TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев контрадикторен – Дали се затвора поглавјето од Oхридскиот договор за јазиците?

ТВ21 - 24.09.2017

Премиерот Зоран Заев од Њуjорк изјави дека со усвојувањето на законот за употреба на јазиците, Охридскиот договор ја постигнал својата цел. По интервјуто дадено за емисијата 360 степени во кое изјави дека со предлог законот за јазиците се затвора ...

Заев: Законот за јазиците е согласно Уставот и потребата на граѓаните

А1 On - 24.09.2017

Има многу јасна дистинкција како се носат закони за унапредување на употребата на јазиците во ова време, со оваа Влада и онаа порано. Порано се носеа по завршување на парламентарни избори, додека се формираше влада, на шверцерски начин, без каков ...

Заев: Законот за јазиците е согласно Уставот и потребата на граѓаните

Слободен Печат - 24.09.2017

Има многу јасна дистинкција како се носат закони за унапредување на употребата на јазиците во ова време, со оваа Влада и онаа порано. Порано се носеа по завршување на парламентарни избори, додека се формираше влада, на шверцерски начин, без каков ...

Заев: Законот за јазиците е во согласност Уставот

Слободен Печат - 24.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со Законот за употреба на јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат-М.

Заев: Законот за јазиците е во согласност со Уставот

еМагазин - 24.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со Законот за употреба на јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат-М.

Заев: Законот за јазиците е согласно Уставот и потребата на граѓаните

Вечер Прес - 24.09.2017

Има многу јасна дистинкција како се носат закони за унапредување на употребата на јазиците во ова време, со оваа Влада и онаа порано. Порано се носеа по завршување на парламентарни избори, додека се формираше влада, на шверцерски начин, без каков ...

Џафери: Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

Точка - 24.09.2017

Собранието попладнево ја прекина расправаат за законот за јазиците, која ќе продолжи по локалните избори. Пратениците шести ден по ред во рамки на 15. седница дебатира за предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање.

По локалните избори ќе продолжи расправата за Законот за употреба на јазиците

Тера - 24.09.2017

Законот за употреба на јазиците по шест дена расправа во Собранието, не го помина ни првото читање. Претседателот на Собранието Талат Џафери рече дека го исполнува ветеното дека за време на изборната кампања, која почнува в понеделник, Собраниетo ...

Заев: Законот за јазиците е согласно Уставот и потребата на граѓаните

Кумановски м. - 24.09.2017

loading... Има многу јасна дистинкција како се носат закони за унапредување на употребата на јазиците во ова време, со оваа Влада и онаа порано. Порано се носеа по завршување на парламентарни избори, додека се формираше влада, на шверцерски начин, ...

Заев: Законот за јазиците е согласно Уставот и потребата на граѓаните

Либертас - 24.09.2017

Има многу јасна дистинкција како се носат закони за унапредување на употребата на јазиците во ова време, со оваа Влада и онаа порано. Порано се носеа по завршување на парламентарни избори, додека се формираше влада, на шверцерски начин, без каков ...

Во Собранието шести ден ќе се расправа за Законот за јазиците

Канал5 - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска на напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Во Собранието денеска ќе продолжи расправата за Законот за јазиците

Фокус - 23.09.2017

Пратениците денеска на напладне, во законодавниот дом, ќе ја продолжат расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Шести ден остра дебата за Законот за употреба на јазиците

Канал5 - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија шести ден расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Пратениците продолжија со реплики на излагањето на пратеникот Никола Поповски од ВМРО-ДПМНЕ во тек на собраниската расправа во текот на ...

Собранието ја продолжи дебатата за законот за употреба на јазиците

Алсат-М - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија шести ден расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците, во прво читање. Пратениците продолжија со реплики на излагањето на пратеникот Никола Поповски од ВМРО-ДПМНЕ во тек на собраниската расправа во текот на ...

Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

Алсат-М - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Пратениците денеска шести ден во рамки на 15.

Прекината дебатата за Законот за јазиците – продолжува по изборите

Канал5 - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Пратениците денеска шести ден во рамки на 15.

Собранието ќе продолжи да работи по изборите, Џафери посака мирна и успешна кампања

ТВ21 - 23.09.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по паузата во 15 часот ја прекина 15. седница на која се расправаше за Законот за употреба на јазиците, а со тоа ја прекина и работата на Собранието до одржувањето на локалните избори на 15 октомври.

Во Собранието продолжение на расправата по законот за јазиците

24 Вести - 23.09.2017

Собранието денеска на напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Собранието ја продолжи дебатата за законот за употреба на јазиците

24 Вести - 23.09.2017

Продолжи расправата за предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден расправаат за потребата од донесување на овој закон. Пратениците од опозицијата обвинуваат дека законот е противуставен и бараат негово повлекување, ...

Никола Попоски рече дека треба да се донесе закон за употреба на јазиците, само не на фушерајски начин, Тунтев го ...

Сакам да кажам - 23.09.2017

Ни треба Закон за употреба на јазиците, затоа што треба таа интеграција во општеството на помалите заедници во општеството да се заврши, но не на ваков фушерајски начин, на каков што ова парламентарно мнозинство сака да го протне ова законко ...

Заев: Сето она што го има во законот за јазиците е уставно

Алсат-М - 23.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со законот за јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат-М.

Собранието на распуст до локални избори, Законот за албански не ја помина првата фаза

24 Вести - 23.09.2017

Законот за употреба на јазиците не го помина ни првото читање пред да почне изборната кампања. По неколкунеделните натегања и седници до раните утрински часови, пратениците одат на распуст за избори.

Експерти: Законот за јазиците – алиби за политички поени

Алсат-М - 23.09.2017

Експетите оценуваат дека законот за употреба на јазиците се користи како алиби за политички поени. Според професорот Мерсим Максути, локалните избори направиле закон да има вакво влијание.

Пратениците на одмор до завршување на локалните избори

Сакам да кажам - 23.09.2017

Собранието нема да заседава додека трае предизборната кампања за локалните избори, која што почнува во понеделник, и претседателот на Собранието Талат Џафери попладнево ги испрати на одмор пратениците.

Пратениците ноќта ја поминаа во Собранието, законот за јазици „ги заглави“ до утринските часови

ТВ21 - 23.09.2017

Маратонска седница во Собранието до првите утрински часови за законот за употреба на јазиците. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ноќта ја поминаа зборувајќи против овој предлог-закон. Пратеничката Љиљана Кузмановска го потсети претседателот на собранието ...

Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

24 Вести - 23.09.2017

Собранието попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Пратениците денеска шести ден во рамки на 15.

