TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Амр Муса побара укинување на блокадата за Појасот Газа

Алсат-М - 13.06.2010

Генералниот секретар на Арапската лига, Амр Муса кој денеска допатува во Појасот Газа побара да се укине блокадата за палестинските територии.

Муса и Нетенјаху за блокадите на Газа

Р.С.Европа - 13.06.2010

Генералниот секретар на Арапската лига, Амр Муса денеска при првата посета на палестинската територија побарал да се укине израелската блокада на појасот Газа и повикал на помирување на ...

Амр Муса : Да се укине блокадата во Појасот Газа

Макфакс - 13.06.2010

Главниот секретар на Арапската лига Амр Муса за време на посетата на палестинската енклава побара укинување на блокадата во Појасот Газа која Израел ја воведе пред четири години.

Запатеро:потребен е заедничка став на ЕУ за ситуацијата во Газа

Р.С.Европа - 12.06.2010

Европската Унија мора да заземе заеднички став за ситуацијата во Газа и за израелската блокада на палестинската територија, изјавил шпанскиот премиерот Хозе Луиз Родригез Запатеро по разговорот со ...

Израелските туристи во Бугарија наместо во Турција?

Н.Македонија - 12.06.2010

Израел е подготвен годинава да пренасочи 400.000 израелски туристи од Турција кон Бугарија, поради војната на зборови за нападот врз хуманитарниот конвој, изјави израелскиот министер за добросотојба ...

Израел преку Саудиска Арабија во напад на Иран

eReporter - 12.06.2010

Саудиска Арабија извршила вежби тестирајќи „исклучување“ на против-воздушната одбрана за да им овозможи на израелски авиони да ги бомбардираат нуклеарните постројки на Иран.

Американска инфузија за Газа

Утрински - 11.06.2010

ВАШИНГТОН - Претседателот Обама во средата вети помош од 400 милиони долари за домување, изградба на училишта и бизнис-развој во палестинските територии и по средбата со палестинскиот лидер Махмуд ...

Израел и Палестина соседи? Тешко!

Вечер Прес - 11.06.2010

Концептот за решение со две држави на Блискиот Исток, израелска и палестинска почнува да ја губи силата, изјави во Вашингтон палестинскиот претседател Махмуд Абас.

САД и понудија 400 милиони долари на Газа

А1 - 10.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама ја оцени како „неодржлива“ ситуацијата во Појасот Газа и апелираше до Израел да работи со „сите страни“ за да се пронајде решение.

Обама понуди помош за Газа

Утрински - 10.06.2010

ВАШИНГТОН - Претседателот Барак Обама вчера се очекуваше да му понуди на палестинскиот претседател Махмуд Абас нова американска помош за Газа, додека Вашингтон се обидува да ги сопре последиците од ...

Помош за (не)пријателите на пријателите

Deutsche Welle - 10.06.2010

Претседателот на Палестинците Махмуд Абас од Белата куќа во Вашингтон Обама го испрати со подароци:САД ќе инвестираат 240 милиони долари во изградба на населба на Западниот брег и 75 милиони евра за ...

Ирска бојкотира израелски производи

Оn.net - 10.06.2010

Германскиот ланец на супермаркети, Лидл, во Даблин од продажба повлече неколку земјоделски производи со израелско потекло, во момент кога Ирците се крајно бесни поради нападот на добротворната ...

Обама: Ситуацијата во Појасот Газа е „неодржива“

Кирилица - 10.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама оцени дека ситуацијата во Појасот Газа е „неодржива“ и апелираше до Израел да работи со „сите страни“ за да се пронајде решение, а за Палестинците понуди 400 ...

Германските и европските Евреи подготвуваат помош за Газа

МРТ - 10.06.2010

Евреите во Германија се подготвуваат до крајот на јули со брод да испратат хуманитарна помош за граѓаните во палестинскиот појас Газа, изјави денеска портпаролот на овој проект во Берлин.

