TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

АЈДЕ повикува на масовен протест пред Уставен, утре во 12 часот

ТВ21 - 28.02.2016

Во понеделник, 29.02.2016 година, во 12.00 часот, АЈДЕ ги повикува сите граѓани и граѓанки на Република Македонија масовно да учествуваат на протестот пред зградата на Уставниот суд. „Ајде, во понеделник, уште еднаш јасно и громогласно да порачаме ...

Утре нов протест: Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд

Фокус - 28.02.2016

Граѓанското движење „Ајде“ утре во 12 часот повикува на нов протест пред Уставниот суд поради одлуката претседателот на државата да може да помилува осудени за изборни измами, но и осудени за силување и терористи.

Иванов не коментирал одлуки на Уставен суд, за експертите спорно образложувањето

24 Вести - 28.02.2016

Шефот на државата Ѓорге Иванов не ја коментира одлуката на Уставниот суд, со која по седум години, откако беше укината, се враќа законската можност претседателот да помилува лица осудени за изборни измами, педофилија и злосторства против човештвото.

Иванов не коментирал уставни одлуки

Фокус - 28.02.2016

Од Кабинетот на Ѓорѓе Иванов велат дека претседателот и досега не коментирал одлуки на Уставниот суд. Претседателот на државата нема став за одлуката на Уставниот суд тој да може да помилува осудени за изборни измами, силувачи, педофили и терористи.

Иванов нема коментар на одлуката на Уставниот суд

Репортер - 28.02.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов не ја коментира одлуката на Уставниот суд, со која по седум години, откако беше укината, се враќа законската можност тој да помилува лица осудени за изборни измами, педофилија и злосторства против ...

АЈДЕ! Утре во 12 часот да го одбраниме Уставот од Уставниот суд

+инфо - 28.02.2016

Граѓанската платформа АЈДЕ! утре во 12 часот повикува на нов протест пред Уставниот суд поради тоа што е прифатена иницијативата, претседателот на државата да може да помилува осудени за изборни измами.

Да го одбраниме Уставот од Уставниот Суд

Окно - 28.02.2016

Во понеделник, 29.02.2016 година, во 12.00 часот, АЈДЕ ги повикува сите граѓани и граѓанки на Република Македонија масовно да учествуваат на протестот пред зградата на Уставниот суд. Ајде, во понеделник, уште еднаш јасно и громогласно да порачаме ...

АЈДЕ! во 12 часот да го одбраниме Уставот од Уставниот суд

Репортер - 28.02.2016

Граѓанската платформа АЈДЕ! денеска во 12 часот повикува на нов протест пред Уставниот суд поради тоа што е прифатена иницијативата, претседателот на државата да може да помилува осудени за изборни измами.

Иванов не ја коментира одлуката на Уставен суд

А1 On - 28.02.2016

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов не ја коментира одлуката на Уставниот суд, со која по седум години, откако беше укината, се враќа законската можност тој да помилува лица осудени за изборни измами, педофилија и злосторства против ...

Иванов не ја коментира одлуката на Уставен

+инфо - 28.02.2016

Шефот на државата Ѓорге Иванов не ја коментира одлуката на Уставниот суд, со која по седум години, откако беше укината, се враќа законската можност претседателот да помилува лица осудени за изборни измами, педофилија и злосторства против човештвото, ...

Утре на пладне нов протест пред Уставен суд, пак ќе се бараат оставки од судиите (ВИДЕО)

МКД - 28.02.2016

Платформата „АЈДЕ“ утре од 12 часот повикува на нов, трет протест пред зградата на Уставниот суд. Целта е, како што велат, уште еднаш јасно и гласно да порачаат дека граѓаните на оваа држава нема да престанат да протестираат се додека судиите кои ја ...

24вести: Од кабинетот на министерот за правда се изненадени од Уставен- го уривал судскиот систем

Локално - 28.02.2016

Претседателот на државата Ѓорге Иванов не ја коментира одлуката на Уставниот суд, со која по седум години, откако беше укината, се враќа законската можност претседателот да помилува лица осудени за изборни измами, педофилија и злосторства против ...

Утре нов протест под мотото „Да го одбраниме Уставот од Уставниот суд“

Либертас - 28.02.2016

Граѓанското движење „Ајде“ утре во 12 часот повикува на нов протест пред Уставниот суд поради одлуката претседателот на државата да може да помилува осудени за изборни измами, но и осудени за силување и терористи.

Зошто Уставниот суд го чува нашиот предмет во фиока една година, прашуваат граѓаните кои не користат парно

Телма - 27.02.2016

Граѓаните кои не користат парно греење а добиваат сметки за цевките кои поминуваат низ нивните станови бараат одговор зошто Уставниот суд нивниот предмет го чува во фиока веќе една година , а иницијативата за помилувањата ја става на дневен ред ...

Скандалозна можност за помилување на педофили

24 Вести - 27.02.2016

Претседателот на детската амбасада Меѓаши Драги Змијанац вели дека и другата одлука на Уставниот суд за можност за помилување на педофили и силувачи е скандалозна и ...

Цаца Николовска:Силна поврзаност на одлуките на Уставниот суд и интересите на власта

24 Вести - 27.02.2016

Однесувањето на Уставниот суд наназад неколку години укажува на негова партизираност и поврзаност со владејачката гарнитура, вели судијката Маргарита Цаца Николовска. Според неа, индикативен е тајмингот за покренување на иницијатива против законот ...

Јајцата на Сорос

Дневник - 27.02.2016

Среќа што испадна гужвата со Уставниот суд и Законот за помилувањето. Зашто мислев дека има многу граѓани што не чуле, кои не знаат дека во оваа земја постои Уставен суд. Или дека се меѓу оние 600.000 за кои велат дека се иселиле од Македонија.

Арнаудовски молчи – Не одговара дали и денес мисли дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно?

Нетпрес - 27.02.2016

Професорот во пензија и поранешен член на Републичкиот судски совет, Љупчо Арнаудовски во 2009-та година јасно потенцира дека ограничувањето на правото на претседателот на државата да дава помилување е противуставно.

Арнаудовски избегнува да одговори- дали и денес мисли дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно?

Курир - 27.02.2016

Професорот во пензија и поранешен член на Републичкиот судски совет, Љупчо Арнаудовски во 2009-та година јасно потенцира дека ограничувањето на правото на претседателот на државата да дава помилување е противуставно.

Јајцата на Сорос

Курир - 27.02.2016

Среќа што испадна гужвата со Уставниот суд и Законот за помилувањето. Зашто мислев дека има многу граѓани што не чуле, кои не знаат дека во оваа земја постои Уставен суд. Или дека се меѓу оние 600.000 за кои велат дека се иселиле од Македонија.

НДМ: Иванов пред изборите ќе аболицира функционери на ВМРО-ДПМНЕ и обвинети во „Пуч“

Макфакс - 27.02.2016

Народно движење за Македонија(НДМ) во сабота упати предупредување до претседателот Иванов да не дозволи сомнителна одлука на Уставниот суд да преставува мина во неговите раце со задоцнето дејство.

Во понеделник трет протест пред Уставен за одбрана на Уставот

Радио МОФ - 27.02.2016

Во понеделник ( 29 февруари), во 12.00 часот, грѓанското движење АЈДЕ најавува нов, трет протест пред зградата на Уставниот суд. Протестот се организира за одбрана на Уставот од судиите кои минатата недела донесоа одлука за преиспитување на ...

(ВИДЕО) Дали со решението за помилување од Уставен суд се губи смислата на Договорот од Пржино?

Локално - 27.02.2016

Во емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М се дебатираше за последното решение на Уставниот суд, со кое се најавува враќање на можноста претседателот на државата да помилува и за изборни злоупотреби дебатираа новинарката на „Утрински весник“, Гордана ...

ВИДЕО: Гордана Дувњак, Мерсим Максути и Стамен Филипов во 360 степени за Уставниот суд

Либертас - 27.02.2016

Погледнете го новото издание на емисијата „360 степени“ на ТВ Алсат-М во кое за последното решение на Уставниот суд, со кое се најавува враќање на можноста претседателот на државата да помилува и за изборни злоупотреби дебатираа новинарката на ...

Темата за Уставен суд е манипулација наметната од СДСМ

Република - 27.02.2016

Подметнувањата кои ги прави изминативе денови за Законот за помилување се очигледни. Луѓето од СОРОС и СДСМ порано тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно. Но, сега манипулираат и прават протести.

(ВИДЕО) Маргарита Цаца Николовска: Силна поврзаност на одлуките на Уставниот суд и интересите на власта

Либертас - 27.02.2016

Однесувањето на Уставниот суд наназад неколку години укажува на негова партизираност и поврзаност со владејачката гарнитура, вели судијката Маргарита Цаца Николовска за 24 Вести . Според неа, индикативен е тајмингот за покренување на иницијатива ...

(ВИДЕО) Змијанац: Скандалозна можност за помилување на педофили

Либертас - 27.02.2016

Претседателот на детската амбасада Меѓаши, Драги Змијанац за 24 Вести вели дека и другата одлука на Уставниот суд за можност за помилување на педофили и силувачи е скандалозна и ...

Арнаудовски избегнува да одговори- дали и денес мисли дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно?

Денешен - 27.02.2016

Професорот во пензија и поранешен член на Републичкиот судски совет, Љупчо Арнаудовски во 2009-та година јасно потенцира дека ограничувањето на правото на претседателот на државата да дава помилување е противуставно.

ВИДЕО: Трендафил Ивановски и Темелко Ристески во 24 Анализа за Уставниот суд

Либертас - 27.02.2016

Ви го пренесуваме вчерашното издание на емисијата „24 Анализа“ на 24 Вести каде за одлуката на Уставниот суд за помилувањето дебатираа Трендафил Ивановски-поранешен претседател на Уставниот суд и Темелко Ристески-универзитетскиот ...

24 Анализа: Што ќе донесе одлуката на Уставен, ќе значи ли комодитет и охрабрување на криминалците кои се “крстат” во ...

Локално - 27.02.2016

Во вчерашното издание на емисијата „24 Анализа“ на 24 Вести за одлуката на Уставниот суд за помилувањето дебатираа Трендафил Ивановски-поранешен претседател на Уставниот суд и Темелко Ристески-универзитетскиот професор.

НДМ: Иванов пред изборите ќе аболицира функционери на ВМРО-ДПМНЕ и обвинети во "Пуч"

Точка - 27.02.2016

Народно движење за Македонија(НДМ) во сабота упати предупредување до претседателот Иванов да не дозволи сомнителна одлука на Уставниот суд да преставува мина во неговите раце со задоцнето дејство.

Игор Спировски: Уставниот суд да го почитува начелото на поделба на власта

еМагазин - 27.02.2016

Уставниот суд поведе постапка за оценување на уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување. Адвокатот Игор Спировски, поранешен уставен судија, генерален секретар на Собранието на Република Македонија, заменик член на ...

Гордана Силјановска: Уставниот суд пред голем тест

еМагазин - 27.02.2016

„Следното мериторно одлучување ќе биде тест за уставните судии кои треба да донесат одлука која ќе води кон владеење на правото или кон политизација и партизација“, вели универзитетскиот професор, Гордана Силјановска-Давкова во емисијата Вин Вин на ...

ПОД ПРИТИСОК НА ЈАВНОСТА: Дали Уставниот суд ќе ја преиначи одлуката?

Фактор - 27.02.2016

Деновиве експертската заедница се крена против одлуката на Уставниот суд да го укина законот за помилување со кој не смееа да се помилуваат и аболиционираат сторители на тешки дела поврзани со изборниот процес.

Арнаудовски одбива да одговори – дали и денес мисли дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно?

Република - 27.02.2016

Професорот во пензија и поранешен член на Републичкиот судски совет, Љупчо Арнаудовски во 2009-та година јасно потенцира дека ограничувањето на правото на претседателот на државата да дава помилување е противуставно.

Нов протест пред Уставниот суд

Фокус - 26.02.2016

Платформата АЈДЕ во понеделник во 12.00 часот ги повикува граѓаните масовно да учествуваат на протестот пред зградата на судот. Платформата АЈДЕ во понеделник во 12.00 часот ги повикува граѓаните масовно да учествуваат на протестот пред зградата на ...

Меѓаши: Не смее да се дозволи помилување на педофили

Фокус - 26.02.2016

Уставниот суд завчера поведе постапка за оценување на уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување. Уставниот суд во иднина не смее да дозволи да се помилуваат и педофилите, кои во најголем број случаи го повторуваат ...

