TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Британците против воена акција за ослободување на морнарите

А1 - 01.04.2007

Најголемиот дел од Британците се противат на итна воена акција за ослободување на на 15-те морнари, кои се наоѓаат во притвор во Иран. Во анкетата што ја објави британскиот весник „Сандеј телеграф”, само осум отсто од испитаниците сметаат дека воената интервенција е неопходна, додека истата како ...

„Индепендент оф Сандеј“: Британија испраќа емисар во Техеран за "олеснување на кризата"

Канал5 - 01.04.2007

Велика Британија се подготвува да испрати специјален емисар во Техеран кој со иранските власти би се обидел да ја "олесни кризата" создадена со киднапирањето и заробувањето на 15 британски морнари во водите на Сат ел Араб, од страна на иранската револуционерна гарда, тврди „Индипендент оф Сандеј, ...

Буш го повика Иран да ги ослободи заробените британски морнари

Канал5 - 01.04.2007

Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа го повика Иран да ги ослободи 15 британски морнари и маринци кои беа заробени минатата недела во Персискиот залив. Буш истакна дека потегот на Иран кој се однесува на заробувањето на британските морнари и маринци е неприфатлив.

Британија забрани војниците да заработуваат од заробеништво

Макфакс - 01.04.2007

Лондон Британија им забрани на војниците и офицерите кои беа заробени во Иран да ги продаваат своите стории на медиумите. „На ниту едно воено лице веќе нема да му биде дозволено да раскажува за своите искуства за пари“, изјави министерот за одбрана Дес Браун Забраната на Министерството за одбрана ...

Лавров: Немаме податоци за индустриско збогатување на ураниум во Иран

Макфакс - 01.04.2007

Москва Русија не располага со податоци за започнување индустриско збогатување на ураниум во Иран, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. „Ние ја слушнавме изјавата на претседателот на Иран и се однесуваме сериозно кон се она што се случува со иранската нуклеарна ...

Нема извоз на центрифуги за збогатување на ураниум за Иран

Макфакс - 01.04.2007

Москва Руските технологии за центрифуги за збогатување на ураниум никогаш нема да бидат предадени на други држави, изјави првиот вицепремиер на Русија Сергеј Иванов. „Русија одамна ги презема обврските за нераспространување на нуклеарно оружје.

Иран се согласи да ги продолжи преговорите за нуклеарната програма

Макфакс - 01.04.2007

Техеран Иран ќе ги продолжи преговорите за спорната нуклеарна програма, соопшти шефот на иранската нуклеарна програма Али Лариџани, по разговорот со главниот дипломат на Европската унија, Хавиер Солана. „Се согласуваме на нова серија преговори, но и понатаму ќе инсистираме на апсолутно право на ...

Демонстрации пред британската амбасада во Техеран

Макфакс - 01.04.2007

Техеран Неколку стотина луѓе денеска протестираат пред британската амбасада во Техеран, а од местото на настанот се слушнале и послаби детонации, јавуваат агенциите. Според изјави на очевидци, осум детонации потекнуваат од мали експлозивни направи, претежно од домашно производство.

Британците против воена акција за ослободување на морнарите

Макфакс - 01.04.2007

Лондон - Најголемиот дел од Британците се противат на итна воена акција за ослободување на на 15-те морнари, кои се наоѓаат во притвор во Иран. Во анкетата што ја објави британскиот весник „Сандеј телеграф", само осум отсто од испитаниците сметаат дека воената интервенција е неопходна, додека ...

Иран планира 50,000 центрифуги за збогатување ураниум

Макфакс - 01.04.2007

Техеран Намерата на официјален Техеран е да инсталира 50,000 центрифуги за збогатување ураниум во централата во Натанц, соопшти денеска раководителот на иранската нуклеарна агенција Голамреза Агазаде. „Цел на Исламската република не е да инсталира 3,000 центрифуги во фабриката во Натанц, туку да ...

Британските војници најверојатно ќе бидат изведени пред иранскиот суд

А1 - 31.03.2007

На заробените британски маринци им се заканува судски процес, поради нелегално влегување во иранските територијални води, соопштуваат дипломатски извори од Техеран. Според Иранскиот амбасадор во Москва, Велика Британија не дала никакво извинување за илегалната акција, а тоа само по себе повлекува ...

