TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Грчкиот Парламент денеска гласа за буџетот за 2013 година

24 Вести - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Грчкиот парламент гласа за буџетот за 2013 година

Утрински - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската влада на Андонис Самарас.

Грчкиот Парламент денеска гласа за буџетот за 2013 година

МРТ - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Грчкиот Парламент денеска гласа за буџетот за 2013 година

Сител - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Грчкиот Парламент гласа за буџетот за 2013 година

Алфа - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Грчкиот Парламентот денеска гласа за буџетот за 2013 година, најавени протести

Курир - 11.11.2012

Во грчкиот парламент денеска ќе се гласа предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Грчкиот Парламент гласа за буџетот за 2013 година

Press24 - 11.11.2012

Грчките парламентарци денеска ќе гласаат за предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој го предложи коалициската Влада на Андонис Самарас.

Грчкиот Парламент денеска гласа за буџетот за 2013 година

Нетпрес - 11.11.2012

Парламентот на Грција денеска се подготвува за гласање на буџетот за следната година, што треба да биде усвоен ако земјата сака да ја добие следната транша финансиска помош.

Повторно демонстрации, грчкиот Парламент ќе гласа за буџетот

А1 On - 11.11.2012

Грчките пратеници ќе го гласаат буџетот, а надвор граѓаните ќе демонстрираат. Двата главни синдикати се против рестриктивниот буџет кој предвидува строги мерки наштедење.

Грчките парламентарци почнаа да работат и во недела, се гласа новиот буџет

Фактор - 11.11.2012

Грчкиот Парламент денеска го гласа предлог-буџетот на земјата за 2013 година кој предвидува раст на државниот долг до 189 % од БДП за догодина или за 2014 година до 192%.

Самарас преживеа драматична ноќ

Дневник - 09.11.2012

Додека на улиците работниците се тепаа со полицијата, a во собраниската зграда владееше хаотична атмосфера, Нова демократија и ПАСОK со 153 гласа (со три гласа мнозинство) го усвоија пакетот мерки за ...

Грчкиот спорт пред колапс по новите мерки за штедење?

МКД - 09.11.2012

Олимпискиот комитет на Грција објави дека спортот кај јужниот сосед е пред потполн колапс откако Владата на Грција ги усвои новите мерки за штедење, па со новите резови во државниот буџет, практично ...

Вестервеле го поздрави грчкиот пакет мерки

Фактор - 09.11.2012

Пакетот за строго штедење кој го усвоија грчките законодавци го поздрави германскиот министер за надворешни работи Гвидо Вестервеле .

Грција избегна банкрот

Н.Македонија - 09.11.2012

Коалициската влада на Самарас успеа да обезбеди тесно парламентарно мнозинство за новите мерки на штедење, но загуби повеќе пратеници, кои гласаа против предлог-законот.

Грчкиот Парламент со тесно мнозинство го изгласа пакетот мерки за штедење

24 Вести - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Со тесно мнозинство грчкиот парламент ги изгласа мерките за штедење

Телма - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Грција избегна банкрот

Deutsche Welle - 08.11.2012

Парламентот на високозадолжената Грција го усвои новиот пакет мерки за штедење со тесно мнозинство. Тоа таканаречената Тројка го постави како услов за исплата на нови кредити.

Изгласан новиот пакет мерки за Грција

Утрински - 08.11.2012

Третиот пакет мерки за штедење беше усвоен со минимално мнозинство, при што од 299 пратеници само 153 гласаа „за“, 128 „против“, а воздржани беа 18 пратеници Атина - Грчкото собрание со минимално ...

Грција ги усвои новите мерки за штедење (ФОТО)

МКД - 08.11.2012

Кревката коалициска влада на Грција беше пред најтешкиот тест до сега: на вториот ден од генералниот штрајк парламентот гласаше за новите, болни мерки на штедење.

Грција усвои нови мерки за штедење

Р.С.Европа - 08.11.2012

Грчкиот парламент усвои нов пакет непопуларни мерки за штедење, кој ќе и овозможат на задолжената земја да добие повеќе пари од странство со цел да избегне банкрот.

Грчкиот Парламент со тесно мнозинство го изгласа пакетот мерки за штедење

МРТ - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење, јави дописникот на МИА од Атина.