Каракамишева: Уставните судии не донеле конечна одлука, СДСМ намерно ја дезинформира јавноста

Канал5 - 26.02.2016

Уставниот суд, согласно Деловникот, донесе решение за отпочнување на постапка за оценување на уставноста на неколку одредби од Законот за помилување, откако беше поднесена иницијатива, појаснуваат експертите, потенцирајќи дека тоа не значи дека ...

Рекордерот по напишани преставки се чуди на одлуката на Уставен

Телма - 26.02.2016

На рекордерот по напишани преставки до уставниот суд Стамен Филипов никогаш не би му паднало на памет да го оспори законот за помилување. Го прочитал уште во 2009 та ама сега е зачуден и на иницијативата и на брзината на одлуката и на самата одлука.

Иванов не ја коментира одлуката на Уставен суд

Утрински - 26.02.2016

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, досега не коментирал ниту иницијативи, ниту одлуки на Уставниот суд. Вака гласи одговорот на Кабинетот за односи со јавност на претседателот на државата, Иванов, по барањето на нашиот весник да се изјасни ...

Последна шанса за Уставниот суд?

24 Вести - 26.02.2016

Уставен суд има уште една шанса да ја поправи скандалозната одлука кога донесе решение со кое се отвора можноста Претседателот на државата да помилува осуденици за изборни нерегуларности, сметаат дел од експертите.

„Уставниот суд да не се става во улога на законодавец, туку да го штити начелото на поделба на власта“– ИГОР СПИРОВСКИ, ...

Академик - 26.02.2016

Уставниот суд поведе постапка за оценување на уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување. Адвокатот Игор Спировски, поранешен уставен судија, генерален секретар на Собранието на Република Македонија, заменик член на ...

Камбовски: Државен удар на Уставниот суд

Репортер - 26.02.2016

Професорот Владо Камбовски реагираше на последната одлука на Уставниот суд со која се отвара можност за помилување за изборни нерегуларности. – Одлуката на Уставниот суд да поведе постапка против забраната да се помилуваат сторители на изборен ...

(ВИДЕО) Проф. Гордана Силјановска Давкова во „Вин-Вин“ за одлуката на Уставниот суд

Репортер - 26.02.2016

„Некаде помеѓу оценките за составот на Уставниот суд и оние за крај на правната држава, после вчерашните одлуки на овој суд, се прашуваме како работи Уставниот суд?” Погледајте го последното издание на Вин-Вин во кое гостуваше проф.

(ВИДЕО) Блажевска, Манчевски и Димовски за одлуката на Уставниот суд во „Нов пат“

Репортер - 26.02.2016

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски, новинарката Катерина Блажевска и новинарот Сашо Димовски во„Нов пат“ на ТВ Шења дебатираа за одлуката на Уставниот суд со која на претседателот му се овозможува на помилува осудени за изборни ...

Меѓаши: Не смее да се дозволи помилување на педофили

Нова ТВ - 26.02.2016

Првата детска амбасада во светот Меѓаши е изненадена од одлуката на Уставниот суд да расправа за укинување на Закон што би овозможило помилување на лица осудени за кривични дела против половата слобода и половиот морал сторени спрема деца и ...

(ВИДЕО) Филипов во „10 Минути“: Уставниот суд треба да ја запре постапката

Репортер - 26.02.2016

Ииницијативата за испитување на уставноста се сака да се либерализира Законот за помилување до таа мерка што претседателот на државата ќе може да помилува осуденици без согласност на комисијата за помилување, вели Стамен Филипов, дипломиран правник, ...

СДСМ со нападите кон Уставниот суд сака да ги сруши државноста, институциите и столбовите на суверенитетот

Курир - 26.02.2016

Уставниот суд е столб на државноста и уставноста и идејата на СДСМ е да го обои политички и е во контекст на нивното сценарио на рушење на државноста, институциите и столбовите на суверенитетот.

СДСМ со нападите кон Уставниот суд сака да ги сруши државноста, институциите и столбовите на суверенитетот

Press24 - 26.02.2016

Уставниот суд е столб на државноста и уставноста и идејата на СДСМ е да го обои политички и е во контекст на нивното сценарио на рушење на државноста, институциите и столбовите на суверенитетот.

СДСМ од политички причини го напаѓа Уставен – сака да ги подрие институциите и да го уништи целиот систем

Курир - 26.02.2016

Tемата за Уставниот суд е извртување и манипулација на најголемата опозициска партија СДСМ, зошто каква одлука и да донесе Уставниот суд, позитивна или негативна, тој што направил нерегуларности ќе одговара, бидејќи има строг закон кој е донесен од ...

Ќе го одбранат ли Уставот?

Р.С.Европа - 26.02.2016

Судиите треба да го штитат Уставот, а не да застапуваат нечии интереси, повикуваат од платформата за граѓанска политика „Ајде“ под паролата „ Да го одбраниме Уставот од уставните судии. Уставните судии ја убија изборната демократија, велат ...

Експерти: Сè уште има време да се преиначи скандалозната одлука на Уставниот суд

Нова ТВ - 26.02.2016

Сè уште има време, но треба доблест и храброст од страна на судиите за да се спречи експресно нарачаната иницијатива со која се предвидува зголемени ингеренции на Претседателот за помилување и на осудени за изборен криминал, кривични дела против ...

Протестите пред Уставен суд продолжуваат в понеделник точно напладне

+инфо - 26.02.2016

Во понеделник, во 12.00 часот, Платформата АЈДЕ ги повикува граѓаните масовно да учествуваат на протестот пред зградата на Уставниот суд. „Ајде, во понеделник, уште еднаш јасно и громогласно да порачаме дека ние граѓаните на оваа држава нема да ...

AЈДЕ: Да ја одбраниме државата од криминалците во власта!

А1 On - 26.02.2016

Во понеделник, 29.02.2016 година, во 12.00 часот, продолжуваат протестите пред зградата на Уставниот суд. АЈДЕ ги повикува сите граѓани и граѓанки на Република Македонија масовно да учествуваат на протестот.

Отворено: Помилување за изборни нерегуларности – правна или политичка логика?

Радио МОФ - 26.02.2016

Вла деењето на правото пред сериозен тест – граѓаните протестираат во „одбрана на Уставот од Уставниот суд“. Уставните судии поделени во мислењето, каква порака праќа Судот со експресното процесирање на претставката поврзана со Законот за ...

AЈДЕ: Да ја одбраниме државата од криминалците во власта!

Репортер - 26.02.2016

Во понеделник, 29.02.2016 година, во 12.00 часот, продолжуваат протестите пред зградата на Уставниот суд. АЈДЕ ги повикува сите граѓани и граѓанки на Република Македонија масовно да учествуваат на протестот.

Фабриката за пропаганда работи - СДСМ организира протести пред Уставен суд за закон чиј автор е СДСМ

Сител - 26.02.2016

СДСМ заедно со медиумите и интелектуалците блиски до нив со неконзистентни и манипулативни напади против Уставниот Суд и неговата одлука да се оценува уставноста на Законот за помилување. Овој закон е донесен од собранието по предлог на Владата на ...

Фикус штембил

Репортер - 26.02.2016

Американците и Европска унија рекоа дека за кредибилни извори се потребни реформи. Дури и Хан твитна дека реформите се поважни од датумот за избори. И другиот ден – одма реформи. Најважна реформа е аболиција за кривични дела поврзани со изборите.

Дали СДСМ преку нападите врз Уставниот суд сака свесно сака да го уништи целиот систем?!

Алфа - 26.02.2016

Дали свесно, сакајќи да го уништи правниот систем, СДСМ продолжува со манипулациите? Прво тврдеа дека измените на Законот за помилување се против уставни, за сега да протестираат пред Уставниот суд, кој е столб на државноста.

САКАМ ДА КАЖАМ: Фикус штембил

+инфо - 26.02.2016

Американците и Европска унија рекоа дека за кредибилни извори се потребни реформи. Дури и Хан твитна дека реформите се поважни од датумот за избори. И другиот ден – одма реформи. Најважна реформа е аболиција за кривични дела поврзани со изборите.

(ВИДЕО) Филипов во „10 Минути“: Уставниот суд треба да ја запре постапката

Либертас - 26.02.2016

Со иницијативата за испитување на уставноста се сака да се либерализира Законот за помилување до таа мерка што претседателот на државата ќе може да помилува осуденици без согласност на комисијата за помилување, вели Стамен Филипов, дипломиран ...

Камбовски: Уставниот суд изврши државен удар

Либертас - 26.02.2016

Професорот Владо Камбовски реагираше на последната одлука на Уставниот суд со која се отвара можност за помилување за изборни нерегуларности. – Одлуката на Уставниот суд да поведе постапка против забраната да се помилуваат сторители на изборен ...

СДСМ од политички причини го напаѓа Уставен – сака да ги подрие институциите и да го уништи целиот систем

Денешен - 26.02.2016

Tемата за Уставниот суд е извртување и манипулација на најголемата опозициска партија СДСМ, зошто каква одлука и да донесе Уставниот суд, позитивна или негативна, тој што направил нерегуларности ќе одговара, бидејќи има строг закон кој е донесен од ...

Фикус штембил

Локално - 26.02.2016

1. Американците и Европска унија рекоа дека за кредибилни извори се потребни реформи. Дури и Хан твитна дека реформите се поважни од датумот за избори. И другиот ден – одма реформи. Најважна реформа е аболиција за кривични дела поврзани со изборите.

(ВИДЕО) Утре повторно протести пред Уставниот суд

Локално - 26.02.2016

Во понеделник, 29.02.2016 година, во 12.00 часот, АЈДЕ јавно ги повика сите граѓани на Република Македонија масовно да учествуваат на протестот пред зградата на Уставниот суд. “Ајде, во понеделник, уште еднаш јасно и громогласно да порачаме дека ние ...

СДСМ дефокусирајќи ја јавноста отвора пат за амнестија на синот на Верушевски

Република - 26.02.2016

Подметнувањата кои ги прави изминативе денови за Законот за помилување се очигледни. Луѓето од СОРОС и СДСМ порано тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно. Но, сега манипулираат и прават протести – објави Курир.

Сорос финансира протести на СДСМ против законот на СДСМ

Вечер Прес - 26.02.2016

Според мене, овој закон ќе падне на Уставен суд и тоа нема да е нешто ново, затоа што голем број на закони кои ова парламентарно мнозинство или оваа Влада ги предлага, ова парламентарно мнозинство слепо ги поддржува паѓа на Уставен суд и овој закон ...

(ВИДЕО) Блажевска, Манчевски и Димовски за одлуката на Уставниот суд во „Патот кон“

Локално - 26.02.2016

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски, новинарката Катерина Блажевска и новинарот Сашо Димовски во „Патот кон“ дебатираа за одлуката на Уставниот суд со која на претседателот му се овозможува на помилува осудени за изборни ...

Камбовски: Уставниот суд изврши државен удар

еМагазин - 26.02.2016

Професорот Владо Камбовски реагираше на последната одлука на Уставниот суд со која се отвара можност за помилување за изборни нерегуларности. "Одлуката на Уставниот суд да поведе постапка против забраната да се помилуваат сторители на изборен ...

Уставниот суд изврши државен удар!

Локално - 26.02.2016

“Одлуката на Уставниот суд да поведе постапка против забраната да се помилуваат сторители на изборен криминал е краен срам за правната професија во Македонија. Уставниот суд изврши државен удар. Ова е крај за државата”, порача проф.

ВИДЕО: Професорката Гордана Силјановска Давкова во „Вин-Вин“ за одлуката на Уставниот суд

Либертас - 26.02.2016

“Некаде помеѓу оценките за составот на Уставниот суд и оние за крај на правната држава, после вчерашните одлуки на овој суд, се прашуваме како работи Уставниот суд?” Погледајте го последното издание на Вин-Вин во кое гостуваше проф.

ТИК-ТАК: Дали Уставниот суд ќе го одбрани Уставот?

Фактор - 26.02.2016

За не повеќе од еден месец, Уставниот суд ќе донесе конечна одлука дали на претседателот ќе му дозволи да амнестира осуденици за изборна кражба, педовилија и трговија со дрога. Иницијативата за амнестирање на лица инволвирани во изборни ...

Фикус штембил

Либертас - 26.02.2016

1. Американците и Европска унија рекоа дека за кредибилни извори се потребни реформи. Дури и Хан твитна дека реформите се поважни од датумот за избори. И другиот ден – одма реформи. Најважна реформа е аболиција за кривични дела поврзани со изборите.

