TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

СТАВ: Граѓанска победа на демократски избори

Press24 - 12.06.2011

„Ако политичките субјекти сеуште се далеку од европските вредности, македонските граѓани покажаа дека се ниво над политиката која ги опкружува“- став на новинарот Марјан Николовски.

ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ почнуваат преговори за нова влада

eReporter - 12.06.2011

Владејчките партии ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ денеска треба да ги започнат преговорите за состав на новата влада, на кои албанскиот партнер ќе го бара претседателското место во Собранието и еден од ресорите за ...

Ахмети чека покана од Груевски

Утрински - 11.06.2011

И покрај тоа што изборните резултати го изнесоа на чистина старо-новиот тандем ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ како идни преговарачи за составот на новиот владин кабинет, сепак, силите во власта од пред една недела ...

Што по „чесниот пораз“?

Дневник - 11.06.2011

ПОСТИЗБОРНИ АНАЛИЗИ Шансите на опозицијата, односно на СДСМ да состави парламентарно мнозинство, по евентуалните неуспешни преговори на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, не се големи, тие ќе станат реални по период ...

Колку победници, толку губитници, и само еден добитник

Дневник - 11.06.2011

Изборните резултати ја кренаа политичка цена на Али Ахмети до небо и од неговото однесување, пред се од барањата што ќе ги испорача уште при формирањето на идната влада, ќе зависи натамошниот развој ...

Започнуваат преговорите за состав на новиот владин кабинет

Сител - 11.06.2011

Недела по изборите владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе ги почне преговорите за состав на новиот владин кабинет. Според информациите на Сител, прво ќе се разговара со актуелиот коалиционен партнер.

Груевски подготвен да даде се на албанците - за да остане на власт?

Sky - 11.06.2011

Недела по изборите владејачката ВМРО-ДПМНЕ ќе ги почне преговорите за состав на новиот владин кабинет јавува телевизија блиска до владата.

Молк од ВМРО-ДПМНЕ И ДУИ

А1 - 10.06.2011

Дали досегашните коалициски партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја составуваат и Новата Влада. Официјален молк и во двете партии дали почнаа разговори.

Собраниски спикер, правда и транспорт и врски на листата барања на ДУИ?!

Вечер Прес - 10.06.2011

Целта на ДУИ при преговорите, неофицијално, освен претседателското место во Парламентот како една од трите клучни позиции во државата, ќе биде да добијат место во некои од институциите кои раководат ...

Груевски и Ахмети ја почнаа владината кројка

Н.Македонија - 09.06.2011

Ќе има нови луѓе, но она што ќе биде главна одлика на целото договарање би биле ротациите на одредени партиски кадри што досега навикнавме да ги гледаме во едни сектори, а сега би биле во сосема ...

Влезот во ЕУ (не) може да ги раздели!

Капитал - 09.06.2011

Сличности и разлики на програмите на Груевски и Ахмети? ВМРО–ДПМНЕ и ДУИ, кои освоија најголем број гласови кај македонскиот и албанскиот електорат, според непишаниот договор кој постои на ...

ВМРО-ДПМНЕ бара од институциите да го решат случајот за починатото момче

Журнал - 09.06.2011

Скопје, 7 јуни- ВМРО-ДПМНЕ остро реагира до институциите на системот и ги повикува да ги превземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот во кој млад човек присуствувал на прославата на ...

СДСМ: Режимот на Груевски за 24- часа го покажа лицето

Журнал - 09.06.2011

Скопје, 7 јуни – Од опозициската СДСМ, денеска оценуваат дека само 24 часа биле потребни за старо-новиот режим да го покаже вистинското лице, кометирајќо го апсењето на Љубе Бошкоски, како и ...

ВМРО-НП ќе се реорганизира, но нема оставки

Журнал - 09.06.2011

Скопје, 7 јуни – Од ВМРО-НП се задоволни што го оствариле она што го договориле, поточно да бидат трета партија која ќе освои најмногу гласови на парламентарните избори, одржани во неделата, па затоа ...

СДСМ победи во Струга

Утрински - 08.06.2011

На овие избори опозицијата освои 368.487 гласа и значително го подобри резултатот од претходните изборни циклуси. Во некои општини однесе победа, а во некои се доближи до ВМРО-ДПМНЕ, која доби ...

Постизборно чистење плакати

Утрински - 08.06.2011

ПРИЛЕП - Два дена по завршување на изборите, Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ и младите социјалдемократи од Прилеп најавија дека во рамките на законскиот рок, како и секоја година ќе ги исчистат ...

Што ако нема договор Груевски - Ахмети?

Утрински - 08.06.2011

И покрај тоа што ДУИ (која освои помалку мандати од 2008) овој пат ќе има посилни позиции во новата владина гарнитура со ВМРО-ДПМНЕ, отворена е можноста интегративците да добијат засилување и во ...

Не можете да ги уплашите сите неистомисленици

Утрински - 08.06.2011

Никола Груевски продолжува со политичкото насилство, практикувајќи ја власта преку селективна правда, корупција, криминал, сеење страв и груба пресметка со политичките неистомисленици, обвини вчера ...

