TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Оланд: Париз денеска е престолнина на светот

24 Вести - 11.01.2015

Париз денеска е престолнина на светот, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд пред одржувањето на Маршот на солидарноста со жртвите во терористичките акции кои почнаа со напад врз сатиричниот весник Шарли ебдо и во кои беа убиени 17 ...

„Републикански марш“ против тероризмот во Париз

24 Вести - 11.01.2015

Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш“ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат предводени од актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.

Милион луѓе на Маршот на солидарноста во Париз

24 Вести - 11.01.2015

Повеќе од еден милион лица излегоа на улиците во Париз, на Маршот против тероризмот. Дејвид Камерон и Ангела Меркел се дел од четириесетината светски лидери кои му се придружија на францускиот претседател Франсоа Оланд на маршот.

„Републикански марш“ против тероризмот во Париз

Нова ТВ - 11.01.2015

Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш“ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат предводени од актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.

ФОТО: Светот маршираше во Париз

Утрински - 11.01.2015

Франција манифестираше единство околу заканата, а светот солидарност со неа Во Париз денеска се одржа „маршот на единство“ на кој милион и половина луѓе меѓу кои и семејствата на убиените, голем број светски лидери и обични граѓани дефилираа ...

„Републикански марш“ против тероризмот во Париз

Утрински - 11.01.2015

Педесетина шефови на држави или влади или нивни високи претставници денеска заедно со францускиот претседател Франсоа Оланд ќе учествуваат на „Републиканскиот марш“ во Париз. На вчерашните спонтани маршеви во Франција, учествуваа околу 700.000 лица, ...

„Републикански марш“ против тероризмот во Париз

Алсат-М - 11.01.2015

Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш“ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат предводени од актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.

Крик за слобода: стотици илјади луѓе спремни за маршот на солидарноста во Париз (ВИДЕО)

МКД - 11.01.2015

Лидерите на 40 земји денеска ќе присуствуваат на маршот во чест на жртвите од терористичките напади во Париз. На „големиот марш“ во главниот град на Франција се очекува да се соберат околу еден милион луѓе.

Милион граѓани излегоа на Маршот за солидарноста во Франција

Кајгана - 11.01.2015

Околу милион луѓе и повеќе од 40 светски лидери се собраа во центарот на Париз во склоп на историскиот Марш за солидарност, организиран во знак на сеќавање на жртвите во убиствените напади што се случија во текот на изминатата седмица во Франција, ...

Оланд: Париз е денес престолнина на светот (ВО ЖИВО)

МКД - 11.01.2015

Францускито претседател Франсоа Оланд изјавил дека Париз е денес „престолнина на светот“ пред Маршот на солидарноста со жртвите на терористичките акции кои почнаа со нападот врз сатиричниот неделник Шарли ебдо, во кои загинаа 17 лица.

3 милиони луѓе на маршот за солидарноста во Париз

МКД - 11.01.2015

Три милиони лица излегоа на улиците во Париз, на Маршот против тероризмот. Дејвид Камерон и Ангела Меркел се дел од четириесетината светски лидери што му се придружија на францускиот претседател Франсоа Оланд на маршот.

Марш на солидарноста во Париз

Радио МОФ - 11.01.2015

Над еден милион луѓе, според проценките, попладнево се собраа во Париз, каде учествуваат на Маршот на солидарноста во сеќавање на жртвите од терористичкиот напад врз весникот „Шарли Ебдо“ минатата недела, во кој загинаа 12 луѓе.

„Републикански марш“ против тероризмот во Париз

Алфа - 11.01.2015

Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш“ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат предводени од актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.

Цел Париз денеска ќе маршира против тероризмот

Телеграф - 11.01.2015

„Републиканскиот марш“ ќе го предводат претседателот Оланд и неговиот претходник Саркози, а ќе учествуваат и голем број светски лидери Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш“ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат ...

Историски Марш против тероризмот во Париз

Идивиди - 11.01.2015

Париз, 11 јануари 2015 (МИА) - Над два милиона луѓе беа на Маршот на солидарноста во Париз и на собири ширум Франција против тероризмот и во знак на сеќавање со убиените во терористичките напади извршени во изминатите денови во францускиот главен ...

ОЛАНД: Париз денеска е престолнина на светот

Телеграф - 11.01.2015

На Маршот се очекуваат повеќе од милион луѓе и присуство на повеќе од 40 светски лидери кои ќе и искажат поддршка на Франција Париз денеска е престолнина на светот, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд пред одржувањето на Маршот на ...

МАРШ НА СОЛИДАРНОСТА: Се извикуваше „слобода, цртање, пишување“

Телеграф - 11.01.2015

Денеска и македонските новинари преку марш се приклучија на оддавање на почит на загинатите колеги новинари од францускиот сатиричен неделник Десетици светски лидери – еден до друг, оддадоа денеска почит со едноминутно молчење на жртвите од ...

ФРАНЦУЗИТЕ НА НОЗЕ: „Не“ за тероризмот, масовноста на Маршот „без преседан“

Телеграф - 11.01.2015

Учесниците на Маршот беа распоредени на многу поголемо подрачје од првобитно планираните маршрути, се вели во соопштението на Министерството за внатрешни работи на Франција Масовноста на Маршот на солидарноста одржан денеска во Париз против ...