Грчкиот Парламент го изгласа пакетот мерки за штедење

А1 On - 08.11.2012

153 од 300 пратеници во грчкиот парламент ги одобрија новите мерки за штедење, а со тоа Грција ја добива следната транша од помошта во висина од 31.5 милијарди евра.

Грција избегна банкрот, парламентот ги усвои новите мерки за штедење

Кајгана - 08.11.2012

Грчката влада ноќта меѓу средата и четвртокот ги усвои новите мерки за штедење неопходни за земјата да го избегне банкротот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Изгласан пакетот мерки за штедење во грчкиот Парламент

Алфа - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада со тесно мнозинство успеа да го донесе законот за мерки за штедење во Парламентот.

ЕУ го поздрави усвојувањето мерките за штедење во Грција

Алфа - 08.11.2012

Европската унија денеска го поздрави усвојувањето на новиот пакет мерки за штедење на грчкиот Парламент како „важен чекор“, но истакна дека Атина треба да направи уште многу за да може да ја добие ...

Грчкиот парламент го усвои законот за новите мерки за штедење

Нетпрес - 08.11.2012

Грчката влада доцна синоќа ги усвоила новите мерки за штедење кои се неопходни за да може земјата да избегне банкрот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Грчкиот парламент ги усвои новите мерки за штедење

Макфакс - 08.11.2012

Грчката влада ноќта меѓу средата и четвртокот ги усвои новите мерки за штедење неопходни за земјата да го избегне банкротот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Самарас - Вистински крај на драхмата

Р.С.Европа - 08.11.2012

Грчкиот парламент денеска ги одобри клучните мерки за штедење со тесно мнозинство што уште еднаш ги покажа несогласувањата во владината коалиција.

ЕУ го поздрави гласањето на грчкиот Парламент на мерките за штедење

Сител - 08.11.2012

Европската унија денеска го поздрави усвојувањето на новиот пакет мерки за штедење на грчкиот Парламент како „важен чекор“, но истакна дека Атина треба да направи уште многу за да може да ја добие ...

ЕУ го поздрави гласањето на грчкиот Парламент на мерките за штедење

Алфа - 08.11.2012

Европската унија го поздрави усвојувањето на новиот пакет мерки за штедење на грчкиот Парламент, оценувајќи го како „важен чекор“, но истакна дека Атина треба да направи уште многу за да може да ја ...

ЕУ го поздрави гласањето на мерките за штедење во Грција

Курир - 08.11.2012

Европската унија денеска го поздрави усвојувањето на новиот пакет мерки за штедење на грчкиот Парламент како „важен чекор“, но истакна дека Атина треба да направи уште многу за да може да ја добие ...

Грција: Пакетот мерки за штедење изгласан со тесно мнозинство

Курир - 08.11.2012

Грчката коалициска Влада неколку минути по полноќ го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грчкиот Парламент со тесно мнозинство го изгласа пакетот мерки за штедење

Сител - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грчкиот Парламент го изгласа пакетот мерки за штедење

Press24 - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грчкиот парламент се согласи со мерките за штедење

+инфо - 08.11.2012

Грчкиот парламент го изгласа законот за мерки за штедење. Вкупно 153 од 300 пратеници го поддржаа законот, неопходен за добивање на следната транша финансиска помош од меѓународните кредитори.

Грција избегна банкрот

Таратур - 08.11.2012

Парламентот на високозадолжената Грција го усвои новиот пакет мерки за штедење со тесно мнозинство. Тоа таканаречената Тројка го постави како услов за исплата на нови кредити.

Грчкиот Парламент „тесно“ ама ги поддржа најстрогите мери за штедење досега

Капитал - 08.11.2012

Новата легислатива вклучува контроверзни фискални и струтктурни мерки кои ќе ѝ овозможат на државата да заштеди речиси 13,5 милијарди евра Историјата се повторува! Додека десетици илјади демостранти ...

Грција го изгласа новиог пакет мерки

Фактор - 08.11.2012

Грчката коалициска Влада неколку минути по полноќ го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грците бесни, улиците на Атина во пламен

Вечер Прес - 08.11.2012

Единствено продолжување што ни треба е на јажето на кое ќе се обесиме,, рече лидерот на СИРИЗА, Алексис Ципрас, за време на седницата истакнувајќи дека напорите на Владата да обезбеди продолжување за ...