Феномените на изборите 2011

Н.Македонија - 08.06.2011

По што граѓаните и политичката историја ќе ги паметат изборите од неделата? Ова се избори што се најавуваа најдолго - од блокадата на Собранието од страна на СДСМ во јануари до изборите на 5 јуни ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака да профитира врз трагедијата на едно семејство

Форум - 08.06.2011

Несфатлива е и нечовечна злоупотребата на болката на семејството на убиеното момче за политички цели, одговори Александар Бичиклиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ „Не можеме да разбереме како врз грбот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ сака политички да профитира од семејна трагедија

Дневник - 08.06.2011

Не можеме да разбереме како СДСМ си дозволува да биде толку брутална и се обидува врз грбот на трагедијата на едно семејство да заработи политички поени.

“СДСМ се обидува на трагедијата на едно семејство да заработи политички поени“

МРТ - 08.06.2011

Не можеме да разбереме како СДСМ си дозволува да биде толку брутална и се обидува врз грбот на трагедијата на едно семејство да заработи политички поени.

СДСМ бара распуштање на Алфите, ВМРО ДПМНЕ порачува: Не заработувајте поени на трагедијата

Канал5 - 08.06.2011

Социјалдемократите иако побараа точно лоцирање на одговорноста за овој инцидент, неодговорно веднаш им пресудија на сите припадници на полициските единици Алфи и Тигри.

Уште еден пораз за Македонија

Окно - 08.06.2011

Електоратот тргна да казнува и застана на половина пат. Се уплаши од добрата намера. Се откажа од историскиот потфат. Затоа, електоратот избра уште еден пораз за Македонија.

УМС на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп почна акција за отстранување на изборните плакати низ градот

Канал 77 - 08.06.2011

Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ од Прилеп започна тридневна за отстранување на изборните плакати како дел од рекламниот материјал кои беа поставени низ градот.

Бичиклиски: СДСМ на брутален начин се обидува да заработи политички поени

Нетпрес - 08.06.2011

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски вели дека не можат да разберат како СДСМ врз грбот на трагедијата на едно семејство се обидува да заработи политички поени.

Бичиклиски - Kако СДСМ си дозволува да биде толку брутална

eReporter - 08.06.2011

Не можеме да разбереме како СДСМ си дозволува да биде толку брутална и толку крволочна. Не можеме да разбереме како врз грбот на трагедијата на едно семејство, СДСМ се обидува да заработи политички ...

ВМРО-ДПМНЕ: Смртта на момчето не треба да се злоупотребува за политички манипулации

еФакт - 08.06.2011

Скопје - „Не можеме да разбереме како СДСМ си дозволува да биде толку брутална и толку крволочна„, изјави денес Александар Биликлиски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. .

ВМРО-ДПМНЕ - Врз грбот на трагедијата на едно семејство, СДСМ се обидува да заработи политички поени

Inpress - 08.06.2011

Скопје, 8. јуни 2011 (ИНПРЕС) Не можеме да разбереме како СДСМ си дозволува да биде толку брутална и толку крволочна. Не можеме да разбереме како врз грбот на трагедијата на едно семејство, СДСМ се ...

Што ги чека Груевски и Ахмети?

Deutsche Welle - 07.06.2011

Досегашните коалициони партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе продолжат да владеат, почитувајќи го веќе еднаш постигнатиот неформален договор дека победниците во македонскиот и албанскиот електорат ќе ...

Став - Како понатаму?

Време - 07.06.2011

Љубомир Д. Фрчкоски За сите нас, кои знаеме колку е штетен овој режим на ДПМНЕ за Македонија, резултатите од изборите се разочарувачки! „Народот бил во право секогаш во демократиите“ и тие шаблони се ...

Македонија - Груевски ја загуби апсолутната власт

Време - 07.06.2011

Ана Анастасовска Коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, на завчерашните парламентарни избори освои 437.665 гласа, односно 39 проценти, а опозициската коалиција предводена од ...

Список на сите нови пратеници - ВМРО-ДПМНЕ 56, СДСМ 42, ДУИ 15

Вест - 07.06.2011

Новиот Парламент ќе го сочинуваат пратеници од пет партии: ВМРО-ДПМНЕ, која освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8 и Национална демократска преродба двајца пратеника.

Новата влада нема да биде комотна

Утрински - 07.06.2011

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, има причини да биде задоволен од исходот на предвремените парламентарни избори на кои доби уште еден мандат од народот - трет едноподруго.

Гем, сет и меч за Груевски

Утрински - 07.06.2011

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ по четврти пат однесе победа на изборите во Македонија, а по третпат е тоа победа на парламентарни избори, или втора победа на вонредни парламентарни избори.

Повеќе опозиционери во идниот парламент

Утрински - 07.06.2011

Многу нови лица обезбедија влез во седмиот парламентарен состав, според првичните резултати од изборите. Финалниот распоред на силите и кадровскиот состав на идниот парламент, сепак, ќе се знае кога ...

Изборите завршија, што ќе биде понатаму

Утрински - 07.06.2011

Колумната ја пишувам во време на соопштување на првите резултати за составот на новиот парламент. Во самиот почеток треба да се искаже задоволство што самиот ден на изборите помина во демократска ...

СДСМ се остри за уште пожестока битка

Утрински - 07.06.2011

Бројката од околу 370.000 гласачи, кои во политиката на СДСМ ја препознале потребата за промени е огромна и ние сме горди на поддршката што ја добивме, ни изјави вчера Гордан Георгиев, портпаролот на ...