Ќе ја искористи ли Уставен суд последната шанса да го обели образот?

Локално - 26.02.2016

Уставен суд има уште една шанса да ја поправи скандалозната одлука кога донесе решение со кое се отвора можноста Претседателот на државата да помилува осуденици за изборни нерегуларности, сметаат дел од експертите.

Подметнувањата на СДСМ за Законот за помилување се со цел да се манипулира јавноста и да се спаси синот на Верушевски

Денешен - 26.02.2016

Подметнувањата кои ги прави изминативе денови за Законот за помилување се очигледни. Луѓето од СОРОС и СДСМ порано тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно. Но, сега манипулираат и прават протести пишува Курир.мк .

СДСМ со нападите кон Уставниот суд сака да ги сруши државноста, институциите и столбовите на суверенитетот

Пулс24 - 26.02.2016

Уставниот суд е столб на државноста и уставноста и идејата на СДСМ е да го обои политички и е во контекст на нивното сценарио на рушење на државноста, институциите и столбовите на суверенитетот.

ЛП: Уставен ги охрабрува насилниците

Фокус - 25.02.2016

Либералната партија предупредува дека тоа е вовед во дополнително разгорување на изборното насилство и нов елемент за продлабочување на кризата. - Отворањето постапка во Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за помилување во делот на ...

Денеска во 17:30 продолжува протестот пред Уставен

ТВ21 - 25.02.2016

Под мотото „Да го одбраниме Уставот од уставниот суд“, граѓанската платформа „Ајде“ и денеска во 17:30 часот, ќе излезе на протест пред оваа институција. По одлуката на Уставниот суд да овозможи помилување за изборниот криминал, а со тоа и ...

Уставниот суд го спасува „Титаник“

Утрински - 25.02.2016

Не може да има слободни избори ако нерегуларностите можат да поминат неказнето со помилување Се распарча во парампарчиња бетонот од 24 април, иако беше цврсто армиран како датум за предвремените парламентарни избори.

Се отвора сезоната за неказнивост на изборните манипулации

Deutsche Welle - 25.02.2016

Иницијативата на Уставниот Суд води кон спротивни дејства од оние кои се препорачуваат во Извештајот на Прибе: нерегуларностите да бидат откриени и процесуирани пред да се одржат наредните избори. Разлеани јајца на фасадата и црвени картони.

Движењето за Реформи – ДПА: Уставниот Суд да ја штити демократијата од прекршителите а не прекршителите од ...

Телма - 25.02.2016

Одлуката на Уставниот Суд за прифаќање на иницијатива за оценување на одредбите од Законот за помилување од 2009 година со која ќе му се овозможи на Претседателот на РМ во иднина да ги помилува лицата кои се осудени за изборни нерегуларности, за ДР ...

Тортевски: Аболиција за убиецот на старецот од Мариово

Фокус - 25.02.2016

Адвокатот Александар Тортевски, во обид да ја прикаже апсурдноста на одлуката на Уставниот суд денеска побара аболиција за сите изборни силеџии, но и за убиецот на старецот од Мариово, кој застана во одбрана на Катица Јанева - Имајки ја во предвид ...

Ќе се оценува уставноста на Законот за помилување

Вест - 25.02.2016

И змените за Законот за помилување изгласани во 2009 година, со кои Претседателот на Македонија не може да помилува лица осудени за кривични дела против изборите и гласањето, Уставниот суд ќе ги преиспитува.

Адвокатот Наумовски за Телма: Китески подговува нови иницијативи до Уставен

Телма - 25.02.2016

Адвокатот Љупчо Наумовски во чија канцеларија работи подносителот на иницијативата пред Уставен суд, дека е неуставно претседателот на државата да не може да помилува осудени лица за изборни измами и нерегуларности, Ристо Китески, во телефонска ...

Гарет се прашува на Твитер: Какви се овие вести за помилување за изборни измами?

ТВ21 - 25.02.2016

Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет се прашува на Твитер: „Какви се овие вести за помилување за изборни измами? Ова е реакција на вчерашната одлука на Уставниот суд, да прифати да ја разгледува Иницијативата за измени на Законот за ...

Гaрет: Какви се овие вести од Уставен?

Фокус - 25.02.2016

Сите амбасадори се изненадени од обидот на власта преку Уставен да се амнестира од кривичните дела. -Какви се овие вести за помилување на изборни измами? – праша британскиот амбасадор Чарлс Гарет на социјалната мрежа Твитер како реакција на одлуката ...

„Меѓаши“: Уставниот да ја преиспита иницијативата

Алсат-М - 25.02.2016

Недозволиво е помилување на педофили, велат од Првата детска амбасада „Меѓаши”. Ова е реакцијата откако Уставниот суд одлучи да расправа за измените на Законот за помилување. Ако Судот го врати старото законско решение од 2009 година, тогаш ...

Китевски: Сега ја поднесов иницијативата, бидејќи е актуелна темата

Телма - 25.02.2016

Помилувањето е уставна категорија, а не законска и од тие причини така и треба да се регулира, смета 28-годишниот адвокат од Охрид Ристо Китески, подносител на иницијативата до Уставниот суд за оценување на уставноста на Законот за помилување, која ...

Иванова до ВМРО-ДПМНЕ: Забраната ќе ви падне на Уставен

Дневник - 25.02.2016

„Со овој закон се врши упад во политичкиот систем на државата, се ограничуваат правата на претседателот да помилува сторители, што е спротивно на Уставот “. Ова е изјава на Цветанка Иванова од СДСМ во јануари 2009 година кога Предлог-законот за ...

Критики кон уставните судии

24 Вести - 25.02.2016

По вчерашната одлука на Уставниот суд експертската јавност ги критикува судиите со чии гласови се покренува постапка за оценување на уставноста на Законот за помилување, а познавачите укажуваат дека освен за изборни нерегуларности сега на ...

Експертите со порака: Уставниот суд да се издигне над партиските и индивидуалните интереси

Телма - 25.02.2016

Уставниот суд да се издигне над партиските и индивидуалните интереси и да донесе одлука со која нема да го укине Законот за помилување, порачува експертската јавност. Доколку тоа не го стори тоа ќе претставува вовед во диктатура со единствена цел ...

Втор ден протест пред Уставниот суд

24 Вести - 25.02.2016

Со танџериња лажици, свирчиња извикувајќи Нема правда нема мир над илјада граѓани и денеска излегоа на протест пред уставниот суд за да изразат незадоволство од одлуката на судот претседателот да помилува осуденици за изборни нерегуларности и друг ...

Втор ден јајца врз Уставниот суд

Фокус - 25.02.2016

Граѓани револтирани од вчерашната одлука на Уставниот суд да му дозволи на претседателот да помилува осудени за изборни измами и попладнево протестираа пред Уставниот суд. Граѓани револтирани од вчерашната одлука на Уставниот суд да му дозволи на ...

Заев и Груевски со меѓусебни обвинувања кој се плаши од избори

Телма - 25.02.2016

Изборните грабежи, поклопеното правосудство и партизираните институции беа главни причини за политичката криза во Македонија. Со одлуката на Уставниот суд, Никола Груевски многу јасно ја призна вината на своите најблиски соработници за изборните ...

Бурни реакции по одлуката на Уставниот суд

Утрински - 25.02.2016

Даниела Трпчевска „Какви се овие вести за помилување на изборни измами?“, напиша британскиот амбасадор, Чарлс Гарет, на „Твитер“, како реакција на завчерашната одлука на Уставниот суд да ја разгледува иницијативата со која повторно му се дава право ...

Крај на државата

Утрински - 25.02.2016

Владо Камбовски: Уставниот суд на Република Македонија изврши државен удар „Одлуката на Уставниот суд да поведе постапка против забраната да се помилуваат сторители на изборен криминал е краен срам за правната професија во Македонија.

Автогол на Уставниот суд

Утрински - 25.02.2016

Има ли поголем доказ за неправда, од тоа да отворите пат за аболирање на сторители на изборни манипулации, педофили, дилери... Уставниот суд и да сакаше не можеше да даде поголема потврда за политичката инструментализација на македонското судство.

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал, треба да одговара

ТВ21 - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение истакна дека стои зад измените во Законот за помилување со кои не се дозволува помилување за одредени категории осуденици како што се оние поврзани со избори, педофилија и слично.

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал, треба да одговара

Телма - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение истакна дека стои зад измените во Законот за помилување со кои не се дозволува помилување за одредени категории осуденици како што се оние поврзани со избори, педофилија и слично.

ЦИВИЛ: Уставниот суд му пресуди на Уставот

Фокус - 25.02.2016

Уставниот суд ќе му дозволи на Претседателот Ѓорѓе Иванов да амнестира осудени за изборна кражба. Поточно, со ова ќе му се дадат ингеренции за помилување на изборните криминалци на човек кој претседателската функција ја „заработил“ на нелегитимни ...

ВМРО-ДПМНЕ - Секој што сторил криминал, треба да одговара

Утрински - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение истакна дека стои зад измените во Законот за помилување со кои не се дозволува помилување за одредени категории осуденици како што се оние поврзани со избори, педофилија и слично.

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал, треба да одговара

Алсат-М - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение истакна дека стои зад измените во Законот за помилување со кои не се дозволува помилување за одредени категории осуденици како што се оние поврзани со избори, педофилија и слично.

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал, треба да одговара

Канал5 - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение истакна дека стои зад измените во Законот за помилување со кои не се дозволува помилување за одредени категории осуденици како што се оние поврзани со избори, педофилија и слично.

Одлуката на уставен и натаму предизвикува револт во јавноста

24 Вести - 25.02.2016

За поднесената иницијатива до Уставниот суд и одлуката на судот разбрав од медиумите-вели за 24 вести адвокатот Љупчо Наумовски кој ја брани екс министерката Гордана Јанкуловска во случајот Титаник и кој работи во иста канцеларија со адвокатот Ристо ...

Уставниот суд одново ќе оцени кого сe претседателот може да помилува

Дневник - 25.02.2016

Уставниот суд на вчерашна седница со мнозинство гласови ја прифати иницијативата за поведување постапка за оценување на уставноста и на законитоста на Законот за изменувањето и дополнувањето на Законот за помилувањето, донесен во 2009 година.

ЛП: Уставниот суд ги компромитира и следните избори

ТВ21 - 25.02.2016

Отворањето постапка во Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за помилување во делот на помилување лица што сториле кривични дела поврзани со изборниот процес за Либералната партија веќе значи навестување на уште поголеми слободи на ...

(ВИДЕО) Адвокатот Наумовски за Телма: Китески подговува нови иницијативи до Уставен

Репортер - 25.02.2016

Адвокатот Љупчо Наумовски во чија канцеларија работи подносителот на иницијативата пред Уставен суд, дека е неуставно претседателот на државата да не може да помилува осудени лица за изборни измами и нерегуларности, Ристо Китески, во телефонска ...

Нов протест пред Уставниот суд за одбрана на Уставот

Радио МОФ - 25.02.2016

Граѓанското движење „Ајде“ најавува втор протест денеска (25 февруари),во 17.30 часот пред Уставниот суд на Република Македонија. Протестот се организира во знак на револт од вчерашната одлуката на судиите да дозволат преиспитување на уставноста на ...

ФОТО: Тврделе дека забраната за помилување е противуставна а сега протестираат пред Уставен

Press24 - 25.02.2016

Тврделе дека измените на законот за помилување се противуставни а сега протестираат пред Уставниот Суд. СДСМ и нејзините пратеници во Собранието на 9ти јануари 2009та гласале против предлозите на министерството за правда за ограничување на правото ...

СДСМ со темата за Уставен суд прави класична манипулација

Курир - 27.02.2016

СДСМ манипулира со темата за Уставниот суд и ја извртува вистината со цел да манипулира со граѓаните на Република Македонија. Уставниот суд е столб на државноста и уставноста и идејата на СДСМ е да го обои политички и е во контекст на нивното ...

СДСМ во 2009 гласал против измените во Законот за помилувања, а денес имаат спротивен став

Сител - 25.02.2016

Прво тврделе дека измените на Законот за помилување се против уставени а сега протестираат пред уставниот суд затоа што ја прифатил иницијативата за оценување на уставноста на овој закон. СДСМ и нејзините пратеници во Собранието на 9ти јануари ...

СЛОБОДЕН УДАР Помилувањето како шлаканица

+инфо - 25.02.2016

Уставниот суд ја прифатил иницијативата Претседателот на државата да може да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, за тешки кривични дела. Со оваа одлука високата судска инстанца ѝ порача на јавноста - и домашна и странска - дека ...