Ердоган со повик за прекин на блокадата на Појасот Газа

МРТ - 10.06.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги повика денеска арапските нации на обединување и зголемување на напорите за прекин на израелската блокада на Појасот Газа и разрешувањето на блискоисточниот ...

Осудени на командоси

Окно - 10.06.2010

Израелската пасивно-агресивна реакција на „кризата со конвојот“ станува појасна ако се потсетиме на потеклото на нашето водство.

Германските и европските Евреи подготвуваат помош за Газа

Макфакс - 10.06.2010

Евреите во Германија се подготвуваат до крајот на јули со брод да испратат хуманитарна помош за граѓаните во палестинскиот појас Газа, изјави денеска портпаролот на овој проект во Берлин.

Евреите од Европа ќе праќаат помош за Газа

Р.С.Европа - 10.06.2010

Евреите во Германија се припремаат кон крајот на овој месец да испратат брод со хуманитарна помош за луѓето во појасот Газа, изјавил портпаролот на тој проект денеска во Берлин.

Ердоган со повик за прекин на блокадата на Појасот Газа

Макфакс - 10.06.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган ги повика денеска арапските нации на обединување и зголемување на напорите за прекин на израелската блокада на Појасот Газа и разрешувањето на блискоисточниот ...

Русија е за меѓународна истрага за нападот на конвојот за Газа

Р.С.Европа - 10.06.2010

Русија се заложила за меѓународна истрага за израелскиот напад на хуманитарниот конвој за Газа. Ги подржуваме напорите на ОН за таква истрага, изјавил портпаролот на министерствот за надворешни ...

Состанок Обама - Абас

А1 - 09.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Вашингтон ќе го прими палестинскиот претседател Махмуд Абас, една недела откако израелските сили убија девет пропалестински активисти на турски брод ...

Благодарност до д-р Срѓан Керим од генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун

Дневник - 09.06.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, во Њујорк му се заблагодари на д-р Срѓан Керим за соработката и за неговиот ангажман како специјален пратеник на ОН за климатски промени ...

Македонија - Тројцата хуманитарци бараат отштета од Израел

Време - 09.06.2010

Тони Ангеловски Тројцата хуманитарци, кои беа во фрегатата со хуманитарна помош за областа Газа што беше нападната од израелските командоси, поднеле тужби за Израел во кои бараат оваа држава да плати ...

Обама: ситуацијата во Појасот Газа е неодржлива

Телма - 09.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама оцени денеска дека ситуацијата во Појасот Газа е „неодржива“ и апелираше до Израел да работи со „сите страни“ за да се пронајде решение, а за Палестинците понуди ...

Израел дозволи да се внесе храна во Газа

Р.С.Европа - 09.06.2010

Израелските власти денеска допуштиле во Газа да се достави мало количество на храна, што е прво одстапување од досегашната целосна блокада.

Израел дозволи достава на храна во Газа

Макфакс - 09.06.2010

Израел за првпат дозволи доставување на помало количество храна во појасот Газа, по неколкумесечната блокада. Храната, како што јави Асошиејтед прес, досега била забранета за внесување и била ...

Израел ќе ја ублажи блокадата на појасот Газа

Макфакс - 09.06.2010

Израел ќе ја ублажи блокадата на Газа и ќе дозволи влез на голем број прехрамбени производи, но ќе ја задржи забраната за доставување на градежни материјали, пренесува БГНЕС.

Абаз пристигнал во Белата куќа

Р.С.Европа - 09.06.2010

Палестинскиот претседател Махмуд Абаз пристигнал во Белата куќа на разговори со претседателот Барак Обама. Разговорите ќе бидат насочени кон инцидентот со нападот на хуманитарниот конвој кој носеше ...

Обама се сретнал со лидерот на Палестинците

Р.С.Европа - 09.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека САД ќе одвои 400 милиони долари за помош за Палестинците . Обама денеска имаше средба со претседателот на Палесинците Махмуд Абаз.

