TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Православните и католичките верници го слават Велигден

А1 - 04.04.2010

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал ...

Христос воскресна – навистина воскресна

А1 - 04.04.2010

Христијанскиот свет денеска го слави Велигден. Од центрите на христијанството, Рим, Москва, Истанбул, првите луѓе на православието и на католицизмот испратија ...

Велигден – ден на надежта

А1 - 04.04.2010

Со христијанскиот поздрав Христос Воскресе верниците го чествуваат големиот празник Велигден кога животот слави победа на смртта.

Во Свети Николе натпревар во кршење јајца од ној

А1 - 04.04.2010

За прв пат во Македонија се организираше натпревар во кршење на велигденски јајца од ној. Како најсилно се покажа она на кочанчанецот Владимир Шатаревиќ, кој ...

Велигден во Австралија

А1 - 04.04.2010

Поради временската разлика од девет часа пред европското време, Велигден и Христовото воскресение во светот, прво беа прославени во Австралија во јужната ...

Велигденски пораки

Алсат-М - 04.04.2010

Бојадисани јајца и поздравување со Христос воскресе- Навистина воскресе. Во духот на Велигден, денот на воскреснувањето на Исус Христос православните и ...

Велигден - Христово воскресение

Телма - 04.04.2010

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал ...

Русија - засилена безбедност на централната литургија

Телма - 04.04.2010

Во присуство на рускиот претседател Дмитриј Медведев, рускиот премиер Владимир Путин и видни руски политичари, патријархот на Москва и на цела Русија Кирил ...

Прославен Велигден во светот

Канал5 - 04.04.2010

Веста за христовото воскресение од Ватикан одекна и на македонски. Велигден на измачениот свет му носи порака за простување, за добрината, за вистината, Папата ...

Рускиот патријарх Кирил одржа велигденска литургија во храмот Христос Спасител во Москва под засилени мерки за ...

Алсат-М - 04.04.2010

Во присуство на рускиот претседател Дмитриј Медведев, рускиот премиер Владимир Путин и видни руски политичари, патријархот на Москва и на цела Русија Кирил ...

Ноеви јајца на натпревар во кршење

Канал5 - 04.04.2010

Дефинитивно ова е најиздржливото велигденско јајце во Македонија. Тежи 1,5 кг, од ној е , а сопственик е кочанчанецот Владимир Шкларевиќ.

Победа на животот над смртта

Deutsche Welle - 04.04.2010

Илјадници христијански верници, православни и католици, синоќа во црквите низ Македонија со биењето на камбаните и црвени јајца го дочекаа воскресението ...

Песни и ора за Велигден во црквата Св.Петар и Павле

Канал5 - 04.04.2010

Што значи денешниот празник за вас? Ова е нешто најубаво, денеска е христовото воскресение. Денеска Христос воскресна Ова беше еден од највеселите жители на ...

Економската криза во Грција ја намали велигденската трпеза

Канал5 - 04.04.2010

Економската криза во Грција ја намали велигденската трпеза и ја сведе на најосновните работи. Во споредба со лани, граѓаните се попретпазливи во купувањето и ...

Македонците празнуваа Велигден во Австралија

Макфакс - 04.04.2010

Христовото Воскресение Велигден во Мелбурн Австралија беше дочекано организирано и весело во сите македонски православни храмови.

Прва велигденска литургија во Приштина по 2004. година

Макфакс - 04.04.2010

Прва велигденска литургија по мартовските немири во Косово во 2004. година, е служена денеска во делумно обновената православна црква Свети Никола во Приштина.

Велигден во Москва под силни безбедносни мерки

Форум - 04.04.2010

Рускиот патријарх Кирил одржа велигденска литургија во храмот Христос Спасител во Москва под засилени мерки за безбедност во државата во која денеска слават 87 ...

Охриѓани масовно го одбележаа Велигден

Макфакс - 04.04.2010

Голем број верници, граѓани, меѓу кои и познати личности од јавниот и политичкиот живот и туристи, присуствуваа на централната велигденска богослужба во Охрид, ...

Христос воскресна - среќен Велигден

Inpress - 04.04.2010

Скопје, 4. април (ИНПРЕС) Сите христијански верници го слават денеска најголемиот празник Велигден - Христовото воскресение, денот кога Христос ја докажал ...