Оланд ,Саркози, Меркел сите на „Републикански марш“ против тероризмот во Париз

Локално - 11.01.2015

Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш“ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат предводени од актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.

МИНУТА МОЛК: Светските лидери, еден до друг им оддадоа почит на жртвите во Париз (ФОТО)

Телеграф - 11.01.2015

Проценките се дека повеќе од милион луѓе меѓу кои и 40 светски лидери, учествуваат во Маршот во Париз, додека слични собири беа организирани и во други градови Десетици светски лидери – еден до друг, оддадоа денеска почит со едноминутно молчење на ...

Наредба до француските полицајци: Носете оружје постојано, терористите се засилија

Локално - 11.01.2015

Неколку часа пред почетокот на гигантскиот “Марш за солидарност” во Париз безбедносните сили се во состојба на ...

Никаков терористички акт нема да го спречи „маршот на слободата“

Фактор - 11.01.2015

Американскиот државен секретар, Џон Кери, порача денес дека никаков терористички акт нема да го спречи „маршот на слободата“ и изрази солидарност со францускиот народ по исламистичките напади.

Кери: Ниеден терористички акт нема да ја запре слободата

Локално - 11.01.2015

Нема таков терористички акт, кој некогаш ќе го запре походот на слободата, изјави американскиот државен секретар Џон Кери, неколку часа пред големата манифестација во Париз против нападите, во кои загинаа 17 лица во Франција.

МИЛИОНИ ЛУЃЕ ВО ПАРИЗ: Светските политичари ќе маршираат против тероризмот

Телеграф - 11.01.2015

Маршот во Париз и во другите француски градови ќе почне во 15 часот Педесетина шефови на држави или влади или нивни високи претставници денеска заедно со францускиот претседател Франсоа Оланд ќе учествуваат на „Републиканскиот марш“ во Париз .

Марш на солидарноста во Париз

Фактор - 11.01.2015

Повеќе од милион луѓе поддржани од над 40 светски лидери ќе излезат денес на улиците на Франција на „Марш на солидарноста“ за да го искажат својот револт против терористичките напади што деновиве ја потресија земјата, а во кој беа убиени 17 лица.

(ФОТО) Париз: Илјадници луѓе во чест на жртвите

Фактор - 11.01.2015

Повеќе стотици илјади луѓе се собраа на градските улици во Париз за да се приклучат на маршот на солидарноста. Протестната прошетка, наречена „плач за слобода“ се одржува во чест на жртвите на неодамнешните напади во Париз.

Повеќе од милион и пол луѓе меѓу кои и 40 светски лидери сплотени маршираа во Париз против тероризмот

Локално - 11.01.2015

Десетици светски лидери – еден до друг, денеска со едноминутно молчење им оддадоа почит на жртвите од терористичките напади во Франција, во кој беа убиени 17 луѓе, а потоа ги поведоа граѓаните во Марш на солидарноста.

Европските лидери на марш против тероризмот низ улиците на Париз

Алфа - 11.01.2015

Повеќе од милион луѓе, 40 европски лидери фатени за раце тргнаа на историски марш против тероризмот низ улиците во Париз. Повеќе од милион луѓе, 40 европски лидери фатени за раце тргнаа на историски марш против тероризмот низ улиците во Париз.

ВИДЕО: Историски марш против тероризмот во Париз – над 1,5 милиони луѓе на улиците

МК News - 11.01.2015

Над два милиона луѓе беа на Маршот на солидарноста во Париз и на собири ширум Франција против тероризмот и во знак на сеќавање со убиените во терористичките напади извршени во изминатите денови во францускиот главен град, јави дописникот на МИА од ...

Против тероризмот во Париз ќе маршираат Оланд, Меркел, Лавров, Камерон, Абас, Нетанјаху…

Бриф - 11.01.2015

Педесетина шефови на држави или влади или нивни високи претставници денеска заедно со францускиот претседател Франсоа Оланд ќе учествуваат на „Републиканскиот марш“ во Париз. Како што јави дописникот на МИА од Париз, на вчерашните спонтани маршеви ...

Оланд: Париз денеска е престолнина на светот

А1 On - 11.01.2015

Париз денеска е престолнина на светот, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд пред одржувањето на Маршот на солидарноста со жртвите во терористичките акции кои почнаа со напад врз сатиричниот весник Шарли ебдо и во кои беа убиени 17 ...

Оланд: Париз денеска е престолнина на светот

Н.Македонија - 11.01.2015

Париз денеска е престолнина на светот, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд пред одржувањето на Маршот на солидарноста со жртвите во терористичките акции кои почнаа со напад врз сатиричниот весник Шарли ебдо и во кои беа убиени 17 ...

ВИДЕО: На Маршот на солидарноста во Париз над 1,5 милион луѓе

А1 On - 11.01.2015

Милион и пол луѓе учествуваат на Маршот на солидарноста во Париз додека повеќе од 600 илјади луѓе денеска излегоа на улици во градови ширум Франција, во знак на поддршка, јави дописникот на МИА од Париз.

„Републикански марш“ против тероризмот во Париз

А1 On - 11.01.2015

Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш“ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат предводени од актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.

„Плач за слобода“ во Париз

МК News - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе се собраа на градските улици во Париз за да се приклучат на маршот на солидарноста. Протестната прошетка, наречена „плач за слобода“ се одржува во чест на жртвите на неодамнешните напади во Париз.

