TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ДУИ не вршело притисок врз судот

Време - 12.11.2005

РЕАКЦИИ НА ТВРДЕЊАТА НА АДВОКАТОТ ЛИМАНИ ЗА СЛУЧАЈОТ МАЛЕЧКА Демократската унија за интеграција ги отфрли тврдењата на адвокатот Нуман Лимани, кој за „Време“ изјави дека пресудата за двајцата албански новинари е донесена под притисок на нивниот пратеник Фазли Велиу.

Малечка заглави во затвор поради проневерите на Фазли Велиу

Време - 11.11.2005

АДВОКАТОТ НУМАН ЛИМАНИ ТВРДИ Александар Божиновски Рејмонда Малечка, албанската новинарка, која завчера повторно беше осудена поради подготовка за тероризам, добила толкава казна затоа што открила дека Фазли Велиу, пратеник на ДУИ и идеологот на ОНА, проневерил огромна сума пари, кои албанската ...

Малечка открила непријатни детали за македонски политичари?

Време - 10.11.2005

ШТО СЕ КРИЕ ЗАД СЛУЧАЈОТ СО ОСУДЕНИТЕ АЛБАНСКИ РЕПОРТЕРИ Александар Божиновски Рајмонда Малечка, албанската слободна новинарка што е осудена на пет години затвор за подготвување тероризам, работела на стории за политичари-Албанци од Македонија и дошла до крајно компромитирачки материјали за нив, ...

Пресудата за Малечка без многу правна логика

А1 - 09.11.2005

Симптоматична пресуда, без многу правна логика. Вака професори по Кривично право ја коментираат вчерашната пресуда со која албанската новинарка Рајмонда Малечка и нејзиниот татко Бујар заработија по 5 години казна затвор за подготвување на тероризам.

Пет години затвор за снимање на бандата на Красниќи во Кондово

Вест - 09.11.2005

ПРЕСУДА ЗА ПОДГОТВУВАЊЕ ТЕРОРИЗАМ По пет години затвор и доживотно протерување од Македонија е пресудата на судскиот совет за албанските државјани Рајмонда и нејзиниот татко Бујар Малечка за подготвување тероризам. Пресудата беше соопштена вчера во основниот суд 1 во Скопје.

Албанските новинари повторно осудени на 10 години затвор

Време - 09.11.2005

СКОПСКИОТ СУД ЈА ПОВТОРИ ПРЕСУДАТА Рајмонда Малечка и нејзиниот татко Бујар, албански слободни новинари, вчера во Основниот суд Скопје 1 повторно се осудени на по пет години затвор поради снимањето на Агим Красниќи и неговата вооружена група во скопското село Кондово.

Малечка пак доби голема казна

Дневник - 09.11.2005

ПРЕСУДА НА ОСНОВНИОТ СУД СКОПЈЕ 1 Албанецот Бујар и неговата ќерка Рајмонда Малечка вчера беа осудени на по пет години затвор откако во март годинава биле фатени како снимаат фотографии и видеозаписи од вежби на вооружената група на Агим Красниќи во Кондово.

Красниќи ја чини Малечка 5 години затвор

Вечер Прес - 09.11.2005

"Терористи, терористи", викаа вчера во судницата во Основниот суд Скопје 1 роднините на Бујар и Рајмонда Малечка, татко и ќерка, албански државјани, обвинети за тероризам, при изрекувањето на пресудата со која тие добија по пет години затвор.

По 5 години затвор за Рајмонда и Бујар Малечка

А1 - 08.11.2005

Рајмонда и Бујар Малечка повторно се осудени на по 5 години затвор за дело подготвување тероризам. Пресудата денеска е изречена во Основниот суд 1. Судот ги прогласи виновни дека на 2 април заедно со вооружената група на Красниќи снимале видео касета на која имало слики како вооружените се ...

Денеска пресуда за новинарката од Албанија

Дневник - 08.11.2005

ОСНОВЕН СУД СКОПЈЕ 1 Пресудата за случајот против новинарката од Албанија и нејзиниот татко, кои во март биле фатени како снимаат фотографии и видеозаписи од вежби на вооружената група на Агим Красниќи во Кондово се очекува да биде изречена денеска во Основниот суд 1 во Скопје.

Повторно пет години затвор за албанската новинарка Малечка

Канал5 - 08.11.2005

Албанската новинарка Рајмонда Малечка и нејзиниот татко Бујар на денешното повторено судење во Скопскиот суд 1 беа повторно осудени на по пет години затвор за дело подготвување тероризам. Албанската новинарка Рајмонда Малечка и нејзиниот татко Бујар на денешното повторено судење во Скопскиот суд 1 ...

Албанската новинарка повторно осудена на пет години затвор

Макфакс - 08.11.2005

Скопје Албанската новинарка Рајмонда Малечка и нејзиниот татко Бујар, денеска, беа повторно осудени на по пет години затвор за дело подготвување тероризам. Апелациониот суд, во септември, ја поништи петгодишната затворска казна, а предметот го врати во првостепена постапка.