TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Рамадани: ДУИ неискрена со изјавите за одење во опозиција

Репортер - 26.02.2017

За аналитичарот Исмет Рамадани ДУИ е неискрена со изјавите дека ја разгледува опција да премине во опозиција. Тој за Алсат-М вели дека оваа алтернатива на ДУИ е само тактизирање за да покаже пред Албанците дека националниот интерес е примарен.

Заев на Централниот одбор тврдел дека не се договорени сите детали од Законот за јазици, Османи демантира

Нетпрес - 26.02.2017

Заев на седницата на Централниот одбор посочил дека не се договорени сите детали и Законот не е номотехнички усогласен, наспроти тврдењето на гласноговорникот на ДУИ Бујар Османи кој претходно нагласи дека Законот е е целосно усогласен и усвоен од ...

ДУИ ќе коалицира со СДСМ?

Репортер - 26.02.2017

И најверојатно ќе коалицира со СДСМ, било договорено на централното претседателство во петокот, а одлуката ќе се соопшти утре, изјавил за Телма висок функционер на ДУИ. Тоа не било сторено во петокот за да се избегнат евентуални инциденти по ...

ДУИ утре со одлука дали ќе влезе во Влада или ќе поддржи малцинска Влада

Репортер - 26.02.2017

Демократската унија за интеграција утре ќе се изјасни дали ќе влезе во Влада со Социјалдемократскиот сојуз на Македонија или ќе поддржи малцинска Влада. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во петокот најави дека сериозно се размислува неговата партија да ...

Заев пред своите лажел дека не се договорени сите детали од законот за јазици, Бујар Османи го демантира

Курир - 26.02.2017

Заев на седницата на Централниот одбор посочил дека не се договорени сите детали и Законот не е номотехнички усогласен, наспроти тврдењето на гласноговорникот на ДУИ Бујар Османи кој претходно нагласи дека Законот е е целосно усогласен и усвоен од ...

ЌЕ ВИДИМЕ ЛИ УШТЕ ЕДЕН ЕКСПЕРИМЕНТ: Македонија никогаш немала искуство со малцинска влада

Телеграф - 26.02.2017

Во 26 години независност, Македонија имаше експертска, техничка влада, широка коалиција, но никогаш малцинска влада. Сите формати што досега беа употребени се одвиваа или после воен конфликт или после сериозна политичка криза и беа крајно неуспешни ...

ДУИ ќе коалицира со СДСМ?

+инфо - 26.02.2017

Тоа не било сторено во петокот за да се избегнат евентуални инциденти по најавите за протести. ДУИ најверојатно ќе коалицира со СДСМ, било договорено на централното претседателство во петокот, а одлуката ќе се соопшти утре, изјавил за Телма висок ...

Телма: ДУИ најверојатно ќе коалицира со СДСМ

Стандард - 26.02.2017

ДУИ најверојатно ќе коалицира со СДСМ, пренесува Телма . Ова било договорено на Централното претседателство во петокот, а одлуката ќе се соопшти утре, изјавил за Телма висок функционер на ДУИ.

ДУИ ќе одлучува дали ќе влезе во Влада или ќе поддржи малцинска Влада

А1 On - 26.02.2017

Демократската унија за интеграција денеска ќе се изјасни дали ќе влезе во Влада со Социјалдемократскиот сојуз на Македонија или ќе поддржи малцинска Влада. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во петокот најави дека сериозно се размислува неговата партија да ...

Рамадани: ДУИ неискрена со изјавите за одење во опозиција

Либертас - 26.02.2017

За аналитичарот Исмет Рамадани ДУИ е неискрена со изјавите дека ја разгледува опција да премине во опозиција. Тој за Алсат-М вели дека оваа алтернатива на ДУИ е само тактизирање за да покаже пред Албанците дека националниот интерес е примарен.

Заев ги лажел своите дека не се договорени сите детали од Законот за јазици, Бујар Османи демантира

Република - 26.02.2017

На вчерашната седница на Централниот одбор на СДСМ Зоран Заев посочил дека не се договорени сите детали и законот не е номотехнички усогласен, наспроти тврдењето на на Бујар Османи, кој претходно нагласи дека законот е е целосно усогласен и усвоен ...

ДУИ утре со одлука дали ќе влезе во Влада или ќе поддржи малцинска Влада

Локално - 26.02.2017

Демократската унија за интеграција утре ќе се изјасни дали ќе влезе во Влада со Социјалдемократскиот сојуз на Македонија или ќе поддржи малцинска Влада. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети во петокот најави дека сериозно се размислува неговата партија да ...

ДУИ ќе коалицира со СДСМ?

Либертас - 26.02.2017

ДУИ најверојатно ќе коалицира со СДСМ, било договорено на централното претседателство во петокот, а одлуката ќе се соопшти утре, изјавил за Телма висок функционер на ДУИ. Тоа не било сторено во петокот за да се избегнат евентуални инциденти по ...

ДУИ ќе коалицира со СДСМ?

Бриф - 26.02.2017

ДУИ најверојатно ќе коалицира со СДСМ, било договорено на централното претседателство во петокот, а одлуката ќе се соопшти утре, изјавил за Телма висок функционер на ДУИ. Тоа не било сторено во петокот за да се избегнат евентуални инциденти по ...

Заев пред своите лажел дека не се договорени сите детали од законот за јазици, Бујар Османи го демантира

Lider - 26.02.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев пред своето членство лажел дека не се договорени сите детали од Законот за јазици, иако портпаролот на ДУИ Бујар Османи директно го демантираше. Заев на седницата на Централниот одбор посочил дека не се договорени сите ...

ДУИ ќе даде потписи за мандат, но не решила дали ќе биде во владата

Канал5 - 25.02.2017

ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за добивање мандат, но тоа не значи дека ќе коалицира во новата влада, изјави синоќа портпаролот на партијата Бујар Османи за време на централното претседателство на ДУИ.

СДСМ одлучува за мандатар и кога од Иванов ќе го побара мандатот за влада

Сакам да кажам - 25.02.2017

По давањето на потписите од ДУИ за добивање мандат за формирање влада, СДСМ за денес попладне закажа седница на Централниот одбор на партијата на која треба да донесат формално одлука за мандатар да биде лидерот Зоран Заев.

Рамадани: ДУИ неискрена со изјавите за одење во опозиција

Алсат-М - 25.02.2017

За аналитичарот Исмет Рамадани ДУИ е несикрена со изјавите дека ја разгледува опција да премине во опозиција. Тој вели дека оваа алтернатива на ДУИ е само тактизирање за да покаже пред Албанците дека националниот интерес е примарен.

Што им рече Џеват Адеми на Муса Џафери и Артан Груби, после состанокот на централниот одбор?

ТВ21 - 25.02.2017

Средбата на централното раководство на ДУИ заврши доцна синоќа. Сепак, според она што се случуваше пред седиштето на партијата во Мала Речица, веројатно на состанокот не кажале се што имаат.

ДУИ ги дава потписите на СДСМ

Алсат-М - 25.02.2017

ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за добивање мандат, но тоа не значи дека ќе коалицира во новата влада, изјави синоќа портпаролот на партијата Бујар Османи за време на централното претседателство на ДУИ.

СДСМ денеска ќе одржи централен и извршен одбор

Стандард - 25.02.2017

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска ќе одржи Централен, а потоа и Извршен одбор. На состаноците се очекува да биде избран партискиот лидер, Зоран Заев за таа функција. Инаку од ДУИ синоќа соопштија дека ќе им ги дадат потписите на СДСМ ...

ВИДЕО: Погледнете што им рече Џеват Адеми на Муса Џафери и Артан Груби, после состанокот на ДУИ

Репортер - 25.02.2017

Средбата на централното раководство на ДУИ заврши доцна синоќа. Сепак, според она што се случуваше пред седиштето на партијата во Мала Речица, веројатно на состанокот не кажале се што имаат, пренесува ТВ21 .

Османи за НОВА: Зошто ДУИ се колеба за влез во влада со СДСМ

Нова ТВ - 25.02.2017

Зошто ДУИ нема да учествува во владата на СДСМ и покрај тоа што се договорија за измена на Законот за употреба на јазиците? Во подкастот со Борјан Јовановски , портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, објаснува какви се плановите на партијата на Ахмети и ...

ДУИ ќе даде потписи за мандат, но не решила дали ќе биде во владата

Репортер - 25.02.2017

ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за добивање мандат, но тоа не значи дека ќе коалицира во новата влада, изјави синоќа портпаролот на партијата Бујар Османи за време на централното претседателство на ДУИ.

ДУИ ги даде потписите на СДСМ за формирање Влада!

Репортер - 25.02.2017

ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар Османи. Преговорите за Влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има со СДСМ.

ДУИ ќе даде потписи за мандат, но не решила дали ќе биде во владата

Алфа - 25.02.2017

ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за добивање мандат, но тоа не значи дека ќе коалицира во новата влада, изјави синоќа портпаролот на партијата Бујар Османи за време на централното претседателство на ДУИ.

Што е малцинска влада и како функционира

Репортер - 25.02.2017

Во ДУИ синоќа одлучија да ги дадат потписите на СДСМ, со кои партијата ќе може да го добие мандатот за составување на нова влада, откако претходно потписите ги дадоа и Беса и „Алијансата за Албанците„.

ЗА ОДБЛОКИРАЊЕ НА СОБРАНИЕТО: ДУИ ќе му даде потписи на СДСМ, но коалиција уште нема (ВИДЕО)

Телеграф - 25.02.2017

Одлучивме да дадеме подршка со десет пратеници на СДСМ, но тоа не значи дека имаме договор за коалиција, само се дава подршка за мандат, за да се деблокираат некои процеси, за да се започнат роковите за локалните избори треба што поскоро да се ...