ЛП: Со можноста за помилување на изборен криминал, Уставниот суд ги компромитира и следните избори

Репортер - 25.02.2016

Отворањето постапка во Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за помилување во делот на помилување лица што сториле кривични дела поврзани со изборниот процес за Либералната партија веќе значи навестување на уште поголеми слободи на ...

„Курир“: СДСМ манипулира со столбот на државноста – Уставен суд

Нетпрес - 25.02.2016

СДСМ манипулира со темата за Уставниот суд и ја извртува вистината со цел да манипулира со граѓаните на Република Македонија, пишува Курир . Уставниот суд е столб на државноста и уставноста и идејата на СДСМ е да го обои политички и е во контекст на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал, треба да одговара - таков ни беше ставот и за аболицираниот Заев

Сител - 25.02.2016

СДСМ во 2009 година кога се гласаа измените во Законот за помилување беше строго против измените со образложение дека истите биле спротивни на Уставот. СДСМ тогаш дури и ја напушти седницата во знак на револт и противење на измените на Законот кои ...

Темелко Ристески: Дно на неправдата

+инфо - 25.02.2016

Знаев дека повеќето од судиите на Уставниот суд не се од редот на истакнатите правници, како што бара членот 109, став 4 од Уставот на Република Македонија. Го знеев и тоа дека на најчесната и најпосакувана правничка позиција во Републиката тие се ...

(ВИДЕО) Заев: За изборните измами одговорност мора да има!

А1 On - 25.02.2016

Денеска сум во Кочани, поручек покасно заминувам за Штип. Целта е да се видам со граѓаните на неформални средби по парковите, по градските плоштади, по местата каде што се движи нашиот народ.

„МЕЃАШИ“ ДО УСТАВНИОТ СУД: Недозволиво е педофили да можат да бидат помилувани

Академик - 25.02.2016

Првата детска амбасада „Меѓаши” не се согласува со одлуката на Уставниот суд да расправа за измените на Законот за помилување. Од „Меѓаши“ апелираат до Уставниот суд да ја преиспита Иницијативата и алармираат за опасностите кои би можеле да настанат ...

Заев: Уставниот суд го заштитува Груевски и охрабрува нови изборни измами

Макфакс - 25.02.2016

Одлука на Уставниот суд се носи со намера да се заштити Никола Груевски и луѓето околу него за сторените изборни измами, а истовремено охрабрува нови изборни измами и нови изборни грабежи, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

(ВИДЕО) Втор ден пред Уставен ечеше: Долу гробарите на Уставот!

А1 On - 25.02.2016

Сирени, свирежи и силно тропање, луѓе што извикуваат „Мафија во робија!“, “Долу со гробарите на Уставот!“ „Оставка!“, „Апаши!“, „Вратете ги парите!“, можеше да се слушнат, попладнево пред Уставниот суд, каде втор ден, револтираните граѓани ...

И денеска протест: Пред Уставниот суд да изградиме споменик на срамот! (ФОТО)

МКД - 25.02.2016

И денеска неколку стотиЦИ граѓани протестираа пред Уставниот суд незадоволни од последната одлука за измени во Законот за помилување на претседателот да му се врати правото за аменстирање и за изборни манипулации.

Втор ден протести пред Уставен суд - барокната зграда исфарбана со јајца

Нова ТВ - 25.02.2016

Со свирежи, тропања и фрлени јајца врз зградата на Уставниот суд се одвиваше денешниот, втор по ред протест против судиите кои гласаа „за“ прифаќање на иницијативата за разгледување на Законот за помилување според која претседателот ќе може да ...

ПОДМЕТНУВАЊАТА НА СДСМ НА ДЕЛО: Првенците на СОРОС и СДСМ тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е ...

Курир - 25.02.2016

Луѓето од СОРОС и СДСМ порано тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно. Но, сега манипулираат и прават ...

Првенците на СОРОС и СДСМ тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно, сега манипулираат и ...

Press24 - 25.02.2016

Луѓето од СОРОС и СДСМ порано тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно. Но, сега манипулираат и прават протести. Текстот каде жестоко се брани правото на помилување вклучително и дела кои опфажаат изборни инциденти, е ...

ВМРО-ДПМНЕ со ист став како и во 2009 година, СДСМ фатен во уште една огромна лага

Курир - 25.02.2016

Мислењето во врска со укинување на одредбите од Законот за помилување и од Владата и од Собранието во кое мнозинство има ВМРО ДПМНЕ е негативно. СДСМ е повторно фатен во уште една огромна лага.

ВМРО-ДПМНЕ со ист став како и во 2009 година, СДСМ фатен во уште една огромна лага

Press24 - 25.02.2016

Мислењето во врска со укинување на одредбите од Законот за помилување и од Владата и од Собранието во кое мнозинство има ВМРО ДПМНЕ е негативно. СДСМ е повторно фатен во уште една огромна лага.

Го овластија претседателот да помилува вршители на „содоми и гомори“ и гревови

Репортер - 25.02.2016

Одлуката – Уставен суд да го овласти претседателот на државата да може да помилува вршители на изборни фалсификати, педофили, силувачи, осудени за меѓународен тероризам, за дела против човечност, значи официјална потврда дека: – постојната власт во ...

[Галерија] Втор протест пред Уставен за одбрана на Уставот

Радио МОФ - 25.02.2016

По втор пат попладнево граѓани и активисти се собраа Уставниот суд за да побараат оставка од судиите поради вчерашната одлуката на судот да дозволи преиспитување на уставноста на законот со кој се забранува Претседателот да помилува осуденици за ...

Охридскиот адвокат Китески ќе поднесе нова иницијатива пред Уставниот суд

OhridNews - 25.02.2016

Помилувањето е уставна категорија, а не законска и од тие причини така и треба да се регулира, смета 28-годишниот адвокат од Охрид Ристо Китески, подносител на иницијативата до Уставниот суд за оценување на уставноста на Законот за помилување, која ...

Заев: Со одлуката на Уставен суд, Груевски ја призна вината на соработниците (ВИДЕО)

+инфо - 25.02.2016

Со одлуката на Уставниот суд, Никола Груевски многу видливо и јасно ја призна вината на своите најблиски соработници за изборните измами, изјави денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев при посетата на Кочани и Штип.

Заев: Груевски се плаши од правдата, нема да дозволиме изборен криминал

Репортер - 25.02.2016

Денеска сум во Кочани, поручек подоцна заминувам за Штип. Целта е да се видам со граѓаните на неформални средби по парковите, по градските плоштади, по местата каде што се движи нашиот народ.

Заев: На 5-ти јуни промените во Македонија конечно ќе се случат

МКД - 25.02.2016

Изборните грабежи, контролираното судство и партизираните институции беа главните причини за политичката криза во Македонија. Со одлуката на Уставниот суд Никола Груевски многу видливо и јасно ја призна вината на своите најблиски соработници за ...

Тортевски: По одлуката на Уставниот суд, Иванов може прв да го помилува убиецот на старецот од Мариово

Репортер - 25.02.2016

Авокатот Александар Тортевски, во обид да ја прикаже апсурдноста на одлуката на Уставниот суд денеска побара аболиција за сите изборни силеџии, но и за убиецот на старецот од Мариово, кој застана во одбрана на Катица Јанева, пренесува Фокус .

МАНИПУЛАЦИИТЕ НА ВИДЕЛИНА: СДСМ беше против Законот што ги ограничи претседателските помилувања (ВИДЕО)

Телеграф - 25.02.2016

Во своите дискусии пратениците на СДСМ тврделе дека ваквите измени се спротивни на Уставот. Сметале дека нема основа токму овие кривични дела да бидат издвоени, објавува порталот „Курир“ СДСМ и нејзините пратеници во Собранието на 9 јануари 2009 год.

ЛП: Со можноста за помилување на изборен криминал, Уставниот суд ги компромитира и следните избори

А1 On - 25.02.2016

„Отворањето постапка во Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за помилување во делот на помилување лица што сториле кривични дела поврзани со изборниот процес за Либералната партија веќе значи навестување на уште поголеми слободи на ...

(ВИДЕО) Втор ден пред Уставен: Долу гробари на Уставот!

Репортер - 25.02.2016

Сирени, свирежи и силно тропање, луѓе што извикуваат „Мафија во робија!“, “Долу со гробарите на Уставот!“ „Оставка!“, „Апаши!“, „Вратете ги парите!“, можеше да се слушнат, попладнево пред Уставниот суд, каде втор ден, револтираните граѓани ...

Првенците на СОРОС и СДСМ тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно, сега манипулираат и ...

Нетпрес - 25.02.2016

Луѓето од СОРОС и СДСМ порано тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно. Но, сега манипулираат и прават протести, пишува „ Курир “. Порталот потсетува на текстот каде жестоко се бранеше правото на помилување вклучително и ...

ЛП: Уставниот суд може да разгори дополнително изборно насилство

Нова ТВ - 25.02.2016

Прифаќањето на иницијативата за оценката на уставноста на одредбите од Законот за помилување што се однесуваат на правото на претседателот за помилување лица кои сториле кривични дела поврзани со изборниот процес, за Либералната партија значи ...

Уставниот суд да се издигне над партиските и индивидуалните интереси!

Окно - 25.02.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија остро реагира на одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување („Службен весник на Република ...

Иницијативата за амнестирање на лица инволвирани во изборни нерегуларности поттекнува од Охрид

OhridNews - 25.02.2016

Младиот адвокат од Охрид Ристо Китески ја поднел иницијативата за амнестирање лица инволвирани во изборни нерегуларности. Тој вели дека стои зад иницијативата поднесена пред Уставниот суд оти е неуставно претседателот на државата да не може да ...

ЦИВИЛ: Уставниот суд му пресуди на Уставот

Репортер - 25.02.2016

„Уставниот суд му пресуди на Уставот. Одлуката да се поведе иницијатива против Законот за помилување, според кој се забранува помилување на осудени лица за изборен криминал, претставува отворено охрабрување на оние структури кои на криминален начин ...

ОМД: Последната одлука на Уставниот суд е голем чекор назад за државата и народот

Макфакс - 25.02.2016

Прифаќањето на иницијативата на Уставниот суд за можноста за помилување по основ на низа различни сторени кривични дела вклучувајќи и изборни нерегуларности е голем чекор назад за државата и македонскиот народ, порачуваат од ОМД.

Цивил: Уставниот суд му пресуди на Уставот

+инфо - 25.02.2016

Уставниот суд му пресуди на Уставот. Одлуката да се поведе иницијатива против Законот за помилување, според кој се забранува помилување на осудени лица за изборен криминал, претставува отворено охрабрување на оние структури кои на криминален начин ...

ВМРО-ДПМНЕ: Неможе да има помилување за дела поврзани со избори и педофилија – СДСМ продолжува да манипулира

Нетпрес - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ и во 2009-тата и сега стои зад измените во Законот за помилување кои беа предложени до Уставниот суд. Со тие измени се предвиде да не може да има помилување за одредени категории осуденици како оние на кои им одредена казна за дела ...

ХЕЛСИНШКИ КОМИТЕТ: Уставниот суд да се издигне над партиските интереси

Академик - 25.02.2016

Според Хелсиншки, измените од 2009 година биле донесени заради заштита на јавниот интерес и процесот на демократизација, како и заради поголема правна сигурност на граѓаните, како темелна вредност на уставниот поредок на Република Македонија.

ФСП: Скандалозната одлука на Уставниот суд е вовед во нерегуларни избори

Репортер - 25.02.2016

„Форумот на слободоумни патриоти ја осудува вчерашната одлука на Уставниот суд на Република Македонија. Сакаме да ги потсетиме судиите дека тие треба да бидат чувари на Уставот, а не со своите одлуки директно да го рушат Уставниот поредок на ...

ФСП: Скандалозната одлука на Уставниот суд е вовед во нерегуларни избори

А1 On - 25.02.2016

„Форумот на слободоумни патриоти ја осудува вчерашната одлука на Уставниот суд на Република Македонија. Сакаме да ги потсетиме судиите дека тие треба да бидат чувари на Уставот, а не со своите одлуки директно да го рушат Уставниот поредок на ...

Движењето за Реформи-ДПА: Уставниот Суд сака да ја блокира работата на СЈО

Нова ТВ - 25.02.2016

Одлуката на Уставниот Суд за прифаќање на иницијатива за оценување на одредбите од Законот за помилување од 2009 година со која ќе му се овозможи на Претседателот на РМ во иднина да ги помилува лицата кои се осудени за изборни нерегуларности, за ДР ...

