TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Два нови случаи со симптоми на грип А

А1 - 05.07.2009

Два нови сомнителни случаи со новиот тип на вирус А H1N1 се примени на Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминатите ...

Потврдени два случаи на свински грип во Македонија

Р.С.Европа - 05.07.2009

Два позитивни случаи во Македонија од грипот А H1N1, попознат како свински грип, потврдила Референтната лабораторија во Лондон ...

Нови случаи на заболени од грип од типот А во Македонија ?

Р.С.Европа - 05.07.2009

На Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминатите 24 часа се примени два нови сомнителни случаи со симптоми на грип од ...

Два нови сомнителни случаја на нов грип

Телма - 05.07.2009

На Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминатите 24 часа се примени два нови сомнителни случаја со новиот тип на ...

Два нови случаја со симптоми на грип „увезени“ од Србија и Хрватска

Форум - 05.07.2009

На Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминатите 24 часа се примени два нови сомнителни случаја со новиот тип на ...

Хрватска објави прв случај на свински грип

SETimes - 05.07.2009

ЗАГРЕБ, Хрватска -- Министерството за здравство во петокот (3-ти јули) го потврди првиот случај на свински грип во земјата.

Два нови сомнителни случаи на свински грип

Алсат-М - 05.07.2009

На инфективната клиника во Скопје примени се двајца нови пациенти со симптоми на грипот А, Ха1 – Ен1.

Два нови случаја со симптоми на грип на Клиниката за инфективни болести

Сител - 05.07.2009

Последните 24 часа на Клиниката за инфективни болести се примени уште двајца пациенти со сомнителни симптоми на таканаречениот ...

Два нови случаја со симптоми на грип на Клиниката за инфективни болести

МРТ - 05.07.2009

На Клиниката за инфективни болести во Скопје во изминатите 24 часа се примени два нови сомнителни случаја со новиот тип на ...

Потврдени два случаи на свински грип, пациентите излекувани

Нетпрес - 05.07.2009

Во Македонија од референтната лабораторија во Лондон беа потврдени два случаи на свинскиот грип А (Х1Н1), кај пациенти кои веќе ...

Во Грција потврдени 147 случаи на свински грип

Нетпрес - 05.07.2009

Во грција бројката на заболени од свински грип се искачи на 147, објавува “Њуз ин“.

Во Македонија сепак има вирус А

А1 - 04.07.2009

Два позитивни случаи од вирусот А H1N1 се потврдени од Референтната лабораторија во Лондон, но станува збор за пациенти кои се ...

Македонија привремено мирна од опасниот вирус

Време - 04.07.2009

Македонската јавност здивна по веста која пристигна од Лондон дека четиригодишното дете не е заразено со опасниот вирус што се ...

Термална камера на Скопски аеродром за откривање на грипот тип А-(Х1Н1)

Вест - 04.07.2009

Термална камера, која ќе ја регистрира телесната температура на патниците, како еден од симптомите на новиот грип, вчера се ...

Патниците на скопскиот аеродром под термоскрининг

Утрински - 04.07.2009

На скопскиот аеродром „Александар Велики“ од денеска ќе почне да се врши задолжителен термоскрининг на патниците, со што уште ...

Потврдени два случаи на новиот грип - H1N1

Телма - 04.07.2009

Два позитивни случаи во Македонија од грипот А H1N1 потврдила Референтната лабораторија во Лондон, од испратените примероци од ...

Грипот ќе коси по 40 Британци на ден?

Дневник - 04.07.2009

Непосредно откако здравствените власти во Лондон објавија црно сценарио за ширењето на новиот грип летово во Британија, на ...

Ќе им се мери температурата на патниците на скопскиот аеродром

Н.Македонија - 04.07.2009

На аеродромот „Александар Велики“ од денеска ќе им се мери телесната температура на патниците, која е еден од симптомите за ...

Во Македонија потврдени два случаи на вирусот А H1N1

Алсат-М - 04.07.2009

Два позитивни случаи од вирусот АH1N1 се потврдени од Референтната лабораторија во Лондон, но станува збор за пациенти кои се ...

Три смртни случаи оваа недела од новиот грип во Нов Зеланд

Канал5 - 04.07.2009

Здравствените власти во Нов Зеланд соопштија за први три случаи на жртви на новиот грип.