Првата Велигденска литургија во Белград

Макфакс - 04.04.2010

Поглаварот на Српската православна црква (СПЦ), патријархот Иринеј на полноќ во храмот Света Сава ја служеше првата Велигденска литургија.

Православните и католичките верници го слават Велигден

Кирилица - 04.04.2010

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал ...

Денеска е Велигден!

Нетпрес - 04.04.2010

Христијанските цркви и верници денеска го прославуваат Велигден - празникот на Христовото воскресение.

Државниот врв им го честиташе Велигден на сите верници

Макфакс - 04.04.2010

Државниот врв денеска пред Соборниот Храм во Скопје им го честита Велигден на сите верници во Македонија.

Со велигденски богослужби одбележано Христово воскресение во црквите во Охрид

Сител - 04.04.2010

Во сите парохиски цркви во Охрид ноќеска беа одржани велигденските богослужби. Голем број верници, граѓани, меѓу кои и познати личности од јавниот и ...

Над две милијарди христијани ширум светот го слават Велигден

Сител - 04.04.2010

Над две милијарди христијани ширум светот го слават Велигден. Во присуство на рускиот претседател Дмитриј Медведев, рускиот премиер Владимир Путин и видни ...

Државниот врв на сите христијани им го честиташе Христовото Воскресение - Велигден

Сител - 04.04.2010

Претседателот Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието Трајко Вељаноски и претседателот на Владата Никола Груевски денеска во Соборниот храм „Свети Климент ...

Г.Г. Стефан приреди прием за државниот врв по повод Велигден

Форум - 04.04.2010

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, традиционално по повод Воскресението Христово по воскресенската литургија во Соборниот храм во Скопје, приреди ...

Велигденско послание на Архиепископот Охридски и Македонски г.г.Стефан - интегрално

Сител - 04.04.2010

По милоста Божја Архиепископ Охридски и Македонски, заедно со Светиот Синод, до свештенослужителите, монаштвото и до сите верни чеда на Македонската ...

Поглаварот на МПЦ приреди прием за државниот врв по повод Велигден

Сител - 04.04.2010

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, традиционално, по повод празникот на Воскресението Христово - Велигден, веднаш по воскресенската литургија во ...

Православните и католиците го дочекаа Христовото воскресение

Макфакс - 04.04.2010

Христијанските верници го прославија најголемиот празник Велигден, а централното одбележување на овој христијански празник беше во Соборниот храм „Св.Климент ...

Денеска е Велигден

Форум - 04.04.2010

Синоќа во сите христијански храмови беше одбележан најголемиот празник - Христовото воскресение, по тој повод интегрално го предаваме Велигденско послание на ...

Американците ќе потрошат над 14 милијарди долари за Велигден

Макфакс - 04.04.2010

Американците ќе потрошат за подароци, јајца и декорација за Велигден околу 14 милијарди американски долари.

Денеска е Велигден, Воскресение Христово

Макфакс - 04.04.2010

Денеска е Велигден или Ден на Воскресението Христово - најважниот верски празник во Христијанството.

Македонскиот државен врв на прием кај господин господин Стефан

Р.С.Европа - 04.04.2010

Архиепископот Охридски и Македонски господин господин Стефан традиционално, по повод празникот на Воскресението Христово - Велигден, по воскресенската ...

Антимакедонизам се шири во Грција и на Велигден

Сител - 04.04.2010

Солунскиот епископ Антимус го искористи Велигден за промоција на грчкиот антимакедонизам. Додека целиот христијански свет повикува на простување, добрина и ...

Традиционална прослава на Велигден во Св. Апостол Петар и Павле

Сител - 04.04.2010

Оро, песни и традиционален велигденски поздрав. На овој начин велигденските средби во црквата Св.

Денеска намалена цената на СМС на ОНЕ по повод Велигден

Макфакс - 04.04.2010

По повод денешниот христијански празник Велигден, ОНЕ објавува специјална, многу ниска цена за СМС порака.

Велигден го испразни Скопје

Алфа - 04.04.2010

Полупразници улици без вообичаените метежи и празните паркинзи, укажуваат дека голем дел од граѓаните на Скопје го напуштиле градот и со своите најблиски го ...

Прекумерната исхрана на Велигден – стрес за организмот

Алфа - 04.04.2010

Мрсната, пообемна храна, прекумерното конзумирање јајца, особено на жолчката која е богата со холестерол, се вистински стрес за организмот по 40 дневниот ...