ДУИ ги даде своите потписи на СДСМ

Слободен Печат - 25.02.2017

Преговорите на ДУИ во Мала Речица траат веќе подолго време. Портпаролот Бујар Османи изјави дека партијата ќе ги даде потписите на СДСМ. Одборот на ДУИ продолжува со дебатата и преговорите, но Османи истакнува дека преговорите за влада допрва ...

ДУИ ќе даде потписи за мандат, но не решила дали ќе биде во владата

Сител - 25.02.2017

ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за добивање мандат, но тоа не значи дека ќе коалицира во новата влада, изјави синоќа портпаролот на партијата Бујар Османи за време на централното претседателство на ДУИ.

ДУИ игра и со ВМРО-ДПМНЕ и со СДСМ, членството на ВМРО-ДПМНЕ чека насоки

МКД - 25.02.2017

Синоќа претставници на ДУИ соопштија дека потписите на нивните 10 пратеници ќе ги дадат на СДСМ за да може претседателот на таа партија, Зоран Заев, да состави нова влада. А дали ДУИ ќе учествува во таа влада ќе почекаме до понеделник.

Знаете ли што е малцинска влада?

еМагазин - 25.02.2017

Во ДУИ синоќа одлучија да ги дадат потписите на СДСМ, со кој партијата ќе може да го да добие мандатот за составување на нова влада, откако претходно потписите ги дадоа и Беса и „Алијансата за Албанците„.

ДУИ му ги даде потписите на СДСМ- Заев прави ВЛАДА!

Локално - 25.02.2017

Повеќе од 10 часа траат преговорите на централното претседателство на ДУИ во Мала Речица. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи претходно излезе со изјава дека централното претседателство ја продолжува дебатата, а ДУИ ќе им даде потписи на СДСМ, но тие ...

ДУИ му ги даде потписите на СДСМ- за коалиција допрва ќе се носела одлука

Пулс24 - 25.02.2017

Тој потенцираше дека тоа не значи формирање на нова влада, односно не значи дека ДУИ ќе коалицира со СДСМ. ДУИ ќе му ги даде потписите на СДСМ, а за коалиција допрва ќе преговара, изјави вечерва портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.

Што е малцинска влада и како функционира

Либертас - 25.02.2017

Во ДУИ синоќа одлучија да ги дадат потписите на СДСМ, со кои партијата ќе може да го добие мандатот за составување на нова влада, откако претходно потписите ги дадоа и Беса и „Алијансата за Албанците„.

Што е малцинска влада и како функционира?

Локално - 25.02.2017

ДУИ синоќа одлучија да ги дадат потписите на СДСМ, со кои партијата ќе може да го добие мандатот за составување на нова влада, откако претходно потписите ги дадоа и Беса и „Алијансата за Албанците„.

Ахмети ќе му даде потписи на Заев, но за коалиција уште ќе размислува

Канал 77 - 25.02.2017

ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за состав на нова влада, но тие потписи не значат дека ДУИ ќе коалицира со СДСМ – соопшти вчера портпаролот на партијата Бујар Османи. Според него, потписите биле дадени за да се деблокираат некои процеси и да се ...

Влада меѓу СДСМ и ДУИ – ти Македонка си?

Република - 25.02.2017

Никогаш да не се случи, да даде Господ, вака македонска граѓанка во центарот на Скопје одговара на анкетата на „Цивил“ на прашањето што мисли за коалиција меѓу СДСМ и ДУИ. Иако новинарката се обидува да ја испровоцира, анкетираната останува цврсто ...

ДУИ му ги даде потписите на СДСМ- за коалиција допрва ќе се носела одлука

МК News - 25.02.2017

ДУИ ќе му ги даде потписите на СДСМ, а за коалиција допрва ќе преговара, изјави вчера портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Османи по десетчасовната средба на централното претседателство, изјави дека ДУИ ќе ги даде 10-те пратенички потписи на Зоран ...

ДУИ ќе даде потписи за мандат, но не решила дали ќе биде во владата

Вечер Прес - 25.02.2017

ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за добивање мандат, но тоа не значи дека ќе коалицира во новата влада, изјави синоќа портпаролот на партијата Бујар Османи за време на централното претседателство на ДУИ.

Рамадани за Алсат М: ДУИ е неискрена со изјавите за одење во опозиција – тоа е тактизирање, да се покаже пред Албанците

Локално - 25.02.2017

За аналитичарот Исмет Рамадани ДУИ е несикрена со изјавите дека ја разгледува опција да премине во опозиција, информира Алсат М. Тој вели дека оваа алтернатива на ДУИ е само тактизирање за да покаже пред Албанците дека националниот интерес е ...

ВИДЕО: Погледнете што им рече Џеват Адеми на Муса Џафери и Артан Груби, после состанокот на ДУИ

Либертас - 25.02.2017

Средбата на централното раководство на ДУИ заврши доцна синоќа. Сепак, според она што се случуваше пред седиштето на партијата во Мала Речица, веројатно на состанокот не кажале се што имаат, пренесува ТВ21 .

Влада меѓу СДСМ и ДУИ – ти Македонка си?

Вечер Прес - 25.02.2017

Никогаш да не се случи, да даде Господ, вака македонска граѓанка во центарот на Скопје одговара на анкетата на „Цивил" на прашањето што мисли за коалиција меѓу СДСМ и ДУИ. Иако новинарката се обидува да ја испровоцира, анкетираната останува цврсто ...

ДУИ како во турските серии- Дава потписи, сака Влада, ама не сака внатре…

Локално - 25.02.2017

Гледајте ја и следната серија „Мала ама Велика Речица “ со најава на следниот прес на Османи и потоа вестите од штабот на ВМРО ДПМНЕ, веднаш по рекламниот блок на порталите. ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за добивање мандат, ама тоа не значи ...

ВИДЕО: Погледнете што им рече Џеват Адеми на Муса Џафери и Артан Груби, по состанокот на ДУИ

Локално - 25.02.2017

Средбата на централното раководство на ДУИ заврши доцна синоќа. Сепак, според она што се случуваше пред седиштето на партијата во Мала Речица, веројатно на состанокот не кажале се што имаат, пренесува ТВ21 .

ДУИ донесе одлука: Заев ќе ги добие потписите, за коалиција ќе се преговара

Точка - 25.02.2017

Доцна вечерва од седиштето на Демократската унија за интеграција пристигна потврда дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев ќе ги добие потребните потписи за добивање на мандат за формирање на Влада.

ДУИ синоќа ги даде потписите: Заев е новиот мандатар на новата Влада

Бизнис Вести - 25.02.2017

ДУИ на Али Ахмети по долги договарања внатре во партијата, вечерва одлучи да ги даде 10-те потписи на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, со што Владата во формирање предводена од СДСМ сега има мнозинство од 67 пратеници.

ДУИ ќе даде потписи за мандат, но не решила дали ќе биде во владата

Lider - 25.02.2017

ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за добивање мандат, но тоа не значи дека ќе коалицира во новата влада, изјави синоќа портпаролот на партијата Бујар Османи за време на централното претседателство на ДУИ.

Османи : Одлука во понеделник, две опции се во игра

Канал5 - 24.02.2017

Учество во влада или опозиција се двете опции н на кои што денеска се фокусираше Централното претседателство на ДУИ. Портпаролот Бујар Османи вели дека можностите кои што партијата ги разгледува во моментов се учество во нова влада или пак ...

ДУИ до понеделник ќе решава дали ќе оди во опозиција или во влада

Сакам да кажам - 24.02.2017

ДУИ се уште расправа за, како што велат од партијата, двете опции – учество во владината коалиција или одење во опозиција и портпаролот Бујар Османи најави дека конечната одлука треба да биде донесена во понеделник.

Османи: Или ќе прифатиме влада или ќе поддржиме малцинска влада

ТВ21 - 24.02.2017

На редовната средба, претседателство на ДУИ разговараше за натамошните чекори што треба да ги донесе ДУИ, изјави денеска портпарол на партијата, Бујар Османи „На претходната седница го усогласивме текстот на законот за употреба на јазиците, ...

Османи: За потписите допрва ќе одлучи Ахмети

Фокус - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска дебатира помеѓу две опции, едната е за учество во новата влада, а другата за поддршка на малцинска влада. На новинарско прашање што се подразбира под опцијата поддршка на малцинска влада и дали тоа значи ...

Централното претседателство на ДУИ разгледува опции за формирање влада или за учество во малцинска влада

Алсат-М - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица го продолжи вечерва заседавањето во врска со консултациите за евентуално давање на потписи за мандатот за Зоран Заев. Се дискутира и за учеството на партијата во можна идна влада со СДСМ.

ДУИ ги даде потписите на СДСМ

24 Вести - 24.02.2017

Повеќе од 10 часа траат преговорите на централното претседателство на ДУИ во Мала Речица. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи претходно излезе со изјава дека централното претседателство ја продолжува дебатата, а ДУИ ќе им даде потписи на СДСМ, но тие ...

Ахмети ќе му даде потписи на Заев, за коалиција уште ќе размислува

Фокус - 24.02.2017

ДУИ ќе му ги даде потписите на СДСМ, а за коалиција допрва ќе преговара. Портпаролот на партијата, Бујар Османи по десетчасовната средба на централното претседателство, изјави дека ДУИ ќе ги даде 10-те пратенички потписи на Зоран Заев, но само за да ...

ДУИ ги даде потписите на СДСМ за да се запази рокот за локалните

Сакам да кажам - 24.02.2017

ДУИ донесе одлука да му ги даде потписите од 10-мината пратеници на СДСМ за да го добие мандатот за формирање влада од претседателот Ѓорге Иванов. Портпаролот на партијата Бујар Османи потврди дека Централното претседателство на денешната седница ...

ДУИ ги даде потписите на Заев

ТВ21 - 24.02.2017

ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ, ова го изјави портпаролот Бујар Османи. „Преговорите за Влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има со СДСМ.