Додовски: Според гласовите ВМРО-НП се трета партија

Телма - 07.06.2011

Она што како политичка партија го договаравме, односно да бидеме трета партија во македонскиот блок се оствари по бројот на гласови, иако по Донтовиот метод не беа доволни за пратенички места во ...

СДСМ ја обвини власта за пресметка со неистомисленици

Телма - 07.06.2011

СДСМ денеска на прес-конференција обвини дека ВМРО-ДПМНЕ води селективна борба против корупцијата, криминалот и груба пресметка со политичките неистомисленици.

СДСМ: во ваква ли Македонија ќе живееме?

Телма - 07.06.2011

СДСМ го повика премиерот Никола Груевски да одговори дали вака ќе се грижи за сите грагани подеднакво како што вети по изборната победа.

Изборни лекции

Дневник - 07.06.2011

По 5 јуни има неколку изборни лекции. Големиот одѕив на граѓаните, на кој се надеваше опозицијата и го доби, па изборниот ден го помина во славење гледајќи ги бројките како растат, не значи по ...

Македонија гласаше ЗА

Дневник - 07.06.2011

Убаво е чувството да знаеш дека она што го работиш е поддржано од мнозинството граѓани на Македонија. Со сите вложувања, со целата енергија, работа и посветеност, но и со некои пропусти, ненамерни ...

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ сами во власта

Дневник - 07.06.2011

Новото парламентарно мнозинство како и владината коалиција, извесно, повторно ќе бидат предводени од ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ кои заедно ќе имаат вкупно 71 пратеник.

Ни треба нов систем за да го победиме ВМРО-ДПМНЕ

Дневник - 07.06.2011

l Зошто ВМРО-ДПМНЕ и натаму има значителна предност во однос на СДСМ, што се покажа и на овие избори? - Тешко е да се даде логично објаснување, но мора да се почитува огромната бројка од 437 илјади ...

Малите партии ги нахранија големите

Дневник - 07.06.2011

Создадената атмосфера дека изборите се референдум за опстанок или за смена на власта, неавтентична изборна понуда и високиот цензус за избор на еден пратеник се фактори кои предизвикаа помалите ...

Големите ги изедоа малите

Н.Македонија - 07.06.2011

Сепак, строгата поделеност во Собранието е само привидна. Во парламентарните клупи ќе седнат и претставници на социјалистите на Љубисав Иванов-Ѕинго, на ПЕИ на Фијат Цановски, на Ромите - Самка ...

ВМРО-ДПМНЕ изгуби седум, СДСМ освои 15 пратеници повеќе

Н.Македонија - 07.06.2011

Во последен момент ДУИ доби едно пратеничко место на сметка на СДСМ во шестата изборна единица. На гласање излегле 63,48 отсто од избирачите. Одзивот во дијаспората беше 56,67 отсто.

Новата Влада со тежок старт

Н.Македонија - 07.06.2011

Не е проблем бројот на освоени мандати, туку пазарот. Во игра се сите варијанти: во Владата повторно да седат Груевски и Ахмети, Груевски да го игнорира Ахмети и да ги земе Тачи и Османи или во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите да го расветлат случајот со починатото момче

Кајгана - 07.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ ги повика институциите на системот да ги превземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот со момчето кое четириесеттина минути по полноќ почина додека се случуваше прославата за ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ води селективна борба против криминалот

Дневник - 07.06.2011

СДСМ обвини дека ВМРО-ДПМНЕ води селективна борба против корупцијата, криминалот и груба пресметка со политичките неистомисленици.

СДСМ обвинува за селективна борба против криминалот

Алсат-М - 07.06.2011

Од СДСМ го обвинија денеска Никола Груевски за насилно однесување, ден по изборите. Алудираат на приведувањето на Љубе Бошковски, убиството на момче во центарот на Скопје, обидот за, како што велат, ...

ВМРО-НП: Демократијата падна

+инфо - 07.06.2011

Демократијата падна на овие предвремени парламентарни избори. Уцените заканите, притисоците со кои се служеше владејачката ВМРО-ДПМНЕ, нивните министри, началници, директори врз македонскиот народ во ...

Макрадули: Груевски крајно време е да се вразумиш!

+инфо - 07.06.2011

На старо-новиот режим не му беа потребни ни 24 часа за да го покаже своето вистинско лице и намери. Груевски уште еднаш покажа дека не ја научил лекцијата.

ВМРО-ДПМНЕ бара расветлување на случајот со момчето

+инфо - 07.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ остро реагира до институциите на системот и ги повикува да ги преземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот во кој млад човек присуствувал на прославата на изборната победа и ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ злоупотребува немил настан за политички цели

+инфо - 07.06.2011

З грозени сме што еден немил настан СДСМ сака да го искористи за политичка манипулација и остварување на низок и примитивен политички профит, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ како реакција на ...

ВМРО ДПМНЕ повикува да се расчисти случајот со убиеното момче

Канал5 - 07.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ остро реагира до институциите на системот и ги повикува да ги превземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот во кој млад човек присуствувал на прославата на изборната победа и ...

ВМРО-ДПМНЕ бара расветлатување на случајот со момчето што почина

МРТ - 07.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика надлежните институции да ги преземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот во кој едно момче кое присуствуваше на прославата на изборната победа го загуби ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Јани Макрадули

МРТ - 07.06.2011

Не поминаа ниту 24 часа од катострофалниот пораз кој го доживеа СДСМ, а пак продолжија со плукање, манипулации и лажење на македонската јавност, стои во денешната писмена реакција од ВМРО-ДПМНЕ на ...

