСМ апелира на итна разврска на кризата со Косово што силно удри по македонското стопанство, велат од најголемата опозициска партија. -Бараме од косовската Влада итно да го повлече ембаргото за ...

Македонија и Косово сеуште не постигнаа договор

Press24 - 13.09.2013

Иако косовскиот медиум „Експрес“ вчера објави дека македонската и косовската Влада постигнале договор, од Владата на Република Македонија ја демантираа оваа информација.

Бизнисот трпи од блокадата

еВести - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

СДСМ: Кој има полза од трговската криза со Косово?

Sky - 13.09.2013

- Бараме од косовската Влада итно да го повлече ембаргото за македонски производи. Бараме, премиерот Никола Груевски веднаш да ја укине одлуката за дополнителни давачки за граѓаните на Косово, се ...

СДСМ апелира за брзо решение на кризата со Косово

Нетпрес - 13.09.2013

Итна разврска на кризата со Косово што силно удри по македонското стопанство, бараат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. „Бараме од косовската Влада итно да го повлече ембаргото за ...

ССК: Штетите евидентни , ситуација е лош сигнал за инвеститорите

Lider - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

ССК: Штетите евидентни, целата ситуација лош сигнал за инвеститорите

Денар - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

ССК: Штетите евидентни, целата ситуација лош сигнал за инвеститорите

Економски - 13.09.2013

Штетите на бизнисмените од спуштањето на рампата на македонско-косовската граница се евидентни и на македонска и на косовска страна и тоа ќе го почувствуваат компаниите, оценуваат од Сојузот на ...

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

24 Вести - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Трговската војна со Косово и проблемот со името со Грција

Р.С.Европа - 12.09.2013

За трговските односи со Косово и посетата на Нимиц на регионот информираат и анализираат сите дневни весници. Трговската војна со Косово или проблемот со името со Грција? Што е посложено? Можеби ...

Иванов очекува укинвуање на ембаргото од страна на Косово

Телма - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

А1 On - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Демант на веста за наводно постигнат договор меѓу Косово и Македонија

А1 On - 12.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово.

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

Фактор - 12.09.2013

По ембаргото од Косово за увоз на македонски производи, Претседателот Ѓорѓе Иванов бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Иванов се надева дека Косово ќе најде решение за трговската војна со Македонија

+инфо - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара да се почитува договорот ЦЕФТА и се надева дека Косово ќе најде институционално решение за проблемот.

Македонската влада демантира дека се договорила со Косово

+инфо - 12.09.2013

Македонската влада преку МИА ја демантираше веста на косовскиот медиум Експрес , дека е постигнат договор помеѓу Република Македонија и Република Косово за трговскиот спор.

Македонската влада не подлегнува на уцени од Косово

МК News - 12.09.2013

Македонската влада нема да го промени претходно зацртаниот план и до средината на септември нема да има укинување на одлуката за условен увоз на брашно, дознава Сител.

На кого му глуми Косово дека го погодиле мерките за пченица? – лани ни извезле само за 11.000 долари

МК News - 12.09.2013

Kосово воведе трговско ембарго на Македонија за увоз вреден само 11.000 долари, покажуваат пресметките на „Дневник“. Толкава е вредноста на 22 тони брашно, кое лани сме го увезле од соседната држава ...

Нема договор за косовско – македонскиот трговски спор

Канал5 - 12.09.2013

Од владата на Rепублика Mакедонија ,доцна синоќа ја демантираа веста објавена на MИА а преземена од косовскиот медиум експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и ...

Македонските власти демантираат дека е постигнат договор со Косово

Либертас - 12.09.2013

Македонската влада преку МИА ја демантираше веста на косовскиот весник „Експрес“, дека е постигнат договор помеѓу Република Македонија и Република Косово за трговскиот спор.

Демант од владата дека има договор со Косово

Сител - 12.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово.

И Косово треба да го почитува договорот на ЦЕФТА

Телеграф - 12.09.2013

Претседателот соопшти дека е контакт со кабинетот на претседателката на Косово и се настојува да се најде решение Претседателот Ѓорге Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи ...

Македонската влада демантира дека е постигнат договор со Косово

Телеграф - 12.09.2013

Нема договор за укинување на косовските забрани за увоз на македонски производи на Косово и македонската мерка за наплата за влез на косовски граѓани и превозни средства во Република Македонија, ...