Заев: Законот за јазиците е уставен

Фокус - 23.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со законот за јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат-М.

Заев: Законот за јазиците е во согласност со Уставот

ТВ21 - 23.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со Законот за употреба на јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“.

Заев: Законот за јазиците е во согласност Уставот

Стандард - 23.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со Законот за употреба на јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат-М.

Заев за „360 степени“: Законот за јазиците не е противуставен

Нова ТВ - 23.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со Законот за употреба на јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат-М.

Заев: Законот за јазиците е во согласност со Уставот

МКД - 23.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со Законот за употреба на јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат-М и додаде дека сѐ што било уставно ...

Прекината расправата за законот за јазиците – ќе продолжи после изборите

Таратур - 23.09.2017

Собранието попладнево ја прекина расправаат за законот за јазиците, која ќе продолжи по локалните избори. Пратениците шести ден по ред во рамки на 15. седница дебатира за предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање.

Собранието ќе ја продолжи расправата за законот за јазиците

Макфакс - 23.09.2017

Собранието денеска напладне ќе ја продолжи расправата за предлог- законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Во Собранието продолжение на расправата по законот за јазиците

Сител - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска на напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Собранието ја продолжи дебатата за законот за употреба на јазиците

А1 On - 23.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне продолжи дебатата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците продолжија со реплики на излагањето на пратеникот Никола Поповски од ВМРО-ДПМНЕ во тек на собраниската расправа во текот ...

Дебатата за законот за јазиците, засега ставена во мирување, ќе продолжи после локалните избори

Press24 - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Пратениците денеска шести ден во рамки на 15.

Во Собранието продолжение на расправата за законот за јазиците

А1 On - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска на напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Собранието шести ден расправа за законот за јазиците

Макфакс - 23.09.2017

„Ајде да го затвориме последното големо прашање од Охридскиот рамковен договор и заедно да градиме една единствена заедничка мултикултурна и демократска граѓанска Македонија“, порача денеска Петар Атанасов од СДСМ на продолжението на собраниската ...

Дебатата за законот за јазиците, засега ставена во мирување, ќе продолжи после локалните избори

Сител - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Пратениците денеска шести ден во рамки на 15.

Собранието и денеска ќе ја продолжи расправата за законот за јазиците

Press24 - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска на напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

А1 On - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Пратениците денеска шести ден во рамки на 15.

Продолжува расправата за законот за јазиците

+инфо - 23.09.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери најави дека ќе ја прекине работата на Собранието, поради почетокот на изборната кампања за локалните избори. Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво ...

Данев: СДС сака на шверцерски начин да го донесе законот за јазиците

Курир - 23.09.2017

СДСМ не се консултираше со опозицијата додека го потпишуваа договорот со Бугарија иако опозицијата е најголемата партија со најголем број на пратеници во Република Македонија, истакна Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

Во Собранието и денес ќе се расправа за законот за јазиците

Стандард - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска на напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Расправата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

Нова ТВ - 23.09.2017

Собранието попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Пратениците денеска шести ден дебатира по Предлог законот за употреба на јазиците, во ...

Џафери: Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

Макфакс - 23.09.2017

Собранието попладнево ја прекина расправаат за законот за јазиците, која ќе продолжи по локалните избори. Пратениците шести ден по ред во рамки на 15. седница дебатира за предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање.

Расправата по законот за јазиците ќе продолжи по изборите

Р.С.Европа - 23.09.2017

Собранието попладнево ја прекина работата по петнаесетата седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат со работа по локалните избори. Пратениците денеска дебатира по Предлог законот за употреба на ...

Пратениците работеа турбо – двојазичноста се турка по секоја цена

Алфа - 23.09.2017

Пратениците и денеска расправаа за предлог законот за употреба на јазиците. Од ВМРО-ДПМНЕ потенцираа дека законот е неуставен, дискриминирачки и дека е прекршен собранискиот Деловник со цел во пресрет на локалните избори да се реализира договор меѓ ...

Собранието работи уште викендов, од понеделник започнува кампањата

Нова ТВ - 23.09.2017

Собранието денеска на напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Собраниско продолжение на расправата за законот за јазиците

Слободен Печат - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска на напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

+инфо - 23.09.2017

Претседателот на Парламентот Талат Џафери денеска ја прекина расправата и најави дека таа ќе продолжи по локалните избори. Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15.

Во Собранието продолжува расправата за законот за јазиците

МКД - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Џафери: По 6 дена дебата, решив да одиме на одмор, за законот за јазиците ќе се дебатира по изборите

МКД - 23.09.2017

Законот за употреба на јазиците по шест дена расправа во Собранието, не го помина ни првото читање, а од утре пратениците се на „изборен распуст“. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска, по паузата во 15 часот, ја прекина 15.

Заев: Законот за јазиците е во согласност Уставот

А1 On - 23.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со Законот за употреба на јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат-М.

Заев: Законот за јазиците е во согласност Уставот

+инфо - 23.09.2017

Во контекст на претстојните локални избори и најавената соработка со ДУИ, Заев вели дека тоа е нов квалитатив во македонската демократија. Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со Законот за употреба на јазиците и дека тој по изборите ќе ...

Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

Слободен Печат - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Пратениците денеска шести ден во рамки на 15.

Собранието ќе продолжи да работи по локалните избори, прекината расправата за законот за јазици

еМагазин - 23.09.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по паузата во 15 часот ја прекина 15. седница на која се расправаше за Законот за употреба на јазиците, а со тоа ја прекина и работата на Собранието до одржувањето на локалните избори на 15 октомври.

Ноќешната седница за УПОТРЕБА НА ЈАЗИЦИТЕ продолжува и денеска

Локално - 23.09.2017

Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците ноќеска по полноќ беше прекината на барање за пауза, од ВМРО ДПМНЕ, а продожението е закажано за денеска. На последната пауза по 02.00 часот и претходно претседателот на Собранието Талат ...

Дебатата за Законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

Република - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15. седница и ќе продолжи по локалните избори. Пратениците денеска шести ден во рамки на 15. седница дебатира по Предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање.

(ВИДЕО) Заев: Законот за јазиците е во согласност со Уставот

Либертас - 23.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со Законот за употреба на јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат-М.

Поповски: Ни треба Законот за јазиците, но да не биде донесен на фушерски начин

Локално - 23.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи Никола Поповски, на денешното продолжение на седницата на која се расправа за Закон за употреба на јазиците, рече дека ни е потребен ваков закон, но тој не треба да биде донесен на ...