Старата машина нема да издржи нова година

Окно - 07.06.2011

Победата на ВМРО ДПМНЕ, односно веројатноста дека оваа партија ја составува идната Владата на РМ, ја става земјата во позиција на голем губитник во наредните месеци, гледано и од чисто ...

Изборите завршија – партиите да си ги отстранат плакатите

Курир - 07.06.2011

Општина Штип ги информира организаторите на изборната кампања дека се должни во рок од 30 дена по завршувањето на изборите да го отстранат отпадот создаден од хартијата од изборните плакати истакнати ...

ВМРО-ДПМНЕ ги повикува институциите да го расветлат случајот со починатото момче

Нетпрес - 07.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ остро реагира до институциите на системот и ги повикува да ги превземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот во кој млад човек присуствувал на прославата на изборната победа и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите да го расветлат случајот со смртта на момчето

Курир - 07.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ остро реагира до институциите на системот и ги повикува да ги превземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот во кој млад човек присуствувал на прославата на изборната победа и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите да го расветлат случајот со мртвото момче на плоштадот Македонија

Press24 - 07.06.2011

Од владејчката партија ги повикуваат сите поединци и организицаии да не го злоупотребуваат немилиот настан ВМРО-ДПМНЕ најостро реагира до институциите и ги повикува да го расчистат случајот со ...

СДСМ: Продолжува злоупотребата на власта од старо-новиот режим

Press24 - 07.06.2011

Груевски уште еднаш покажа дека не ја научил лекцијата. Неговите изјави дека ќе биде премиер на сите граѓани се обично лицемерие, изјави Јани Макрадули на денешната прес-конференција на Бихаќка На ...

ВМРО-ДПМНЕ бара расветлување на случајот со мртвото момче

eReporter - 07.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ остро реагира до институциите на системот и ги повикува да ги превземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот во кој млад човек присуствувал на прославата на изборната победа и ...

СДСМ бара информации како починало момчето

eReporter - 07.06.2011

На старо-новиот режим не му беа потребни ни 24 часа за да го покаже своето вистинско лице и намери. Груевски уште еднаш покажа дека не ја научил лекцијата.

Макрадули: ВМРО-ДПМНЕ јавно да соопштат како почина момчето

Нетпрес - 07.06.2011

Членот на опозициската СДСМ, Јани Макрадули ги повика ВМРО-ДПМНЕ да соопштат како починало момчето во Центарот на Скопје.

СДСМ обвини за селективна борба со криминалот и корупцијата

Курир - 07.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ води селективна борба против корупцијата, криминалот и груба пресметка со политичките неистомисленици, обвини денес Јани Макрадули од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.

ВМРО-НП задоволна од изборите

Курир - 07.06.2011

Она што како политичка партија го договаравме, односно да бидеме трета партија во македонскиот блок се оствари по бројот на гласови, иако по Донтовиот метод не беа доволни за пратенички места во ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ немилиот настан го користи за политичка манипулација

Нетпрес - 07.06.2011

Од владејачката ВМРО-ДПМНЕ велат дека се згрозени од обидот на СДСМ еден немил настан да го искористат за политичка манипулација и остварување на низок и примитивен политички профит.

ВМРО-ДПМНЕ: Не поминаа ни 24 часа од поразот на СДСМ, а тие продолжија со плукање

Курир - 07.06.2011

Не поминаа ниту 24 часа од катострофалниот пораз кој го доживеа СДСМ, а пак продолжија со плукање, манипулации и лажење на македонската јавност, стои во денешната писмена реакција од ВМРО-ДПМНЕ на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите да го расветлат случајот со смртта на момчето за време на прославата на изборната победа

еФакт - 07.06.2011

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ остро реагира до институциите на системот и ги повикува да ги превземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот во кој млад човек присуствувал на прославата на изборната ...

Додовски: ВМРО-НП е трета политичка партија во македонскиот блок

еФакт - 07.06.2011

Скопје - „Со завршувањето на предвремените парламентарни избори 2011 година, и со објавувањето на резултатите како првична проценка на изборниот процес сакаме да укажеме дека она што како политичка ...

СДСМ: Груевски го продолжува својот принцип на политичко насилство

еФакт - 07.06.2011

Скопје - На старо-новиот режим не му беа потребни ни 24 часа за да го покаже своето вистинско лице и намери, изјави денеска Јани Макрадули од СДСМ.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Јани Макрадули

еФакт - 07.06.2011

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на изјавата на Јани Макрадули од СДСМ. - Не поминаа ниту 24 часа од катострофалниот пораз кој го доживеа СДСМ, а пак продолжија со плукање, манипулации и лажење ...

ВМРО-ДПМНЕ - Институциите да преземат мерки за расветлување на случајот момчето кое го загуби животот

Inpress - 07.06.2011

Скопје, 7. јуни 2011 (ИНПРЕС) ВМРО-ДПМНЕ остро реагира до институциите на системот и ги повикува да ги превземат сите неопходни мерки за расветлување на случајот во кој млад човек присуствувал на ...