Франција масовно излезе на улиците за да рече – не за поделбите и тероризмот

А1 On - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе излегоа денеска на улици во Париз на Маршот на солидарноста, јавува дописникот на МИА од Париз. Од плоштадот на Републиката до плоштадот на Нацијата во Париз, улиците се преполни.

Маршот на солидарноста во Париз почна со минута молчење

А1 On - 11.01.2015

Десетици светски лидери – еден до друг, оддадоа денеска почит со едноминутно молчење на жртвите од терористичкиот напад во Франција во кој беа убиени 17 луѓе, а потоа ги поведоа граѓаните во Марш на солидарноста.

МВР на Франција: Масовноста на маршот е досега невидена!

+инфо - 11.01.2015

Масовноста на Маршот на солидарноста одржан денеска во Париз против екстремизмот е „без преседан“, соопшти Министерството за внатрешни работи на Франција. - Учесниците на Маршот беа распоредени на многу поголемо подрачје од првобитно планираните ...

ВИДЕО: Над 600 илади луѓе низ Франција во поддршка на Маршот на солидарноста

А1 On - 11.01.2015

Повеќе од 600 илјади луѓе денеска излегоа на улици во градови ширум Франција, во знак на поддршка со Маршот на солидарноста што се одржува во Париз. Луѓе излегоа на улици во Лион, Марсеј, Бордо и многу мали градови за да изразат отпор на ...

ВИДЕО Париз е центар на светот - 1 милион луѓе маршираат за „Шарли“

+инфо - 11.01.2015

Повеќе од 1 милион граѓани и 40 светски лидери маршираат во Париз по повод нападот на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ каде загинаа 17 лица. „Париз е престолнина на светот денеска“-изјави Франсоа Оланд.

ГАЛЕРИЈА 3 милиони луѓе во Париз маршираа за „Шарли“

+инфо - 11.01.2015

Повеќе од 3 милиони луѓе се собраа во Париз на Маршот против тероризмот, јавија светските агенции. Францускиот претседател Франсоа Оланд, германската канцеларка Ангела Меркел, премиерите на Шпанија, Британија, Турција и Италија, Маријано Рахој, ...

ГАЛЕРИЈА „Плач за слобода“ во Париз

+инфо - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе се собраа на градските улици во Париз за да се приклучат на маршот на солидарноста. Протестната прошетка, наречена „плач за слобода“ се одржува во чест на жртвите на неодамнешните напади во Париз.

Марш на солидарноста во Париз

А1 On - 11.01.2015

Милиони граѓани од целиот свет, маршираат во Париз како знак на солидарност со Франција и осуда на тероризмот. Со граѓаните се и светските лидери меѓу кои и Меркел, Оланд, Камерун, Нетанјаху и претседатели на повеќе европски ...

(ВО ЖИВО) Пренос од Маршот на солидарноста во Париз

Бриф - 11.01.2015

Над 1 милион граѓани од Франција и целиот свет учествуваат во Маршот на солидарноста во Париз, град кој изминативе денови беше мета на неколку поврзани терористички напади во кои животите ги загубија 17 лица.

Отиде ли некој од власта да маршира за „Шарли“ во Париз?

+инфо - 11.01.2015

Повеќе од 1 милион граѓани и 40 светски лидери денеска маршираат во Париз по терористичкиот напад на францускиот сатиричен магазин „Шарли Ебдо“ каде загинаа 17 лица. Како што изјави францускиот претседател Франсоа Оланд, Париз денеска е престолнина ...

МВР на Франција: Масовноста на Маршот е без преседан

А1 On - 11.01.2015

Масовноста на Маршот на солидарноста одржан денеска во Париз против екстремизмот е „без преседан“, соопшти Министерството за внатрешни работи на Франција. - Учесниците на Маршот беа распоредени на многу поголемо подрачје од првобитно планираните ...

„Републикански марш“ против тероризмот во Париз

Нетпрес - 11.01.2015

Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш“ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат предводени од актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.

ФОТО+ВИДЕО: Историски марш против тероризмот во Париз – над 1,5 милиони луѓе на улиците

Либертас - 11.01.2015

Над два милиона луѓе беа на Маршот на солидарноста во Париз и на собири ширум Франција против тероризмот и во знак на сеќавање со убиените во терористичките напади извршени во изминатите денови во францускиот главен град, јави дописникот на МИА од ...

„Републикански марш“ против тероризмот во Париз, ќе учествуваат премиери и претседатели од 50-тина земји

Либертас - 11.01.2015

Педесетина шефови на држави или влади или нивни високи претставници денеска заедно со францускиот претседател Франсоа Оланд ќе учествуваат на „Републиканскиот марш“ во Париз. Како што јави дописникот на МИА од Париз, на вчерашните спонтани маршеви ...

Марш на солидарноста во Париз: Меѓународната заедница покажа дека е здружена во борбата против тероризмот

МРТ - 11.01.2015

Париз е град на солидарноста. Милион луѓе се собраа во борба против тероризмот. На маршот дојдоа шефови на држави и влади, меѓу европските лидери е германската канцеларка Меркел, британскиот премиер Камерон...

