TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЛДП:Повлекување на аболицијата и оставка на Иванов

Нова ТВ - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател на Република Македонија, се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија, по синоќешниот состанок на кој се анализираше актуелната ...

ЛДП: Повлекување на аболицијата и оставка на Иванов

24 Вести - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на претседателот Иванов, побара Либерално-Демократската партија, по синоќешниот состанок на централниот одбор. Масовната аболиција од 12 април, а сега и селективната аболиција, потпишана од Иванов ја ...

Во Службен весник објавена листата на повлечените аболиции

24 Вести - 29.05.2016

Службен весник ја објави официјалната листа на лица на кои претседателот Иванов им ја повлече аболицијата. На списокот на лицата за кои аболицијата е повлечена се наоѓаат лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, поранешните ...

НДМ: Контрадикторни одлуки на Иванов за аболиција

24 Вести - 29.05.2016

Контрадикторни се одлуките на претседателот Иванов за аболиција и со нив само уште повеќе се бранува јавноста во Македонија и надвор од ...

Меѓународната заедница бара целосно повлекување на аболицијата

24 Вести - 29.05.2016

Реакциите од меѓународната заедница не стивнуваат по одлуката на претседателот Иванов да ја повлече аболицијата само за 22-ца политичари од помилуваните 56. Иако тој вели дека неговите одлуки се базираат на националниот интерес, меѓународната ...

НДМ: Да се испита дали Иванов е способен за функцијата

Телма - 29.05.2016

Народно движење за Македонија смета дека претседателот Ѓорге Иванов не е во состојба да ја извршува функцијата бидејќи се сомнева дека тој не распознава што е интерес на државата. Партијата ги наведува последните два примера кога Иванов, во име на ...

Експерти: Иванов директно се меша во одлуките на СЈО и судот

24 Вести - 29.05.2016

Одлуките на Иванов се несериозни, па токму поради тоа можно е наскоро да се поништи аболицијата за сите лица - оценуваат дел од експертите. Поранешниот јавен обвинител, Јован Трпеновски, вели дека со своите одлуки, шефот на државата се меша во ...

Гарет со порака за целосно повлекување на аболицијата

Р.С.Европа - 29.05.2016

Британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет претпладнево на својот прифил на социјалната мрежа Твитер напиша „за еднаквост пред законот потребно е 56 од 56". Оваа порака се однесува на делумното повлекување на аболицијата кое претседателот Ѓорге ...

Иванов несфатен, Хан неинформиран?!

Deutsche Welle - 29.05.2016

Претседателот на Македонија дефинитивно го испушти возот за донекаде да се рехабилитира. На еврокомесарот Хан како уште нешто да не му е јасно во врска со Македонија. Пишува Зоран Јордановски Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов ја пропушти ...

ЛДП бара целосно повлекување на аболицијата и оставка од Иванов

МКД - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател на Република Македонија, се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија, по синоќешниот состанок на кој се анализираше актуелната ...

НДМ: Дали Ѓорге Иванов е способен да биде претседател?

МКД - 29.05.2016

Народно движење за Македонија (НДМ) ќе побара од Уставниот суд да поведе постапка за испитување на способноста Ѓорге Иванов да ја извршува функцијата претстедател на Македонија. Членот на Извршниот комитет на НДМ Ѓорги Тодоров рече дека ќе биде ...

ЛДП бара повлекување на аболицијата и оставка на Иванов

Идивиди - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, побара Либерално-демократската партија (ЛДП), по синоќешниот состанок на Централниот одбор, на кој се анализираше актуелната политичка состојба во ...

Објавена листата на повлечените аболиции

+инфо - 29.05.2016

На списокот на лицата за кои аболицијата е повлечена се наоѓаат лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев. Македонскиот Службен весник ја објави официјалната листа на лица на кои претседателот Иванов им ја повлече аболицијата.

ЛДП: Селективните аболиции ја погазуваат правната држава и владеењето на правото

А1 On - 29.05.2016

„Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател на Република Македонија, се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија, по синоќешниот состанок на кој се анализираше актуелната ...

Иванов несфатен, Хан неинформиран?!

Либертас - 29.05.2016

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов ја пропушти последната шанса за да може да се најде барем некој позитивен збор за него во некаков иден историски осврт за периодот во кој беше на највисоката функција во државата.