Велигден во Охрид со мир во душата и љубов во срцето

Алфа - 04.04.2010

Со мир во душата и љубов во срцето, со верба во Бога и слава на Христос да се радуваме, простуваме, да се сакаме и почитуваме - Христос воскресе.

Велигден е најубав во Тетово

Алфа - 04.04.2010

За големиот Христијански празник Велигден, во домовите на тетовци вратите цел ден се ширум отворени.

Денеска се слави Велигден најголемиот Христијански празник

Форум - 04.04.2010

Христијаните од целиот свет го слават најголемиот и најстар празник Велигден или Вазам како спомен на воскресението на Исус Христос, неговата победа над смртта ...

Велигденски честитки од македонскиот државен врв

Р.С.Европа - 04.04.2010

Претставниците на македонскиот државен врв им го честитаа Велигден на сите верници. Шефот на државата посака празничните денови а верниците да им поминат во ...

Нема сериозни инциденти за Велигден

Сител - 04.04.2010

Првиот ден од Велигден мирно на Токсикологија. Нема прејадени ниту препиени. Сепак токсиколозите предупредуваат дека денешниот ден е критичен зошто ...

Христијаните слават Велигден

А1 - 03.04.2010

Православните и католичките верници утре го слават најголемиот христијански празник Велигден, христовото воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал својата ...

Христијаните заедно го слават Велигден

Утрински - 03.04.2010

Сите христијански верници в недела ќе го слават најголемиот празник Велигден - Христовото воскресение, денот кога Христос ја докажал својата божествена моќ и ...

Велигден - празник за смислата на животот

Утрински - 03.04.2010

Во христијанската религија, богата со празници, Велигден и Божик се празници над празниците. Според теолозите, Велигден ја дава смислата и суштината на ...

Како светот го прославува Велигден

Утрински - 03.04.2010

Прославата на Велигден, најрадосниот христијански празник, изобилува со многу убави и интересни, но понекогаш и бизарни обичаи.

мк-Охрид празен за Велигден

Вест - 03.04.2010

Никој од угостителите не сака да зборува за причините, но факт е дека многу Грци, Срби и Бугари ги откажаа велигденските аранжмани во последен момент Охрид ...

Се слави Велигден

Канал5 - 03.04.2010

Се слави Велигден. И православните и католиците денеска го слават Христовото ...

Литургии по повод Велика Сабота и воскресението Христово - Велигден

Телма - 03.04.2010

Во сите храмови на православните и католичките цркви во утринските часови ќе се одржи литургија по повод Велика Сабота.

Јајца

Утрински - 03.04.2010

Отпрвин беа – Трумановите јајца. И тоа во прав, колку да ни направат комплетна збрка во регистарот на детското љубопитство.

Намалена цената на СМС на ОНЕ ја за Велигден

Макфакс - 03.04.2010

По повод претстојниот христијански празник Велигден, ОНЕ објавува специјална, многу ниска цена за СМС порака.

Литургии за Велика сабота и Велигден

Р.С.Европа - 03.04.2010

Во сите храмови на православните и католичките цркви во утринските часови се одржува литургија за Велика Сабота.

Денеска е Велика Сабота, ден пред Велигден

Макфакс - 03.04.2010

Велика Сабота е посветена на споменот на погребот на Исус Христос и неговото влегување во адот и верниците од православна вероисповед со молитва го ...

Странците повторно го заобиколија Охрид за Велигден

Макфакс - 03.04.2010

Независно од зголемената раздвиженост низ градот, овогодишните Велигденски празници Охрид ги минува без масовна посетеност од странски туристи.

Велигденски средби во Горно Лисиче

Форум - 03.04.2010

Експлодираа две возила на паркинг во Ново Лисиче Бонева: Средбите со граѓаните не се најава за предвремени избори Адеми: ДУИ не се плаши од предвремени избори ...

Охрид полн со домашни гости

Кирилица - 03.04.2010

Празничниот викенд го наполни Охрид, но исклучиво со домашни гости – странците не дојдоа Продолжениот празничен викенд и убавото време придонесе за поголема ...

Литургии по повод Велика сабота и Воскресението Христово - Велигден

Сител - 03.04.2010

Во сите храмови на православните и католичките цркви во утринските часови ќе се одржи литургија по повод Велика Сабота.

