TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Груевски во Португалија_ Имаме добра причина на самитот на НАТО да добиеме покана за членство

Утрински - 26.05.2007

Пред Македонија има уште шест-седум месеци за да спроведе и имплементира некои закони, да продолжи со имплементацијата на Охридскиот договор и да направи уште некои реформи „Генерално, имаме позитивна атмосфера и добра причина на следниот самит на НАТО да добиеме покана за членство во ...

НАТО бара уште Албанци во АРМ

Утрински - 26.05.2007

Според НАТО - парламентарците, нашиот парламент не е дораснат за воените и за одбранбени прашања и буџети БРИСЕЛ - НАТО -парламентарците ќе му порачаат на премиерот Никола Груевски во Португалија дека не треба само да чека Алијансата да ја отвори вратата за прием на Македонија.

Груевски разговараше со Шефер

Дневник - 26.05.2007

Генерално имаме позитивна атмосфера и добра причина на следниот самит на НАТО да добиеме покана за членство во Алијансата, истакна премиерот Никола Груевски по вчерашната средбата со генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер.

НАТО очекува одржливи реформи од Македонија

Утрински - 24.05.2007

Портпаролот на НАТО, Џејмс Апатураи, се огради од најавите во Македонија дека американскиот лидер Џорџ Буш ќе објави прием на Македонија, Хрватска и на Албанија во НАТО. „Не знам што ќе прави претседателот Џорџ Буш кога ќе дојде во Тирана.

Буш и Шефер ја пофалија нашата земја

Дневник - 24.05.2007

Нема назадување во спроведувањето на Охридскиот договор во Македонија. Ова на завчерашната средба во Вашингтон го заклучија американскиот претседател Џорџ Буш и генералниот секретар на НАТО, Јап де Хоп Шефер, соопшти портпаролот на НАТО, Џејмс Апатураи.

Нема назадување во спроведувањето на Рамковниот

Вечер - 24.05.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер на нивната завчерашна средба во Вашингтон се согласија дека нема назадување во спроведувањето на Охридскиот рамковен договор во Македонија, соопшти на вчерашната прес-конференција во Брисел портпаролот на НАТО Џејмс ...

Буш и Шефер инсистираат да се исполнат условите за влез во НАТО

А1 - 23.05.2007

Официјален Брисел, седиштето на НАТО не знае каква порака ќе даде американскиот претседател Џорџ Буш во Тирана, но она што е сигурно е дека Генералниот секретар очекува земјата да ги исполни стандардите, порака на портпаролот на Шефер, Џејмс Апатураи.

Прво реформи, па членство во НАТО

Време - 23.05.2007

БУШ И ШЕФЕР СО НОВИ ПОРАКИ Американскиот претседател Џорџ Буш и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер им порачаа на земјите кои на идниот самит на НАТО, на пролет во 2008 година во Букурешт, очекуваат покани за членство, дека дотогаш мора да ги спроведат дополнителните реформи.

Хрватите се расположија за НАТО

Време - 23.05.2007

ПО НИЗА АНКЕТИ КОИ ПОКАЖАА ДЕКА ЈАВНОСТА НЕ САКА ВЛЕЗ ВО АЛИЈАНСАТА Анкета на покажа дека поддршката за прием во НАТО во Хрватска се искачила на 52 проценти, што е редок случај повеќе од половината граѓани да се изјаснат за членство во Алијансата.

Студен туш од Буш- Спроведете ги реформите ако сакате во НАТО

Утрински - 23.05.2007

„Спроведете ги реформите ако сакате во НАТО“ е пораката од средбата на Шефер и Буш Наспроти бомбастичните најави на грчкиот весник „То вима“ дека на 10 јуни Буш во Тирана ќе соопшти дека Македонија, Хрватска и Албанија в година ќе бидат примени во НАТО, што ги презедоа и македонските медиуми, од ...

