TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Задачите од Брисел се одговорност на сите

Време - 12.11.2005

ИНТЕРВЈУ: ОЛИ РЕН, ЕВРОКОМЕСАР ЗА ПРОШИРУВАЊЕ Боби Христов Работете и само така ќе стигнете до Брисел! Ова е е главната порака која Оли Рен, комесарот за проширување на Европската комисија им ја испрати на државниот врв, но и на опозицијата.

Македонијо, чекори брзо, но внимателно!

Време - 11.11.2005

КОЈА Е ОСНОВНАТА ПОРАКА ОД ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Боби Христов Не е се готово, иако препораките на Европската комисија за кандидатски статус се оптимистичка порака. Но, Македонија ќе биде во групата на потенцијални кандидати до декември кога европскиот Совет треба да и го додели статусот ...

Кандидатскиот статус е заслуга на сите граѓани

Утрински - 11.11.2005

Реакции на политичките партии во земјава по одлуката на ЕК Скопје - Позитивниот одговор од Европската комисија на кандидатурата на Македонија за членство во ЕУ е признание за сите македонски граѓани за нивните напори и трпеливост да се изоди овој пат, смета ДРУМ.

Грција не смее да ја блокира Македонија во интеграциите

Вечер Прес - 11.11.2005

Грција не смее да го блокира членството на Македонија во меѓународните организации, но го задржува правото да се спротивстави доколку Македонија сака да се зачлени под име поинакво од БЈРМ, констатира во авито Европската комисија.

Македонија пред кандидатски статус

Време - 10.11.2005

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА НИ ГИ ИЗМЕРИ НАПРЕДОКОТ И ОБВРСКИТЕ Македонија да добие статус на кандидат за членство во ЕУ, препорача вчера Европската комисија во мислењето за македонското барање за членство. Нема препорака за датум на преговорите бидејќи земјата има уште работа за да ги исполни потребните ...

Кандидат за членство

Вест - 10.11.2005

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА СО ПОЗИТИВНО МИСЛЕЊЕ ЗА ВЛЕЗ НА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ "Ние ги премеривме позитивните и негативните аспекти и едногласно дојдовме до заклучок да препорачаме статус на кандидат за ПЈРМ. Сепак, треба да се подвлече дека сметаме дека преговорите за членство треба да се отворат дури тогаш ...

Македонија го заслужи статусот земја-кандидат

Утрински - 10.11.2005

„Фајненшел тајмс“ Европската комисија продолжи да ги турка контроверзните планови за проширување на Унијата и објави дека Македонија, која пред четири години беше на работ на граѓанска војна, го заслужи статусот †земја-кандидат" за членство во ЕУ.

Верувам само во дела

Дневник - 10.11.2005

интервЈу: оли рен Европската комисија вчера предложи на Македонија да и се даде кандидатски статус, но не и датум за преговори, а причината е базирана врз објективна и реалистична проценка на земјата да влезе во преговори. Сликата за земјата е комбинирана.

Македонија кандидат!

Дневник - 10.11.2005

европската комисиЈа даде позитивно мислење Европската комисија вчера даде позитивно мислење за кандидатурата на Македонија за членство во Европската унија и едногласно препорача земјата да добие статус на кандидат за членство во Унијата. Македонија очекува тоа да се случи во декември.

Владата го прослави статусот земја-кандидатка за влез во ЕУ

Канал5 - 10.11.2005

Бучковски, Шеќеринска и Митрева со сок наздравија за мислењето на Европската комсисија. Со насмевки велат дека се задоволни од авито кое го сметаат за избалансирано и фер. Бучковски, Шеќеринска и Митрева со сок наздравија за мислењето на Европската комсисија.

Европа пушти срце

Вечер Прес - 10.11.2005

Европската Комисија вчера го објави позитивното мислење за Македонија и воедно препорача кандидатски статус за нашата земја. Ова е прв пат Европската Комисија во авито да даде предлог на некоја земја да и се даде статус на кандидат за членство и тоа го направи за да ги охрабри сите 25 земји членки ...

„Фајненшл тајмс“: Македонија го заслужи статусот кандидат

А1 - 09.11.2005

Македонија го заслужи „статусот кандидат“ за членство во Европската Унија, без конкретен датум за почеток на преговорите. Ова, како што објави денеска „Фајненшл тајмс“, се наведува во препораката на Европската комисија, што ќе биде доставена до Советот на министри на ЕУ, а во врска со ...