Велигденски пораки од Црна Гора

Макфакс - 03.04.2010

Митрополитот на Српската православна црква(СПЦ) во Црна Гора Амфилохије ги повика верниците пред велигденските празници да си простат едни на други и да ја ...

Христијаните во светот го слават Велигден

Алфа - 04.04.2010

Православните и католичките верници денеска го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото Воскресение, ден кога Исус Христос ја докажал ...

Денеска е Голема сабота

Нетпрес - 03.04.2010

Христијаните денеска го одбележуваат вториот ден на жалост, по Голем петок – денот на распнувањето и смртта на Исус Христос.

Велигденски обичаи низ целиот свет

Макфакс - 03.04.2010

Велигден е најстариот христијански празник, од средината на вториот век христијаните во целиот свет го слават распнувањето на крстот и Воскресението на Исус ...

Велигденските цени солени

Алфа - 03.04.2010

Ден пред велигден, пазарите преполни, а не недостасуваа и купувачи. Производите иако поскапи за дваесетина денари од килограм, за разлика од пред една недела, ...

Велигден го раздвижи Охрид но, странците повторно го заобиколија

Форум - 03.04.2010

Велигденски средби во Горно Лисиче Колекторот не се излева 62, туку 162 дена Охрид: Приватните станоиздавачи нема да плаќаат индустриска струја Независно од ...

Верниците ја одбележуваат Велика сабота

Алфа - 03.04.2010

Христијаните ја слават Велика сабота – денот кога според библијата Исус Христос ги избавувал праведните од адот.

Со 12 илјади велигденски јајца општина Центар им го честиташе празникот на своите сограѓани

Сител - 03.04.2010

Деца од културно уметничкото друштво Кочо Рацин, облечени во народни носии на повеќе локации во градот ги радуваа минувачите со велигденско јајце и ...

Велигденска порака на поглаварот на МПЦ Г.Г Стефан

Алфа - 03.04.2010

Велигденско послание до православните верници во Mакедонија, денеска испрати поглаварот на македонската православна црква, архиепископот ...

За велигденските празници во Охрид пристигнаа 20тина грчки автобуси

Сител - 03.04.2010

Денеска околу 20тина грчки автобуси пристигнаа во Охрид за велигденските празници ,традиционалните гости за овие денови повторно се вратија во нашиот ...

Литургии по повод Велика сабота и Воскресението Христово - Велигден

МРТ - 03.04.2010

Во сите храмови на православните и католичките цркви во утринските часови ќе се одржи литургија по повод Велика Сабота.

Кај нас има топлина кон верата

Н.Македонија - 03.04.2010

Патот да се дојде до срцата на младите и во нив да се воскресне љубовта кон верата е тежок и макотрпен, зашто немаат основа за надградба од нивните родители да ...

Умри машки, па воскресни како политичар

Н.Македонија - 03.04.2010

Симболиката на воскреснувањето што ја носи Велигден не е само традиционално потсетување на добрината, љубовта и надежта, на чие ново раѓање се надеваме секогаш ...

Албумот „Мириса на сон“ е Велигден на мојата душа!

Н.Македонија - 03.04.2010

Овој пат музиката за мене беше нешто што извира од дното на душата. Музика што допира, која треба да се живее.

Христовото воскресение е ретко претставувано

Н.Македонија - 03.04.2010

Во историјата на уметноста има многу малку дела посветени на Христовото воскреснување. Воскреснувањето, иако е највисок степен на религиско славење, е многу ...

Скапа велигденска трпеза во Македонија

BBC - 02.04.2010

И овие велигденски празници како и годините претходно, христијаните во Македонија ги дочекуваат со нереални цени на одредени прехрамбени производи.

Христијаните го слават велигден

Дневник - 02.04.2010

Црковните храмови на Македонската православна црква вечерва ќе бидат собирни места во кои верниците меѓусебно ќе си ги упатат празничните желби.

Кој има ќе шета

Дневник - 02.04.2010

Кој има пари и годинава ќе ги прослави велигденските празници во странските туристички места, а другите ќе се задоволат со кршење шарени јајца во домашна ...

Хотелите во Охрид празни за Велигден

Алсат-М - 02.04.2010

Првиот бран гости, иако далеку од очекувањата, денеска го раздвижи градот. Сите угостителски објекти широко ги отворија вратите за своите гости кои со душа ги ...

