TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ставрески: Македонија води здрава фискална политика, буџетскиот дефицит е трет најнизок во Европа

Канал5 - 24.10.2010

Македонија води здрава фискална политика, буџетскиот дефицит е трет најнизок во Европа. Не знам кој од домашните квази-експерти може да го опонира тоа, изјави вицепремиерот и министер за финансии ...

Ставревски: Ако се земат парите ќе се користат за сите буџетски потреби

Нетпрес - 24.10.2010

Прво треба Владата дефинитивно да се изјасни по однос на тоа дали ќе ги користи средствата од ММФ и тоа е процес кој што треба да го завршиме во наредните две недели, по разговори и со бизнис ...

Ставрески: Македонија води здрава фискална политика

Макфакс - 24.10.2010

Македонија води здрава фискална политика, буџетскиот дефицит е трет најнизок во Европа. Не знам кој од домашните квази-експерти може да го опонира тоа, вели вицепремиерот и министер за финансии Зоран ...

Ставрески: Македонија води здрава фискална политика

Форум - 24.10.2010

Македонија води здрава фискална политика, буџетскиот дефицит е трет најнизок во Европа. Не знам кој од домашните квази-експерти може да го опонира тоа, вели вицепремиерот и министер за финансии Зоран ...

Ставрески: Македонија води здрава фискална политика

Алфа - 24.10.2010

Mакедонија води здрава фискална политика, буџетскиот дефицит е трет најнизок во Европа. Не знам кој од домашните квази-експерти може да го опонира тоа, вели вицепремиерот и министер за финансии Зоран ...

Ставревски - Македонија води здрава фискална политика

Inpress - 24.10.2010

Скопје, 24. октомври 2010 (ИНПРЕС) Фискалната политика е здрава, буџетскиот дефицит е трет најнизок во Европа, не знам кој од домашните квази експерти може да го опонира тоа, изјави во интервју за ...

Интервју - Зоран Ставрески

Р.С.Европа - 24.10.2010

Македонија води здрава фискална политика, буџетскиот дефицит е трет најнизок во Европа. Не знам кој од домашните квази-експерти може да го опонира тоа, вели вицепремиерот и министер за финансии Зоран ...

Ставрески: Македонија води здрава фискална политика

Курир - 24.10.2010

Во интервјуто за Радио Слободна Европа, министерот за финансии – Зоран Ставрески, изјави дека Македонија води здрава фискална политика со буџетски дефицит кој е моментално втор најнизок во Европа.

Македонија води здрава фискална политика, буџетскиот дефицит е трет најнизок во Европа

Сител - 24.10.2010

Македонија води здрава фискална политика, буџетскиот дефицит е трет најнизок во Европа. Не знам кој од домашните квази-експерти може да го опонира тоа, изјави вицепремиерот и министер за финансии ...

Ставрески: Ако се земат парите од ММФ, ќе се користат за сите буџетски потреби

Вечер Прес - 24.10.2010

Понудата од Меѓународниот монетарен фонд не е класичен аранжман, туку отворена кредитна линија. Ова во интерју за радио Слободна Европа го изјавува вицепремиерот и министер за финансии, Зоран ...

Ставрески:Не критикуваат домашни квази експерти

eReporter - 24.10.2010

Министерот за финансии Зоран Ставрески оцени денеска дека критиките на владината економска политика доаѓаат од домашни квази – експерти.

Земјите од Г-20 се договорија за историска реформа на ММФ

А1 - 23.10.2010

Членовите на групата 20 најразвиени земји на состанокот во јужнокорејскиот град Гјенгју постигнаа договор за една од најзначајните реформи на Меѓународниот монетарен фонд со кој економиите во развој ...

Ивановски: Предлогот за буџетот, мошне амбициозен

Алсат-М - 23.10.2010

Со 400-те милиони евра од Меѓународниот монетарен фонд државата може да ги врати долговите, а своите пари да ги инвестира во инфраструктурата и индустриите кои можат да создадат економски раст, смета ...

