TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија не го заборава наследството на Трајковски

Утрински - 27.02.2009

„Борис е светла страница во најновата македонска историја, олицетворение на еден систем на вредности, за кој вреди да се залагаме.

Борис врежан во колективната меморија

Време - 27.02.2009

Игор Чавески Со високи државни почести и присуство на речиси целиот државен врв вчера беше одбележана петгодишнината од смртта на Борис Трајковски, вториот претседател на независна Македонија, кој со девет ...

Одбележана петгодишнината од смртта на Претседателот Трајковски

Вест - 27.02.2009

Со специјална седница на Парламентот и со свечена акандемија беше одбележана петгодишнината од смртта на Претседателот Борис Трајковски кој загина во авионска несреќа кај Мостар на 26 февруари 2004 година.

Вечерва во спортската сала Борис Трајковски СДСМ ќе одржи промотивна конвенција

Канал5 - 27.02.2009

Во 20 часот во салата Борис Трајковски ќе почне конвенцијата на СДСМ. На неа, како што е најавено пред присутните ќе се обрати В.Д.

Пет години мистерија или трагична несреќа?

Н.Македонија - 27.02.2009

Смрт под мистериозни околности или несреќа предизвикана од лошите временски услови и пропустите во процедурата при летањето? Ова е дилемата со која Македонија вчера одбележа пет години од загинувањето на ...

Струмица му се оддолжува на Трајковски

Н.Македонија - 27.02.2009

Струмичани го паметат 26 февруари како тажен ден, зашто тоа е датумот кога го загубија Борис Трајковски. Но пред пет години тоа требаше да биде голем ден, бидејќи на тој ден беше договорено предавањето на ...

„Нема надградба на наследството на Трајковски“

BBC - 26.02.2009

Во Македонија денеска се одбележува пет годишнината од авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски и неговите осуммина соработници и членови на екипажот.

Нови докази за падот на кингерот

А1 - 26.02.2009

Босанското обвинителство без коментар за се погласните најави од Македонија за нова истрага за падот на владиниот кингер. Повторуваат дека случајот за нив е затворен.

Пет години од смртта на Трајковски

А1 - 26.02.2009

Денеска се навршуваат пет години од авионската несреќа во која загинаа претседателот Борис Трајковски и осуммина негови соработници и членови на екипажот.

Големината на Трајковски излезе на виделина по неговата смрт

А1 - 26.02.2009

Искрен, упорен, посветен на идеологијата, секогаш расположен и многу скромен - вака го паметат Борис Трајковски неговите соработници пет години по неговата трагична смрт.

Оддаден почит за трагично загинатиот претседател Борис Трајковски

Канал5 - 26.02.2009

Владиниот Кингер со кој претседателот Трајковски патуваше на меѓународна конференција за инвестирање, се урна кај босанското село Хусковиќи, во близина на Мостар.

Пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Утрински - 26.02.2009

Денес се навршуваат пет години од авионската несреќа во која загинаа претседателот Борис Трајковски и осуммина негови соработници и членови на екипажот.

Борис Трајковски - пример за заедништво и соработка

Дневник - 26.02.2009

Во чест и сеќавање на Борис Трајковски, по повод петгодишнината од неговата трагична смрт во авионската несреќа, вчера во Македонија се одржаа повеќе манифестации.

Пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Дневник - 26.02.2009

По повод петгодишнината од трагичното загинување на поранешниот претседател на Македонија, Борис Трајковски, денеска Собранието ќе одржи посебна седница на која ќе говори претседателот Трајко Велјановски, а ...

За отворените рани, отворена истрага

Време - 26.02.2009

Игор Чавески Тони Ангеловски Системот за одредување на висината на која летал авионот за време на целиот лет и мемориските податоци на кои е запишана патеката по која тој се движел ќе бидат дел од новите ...

Пет години од смртта на претседателот Трајковски

Телма - 26.02.2009

Македонија денеска одбележува пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски година и осуммината соработници и членови на екипажот во авионската несреќа во Босна и Херцеговина.

