TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Страв од џихадистите – еве како живеат луѓето по убивањето на Томислав

МК News - 15.08.2015

Припадниците на ИД откако го убија Томислав Салопек, за својата безбедност стравуваат луѓето кои работат во Тунис. Тие речиси и никаде не излегуваат сами, а нивните рабони места се опкружени со војска и полиција.

Фотороботот: Ова лицето на џелатот на Томислав Салопек

МК News - 15.08.2015

Странскиот стручен тим направи детална анализа на фотографијата на која што покрај Томислав Салопек стои вооружен крвник на ИСИС. Тие се обидоа со помош на компјутерски програм кој што направил детална анализа на контурите на неговото лице, како и ...

Смртта на Салопек инспирација за измамници: Барале 2000 евра за лажни киднапирања

Точка - 15.08.2015

После наводната смрт на Томислав Салопек, лажна амабасадорка се јавувала на семејствата на луѓе кои работат во странство, тврдејќи дека се киднапирани и мора да се плати откуп за нивно ослободување.

Ужас по убиството на Томислав: Најтрагичниот настан го претворија во добра зделка!

За Се - 15.08.2015

По големата трагедија која го потресе Балканот со обезглавувањето на Хрватот Томислав Салопек кого го држеа како заложник Џихадистите, лажна амбасадорка го искористи крвавиот злочин за да земе пари од семејства чии членови се на работа во странство, ...

Страв од џихадистите - еве како живеат луѓето по убивањето на Томислав

Вечер - 15.08.2015

Тие речиси и никаде не излегуваат сами, а нивните рабони места се опкружени со војска и полиција Припадниците на ИД откако го убија Томислав Салопек, за својата безбедност стравуваат луѓето кои работат во Тунис.

Врв на бездушноста – Изманичка ја користела драмата со Томислав за да собира пари

Кирилица - 15.08.2015

По големата трагедија која го потресе Балканот со обезглавувањето на Хрватот Томислав Салопек кого го држеа како заложник Џихадистите, лажна амбасадорка го искористи крвавиот злочин за да земе пари од семејства чии членови се на работа во странство, ...

Ужас по убиството на Томислав: Најтрагичниот настан го претворија во добра зделка!

Press24 - 15.08.2015

По големата трагедија која го потресе Балканот со обезглавувањето на Хрватот Томислав Салопек кого го држеа како заложник Џихадистите, лажна амбасадорка го искористи крвавиот злочин за да земе пари од семејства чии членови се на работа во странство, ...

Објавен фото-робот на егзекуторoт на Томислав Салопек

БркајРабота - 14.08.2015

Тим странски експерти ја проучиле фотографијата од џихадистот на ИСИС кој наводно го егзекутираше Хрватот Томислав Салопек, а потоа со помош на модерна технологија и врз основа на неколку видливи детали, на прв поглед небитни, изработиле фоторобот.

Милановиќ: И понатаму бараме информации за Салопек

+инфо - 14.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ тврди дека, и натаму се „копаат и бараат“ дополнителни информации во врска со случајот Томислав Салопек, за кој џихадистите на Исламската држава тврдат дека го убиле, јави Мета.

Експертите тврдат дека исламистите никогаш не ги враќаат телата на заложниците

Точка - 14.08.2015

Исламската држава никогаш досега не вратила тело на ниеден заложник и според него, најмалку е веројатно џихадистите да го предадат телото, чија фотографија ја објавиле, тврди американски експерт за исламски тероризам во изјава за HRT, кога се уште ...

Погледнете го фотороботот: Дали е ова лицето на џелатот на Томислав Салопек од видео записот на ИСИС?

Точка - 14.08.2015

Странски стручен тим ја проучуваше фотографијата на крвникот на ИСИС, при што со помош на модерната технологија и врз основа на неколку видливи детали, на прв поглед сосема неважни, изработи фоторобот.

АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ТЕРОРИЗАМ: Гробот на Салопек веројатно никогаш нема да биде најден!

Фактор - 14.08.2015

Додека безбедносните служби и понатаму ги проверуваат информациите за егзекуцијата на Хрватот Томислав Салопек, американски експерт за исламски тероризам Бил Роџио вели дека е најмалку веројатно сценариото џихадистите да го предадат телото на ...

Колкава е опасноста од ИД во Хрватска?

Сител - 14.08.2015

Јутарњи лист - Загреб Експертите по безбедност за најновите настани поврзани за киднапирањето и убиството на Томислав Салопек од страна на ИД, се согласуваат дека нема апсолутна безбедност за која било земја, па така и за Хрватска, но и дека ...

Нови детали за киднапирањето: Џихадистите барале милиони од фирмата на Томислав Салопек

Точка - 14.08.2015

Сé уште нема официјална потврда дека Томислав Салопек е убиен, но се појавија нови детали за околностите на неговото киднапирање. Киднаперите ја исконтактирале француската фирма за која Хрватот работел во Каиро, а за неговото ослободување барале ...

Објавен фото-робот на егзекуторoт на Томислав Салопек

За Се - 14.08.2015

Тим странски експерти ја проучиле фотографијата од џихадистот на ИСИС кој наводно го егзекутираше Хрватот Томислав Салопек, а потоа со помош на модерна технологија и врз основа на неколку видливи детали, на прв поглед небитни, изработиле фоторобот.

Две групи учествувале во киднапирањето на егзекутираниот Хрват

Локално - 14.08.2015

Две групи учествувале вокиднапирањето на егзекутираниот Хрват Томислав Салопек . Тој беше киднапиран во Египет и погубен од името на Исламската држава, пренесоа американските медиуми. Islamic State flag waving on the wind Киднаперите дури барале и ...

Изработен фоторобот на егзекуторoт на Томислав Салопек (Видео)

Кирилица - 14.08.2015

Тим странски експерти ја проучиле фотографијата од џихадистот на ИД кој наводно го егзекутираше Хрватот Томислав Салопек, а потоа со помош на модерна технологија и врз основа на неколку видливи детали, на прв поглед небитни, изработиле фоторобот.

Откриено: Еве што барале киднаперите на Томислав

Press24 - 14.08.2015

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ на вонредна прес конференција соопшти детали за киднапирањето на Томислав Салопек од страна на Исламската држава. -Томислав Салопек е градежен техничар кој работи за фрадежна компанија во Египет.

Откриена вистинската причина - еве зошто џихадистите го убија Хрватот Томислав

Press24 - 14.08.2015

Условите за ослободување на Томислав Салопек биле намерно саботирани од страна на џихадистите. Како што пренесуваат египетските медиуми, џихадистите веќе го ликвидираа Хрватот, но не поради политички причини, туку поради тоа што бил атеист.

Колкава е опасноста од ИД во Хрватска?

Вечер - 14.08.2015

Експертите по безбедност за најновите настани поврзани за киднапирањето и убиството на Томислав Салопек од страна на ИД, се согласуваат дека нема апсолутна безбедност за која било земја, па така и за Хрватска, но и дека Хрватска се уште колку толку ...

Објавен фото-робот на егзекуторoт на Томислав Салопек

Курир - 14.08.2015

Тим странски експерти ја проучиле фотографијата од џихадистот на ИСИС кој наводно го егзекутираше Хрватот Томислав Салопек, а потоа со помош на модерна технологија и врз основа на неколку видливи детали, на прв поглед небитни, изработиле фоторобот.

Колкава е опасноста од ИД во Хрватска?

Press24 - 14.08.2015

Експертите по безбедност за најновите настани поврзани за киднапирањето и убиството на Томислав Салопек од страна на ИД, се согласуваат дека нема апсолутна безбедност за која било земја, па така и за Хрватска, но и дека Хрватска се уште колку толку ...

Милановиќ: И понатаму бараме информации за Салопек

Репортер - 14.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ тврди дека, и натаму се „копаат и бараат“ дополнителни информации во врска со случајот Томислав Салопек, за кој џихадистите на Исламската држава тврдат дека го убиле.

Фоторобот: вака изгледа џихадистот од видеото на ИСИС со Томислав Салопек

Република - 14.08.2015

Тим странски експерти ја проучиле фотографијата од џихадистот на ИСИС кој наводно го егзекутираше Хрватот Томислав Салопек, а потоа со помош на модерна технологија и врз основа на неколку видливи детали, на прв поглед небитни, изработиле фоторобот.

Страв од џихадистите - еве како живеат луѓето по убивањето на Томислав

Press24 - 14.08.2015

Припадниците на ИД откако го убија Томислав Салопек, за својата безбедност стравуваат луѓето кои работат во Тунис. Тие речиси и никаде не излегуваат сами, а нивните рабони места се опкружени со војска и полиција.

Ќерката на Салопек го чекаше татка си за да одат на море

1.мк - 14.08.2015

Сакам да верувам и да се надевам дека мојот Томислав е сеуште жив. Надежта умира последна, вели Наташа Салопек, сопругата на погубениот хрват од страна на џихадистите во Египет. Таа за АФП изрази сомневање иневерување во непотврдените информации за ...

Џихадистите барале за Салопек 30 милиони долари?

Кирилица - 14.08.2015

Хрватот Томислав Салопек во Египет го киднапирале мажи кои наводно имале бедуински нагласол, а лицата им биле прекриени со палестински марами. Египетските медиуми објавиија дека за него се барало откуп од 30 милиони долари.

Французите испраќале пораки до грабнувачите на Салопек

Вечер - 14.08.2015

Компанијата за која работел Салопек по грабнувањето на хрватскиот државјанин примила и одговорила на барањето за откуп Томислав Салопек Кристоф Барнини, портпаролот на француската компанија ЦГГ за која работеше Томислав Салопек, изјави дека осум ...