Дали кризата со Косово може да премине и во домашните меѓуетнички односи кај нас

Таратур - 12.09.2013

Актуелните случувања на македонско - косовската граница не би требало да ја дестабилизираат состојбата во Македонија на политички или меѓуетнички план оценуваат експертите кои ги консултираше 24 ...

За 8300 евра Косово ја затвори границата кон Македонија

За Се - 12.09.2013

Околу 8300 евра, или 11.000 долари чини извозот на брашно минатата година од Косово во Макеоднија. Околу 22 тони брашно Македонија лани увезла од Косово, пресметал весникот Дневник, што претставува ...

Иванов: Се работи на решавање на проблемот Косово

Press24 - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

Курир - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Македонија со мерки за неправедната еднострана косовска забрана

Portal - 12.09.2013

Косовските граѓани ќе плаќаат надомест од две евра, автомобилите од 5 евра, а автобусите и транспортерите од 10 евра за влез во Македонија. Оваа мерка ја донела македонската влада како одговор на ...

Косово го укинува ембаргото кон Македонија, вечерва?

Sky - 12.09.2013

Скај неофицијално дознава, дека решила да го укине ембаргото кон Македонија, а исто така ќе има чекор и од Македонија, која ќе ги укине таксите за косовските граѓани, сето ова ќе биде соопштено ...

Демант: Нема договор меѓу Македонија и Косово

Sky - 12.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста на косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово, пренесе МИА.

Нема договор меѓу Македонија и Косово за надминување на трговската криза

Нетпрес - 12.09.2013

Владата ги демантираше пишувањата на одредени медиуми дека е постигнат некаков договор меѓу Македонија и Косово, за укинување на забраните за увоз на македонски производи.

Глас на Америка: Блокадата на Косово е резултат на косовско-српска брашнарска спрега

Денешен - 12.09.2013

Косовската забрана не е базирана на економска и правна оправданост, што дополнително се поткрепуваат тезите во сомнителноста на мотивите на косовската влада, поради кои македонско-косовската граница ...

Иванов – Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

Lider - 12.09.2013

Претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде ...

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

Економски - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Иванов: Се настојува да се најде решение за косовското ембарго

Денешен - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Демант на веста за наводно постигнат договор со Косово

Lider - 12.09.2013

Од Владата на Република Македонија ја демантираа веста објавена на МИА а преземена од косовскиот медиум Експрес дека наводно е постигнат некаков договор помеѓу Република Македонија и Република Косово.

Иванов се надева дека Косово ќе најде институционално решение за проблемот

Maxim - 12.09.2013

Претседателот Ѓорѓе Иванов по ембаргото од Косово за увоз на македонски производи бара почитување на ЦЕФТА договорот и се надева дека косовската држава ќе најде институционално решение за проблемот.

Нема одлука за нова мерка од македонска страна за Косово

24 Вести - 11.09.2013

Нема одлука за нова мерка од македонска страна за Косово, дознава неофицијално 24 Вести од извори на Илинденска. На синоќешната седница на Владата, според истите извори, било одлучено да се вложат ...

Можно ли е кризата со Косово да се прелее во меѓуетничките односи во земјава?

24 Вести - 11.09.2013

Актуелните случувања на македонско - косовската граница не би требало да ја дестабилизираат состојбата во Македонија на политички или меѓуетнички план оценуваат експертите кои ги консултираше 24 ...

Таксата не може да ја покрие штетата врз стопанството

Н.Македонија - 11.09.2013

Заднината на трговската забрана за увоз на македонски производи воведена од косовските власти е политичка, сметаат претставниците на коморите во Македонија.

Во кој век живее Балканот?

Н.Македонија - 11.09.2013

Сега, додека двете земји се натпреваруваат која ќе смисли полоша контрамерка и повеќе ќе го загрози функционирањето на соседната економија, станува очигледно дека создавањето непријатели на Балканот ...

Се спушта топката во трговската војна меѓу Македонија и Косово

Алсат-М - 11.09.2013

Нема нови контрамерки за Косово од Македонија. Oва е епилогот од вчерашната владина седница. На затворена седница, на која според сознанијата на Алсат-М, присуствувале само неколкумина министри и ...

