TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Над 20.000 мртви и исчезнати во земјотресот во Јапонија

Алфа - 20.03.2011

Девет дена по разурнувачкиот земјотрес и цунамито кое го погоди Јапонија, бројот на мртвите и исчезнати луѓе ја надмина бројката од 20 илјади, јавува агенцијата Кјодо.

Бројот на мртви и исчезнати во Јапонија надмина 20 илјади

Форум - 20.03.2011

Девет дена по разурнувачкиот земјотрес и цунамито кое го погоди Јапонија, бројот на мртвите и исчезнати луѓе ја надмина бројката од 20 илјади, јавува агенцијата Kyodo Најстрашно е погодена областа ...

Бројот на мртви и исчезнати во Јапонија надмина 20 илјади

МРТ - 20.03.2011

Девет дена по разурнувачкиот земјотрес и цунамито кое го погоди Јапонија, бројот на мртвите и исчезнати луѓе ја надмина бројката од 20 илјади, јавува агенцијата Кјодо.

Бројот на мртви и исчезнати во Јапонија надмина 20 илјади

Точка - 20.03.2011

Девет дена по разурнувачкиот земјотрес и цунамито кое го погоди Јапонија, бројот на мртвите и исчезнати луѓе ја надмина бројката од 20 илјади, јавува агенцијата Кјодо.

Бројот на загинати и исчезнати во Јапонија надмина 20.000 луѓе

Inpress - 20.03.2011

Осака, 20. март 2011 (ИНПРЕС) Бројот на потврдените случаи на загинати и исчезнати луѓе во несреќата во Јапонија ја надмина бројката од 20.000 лица.

Јапонија: спасен по осум дена под урнатини

Р.С.Европа - 19.03.2011

Спасувачки екипи во Јапонија успеале да извлечат преживеан под уранитините на една зграда, осум дена откако земјата беше погодена од силен земјотрес и цунами.

Живот - Сандра Булок донираше милион долари

Вест - 19.03.2011

ЛОС АНЏЕЛЕС (Ројтерс) - Запрепастени од земјотресот и цунамито во Јапонија, холивудските ѕвезди одговорија на катастрофата со голема дарежливост.

Нов силен земјотрес во Јапонија - досега над 24 илјади жртви

Телма - 19.03.2011

Земјотрес со интензитет од 6,1 степен ја погоди денеска Јапонија, односно областа Ибараки североисточно од Токио. Земјотресот на длабочина од 20 километри, е почувствуван во сите централни и ...

Сандра Булок со нова донација од милион долари

Н.Македонија - 19.03.2011

Најголемата хуманитарна донација за Јапонија меѓу познатите личности засега ја даде оскаровката Сандра Булок, која подари еден милион долари, како помош за санирање на последиците од катастрофата што ...

На Јадранското приморје можен е цунами висок и до 10 метри

Mnogoo - 19.03.2011

Природните катастрофи кои ја погодија Јапонија наведоа и некои земји од нашето соседство да поведат сметка дали и на нив им се заканува слично сценарио, кое би предизвикало многу потреси на Јужното ...

Кога ќе те потопи цунами

Кантар - 19.03.2011

Снимка од ужасот. Овие денови е објавена неверојатна аматерска снимка, снимена од еден Јапонец чиј идентитет не е откриен.

Срце за Јапонија

Кантар - 19.03.2011

Хуманитарен настан за настраданите од Јапонија во Младинскиот културен центар во Скопје. По катастрофалниот земјотрес, кој речиси ја разурна државата, Јапонија се соочи и со силно цунами.

Сандра Булок донирала над 1.000.000 долари за Јапонија

Интересно - 19.03.2011

Глумицата донацијата ја уплатила на Американскиот Црвен Крст за помош на народот во Јапонија... Од Црвен Крст велат дека ова е најголемата донација од страна на некоја ѕвезда за унесреќените во ...

Во катастрофата во Јапонија загинаа или исчезнаа најмалку 17.000 луѓе

МРТ - 19.03.2011

Најмалку 17.000 луѓе загинаа или се исчезнати во разорниот земјотрес и цунамито што пред седум дена ја погоди Јапонија, соопшти полицијата.

Цунамито во Јапонија било високо 23 метри!

Канал5 - 19.03.2011

Цунамито кое го погоди брегот на Јапонија по силниот земјотрес било високо најмалку 23 метри, покажала јапонската студија објавена во весникот Јомиури.

Ѕвездите се мобилизираат за помош на Јапонија

Канал5 - 19.03.2011

Лејди Гага го придвижи бранот за помош на Јапонија- нараквица што таа ја дизајнираше наречена „молитва за Јапонија“ досега заработи 250 милиони долари! Кети Пери ќе ги донира парите кои ќе ги ...

Власта во Јапонија ќе одвои 127 милијарди долари за обнова на земјата

Курир - 19.03.2011

Јапонските власти ќе одвојат 127 милијарди долари, со кои би се обновил регионите кои беа погодени од катастрофалниот земјотрес и цунами од 11 март, пишува јапонскиот весник „Никеј“.

ВИДЕО: Средба на јапонски брод и цунами на отворено море

Press24 - 19.03.2011

Јапонски брод налетал на цунами на отворено место. За среќа успева во последен момент да го смени правецот и да го пресече ...

Колкава е економската штета за Јапонија?

Inpress - 19.03.2011

Вашингтон, 19. март 2011 (ИНПРЕС) Економската цена на најкатастрофалната природна несреќа во историјата на Јапонија продолжува да расте.

Добротворен концерт „Срце за Јапонија“ во МКЦ

Плагијат - 18.03.2011

По повод трагичниот земјотрес во Јапонија, во Младинскиот културен центар ќе се одржи голем добротворен концерт на македонската независна музичка сцена, „СРЦЕ ЗА ЈАПОНИЈА“, на 23. 03.

Почит за жртвите од катастрофата во Јапонија

Р.С.Европа - 18.03.2011

Со минута молчење, точно во 14 часот и 46 минути по јапонско време, во Јапонија им беше одадена почит на жртвите од катастрофалниот земјотрес и цунамито, кои се случија пред една недела.

Јапонското цунами било високо 23 метри !

Телма - 18.03.2011

Брановите цунами, кои по земјотресот го разорија североистокот на Јапонија, биле високо најмалку 23 метри, покажува јапонската студија која денеска ја објави весникот „Јомиури“.

Јапонија: 20 храбри доброволци и една панда

Mnogoo - 18.03.2011

Случувањата во Јапонија не престануваат да не изненадуваат. По 20-те храбри доброволци кои си ја потпишаа својата смртна пресуда (вест - тука), чудесното спасување на бебето под урнатините, се појави ...

Добротворен концерт на македонската независна сцена

MMM.com.mk - 18.03.2011

По повод трагичниот земјотрес во Јапонија, Младинскиот културен центар поканува на голем добротворен концерт на македонската независна музичка сцена, Срце за Јапонија , на 23.3.

Сандра Булок донирала милион долари за Јапонија

БркајРабота - 18.03.2011

Сандра Булок докажа дека е една од највеликодушните глумици. Таа донирала еден милион долари на американскиот Црвен крст за жртвите на земјотресот и цунамито во Јапонија.

Сандра Булок донирала милион долари за помош на Јапонија

Корзо - 18.03.2011

Актерката Сандра Булок донираше еден милион долари во име од својата фамилија на американскиот Црвен крст, што доведува финансиски средства за помош на Јапонија.

Јапонците не паничат

Дневник - 18.03.2011

Велешанецот Александар Шурбевски две години живее во Кјото, Јапонија, но и покрај лошите вести што доаѓаат по катаклизмичниот земјотрес и проблемите со атомската централа во таа земја, не се враќа ...

Срце за Јапонија

Кајгана - 18.03.2011

По катастрофata која и се случи на Јапонија, и Македонија се вклучува во акцијата да помогне. Добротворен концерт, одлична музика, МКЦ, 23. март, почеток - 20 часот.

Хуманитарен концерт за Јапонија во МКЦ

Mnogoo - 18.03.2011

Јапонија моментално ги доживува најтешките мигови во својата историја. По катастрофалниот земјотрес, кој речиси ја разурна државата, таа се соочи и со силно цунами.

САД ова намерно ѝ го направи на Јапонија

Mnogoo - 18.03.2011

ХААРП ја направи катастрофата во Јапонија? На теоретичарите на завери, по стравотниот земјотрес и цунамито што минатата недела ја опустошија Јапонија, не им требаше многу да подигнат нов сомнеж дека ...