И братот на Томислав Салопек се огласи по ужасот

Press24 - 14.08.2015

Драмата на овој Хрват започна уште на 22. јули го киднапираа откако се враќаше од оазата Бахарија, која се наоѓа околу 400 километри од Каиро, на местото кое често летуваат туристите. Повеќедневната агонија беше завршена откако пред два дена без ...

Експертите тврдат дека исламистите никогаш не ги враќаат телата на заложниците

Макфакс - 14.08.2015

Исламската држава никогаш досега не вратила тело на ниеден заложник и според него, најмалку е веројатно џихадистите да го предадат телото, чија фотографија ја објавиле, тврди американски експерт за исламски тероризам во изјава за HRT, кога се уште ...

Мајмунчето Лука поинтересно од ИД

Дневник - 14.08.2015

Ирена РадовановиЌ Неколку дена топ-тема на нашите медиуми и на социјалните мрежи беше кражбата на мајмунчето Лука од скопската ЗОО. За разлика од мајмунчето, „занимливоста“ која ни стигна од некој крај на Македонија преку извесен Сејфедин Ал-Албани, ...

Фото-робот на егзекуторoт на Томислав Салопек

Канал 77 - 14.08.2015

Тим странски експерти ја проучиле фотографијата од џихадистот на ИСИС кој наводно го егзекутираше Хрватот Томислав Салопек, а потоа со помош на модерна технологија и врз основа на неколку видливи детали, на прв поглед небитни, изработиле фоторобот.

Експертите тврдат дека исламистите никогаш не ги враќаат телата на заложниците

Sky - 14.08.2015

Исламската држава никогаш досега не вратила тело на ниеден заложник и според него, најмалку е веројатно џихадистите да го предадат телото, чија фотографија ја објавиле, тврди американски експерт за исламски тероризам во изјава за HRT, кога се уште ...

Две групи го киднапирале Хрватот Томислав Салопек

24 Вести - 13.08.2015

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ изјави дека две одделни групи биле инволвирани во киднапирањето на Томислав Салопек во Египет. Говорејќи денеска во градот Риека, Пусиќ рече дека групата што го киднапирала Салопек барала пари ...

ИД објави аудио снимка за смртта на Салопек

Телма - 13.08.2015

Речиси е невозможно да се добие стопроцентна потврда дека екстремистичката организација Исламска држава го погуби Томислав Салопек, пишува Би-Би-Си, бидејќи ниту една држава досега не добила таков доказ.

Пусиќ: Случајот не е завршен, нема потврда дека на фотографијата е Салопек

Нова ТВ - 13.08.2015

До овој момент се уште нема потврда ниту од хрватска, ниту од египетска страна дека на снимката што е објавена е навистина Томислав Салопек, изјави денеска на вонредна прес конференција министерката за надворешни работи на Хрватска, Весна Пусиќ.

Пусиќ: Две групи вклучени во киднапирањето на Салопек во Египет

Утрински - 13.08.2015

Две одделни групи се вклучени во киднапирањето на хрватот Томислав Салопек во Египет, едната го заробила и барала откуп пред да биде предаден на групата „Исламска држава“, која тврди дека го егзекутирала, соопшти денеска хрватската министерка за ...

Две групи го киднапирале Хрватот Томислав Салопек

Р.С.Европа - 13.08.2015

Хрватсата министерка за надворешни работи Весна Пусиќ изјави дека две одделни групи биле инволвирани во киднапирањето на Томислав Салопек во Египет. Говорејќи денеска во градот Риека, Пусиќ рече дека групата што го киднапирала Салопек барала пари од ...

Осуда по наводите за погубувањето на Салопек

Р.С.Европа - 13.08.2015

Жителите на село Врпоље се шокирани откако египетска група поврзана со милитантите на Исламската држава објави фотографија на која, како што е наведено, било телото на обезглавениот хрватски заложник Томислав Салопек.

ИСИС ги откри имињата на џелатите на Салопек

Утрински - 13.08.2015

Како што пренесува „Јутарњи.хр“, фотографијата од наводното убиство на Томислав Салопек е снимена во пустина, а според положбата на сонцето кое е прилично ниско, таа е направена или рано наутро или квечерина.

ИСИС на Твитер ги објавила имињата на убијците на Салопек

МКД - 13.08.2015

Според експрес.ко.ук на Твитер ИСИС објавиле порака во која се вели дека Долх Клавх и Ах Саин се милитантите што наводно го убиле Томислав Салопек. Пораката во која се објавени имињата на убијците гласи вака: „Долх Клавх и Ах Саин го убија ...

ХРВАТСКА: Во киднапирањето на Салопек се вклучени две одделни групи

Телеграф - 13.08.2015

Властите сè уште не ја потврдуваат смртта на Салопек и продолжуваат со потрагата по заложникот и неговите киднапери Две одделни групи се вклучени во киднапирањето на хрватот Томислав Салопек во Египет, едната го заробила и барала откуп пред да биде ...

ИСИС ОБЈАВИ АУДИО СНИМКА: Рокот истече, го убивме хрватскиот заложник

Телеграф - 13.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ вчера на вонредна прес-конференција изјави дека не може со стопроцентна сигурност да се потврди дека Салопек е убиен, но се стравува дека тоа навистина се случило Припадниците на Исламска држава денеска објавија ...

НАТАША САЛОПЕК: Сакам да верувам дека Томислав е сè уште жив

Телеграф - 13.08.2015

Таткото на Томислав, Златко Салопек, изјави дека неговиот син бил мирна, смирена и ведра личност. Во Египет заминал да заработи за да може да го издржува своето семејство „Сакам да верувам и се надевам дека мојот Томислав е сè уште жив.

IS и преку аудио порака објави дека Салопек е убиен

Тера - 13.08.2015

Милитантната организација Исламска држава (IS) во четврток објави и тонски запис со тврдење дека го убиле хрватскиот државјанин Томислав Салопек, еден ден откако објави фотографија од безживотното тело на Салопек.

Хрватска на нозе по ликвидацијата на Салопек

МК News - 13.08.2015

Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели во Египет Томислав Салопек е погубен, јавија западните медиуми, Порталот Индекс.хр пишува дека на интернет се појавила снимка од погубувањето на Салопек, со апел до сите хрватски медиуми да не го ...

Се огласи сопругата на убиениот Томислав Салопек

МК News - 13.08.2015

Жената на Хрватот Томислав за кој ИД се закануваа дека ќе го убијат, а вчера обелоденија и дека го сториле тоа, не сака да поверува во она што се случило. Наташа Салопек, вели дека до последен момент ќе има надеж дека нејзиниот сопруг е жив и дека ...

Се огласи сопругата на убиениот Томислав Салопек

БркајРабота - 13.08.2015

Жената на Хрватот Томислав за кој ИД се закануваа дека ќе го убијат, а вчера обелоденија и дека го сториле тоа, не сака да поверува во она што се случило. Наташа Салопек, вели дека до последен момент ќе има надеж дека нејзиниот сопруг е жив и дека ...

Дали убиениот маж е Томислав? Објавени имињата на џелатите

МК News - 13.08.2015

Хрватските експерти истражуваат дали Томислав Салопек, Хрватот кој беше заробен во Египет е навистина убиен и како може да се утврди вистинитоста на фотографиите. Долх Клавх и Аах Саина го убиле хрватскиот заложник Томислав Салопек, пишува во ...

ИД во аудио порака тврди дека го убила Томислав Салопек

+инфо - 13.08.2015

Во аудио обраќање за активностите на Блискиот Исток денеска терористичката група „Исламска држава“ денеска соопшти дека нејзиниот египетски клон го убил хрватскиот заложник Томислав Салопек.

Пусиќ: Нема потврда дека на фотографијата е Салопек

Фокус - 13.08.2015

„Не сме сигурни и немаме потврда дека се работи за Салопек, a интензитетот во потрагата не се намалува.“ Хрватската министерка за надворешни работи, Весна Пусиќ, денеска на вонредна пресконференција изјави дека до овој момент се уште нема потврда ...

ИД го откри џелатот на Салопек

Орбис - 13.08.2015

Долх Клавх и Аах Саина го убиле хрватскиот заложник Томислав Салопек , пишува во пораката од Исламската држава на Твитер, а ја пренесоа странските медиуми. Како што пишува „Јутарњи.хр“, фотогрфијата од навоното убиство на Салопек е снимена во ...

Киднаперите на Салопек не се јавувале за да се преговара со нив

Кајгана - 13.08.2015

„Томислав Салопек го киднапирала разбојничка група која барала пари за негово ослободување, а потоа завршил во рацете на терористите од Исламска држава“, изјави министерката за надворешни и европски работи на Хрватска, Весна Пусиќ на ...

Сакам да верувам дека Томислав е жив, ќе се надевам до крај

Идивиди - 13.08.2015

Златко Салопек, таткото на Томислав изјавил дека неговио син секогаш бил смирен, бил одличен работник и дека секогаш бил горд на својата Хрватска. Секој би посакал да има таков син, рекол таткото на Томислав за АФП.

Хрватските медиуми објавија фото-робот на егзекуторoт на Томислав Салопек

+инфо - 13.08.2015

Странски експертски тим ги проучувал фотографиите на џелатот на ИД и со помош на модерната технологија и темелна анализа на голем број на видливи детали, кои не се толку лесно уочливи за обичниот човек, направи фото-робот на убиецот на Хрватот ...

Во случајот на Салопек учествувале две милитантни групи

Алфа - 13.08.2015

Милитантите од Исламска држава објавија аудио снимка во која тврдат дека нивното египетско крило го убило хрватот Томислав Салопек. Сепак, ни Загреб ни Каиро не ја потврдуваат автентичноста.

Пусиќ: Две групи се вклучени во киднапирањето на Томислав Салопек во Египет

+инфо - 13.08.2015

Две одделни групи се вклучени во киднапирањето на хрватот Томислав Салопек во Египет, едната го заробила и барала откуп пред да биде предаден на групата „Исламска држава“, која тврди дека го егзекутирала, соопшти денеска хрватската министерка за ...