ДУИ му ги даде потписите на СДСМ за формирање Влада, за коалицирање допрва ќе одлучува

Вест - 24.02.2017

ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар Османи. Преговорите за Влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има со СДСМ.

Продолжува состанокот на Централното претседателство на ДУИ

Алсат-М - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска, според најавите, треба да заседава во Мала Речица во врска со преговорите со СДСМ за формирање нова влада. Вчера портпаролот на партијата Бујар Османи изјави дека со усвојувањето на предлогот за измена на ...

ДУИ ќе решава дали ќе влезе во Владата

24 Вести - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска треба да заседава во Мала Речица во врска со преговорите со СДСМ за формирање нова влада. Потписите се обезбедени, нова влада ќе има на почетокот на март, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев.

ДУИ денеска одлучува дали ќе влезе во новата Влада

Телма - 24.02.2017

Откако ја прифатија нацрт верзијата на Законот за употреба на јазиците, Демократската унија за интеграција за денеска попладне во седиштето во Мала Речица најави нова седница на Централното раководство.

ДУИ конечна одлука ќе донесе во понеделник

Телма - 24.02.2017

ДУИ конечна одлука ќе донесе во понеделник. „Го усогласивме текстот на законот за употреба на јазиците, кој што ги надминува билатералните односи помеѓи двете партии, односно ги надминва определбите за едно коалицирање“, изјави пред новинарите Бујар ...

ДУИ ги даде потписите на СДСМ за формирање Влада

+инфо - 24.02.2017

Сепак, тоа не значи дека со оваа одлука ДУИ станува дел од владата, а официјална одлука за тоа дали ДУИ ќе биде опозиција или не ќе има во понеделник. Централното претседателство Демократската унија за интеграција вечерва одлучило да ги даде ...

ДУИ му ги даде потписите на СДСМ- за коалиција допрва ќе се носела одлука

Курир - 24.02.2017

Тој потенцираше дека тоа не значи формирање на нова влада, односно не значи дека ДУИ ќе коалицира со СДСМ. ДУИ ќе му ги даде потписите на СДСМ, а за коалиција допрва ќе преговара, изјави вечерва портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.

ДУИ му ги дава потписите на СДСМ, за коалиција ќе види

Р.С.Европа - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ по десетчасовна дебата одлучи да ги даде потписите на лидерот на СДСМ, Зоран Заев за да стане мандатар. Портпаролот на партијата Бујар Османи во кратка изјава за медиумите истакна дека одлуката за тоа дали ДУИ ќе ...

ДУИ ги даде потписите на СДСМ за формирање Влада

Стандард - 24.02.2017

„Преговорите за влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има со СДСМ. Потписите ги даваме за да ги запазиме роковите и за да не се губи премногу време“, изјави вечерва портпаролот на ДУИ, Бујар ...

Продолжува состанокот на Централното претседателство на ДУИ

Р.С.Европа - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска, според најавите, треба да заседава во Мала Речица во врска со преговорите со СДСМ за формирање нова влада. Вчера портпаролот на партијата Бујар Османи изјави дека со усвојувањето на предлогот за измена на ...

ДУИ му ги даде потписите на СДСМ

Сител - 24.02.2017

Тој потенцираше дека тоа не значи формирање на нова влада, односно не значи дека ДУИ ќе коалицира со СДСМ. ДУИ ќе му ги даде потписите на СДСМ, а за коалиција допрва ќе преговара, изјави вечерва портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.

Османи за МКД.мк: Ја разгледуваме опцијата ДУИ да оди во опозиција

МКД - 24.02.2017

На денешната седница на централното претседателство на ДУИ ќе ја разгледуваме и опцијата ДУИ да остане во опозиција, потврди за МКД.мк порталот на ДУИ Бујар Османи. Претходно и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во изјава за неколку медиуми рече дека е ...

ДУИ ќе одлучува дали ќе влезе во влада со СДСМ

+инфо - 24.02.2017

Од ДУИ велат дека останува уште да решат, дали ќе учествуваат во идната влада, или само ќе ја поддржуваат како собраниска опозиција. Централното претседателство на ДУИ денеска треба да заседава во Мала Речица во врска со преговорите со СДСМ за ...

Ахмети - Ќе разговараме и за опцијата ДУИ да остане во опозиција

Р.С.Европа - 24.02.2017

Претседателот на ДУИ Али Ахмети пред денешната седница на централното претседателство на партијата што се одржува во седиштето во Мала Речица најави дека ќе разговарале за неколку опции. На новинарско прашање дали за опцијата за коалиција, тој ...

ДУИ со „два напред, едно назад“ кон СДСМ

Р.С.Европа - 24.02.2017

Непосредно пред почетокот на седницата на централното претседателство, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, најави дека ќе разговараат партијата да остане во опозиција. Вчера, пак од СДСМ и од ДУИ изјавуваа дека најголемата препрека е надмината, а дел работи ...

Во игра и опцијата – ДУИ да гласа за влада на Заев, но да остане во опозиција

Репортер - 24.02.2017

На денешниот состанок на претседателството на партијата ДУИ, ќе се разговара за тоа дали тие да ја поддржат владата од опозиција или пак да бидат дел од неа, дознава НОВА од извори во оваа партија.

(ВИДЕО) Османи: Или ќе прифатиме влада или ќе поддржиме малцинска влада

А1 On - 24.02.2017

ДУИ во моментов одлучува дали да влезе во новото владино мнозинство или да поддржи малцинска влада, рече портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Според него малцинска влада не е сценарио за нови брзи избори, туку е пракса со која многу европски земји ...

ЌЕ ОДЛУЧУВААТ ДО ПОНЕДЕЛНИК: Во ДУИ на два ума, поддршка за малцинска влада или одење во опозиција (ВИДЕО)

Телеграф - 24.02.2017

Според портпаролот Османи, се разгледуваат два инструмента за реализација на веќе усогласениот закон за јазиците од страна на ДУИ и на СДСМ. Од една страна е да се прифати влез на ДУИ во владина коалиција или, пак, поддршка на малцинска влада ...

ДУИ в понеделник ќе донесе одлука

+инфо - 24.02.2017

Го усогласивме текстот на законот за употреба на јазиците, кој што ги надминува билатералните односи помеѓи двете партии, рече Османи. Го усогласивме текстот на законот за употреба на јазиците, кој што ги надминува билатералните односи помеѓи двете ...

ДУИ размислува и за опозиција и за Влада

Р.С.Европа - 24.02.2017

Две опции се тема на денешната дебата на Централното претседателство на ДУИ, едната е останување на партијата во опозиција со давање на подршка на малцинска влада, а втората е учество во владина коалиција, изјави денеска портпаролот на партијата ...

Конечна одлука за влада ДУИ ќе донесе во понеделник

Нова ТВ - 24.02.2017

Конечна одлука дали СДСМ и ДУИ ќе формираат влада ќе се донесе во понеделник, изјави денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Тој рече дека го усогласиле текстот на законот за употреба на јазиците, кој што ги надминува билатералните односи меѓу ...

Османи: ДУИ ќе учествува во владина коалиција или ќе поддржи малцинска влада

Стандард - 24.02.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска пред партиското седиште изјави дека неговата партија ги разгледува можностите за учество во владина коалиција или поддршка на малциснка влада, останувајќи во опозиција и давајќи поддршка за таква влада, но со ...

(ВИДЕО) Османи: Или ќе прифатиме влада или ќе поддржиме малцинска влада

Репортер - 24.02.2017

И во моментов одлучува дали да влезе во новото владино мнозинство или да поддржи малцинска влада, рече портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Според него малцинска влада не е сценарио за нови брзи избори, туку е пракса со која многу европски земји ...

ДУИ му ги даде на СДСМ потписите за формирање влада!

МКД - 24.02.2017

ДУИ донесе одлука да му ги даде потписите за формирање влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. „Преговорите за влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има ...

Османи: Учество во владата или поддршка на малцинска влада од опозиција, ќе знаеме в понеделник

МКД - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска во Мала Речица дебатира за понатамошните чекори на паријата, а опциите што ги има партијата се сведени на учество во новата влада или поддршка на малцинска влада, информираше партискиот портпарол, Бујар ...

ДУИ разгледува опции за формирање влада или за учество во малцинска влада

Press24 - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ попладнево ја започна редовната средба на која се разговара за аргументите за натамошните чекори и одлуки што треба да ги донесе партијата за формирање нова влада.

Од ДУИ веројатно до понеделник ќе се изјаснат за својата одлука

Макфакс - 24.02.2017

Во Демократската унија за интеграција (ДУИ) сé уште се води расправата за двете опции, односно учество во владина коалиција или одење во опозиција, а портпаролот Бујар Османи најави дека конечната одлука треба да биде донесена во понеделник.

ДУИ донесе одлука да му ги довери потписите на Заев

Нова ТВ - 24.02.2017

ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар Османи. „Преговорите за Влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има со СДСМ.

ДУИ ги даде потписите на СДСМ

Press24 - 24.02.2017

ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар Османи. Преговорите за Влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има со СДСМ.

ДУИ денес ќе одлучува дали ќе влезе во Влада

Таратур - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска треба да заседава во Мала Речица во врска со преговорите со СДСМ за формирање нова влада. Потписите се обезбедени, нова влада ќе има на почетокот на март, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев.

(ВИДЕО) Османи: Или ќе прифатиме влада или ќе поддржиме малцинска влада

Либертас - 24.02.2017

ДУИ во моментов одлучува дали да влезе во новото владино мнозинство или да поддржи малцинска влада, рече портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Според него малцинска влада не е сценарио за нови брзи избори, туку е пракса со која многу европски земји ...

ДУИ денеска ќе ја официјализира одлуката за ВЛАДА

Локално - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска треба да заседава во Мала Речица во врска со преговорите со СДСМ за формирање нова влада. Потписите се обезбедени, нова влада ќе има на почетокот на март, изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев.