ММФ пред историски реформи

Deutsche Welle - 23.10.2010

Гордиевиот јазол е одврзан: министрите за финансии на Г20 постигнаа согласност за реформа на Меѓународниот монетарен фонд.

Договор за историска реформа на ММФ

Телма - 23.10.2010

Земјите од Г-20 денеска на средба во јужнокорејскиот град Кванџу постигнаа историски договор за реформа на управувањето на Меѓународниот монетарен фонд, изјави генералниот директор на таа финаниска ...

Строс-Кан: Земјите од Г-20 се договорија за историска реформа на ММФ

Алфа - 23.10.2010

Земјите од Г-20 денеска на средба во јужнокорејскиот град Кванџу постигнаа историски договор за реформа на управувањето на Меѓународниот монетарен фонд, изјави генералниот директор на таа финаниска ...

Строс-Кан: Земјите од Г-20 се договорија за историска реформа на ММФ

Сител - 23.10.2010

Земјите од Г-20 денеска на средба во јужнокорејскиот град Кванџу постигнаа историски договор за реформа на управувањето на Меѓународниот монетарен фонд, изјави генералниот директор на таа финаниска ...

Г20 договорија реформи за ММФ

Макфакс - 23.10.2010

Членовите на групата од 20 големи развиени и економии во развој на состанок на Г20 во јужнокорејскиот град Гјенгју постигнаа договор за реформи на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кој со ...

Државите од Г-20 постигнаа договор за историска реформа на ММФ

Курир - 23.10.2010

Генералниот директор на ММФ – Доминик Строс-кан, изјави дека државите од Г-20 денес постигнале историски договор за реформата на управувањето на Меѓународниот монетарен фонд.

Кина и Индија со поголема решавачка улога во ММФ

Р.С.Европа - 23.10.2010

Министрите за финансии и Гувернерите на Централните Банки на Групата 20 најголеми економии денеска се согласија за натамошни реформи на ММФ со кои на растечките економии како на Кина и на Индија им ...

Г20: Усвоена историска реформа за ММФ

Нетпрес - 23.10.2010

Земјите од групата 20 најразвиени и земји во разбој постигнале денеска договор за најзначајната реформа за управување со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) чија цел е економиите во развој да добијат ...

Г20 договорија реформи за ММФ

Форум - 23.10.2010

Членовите на групата од 20 големи развиени и економии во развој на состанок на Г20 во јужнокорејскиот град Гјенгју постигнаа договор за реформи на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кој со ...

Земјите од Г-20 се договорија за историска реформа на ММФ

Идивиди - 23.10.2010

Кванџу, 23 октомври 2010 (МИА) - Земјите од Г-20 денеска на средба во јужнокорејскиот град Кванџу постигнаа историски договор за реформа на управувањето на Меѓународниот монетарен фонд, изјави ...

Пари - Не се мешаме во политиката на државата

Време - 22.10.2010

Меѓународниот монетарен фонд имаше првични дискусии со македонските власти за Превентивната кредитна линија (ПЦЛ), без да има никаква поврзаност на можниот кредит со какво било политичко или ...

ММФ бара драстично да се намалат буџетските дефицити

Дневник - 22.10.2010

Владите на земјите од Централна и Источна Европа мора веднаш да преземат мерки за намалување на своите буџетски дефицити или, во спротивно, ќе се соочат со финансиски кризи слични како таа што ја ...

Романија преговара со ММФ за заеми во 2011. година

Inpress - 22.10.2010

Букурешт, 22. октомври 2010 (ИНПРЕС) Романските официјални лица преговараат со Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за нов заем во 2011. година.

ММФ: На Хрватска и се заканува грчко сценарио

Н.Македонија - 22.10.2010

Хрватска премногу трошеше на изградба на споменици, спортски терени и на автопати, а најмалку инвестираше во индустријата.

