TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Белоруската полиција насилно ги прекина протестите

А1 - 26.03.2006

Белоруската полиција насилно ги прекина протестите на приврзениците на опозицијата на централниот плоштад во Минск, бидејќи постоела опасност од државен удар и убиство на претседателот Александар Лукашенко, изјави синоќа белорускиот министер за внатрешни работи Владимир Наумов.

Московската полиција растури протест за поддршка на белоруската опозиција

А1 - 26.03.2006

Московската полиција денеска растури протест, организиран во близина на Министерството за надворешни работи за поддршка на белоруската опозиција. Уапсени се Околу десетина активисти на руските опозициски партии и младински движења, како и еден фоторепортер и руски новинар - репортер, јави ИТАР - ...

Во Минск уапсен Александар Конзулин

А1 - 25.03.2006

Антирежимските протести во Белорусија станаа насилни, јавија попладнето повеќе агенции. Белоруската полиција денеска во Минск го уапси опозицискиот лидер и кандидат за претседател Александар Конзулин, за време на неговото учество во демонстрациите, ИТАР - ТАСАС.

Белоруската опозиција протестираше на плоштадот Јанка Купала

А1 - 25.03.2006

Повеќе илјади приврзаници на белоруската опозиција, и покрај полициската забрана, учествуваа во протестите против повторниот реизбор на претседателот Александар Лукашенко. Наместо на централниот градски плоштад, кој беше блокиран од јаки полициски кордони, на кој успеаја да се пробијат само неколку ...

Милинкиjевич ќе формира Движење за ослободување на земјата

А1 - 25.03.2006

Лидерот на опозицијата во Белорусија Александар Милинкиjевич пред неколку илјади приврзаници собрани во Авенијата на независноста во Минск најави формирање Движење за ослободување на земјата. „Објавувам создавање Народно движење за ослободување на Белорусија, властите можат само со прогони и ...

Белоруската полиција не дозволи митинг на „Октомврискиот плоштад“

А1 - 25.03.2006

Белоруската полиција ги блокираше пристапите што водат кон „Октомврискиот плоштад“ во Минск, каде требаше да се одржи протестен митинг на опозицијата против реизборот на Александар Лукашенко за претседателската функција. Изговор за таквите активности на полицијата се дека локалните власти работат ...

ЕУ со санкции против Лукашенко

Вест - 25.03.2006

Брисел, 25 март (- Европската унија реши да воведе санкции на режимот на белорускиот претседател Александар Лукашенко, соопшти австриската министерка за надворешни работи Урсула Пласник, чија земја претседава со Европската унија.

Лукашенко ги задуши протестите

Време - 25.03.2006

БЕЛОРУСИЈА Белоруската полиција завчеравечер ги задушила опозициските демонстрации во Минск против претседателот Александар Лукашенко. Околу 100 полицајци со црни шлемови ги уништиле камповите на демонстрантите поставени на главниот плоштад во Минск и уапсиле околу 200 опозициски активисти, кои ...

Лукашенко со полиција ги растера демонстрантите

Вест - 25.03.2006

МИНСК, 25 март (Ројтерс) - Белорускиот претседател Александар Лукашенко вчера распореди полиција за да ги смири неколкудневните протести на опозицијата против реизборите, со што предизвика осуда од Западот, но го присвои симпатиите на Русија.

Полицијата ја прекина четиридневната "Џинс-револуција" во Белорусија

Утрински - 25.03.2006

Специјалците на белоруската полиција вчера рано изутрина брзо го исчистија од демонстранти главниот плоштад во Минск Протестите требаше да кулминираат на 25 март, инаку Ден на народната волја, кој во Белорусија се смета за празник на независноста Од наШиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - По ...

ЕУ воведува санкции спрема Александар Лушченко

Утрински - 25.03.2006

Одлука БРИСЕЛ - Европската унија донела одлука за воведување санкции спрема белорускиот претседател Александар Лукашенко, соопшти шефот на дипломатијата Австрија, Урсула Пласник, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ. На вториот ден од самитот на лидерите на ЕУ во Брисел изјавија дека ...