ДУИ одлучи да ги даде потписите на СДСМ

еМагазин - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ, по неколку часовно заседавање, вечерва донело одлука да ги даде потписите на СДСМ, соопшти во Мала Речица, пред партиското седиште, Бујар Османи, портпаролот на ...

ДУИ ги дава потписите на СДСМ, за коалиција ќе размисли

Мета - 24.02.2017

ДУИ ќе им ги даде потписите на СДСМ за состав на нова влада, но тие потписи не значат дека ДУИ ќе коалицира со СДСМ. Ова вечерва го изјави портпаролот на партијата Бујар Османи за време на централното претседателство на ДУИ, кое се уште трае.

Бујар Османи: Ќе дискутираме за влез во влада или останување во опозиција

Република - 24.02.2017

Бујар Османи изјави дека ќе дискутираат за две опции. -Ќе дискутираме за влез во Владата или останување во опозиција. Фокус на денешниот состанок е аргументирање на двете опции. Не верувам дека денска ќе успееме да донесеме ...

ДУИ му ги даде потписите на СДСМ за формирање влада

Република - 24.02.2017

ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар Османи. Преговорите за Влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има со СДСМ.

(ВИДЕО) ДУИ разгледува опции за формирање влада или за учество во малцинска влада

еМагазин - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ попладнево ја започна редовната средба на која се разговара за аргументите за натамошните чекори и одлуки што треба да ги донесе партијата за формирање нова влада.

Централното претседателство на ДУИ ќе заседава во Мала Речица

Фактор - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска треба да заседава во Мала Речица во врска со преговорите со СДСМ за формирање нова влада. Портпаролот на партијата, Бујар Османи вчера изјави дека со усвојувањето на предлогот за измена на Законот за ...

В понеделник ДУИ ќе реши дали ќе влезе во владата или ќе поддржи малцинска влада

Мета - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ денеска дебатира помеѓу две опции, едната е за учество во Влада, а другата за поддршка на малцинска влада, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Тој додаде дека најважната пречка – за законот за употреба на ...

ДУИ ги даде потписите на СДСМ за формирање Влада!

Бриф - 24.02.2017

И донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар Османи. Преговорите за Влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има со СДСМ.

ДУИ денес одлучува дали ќе влезе во влада

Пулс24 - 24.02.2017

ДУИ ја прифати верзијата на Законот за употреба на албанскиот јазик. Се очекува денес да ја донесе одлуката дали ќе влезе во владата. Претседателството на Демократската унија за интеграција ја прифати верзијата за употребата на албанскиот јазик, а, ...

ДУИ ќе одлучува дали ќе прави влада со СДСМ

еМагазин - 24.02.2017

Денеска продолжува состанокот на Централното претседателство на ДУИ. Според најавите на состанокот се очекува да бидат усогласени и другите прашања со СДСМ и секако се очекува и да се донесе конечната одлука дали од ДУИ ќе му ги дадат потписите на ...

Во игра и опцијата – ДУИ да гласа за влада на Заев, но да остане во опозиција

Бриф - 24.02.2017

На денешниот состанок на претседателството на партијата ДУИ, ќе се разговара за тоа дали тие да ја поддржат владата од опозиција или пак да бидат дел од неа, дознава НОВА од извори во оваа партија.

Од ДУИ веројатно до понеделник ќе се изјаснат за својата одлука

Точка - 24.02.2017

Во Демократската унија за интеграција (ДУИ) сé уште се води расправата за двете опции, односно учество во владина коалиција или одење во опозиција, а портпаролот Бујар Османи најави во петокот дека конечната одлука треба да биде донесена во ...

МАКЕДОНИЈА СТАНУВА ДВОЈАЗИЧНА - ДУИ ги даде потписите на СДСМ за формирање Влада!

Вечер Прес - 24.02.2017

ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар Османи. Преговорите за Влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има со СДСМ.

Во игра и опцијата – ДУИ да гласа за влада на Заев, но да остане во опозиција

Либертас - 24.02.2017

На денешниот состанок на претседателството на партијата ДУИ, ќе се разговара за тоа дали тие да ја поддржат владата од опозиција или пак да бидат дел од неа, дознава НОВА од извори во оваа партија.

ДУИ ги даде потписите на СДСМ за формирање Влада!

Фактор - 24.02.2017

ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар ...

ДУИ ги даде потписите на СДСМ за формирање Влада!

Либертас - 24.02.2017

ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар Османи. Преговорите за Влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно дека ќе се прави Владата, но преговори ќе има со СДСМ.

ДУИ: Еве кога ќе се знае конечната одлука за формирање Влада

Бизнис Вести - 24.02.2017

Во моментов се одлучува дали да се влезе во новото владино мнозинство или да се поддржи малцинска влада, рече портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. Според него малцинска влада не е сценарио за нови брзи избори, туку е пракса со која многу европски земји ...

Османи: ДУИ дебатира за учество во коалициска Влада, или во малцинска влада!

Фактор - 24.02.2017

Денеска се одржа редовна средба на Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица. Бујар Османи рече дека дебатирале и разговарале по однос на аргументите за понатамошни чекори и одлуки што треба да ги донесе партијата на Ахмети.

(ВИДЕО) Османи: Или ќе прифатиме влада или ќе поддржиме малцинска влада

Локално - 24.02.2017

ДУИ во моментов одлучува дали да влезе во новото владино мнозинство или да поддржи малцинска влада, рече портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, информира а1он. Според него малцинска влада не е сценарио за нови брзи избори, туку е пракса со која многу ...

ДУИ ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ

Кумановски м. - 24.02.2017

По десетчасовен состанок, ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ, а како што пренесуваат националниите медиуми доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар Османи.

Одлука во понеделник, две опции се во игра

Тера - 24.02.2017

Две опции се тема на денешната дебата на Централното претседателство на ДУИ, едната е останување на партијата во опозиција со давање на подршка на малцинска влада, а втората е учество во владина коалиција, изјави денеска портпаролот на партијата ...

ДУИ реши, потписите ќе ги даде на СДСМ

Мета - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ, по повеќе од 10 часа заседавање, вечерва донело одлука да ги даде потписите на СДСМ, пред малку во Мала Речица, пред партиското седиште соопшти Бујар Османи, портпаролот на ...

Прескокната една пречка, уште колку остануваат?...

Н.Македонија - 24.02.2017

Според лидерот на СДСМ, Зоран Заев, обезбедени се потписите потребни за добивање мандат и останува уште да се договорат ресорите и кадрите, но портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, рече дека е постигнат договор само за најважното прашање во преговорите ...

ДУИ ќе ги даде потписите на СДСМ...

Н.Македонија - 24.02.2017

ДУИ ќе ги даде потписите на СДСМ ДУИ ќе ги даде потписите на СДСМ, а за коалиција допрва ќе преговара, истакна вечерва Бујер Османи, портпатолот на партијата. - Поради некои околности што се поврзани со рокови одлучивме да дадеме поддршка со десет ...

Поддршка за малцинска влада или владина коалиција...

Н.Македонија - 24.02.2017

Поддршка за малцинска влада или владина коалиција На денешната средба на Централното претседателство на Демократската унија за интеграција во Мала Речица се дебатира за понатамошните чекори на паријата, информираше портпаролот Бујар Османи.

Централното претседателство на ДУИ ќе го продолжи состанокот...

Н.Македонија - 24.02.2017

Централното претседателство на ДУИ ќе го продоли состанокот Централното претседателство на ДУИ денеска треба да заседава во Мала Речица, односно да продолжи со решавање на отворените прашања во преговорите со СДСМ за формирање нова влада.

СДСМ и ДУИ постигнале договор за јазикот

Телма - 23.02.2017

Лидерот на СДСМ Зоран Заев од Сараево соопшти дека потписите за мандат се обезбедени а новата Влада ќе биде формирана во март. По прифаќањето на нацрт верзијата на законот за употреба на јазиците, Централното претседателство на ДУИ му даде целосна ...

Вчерашната средба во Речице – Помина предлог-законот за албанскиот јазик

ТВ21 - 23.02.2017

Пристигнаа еден по еден сите членови на претседателството на ДУИ. Внатре ги чека претседателот Али Ахмети, кој ја повикал оваа средба за да направат увид на разменетите документи со социјал-демократите.

Заев најави влада во март, ДУИ решава дали ќе учествува или ќе ја подржува како опозиција

24 Вести - 23.02.2017

Зоран Заев ја најави новата Влада за десет до 15 дена, Али Ахемти утре допрва ќе решава дали ДУИ ќе влезе во неа или, пак ќе остане во опозиција и ќе ја поддржи владата однадвор. Партиски функционер на ДУИ за ТВ 24 вели дека ова е клучното прашањe ...

ДУИ во петок ќе решава дали ќе влезе во владата

Канал5 - 23.02.2017

Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифатила верзијата за употребата на албанскиот јазик, а, како што изјавија претставници на партијата, приближени се ставовите со СДСМ.

ДУИ: Во петок ќе се решава дали ќе се влезе во владата, дадена согласност за предлог-текстот за албанскиот јазик

Вест - 23.02.2017

Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифатила верзијата за употребата на албанскиот јазик, а, како што изјавија претставници на партијата, приближени се ставовите со СДСМ.

ДУИ во петок ќе решава дали ќе влезе во владата

ТВ21 - 23.02.2017

Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифати верзијата за употребата на албанскиот јазик, а, како што изјавија претставници на партијата, приближени се ставовите со СДСМ.

Османи: Законот за јазици усогласен, се разговара за останатите прашања

Канал5 - 23.02.2017

Затворањето на прашањето за употребата на албанскиот јазик не значи по автоматизам поддршка за формирање на влада, туку само надминување на една важна препрека од процесот, изјави денеска портпаролот на ДУИ Бујар Османи, чија партија синоќа ...