Се огласи сопругата на убиениот Хрват

Сител - 13.08.2015

Жената на Хрватот Томислав за кој ИД се закануваа дека ќе го убијат, а вчера обелоденија и дека го сториле тоа, не сака да поверува во она што се случило. Наташа Салопек, вели дека до последен момент ќе има надеж дека нејзиниот сопруг е жив и дека ...

ИД објави дека египетскиот клон на групата го убил хрватскиот заложник

Н.Македонија - 13.08.2015

Во радио пренос за активностите на Блискиот Исток терористичката група „Исламска држава“ денеска соопшти дека нејзиниот египетски клон го убил хрватскиот заложник, еден ден откако снимка на обезглавен труп беше објавена од поддржувачи на групата ...

Пусиќ: Киднаперите на Салопек не се јавувале за да се преговара со нив

Точка - 13.08.2015

Томислав Салопек го киднапирала разбојничка група која барала пари за негово ослободување, а потоа завршил во рацете на терористите од Исламска држава, изјави министерката за надворешни и европски работи на Хрватска, Весна Пусиќ на прес-конференција ...

Со аудио снимка ИСИС го потврди убиството на Томислав

Сител - 13.08.2015

Припадниците на ИСИС денеска објавија и аудио снимка со која тврдат дека го убиле Томислав Салопек кој го држеа како заложник. Снимката доаѓа еден ден откако беше објавена и фотографија од обезглавен маж на која тврдат дека се наоѓа несреќниот Хрват ...

Нови детали за убиството на Томислав Салопек - Киднаперите се јавиле 2 пати, еве што побарале

Сител - 13.08.2015

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ денес на вонредна прес конференција соопшти детали за киднапирањето на Томислав Салопек од страна на Исламската држава. -Томислав Салопек е градежен техничар кој работи за фрадежна компанија во ...

Грабар-Китаровиќ: Додека постои и најмала надеж, ќе трагаме по Салопек

Точка - 13.08.2015

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во средата порачала дека потрагата во Томислав Салопек, кој во Египет беше киднапиран од страна на припадници на терористичката организација Исламска држава (ИД) и за кого беше објавено дека е ...

Компанијата за која работел Салопек се повлекува од Египет?

Фактор - 13.08.2015

Француската компанија „ CGG “ за која работел Томислав Салопек известила дека можеби делумно ќе се повлече од Египет. Портпаролот Кристоф Барнинин рекол за Би-Би-Си дека компанијата со клиентите преговара за нивото на ризик на кој се спремни.

Ова е лицето на крвникот од ИСИЛ кој го обезглави Томислав Салопек?!

Сител - 13.08.2015

Стручен тим ја проучи фотографијата на крвникот од ИСИЛ кој го обезглави Томислав Салопек, со помош на модерна технологија која се темели на неколку видни детали, на прв поглед небитни, но за фотороботот многу значајни.

ИСИС тврди дека го обезглавила Хрватот Салопек

Н.Македонија - 13.08.2015

Џихадистите од Исламската држава го убија хрватскиот заложник Томислав Салопек, кој неодамна беше киднапиран во Египет. Терористите го обезглавиле Салопек и покрај интензивните напори на египетските и хрватските власти за негово ослободување, пишува ...

Грабар-Китаровиќ : Сѐ додека има надеж ќе трагаме по Салопек

Фактор - 13.08.2015

По вчерашните информации низ медиумите, дека џихадистите го обезглавија Хрватот Томислав Салопек, хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ, рече тие ќе продолжат да го бараат с ѐ додека постои малку надеж.

Исламската држава ги објави имињата на егзекуторите на Салопек

Канал5 - 13.08.2015

Исламската држава денеска и преку аудио запис соопшти дека го обезглавила хрватскиот заложник, Томислав Салопек. На снимката се вели дека тој е егзекутиран во египетската покраина Синај како одговор на хрватското учество во војната против ...

Џихадистите објавија снимка за смртта на Салопек

Фактор - 13.08.2015

Исламската држава објави тонски запис со потврда за смртта на Хрватот Томислав Салопек. ,,Во покраината Синај војните на калифатот го убија хрватскиот затвореник чија земја учествува во војната против исламска држава, се вели во аудио снимката.

Се огласила сопругата на Салопек: Сакам да верувам дека е сè уште жив

Точка - 13.08.2015

"Сакам да верувам и се надевам дека мојот Томислав е сè уште жив. Надежта последна умира", рекла Наташа Салопек во средата за агенцијата AFP . Салопек бил киднапиран на 22. јули во пустинскиот дел во Египет, а пред десеттина дена припадниците на ...

ИСИС на Твитер ги објави имињата на наводните егзекутори на Томислав Салопек

Точка - 13.08.2015

"Моја должност е на хрватската јавност да ѝ кажам дека тоа што го гледаме ужаснува. Она што го гледаме воопшто не изгледа добро", вели Милановиќ, но сепак, се додава дека службена потврда за смртта на Салопек сè уште нема.

Се огласи сопругата на Салопек: Се уште се надевам дека е жив!

За Се - 13.08.2015

Жената на Хрватот Томислав за кој ИД се закануваа дека ќе го убијат, а вчера обелоденија и дека го сториле тоа, не сака да поверува во она што се случило. Наташа Салопек, вели дека до последен момент ќе има надеж дека нејзиниот сопруг е жив и дека ...

Вашиот ислам не е и мој ислам МОНСТРУМИ и никогаш нема да биде

За Се - 13.08.2015

Не запираат реакциите по грозморното убиство на Хрватот Томаислав Салопек од припадниците на Исламската држава. Од грозниот чин се срамат и самите муслимани. Познатиот босански новинар Нермин Бисе вчера на социјалните мрежи напиша статус кој со ...

Експертите се огласија: Дали убиениот маж е Томислав?

За Се - 13.08.2015

Хрватските експерти истражуваат дали Томислав Салопек, Хрватот кој беше заробен во Египет е навистина убиен и како може да се утврди вистинитоста на ...

ИД преку радио објави дека египетскиот клон на групата го убил хрватскиот заложник

Локално - 13.08.2015

Во радио пренос за активностите на Блискиот Исток терористичката група „Исламска држава“ денеска соопшти дека нејзиниот египетски клон го убил хрватскиот заложник, еден ден откако снимка на обезглавен труп беше објавена од поддржувачи на групата.

Хрватска на нозе по егзекуцијата на Салопек

Репортер - 13.08.2015

Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели во Египет Томислав Салопек е погубен, јавија западните медиуми, Порталот Индекс.хр пишува дека на интернет се појавила снимка од погубувањето на Салопек, со апел до сите хрватски медиуми да не го ...

ИД преку радио објави дека египетскиот клон на групата го уби Салопек

Fox.mk - 13.08.2015

Во радио пренос за активностите на Блискиот Исток, терористичката група „Исламска држава“, денеска соопшти дека нејзиниот египетски клон го убил хрватскиот заложник. Министерството за надворешни работи на Египет изјави дека силите за безбедност се ...

ИД преку радио објави дека египетскиот клон на групата го уби Салопек

Курир - 13.08.2015

Во радио пренос за активностите на Блискиот Исток, терористичката група „Исламска држава“, денеска соопшти дека нејзиниот египетски клон го убил хрватскиот заложник. Министерството за надворешни работи на Египет изјави дека силите за безбедност се ...

ИД преку радио објави дека египетскиот клон на групата го уби Салопек

Република - 13.08.2015

Во радио пренос за активностите на Блискиот Исток, терористичката група „Исламска држава“, соопшти дека нејзиниот египетски клон го убил хрватскиот заложник. Министерството за надворешни работи на Египет изјави дека силите за безбедност се уште ...

Ќе се надевам до крај дека Томислав е жив!

Вечер - 13.08.2015

Сопругата на киднапираниот Хрват Томислав Салопек, за кој џихадистите на ИД вчера соопштија дека го убиле, не сака да поверува во она што се случило. Наташа Салопек, вели дека до последен момент ќе има надеж дека нејзиниот сопруг е жив и дека ...

Сопругата на убиениот Хрват: Ќе се надевам до крај дека Томислав е жив!

Република - 13.08.2015

Сопругата на киднапираниот Хрват Томислав Салопек, за кој џихадистите на ИД вчера соопштија дека го убиле, не сака да поверува во она што се случило. Наташа Салопек, вели дека до последен момент ќе има надеж дека нејзиниот сопруг е жив и дека ...

ИД преку радио објави дека египетскиот клон на групата го убил хрватскиот заложник

Денешен - 13.08.2015

Во радио пренос за активностите на Блискиот Исток терористичката група „Исламска држава“ денеска соопшти дека нејзиниот египетски клон го убил хрватскиот заложник, еден ден откако снимка на обезглавен труп беше објавена од поддржувачи на групата.

Познати имињата на џелатите кои го убија Салопек

Репортер - 13.08.2015

Долх Клавх и Аах Саина го убиле хрватскиот заложник Томислав Салопек, пишува во пораката од Исламската држава на Твитер, а ја пренесоа странските медиуми. Како што пишува „Јутарњи.хр“, фотографијата од наводното убиство на Салопек е снимена во ...

Откриени имињата на џелатите на Салопек, фотографијата “поминала низ фотошоп“

Курир - 13.08.2015

Фотогрфијата од наводното убиство на Салопек е снимена во пустина, а според положбата на сонцето, фотографијата е снимена или рано наутро или приквечер. Долх Клавх и Аах Саина го убиле хрватскиот заложник Томислав Салопек, пишува во пораката од ...