Пропагандна војна околу заробените маринци

Време - 31.03.2007

КРИЗА НА БЛИСКИОТ ИСТОК Иранскиот претседател Махмуд Ахмединеџад вчера побара од Британија да му се извини затоа што 15-те нејзините маринци, кои веќе една недела се во ирански раце, влегле во ирански територијални води. Иран одбива да ги пушти маринците, па дури и единствената жена меѓу нив, Феј ...

ЕУ ја брани Британија, но не е против Иран

Вест - 31.03.2007

БРЕМЕН, 31 март (Ројтерс) - Министрите за надворешна политика на Европската унија вчера покажаа солидарност со Велика Британија околу фаќањето на 15-те припадници на британската морнарица од страна на Иран, но не беа волни да ја прекинат соработката со Техеран поради спорот.

Британските морнари телевизиски му се извинуваат на Иран

Утрински - 31.03.2007

Форин офисот го опиша најновото „видеопризнание“ како „срамна експлоатација“ ЛОНДОН - И втор припадник на Кралската морнарица заробен во Заливот се извини за влегувањето во иранските територијални води, што беше емитувано на иранската телевизија.

Се плашам дека со преговори нема да

Дневник - 31.03.2007

Се плашам дека со преговори нема да можеме да ги ослободиме заложниците. Не можеме да се пазариме, вели британскиот премиер Тони Блер Уште еден од петнаесеттемина заробени британски воени морнари вчера пред камерите на иранската телевизија призна дека нивниот брод влегол илегално во ирански води и ...

Британските војници најверојатно ќе бидат изведени пред иранскиот суд

Канал5 - 31.03.2007

Британските војници, кои беа заробени од страна на иранските безбедносни сили пред една недела, најверојатно ќе бидат изведени пред суд. Техеран, 31 март (МИА) - Британските војници, кои беа заробени од страна на иранските безбедносни сили пред една недела, најверојатно ќе бидат изведени пред суд.

Дејли телеграф: Инвазја не е опција,но расте потребата за тактички напад врз Иран

Канал5 - 31.03.2007

Инвазија врз Иран за да се извлечат од заробеништво 15 британски морнари и маринци, кои минатиот петок беа уапсени од иранската револуцинерна гарда, не е опција за која треба да се размислува, но се повеќе расте потребата од еден воен тактички напад - ослободување на луѓето, пишува весникот „Дејли ...

Русија бара ОН да го истражи случајот на заробените британски морнари од страна на Иран

Канал5 - 31.03.2007

Русија побара ОН да спроведе независна истрага за минатонеделното апсење на 15 британски морнари од страна на иранските власти. Москва, 31 март (МИА) - Русија побара ОН да спроведе независна истрага за минатонеделното апсење на 15 британски морнари од страна на иранските власти.

Лондон одбива да се пазари со Иран

Вечер - 31.03.2007

Колку меѓународниот притисок врз Иран ќе помогне за ослободување на 15-те британски морнари и маринци? Велика Британија вчера подготвуваше одговор на нотата од иранската Влада за 15-те британски морнари и маринци, заробени минатата недела (на 23) во водите на Шат ел Араб, во Персискиот Залив.

Иран продолжува да си игра со нервите на британските власти

А1 - 30.03.2007

Иран продолжува да си игра со нервите на британските власти, но и со меѓународната заедница. Техеран и понатаму врши притисок врз британските маринци јавно да признаат дека илегално влегле во територијалните води на Иран. Дека засега успешно им оди тоа, покажува и фактот што уште еден од 15 маринци ...

Иран ќе ја пушти Феј Турнеј

Време - 30.03.2007

СПОР ЗА ЗАРОБЕНИТЕ МАРИНЦИ Иран вчера најави дека ќе ја пушти Феј Турнеј, 26-годишната британска маринка и мајка на едно дете, која е меѓу 15-те маринци заробени минатата недела во Персиски Залив. Иранска телевизија објави снимки на заробените британски маринци, за кои Иранците тврдат дека биле ...

Британија бара меѓународна помош против Иран

Вест - 30.03.2007

ЛОНДОН, 30 март (АП) - Британија вчера побара меѓународна помош да се изолира Иран во кризата околу апсењето на 15 припадници на британската морнарица во Персискиот Залив, а Техеран реагираше така што го одложи планираното ослободување на една заробена жена војник.

Иран дозволи посета на заробените британски морнари

Утрински - 30.03.2007

Техеран бара Лондон да признае дека морнарите и маринците биле во иранските територијални води ТЕХЕРАН - Иран понуди да им дозволи на британски официјални лица да ги посетат 15-те припадници на Кралската морнарица кои во петокот беа заробени во Заливот.