Во македонија потврдени Два случаи на вирусот АH1N1, пациентите веќе излекувани

Сител - 04.07.2009

Два позитивни случаи од вирусот АH1N1 се потврдени од Референтната лабораторија во Лондон, но станува збор за пациенти кои се ...

Сепак има свински грип во Македонија

Канал5 - 04.07.2009

Лондонската референтна лабораторија за откривање на вирусот АХ1Н1 потврди дека во Македонија има два случаи на новиот грип.

Во Македонија потврдени два случаи на вирусот А(H1N1), пациентите веќе излекувани

МРТ - 04.07.2009

Два позитивни случаи во Македонија од грипот А ( H 1 N 1) потврдила Референтната лабораторија во Лондон, од испратените ...

Средба на владиното тело за пандемски грип

Нетпрес - 04.07.2009

Претседателот на Владата Никола Груевски, денеска, ќе претседава со координативното владино тело за пандемски грип.

Прв случај на свински грип во Хрватска

Макфакс - 04.07.2009

Прв случај на лице заболено од новиот грип А е регистрирано во Хрватска, јавува Радио Слободна Европа.

Лондон потврди два случаи на грип во Македонија – пациентите излекувани

Макфакс - 04.07.2009

Референтната лабораторија во Лондон потврди два случаи на вирусот А H1N1 во Македонија, но пациентите веќе се излекувани.

Симтоми на новиот грип кај туристи во Северна Грција

А1 - 03.07.2009

Симптоми на новиот грип А (H1N1) биле откриени меѓу група од 31 турист од САД и Панама, кои пристигнале на одмор во Северна ...

Вакцината против новиот грип бесплатна во Белгија

А1 - 03.07.2009

Новата вакцина против грипот А(Х1Н1), која во Белгија се очекува да се појави на есен, ќе биде бесплатна за жителите на оваа ...

Прва жртва на новиот грип во Лондон

А1 - 03.07.2009

Едно 19-годишно момче е првата жртва на вирусот на свински грип во Лондон, соопштија денеска британските здравствени власти.

Свинскиот грип е незапирлив

BBC - 03.07.2009

Главните здравствени работници на Обединетите Нации велат дека раширеноста на свинскиот грип низ светот - сега е незапирлива.

„Свинскиот грип сега е незапирлив“

BBC - 03.07.2009

Здравствените експерти кои се на конференција во Канкун, Мексико велат дека дека свинскиот грип сега е незапирлив.

Се чекаат резултати за шест случаи на нов грип во Македонија

Р.С.Европа - 03.07.2009

Во Канкун Мексико завршува Меѓународниот собир за новиот грип. Во меѓувреме, во Македонија, како што соопшти министерството за ...

Грипот замириса и во Пехчево

Време - 03.07.2009

Надлежните се уште ги чекаат информациите од референтната лабораторија во Лондон, кои треба да потврдат дали во Македонија има ...

На скопскиот аеродром, задолжителна контрола на телесната температура

Р.С.Европа - 03.07.2009

Од утре на скопскиот аеродром со специјална термална камера ќе почне да се регистрира телесната температура на патниците, како ...

Примероците крв чекаат ред во Лондон

Утрински - 03.07.2009

Се' уште нема потврда дали грипот што се појави во нашата земја е пандемскиот што циркулира низ светот.

Четиригодишното дете пуштено на домашно лекување

Телма - 03.07.2009

Четиригодишното дете од Австралија, кое беше првиот високосомнителен случај, а за кое референтната лабораторија од Лондон ...

Нема свински грип во Македонија

Форум - 03.07.2009

Негативен е резултатот на четиригодишното дете, кое беше примено на клиника во Скопје, како прв високосомнителен случај на ...

Резултати од Лондон: Детето нема свински грип

Дневник - 03.07.2009

Негативен е резултатот на четиригодишното дете, кое беше примено на инфективната клиника во Скопје, како прв високосомнителен ...

Во карантин биле 15 жители на Лабуништа

Н.Македонија - 03.07.2009

Петнаесетина жители од струшкото село Лабуништа неколку дена биле ставени во карантин зашто биле во контакт со лице што ...

Вакцината против новиот грип бесплатна во Белгија

Алсат-М - 03.07.2009

Новата вакцина против грипот А(Х1Н1), која во Белгија се очекува да се појави на есен, ќе биде бесплатна за жителите на оваа ...