По „демократијата“ - пендрек

Дневник - 25.03.2006

ЕУ најави санкции - веројатно визно ембарго за режимот на Лукашенко Белоруски специјалци сосила ги приведоа продемократските демонстранти на плоштадот во Минск, веднаш откако надлежните комисии му го потврдија новиот претседателски мандат на Александар Лукашенко, јави Ројтерс.

ДЕМОНСТРАНТИТЕ ВО МИНСК СЕ УПАТИЈА КОН ПРИТВОРОТ ОКРЕСТИНО

Канал5 - 25.03.2006

Неколку илјади демонстранти во паркот “Јанка Купала” кои се против резултатите од одржаните претседателски избори во Белорусија се упатија кон притворот Окрестино во Минск. Минск, 25 март (МИА) - Неколку илјади демонстранти во паркот Јанка Купала” кои се против резултатите од одржаните ...

Санкции против Лукашенко!

Вечер - 25.03.2006

Европската унија на вчерашниот самит донела одлука за воведување санкции против белорускиот претседател Александар Лукашенко, соопшти шефот на дипломатијата на Австрија ,Урсула Пласник чија земја е актуелен претседавач со ЕУ.

Белоруската полиција ги прекина демонстрациите во Минск

А1 - 24.03.2006

Белоруската полиција рано утринава ја прекина епизодата од демонстрации во центарот на Минск. Повеќе од 200 луѓе се уапсени меѓу кои и поранешниот полски амбасадор во Белорусија. При полициската рација не е пружан отпор од страна на револтираните граѓани.

САД загрижени за интервенцијата на белоруската полиција

А1 - 24.03.2006

Соединетите Американски Држави изразија загриженост од разврската на синоќешните протести во Минск. „Збунети сме од бруталното задушување на протестите и апсењата на демонстрантите во Белорусија“, изјави портпарол на Стејт департментот.

ЕУ најави воведување на санкции против Белорусија

А1 - 24.03.2006

Лидерите на ЕУ најавија воведување на санкции, односно рестриктивни мерки против Белорусија, оценувајќи дека претседателските избори во таа земја одржани во неделата не биле во согласност со демократските стандарди. ЕУ во соработка со меѓународните партнери, пред се со САД ќе воведат рестриктивни ...

Официјално: Лукашенко доби 83 отсто гласови

Вест - 24.03.2006

Минск, 24 март - Централната изборна комисија (ЦИК) на Белорусија вчера официјално објави дека на претседателските избори што се одржаа во неделата победи Александар Лукашенко. За Лукашенко гласале 83 проценти од излезените граѓани, додека за кандидатот на опозицијата Александар Милинкевич - 6,1, ...

Милинкевич за шаторите, Конзулин против

Вечер - 24.03.2006

Несогласувањата ги поделија лидерите на белоруската опозиција околу прашањето дали да продолжат протестите под шатори на "Октомврискиот плоштад" во центарот на Минск. Околу три илјади демонстранти синоќа се собраа на плоштадот, а околу 250 од нив се подготвуваа да ја минат ноќта во шаторите на ...

Официјално Лукашенко победи со 83% освоени гласови

А1 - 23.03.2006

Конечни резултати на ЦИК-Лукашенко победи со 83% освоени гласови Александар Лукашенко освоил 83% од гласовите на претседателските избори во Белорусија што се одржаа на 19 март. Ова се конечни резултати од изборите што ги соопшти Николај Лозовик, секретар на Централната изборна комисија.

Белоруската опозиција поделена околу продолжување на протестите

А1 - 23.03.2006

Несогласувањата ги поделија лидерите на белоруската опозиција околу прашањето дали да продолжат протестите под шатори на „Октомврискиот плоштад“ во центарот на Минск. Околу три илјади демонстранти синоќа се собраа на плоштадот, а околу 250 од нив се подготвуваа да ја минат ноќта во шаторите на ...