Комеморативна седница за годишнината од загинувањето на Трајковски

Алсат-М - 26.02.2009

Со комеморативна седница во Собранието одбележана е пет годишнината од смртта на поранешниот претседател Борис Трајковски. Трајковски зад себе остави наследство кое и во иднина ќе ја определува смислата на ...

Одбележување на пет години од смртта на претседателот Трајковски

Алсат-М - 26.02.2009

Македонија денеска одбележува пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски година и осуммината соработници и членови на екипажот во авионската несреќа во Босна и Херцеговина.

Пет години од загинувањето на Борис Трајковски

Канал5 - 26.02.2009

„Јас сум верник, на привремена работа во политиката „. Оваа реченица постојано им ја кажувал на најблиските и на соработниците. Неговите работа и мисија тоа го покажаа и на дело.

Пет години од смртта на претседателот Трајковски

Алфа - 26.02.2009

Македонија денеска одбележува пет години од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски и осуммината соработници и членови на екипажот на владиниот авион кој падна на летот кон Мостар.

Пет години од смртта на претседателот Трајковски

Макфакс - 26.02.2009

Македонија денеска одбележува пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски година и осуммината соработници и членови на екипажот во авионската несреќа во Босна и Херцеговина.

Пригодни чествувања по повод Петгодишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Сител - 26.02.2009

Петгодишнината од трагичното загинување на поранешниот претседател на Република Македонија Борис Трајковски ќе биде одбележана со полагање цвеќе пред неговиот споменик во Струмица.

Пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Нетпрес - 26.02.2009

Собранието, денеска, по повод петгодишнината од трагичното загинување на поранешниот претседател на Македонија, Борис Трајковски, ќе одржи посебна седница на која ќе говори претседателот Трајко Велјановски, а ...

Петгодишнина од смртта на претседателот Трајковски

Форум - 26.02.2009

На денешен ден пред пет години се случи трагичната авионска несреќа, во која загинаа претседателот Борис Трајковски и осум негови соработници и членови на екипажот.

Одбележана петгодишнината од смртта на претседателот Трајковски

Макфакс - 26.02.2009

Македонија денеска одбележа пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски година и осуммината соработници и членови на екипажот во авионската несреќа во Босна и Херцеговина.

Вељаноски: Борис Трајковски светла страница во најновата македонска историја

Кирилица - 26.02.2009

Поминаа пет години од моментот кога Македонија и светот загубија важна политичка личност која подеднакво се грижеше за својот народ, но и за сите народи, личност која работеше за успехот на Македонија и се ...

Трајковски - најдобриот македонски претседател

Форум - 26.02.2009

По повод пет години од трагичната авионска несреќа во која загина претседателот, Борис Трајковски, заедно со своите осумина соработници, во Собранието на Македонија, денеска се одржа меморијална седница, на ...

Одбележани пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Сител - 26.02.2009

И по пет години од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски не стивнува болката и незаборавот за него. Државниот врв и претставници од дипломатскиот кор положија цвеќе на гробот на Трајковски во ...

Истрагата за падорт на “Кингерот“ се обновува на одиш

Форум - 26.02.2009

Неколку дена пред одбележувањето петгодишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкуловска, изјави дека истрагата за причините за падот на авионот ...

Пригодно одбележување на годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Кирилица - 26.02.2009

Петгодишнината од трагичното загинување на поранешниот претседател на Република Македонија Борис Трајковски ќе биде одбележана со полагање цвеќе пред неговиот споменик во Струмица За ликот и делото на вториот ...

Скопје: Петгодишнина од смртта на претседателот Борис Трајковски

Р.С.Европа - 26.02.2009

По повод петгодишнината од смртта на поранешниот претседател на Република Македонија Борис Трајковски, многубројни делегации денеска ќе положат цвеќе на неговиот гроб во Алејата на великаните на градските ...

Борис Трајковски стана симбол кој го ценат сите граѓани

Вечер Прес - 26.02.2009

Со положување на цвеќе во алејата на великаните на Градските гробишта Бутел во Скопје и на местото на авионската несреќа во близина на Мостар и со меморијална собраниска седница, вчера, беше одбележана ...