ДР - ДПА: Уставниот суд ги штити прекршителите од демократијата

+инфо - 25.02.2016

Одлуката на Уставниот суд за прифаќање на иницијатива за оценување на одредбите од Законот за помилување од 2009 година со која ќе му се овозможи на претседателот на РМ во иднина да ги помилува лицата кои се осудени за изборни нерегуларности, за ...

ФСП: Одлуката на уставен е вовед во нови нерегуларни избори

+инфо - 25.02.2016

Форумот на слободоумни патриоти (ФСП) соопшти дека ја осудува вчерашната одлука на Уставниот суд и ги потсетува судиите дека тие треба да бидат чувари на Уставот, а не со своите одлуки директно да го рушат уставниот поредок на Република Македонија и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Ние сме за тоа претседателот да нема право на помилување за изборни манипулации

МКД - 25.02.2016

Ние остануваме на ставот дека секој што сторил каков било криминал треба да одговара. Таков беше ставот и кога обвинетиот криминалец Зоран Заев беше аболициран од страна на Бранко Црвенковски, соопшти ВМРО-ДПМНЕ.

Продолжуваат протестите пред Уставен суд

Нова ТВ - 25.02.2016

По одлуката на Уставниот суд да овозможи аболиција за изборниот криминал, а со тоа и ослободување од одговорност на функционерите на ВМРО ДПМНЕ и на ДУИ, за кои Специјалното обвинителство веќе започна истраги, денеска одново граѓаните ќе ...

Втор ден протест пред Уставен суд (ГАЛЕРИЈА)

+инфо - 25.02.2016

Граѓанската платформа АЈДЕ! втор ден денеска протестира пред Уставен суд, во знак на револт од прифаќањето на иницијативата за измена на Законот за помилување, со која се овозможува да се помилуваат лица осудени за изборен криминал.

Денеска нов протест пред Уставниот суд

Капитал - 25.02.2016

Граѓанската платформа Ајде за денеска во 17.30 часот најави нов протест пред Уставниот суд на кој ќе се ирази револтот од вчерашната одлука на Уставниот суд, со која на претседателот на државата му се дозволува да може да помилува осуденици за ...

Поттик за изборен криминал

Р.С.Европа - 25.02.2016

Најновата одлука на Уставниот суд, порака до сите кои направиле некаков изборен криминал дека владејачката структура има инструменти што ќе ги заштити од затвор. Не само што со одлуката на уставните судии да поведат постапка за оценување на измените ...

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал, треба да одговара

Сител - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение истакна дека стои зад измените во Законот за помилување со кои не се дозволува помилување за одредени категории осуденици како што се оние поврзани со избори, педофилија и слично.

ЛП: Уставниот суд ги компромитира и следните избори

+инфо - 25.02.2016

Отворањето постапка во Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за помилување во делот на помилување лица што сториле кривични дела поврзани со изборниот процес за Либералната партија веќе значи навестување на уште поголеми слободи на ...

Амбасадорот Гарет на Твитер:Какви се овие вести за помилување на изборни измами?

Нова ТВ - 25.02.2016

- Какви се овие вести за помилување на изборни измами?, праша британскиот амбасадор Чарлс Гарет на социјалната мрежа Твитер претпладнево, како реакција на вчерашната одлука на Уставниот суд да прифати да ја разгледува иницијативата за измени на ...

Амбасадорот Гарет: Какви се овие вести за помилување на изборна измама?

А1 On - 25.02.2016

Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет, препладнево на својот Твитер профил напиша: „Какви се овие вести за овозможување на помилување за изборна измама?“ Оваа реакција на амбасадорот Гарет следува по вчерашната одлука на Уставниот суд да ...

Гарет: Какви се овие вести за помилување за изборни измами?

+инфо - 25.02.2016

Британскиот амбасадор во Скопје, Чарлс Гарет, враќајќи се во земјава, на својот профил на Твитер напиша: Какви се овие вести за оневозможување помилување за изборни ...

Тортевски: Иванов може прв да го помилува убиецот на старецот од Мариово

+инфо - 25.02.2016

Авокатот Александар Тортевски, во обид да ја прикаже апсурдноста на одлуката на Уставниот су,д денеска побара аболиција за сите изборни силеџии, но и за убиецот на старецот од Мариово, кој застана во одбрана на Катица Јанева, пренесува Фокус .

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што направил криминал, треба да одговара

Репортер - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение истакна дека стои зад измените во Законот за помилување со кои не се дозволува помилување за одредени категории осуденици како што се оние поврзани со избори, педофилија и слично.

Британскиот амбасадор на Твитер: Што е ова со амнестијата за изборни измами?

МКД - 25.02.2016

„Што се овие информации за активирање на амнестијата за изборни измами?" Ова прашање денеска го постави Чарлс Гарет, британскиот амбасадор во Македонија по враќањето од Лондон. Гарет во Лондон имал средба со министерот за Европа, Дејвид Лидингтон.

Цаца Николовска: Обвинетите во „Титаник“ ќе си се спасуваат „по закон и по устав“

+инфо - 25.02.2016

Уставот вели дека претседателот на државата помилува или аболицира граѓани со законски основи кои му се одредени и напишани. Законодавецот во 2009 година одредил дека тој не може да помилува или аболицира граѓани, на пример, кои сториле кривично ...

ЛП: Уставниот суд ги компромитира и следните избори и ја продлабочува кризата

МКД - 25.02.2016

Одлуката на Уставниот суд да отвори постапка за Законот за помилување навестува уште поголеми слободи на насилниците во изборниот процес, смета Либералната партија. Прифаќањето на иницијативата за оценката на уставноста на одредбите од Законот за ...

ЦИВИЛ: Уставниот суд му пресуди на Уставот

А1 On - 25.02.2016

„Уставниот суд му пресуди на Уставот. Одлуката да се поведе иницијатива против Законот за помилување, според кој се забранува помилување на осудени лица за изборен криминал, претставува отворено охрабрување на оние структури кои на криминален начин ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во 2009 година беше против забраната за помилување

+инфо - 25.02.2016

СДСМ во 2009 година кога се гласаа измените во Законот за помилување беше строго против измените со образложение дека истите биле спротивни на Уставот, реагира ВМРО-ДПМНЕ. „СДСМ тогаш дури и ја напушти седницата во знак на револт и противење на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал, треба да одговара

А1 On - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение истакна дека стои зад измените во Законот за помилување со кои не се дозволува помилување за одредени категории осуденици како што се оние поврзани со избори, педофилија и слично.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во 2009 година гласаше против Законот за помилувања

Макфакс - 25.02.2016

СДСМ во 2009 година кога се гласаа измените во Законот за помилување беше строго против измените со образложение дека истите биле спротивни на Уставот, при што ја напушти седницата во знак на револт и противење на измените на Законот кои ги предложи ...

Ќулавкова: Демохристијанската ДПМНЕ допушти уставна одлука за злодела против народот

+инфо - 25.02.2016

Одлуката - Уставен суд да го овласти претседателот на државата да може да помилува вршители на изборни фалсификати, педофили, силувачи, осудени за меѓународен тероризам, за дела против човечност, значи официјална потврда дека: - постојната власт во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Не може да има помилување за дела поврзани со избори и педофилија – СДСМ продолжува да манипулира

Република - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ и во 2009-тата и сега стои зад измените во Законот за помилување кои беа предложени до Уставниот суд. Со тие измени се предвиде да не може да има помилување за одредени категории осуденици како оние на кои им одредена казна за дела ...

ВМРО-ДПМНЕ обвини дека СДСМ има најголем интерес од одлуката на Уставниот суд

Фактор - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ реагираше на изјавата на портпаролот на опозицијата, Петре Шилегов, во која судиите кои гласаа „за“ претседателот да може да помилува осуденици за изборен криминал, тој ги нарече послушници на владејачката партија.

Порано тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно, а сега организираат протести

Пулс24 - 25.02.2016

Луѓето од СОРОС и СДСМ порано тврдеа дека ограничувањето на правото за помилување е противуставно. Но, сега манипулираат и прават протести. Текстот каде жестоко се брани правото на помилување вклучително и дела кои опфаќаат изборни инциденти, е ...

Ристо Китевски – соработник на адвокатот на Јанкулоска и Темелко е иницијаторот до Уставен суд

Локално - 25.02.2016

Адвокатот којшто ја поднел иницијативата до Уставниот суд е соработник во адвокатската канцеларија на Љубчо Наумовски, познат адвокат од Охрид којшто во процесот „Титаник“ покренат од Јавното обвинителство е дел од адвокатскиот тим на поранешната ...

Тортевски: Аболиција за убиецот на старецот од Мариово

Канал 77 - 25.02.2016

Адвокатот, Александар Тортевски во обид да ја прикаже апсурдноста на одлуката на Уставниот суд денеска побара аболиција за сите изборни силеџии, но и за убиецот на старецот од Мариово, кој застана во одбрана на Катица Јанева – пренесува Фокус.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ во 2009 година гласаше против Законот за помилувања

Точка - 25.02.2016

СДСМ во 2009 година кога се гласаа измените во Законот за помилување беше строго против измените со образложение дека истите биле спротивни на Уставот, при што ја напушти седницата во знак на револт и противење на измените на Законот кои ги предложи ...

ЦИВИЛ: Уставниот суд му пресуди на Уставот

Либертас - 25.02.2016

Уставниот суд му пресуди на Уставот. Одлуката да се поведе иницијатива против Законот за помилување, според кој се забранува помилување на осудени лица за изборен криминал, претставува отворено охрабрување на оние структури кои на криминален начин ...

Во 17.30 часот втор ден протест за одбрана на Уставот

Локално - 25.02.2016

Граѓанското движење „Ајде“ најави втор протест денеска (25 февруари),во 17.30 часот пред Уставниот суд на Република Македонија. Протестот се организира во знак на револт од вчерашната одлуката на судиите да дозволат преиспитување на уставноста на ...

„Меѓаши“: Уставниот да ја преиспита иницијативата, ако се помилува педофил сите ќе бидат соучесници

Локално - 25.02.2016

Недозволиво е помилување на педофили, велат од Првата детска амбасада во светот „Меѓаши”-информира Алсат . Ова е реакцијата откако Уставниот суд одлучи да расправа за измените на Законот за помилување.

Тортевски: По одлуката на Уставниот суд, Иванов може прв да го помилува убиецот на старецот од Мариово

Бриф - 25.02.2016

Адвокатот Александар Тортевски, во обид да ја прикаже апсурдноста на одлуката на Уставниот суд денеска побара аболиција за сите изборни силеџии, но и за убиецот на старецот од Мариово, кој застана во одбрана на Катица Јанева, пренесува Фокус .

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал, треба да одговара

еМагазин - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение истакна дека стои зад измените во Законот за помилување со кои не се дозволува помилување за одредени категории осуденици како што се оние поврзани со избори, педофилија и слично.

СДСМ во 2009 година беше против забраната за помилување

Вечер Прес - 25.02.2016

Тоа е лицемерието и тоа е деструктивната ниска политика поради која СДСМ никогаш нема да ја добие поддршката од граѓаните, велат од владејачката партија СДСМ во 2009 година кога се гласаа измените во Законот за помилување беше строго против измените ...

ФСП: Скандалозната одлука на Уставниот суд е вовед во нерегуларни избори

Канал 77 - 25.02.2016

Сакаме да ги потсетиме судиите дека тие треба да бидат чувари на Уставот, а не со своите одлуки директно да го рушат Уставниот поредок на Република Македонија и да поддржуваат и поттикнуваат кршење на основните Уставни вредности – истакнува Форумот ...

Британскиот амбасадор во Македонија праша за одлуката на Уставен суд

Кумановски м. - 25.02.2016

Чарлс Гарет, амбасадор на Велика Британија во Македонија, на својот профил на социјалната мрежа Твитер, праша за најновата одлука на Уставен суд, со што се даде повторна можност, осудените за изборни нерегуларности да може да бидат помилувани од ...

Кој ја поднесе инцијативата пред Уставниот суд за помилување за изборни нерегуларности

еМагазин - 25.02.2016

Адвокатот од Охрид, Ристо Китески ја поднесе инцијативата пред Уставниот суд за помилување на осудени лица за изборни измами и нерегуларности. Вчера оваа инцијатива беше прифатена од Судот.

Гарет на Твитер: Какви се овие вести за помилување на изборни измами?