НДМ: Иницијатива до Уставниот суд за испитување на душевната состојба на Иванов

А1 On - 29.05.2016

Народно движење за Македонија на денешната прес конференција, се осврна на Иницијативата на НДМ до Уставниот суд за поведување на постапка за испитување на постоење на околности кај претседателот Иванов кои може да влијаат на неговата спреченост да ...

ЛДП: Селективните аболиции ја погазуваат правната држава и владеењето на правото

+инфо - 29.05.2016

ЛДП ги осудува заканите и притворите на граѓанските активисти и дава целосна поддршка на протестите на „Шарената револуција“. Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател на Република Македонија, се главните ...

СДСМ: Медиумските курири се избезумени од капитулациите на Груевски

Либертас - 29.05.2016

„Избезумени се медиумските курири на Никола Груевски. Нивниот шеф, Никола Груевски ниже капитулација по капитулација. Доаѓа време за одговорност за целокупниот криминал на власта во изминатите 10 години.

Бачев ќе бара Уставниот суд да ја испита душевната состојба на претседателот Иванов

Либертас - 29.05.2016

Прес конференција на Ѓорги Тодоров, член на Извршниот комитет на НДМ: Ставот на Извршниот комитет на Народно движење за Македонија по повод актуелната политичка состојба околу контрадикторните одлуки за аболиција со кои се бранува јавноста во ...

НДМ: Да се испита дали Иванов е способен за функцијата

+инфо - 29.05.2016

Народното движење се сомнева дека има ситуации кои влијаат врз душевната состојба и размислувањето на Иванов. Народно движење за Македонија смета дека претседателот Ѓорге Иванов не е во состојба да ја извршува функцијата бидејќи се сомнева дека тој ...

И британскиот амбасадор побара поништување на аболицијата за сите 56 помилувани

Сакам да кажам - 29.05.2016

„За еднаквост пред законот потребно е 56 од 56“, предмалку се огласи преку Твитер британскиот амбасадор во Македонија Чарлс Гарет. Тој им се придружи на останатите пораки што стигнаа од меѓународната заедница дека селективната аболиција на ...

ЛДП: Селективните аболиции ја погазуваат правната држава и владеењето на правото

Либертас - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател на Република Македонија, се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија, по синоќешниот состанок на кој се анализираше актуелната ...

ЛДП бара повлекување на аболицијата и оставка на Иванов

Алфа - 29.05.2016

Масовната аболиција од 12 април, а сега и селективната аболиција, потпишана од Иванов ја втурна Република Македонија во уште потешка и подраматична политичка, економска и морална криза. Целосно повлекување на аболицијата и оставка на претседателот ...

Ќе поднесат ли барање за укинување на аболицијата оние кои не се најдоа на списокот на Иванов?

Сител - 29.05.2016

По одлуката на претседателот Ѓорѓе Иванов да ја повлече аболицијата на политичарите, се поставува прашањето дали ваквата можност ќе ја искористат и сопругот на Радмила Шекеринска, Божидар Јанковски, адвокатот Гаврил Бубевски, Соња Верушевска, Звонко ...

ЛДП бара повлекување на аболицијата и оставка на Иванов

Локално - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов, побара Либерално-демократската партија (ЛДП), по синоќешниот состанок на Централниот одбор, на кој се анализираше актуелната политичка состојба во ...

НДМ на Бачев ќе бара Уставен да ја оцени душевната состојба на претседателот Иванов

Локално - 29.05.2016

Ставот на Извршниот комитет на Народно движење за Македонија по повод актуелната политичка состојба околу контрадикторните одлуки за аболиција со кои се бранува јавноста во Република Македонија и надвор од неа, од страна на претседателот на ...

Иванов несфатен, Хан неинформиран?!

Локално - 29.05.2016

Претседателот на Македонија дефинитивно го испушти возот за донекаде да се рехабилитира. На еврокомесарот Хан како уште нешто да не му е јасно во врска со Македонија анализра Зоран Јордановски во својата колумна на Дојче Веле Претседателот на ...

ЛДП: Повлекување на аболицијата и оставка на Иванов

ТВ21 - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, побара Либерално-демократската партија (ЛДП), по синоќешниот состанок на Централниот одбор, на кој се анализираше актуелната политичка состојба во ...

ЛДП: Селективните аболиции ја погазуваат правната држава и владеењето на правото

Стандард - 29.05.2016

„Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател на Република Македонија, се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија, по синоќешниот состанок на кој се анализираше актуелната ...