Неоштетените лични предмети енигма и за семејството Трајковски

Н.Македонија - 26.02.2009

По изминати пет години, семејството Трајковски сè уште трага по вистината за авионската несреќа што се случи на 26 февруари, кога загинаа претседателот Борис Трајковски и осумте негови сопатници во владиниот ...

Нови траги за падот на кингерот

А1 - 25.02.2009

Електронска картица „Џепсон“ е една од откритијата на експертите кои неколку месеци ги испитуваат остатоците на кингерот што падна кај Мостар.

Одбележување на смртта на претседателот Трајковски

А1 - 25.02.2009

Со проекцијата на документарниот филм „Сеќавање за Борис“ Македонија денеска започнува со одбележувањето на петтата годишнина од загинувањето на претседателот Борис Трајковски.

Технички проблеми на мостарскиот аеродром се дел од можните причини што довеле до падот на Кингерот

Канал5 - 25.02.2009

Технички проблеми на мостарскиот аеродром се дел од можните причини што довеле до падот на владиниот Кингер кај Мостар во кој пред пет години загина претседателот Борис Трајковски, тврдат извори за Канал 5 што ...

Пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Канал5 - 25.02.2009

Денеска се навршуваат пет години од авионската несреќа во која загинаа претседателот Борис Трајковски и осуммина негови соработници и членови на екипажот.

Досието за „кингерот“ не е затворено ни во полицијата

Утрински - 25.02.2009

Досието за авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски не е затворено и во полицијата. Се' додека постои и најмал сомнеж за причините за несреќата во која загинаа Трајковски, осум членови на неговиот кабинет и пилотите, овој случај ...

МВР на нова трага за загинувањето на Трајковски

Дневник - 25.02.2009

МВР дополнително анализира податоци и документи врз кои може да се отвори нова истрага за авионската несреќа во која загина македонскиот претседател Борис Трајковски, изјави вчера Гордана Јанкуловска, министерка за внатрешни работи.Таа рече дека случајот ...

Поменот во сенка на незавршената истрага

Време - 25.02.2009

Поранешни претседатели, високи гости од странство и речиси целиот државен врв ќе присуствува на утрешното одбележување на петгодишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски.

Нови докази за обвинителот за падот на "кингерот"

Вест - 25.02.2009

"Се прават обиди да се разгледаат сите аспекти на несреќата со падот на владиниот 'кингер', во која загинаа претседателот Борис Трајковски и членовите од кабинетот и екипажот, и тоа од од различни гледни точки, и да се направи дополнителна анализа за да ...

Одбележување на годишнината од смртта на претседателот Трајковски

Алсат-М - 25.02.2009

Со проекцијата на документарниот филм „Сеќавање за Борис“ Македонија денеска започнува со одбележувањето на петтата годишнина од загинувањето на претседателот Борис Трајковски.

Свечена академија по повод петгодишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Сител - 25.02.2009

Со свечена академија на која се обрати претседателот на Македонската академија на науките и уметностите академик Георги Старделов вечерва во Скопје беше одбележана петгодишнината од загинувањето на ...

Пет години од смртта на претседателот Борис Трајковски

Кирилица - 26.02.2009

Денеска се навршуваат пет години од авионската несреќа во која загинаа претседателот Борис Трајковски и осуммина негови соработници и членови на екипажот Владиниот „Кингер“ со кој претседателот Трајковски ...

Пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Алфа - 25.02.2009

Денеска се навршуваат пет години од авионската несреќа во која загинаа претседателот Борис Трајковски и осуммина негови соработници и членови на екипажот.

Eкспертите очекуваат отворање истрага за кингерот

Алфа - 25.02.2009

Истрагата на специјалната комисија за авионската несреќа со претседателот Борис Трајковски да се фокусира на документацијата во неколку владини институции кои го одржувале кингерот и го подготвувале летот од ...

Одбележување на годишнината од смртта на претседателот Трајковски

Макфакс - 25.02.2009

Со проекцијата на документарниот филм „Сеќавање за Борис“ Македонија денеска започнува со одбележувањето на петтата годишнина од загинувањето на претседателот Борис Трајковски.