Би-Би-Си: Македонија во декември ќе добие статус кандидат

А1 - 09.11.2005

Македонија ќе добие статус на земја кандидат за членство во ЕУ на следниот самит во декември, со кој ќе претседава Велика Британија, јави Би-Би-Си, повикувајќи се на свои дипломатски извори во Европската комисија. Според Би-Би-Си, соопштение со таква препорака до лидерите на Унијата се очекува ...

Грција со уште една уцена - име, па интеграција во Европа!

Време - 09.11.2005

НА ДЕНОТ „Д“ ЗА МИСЛЕЊЕТО НА ЕУ Боби Христов Решението за спорот со името да биде клучниот услов во мислењето на Европската комисија за македонскиот напредок кон Европската Унија по притисокот на официјална Атина. Ова барање вчера го крена на нозе Брисел и македонскиот државен врв.

Оцената од ЕУ ќе биде позитивна, задачите огромни

Утрински - 09.11.2005

Денеска Европската комисија ќе се изјасни за македонската апликација за членство во Европската унија Европската комисија денес ќе го објави мислењето за македонското барање за членство во Европската унија, 19 месеци откако претседателот Бранко Црвенковски ја предаде апликацијата во Даблин и девет ...

Мислењето ќе нe замисли

Дневник - 09.11.2005

БРИСЕЛ ДЕНЕСКА ЌЕ ЈА ОБЈАВИ оценката ЗА МАКЕДОНИЈА Европската комисија денеска позитивно ќе го оцени македонското барање за членство во ЕУ, но поради забелешки, пред се, за способноста на нашата администрација, нема да препорача да почнат преговорите за членство во ЕУ, велат дипломатите во Брисел.

Македонија да добие статус - кандидат, препорача Европската комисија

Канал5 - 09.11.2005

Сто четириесет и две страни детално разработена анализа на политичката и економска состојба во земјата и способноста на Македонија да ги исполни критериумите за членство. Европската комисија едногласно препорачува Македонија да добие статус кандидат но датумот за почеток на преговори треба да се ...

“Фајненшл тајмс“: Македонија го заслужи “статусот-кандидат“

Макфакс - 09.11.2005

Вашингтон Македонија го заслужи “статусот кандидат“ за членство во Европската унија (ЕУ), без конкретен датум за почеток на преговорите. Ова, како што објави денеска “Фајненшл тајмс“, се наведува во препораката на Европската комисија (ЕК), што ќе биде доставена до Советот на министри на ЕУ, а во ...

Македонија - кандидат за член на ЕУ

Макфакс - 09.11.2005

Брисел Европската комисија (ЕК) ги повика денеска владите на земјите на ЕУ да ја прифатат Македонија како кандидат кој ќе и се приклучи на ЕУ, јави агенцијата АП, повикувајќи се на неименуван европски дипломат. “Лидерите на 25.

Брисел решава за Македонија

Макфакс - 09.11.2005

Скопје Европската комисија се очекува денеска да го даде финалното мислење за барањето на Македонија да добие статус на кандидат за член во Европската унија. Вчера беше најавено дека мислењето ќе биде објавено околу пладне, а за попладне, во канцеларијата во Скопје прес конференција закажа новиот ...

Македонија доби статус кандидат за членство во ЕУ

Макфакс - 09.11.2005

Брисел Европската комисија денеска препорача Македонија да добие статус кандидат за членство во Европската унија. Оваа препорака до Советот на министрите на Европската унија е дадена на денешниот состанок во Брисел на ЕК, која го разгледуваше мислењето за апликацијата на Македонија за членство ви ...

Преговори за ЕУ во декември 2006?

Вечер Прес - 09.11.2005

Билјана Маркозанова Брисел размислува да ги почне преговорите за членство со Македонија во декември 2006 година, дознава "Вечер" од дипломатски извори. Како главен услов за ова ќе биде парламентарните избори да се организираат како што треба, што значи да бидат фер и демократски.

ЕК - позитивно мислење за Македонија

Макфакс - 09.11.2005

Брисел Европската комисија денеска го усвои мислењето за aпликацијата за членство на Македонија во Европската унија и му препорача на Советот на ЕУ на земјата да и даде статус на кандидат за членство. ЕУ ќе ги започне преговорите со Македонија, кога земјата ќе достигне задоволително ниво на ...

Брисел подготвува виза за ограничено влегување

Време - 08.11.2005

ПРОГНОЗИ ЗА МИСЛЕЊЕТО НА ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА Боби Христов Препорака за кандидатски статус и прецизен роковник за реформи и обврски што треба да се исполнат за да почнат преговори за членство, најверојатно ќе биде суштината на мислењето на Европската комисија за македонското барање за членство во УЕ.

Кандидат за ЕУ?