Минута молк за жртвите во Париз (фото)

Република - 11.01.2015

Граѓаните, заедно со Оланд ги поведоа и германскиот канцелар Ангела Меркел, британскиот премиер Дејвид Камерон како и израелскиот лидер Бенјамин Нетанјаху и палестинскиот Махмуд Абас. фото: ЕПА Десетици светски лидери, еден до друг, оддадоа денеска ...

Историски Марш против тероризмот во Париз

Сител - 11.01.2015

Над два милиона луѓе беа на Маршот на солидарноста во Париз и на собири ширум Франција против тероризмот и во знак на сеќавање со убиените во терористичките напади извршени во изминатите денови во францускиот главен град, јави дописникот на МИА од ...

ФОТО: Париз е денеска престолнина на светот

Press24 - 11.01.2015

Париз денеска е престолнина на светот, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд пред одржувањето на Маршот на солидарноста со жртвите во терористичките акции кои почнаа со напад врз сатиричниот весник Шарли ебдо и во кои беа убиени 17 ...

Над 600 илади луѓе низ Франција во поддршка на Маршот на солидарноста

Сител - 11.01.2015

Повеќе од 600 илјади луѓе денеска излегоа на улици во градови ширум Франција, во знак на поддршка со Маршот на солидарноста што се одржува во Париз. Луѓе излегоа на улици во Лион, Марсеј, Бордо и многу мали градови за да изразат отпор на ...

На Маршот на солидарноста во Париз над 1,5 милиони луѓе

Сител - 11.01.2015

Милион и половина луѓе учествуваат на Маршот на солидарноста во Париз додека повеќе од 600 илјади луѓе денеска излегоа на улици во градови ширум Франција, во знак на поддршка, јави дописникот на МИА од Париз.

„Републикански марш“ против тероризмот во Париз

Сител - 11.01.2015

Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш“ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат предводени од актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.

„Републикански марш“ против тероризмот во Париз

Press24 - 11.01.2015

Педесетина шефови на држави или влади или нивни високи претставници денеска заедно со францускиот претседател Франсоа Оланд ќе учествуваат на „Републиканскиот марш“ во Париз. Како што јави дописникот на МИА од Париз, на вчерашните спонтани маршеви ...

Оланд: Париз денеска е престолнина на светот

Република - 11.01.2015

Париз денеска е престолнина на светот, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд пред одржувањето на Маршот на солидарноста со жртвите во терористичките акции кои почнаа со напад врз сатиричниот весник Шарли ебдо и во кои беа убиени 17 ...

ВО ЖИВО: Париз денеска е престолнина на светот

Нетпрес - 11.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд изјавил дека Париз денеска е „престолнина на светот“ пред Маршот на солидарноста со жртвите на терористичките акции кои почнаа со нападот врз сатиричниот неделник Шарли ебдо, во кои загинаа 17 лица.

МВР на Франција: Масовноста на Маршот е без преседан

Сител - 11.01.2015

Масовноста на Маршот на солидарноста одржан денеска во Париз против екстремизмот е „без преседан“, соопшти Министерството за внатрешни работи на Франција. - Учесниците на Маршот беа распоредени на многу поголемо подрачје од првобитно планираните ...

Во живо од Франција: „Републикански марш“

Република - 11.01.2015

Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш “ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат предводени од актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.

Светските лидери ќе учествуваат на Маршот на солидарноста во Париз

Sky - 11.01.2015

Над 40 шефови на држави, влади и нивни високи претставници денеска ќе му се придружат на францускиот претседател Франсоа Оланд на маршот во Париз, кој се организира во чест на 17 жртви на терористичките напади кои започнаа со масакрот во сатиричниот ...

Оланд: Париз денеска е престолнина на светот

Сител - 11.01.2015

Париз денеска е престолнина на светот, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд пред одржувањето на Маршот на солидарноста со жртвите во терористичките акции кои почнаа со напад врз сатиричниот весник Шарли ебдо и во кои беа убиени 17 ...

Маршот на солидарноста во Париз почна со минута молчење

Сител - 11.01.2015

Десетици светски лидери - еден до друг, оддадоа денеска почит со едноминутно молчење на жртвите од терористичкиот напад во Франција во кој беа убиени 17 луѓе, а потоа ги поведоа граѓаните во Марш на солидарноста.

Европските градови со поддршка за Маршот во Париз (фото)

Република - 11.01.2015

Европските градови денеска се солидаризираа и граѓаните го поддржаа Маршот на солидарноста кој се одржува во францускиот главен град Париз во чест на 12-те загинати новинари и карикатуристи во весникот „Шарли Ебдо“.

Франција масовно излезе на улиците за да рече - не за поделбите и тероризмот

Сител - 11.01.2015

Стотици илјади луѓе излегоа денеска на улици во Париз на Маршот на солидарноста, јавува дописникот на МИА од Париз. Од плоштадот на Републиката до плоштадот на Нацијата во Париз, улиците се преполни.

Никој од македонскиот државен врв не се појави на маршот во Париз

Либертас - 11.01.2015

Додека светските лидери маршираа заедно со над 1,5 милиони Французи на улиците на Париз против тероризмот и во знак на сеќавање со убиените во терористичките напади извршени во изминатите денови во францускиот главен град, премиерот Никола Груевски ...