Локално - 25.02.2016

Британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет пред неколку часа на социјалната мрежа Твитер праша : „Какви се овие вести за помилување на изборни измами?“, како реакција на вчерашната одлука на Уставниот суд да прифати да ја разгледува ...

СДСМ протестираше пред Уставен – против сопствениот закон

Вечер Прес - 25.02.2016

Стенограмите од оваа седница покажуваат дека пратениците согласно партискиот став биле против измените на Законот за помилување. На листата се наоѓаат имињата на пратеничката Цветанка Иванова, Јани Макрадули, Андреј Петров, Марјанчо Николов и други.

Уставен суд да го овласти претседателот на државата да може да помилува вршители на изборни фалсификати, педофили, ...

Либертас - 25.02.2016

Одлуката – Уставен суд да го овласти претседателот на државата да може да помилува вршители на изборни фалсификати, педофили, силувачи, осудени за меѓународен тероризам, за дела против човечност, значи официјална потврда ...

Уставен суд да го овласти претседателот на државата да може да помилува вршители на изборни фалсификати, педофили, ...

Локално - 25.02.2016

Одлуката – Уставен суд да го овласти претседателот на државата да може да помилува вршители на изборни фалсификати, педофили, силувачи, осудени за меѓународен тероризам, за дела против човечност, значи официјална потврда дека: – постојната власт во ...

ОМД: Последната одлука на Уставниот суд е голем чекор назад за државата и народот

Точка - 25.02.2016

Прифаќањето на иницијативата на Уставниот суд за можноста за помилување по основ на низа различни сторени кривични дела вклучувајќи и изборни нерегуларности е голем чекор назад за државата и македонскиот народ, порачуваат од ОМД.

(ВИДЕО) Заев: За изборните измами одговорност мора да има!

Локално - 25.02.2016

Денеска сум во Кочани, поручек покасно заминувам за Штип. Целта е да се видам со граѓаните на неформални средби по парковите, по градските плоштади, по местата каде што се движи нашиот народ.

Со тенџериња, тапани и тракатанци во 17.30 на протест пред Уставен суд

Канал 77 - 25.02.2016

И денеска протест пред Уставен суд. Граѓанската платформа „АЈДЕ“ вечерва во 17.30 часот, исто како и вчера, ќе го почне протестот преку кој ќе го искаже револтот од прифаќањето на иницијативата за измена на Законот за помилување, со која се ...

Вечерва во Win-Win професорите Силјановска и Калајџиев за работата на Уставниот суд

Либертас - 25.02.2016

Кој ќе го оценува Уставниот? Покажува ли Уставниот суд дека се’ повеќе е дел од целокупното општествено и правно ерозирање на нормите, вредностите и владеењето на правото? Ја знаат ли судиите на Уставниот суд важноста на улогата ‘заштитници на ...

ФСП: Скандалозната одлука на Уставниот суд е вовед во нерегуларни избори

Либертас - 25.02.2016

„Форумот на слободоумни патриоти ја осудува вчерашната одлука на Уставниот суд на Република Македонија. Сакаме да ги потсетиме судиите дека тие треба да бидат чувари на Уставот, а не со своите одлуки директно да го рушат Уставниот поредок на ...

Герет: Какви се овие вести за помилување на изборни измами?

Фактор - 25.02.2016

Британскиот амбасадор Рарлс Гарет на социјалната мрежа Твитер реагираше на одлуката на Уставниот суд да прифати да ја разгледува иницијативата за измени на Законот за помилување, со која повторно му се дава право на претседателот на државата да ...

ЛП: Уставниот суд ги компромитира и следните избори со можноста за помилување на изборен криминал

Либертас - 25.02.2016

„Отворањето постапка во Уставниот суд за оценка на уставноста на Законот за помилување во делот на помилување лица што сториле кривични дела поврзани со изборниот процес за Либералната партија веќе значи навестување на уште поголеми слободи на ...

(ВИДЕО) Заев: За изборните измами одговорност мора да има!

Бриф - 25.02.2016

Денеска сум во Кочани, поручек покасно заминувам за Штип. Целта е да се видам со граѓаните на неформални средби по парковите, по градските плоштади, по местата каде што се движи нашиот народ.

Адвокатот Наумовски за Телма: Китески подговува нови иницијативи до Уставен

Либертас - 25.02.2016

Адвокатот Љупчо Наумовски во чија канцеларија работи подносителот на иницијативата пред Уставен суд, дека е неуставно претседателот на државата да не може да помилува осудени лица за изборни измами и нерегуларности, Ристо Китески, во телефонска ...

Британскиот амбасадор изненаден: Што е ова со амнестијата за изборни измами?

Бриф - 25.02.2016

Само што слета во Скопје, по средбата во Лондон со министерт за Европа, Дејвид Лидингтон, британскиот амбасадор во Македонија, Чарлс Гарет, со слика од скопскиот аеродром „твитна“ прашање „Што се овие информации за активирање на амнестијата за ...

(ВИДЕО) Заев: За изборните измами одговорност мора да има!

еМагазин - 25.02.2016

Да потсетам дека Изборните грабежи, поклопеното судството и партизираните институции беа главните причини за политичката криза во Македонија, порача денеска лидерот на СДСМ, Зоран Заев од Кочани.

(ВИДЕО) Заев: Со пречистен список и регулација на медиумите на 5 јуни промените во Македонија конечно ќе се случат

Либертас - 25.02.2016

Изјава за медиуми на Зоран Заев, претседател на СДСМ: Денеска сум во Кочани, поручек покасно заминувам за Штип. Целта е да се видам со граѓаните на неформални средби по парковите, по градските плоштади, по местата каде што се движи нашиот народ.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ лаже дека нашата партија стои зад одлуките на Уставен суд

Локално - 25.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ стои зад измените, а не зад одлуките, во Законот за помилување што беа предложени до Уставниот суд во 2009 година со кои е предвидено да не може да има помилување за одредени категории осуденици, како тие на кои им е одредена казна за ...

Протест пред Уставниот суд: „Мафија на робија“, „Оставка“, „Има Грујо – нема мир“.

Локално - 25.02.2016

Удирајќи во тенџериња и лонци група граѓани денеска повторно се собраа пред Уставниот суд да го искажат незадоволството од одлуката на судот да ја разгледа иницијативата за промена на законот за помилување кој предвидува да може да се помилуваат и ...

Дури и Фрчкоски се чуди на СДСМ за ставовите за помилувањето

Република - 25.02.2016

Дебатата за можноста за помилување на претседателот се чини дека е омилена на СДСМ, а ставовите се менуваат според моментите, односно дадените услови. На пример, кога претседател на државата беше Борис Трајковски, СДСМ во 2003 година со помош на ...

Тортевски: По одлуката на Уставниот суд, Иванов може прв да го помилува убиецот на старецот од Мариово

Либертас - 25.02.2016

Адвокатот Александар Тортевски, во обид да ја прикаже апсурдноста на одлуката на Уставниот суд денеска побара аболиција за сите изборни силеџии, но и за убиецот на старецот од Мариово, кој застана во одбрана на Катица Јанева, пренесува Фокус .

Втор ден протести пред Уставен суд

Фактор - 25.02.2016

Граѓаните и денеска протестираа пред Уставниот суд, поради на неговата одлука да да прифати да ја разгледува иницијативата за измени на Законот за помилување, со која повторно му се дава право на претседателот на државата да помилува лица осудени за ...

СДСМ во 2009 година кога се гласаа измените во Законот за помилување беше строго против измените

Пулс24 - 25.02.2016

СДСМ во 2009 година кога се гласаа измените во Законот за помилување беше строго против измените со образложение дека истите биле спротивни на Уставот. СДСМ тогаш дури и ја напушти седницата во знак на револт и противење на измените на Законот кои ...

Гарет зачуден: Каква е оваа вест за овозможување помилување за изборни измами?

Либертас - 25.02.2016

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет, на својот Твитер профил ја искоментира одлуката на Уставниот суд со која претседателот на државата ќе може да помилува лица осудени за кривични дела поврзани со изборни измами и манипулации.

(ВИДЕО) „Долу гробарите на Уставот“ – ечи пред Уставниот суд

Либертас - 25.02.2016

Сирени, свирежи и силно тропање, луѓе што извикуваат „Мафија во робија!“, “Долу со гробарите на Уставот!“ „Оставка!“, „Апаши!“, „Вратете ги парите!“, можеше да се слушнат, попладнево пред Уставниот суд, каде втор ден, револтираните граѓани ...

(ВИДЕО) Блажевска, Манчевски и Димовски за одлуката на Уставниот суд во „Нов пат“

Либертас - 25.02.2016

Потпретседателот на СДСМ Дамјан Манчевски, новинарката Катерина Блажевска и новинарот Сашо Димовски во„Нов пат“ на ТВ Шења дебатираа за одлуката на Уставниот суд со која на претседателот му се овозможува на помилува осудени за изборни ...

Адвокатот Китески: Иницијативата за помилувања е лично моја

Бриф - 25.02.2016

Стојам зад иницијативата поднесена пред Уставниот суд дека е неуставно претседателот на државата да не може да помилува осудени лица за изборни измами и нерегуларности, изјави во телефонски разговор за Телма младиот адвокат од Охрид Ристо Китески.

Деструктивно однесување и агресија: СДСМ манипулира со столбот на државноста- Уставен суд

Lider - 25.02.2016

СДСМ со ваквото подметнување и неискрен однос има за цел да ја држи темата актуелна и да се претстави како душегрижник. СДСМ и нејзините пратеници во Собранието на 9-ти јануари 2009-та гласале против предлозите на Министерството за правда за ...

Преку Иванов до неказнивост за местачи на избори

Призма - 24.02.2016

Уставниот суд со 5 гласа „за“ и 4 „против“ прифати да расправа дали да му даде дозвола на претседателот Ѓорге Иванов да има право да помилува, но и да ослободува од кривично гонење лица кои сториле изборни измами.

Граѓани фрлаа јајца кон зградата на Уставен суд

24 Вести - 24.02.2016

Револтирани граѓани се собраа пред зградата на уставен суд. Протестираат поради одлуката со која судиите му овозможија на претседателот на државата да има право да помилува лица кои сториле изборни измами.

Ни останува само улицата

Фокус - 24.02.2016

Уставниот суд индиректно ги потврди сите сомнежи дека осомничените во случајот ,,Титаник’’се виновни за изборен криминал. На овој начин се подготвува институционален терен за помилување на челниците на ДПМНЕ кои се до гуша удавени во криминал.

Протест пред Уставен суд: Бандо криминална, судска мафија, нема да ви помине, ќе одговарате!

ТВ21 - 24.02.2016

„Мафија на робија“, „Нема правда нема мир“ „Бандо криминална“, „Партиски судии“, „Судска мафија ќе одговарате“, „Оставка“, „Нема да ви помине“, беа само дел од паролите кои стотици граѓани ги извикуваа пред Уставниот суд.

Со јајца против одлуката на уставниот суд

Телма - 24.02.2016

Со табла јајца против одлуката на Уставен. Неколку стотини граѓани го изразија револтот од одлуката на петте судии, Уставниот суд да ја разгледува можноста претседателот на државата да може да помилува и за изборни нерегуларности.

Китески за Телма: Стојам зад иницијативата за помилувањата

Телма - 24.02.2016

-Стојам зад иницијативата за помилувања за изборни дела која ја поднесов до Уставниот суд, изјави вечерва за Телма, адвокатот Ристо Китевски од Адвокатската канцеларија Нумовски од Охрид. Китевски наведува дека секој има право да поднесе иницијатива ...

Соработник на адвокатот на Јанкулоска ја поднел иницијативата до Уставен

Фокус - 24.02.2016

Китевски во изјава за Телма рече дека стои зад иницијативата која ја поднел и дека секој има право да поднесе иницијатива до Уставниот суд, доколку смета дека неговото барање е издржано. Адвокатот којшто ја поднел иницијативата до Уставниот суд ...

СДСМ со реакција за одлуката на Уставен

Алсат-М - 24.02.2016

Одлуката на Уставниот суд да поведе постапка за оценување на уставноста на измените на законот за помилување од 2009-тата е признание за изборните измами на власта смета СДСМ. Според пратеникот и партиски портпарол Шилегов, мотивот за ваквата одлука ...

Китески за Телма: Иницијативата за помилувања е лично моја

Телма - 24.02.2016

Стојам зад иницијативата поднесена пред Уставниот суд дека е неуставно претседателот на државата да не може да помилува осудени лица за изборни измами и нерегуларности, изјави во телефонски разговор за Телма младиот адвокат од Охрид Ристо Китески.

