TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија ја победи Финска во кошарка

А1 - 11.09.2005

Најдобрите македонски кошаркари синоќа собраа сили и успеаја да го добијат натпреварот со Финска што едноставно не смееше да се загуби. Во последен момент во финалниот меч од групата од „Б“ евро - квалификациите е обезбеден двомеч со Австрија за враќање во елитната кошаркарската дивизија на стариот ...

Се или ништо за Македонија

Вест - 10.09.2005

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА "А" ЕВРОПСКАТА ДИВИЗИЈА Само победа вечерва над Финска (20.30 ч.) го обезбедува првото место и настап во баражот за пласман во евроелитата Македонската кошаркарска репрезентација нема избор: се или ништо е влогот во вечерашниот дуел (20.30 ч.

Стефанов и зоната ја однесоа Македонија во баражот

Време - 10.09.2005

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2007: МАКЕДОНИЈА - ФИНСКА 83-70 Самоил Петрески Врбица Стефанов ги дочека своите пет минути и, кога се кршеше резултатот во последната четвртина, постигна 12 од своите 17 поени, за триумф на македонската кошаркарска репрезентација со 83-70 (15-26, 23-10, 17-18, 28-16) дома, ...

Да не се пропушти историската шанса против Финска

Утрински - 10.09.2005

Вечерва (20.30 ч.) во салата "Градски парк", квалификациски меч во кошарка Македонија - Финска Гечевски ја обнови старата повреда, но и тој ќе биде фит за вечерашната средба Емил Китановски Вечерва со почеток во 20.30 часот во салата иГрадски паркки во Скопје сениорската кошаркарска репрезентација ...

Пачулија залутан во кошарката

Утрински - 10.09.2005

Селекторот Давитков иритиран од случувањата во Грузија Вчерашниот брифинг во кошаркарската федерација на Македонија имаше уште еден навистина интересен дел во кој македонскиот селектор малку подолго се осврна на случувањата на паркетот во Тбилиси кои му претходеа на првиот пораз на нашиот ...

Македонија преку Финска во елитата

Дневник - 10.09.2005

КОШАРКА - ВЕЧЕРВА (20,30 Ч.) ВО СКОПЈЕ РЕШАВАЧКИ КВАЛИФИКАЦИСКИ ДУЕЛ ОД Б-ДИВИЗИЈА Само триумф во денешниот меч (сала "Градски парк", почеток 20.30 часот, ТВ-пренос на Канал 5) против Финска, ја води Македонија во бараж за влез во кошаркарската А-дивизија.

Финска последната пречка до баражот

А1 - 09.09.2005

Ден пред натпреварот на годината за македонскта кошаркарска репрезентација. Финска утре во салата во градскиот парк во Скопје ќе биде последната пречка до баражот за враќање во европската елита меѓу најдобрите 24 селекции. По поразот во Грузија потребна е победа за освојување на првото место во „Д“ ...

Победа или потоп

Време - 09.09.2005

ДЕНЕСКА КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО: МАКЕДОНИЈА - ФИНСКА Самоил Петрески Само победа е опцијата на македонската кошаркарска репрезентација, на вечерашниот последен квалификациски меч од дивизијата Б против Финска (сала „Градски парк“, 20.30 часот), откако првата сет-топка нашите кошаркари ја ...

Пропуштена првата меч-топка

Утрински - 09.09.2005

Квалификациски дуел во Б-дивизијата во кошарка во Тбилиси, Грузија - Македонија 73:60 Сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија ја пропушти првата меч топка за пласман во баражот за враќање во најквалитетното европско кошаркарско друштво откако завчеравечер во главниот град на Грузија ...

Боиса запиша победа за Грузија

Дневник - 09.09.2005

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ОД Б-ДИВИЗИЈА Кошаркарската репрезентација на Македонија загуби од Грузија со 60-73, па за учество во баражот за влез во А дивизија, на нашите најдобри кошаркари им треба победа во Скопје против Финска во утрешниот меч.

Македонија ќе мора да се бори за враќање во „А“ дивизијата

А1 - 08.09.2005

Најдобрата кошаркарска репрезентација на Македонија ќе мора до последен момент да страхува за пласманот во баражот, по кој би можела да се надева на враќање во европската „А“ дивизија. Саботниот натпревар со Финска во Скопје ќе биде со победнички императив за нашиот национален состав, откако првото ...

Грузија не скрши во последната четвртина

Време - 08.09.2005

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2007: ГРУЗИЈА - МАКЕДОНИЈА 73-60 Кошаркарската репрезентација на Македонија си направи од готово вересија откако го прокоцка водството што го имаше во почетокот на последната четвртина и претрпе пораз со 60-73 на гостувањето против Грузија, во квалификациите за пласман во ...