Макрадули: Власта практикува селективна правда

Македонија24 - 07.06.2011

Македонија - Македониjа 24, , Макрадули: Власта практикува селективна правда, "Членот на Извршниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз Јани Макрадули изјави дека премиерот Никола Груевски не бил ...

СДСМ - За нецели 24 часа старо-новиот режим го покажа вистинското лице

Inpress - 07.06.2011

Скопје, 7. јуни 2011 (ИНПРЕС) На старо-новиот режим не му беа потребни ни 24 часа за да го покаже своето вистинско лице и намери. Груевски уште еднаш покажа дека не ја научил лекцијата.

ВМРО-НП - ВМРО-ДПМНЕ ги доби изборите со бранење на името, па затоа нека издржат во наредните 4 години

Inpress - 07.06.2011

Скопје, 7. јуни 2011 (ИНПРЕС) Со завршувањето на предвремените парламентарни избори 2011 година, и со објавувањето на резултатите како првична проценка на изборниот процес сакаме да укажеме дека она ...

ВМРО-ДПМНЕ - Во СДСМ сеуште не сватија дека треба да ја реформираат оваа партија

Inpress - 07.06.2011

Скопје, 7. јуни 2011 (ИНПРЕС) Не поминаа ниту 24 часа од катострофалниот пораз кој го доживеа СДСМ, а пак продолжија со плукање, манипулации и лажење на македонската јавност.

СДСМ: Направивме одличен резултат

А1 - 06.06.2011

„СДСМ и коалицијата на овие избори направи одличен резултат - освои 370.00 гласови. Што е 150.00 повеќе од изборите во 2008. година. - Влеговме со 20 пратеници, завршуваме најмалку 40 пратеници.

Изборните резултати ги збришаа „малите“ партии

А1 - 06.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ победи на вчерашните избори, но идентичен број на гласови однесе и опозицијата, вкупно. Сепак од неа само СДСМ добива мандати, пред се поради високиот цензус, што се должи на високата ...

Славје на победниците, задоволство и кај опозицијата

Deutsche Welle - 06.06.2011

Двете досегашни владејачки партии го слават освојувањето нов, четиригодишен мандат од граѓаните, на избори со голем одзив, во мирна и демократска атмосфера. Задоволна и опозициската СДСМ.

Победници се ВМРО ДПМНЕ и ДУИ

Deutsche Welle - 06.06.2011

ДИК денеска (06.06) треба да ги соопшти резултатите од предвремените парламентарни избори, по пребројувањето на гласовите од сите изборни места.

Македонија положи важен испит на зрелост

Deutsche Welle - 06.06.2011

Досегашниот политички курс во Македонија, по вонредните парламентарни избори, веројатно нема позначително да се промени.

МОСТ: ВМРО ДПМНЕ 53, СДСМ 43 пратеници

Р.С.Европа - 06.06.2011

Граѓанската асоцијација МОСТ на прес копнференција ги соопшти првичните резултати кои се базирани врз ПВТ методот, со можно отстапување од 3 проценти.

Македонија - ВМРО-ДПМНЕ и Груевски победија, ДУИ и Ахмети газди

Време - 06.06.2011

Ана Анастасовска ВМРО-ДПМНЕ доцна синоќа прогласи победа на предвремените парламентарни избори со освоени меѓу 53 и 56 пратенички места вклучувајќи ги и тројцата пратеници од дијаспората.

ДИК - победи ВМРО ДПМНЕ

Р.С.Европа - 06.06.2011

ДИК соопшти дека коалицијата од предводена од ВМРО ДПМНЕ освоила 39 отсто од гласoвите, колицијата предводена од СДСМ 32,7%, а ДУИ 10,2 осто.

ВМРО-ДПМНЕ победи, СДСМ се приближи, малите ги нема

Вест - 06.06.2011

Според првичните резултати, ВМРО-ДПМНЕ нема да има апсолутно мнозинство и разликата во однос на СДСМ е стеснета во споредба со последните избори од 2008 година.

Груевски: победија реформите на ВМРО-ДПМНЕ

Телма - 06.06.2011

Со освоени над 55 пратенички места на овие избори победи ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија, победија реформите.

МОСТ: ВМРО-ДПМНЕ 53 пратеници, СДСМ 43, ДУИ 14

Телма - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација „МОСТ“ излезноста на предвремените парламентарни избори во изборна единица 1 е 67,54 проценти, во ИЕ 2 - 61,08 отсто, во третата изборна единица 72 отсто, ...

Победник на овие избори е ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата

Утрински - 06.06.2011

Со освоени над 55 пратенички места на овие избори победи ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија, победија реформите.

Георгиев: Постигнавме одлични резултати

Утрински - 06.06.2011

Коалицијата предводена од СДСМ на денешните избори постигна одлични резултати со освоени 370.000 гласови или 150.000 повеќе од изборите во 2008 година, изјави доцна вечерва на прес-конференција ...

ВМРО-ДПМНЕ 56 пратеници, СДСМ 43

Утрински - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација „МОСТ“ излезноста на предвремените парламентарни избори во изборна единица 1 е 67,54 проценти, во ИЕ 2 - 61,08 отсто, во третата изборна единица 72 отсто, ...

Имиња на пратениците во новиот состав на Собранието

Телма - 06.06.2011

Граѓанската асоцијација „М ОСТ“ на денешната прес конференција ги објави резултатите на вчера одржаните предвремени избори.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8

Утрински - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 53 пратеници, а исто така ги освои и трите пратенички места од дијаспората.