Американска амбасада: Целосно повлекување на аболицијата

ТВ21 - 29.05.2016

Амбасадата на САД во Македонија реагираше на одлуката на Иванов за делумно повлекување на аболицијата, за 22 од вкупно 56 помилувани. Амбасадата повика на целосно повлекување на аболицијата со цел државата да се врати на нејзиниот евроатлантски пат.

ЛДП: Селективните аболиции ја погазуваат правната држава и владеењето на правото

Бриф - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател на Република Македонија, се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија, по синоќешниот состанок на кој се анализираше актуелната ...

Амбасада на САД категорично побара целосно повлекување на аболицијата за враќање на евроатлантскиот пат

Репортер - 29.05.2016

Амбасадата на САД во Македонија реагираше на одлуката на Иванов за делумно повлекување на аболицијата, за 22 од вкупно 56 помилувани. Амбасадата повика на целосно повлекување на аболицијата со цел државата да се врати на нејзиниот евроатлантски пат.

ЛДП: Селективните аболиции ја погазуваат правната држава и владеењето на правото

Мета - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија (ЛДП), по синоќешниот состанок на кој се анализираше актуелната политичка состојба ...

ЛДП: Нема правна држава со селективните аболиции – Истите го погазуваат владеењето на правото

Репортер - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата претседател на Република Македонија, се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија, по синоќешниот состанок на кој се анализираше актуелната ...

Објавени имињата на 22 кои останаа без аболиција

МК News - 29.05.2016

Меѓу оние кои останаа без аболиција, откако Претседателот Ѓорге Иванов, во петок, реши да ја повлече за 22 политички експонирани лица, се очекуваните, но и неколку неочекувани имиња. Имено, Претседателот Ѓорѓе Иванов го повлече помилувањето на 22 ...

НДМ: Иницијатива до Уставниот суд за испитување на душевната состојба на Иванов

Репортер - 29.05.2016

Народно движење за Македонија на денешната прес конференција, се осврна на Иницијативата на НДМ до Уставниот суд за поведување на постапка за испитување на постоење на околности кај претседателот Иванов кои може да влијаат на неговата спреченост да ...

ЛДП: Селективните аболиции ја погазуваат правната држава и владеењето на правото

Макфакс - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на претседателот Ѓорге Иванов, се главните заклучоци на Централниот одбор на Либерално-демократската партија, по синоќешниот состанок на кој се анализирала актуелната политичка состојба во државата.

Иванов несфатен, Хан неинформиран?!

Репортер - 29.05.2016

Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов ја пропушти последната шанса за да може да се најде барем некој позитивен збор за него во некаков иден историски осврт за периодот во кој беше на највисоката функција во државата.

НДМ: Иванов не е во состојба да ја извршува функцијата

Стандард - 29.05.2016

Народно движење за Македонија смета дека претседателот Ѓорге Иванов не е во состојба да ја извршува функцијата бидејќи се сомнева дека тој не распознава што е интерес на државата. Партијата ги наведува последните два примера кога Иванов, во име на ...

ПРОТЕСТ: Демонстрантите против делумната аболиција на Иванов

Фактор - 29.05.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ и синоќа одржа демонстрации во Скопје, противејќи се на делумната аболиција и повикувајќи го претседателот Ѓорге Иванов целосно да ја повлече одлуката за аболиција на опфатените со истрагата поради аферата ...

СДСМ: Медиумските курири се избезумени од капитулациите на Груевски

Репортер - 29.05.2016

Избезумени се медиумските курири на Никола Груевски. Нивниот шеф, Никола Груевски ниже капитулација по капитулација. Доаѓа време за одговорност за целокупниот криминал на власта во изминатите 10 години.

Неселективни решенија за аболицијата, партиите реагираат против одлуката на Иванов

ТВ21 - 29.05.2016

Целосно повлекување на аболицијата и оставка на претседателот Ѓорѓе Иванов, побараа од Либерал-демократската партија. Сметат дека поделбата на граѓаните на оние за кои важи и за оние кои не важи е селетивна правда и како таква е недозволива.

Последици од селективната аболиција: Осомничени на слобода

ТВ21 - 29.05.2016

Наспроти пораките на меѓународниот фактор дека делумното повлекување на одлуката за аболиција дека ќе ја продлабочи политичката криза, сепак претседателот Ѓорге Иванов одлучи да ја повлече аболицијата само за 22 лица.

Реакција на СДСМ на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски

24 Вести - 28.05.2016

СДСМ денеска преку соопштение оцени дека поддршката на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за одлуката на претседателот Иванов со која се поништува аболицијата за 22 лица, е, како што велат, негова капитулација.