Велики петок масовно прославен во светот

Канал5 - 02.04.2010

Со дрвени крстови на плеќите, толпата автентично го отслика последното патување на Исус Христос се до брдото Голгота, каде што бил распнат.

Велики петок-ден на жалост во христијанскиот свет

Канал5 - 02.04.2010

Денеска христијанството тагува.. Ја оплакува смртта на господ Исус Христос. Но затоа по три дни ќе се радува бескрајно.

Велики петок - ден на жалост кај христијаните

Телма - 02.04.2010

Во сите храмови на православните и католичките цркви во светот денеска се одбележува Велики петок, Ден на страдањата и смртта на Исус Христос.

Потковици на велигденски јајца

Дневник - 02.04.2010

Унгарецот Јозеф Коспек ја продолжува традицијата на ставање минијатурни потковици на лушпите од велигденските јајца.

Џиновска велигденска кошница

Дневник - 02.04.2010

Во полскиот град Константинов Лоѕки е поставена најголемата велигденска кошница со џиновски јајца.

Среќни Велигденски празници

Кирилица - 02.04.2010

Кирилица Ви ги честита велигденските празници Кирилица Ви ги честита велигденските празници со популарната песна “На велигден“ од Џина Папас Џокси, овојпат ...

ОНЕ: За Велигден СМС порака за 1,18 денар

Нетпрес - 02.04.2010

По повод претстојниот христијански празник Велигден, ОНЕ објавува специјална, многу ниска цена за СМС порака, која ќе чини 1,18 денар информираат од компанија.

Светскиот македонски конгрес им го честита Велигден на Македонците

Inpress - 02.04.2010

Скопје, 2. април (ИНПРЕС) Светскиот Македонски Конгрес на сите христијани во Македонија и на сите Македонци христијани во светот им го честита големиот ...

СМК со честитка за Велигден

Нетпрес - 02.04.2010

Светскиот Македонски Конгрес на сите христијани во Македонија и на сите Македонци христијани во светот им го честита големиот христијански празник Христовото ...

Верниците на Велики петок го преплавија Стариот град во Ерусалим

Макфакс - 02.04.2010

Христијанските верници кои денеска го одбележуваат Велики петок - денот на Христовото распнување, ги преплавија улиците на ерусалимскиот стар град.

Променливо време за Велигденските празници

МРТ - 02.04.2010

За време на Велигденските празници не очекува променливо време со максимални температури до 21 степени Целзиусови, а минималните ќе се спуштат до третиот ...

Велигденска честитка од претседателот Иванов

Форум - 02.04.2010

Претседателот на државата Ѓорге Иванов со честитка до верниците на Македонската Православна Црква – Охридска Архепископија, на Католичката црква и на ...

Велигденска честитка од претседателот Иванов

Сител - 02.04.2010

Претседателот на државата Ѓорге Иванов со честитка до верниците на Македонската Православна Црква – Охридска Архепископија, на Католичката црква и на ...

Охрид полн со домашни туристи, странците откажаа

Алфа - 02.04.2010

Иако доминантно со домашни гости – Охрид од денеска блесна во Велигденски сјај каков што не се памети одамна.

Охрид празен за велигденските празници

Сител - 02.04.2010

Охрид, нашиот туристички центар речиси празен за велигденските празници. Најбројни се оние од нашата држава кои имаат сопствени станови во Охрид.

Охрид пред Велигден празен

Форум - 02.04.2010

Хотелиерите се особено загрижени што традиционалните гости за Велигден – Грците, масовно ги откажувале аранжманите.

Сител и Вечер на Велигден кај Ѓорге и Маја Иванови

Сител - 02.04.2010

Традицијата останува, дел и од новиот дом на претседателот Иванов. Првиот Велики петок во неговиот мандат, ексклузивно, неговото семејство го сподели со ...

Охрид пред Велигден празен

Макфакс - 02.04.2010

Хотелиерите се особено загрижени што традиционалните гости за Велигден – Грците, масовно ги откажувале аранжманите, пишува порталот Форум.

Верниците го преплавија Ерусалим

Форум - 02.04.2010

Христијанските верници кои денеска го одбележуваат Велики петок - денот на Христовото распнување, ги преплавија улиците на ерусалимскиот стар град Велики петок ...

Иванов им ги честиташе велигденските празници на верниците

Inpress - 02.04.2010

Скопје, 2. април (ИНПРЕС) Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, упати честитка до верниците на Македонската Православна Црква – Охридска ...