Георгиев: СДСМ направи одличен резултат

Форум - 06.06.2011

Потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев објави, дека партија освоила 370.000 гласови, 150.000 повеќе од изборите во 2008 година Гордан Георгиев смета дека овој резултат е одличен и дека коалицијата ...

Груевски: Изборите пример за иднината на Македонија

Форум - 06.06.2011

Денеска во Македонија имаше избори чија организација беше пример за иднината на Македонија. За овој успех заслугата ја носат сите граѓани на Република Македонија, рече вечерва претседателот на ...

Груевски: Изборите пример за иднината на Македонија

Кајгана - 06.06.2011

Денеска во Македонија имаше избори чија организација беше пример за иднината на Македонија. За овој успех заслугата ја носат сите граѓани на Република Македонија, рече синоќа претседателот на ...

Груевски: Изборите пример за иднината на Македонија

Алфа - 06.06.2011

Денеска во Македонија имаше избори чија организација беше пример за иднината на Македонија. За овој успех заслугата ја носат сите граѓани на Република Македонија, рече вечерва претседателот на ...

СДСМ: Направивме одличен резултат

Алфа - 06.06.2011

Потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев објави, дека партија освоила 370.000 гласови, 150.000 повеќе од изборите во 2008 година.

СДСМ: Постигнавме одлични резултати

Алсат-М - 06.06.2011

Коалицијата предводена од СДСМ на денешните избори постигна одлични резултати со освоени 370.000 гласови или 150.000 повеќе од изборите во 2008 година, изјави доцна вечерва на прес-конференција ...

Мост: ВМРО-ДПМНЕ со 56 пратеници, СДСМ со 43

Алфа - 06.06.2011

Од обработените податоци од гласањето во 2.299 избирачки места, односно 86,19 проценти од вкупниот број избирачки места, според првичните неофицијални информации на Државната изборна комисија, на ...

МОСТ: Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ освои 53 пратеника, СДСМ 43

Кајгана - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ има освоено 53 пратеника, додека коалицијата предводена од СДСМ 43, велат обработените податоци од ПВТ примерокот, со можност за грешка од плус-минус три отсто, ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ со најмногу гласови, пред СДСМ и ДУИ

Алсат-М - 06.06.2011

Победник на вчерашните парламентарни избори е ВМРО-ДПМНЕ кај македонскиот политички блок и ДУИ во албанскиот. Според официјалните податоци на ДИК, партијата на Груевски освои вкупно 438.135 гласови ...

Скандинавски печат: „Десницата прогласи изборна победа во Македонија“

Алфа - 06.06.2011

Десничарската владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ се прогласи за победник на парламентарните избори во Македонија, пишуваат денеска водечките скандинавски дневни весници.

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ прогласија победа

Н.Македонија - 06.06.2011

Партијата на Груевски најверојатно ќе има помалку пратенички места од претходните избори во 2008 година. Извесно е дека Ахмети повторно е победник во албанскиот блок и дека ќе биде фактор за ...

Убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ

Дневник - 06.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ однесоа голема победа на предвремените парламентарни избори и ќе ја составуваат и следната влада на Република Македонија.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8, НДП 2

Дневник - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 53 пратеници, а исто така ги освои и трите пратенички места од дијаспората.

ВМРО-ДПМНЕ: 56 СДСМ: 42

Алфа - 06.06.2011

14 пратенички мандати е разликата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Тоа го покажуваат првичните официјални резултати на Државната изборна комисија.

ВМРО-ДПМНЕ победи, опозицијата освои нови пратенички места на изборите во Македонија

SETimes - 06.06.2011

Премиерот ја задржа функцијата, но опозицијата го зголеми бројот на места повеќе од двојно. Од Мишко Талески за Southeast European Times во Скопје -- 06/06/11 Општите избори во Македонија во неделата ...

СДСМ: Опозицијата и коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со изедначен број на гласови

+инфо - 06.06.2011

Освоивме 150.000 гласови повеќе на овие избори во однос на оние во 2008 година. Влеговме со 23 пратеници во изборната трка, а завршуваме со најмалку 43 пратеници, изјави пред неколку минути ...

Груевски: Победник е ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, победија реформите

МРТ - 06.06.2011

Со освоени над 55 пратенички места на овие избори победи ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија, победија реформите.

Конститутивна седница на Собранието најдоцна за 20 дена

Канал5 - 06.06.2011

Според Уставот, конститутивната седница на новиот парламентарен состав треба да се одржи најдоцна дваесет дена од денот на изборите.

СДСМ: Борбата продолжува

Канал5 - 06.06.2011

Битката продолжува со многу поголем елан и ќе се видиме на следните избори-порача Георгиев и најави наскоро обраќање на Црвенковски и Шеќеринска. Гордан Георгиев ја одржа прес конференцијата на СДСМ.

СДСМ: Постигнавме одлични резултати

Сител - 06.06.2011

Коалицијата предводена од СДСМ на денешните избори постигна одлични резултати со освоени 370.000 гласови или 150.000 повеќе од изборите во 2008 година, изјави доцна вечерва на прес-конференција ...

Груевски: Победник на овие избори е ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, победија реформите

Сител - 06.06.2011

Со освоени над 55 пратенички места на овие избори победи ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија, победија реформите.