Поповски: Ни треба Законот за јазиците, но да не биде донесен на „фушерски начин“

Мета - 23.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен министер за надворешни работи Никола Поповски, на денешното продолжение на седницата на која се расправа за Закон за употреба на јазиците, рече дека ни е потребен ваков закон, но тој не треба да биде донесен на ...

Собранието ќе продолжи да работи по изборите, Џафери посака мирна и успешна кампања

Мета - 23.09.2017

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по паузата во 15 часот, ја прекина 15. седница на која се расправаше за Законот за употреба на јазиците, а со тоа ја прекина и работата на Собрането до одржувањето на локалните избори.

Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

Вечер Прес - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина ...

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за Законот за употреба на јазиците

Канал 77 - 23.09.2017

Собранието денеска на пладне ќе ја продолжи 15. седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазициите. Предлог-законот е со европско знаменце, односно треба да биде донесен по скратена постапка.

Собранието работи уште викендов, од понеделник започнува кампањата

Република - 23.09.2017

Собранието денеска на напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Собранието шести ден расправа за законот за јазиците

Точка - 23.09.2017

„Ајде да го затвориме последното големо прашање од Охридскиот рамковен договор и заедно да градиме една единствена заедничка мултикултурна и демократска граѓанска Македонија“, порача денеска Петар Атанасов од СДСМ на продолжението на собраниската ...

Во Собранието продолжение на расправата по законот за јазиците

МК News - 23.09.2017

Во Собранието на Република Македонија денеска напладне продолжи дебатата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците продолжија со реплики на излагањето на пратеникот Никола Поповски од ВМРО-ДПМНЕ во тек на собраниската расправа во текот ...

Собранието и денеска за законот за употреба на јазиците

Локално - 23.09.2017

Расправата по оваа точка на претходните продолженија на седницата се одвиваше во тензична атмосфера, бидејќи пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека законот е неуставен, дека е резулатат на политички договор на владејачката коалиција и ...

Талат Џафери со потег кој никој не го очекуваше – еве за што се работи!

Sky - 23.09.2017

Собранието попладнево ја прекина расправаат за законот за јазиците, која ќе продолжи по локалните избори. Пратениците шести ден по ред во рамки на 15. седница дебатира за предлог законот за употреба на јазиците, во прво читање.

ПАУЗА ЗА ПРАТЕНИЦИТЕ: Ќе продолжат со работа по изборите

Фактор - 23.09.2017

Пратениците ќе одмораат се до завршувањето на локалните избори кои треба да се одржат на 15 октомври. Собранието попладнево ја прекина работата по 15-та седница, а собранискиот претседател Талат Џафери најави дека пратениците со работа ќе продолжат ...

Дебатата за законот за јазиците прекината, ќе продолжи по локалните избори

Либертас - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Пратениците денеска шести ден во рамки на 15.

Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори

Локално - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија во сабота попладне ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори. Пратениците шести ден во рамки на 15.

Заев: Сето она што го има во законот за јазиците е уставно

Локално - 23.09.2017

Бесрамно е да се зборува дека ги лажеме Албанците со законот за јазиците и дека тој по изборите ќе падне на Уставен суд, изјави премиерот Зоран Заев во интервју за емисијата „360 степени“ на Алсат-М.

Во Собранието продолжува на расправата по законот за јазиците

Либертас - 23.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска на напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците шести ден ќе расправаат за потребата од донесување на овој закон.

Собранието ја продолжи дебатата за законот за употреба на јазиците...

Н.Македонија - 23.09.2017

Собранието ја продолжи дебатата за законот за употреба на јазиците Во Собранието на Република Македонија денеска напладне продолжи дебатата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците продолжија со реплики на излагањето на пратеникот ...

Во Собранието продолжение на расправата за законот за јазиците...

Н.Македонија - 23.09.2017

Во Собранието продолжение на расправата за законот за јазиците Собранието на Република Македонија денеска напладне ќе ја продолжи расправата за Предлог законот за употреба на јазиците во прво читање.

Законот за употреба на јазиците да биде повлечен и ставен на научно-стручна расправа...

Н.Македонија - 23.09.2017

Законот за употреба на јазиците да биде повлечен и ставен на научно-стручна расправа Во целост го поддржувам ставот на колегите од Институтот „Крсте Мисирков“ во однос на Предлог-законот за употреба на јазиците.

Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори...

Н.Македонија - 23.09.2017

Дебатата за законот за јазиците ќе продолжи по локалните избори Собранието на Република Македонија попладнево ја прекина работата по 15. седница и како што најави претседателот на Парламентот Талат Џафери пратениците ќе продолжат по локалните избори.

Врелите костени оставени за по изборите...

Н.Македонија - 23.09.2017

Сега веќе е извесно дека предлог-законот за употреба на јазиците и законот за амнестија остануваат да се разгледуваат во Собранието по локалните избори, и тоа не набрзина туку низ една поширока и сеопфатна јавна дебата Од понеделник, 25 септември, ...

Собранието ќе ја продолжи 15. седница

Канал5 - 09.10.2020

На оваа седница пратениците ќе дебатираат и за Предлог на закон за спречување и заштита од дискриминација. Собранието на Република Македонија во 12:00 часот ќе ја продолжи 15. седница на која на дневен ред, меѓу другите, е Предлог на законот за ...

Продолжува собраниската дебата за законот за јазиците

ТВ21 - 22.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 15.седница. На дневен ред на седницата се Предлог – законите за употреба на јазиците, за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, за ...

Собранието ја продолжува седницата за Законот за јазиците и други закони

24 Вести - 22.09.2017

Собранието на Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 15.седница. На дневен ред на седницата се предлог - законите за употреба на јазиците, за изменување и дополнување на законот за употреба на македонскиот јазик, за престанување на ...

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

Канал5 - 22.09.2017

Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза бидејќи, како што посочи, Коалицијата „За подобра Македонија“ има конвенција за претставување на кандидатите за градоначалници. - Имајќи предвид дека коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ во 20 часот има ...

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

Алсат-М - 22.09.2017

Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците е прекината до 22 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза бидејќи, како што посочи, Коалицијата „За подобра Македонија“ има конвенција за претставување на кандидатите за ...

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

+инфо - 22.09.2017

Џафери даде пауза бидејќи, како што посочи, Коалицијата „За подобра Македонија“ има конвенција за претставување на кандидатите за градоначалници. Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците е прекината до 22 часот.

Собранието ќе ја продолжи 15. седница

А1 On - 09.10.2020

Собранието на Република Северна Македонија во 12:00 часот ќе ја продолжи 15. седница на која на дневен ред, меѓу другите, е Предлог на законот за задолжување на Република Северна Македонија со заем кај Меѓународната банка за обнова и развој – ...