Израел ќе ја ублажи блокадата на појасот Газа

Форум - 09.06.2010

Израел ќе ја ублажи блокадата на Газа и ќе дозволи влез на голем број прехрамбени производи, но ќе ја задржи забраната за доставување на градежни материјали, пренесуваат агенциите Израел ќе ја ублажи ...

Бан Ки Мун бара меѓународни претставници во истрагата

Р.С.Европа - 09.06.2010

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун апелира до Израел да прифати учество на меѓународни претставници во истрагата за нападот врз бродот кој превезуваше хуманитарна помош за појасот Газа.

Состанок Обама - Абас

Макфакс - 09.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Вашингтон ќе го прими палестинскиот претседател Махмуд Абас, една недела откако израелските сили убија девет пропалестински активисти на турски брод ...

Израел: Хамас ја попречува испораката на помошта за Газа

Кирилица - 09.06.2010

Израел го обвини палестинското радикално Исламско движење на отпорот (Хамас) дека не ја дозволува испораката на хунманираната помош намената за Појасот Газа, која се наоѓаше на шесте бродови кои 31 ...

Во Вашингтон средба Обама - Абаз

Р.С.Европа - 09.06.2010

Американскиот Претседател Барак Обама денеска во Белата Куќа ќе се состане со Палестинскиот Претседател Махмуд Абаз. Се очекува разговорите да бидат фокусирани врз израелската блокада врз бродовите ...

Израел со вето против меѓународна осуда

Форум - 09.06.2010

Израел стави вето на декларацијата на меѓународниот самит со која се осудува нападот на израелските командоњси врз хуманитарната флотила, а Турција оддржа засебна прес-конференција на која го осуди ...

Состанок Обама - Абас

МРТ - 09.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама денеска во Вашингтон ќе го прими палестинскиот претседател Махмуд Абас, една недела откако израелските сили убија девет пропалестински активисти на турски брод ...

Обама: Ситуацијата во Газа е неодржлива, ќе испратиме помош

eReporter - 09.06.2010

Американскиот претседател Барак Обама изјави вечерва дека ситуацијата во Газа е неодржлива и вети хуманитарна помош вредна милиони долари за оваа област.

Израел дозволи храна и пијалаци да одат за Газа

eReporter - 09.06.2010

Израел денеска ја ублажи блокадата на Газа и дозволи увоз на дополнителни прехрамбени производи и пијалаци за палестинската енклава.

Ердоган го обвини Израел за нарушување на меѓународното право

А1 - 08.06.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа во Истанбул дека нападот на израелските командоси врз хуманитарниот конвој од шест бродови, кои превезуваа помош за Појасот Газа, претставува ...

Египет ќе ја деблокира Газа

Дневник - 08.06.2010

Египет соопшти дека ќе ја отвори границата кон палестинската енклава Газа на неопределено време за да овозможи влез на хуманитарна помош, но и ограничен број на патувања, јави МИА .

Израел уби четворица нуркачи - исламисти

Утрински - 08.06.2010

ГАЗА - Патрола на израелската морнарица вчера уби најмалку четворица палестински милитанти облечени во нуркачка опрема, во близина на брегот на Газа, изјавија официјални претставници на безбедносните ...

Ердоган го обвини Израел за нарушување на меѓународното право

Алсат-М - 08.06.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа во Истанбул дека нападот на израелските командоси врз хуманитарниот конвој од шест бродови, кои превезуваа помош за Појасот Газа, претставува ...

Турција ќе бара подршка за притисок врз Израел

Р.С.Европа - 08.06.2010

Денеска во Истамбул ќе се одржи Конференција за интеракција и градење мерки на доверба во Азија. Претставниците на Турција ќе бараат подршка од земјите во блискиот исток за зголемен притисок врз ...