Мразот, полицијата и кавгите ја растераа револуцијата во Минск

Утрински - 23.03.2006

Само неколку дена по изборите во Белорусија Според процените на организаторот на демонстрациите, на плоштадот се наоѓаат околу 700 лица Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, може мирно да спие, бидејќи објективно, барем засега, нема никаква ...

Белоруската опозиција поделена околу прашањето дали да продолжат протестите

Канал5 - 23.03.2006

Несогласувањата ги поделија лидерите на белоруската опозиција околу прашањето дали да продолжат протестите под шатори на “Октомврискиот плоштад” во центарот на Минск. Минск, 23 март (МИА) - Несогласувањата ги поделија лидерите на белоруската опозиција околу прашањето дали да продолжат протестите ...

ЦИК на Белорусија: За Лукашенко гласале 83 проценти од граѓаните

Канал5 - 23.03.2006

Централната изборна комисија (ЦИК) на Белорусија денеска официјално објави дека на претседателските избори што се одржаа во неделата победи Александар Лукашенко. Минск, 23 март (МИА) - Централната изборна комисија (ЦИК) на Белорусија денеска официјално објави дека на претседателските избори што се ...

САД спремаат мерки против ...

Вест - 22.03.2006

Вашингтон, 22 март - САД подготвуваат мерки против белоруските официјални претставници кои се одговорни за изборната измама и други кршења на човековите права. Портпарол на американскиот Стејт департмент Шон Мекормак, на брифинг наведе дека тие чекори ќе бидат разгледани во соработка со Европската ...

Лукашенко почна да апси

Време - 22.03.2006

ПРОДОЛЖУВААТ ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛОРУСИЈА Симпатизерите на опозицискиот кандидат за претседател на Белорусија Александар Милинкевич вчера продолжиле да протестираат во Минск против „наместената“ изборна победа на претседателот Александар Лукашенко, јави новинската агенција АФП.

Во Минск почнаа апсења на претставници на опозицијата

Утрински - 22.03.2006

Старо-новиот претседател на Белорусија не е вознемирен поради критиките за неговиот повторен избор Лукашенко, претседателот на Белорусија, и порача на опозицијата дека нема намера да го повтори гласањето, а ако тие го сакаат тоа, тогаш нека си организираат избори Од нашиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ ...

Само 300 луѓе им пркосат на Лукашенко и на виулицата

Дневник - 22.03.2006

Поголема врева од демонстрантите крена политичкиот судир на рускиот претседател Владимир Путин со лидерите на САД и на ЕУ Снежната виулица во Минск не ги спречи стотиците најтврдокорни противници на белорускиот „батка“ Александар Лукашенко да протестираат поради неговата трета победа на ...

Демонстрации во Белорусија по претседателските избори

Канал5 - 22.03.2006

На главниот плоштад во белоруската престолнина и на температура под нулата, околу илјада остануваат и преку ноќ. На главниот плоштад во белоруската престолнина и на температура под нулата, околу илјада остануваат и преку ноќ.

Приведени четири членови на изборниот штаб на Милинкјевиќ

А1 - 21.03.2006

Четири членови на изборниот штаб на кандидатот на белоруската опозиција на претседателските избори Александар Милинкјевиќ се приведени денеска додека го напуштале плоштадот во Минск, каде опозицијата помина цела ноќ, изјави портпаролот на опозицијата.

Лукашенко третпат претседател, ривалите протестираат

Вест - 21.03.2006

ИЗБОРИ ВО БЕЛОРУСИЈА МИНСК (Ројтерс) - Белорускиот претседател Александар Лукашенко вчера победоносно изјави дека тоа што повторно е избран покажа дека напорите за про-западен бунт во земјата не успеале, но независни набљудувачи ги критикуваа изборите за кои велат дека не се ни слободни ни фер.

ЕУ со поостри санкции за Белорусија

Вест - 21.03.2006

БРИСЕЛ (Ројтерс) - Европската Унија се спрема да ги заостри санкциите против Белорусија откако вчера меѓународните набљудувачи рекоа дека претседателските избори во бившата советска република не биле ниту слободни ниту фер. Министрите за надворешни работи на ЕУ ги дадоа првите одобрувања за ...