Пандемијата се шири, но не’ одбегнува

Форум - 03.07.2009

Министерството за здравство го произнесе својот став за актуелната состојба со новиот грип „Во Македонија нема заболени од ...

Во Македонија засега нема заболени од свински грип

Алсат-М - 03.07.2009

Во земјава, во моментов, нема свински грип, но тоа не значи дека не постои опасност тој да се појави во текот на летово.

Детето од Прилеп не боледува од свински грип

Вечер Прес - 03.07.2009

Четиригодишното дете од Прилеп за кое пред неколку дена се утврди дека е заразено од грипот А,не боледува од свински ...

Во Британија може да има и по 100.000 болни дневно од новиот грип А на крајот на август

Кирилица - 03.07.2009

До крајот на август во Велика Британија би можело да има и по 100 илјади заболени од вирусот на новиот грип, дневно, навести ...

Уште едно лице со симптоми на новиот грип, шестмина хоспитализирани

Кирилица - 03.07.2009

На Клиниката за инфективни болести заклучно со вчера се хоспитализирани шест лица сомнителни за новиот грип тип А (H1N1), а на ...

Негативен резултатот од првиот сомнителен случај од грипот А

Кирилица - 03.07.2009

Негативен е резултатот на четиригодишното дете кое беше примено на Инфективната клиника во Скопје како прв високосомнителен ...

На аеродомот „Александар Велики“ се инсталира термална камера

Кирилица - 03.07.2009

Термална камера која ќе ја регистрира телесната температура на патниците, како еден од симптомите на новиот грип тип А (H1N1), ...

На аеродомот „Александар Велики“ се инсталира термална камера

МРТ - 03.07.2009

Термална камера која ќе ја регистрира телесната температура на патниците, како еден од симптомите на новиот грип тип А (H1N1), ...

Термална камера за откривање на грип на аеродромот во скопје

Сител - 03.07.2009

Од утре сите патници кои слетуваат на аеродромот Александар Велики ќе поминуваат покрај термална камера.

Негативен резултат од Лондон - детето на инфективно нема свински грип

Нетпрес - 03.07.2009

Негативен е резултатот на четиригодишното дете, кое беше примено на Инфективната клиника во Скопје, како прв високосомнителен ...

Чан: Повеќе од заболените од новиот грип имаат благи симптоми

Нетпрес - 03.07.2009

Директорката на Светската здравствена организација, Маргарет Чан рекла дека новиот грип Х1Н1 кај повеќе пациенти предизвикува ...

Во Атина заразен здравствeн работник со новиот грип

Нетпрес - 03.07.2009

Новиот грип А (Х1Н1) успеа да го порази грчкиот здравствен систем, откако здравствен работник се зарази со свинскиот грип, ...

Свински грип не е потврден во Македонија, бројот на сомнителни случаи расте

Нетпрес - 03.07.2009

Свински грип досега официјално не е регистриран во Македонија, иако бројот на сомнителни случаи расте.

Детето од Прилеп нема грип А

А1 - 02.07.2009

Во Македонија засега нема регистриран случај на опасниот грип А H1N1. Резултатите од лабораторијата во Лондон покажаа дека ...

Нов заболен со симптоми на грип од типот А во Македонија

Р.С.Европа - 02.07.2009

Српски државјанин е пренесен на Клиниката за инфективни болести во Скопје, под сомнение дека е заболен од новиот грип од типот ...

Новиот грип зема замав

Утрински - 02.07.2009

Новиот грип, по се' изгледа, зема замав во земјава. Бројот на сомнителни случаи на грип секојдневно се зголемува.

Засега нема нов грип во македонија

Телма - 02.07.2009

Негативен е резултатот на четиригодишното дете, кое беше примено на Инфективната клиника во Скопје, како прв високосомнителен ...

Хоспитализирано бебе од Австралија

Дневник - 02.07.2009

Едногодишното машко дете во Прилеп пристигнало од Канбера, со 15-годишното момче што пред три дена беше донесено во Скопје како ...

Грипот се шири - шестмина сомнителни

Н.Македонија - 02.07.2009

На Клиниката за инфективни болести се примени уште тројца пациенти за кои лекарите се сомневаат дека имаат грип од типот А/Х1Н1 ...

Од свински грип хоспитализирани 6 лица?

Вечер Прес - 02.07.2009

На скопската Клиника за инфективни болести се хоспитализирани уште три нови сомнителни случаи на заразени од новиот грип А ...