Велики петок - Ден на жалост во христијанскиот свет

Шпиц - 02.04.2010

Во сите храмови на православните и католичките цркви во светот денеска се одбележува Велики петок, Ден на страдањата и смртта на Исус Христос.

Променливо време за Велигденските празници

Форум - 02.04.2010

За време на Велигденските празници не очекува променливо време со максимални температури до 21 степени Целзиусови, а минималните ќе се спуштат до третиот ...

Литургии по повод Велики петок - Ден на жалост во христијанскиот свет

Алфа - 02.04.2010

Во сите храмови на православните и католичките цркви во светот денеска се одбележува Велики петок, Ден на страдањата и смртта на Исус Христос.

До вторник неработни денови, кон Охрид во четири колони

Inpress - 02.04.2010

Скопје, 2. април (ИНПРЕС) Согласно со Законот за празниците на Република Македонија денеска (Велики Петок) е неработен ден за сите верници со православна ...

Креативни велигденски јајца

Црнобело - 02.04.2010

Најчесто мајките и бабите се оние кои се задолжени за фарбањето на велигденските јајца во раните утрински часови. Често пати и помладите сакаат... ..

Денес е Велики Петок

Форум - 02.04.2010

На Велики Петок Црквата ги споменува смртта и погребението на Господ Исус Христос и Неговото слегување во адот На денешен ден Богочовекот кој невино пострада ...

Литургии по повод Велики петок - Ден на жалост во христијанскиот свет

Сител - 02.04.2010

Во сите храмови на православните и католичките цркви во светот денеска се одбележува Велики петок, Ден на страдањата и смртта на Исус Христос.

Денот кога Исус страдаше

Кирилица - 02.04.2010

Православните христијани денеска го одбележуваат Велики петок – денот на во кој Исус е распнат и денот на неговата смрт.

Велигденска честитка од претседателот Иванов

Нетпрес - 02.04.2010

Претседателот на државата Ѓорге Иванов со честитка до верниците на Македонската Православна Црква – Охридска Архепископија, на Католичката црква и на ...

Центар на скопјани ќе им подари 12.000 велигденски јајца

Нетпрес - 02.04.2010

Општина Центар денес ќе им подари 12.000 велигденски јајца на граѓаните. Акцијата се спроведуваат по повод Велигден.

Денес е Велики петок, Денот на страдањата и смртта на Исус Христос

Нетпрес - 02.04.2010

Денес е Велики петок, Денот на страдањата и смртта на божјиот син Исус Христос. Христијанските цркви годинава истовремено го прославуваат празникот Воскресение ...

Марјана Станојковска: Уживам во украсувањето јајца!

Вечер Прес - 02.04.2010

Најубавата наша манекенка Марјана Станојковска со ексклузивна фотосесија реши на читателите на ВЕЧЕР да им ги честита Велигденските празници.

Охрид остана без гости за Велигден

Вечер Прес - 02.04.2010

Охрид остана празен за време на големиот христијански празник Велигден. Гостите од соседството не допатуваа за празничниот продолжен викенд, иако години назад ...

Првата дама сама ги бојадисува велигденските јајца

Вечер Прес - 02.04.2010

- Наша 19-годишна традиција е да одиме во црквата "Св. Ѓоргија". Иван имаше пет години кога првпат го однесовме на Велигден во црква.

Велигденска честитка од премиерот Груевски

Вечер Прес - 02.04.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски го честиташе најголемиот христијански празник Христовото воскресение, Велигден.

Венче на врата, трева на маса

Вечер Прес - 02.04.2010

Велигденските празници, проследени со топлото априлско време, ќе бидат уште поубави ако пригодно го декорирате сопствениот дом.

Велики Петок

eReporter - 02.04.2010

Христијанските верници во светот денеска го одбележуваат Велики петок – Ден на страдањата и смртта на Исус Христос.

Кршењето Велигденски јајца – стана игра на iPhon

eReporter - 02.04.2010

Старите Велигденски обичаи го обединуваат целото семејство и поширокиот круг пријатели и познаници со познатото „кршење јајца“ како вид натпревар во кој треба ...

Идеи за велигденско декорирање

Идивиди - 02.04.2010

Велигден е на самиот праг, а вие сè уште не сте размислиле како ќе ја украсите празничната трпеза.