Продолжува 15-тата седница на Собранието

Слободен Печат - 22.09.2017

На денешниот дневен ред на Собранието на РМ е првото читање на предлог-законот за употреба на јазиците, како и интерпелациите на тројца министри. Со почеток од 11 часот, во салата „Македонија“, работата на Собранието ќе се одвива по следниот дневен ...

Продолжува дебатата за Законот за јазици, ставовите остануваат непроменети

МРТ - 22.09.2017

Во Собранието ново продолжение на расправата по предлог- законот за употреба на јазиците. Ставовите на опозицијата и на власта непроменети. Едните тврдат дека предлогот е противуставен и дека се воведува двојазичност на целата територија на ...

Продолжува собраниската расправа, пратениците ќе гласаат за потребата од носење на нов закон за јазици

Сител - 22.09.2017

Вечерва до полноќ да се донесе потребата за носење на Законот за јазици, пратеничките кои се службено отсутни од работа да се вратат попладнето. Ова било дел од координацијата кај Талат Џафери за тоа како да се помине првата фаза од овој закон пред ...

Жестока расправа во Собранието – мнозинството брза со законот за јазици

Алфа - 22.09.2017

Жолчна расправа и лични навреди, главно на адреса ДУИ - ВМРО ДПМНЕ. И денеска беше жестока дискусијата за законот за јазици на собраниската говорница. Жолчна расправа и лични навреди, главно на адреса ДУИ - ВМРО ДПМНЕ.

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

А1 On - 22.09.2017

Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците е прекината до 22 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза бидејќи, како што посочи, Коалицијата „За подобра Македонија“ има конвенција за претставување на кандидатите за ...

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

Сител - 22.09.2017

Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците е прекината до 22 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза бидејќи, како што посочи, Коалицијата „За подобра Македонија“ има конвенција за претставување на кандидатите за ...

Денеска повторно жестока дебата за Законот за јазиците

Press24 - 22.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 15.седница. На дневен ред на седницата се Предлог - законите за употреба на јазиците, за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, за ...

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

Алфа - 22.09.2017

Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците е прекината до 22 часот. Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците е прекината до 22 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза бидејќи, како што посочи, ...

Продолжува расправата за Законот за јазиците

Макфакс - 22.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 15-тата седница. На дневен ред на седницата се Предлог – законите за употреба на јазиците, за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, за ...

Продолжува собраниската дебата за законот за јазиците

Сител - 22.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 15.седница. На дневен ред на седницата се Предлог - законите за употреба на јазиците, за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, за ...

Законот за јазиците и денеска на собраниска расправа

+инфо - 22.09.2017

Пратениците треба да расправаат и по интерпелациите за работата на министрите за финансии, култура и животна средина и просторно планирање. Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 15.седница.

Денеска продолжува расправата за Законот за јазиците и за интерпелациите за Тевдовски, Дураку и Алаѓозовски

МКД - 22.09.2017

На дневен ред на денешната собраниска седница се предлог законите за употреба на јазиците, за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, за престанување на важењето на Законот за националниот уметник на Република ...

Продолжува собраниската дебата за законот за јазиците

Стандард - 22.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 15.седница. На дневен ред на седницата се Предлог – законите за употреба на јазиците, за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, за ...

Продолжува расправата за законот за јазиците

Sky - 22.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 15. седница. На дневен ред на седницата се предлог-законите за употреба на јазиците, за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, за ...

Собранието ќе ја продолжи 15.седница

Локално - 22.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 15.седница. На дневен ред на седницата се Предлог – законите за употреба на јазиците, за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, за ...

Собраниската расправа за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот

Локално - 22.09.2017

Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците е прекината до 22 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза бидејќи, како што посочи, Коалицијата „За подобра Македонија“ има конвенција за претставување на кандидатите за ...

Денеска продолжува расправата за Законот за јазиците

Тера - 22.09.2017

На дневен ред на денешната собраниска седница се предлог законите за употреба на јазиците, за изменување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, за престанување на важењето на Законот за националниот уметник на Република ...

Расправата за законот за употреба на јазиците продолжува во 22 часот поради конвенцијата на Груевски

Либертас - 22.09.2017

Собраниската расправа за законот за употребата на јазиците е прекината до 22 часот. Претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза бидејќи, како што посочи, Коалицијата „За подобра Македонија“ има конвенција за претставување на кандидатите за ...

Пратениците ќе продолжат да расправаат за Законот за јазици...

Н.Македонија - 22.09.2017

Пратениците ќе продолжат да расправаат за Законот за јазици Собранието на Република Македонија денеска ќе го одржи петтото продолжение на 15.седница. На дневен ред на седницата се Предлог - законите за употреба на јазиците, за изменување и ...

Собранието утре ќе ја продолжи 15.седница

Алсат-М - 21.09.2017

Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на ...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Телма - 21.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Вчера попладне расправата по предлог-законот беше прекината бидејќи Собранието требаше да ги одржи 16.

Собраниска расправа за законот за јазиците

Телма - 21.09.2017

Собранието денеска ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Во текот на расправата по овој закон опозицијата ги повтори своите ставови дека законот е неуставен, дека со него се кршат процедурите и оти ...

Собранието утре ќе ја продолжи 15.седница

Канал5 - 21.09.2017

Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на ...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

ТВ21 - 21.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Вчера попладне расправата по предлог-законот беше прекината бидејќи Собранието требаше да ги одржи 16.

Ременски: Груевски им се додворува на Албанците, а ги тера пратениците да го напаѓаат законот за јазици

Фокус - 21.09.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, намерно ги става во оган неговите пратеници да говорат дека предлог-законот за јазиците е неуставен и дека не е во несогласност со Рамковниот договор, истакна пратеничката од СДСМ Фросина Ременски денес во ...

(ВИДЕО) Тунтев: Законот за јазиците нема да биде донесен пред локалните избори

А1 On - 21.09.2017

Законот за јазици нема да биде донесен пред изборите, по ова прво читање следи второ читање, амадманска расправа, па потоа и јавна расправа. Зошто е оваа фобија која ја создавате, запраша координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев ...

(ВИДЕО) Тунтев: Законот за јазиците нема да биде донесен пред изборите

Макфакс - 21.09.2017

По првото читање на законот за јазиците, следува второ читање, амандманска расправа, а потоа и јавна расправа, поради што законот нема да биде донесен пред изборите, рече координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

Собрание: Дебата за Законот за јазици

МРТ - 21.09.2017

Продолжува расправата за Законот за употреба на јазиците во прво читање во македонскиот Законодавен дом. Мора да се носат закони, кои се за доброто на сите граѓани, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ смета дека по изборите и ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за законот.

