TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

“Глас на светлина“ денеска на прес

Макфакс - 04.12.2005

Скопје Идните активности на Здружението за спречување на приватизацијата на ЕСМ “Глас за светлина“ денеска ќе бидат презентирани на прес-конференција во Скопје. Здружението, пред две седмици, започна акција за собирање на потписи против покачување на цената на електрична енергија.

Потписи против поскапување на струјата

Време - 03.12.2005

КАМПАЊА „Стоп за поскапувањето на струјата“ е мотото на иницијативата за собирање потписи против приватизацијата на ЕСМ што вчера почна да ја спроведува граѓанското здружение „Глас за светлина“. - Пунктот за собирање потписи е поставен на плоштадот „Македонија“.

ЕСМ мора да најде купувач со дебело ќесе

Време - 03.12.2005

ПОЧНУВА ПРИВАТИЗАЦИЈАТА НА ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВО Само енергетски компании што сервисираат 700 илјади потрошувачи и имаат капитал половина милијарда евра може да учествуваат на претквалификацискиот тендер за продажба на ЕСМ - дистрибуција, обелодени Министерството за економија.

ЕСМ телефонски ќе ги потсетува должниците да ги платат сметките

Утрински - 03.12.2005

НОВИНА АД ЕСМ за дистрибуција и снабдување со електрична енергија соопшти дека почна со Програмата за сервисирање на корисниците за ненаплатени долгови преку телефонски јавувања. Првата фаза почнува со организирање "кол-центар" во Подружницата ,,Електро Скопје" на територијата на град Скопје.

Иницијатива против приватизацијата на ЕСМ

Утрински - 03.12.2005

"Глас за светлина" "Стоп за поскапувањето на струјата" е мотото на иницијативата за собирање потписи против приватизацијата на ЕСМ, што вчера почна да ја спроведува граѓанското здружение "Глас за светлина". "Пунктот за собирање потписи од граѓаните е поставен на плоштадот 'Македонија'.

Владата бара богат „зет“ за ЕСМ

Утрински - 03.12.2005

Утврдени претквалификациските критериуми за приватизација Понудувачот што ќе учествува на тендерот за приватизација на АД ЕСМ мора да има вкупна вредност на актива поголема од милијарда евра во 2004 или 2004/2005 година, вредноста на капиталот да биде поголема од 500 милиони евра, а остварениот ...

Газдата на ЕСМ мора да тежи милијарда евра

Дневник - 03.12.2005

В ПЕТОК ТЕНДЕРОТ ЗА ПРОДАЖБА НА ДИСТРИБУЦИЈА Владата ќе го продава "ЕСМ Дистрибуција" на стратегиски инвеститор чија актива е поголема од една милијарда евра, вредност на капиталот поголема од половина милијарда евра, а профитот остварен во минатата година да е поголем од 50 милиони евра.

ЕСМ по телефон ќе им бара пари на должниците

Дневник - 03.12.2005

ЕЛЕКТРО-СКОПЈЕ Електро-Скопје од денеска ќе почне да им телефонира на скопјани што не ги платиле сметките за струја. Ова е прва фаза од Програмата на ЕСМ "за сервисирање на корисниците за ненаплатени долгови преку телефонски јавувања".

Ќе се бара компанија со голем капитал и пазарно искуство

Вечер Прес - 03.12.2005

Енергетска компанија што оперира со 700 илјади потрошувачи и има капитал од половина милион евра ќе може да учествува во процесот на приватизација на ЕСМ за дистрибуција и снабдување. Според критериумите за претквалификација, што ќе бидат утврдени во тендерот, од стратешкиот инвеститор ќе се бара ...

Владата денеска со имиња за фирмите што ќе се тркаат за ЕСМ

Макфакс - 03.12.2005

Скопје Владата денеска официјално ќе соопшти кои странски компании влегуваат во трка за купување на дистрибутивниот дел на ЕСМ. Компаниите што ги исполниле претквалификациските критериуми за тендерот за продажба на АД ЕСМ - Дистрибуција и снабдување со електрична енергија, ќе соопшти министерот за ...

Седум странски компании во трка за ЕСМ

Макфакс - 03.12.2005

Скопје Вкупно седум странски енергетски компании ќе учествуваат во трката за купување на Електростопанство на Македонија (ЕСМ). Тоа се американската корпорација АЕС, австриската ЕВН АГ, чешката ЧЕЗ, италијанското електростопанство ЕНЕЛ, германските RWE и EnBW како и уште една компанија која ...

Владата ги објави критериумите за продажба на ЕСМ

А1 - 02.12.2005

Продажбата на ЕСМ влегува во финале. Владата ги објави критериумите што компаниите треба да ги исполнат ако сакаат да влезат во трка за купување на ЕСМ дистрибуција. Фирмата мора да биде од енергетскиот сектор, со капитал од половина милијарда евра, и минимум 700 илјади нејзини корисници.