Шест лица хоспитализирани на Инфективната клиника под сомнение за зараза од грип А

Кирилица - 02.07.2009

Вкупно шест лица се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести поради сомневање од присуство на новиот грип А, изјави ...

Уште едно лице на инфективна со симптоми на новиот грип

Сител - 02.07.2009

На Клиниката за инфективни болести заклучно со денеска се хоспитализирани шест лица сомнителни за новиот грип тип А (H1N1), а ...

Соседите не стравуваат од свински грип во битолско

А1 - 01.07.2009

64-годишната Верка Бандовска од битолското село Кравари вчера кај нејзините соселани и кај битолчани создаде сомнеж дека можеби ...

Пандемијата стигна во Македонија

Време - 01.07.2009

Петнаесетгодишното момче, кое завчеравечер од Прилеп беше префрлено на Инфективната клиника во Скопје, е позитивно на вирусот ...

Уште едно дете хоспитализирано со симптоми на грип од типот А

Р.С.Европа - 01.07.2009

Едногодишно дете ноќеска од Прилеп е упатено на Инфективната клиника во Скопје со зголемена телесна температура, црвенило и ...

Шестмина хоспитализирани во Клиниката за инфективни болести во Скопје

Р.С.Европа - 01.07.2009

Вкупно шест лица се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести во Скопје поради сомнение дека се заразени од новиот ...

Увезениот грип се шири во Македонија

Утрински - 01.07.2009

Грипот се шири во Македонија. Последниве денови бројот на сомнителни случаи заразени со грип се зголеми на три.

Шест сомнителни случаи на Инфективната клиника

Телма - 01.07.2009

Вкупно шест лица се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести поради сомневање од присуство на новиот грип, a кај кои ...

Х1Н1 веројатно „избегал“ од лабораторија пред 30 години

Дневник - 01.07.2009

Постои голема веројатност вирусот А (Х1Н1) да добил човечка варијанта откако случајно бил испуштен од лабораторија што работела ...

Три сомнителни случаи на грипот во Македонија

Дневник - 01.07.2009

Последниот сомнителен случај на грип е жена од битолско Кравари, која била во посета во Германија,а на Клиниката за инфективни ...

Паника нема - има нови грипосани

Н.Македонија - 01.07.2009

Епидемиолозите очекуваат бројот на заболени или сомнителни случаи дополнително да се зголемува, зашто во овој период од ...

Шест хоспитализирани со симптоми на грипот А

Алсат-М - 01.07.2009

Вкупно 6 лица се хоспитализирани во инфективната клиника во Скопје под сомнение дека се заразени од вирусот Х1Н1.

Трет сомнителен случај на свински грип

Вечер Прес - 01.07.2009

Според првичните информации се работи за 15-годишно момче кое од Австралија допатувало во Прилеп и лице кое што пристигнало од ...

Четири нови случаи на грипот А во Словенија

Кирилица - 01.07.2009

Четири случаи на новиот грип А (H1N1) се регистрирани во Словенија, пишуваат весниците во Љубљана, повикувајќи се на ...

Четири нови случаи на грипот А во Словенија

Сител - 01.07.2009

Четири случаи на новиот грип А (H1N1) се регистрирани во Словенија, пишуваат весниците во Љубљана, повикувајќи се на ...

Балканот се приклучи на листата најпогодени региони на новиот грип

Канал5 - 01.07.2009

Нова глобална офанзива на новиот грип. Балканот се приклучи на листата најпогодени региони, откако Србија потврди нови 13 ...

Два регистрирани, трет сомнителен случај на грип А

А1 - 30.06.2009

Здравствените власти очекуваат рапидно да се зголемат случаите со новиот грип А H1N1.

Уште едно момче од Прилеп со сомнителни симптоми на грипот А

Утрински - 30.06.2009

- - Петнаесет годишно момче кое завчера пристигнало од Австралија во Прилеп вчерва е испратено на инфективната клиника во ...

Црна Гора - шест лица болни од свински грип

Телма - 30.06.2009

Институтот за имунологија и вирусологија „Торлак“ од Белград потврди дека двајца пациенти, од кои еден се наоѓа на Клиниката за ...

Вирус на грип од типот А констатиран кај двајца пациенти

Телма - 30.06.2009

На Клиниката за инфективни болести во Скопје потврден е уште еден нов случаи на грип од типот А.