ДУИ во петок ќе решава дали ќе влезе во владата

Телма - 23.02.2017

Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифатила верзијата за употребата на албанскиот јазик, а, како што изјавија претставници на партијата, приближени се ставовите со СДСМ.

Османи: Во органите на државната власт, судството и обвинителствата, втор официјален јазик ќе биде албанскиот

ТВ21 - 23.02.2017

Во сите органи на државната власт, во судството и обвинителствата, втор официјален јазик ќе биде албанскиот, рече портпаролот на ДУИ, Бујар Османи на денешната прес конференција. „Сметаме дека донесувањето ќе биде историски момент, затоа што се ...

Османи: Завршивме една важна фаза во договарањето со СДСМ

Фокус - 23.02.2017

Една важна фаза од процесот е завршена и сега од утре почнуваме со другите делови од усогласување на платформата, изјави денеска портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. -Ние не даваме мандати на никого туку разговараме за да постигнеме договор за ...

Бујар Османи за преговорите со СДСМ: Законот за јазици усогласен, се разговара за останатите прашања

Вест - 23.02.2017

Затворањето на прашањето за употребата на албанскиот јазик не значи по автоматизам поддршка за формирање на влада, туку само надминување на една важна препрека од процесот, изјави денеска портпаролот на ДУИ Бујар Османи, чија партија синоќа ...

ДУИ утре решава дали ќе влезе во влада со СДСМ

Стандард - 23.02.2017

Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифати верзијата за употребата на албанскиот јазик, а, како што изјавија претставници на партијата, приближени се ставовите со СДСМ.

ДУИ ноќеска одлучила да ги даде потписите на СДСМ

+инфо - 23.02.2017

Синоќа во маратонска дебата која траела до два часот по полноќ Централното претседателство на ДУИ ги разгледувало документите од работните групи. Демократската унија за интеграција (ДУИ) доцна синоќа одлучила да ги даде потписите на СДСМ за да се ...

ДУИ во петок ќе решава дали ќе влезе во владата

Репортер - 23.02.2017

Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифатила верзијата за употребата на албанскиот јазик, а, како што изјавија претставници на партијата, приближени се ставовите со СДСМ.

Османи: За двојазичноста се договоривме, сега ја дефинираме платформата за заедничко владеење

МКД - 23.02.2017

Во ДУИ е прифатена верзијата на законот за албански јазик, изјави портпаролот на ДУИ по вчерашната седумчасовна седница на централното претседателство на партијата. Приближени се ставовите со СДСМ, рече Османи.

ШТО МУ ДАДЕ ЗАЕВ НА АХМЕТИ: ДУИ утре ја носи конечната одлука за коалицирање со СДСМ

Телеграф - 23.02.2017

Претседателството на ДУИ ги исцрпи сите аргументи во однос на Законот за јазикот и на крај едногласно даде согласност за текстот на овој закон, рече Бујар Османи Претседателството на Демократската унија за интеграција на синоќешната седница ја ...

ДУИ утре ќе решава дали ќе влезе во владата

МРТ - 23.02.2017

ДУИ ја прифати верзијата на Законот за употреба на албанскиот јазик. Се очекува утре да ја донесе одлуката дали ќе влезе во владата. Од ВМРО-ДПМНЕ со став- нема да дозволиме редефинирање на Македонија.

(ВИДЕО) Османи: Нема менување на знаме и химна, за јазикот има договор

А1 On - 23.02.2017

Изјава на портпаролот на ДУИ, Бујар Османи од седиштето на Демократската унија за интеграции во Чаир. Официјално, централното претседателство на ДУИ вчера даде поддршка на предлог законот за употреба на албанскиот јазик.

Османи: Законот за јазици усогласен, се разговара за останатите прашања

Press24 - 23.02.2017

Затворањето на прашањето за употребата на албанскиот јазик не значи по автоматизам поддршка за формирање на влада, туку само надминување на една важна препрека од процесот, изјави денеска портпаролот на ДУИ Бујар Османи, чија партија синоќа ...

(ВИДЕО) Османи: Разликите се надминати, нема менување на знаме и химна, за јазикот има договор

Репортер - 23.02.2017

тавот предвидува јазикот да е во службена употреба, целиот закон е во рамките на Уставот. Не се откажавме од двојазичен денар, рече портпаролот на ДУИ Бујар Османи, пренесе А1он . Според него законот не излегува од Уставот, со што нема да има ...

Османи: Завршена е една важна фаза, продолжуваме со преговори за програмите

МКД - 23.02.2017

Ние не даваме мандати на никого туку разговараме за да постигнеме договор за меѓусебна поддршка за заедничко владеење со која било партија, изјави портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. На денешната прес-конференција по внатрепартиската одлука на ДУИ за ...

Османи: Една препрека надминавме, но има уште отворени прашања

Р.С.Европа - 23.02.2017

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи изјави дека е завршена една важна фаза меѓу ДУИ и СДСМ, но дека остануваат уште прашања за усогласување доколку се решат на заедничко владеење. „Ќе треба да се усогласат платформите на партиите за целиот мандат, има и ...

ДУИ утре ќе решава дали ќе му ги даде потписите на СДСМ

Нетпрес - 23.02.2017

ДУИ ја прифати верзијата на Законот за употреба на албанскиот јазик. Се очекува утре да ја донесе одлуката дали ќе влезе во владата. Од ВМРО-ДПМНЕ со став- нема да дозволат редефинирање на Македонија.

Османи: Се согласивме за јазикот, химната и знамето не се чепкаат

+инфо - 23.02.2017

Нагласи дека сè е во согласност со членот 5 од Уставот, каде пишува дека службен јазик во употреба е и јазикот на заедниците застапени со 20 отсто. Портпаролот на ДУИ; Бујар Османи, на денешната прес-конференција, рече дека партиското централно ...

Османи: Главната пречка со СДСМ е надмината, останува усогласувањето на изборните програми

Стандард - 23.02.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи денеска од партиското седиште изјави дека вчеравечер претседателството на ДУИ го усвоило текстот на законот за албанскиот јазик кој подоцна би се гласал во Собрание.

ОСМАНИ: Тоа што вчера се случи не значи и по автоматизам формирање влада (ВИДЕО)

Телеграф - 23.02.2017

Во однос на употребата на албанскиот јазик, портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, рече дека совршени решенија нема, но оти ДУИ смета дека она што е договорено е оптимално решение кое, како што кажа, го затвора единственото нерешено прашање од Охридскиот ...

Османи: Надминат е јазикот, од утре се договара програма за влада

Нова ТВ - 23.02.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, на денешната прес-конференција рече дека партиското Централно претседателство вчера дало поддршка на предлог законот за употреба на албанскиот јазик, и дека од утре продолжуваат разговорите з аостанатите прашања што ...

ДУИ во петок ќе решава дали ќе влезе во владата

МРТ - 23.02.2017

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи по завршување на седницата изјави дека едногласно е дадена согласност за предлог-текстот за албанскиот јазик. Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифати верзијата ...

Во ДУИ ноќеска донесена одлука да се дадат потписите на СДСМ за добивање мандат

Таратур - 23.02.2017

Демократската унија за интеграција (ДУИ) доцна синоќа одлучила да ги даде потписите на СДСМ за да се добие мандатот за формирање влада, дознава Плусинфо неофицијално од партиски и звори. Синоќа во маратонска дебата која траела до два часот по полноќ ...

ДУИ во петок ќе решава дали ќе влезе во владата

Алфа - 23.02.2017

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи по завршување на седницата изјави дека едногласно е дадена согласност за предлог-текстот за албанскиот јазик. Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифатила верзијата ...

Заев: Потписите се обезбедени, влада до средината на март

Слободен Печат - 23.02.2017

Сега мора да се договориме за распределбата на министрите и за реформската платформа на идната влада, ја пренесува Ројтерс изјавата на Заев од Сараево. По долга и напорна седница, која траела до еден часот по полноќ, Централното претседателство на ...

Заради фотелја Заев ги прифатил максималистичките барања на албанските партии (ВИДЕО)

Курир - 23.02.2017

Текстот на Законот не бил прашање на преговори, немало можност ниедна партија да ја ограничи употребата на албанскиот јазик како што го предвиделе ДУИ и другите албански партии, истакна вечерва во емисијата „патот кон“ на Алсат портпаролот на ДУИ, ...

(ВИДЕО) Османи: Разликите се надминати, нема менување на знаме и химна, за јазикот има договор

Либертас - 23.02.2017

Уставот предвидува јазикот да е во службена употреба, целиот закон е во рамките на Уставот. Не се откажавме од двојазичен денар, рече портпаролот на ДУИ Бујар Османи, пренесе А1он . Според него законот не излегува од Уставот, со што нема да има ...

ДУИ ќе решава дали ќе влезе во владата

Вечер Прес - 23.02.2017

Портпаролот на ДУИ Бујар Османи по завршување на седницата изјави дека едногласно е дадена согласност за предлог­текстот за албанскиот јазик. Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифатила верзијата ...

ДУИ в петок ќе соопшти дали влегува во коалиција со СДСМ

Република - 23.02.2017

Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифати верзијата за употребата на албанскиот јазик, а, како што изјавија претставници на партијата, приближени се ставовите со СДСМ.

Со што истргува ДУИ, за СДСМ да дојде на власт

Бизнис Вести - 23.02.2017

Уставот предвидува јазикот да е во службена употреба, целиот закон е во рамките на Уставот. Не се откажавме од двојазичен денар, рече портпаролот на ДУИ Бујар Османи, пренесе А1он . Според него законот не излегува од Уставот, со што нема да има ...

(ЖИВО) Бујар Османи од седиштето на ДУИ во Чаир-надминавме една важна препрека сега да ги усогласиме програмите и ...