Од ММФ би извлекле максимум 310 милиони евра

Утрински - 21.10.2010

Македонија во следните две недели ќе одлучи дали ќе потпише договор со Меѓународниот монетарен фонд за понудениот кредит од 400 милиони евра, изјави за Ројтерс во Белград вицепремиерот и министер за ...

Владата веднаш би потрошила 310 милиони евра од ММФ

Дневник - 21.10.2010

Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски вчера изјави оти Владата веднаш би повлекла 310 милиони евра од можните 400 милиони евра како кредит од Превентивната кредитна линија од ...

Груевски и Ставревски со различни ставови за кредитот од ММФ

Шпиц - 21.10.2010

Премиерот и министерот за финансии даваат контрадикторни изјави за искористувањето на кредитот од ММФ. Ставревски вели дека одлуката ќе биде донесена за две недели, а Груевски сака да ја остави ...

ММФ: Грција не треба да го реструктуира долгот

Кирилица - 21.10.2010

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) смета дека Грција не треба да го реструктуира својот долг, бидејќи тоа би можело да нанесе повеќе загуби, отколку полза на нејзината економија, објави електронското ...

За што ќе се користат парите од ММФ?

Р.С.Европа - 21.10.2010

Во владата велат дека доколу се земат средства од ММФ тие ќе се користат за буџетски потреби, вклучително за инфраструктурни проекти, отплата на претходни кредити или за покривање на буџетскиот ...

ММФ: На Хрватска и се заканува грчкото сценарио

Курир - 21.10.2010

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во својот денешен извештај за Регионалната економска ситуација уште еднаш предупреди дека Хрватска може да се соочи со сценарио слично на грчкото.

ММФ - Земјите од Централна и Источна Европа, закана од нова „Грција“

Р.С.Европа - 21.10.2010

Владите на земјите од Централна и Источна Европа мораат веднаш да преземат мерки за намалување на своите буџетски дефицити или во спротивно ќе се соочат со финансиски кризи слични како онаа што ја ...

ММФ - Грција да не го реструктуира својот долг

Р.С.Европа - 21.10.2010

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) смета дека Грција не треба да го реструктуира својот долг, бидејќи тоа би можело да нанесе повеќе загуби, отколку полза на нејзината економија, објави електронското ...

Грција не треба да го реструктуира долгот

МРТ - 21.10.2010

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) смета дека Грција не треба да го реструктуира својот долг, бидејќи тоа би можело да нанесе повеќе загуби, отколку полза на нејзината економија, објави електронското ...

Источноевропските земји мора драстично да ги намалат своите буџетски дефицити

МРТ - 21.10.2010

Владите на земјите од Централна и Источна Европа мораат веднаш да преземат мерки за намалување на своите буџетски дефицити или во спротивно ќе се соочат со финансиски кризи слични како онаа што ја ...

ММФ: Грција не треба да го реструктуира долгот

Сител - 21.10.2010

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) смета дека Грција не треба да го реструктуира својот долг, бидејќи тоа би можело да нанесе повеќе загуби, отколку полза на нејзината економија, објави електронското ...

ММФ: Грција не треба да го реструктуира долгот

Алфа - 21.10.2010

Меѓународниот монетарен фонд смета дека Грција не треба да го реструктуира својот долг, бидејќи тоа би можело да нанесе повеќе загуби, отколку полза на нејзината економија, објави електронското ...

ММФ: Реструктуирањето ќе и донесе повеќе загуби на Грција

Курир - 21.10.2010

Според Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Грција не треба да го реструктуира својот долг, бидејќи тоа би можело да нанесе повеќе загуби, отколку полза на нејзината економија, објави електронското ...

Владата сé почесто го спомнува ММФ

Н.Македонија - 21.10.2010

За да го покрие буџетскиот дефицит и за да отплати дел од главнината за кредитите од минатите години што доспеваат во 2011 година, на Македонија в година ќе и требаат од 300 до 320 милиони евра.

Со парите од ММФ ќе се враќаат долгови

Алсат-М - 20.10.2010

Парите што Македонија ги побара од ММФ ќе се употребат за покривање на буџетската дупка и за враќање на долгови. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, ја потврди изјавата на ...