Ердоган го обвини Израел за нарушување на меѓународното право

Кирилица - 08.06.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа во Истанбул дека нападот на израелските командоси врз хуманитарниот конвој од шест бродови, кои превезуваа помош за Појасот Газа, претставува ...

Ердоган го обвини Израел за кршење на меѓународното право

Р.С.Европа - 08.06.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган синоќа во Истанбул изјави дека нападот на израелските командоси врз хуманитарниот конвој од шест бродови кои превезуваа помош за Појасот Газа, претставува ...

Израел сам ќе си ја испитува легалноста на нападот врз хуманитарната фллотила

Форум - 08.06.2010

Израел планира да состави истражувачки тим кој ќе ја истражува законитоста на поморската блокада на Појасот Газа и на смртоносниот напад на флотилата која се обидуваше да ја пробие блокадата, јавува ...

Израелската војска го истражува нападот над хуманитарниот конвој

Нетпрес - 08.06.2010

Израелската војска именувала свои експерти за истрага на минатотнеделниот напад на хуманитарниот конвој бродови што пловеа кон Појасот Газа.

Војската ќе го истражува нападот на хуманитарната флота во Газа

Макфакс - 08.06.2010

Израелската војска именувала свои стручњаци за истрагата на минатонеделниот напад на флотата хуманитарни бродови кој пловеа кон Газа.

Израел сам ќе истражува за нападот врз флотата за Газа

Р.С.Европа - 08.06.2010

Израелската војска веќе наименувала свои стручњаци кои треба да го истражат минатонеделниот напад на флотата хуманитарни бродови која пловеше кон Газа.

Ердоган го обвини Израел за нарушување на меѓународното право

Сител - 08.06.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа во Истанбул дека нападот на израелските командоси врз хуманитарниот конвој од шест бродови, кои превезуваа помош за Појасот Газа, претставува ...

Ердоган го обвини Израел за нарушување на меѓународното право

Алфа - 08.06.2010

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави синоќа во Истанбул дека нападот на израелските командоси врз хуманитарниот конвој од шест бродови, кои превезуваа помош за Појасот Газа, претставува ...

Израелската армија уби четворица Палестинци во нуркачки одела

Inpress - 08.06.2010

Вашингтон, 8. јуни (ИНПРЕС) Израелската армија уби четворица палестински милитанти во нуркачки одела во близина на брегот на Газа.

Иран сака да ги придружува бродовите до Газа

Н.Македонија - 08.06.2010

Иранската Револуционерна гарда изрази подготвеност да ги обезбедува хуманитарните конвои што пловат кон палестинските територии Иранската елитна Револуционерна гарда соопшти дека е подготвена да ги ...

Израелската морнарица уби четворица Палестинци

А1 - 07.06.2010

Израелската морнарица застрела и уби четворица Палестинци облечени во нуркачка опрема близу до брегот на Газа. Од израелската војска соопштија дека бил спречен напад на израелски цели, но не дадоа ...

Израел нападна брод со Палестинци

BBC - 07.06.2010

Израелската морнарица отвори оган кон палестински брод во близина на Газа. Загинаа четворица луѓе. Израел вели дека се работело за вооружени милитанти кои биле облечени во костуми за нуркање и кои ...

Израелската морнарица уби четворица палестинци во близина на Газа

Телма - 07.06.2010

Припадници на израелските воено-поморски сили денеска покрај брегот на Појасот Газа убија четворица палестински бунтовници, облечени во нуркачки одела, соопштија израелската армија и силите за ...

Свет - Израел не попушта со блокадата

Време - 07.06.2010

Ирскиот брод „Рејчел Кори“, натоварен со хуманитарна помош наменета за Појасот Газа, со единаесет активисти од Ирска и од Малезија завчера беше пресретнат од израелската морнарица и во запленет и ...

