TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ако ЕВН реши да го продава, Владата ќе го купи ЕСМ

Утрински - 24.11.2007

Војната меѓу Владата и сопственикот на ЕСМ продолжува или добива нови димензии МИРЧЕ ЈОВАНОВСКИ Владата сака да го откупи ЕСМ од австрискиот инвеститор ЕВН ако има понуда за продажба на компанијата. Ова вчера го изјави владиниот портпарол Ивица Боцевски, кој не ги прецизираше мотивите, но истакна ...

Премиерот Груевски и лично им понуди на Австријците од ЕВН владата да ја купи ЕСМ дистрибуција

Канал5 - 24.11.2007

Премиерот Груевски и лично им понуди на Австријците од ЕВН владата да ја купи ЕСМ дистрибуција , иако од ЕВН вчера беа децидни дека компанијата не е на продажба. Премиерот Груевски и лично им понуди на Австријците од ЕВН владата да ја купи ЕСМ дистрибуција , иако од ЕВН вчера беа децидни дека ...

Владата бара да го купи ЕСМ

Вест - 24.11.2007

НОВИ ИНАЕТЕЊА НА ВЛАСТА СО АВСТРИСКИОТ ИНВЕСТИТОР Владата вчера понуди да го откупи назад "ЕСМ Дистрибуција" и објасни дека нема намера да го продава ЕЛЕМ. Владиниот портпарол Ивица Боцевски вели дека Владата, водена од истите мотиви коишто го водеа ЕВН при купувањето на ЕСМ, сака да го откупи ЕСМ.

Владата подготвена да го купи ЕСМ

Дневник - 24.11.2007

ЕСМ не е на продажба, а ако Владата сериозно размислувала да го купи, нека прати официјален документ во централата на ЕВН во Австрија, изјавија во компанијата Владата сериозно би размислила да го откупи АД ЕСМ доколку оваа компанија биде понудена за продажба, најавија вчера од владиниот Сектор за ...

Сакате ли остра и куса болка или тапа и долга?

Време - 24.11.2007

ИНТЕРВЈУ СО ЏЕЈМС ШМИТ, ЕКСПЕРТ НА ЕНЕРГЕТСКАТА КОНСУЛТАНТСКА КОМПАНИЈА „ХАНТОН ЕНД ВИЛИЈАМС“ Ивана Билбиловска Џејмс Шмит, консултантот од „Хантон енд Вилијамс“, кој ја правеше анализата на енергетскиот пазар на Македонија за Министерството за економија, во интервју за „Време“ открива кои се ...

ЕВН: ЕСМ не е на продажба

Вечер Прес - 24.11.2007

Портпаролот Ивица Боцевски не ги прецизираше мотивите, но рече дека Владата е спремна со пари од буџетот да ја откупи компанијата од австриските газди Владата сака да ја купи ЕСМ-Дистрибуција од австрискиот газда ЕВН, ако има понуда за продажба на компанијата.

Владата го бара ЕСМ назад

А1 - 23.11.2007

Го продаде, па сега го бара назад. Државата го сака ЕСМ во свои раце. Иако Австријците не го нудат, Владата од говорница на ЕВН и понуди зделка. Ја сакале дистрибутивната компанија назад. Подготвени биле да платат оти имале пари. Колку нудат, не кажуваат.

ЕСМ не е на продажба - експертите препознаваат маркетиншки трик на Владата

Канал5 - 23.11.2007

Парите што ќе ги добие ЕЛЕМ од продажбата на 25 % од капиталот на компанијата ќе се инвестираат во нови капацитети, најавата на првиот човек на Електраните во интервју за бугарски интернет портал Владата не ја коментира. Парите што ќе ги добие ЕЛЕМ од продажбата на 25 % од капиталот на компанијата ...

Invest in ВМРО-ДПМНЕ!

Утрински - 22.11.2007

Мислења ЕРМИРА МЕХМЕТИ Владата се впушти во нова битка, во истребување на странските инвеститори од Република Македонија На Владата на Македонија како да не и' се доволни цикличните конфликти кои ги предизвикува со политичките опоненти и кои повеќе од една година во континуитет ја тресат домашната ...

ЕВН в година ќе инвестира 33 милиони евра

Дневник - 22.11.2007

ЕСМ-ЕВН во наредната година ќе инвестира 33,3 милиони евра за подобрување на дистрибутивната мрежа, одлучил вчера Надзорниот одбор на компанијата. Претседателот на надзорниот одбор Питер Лаер истиот ден заминал за Австрија, без да побара средба со Владата.