Договор го отвори патот за учество на косовските Срби на изборите

SETimes - 11.09.2013

По постигнувањето на договорот за изгледот на гласачките ливчиња за косовските избори на 3-ти ноември, косовските Срби поднесоа единствена кандидатска листа под името „Србија“.

Kосово ja отвори трговската војна за 11.000 долари

Дневник - 11.09.2013

Kосово воведе трговско ембарго на Македонија за увоз вреден само 11.000 долари, покажуваат пресметките на „Дневник“. Толкава е вредноста на 22 тони брашно, кое лани сме го увезле од соседната држава ...

Болните од Косово одат пеш до скопските клиники

МК News - 11.09.2013

Многумина поучени од претходните денови се воздржуваат да ја преминат македонско-косовската граница, а само по некој, кој на екипата на Вечер им изјави дека зорт го натерало да го минува преминот и ...

Македонската влада не подлегнува на уцени од Косово

Сител - 11.09.2013

Македонската влада нема да го промени претходно зацртаниот план и до средината на септември нема да има укинување на одлуката за условен увоз на брашно, дознава Сител.

ДНЕВНИК: Косово почна трговска војна за 11.000 долари

Телеграф - 11.09.2013

Според математиката на „Дневник“, толкава е вредноста на 22 тони брашно, кое лани сме го увезле од соседната држава Косово воведе трговско ембарго на Македонија за увоз вреден само 11.000 долари , ...

Глас на Америка: Косовската забрана е резултат на косовско-српска брашнарска спрега

Курир - 11.09.2013

Косовската забрана не е базирана на економска и правна оправданост, што дополнително се поткрепуваат тезите во сомнителноста на мотивите на косовската влада, поради кои македонско-косовската граница ...

Глас на Америка: Косовско-српска брашнарска спрега ја предизвикала трговската војна со Македонија

Република - 11.09.2013

Гласот на Америка на македонски јазик пишува дека косовската забрана е резултат на косовско-српска брашнарска спрега, која предизвикала голема нервоза на двете страни.

Глас на Америка: Косовската забрана е резултат на косовско-српска брашнарска спрега

еВести - 11.09.2013

Косовската забрана не е базирана на економска и правна оправданост, што дополнително се поткрепуваат тезите во сомнителноста на мотивите на косовската влада, поради кои македонско-косовската граница ...

Косово ја затвори границата со Македонија за 8300 евра

Press24 - 11.09.2013

Нешто помалку од 8300 евра, или 11.000 долари чини извозот на брашно минатата година од Косово во Макеоднија. Околу 22 тони брашно Македонија лани увезла од Косово, пресметал весникот Дневник, што ...

Глас на Америка:Косовското ембарго е резултат на српско-косовска брашнарска спрега

Економски - 11.09.2013

Гласот на Америка на македонски јазик пишува дека косовската забрана е резултат на косовско-српска брашнарска спрега, која предизвикала голема нервоза на двете стран.

Косово воведе ембарго за Македонија поради 11.000 долари

Maxim - 11.09.2013

Нешто помалку од 8300 евра, или 11.000 долари чини извозот на брашно минатата година од Косово во Макеоднија. Околу 22 тони брашно Македонија лани увезла од Косово, пресметал весникот Дневник, што ...

Трговска војна на балкански начин

Deutsche Welle - 10.09.2013

Блокади, забрани, такси, закани за воведување визи. Наместо договор Приштина и Скопје „распалија“ меѓу себе со непопуларни мерки. Експерти предупредуваат дека спорот нема врска со економија.

СДСМ бара да се преземат итни мерки за надминување на трговската блокада со Косово

24 Вести - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Македонија и на Република Косово да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги загрозува односите меѓу двете земји.

СДСМ: Косово и Македонија да престанат со инаетење

Нова ТВ - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

Косово ќе добие свој меѓународен телефонски префикс

Нова ТВ - 10.09.2013

Според српскиот министер за Александар Вучиќ Косово во 2015 година ќе добие свој коден број кој ќе биде 383. Министерот ова го изјави на српската телевизија најавуваjќи дека косовскиот код повеќе ...

Продолжува трговската војна меѓу Косово и Македонија

Глас на Америка - 10.09.2013

Ситуацијата ексалираше откако во текот на целата измината недела беа разменувани обвинувања, мерки, контрамерки и закани Веќе втор ден е во прекин сообраќајот на македонско-косовскиот граничен премин ...