Се огласи сопругата на убиениот Томислав Салопек

Курир - 13.08.2015

Жената на Хрватот Томислав за кој ИД се закануваа дека ќе го убијат, а вчера обелоденија и дека го сториле тоа, не сака да поверува во она што се случило. Наташа Салопек, вели дека до последен момент ќе има надеж дека нејзиниот сопруг е жив и дека ...

Објавени имињата на џелатите на Томислав Салопек

Кирилица - 13.08.2015

Долх Клавх и Аах Саина го убиле хрватскиот заложник Томислав Салопек, пишува во пораката од Исламската држава на Твитер, а ја пренесоа странските медиуми. Како што пишува „Јутарњи.хр“, фотогрфијата од навоното убиство на Салопек е снимена во ...

Пусиќ: Две групи се вклучени во киднапирањето на Томислав Салопек во Египет

Република - 13.08.2015

Две одделни групи се вклучени во киднапирањето на хрватот Томислав Салопек во Египет, едната го заробила и барала откуп пред да биде предаден на групата „Исламска држава“, која тврди дека го егзекутирала, соопшти денеска хрватската министерка за ...

Од компанијата на Салопек потврдија дека ИД барала пари за откуп!

Кирилица - 13.08.2015

Портпаролот на француската компанија, за која работеше Томисла Салопек, Кристоф Барнини, за хрватската телвизија „Нова“ потврди дека киднаперите од Исламската држава(ИД) контактирале со него и барале пари.

Се огласи сопругата на Салопек: Се уште се надевам дека е жив!

Репортер - 13.08.2015

Жената на Хрватот Томислав за кој ИД се закануваа дека ќе го убијат, а вчера обелоденија и дека го сториле тоа, не сака да поверува во она што се случило. Наташа Салопек, вели дека до последен момент ќе има надеж дека нејзиниот сопруг е жив и дека ...

Експертите се огласија: Дали убиениот маж е Томислав?

Курир - 13.08.2015

Хрватските експерти истражуваат дали Томислав Салопек, Хрватот кој беше заробен во Египет е навистина убиен и како може да се утврди вистинитоста на фотографиите. Британскиот ББС наведува дека е речиси невозможно да се утврди дали на фотографијата ...

ИД и преку аудио снимка потврди за убиството на Салопек

Репортер - 13.08.2015

Милитантната организација Исламска држава (IS) во четврток објави и тонски запис со тврдење дека го убиле хрватскиот државјанин Томислав Салопек, еден ден откако објави фотографија од безживотното тело на Салопек.

ВИДЕО: Ова се монструмите кои го обезглавија Хрватот Томислав

Press24 - 13.08.2015

Експерти ја проучија приказната за обезглавувањето на Томислав и фотографијата на крвникот од ИСИЛ кој го обезглави Томислав Салопек, со помош на модерна технологија која се темели на неколку видни детали, на прв поглед небитни, но за фотороботот ...

(ВИДЕО) Пусиќ: Прво за Салопек бараа пари, а потоа ослободување на жени муслиманки

Репортер - 13.08.2015

До овој момент се уште нема потврда ниту од хрватска, ниту од египетска страна дека на снимката што е објавена е навистина Томислав Салопек, изјави денеска министерката за надворешни работи на Хрватска, Весна Пусиќ.

ИСИС објави аудиоснимка од погубувањето на Салопек

Кирилица - 13.08.2015

Речиси е невозможно да се добие стопроцентна потврда дека екстремистичката организација Исламска држава го погубила Томислав Салопек, пишува Би-Би-Си. И додека во Хрватска е откажана мисата за Салопек со надеж дека е тој се уште жив, Исламска држава ...

Погледнете го фотороботот - дали е ова лицето на крвникот од ИСИЛ?

Press24 - 13.08.2015

Светски експертски тим добро ја проучи фотографијата на која со Томислав Салопек стои вооружен крвник на ИСИЛ. Се обиделе со помош на комјутерска аналогна програма која ги анализира линиите на лицето и советници цртачи, темелно да ги увидат сите ...

ИСИС СО АУДИО СНИМКА: Томислав е мртов!

Press24 - 13.08.2015

Припадниците на ИСИС денеска објавија и аудио снимка со која тврдат дека го убиле Томислав Салопек кој го држеа како заложник. Снимката доаѓа еден ден откако беше објавена и фотографија од обезглавен маж на која тврдат дека се наоѓа несреќниот Хрват ...

Се огласи сопругата на убиениот Томислав

Press24 - 13.08.2015

Жената на Хрватот Томислав за кој ИД се закануваа дека ќе го убијат, а вчера обелоденија и дека го сториле тоа, не сака да поверува во она што се случило. Наташа Салопек, вели дека до последен момент ќе има надеж дека нејзиниот сопруг е жив и дека ...

Монструми вашиот ислам не е и мој ислам и никогаш нема да биде

Press24 - 13.08.2015

Не запираат реакциите по грозморното убиство на Хрватот Томаислав Салопек од припадниците на Исламската држава. Од грозниот чин се срамат и самите муслимани. Познатиот босански новинар Нермин Бисе вчера на социјалните мрежи напиша статус кој со ...

Ова е лицето на убиецот на Томислав Салопек

1.мк - 13.08.2015

Хрватскиот портал 24 часа, објави видео фотографија од човекот на сликата кој стои до Томислав Салопек. Стручен тим ја проанализирал сликата и со помош на модерната технологија, фоторобот и врз основа на неколку видливи детали, изработиле една ...

ОТКРИЕНО: Ова се имињата на убијците на Томислав

Press24 - 13.08.2015

Дол Клав и Аах Саина се имињата кои светот долго ќе ги памети бидејќи тие го убија хрватскиот заложник во пустинското подрачје на Синај, пишува во пораката на „Твитер“ од Исламската држава, која ја пренесоа странските медиуми.

Киднаперите на Салопек се јавиле 2 пати, првиот барале откуп

Курир - 13.08.2015

Хрватската министерка за надворешни работи Весна Пусиќ денес на вонредна прес конференција соопшти детали за киднапирањето на Томислав Салопек од страна на Исламската држава. -Томислав Салопек е градежен техничар кој работи за фрадежна компанија во ...

Експертите се огласија: Дали убиениот маж е Томислав?

Press24 - 13.08.2015

Хрватските експерти истражуваат дали Томислав Салопек, Хрватот кој беше заробен во Египет е навистина убиен и како може да се утврди вистинитоста на фотографиите. Британскиот ББС наведува дека е речиси невозможно да се утврди дали на фотографијата ...

Грабар-Китаровиќ: Додека постои и најмала надеж, ќе трагаме по Салопек

Макфакс - 13.08.2015

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во средата порачала дека потрагата во Томислав Салопек, кој во Египет беше киднапиран од страна на припадници на терористичката организација Исламска држава (ИД) и за кого беше објавено дека е ...

Тага за Томислав: Никогаш до сега не сум плачела толку многу за некој кој не го познавам

Press24 - 13.08.2015

Несреќната судбина на Томислав Салопек не престанува да го расплакува Балканот. Бројни луѓе не престануваат да коментираат на социјалните мрежи и да ја искажуваат пред се солидарноста спрема семејството на Томисалв, а потоа и згрозени за целата ...

Вака ИСИС објави за обезглавувањето на Томислав Салопек

Press24 - 13.08.2015

Во радио пренос за активностите на Блискиот Исток терористичката група „Исламска држава“ денеска соопшти дека нејзиниот египетски клон го убил хрватскиот заложник Томислав Салопек еден ден откако снимка на обезглавен труп беше објавена од ...

IS и преку аудио порака објави дека Салопек е убиен

Макфакс - 13.08.2015

Милитантната организација Исламска држава (IS) во четврток објави и тонски запис со тврдење дека го убиле хрватскиот државјанин Томислав Салопек, еден ден откако објави фотографија од безживотното тело на Салопек.

Хрватските медиуми: Oва е лицето на егзекуторoт на Томислав Салопек?

Репортер - 13.08.2015

Специјален тим се обиде со помош на технологија да направи фото робот и да го прикаже лицето на човекот кој го уби Хрватот. Странски експертски тим ги проучувал фотографии џелатот на ИСИЛ, и со помош на модерната технологија и темелна анализа на ...

ИД го откри џелатот на Салопек

Нетпрес - 13.08.2015

Долх Клавх и Аах Саина го убиле хрватскиот заложник Томислав Салопек , пишува во пораката од Исламската држава на Твитер, а ја пренесоа странските медиуми. Како што пишува „ Јутарњи.хр “, фотогрфијата од навоното убиство на Салопек е снимена во ...

Џихадистите со нова снимка: Салопек беше напуштен од неговата влада!

Вечер - 13.08.2015

Исламска држава со нов аудио-запис повторно објави дека хрватскиот државјанин Томислав Салопек е убиен. "Салопек беше напуштен од неговата влада", се вели во снимката Египетското министерство за надворешни работи во четвртокот соопшти дека силите за ...

Пусиќ: Киднаперите на Салопек не се јавувале за да се преговара со нив

Макфакс - 13.08.2015

Томислав Салопек го киднапирала разбојничка група која барала пари за негово ослободување, а потоа завршил во рацете на терористите од Исламска држава, изјави министерката за надворешни и европски работи на Хрватска, Весна Пусиќ на прес-конференција ...

Се огласи сопругата на убиениот Томислав Салопек

Lider - 13.08.2015

Жената на Хрватот Томислав за кој ИД се закануваа дека ќе го убијат, а вчера обелоденија и дека го сториле тоа, не сака да поверува во она што се случило. Наташа Салопек, вели дека до последен момент ќе има надеж дека нејзиниот сопруг е жив и дека ...

ИД преку радио објави дека египетскиот клон на групата го убил хрватскиот заложник

Lider - 13.08.2015

Во радио пренос за активностите на Блискиот Исток терористичката група „Исламска држава“ денеска соопшти дека нејзиниот египетски клон го убил хрватскиот заложник, еден ден откако снимка на обезглавен труп беше објавена од поддржувачи на групата.