Историски марш против тероризмот во Париз

Fox.mk - 11.01.2015

Семејствата на жртвите во неодамнешните терористички напади во француската престолнина Париз ја предводат големата поворка којашто во неделата во раните попладневни часови тргна од Плоштадот на Републиката во знак на несогласување со тероризмот и во ...

Париз центар на светот: 1,5 милион на маршот против тероризмот

еМагазин - 11.01.2015

На Маршот на солидарноста во Париз, кој пред неколку дена беше цел на терористички напад во кој беа убиени 17 лица, маршираа 1,5 милион граѓани од Франција и целиот свет. Колоната ја предводеа францускиот претседател Франсоа Оланд, германската ...

Во живо од „Републиканскиот марш“ во франција

Денешен - 11.01.2015

Во Париз денеска ќе се одржи „Републикански марш“ на кој голем број светски лидери и обични граѓани ќе дефилираат предводени од актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.

Европските градови со поддршка за Маршот во Париз

Вечер - 11.01.2015

Европските градови денеска се солидаризираа и граѓаните го поддржаа Маршот на солидарноста кој се одржува во францускиот главен град Париз во чест на 12-те загинати новинари и карикатуристи во весникот „Шарли Ебдо".

Историски марш на солидарноста во Париз

Вечер - 11.01.2015

Повеќе од милион и половина луѓе учествуваа на маршот на солидарноста во Париз во знак на поддршка, јави дописникот на МИА од Париз. Историскиот марш го предводеше францускиот претседател Франсоа Оланд и уште околу 50-на светски лидери и ...

Историски марш против тероризмот во Париз

Макфакс - 11.01.2015

Семејствата на жртвите во неодамнешните терористички напади во француската престолнина Париз ја предводат големата поворка којашто во неделата во раните попладневни часови тргна од Плоштадот на Републиката во знак на несогласување со тероризмот и во ...

Оланд: Париз е главен град на светот!

Вечер - 11.01.2015

Парадата ќе се одржи меѓу "Плоштадот на Републиката" и "Плоштадот на нацијата" кои се раздалечени три километри. На парадата, францускиот претседател ќе го придружуваат челниците на институциите на ЕУ, НАТО и претседателите на другите меѓународни ...

Повеќе од 3,7 милиони луѓе на поворките против тероризмот во Франција

Макфакс - 11.01.2015

Повеќе од 3,7 милиони луѓе во неделата земаа учество во поворките против тероризмот во знак на сеќавање на 17-те жртви од терористичките напади изминатата седмица во Париз и во одбраната на демократските вредности и слободата на изразувањето, а на ...

ФОТО: Париз е денеска престолнина на светот

Maxim - 11.01.2015

Париз денеска е престолнина на светот, изјави денеска францускиот претседател Франсоа Оланд пред одржувањето на Маршот на солидарноста со жртвите во терористичките акции кои почнаа со напад врз сатиричниот весник Шарли ебдо и во кои беа убиени 17 ...

Оланд со педесетина колеги на „Републикански марш“ против тероризмот во Париз

Maxim - 11.01.2015

Педесетина шефови на држави или влади или нивни високи претставници денеска заедно со францускиот претседател Франсоа Оланд ќе учествуваат на „Републиканскиот марш“ во Париз. Како што јави дописникот на МИА од Париз, на вчерашните спонтани маршеви ...

Над 600 илјади луѓе низ Франција во поддршка на Маршот на солидарноста

Lider - 11.01.2015

Повеќе од 600 илјади луѓе денеска излегоа на улици во градови ширум Франција, во знак на поддршка со Маршот на солидарноста што се одржува во Париз. Луѓе излегоа на улици во Лион, Марсеј, Бордо и многу мали градови за да изразат отпор на ...

ВО ЖИВО: ОЛАНД - Париз денеска е престолнина на светот!

Falanga - 11.01.2015

„Целата земја е на нозе“, им кажал Оланд на министрите.. Францускиот претседател Франсоа Оланд изјавил дека Париз денеска е „престолнина на светот“ пред Маршот на солидарноста со жртвите на терористичките акции кои почнаа со нападот врз сатиричниот ...

Зошто ДУИ не побара ФБИ да го истражува терористичкиот акт во Париз?

МКД - 10.01.2015

За некои поединци во Македонија поважна беше брзината на осудата на терористичкиот напад во Париз, наместо доследноста на принципот дека тероризмот и дома и во странство е исто злосторство против кое треба да се здружиме сите, реагира пратеникот на ...

Оланд и Саркози ќе го предводат утрешниот марш во Париз

Алфа - 10.01.2015

Ова ќе биди нивни прв заеднички протест на улица, иако тие веќе се појавија заедно на погребот на Нелсон Мандела. Актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози, рамо до рамо ќе дефилираат на утрешниот ...

ПАРИЗ: Оланд и Саркози на чело на маршот

Телеграф - 10.01.2015

Претседателот Оланд, пред учеството на маршот во Елисејската палата ќе ги прими сите присутни шефови на држави или влади кои најавија дека ќе учествуваат на протестот во знак на сеќавање на тeреористичките напади Актуелниот француски претседател ...

Оланд и Саркози ќе го предводат утрешниот марш во Париз

Локално - 10.01.2015

Актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози, рамо до рамо ќе дефилираат на утрешниот „Републикански марш“ во Париз. Ова ќе биди нивни прв заеднички протест на улица, иако тие веќе се појавија заедно на ...

