TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Визни олеснувања за 20 категории граѓани

Вест - 14.04.2007

ВО БРИСЕЛ ПАРАФИРАН ДОГОВОРОТ ЗА ПОЛАБАВ ВИЗЕН РЕЖИМ СО ЕУ Македонскиот тим не успеал да издејствува грчките визи да важат во Шенген зоната, бидејќи Грција не го признава македонскиот пасош и тоа била единствената точка што Европската комисија не ја прифатила Македонија и Европската комисија ...

Студентите и пензионерите со бесплатни визи

Време - 14.04.2007

ОЛЕСНУВАЊЕ НА ВИЗНИОТ РЕЖИМ И РЕАДМИСИЈА Студентите и пензионерите ќе добиваат бесплатни визи, а ќе се намали и потребната документација за добивање виза за новинарите, студентите, бизнисмените, учесници на научни и културни активности, како и за претставници на граѓанскиот сектор.

Студенти, новинари и превозници полесно до шенген - виза

Утрински - 14.04.2007

Олеснувањата важат и за Грција, но Атина и Скопје допрва треба да најдат решение за двојното плаќање на шенген визите Слободанка Јовановска Учениците, студентите, пензионерите, научните и културните работници од декември годинава ќе патуваат во ЕУ со бесплатни визи.

СДСМ очекува поголеми визни олеснувања

Дневник - 14.04.2007

Босна и Херцеговина нема кандидатски статус, ниту апликација за членство во ЕУ, но парафираше договор за визно олеснување пред Македонија, реагираше вчера СДСМ. Таа партија ја повика Владата на Никола Груевски и ВМРО - ДПМНЕ да ја понесат одговорноста зашто „прокоцкале шестгодишна предност пред ...

Шенгенскиот ѕид малку попушти

Дневник - 14.04.2007

Дваесет категории граѓани од 1 јануари в година полесно ќе доаѓаат до шенген-виза, која ќе биде бесплатна, освен за туристите и бизнисмените Членките на ЕУ од шенген-зоната од 1 јануари 2008 година ќе ги подотворат своите граници за дваесет категории македонски граѓани, откако завчера во Брисел ...

Бугарските погранични места со петиција до Софија за олеснување на визниот режим за Македонците

Канал5 - 14.04.2007

Жителите од бугарските погранични области потпишуваат петиција со која од властите во Софија ќе побараат да го олеснат визниот режим за Македонците од источниот дел на земјава. Жителите од бугарските погранични области потпишуваат петиција со која од властите во Софија ќе побараат да го олеснат ...

Македонија задоволна од визниот договор

Канал5 - 14.04.2007

Македонскиот преговарачки тим од Брисел го донесе договорот за визно олеснување парафиран со Европската комисија. Владата смета дека Македонија добила повеќе од другите држави од Западниот Балкан. Македонскиот преговарачки тим од Брисел го донесе договорот за визно олеснување парафиран со ...

Бесплатни визи за пензионери и студенти

Вечер - 14.04.2007

Македонија се избори за визно олеснување за околу 20 категории граѓани, меѓу кои и студентите, пензионерите, децата до шест години, либералните професии, бизнисмените, туристите Студентите и пензионерите во иднина ќе добиваат бесплатни визи.

Завршија преговорите со ЕУ за визниот режим и реадмисија

А1 - 13.04.2007

Во Брисел вчера завршија преговорите помеѓу ЕУ и Македонија за олеснување на визниот режим и за договорот за реадмисија, што беа и формално парафирани. „Со постигнатиот компромис за договорот за реадмисија, македонскиот преговарачки тим се избори за визно олеснување за околу 20 категории граѓани, ...

Парафирани договорите за визниот режим и реадмисија со Албанија, БиХ и Црна Гора

А1 - 13.04.2007

Европската комисија денеска ги парафираше договорите за олеснување на визниот режим и реадмисија со Албанија, Босна и Херцеговина и Црна Гора. „Ова е важен политички чекор напред, не само на патот кон приближување кон Европската Унија, туку, според мое мислење, за нов режим на слободно патување на ...

Македонија доби визни олеснувања од ЕУ

А1 - 13.04.2007

Визно олеснување за Македонија, договорено после неколку месечно преговарање со унијата. Парафирано синоќа. Во визното олеснување влегуваат 20 категории на граѓани, меѓу нив пензионери, деца до шест години, бизнисмени, туристи, студенти, новинари и научници.

Постигнат компромис за договорот за реадмисија со ЕУ

Вест - 13.04.2007

ПРЕГОВОРИ МАКЕДОНИЈА - ЕВРОПСКА КОМИСИЈА Македонија и Европската комисија вчера во Брисел постигнаа компромис околу договорот за реадмисија, чие парафирање требаше да се случи вчера попладне. "Македонската страна е задоволна од постигнатото и во спорните точки успеа да се избори за компромис.

Македонија и ЕУ се договорија за реадмисијата

Утрински - 13.04.2007

Брисел притискаше и сметките за струја да се сметаат како валиден документ за потеклото на државјаните од СФРЈ Слободанка Јовановска Македонскиот тим успеа вчера во Брисел да ги финишира преговорите за договорот за реадмисија, кој треба да отвори пат за олеснување на визниот режим, најверојатно од ...

Грчката виза ќе ни важи во ЕУ?

Дневник - 13.04.2007

Македонија и Европската комисија вчера во Брисел ја парафираа Спогодбата за реадмисија, која го отвори патот за завршување на преговорите за олеснување на визниот режим . Тие вчера попладнето исто така се одржаа во Брисел. Македонските преговарачи се надеваа дека би можеле да се изборат и грчките ...

