TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Малку пари за Охрид од годинашниот буџет за култура

А1 - 20.02.2005

Иако од годинашниот буџет за култура, Охрид преку Заводот за заштита на спомениците бараше 106 милиони денари, тој доби само 17 милиони денари за заштита на културното наследство. Ако се има во вид дека со овие пари треба да се продолжат започнатите крупни зафати на Самуиловата тврдина, на ...

Со кворумот против бетонските колоси

Вечер Прес - 17.02.2005

Охрид, 17 февруари (МИА) - Седницата на Советот на општина Охрид, која требаше да се одржи вчера и на која требаше да се усвојат измени во урабнистичките планови, не се одржа поради немање кворум. Кон бојкотот на советничките групи од СДСМ и од ЛДП им се придружија и советниците од ВМРО-Народна и ...

Одложена седницата на општина Охрид за урбанистичките измени

А1 - 16.02.2005

Поради немање кворум, денеска пропадна и последниот обид на групата советници од сегашниот Градски совет, што сакаат до крајот на мандатот да ги протуркаат спорните измени на деталните урбанистички планови за строгиот центар на Охрид.

Трца и општински советник и директор на јавно претпријатие

Време - 16.02.2005

СЛУЧАЈ НА НЕСПОИВОСТ НА ФУНКЦИИТЕ ВО ОХРИД Емил Зафировски Претседавачот на општинскиот совет на Охрид, Јордан Трца, истовремено е и директор на Заводот за заштита на споменици и музеј, што е спротивно на Законот за локални избори, бидејќи двете функции се неспоиви.

Охридската урбана мафија првпат ќе доживее пораз

Утрински - 16.02.2005

Атрактивните локации во Охрид, најверојатно, денеска нема да бидат верификувани Десетте советници од ВМРО-ДПМНЕ, ДА и од СПМ не ќе можат да обезбедат кворум за денешната седница СИМОН ИЛИЕВСКИ ОХРИД - Атрактивните локации кај автобуската станица и Домот на АРМ во центарот на Охрид, најверојатно, ...

Советниците се грабнаа за гуша за урбанистичкиот план

Време - 15.02.2005

ВО ОХРИД УРБАНИЗМОТ ГЛАВЕН АДУТ ВО ПРЕДИЗБОРНАТА ТРКА Емил Зафировски Јордан Трца, претседател на Советот на општината Охрид од Либерално-демократската партија, спротивно на статутот и на деловникот за работа, не свикува седница за донесување детален урбанистички план само поради политички интереси ...

„Урбаната мафија ќе направи бетонска џунгла од Охрид“

Време - 14.02.2005

АЛАРМ КАЈ ОХРИЃАНИ - СОВЕТОТ ГО МЕНУВА УРБАНИСТИЧКИОТ ПЛАН Граѓаните на Охрид со петиција поткрепена со потписи на граѓани се спротивставуваат на најавените измени во деталниот урбанистички план што советниците на градот имаат намера да ги усвојат на крајот од својот мандат, јави МИА.