Страв од грипот во градот-херој

Дневник - 30.06.2009

Кај нас вчера пристигна апарат за идентификација на грипот, здравствените установи се подготвени и за пандемија, а се подобрува ...

Нов сомнителен случај на свински грип во Македонија

Алсат-М - 30.06.2009

Нов сомнителен случај на заразен од грипот А (Х1Н1) е регистриран денеска во Македонија, соопштија официјални извори.

Нов сомнителен случај на свински грип во Македонија

Алфа - 30.06.2009

Нов сомнителен случај на заразен од грипот А (Х1Н1) е регистриран денеска во Македонија, соопштија официјални извори.

Нов сомнителен случај на свински грип во Македонија

Форум - 30.06.2009

Нов сомнителен случај на заразен од грипот А (Х1Н1) е регистриран денеска во Македонија, соопштија официјални извори.

Сомнителен случај на „свински грип“ во Битола

Алсат-М - 30.06.2009

Последниот сомнителен случај на вирусот Х1Н1 е една стара жена од Битола, која две недели престојувала во Германија.

Во РС регистриран прв случај на свински грип

SETimes - 30.06.2009

САРАЕВО, Босна и Херцеговина (БиХ) -- Република Српска (РС) го регистрираше првиот случај на свински грип во понеделникот ...

Тамифлу - превентива за десетина прилепчани

Вечер Прес - 30.06.2009

Според Азис Положани, директор на РЗЗЗ, анализите на нивната лабораторија потврдиле дека детето е заразено од новиот грип, а за ...

Македонија доби апарат со кој ќе може да се идентификува новиот грип од типот А (H1N1)

Сител - 30.06.2009

Во Македонија денеска пристигна новиот апарат „Real time PCR“ со кој ќе може да се индентификува новиот грип од типот А (H1N1).

Уште едно момче од Прилеп со сомнителни симптоми на грипот А

Кирилица - 30.06.2009

Петнаесет годишно момче кое синоќа пристигнало од Австралија во Прилеп вечерва е испратено на инфективната клиника во Скопје на ...

Шест заболени од новиот грип во Црна Гора

Кирилица - 30.06.2009

Институтот за имунологија и вирусологија „Торлак“ потврди дека два пациенти, од кои еден се наоѓа на Клиниката за инфективни ...

Шест заболени од новиот грип во Црна Гора

Канал5 - 30.06.2009

Институтот за имунологија и вирусологија „Торлак“ потврди дека два пациенти, од кои еден се наоѓа на Клиниката за инфективни ...

Индипендент: Можно е пандемијата да била предизвикана од случајно „испуштање“ на вирусот на свинскиот грип од ...

Кирилица - 30.06.2009

Според научници кои вршат анализа на генетската структура на вирусите на грип, постои голема веројатност вирусот А (H1N1) „да ...

Македонија подготвена да се справи со новиот грип од типот А (H1N1), уште еден сомнителен случај

Сител - 30.06.2009

Македонија е подготвена да се справи со новиот грип од типот А (H1N1) особено во летниот период кога се очекува зголемување на ...

Македонија подготвена да се справи со новиот грип од типот А

Кирилица - 30.06.2009

Македонија е подготвена да се справи со новиот грип од типот А (H1N1) особено во летниот период кога се очекува зголемување на ...

Прв сомнителен случај на „свински грип“ и во Битола

Кирилица - 30.06.2009

Стручни медицински лица на Одделението за инфективна нега при Клиничката болница во Битола и ЈЗУ Завод за здравствена заштита ...

Патниците што доаѓаат не знаат дека во Македонија има свински грип

Канал5 - 30.06.2009

Нема страв од вирусот A х1 н1 меѓу патниците што пристигнуваат во Македонија.

Трет сомнителен случај на новиот грип во Македонија

Нетпрес - 30.06.2009

Уште еден пациент, кој според првичните информации допатувал од Германија во Битола, е упатен на Клиниката за инфективни ...

Уште едно дете од Прилеп со симптоми на грипот А

А1 - 29.06.2009

Информација која ја добивме во моментов. Уште едно дете од Прилеп си симптоми на грипот од типот А, се подготвува за испраќање ...

Опасниот грип и во Македонија?

Deutsche Welle - 29.06.2009

Во Македонија е регистриран првиот високосомнителен случај на смртоносниот грип, А Х1Н1 кај четиригодишно дете дојдено од ...