Јовановски: Никој не одговори зошто на Законот за јазиците се става европско знаменце

Курир - 21.09.2017

Пратеникот Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница предлагачите на Законот за јазици треба да бидат храбри и да излезат на говорницата за да ја објаснат потребата за донесување на овој закон и зошто се носи со европско знаменце.

Собранието утре ќе ја продолжи 15.седница

Слободен Печат - 21.09.2017

Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на ...

Собранието утре ќе ја продолжи 15.седница

+инфо - 21.09.2017

Парламентарното мнозинство истакна дека Законот е во согласност со Уставот и не го нарушува унитарниот карактер на државата. Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво ...

Собрание: Продолжува расправата за законот за јазиците

Макфакс - 21.09.2017

Собранието денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по предлог-законот за употреба на јазиците. Вчера попладне расправата по предлог-законот беше прекината, бидејќи Собранието требаше да ги одржи 16. и 17. седница.

Собранието ја продолжува расправа за законот за јазиците

Р.С.Европа - 21.09.2017

Собранието на Македонија денеска во рамки на 15 седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Вчера попладне расправата по предлог-законот беше прекината бидејќи Собранието требаше да ги одржи 16. и 17. седница.

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

МКД - 21.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Вчера попладне расправата по предлог-законот беше прекината бидејќи Собранието требаше да ги одржи 16. и 17. седница.

(ВИДЕО) Ременски: И покрај инструкциите на Груевски да бидете против, ќе гласате за законот за јазиците

Макфакс - 21.09.2017

Можам да се обложам со сите пратеници од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го гласаат Законот за употреба на јазиците и тоа ќе биде едeн голем пораз за нив, рече пратеничката од редовите на СДСМ, Фросина Ташевска Ременски.

Законот за јазици за опозицијата е дикриминаторски, за мнозинството е соживот

Правдико - 21.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Во текот на расправата по овој закон опозицијата ги повтори своите ставови дека законот е неуставен, ...

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Нова ТВ - 21.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Вчера попладне расправата по предлог-законот беше прекината бидејќи Собранието требаше да ги одржи 16. и 17. седница.

Денеска продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Press24 - 21.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Вчера попладне расправата по предлог-законот беше прекината бидејќи Собранието требаше да ги одржи 16.

Предизборни манипулации со Законот за јазици

Р.С.Европа - 21.09.2017

Законот за јазици се носи со цел предизборно да се придобијат дел од гласачите Албанците, велат дел од експертите. Други, пак, посочуваат дека ова е важно прашање кое кога тогаш мора да се реши.

(ВИДЕО) Ременски: И покрај инструкциите на Груевски да бидете против, ќе гласате за Законот за јазици

А1 On - 21.09.2017

Можам да се обложам со сите пратеници од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го гласаат Законот за употреба на јазиците и тоа ќе биде една голем пораз за нив, рече пратеничката од редовите на СДСМ, Фросина Ташевска Ременски.

Собранието утре ќе ја продолжи 15.седница

А1 On - 21.09.2017

Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на ...

Продолжи собраниската расправа за законот за јазиците

+инфо - 21.09.2017

Според парламентарното мнозинство, пак, законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на државата. Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на ...

Собранието утре ќе ја продолжи 15.седница

Кумановски м. - 21.09.2017

loading... Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот ...

Ременски: И покрај инструкциите на Груевски да бидете против, ќе гласате за Законот за јазици

Локално - 21.09.2017

Можам да се обложам со сите пратеници од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го гласаат Законот за употреба на јазиците и тоа ќе биде една голем пораз за нив, рече пратеничката од редовите на СДСМ, Фросина Ташевска Ременски, информира а1он .

Продолжува собраниската расправа за Законот за јазиците

Република - 21.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Вчера попладне расправата по предлог-законот беше прекината бидејќи Собранието требаше да ги одржи 16. и 17. седница.

Тунтев: Законот за јазиците нема да биде донесен пред изборите

Точка - 21.09.2017

По првото читање на законот за јазиците, следува второ читање, амандманска расправа, а потоа и јавна расправа, поради што законот нема да биде донесен пред изборите, рече координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев.

Ременски: Груевски им се додворува на Албанците, а ги тера пратениците да го напаѓаат законот за јазици

Либертас - 21.09.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, намерно ги става во оган неговите пратеници да говорат дека предлог-законот за јазиците е неуставен и дека не е во несогласност со Рамковниот договор, истакна пратеничката од СДСМ Фросина Ременски денес во ...

Јовановски: Зошто на Законот за јазиците се става европско знаменце!

Република - 21.09.2017

Пратеникот Крсто Јовановски од ВМРО-ДПМНЕ од собраниската говорница предлагачите на Законот за јазици треба да бидат храбри и да излезат на говорницата за да ја објаснат потребата за донесување на овој закон и зошто се носи со европско знаменце.

Продолжува собраниската расправа за законот за јазиците

Точка - 21.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Вчера попладне расправата по предлог-законот беше прекината бидејќи Собранието требаше да ги одржи 16.

Ременски: Груевски им се додворува на Албанците, а ги тера пратениците да го напаѓаат законот за јазици

iPortal - 21.09.2017

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, намерно ги става во оган неговите пратеници да говорат дека предлог-законот за јазиците е неуставен и дека не е во несогласност со Рамковниот договор, истакна пратеничката од СДСМ Фросина Ременски денес во ...

Пратениците утре од 11 часот ќе продолжат за Законот за јазиците

Либертас - 21.09.2017

Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на ...

Како се спроведува македонскиот јазик на подрачја каде не е говорен јазик?

Вечер Прес - 21.09.2017

Едно од прашањата кои беа поставени од собраниската говорница во рамки на расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање беше и прашањето колку се почитува македонскиот јазик и кирилското писмо во општините со мнозинско ...

Собрание: Никој не сака закон за јазици што ќе падне на Уставен

Локално - 21.09.2017

Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на ...

15. седница продолжува утре

Вечер Прес - 21.09.2017

Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со Уставот, не го нарушува унитарниот карактер на ...

Ременски: И покрај инструкциите на Груевски да бидете против, ќе гласате за законот за јазиците

Точка - 21.09.2017

Можам да се обложам со сите пратеници од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го гласаат законот за употреба на јазиците и тоа ќе биде едeн голем пораз за нив, рече пратеничката од редовите на СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски.

Законот за јазици за опозицијата е дикриминаторски, за мнозинството е соживот...

Н.Македонија - 21.09.2017

Законот за јазици за опозицијата е дикриминаторски, за мнозинството е соживот Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање.

Собранието утре ќе ја продолжи 15. седница...