СДСМ ги повика македонската и косовската влада да го решат проблемот

Телма - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Косово и на Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ги загрозува ...

Македонските компании ќе го извлечат подебелиот крај

Н.Македонија - 10.09.2013

Македонија има суфицит во трговската размена со Косово и нашите компании-извознички ќе претрпат најголеми загуби откако Приштина воведе целосно ембарго за македонските производи.

СДСМ ги повика владите на Косово и на Македонија веднаш да се смират

А1 On - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

СДСМ бара да се преземат итни мерки за надминување на трговската блокада со Косово

Капитал - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Македонија и на Република Косово да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги загрозува односите меѓу двете земји.

Трговската војна со Косово – удар врз македонските шопинг центри!

Фактор - 10.09.2013

Изминатите години во Скопје се отворија бројни трговски центри, чии газди сметаа токму на купувачите од Косово, како потрошувачки пазар што може да ја оправда големата инвестиција.

Груевски и министрите во 11 часот ќе одлучуваат какви нови мерки ќе преземат во трговската војна со Косово!

Фактор - 10.09.2013

За денеска во 11 часот е закажана владина седница на која ќе се одлучува што понатаму, откако вчера ескалираше трговската војна со Косово. Косово и Македонија вчера не постигнаа договор за укинување ...

СДСМ ги повика владите на Косово и на Македонија веднаш да се смират

+инфо - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

Македонија воведува визи за граѓаните на Косово!?

Канал5 - 10.09.2013

Македонија најверојатно ќе воведе визи за косоварите . На сила е и контрамерката за наплата за влез на патници од Косово . Нелогичниот потег на Приштина со целосно ембарго на македонски производи го ...

Македонија воведува визи за граѓаните на Косово!?

Либертас - 10.09.2013

Македонија најверојатно ќе воведе визи за граѓаните на Косово, пренесе Канал 5. На сила е и контрамерката за наплата за влез на патници од Косово. Од вчера косовската влада ја спушти рампата за увоз ...

Србија ни ја крена рампата преку ЦЕФТА, зошто Косово сега реагира?

Сител - 10.09.2013

Зошто Косово сега стави рампа за македонските производи? Според експертите, нема добар одговор на ова прашање со оглед на тоа дека мерката за условен увоз на брашно која ја воведе македонската влада ...

Болните косовари одат пеш до скопските клиники

Вечер - 10.09.2013

Многумина поучени од претходните денови се воздржуваат да ја преминат македонско-косовската граница, а само по некој, кој на екипата на Вечер им изјави дека зорт го натерало да го минува преминот и ...

Зошто Косово постави блокада кога беше најавено укинување на забраната за увоз на брашно?

Точка - 10.09.2013

Од забраната за увоз на македонски производи во Косово голема штета покрај економиите на двете земји ќе имаат компаниите и граѓаните на Косово и Македонија.

СДСМ: Владите на Косово и Македонија да престанат со инаетот

Бриф - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

ЕК бара Македонија и Косово да ги почитуваат обврските од ЦЕФТА

OhridNews - 10.09.2013

Официјален Брисел реагира на македонско-косовскиот економски судир, откако косовските власти во неделата воведување мерка за ограничен увоз на одредени производи од Македонија, на што Скопје одговори ...

Косово и Македонија не попуштаат: Трговска војна или борба за политички поени?

Таратур - 10.09.2013

Министерот за економија Валон Сарачини, вчера во Приштина не успеа да издејствува договор за нормализација на трговските односи со Косово. „Косово нема да ги укине мерките за забрана на увоз на ...

Зошто Косово постави блокада кога беше најавено укинување на забраната за увоз на брашно?

Курир - 10.09.2013

Од забраната за увоз на македонски производи во Косово голема штета покрај економиите на двете земји ќе имаат компаниите и граѓаните на Косово и Македонија.

Зошто Косово постави блокада кога беше најавено укинување на забраната за увоз на брашно?

Нетпрес - 10.09.2013

Од забраната за увоз на македонски производи во Косово голема штета покрај економиите на двете земји ќе имаат компаниите и граѓаните на Косово и Македонија.