Грузија - Македонија 73:60

А1 - 07.09.2005

Македонската кошаркарска селекција претрпе пораз од Грузија со 73:60 во петиот меч од „Д“ групата во европската „Б“ дивизија. Сега во директното соочување со Финска викендов во Скопје ќе треба да решаваме за првата позиција во групата што води во бараж за пласман во кошаркарската елита во Европа, ...

Македонија против "давеникот" Грузија

Вест - 07.09.2005

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА "А" ЕВРОПСКАТА ДИВИЗИЈА Со победа нашиот национален состав го обезбедува пласманот во баражот за место во европската баскет елита Македонската кошаркарска репрезентација денеска е пред првиот посериозен испит.

Преку Тбилиси до баражот и А-дивизијата

Утрински - 07.09.2005

Попладнево во 17 ч. по македонско време Македонија и гостува на Грузија САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Попладнево во Тбилиси со почеток во 17 часот по македонско време нашата кошаркарска репрезентација ќе го одигра можеби решавачкиот натпревар од европските Б квалификации против домашната селекција на Грузија.

Кошаркарите се чекор до баражот

А1 - 06.09.2005

Македонската кошаркарска репрезентација е наоѓа на чекор до пласман во баражот за враќање меѓу европската елита. Победа на утрешното гостување против веројатно ослабената Грузија и дефинитивно ќе значи освојување на првото место во квалификациската група од „Б“ дивизијата и потенцијална средба со ...

Утре без калкулации против Грузија

Време - 06.09.2005

РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА ОТПАТУВА ЗА ГРУЗИЈА Без калкулации и со желба уште утре да се реши прашањето за учесникот во баражот, македонската кошаркарска репрезентација вчера отпатува за Грузија, каде што ќе го одигра можеби одлучувачкиот натпревар во групата Д од квалификациите во европската Б-дивизија.

И Тодор Гечевски во Тбилиси

Утрински - 06.09.2005

Македонската репрезентација отпатува во Грузија Без императив за победа македонската машка кошаркарска репрезентација вчера замина за Тбилиси каде утре ќе го одигра натпреварот од европските Б квалификациите против домашната селекција на Грузија.

Првото место на заверка во Тбилиси

Дневник - 06.09.2005

КОШАРКА - РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАта ДЕНЕСКА ТРЕБА ДА ПРИСТИГНЕ ВО ГРУЗИЈА Денеска македонската кошаркарска експедиција треба да пристигне во Грузија, каде што утре со победа против домаќинот, ќе го потврди првото место во квалификациската група Д, од Б дивизијата за мажи.

Кошаркарите отпатуваа за Грузија

А1 - 05.09.2005

И македонските кошаркари се со квалификациски активности. Денеска патуваат за далечниот Тбилиси каде што в среда против Грузија можат и дефинитивно да го потврдат учеството во баражот за пласман во европската кошаркарска елита во која има место за 24 репрезентации.

Македонија со една нога е во баражот

Време - 05.09.2005

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП: МАКЕДОНИЈА - ЛУКСЕМБУРГ 105-66 Самоил Петрески Кошаркарската репрезентација на Македонија е на чекор до пласман во баражот за место во елитната европска дивизија А, откако славеше победа над Луксембург со 105-66, а најголемиот конкурент Грузија загуби на гости од Финска, со ...

Без вистински партнер, лесна победа за Македонија

Вест - 05.09.2005

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ЗА "А" ЕВРОПСКАТА ДИВИЗИЈА Во двете преостанати средби од Д-квалификациската група за пласман во баражот за влез во "А" европската дивизија на Македонија и е потребна само една победа: дали против Грузија на гости или Финска дома и не е така важно.

Успешен тест пред завршниот испит в среда во Тбилиси

Утрински - 05.09.2005

Убелива победа на нашите кошаркари против Луксембург (105:66) во европските Б квалификации САШКО Ѓ. ДИМОВСКИ Македонската машка кошаркарска репрезентација успешно го положи последниот тест пред решавчкиот испит во европската Б дивизија в среда во Тбилиси против домашната селекција на Грузија каде ...

Две меч-топки за Македонија

Дневник - 05.09.2005

КОШАРКА - КВАЛИФИКАЦИИ ОД Б ДИВИЗИЈА За пласман во А-дивизијата на нашите кошаркари им треба една победа на следните дуели со Грузија и со Финска Победата на Македонија против Луксембург од 105-66 и триумфот на Финска против Грузија од 87-79, сериозно ја доближија македонската кошаркарска ...

Поразот го растура тимот на Грузија

Дневник - 05.09.2005

квалификации Поразот на Грузија од Финска 79-87, за нашиот следен противник значи дека веројатно ќе има проблеми со составување на тимот. Според најавите, на мечот против Македонија, Грузија ќе настапи без еден од тројцата ударни играчи, американскиот плеј Вилијамс.