Турција инсистира на меѓународна истрага за Газа

Алсат-М - 07.06.2010

Нормализирањето на односите со Израел "не доаѓа во предвид", доколку и натаму одбива меѓународната истрага за нападот врз хуманитарниот конвој за Газа, во кој загинаа деветмина турски државјани, ...

Турција бара меѓународна истрага за нападите врз хуманитарниот конвој

Телма - 07.06.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу го повика Израел да прифати меѓународна истрага за нападите врз хуманитарниот конвој за Појасот Газа во кој загинаа деветмина турски државјани .

Израелска патрола покосила Палестинци со нуркачка опрема

Дневник - 07.06.2010

Израелска поморска патрола убила четворица Палестинци во нуркачка опрема покрај брегот на Газа, потврдија и израелската армија и милитантното движење Хамас, кое е на власт во палестинската енклава.

Израелските поморски сили во близина на Газа убија четворица Палестинци

Алсат-М - 07.06.2010

Припадници на израелските воено-поморски сили денеска покрај брегот на Појасот Газа убија четворица палестински бунтовници, облечени во нуркачки одела, соопштија израелската армија и силите за ...

Застрелани четворица Палестинци во Газа

МРТ - 07.06.2010

Израелската поморска патрола застрелала најмалку четири лица во нуркачки одела во близина на брегот на Газа, соопштија претставници на Хамас и на израелската војска.

„Хуриет“ објави фотографии на раскрвавени израелски командоси

Кирилица - 07.06.2010

Најтиражниот турски весник „Хуриет“ вчера објави фотографии на кои се гледаат ранети израелски командоси кои во понеделникот се судрија со патниците на бродот од хуманитарниот конвој за Појасот Газа ...

Иран ќе испрати два брода со помош за Газа

Макфакс - 07.06.2010

Иранската Црвена полумесечина ќе испрати два брода со хуманитарна помош за Газа кон крајот на неделата, информираат од оваа хуманитарна организација, пренесува Ирна.

Застрелани четворица Палестинци во Газа

Макфакс - 07.06.2010

Израелската поморска патрола застрелала најмалку четири лица во нуркачки одела во близина на брегот на Газа, соопштија претставници на Хамас и на израелската војска.

Израелски "контра конвој" кон Турција

Оn.net - 07.06.2010

Група израелски студенти планираат да тргнат со брод кон Турција, за да им однесат хуманитарна помош на Курдите и Ерменците, иницијатива која е одговор на острите критики на израелскиот напад врз ...

Нетанјаху го одби предлогот за меѓународна истрага за нападот врз конвојот

Кирилица - 07.06.2010

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави вчера дека ја одбил идејата на генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун кој предложи основање меѓународна комисија за истрага на нападот врз ...

Ердоган: Турција ќе продолжи да дејствува до подигнувањето на блокадата на Газа

Кирилица - 07.06.2010

Турција ќе продолжи да дејствува се додека Израел не ја подигне блокадата во Појасот Газа, изјави вчера во градот Бурса, турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган - Газа за нас е историска кауза.

Израелските сили во близина на Газа убија четворица Палестинци

Алфа - 07.06.2010

Припадници на израелските воено-поморски сили денеска покрај брегот на Појасот Газа убија четворица палестински бунтовници, облечени во нуркачки одела, соопштија израелската армија и силите за ...

Турција одбива нормализирање на односите со Израел

Алфа - 07.06.2010

Односите меѓу Турција и Израел нема да бидат нормализирани, ако Израел не дозволи независната комисија на ООН да го разгледува крвавиот напад на израелските војници на конвојот со хуманитарна помош ...

Израелците убиле 4-ца палестинци

Р.С.Европа - 07.06.2010

Израелска поморска патрола убила најмалку 4-ца палестински милитанти на крајбрежјето на Појасот Газа. Според израелската армија, убиените палестинци се подготвувале да извршат терористички напад.