4 прашања 5 одговори со Петрит Сарачини

24 Вести - 28.05.2016

Граѓаните не ги интересира кој е политички експониран, ги интересира правдата и затоа не ја прифаќаме одлуката на Иванов за повлекување на аболицијата за 22 лица - вели во саботното интервју 4 прашања 5 одговори граѓанскиот активист Петрит Сарачини.

Груевски: Одлуката на Иванов е одличен чекор

Телма - 28.05.2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски оцени дека одлуката на Иванов за делумно повлекување на аболицијата е во линија на партиските активности. Според него, претседателот направил одличен ...

Реакции за селективната аболиција

24 Вести - 28.05.2016

Повлекувањето на аболицијата за 22-та политички експонирани лица е злосторничко здружување против слободата на изборите. Селективната аболиција е недопустлива смета универзитетскиот професор и член на движењето Фродем Ненад Новковски.

Во Службен весник објавена листата на повлечените аболиции

Нова ТВ - 28.05.2016

Македонскиот Службен весник ја објави официјалната листа на лица на кои претседателот Иванов им ја повлече аболицијата. На списокот на лицата за кои аболицијата е повлечена се наоѓаат лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, ...

СДСМ - Аболицијата целосно ќе се поништи

Утрински - 28.05.2016

СДСМ денеска преку соопштение оцени дека поддршката на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за одлуката на претседателот Иванов со која се поништува аболицијата за 22 лица, е, како што велат, негова капитулација.

Ишингер: Одлуката на Иванов е важен сигнал

Deutsche Welle - 28.05.2016

Шефот на Минхенската безбедносна конференција Волфганг Ишингер ја поздрави одлуката на македонскиот претседател Ѓорге Иванов за делумно повлекување на амнестијата и вели дека е тоа „важен сигнал“.

За САД и ЕУ делумното повлекување на аболицијата е неприфатливо

Утрински - 28.05.2016

Европската унија и САД остануваат на ставот дека аболицијата треба да се повлече целосно, а не да биде селективна. Според еврокомесарот Јоханес Хан селективното повлекување на аболицијата не е доволно.

Ова се политичарите за кои не важат помилувањата

Вест - 28.05.2016

Во Службен весник денеска е објавена официјалната листа на политичарите за кои претседателот Ѓорге Иванов ја повлече аболицијата која претходно ја донесе. На списокот на шефот на државата се наоѓаат лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и ...

Објавени имињата на лицата за кои Иванов ја поништи аболицијата

Либертас - 28.05.2016

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, генералниот секретар на Владата, Кирил ...

(ВИДЕО) Спасовски од Струга: Нема спас за криминалците-сите аболиции ќе се поништат, пазарење нема

А1 On - 28.05.2016

Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ, се обрати на денешниот протест во Струга за враќање на правдата, слободата и демократијата во ...

Делумното повлекување на аболицијата е неприфатливо за САД и за ЕУ

Кајгана - 28.05.2016

Европската унија и САД сметаат дека аболицијата дадена од претседателот Ѓорге Иванов, за 56 политичари и нивни соработници, кои треба да одговараат за случаи произлезени од прислушуваните телефонски разговори, треба да се повлече целосно, а не да ...

Објавени имињата на 22 лица кои останаа без аболиција

Кајгана - 28.05.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов го повлече помилувањето на 22 лица, затоа што смета дека политичарите не може да бидат над законот, а меѓу нив, како што е објавено во „Службен весник, се имињата на Никола Груевски, Зоран Заев, Миле Јанакиески, Гордана ...

СДСМ: Груевски почна да ги поздравува своите капитулации

А1 On - 28.05.2016

СДСМ денеска преку соопштение оцени дека поддршката на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за одлуката на претседателот Иванов со која се поништува аболицијата за 22 лица, е, како што велат, негова капитулација.

(ВИДЕО) Спасовски од Струга: Сите аболиции ќе се поништат, пазарење нема

Либертас - 28.05.2016

Екс-министерот за внатрешни работи и генерален секретар на СДСМ, денеска во Струга изјави дека нема спас за криминалците-сите аболиции ќе се ...

СДСМ: Груевски почна да ги поздравува своите капитулации

+инфо - 28.05.2016

Сега Груевски знае дека по оваа капитулација ќе следува и нова, смета СДСМ. Интегрално соопштение на СДСМ: „Во страв од соочување со одговорноста Никола Груевски веќе не знае што да направи па почна дури и своите капитуации да ги поздравува.