Н.Македонија - 21.09.2017

Собранието утре ќе ја продолжи 15. седница Пратениците попладнево во рамки на 15. седница ја продолжија расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците во прво читање. Пратениците од мнозинството истакнаа дека Законот е во согласност со ...

Законот за јазици и смената на Бедредин Ибраими во Собранието

24 Вести - 20.09.2017

Предлог-законот за употреба на јазиците повторно заглави во собраниска расправа. Денешната расправа продолжи со бројни реплики, контрареплики, процедурални забелешки, но и обвинувања на релација ВМРО-ДПМНЕ -ДУИ.

Законот за јазиците и денеска пред пратениците

24 Вести - 20.09.2017

Собранието на Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците синоќа расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него.

Законот за јазиците и денеска пред пратениците

ТВ21 - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците синоќа до доцна расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него.

Пратениците расправаат за законот за употреба на јазиците

ТВ21 - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. И денешната расправа продолжи со бројни реплики, контрареплики, процедурални забелешки и обвинувања.

Утре продолжува собраниската расправа за законот за употреба на јазиците

Канал5 - 20.09.2017

Собранието попладнево ја продолжи 15. седница по Предлог-законот за употреба на јазиците на која пратениците од опозицијата продолжија со реплики, контра реплики, процедурални забелешки и обвинувања.

Расправата за законот за употреба на јазиците продолжува утре

Алсат-М - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи 15. седница по Предлог-законот за употреба на јазиците на која пратениците од опозицијата продолжија со реплики, контрареплики, процедурални забелешки и обвинувања.

Законот за јазиците и денеска пред пратениците

Алсат-М - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците синоќа до доцна расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него.

Пратениците расправаат за законот за употреба на јазиците

Канал5 - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. И денешната расправа продолжи со бројни реплики, контрареплики, процедурални забелешки и обвинувања.

Законот за јазиците и денеска пред пратениците

А1 On - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците синоќа до доцна расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него.

Законот за јазиците и денеска пред пратениците

Р.С.Европа - 20.09.2017

Собранието денеска треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците синоќа до доцна расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него. Опозицијата обвини дека законот е неуставен и со него се кршат ...

Продолжува расправата за Предлог- законот за употреба на јазиците

МРТ - 20.09.2017

Пратениците синоќа до доцна расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него. Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15-тата седница треба да ја продолжи расправата по Предлог- законот за употреба на јазиците.

Законот за јазиците и денеска пред пратениците

+инфо - 20.09.2017

Пратениците синоќа до доцна расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него. Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците.

Законот за јазиците и денеска пред пратениците

Сител - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците синоќа до доцна расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него.

Законот за јазиците пред пратениците - продолжува жестоката дебата

Press24 - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците синоќа до доцна расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него.

Продолжува расправата за Законот за употреба на јазиците

Макфакс - 20.09.2017

Собранието денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на ...

ВИДЕО: На пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и понатаму им пречи европското знаме

А1 On - 20.09.2017

Ова мало знаменце во десниот агол на предлог законот за јазици го срами она големо европско знаме кон кое се стреми државата, изјави од собраниската говорница пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија.

(ВИДЕО) Стевананџија: СДСМ сака на бандитски начин да го прошверцува законот за јазиците

Макфакс - 20.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија, ги праша пратениците од владејачкото мнозинство зошто брзаат со законот за јазиците. Тој ги обвини пратениците од СДСМ дека сакаат на бандитски начин да го прошверцуваат овој закон.

Вељаноски: Во 2008-ма и 2011-та, лично јас го правев Законот за јазици

А1 On - 20.09.2017

Во 2008-ма, а потоа и во 2011-та, заедно со група пратеници, во мојот кабинет, го правев Законот за јазици но беше во рамките на Уставот и Рамковниот договор, рече поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Вељаноски: Кога ние го предложивме законот за јазиците, за СДСМ беше неуставен, а сега му ставија европско знаменце

Макфакс - 20.09.2017

Во 2008 година, кога ние го работевме законот за јазиците со група пратеници, СДСМ реагира и тврдеше дека законот е неуставен, а сега вицепремиерката Радмила Шекеринска му стави европско знаменце, рече пратеникот од ВМРО-ПДМНЕ, Трајко Вељаноски, на ...

Расправата за законот за употреба на јазиците продолжува утре

А1 On - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи 15. седница по Предлог-законот за употреба на јазиците на која пратениците од опозицијата продолжија со реплики, контрареплики, процедурални забелешки и обвинувања.

Стевананџија: Се стремам во мојата татковина да не се плаќа 5.000 евра казна ако се зборува мајчиниот јазик

Курир - 20.09.2017

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Димитар Стевананџија, од Собраниската говорница говореше за како што кажа противуставното законско решение за Законот за јазици, предоложено на шверцерски начин. Стевананџија напомена дека по последните реакции работата ...

Данев: Го носите неуставниот Закон за јазици за да не ви се одлепи селотејп коалицијата

Курир - 20.09.2017

Јасно е како бев ден дека Законот за јазици е неуставен и тоа се зборови на неколку пратеници од СДСМ и владејачкото мнозинство, истакнува пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Драган Данев. -Процедурата е нарушена, односно Деловникот за работа на Собранието е ...

Авировиќ: Професорите лингвисти имаат забелешки за Законот за јазици

Курир - 20.09.2017

Професорите упатија едно барање и еден приговор и сите го имаме, каде тие вршат детална анализа на предложениот Закон за јазици и меѓудругото имаат голема забелешка за која ние никаде не зборуваме за тоа во Парламентот, истакна на денешната ...

Продолжува дебатата за Предлог- законот за употреба на јазиците

МРТ - 20.09.2017

Продолжи дебатата за Предлог- законот за употреба на јазиците. Опозицијата бара негово повлекување и јавна расправа. Власта уверува дека нема да има двојазичност на целата држава... Законот за јазици покрај на широка дискусија треба да се стави и на ...

Расправата за законот за употреба на јазиците продолжува утре

Стандард - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи 15. седница по Предлог-законот за употреба на јазиците на која пратениците од опозицијата продолжија со реплики, контрареплики, процедурални забелешки и обвинувања.

Власта по секоја цена сака да го протурка Законот за јазици

Алфа - 20.09.2017

Кога во 2008 година се правеше законот за јазици Шеќеринска тврдеше дека е неуставен ,а сега на контроверзниот текст му стави европско знаменце, реагираа од собраниската говорница пратениците на ВМРО ДПМНЕ.

Законот за јазиците и денеска пред пратениците

Стандард - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците синоќа до доцна расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него.