Пет години од загинувањето на претседателот Борис Трајковски

Сител - 25.02.2009

Утре се навршуваат пет години од авионската несреќа во која загинаа претседателот Борис Трајковски и осуммина негови соработници и членови на екипажот. Владиниот „Кингер“ со кој претседателот Трајковски патуваше на Меѓународна конференција за инвестирање ...

Стручна истрага за падот на кингерот може да доведе до нови моменти

Сител - 25.02.2009

Не само за полицијата туку и за експертите и правниците возможно е и по пет години од несреќата да се пронајдат докази. Измина долг период но, доколку се спроведе стручна истрага постои веројатност да се ...

Јанкуловска: Падот на „кингерот“ не е завршен случај

А1 - 24.02.2009

Извештајот на босанските власти содржи докази дека несреќата не е само поради пилотска грешка, велат од Комисијата. Како што објавува денешен Утрински весник, специјални стручни тимови составени од околу стотина експерти ќе работат на истрагата за ...

Нови анализи за нови докази за смртта на претседателот Борис Трајковски

Канал5 - 24.02.2009

Нови анализи за нови докази – вака МВР го објаснува повторниот обид за истражувањето на причините за падот на Кингерот во Мостар во кој загина претседателот Борис Трајковски.

Стотина експерти ќе го истражуваат загинувањето на Борис Трајковски

Утрински - 24.02.2009

Специјални стручни тимови составени од околу стотина експерти ќе работат на истрагата за авионската несреќа на „кингерот“ во која загина претседателот Борис Трајковски, осуммина негови соработници и членовите на екипажот.

МВР ќе продолжи со истрага за уривањето на "кингерот"

Телма - 24.02.2009

Дејан Риствоски Се додека постои најмал сомнеж за причините кои доведоа до несреќата во која загина претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата, како што рече министерката Гордана Јанкуловска, МВР нема да се откаже од овој предмет.

Откриени нови делови од кингерот

Алфа - 24.02.2009

Мемориската картица на владиниот кингер и JPS-от системот за одредување позиција на леталото на проверка кај истражителите од специјалната комисија која открива нови докази за авионската несреќа на претседателот Борис Трајковски.

МВР: Случајот со уривањето на „Кингерот“ не е затворен

Кирилица - 24.02.2009

За Министерството за внатрешни работи случајот со авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата не е затворен се додека постои и најмал сомнеж во однос на причините за несреќата - Самиот факт што ние не се ...

Истрагата за авионската несреќа на Трајковски трае

Форум - 24.02.2009

, “Самиот факт што ние не се откажуваме од овој предмет и што за нас тој и по толку години од несреќата е предмет со врвен приоритет, покажува дека сме целосно посветени и дека навистина, мобилизирајќи ги сите средства и ресурси кои ни стојат на ...

За МВР случајот со уривањето на „кингерот“ не е затворен

Сител - 24.02.2009

За Министерството за внатрешни работи случајот со авионската несреќа во која загина претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата не е затворен се додека постои и најмал сомнеж во однос на причините за несреќата.

Падот на "кингерот" ќе се расветлува по 22 март

Вечер Прес - 24.02.2009

Собраниската анкетна комисија, која ги утврдува околностите под кои пред пет години загина претседателот Борис Трајковски, најверојатно, ќе се состане по претседателските и локалните избори.

Анкетната комисија за смртта на Трајковски ќе работи по изборите

Н.Македонија - 24.02.2009

Поминаа пет години од трагичната авионска несреќа во која загинаа претседателот Борис Трајковски и осумте негови соработници и членови на екипажот. Годишнината од падот на владиниот „кингер“, кој се урна во близината на Ротимље во Босна, се одбележува ...

Нов обид за отворање на досието “Кингер“

Алфа - 23.02.2009

Не е само пилотската грешка причина за падот на авионот на претседателот Борис Трајковски. Има и други фактори кои ја предизвикале трагедијата. Ова го испитува специјална комисија која ја проверува исправноста на авионот, уредите на мостарскиот аеродром ...