(ВИДЕО) Димитриевски од Битола: Пишман Иванов ќе мора целосно да ја поништи аболицијата

А1 On - 28.05.2016

Максим Димитриевски, претседател на Комисијата за одбрана на СДСМ, се обрати на вчерашниот протест во Битола за враќање на правдата, слободата и демократијата во ...

Спасовски: Сите аболиции ќе се поништат, пазарење нема (ВИДЕО)

+инфо - 28.05.2016

Спасовски учествуваше на денешниот протест во Струга за враќање на правдата, слободата и демократијата во Македонија. Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ, учествуваше на денешниот протест во Струга за враќање на правдата, слободата и ...

ГАЛЕРИЈА: Граѓаните и денеска пред СЈО

Либертас - 28.05.2016

Граѓаните и денеска во 18 часот се собраа пред СЈО да го искажат својот револт и да потенцираат дека ќе проолжат да деонстрираат се додека не се повлечат сите аболиции и претесдателот не поднесе оставка.

Ишингер: Одлуката на Иванов чекор напред кон одржување избори

Точка - 28.05.2016

Важен сигнал за ублажување на внатрешната политичка криза е одлуката на Претседателот Ѓорге Иванов за повлекување на аболицијата за 22 политичари, смета шефот на минхенската безбедносна конференција Волфганг Ишингер.

Реакција на СДСМ на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Груевски

Канал5 - 28.05.2016

СДСМ денеска преку соопштение оцени дека поддршката на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски за одлуката на претседателот Иванов со која се поништува аболицијата за 22 лица, е, како што велат, негова капитулација.

Објавени имињата на лицата кои останаа без аболиција

Точка - 28.05.2016

Меѓу оние кои останаа без аболиција, откако Претседателот Ѓорге Иванов, во петок, реши да ја повлече за 22 политички експонирани лица, се очекуваните, но и неколку неочекувани имиња. Имено, Претседателот Ѓорѓе Иванов го повлече помилувањето на 22 ...

Спасовски: Пазарење нема сите аболиции ќе се поништат

Канал5 - 28.05.2016

Сите аболиции ќе се поништат, нема пазарење, изјави денеска на протестот за враќање на правдата, демократијата и слободата , во Струга, генералниот секретар на СДСМ, Оливер ...

Одлуката на претседателот Иванов за повлекување на аболицијата за 22-та политичари стапи на сила

Сител - 28.05.2016

Службен Весник ја објави официјалната листа на лица на кои Претседателот Иванов им ја укина аболицијата. Политичарите не се над народот и над законите, порача претседателот Иванов, додавајќи дека овие лица не ги аболирал за да скрие криминал туку за ...

Познати се имињата на 22 лица за кои Иванов ја повлече аболицијата

Алфа - 28.05.2016

Познати се имињата на 22-та политичари за кои претседателот Ѓорге Иванов вчера ја повлече аболицијата. На листата се најдоа актуелни и поранешни лидери на партии, поранешни министри, градоначалници, поранешни и сегашни директори.

ОДЛУКАТА СТАПИ ВО СИЛА: Ова се политичарите за кои не важат помилувањата

Телеграф - 28.05.2016

Европската унија и САД денеска изразија незадоволство од одлуката на Иванов. Тие бараат целосно, а не селективно повлекување на аболицијата Во „Службен весник“ денеска е објавена официјалната листа на политичарите за кои претседателот Ѓорге Иванов ...

4 прашања 5 одговори со Петрит Сарачини

Локално - 28.05.2016

Граѓаните не ги интересира кој е политички експониран, ги интересира правдата и затоа не ја прифаќаме одлуката на Иванов за повлекување на аболицијата за 22 лица – вели во саботното интервју 4 прашања 5 одговори граѓанскиот активист Петрит Сарачини, ...

(ВИДЕО) Спасовски од Струга: Нема спас за криминалците-сите аболиции ќе се поништат, пазарење нема

Локално - 28.05.2016

Екс-министерот за внатрешни работи и генерален секретар на СДСМ, денеска во Струга изјави дека немало спас за криминалците-сите аболиции ќе се поништат и дека пазарење со тоа немало .Повеќе од ...

СДСМ: Груевски почна да ги поздравува своите капитулации

Локално - 28.05.2016

Во страв од соочување со одговорноста Никола Груевски веќе не знае што да направи па почна дури и своите капитуации да ги поздравува. Груевски прво нарача аболиција кај нелегитимниот Горге Иванов.