1 милион луѓе се очекуваат на Републиканскиот марш во Париз, руската солидарност претставена од Лавров

Локално - 10.01.2015

Околу 1 милион луѓе се очекуваат на големиот републикански марш, кој ќе се одржи во центарот на Париз денеска како израз на единство по терористичките напади, објави Sky News. Министерот за внатрешни работи Бернар Казнов најави дека Франција ќе ги ...

Франсоа Оланд: Заканите на кои е изложена Франција не завршија

А1 On - 10.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вчерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади, јави ...

Стотици илјади Французи маршираа низ повеќе градови

Н.Македонија - 10.01.2015

Стотици илјадници Французи спонтано излегоа на улиците на Ница, Нант, Сант Назер, Кан, Орлеан и многу други францукси градови, за да им оддадат почит на 17-те жртви на терористичките напади, јави дописникот на МИА од Париз Утре на повик на ...

Оланд: Терористите кои ги извршија нападите немаат ништо со исламот

Канал5 - 10.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд, во врска со нападите во Франција оваа недела изјави дека таквите страотни напади немаат поврзаност со исламот. „Тие кои ги изведоа овие напади немаат ништо со муслиманската вера“ – истакна францускиот ...

Оланд и Саркози ќе го предводат утрешниот марш во Париз

А1 On - 10.01.2015

Актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози, рамо до рамо ќе дефилираат на утрешниот „Републикански марш“ во Париз, јави дописникот на МИА од главниот град на Франција.

Стотици илјади Французи маршираа низ повеќе француски градови

А1 On - 10.01.2015

Стотици илјадници Французи денеска спонтано излегоа на улиците на Ница, Нант, Сант Назер, Кан, Орлеан и многу други францукси градови, за да им оддадат почит на 17-те жртви на терористичките напади, јави дописникот на МИА од Париз.

Оланд и Саркози ќе го предводат утрешниот марш во Париз

Република - 10.01.2015

Актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози, рамо до рамо ќе дефилираат на утрешниот „Републикански марш“ во Париз, јави дописникот на МИА од главниот град на Франција.

Оланд и Саркози ќе го предводат утрешниот марш во Париз

Сител - 10.01.2015

Актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози, рамо до рамо ќе дефилираат на утрешниот „Републикански марш“ во Париз, јави дописникот на МИА од главниот град на Франција.

СОМНИТЕЛНО: Kој терорист носи и заборава лична карта?

Сител - 10.01.2015

Двајца руски експерти излегоа во јавноста со тврдење дека нападот на редакцијата „Шарли ебдо“ во Париз е исцениран. Членот на претседателството на Здружението на руските офицери и ветеран на специјалната единица „Алфа“, Игор Шевчук, во интервју за ...

Стотици илјади Французи маршираа низ повеќе француски градови

Сител - 10.01.2015

Стотици илјадници Французи денеска спонтано излегоа на улиците на Ница, Нант, Сант Назер, Кан, Орлеан и многу други францукси градови, за да им оддадат почит на 17-те жртви на терористичките напади, јави дописникот на МИА од Париз.

Европски лидери ќе присуствуваат на протестот во Париз во недела

Либертас - 10.01.2015

Во недела е закажан марш во Париз за поддршка на слободата на изразувањето и против терористичките акти кои ја завија Франција во црно. На овој марш официјално најавија свое присуство повеќемина европски државници како гeрманската канцеларка Ангела ...

Оланд: Заканите на кои Франција е изложена не завршија!

Пулс24 - 10.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади, јави ...

Оланд ќе го предводи маршот против тероризмот

Вечер - 10.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот" и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади, јави ...

Оланд и Саркози ќе го предводат утрешниот марш во Париз

Вечер - 10.01.2015

Актуелниот француски претседател Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози, рамо до рамо ќе дефилираат на утрешниот „Републикански марш" во Париз, јави дописникот на МИА од главниот град на Франција.

Нешто “смрди“ - кој терорист носи и заборава лична карта? И не е само тоа сомнително! (ВИДЕО)

Курир - 10.01.2015

Како полицијата во Франција за толку кратко време го пронајде идентитетот на напаѓачите на сатиричниот весник Шарлие Ебдо? Двајца руски експерти излегоа во јавноста со тврдење дека нападот на редакцијата „Шарли ебдо“ во Париз е исцениран.

Европски лидери најавуваат присуство на протест во Париз во недела

Нова ТВ - 09.01.2015

Во недела е закажан републикански марш во Париз за поддршка на слободата на изразувањето и против терористичките акти кои ја завија Франција во црно. На овој марш официјално најавија свое присуство повеќемина европски државници како шпанскиот ...

Оланд: Заканите на кои е изложена Франција не завршија

Утрински - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан за недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади.

Оланд повика на „национално единство“

Утрински - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд од седиштето на Министерството за внатрешни работи, каде се одржуваше кризен состанок на префектите на Франција, уште еднаш повика на „национално единство", истакнувајќи дека „сите граѓани може да одат и да ...

Париз и Смилковското Езеро

Дневник - 09.01.2015

Париз, градот на светлината и на љубовта, деновиве се претвори во град на темнината, на стравот, на омразата и на неизвесноста. Терористичкиот напад во сатиричниот неделник „Шарл Ебдо“, во кој од рацете на исламски екстремисти загинаа 12 лица, го ...