Расправата за законот за употреба на јазиците продолжува утре

Либертас - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи 15. седница по Предлог-законот за употреба на јазиците на која пратениците од опозицијата продолжија со реплики, контрареплики, процедурални забелешки и обвинувања.

Вељаноски: Кога ние го предложивме законот за јазиците, за СДСМ беше неуставен, а сега му ставија европско знаменце

Точка - 20.09.2017

Во 2008 година, кога ние го работевме законот за јазиците со група пратеници, СДСМ реагира и тврдеше дека законот е неуставен, а сега вицепремиерката Радмила Шекеринска му стави европско знаменце, рече пратеникот од ВМРО-ПДМНЕ, Трајко Вељаноски, на ...

Расправата за законот за употреба на јазиците продолжува утре

Кумановски м. - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи 15. седница по Предлог-законот за употреба на јазиците на која пратениците од опозицијата продолжија со реплики, контрареплики, процедурални забелешки и обвинувања.

Во Собрание и денес ќе се кршат копја за Законот за јазици

Фактор - 20.09.2017

Надвор е свежо, ама внатре во Собрани најверојатно ќе врие. Законот за јазици и денес ќе биде жешката тема за која пратениците ќе треба да дискутираат. Досега имаше само тензии а како ќе биде не денешната 15.

Собранието денеска ќе ја продолжи расправата за Законот за употреба на јазиците

Мета - 23.09.2017

Собранието денеска на пладне ќе ја продолжи 15. седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазициите. Предлог-законот е со европско знаменце, односно треба да биде донесен по скратена постапка.

Законот за јазиците и денеска пред пратениците

Тера - 20.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците. Пратениците синоќа до доцна расправаа по овој закон и имаа поделени мислења за него.

Собранието ја продолжува расправата за Законот за употреба на јазиците

Либертас - 20.09.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи 15. седница на која на дневен ред е законот за употреба на јазициите. Предлог-законот е со европско знаменце, односно треба да биде донесен по скратена постапка.

Стевананџија: СДСМ сака на бандитски начин да го прошверцува законот за јазиците

Точка - 20.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Димитар Стевананџија, ги праша пратениците од владејачкото мнозинство зошто брзаат со законот за јазиците. Тој ги обвини пратениците од СДСМ дека сакаат на бандитски начин да го прошверцуваат овој закон.

Законот за јазиците и денеска пред пратениците...

Н.Македонија - 20.09.2017

Законот за јазиците и денеска пред пратениците Собранието на Република Македонија денеска во рамки на 15. седница треба да ја продолжи расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците.

Нов заплет на собраниската расправа за јазикот...

Н.Македонија - 20.09.2017

Нов заплет на собраниската расправа за јазикот Собранието и вчера во рамките на 15-та седница ја продолжи расправата по предлог-законот за употреба на јазиците со голем број реплики, контрареплики, процедурални забелешки и обвинувања.

Расправата за законот за употреба на јазиците продолжува утре...

Н.Македонија - 20.09.2017

Расправата за законот за употреба на јазиците продолжува утре Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи 15. седница по Предлог-законот за употреба на јазиците на која пратениците од опозицијата продолжија со реплики, контрареплики, ...

И партиите во ринг со спротивставени аргументи ...

Н.Македонија - 20.09.2017

И партиите во ринг со спротивставени аргументи Предлог-законот за употреба на јазиците продолжува да биде жешка тема во јавноста во периодот пред кампањата за локалните избори. Во моментов законот е влезен во собраниска процедура, во фаза на прво ...

Собранието расправа за законот за употребата на јазиците

Канал5 - 19.09.2017

И во расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците што вечерва се одвива во Собранието на Република Македонија поделени беа мислењата на дискутантите за ова законско решение. За пратениците од опозицијата решението е неуставно, со него се ...

Собранието ќе расправа за законот за стечајци

Канал5 - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

Собранието ќе расправа за законот за стечајци

24 Вести - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

Собранието ќе расправа за Законот за стечајците

Фокус - 19.09.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, во јавноста познат како закон ...

Жестока расправа за законот за употреба на јазиците

Канал5 - 19.09.2017

Почна жестоката расправа во Собранието за законот за употреба на јазиците. Пратениците од опозицијата обвинија за насилство на деловникот , додека од позицијата дека станува збор за европски закон .

Обновена расправата за Законот за јазиците

Телма - 19.09.2017

За едните, Законот за јазиците ги урива бариерите и отвара перспективи за граѓанска Македонија. За другите, законот е вовед во двојазичност за да се покрие криминалот на власта. Со вакви тези, бројни реплики и контрареплики, продолжи собраниската ...

ВМРО-ДПМНЕ: Жестоко ќе се спротивставиме на кукавичкото однесување на СДСМ

Фокус - 19.09.2017

ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение најавија дека жестоко ќе се спротивстават на „ова кукавичко однесување“ на СДСМ во однос на Законот за јазици. -Со сите дозволени средства ќе се обидеме оваа тема да не помине незабележано и на најгласен можен начин ќе се ...

Собраниска расправа за законот за јазиците

Алсат-М - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи расправата по Предлог законот за употреба на јазиците. Пратениците од опозицијата и попладнево го изнесоа својот став за неуставност на решението, за кршење во процедурите, за злоупотреба на ...

Бурна собраниска расправа за Законот за употреба на јазиците

МРТ - 19.09.2017

Опозицијата обвинува дека целта е да се воведе двојазичност низ целата земја. СДСМ побара да престанат сценаријата за наводно разнебитување. Пратениците од опозицијата бараат јавна расправа за Законот за јазиците и негово усогласување со Уставот и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пратениците на СДСМ кукавички се откажаа од дебата за законот за јазиците

Макфакс - 19.09.2017

„Пратениците на СДСМ на најкукавички начин се откажаа од дебата за законот за јазиците кој што е со цел воведување на двојазичност на целата територија. Сакајќи да се протне двојазичноста на Македонија на мала врата и да се скрати дебатата денес ...

Данев: Целта за носење на законот за јазиците е една- Петре Шилегов единствен кандиат за градоначалник на СДСМ и ДУИ

Курир - 19.09.2017

Мислам дека ова е крајно потценување на интелигенцијата на сите пратеници независно од која пратеничка група и на апсолутно сите граѓани на Македонија, ова го истакна пратеникот Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ во врска со носењето на законот за употреба ...

Собранието ќе расправа за законот за стечајци

Правдико - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

Законот за стечајците на собраниска расправа

Press24 - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

Чипушева: Парламентарното мнозинство со сила и насилство го турка Законот за јазици

Курир - 19.09.2017

Пратеничката Нада Чипушева денеска во Собранието истакна дека парламентарното мнозинство го турка Законот за јазици со сила и насилство. -Еден таков закон беше донесен во 2008 и 2011 година, меѓутоа, со сосема друг наслов.