Укината аболицијата за 22 помилувани политичари

Кумановски м. - 28.05.2016

Дваесет и две лица, сите политичари, веќе не се помилувани, односно претседателот Ѓорге Иванов ја повлече аболицијата за нив, која претходно ја донесе. Одлуката на Иванов не е објавена во Службен весник, но по интернет порталите кружат само имињата, ...

Германски новинар со незгодни прашања за Попоски: Аболицијата не му требаше на Иванов!

Фактор - 28.05.2016

Жестоко интервју – тешки и незгодни прашања за Попоски од германскиот новинар, адвокат и поранешен политичар од Христијанско-демократски сојуз на Германија (ЦДУ) партијата на Ангела Меркел во емисијата „Зона на конфликти“ на Дојче Веле.

Амбасада на САД: Потребно е целосно повлекување на аболицијата

Бриф - 28.05.2016

Амбасадата на САД во Македонија реагираше на одлуката на Иванов за делумно повлекување на аболицијата, за 22 од вкупно 56 помилувани. Амбасадата повика на целосно повлекување на аболицијата со цел државата да се врати на нејзиниот евроатлантски пат.

Во Службен весник објавена листата на повлечените аболиции

Репортер - 28.05.2016

Македонскиот Службен весник ја објави официјалната листа на лица на кои претседателот Иванов им ја повлече аболицијата. На списокот на лицата за кои аболицијата е повлечена се наоѓаат лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, ...

Официјално објавена листата на повлечените аболиции

Стандард - 28.05.2016

Денеска беше објавена официјалната листа на лица на кои претседателот Иванов им ја повлече аболицијата. На списокот на лицата за кои аболицијата е повлечена, објавена од Службен весник, се наоѓаат лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и ...

Груевски почна да ги поздравува своите капитулации

Репортер - 28.05.2016

Во страв од соочување со одговорноста Никола Груевски веќе не знае што да направи па почна дури и своите капитуации да ги поздравува. Груевски прво нарача аболиција кај нелегитимниот Горге Иванов.

Спасовски од Струга: Нема спас за криминалците-сите аболиции ќе се поништат, пазарење нема

Стандард - 28.05.2016

Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ, на денешниот протест во Струга зборуваше за враќање на правдата, слободата и демократијата во ...

СДСМ: Груевски почна да ги поздравува своите капитулации

Стандард - 28.05.2016

“Во страв од соочување со одговорноста Никола Груевски веќе не знае што да направи па почна дури и своите капитуации да ги поздравува. Груевски прво нарача аболиција кај нелегитимниот Горге Иванов.

Објавени имињата на лицата за кои Иванов ја поништи аболицијата

Мета - 28.05.2016

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, генералниот секретар на Владата, Кирил ...

Дали и Бобо Дајнерс ќе побара поништување на аболицијата?

Вечер - 28.05.2016

Останува да видиме дали споругот на Радмила Шекеринска Слободан Јанковски ќе ја искористи можноста да побара поништување на аболицијата за случајот со затајување на данок преку издавање на личните станови на име на фирма Службен Весник ја објави ...

ГАЛЕРИЈА: Граѓаните и денеска пред СЈО

Репортер - 28.05.2016

Граѓаните и денеска во 18 часот се собраа пред СЈО да го искажат својот револт и да потенцираат дека ќе проолжат да деонстрираат се додека не се повлечат сите аболиции и претесдателот не поднесе оставка.

Реакции за селективната аболиција

Репортер - 28.05.2016

Повлекувањето на аболицијата за 22-та политички експонирани лица е злосторничко здружување против слободата на изборите. Селективната аболиција е недопустлива смета универзитетскиот професор и член на движењето Фродем Ненад Новковски.

Прават сe` за да се спасат

Дневник - 28.05.2016

На ВМРО-ДПМНЕ им се распукаа сите бетони, a сега сакаат да им биде овозможено и невозможното, аболицирани криминалци да формираат пак влада и да владеат. Е, па тоа не ќе може и нема да се случи.

Ишингер: Одлуката на Иванов чекор напред кон одржување избори

Макфакс - 28.05.2016

Важен сигнал за ублажување на внатрешната политичка криза е одлуката на Претседателот Ѓорге Иванов за повлекување на аболицијата за 22 политичари, смета шефот на минхенската безбедносна конференција Волфганг Ишингер.

ОФИЦИЈАЛНА ЛИСТА: Ова се имињата чија аболиција беше поништена

Фактор - 28.05.2016

Во „Службен весник“ е објавена официјалната листа на лица чија аболиција се поништува откако претседателот Ѓорге Иванов вчера реши да ја повлече одлуката за помилување на 22 лица. Имено, официјалната листа вели дека претседателот Ѓорге Иванов ја ...