СО ПРКОС ПРОТИВ ЗАКАНИТЕ: Оланд и Меркел ќе маршираат против тероризмот

Телеграф - 09.01.2015

Ние сме свесни дека успеавме да се соочиме со тероризмот. Но, заканите на кои е изложена Франција не завршија, ги предупреди Оланд своите сонародници, додавајќи дека „ќе бидат засилени мерките за да се заштитат јавните места“ Францускиот претседател ...

ФРАНСОА ОЛАНД: Потребно е национално единство

Телеграф - 09.01.2015

Национално единство не е исчезнување на различноста на мислења, верувања во нашата земја, национално единство не е униформност, туку почитување на она што сме, рече тој Францускиот претседател Франсоа Оланд од седиштето на министерството за ...

Франсоа Оланд повика на „национално единство“

Локално - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд од седиштетот на Министерството за внатрешни работи, каде се одржуваше кризен состанок на префектите на Франција, уште еднаш повика на „национално единство”, истакнувајќи дека „сите граѓани може да одат и да ...

Франсоа Оланд: Заканите на кои е изложена Франција не завршија

Алфа - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади ...

Оланд повика на национално единство

Точка - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд од седиштетот на Министерството за внатрешни работи, каде се одржуваше кризен состанок на префектите на Франција, уште еднаш повика на "национално единство", истакнувајќи дека "сите граѓани може да одат и да ...

Франсоа Оланд повика на „национално единство“

А1 On - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд од седиштетот на Министерството за внатрешни работи, каде се одржуваше кризен состанок на префектите на Франција, уште еднаш повика на „национално единство”, истакнувајќи дека „сите граѓани може да одат и да ...

Франсоа Оланд: Заканите на кои е изложена Франција не завршија

+инфо - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади, јави ...

Оланд: Заканите на кои е изложена Франција не завршија

Н.Македонија - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади, јави ...

Нешто "смрди" - кој терорист носи и заборава лична карта? И не е само тоа сомнително!!

Точка - 09.01.2015

Како полицијата во Франција експресно дојде до идентитетот на напаѓачите на сатиричниот весник во Париз. Имињата на тројцата осомничени експресно осамнаа во медиумите. А се знае дека терористите беа целосно маскирани и немаше шанси да се направи ...

Renault и PSA го запреа производството во знак на жртвите од тероризмот

Automedia - 09.01.2015

Големите автомобилски концерни ги запреа производствените линии за време на едноминутното молчење во знак на жртвите од терористичкиот напад во Париз. Францускиот претседател Франсоа Оланд вчера прогласи национален ден на жалост по терористичкиот ...

Нешто „смрди“ – кој терорист носи и заборава лична карта? И не е само тоа сомнително!!

МК News - 09.01.2015

Како полицијата во Франција експресно дојде до идентитетот на напаѓачите на сатиричниот весник во Париз. Имињата на тројца осомничени експресно осамнаа во медиумите. А се знае дека терористите беа целосно маскирани и неможеше да се направи 100% ...

Франсоа Оланд: Заканите на кои е изложена Франција не завршија

Република - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади, јави ...

Оланд: Заканите на кои е изложена Франција не завршија

Нетпрес - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади, јави ...

Франсоа Оланд: Заканите на кои е изложена Франција не завршија

Press24 - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади, јави ...

Оланд повика на национално единство

Нетпрес - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд од седиштетот на Министерството за внатрешни работи, каде се одржуваше кризен состанок на префектите на Франција, уште еднаш повика на „национално единство”, истакнувајќи дека „сите граѓани може да одат и да ...

Шокирачки тврдења на руски експерти - нападот на Чарли Хебдо е исцениран!

Press24 - 09.01.2015

Двајца руски експерти излегоа во јавноста со сензационалистичко тврдење дека нападот на редакцијата „Charlie Hebdo“ во Париз е исцениран. Пак самите се нападнаа себеси? Нова теорија на завера е на повидок? Членот на претставништвото на Задругата на ...

Европските лидери ќе маршираат во недела во Париз

Sky - 09.01.2015

Републикански марш е закажан за во недела во Париз за поддршка на слободата на изразувањето и против терористичките акти кои деновиве ја шокираа Франција. Официјално свое присуство најавија повеќемина европски државници како шпанскиот премиер ...

Сензационално тврдење на руски експерти: Терористичкиот напад во Париз е сценарио на тајните служби!

Република - 09.01.2015

Двајца руски експерти излегоа во јавноста со тврдење дека нападот на редакцијата „Шарли Ебдо“ во Париз е исцениран. Членот на претседателството на Здружението на руските офицери и ветеран на специјалната единица „Алфа“, Игор Шевчук во интервју за ...

Франсоа Оланд повика на „национално единство“

Сител - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд од седиштетот на Министерството за внатрешни работи, каде се одржуваше кризен состанок на префектите на Франција, уште еднаш повика на „национално единство", истакнувајќи дека „сите граѓани може да одат и да ...

Франсоа Оланд: Заканите на кои е изложена Франција не завршија

Сител - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади, јави ...