СДСМ бара да се надмине трговскиот спор со Косово

Нетпрес - 10.09.2013

Владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги ...

СДСМ ги повика владите на Косово и на Македонија веднаш да се смират

Sky - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Косово и Република Македонија да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

СДСМ повика на решавање на кризата со Косово

Макфакс - 10.09.2013

СДСМ ги повика владите на Република Косово и Република Македонија „да престанат со политиката на инаетење и меѓусебни провокации и да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што ...

СДСМ бара итни мерки за надминување на трговската блокада со Косово

Lider - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Македонија и на Република Косово да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги загрозува односите меѓу двете земји.

СДСМ бара итни мерки за надминување на трговската блокада со Косово

Економски - 10.09.2013

СДСМ ги повикува владите на Република Македонија и на Република Косово да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги загрозува односите меѓу двете земји.

СДСМ ги повика македонската и косовската влада за надминување на трговската блокада

Maxim - 10.09.2013

СДСМ ги повикува македонската и косовската Влада да преземат итни мерки за надминување на трговската блокада што сериозно ги загрозува односите меѓу двете земји.

Македонско- косовска трговска војна или борба за политички поени?

24 Вести - 09.09.2013

Има ли политичка позадина Македонско – косовската трговска војна? Ова прашање се отвори по неколкуте мерки и контра-мерки кои ги воведоа Скопје и Приштина.

Бизнисот книжи штети од трговската војна Косово - Македонија

24 Вести - 09.09.2013

Стопанството брои штети. Отворената трговска војна меѓу Македонија и Косово сериозно ќе влијае врз економиите и во двете земји. Ни 24 часа од кога Косово ги спушти рампите за увоз на сите производи ...

Косово комплетно ја спушти трговската рампа

24 Вести - 09.09.2013

Косово возврати со нов удар.Од синоќа на полноќ ја спушти трговската рампа за сите македонски стоки и производи. Петнаесетина македонски камиони и неколку цистерни денеска во колони чекаа на ...

Преговори за блокадите на границата со Косово?

Р.С.Европа - 09.09.2013

Се наведува дека вчера премиерот Никола Груевски имал телефонски разговор со неговиот косовски колега Хашим Тачи во обид да се избегне целосната трговска блокада што ја најави косовската влада.

Непотребна и штетна трговска војна со Косово

Р.С.Европа - 09.09.2013

Трговската војна меѓу Македонија и Косово е непотребна, затоа што недоразбирањата на крај мора да се решат во согласност со регионалниот договор за слободна трговија ЦЕФТА, сметаат упатените.

Владата размислува за визи за Косовците

Нова ТВ - 09.09.2013

Весникот „Дневник“ објави дека нивни извори во владата брифирираат дека на косовските државјани им се заканува визен режим со земјава. „Дневник“ нема детали околу оваа информација, освен дека ...

Узунов: Воведувањето такси за Косовците е надвор од трговија

Нова ТВ - 09.09.2013

Потпретседателот на СДСМ Ванчо Узунов за ескалацијата на трговските мерки меѓу Македонија и Косово изјави дека не станува збор само за трговска војна.

Косово и Македонија во вистинска трговска војна

МКД - 09.09.2013

Косово воведе целосно ембарго за производите од Македонија. На релацијата Скопје – Приштина се води вистинска трговска војна. И вчерашниот телефонски разговор меѓу премиерите Никола Груевски и Хашим ...

Продлабочена трговската војна меѓу Македонија и Косово

Утрински - 09.09.2013

Можно е Косово од денеска да воспостави целосно ембарго за влез на какви било македонски производи како одговор на таксите за патници и за возила Косовски државјани од денеска почнале да влегуваат во ...

Потегни-повлечи меѓу Македонија и Косово

Утрински - 09.09.2013

Наместо компромис за решение на трговската затегнатост, двете страни со нови контрамерки Ќе стивнат ли разгорените трговските релации меѓу Косово и Македонија и дали и кога ќе се воспостави повторно ...

Визи за државјаните на Косово?

МКД - 09.09.2013

Трговската војна со Косово се вжештува. Мерките и контрамерките кои двете влади ги преземаат може да доведе до целосен прекин на пограничниот сообраќај на Блаце и Јажинце.