„Курир“: Еве што значи селективна правда

Нетпрес - 28.05.2016

По вчерашната одлука на претседателот Ѓорге Иванов, кој донесе одлука за поништување на помилувањата за 22 лица, како што наведе, сите политички експонирани, најголемата опозициска партија СДСМ и нејзините сателити излегоа со обвинувања за ...

Објавени имињата на 22 кои останаа без аболиција

Макфакс - 28.05.2016

Меѓу оние кои останаа без аболиција, откако Претседателот Ѓорге Иванов, во петок, реши да ја повлече за 22 политички експонирани лица, се очекуваните, но и неколку неочекувани имиња. Имено, Претседателот Ѓорѓе Иванов го повлече помилувањето на 22 ...

Одлуката на Иванов стапи на сила, нема аболиција за Заев, Груевски, Јанкулоска, Јанакиески….

ТВ21 - 28.05.2016

Објавени се имињата на 22 луѓе, кои нема да бидат помилувани од Претседателот Иванов. Меѓу нив се и лидерите на трите најголеми партии во земјава Никола Груевски, Зоран Заев и Мендух Тачи.

Официјална листа на лицата за кои Иванов ја поништи аболицијата

еМагазин - 28.05.2016

Лидерите на ВМРО ДПМНЕ и на СДСМ, Никола Груевски и Зоран Заев, поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкуловска, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, генералниот секретар на Владата, Кирил ...

САД: Селективното повлекување на помилувањето ќе го попречи прогресот кон НАТО и ЕУ

еМагазин - 28.05.2016

Американската амбасада во Македонија реагираше на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да го повлече помилувањето на само 22 од вкупно 56. аболицирани лица. Побара Македонија целосно да се справи со проблемот, а со цел да не се попречат ...

ЕУ: Селективното повлекување на аболицијата не е доволно

еМагазин - 28.05.2016

Европската унија останува на ставот дека аболицијата треба да се повлече целосно, а не да биде селективна. Според еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан селективното повлекување на аболицијата не е доволно.

Поништување на аболицијата на Иванов на рати

еМагазин - 28.05.2016

Ѓорге Иванов, изгледа конечно целосно се поистоветувал со народот на кого му е претседател, иако „слабо“ го слуша. Па, како и мнозинството граѓани, кои со години живеат на рати, заглавени со кредити и секојдневна битка за опстанок, и тој, на рати ја ...

За САД и ЕУ делумното повлекување на аболицијата е неприфатливо

Exclusive.mk - 28.05.2016

Европската унија и САД остануваат на ставот дека аболицијата треба да се повлече целосно, а не да биде селективна. Според еврокомесарот Јоханес Хан селективното повлекување на аболицијата не е доволно.

СДСМ:Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение

Телма - 27.05.2016

Денешната одлука на лицето Горге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава. Аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво за ...

„Политички експонирани“ – непостоечки критериум за помилување

Нова ТВ - 27.05.2016

Одлуката на Иванов да ја повлече аболицијата за 22 „политички експонирани“ лица, повторно ја остави јавноста зачудена. Не постои правен критериум како делумна аболиција само за политички експонирани лица , велат правните експерти кои ги контактираше ...

Американската амбасада во Македонија повика на целосно повлекување на аболицијата

Телма - 27.05.2016

И Американската амбасада во Македонија повика на целосно повлекување на аболицијата. Како што рековме минатата недела, делумното или селективното повлекување на помилувањето ќе придонесе да се зголеми чувството на неказнивост во земјата и ќе ја ...

И САД бараат целосно повлекување на аболицијата

Нова ТВ - 27.05.2016

Американската амбасада му се придружи на комесарот Јоханес Хан во апелот до претседателот Иванов целосно да ја повлече аболицијата за да може државата да се врати на нејзиниот евроатлантски пат.

Иванов ја повлече аболицијата за 22 лица

24 Вести - 27.05.2016

Иванов во денешното обраќање, соопшти дека одлучил да ја повлеќе аболицијата за 22 лица, од вкупно 56 лица. 34 лица и натаму остануваат помилувани од претседателот. „Првичната одлука ја донесов исклучиво во интерес на државата.

СЈО: Правдата не смее да се попречува

Нова ТВ - 27.05.2016

Секој што сторил криминал треба да одговара за своите постапки и сето тоа да се докаже во судска постапка, рече портпаролката на СЈО, Ленче Ристоска за НОВА ТВ, по обраќањето на претседателот Ѓорѓе Иванов во кое тој најави дека делумно ќе ја повлече ...