Вирусот на преглед во Лондон

Време - 29.06.2009

Регистриран е првиот можен случај од новиот грип А во Македонија, но за официјална потврда се чека резултатот од лабораторијата ...

Симптомите кај детето се повлекуваат

Вест - 29.06.2009

Четиригодишното дете е позитивно на вирус од групата А, а дополнителните анализи во рефертната лабораторија во Лондон треба да ...

Грипот влезе во Македонија

Утрински - 29.06.2009

Во Македонија е регистриран првиот високосомнителен случај на смртоносниот грип, А Х1Н1.

Македонија набави апарат за идентификација на новиот грип

Телма - 29.06.2009

Во Македонија денеска пристигна новиот апарат „Real time PCR“ со кој ќе може да се индентификува новиот грип од типот А (H1N1).

Прилеп - уште еден случај сомнителен на грип

Телма - 29.06.2009

Петнаесет годишно момче кое синоќа пристигнало од Австралија во Прилеп вечерва е испратено на инфективната клиника во Скопје на ...

Прв случај на свински грип кај нас

Дневник - 29.06.2009

Детето дојдено од Австралија во Прилеп, кое е хоспитализирано на клиниката за инфективни болести во Скопје, има грип од типот ...

Грип А има, Лондон ќе каже дали е и свински

Н.Македонија - 29.06.2009

Четиригодишникот од Австралија што престојувал во Прилеп е заболен од вирус од типот А, но ќе се почека неколку дена за ...

Пристигна апарат за брзо откривање на грипот А

Алсат-М - 29.06.2009

Додека се очекуваат резултатите дали четиригодишното дете кое во петокот беше хоспитализирано на клиниката за инфективни ...

Црна Гора и Македонија објавија нови случаи на свински грип

SETimes - 29.06.2009

ПОДГОРИЦА, Црна Гора -- Црна Гора во неделата (28-ми јуни) потврди нов случај на свински грип кај пациент кој се лечи во ...

Наука и технологија: Романија ќе произведе вакцина против свинскиот грип

SETimes - 29.06.2009

Романската влада ќе потроши 11 милиони евра за вакцина против свинскиот грип.

Уште едно момче од Прилеп со сомнителни симптоми на грипот А

Алсат-М - 29.06.2009

Петнаесет годишно момче кое синоќа пристигнало од Австралија во Прилеп вечерва е испратено на инфективната клиника во Скопје на ...

Свински грип и во Македонија?!

Вечер Прес - 29.06.2009

Поради превенција, во текот на вчерашниот ден се испитуваше каде и со колку лица детето било во контакт и се прави дезинфекција ...

Прв можен случај од новиот грип А во Македонија, се чека потврда од Лондон

МРТ - 29.06.2009

Четиригодишното момче од Австралија, со привремен престој во Прилеп, кое вчера беше хоспитализирано на Клиниката за инфективни ...

Втор смртен случај од новиот грип во Велика Британија

Кирилица - 29.06.2009

Во Велика Британија е забележан втор смртен случај од новиот грип H1N1, откако ноќеска почина 73-годишниот пациент кој ...

Македонија доби апарат за идентификување на грипот А

Кирилица - 29.06.2009

Во Македонија денеска пристигна новиот апарат „Real time PCR“ со кој ќе може да се индентификува новиот грип од типот А (H1N1).

Македонија доби апарат со кој ќе може да се идентификува новиот грип од типот А (H1N1)

МРТ - 29.06.2009

Во Македонија денеска пристигна новиот апарат „ Real time PCR “ со кој ќе може да се индентификува новиот грип од типот А ( H 1 ...

Детето со симптоми на грипот А Х1Н1 е во стабилна состојба

Сител - 29.06.2009

Позитивни информации од инфективната клиника. 4-годишното момче се чувствува подобро, а неговата здравствената состојба е ...

Вакцината за новиот грип ќе биде готова за неколку месеци, уверуваат австралиски научници

Нетпрес - 29.06.2009

Вакцината против вирусот А (Х1Н1), познат како свински или нов грип, ќе биде готова за неколку месеци и веднаш потоа ќе ...

Македонија го набави апаратот за утврдување на поттипот Х1Н1

Нетпрес - 29.06.2009

Македонија го набави апаратот за определување на поттипот на новиот вирус А (Х1Н1), со што, констатираат надлежните,се ...