Узунов: трговската војна со Косово е и политичка

Телма - 09.09.2013

Потпретседателот на СДСМ Ванчо Узунов за ескалацијата на трговските мерки меѓу Македонија и Косово изјави дека не станува збор само за трговска војна. - Мислам дека има малку и политика со оглед...

Македонија и Косово во трговска војна: Приштина врати камион со цевки

Н.Македонија - 09.09.2013

Од полноќ започна целосната забрана за увоз на сите стоки од Македонија на Косово. Два камиони кои носеле цевки произведени во Гевгелија биле првите кои се соочија со целосното ембарго што земјата го ...

Продлабочена трговската војна меѓу Македонија и Косово

Алфа - 09.09.2013

Се продлабочува трговската војна меѓу Македонија и Косово. Откако вчера на границата со Косово почна да се наплатува по две евра по лице, 5 евра за автомобили и 10 евра за влез на автобуси и камиони ...

Узунов: Кога ќе се замеша политиката, страда бизнисот

А1 On - 09.09.2013

СДСМ коментира дека новонастанатата состојба не е само трговска војна со Косово, туку дека има и политика. Факт е, велат, дека секогаш кога ќе се измешаат политиката и бизнисот, особено на овој ...

Косово целосно го забрани увозот од Македонија

Капитал - 09.09.2013

Косово стави целосно ембарго за увоз на македонски производи откако од вчера македонската страна почна да наплатува по две евра за влез на лице, по пет евра за автомобил и по 10 евра за влез на ...

Косово целосно го забрани влезот на македонски производи

Алфа - 09.09.2013

Косово и дефинитивно ја спушти рампата за влез на македонски производи. Од полноќ, забранет е влез на цела роба од Македонија, иако беше најавено дека мерката ќе се однесува главно на прехранбени ...

Намалена фреквенцијата на граничниот премин со Косово

Алсат-М - 09.09.2013

По синоќешната одлука на косовските власти за ембарго и чекорот на Македонија Косовците да плаќаат за влез, денеска на преминот Блаце само неколку камиони.

СДСМ, проблемот со Косово има политичка позадина

Алсат-М - 09.09.2013

СДСМ смета дека политиката замешала прсти во трговската војна со Косово . Според потпретседателот на партијата, Ванчо Узунов, секогаш кога ќе се измешаат лоша политика и бизнис, страда бизнисот, а ...

ЦЕЛОСНО ЕМБАРГО: Косово од полноќ го забрани увозот на сите стоки од Македонија!!!

Фактор - 09.09.2013

Од полноќ започна целосната забрана за увоз на сите стоки од Македонија на Косово. Косовските медиуми, кои ноќта ја минале на граничниот премин јавуват дека два камиони кои носеле цевки произведени ...

Косово ќе ја урне цената на зеленчукот и овошјето, земјоделците во паника!

Фактор - 09.09.2013

Отворената трговска војна меѓу Македонја и Косово создаде паника кај производителите на зеленчук и овошје. Стравуваат дека нивните производи не само ќе останат непродадени, туку ваквата ситуација ќе ...

Косово од полноќ ја затвори границата за македонските производи

+инфо - 09.09.2013

Косово од полноќ забрани увоз на сите стоки од Македонија. Косовските медиуми, кои ноќта ја минале на граничниот премин, јавуват дека два камиони кои носеле цевки произведени во Гевгелија биле првите ...

Узунов: Политиката се вмеша во трговската војна со Косово

Фактор - 09.09.2013

Не сум сигурен дека станува збор само за трговска војна, мислам дека има малку и политичка војна е оценката на професорот Ванчо Узунов за последните случувања меѓу Македонија и Косово.

Узунов: Владата води политичко-трговска војна со Косово

+инфо - 09.09.2013

Не сум сигурен дека станува збор само за трговска војна, мислам дека има малку и политика. Факт е дека секогаш кога ќе се измешаат политиката и бизнисот, особено на овој начин, страда бизнисот, за ...

Сараќини брза во Приштина за да се најде решение

+инфо - 09.09.2013

По неуспешниот обид на премиерите на Македонија и Косово, Груевски и Тачи, сега трговско примирје или решение се очекува да бара македонскиот министер за економија Ваљон Сараќини.