Лукашенко уште четири години ќе ја води Белорусија

Време - 21.03.2006

ПОБЕДА НА „ПОСЛЕДНИОТ ЕВРОПСКИ ДИКТАТОР“ Актуелниот белоруски претседател Александар Лукашенко освоил трет мандат на завчерашните претседателски избори, за кои опозицијата тврди дека се наместени, јави АФП. Лукашенко убедливо го победил опозицискиот кандидат Александар Милинкевич и освоил 83 отсто ...

Лукашенко избран за претседател по трет пат

Утрински - 21.03.2006

Досегашниот претседател на Белорусија ги декласира своите противници на изборите Изборната формула од Грузија и Украина не може да помине во Белорусија, каде што забележително подобро се живее и ја има најмалата стапка на невработеност во споредба со целото постсоветско пространство Од наШиот ...

Лукашенко си ја сервира победата

Дневник - 21.03.2006

Александар Лукашенко се соочува со масовни улични протести и санкции од Европската Унија откако победи на претседателските избори во Белорусија, кои според ОБСЕ не биле ниту слободни ниту фер, јави Ројтерс. Белорускиот лидер освои дури 82,6 отсто од гласовите, дури 12 пати повеќе од најблискиот ...

Лукашенко го доби третиот претседателски мандат

А1 - 20.03.2006

Белорускиот претседател Александар Лукашенко по третпат е избран за шеф на државата на вчерашните претседателски избори во Белорусија, јави руската агенција ИТАР-ТАСС. „По пребројувањето на сите гласачки ливчиња сосема е јасно дека Александар Лукашенко по третпат доби претседателски мандат со ...

Лукашенко: Изборот го направи народот

А1 - 20.03.2006

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ги отфрли како апсурдни повиците на опозицијата за нови избори. Лукашенко ги повика сите политички сили во државата да не ги користат изборите како фактор за раздор и спротивставување.

Масовни протести во Минск по победата на Лукашенко

А1 - 20.03.2006

Масовни протести во главниот град на Белорусија ја следат победата на Лукашенко. На претседателските избори тој доби повеќе од 82% од гласовите, а опозицијата обвинува за изборен фалсификат. И ЕУ се огласи околу изборот на Лукашенко.

Лукашенко ќе им го скрши вратот на тие кои ќе му ја оспорат победата

Вест - 20.03.2006

Минск, 20 март (АП) - Претседателски избори што вчера се одржаа во Белорусија поминаа во сенка на заканите од опозицијата и под голема напнатост. Опозицијата очекува изборна кражба, со која актуелниот претседател Александар Лукашенко, кого на Запад го нарекуваат последен европски диктатор, ќе ...

Лукашенко е неоспорен фаворит

Утрински - 20.03.2006

Вчера на 6.626 избирачки места почнаа изборите за претседател на Белорусија Гласачите можеа да се изјаснат за еден од четворицата кандидати Од наШиот дописник БРАНКО ВЛАХОВИЌ МОСКВА - Во Белорусија вчера се одржаа предвремените претседателски избори на кои седум милиони и 20 илјади регистрирани ...

Александар Лукашенко доби трет претседателски мандат

Канал5 - 20.03.2006

Белорускиот претседател Александар Лукашенко по третпат е избран за шеф на државата на вчерашните претседателски избори во Белорусија, јави руската агенција ИТАР-ТАСС. Минск, 20 март (МИА) - Белорускиот претседател Александар Лукашенко по третпат е избран за шеф на државата на вчерашните ...

Опозицијата стравува од фалсификат

Вечер - 20.03.2006

Вчера во Белорусија гласаа над седум милиони запишани избирачи за да го изберат кандидатот кој наредните пет години ќе раководи со земјата. Овие избори се одржуваат во затегната состојба, бидејќи опозицискиот кандидат, кој стравува од фалсификат, ги повика граѓаните да се соберат по затворањето на ...