Локално - 23.02.2017

Сега следува усогласување на влада меѓу двете партии, и усогласување на програмите на двете партии, кои беа промовирани за изборните кампањи на владеење и управување на државата , според поделба на ресорите.

Османи: Се согласивме за јазикот, химната и знамето не се чепкаат

Бриф - 23.02.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, на денешната прес-конференција рече дека партиското централно претседателство вчера дало поддршка на предлог законот за употреба на албанскиот јазик, што е услов пратениците од ДУИ да дадат потпис за лидерот на ...

Бујар Османи: Нема менување на знамето и химната, за двојазичноста се договоривме

Точка - 23.02.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, рекол дека Уставот предвидува јазикот да е во службена употреба и дека целиот закон е во рамките на Уставот. Османи додал дека не се откажале од двојазичниот денар.

(ВИДЕО) Османи: За јазикот има договор, нема менување на знамето и химната

еМагазин - 23.02.2017

Бујар Османи, портпаролот на ДУИ, денеска на прес конференција потврди дека синоќа Централното претседателството на ДУИ го усвоило текстот на предлог-законот за албанскиот јазик. Рече дека со ова е завршена една главна фаза од преговорите и дека од ...

Османи: Главната пречка со СДСМ е надмината, останува усогласувањето на изборните програми

Канал 77 - 23.02.2017

На новинарско прашање дали договорот ги задоволува желбите на Албанците и дали тој излегува од Уставот, Османи вели: „Совршени решенија нема, особено во правото, но ние сметаме дека ова е оптимално решение кое го затвора единственото нерешено ...

Османи: Се согласивме за јазикот, химната и знамето не се чепкаат

Тера - 23.02.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, на денешната прес-конференција рече дека партиското централно претседателство вчера дало поддршка на предлог законот за употреба на албанскиот јазик, што е услов пратениците од ДУИ да дадат потпис за лидерот на ...

Османи: Една важна фаза меѓу ДУИ и СДСМ е завршена

Фактор - 23.02.2017

„Ние не даваме мандати на никого туку разговараме за да постигнеме договор за меѓусебна поддршка за заедничко владеење со било која партија. Со СДСМ во овој период имавме работни средби на кои разговараме за сите прашања.

Најважното и најтешко помина, сега потписите за СДСМ се маса кај Ахмети!

Локално - 23.02.2017

Во ДУИ е прифатена верзијата на законот за албански јазик, изјави портпаролот на ДУИ по вчерашната седумчасовна седница на централното претседателство на партијата. Приближени се ставовите со СДСМ.Сега се е во рацете и на маса кај лидерот Ахмети, ...

ДУИ во петок ќе решава дали ќе влезе во владата

еМагазин - 23.02.2017

Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифатила верзијата за употребата на албанскиот јазик, а, како што изјавија претставници на партијата, приближени се ставовите со СДСМ.

Османи: Една фаза е завршена, но има уште отворени прашања...

Н.Македонија - 23.02.2017

Османи: Една фаза е завршена, но има уште отворени прашања Портпаролот на ДУИ Бујар Османи изјави дека е завршена една важна фаза од преговорите меѓу ДУИ и СДСМ, но дека остануваат уште прашања за усогласување.

ДУИ утре ќе решава дали ќе влезе во владата...

Н.Македонија - 23.02.2017

ДУИ утре ќе решава дали ќе влезе во владата Претседателството на Демократската унија за интеграција (ДУИ) на синоќешната седница ја прифатила верзијата за употребата на албанскиот јазик, а, како што изјавија претставници на партијата, приближени се ...

Маратонска дебата на централното претседателство на ДУИ за обемниот закон

Канал5 - 22.02.2017

Централното раководство на ДУИ вечерва во Мала Речица ја разгледува документацијата која изминатиот период беше координирана меѓу работните групи на СДСМ и ДУИ. - На средбата на претседателството на ДУИ ќе се разгледува документацијата која е ...

Oсмани: Прво договор, па потписи

Фокус - 22.02.2017

Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица ја разгледува документацијата од преговорите која деновиве беше координирана меѓу работните групи на ДУИ и СДСМ. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи брифира дека партиите се повеќе ги приближуваат ...

Османи: Претстои маратонска дебата, се разгледува документацијата на работните групи

ТВ21 - 22.02.2017

На средбата на претседателството на ДУИ, ќе се разгледува документацијата која е продукт од работата на работните групи на двете партии, ДУИ и СДСМ, кои работеа интензивно во изминатиот период и доближија значителен број на ставови, изјави вечерва ...

ДУИ пред одлука за коалиција со СДСМ | Османи: Детално ќе ги разгледаме предлозите на СДСМ

Алсат-М - 22.02.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица е во тек седницата на Централното раководство. Се дебатира за предлозите кои ги изготвија работната група на СДСМ и потпретседателската тројка на ДУИ во консултација со правни експерти.

Заседавањето на ДУИ, ќе трае доцна во ноќта, а најверојатно и утре

МКД - 22.02.2017

Доцна попладнето врвот на ДУИ во Мала Речица се состана за да расправа за текот на преговорите со СДСМ и нивната платформа за која во изминатиот период двете партии ги усогласуваа разликите.

Османи: Работните групи доближија голем број од ставовите

+инфо - 22.02.2017

Тој нагласи дека вечерва почнува маратонска дебата, секое прашање многу внимателно ќе се разгледува, а одлуката ќе биде донесена во следните денови. Денеска централното претседателство на ДУИ ќе ги разгледува документите од работните групи кои ...

(ВИДЕО) Османи: Преговарачите сметаат дека се надминати сите препреки за коалиција со СДСМ

А1 On - 22.02.2017

Портапоролот на ДУИ, Бујар Османи изјави дека ова се првични маратонски, внатрепартиски преговори во врска со документацијата која ја добиле од СДСМ и најави дека вечерва нема да има конечен договор.

Според Османи, можно е и да нема договор со СДСМ

Курир - 22.02.2017

Централното претседателство на ДУИ вечерва го разгледува предлогот на СДСМ од кој ќе зависи дали ќе има договор кој би можел да значи прв чекор за нивна коалиција и формирање влада. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека следува маратонска ...

Почна заседавањето на Централното претседателство на ДУИ

Р.С.Европа - 22.02.2017

Доцна попладнето врвот на ДУИ во Мала Речица се состана за да расправа за текот на преговорите со СДСМ и нивната платформа за која во изминатиот период двете партии ги усогласуваа разликите.

Османи: Дебатата ќе потрае неколку дена, потоа ќе одлучиме

Кајгана - 22.02.2017

Дебатата на Централното претседателство ќе трае до доцна во ноќта, а ќе продолжи во наредните денови, по што ќе биде донесена одлуката, најави вечерва портпаролот на ДУИ, Бујар Османи. „Ќе се разгледува документацијата која е составена од работните ...

СОСТАНОК ДО ДОЦНА ВО НОЌТА: Централното претседателство на ДУИ расправа по предлогот на СДСМ

Телеграф - 22.02.2017

.Доколку сметаме дека тоа што е разговарано помеѓу групите е доволно тогаш ќе дадеме поддршка но нема да го симплифицираме на ниво дали даваме потписи туку дали даваме поддршка на една заедничка платформа или не-рече Османи.

Османи: Дебатата ќе потрае неколку дена, потоа ќе одлучиме

Макфакс - 22.02.2017

Дебатата на Централното претседателство ќе трае до доцна во ноќта, а ќе продолжи во наредните денови, по што ќе биде донесена одлуката, најави во среда вечер портпаролот на ДУИ Бујар Османи.

За потпретседателите на ДУИ нема пречки за влада, одлучува Централата

Нова ТВ - 22.02.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи најави дека ДУИ вечерва ќе одржи маратонски, внатрепартиски преговори во врска со документацијата која ја добиле од СДСМ, но дека тројцата потпретседатели на партијата кои разговараа со СДСМ сметаа дека се надминати ...

ДУИ најави маратонска дебата на централното претседателство

Р.С.Европа - 22.02.2017

Вечерва почнуваме со маратонската дебата бидејќи се работи за обемен закон и обемни други прашања, најави вечерва портпаролот на ДУИ Бујар Османи. Тој ова го кажа пред седиштето на партијата во Мала Речица, непосредно по започнувањето на седницата ...

Централното раководство на ДУИ ја разгледува документацијата на работните групи

Сител - 22.02.2017

Централното раководство на ДУИ вечерва во Мала Речица ја разгледува документацијата која изминатиот период беше координирана меѓу работните групи на СДСМ и ДУИ. - На средбата на претседателството на ДУИ ќе се разгледува документацијата која е ...

Претседателството на ДУИ без одлука-продолжуваат внатрепартиските преговори

Алфа - 22.02.2017

Сепак, рече Османи, се работи за пообемен закон, и секое прашање ќе се разгледува внимателно. Централното претседателство на ДУИ ниту вечррва не донсесе конечна одлука.Партискиот портпарол Бујар Османи изјави оти почнуваат внатрепартиски преговори ...

Според Османи, можно е и да нема договор со СДСМ

Press24 - 22.02.2017

Централното претседателство на ДУИ вечерва го разгледува предлогот на СДСМ од кој ќе зависи дали ќе има договор кој би можел да значи прв чекор за нивна коалиција и формирање влада. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека следува маратонска ...

ДУИ НЕ ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Османи тврди дека предлог законот за јазиците го разгледуваат многу внимателно

Телеграф - 22.02.2017

Ова е многу важен закон за нас и столб на преговорите и од тука се оди многу внимателно,член по член , збор по збор за да се најде најоптималното решение кое што ќе затвори една важна тема од Рамковниот договор Состанокот на Централното ...

Османи: Доближени се голем број од ставовите, но вечерва ќе разгледуваме нема да одлучуваме

МКД - 22.02.2017

„Денеска централното претседателство на ДУИ ги разгледува документите од работните групи кои интензивно работеа и ги доближија голем број од ставови. Исто така лидерот Али Ахмети синоќа на лидерско ново надмина дел од разликите", изјави вечерва во ...