Продажба за политички цели

Дневник - 02.12.2005

СпасиЈка Јованова "ЕСМ дистрибуција" и државните акции во телекомот и во банките ќе одат на продажба зашто во Владата падна таква политичка одлука. Целта е што поскоро, пред избори, да се соберат пари. Да не беше така, пред да донесе одлука, власта ќе направеше економска процена на условите и ...

Владата го нуди ЕСМ со купишта нерешени имотни прашања

Дневник - 02.12.2005

ЕКСПЕРТИТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ Огромен дел од трафостаниците, далекуводите и од другите објекти на ЕСМ се со нерегулиран имотно-правен статус. Зарем Владата очекува некој да се јави на тендерот, а утре граѓаните да му штрајкуваат пред објектите, прашува професорот на Машинскиот факултет Атанаско ...

Познати критериумите за селекција на компаниите во трката по ЕСМ

Канал5 - 02.12.2005

Најмалку милијарда евра актива и 50 милиони евра годишна добивка треба да има идниот газда на ЕСМ Дистрибуција. Владата ги прецизираше пред квалификациските критериуми за селекција на заинтересираните странски компании. Најмалку милијарда евра актива и 50 милиони евра годишна добивка треба да има ...

СТОП за поскапување на струјата

Макфакс - 02.12.2005

Скопје Прес-конференција на тема “СТОП за поскапување на струјата“ денеска ќе биде одржана во Скопје, организирана од Здружението за граѓани Глас на светлина. Повод за обраќањето во јавност е започнување на Иницијативата за собирање на потписи против покачување на цената на електрична ...

Се продава "Попова Шапка"

Макфакс - 02.12.2005

(Вест) – четврток, 08.12.2005 НАЈГОЛЕМИОТ СКИ ЦЕНТАР ОДИ НА МЕЃУНАРОДЕН ТЕНДЕР Приоритет и се дава на постапката за распишување тендер за ЕСМ Дистрибуција, а потоа преку тендер ќе се бара странски инвеститор за ски центарот кој веќе има искуство во работењето со туристички капацитети, велат во ...

Противуставно е да му се подари земјиштето на ЕСМ

Макфакс - 02.12.2005

(Времe) – четврток, 08.12.2005 Владата без поддршка од неколку министерства ги притисна пратениците експресно да ги изгласаат измените во Законот за преобразба на ЕСМ со кои се очекува да се реши проблемот за сопственоста на имотот што компанијата го создавала со децении.

“Глас за светлина“ за протестите против продажба на ЕСМ

Макфакс - 02.12.2005

Скопје Здружението на граѓани “Глас за светлина“ денеска на конференција за новинари во Скопје ќе информира за неодамнешните протести што ги организираше во државата и за разговорите со вицепремиерот Минчо Јорданов. Ова невладино здружение се наметна како предводник на граѓанскиот отпор против ...

Активисти на СДСМ незаконски се вработуваат на нашите места

Време - 01.12.2005

ОТПУШТЕНИ РАБОТНИЦИ ОД „ЕСМ – ДИСТРИБУЦИЈА“ РЕАГИРААТ Владимир Николоски Десетина поранешни работници од ресенската подружница на „ЕСМ– дистрибуција“ во Ресен, кои пред три години биле прогласени за технолошки вишок, обвинуваат дека управата на компанијата незаконски вработила двајца активисти на ...

Атрактивен државен капитал се нуди по багателни цени

Дневник - 01.12.2005

СЕ ПОДГОТВУВА СКАНДАЛОЗНА РАСПРОДАЖБА Владата планира во наредните четири месеци да ги продаде државните акции во "ЕСМ дистрибуција", "Македонски телекомуникации" и во банките, од што очекува прилив на околу 15 милијарди денари (над 246 милиони евра).

Независно судство по наше

Дневник - 01.12.2005

Писмо Резигнирани и длабоко разочарани од однесувањето на актуелната власт кон нас и начинот на кој ни се скратува и одзема елементарното демократско, човечко и цивилизациско право-правото на работа и егзистенција, одлучивме, на ваков начин, преку јавно истакнување на нашите барања, да го изразиме ...

ЕСМ Куманово со нов директор

Макфакс - 01.12.2005

Куманово ЕСМ именуваше нов директор на подружницата во Куманово, откако претходникот побарал смена поради партиските притисоци да не ја исклучува струјата во Липковскиот регион, каде наплатата со години е катастрофална, јави дописникот на Макфакс.