Цунами, во живо... (видео)

ЗаЗабава - 18.03.2011

Британски "Telegraph" вчера објави снимка на еден возач, кој и покрај цунамито и водата која го преплавила неговиот автомобил, продолжил да го снима ова трагично случување.

Милион долари за Јапонија

ЗаЗабава - 18.03.2011

Најголемата хуманитарна донација од светот на познатите за сега ја даде Оскаровката, на која ова не и е првпат да биде дарежлива во туѓите тешки моменти.

За катастрофите социјалните мрежи ги претркаа медиумите

Н.Македонија - 18.03.2011

Светските медиумски гиганти, меѓу кои и Си-ен-ен, во своето покривање на случувањата по земјотресот и цунамито во Јапонија и на безредијата во арапскиот свет во голема мера го вклучија видеочетот, не ...

Сандра Булок донираше милион долари на Јапонија

Форум - 18.03.2011

Популарната актерка и оскаровка Сандра Булок, се покажа несебична и донираше милион долари на американскиот Црвен крст, за помош на жртвите од земјотресот и цунамито во Јапонија Од Црвениот крст ...

Светот во паника, а ние си мљацкаме ракчиња од Јапонија

Шпиц - 18.03.2011

Најповиканите институции не се запознаени со фактот дали во Македонија се набавува храна од Јапонија и дали се планира некакво ограничување на увозот во овој период.

Венгер: Планиравме летните подготовки да ги направиме во Јапонија

Спорт Денес - 18.03.2011

Менаџерот на лондонски Арсенал, Арсен Венгер, призна дека разурнувачкиот земјотрес и цунамите кои ја погодија Јапонија, ги уништиле неговите планови за летните подготовки на Истокот.

Јапонското цунами било високо 23 метри

БркајРабота - 18.03.2011

Цунамито кое ја зафати Јапонија, брановите кои по земјотресот го разорија североисточниот дел од земјата, биле високи цели 23 метри, покажа јапонските студии кои денес ги објави весникот „Јомиури“.

Бранот цунами во Јапонија бил висок 23 метри

Кајгана - 18.03.2011

Океанскиот бран, кој го опустоши североисточниот брег на Јапонија по силниот земјотрес од 11 март, бил висок најмалку 23 метри, се вели во последната јапонска студија поврзана со оваа природна ...

САД виновни за цунамито во Јапонија?!

Кирилица - 18.03.2011

Теоретичарите на завера покажуваа филмчиња на YouTube на кои тврдат дека ХААРП или сличен уред за контрола на времето веќе се користел над Јапонија По двојната катастрофа во Јапонија, земјотресот и ...

ВИДЕО: Јапонец снимил како го “поклопува“ цунами додека се возел со автомобил

Точка - 18.03.2011

Еден Јапонец успеал да сними како го “поклопил“ воден бран возејќи низ крајбрежјето во моментот кога удрило цунамито. “Видов дека доаѓа бран, но не можев да направам ништо друго освен да продолжам да ...

Добротворен концерт во МКЦ за настраданите од земјотресот во Јапонија

Точка - 18.03.2011

По повод трагичниот земјотрес во Јапонија, Младинскиот културен центар, организира добротворен концерт на македонската независна музичка сцена под мотото “Срце за Јапонија“, на 23 март со почеток во ...

Сандра Булок донираше милион долари на Јапонија

Точка - 18.03.2011

Популарната актерка и оскаровка Сандра Булок, се покажа несебична и донираше милион долари на американскиот Црвен крст, за помош на жртвите од земјотресот и цунамито во Јапонија.

Бројот на загинати и исчезнати во Јапонија достигна над 17.000

Точка - 18.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати лица во земјотресот и во цунамито во Јапонија ја натфрли бројката од 17.000, јави АФП, ренесува Нетпрес.

Венгер: Планиравме летните подготовки да ги направиме во Јапонија

Точка - 18.03.2011

Менаџерот на лондонски Арсенал, Арсен Венгер, призна дека разурнувачкиот земјотрес и цунамите кои ја погодија Јапонија, ги уништиле неговите планови за летните подготовки на Истокот.

В среда во МКЦ добротворен концерт Срце за Јапонија

Канал 77 - 18.03.2011

Во организација на Младинскиот културен центар и во неговата сала во среда на 23 март со почеток од 20 часот во Скопје ќе се одржи голем хуманитарен концерт.

Добротворен концерт во МКЦ за настраданите од земјотресот во Јапонија

Нетпрес - 18.03.2011

По повод трагичниот земјотрес во Јапонија, Младинскиот културен центар, организира добротворен концерт на македонската независна музичка сцена под мотото “Срце за Јапонија“, на 23 март со почеток во ...

Сандра Булок донираше еден милион долари за Јапонија

Курир - 18.03.2011

Познатата холивудска актерка, Сандра Булок испрати донација во американскиот Црвен крст, за помош во Јапонија. Од Црвениот крст велат дека ова е најголемата донација од било кој од познатите ...

ВИДЕО: Јапонец снимил како го “поклопува“ цунами додека се возел со автомобил

Нетпрес - 18.03.2011

Еден Јапонец успеал да сними како го “поклопил“ воден бран возејќи низ крајбрежјето во моментот кога удрило цунамито. “Видов дека доаѓа бран, но не можев да направам ништо друго освен да продолжам да ...

Добротворен концерт „Срце за Јапонија“

Окно - 18.03.2011

По повод трагичниот земјотрес во Јапонија, Младинскиот културен центар ве поканува на голем добротворен концерт на македонската независна музичка сцена, „СРЦЕ ЗА ЈАПОНИЈА“, на 23. 03.

Видео: Во возење сними како го поклопува цунами

Таратур - 18.03.2011

Британски Телеграф објави неверојатна снимка која ја направи еден возач, кој кога удри цунамито, возел во автомобил. За среќа, Јапонецот го преживеа налетот на убиствениот бран.

Бројот на загинати и исчезнати во Јапонија достигна над 17.000

Нетпрес - 18.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати лица во земјотресот и во цунамито во Јапонија ја натфрли бројката од 17.000, јави АФП, ренесува Нетпрес.

Донирај за Јапонија

Press24 - 18.03.2011

Можност за донација од граѓани, организации и компании од Македонија за настраданото население во Јапонија Катастрофалниот земјотрес и цунамито кои ја погодија Јапонија предизвикаа големи материјални ...

Јапонското цунами било високо 23 метри

Курир - 18.03.2011

Цунамито кое ја зафати Јапонија, брановите кои по земјотресот го разорија североисточниот дел од земјата, биле високи цели 23 метри, покажа јапонските студии кои денес ги објави весникот „Јомиури“.

Цунами: Ѕид од 15 метри ја треснал Јапонија

eReporter - 18.03.2011

Цунамито што мината седмица го опустоши брегот на Санрику-североисточна Јапонија бил висок повеќе од 15 метри, соопштија властите.

Јапонец од автомобил снимил како го носи цунами бранот (Видео)

Inpress - 18.03.2011

Токио, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Јапонец кој во моментот кога удрил цунами бранот бил во својот автомобил бил толку присебен што успеал да направи снимка од целиот настан.

МКЦ со добротворен концерт за настраданите во Јапонија

Inpress - 18.03.2011

Скопје, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Младинскиот културен центар, организира добротворен концерт на македонската независна музичка сцена под мотото “Срце за Јапонија“, на 23 март со почеток во 21 часот, по ...

Шокантна снимка од цунамито во Јапонија

Македонија24 - 18.03.2011

Свет - Македониjа 24, , Шокантна снимка од цунамито во Јапонија, "Еден јапонец кој со својот автомобил се возел покрај брегот во моментот кога удрило разорното цунами успеал да сними како огромниот ...

Цунами бранот во Јапонија бил висок 23 метри?

Inpress - 18.03.2011

Токио, 18. март 2011 (ИНПРЕС) Цунами бранот, кој го опустоши североисточниот брег на Јапонија по силениот земјотрес на 11 март, бил висок најмалку 23 метри, се вели во една јапонска студија, објавена ...

Природните несреќи и нивното влијание на економиите

Бизнис24 - 17.03.2011

Најголемиот земјотрес во историјата на Јапонија не само што ги потресе североисточните делови на земјата, туку и берзите во целиот свет.

Македонија - Сто илјади евра помош за Јапонија

Време - 17.03.2011

Македонија ќе испрати парична помош во износ од 100.000 евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и во цунамито во Јапонија, реши Владата.

Човекот со цунами судбина

Оn.net - 17.03.2011

39-годишен Индонезиец кој едвај се спасил од цунамито во 2004-та, од сите градови на светот добил стипендија баш во јапонскиот ...