Има ли договор во владата дали и како ќе се користат парите од ММФ?

Канал5 - 20.10.2010

Има ли договор во владата дали и како ќе се користат парите од ММФ – огромни 400 милиони евра понудени во форма на кредит.

Поента - Недозволива конфузија

Време - 20.10.2010

Весна Дамчевска Премиерот Груевски и вицепремиерот Ставревски создадоа конфузија информирајќи ја јавноста за кредитот од ММФ.

Македонија - Со парите од ММФ се омекнува името?

Време - 20.10.2010

Силвана Јовановска Владата со барањето за кредит од 400 милиони евра од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) призна дека нема пари, касата и е празна, а бидејќи нема ниту домашни ниту странски ...

Ставрeски: Македонија наскоро ќе одлучи за понудениот заем од ММФ

Сител - 20.10.2010

Македонија во следните две недели ќе одлучи дали ќе потпише договор со Меѓународниот монетарен фонд за понудениот кредит од 400 милиони евра, изјави за Ројтерс во Белград вицепремиерот и министер за ...

Ставрески - Одлука за заемот од ММФ за две недели

Р.С.Европа - 20.10.2010

Македонија во следните две недели ќе одлучи дали ќе потпише договор со Меѓународниот монетарен фонд за понудениот кредит од 400 милиони евра, изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран ...

Владата испланирала како да ги користи средствата од ММФ

Сител - 20.10.2010

310 милиони евра од понудените 400 од ММФ планира да искористи Владата за покривање на буџетски дупки, обелодени денеска вицепремиерот за економски прашања, Пешевски.

Ставрeски: Наскоро ќе одлучиме за понудениот заем од ММФ

Курир - 20.10.2010

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во Белград изјави дека Македонија во следните две недели ќе одлучи дали ќе потпише договор со Меѓународниот монетарен фонд за понудениот кредит од ...

Македонија наскоро ќе одлучи за понудениот заем од ММФ од 400 милиони евра

МРТ - 20.10.2010

Македонија во следните две недели ќе одлучи дали ќе потпише договор со Меѓународниот монетарен фонд за понудениот кредит од 400 милиони евра, изјави за Ројтерс во Белград вицепремиерот и министер за ...

Ставрески: Македонија наскоро ќе одлучи за заемот од ММФ од 400 милиони евра

Кирилица - 20.10.2010

Македонија во следните две недели ќе одлучи дали ќе потпише договор со Меѓународниот монетарен фонд за понудениот кредит од 400 милиони евра, изјави за Ројтерс во Белград вицепремиерот и министер за ...

Владата не одлучила дали ќе земе заем од ММФ

Вечер Прес - 20.10.2010

Владата се уште нема донесено одлука дали ќе ја прифати понудата на ММФ за најавениот заем. Според Владимир Пешевски, вицепремиерот за економски прашања, понудата е добра опција, но се чека на ...

Македонија наскоро ќе одлучи за понудениот заем од ММФ

Идивиди - 20.10.2010

Белград, 20 октомври 2010 (МИА) - Македонија во следните две недели ќе одлучи дали ќе потпише договор со Меѓународниот монетарен фонд за понудениот кредит од 400 милиони евра, изјави за Ројтерс во ...

Груевски: За заемот од ММФ ќе размислиме

Утрински - 19.10.2010

„Македонија моментно нема потреба од ваков заем, но се прават анализи за да се види дали и кога би се прифатила ваквата поддршка од ММФ, која овој пат не е аранжман, како што и' се нудеше на земјата ...

За секој Македонец - по 300 евра

Утрински - 19.10.2010

Најавените шестстотини милиони евра од кредитните линии од ММФ и од Светска банка ги подгреаја надежите за подобрување на очајната економска слика во државата.