Пусиќ: Две групи се вклучени во киднапирањето на Томислав Салопек во Египет

Lider - 13.08.2015

Две одделни групи се вклучени во киднапирањето на хрватот Томислав Салопек во Египет, едната го заробила и барала откуп пред да биде предаден на групата „Исламска држава“, која тврди дека го егзекутирала, соопшти денеска хрватската министерка за ...

Светски експерти со помош на фото-робот го реконструираа лицето на џелатот на Салопек

Пулс24 - 13.08.2015

Тим составен од светски експерти, добро ја проучија фотографијата на која до Томислав Салопек стои вооружениот крвник на ИСИЛ. Со помош на компјутерска аналогна програма која ги анализира линиите на лицето и советници цртачи, тие се обиделе темелно ...

„Сакам да верувам дека Томислав е се уште жив, ќе се надевам до крај“

Пулс24 - 13.08.2015

Таткото на Златко Салопек изјавил дека неговиот син Томислав секогаш бил смирен, дека бил одличен работник и дека секогаш бил многу горд на својата татковина. „Сакам да верувам дека мојот Томислав е се уште жив, на тоа ќе се надевам до крајот, ...

Пусиќ: Киднаперите на Салопек не се јавувале за да се преговара со нив

Sky - 13.08.2015

Томислав Салопек го киднапирала разбојничка група која барала пари за негово ослободување, а потоа завршил во рацете на терористите од Исламска држава, изјави министерката за надворешни и европски работи на Хрватска, Весна Пусиќ на прес-конференција ...

Грабар-Китаровиќ: Додека постои и најмала надеж, ќе трагаме по Салопек

Sky - 13.08.2015

Хрватската претседателка Колинда Грабар Китаровиќ во средата порачала дека потрагата во Томислав Салопек, кој во Египет беше киднапиран од страна на припадници на терористичката организација Исламска држава (ИД) и за кого беше објавено дека е ...

„Сакам да верувам дека Томислав е се уште жив, ќе се надевам до крајот“

Sky - 13.08.2015

- Сакам да верувам дека мојот Томислав е се уште жив, ќе се надевам до крајот, рекла за АФП сопругата на Томислав Салопек, Наташа. Таткото Златко Салопек рекол дека неговиот син Томислав (31) секогаш бил смирен, дека бил одличен работник и дека ...

Милановиќ: Не можеме со стопроцентна сигурност да кажеме дека Салопек е ликвидиран

24 Вести - 12.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека не може со 100 отсто сигурност да ја потврди смртта на хрватскиот заложник, за кој милитантите на Исламската држава тврдат дека му ја отсекле главата.

Франс прес: Исламисти тврдат дека го убиле хрватот Салопек

24 Вести - 12.08.2015

Новинската агенција франс прес на Твитер повикувајќи се на интернет страницата „Сајт интел груп“ објави дека терористичка група која припаѓа на т.н. Исламска држава соопштила дека е погубен хрватскиот државјанин томислав Салопек, јавуваат хрватските ...

Исламска држава го обезглави Салопек

Телма - 12.08.2015

Томислав Салопек, хрватскиот државјанин кој беше киднапиран во Египет од страна на екстремистите на Исламска држава е погубен на непозната локација, пренесуваат сите светски медиуми. Франс Прес, Ројтерс, Асошиејтид Прес информираат дека Исламска ...

„Исламската држава“ објави дека Салопек е убиен

Нова ТВ - 12.08.2015

Хрватскиот заложник Томислав Салопек бил егзекутиран утрината, тврди филијалата на „Исламската држава“ во Египет. Исламистите објавија фотографија на обезглавено тело за кое тврдат дека е на хрватскиот државјанин.

„Исламска држава“ го обезглави хрватскиот заложник

Deutsche Welle - 12.08.2015

Египетската филијала на "Исламската држава“ соопшти дека го егзекутирала хрватскиот заложник Томислав Салопек. Сѐ уште нема официјална потврда на информацијата од египетските и од хрватските власти.

Милановиќ стравува дека Салопек е погубен

Утрински - 12.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ изјави денеска дека не може стопроцентно да ја потврди егзекуцијата на хрватскиот државјанин Томислав Салопек, но како што рече од досега видените и утврдени факти, тоа за жал навистина се случило.

Китаровиќ ги откажа активностите, а Милановиќ најави обраќање по веста за убиството на киднапираниот Хрват

Утрински - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели во Египет, Томислав Салопек, е погубен, јавија западните медиуми, а хрватското Министерство за надворешни и европски работи тврди дека засега тоа не е потврдено.

Џихадистите го обезглавија хрватскиот заложник

Утрински - 12.08.2015

Хрватскиот заложник Томислав Салопек бил егзекутиран утринвава, тврди огранокот на Исламската држава во Египет. Џихадистите фотографија на обезглавено тело за кое тврдат дека е на хрватскиот државјанин.

ИД тврди дека го погубиле Хрватот Томислав Салопек

Р.С.Европа - 12.08.2015

Милитантите не Исламската држава денеска потврдија дека му ја отсекле главата на Хрватот кој беше киндапиран во Египет, објавувајќи на Твитер наводна фотографија од неговото тело. Хрватот Томислав Салопек во јули беше киднапиран во западниот дел на ...

Хрватскиот премиер не може да ја потврди смртта на Салопек

Р.С.Европа - 12.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека не може со 100 отсто сигурност да ја потврди смртта на хрватскиот заложник, за кој милитантите на Исламската држава тврдат дека му ја отсекле главата.

Трагичен крај: ИД објавила дека го погубила Томислав Салопек

МКД - 12.08.2015

АФП објави дека Исламската држава соопштила дека го погубила хрватот Томислав Салопек што беше киднапиран на 22 јули во Египет. Рокот што го постави разгранокот на Исламска држава во Синај за исполнување на нивните барања истече во петокот, а како ...

Премиерот на Хрватска: Ужаснати сме иако не можеме со 100 процентна сигурност да ја потврдиме информацијата

МКД - 12.08.2015

На вонреднара прес-конференција по повод можното погубување на Томислав Салопек, хрватскиот приемиер Зоран Милановиќ истакна иако сѐ уште не може со 100 процентна сигурност да потврди дека хрватскиот државјанин е погубен, некој мора да ја прекине ...

Хрватските власти се подготвуваат да ја соопштат веста за убиството на Салопек

Телеграф - 12.08.2015

Според хрватските медиуми премиерот Зоран Милановиќ денеска попладне ќе одржи вонредна конференција за новинари, а претседателката Колинда Грабар Китаровиќ, ги откажала сите закажни обврски за денеска Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели ...

ХРВАТСКИОТ ПРЕМИЕР: Не можеме да потврдиме дека Салопек е погубен (ВИДЕО)

Телеграф - 12.08.2015

Постои веројатност официјална потврда да дојде по неколку дена, посочи Милановиќ во обраќањето до нацијата, апелирајќи луѓето на интернет да не ја споделуваат фотографијата со обезглавено ...

ИСИС НЕ СЕ ШЕГУВАШЕ: Џихадистите го убија заробениот Хрват

Телеграф - 12.08.2015

Салопек е киднапиран на 22 јули на подрачјето на Каиро, а исламските милитанти на 5 август се заканија дека за 48 часа ќе го убијат ако египетската влада не ги ослободи уапсените муслиманки.

Премиерот на Хрватска: Ужаснати сме иако не можеме со 100 процентна сигурност да ја потврдиме информацијата

Тера - 12.08.2015

На вонреднара прес-конференција по повод можното погубување на Томислав Салопек, хрватскиот приемиер Зоран Милановиќ истакна иако сѐ уште не може со 100 процентна сигурност да потврди дека хрватскиот државјанин е погубен, некој мора да ја прекине ...

ИД тврди дека го погубиле Хрватот Томислав Салопек

Тера - 12.08.2015

Томислав Салопек, хрватскиот државјанин кој беше киднапиран во Египет од страна на екстремистите на Исламска држава е погубен на непозната локација, пренесуваат сите светски медиуми. Франс Прес, Ројтерс, Асошиејтид Прес информираат дека Исламска ...

Исламистите се пофалија дека го ликвидирале Салопек

+инфо - 12.08.2015

Египетската филијала на "Исламската држава“ соопшти дека го егзекутирала хрватскиот заложник Томислав Салопек. Сѐ уште нема официјална потврда на информацијата од египетските и од хрватските власти.

Милановиќ стравува дека Салопек е погубен

+инфо - 12.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ изјави денеска дека не може стопроцентно да ја потврди егзекуцијата на хрватскиот државјанин Томислав Салопек, но како што рече од досега видените и утврдени факти, тоа за жал навистина се случило.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: ИСИС го погуби заробениот Хрват

МК News - 12.08.2015

Салопек е егзекутиран поради учество на Хрватска во војната против ИД, а убиен е откако истече рокот од 48 часа, кој го доби египетската Владата за ослободување на затворениците. Ова е пораката која е објавена на Твитер профил.

Китаровиќ ги откажа активностите, а Милановиќ најави обраќање по веста за убиството на Салопек

+инфо - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели во Египет Томислав Салопек е погубен, јавија западните медиуми, а хрватското Министерство за надворешни и европски работи тврди дека засега тоа не е потврдено.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Погубен Салопек

Орбис - 12.08.2015

Исламската држава го егзекутирала хрватскиот државјанин Томислав Салопек Рокот кој џихадистите на Исламската држава од провинцијата Синај го поставија за исполнување на нивните барања истече минатиот петок, па кај хрватската Влада се јави надеж дека ...

„Исламска држава“ го обезглави хрватскиот заложник

Орбис - 12.08.2015

Египетската филијала на “Исламската држава“ соопшти дека го егзекутирала хрватскиот заложник Томислав Салопек. Сѐ уште нема официјална потврда на информацијата од египетските и од хрватските власти.