Расте тензијата во Газа

Форум - 07.06.2010

Израелската армија потврди дека убила најмалку четири палестински милитанти во бодите близу појасот Газа. Од друга страна, а неговиот најголем непријател Иран најави дека ќе прати два брода со ...

Израелската војска убила четворица Палестинци

Нетпрес - 07.06.2010

Израелската морнарица убила најмалку четворица палестински милитанти во близина на брегот на Појасот Газа, известиле службеници во израелската војска и Хамас.

Иран ќе испраќа бродови со помош за Газа

Р.С.Европа - 07.06.2010

Иранската Црвена Полумесечина соопшти дека неделава ќе испрати два брода со хуманитарна помош за Појасот Газа. Како што јави државната агенција, веќе биле повикани ирански волонтери да ги ...

Турција одбива нормализирање на односите со Израел

МРТ - 07.06.2010

Односите меѓу Турција и Израел нема да бидат нормализирани, ако Израел не дозволи независната комисија на ООН да го разгледува крвавиот напад на израелските војници на конвојот со хуманитарна помош ...

Турција бара од Израел да дозволи меѓународна истрага

Р.С.Европа - 07.06.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу денеска изјави дека нормализацијата на односите со Израел не доаѓа предвид доколу Израел не се согласи на меѓународна истрага за инцидентот со ...

Турција го повика Израел да прифати меѓународна истрага за нападите врз „Флотилата на слободата“

Алфа - 07.06.2010

Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу го повика Израел да прифати меѓународна истрага за нападите врз хуманитарниот конвој за Појасот Газа во кој загинаа деветмина турски државјани.

Турција одбива нормализирање на односите со Израел

Макфакс - 07.06.2010

Односите меѓу Турција и Израел нема да бидат нормализирани, ако Израел не дозволи независната комисија на ООН да го разгледува крвавиот напад на израелските војници на конвојот со хуманитарна помош ...

Давутоглу: Нема да има нормални односи со Израел без меѓународна истрага

Нетпрес - 07.06.2010

Не може да станува збор за нормализирање на односите со Израел ако Тел Авив се откаже од меѓународна истрага на смртносниот напад врз хуманитарниот конвој за Појасот Газа минатата недела, изјавил ...

Израел исклучен од воена вежба во Турција

Р.С.Европа - 07.06.2010

На меѓународната воена вежба што денеска започна во Турција, нема да присуствува Израел, соопштиле од Генералштабот на турската армија.

Израелските сили убија четворица Палестинци во близина на Газа

Кирилица - 07.06.2010

Припадници на израелските воено-поморски сили денеска покрај брегот на Појасот Газа убија четворица палестински бунтовници, облечени во нуркачки одела, соопштија израелската армија и силите за ...

Израел нападна брод со Палестинци

Inpress - 07.06.2010

Газа, 7. јуни (ИНПРЕС) Израелската морнарица отвори оган кон палестински брод во близина на Газа. Загинаа четворица луѓе.

Иран ќе испрати два брода со помош за Газа

МРТ - 07.06.2010

Иранската Црвена полумесечина ќе испрати два брода со хуманитарна помош за Газа кон крајот на неделата, информираат од оваа хуманитарна организација, пренесува Ирна.

Бан Ки-мун бара меѓународна истрага за израелскиот напад

Н.Македонија - 07.06.2010

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, предложил формирање меѓународна истрага за израелскиот напад врз хуманитарната флота за областа Газа, во кој беа убиени девет пропалестински ...

Израелската поморска патрола застрела четворица Палестинци

eReporter - 07.06.2010

Израелската поморска патрола утринава застрелала најмалку четврорица палестински милитанти во близина на брегот на Појасот Газа, соопштија израелската војска и Хамас.

ЕУ ќе подготви предлог за укинување на блокадата на Газа

eReporter - 07.06.2010

Советот на ЕУ ќе се обиде на 14. јуни во Луксембург да изработи заеднички предлог за укинување на блокадата на Појасот Газа.