Грција избегна банкрот, парламентот ги усвои новите мерки за штедење

Канал 77 - 08.11.2012

Грчката влада ноќта меѓу средата и четвртокот ги усвои новите мерки за штедење неопходни за земјата да го избегне банкротот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Изгласан пакетот мерки за штедење во Грција

Денешен - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење.

Грчкиот парламент го усвои законот за новите мерки за штедење

Точка - 08.11.2012

Грчката влада доцна синоќа ги усвоила новите мерки за штедење кои се неопходни за да може земјата да избегне банкрот и да продолжи да добива помош од меѓународните кредитори.

Грчкиот парламент гласаше за кастрење на платите

Н.Македонија - 08.11.2012

Неколку минути по полноќ, грчката коалициска Влада го донесе законот кој ги содржи структурните реформи и мерките за штедење, јави дописникот на МИА од Атина Вкупно 153 од 300 пратеници ги одобрија ...

Грција го усвои новиот пакет на мерки за штедење

Н.Македонија - 08.11.2012

Европската унија денеска го поздрави усвојувањето на новиот пакет мерки за штедење на грчкиот Парламент како „важен чекор“, но истакна дека Атина треба да направи уште многу за да може да ја добие ...

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење

Утрински - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди евра ...

Грчката влада виси на конец

Deutsche Welle - 07.11.2012

Денеска (07.11) грчкиот парламент треба да одлучи за нов пакет мерки за штедење во висина од 13,5 милијарди евра, а в недела (11.11) се гласа и за буџетот.

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење

Сител - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди евра ...

Грчкиот Парламент вечерва ќе гласа за новите мерки за штедење

Капитал - 07.11.2012

Пратениците во грчкиот Парламент вечерва околу полноќ ќе гласаат за мерките и се очекува предлог-законот да биде изгласан со тесно мнозинство.Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ...

Сириза ги повика ПАСОК и Демократската левица да гласаат против мерките за штедење

Сител - 07.11.2012

Тој побара од пратениците да не застануваат на „линијата на Меморандумот“, туку сега „дури и во овој доцен час да застанат со народот во одбрана на демократијата и општеството“.

Комисијата во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење

МРТ - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди евра ...

Комисијата за економски прашања ги одобри мерките за штедење во Грција

Press24 - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот за мерките за штедење. Пратениците во грчкиот Парламент вечерва околу полноќ ќе гласаат за мерките и се ...

Грција ќе гласа за заштедување на 23 милијарди долари

Курир - 07.11.2012

Грција е дестабилизирана од скандали, но има и доста алтернативи коишто ја стабилизираат, а владата се спрема денес да гласа за нови строги мерки за штедење, потег со кој треба да се осигури ...

Грчкиот парламент расправа за клучниот закон за штедење

Нетпрес - 07.11.2012

Грчкиот парламент ја започнал одлучувачката седница на која треба да биде усвоен новиот пакет мерки за штедење, кој ги опфаќа прашањата околу намалување на платите во јавниот сектор па се’ до тоа ...

Грција ќе гласа за мерките за штедење додека трае генералниот штрајк

Макфакс - 07.11.2012

Трипартитната владејачка коалиција се надева дека ќе ги преброди несогласувањата во своите редови и успешно ќе им се спротистави на демонстрантите за нејзиниот нов пакет остри мерки за штедење добие ...

Штедењето во банките во Србија надминало осум милијарди евра

Макфакс - 07.11.2012

Вкупното девизно штедење на граѓаните во Србија на почетокот на ноември надмина осум милијарди евра, соопшти во средата Народната банка на Србија.

Сириза ги повика ПАСОК и Демократската левица да гласаат против мерките за штедење

Press24 - 07.11.2012

Тој побара од пратениците да не застануваат на „линијата на Меморандумот“, туку сега „дури и во овој доцен час да застанат со народот во одбрана на демократијата и општеството“.

Одобрени мерките за штедење во Грција

Денешен - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди евра ...