За две недели ќе се знае кој ќе се натпреварува за ЕСМ-Дистрибуција

Макфакс - 01.12.2005

Скопје До крајот на овој месец ќе бидат познати резултатите од преткфалификацискиот тендер на државата за продажба на дистрибутивниот дел на Електростопанство на Македонија. Резултатите од тендерот треба да бидат познати до 24 декември, јавуваат електронските медиуми, повикувајќи се на консултантот ...

Имотните тужби на ЕСМ ќе ги наследи Владата

Време - 30.11.2005

ЗА ДА ГО ПРОДАДЕ ЕЛЕКТРОСТОПАНСТВО НАБРЗИНА Мирче Котевски Владата, а не новиот газда на Дистрибуција, ќе им плаќа на граѓаните што ќе докажат дека старото Електростопанство на Македонија градело електроенергетски објекти на нивно земјиште.

Да се повлече новиот тарифен систем на ЕСМ

Дневник - 30.11.2005

ВМРО-ДПМНЕ Според новиот тарифен систем на ЕСМ, цената на струјата во иднина постојано ќе се зголемува, а економската состојба на македонскиот граѓанин постојано ќе се влошува, сметаат во ВМРО-ДПМНЕ. Затоа, партијата инсистира тој веднаш да се повлече како крајно неповолен за просечниот потрошувач.

За 10 дена ќе се објави продажба на "ЕСМ дистрибуција"

Дневник - 30.11.2005

ФАТМИР БЕСИМИ Меѓународниот тендер за продажба на "ЕСМ дистрибуција" ќе биде распишан во првата декада од декември, соопшти вчера министерот за економија Фатмир Бесими. Тој објасни дека во декември ќе се спроведе првата претквалификациска фаза од тендерот, во која ќе се проверува бонитетот на ...

Инкасатор на ЕСМ претепан во Сарај

Време - 29.11.2005

ДОДЕКА ЧИТАЛ ЕЛЕКТРИЧНИ БРОИЛА Александар Божиновски Инкасатор на Електростопанство на Македонија бил брутално претепан од жител на Сарај, кај кого го читал броилото за потрошена електрична енергија, во саботата попладне. Во ЕСМ велат дека ова е првпат нивен вработен да го претепаат во скопското ...

Претепан инкасатор на ЕСМ

Вест - 29.11.2005

ВО СКОПСКОТО СЕЛО САРАЈ На инкасаторотму се скршењни неколку заби и има повреди на телото и главата, а бил претепан бидејќи од таблата со електричното броило тргнал закачена рентген снимка што му пречела да прочита колку струја било потрошено Инкасаторот на ЕСМ Методија Бебековски од Скопје завчера ...

Тендер за ЕСМ најдоцна до 15 декември

Време - 29.11.2005

ВЛАДАТА ПАК ЈА ОДЛОЖИ ПРОДАЖБАТА НА ДИСТРИБУЦИЈА Меѓународниот тендер за продажба на ЕСМ-Дистрибуција нема да биде објавен ниту до крајот на месецов, потврдија во Владата. Ова е уште едно пролонгирање на процесот на приватизација, на кое се решиле министрите на прексиноќешната владина седница, иако ...

Тендерот за продажба на ЕСМ ќе се објави во декември

Утрински - 29.11.2005

Одлука на Владата Тендерот за продажба на ЕСМ АД за дистрибуција и снабдување ќе се објави во декември, потврди вчера владиниот портпарол Сашо Чолаковски. Ова било договорено на завчерашната владина седница на која присуствувале и директорите од компаниите настанати од ЕСМ.

Мрак ќе го голтне Милениумскиот крст

Дневник - 29.11.2005

НЕМА КОЈ ДА ГО ПЛАТИ ДОЛГОТ ЗА ОСВЕТЛУВАЊЕТО Електростопанство на Македонија комплетно ќе ги исклучи светилките на Милениумскиот крст на Водно ако не се платат сметките за осветлувањето. Надлежните од ЕСМ велат дека иако крстот е јавен објект што е од големо значење за граѓаните, не може да го ...

Тендерот за ЕСМ најдоцна до 10-ти декември

Канал5 - 29.11.2005

Десетти декември е новиот рок кој си го постави Владата за да го објави тендерот за ЕСМ Дистрибуција, информираше за Канал 5 министерот за Економија Фатмир Бесими. Десетти декември е новиот рок кој си го постави Владата за да го објави тендерот за ЕСМ Дистрибуција, информираше за Канал 5 министерот ...

Нападнат инкасатор на ЕСМ

Вечер Прес - 29.11.2005

Инкасатор на ЕСМ завчера во Сарај бил повреден при извршување на редовното читање на електричните броила. Инкасаторот Методија Бебековски изјави дека при читање на броилото на Исени Ќенан на улицата 6 број 38 забележал оти има поставено рендген снимка, која ја остранил без присуство на газдата и ...