Трагичниот биланс во Јапонија над 5000 лица

Алсат-М - 17.03.2011

Според најновите податоци, бројот на загинати во разурнувачкиот земјотрес и цунамито што следеше во Јапонија достигна 5.178 лица, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на националната полициска ...

Јапонија се соочува со недостиг од електрична енергија

Идивиди - 17.03.2011

Токио, 17 март 2011 (МИА) - Ако не биде ограничена употребата на електрична енергија делови од Јапонија ќе се соочат со прекин во снабдувањето со електрична енергија, предупреди министерот за ...

Студ и недостиг од вода ги мачат преживеаните од несреќите во Јапонија

Алфа - 17.03.2011

Многумина преживеани од моќниот земјотрес и цунами од минатата недела во североисточна Јапонија веќе шест дена се без вода за пиење, имаат недостиг од електрична енергија и горива, а дополнителен ...

Бројот на жртвите во Јапонија се искачи на 14.650

Идивиди - 17.03.2011

Токио, 17 март 2011 (МИА) - Официјалниот број на загинати и исчезнати лица по земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала, што на 11 март ги погоди североисточниот и источниот дел ...

„Потонувањето на Јапонија“ - филм што ја предвиде катастрофата

Н.Македонија - 17.03.2011

Потреси, цунами и вулкан, сепак не станува збор за катаклизмата што се случи во Јапонија пред некој ден, туку за филмот „Потонувањето на Јапонија“ Оваа филмска обработка пред пет години пророчки ...

Околу 15 илјади загинати од земјотресот во Јапонија

Форум - 17.03.2011

Официјалниот број загинати и исчезнати по разорниот земјотрес и цунами, кои го потресоа североисточниот јапонски брег, надмина 15 илјади лица, соопшти јапонската полиција во четвртокот попладне ...

Филмот на Иствуд за цунами повлечен од јапонските кина

Интересно - 17.03.2011

Јапонскиот филмски дистрибутер одлучил да престане да го прикажува филмот "Hereafter" на режисерот Клинт Иствуд откако земјата ја погоди страшен земјотрес и цунами...

Од земјотресот во Јапонија загинаа 5.000, а заедно со исчезнатите се над 13.700

МРТ - 17.03.2011

Според најновите податоци, бројот на загинати во разурнувачкиот земјотрес и цунамито што следеше во Јапонија достигна 5.178 лица, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на националната полициска ...

Јапонија се соочува со недостиг од електрична енергија

МРТ - 17.03.2011

Ако не биде ограничена употребата на електрична енергија делови од Јапонија ќе се соочат со прекин во снабдувањето со електрична енергија, предупреди министерот за индустрија Банри Каједа.

Над 13.000 лица загинати и исчезнати во Јапонија

Кирилица - 17.03.2011

Според најновите податоци, бројот на загинати во разурнувачкиот земјотрес и цунамито што следеше во Јапонија достигна 5.178 лица, пренесоа светските агенции, повикувајќи се на националната полициска ...

Бројот на жртвите од земјотресот и цунамиито во Јапонија се искачи на 14.650

МРТ - 17.03.2011

Официјалниот број на загинати и исчезнати лица по земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала, што на 11 март ги погоди североисточниот и источниот дел од Јапонија се искачи на ...

Бројот на жртвите од земјотресот и цунамиито во Јапонија се искачи на 14.650

Сител - 17.03.2011

Официјалниот број на загинати и исчезнати лица по земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала, што на 11 март ги погоди североисточниот и источниот дел од Јапонија се искачи на ...

Студ и недостиг од вода ги мачат преживеаните од несреќите во Јапонија

МРТ - 17.03.2011

Многумина преживеани од моќниот земјотрес и цунами од минатата недела во североисточна Јапонија веќе шест дена се без вода за пиење, имаат недостиг од електрична енергија и горива, а дополнителен ...

Јапонија (Пред и Потоа)

МРТ - 17.03.2011

Сателитски снимки на Google го покажуваат степенот на штетата по ужасните земјотрес во Јапонија. Земјотресот со јачина од 8,9 и жесток цунами, кој удри во источниот брег остави видливи последици.

12.000 загинати и исчезнати во земјотресот во Јапонија

Точка - 17.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати во разорниот земјотрес и цунами бранот, што ја погоди Јапонија се искачи на 12.000 луѓе, соопштила јапонската полиција, која очекува во меѓувреме да се зголеми овој ...

По земјотресот во јапонија 15. 000 загинати и исчезнати

Точка - 17.03.2011

Официјалниот број на загинати и исчезнати по разорниот земјотрес и цунами, кои го потресоа североисточниот јапонски брег, надмина 15. 000 лица, соопшти полицијата.

12.000 загинати и исчезнати во земјотресот во Јапонија

Нетпрес - 17.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати во разорниот земјотрес и цунами бранот, што ја погоди Јапонија се искачи на 12.000 луѓе, соопштила јапонската полиција, која очекува во меѓувреме да се зголеми овој ...

Јапонија, потсетник на кревкоста на цивилизацијата

Окно - 17.03.2011

Катастрофалниот земјотрес кој во 1755 г. ја погоди Португалија имаше далекусежно дејство врз европската историја. Се смета за пресвртница која битно влијаела на просветителството и го означила крајот ...

Јапонија се соочува со економска штета од 200 милијарди долари

МК-Фондови - 17.03.2011

Последиците од катастрофалниот земјотрес во Јапонија се проценуваат дека може да достигнат и до 200 милијарди долари, додека пак глобалното влијание врз останатите економии сеуште е тешко да се ...

Одложена трката за Големата награда на Јапонија од 24 април на 2 октомври

Канал 77 - 17.03.2011

Светската мотоциклистичка федерација поради катастрофата во Јапонија донесе одлука трката за Големата Награда на оваа земја, која според календарот во Мото ГП шампионатот требаше да се одржи на 24 ...

Бројот на загинатите и изчезнатите во Јапонија достигна 15.000

Нетпрес - 17.03.2011

Бројот на загинатите и ислезнатите лица по земјотресот и цунамито во Јапонија достигна 15.000 лица, објави АФП, пренесува Нетпрес.

Американците го предизвикале цунамито во Јапонија?

Курир - 17.03.2011

Според некои теории на заговор за природната несреќа во Јапонија се тврди дека американскиот систем за контрола на времето ХААРП е виновен за немилиот настан.

Отежнати условите на преживеаните во Јапонија

Press24 - 17.03.2011

Снегот, студот и недостигот на вода за пиеење им ги отежнаа животните услови на преживеаните од моќниот земјотрес и цунамито Над 1,6 милиони домаќинства во префектура Мијаги се без вода за пиење, а ...

Македонија ќе обезбеди 100 илјади евра помош за Јапонија

Р.С.Европа - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

Албанија ќе испрати 100,000 долари помош за Јапонија

Р.С.Европа - 16.03.2011

Албанската Влада на денешната седница одлучи да додели парична помош во висина од 100.000 долари за настраданите во змјотресот и цунамито во Јапонија.

Јапонија ги брои жртвите

Утрински - 16.03.2011

Токио - Јапонските власти официјално ја потврдија смртта со идентификација на 1.060 луѓе, од кој 420 се предадени на семејствата.

Јапонските спортисти донираат за настраданите

Утрински - 16.03.2011

Јапонските спортисти низ светот работат напорно на зголемување на онлајн донациите во обид да и' помогнат својата татковина погодена од силниот земјотрес и им испраќаат пораки на поддршка на луѓето ...

Нуклеарен напад врз светската економија

Утрински - 16.03.2011

Оваа колумна ја пишувам во моменти кога во Јапонија се случуваат трагичните настани со излевање на радијација од „Фукушима“.

Јапонија ја крена цената на гасот

Утрински - 16.03.2011

Лондон - Светските цени на природниот гас забрзано растат поради стравување од можното зголемување на побарувачката во Јапонија по земјотресот што го запре работењето на 11 нуклеарни реактори во ...

Македонија ќе и' даде 100.000 евра помош на Јапонија

Утрински - 17.03.2011

Владата на Македонија ќе испрати парична помош од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и брановите цунами во Јапонија.

Јапонија на удар на земјотреси и во страв од нуклеарна катастрофа

Телма - 16.03.2011

Триесет лица се повредени во новиот силен земјотрес со интензитет од шест степени, кој доцна синоќа ја погоди префектурата Шидзуока, југозападно од Токио.