Парламентарната комисија ги одобри мерките за штедење, пратениците треба да ги изгласаат, гласачите никој не ги прашува

Вечер Прес - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна затсиноќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди ...

Грчкиот парламент расправа за клучниот закон за штедење

Точка - 07.11.2012

Грчкиот парламент ја започнал одлучувачката седница на која треба да биде усвоен новиот пакет мерки за штедење, кој ги опфаќа прашањата околу намалување на платите во јавниот сектор па се’ до тоа ...

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење

Вечер Прес - 07.11.2012

Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент доцна синоќа го одобри предлог-законот кој содржи серија структурни реформи и кој ги одредува фискалните мерки во вредност од 13, 5 милијарди евра ...

Грчкиот министер за финансии побара од Парламентот да ги прифати мерките

МРТ - 06.11.2012

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас го повика денеска Парламентот да го одобри пакетот мерки за штедење, со цел да се избегне банкрот на земјата, додека десетици илјади луѓе протестираа во ...

Стурнарас го повика грчкиот парламент да ги одобри мерките за штедење

Press24 - 06.11.2012

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас го повика денеска Парламентот да го одобри пакетот мерки за штедење за да се избегне банкрот на земјата.

Стурнарас: Или нови мерки за штедење или банкрот

Р.С.Европа - 06.11.2012

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас го повика денеска Парламентот да го одобри пакетот мерки за штедење, со цел да се избегне банкрот на земјата.

Грција: Министерот за финансии го повика Парламентот да ги прифати новите мерки

Денешен - 06.11.2012

Грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас го повика денеска Парламентот да го одобри пакетот мерки за штедење, со цел да се избегне банкрот на земјата, додека десетици илјади луѓе протестираа во ...

Самарас ги повика грчките пратеници да гласаат за мерките за штедење

Дневник - 05.11.2012

Разговорите за излегување на Грција од еврозоната ќе завршат по критичните гласања во Парламентот оваа недела за новите мерки за штедење, трудовите реформи и буџетот за 2013 година, изјави грчкиот ...

Самарас гo предупреди Парламентот да ги изгласа мерките за штедење

Утрински - 05.11.2012

Трипартиската Влада денеска ќе го достави пакетот мерки и буџетот до Парламентот кој в среда треба да гласа и да ги одобри Разговорите за излегување на Грција од еврозоната ќе завршат по критичните ...

Самарас предупредува за гласање на мерките за штедење

Курир - 05.11.2012

Разговорите за излегување на Грција од еврозоната ќе завршат по критичните гласања во Парламентот оваа недела за новите мерки за штедење, трудовите реформи и буџетот за 2013 година, изјави грчкиот ...

Самарас ги предупредува грчките пратеници да гласаат за мерките за штедење

Сител - 05.11.2012

Разговорите за излегување на Грција од еврозоната ќе завршат по критичните гласања во Парламентот оваа недела за новите мерки за штедење, трудовите реформи и буџетот за 2013 година, изјави грчкиот ...

Грчката влада со нови мерки за штедење

Р.С.Европа - 05.11.2012

Грчката влада денеска треба да го презентира новите мерки за справување со должничката криза на земјата. Парламентот се очекува да го усвои пакетот мерки за штедење на премиерот Антонис Самарас со ...

Самарас ги предупредува грчките пратеници да гласаат за мерките за штедење

МРТ - 05.11.2012

Разговорите за излегување на Грција од еврозоната ќе завршат по критичните гласања во Парламентот оваа недела за новите мерки за штедење, трудовите реформи и буџетот за 2013 година, изјави грчкиот ...

Самарас бара позитивно гласање за мерките за штедење

Р.С.Европа - 05.11.2012

Грчката влада денеска ќе го достави пакетот мерки за штедење и буџетот до Парламентот. За мерките треба да се гласа во среда и да бидат одобрени, со цел земјата да добие финансиска помош од ЕУ и ММФ ...

Самарас бара подршка за мерките за штедење

А1 On - 05.11.2012

Еврогрупата ги заострува предлог-мерките за штедење во Грција. Во новиот пакет мерки се предвидува намалување на каматите кои Грција ги плаќа за заемите, а Европската централна банка да добива ...