Собраниска расправа за законот за јазиците

А1 On - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи расправата по Предлог законот за употреба на јазиците. Пратениците од опозицијата и попладнево го изнесоа својот став за неуставност на решението, за кршење во процедурите, за злоупотреба на ...

Мицевски бара јавна дебата за текстот на Законот за јазици на која ќе се произнесат сите релевантни институции

Курир - 19.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денеска од собраниската говорница порача дека постои политички договор меѓу две политички партии за да се подигне рејтингот на една од нив која во изминатите четири години на локални ниво не направила ништо, ...

Собраниска расправа за законот за јазиците

+инфо - 19.09.2017

Џафери на барање на Милошовски даде пауза и закажа продолжување на седницата во 20.30 часот. Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи расправата по Предлог законот за употреба на јазиците.

Собранието продолжи со дебатата околу законот за јазици

Алфа - 19.09.2017

Власта и натаму нема слух за барањата на МАНУ, лингвистите и уставните експерти за да го повлече законот за јазици од расправата и да овозможи јавна дебата. Власта и натаму нема слух за барањата на МАНУ, лингвистите и уставните експерти за да го ...

Поделени мислењата на пратениците во врска со законот за јазици

А1 On - 19.09.2017

И во расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците што вечерва се одвива во Собранието на Република Македонија поделени беа мислењата на дискутантите за ова законско решение. За пратениците од опозицијата решението е неуставно, со него се ...

Собранието расправа за законот за употребата на јазиците

+инфо - 19.09.2017

Собраниската седница на која се расправа за Законот за јазиците продолжи и во доцните часови. И во расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците што вечерва се одвива во Собранието на Република Македонија поделени беа мислењата на ...

Законот за стечајци денеска пред пратениците

+инфо - 19.09.2017

Со него се очекува да се реши статусот на стечајците кои не беа опфатени со претходниот закон. Собранието денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради ...

Собранието ќе расправа за законот за стечајци

А1 On - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

Собранието ќе расправа за законот за стечајци

Сител - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

Денес на дневен ред на Собранието се интерпелации за тројца министри

Слободен Печат - 19.09.2017

На второто продолжение на 15-тата седница на Собранието, меѓу другото, на дневен ред се и интерпелациите на министрите Драган Тевдовски, Роберт Алаѓозовски и Садула Дураку. Најпрво, во 10:15 часот седница ќе одржи Комисијата за надворешна политика и ...

Собранието ќе расправа за Законот за стечајци

МРТ - 19.09.2017

Попладнево продолжува и 15-тата седница во која главна точка е Законот за употреба на јазиците... Во Собранието денеска продолжува 12-тата седница на која ќе се расправа за Предлог-законот за стечајците поднесен од владејачката коалиција.

Собранието ќе расправа за Законот за стечајците

Тера - 19.09.2017

Собранието денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, во јавноста познат како закон ...

Пратениците ќе расправаат за Законот за стечајци

iPortal - 19.09.2017

Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, во јавноста познат како закон за стечајците е денеска на дневен ред на седница на Собранието на ...

Пратениците ќе расправаат за законот за стечајци

Kumanovo News - 19.09.2017

Законот е поднесен од пратеници од парламентарното мнозинство, а со него се очекува да се реши статусот на стечајците кои не беа опфатени со претходниот закон. Во Куманово со овој закон ќе бидат опфатени околу 800 лица или околу 3000 во целата ...

Собранието ќе расправа за законот за стечајци

Локално - 19.09.2017

– Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

Мицевски бара јавна дебата за текстот на Законот за јазици

Република - 19.09.2017

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски денеска од собраниската говорница порача дека постои политички договор меѓу две политички партии за да се подигне рејтингот на една од нив која во изминатите четири години на локални ниво не направила ништо, ...

Пратениците попладнево ја продолжија расправата за законот за јазиците

Либертас - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи расправата по Предлог законот за употреба на јазиците. Пратениците од опозицијата и попладнево го изнесоа својот став за неуставност на решението, за кршење во процедурите, за злоупотреба на ...

Пратениците ќе расправаат за Законот за стечајци

Канал 77 - 19.09.2017

Собранието ќе ја продолжи 12 седница на која треба да расправа за предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

Поделени мислењата на пратениците во врска со законот за јазици

Локално - 19.09.2017

И во расправата по Предлог-законот за употреба на јазиците што вечерва се одвива во Собранието на Република Македонија поделени беа мислењата на дискутантите за ова законско решение. За пратениците од опозицијата решението е неуставно, со него се ...

Денес на дневен ред на Собранието се интерпелации за тројца министри

Либертас - 19.09.2017

На второто продолжение на 15-тата седница на Собранието, меѓу другото, на дневен ред се и интерпелациите на министрите Драган Тевдовски, Роберт Алаѓозовски и Садула Дураку. Најпрво, во 10:15 часот седница ќе одржи Комисијата за надворешна политика и ...

Собранието ќе расправа за законот за стечајци

Либертас - 19.09.2017

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата.

ВМРО-ДПМНЕ: Пратениците на СДСМ кукавички се откажаа од дебата за законот за јазиците

Точка - 19.09.2017

„Пратениците на СДСМ на најкукавички начин се откажаа од дебата за законот за јазиците кој што е со цел воведување на двојазичност на целата територија. Сакајќи да се протне двојазичноста на Македонија на мала врата и да се скрати дебатата денес ...

Собранието ќе расправа за законот за стечајци

Вечер Прес - 19.09.2017

Законот е поднесен од пратеници од парламентарното мнозинство, а со него се очекува да се реши статусот на стечајците кои не беа опфатени со претходниот закон. Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12.

Собранието ќе расправа за законот за стечајци...

Н.Македонија - 19.09.2017

Собранието ќе расправа за законот за стечајци Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи 12. седница на која треба да расправа за Предлог-законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на ...

Собраниска расправа за законот за јазиците...

Н.Македонија - 19.09.2017

Собраниска расправа за законот за јазиците Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи расправата по Предлог законот за употреба на јазиците. Пратениците од опозицијата и попладнево го изнесоа својот став за неуставност на решението, ...

Законот за јазици и мигрантите – најкоментирани теми

Р.С.Европа - 18.09.2017

Протестите против законот за јазици се најкоментирана тема од нашите читатели на социјалните мрежи. Тие ја коментираат и темата за бегалците. Законот за јазици остана да „виси“ во Собранието, а „бранителите на јазикот“ протестираат и бараат да не се ...