Балканот е на ред

Дневник - 23.05.2007

Алијансата има суштински интерес идниот самит на проширување да биде успешен. За ова позитивно сценарио да стане реалност, потребни се успешни кандидати . Најавите за скорашно враќање на ДУИ во Собранието врз основа на постигнат компромис е знак дека Македонија оди во вистинската насока ...

За да добие покана за членство во НАТО, за Македонија најважен услов е политичкиот дијалог

Канал5 - 23.05.2007

За да добие покана за членство во НАТО, за Македонија најважен услов е политичкиот дијалог помеѓу опозицијата и владата - решението на овој проблем треба да биде систематско и самоиздржливо- ова денеска во Брисел го изјави портпаролот на НАТО алијансата Џејмс Апатурај.

Грчките медиуми шпекулираат дека Буш ќе објави наш влез во НАТО

А1 - 22.05.2007

Тврдењето на грчките медиуми дека американскиот претседател Буш во Тирана на 10 јуни ќе објави дека Македонија влегува во НАТО се шпекулација. Премиерот Груевски тврди дека целта на ваквите наводи е да се разочара македонската јавност доколку до тоа не дојде.

Буш ќе го соопшти влезот на Јадранската група во НАТО

Вест - 22.05.2007

СПОРЕД ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ, НА БАЛКАНСКАТА ТУРНЕЈА Претседателот на САД Џорџ Буш за време на својата балканска турнеја во јуни ќе им соопштел на Македонија, Албанија и на Хрватска дека ќе бидат примени во НАТО, тврди во своето вчерашни издание грчкиот весник "То Вима".

Буш ќе објави приклучување на Македонија кон НАТО

Време - 22.05.2007

СПОРЕД ГРЧКИОТ ВЕСНИК „ТО ВИМА” Американскиот претседател Џорџ Буш за време на својата балканска турнеја следниот месец ќе свика четиристрана средба со претставници на Македонија, Хрватска и Албанија, на која ќе го соопшти нивното приклучување кон НАТО, тврди грчкиот весник „То вима”.

На ранчот на Буш се решава за шансите на Македонија за НАТО

Утрински - 22.05.2007

„То вима“ тврди дека Буш во јуни во Тирана ќе го соопшти приклучувањето на Македонија, Хрватска и Албанија кон НАТО СОЊА КРАМАРСКА Македонија, Албанија и Хрватска веројатно заедно ќе добијат покани за членство во НАТО, јавија вчера некои медиуми од регионов, повикувајќи се на дипломатски извори во ...

Буш и Шефер со охрабрување за земјите-кандидати за членство во НАТО

Канал5 - 22.05.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш и генералниот секретар на НАТО Јап де Хоп Шефер им порачаа на земјите кои на идниот самит на НАТО, на пролет во 2008 година во Букурешт, очекуваат покани за членство, дека дотогаш мора да ги спроведат дополнителните реформи.

Груевски се враќа од Тирана со покана за НАТО!?

Вечер - 22.05.2007

Според грчките медиуми, на балканската турнеја, Буш уште еднаш ќе ја повтори поддршката за нашето уставно име Американскиот претседател Џорџ Буш ќе соопшти дека Македонија, Албанија и Хрватска идната година ќе бидат поканети во НАТО, на неговата балканска турнеја идниот месец, тврди грчкиот весник ...

Поканата за влез во НАТО Буш ќе ја објави на балканската турнеја

А1 - 21.05.2007

За време на посетата на Албанија на 10 јуни, американскиот претседател на заеднички ручек со премиерите на Македонија, Хрватска и Албанија ќе објави дека трите земји ќе добијат покана за НАТО. Според грчкиот весник „То Вима“ Македонија би можела да се приклучи на Алијансата со своето уставно име, ...

Американскиот претседател Џорџ Буш во јуни од тирана ќе објави дека Македонија влегува во НАТО

Канал5 - 21.05.2007

Предизборна Грција го враќа прашањето за името високо на политичката агенда и на првите страници на печатот. Додека проопозицискиот весник „То Вима“ пишува дека грчката политика ќе доживее голем пораз за време на јунската посета на Џорџ Буш на тирана од каде тој ќе објави дека Македонија догодина ...