Франсоа Оланд повика на „национално единство“

Денешен - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд од седиштетот на Министерството за внатрешни работи, каде се одржуваше кризен состанок на префектите на Франција, уште еднаш повика на „национално единство”, истакнувајќи дека „сите граѓани може да одат и да ...

ВИДЕО: Руски експерти и специјалци тврдат дека масакрот во Париз е исцениран!?

Денешен - 09.01.2015

Двајца руски експерти во јавноста излегоа со сензационални тврдења дека нападот на редакцијата на „Шарли ебдо“ во Париз е исцениран. Руски експерт тврди дека се сомнева дека воопшто и имало пукање на улица.

Оланд: Заканите на кои е изложена Франција не завршија

Lider - 09.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд во вечерашното обраќање до нацијата изјави дека Франција „се соочила со тероризмот“ и дека и тој лично ќе го предводи маршот закажан во недела во Париз во знак на почит на жртвите на терористичките напади, јави ...

Шокирачки тврдења на руски експерти - нападот на Чарли Хебдо е исцениран!

Maxim - 09.01.2015

Двајца руски експерти излегоа во јавноста со сензационалистичко тврдење дека нападот на редакцијата „ Charlie Hebdo “ во Париз е исцениран. Пак самите се нападнаа себеси? Нова теорија на завера е на повидок? Членот на претставништвото на Задругата ...

Оланд: Ова е терористички напад

Sky - 08.01.2015

Варварски чин, терористички акт, беше категоричен Франсоа Оланд во обраќањето до новинарите пред влезот на неделникот, каде изутринава беше извршен терористички напад во кој загинаа 12 лица. – Новинари и полицајци беа кукавички убиени.

Во Франција нивото на тревога на највисок степен

Нова ТВ - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го нарече терористички нападот на новинарите од сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Париз, во кој се убиени 12 лица, нивото на тревога е кренато на највисок степен. „Варварски чин, терористички акт.

Оланд: Ова е терористички напад

Вест - 07.01.2015

ФРАНЦИЈА (Фото: АП) - Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој се убиени 12 лица, додека во Франција нивото на тревога е крената на ...

ФОТО: Единаесет мртви во редакцијата на „Шарли Ебдо“, за Оланд нападот е терористички акт

Утрински - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли Ебдо“ во Париз, во кој се убиени 11 лица, додека во Франција нивото на тревога е крената на највисок степен.

Снимен нападот врз францускиот весник во кој се убиени 12 лица (ВИДЕО)

Телеграф - 07.01.2015

Предупредување: Дел од снимениот материјал е со вознемирувачка содржина Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој се убиени 12 лица , ...

Оланд: Варварски чин, терористички акт, ќе ги казниме напаѓачите!

+инфо - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го нарече терористички нападот на новинарите од сатиричниот весник „Шарл Ебдо“ во Париз, во кој се убиени 12 лица. Нивото на тревога во Париз е кренато на највисок степен. „Варварски чин, терористички акт.

Оланд: Во Париз е изведен терористички напад

А1 On - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој се убиени 11 лица, додека во Франција нивото на тревога е крената на највисок степен.

Оланд: Во Париз е изведен терористички напад

Либертас - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој се убиени 11 лица, додека во Франција нивото на тревога е крената на највисок степен.

Оланд: Во Париз е изведен терористички напад

Press24 - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој се убиени 11 лица, додека во Франција нивото на тревога е крената на највисок степен.

Оланд: Во Париз е изведен терористички напад

Сител - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој се убиени 11 лица, додека во Франција нивото на тревога е крената на највисок степен.

Оланд: Во Париз е изведен терористички напад

Република - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој се убиени 11 лица, додека во Франција нивото на тревога е крената на највисок степен.

Оланд: Ова е тероростички напад

Вечер - 07.01.2015

- Ние знаевме дека има закана, како и за другите земји во светот. Ние примаме закани, бидејќи сме слободна земја, оцени Оланд. „И бидејќи ние сме земја на слобода ќе ги надминеме заканите и ќе ги казниме напаѓачите, Никој не може да мисли дека може ...

Оланд: Во Париз е изведен терористички напад

Денешен - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој се убиени 11 лица, додека во Франција нивото на тревога е крената на највисок степен.

Оланд: Во Париз е изведен терористички напад

Lider - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој се убиени 11 лица, додека во Франција нивото на тревога е крената на највисок степен.

Оланд: Во Париз е изведен терористички напад

Maxim - 07.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд го окарактеризира како терористички денешниот напад во редакцијата на сатиричниот весник „Шарли ебдо“ во Париз, во кој се убиени 11 лица, додека во Франција нивото на тревога е крената на највисок степен.

Не му се допаѓа животот на висока нога: Лабрадорот на Оланд тагува во Елисејската палата

Точка - 05.01.2015

Кучето цело време плаче и во знак на протест уринира каде ќе стигне на скапоцените теписи, но сепак не е вандал како кучињата на Саркози кои го гризеле мебелот. Новото домашно галениче на францускиот претседател Франсоа Оланд, црн лабрадор по име ...

Француско-германски самит за иднината на Европа

Fox.mk - 05.01.2015

Францускиот претседател Франсоа Оланд најави во понеделникот средба на врвот со германската канцеларка Ангела Меркел за да „разговараат за иднината Европа“, а ќе се одржи оваа недела во Стразбур.