Земјата на изгрејсонцето заборави на спортот

Дневник - 16.03.2011

Јапонија нема да биде домаќин на Светското првенство во уметничко лизгање што требаше да се одржи од 21 до 27 март во Токио поради катастрофалниот земјотрес и цунамито што ја погодија оваа земја.

Одреден нов датум за ГН на Јапонија

Mnogoo - 16.03.2011

Бранот откажувања на спортски собири по земјотресот во Јапонија и опасноста од радијација продолжува и понатаму. ФИМ ја презакажа Големата награда на Јапонија за 2011 година на патеката во „Мотеги“ ...

Тојота продолжува со производството во Јапонија

Алфа - 16.03.2011

Тојота Мотор објави дека ќе продолжи со производството на делови на територијата на Јапонија, и тоа е прво обновување на активностите на водечкиот светски производител на автомобили по ...

„Тојота“ продолжува производството во Јапонија

Форум - 16.03.2011

Јапонскиот автомобилски гигант „Тојота Моторс“ објави дека ќе продолжи со производството на делови на територијата на Јапонија, и тоа е прво обновување на активностите на водечкиот светски ...

Селаните гледаат како цунами го уништува нивното село

Корзо - 16.03.2011

Од катастрофалното цунами кое ја погоди Јапонија, после најголемиот земјотрес во историјата на таа островска земја, нанесе огромна штета и уби за сега повеќе од 4500 луѓе.

Околу 3.700 лица загинаа во земјотресот во Јапонија

Алсат-М - 16.03.2011

Билансот на загинатите во катастрофалниот земјотрес со интензитет од девет степени, кој ја погоди североисточна Јапонија, достигна околу 3.700 лица, 7.500 се водат за исчезнати, а две илјади се ...

Honda го прекинува производството во Јапонија до 20 март

Современ возач - 16.03.2011

Автомобилската компанија Honda соопшти дека го прекинува своето производство во Јапонија до 20 март, како последица на разорниот земјотрес и цунамито, кои во петокот на 11 март го погодија ...

Јапонските спортисти собираат донации за жртвите

Н.Македонија - 16.03.2011

Јапонските спортисти што настапуваат низ светот работат напорно за да обезбедат онлајн-донации за помош на земјата погодена од катастрофалниот земјотрес минатата недела Спортистите даваат и пораки за ...

Временските услови ги отежнуваат спасувачките операции во Јапонија

Алфа - 16.03.2011

Спасувачките операции во североистопчниот дел на Јапонија, што беше погоден од земјотрес и цунами во петокот, се отежнати поради студот и обилните снежни врнежи.

Јапонската полиција потврди над 4 илјади жртви

Форум - 16.03.2011

Јапонските власти потврдија дека засега официјалниот бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес достигна 4.164 луѓе, јави во средата јапонската телевизија NHK Според полициските податоци вкупниот ...

Бројот на жртви во Јанпонија надмина 4 илјади

Кајгана - 16.03.2011

Јапонските власти потврдија дека засега официјалниот бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес достигна 4.164 луѓе, јави во средата јапонската телевизија NHK.

Македонија ќе испрати парична помош од 100 илјади евра на Јапонија

Алсат-М - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

100 илјади евра помош од Македонија за Јапонија

БркајРабота - 16.03.2011

Македонската Влада на седницата одржана вчера донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра како поддршака за настраданите во земјотресот и цунами брановите во Јапонија.

Штетата во Јапонија се проценува на 200 милијарди долари

Идивиди - 16.03.2011

Токио, 16 март 2011 (МИА) - Разурнувачкиот земјотрес и се полошата нуклеарна криза во Јапонија можат да резултираат со загуби од дури 200 милијарди долари за оваа трета по големина светска економија, ...

Загубите од катастрофата Јапонија ќе ја чинат до 200 милијарди долари

Алфа - 16.03.2011

Третата по големина светска економија, се очекува да претрпи огромни загуби, од нуклеарната криза која настана како резултат на катастрофалните земјотреси и цунамито што го зафатија североисточниот ...

Бројот на мртви во Јапонија се искачи на 4.314 луѓе

Кајгана - 16.03.2011

Земјотресот и цунамито што минатиот петок ја погодија Јапонија, усмртија 4.314 луѓе, додека 8.606 се водат како исчезнати, а повредени се 2.282, се вели во најновото привремено соопштение на ...

Околу 3.700 лица загинаа во земјотресот во Јапонија

МРТ - 16.03.2011

Билансот на загинатите во катастрофалниот земјотрес со интензитет од девет степени, кој ја погоди североисточна Јапонија, достигна околу 3.700 лица, 7.500 се водат за исчезнати, а две илјади се ...

Околу 3.700 лица загинаа во земјотресот во Јапонија

Сител - 16.03.2011

Билансот на загинатите во катастрофалниот земјотрес со интензитет од девет степени, кој ја погоди североисточна Јапонија, достигна околу 3.700 лица, 7.500 се водат за исчезнати, а две илјади се ...

Тојота продолжува со производството во Јапонија

МРТ - 16.03.2011

Тојота Мотор објави дека ќе продолжи со производството на делови на територијата на Јапонија, и тоа е прво обновување на активностите на водечкиот светски производител на автомобили по ...

Македонија ќе испрати парична помош од 100 илјади евра на Јапонија

Сител - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

100 илјади евра помош од Македонија за Јапонија

Кирилица - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

Владата ќе испрати 100 000 евра помош за Јапонија

Канал5 - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

Штетата во Јапонија се проценува на 200 милијарди долари

Кирилица - 16.03.2011

Разурнувачкиот земјотрес и се полошата нуклеарна криза во Јапонија можат да резултираат со загуби од дури 200 милијарди долари за оваа трета по големина светска економија, но пет дена по катастрофата ...

Штетата во Јапонија се проценува на 200 милијарди долари

МРТ - 16.03.2011

Разурнувачкиот земјотрес и се полошата нуклеарна криза во Јапонија можат да резултираат со загуби од дури 200 милијарди долари за оваа трета по големина светска економија, но пет дена по катастрофата ...

Над 12.000 загинати и исчезнати лица во земјотресот и цунамито во Јапонија

Сител - 16.03.2011

Бројот на загинатите и исчезнатите во катастрофалниот земјотрес и цунами брановите, кои ја погодија Јапонија, надмина 12.000 лица, соопшти денеска јапонската полиција, но врз основа на извештаите кои ...

Тојота продолжува со производството во Јапонија

Точка - 16.03.2011

Тојота Мотор објави дека ќе продолжи со производството на делови на територијата на Јапонија, и тоа е прво обновување на активностите на водечкиот светски производител на автомобили по ...

Дванаесет фабрики на Тојота ќе останат затворени

Точка - 16.03.2011

Јапонскиот автомобилски гигант „Тојота Мотор“ откако објави дека ќе го рестартира производството на авто делови во некои јапонски погони, денеска објави дека сите 12 главни фабрики ќе останат ...

Снежни виулици во опустошените подрачја во Јапонија

Точка - 16.03.2011

Операциите за спасување во подрачјата на североистокот од Јапонија, опустошени од цунамито, се отежнати поради студот и снежните врнежи.

Јапонската полиција потврди над четири илјади жртви

Точка - 16.03.2011

Јапонските власти потврдија дека засега официјалниот бројот на жртвите од катастрофалниот земјотрес достигна 4.164 луѓе, јави во средата јапонската телевизија NHK.

Македонија со 100.000 евра ќе и помогне на Јапонија

Точка - 16.03.2011

Владата на вчерашната седница донела одлука со 100.000 евра да помогне во надминувањето на последиците од силниот земјотрес што минатата неделата ја погоди Јапонија.

Анализа: Обновувањето на Јапонија ќе трае со години и ќе чини стотици милијарди долари

Точка - 16.03.2011

Штетите од неодaмнешните разорувања во Јапонија, најверојатно ќе ја надминат сумата од 159 милијарди американски долари, колку што изнесуваше вкупната штета од земјотресот во градот Кобе во 1995 ...

Јапонскиот земјотерс ги тресе пазарите во светот

МК-Фондови - 16.03.2011

Сите се во црвено. Најсилен пад има Никеи, главниот јапонски берзански индекс. Вчера падна за над 10%, во овие два дена пак загуби 17% од вредноста што е најмногу во последните 40 години.

Расте бројот на жртвите во Јапонија

Курир - 16.03.2011

Катастрофалниот земотрес кој ја погоди Јапонија досега зема околу 3.700 жртви, две илјади лица се повредени, а илјадници се водат како исчезнати.

Се влошува состојбата во Јапонија

Канал 77 - 16.03.2011

Катастрофалниот земјотрес кој ја погоди Јапонија досега зема околу 3.700 жртви, две илјади лица се повредени, а илјадници се водат како исчезнати.