ВМРО-ДПМНЕ победи со 56 пратеници, СДСМ освои 43 пратеници

МРТ - 06.06.2011

Власта победи на изборите со 56 пратеници, од кои тројца се од дијаспората, СДСМ доби 43 пратеници. Според МОСТ од изборните единици во Македонија ВМРО-ДПМНЕ добил 53 пратеници, 43 одат кај СДСМ, ДУИ ...

„МОСТ“ ги објави резултатите од гласањето според ПВТ програмата

МРТ - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација „МОСТ“ излезноста на предвремените парламентарни избори во изборна единица 1 е 67,54 проценти, во ИЕ 2 - 61,08 отсто, во третата изборна единица 72 отсто, ...

„МОСТ“ ги објави резултатите од гласањето според ПВТ програмата

Сител - 06.06.2011

Според податоците на граѓанската асоцијација „МОСТ“ излезноста на предвремените парламентарни избори во изборна единица 1 е 67,54 проценти, во ИЕ 2 - 61,08 отсто, во третата изборна единица 72 отсто, ...

Скандинавски печат: „Десницата прогласи изборна победа во Македонија“

Сител - 06.06.2011

Десничарската владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ се прогласи за победник на парламентарните избори во Македонија, пишуваат денеска водечките скандинавски дневни весници.

СДСМ задоволни од изборните резултати

Кирилица - 06.06.2011

Коалицијата предводена од СДСМ на денешните избори постигна одлични резултати со освоени 370.000 гласови или 150.000 повеќе од изборите во 2008 година, изјави доцна синоќа на прес-конференција ...

Груевски: Победија реформите

Кирилица - 06.06.2011

Победник на овие избори е ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ со 55 или повеќе пратеници. Изборниот ден помина во фер и демократска атмосфера, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Скандинавски печат: „Десницата прогласи изборна победа во Македонија“

МРТ - 06.06.2011

Десничарската владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ се прогласи за победник на парламентарните избори во Македонија, пишуваат денеска водечките скандинавски дневни весници.

Кој ќе седне во парламентот - симулација според резултати

Канал5 - 06.06.2011

Врз основа на симулацијата на пратенички места по изборни единици на ДИК Канал 5 ви претставува кои би биле новите народни претставници од партиите и пратеничките групи по изборни единици.

Симулација: Кои се новите пратеници во Собранието

Сител - 06.06.2011

Според официјалните податоци од ДИК за освоените гласови по изборни единици и пресметките според донтовиот модел Сител ви пренесува кои од кандидатите од листите на партиите влегуваат како пратеници ...

Новиот состав на парламентот

Кирилица - 06.06.2011

Врз основа на симулацијата на пратенички места по изборни единици на граѓанската асоцијација „МОСТ“, ви ги претставуваме новите народни претставници од партиите и пратеничките групи по изборни ...

МОСТ: Завршна оценка

Канал5 - 06.06.2011

До сега ниту една политичка партија до ДИК не доставила приговор. Рокот им истекува до утре во 19 часот. По истекувањето на овие 48 часа според изборниот законик доколку партиите не се задоволни од ...

ДИК - Резултати: ВМРО ДПМНЕ 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8, НДП 2

Канал5 - 06.06.2011

Симулацијата на ДИК и на МОСТ се разликува за шестата ИЕ каде според МОСТ СДСМ има еден пратеник повеќе, а ДУИ еден помалку во споредба со симулацијата за пратенички места на ДИК.Овие резултати ќе ...

Фијаско на малите на партии на парламентарните избори

Канал5 - 06.06.2011

Љубе, Љубчо, Достоинство и останатите мали партии доживеаја сериозен дебакл на овие избори. Освен што беа потрошени толкав број на гласови, кои вкалкулирано однапред беа пазарени, велат анализите, со ...

Иднината на Македонија е во сигурни раце – Груевски останува премиер!

МРТ - 06.06.2011

Иднината на татковината е во сигурни раце, Никола Груевски останува Премиер на Република Македонија - ВМРО - ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија победи во сите 9 изборни единици, на овие 7 ми ...

Убедлива победа на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ

Вечер Прес - 06.06.2011

ВМРО-ДПМНЕ и партиите од владеачката коалиција "За подобра Македонија" се победници на предвремените парламентарни избори.

ВМРО-ДПМНЕ со 56, СДСМ со 42 пратеника

Вечер Прес - 06.06.2011

На изборите 15 пратенички мандати доби ДУИ, 8 ДПА и два НДП Во новиот Парламент кој треба да се формира најдоцна за десетина дена ќе седнат 56 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ, од кои тројца избрани од ...

Груевски: Изборите пример за иднината на Македонија

Точка - 06.06.2011

Денеска во Македонија имаше избори чија организација беше пример за иднината на Македонија. За овој успех заслугата ја носат сите граѓани на Република Македонија, рече вечерва претседателот на ...

МОСТ: Коалицијата ВМРО освои 53 пратеника, СДСМ 43

Точка - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ има освоено 53 пратеника, додека коалицијата предводена од СДСМ 43, велат обработените податоци од ПВТ примерокот, со можност за грешка од плус-минус три отсто, ...

Анкетите на “Прогрес“, “Либерта“ и “Димитрија Чуповски“ - со најголеми промашувања

Точка - 06.06.2011

Лидерското место за најголеми промашувања во прогнозите може да го завземе Институтот за социјална демократија “Прогрес“, според чија последна анкета објавена на 29-ти мај, годинава, коалицијата на ...