Нема договор меѓу Македонија и Косово. Преговорите продолжуваат

Фактор - 09.09.2013

Косово и Македонија не постигнаа договор за укинување на ембаргото за макеодонските производи воведено од косовските власти и за укинување на патните такси за косовските државјани воведени од ...

Kосово ни воведе ембарго – стоп за сите производи од Македонија – Во кој филм е Косово?

МК News - 09.09.2013

,,Нашите реципрочни мерки се воспоставени за трговијата и компаниите. Ние не можеме да се спуштиме на нивото да воведуваме такси за граѓаните туку на соседната држава ќе и покажеме дека доколку таа ...

Целосно ембарго - Косово ја затвори границата за македонските производи

Канал5 - 09.09.2013

Косово ја затвори границата за македонските производи. Од ноќеска на полноќ воведе целосно ембарго за сите македонски производи. Откако вчера македонските власти воведоа реципрочни мерки на ...

Трговската војна продолжува – Косово со целосна забрана за увоз од Македонија

Либертас - 09.09.2013

Властите на Косово од ноќеска на полноќ воведоа целосна забрана за увоз од Македонија. Оваа забрана доаѓа откако Косово воведе ембарго за увоз на неколку македонски производи.

Узунов за ембаргото:Од лоша политика и бизнис страдаат граѓаните

Локално - 09.09.2013

Професорот Ванчо Узунов,потпретседател на СДСМ, се сомнева дека последните случувања меѓу Македонија и Косово не претставуваат само трговска војна, туку дека има малку и политичка битка.

Дневник: Владата размислува за визи за косовските граѓани

Сител - 09.09.2013

Македонската Влада размислува да воведе визи за косовските државјани , пишува дневниот весник Дневник повикувајќи се на свои извори. Ваков тек на настаните е можен по целосното косовско емабарго , ...

Комплетно стопиран увозот на стока од Македонија кон Косово

Сител - 09.09.2013

Комплетно стопиран увозот на стока од Македонија кон Косово. Од утрово царината не пропуштила ниту еден камион на косовска страна. На Блаце состојбата денеска мирна без гужви и долги колони.

Македонија може да воведе визи за косовските граѓани, Карлиу демантира вмешаност во ембаргото (обновено)

Канал5 - 09.09.2013

Сега неофицијални извори велат дека македонските власти како против мерка размислуваат да воведат визи за косовските граѓани. Косово воведе целосно ембарго за увоз на македонски производи.

Ex oficio: Визи за Косово,а Ахмети глатко би премолчел?

Локално - 09.09.2013

Откако косовската влада воведе целосно ембарго за увоз на македонски производи, можно е да се воведат нови реципрочни мерки. Како што се дискутира во политичките кулуари, можно е Владата на РМ да ...

Косово не казни што го признавме пред време

Вечер - 09.09.2013

Спуштањето на рампата за увоз од Македонија е разгорување на трговска војна од која најголема штета ќе имаат двете економии, но ќе трпат и политичките релации меѓу двете држави, анализираат експерти ...

Македонија дневно губи милион долари од „војната“ со Косово

еМагазин - 09.09.2013

Најмалку еден милион долари на ден губи Македонија од блокадата што ја воведе Косово за извоз на повеќе македонски производи. Според податоците на државниот завод за статистика лани на Косово сме ...

Косово ги спушти рампите за сите македонски производи

Бриф - 09.09.2013

Од утринава Косово забрани увоз на сите производи од Македонија, јавуваат косовските медиуми. Според медиумите од Приштина, ова е одговор на косовската влада по воведувањето на влезната такса од ...

ТРГОВСКА ВОЈНА: Косовци влегуваат во Македонија на велосипеди

Телеграф - 09.09.2013

Можно е Косово од денеска да воспостави целосно ембарго за влез на какви било македонски производи како одговор на таксите за патници и за возила Косовски државјани од денеска почнале да влегуваат во ...

Узунов: Не е само трговска војна, има и политика

Бриф - 09.09.2013

Не станува збор само за трговска војна, во актуелните македонско-косовски случувања има и политика. Факт е дека секогаш кога ќе се измешаат политиката и бизнисот, особено на овој начин, страда ...

БЛОКАДИТЕ ОСТАНУВААТ: Косово и Македонија спремни за дијалог и решение

Телеграф - 09.09.2013

Косовското ембарго останува се додека македонската влада не ги отстрани мерките за условен увоз на брашно и таксите за косовските патници и возилата Неопходно е да се отстранат сите трговски пречки ...