Вест - 08.11.2005

ОПТИМИСТИЧКА НАЈАВА ЗА МАКЕДОНИЈА ОД БРИСЕЛ Македонија ќе добие позитивно мислење за кандидатски статус во ЕУ, но, според извештајот што ќе биде објавен в среда, "земјата уште нема административен капацитет ниту доволно развиена пазарна економија, за да може да ги почне преговорите за членство ...

Статус без преговори

Дневник - 08.11.2005

од брисел наЈавуваат утешна награда за македониЈа Европската комисија ќе препорача на Македонија да и се даде кандидатски статус за членство во ЕУ. Европски дипломат најавува дека препораката ќе биде содржана во мислењето од Комисијата што ќе се објави утре во Брисел.

Кнаус: Нема да успее грчката офанзива во Еврокомисијата

Канал5 - 08.11.2005

Странските експерти не мислат дека ќе успее грчката офанзива прашањето за името Европската комисија да го наведе во мислењето како услов за Македонија во декември да го добие кандидатскиот статус. . Странските експерти не мислат дека ќе успее грчката офанзива прашањето за името Европската комисија ...

Кандидатскиот статус ќе ни обезбеди повеќе пари

Канал5 - 08.11.2005

Двојно повеќе пари од Европската унија, ќе добива Македонија со статусот земја кандидат со кој се очекува да се стекне идниот месец. Не следната, но од 2007 ќе се активира инструментот кој ни овозможува користење пари од претпристапните фондови.

Реформите ќе се туркаат со ЕУ фондовите

Вечер Прес - 08.11.2005

Европската Комисија утре ќе ја расчисти дилемата околу европската перспектива на Македонија. Државниот врв е оптимист дека мислењето за нашата апликација за членство ќе биде позитивно, но во него ќе бидат наброени сите слабости на земјата како и реформите што треба да се спроведат.

Македонија - кандидат за ЕУ?

Макфакс - 08.11.2005

Лондон Постојат големи шанси Европската комисија (ЕК), в среда, да предложи Македонија да добие статус на кандидат за членство во Европската унија (ЕУ). Ова, синоќа, го јави дописникот на Би-Би-Си, македонски сервис, од Брисел, повикувајќи се на неименуван извор.

Македонија ќе добие статус кандидат за ЕУ

А1 - 07.11.2005

Европската комисија ќе препорача на Македонија да и биде даден статусот на кандидат за членство во ЕУ, јавува БТА, повикувајќи се на извори во Унијата цитирани од Ројтерс. Ваквата препорака Еврокомисијата ќе ја даде во одговорот на европрашалникот, што треба да биде објавен в среда.

Билет за ЕУ со прецизно упатство за употреба

Дневник - 07.11.2005

БРИСЕЛ ВО СРЕДА ЌЕ НИ ГО ИСПОРАЧА МИСЛЕЊЕТО Се што отсекогаш сте сакале да знаете за Македонија, добро или лошо, а прецизен одговор не сте добиле. Вака накусо може да се резимира содржината на европското мислење за нашата земја што ќе биде објавено задутре, во Брисел.

Мислењето носи барање за нови реформи

Дневник - 07.11.2005

ДИПЛОМАТСКИ БЕЛЕЖНИК Задутре пристигнува мислењето на Европската комисија. Не можам да кажам какви ќе бидат неговите критички забелешки и препораки, но можам да кажам дека Брисел е свесен колку кандидатскиот статус е важен за да може Македонија да тргне по патот на економскиот развој и за да може ...

Македонија ќе доби позитивен одговор за статус на членство но не и за почеток на преговорите

Канал5 - 07.11.2005

Македонија во декември ќе го добие статусот на земја – кандидат за членство во Европската Унија врз основа на мислењето кое ќе биде објавено в среда, но не е и датумот за почеток на преговори. Македонија во декември ќе го добие статусот на земја кандидат за членство во Европската Унија врз основа ...

Анонимен извор тврди: ЕК ќе препорача кандидатски статус за Македонија

Макфакс - 07.11.2005

Брисел Европската комисија (ЕК), во извештајот што ќе го објави в среда, ќе препорача Македонија да добие статус на земја – кандидат за членство во Европската унија (ЕУ). Веста попладнево ја објави агенцијата Ројтерс, цитирајќи анонимен претставник на ЕУ во Брисел.

ЕУ во среда ќе го соопшти мислењето за кандидатурата на Македонија

Макфакс - 07.11.2005

Скопје Европската комисија во среда се очекува да го соопшти мислењето во врска со кандидатурата за членство на Македонија во Европската унија (ЕУ). Очекувањата се дека мислењето генерално ќе биде позитивно, но и оти во него ќе бидат содржани бројни забелешки и сугестии.