ПДП: Уставен суд отвора пат за изборни нерегуларности

Фокус - 24.02.2016

Од партијата тврдат дека таквата иницијатива е во спротивност со Извештајот на Прибе за обврската да се оддели државата од партијата и да не се применува селективната правда во земјава. Партијата за демократски просперитет (ПДП) смета дека ...

Уставен суд ја прифати иницијативата за помилување за изборни измами

Фокус - 24.02.2016

Иницијативата поднесена од адвокат на 02 февруари помина со 5 гласа „за“ и 4 „против“ Уставниот суд денеска експресно на седница ја прифати иницијативата претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности.

„АЈДЕ“: Протест во 17:30 пред Уставен суд

ТВ21 - 24.02.2016

Граѓанската иницијатива „АЈДЕ“ со експресна реакција на одлуката на Уставниот суд со која претседателот ќе може да помилува лица осудени за изборни измами. „Уставниот суд денеска застана во одбрана на криминалците од власта кои местеле избори.

Трајанов: Одлуката на Уставниот суд е политички мотивирана, легализира изборен фалсификат

Фокус - 24.02.2016

Според него, по денешната одлука Уставниот суд создава законска можност за легализација на фалсификување на правото на глас и изборен грабеж Откако денеска Уставниот суд донесе одлука претседателот да може да ги помилува оние кои уествувале во ...

Уставниот суд поведе постапка за измените на Законот за помилување

Канал5 - 24.02.2016

Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка за уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Според измените и дополнувањето на Законот, претседателот на РМ помилување не може да даде на ...

ЛДП и ДС против одлуката на Уставниот за Законот за помилување

Телма - 24.02.2016

Либерално демократската партија смета дека одлуката на Уставен суд да поведе постапка за уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување е недемократска. - За ЛДП, овој чин е уште една потврда за спрегата меѓу извршната ...

СДСМ: Одлуката на Уставен суд е признание за изборни измами

Канал5 - 24.02.2016

СДСМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, власта ја признала вината на своите најблиски соработници за изборните измами.

ДС - Одлуката на Уставен за Законот за помилување е спротивна на Уставот

Утрински - 24.02.2016

Демократскиот сојуз смета дека одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување е политички мотивирана, спротивна на Уставот и претставува класична злоупотреба на функцијата судија.

Хелсиншки: Уставниот суд да се издигне над партиските и индивидуалните интереси

Телма - 24.02.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија остро реагира на одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување („Службен весник на Република ...

СДСМ: Одлуката на Уставен суд е признание за изборни измами

Телма - 24.02.2016

СДСМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, власта ја признала вината на своите најблиски соработници за изборните измами.

Уставен денеска расправа за смена на Законот за помилување на изборни нерегуларности

ТВ21 - 24.02.2016

Уставниот суд денеска расправа по иницијативата за оценување дали законот за помилување е во согласност со Уставот. Меѓу другото, законот предвидува претседателот на државата да не може да амнестира лица кои се осудени за кривични дела поврзани со ...

Сите ќе имаат право на помилување

Телма - 24.02.2016

Осудените за кривични дела против изборите, против здравјето на населението, за злоупотреба на деца, за производство и промет на дроги, за дела против човечноста и осудените од меѓународни судови ќе добијат право на помилување.

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Шилегов

Утрински - 24.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ е партијата која и покрај противењето на СДСМ во 2009 година ги предложи измените во Законот за помилување. Со тие измени се предвиде да не може да има помилување за одредени категории осуденици како оние на кои им одредена казна за дела ...

Уставен ќе ја разгледува иницијативата за помилување за изборни измами

Алсат-М - 24.02.2016

Уставниот суд ќе ја разгледува уставноста на измените во Законот за помилување кои беа донесени во 2009 година. Пет судии беа „за“, а четири „против“ отварањето на постапката за оценка. Ова значи дека ако судиите ги укинат измените на Законот, ...

И денеска протести пред Уставниот суд

Фокус - 24.02.2016

Ние граѓаните нема да дозволиме крадците на нашите животи, преку партиски узурпираниот Уставен суд да си ги спасат своите злосторничко-криминални „кожи“ од издржување на заслужените затворски казни.

Уставен пресече, Иванов ќе може да помилува лица кои сториле изборни измами

24 Вести - 24.02.2016

Со 5 гласа за и четири против Уставните судии го вратија правото на претседателот на државата за помилување на изборни нерегуларности. Уставните судии оценија дека ќе поведат постапка за укинување на Законот за помилување, а на една од следните ...

ЛДП - Одлуката на Уставниот суд за Законот за помилување е недемократска

Утрински - 24.02.2016

Либерално демократската партија смета дека одлуката на Уставен суд да поведе постапка за уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување е недемократска. - За ЛДП, овој чин е уште една потврда за спрегата меѓу извршната ...

СДСМ - Одлуката на Уставен суд е признание за изборни измами

Утрински - 24.02.2016

СДСМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, власта ја признала вината на своите најблиски соработници за изборните измами.

Уставниот суд ќе поведе постапка за укинување на Законот за помилување

24 Вести - 24.02.2016

Уставниот суд даде зелено светло за промена на Законот за помилување, со кој повторно ќе му се даде право на претседателот да помилува лица осудени за изборни нерегуларности. Иницијативата експресно се најде на дневен ред.

Претседателот ќе може да помилува осудени за изборни измами

Утрински - 24.02.2016

Гордана Дувњак Уставниот суд му отвори пат на претседателот на државата да може да помилува осудени лица за изборни нерегуларности. Со 5 гласа „за“ и 4 „против“, поведена е иницијатива за оценување на уставноста на измените во Законот за помилување ...

Партиите за одлуката на Уставен суд

24 Вести - 24.02.2016

Одлуката која Уставниот суд ја донесе е само уште едно признание за изборните измами, изјави на денешната прес конференција, портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, откако Уставниот суд донесе одлука за поведување постапка за изменување и дополнување на ...

Граѓаните на протест- бараат оставки од уставните судии

Телма - 24.02.2016

Неколку стотини граѓаните се собраа попладнево пред Уставниот суд на Република Македонија после , според нив срамната одлука на Уставниот суд за поведување постапка за Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување.

Шилегов: Одлуката на Уставниот суд е признание за изборните измами

Фокус - 24.02.2016

Порпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, попладнево реагираше на одлуката на Уставниот суд според која претседателот на државата ќе може да помилува осудени за изборни измами. Порпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, попладнево реагираше на одлуката на ...

ДПМНЕ: Се сомневаме дека СДСМ има најголем интерес од одлуката на Уставниот суд

Фокус - 24.02.2016

Според партијата, тие останувале на ставот секој што направил криминално дело да одговара и се сомневале дека од ваквата одлука на Уставниот суд најголем интерес има СДСМ. ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираше на изјавата на Шилегов дека судиите кои гласале ...

ОМД: Се надеваме дека Иванов нема да помилува осудени за изборни измами

Фокус - 24.02.2016

Според ОМД, денешното прифаќање на иницијативата на Уставниот суд за можноста за помилување по основ на низа различни сторени кривични дела вклучувајќи и изборни нерегуларности е голем чекор назад за државата и македонскиот народ.

Срамно решение на Уставниот суд

Телма - 24.02.2016

Срамно е решението на Уставниот суд да се поведе постапка за преиспитување на уставноста на Законот за помилување. Ова е ставот на дел од поранешните уставни судии или пак професори по уставно право со кои разговараше Телма.

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал да одговара

24 Вести - 24.02.2016

За одлуката на Уставен суд да ја прифати иницијативата Претседателот на државата да може да помилува лица кои сториле изборни измами реагираше ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-ДПМНЕ е партијата која и покрај противењето на СДСМ во 2009 година ги предложи измените ...

„Судии мафија“: Граѓаните бараа оставки од уставните судии

Фокус - 24.02.2016

Неколку стотици граѓани во попладнево се собраа на протест пред Уставниот суд да го изразат револтот за како што велат, срамната одлука на Судот претседателот на државата да може да помилува осудени за изборни измами.

Уставен ја прифати иницијативата за помилување за изборни нерегуларности

ТВ21 - 24.02.2016

Ако Уставниот суд така одлучи, тогаш во иднина претседателот на државата повторно ќе има можност да помилува луѓе осудени за кривични дела кои се однесуваат на изборни манипулации, кражба и измами.

Иницијативата за помилување изборни нерегуларности доби зелено зветло

Нетпрес - 24.02.2016

Уставниот суд, со пет гласа „за“ и четири “против, ја изгласа измената во Законот за помилување, со која повторно му се дава право на претседателот да помилува лица осудени за изборни нерегуларности.

ВМРО-ДПМНЕ помилуј, Иванов помилуј, Господи помилуј!

+инфо - 24.02.2016

Уставните судии на Македонија денеска одлучија да започнат постапка за утврдување на уставноста која се однесува на владината одлука од декември 2009 година, донесена од актуелната влада на ВМРО-ДПМНЕ која на шефот на државата, во случајот Ѓорѓе ...

Кои се судиите што даваат „амин“ за помилување на изборниот криминал

А1 On - 24.02.2016

Елена Гошева претседателката на Уставен суд, потоа судиите Никола Ивановски, Јован Јосифовски, Вангелина Маркудова и Владимир Стојановски, се петтмината доволни за мнозинство во Судот кои дадоа амин за покренување на постапка и најверојатно и ...

Шилегов: Одлуката на Уставниот суд е признание за изборните измами на власта

Нова ТВ - 24.02.2016

Портпаролот на СДСМ и пратеник во Собранието, Петре Шилегов денеска изјави дека одлуката која денеска ја донесе Уставниот суд е само признание за изборните измами. - Со одлуката на петте партиски послушници на ВМРО ДПМНЕ во Уставниот суд Никола ...

Шилегов: Уставниот суд ги потврди изборните измами на Груевски (ВИДЕО)

+инфо - 24.02.2016

Со одлуката на петте партиски послушници на ВМРО-ДПМНЕ во Уставниот суд, Никола Груевски ја призна вината на своите најблиски соработници за изборните измами. Изборните грабежи и партизираните институции беа главните причини за политичката криза.

Шилегов: Уставниот суд ја призна вината на ВМРО-ДПМНЕ за изборните измами

МКД - 24.02.2016

Одлуката на Уставниот суд да ја прифати иницијативата претседателот да може да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, всушност значи дека Никола Груевски ја призна вината на своите најблиски соработници за изборните измами, изјави ...

Уставниот суд одлучи Претседателот да може да помилува осудени за изборни нерегуларности

Кајгана - 24.02.2016

Уставниот суд дозволи промена на Законот за помилување, со која повторно му се дава право на претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности. Петмина уставни судии гласаа „за“, а четири „против“, по иницијативата кој во ...

ИНИЦИЈАТИВАТА ПРИФАТЕНА: Уставниот суд одново ќе оцени кого сè претседателот може да го помилува

Телеграф - 24.02.2016

Уставниот суд на денешната седница со мнозинство гласови ја прифати иницијативата за поведување постапка за оценување на уставноста и на законитоста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, донесен во 2009 година Уставниот ...

Уставниот суд ја прифати иницијативата за измена на Законот за помилување

МРТ - 24.02.2016

Судиите сметаа дека со ова законодавецот навлегол во ингеренциите на претседателот. Според тоа ќе се оценува уставноста и на одредбата претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности.

ЛДП: Одлуката на Уставниот суд е потврда за спрегата меѓу извршната власт со поединци од судството

МКД - 24.02.2016

Срамна и недемократска е одлуката на Уставен суд за промена на Законот за помилување, со која повторно му се даде право на претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, стои во реакцијата на Либерално-демократската ...

Уставен суд во експресна постапка ја стави партиската пред граѓанската волја

Нова ТВ - 24.02.2016

Уставниот суд ја прифати иницијативата за измени во Законот за помилување со којшто на претседателот на државата во иднина ќе може да му се овозможи да помилува лица осудени за изборни измами и нерегулароности, но и тероризам, педофилија и други ...

Со тенџериња, тапани и тракатанци во 17.30 на протест пред Уставен

А1 On - 24.02.2016

Граѓанската платформа АЈДЕ! и денеска во 17.30 часот, ќе протестира пред Уставен суд, каде што вчера се оджа првиот протест, во знак на револт од прифаќањето на иницијативата за измена на Законот за помилување, со која се овозможува да се помилуваат ...

Хелсиншки комитет: Симптоматична одлука на Уставен веднаш по „Титаник“ на СЈО

Нова ТВ - 24.02.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија остро реагира на одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување.