ВМРО-ДПМНЕ победи со 56 пратеници, СДСМ освои 43 пратеници

eReporter - 06.06.2011

Власта победи на изборите со 56 пратеници, од кои тројца се од дијаспората, СДСМ доби 43 пратеници. Според МОСТ од изборните единици во Македонија ВМРО-ДПМНЕ добил 53 пратеници, 43 одат кај СДСМ, ДУИ ...

Груевски: Победија реформите!

Курир - 06.06.2011

Сегашниот и идниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, на прес-конференција ја потврди прогласената победа на предвремените парламентарни избори.

Георгиев: СДСМ освои најмалку 43 пратеници

Курир - 06.06.2011

Социјалдемократскиот Сојуз има освоено 370 илјади гласови и најмалку 43 пратеници, соопшти потпаролот на изборнииот штаб на СДСМ, Гордан Георгиев.

МОСТ: ВМРО-ДПМНЕ со 56 пратенички мандати

Курир - 06.06.2011

Граѓанската асоцијација МОСТ ја објави распределбата на мандатите во 6те изборните единици во Република Македонија. Согласно ПВТ програмата, одѕивот на гласачите по Изборни единици е следниот: Според ...

СДСМ: Направивме одличен резултат

Sky - 06.06.2011

„СДСМ и коалицијата на овие избори направи одличен резултат - освои 370.00 гласови. Што е 150.00 повеќе од изборите во 2008. година. - Влеговме со 20 пратеници, завршуваме најмалку 40 пратеници.

Изборни резултати според МОСТ

Sky - 06.06.2011

Според податоците, МОСТ ја објавува распределбата на гласовите по изборни единици, во проценти: - Изборна единица 1 - 67,54% - Изборна единица 2 - 61,08% - Изборна единица 3 - 72% - Изборна единица 4 ...

Скандинавски печат: ВМРО-ДПМНЕ се прогласи за победник

Курир - 06.06.2011

Владејачка ВМРО-ДПМНЕ се прогласи за победник на парламентарните избори во Македонија, пишуваат денеска водечките скандинавски дневни весници.

Анкетите на “Прогрес“, “Либерта“ и “Димитрија Чуповски“ - со најголеми промашувања

Нетпрес - 06.06.2011

Лидерското место за најголеми промашувања во прогнозите може да го завземе Институтот за социјална демократија “Прогрес“, според чија последната анкета објавена на 29-ти мај, годинава, коалицијата на ...

Анализа: Кој седнува во македонскиот парламент?

Press24 - 06.06.2011

Според официјалните податоци од ДИК и листите поднесени од партиите, Пресс 24 пресметува според донтовиот модел- кои пратеници седуваат во собраниските столчиња.

МОСТ: ВМРО-ДПМНЕ со 56 пратенички мандати

Press24 - 06.06.2011

Граѓанската асоцијација МОСТ ја објави распределбата на мандатите во 6те изборните единици во Република Македонија. Согласно ПВТ програмата, одѕивот на гласачите по Изборни единици е следниот: Според ...

Во Пелагонија нови изборни победи за ВМРО-ДПМНЕ

Канал 77 - 06.06.2011

Како и на претходните така и на вчерашните парламентарни избори во Општините од прилепскиот дел на Пелагонија победа на ВМРО-ДПМНЕ.

Мост: Познат новиот парламентарен состав

eReporter - 06.06.2011

Граѓанската асоцијација „М ОСТ“ на денешната прес конференција ги објави резултатите на вчера одржаните предвремени избори.

Задоволство од изборите на двете страни

Канал 77 - 06.06.2011

Битола - Во Битола до раните утрински часови низ широк сокак и останатите улици, масовно, со музика, песни, свирежи од автомобили и знамиња, се прославуваше победата на ВМРО-ДПМНЕ која освои најголем ...

Фото: Подржувачите на ВМРО-ДПМНЕ славеа во Охрид

Курир - 06.06.2011

Симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ на плоштадот „Св. Климент Охридски“ во Охрид, ја прославија победата на предвремените парламентарни избори.

Уште една победа на ВМРО-ДПМНЕ

еФакт - 06.06.2011

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ победија на предвремените парламентарни избори. Опозицискиот СДСМ е задоволен, затоа што оствари многу подобар резултат, отколку на изборите во 2008 година.

ВМРО-ДПМНЕ со 56 пратенички мандати

Македонија24 - 06.06.2011

Македонија - Македониjа 24, , ВМРО-ДПМНЕ со 56 пратенички мандати , "Претседателот на невладината граѓанска асоцијација МОСТ, Дарко Алкесов ја објави распределбата на мандатите во 6те изборните ...

Прославена изборната победа

Македонија24 - 06.06.2011

Македонија - Македониjа 24, , Прославена изборната победа, "Приврзаниците и членови на Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ вчера ја прославија победата на нивната партија на ...

Петрески - Го исполнив ветувањето дека ќе победиме во Охрид

Inpress - 06.06.2011

Охрид, 6. јуни 2011 (ИНПРЕС) Во Општинската организација на СДСМ денеска постизборно владее победничка атмосфера. Победата на ВМРО-ДПМНЕ на Централно ниво, таму ја квалификуваат како пирова.