Иран е подготвен да размисли за евентуално ослободување на Британката заробена со уште 14 маринци

Канал5 - 30.03.2007

Иран е подготвен да размисли за евентуално ослободување на Британката заробена со уште 14 британски морнари и маринци, соопшти Акаф Беки, портпарол на турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган. Анкара, 30 март (МИА) - Иран е подготвен да размисли за евентуално ослободување на Британката заробена со уште ...

Лондон се инаети со Иран?

Вечер - 30.03.2007

Иран и нуди на Британија можност за средба со заробените и најавува дека работите би можеле да попуштат само ако британската страна потврди дека заробените морнари и маринци биле во иранските територијални води, што Лондон упорно го демантира Иран и нуди на Велика Британија можност нејзини ...

Иран и нуди на Британија нејзини претставници да се сретнат со заробените

А1 - 29.03.2007

Иран и нуди на Велика Британија можност нејзини официјални претставници да ги посетат и да се сретнат со британските морнари и маринци, кои се наоѓаат во иранско заробеништво, откако во минатиот петок вооружени бродови на иранската револуционерна гарда ги заробија Британците и нивните два патролни ...

САД ги покажуваат мускулите пред Иран

Време - 29.03.2007

ПО ГРАБНУВАЊЕТО НА БРИТАНСКИТЕ МАРИНЦИ Американската воена морнарица почна големи воени вежби во Персиски Залив, во својата најголема демонстрација на сила по инвазијата врз Ирак. Вежбите, на кои учествуваат носачите на авиони „Двајт Д. Ајзенхауер“ и „Џон Си.

Британија ги замрзна врските со Иран

Вест - 29.03.2007

ЛОНДОН/ТЕХЕРАН, 29 март (Ројтерс) - Британија ќе ги прекине сите официјални посети со Иран и ќе престане да издава визи за ирански официјални претставници додека не помине кризата околу иранското грабнување на 15-те британски војници, соопшти вчера претставник на Форин офисот.

Лондон го замрзнува бизнисот со Техеран

Утрински - 29.03.2007

ЛОНДОН - Велика Британија ќе го замрзне официјалниот билатерален бизнис со Иран - освен контактите околу заробувањето на 15 британски морнари и маринци од страна на Техеран – се' додека не заврши кризата, изјави вчера секретарот за надворешни работи, Маргарет Бекет.

САД да не го вовлечат светот во криза околу Иран

Утрински - 29.03.2007

Русија ја критикува глобалната политика на САД Москва- Руското МНР денеска го предупреди Вашингтон да не презема воени акции против Иран. Во „Прегледот на надворешната политика на Русија“ објавен вчера, Министерството, сепак, истакнува дека Москва е подготвена да соработува за решавање на светски ...

Иран и нуди на Британија можност нејзини претставници да се сретнат со заробените

Канал5 - 29.03.2007

Иран и нуди на Велика Британија можност нејзини официјални претставници да ги посетат и да се сретнат со британските морнари и маринци, кои се наоѓаат во иранско заробеништво, откако во минатиот петок вооружени бродови на иранската револуционерна гарда ги заробија Британците и нивните два патролни ...

Иранска телевизија емитуваше снимки од уапсените британски војници

А1 - 28.03.2007

„Бевме уапсени на 23 март и очигледно сме влегле во ирански територијални води“, изјави во видео запис емитуван на иранската телевизија „Ал Алам“, 26-годишната Феј Тарни, која е единствената жена меѓу 15-те британски војници уапсени во Иран.

Роберт Гејтс: САД се отворени за дијалог на високо ниво со Иран

Канал5 - 28.03.2007

Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс изјави синоќа дека САД се отворени за дијалог на високо ниво со Техеран, но предупреди дека не треба да се имаат илузии за Владата на Иран и нејзините планови. Вашингтон, 28 март (МИА) - Американскиот министер за одбрана Роберт Гејтс изјави синоќа дека ...

Британија ќе се спука со Иран?

Вечер - 28.03.2007

Британскиот премиер Тони Блер го предупреди Иран дека инцидентот ќе премине во "поинаква фаза" (каква ли?), ако случајот не се реши по дипломатски пат Британскиот премиер Тони Блер го предупреди Иран дека инцидентот со заробувањето на 15 британски маринци може да премине во "поинаква фаза", ако не ...