Видео: Откажани јапонските проекции на филмот „Hereafter“

Курир - 16.03.2011

Филмот „Hereafter“ е повлечен од јапонските кина поради неодамнешниот земјотрес и цунамито во земјата. Од Ворнер Брос одлучија истиот да го повлечат поради почитта кон жртвите на Јапонија.

Јапонија го откажува учеството во Копа Америка ?

Канал 77 - 16.03.2011

Страшниот земјотрес кој ја погоди Јапонија би можел да ја принуди нивната фудбалска репрезентација да се откаже од учеството на Копа Америка оваа година.

Зошто во Јапонија нема нереди и грабежи

Окно - 16.03.2011

Јапонците, иако се наоѓаат во многу тешка ситуација, мирно стојат во ред за храна, вода и облека. И покрај сите несреќи што ги затекнаа по земјотресот, цунамито и експлозиите во атомската централа, ...

Анализа: Обновувањето на Јапонија ќе трае со години и ќе чини стотици милијарди долари

Нетпрес - 16.03.2011

Штетите од неодaмнешните разорувања во Јапонија, најверојатно ќе ја надминат сумата од 159 милијарди американски долари, колку што изнесуваше вкупната штета од земјотресот во градот Кобе во 1995 ...

Македонија ќе испрати парична помош од 100 илјади евра на Јапонија

Press24 - 16.03.2011

Владата на Република Македонија на вчерашната седница донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100 илјади евра како поддршка за настраданите во разурнувачкиот земјотрес и цунами ...

100 илјади евра помош од Македонија за Јапонија

Курир - 16.03.2011

Македонската Влада на седницата одржана вчера донесе одлука да се испрати парична помош во износ од 100.000 евра како поддршака за настраданите во земјотресот и цунами брановите во Јапонија.

Македонија ќе даде 100.000 евра помош за Јапонија

Нетпрес - 16.03.2011

Македонската Влада ќе испрати парична помош од 100.000 евра како поддршка за настраданите во земјотресот и цунами брановите во Јапонија.

Снегот ја попречува спасувачката акција во Јапонија

Press24 - 16.03.2011

Студот и снежните врнежи ја отежнуваат спасувачката акција во опустошените делови на североистокот од Јапонија Во подрачјата на Иват, Мијаги и Фукушима кои најмногу беа зафатени од цунамито, ...

Земјотресот ја оштети Јапонија за 200 милијарди долари

Курир - 16.03.2011

Според најновата проценка на светските економисти, разурнувачкиот земјотрес и се полошата нуклеарна криза во Јапонија можат да резултираат со загуби од дури 200 милијарди долари за оваа трета по ...

Албанија даде 100.000 долари за Јапонија

Курир - 16.03.2011

Владата на Албанија, на денешната седница одлучи да додели парична помош во висина од 100.000 долари за настраданите во змјотресот и цунамито во Јапонија.

Јапонија: Бројот на загинати се зголеми на 12.000

Курир - 16.03.2011

Официјално засега се потврдени 4.277 загинати, 8.194 лица кои се водат како исчезнати, додека 2.228 луѓе се повредени. Бројот на загинатите и исчезнатите во катастрофалниот земјотрес и цунами ...

„Hereafter“ повлечен од Јапонија

Македонија24 - 16.03.2011

Македониjа 24, „Hereafter“ повлечен од Јапонија, Ворнер Брос ги откажа сите јапонски проекции во врска со новиот филм, „Hereafter“, поради катастрофалниот земјотрес и цунамито во кои загинаа голем ...

Јапонија пред банкрот: Нова економска криза?

А1 - 15.03.2011

Третата најразвиена светска економија доживеа колапс. Разорниот земјотрес на Јапонија и ја одзеде и последната надеж да се извлече од кризата.

Земјотресот во Јапонија го забрзува растот на цената на гасот

А1 - 15.03.2011

Светските цени на природниот гас забрзано растат поради стравување од можното зголемување на побарувачката во Јапонија по земјотресот кој го запре работењето на 11 нуклеарни реактори во земјата.

Спорт - Откажано СП во уметничко лизгање

Време - 15.03.2011

Меѓународната лизгачка федерација (ИСУ) одлучи, сепак, да го откаже Светското првенство во уметничко лизгање, кое требаше да се одржи од 21 до 27 март во Токио.

Скопје - Помош од 1,5 милион денари за Јапонија

Време - 15.03.2011

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милион денари, околу 24.000 евра ...

Следна е Калифорнија?

Оn.net - 15.03.2011

Земјотресот и цунамито во Јапонија се трета од серијата поврзани катастрофи во Пацификот, што води кон заклучокот дека следна е ...

Јапонските спортисти за татковината

Оn.net - 15.03.2011

Јапонските спортисти ширум светот основаа фонд за помош на жртвите од разорниот земјотрес и цунамито кое на 11 март ја погоди нивната ...

Одложена ГН на Јапонија

Оn.net - 15.03.2011

Светската мотоциклистичка федерација поради катастрофата во Јапонија донесе одлука трката за Големата Награда на оваа земја, која според календарот во Мото ГП шампионатот требаше да се одржи на 24 ...

Свет - Плима донесе 1.000 тела во постземјотресна Јапонија

Вест - 15.03.2011

Милиони луѓе се соочија со четврта ноќ без вода, храна и без греење, на температури кои се симнаа речиси до нулата во опустошениот североисточен дел на земјата ЈАПОНИЈА, 15 март (АП) - Плимата донесе ...

Светот понуди солидарност

Утрински - 15.03.2011

ТОКИО - Спасувачите од повеќе десетици земји вчера ги пребаруваа опустошените градови во должина на североистичното крајбрежје во потрага по преживеани по катастрофалниот земјотрес и цунамито, како ...

Скопје и Црвен крст ќе донираат за Јапонија

Утрински - 15.03.2011

Парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за санирање на штетите од катастрофалниот земјотрес и цунамито што ја погодија Јапонија, предлага градоначалникот на Скопје Коце Трајановски.

Мнр препорачува да не се патува во Јапонија

Телма - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

МНР препорачува да не се патува во Јапонија

Утрински - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

Околу 450 Британци се водат како исчезнати во земјотресот

Телма - 15.03.2011

Околу 450 Британци се водат како исчезнати по катастрофалниот земјотрес што ја погоди Јапонија. За десетмина британски државјани кои биле на подолг престој во оваа земја се тврди дека се загинати од ...

Над десет илјади жртви во земјотресот и цунамито

Утрински - 15.03.2011

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес и цунами, кои во петокот ја погодија Јапонија, ја надмина бројката од десет илјади, соопшти денеска јапонската Национална полициска агенција, истакнувајќи ...

Бројот на жртвите во Јапонија се искачи на 6.000 луѓе

Идивиди - 15.03.2011

Токио, 15 март 2011 (МИА) - Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе во земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала што ја погоди земјата на 11 март.

Јапонија вклучи аларм за економско цунами

Дневник - 15.03.2011

Економската штета во регионот на Јапонија, што во петокот беше погоден од разурнувачкиот земјотрес, ќе изнесува 14 до 15 билиони јени (171 до 183 милијарди долари) , соопшти вчера банката „Креди ...

Досега 6.000 загинати во Јапонија

БркајРабота - 15.03.2011

Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе во земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала што ја погоди земјата на 11 март.

Јапонија пред банкрот: Се заканува ли нова економска криза?

Кајгана - 15.03.2011

Третата најразвиена светска економија доживеа колапс. Разорниот земјотрес на Јапонија и ја одзеде и последната надеж да се извлече од кризата.

Градот на солидарноста доцни со помошта

Н.Македонија - 15.03.2011

Скопје ќе донира 25 илјади евра за помош на настраданите во Јапонија кога градскиот совет на наредната седница ќе донесе одлука за тоа, најави градоначалникот Коце Трајановски Според некои најави, ...

Јапонија пред банкрот: Се заканува ли нова економска криза?

Алфа - 15.03.2011

Третата најразвиена светска економија доживеа колапс. Разорниот земјотрес на Јапонија и ја одзеде и последната надеж да се извлече од кризата.

МНР препорачува да не се патува во Јапонија, а оние кои се таму да ја напуштат земјата

Алфа - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

МНР ги советува Македонците кои се во Јапонија да се вратат дома

Форум - 15.03.2011

Министерството за надворешни работи ги советува Македонците во Јапонија навремено да ја напуштат земјата Од таму препорачуваат Македонците да ги напуштат засегнатите реони, Токио и Фукушима, по ...