Уставниот суд одлучи: Претседателот ќе може да помилува за изборни измами

Репортер - 24.02.2016

Со 5 гласа „за“ и 4 „против“, Уставниот суд ја прифати иницијативата претседателот да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, објави НОВА . Инаку, Уставниот суд експресно ја одржа седницата по доставено барање за измена на законот за ...

Со тенџериња, тапани и тракатанци во 17.30 на протест пред Уставен

Репортер - 24.02.2016

Граѓанската платформа АЈДЕ! и денеска во 17.30 часот, ќе протестира пред Уставен суд, каде што вчера се оджа првиот протест, во знак на револт од прифаќањето на иницијативата за измена на Законот за помилување, со која се овозможува да се помилуваат ...

ВМРО-ДПМНЕ: Стоиме на ставот дека секој што сторил криминал треба да одговара

Нова ТВ - 24.02.2016

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ реагира на изјавата на портпаролот на СДСМ Петре Шилегов кој денеска рече оти петте судии од Уставниот суд кои гласала за да се прифати иницијативата претседателот да може да помилува осудени за изборни измами се ...

ЛДП:Уште една срамна одлука на „сваровски судството“

+инфо - 24.02.2016

Срамна и недемократска е одлуката на Уставен Суд за промена на Законот за помилување, со која повторно му се даде право на претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности, реагира Либерално - демократската партија. .

(ФОТО) Народ пред Уставен: Мафија на робија

А1 On - 24.02.2016

Народот спонатано се собира пред Уставниот суд. Бараат одговорност за 5-те уставни судии кои денеска гласаа за иницијативата поднесена од адвокат Ристо Китевски за измени во Законот за помилување со којшто на претседателот на државата во иднина ќе ...

ЛДП - Недемократска одлука на Уставниот суд за помилувањето

Р.С.Европа - 24.02.2016

Либерално-демократската партија смета дека одлуката на Уставниот суд да поведе постапка за уставноста на Законот за помилување е недемократска и уште една потврда за спрегата меѓу извршната власт со поединци од судството, кои сакаат да ги аминуваат ...

Протест пред Уставниот суд

Р.С.Европа - 24.02.2016

Неколку стотини граѓани попладнево се собраа на протест пред Уставниот суд во Скопје, по, како што велат, срамната одлука на Судот да поведе постапка за Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување, со која му се забранува на ...

Демократски сојуз: Уставен суд легализира фалсификување избори и изборен грабеж

МКД - 24.02.2016

Со денешната одлука Уставниот суд создава законска можност за легализација на фалсификување на правото на глас и изборен грабеж. Ако некој може да ги крши основните цивилизациски вредности, да владее со кршење на изборните правила, да ја менува ...

Признание за изборни измами на власта или интерес на СДСМ

Р.С.Европа - 24.02.2016

СДСМ смета дека со одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за Законот за помилување, власта ја признала вината на своите најблиски соработници за изборните измами. „Изборните грабежи и партизираните институции беа главните причини за ...

Протест пред Уставниот суд за одбрана на Уставот, се бара оставка од судиите

Радио МОФ - 24.02.2016

Со фрлање јајца кон новата зграда на Уставниот суд и скандирање „Робија, робија“, „Готово е Никола“, „Нема правда, нема мир“, „Судии мафија“ поголем број граѓани и активисти го искажаа својот револт од денешната одлука на Уставен да дозволи ...

Хелсиншки: Уставен да се издигне над партиските интереси и да не го укинува помилувањето на осудени за изборен криминал

А1 On - 24.02.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права, остро реагира на одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста на Законот за помилување . „Оваа одлука практично претставува најава за она што на следната седница ќе се случи, а ...

Хелсиншки комитет: Сиптоматично е однесувањето на Уставниот суд веднаш по „Титаник“

+инфо - 24.02.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија остро реагира на одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување.

ВИДЕО: Јајца летаа кон Уставен суд

А1 On - 24.02.2016

Револтирани граѓани кој попладнево се собраа пред зградата на Уставен суд на протест против одлуката на петмина судии да се укине одредбата во Законот за помилување кој предвидува претседателот на државата да не може да помилува лица осудени за ...

ЛДП: Уште една срамна одлука на „сваровски судството“

А1 On - 24.02.2016

Срамна и недемократска е одлуката на Уставен Суд за промена на Законот за помилување, со која повторно му се даде право на претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности.

ДС: Уставниот суд легализира изборен фалсификат

Макфакс - 24.02.2016

Уставниот суд, со денешната одлука, создава законска можност за легализација на фалсификување на правото на глас и изборен грабеж, сметаат од Демократскиот сојуз(ДС). „Ако некој може да ги крши основните цивилизациски вредности, да владее со кршење ...

Граѓански протест пред Уставен: Овој суд стана сојузник во изборните измами

Нова ТВ - 24.02.2016

Имињата на петте судии кои денеска гласаа „за“ да се поведе постапка за оценување на измените на законот за помилување, вечерва на разглас одекнаа пред Уставниот суд. Стотици граѓани излегоа на протест во знак на револт што со 5 гласа „за“ и „4“ ...

Уставниот суд поведе постапка за измените на Законот за помилување

Сител - 24.02.2016

Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка за уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување од 2009 година. Според измените и дополнувањето на Законот, претседателот на РМ помилување не може да даде на ...

(ВИДЕО) „ЈАЈЦЕ РЕВОЛУЦИЈА„: Гаѓана зградата на Уставен суд

Репортер - 24.02.2016

Револтирани граѓани попладнево се собраа пред зградата на Уставен суд на протест против одлуката на петмина судии да се укине одредбата во Законот за помилување кој предвидува претседателот на државата да може да помилува лица осудени за изборни ...

Хелсиншки: Уставен да се издигне над партиските интереси и да не го укинува помилувањето на осудени за изборен криминал

Репортер - 24.02.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права, остро реагира на одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста на Законот за помилување . „Оваа одлука практично претставува најава за она што на следната седница ќе се случи, а ...

(ВИДЕО) Протест пред Уставен: Судска мафија, ќе одговарате!

А1 On - 24.02.2016

„Бандо криминална“, „Мафија на робија“,„Лопови, „Партиски судии“, „Судска мафија ќе одговарате“, „Нема правда нема мир“ „Оставка“, „Нема да ви помине“, извикуваа и силно свиреа револтираните граѓани, попладнево, пред Уставниот суд.

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил каков било криминал, треба да одговара

МКД - 24.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ е партијата која и покрај противењето на СДСМ во 2009 година ги предложи измените во Законот за помилување. Со тие измени се предвиде да не може да има помилување за одредени категории осуденици како оние на кои им одредена казна за дела ...

(ВИДЕО) Петмината уставни судии се соучесници во изборниот фалсификат

А1 On - 24.02.2016

Граѓаните кои протестираа пред Уставен суд бараат уставните судии Елена Гошева претседателката на Уставен суд и Никола Ивановски, Јован Јосифовски, Вангелина Маркудова, Владимир Стојановски да си заминат од овие функции зашто противуставно, денеска ...

(ВИДЕО) Шилегов: Уставниот суд ги потврди изборните измами на Груевски

А1 On - 24.02.2016

Со одлуката на петте партиски послушници на ВМРО-ДПМНЕ во Уставниот суд, Никола Груевски ја призна вината на своите најблиски соработници за изборните измами. Изборните грабежи и партизираните институции беа главните причини за политичката криза, ...

Хелсиншки: Уставниот суд во одбрана на изборниот криминал

Правдико - 24.02.2016

Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија остро реагира на одлуката на Уставниот суд за поведување постапка за оценување на уставноста на Законот за изменување и дополнување на Законот за помилување(„Службен весник на Република ...

(ФОТО) Народ пред Уставен: Мафија на робија

Репортер - 24.02.2016

Народот спонатано се собира пред Уставниот суд. Бараат одговорност за 5-те уставни судии кои денеска гласаа за иницијативата поднесена од адвокат Ристо Китевски за измени во Законот за помилување со којшто на претседателот на државата во иднина ќе ...

Соработник на адвокатот на Јанкулоска и Темелко е иницијаторот до Уставен суд

Нова ТВ - 24.02.2016

НОВА трагаше по информации за непознатиот адвокат којшто ја поднел иницијативата за измени во Законот за помилување до Уставниот суд. Млад адвокат од Охрид кој е соработник во канцеларијата на Љубчо Наумовски, еден од адвoкатите на Јанкулоска и ...

Со протест граѓаните бараа оставки од судиите што гласаа „за“ помилување осуденици за изборни измами (ФОТО)

МКД - 24.02.2016

Платформата „АЈДЕ“ заедно со неколку невладини организации и револтирани граѓани попладнево протестираа пред Уставниот суд, противејќи се на денешната одлука на петте судии кои гласаа „за“ иницијативата со која претседателот на државата може да ...

Неколку стотици граѓани на протест пред Уставниот суд

Капитал - 24.02.2016

Неколку стотици граѓани попладнево излегоа на протест пред зградата на Уставниот суд во знак на револт откако утрово судиите ја изгласаа иницијативата со која претседателот на државата ќе може да помилува осуденици за изборен криминал.

ВМРО-ДПМНЕ: Секој што сторил криминал треба да одговара

Репортер - 24.02.2016

ВМРО-ДПМНЕ е партијата која и покрај противењето на СДСМ во 2009 година ги предложи измените во Законот за помилување. Со тие измени се предвиде да не може да има помилување за одредени категории осуденици како оние на кои им одредена казна за дела ...

ФОТО: Манипулациите на СДСМ на виделина

Курир - 24.02.2016

Тврделе дека измените на законот за помилување се противуставни, а сега протестираат пред Уставниот Суд. СДСМ и нејзините пратеници во Собранието на 9-ти јануари 2009-та гласале против предлозите на Министерството за правда за ограничување на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Токму СДСМ има најголем интерес од одлуката на Уставниот суд

Телеграф - 24.02.2016

Во реакцијата се наведува дека СДСМ денес во препознатлив стил се обидел да ја манипулира јавноста и да лаже дека ВМРО-ДПМНЕ стои зад одлуката на Уставен суд ВМРО-ДПМНЕ е партијата која и покрај противењето на СДСМ во 2009 година ги предложи ...

(ВИДЕО) Протест пред Уставен: „Партиски судии – судска мафија, ќе одговарате!

Репортер - 24.02.2016

„Бандо криминална“, „Мафија на робија“,„Лопови, „Партиски судии“, „Судска мафија ќе одговарате“, „Нема правда нема мир“ „Оставка“, „Нема да ви помине“, извикуваа и силно свиреа револтираните граѓани, попладнево, пред Уставниот суд.

(ВИДЕО) Петмината уставни судии се соучесници во изборниот фалсификат

Репортер - 24.02.2016

Граѓаните кои протестираа пред Уставен суд бараат уставните судии Елена Гошева претседателката на Уставен суд и Никола Ивановски, Јован Јосифовски, Вангелина Маркудова, Владимир Стојановски да си заминат од овие функции зашто противуставно, денеска ...

ОМД: Иницијативата поднесена во Уставен суд е голем чекор назад за Македонија

Нова ТВ - 24.02.2016

Обединетата македонска дијаспора (ОМД)Нреагира на денешното прифаќање на иницијативата на Уставниот суд за можноста за помилување по основ на низа различни сторени кривични дела вклучувајќи и изборни нерегуларности.

СДСМ: Уставниот суд ги потврди изборните измами на Груевски

Репортер - 24.02.2016

Со одлуката на петте партиски послушници на ВМРО-ДПМНЕ во Уставниот суд, Никола Груевски ја призна вината на своите најблиски соработници за изборните измами. Изборните грабежи и партизираните институции беа главните причини за политичката криза.

Соработник на адвокатот на Јанкулоска и Темелко е иницијаторот до Уставен суд

+инфо - 24.02.2016

Адвокатот којшто ја поднел иницијативата до Уставниот суд за измени во Законот за помилување до Уставниот суд е млад адвокат од Охрид кој е соработник во канцеларијата на Љубчо Наумовски, познат адвокат од Охрид којшто во процесот „Титаник“ покренат ...

Манипулациите на СДСМ на виделина (ФОТО)

Нетпрес - 24.02.2016

Тврделе дека измените на законот за помилување се противуставни, а сега протестираат пред Уставниот Суд. СДСМ и нејзините пратеници во Собранието на 9 јануари 2009. гласале против предлозите на Министерството за правда за ограничување на правото на ...