Исламистите тврдат дека го обезглавиле Хрватот Салопек

Кајгана - 12.08.2015

Светските агенции, повикувајќи се на Twitter профили што ги користат припадници на Исламската држава, објавија дека е погубен хрватскиот државјанин киднапиран минатиот месец во Египет. На Twitter профилите поставени се и снимки на кои се гледа ...

Исламската држава го обезглави заробениот хрват Салопек (ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА)

Турлитава - 12.08.2015

Томислав Салопек, кој работеше за француската компанија Женерал де жеофизик беше киднапиран во близина на Каиро на 22 јули. Минатата недела египетските власти покренаа голема офанзива во надеж дека ќе го пронајдат и ќе го спасат.

Милановиќ: Ужаснати сме, но некој мора да ја прекине тишината

Фокус - 12.08.2015

Хрватскиот премиер одржа вонредна пресконференција, откако Исламската држава објави дека го погубила Хрватот Томислав Салопек. Оако сѐ уште не може со 100 процентна сигурност да потврдиме дека хрватскиот државјанин е погубен, некој мора да ја ...

Ексклузивна фотографија од обезглавувањето на Хрватот Томислав Салопек

Попара - 12.08.2015

Неколку странски медиуми објавија дека Исламската држава го егзекутирала хрватскиот државјанин Томислав Салопек. Томислав Салопек од Хрватска, татко на две деца беше киднапиран на 22-ри јули во близина на Каиро.

ВОЗМЕМИРУВАЧКО ФОТО: Хрватот Салопек е егзекутиран

Идивиди - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин Томислав Салопек, киднапиран минатиот месец во Египет, најверојатно е убиен, јавија светските агенции повикувајќи се Твитер налозите кои ги користат припадниците на Исламска држава.

Шок во Хрватска - исламистите го погубија заложникот Томислав Салопек

Алфа - 12.08.2015

Веста пропратена со фотографија на која се гледа отсечена глава покрај знамето на Исламската држава е објавена на твитер налог кој го користат џихадистите а на интернет веќе се појави и видео снимка од грозоморниот чин, Екстремистите од групацијата ...

Милановиќ стравува дека Салопек е погубен

Н.Македонија - 12.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ изјави денеска дека не може стопроцентно да ја потврди егзекуцијата на хрватскиот државјанин Томислав Салопек, но како што рече од досега видените и утврдени факти, тоа за жал навистина се случило.

ИСИС го обезглави Хрватот Томислав Салопек

Сител - 12.08.2015

И покрај напорите на хрватската дипломатија и спремноста на египетската влада да го плати откупот, киднапираниот хрватски државјанин беше обезглавен. Хрватските медиуми ја имаат истата информација, за која наведуваат дека добиле потврда од ...

Салопек бил убиен поради борбата на Хрватска против ИС

Точка - 12.08.2015

Убиен е хрватскиот заложник поради учеството на неговата земја во војната против Исламската држава откако истече рокот, стои на фотографијата што ја објави Исламската држава на нејзиниот Twitter профил на којашто се гледа безживотното тело на ...

ИСИС го погуби Хрватот Томислав Салопек (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО)

Канал5 - 12.08.2015

И покрај напорите на хрватската дипломатија и спремноста на египетската влада да го плати откупот, киднапираниот хрватски државјанин беше обезглавен. Хрватските медиуми ја имаат истата информација, за која наведуваат дека добиле потврда од ...

ИСИС го обезглави хрватот Салопек

Фактор - 12.08.2015

Хрватот Томислав Салопек, кого го киднапираа екстремистите од Исламската држава е погубен, пренесуваат сите светски медиуми. Медиумите информираа и дека Исламската држава на својот твитер-профил ставила фотографија на обезглавено тело за кое тврдат ...

Вознемирувачко фото: Исламската држава објави дека Хрватот Томислав Салопек е егзекутиран

Точка - 12.08.2015

"The Associated Press" и "Agence France-Presse" објавија дека Исламската држава го егзекутирала хрватскиот државјанин Томислав Салопек. Рокот кој џихадистите на Исламската држава од провинцијата Синај го поставија за исполнување на нивните барања ...

Вознемирувачко фото: ИСИС го обезглави киднапираниот Хрват Томислав Салопек

За Се - 12.08.2015

И покрај напорите на хрватската дипломатија и спремноста на египетската влада да го плати откупот, киднапираниот хрватски државјанин беше обезглавен. Хрватските медиуми ја имаат истата информација, за која наведуваат дека добиле потврда од ...

Хрватот Салопек не куртули од џелатите

Локално - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин Томислав Салопек, киднапиран минатиот месец во Египет, најверојатно е убиен, јавија светските агенции повикувајќи се Твитер налозите кои ги користат припадниците на Исламска држава.

Хрватска на нозе по ликвидацијата на Салопек

Fox.mk - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели во Египет Томислав Салопек е погубен, јавија западните медиуми, а хрватското Министерство за надворешни и европски работи тврди дека засега тоа не е потврдено.

Китаровиќ ги откажа активностите, а Милановиќ најави обраќање по веста за убиството на киднапираниот Хрват

Репортер - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели во Египет Томислав Салопек е погубен, јавија западните медиуми, а хрватското Министерство за надворешни и европски работи тврди дека засега тоа не е потврдено.

Хрватскиот премиер: Според досега виденото егзекуцијата на Салопек навистина се случила

Press24 - 12.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ изјави денеска дека не може стопроцентно да ја потврди егзекуцијата на хрватскиот државјанин Томислав Салопек, но како што рече од досега видените и утврдени факти, тоа за жал навистина се случило, пренесе МИА.

Хрватска на нозе по ликвидацијата на Салопек

Курир - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели во Египет Томислав Салопек е погубен, јавија западните медиуми, а хрватското Министерство за надворешни и европски работи тврди дека засега тоа не е потврдено.

Изгледа нема добри вести: Џихадистите го погубија заробениот Томислав Салопек?

Вечер - 12.08.2015

И покрај напорите на хрватската дипломатија предводена од министерката Весна Пусиќ и подготвеноста на египетската влда да плати откуп, грабнувањето на хрватскиот државјанин Томислав Салопек заврши трагично И покрај напорите на хрватската дипломатија ...

„Исламска држава“ го обезглави хрватскиот заложник

Fox.mk - 12.08.2015

Египетската филијала на “Исламската држава“ соопшти дека го егзекутирала хрватскиот заложник Томислав Салопек. Сѐ уште нема официјална потврда на информацијата од египетските и од хрватските власти.

Хрватскиот премиер: Според досега виденото егзекуцијата на Салопек навистина се случила

Курир - 12.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ изјави денеска дека не може стопроцентно да ја потврди егзекуцијата на хрватскиот државјанин Томислав Салопек, но како што рече од досега видените и утврдени факти, тоа за жал навистина се случило, пренесе МИА.

Потфрлија тајните служби на моќните држави

Дневник - 12.08.2015

На секој новинар, како јас на пример, кој бил во Сирија, Ирак и известувал оттаму му е совршено јасно дека поинаков епилог не ни можеше да се очекува. Вистината е дека Хрватска се бореше со сите свои сили, но со овој брутален свет не може да се ...

Хрватскиот премиер не може да ја потврди смртта на Салопек

Вечер - 12.08.2015

Милитантите на Исламската држава денеска излегоа со тврдење дека го убиле Томислав Салопек, објавувајќи на Твитер наводни фотографии од неговото тело Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека не може со 100 отсто сигурност да ја потврди ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: ИД го погуби заробениот Хрват

Денешен - 12.08.2015

Салопек е егзекутиран поради учество на Хрватска во војната против ИД, а убиен е откако истече рокот од 48 часа, кој го доби египетската Владата за ослободување на затворениците. Ова е пораката која е објавена на Твитер профилот на ИД.

Исламисти тврдат дека го убиле хрватот Томислав Салопек

Либертас - 12.08.2015

Томислав Салопек, хрватскиот државјанин кој беше киднапиран во Египет од страна на екстремистите на Исламска држава е погубен на непозната локација, пренесуваат сите светски медиуми. Франс Прес, Ројтерс, Асошиејтид Прес информираат дека Исламска ...

Странски медиуми-Исламска држава го уби Томислав

Денешен - 12.08.2015

По сите напори на хрватската дипломатија предводена од Весна Пусиќ и спремноста на египетската влада да ја плати откупнината, киднапираниот Хрват Томислав Салопек го загуби животот, пишуваат хрватските медиуми.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: ИСИС го погуби заробениот Хрват

Курир - 12.08.2015

Салопек е егзекутиран поради учество на Хрватска во војната против ИД, а убиен е откако истече рокот од 48 часа, кој го доби египетската Владата за ослободување на затворениците. Ова е пораката која е објавена на Твитер профилот на ИД.

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО) На Твитер протече фотографијата од убиството на Салопек

Репортер - 12.08.2015

На социјалните медиуми осамна и слика од безживотното тело на хрватот Томислав Салопек, за кого утринава јавија медиумите дека бил убиен. „Јутарњи лист“ наведува дека потврда за убиството на Салопек добиле од Египет, додека пак агенцијата АФП ...

ИСИС го погуби киднапираниот хрват

Бриф - 12.08.2015

По сите напори на хрватската дипломатија предводена од Весна Пусиќ и спремноста на египетската влада да ја плати откупнината, киднапираниот Хрват Томислав Салопек го загуби животот, пишуваат хрватските медиуми.

Китаровиќ ги откажа активностите, а Милановиќ најави обраќање по веста за убиството на киднапираниот Хрват

Денешен - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели во Египет Томислав Салопек е погубен, јавија западните медиуми, а хрватското Министерство за надворешни и европски работи тврди дека засега тоа не е потврдено.