МНР:Да не се патува во Јапонија

Алсат-М - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува во наредните денови да не се патува во Јапонија доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во земјата навремено да ...

МНР препорачува да не се оди во Јапонија, а сите кои се веќе таму да ја напуштат земјата

БркајРабота - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

Филмска „цунами-цензура“ во Јапонија

Кајгана - 15.03.2011

Американските и кинеските филмски продуценти одлучија да го одложат излегувањето на долгоочекуваниот хит во Јапонија, „Aftershock“, драма за последиците на разорниот земјотрес од 1976. година.

Како ќе се опорави Јапонија

Идивиди - 15.03.2011

Се што владата во Токио во неделата можеше да каже за економската штета се содржеше во една реченица: „Очекуваме земјотресот значително да влијае на широк спектар на нашето стопанско делување“.

Над десет илјади жртви во земјотресот и цунамито во Јапонија

Идивиди - 15.03.2011

Токио, 15 март 2011 (МИА) - Бројот на жртвите од разорниот земјотрес и цунами, кои во петокот ја погодија Јапонија, ја надмина бројката од десет илјади, соопшти денеска јапонската Национална ...

Онлајн-помош за Јапонија

Mnogoo - 15.03.2011

Додека полека поминуваат деновите од катастрофалниот земјотрес и цунамито во Јапонија, страдањето на народот и обновувањето на руинираната држава се зголемуваат.

„Хонда“ го прекинува производството во Јапонија до 20 март

МРТ - 15.03.2011

Автомобилската компанија „Хонда“ денеска соопшти дека го прекинува своето производство во Јапонија до 20 март, како последица на разорниот земјотрес и цунамито, кои во петокот на 11 март го погодија ...

Во Јапонија уништени околу 73.000 згради

Кирилица - 15.03.2011

При катастрофалниот земјотрес од 11 март и цунамито што следеше по него, во Јапонија се урнати или оштетени без можност за нивно користење вкупно 72.945 згради, соопшти јапонското Министерство за ...

Бројот на жртвите во Јапонија се искачи над 6.000 луѓе

Кирилица - 15.03.2011

Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе во земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала што ја погоди земјата на 11 март Повеќе од 2.000 луѓе се повредени во ...

МНР: Не патувајте во Јапонија, оние кои се таму да ја напуштат земјата

Канал5 - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

Јапонија пред банкрот: Се заканува ли нова економска криза?

МРТ - 15.03.2011

Третата најразвиена светска економија доживеа колапс. Разорниот земјотрес на Јапонија и ја одзеде и последната надеж да се извлече од кризата.

Ексклузивно за Канал 5: Македонец раскажува како го преживува ужасот во Јапонија

Канал5 - 15.03.2011

Влатко Георгиевски, Македонецот кој седум години живее во Токио ексклузивно за Канал 5 раскажува за најголемата трагедија што ја погоди Јапонија по Втората светска војна.

Над 10 илјади жртви од земјотресот и цунамито во Јапонија

Кирилица - 15.03.2011

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес и цунами, кои во петокот ја погодија Јапонија, ја надмина бројката од десет илјади, соопшти денеска јапонската Национална полициска агенција, истакнувајќи ...

Земјотресот во Јапонија го забрзува растот на цената на гасот

МРТ - 15.03.2011

Светските цени на природниот гас забрзано растат поради стравување од можното зголмување на побарувачката во Јапонија по земјотресот кој го запре работењето на 11 нуклеарни реактори во земјата.

МНР ги советува Македонците кои се во Јапонија да се вратат дома

МРТ - 15.03.2011

Министерството за надворешни работи ги советува Македонците во Јапонија навремено да ја напуштат земјата. Од таму препорачуваат Македонците да ги напуштат засегнатите реони, Токио и Фукушима, по ...

Над десет илјади жртви во земјотресот и цунамито во Јапонија

МРТ - 15.03.2011

Бројот на жртвите од разорниот земјотрес и цунами, кои во петокот ја погодија Јапонија, ја надмина бројката од десет илјади, соопшти денеска јапонската Национална полициска агенција, истакнувајќи ...

Јапонскиот земјотрес ги тресе пазарите во светот

Сител - 15.03.2011

Јапонскиот земјотерс ги тресе пазарите во светот. Сите се во црвено. Најсилен пад има Никеи, главниот јапонски берзански индекс.

Цената на нафтата, гасот и Јапонија

МРТ - 15.03.2011

Свето Николовски Цената на нафтата упорно паѓа веќе петти ден. Аналитичарите се уште ги проценуваат последиците од земјотресот и цунамито во Јапонија и нивното влијание врз глобалната побарувачка.

Јапонците не сакаат да ја одложат трката

Вечер - 15.03.2011

Имав можност да разговарам со луѓето кои работат на патеката Мотеги и за среќа никој од нив не е повреден. Но, останува да видиме што ќе одлучат Јапонците, нагласи Еспалета Неизвесно е одржувањето на ...

Конфузија во Јапонија, над пет илјади загинати

Точка - 15.03.2011

Конфузијата предизвикана од катастрофалниот земјотрес и цунамито се шири масовно денеска во Јапонија, откако во земјотресот оштетената нуклеарка „Фукушима“ експлодира уште еден реактор, што ...

Преброени 1.887 загинати, околу 15.000 се исчезнати и 450.000 раселени во Јапонија

Точка - 15.03.2011

Точно 1.887 лица загинале, како последица од разорниот земјотрес и од цунамито кои во петокот го погодија северозападниот регион на Јапонија, а повеќе од 15.000 се водат како исчезнати.

Анализа: Јапонскиот земјотрес и цунамито можно е да бидат фатални за светската економија

Точка - 15.03.2011

Последиците од земјотресот и цунамито во Јапонија може да се покажат како многу пофатални за светската економија, отколку за јапонската.

ВИДЕО/ФОТО: Погледнете како изгледаат Сендаи и Минамисанрик по страшното цунами

Точка - 15.03.2011

Окулу 2.000 тела денеска биле пронајдени во покраината Мијаги на северот од Јапонија. Ако ова биде дефинитивно потврдено, тогаш тоа би бил најголемиот број на новооткриени жртви по страшниот ...

Официјален биланс: Во Јапонија загинале 2.414 лица

Точка - 15.03.2011

Официјалната бројка на загинати по големата катастрофа која ја погоди Јапонија се искачи на 2.414, соопшти тамошната полиција.

Јапонија пред банкрот: Се заканува ли нова економска криза?

Точка - 15.03.2011

Третата најразвиена светска економија доживеа колапс. Разорниот земјотрес на Јапонија и ја одзеде и последната надеж да се извлече од кризата.

МНР ги советува Македонците кои се во Јапонија да се вратат дома

Точка - 15.03.2011

Министерството за надворешни работи ги советува Македонците во Јапонија навремено да ја напуштат земјата. Од таму препорачуваат Македонците да ги напуштат засегнатите реони, Токио и Фукушима, по ...

Досега 6.000 загинати во Јапонија

Курир - 15.03.2011

Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе во земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала што ја погоди земјата на 11 март.

Расте бројот на загинати и исчезнати по земјотресот во Јапонија

Канал 77 - 15.03.2011

Јапонските власти официјално ја потврдија смртта на 2.475 луѓе во земјотресот со интензитет од девет степени по Рихтеровата скала што ја погоди земјата на 11 март.

Како Јапонија ќе ги излечи „раните“?

Курир - 15.03.2011

Цунами е јапонски збор, составен од „канји – ја“ кој буквално значи „брег“ и „бран“. Колку и да звучи идилично, со тој поим е поврзано зверско разорување, масовна загуба на човечки животи и друго ...

Одложено Светското првенство во уметничко лизгање

Канал 77 - 15.03.2011

Меѓународната лизгачка федерација одлучи да го откаже одржувањето на СП во лизгање кое од 21 до 27 март ребаше да се одржи во Токио.

Стравот и неизвесноста влијаат на јапонскиот пазар

Курир - 15.03.2011

Економскиот удар на земјотресот и цунамито во Јапонија, исто така се покажа како катастрофален за јапонскиот народ. Акциите вчера со затворањето на Никеи паднаа речиси за 11 проценти, најголемиот ...

МНР ги повикува македонските граѓани во Јапонија да ја напуштат земјата

eReporter - 15.03.2011

Министерството за надворешни работи (МНР) ги советува македонските граѓани кои се наоѓаат во Јапонија, навремено да се подготват за напуштање на земјата.