Денеска се вапцуваат првите велигденски јајца

Канал5 - 01.04.2010

...Денес е велики четврток. Денеска се фарба јајца со Господ златен.. Пред да почнеме да се каснеме малку лепче .. На гладно срце не чини..

Велики четврток го навестува страдањето и воскресението на синот Божји

Канал5 - 01.04.2010

Со чествувањето на Велики четврток, православните христијани го почнаа празнувањето на Велигден..

Најшарено велигденско јајце

Утрински - 01.04.2010

„Најшарено велигденско јајце“ е манифестацијата што по повод големиот христијански празник Велигден ќе се одржи денеска во ресторанот „Журнал“.

Започнаа Велигденските празнувања

Канал5 - 01.04.2010

Православните христијани го чествуваат Велики четврток – денот кога Исус Христос бил предаден од својот ученик Јуда и ден кој го навестува страдањето и ...

Македонија - Температури до 23 степени

Време - 01.04.2010

Високи температури, кои ќе ја подигнат живата на термометарот и до 23 Целзиусови степени, ќе бидат карактеристични за велигденските празници.

Црвенкоски им го честиташе Велигден на верниците од православна вероисповест

Inpress - 01.04.2010

Скопје, 1. април (ИНПРЕС) Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден, упати честитка до ...

Охрид празен на ден пред Велигденските празници

Алфа - 01.04.2010

Неразбрана првоаприлска шега или намерен мајтап на бугарската новинска агенција Фокус со охридскиот градоначалник Петрески.

Јајца со ликови на славни личности

Форум - 01.04.2010

Еден американски уметник обичајот на велигденското вапцање јајца го заменува цртање на ликовите на славните личности Џон Лејмуран инаку попознат во својата ...

Утре неработен ден - на работа дури во вторник

Inpress - 01.04.2010

Скопје, 1. април (ИНПРЕС) Согласно со Законот за празниците на Република Македонија утре, 2. април 2010.

Неработни денови за велигденските празници

МРТ - 01.04.2010

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 5. 4.

Скромно за Велигден

Р.С.Европа - 01.04.2010

Пазарџиите се жалат дека годинава прометот им е намален и дека не се чувствува вообичаената раздвиженост пред Велигден.

Велигден - најголем христијански празник

Шпиц - 01.04.2010

Велигден - најголем христијански празник Православните и католичките верници в недела го слават најголемиот христијански празник Велигден - Христовото ...

Променливо време за Велигденските празници

Макфакс - 01.04.2010

За време на Велигденските празници не очекува променливо време со максимални температури до 21 степени Целзиусови, а минималните ќе се спуштат до третиот ...

Разни Велигденски обичаи

Црнобело - 01.04.2010

Во секоја земја Велигден се прославува слично, но постојат специфични мали разлики и обичаи кои се практикуваат поодделно. Различните култури развиле... ..

Неработни денови за велигденските празници

Макфакс - 01.04.2010

Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 5. 4.

Премиерот им го честита Велигден на верниците од католичка вероисповед

Нетпрес - 01.04.2010

Премиерот Никола Груевски денеска испрати честитка до скопскиот бискуп и Апостолски егззрх Киро Стојанов по повод најголемиот христијански празник Воскресение ...

Велики четврток - ден на литургијата на свети Василиј Велики

Inpress - 01.04.2010

Скопје, 1. април (ИНПРЕС) Од денеска течат велигденските празници, кои своето крунисување ќе го имаат во недела на Христовото Воскресение - Велигден, ...

Велигденска честитка од Груевски до претседателот на Евангелистичко- методистичка црква

Нетпрес - 01.04.2010

Премиерот Никола Груевски денеска испрати честитка за престојаните велигденски празници до претседателот на Евангелистичко- методистичката црква и за сите ...

Премиерот Груевски им го честита Велигден на православните верници

Сител - 01.04.2010

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски денеска на поглаварот на МПЦ, архиепископот охридски и македонски г.г.

Велигденска честитка од ВМРО-ДПМНЕ

Inpress - 01.04.2010

Скопје, 1. март (ИНПРЕС) ВМРО-ДПМНЕ, денеска испрати празнична честитка, со која на граѓаните од христијанската вероисповест им посакува среќни и бериќетни ...

Црвенкоски упати честитка до верниците од католичка вероисповест

Inpress - 01.04.2010

Скопје, 1. април (ИНПРЕС) Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово Велигден, упати честитка до ...