Македонија ги заврши преговорите со ЕУ за олеснување на визниот режим

Канал5 - 13.04.2007

Визно олеснување за 20 категории македонски граѓани - предвидува спогодбата со Европската комисија парафирана вчера во Брисел. Европските и македонските преговарачки тимови утврдиле неколку видови визни олеснувања. Визно олеснување за 20 категории македонски граѓани - предвидува спогодбата со ...

Следуваат визните преговори

Вечер - 13.04.2007

Или госпоѓата Радмила Шекринска намерно ги манипулира своите соработници и ги пушта неподоготвени да ја критикуваат Владата или, пак, можеби и самата не е доволно информирана" - изјави Антонио Милошоски Македонија вчера во Брисел постигна договор за реадмисија со Европската унија.

Визни олеснувања за ЕУ

Вечер - 13.04.2007

Претставници на црногорската Влада и на Европската комисија вчера во Брисел ги парафираа договорите за визни олеснувања и за реадмисија. Предвиден е широк спектар олеснувања, како што е: издавање визи за повеќе патувања со рок на важење од една до пет години, задржување на таксите за издавање виза ...

ВМРО-ДПМНЕ бара извинување од СДСМ за визниот режим

А1 - 12.04.2007

Обвинувања за лажење, барање за извинување, за поддршка. Вака изгледа драмата за визниот режим во овие 24 часа на релација власт-опозиција. И двете инсистираат на театралност. ВМРО бара СДСМ да се извини. Се започна вчера, после обвинувањата на СДСМ дека Србија го парафирала договорот за визниот ...

Македонија доцни зад Србија и БиХ

Вест - 12.04.2007

ОПОЗИЦИЈАТА БАРА ОДГОВОРНОСТ ОД ВЛАДАТА ЗА ВИЗНИОТ РЕЖИМ СДСМ побара одговорност од Владата за тоа што БиХ и Србија ги парафираа договорите за олеснување на визниот режим пред Македонија, иако се уште немаат кандидатски статус за членство во Европската унија.

Србија и ЕК не се договорија за визниот режим

Утрински - 12.04.2007

Брисел - Директорот на Канцеларијата за придружување кон ЕУ при Владата на Србија, Тања Мишчевиќ изјави дека Србија и Европската комисија вчера во Брисел не го парафирале договорот за визни олеснувања и за реадмисија, како што било очекувано, бидејќи ниту по четиричасовните преговори не успеале да ...

Визните преговори нов повод за политичко препукување

Утрински - 12.04.2007

СДСМ ја обвинува Владата за неуспех, таа нив за малициозност СДСМ вчера на прес-конференција побара одговорност од Владата за тоа што БиХ и Србија ги парафираа договорите за олеснување на визниот режим со ЕУ пред Македонија, но настаните во текот на денот ги демантираа тврдењата на ...

Милошоски: Договорот ќе биде потпишан наскоро

Дневник - 12.04.2007

Очекуваме поддршка во преговорите за визно олеснување, а не малициозност, изјави министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, реагирајќи на обвинувањата од СДСМ. Тој додаде дека динамиката на преговорите се одвива според планираното.

Македонија и ЕУ постигнаа компромис во договорот за реадмисија

Канал5 - 12.04.2007

Македонија и Европската комисија се усогласија за реадмисијата, која беше најспорниот елемент од преговорите за визно олеснување. Со тоа е затворена половина од работата во овие разговори со Брисел кои траат 4 и пол месеци. Македонија и Европската комисија се усогласија за реадмисијата, која беше ...

СДСМ бара разрешување на Милошоски и Јанкуловска

Вечер - 12.04.2007

Очигледно маркетингот од типот носам маичка како за на рок-концерт, не минува во Брисел" - вели Бислимоски СДСМ вчера побара премиерот Никола Груевски да ги разреши министерот за внатрешни работи Антонио Милошоски и првата полицајка Гордана Јанкуловска.

Србија не потпиша договор за визни олеснување

Вечер - 12.04.2007

Србија не потпиша договор за олеснување на визниот режим иако тоа го најави. Директорот на Канцеларијата за придружување кон ЕУ при Владата на Србија, Тања Мишчевиќ вчера изјави дека Србија и Европската комисија во Брисел не го парафирале договорот за визни олеснувања и за реадмисија, како што било ...

В петок последна рунда преговори за олеснување на визниот режим

А1 - 11.04.2007

Македонија не очекува проблеми од Грција во преговорите со Европската комисија за олеснување на визниот режим, но, според Министерството за надворешни работи, можен е евентуално резервиран став по одредени прашања. Грција генерално не прави проблем околу визните олеснувања.

СДСМ ја обвини владата дека освен маркетинг, не прави ништо друго за олеснувањето на визниот режим

Канал5 - 11.04.2007

Само пред осум месеци Македонија беше во предност пред останатите земји од регионот, а денеска иако имаме кандидатски статус доцниме зад Босна и Херцеговина и Србија во однос на олеснување на визниот режим – обвини денеска СДСМ.

До крајот на годинава полесно до визи за ЕУ

Утрински - 10.04.2007

Од Министерството за надворешни работи очекуваат процесот на олеснување на визниот режим кон земјите на ЕУ да заврши до крајот на годинава. „На 13 април во Брисел ќе се одржи следната рунда преговори. Очекуваме на овој состанок да бидат затворени сите прашања, по што спогодбата треба да биде ...

Преговорите за либерализација на визниот режим во завршна фаза

А1 - 09.04.2007

Преговорите со Брисел за либерализација на визниот режим за македонските државјани се во завршна фаза. Сепак и по потпишувањето на спогодбата, олеснувањата за визите за земјите на ЕУ ќе важат само за одредени категории на граѓани.