МНР: Македонските граѓани да ја напуштат Јапонија поради зголемена радијација

Нетпрес - 15.03.2011

Македонските граѓани кои се наоѓаат во Јапонија, навремено да се подготват и да ја напуштат земјата поради зголемена радијација во воздухот, препорача Министерството за надворешни работи.

Пред пет години на филм се предвидеа настаните од Јапонија

Окно - 15.03.2011

Станува збор за филмот на Шинџи Хигучи, чие дејствие се заснова на книгата на Сакуја Коматсуа. Имено, пред пет години овој јапонски режисер го сними филмот „Потонувањето на Јапонија“ чие дејствие ...

МНР препорачува да не се оди во Јапонија

Курир - 15.03.2011

Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува да не се патува во Јапонија во наредните денови доколку тоа не е неопходно, а македонските граѓани кои се наоѓаат во таа земја навремено да ...

Поради земјотресот во Јапонија расте цената на гасот

Курир - 15.03.2011

Цената на природниот гас во светот забрзано расте бидејќи се стравува дека е можно зголемување на побарувачката во Јапонија по земјотресот кој успеа да сопре работење на 11 нуклеарни реактори во ...

Јапонија се повлекува од Копа Америка?

Курир - 15.03.2011

Страшниот земјотрес кој ја погоди Јапонија би можел да ја принуди нивната фудбалска репрезентација да се откаже од учеството на Копа Америка оваа година.

Земјотресот во Јапонија зеде повеќе од 10.000 животи

Курир - 15.03.2011

Бројот на починати луѓе во земјотресот и цунамито што ја зафати Јапонија ја надмина бројката од 10.000, соопшти денес Национална полициска агенција.

МНР препорачува да не се патува во Јапонија

Press24 - 15.03.2011

Министерството советува македонските граѓани кои се наоѓаат во Јапонија, навремено да се подготват за напуштање на земјата.

Исчезнати околу 450 Британци во Јапонија

Press24 - 15.03.2011

Околу 450 Британци се водат како исчезнати по катастрофалниот земјотрес што ја погоди Јапонија. Според податоците на британските власти, засега за 390 други Британци нема никаков податок, затоа што ...

Препораки на МНР кон македонските граѓани во Јапонија

еФакт - 15.03.2011

Скопје – МНР советува македонските граѓани кои се наоѓаат во Јапонија, навремено да се подготват за напуштање на земјата.

МНР: Не патувајте во Јапонија

Македонија24 - 15.03.2011

Македониjа 24, МНР: Не патувајте во Јапонија, "Министерство за надворешни работи на Македонија препорачува наредниве неколку дена да не се патува во Јапонија, а граѓаните кои веќе се таму навремено ...

Одложено СП во уметничко лизгање во Токио

А1 - 14.03.2011

Последната катастрофа во Јапонија предизвикана од најсилниот земјотрес во историјата на оваа земја, како и цунамито кое одзеде 2.000 животи.

Јапонскиот земјотрес со рекордна штета

Оn.net - 14.03.2011

За неполн еден час, цунамито и земјотресот успеаа да направат над 35 милијарди долари штета во Јапонија, што ова го прави најскапиот земјотрес во ...

Само дел од катастрофата

Оn.net - 14.03.2011

Видео од цунами бранот што во неделата го погоди јапонскиот град Мијако. Најстрашното е како морето си прави мерак со што ...

Разлика во катастрофи: САД vs. Јапонија

Оn.net - 14.03.2011

Фундменталната разлика меѓу катастрофата што го погоди Њу Орлеанс во 2005-та и цунами земјотресот во Јапонија од пред некој ...

Македонија - Владата ќе решава за помош на Јапонија

Време - 14.03.2011

Владата на утрешната седница ќе одлучува на кој начин ќе и помогне на Јапонија во справувањето со последиците од катастрофалниот земјотрес.

И луксузот затрупан во земјотресот

Оn.net - 14.03.2011

Во Јапонија живеат 2% од светската популација, кои купуваат дури 11% од луксузните стоки кои секоја година се продаваат во светот, бројка која сериозно ќе биде разнишана по неодамнешната ...

Македонската Влада понуди помош

Утрински - 14.03.2011

Македонската Влада изразува подготвеност за помош на Јапонија во согласност со најнеопходните потреби, а за катастрофалниот земјотрес во Јапонија ќе се расправа и на утрешната владина седница.

Одложено СП во уметничко лизгање

Утрински - 14.03.2011

Катастрофата во Јапонија што ја предизвика разорниот земјотрес, најсилен во историјата на земјата беше причина Меѓународната лизгачка федерација да го одложи Светското првенство во уметничко лизгање ...

Градот Скопје со парична помош за Јапонија

Утрински - 14.03.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за ...

Скопје ќе и додели на Јапонија 1,8 милиони денари помош

Телма - 14.03.2011

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за санирање на ...

Цунами, ама во Сан Франциско!

БидиIn - 14.03.2011

Цунамито од Јапонија стигна и во Сан Франциско! Но, без потреба за паника, бидејќи станува збор за само помали бранови, кои едвај го нашле својот пат до овој огромен американски град.

Јапонија ќе претрпи голема економска штета поради земјотресот

Алфа - 14.03.2011

Јапонија ќе претрпи голема економска штета поради разорниот земјотрес и цунами, кои ја погоди во петокот, на 11 март. Стапката на стопански раст во Јапонија во текот на оваа година, поради ...

Нема настрадани Македонци во Јапонија

Дневник - 14.03.2011

Според информациите од нивните семејства, сите седум члена на македонска музичка група што еден ден пред земјотресот требаше да настапи во Сендај, најблискиот град до епицентарот, сите се добро ...

Бројот на загинати и исчезнати достигна 5.000 лица

Идивиди - 14.03.2011

Токио, 14 март 2011 (МИА) - Бројот на загинати и исчезнати од разорниот земјотрес и цунами, што ја погодија Јапонија во петокот, на 11 март достигна 5.000 лица, соопштија денеска претставници на ...

Цунами, пред и потоа (фото)

ЗаЗабава - 14.03.2011

Фотографиите од воздух го открија степенот на уништување на десеттина јапонски населени региони и илјадници домови и објекти, кои едноставно беа збришени по налетот на цунамито кое следеше по ...

Фото: Досега над 10.000 жртви во Јапонија

Здраво - 14.03.2011

Јапонската полиција во последното соопштение вели дека се пронајдени уште 2.000 тела на крајбрежјето во префектурата Мијаги и дека сега бројот на жртви е над 10.000 лица.

Јапонија покажа дека сите сме ранливи

Н.Македонија - 14.03.2011

И покрај постоењето на најсовремените системи за предупредување на опасноста од цунами, јапонските власти не успеаја да го спречат исчезнувањето на илјадници свои граѓани во неколку крајбрежни града, ...

Одложено СП во уметничко лизгање во Токио

Кајгана - 14.03.2011

Последната катастрофа во Јапонија предизвикана од најсилниот земјотрес во историјата на оваа земја, како и цунамито кое одзеде 2.000 животи, но и опасноста од нуклеарно истекување на радиоактивни ...

Над 10.000 мртви во Јапонија, милиони луѓе без струја

Шпиц - 14.03.2011

Бројот на загинати во разорниот земјотрес проследен со 10-метарско цунами во Јапонија надминува 10.000 луѓе, а најмалку 5, 6 милиони домаќинства останаа без струја.

Конфузија во Јапонија, над пет илјади загинати

Форум - 14.03.2011

Конфузијата предизвикана од катастрофалниот земјотрес и цунамито се шири масовно во Јапонија во понеделникот Хаосот во Јапонија се зголеми откако во земјотресот оштетената нуклеарка „Фукушима“ ...

Во Јапонија ќе се игра фудбал и покрај несреќата

Mnogoo - 14.03.2011

Фудбалската федерација на Јапонија, со цел да го задржи нормалното функционирање колку може повеќе по серијата големи несреќи, одлучи дека пријателските средби со Црна Гора и Нов Зеланд на крајот на ...

МНР: Да се избегнува патување во Јапонија

Алфа - 14.03.2011

30-те македонски државјани во Јапонија меѓу кој е и еден владин економски промотор, се во добра здравствена состојба. Министерството за надворешни работи стапило во контакт со дел од нив, зашто ...

Јапонска катастрофа

Mnogoo - 14.03.2011

„Целава ситуација е како сцена од хорор-филм, како кошмар од најлош сон. Сум видела многу катастрофи низ светот, но ова е најстрашното нешто што сум го видела“.

Стравување за јапонскиот финансиски систем

Форум - 14.03.2011

Покрај стравувањата од ефектите на земјотресот и цунамито, јапонските претставници се обидуваат да му помогнат на јапонскиот финансиски систем да се одржи додека денеска цените на акциите се намалија ...