Пари - Државата не задолжува до гуша

Време - 19.10.2010

Силвана Јовановска Македонија и со сегашниот долг кон странство е високозадолжена земја, затоа треба да се внимава кога се зајмат нови пари, макар и со ниска камата, предупредува гувернерот на ...

Груевски: Македонија го надмина времето за аранжмани со ММФ

Дневник - 19.10.2010

Премиерот Никола Груевски ја оценува како позитивна понудата на Меѓународниот монетарен фонд за отворена кредитна линија од 400 милиони евра, што, според него, покажува дека Македонија е во групата ...

Груевски: Засега нема потреба од заем од ММФ

Канал 77 - 19.10.2010

Македонија го надмина времето на склучување аранжмани со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и сега е во групата земји со подобра економска состојба, смета премиерот.

Груевски: Засега нема потреба да се задолжиме кај ММФ

Н.Македонија - 19.10.2010

Владата засега нема намера да го подигне кредитот од Меѓународниот монетарен фонд тежок 400 милиони евра, најави вчера премиерот Никола Груевски, пренесе МИА - Има и други размислувања, засега сме во ...

Кредитот од ММФ ќе ги избрише државните записи

Дневник - 18.10.2010

Зоран Ставрески, вицепремиер и министер за финансии Можно е целосно да го исклучиме домашното задолжување, односно на нето-основа во 2011 година тоа да изнесува нула наспроти 4 милијарди денари оваа ...

ММФ ќе ги собере гувернерите на централните банки во Шангај

Кајгана - 18.10.2010

Организацијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе одржи конференција на високо ниво на гувернери на централните банки, која ќе се одржи во Шангај.

ММФ ќе ги собере гувернерите на централните банки во Шангај

Макфакс - 18.10.2010

Организацијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе одржи конференција на високо ниво на гувернери на централните банки, која ќе се одржи во Шангај.

ММФ предупредува за заплашувањата од неуспешното економско заздравување

Макфакс - 18.10.2010

Директорот на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Доминик Штрос-Кан, предупреди дека светското економско заздравување ќе биде доведено во прашање ако големите економски сили не продолжат да работат ...

Груевски: Засега немаме потреба од прифаќање на заемот

Нетпрес - 18.10.2010

Владата ја анализира и ја разгледува можноста за прифаќање на заемот од Меѓународниот монетарен фонд тежок 400 милиони евра.

Груевски: Засега нема потреба од заем од ММФ

Макфакс - 18.10.2010

Македонија го надмина времето на склучување аранжмани со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и сега е во групата земји со подобра економска состојба, смета премиерот.

Груевски:Македонија веќе не склучува аранжмани со ММФ

Курир - 18.10.2010

Никола Груевски денес изјави дека на Македонија од страна на ММФ не и се нудат аранжмани туку безусловни заеми. Според него вакви понуди добиваат само земји кои имаат стабилни економии.

Груевски: Македонија го надмина времето за аранжмани со ММФ

Р.С.Европа - 18.10.2010

Премиерот Никола Груевски смета дека понудата за 400 милиони евра кредит од Меѓународниот монетарен фонд покажува дека Македонија е во групата земји кои ги надминале платно-билансните проблеми и ...

Груевски: Засега нема потреба од заем од ММФ

Форум - 18.10.2010

Македонија го надмина времето на склучување аранжмани со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и сега е во групата земји со подобра економска состојба, смета премиерот Тој посочува дека на земјата ...

Македонија го надмина времето за аранжмани со ММФ, сега и се нудат безусловни заеми

Сител - 18.10.2010

Премиерот Никола Груевски ја оценува како позитивна понудата на Меѓународниот монетарен фонд за отворена кредитна линија од 400 милиони евра, што, спроед него, покажува дека Македонија е во групата ...

Македонија го надмина времето за аранжмани со ММФ

Идивиди - 18.10.2010

Скопје, 18 октомври 2010 (МИА) - Премиерот Никола Груевски ја оценува како позитивна понудата на Меѓународниот монетарен фонд за отворена кредитна линија од 400 милиони евра, што, според него, ...