Игра на нерви во Персискиот Залив

А1 - 27.03.2007

Игра на нерви во Персискиот Залив. Веднаш по маневрите на воената морнарица на Иран во Персискиот Залив, почнаа најголемите воени маневри на американските поморски сили од почетокот на војната во Ирак 2003 година. Повеќе од 10.000 американски војници, два носача на авиони со над 100 борбени авиони ...

Техеран го предупреди Вашингтон да се воздржи од напади

А1 - 27.03.2007

САД да се воздржат од напади, затоа што Техеран ќе возврати со иста мерка. Ова предупредување синоќа го упати командантот на иранската морнарица на Револуционерната гарда, Мортез Сафари. „Доколку Америка започне војна против Иран, нема да го дочека нејзиниот крај.

Иран сака да им суди на Британците за шпионажа

Време - 27.03.2007

ПО ЗАРОБУВАЊЕТО НА 15 БРИТАНСКИ МАРИНЦИ Иран ги обвини 15-те британски маринци, кои во петокот беа заробени од страна на ирански морнари, дека се агресори и планира да ги суди за шпионажа, за што казната е смрт. - Тие се обвинети за илегално влегување во иранските територијални води - порача ...

Воена интервенција врз Иран е неизбежна

Утрински - 27.03.2007

Москва - Резолуцијата на Обединетите нации (ОН) за нови санкции врз Иран го нагласува притисокот на западните земји врз Техеран и ја прави неизбежна воената интервенција врз Иран. „Големите сили се подготвуваат за евакуација на своите државјани од Иран“, пишува економскиот весник „Комерсант“, каде ...

Иран предупредува САД да не играат со оружје

Утрински - 27.03.2007

ТЕХЕРАН - Елитната иранска Револуционерна гарда ги предупреди САД против напаѓање на Исламската Република, објави вчера новинската агенција, два дена откако Обединетите нации воведоа нови санкции против Иран. Меѓународната тензија околу спорната нуклеарна програма на Иран дополнително се влоши во ...

Уапсените британски морнари испрашувани од иранските власти

А1 - 26.03.2007

Петнаесетте припадници на британската Кралска воена морнарица кои беа уапсени од ирански војници во петокот, во моментов се испрашувани од иранските власти и треба да одговорат за прекршувањата на законите и илегалното влегување во територијални води на Иран, соопшти ирански официјален претставник.

Техеран ги повика САД да не планираат воен напад врз Иран

А1 - 26.03.2007

Висок офицер на иранската војска денеска ги повика Соединетите Американски Држави да не планираат воен напад врз Иран, пренесуваат агенциите. „Доколку Америка почне војна против Иран, таа нема да биде онаа која ќе ја заврши војната“, изјави офицерот Мортеза Сафари, два дена откако Обединетите Нации ...

ОН усвои нови ...

Вест - 26.03.2007

Обединети нации, 26 март - Советот за безбедност на ОН едногласно на завчерашната седница усвои нов пакет казнени мерки против Иран заради неговите нуклеарни амбиции, соопшти вршителот на должноста американски амбасадор при ОН Алехандро Волф.Новите санкции за Иран следуваа само неколку часа откако ...

Солана бара начин за продолжување на преговорите со Иран

Време - 26.03.2007

ПО ЗАОСТРЕНИТЕ САНКЦИИ Откако Советот за безбедност на Обединетите нации изгласа заострување на санкциите кон Иран, еврокомесарот за надворешна политика Хавиер Солана бара начин за продолжување на преговорите со главниот ирански преговарач за иранската нуклеарна програма Али Лариџани.

На Британија и' е одбиен пристапот до уапсените морнари

Утрински - 26.03.2007

Иран ЛОНДОН - Британските барања за пристап до 15 припадници на Кралската морнарица, кои се уапсени од Иран, се одбиени. На состанокот во Техеран меѓу претставници на иранската влада и британскиот амбасадор, Иран, исто така, не кажа каде се затворени 15-те морнари.

ОН едногласно му воведоа нови санкции на Иран

Утрински - 26.03.2007

Санкциите предвидуваат и замрзнување на активата на поединци и институции поврзани со атомската програма ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ - Советот за безбедност на ОН во саботата едногласно гласаше за воведување нови санкции за Иран поради неговите нуклеарни амбиции, насочувајќи се на извозот на оружје од страна ...

Нов казнен пакет за Иран

Дневник - 26.03.2007

Советот за безбедност на Обединетите нации едногласно усвои нов пакет казнени мерки против Иран, поради нуклеарни амбиции на Техеран, само неколку часа откако припадници на иранската Републиканска гарда заробија 15 британски морнари во Персискиот Залив.