Според Османи, можно е и да нема договор со СДСМ

Нетпрес - 22.02.2017

Не може да се симплицифира процесот на давање на потписи.Водиме суштински процес на разговори и доближување на ставови по однос на платформите помеѓу двете политички партии.Поддршката на ДУИ е краен процес на еден постигнат договор помеѓу двете ...

(ВИДЕО) Османи: Работните групи доближија голем број од ставовите

Репортер - 22.02.2017

Денеска централното претседателство на ДУИ ќе ги разгледува документите од работните групи кои интензивно работеа и ги доближија голем број од ставови. Исто така лидерот Али Ахмети синоќа на лидерско ново надмина дел од разликите, изјави вечерва во ...

ДУИ не донесе одлука: Законот за јазиците ќе се разгледува многу внимателно на маратонски состанок

Република - 22.02.2017

Состанокот на Централното претседателство на ДУИ се уште трае, но портпаролот на партијата Бујар Османи потврди дека вечерва нема да се донесе никаква одлука. Тој нагласи дека Предлог-законот за употреба на јазиците го анализираат многу внимателно и ...

(ВИДЕО) Османи: Работните групи доближија голем број од ставовите

Либертас - 22.02.2017

Денеска централното претседателство на ДУИ ќе ги разгледува документите од работните групи кои интензивно работеа и ги доближија голем број од ставови. Исто така лидерот Али Ахмети синоќа на лидерско ново надмина дел од разликите, изјави вечерва во ...

Ексклузивно: „Вечер“ на седницата на ДУИ, се одлучува за коалиција со СДСМ

Вечер Прес - 22.02.2017

Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица ја разгледува документацијата од преговорите која деновиве беше координирана меѓу работните групи на ДУИ и СДСМ. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи брифира дека партиите се повеќе ги приближуваат ...

Османи: Дебатата ќе потрае неколку дена, потоа ќе одлучиме

Точка - 22.02.2017

Дебатата на Централното претседателство ќе трае до доцна во ноќта, а ќе продолжи во наредните денови, по што ќе биде донесена одлуката, најави во среда вечер портпаролот на ДУИ Бујар Османи.

Османи: ДУИ вечерва нема да донесе одлука дали ќе и ги даде потписите на СДСМ

Либертас - 22.02.2017

Оваа дебата која што се одвива на Централното претседателство ќе биде маратонска, ќе трае доцна во ноќта и нема да се донесе никаква одлука во однос на тоа дали ќе и се дадат потписите на СДСМ или не, за состав на нова Влада, изјави портпаролот на ...

(ВИДЕО) Бујар Османи: Ова се маратонски, внатрепартиски преговори во врска со документацијата која ја добивме од СДСМ

Локално - 22.02.2017

Портапоролот на ДУИ, Бујар Османи изјави дека ова се првични маратонски, внатрепартиски преговори во врска со документацијата која ја добиле од СДСМ и најави дека вечерва нема да има конечен договор.

Османи: Почнува маратонска дебата, одлуката ќе биде донесена во следните денови

Фактор - 22.02.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи изјави дека денеска на централното претседателство партијата ќе ги разгледува документите од работните групи кои интензивно работеа и ги доближија ставовите.

(ВИДЕО) ДУИ ни вечерва нема да донесе одлука дали ќе коалицира со СДСМ

еМагазин - 22.02.2017

Оваа дебата која што се одвива на Централното претседателство ќе биде маратонска, ќе трае доцна во ноќта и нема да се донесе никаква одлука во однос на тоа дали ќе и се дадат потписите на СДСМ или не, за состав на нова Влада, изјави портпаролот на ...

Според Османи, може и да не дојде до договор со СДСМ

Пулс24 - 22.02.2017

Централното претседателство на ДУИ вечерва го разгледува предлогот на СДСМ од кој ќе зависи дали ќе има договор кој би можел да значи прв чекор за нивна коалиција и формирање влада. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека следува маратонска ...

Според Османи, можно е и да нема договор со СДСМ

МК News - 22.02.2017

Централното претседателство на ДУИ вечерва го разгледува предлогот на СДСМ од кој ќе зависи дали ќе има договор кој би можел да значи прв чекор за нивна коалиција и формирање влада. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека следува маратонска ...

Османи: ДУИ вечерва нема да донесе одлука дали ќе му ги даде потписите на СДСМ

Мета - 22.02.2017

Оваа дебата која што се одвива на Централното претседателство ќе биде маратонска, ќе трае доцна во ноќта и нема да се донесе никаква одлука во однос на тоа дали ќе му се дадат потписите на СДСМ или не, за состав на нова Влада, изјави портпаролот на ...

Прво договор, па потписи

Тера - 22.02.2017

Централното претседателство на ДУИ во Мала Речица ја разгледува документацијата од преговорите која деновиве беше координирана меѓу работните групи на ДУИ и СДСМ. Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи брифира дека партиите се повеќе ги приближуваат ...

ДУИ ќе даде одговор по маратонската дебата...

Н.Македонија - 22.02.2017

ДУИ ќе даде одговор по маратонската дебата Демократската унија за интеграција (ДУИ) води внатпрепартиски преговори за документацијата која ја добиле од СДСМ и вечерва нема да соопшти конечен одговор за давање на потписите на СДСМ за состав на нова ...

Османи: Претседателството ќе донесе одлука деновиве

Репортер - 21.02.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со потпретседателите и членовите на раководството разговара за понудата која ја добија од СДСМ за нова Влада. Партискиот портпарол, Бујар Османи рече дека претседателството овие денови ќе донесе одлука за тоа дали ќе ...

Османи за Сител: Ако се договориме со СДСМ прво ќе се гласа за јазикот а потоа за нова Влада

Press24 - 21.02.2017

Бујар Османи вечерва беше гостин во вестите на ТВ Сител. ...

Османи: Претседателството ќе донесе одлука деновиве

Либертас - 21.02.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со потпретседателите и членовите на раководството разговара за понудата која ја добија од СДСМ за нова Влада. Партискиот портпарол, Бујар Османи рече дека претседателството овие денови ќе донесе одлука за тоа дали ќе ...

ДУИ брифира, Владата е готова, СДСМ скептици?!

Фактор - 21.02.2017

Дали ќе се договорат СДСМ и ДУИ? Судејќи по последните пораки од Мала Речица договорот е извесен, за јазикот нема преголеми разлики кои би спречиле договор за Влада. Но брифинзите од Бихаќка се поинакви.

Lajm: ВМРО и дала дозвола на ДУИ да оди во владата на СДСМ, повикувајќи се на дипломатски извор

Локално - 21.02.2017

Новата владејачка коалиција во Македонија, СДСМ и ДУИ може да биде објавена утре или задутре, изјави дипломатски извор во Скопје, информира весникот Лајм. ДУИ првично ќе обезбеди потписи за Заев, и во рок од една недела ќе биде постигнат договор за ...

СДСМ сеуште размислува за предлогот на ДУИ

Канал5 - 20.02.2017

СДСМ сеуште нема одговор дали за нив е прифатлив предлогот на ДУИ.Портпаролот Петре Шилегов ги демантира информациите дека вчера бил испратен одговор до Мала Речица за предлог законот. Заев во петокот изјави дека предлогот се разгледува, но дека за ...

Го менува ли ДУИ форматот на разговори со македонските политички партии?

Канал5 - 20.02.2017

Го менува ли ДУИ форматот на разговори со македонските политички партии? Порпарлот на ДУИ Османи овој пат вели дека платформата не може да биде услов за формирање на влада. Оваа изјава од мала речица доаѓа откоа ВМРО ДПМНЕ неколкупати потенцираше ...

Консултативна средба на претседателството на ДУИ во Мала Речица

Алсат-М - 20.02.2017

Во Мала Речица е собрано потесното претседателство на ДУИ. Оваа средба според портпаролот на партијата Бујар Османи е консултативна, односно на неа се дискутира за Законот за албанскиот јазик, но не се очекува да се донесе некаква конкретна одлука.

ДУИ во предлогот до Заев не бара промена на Уставот

Фокус - 20.02.2017

Шефот на кабинетот на Али Ахмети, Артан Груби за Радио Слободна Европа потврди дека нивниот предлог-закон за јазици е „апсолутно во согласност со Уставот“ и, како што додаде, за него нема компромиси.

Влада на „stand by“, стопанство на „оff“, тензии на „on“

Deutsche Welle - 20.02.2017

Тензиите и инцидентите растат, стопанството е на машини за реанимација, а долгото „размислување“ на ДУИ кај аналитичарите буди сомнеж за скриена агенда во корист на интересите на власта Преговорите губат секаква смисла ако не се знаат оптималните ...

Преговори, предлози, одговори: СДСМ и ДУИ уште на оваа фреквенција

Таратур - 20.02.2017

СДСМ одговорил на предлогот на ДУИ за двојазичност, што е дел од преговорите меѓу овие две партии за формирање на собраниско мнозинство и на нова влада. Неофицијално, најголемите разлики веќе биле надминати.

Груби: ДУИ од СДСМ не бара промена на Уставот

Таратур - 20.02.2017

Шефот на кабинетот на Али Ахмети, Артан Груби за Радио Слободна Европа потврди дека нивниот предлог-закон за јазици е апсолутно во согласност со Уставот и, како што додаде, за него нема компромиси.

ДУИ и СДСМ блиску до договор

Р.С.Европа - 20.02.2017

Од партиите нема официјални информации за содржината на предлозите за употребата на јазикот, но аналитичарите проценуваат дека е можно усогласување на двете страни. Веќе една недела СДСМ и ДУИ си разменуваат предлози за употребата на јазикот, а во ...