Владата крчка продажба на државните електрани

Канал5 - 22.11.2007

Ќе се приватизираат државните електрани. Во 2009 ЕЛЕМ ќе добие странски газда. Се трасира патот за влез на етаблиран чешки енергетски играч на пазарот на струја во земјава, тврдат неофицијално високи извори од Министерството за економија. Ќе се приватизираат државните електрани.

ЕВН ќе инвестира 33,3 милиони евра во мрежата

Време - 22.11.2007

КРАЈ НА СУДИРОТ ЕВН - ВЛАДА? ЕВН планира идната година да вложи 33,3 милиони евра за подобрување на дистрибутивната мрежа. Со оваа инвестиција ЕВН планира да ги намали техничките загуби, да ја зголеми сигурноста во снабдувањето и да го зголеми квалитетот на напонот.

ЕЛЕМ сака законски измени за да може да се продаде поскапо

Утрински - 22.11.2007

Вредноста на компанијата ќе порасне ако таа биде и трговец со струја, сметаат во ЕЛЕМ МАЈА ТОМИЌ „Ако итно не се направат промени во Законот за енергетика и не се нормализираат односите во енергетскиот сектор, од година на година ќе растат потребите за струја, а ЕЛЕМ нема да има доволно средства да ...

ЕСМ - ЕВН ќе инвестира 33,3 милиони евра

Утрински - 22.11.2007

Идната година ЕСМ - ЕВН ќе инвестира 33,3 милиони евра во подобрување на дистрибутивната мрежа, одлучи Надзорниот одбор на компанијата. На завчерашната седница, како што соопштија од компанијата, Надзорниот одбор ги разгледал резултатите од тековната инвестициска програма, како и можностите за иден ...

ЕВН ќе инвестира 33,3 милиони евра во мрежата

Вечер Прес - 22.11.2007

Австриските газди на ЕСМ-ЕВН досега не се сретнале со владините претставници да преговараат околу несогласувањето со измените на Законот за енергетика ЕСМ-ЕВН ќе инвестира 33,3 милиони евра во 2008 година во подобрување на дистрибутивната мрежа за да се намалат загубите на струја.

ЕВН не сака да се кара со Владата

Вест - 21.11.2007

АВСТРИСКИТЕ ГАЗДИ НА ЕСМ ЈА СИМНУВААТ ТЕНЗИЈАТА ЕСМ - ЕВН ја спушти топката. Австрискиот менаџмент сака проблемот со Владата да го реши со разговор, а исходот што го очекуваат е граѓаните да ја платат струјата што ја трошат. Заменик - претседателот на ЕВН Групацијата и одговорен за инвестициите во ...

Зошто купопродажниот договор за ЕСМ е таен?

Време - 21.11.2007

СИТЕ ПАТИШТА ВОДАТ КОН ПРОДАЖБАТА НА ЕСМ Пред две недели го добив договорот за продажба на ЕСМ, меѓутоа потпишав дека нема да изложувам негови делови во јавноста, коментираше претседателот на Регулаторната комисија за енергетика Славе Ивановски на прашањето дали инвестициите што ги пријавиле од ...

Хаосот во бизнисот со струја го плаќаат граѓаните

Дневник - 21.11.2007

Грубата пресметка покажува дека со повратот на ДДВ, ЕВН од државата наплаќа годишно над шест милиони евра за струја што не е продадена, тврдат државните енергетски компании ЕВН и Владата мора да ги усогласат ставовите за измените на Законот за енергетиката, изјави претседателот на Надзорниот одбор ...

Врвот на ЕСМ - ЕВН расправа за најновите случувања со Владата

Утрински - 21.11.2007

Претседателот на Надзорниот одбор на ЕСМ - ЕВН, Питер Лаер, вчера пристигна во Македонија на редовна седница на Надзорниот одбор, на која треба да се разговара за инвестициските остварувања и планови, но секако дека на неа ќе се разговара и за актуелните случувања со измените во Законот за ...

Струен удар за странските инвеститори

Утрински - 21.11.2007

ЕДИТОРИЈАЛ МАЈА ТОМИЌ Дали Владата поддржува странски инвестиции или поголем приоритет и' се политичките мотиви и реваншизми ? Прашањето произлегува од најсвежиот пример со јавните препукувања меѓу Владата и австриската компанија ЕВН.