Јапонија ќе претрпи голема економска штета поради земјотресот

Сител - 14.03.2011

Јапонија ќе претрпи голема економска штета поради разорниот земјотрес и цунами, кои ја погодија во петокот, на 11 март. Стапката на стопански раст во Јапонија во текот на оваа година, поради ...

Македонија и понуди помош на Јапонија

Кирилица - 14.03.2011

Владата на Република Македонија изразува подготвеност за укажување помош на Јапонија, согласно нивните најнеопходни потреби, по разурнувачкиот земјотрес и цунами брановите што ја погодија таа земја.

Бројот на загинати и исчезнати во земјотресот во Јапонија достигна 5.000 лица

Сител - 14.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати од разорниот земјотрес и цунами, што ја погодија Јапонија во петокот, на 11 март достигна 5.000 лица, соопштија денеска претставници на службите за вонредни состојби во ...

Над 5.000 загинати и исчезнати лица во Јапонија

Кирилица - 14.03.2011

Бројот на загинати и исчезнати од разорниот земјотрес и цунами, што ја погодија Јапонија во петокот, достигна повеќе од 5.000 лица, соопштија денеска претставници на службите за вонредни состојби во ...

Во Јапонија ќе се игра фудбал и покрај страшната катастрофа

Канал5 - 14.03.2011

И покрај катастрофалниот земјотрес и страшниот цунами кои ја погодија Јапонија, актуелниот шампион на Азија нема да ги откажува договорените средби на својата фудбалска репрезентација.

„Хонда“ привремено го прекинува производството во Јапонија

Кирилица - 14.03.2011

Автомобилската компанија „Хонда“ денеска соопшти дека го прекинува своето производство во Јапонија до 20 март, како последица на разорниот земјотрес и цунамито, кои во петокот на 11 март го погодија ...

Градот Скопје ќе испрати парична помош во Јапонија

Канал5 - 14.03.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за ...

Солидарност: Скопје за Јапонија 1,5 милиони денари

Сител - 14.03.2011

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за санирање на ...

Водата исфрлила 1.000 човечки тела на јапонскиот брег!

Канал5 - 14.03.2011

Вистински наплив од мртви тела на североисточниот брег на Јапонија. Околу 1.000 безживотни човечки тела се пронајдени расфрлани на морскиот брег на територијата на префектурата Мијаги, соопштил ...

Град Скопје ќе донира 1,5 милиони денари за Јапонија

Вечер - 14.03.2011

Скопскиот градоначалник Коце Трајановски ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за санирање на штетите од ...

Во Јапонија загинаа или исчезнаа 5.000 лица и се уништени речиси 73.000 згради

МРТ - 14.03.2011

При катастрофалниот земјотрес од 11 март и цунамито што уследи по него, во Јапонија загинале или исчезнале околу 5.000 лицасе и се урнати или оштетени без можност за нивно користење вкупно 72.945 ...

Економска криза во Јапонија, компаниите се затвораат, поскапува извозот

Точка - 14.03.2011

“Тојота“ и “Нисан“ го намалиле производството на автомобили во сите 20 јапонски погони по разорниот земјотрес и цунамито што во петокот ја погоди Јапонија, а целата јапонска економија се лизга во ...

Пронајдени уште 2.000 тела на северниот јапонски брег

Точка - 14.03.2011

Околу 2.000 тела се пронајдени од утрово по локално време во покраината Мијаги на јапонскиот северен брег, јави агенцијата Кјодо.

Економска криза во Јапонија, компаниите се затвораат, поскапува извозот

Нетпрес - 14.03.2011

“Тојота“ и “Нисан“ го намалиле производството на автомобили во сите 20 јапонски погони по разорниот земјотрес и цунамито што во петокот ја погоди Јапонија, а целата јапонска економија се лизга во ...

Пронајдени 2.000 тела на крајбрежјето во Мијаги

Нетпрес - 14.03.2011

Јапонската полиција денеска соопштила дека се пронајдени уште 2.000 тела на крајбрежјето во префектурата Мијаги по разорниот земјотрес со јачина од 9 степени по Рихтер и цунами бранот што во петокот ...

Минамисанрику - градот кој беше проголтан од цунами

Окно - 14.03.2011

На сликите што ќе ги погледнете можете да го видите речиси целосно збришаниот јапонски пристанишен град Минамисанрику. Се претпоставува дека бројот на загинати изнесува околу 10 000.

Одложено Светското првенство во уметничко лизгање во Јапонија

Нетпрес - 14.03.2011

Меѓународната лизгачка организација го одложи Светското првенство во уметничко лизгање кое требаше да се одржи во Јапонија од 21 до 27 март.

Хонда привремено се повлекува од Јапонија

Press24 - 14.03.2011

Автомобилската компанија „Хонда“ денеска соопшти дека го прекинува своето производство во Јапонија до 20 март, како последица на разорниот земјотрес и цунамито, кои во петокот на 11 март го погодија ...

Град Скопје со 1.5 милиони денари ќе и помага на Јапонија

Press24 - 14.03.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари.

Парична помош за Јапонија од Град Скопје

Курир - 14.03.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари.

Градот Скопје ќе донира 1,5 милиони денари за помош на Јапонија

Нетпрес - 14.03.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за ...

Јапонија се обидува да се издигне од урнатините

Курир - 14.03.2011

Три дена по силниот земјотрес и разорувачкото цунами, Јапонија полека се созема и ја започнува битката за обновување на уништеното.

Одложено Светското првенство во уметничко лизгање во Јапонија

Press24 - 14.03.2011

Светското првенство во уметничко лизгање кое требаше да се одржи во Јапонија од 21 до 27 март, Меѓународната лизгачка организација го одложи Поради земјотресот и цунамито кои ја разорија Јапонија, ...

Иницијатива за парична помош од Скопје за Јапонија

eReporter - 14.03.2011

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Градот да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари за санирање на ...

Преброени 1.887 загинати, околу 15.000 се исчезнати и 450.000 раселени во Јапонија

Нетпрес - 14.03.2011

Точно 1.887 лица загинале, како последица од разорниот земјотрес и од цунамито кои во петокот го погодија северозападниот регион на Јапонија, а повеќе од 15.000 се водат како исчезнати.

Анализа: Јапонскиот земјотрес и цунамито можно е да бидат фатални за светската економија

Нетпрес - 14.03.2011

Последиците од земјотресот и цунамито во Јапонија може да се покажат како многу пофатални за светската економија, отколку за јапонската.

Google направи апликација за наоѓање на жртвите во земјотресот во Јапонија

Курир - 14.03.2011

Следејќи ја катастрофата на цунами и земјотрес во Јапонија, Google лансираше апликација наречена ’Person Finder’ за да можат полесно да си ги најдат пријателите и саканите.

На северниот јапонски брег пронајдени уште 2.000 тела

Press24 - 14.03.2011

Утрово по локално време во покраината Мијаги на јапонскиот северен брег се пронајдени околу 2.000 тела Околу 1.000 тела се пронајдени на брегот на полуостровот Оки и уште толку во градот ...

На Јапонија и се закануваат нови земјотреси и цунами

eReporter - 14.03.2011

Додека Јапонија со помошта од 70 земји се обидува да се избори со последиците од земјотресите и цунамите, јапонските сеизмолошки служби предупредија дека во наредните три денови се можни нови потреси ...

Застрашувачко аматерско видео од цунамито во Јапонија

Press24 - 14.03.2011

Куќи, автомобили, дрва, отпад.. аматерската снимка објавена денеска покажува како цунамито во Јапонија носи се пред ...

Иницијатива за испраќање на парична помош за Јапонија

еФакт - 14.03.2011

Скопје - Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, на наредната седница ќе му предложи на Советот на Град Скопје да усвои одлука за испраќање парична помош во вредност од 1,5 милиони денари ...

Јапонските градови пред и по цунами бранот (Фото)

Inpress - 14.03.2011

Токио, 14. март 2011 (ИНПРЕС) Фотографиите од воздух го покажаа вистинскиот степен на уништување на јапонските градови кои исчезнаа во земјотресот кој ја погоди земјата на 11. март.

Поради земјотресот „Тојата“ ќе стагнира со прозиводството

Inpress - 14.03.2011

Токио, 14. март 2011 (ИНПРЕС) Јапонскиот произведувач на автомобили „Тојота“ соопшти дека планира суспендирање секаква произведувачка до 16 март по разорниот земјотрес кои ја потресе Јапонија.