Светските сили остро го осудија убиството на Салопек

Република - 12.08.2015

Велика Британија, Германија и САД остро го осудија убиството на Салопек, изразувајќи длабоко сочувство до семејството и до хрватскиот народ. По веста дека хрватскиот државјанин Томислав Салопек е убиен од страна на исламисти во Египет, реагираше ...

Наташа Салопек: „Сакам да верувам дека Томислав е жив, ќе се надевам до крај“

Нетпрес - 12.08.2015

Сакам да верувам дека мојот Томслав е жив, на тоа ќе се надевам до крај, рекла за АФП , сопругата на Томслав, Наташа. Златко Салопек , таткото на Томислав изјавил дека неговио син секогаш бил смирен, бил одличен работник и дека секогаш бил горд на ...

Исламската држава го погуби хрватот Томислав Салопек

еМагазин - 12.08.2015

АФП објави дека Исламската држава соопштила дека го погубила хрватот Томислав Салопек што беше киднапиран на 22 јули во Египет. Рокот што го постави разгранокот на Исламска држава во Синај за исполнување на нивните барања истече во петокот, а како ...

Хрватска во шок, но не може да ја потврди смртта на Салопек

Кирилица - 12.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека не може со стоотстотна сигурност да ја потврди смртта на хрватскиот заложник, за кој милитантите на Исламската држава тврдат дека му ја отсекле главата.

Миловановиќ неможе да го потврди погубувањето, замоли фотографијата од убиството да не се шири

еМагазин - 12.08.2015

На вонредна прес-конференција по повод можното погубување на Томислав Салопек од страна на Исламската држава, хрватскиот приемиер Зоран Милановиќ истакна дека сѐ уште не може со 100 процентна сигурност да потврди дека хрватскиот државјанин е ...

Хрватскиот премиер не може да ја потврди смртта на Салопек

Либертас - 12.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ денеска изјави дека не може со 100 отсто сигурност да ја потврди смртта на хрватскиот заложник, за кој милитантите на Исламската држава тврдат дека му ја отсекле главата.

Странски новински агенции: ИД го уби Томислав

Press24 - 12.08.2015

По сите напори на хрватската дипломатија предводена од Весна Пусиќ и спремноста на египетската влада да ја плати откупнината, киднапираниот Хрват Томислав Салопек го загуби животот, пишуваат хрватските медиуми.

Хрватските медиуми нема да ја објават фотографијата од убиениот Салопек, кај нас веќе кружи

еМагазин - 12.08.2015

Водечките портали во Хрватска одлучија да не објавуваат фотографијата од хрватски државјанин Томислав Салопек, со која наводно се тврди дека е погубен од страна Исламската држава, пишува хрватски Индекс Кај нас фотографијата веќе осамна на некои ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: ИСИС го погуби заробениот Хрват

Press24 - 12.08.2015

Салопек е егзекутиран поради учество на Хрватска во војната против ИД, а убиен е откако истече рокот од 48 часа, кој го доби египетската Владата за ослободување на затворениците. Ова е пораката која е објавена на Твитер профил.

ИД го обезглави Томислав Салопек! (Вознемирувачко фото)

Кирилица - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин Томислав Салопек е убиен во Египет со отсекување на главата, откако екстремистите на Исламската држава го киднапираа, јавува „Јутарњи лист“. „Јутарњи лист“ наведува дека потврда за убиството на Салопек добиле од Египет, додека ...

Премиерот на Хрватска: Не може да бидеме 100 отсто сигурни дека на фотографиите е Салопек

Република - 12.08.2015

– За жал, мора да ја прекинеме оваа непријатна тишина. Моја должност е на хрватската јавност да и соопштам она што сите нас не ужаснува. Потенцирам, не може да бидеме 100 отсто сигурни дека е вистина.

Убиен хрватот Томислав Салопек

Репортер - 12.08.2015

Исламската држава го обезглави хрватот Томислав Салопек, денеска во Египет, откако беше киднапиран од екстремистите, објави Јутарњи Лист. Јутарњи наведе дека потврда е добиена од Египет, додека АФП агенцијата објави дека информацијата била објавена ...

На крајот сепак Салопек бил убиен

1.мк - 12.08.2015

Светските агенции денес, водејќи се по твитер објавите на исламистите, тврдат дека припадниците на Исламска држава го погубиле Томислав Салопек, кој бил киднапиран претходниот месец. На Твитер поставени се слики, на кои, наводно се гледа ...

Исламистите тврдат дека го обезглавиле Хрватот Салопек

Макфакс - 12.08.2015

Светските агенции, повикувајќи се на Twitter профили коишто ги користат припадници на Исламската држава, објавија дека е погубен хрватскиот државјанин кој беше киднапиран минатиот месец во Египет.

ИСИС го погуби заробениот Хрват (вознемирувачка фотографија)

Република - 12.08.2015

И покрај напорите на хрватската дипломатија предводена од министерката Весна Пусиќ и подготвеноста на египетската влда да плати откуп, грабнувањето на хрватскиот државјанин Томислав Салопек заврши трагично, објавија светските новински агенции.

(ФОТО ВОЗНЕМИРУВАЧКО18+) Исламска држава официјално вели: Хрватот Томислав Салопек е убиен со обезглавување

Репортер - 12.08.2015

Информацијата ја шокираше целата јавност. Реакции со сочуство до семејството и до државниот врв на Хрватска испратија сите балкански политичари. При тоа, да потсетиме хрватскиот премиер, побара фотографијата да не се споделува за да не се вознемири ...

Најмоќните светски сили се со Хрватска, Америка стои рамо до рамо со вас - поради овој злочин сочувствуваме со сите ...

Press24 - 12.08.2015

Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд силно ја осуди веста за наводното убиство на хрватскиот државјанин Томислав Салопек. Ако овие информации се точни, најсилно го осудувам наводното убиство на Томислав од страна на ИСИЛ во Египет, ...

Китаровиќ ги откажа активностите, а Милановиќ најави обраќање по веста за убиството на киднапираниот Хрват

Република - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели во Египет, Томислав Салопек е погубен, јавија западните медиуми, а хрватското Министерство за надворешни и европски работи тврди дека засега тоа не е потврдено.

Странските медиуми за убиството на Салопек: Неговата смрт е директен удар врз Египет – порака до маршалот Ал Сиси

Репортер - 12.08.2015

Различни медиуми се согласуваат во оценката дека Хрватот е убиен за да му наштети на египетскиот претседател. Веста дека Исламската држава, го убила хрватскиот државјанин Томислав Салопек веднаш ја пренесоа сите светски портали, наведувајќи дека ...

(ВИДЕО) Милановиќ за Салопек: Ужасно е она што го гледаме, но не можеме да потврдиме

Репортер - 12.08.2015

Моја должност е да и укажам на хрватската јавност дека не можеме сто процентно со сигурност да кажеме дека ова е вистина, рече хрватскиот премиер Зоран Милановиќ на вонредната прес конференција во Згареб, во врска со обезглавувањето на Хрватот ...

Светските сили на страната на Хрватска: Ужасен чин кој ја покажува фанатичката идеологија на ИСИЛ

Репортер - 12.08.2015

Велика Британија, Германија и САД остро го осудија убиството на Салопек, изразувајќи длабоко сочутсво до семејството и до хрватскиот народ По веста дека хрватскиот државјанит Томислав Салопек е убиен од странма на исламисти во Египет, реагираше ...

Салопек бил убиен поради борбата на Хрватска против ИС

Макфакс - 12.08.2015

Убиен е хрватскиот заложник поради учеството на неговата земја во војната против Исламската држава откако истече рокот, стои на фотографијата што ја објави Исламската држава на нејзиниот Twitter профил на којашто се гледа безживотното тело на ...

Китаровиќ ги откажа активностите, а Милановиќ најави обраќање по веста за убиството на киднапираниот Хрват

Lider - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин киднапиран пред три недели во Египет Томислав Салопек е погубен, јавија западните медиуми, а хрватското Министерство за надворешни и европски работи тврди дека засега тоа не е потврдено.

Милановиќ стравува дека Салопек е погубен

Lider - 12.08.2015

Хрватскиот премиер Зоран Милановиќ изјави денеска дека не може стопроцентно да ја потврди егзекуцијата на хрватскиот државјанин Томислав Салопек, но како што рече од досега видените и утврдени факти, тоа за жал навистина се случило.

ИСИС го погуби Томислав Салопек (вознемирувачка фотографија)

Lider - 12.08.2015

И покрај напорите на хрватската дипломатија предводена од министерката Весна Пусиќ и подготвеноста на египетската влда да плати откуп, грабнувањето на хрватскиот државјанин Томислав Салопек заврши трагично, објавија светските новински агенции.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО од убиството на Хрватот!

Пулс24 - 12.08.2015

Хрватот Салопек сепак беше убиен од страна на ИСИС. Ова е пораката која е објавена на Твитер профил. Официјална информација на Министерството за надворешни работи се уште нема. Томислав Салопек беше киднапиран на 22 јули, наутро додека со службен ...

Исламистите сепак го погубиле Салопек

Канал 77 - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин Томислав Салопек, кој беше киднапиран, бил погубен од страна на исламистите. Француската агенција Франс прес на својот Твитер профил ја објави веста, врз основа на информацијата на интернет страницата SITE Intel Group.

Трагичен крај на Томислав Салопек!

Пулс24 - 12.08.2015

Томислав Салопек, хрватскиот државјанин кого екстремистите на Исламска држава го киднапираа во Египет, погубен е на непозната локација, пренесоа хрватските медиуми. Француски АФП, на својот Твитер профил ја објави шокантната информација, повикувајќи ...

Исламска држава го обезглави заробениот Хрват Томислав Салопек!