Косово и Македонија во трговска војна

Тера - 09.09.2013

Косово воведе целосно ембарго за производите од Македонија. На релацијата Скопје – Приштина се води вистинска трговска војна. И вчерашниот телефонски разговор меѓу премиерите Никола Груевски и Хашим ...

ЕК бара Македонија и Косово да ги почитуваат обврските од ЦЕФТА

Тера - 09.09.2013

Официјален Брисел реагира на македонско-косовскиот економски судир, откако косовските власти во неделата воведување мерка за ограничен увоз на одредени производи од Македонија, на што Скопје одговори ...

Косовските државјани ќе плаќаат за влез во Македонија

Таратур - 09.09.2013

Од завчера вечера, во еден часот по полноќ стапи на сила мерката за царински давачки за косовските државјани кои ќе влегуваат во земјава. Граѓаните од Косово со часови во редици колони чекаат за влез ...

Трговската војна се разгорува: Косово со целосна забрана на увоз од Македонија

Нетпрес - 09.09.2013

Камиони со македонските производи наменети за косовскиот пазар веќе се враќаат од граница бидејќи властите на Косово од ноќеска на полноќ воведоа целосна забрана за увоз од Македонија.

Од полноќ Косово со целосна забрана на увоз од Македонија

Press24 - 09.09.2013

Властите на Косово од ноќеска на полноќ воведоа целосна забрана за увоз од Македонија. Оваа забрана доаѓа откако од Косово без било какво предупредување воведе ембарго за увоз на неколку македонски ...

Косово од полноќ воведе забрана за увоз на стоки од Македонија!!!

За Се - 09.09.2013

Косово од полноќ воведе целосна забрана за увоз на сите стоки од Македонија. Косовските медиуми, кои ноќта ја минале на граничниот премин јавуват дека два камиони кои носеле цевки произведени во ...

Сомнителни бизнис интереси му ги уриваат добрососедските односи на Косово

Нетпрес - 09.09.2013

Проблемот што го предизвика Косово со извозот и увозот со Македонија, всушност се потези кои во позадина ги влечат косовски шверцерско-криминални структури, дознава Нетпрес.

Сомнителни бизнис интереси му ги уриваат добрососедските односи на Косово

Курир - 09.09.2013

Проблемот што го предизвика Косово со извозот и увозот со Македонија, всушност се потези кои во позадина ги влечат косовски шверцерско-криминални структури, дознава Нетпрес.

Македонија воведува визи за Косово?!

Република - 09.09.2013

Mакедонската Влада размислува да воведе визи за косовските државјани , пишува Дневник повикувајќи се на свои извори. Ваков тек на настаните е можен по целосното косовско емабарго.

Карлиу негира вмешаност во косовско-македонската трговска војна

Нетпрес - 09.09.2013

Мони Карлиу, косовскиот бизнисмен со потекло од Македонија, кој се претпоставува дека стои зад мерките на косовските власти за увозот и извозот со Македонија, за скопската телевизија „Канал 5“, ...

ЕК бара Македонија и Косово да ги почитуваат обврските од ЦЕФТА

Макфакс - 09.09.2013

Официјален Брисел реагира на македонско-косовскиот економски судир, откако косовските власти во неделата воведување мерка за ограничен увоз на одредени производи од Македонија, на што Скопје одговори ...

Сомнителни бизнис интереси му ги уриваат добрососедските односи на Косово

Денешен - 09.09.2013

Проблемот што го предизвика Косово со извозот и увозот со Македонија, всушност се потези кои во позадина ги влечат косовски шверцерско-криминални структури, пишува Нетпрес.

Визи за косовски граѓани за влез во Македонија?

Економски - 09.09.2013

Откако косовската влада воведе целосно ембарго за увоз на македонски производи, можно е да се воведат нови реципрочни мерки. Неофицијлано како што дознава Економски.мк можно е да се воведат визи за ...

Косово воведе целосна забрана за увоз од Македонија

Maxim - 09.09.2013

Властите на Косово од ноќеска на полноќ воведоа целосна забрана за увоз од Македонија. Оваа забрана доаѓа откако од Косово без било какво предупредување воведе ембарго за увоз на неколку македонски ...