Лаер: Проблемите не се решаваат со кавга

Вечер Прес - 21.11.2007

Не сакаме на овој начин да се одбијат идните инвеститори кои планираат да вложуваат во Македонија, бидејќи ние сакаме да има нови инвеститори и работни места - и порача Австриецот Лаер на Владата Австриските газди на ЕСМ-Дистрибуција вчера допатуваа во Македонија за директно да и порачаат на ...

Вториот човек на ЕВН пристигна во Скопје

А1 - 20.11.2007

И Австријците од ЕВН се мобилизираа. Во Скопје денеска пристигна вториот човек на ЕВН Лаер. На Надзорен одбор разговараа за последните недоразбирања со македонските власти. За разлика од минатата недела, овој пат ја спуштија топката, ќе се обиделе низ конструктивен дијалог да го решат проблемот.

И регулаторите советувале да се зголеми цената на струјата

Време - 20.11.2007

НОВИ СУДИРИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ ПАЗАР Ивана Билбиловска Дека цената на струјата ќе мора да поскапи укажала и Регулаторната комисија за енергетика пред министерката Вера Рафајловска и вицепремиерот Зоран Ставревски, велат извори од Министерството за економија.

ЕСМ-ЕВН ги учи децата да штедат струја

Дневник - 20.11.2007

Вработените во ЕСМ-ЕВН ќе ги учат децата во училиштата како да штедат и да се заштитат од електрична енергија. Во рамките на проектот „ЕВН училиштен сервис“ во 140 училишта во земјава ќе бидат поделени брошури. - Со овој училиштен сервис им се доближуваме на најмладите објаснувајќи им го значењето ...

Се вжештуваат односите меѓу Владата и ЕВН-ЕСМ

Утрински - 20.11.2007

Груевски сака да биде партнер со ЕВН, а го турка во милионски трошоци Директорот на ЕЛЕМ, Влатко Чинговски, стана најмоќна фигура во енергетскиот бизнис МАЈА ТОМИЌ Расте тензијата во односите меѓу Владата и ЕВН ЕСМ. Јавното незадоволство, уште од времето кога ВМРО-ДПМНЕ беше опозиција и кога ...

ЕСМ-ЕВН со образовен енергетски проект

Вечер Прес - 20.11.2007

ЕСМ-ЕВН почна со реализација на образовен енергетски проект во основните училишта во земјава, наречен "ЕВН училишен сервис". Целта на овој проект е на децата да им се овозможи еден специјален метод на едукација, соодветна на нивната возраст, која преку писмени и вербални елементи ќе се едуцираат за ...

ЕУ ги следи препукувањата меѓу Владата и ЕВН

А1 - 19.11.2007

И Европската Унија со внимание ги следи последните препукувања на Австријците од ЕВН со Владата на Никола Груевски. Евроамбасадорот Фуере вели дека двете страни треба да го решат проблемот меѓусебе. „Канцеларијата на ЕУ, нормално, како и сите други работи, и ова прашање внимателно го разгледува, ...

ЕЛЕМ ќе врти милиони од бизнисот со струја

Дневник - 19.11.2007

Електрани на Македонија, со која раководи Влатко Чинговски, со измените во Законот за енергетиката ќе добие огромна моќ и ќе држи монопол во бизнисот со струја. Вака гледаат експертите на измените во Законот за енергетиката, а можноста за тоа ја гледаат најмногу во лиценцата за увоз на струја за ...

Груевски го заострува тонот кон ЕСМ - ЕВН

Утрински - 19.11.2007

Владата нема да ги покрива загубите на ЕСМ - ЕВН со државни пари, изјави премиерот „Владата нема да ги покрива комерцијалните загуби на австриската ЕСМ - ЕВН со средства од буџетот и нема да попушти на притисокот и уцените на компанијата“, изјави премиерот Никола Груевски.

Владата нема да ги покрива загубите на ЕВН

Дневник - 19.11.2007

Владата нема да попушти на притисокот и уцените на ЕВН и останува на намерата да не ги покрива комерцијалните загуби на компанијата, изјави завчера премиерот Никола Груевски. - Не можеме да дозволиме една компанија, која се однесува монополски и тоа крајно вулгарно го изразува, користејќи ги и ...

Европа загрижена за судирот Влада – ЕСМ

Канал5 - 19.11.2007

Отворениот конфликт меѓу австриските газди на ЕСМ и Владата ја засегна и Европа. Европреставникот Фуере изјави – состојбата будно ја следи Канцеларијата на Европската Унија во Скопје. Отворениот конфликт меѓу австриските газди на ЕСМ и Владата ја засегна и Европа.