Партискиот врв на ДУИ денеска заседава во Мала Речица

Репортер - 20.02.2017

Потпретседателите и членовите на раководството, но претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се собираат во Мала Речица за да се разговараат за одговорите добиени од понудата што ја добиле од СДСМ.

Tелма: За ДУИ нема пречка да се формира влада

+инфо - 20.02.2017

ДУИ останува на ставот дека нивниот предлог не излегува од рамките на Уставот и Охридскиот рамковен договор. Потесното раководство на ДУИ ќе ги разгледува забелешките на СДСМ во врска со нацрт законот за употреба на јазиците.

Партискиот врв на ДУИ денеска заседава во Мала Речица

+инфо - 20.02.2017

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи рече дека претседателството во следните денови ќе донесе одлука. Потпретседателите и членовите на раководството, но претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се собираат во Мала Речица за да се разговараат за одговорите ...

ДУИ вечерва ги разгледува предлозите на СДСМ

Нова ТВ - 20.02.2017

ДУИ е на состанок во Мала Речица. Тема: предлозите на СДСМ за нова влада. Али Ахмети, потпретседателите и членовите на раководството на ДУИ одржуваат состанок во Мала Речица за да се разговараат за одговорите добиени од понудата што ја добиле од ...

ДУИ: Предлог-законот за јазиците е во согласност со Уставот и за него нема компромиси

Макфакс - 20.02.2017

Шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ Али Ахмети, Артан Груби за Радио Слободна Европа потврди дека нивниот предлог-закон за јазици е „апсолутно во согласност со Уставот“ и, како што додаде, за него нема компромиси.

Аналитичарите сметаат дека ДУИ и СДСМ се блиску до договор

Слободен Печат - 20.02.2017

Шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ Али Ахмети, Артан Груби за Радио Слободна Европа потврди дека нивниот предлог- закон за јазици е „апсолутно во согласност со Уставот“ и, како што додаде, за него нема компромиси.

Договорот меѓу СДСМ и ДУИ сè поизвесен – Новата влада речиси готова!?

Слободен Печат - 20.02.2017

Изјавите на функционерите од ДУИ дека нивниот предлог-закон за јазиците е во согласност со Уставот, за аналитичарите се доказ дека договорот за состав на парламентарно мнозинство, односно за влада е сосема извесен.

ДУИ се консултира во Мала Речица, вечерва нема да носат одлука

Стандард - 20.02.2017

Потесното претседателство на ДУИ вечерва се собра на консултации во Мала Речица а според портпаролот на партијата, Бујар Османи таа консултативна и не се очекува да се донесе некаква конкретна одлука.

Османи: Претседателството ќе донесе одлука деновиве

А1 On - 20.02.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со потпретседателите и членовите на раководството разговара за понудата која ја добија од СДСМ за нова Влада. Партискиот портпарол, Бујар Османи рече дека претседателството овие денови ќе донесе одлука за тоа дали ќе ...

Во ДУИ ништо ново, претседателството ќе донесе одлука - деновиве

МКД - 20.02.2017

Во ДУИ и натаму се дебатира за тоа која одлука е најдобра за државата, за Албанците и за партијата. Претставници на партијата денеска брифираат дека сега се разговара за одговорот на СДСМ на нивната понуда за решение за двојазичноста во земјава.

Влада на „stand by“, стопанство на „оff“, тензии на „on“

Репортер - 20.02.2017

Тензиите и инцидентите растат, стопанството е на машини за реанимација, а долгото „размислување“ на ДУИ кај аналитичарите буди сомнеж за скриена агенда во корист на интересите на власта, пишува Дојче веле .

ДУИ: Предлогот-законот за јазиците е во согласност со Уставот и за него нема компромиси

Кајгана - 20.02.2017

Шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ Али Ахмети, Артан Груби за Радио Слободна Европа потврди дека нивниот предлог-закон за јазици е „апсолутно во согласност со Уставот“ и додаде дека за него нема компромиси.

Еве што порачаа ДУИ во врска со формирањето на Влада во Македонија

Бизнис Вести - 20.02.2017

Шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ Али Ахмети, Артан Груби за Радио Слободна Европа потврди дека нивниот предлог-закон за јазици е „апсолутно во согласност со Уставот“ и, како што додаде, за него нема компромиси.

Османи: Нема преговори, без официјална употреба на албанскиот јазик нема влада

Република - 20.02.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица, доцна попладнево започна средба меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и потпретседателите на партијата. На средбата на која учествува и дел од тесното претседателство, според портпаролот Бујар Османи, се разговара за ...

РСЕ: ДУИ и СДСМ блиску до договор

Локално - 20.02.2017

Од партиите нема официјални информации за содржината на предлозите за употребата на јазикот, но аналитичарите проценуваат дека е можно усогласување на двете страни, информира РСЕ. Веќе една недела СДСМ и ДУИ си разменуваат предлози за употребата на ...

Влада на „stand by“, стопанство на „оff“, тензии на „on“

Локално - 20.02.2017

Тензиите и инцидентите растат, стопанството е на машини за реанимација, а долгото „размислување“ на ДУИ кај аналитичарите буди сомнеж за скриена агенда во корист на интересите на власта, анализира DW .

ДУИ: Предлог-законот за јазиците е во согласност со Уставот и за него нема компромиси

Точка - 20.02.2017

Шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ Али Ахмети, Артан Груби за Радио Слободна Европа потврди дека нивниот предлог-закон за јазици е „апсолутно во согласност со Уставот“ и, како што додаде, за него нема компромиси.

Османи: Официјалната употреба на Албанскиот јазик е услов без кој не може да се преговара

Мета - 20.02.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица, доцна попладнево започна средба меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и потпретседателите на партијата. На средбата на која учествува и дел од тесното претседателство, според портпаролот Бујар Османи, се разговара за ...

Влада на „stand by“, стопанство на „оff“, тензии на „on“

Бриф - 20.02.2017

Преговорите губат секаква смисла ако не се знаат оптималните рокови во кои тие еднаш мора да завршат. Ова е главната реакција во политички и бизнис кругови поради бавноста во процесот за формирање влада, за што предуслов е СДСМ да добие потписи од ...

РСЕ: ДУИ и СДСМ блиску до договор

Бриф - 20.02.2017

Од партиите нема официјални информации за содржината на предлозите за употребата на јазикот, но аналитичарите проценуваат дека е можно усогласување на двете страни. Веќе една недела СДСМ и ДУИ си разменуваат предлози за употребата на јазикот, а во ...

ДУИ на состанок во Мала Речица, ќе ги разгледуваат предлозите на СДСМ

Фактор - 20.02.2017

ДУИ вечерва е на состанок во Мала Речица. Ќе ги разгледуваат предлозите на СДСМ за нова влада. Лидерот на партијата Али Ахмети, потпретседателите и членовите на раководството на ДУИ одржуваат состанок во Мала Речица за да се разговараат за ...

Партискиот врв на ДУИ денеска заседава во Мала Речица

Либертас - 20.02.2017

Потпретседателите и членовите на раководството, но претседателот на ДУИ, Али Ахмети, се собираат во Мала Речица за да се разговараат за одговорите добиени од понудата што ја добиле од СДСМ.

Османи: Официјалната употреба на Албанскиот јазик е услов без кој не може да се преговара

Либертас - 20.02.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица, доцна попладнево започна средба меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и потпретседателите на партијата. На средбата на која учествува и дел од тесното претседателство, според портпаролот Бујар Османи, се разговара за ...

Влада на „stand by“, стопанство на „оff“, тензии на „on“

Канал 77 - 20.02.2017

Тензиите и инцидентите растат, стопанството е на машини за реанимација, а долгото „размислување“ на ДУИ кај аналитичарите буди сомнеж за скриена агенда во корист на интересите на власта. Преговорите губат секаква смисла ако не се знаат оптималните ...

Османи: Официјалната употреба на Албанскиот јазик е услов без кој не може да се преговара

Локално - 20.02.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица, доцна попладнево започна средба меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и потпретседателите на партијата. На средбата на која учествува и дел од тесното претседателство, според портпаролот Бујар Османи, се разговара за ...

Услов без кој не се може: официјална употреба на Албанскиот јазик во Македонија

Бизнис Вести - 20.02.2017

Во седиштето на ДУИ во Мала Речица, доцна попладнево започна средба меѓу лидерот на ДУИ, Али Ахмети и потпретседателите на партијата. На средбата на која учествува и дел од тесното претседателство, според портпаролот Бујар Османи, се разговара за ...

Османи: Предлогот за двојазичноста не излегува од рамките на Уставот

еМагазин - 20.02.2017

Ниту еден член од предлогот на ДУИ за двојазичноста не излегува од рамките на Уставот и не е почетна позиција за преговори и не е предмет на преговори, напиша портпаролот на ДУИ Бујар Османи на Фејсбук.

Османи: Претседателството ќе донесе одлука деновиве

Локално - 20.02.2017

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со потпретседателите и членовите на раководството разговара за понудата која ја добија од СДСМ за нова Влада, информира а1он. Партискиот портпарол, Бујар Османи рече дека претседателството овие денови ќе донесе ...

Предлогот за двојазичноста не излегува од рамките на Уставот

Тера - 20.02.2017

Ниту еден член од предлогот на ДУИ за двојазичноста не излегува од рамките на Уставот и не е почетна позиција за преговори и не е предмет на преговори, изјави портпаролот на ДУИ Бујар Османи.

Кадриу: Деновиве очекувам одлука на ДУИ за давање потписи на СДСМ и формирање Влада...

Н.Македонија - 20.02.2017

Кадриу: Деновиве очекувам одлука на ДУИ за давање потписи на СДСМ и формирање Влада Шефот на кабинетот на лидерот на ДУИ Али Ахмети, Артан Груби, во интервју потврди дека нивниот предлог-закон за јазици е „апсолутно во согласност со Уставот“ и, како ...