Sky - 12.08.2015

Хрватскиот државјанин Томислав Салопек, кој беше киднапиран во Египет од страна на припадници на Исламска држава, погубен е на непозната локација. Светските медиуми пренесоа дека Исламска држава на својот Твитер-профил објавила фотографија од ...

СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ ЗА САЛОПЕК: Ова е знак дека милитантите го променија фокусот, странците се во ГОЛЕМА ОПАСНОСТ!

Sky - 12.08.2015

Веста дека подружницата на ИД во Египет го погубила хрватскиот државјанин Томислав Салопек веднаш ја пренесоа сите светски новински портали, наведувајќи дека Хрватска стравува од најлошото, пренесе Јутарњи.

ХРВАТСКО МНР: Нема нови информации за судбината на Салопек

Телеграф - 11.08.2015

Салопек е киднапиран на 22 јули на подрачјето на Каиро, а исламските милитанти на 5 август се заканија дека за 48 часа ќе го убијат ако египетската влада не ги ослободи уапсените муслиманки.

Двајца специјалци загинаа, тројца се ранети во потрагата по Салопек!

МК News - 11.08.2015

Двајца припадници на антитерористичката специјална единица загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват Томслав Салопек. Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од ...

Хрватско МНР: Нема нови информации за Томислав Салопек

Алфа - 11.08.2015

Хрватското Министерство за надворешни работи денеска повтори дека Владата во соработка со други држави континуирано прави се што е во нејзина моќ да биде решен случајот на Томислав Салопек Хрватското Министерство за надворешни работи денеска повтори ...

Хрватско МНР: Нема нови информации за Томислав Салопек

Сител - 11.08.2015

Хрватското Министерство за надворешни работи денеска повтори дека Владата во соработка со други држави континуирано прави се што е во нејзина моќ да биде решен случајот на Томислав Салопек, кој е киднапиран од радикалните исламисти во Египет, но ...

"Барањата на киднаперите на Томислав Салопек се потполно нереални"

Точка - 11.08.2015

Репорерот на 24sata.hr, Роберт Валдец, кој во моментов се наоѓа во Каиро, дознал и уште една, досега непозната информација – Исламската држава веднаш после киднапирањето на Салопек побарала астрономска откупнина.

(ВИДЕО) “Барањата на киднаперите на Томислав Салопек се бесмислени и нереални”

Локално - 11.08.2015

Драмата со Салопек и натаму продолжува. Истече и другиот рок и нема одгласи ниту нови барања. Нема конкретни информации, но има многу шпекулации, во врска со потрагата и барањата на киднаперите..

Двајца специјалци загинаа, тројца се ранети во потрагата по Салопек!

Fox.mk - 11.08.2015

Двајца припадници на антитерористичката специјална единица загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват Томслав Салопек. Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од ...

Хрватското МНР бара помош од други држави - не се знае што се случува со Томислав

Press24 - 11.08.2015

Хрватското Министерство за надворешни работи денеска повтори дека Владата во соработка со други држави континуирано прави се што е во нејзина моќ да биде решен случајот на Томислав Салопек, кој е киднапиран од радикалните исламисти во Египет, но ...

Нема нови информации за Томислав Салопек

Вечер - 11.08.2015

Хрватското Министерство за надворешни работи денеска повтори дека Владата во соработка со други држави континуирано прави се што е во нејзина моќ да биде решен случајот на Томислав Салопек, кој е киднапиран од радикалните исламисти во Египет, но ...

МОРНИЧАВИ ДЕТАЛИ: Вака исламистите го киднапирале Томислав Салопек

Press24 - 11.08.2015

Потрагата за хрватскиот државјанин Томислав Салопек и понатаму трае, а никој со сигруност не може да потврди дека тој е жив. Иако се во врска со киднапирањето на Салопек е направено во голема тајност, некои детали се откриени, пишува хрвсткиот ...

Нема нови информации за судбината на Томислав Салопек

Република - 11.08.2015

Хрватското Министерство за надворешни работи денеска повтори дека Владата во соработка со други држави континуирано прави се што е во нејзина моќ да биде решен случајот на Томислав Салопек, кој е киднапиран од радикалните исламисти во Египет, но ...

Хрватско МНР: Нема нови информации за Томислав Салопек

Lider - 11.08.2015

Хрватското Министерство за надворешни работи денеска повтори дека Владата во соработка со други држави континуирано прави се што е во нејзина моќ да биде решен случајот на Томислав Салопек, кој е киднапиран од радикалните исламисти во Египет, но ...

Интензивно се трага по киднапираниот хрват

Телма - 10.08.2015

Пронајдени се некакви траги кои се анализираат, а ова претставува најсериозен обид досега да се лоцира, хрватскиот државјанин Томислав Салопек. Според, порпаролот на египетското Министерство за надворешни работи, Ахмет Абу Зеид дека хрватски и ...

Двајца специјалци загинаа во потрагата по Салопек

Нова ТВ - 10.08.2015

Двајца припадници на антитерористичката специјална единица загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват, Томслав Салопек. Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од ...

ПОТРАГАТА ПРОДОЛЖУВА: Египетските власти го лоцирале Салопек?

Телеграф - 10.08.2015

Египетските власти тврдат дека тој е жив бидејќи во спротивно џихадистите би се “пофалиле“ дека го ликвидирале Продолжува потрагата на хрватскиот работник Томислав Салопек кој беше киднапиран од страна на припадниците на „Исламска држава“ во Египет.

За него се моли цел Балкан: Киднапираниот Хрват се уште е жив?

МК News - 10.08.2015

После вчерашното шпекулирање на дел од медиумите дека киднапираниот Хрват Томисалв Салопек е убиен, сепак се претпоставува дека оваа драма не добила трагичен епилог и дека постои надеж за човекот, за чиј спас се моли целиот Балкан.

Загреб во дипломатска офанзива за ослбодување на хрватскиот заложник во Египет

Сител - 10.08.2015

Хрватскиот министер за надворешни работи Весна Пусиќ синоќа се врати во Загреб, по серијата разговори со египетските официјални претставници посветени на понаоѓањето и ослободувањето на Хрватот Томислав Салопек, кој е задржан како заложник од страна ...

Хрватски медиуми: Исламистите најверојатно го убиле Томислав Салопек

Сител - 10.08.2015

Припадници на Исламска држава го обезглавиле Хрватот Томислав Салопек, киднапиран на 22 јули, објавија хрватски медиуми повикувајќи се на сајтот Њуздеј247. Извори поврзани со екстремистите тврдат дека џихадистите го убиле 30-годишниот Хрват кој ...

Се уште нeизвесна судбината на Хрватот киднапиран во Египет

Сител - 10.08.2015

Судбината на 31-годишниот хрватски државјанин Томислав Салопек, кој на 22 јули беше киднапиран во Египет од припадници на египетскиот огранок на џихадистичката група Исламската држава, останува неизвесна и покрај напорите на Загреб и Каиро за ...

Двајца специјалци загинаа во потрагата по Салопек

Точка - 10.08.2015

Двајца припадници на антитерористичката специјална единица загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват, Томслав Салопек. Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од ...

Тие обезглавуваат погрешен човек: Еве зошто навистина е киднапиран Томислав Салопек!

Точка - 10.08.2015

Киднапирањето на Томислав Салопек не било планирано, туку тој едноставно се нашол на погрешно место, во погрешно време, вели Роберт Спрингборг, професор и стручњак за египетската војска, како и поранешен професор за национална безбедност.

(ВИДЕО) Двајца египетски специјалци загинаа во потрагата по Салопек

Локално - 10.08.2015

Двајца полициски специјалци загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват, Томслав Салопек. Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од џихадистите од Исламска држава.

Дипломатски преговори со ИД за ослободување на Хрватот Салопек

Дневник - 10.08.2015

Судбината на 31-годишниот хрватски државјанин Томислав Салопек, кој на 22 јули беше киднапиран во Египет од припадници на египетскиот разгранок на џихадистичката група Исламската држава, останува неизвесна и покрај напорите на Загреб и Kаиро за ...

Официјален Каиро: Да беше Салопек убиен до сега ќе дознаевме!

Кирилица - 10.08.2015

Ако киднапираниот Хрват Томислав Салопек е убиен од исламистите до сега тоа ќе го дознаевме или ќе беше објавено – изјави за „ Јутарњи лист“ портпаролот на египетското министерство на надворешни работи Ахмет Абу Зеид.

Двајца специјалци загинаа во потрагата по Салопек

Нетпрес - 10.08.2015

Двајца припадници на антитерористичката специјална единица загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват, Томслав Салопек . Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од ...

Двајца специјалци загинаа во потрага по Салопек

Репортер - 10.08.2015

Двајца припадници на антитерористичката специјална единица загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват, Томислав Салопек. Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од ...

Двајца специјалци загинаа, тројца се ранети во потрагата по Салопек!

Курир - 10.08.2015

Двајца припадници на антитерористичката специјална единица загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват Томслав Салопек. Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од ...

Двајца специјалци загинаа, тројца се ранети во потрагата по Салопек!

Вечер - 10.08.2015

Двајца припадници на антитерористичката специјална единица загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват Томслав Салопек. Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од ...

(ВИДЕО) Двајца египетски специјалци загинаа во потрагата по Салопек

Репортер - 10.08.2015

Двајца полициски специјалци загинаа, а уште тројца се ранети, во потрагата за киднапираниот Хрват, Томслав Салопек. Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина пставена од џихадистите од Исламска држава.

Двајца специјалци загинаа во потрагата по Салопек

Дневник - 10.08.2015

Двајца припадници на антитерористичката специјална единица загинаа, а уште тројца се ранети во потрагата за киднапираниот Хрват, Томслав Салопек. Египетските власти ја потврдиле смртта на специјалците кои со возило налетале на мина поставена од ...