Груевски им честита Велигден на православните, католиците и протестантите

eReporter - 01.04.2010

До Неговото Блаженство Господин Господин Стефан Поглавар на Македонската православна црква Архиепископ охридски и македонски Ваше Блаженство, Во пресретна ...

Велигденска честитка од Црвенковски

eReporter - 01.04.2010

Соопштение-честитка по повод големиот христијански празник Велигден до верниците од православна вероисповест Почитувани, Претседателот на Социјалдемократскиот ...

ВМРО-ДПМНЕ посакува среќни и бериќетни велигденски празници

eReporter - 01.04.2010

До: Средствата за јавно информирање Предмет: Соопштение до јавноста Датум: 01.04.2010 година ВМРО-ДПМНЕ на граѓанитеод христијанската вероисповест им посакува ...

Шарените јајца - симбол на будењето на пролетта и на животот

Утрински - 31.03.2010

За сите христијани јајцата се симбол на Христовото воскресение. Нивното вапсување е еден од најубавите и најрадосни православни обичаи, кој се изведува на ...

Велики Петок неработен за православните, а вториот ден Велигден за сите граѓани

Сител - 31.03.2010

Вториот ден на Велигден (5 април) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Ден кога се отвораат портите од рајот

Вечер Прес - 31.03.2010

Велигден е најзначаен верски празник за христијанското население, кој го слави Христовото воскресение.

Закопување харинги, решавање убиства...

Вечер Прес - 31.03.2010

Велигден речиси секаде главно се прославува со свечена трпеза и вапсани јајца, но има и многу други интересни и понекогаш бизарни обичаи.

Како се вапсуваат јајца?

Вечер Прес - 31.03.2010

Секоја домаќинка си има сопствена техника за боење на јајцата, а некои од нив навистина прават малечки уметнички дела.

Пред празник, традиционално, нереално зголемување на цените на прехранбени производи

Канал5 - 30.03.2010

“Пред само неколку дена краставиците се продаваа по цена од 60 денари за килограм, доматите 50 денари за килограм. Денеска нивната цена е двојно повисока.

Жените избираат најшарено јајце

Дневник - 30.03.2010

Организацијата на жени на град Скопје по повод големиот христијански празник Велигден, утре организира дружење на кое ќе се избира најшарено велигденско јајце.

Велики Петок и втор ден Велигден-неработни

МРТ - 30.03.2010

Согласно законот за празници на Р.М. вториот ден од православниот празник Велигден, односно понеделник се прогласува за неработен, се вели во соопштението од ...

Најголемото велигденско јајце

Црнобело - 30.03.2010

Prudence Staite е уметница од Лондон, Велика Британија, која се занимава со обликување на храна. Таа, една недела пред Велигден го изработи најголемото... ..

Вториот ден Велигден неработен за сите

Вечер Прес - 30.03.2010

Вториот ден на Велигден (5 април) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Велигденски полнети јајца

Н.Македонија - 30.03.2010

Ви остануваат јајца од велигденските празници. Направете промена Потребни состојки: 4 јајца/ 2 лажици рен од тегличка/ 60 г свежо сирење/ сол, црн пипер/ 2 ...

Велики Петок неработен за православните, а вториот ден Велигден за сите граѓани

Идивиди - 30.03.2010

Скопје, 30 март (МИА) - Вториот ден на Велигден (5 април) е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија, соопшти Министерството за труд и социјална ...

Пролетен ден

eReporter - 30.03.2010

Сончево и релативно топло, со температура до 22 степени Целзиусови, предвидуваат метеоролозите за денеска во Македонија.

Велигденските патувања преполовени

Алфа - 29.03.2010

Туристичките аранжмани за велигденските празници распродадени. Сепак бројот на Mакедонци што 4 дена ќе ги помина надвор од Македонија е преполовен во однос на ...

МТСП: Велики Петок и втор ден Велигден-неработни

Макфакс - 29.03.2010

Согласно законот за празници на Р.М. вториот ден од православниот празник Велигден, односно понеделник се прогласува за неработен, се вели во соопштението од ...

Велики Петок и втор ден Велигден – неработни

eReporter - 29.03.2010

Велики Петок (втори април) е неработен ден за вернициите од православна вероисповед, додека, вториот ден на Велигден (петти април) е неработен ден за сите ...