Хан: Новата одлука на Иванов е селективна правда

Нова ТВ - 27.05.2016

И комесарот Јоханес Хан се согласи со Шарената револуција: одлуката на претседателот Ѓорге Иванов е селективна правда. Комесарот вечерва на Твитер напиша дека одлуката на Иванов за повлекување на аболицијата за 22 лица не е доволна.

Иванов ја повлече аболицијата на 22-ца најекспонирани политичари

Телма - 27.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов предмалку соопшти дека донел одлука за поништување на аболицијата од 12-ти Април за 22 политички најекспонирани лица од вкупно 56-мината помилувани, меѓу нив и некои кои не побарале од него укинување на одлуката за ...

ВИДЕО и ФОТО од денешниот протест: Селективната правда не е правда

Нова ТВ - 27.05.2016

Денешната Шарена револуција се фокусираше на селективната правда во Македонија. Особено по денешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов кој денес најави дека делумно ја повлекува аболицијата за 22 политички експонирани лица.

ВМРО-ДПМНЕ ја поздрави одлуката на Иванов, за СДСМ решението е во целосно поништување на аболицијата

Телма - 27.05.2016

Предлог најава Одлуката за делумно поништување на аболицијата наиде на очекувано различни реакции мегу политичките партии.ВМРО ДПМНЕ смета дека сега има можност во правниот систем да се докаже како што велат, конструкцијата на Заев против членовите ...

СДСМ: Само целосно укинување на аболицијата е решение

Алсат-М - 27.05.2016

Опозициската СДСМ смета дека денешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на помилувањата на политичари е, како што наведува во реакцијата, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува политичка ...

Аболицијата не беше потребна

Утрински - 27.05.2016

Против избори на 5 јуни беше само СДСМ Никола Попоски Не мислам дека претседателската аболиција беше од корист. Мислам дека не требаше да се случи. За земјата ќе беше подобро доколку тој тоа не го стореше.

ДС - Целосно да се повлече одлуката за аболиција

Утрински - 27.05.2016

Демократскиот сојуз (ДС) соопшти дека денешната одлука на претседателот за повлекување на аболицијата на 22 лица е „неуспешен обид да го амортизира незадоволството и револтот кај граѓаните“.

Селективната правда е неправда, порачаа демонстрантите пред СЈО

Р.С.Европа - 27.05.2016

Граѓани и денеска се собираат на протест пред Специјалното јавно обвинителство во знак на поддршка на оваа институција. На социјалните мрежи граѓанското движење „Протестиран“ порача дека нема да запрат и оди не прифаќаат парцијално повлекување на ...

Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари

Р.С.Европа - 27.05.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари додека за останатите аболицирани остави простор самите да поднесат барање до него дека сакаат да биде повлечена аболицијата.

Автентичното толкување заглави на релација Влада – Собрание

Утрински - 27.05.2016

Ниедна институција не може да процени кога би бил епилогот на иницијативата на опозицијата за помилувањата Татјана Поповска Барањето за автентичното толкување на Законот за помилување, преку кое СДСМ ја оспорува одлуката на претседателот Ѓорге ...

Ова е листата на функционери за кои Иванов ја повлече аболицијата

Алсат-М - 27.05.2016

Претседателот Ѓоге Иванов делумно ќе ја укине аболицијата, само за политичките функционери. Веста ја соопшти самиот тој кој го искористи ова право откако Уставниот суд му го отвори патот пред два месеци.

САД и ЕУ против делумното повлекување на аболицијата

Р.С.Европа - 27.05.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан реагира дека селективното повлекување на аболицијата не е доволно. Амбасадата на САД, пак, смета дека така се зголемува чувството на неказнивост во земјата. Делумното повлекување на аболицијата не е доволно ниту за ...

Иванов ја повлече амнестијата за 22 политичари

Deutsche Welle - 27.05.2016

Македонскиот претседател Иванов попладнево соопшти дека ја повлекува одлуката за помилување на 22 политичари. Останатите кои не се политички експонирани ќе треба тоа да го побараат лично. По бројните и жестоки реакции дома и од странство, ...

СДСМ: Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение

МКД - 27.05.2016

Денешната одлука на лицето Ѓорге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава. Аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво ...

Демократски сојуз и ФРОДЕМ против селективна правда

МКД - 27.05.2016

Демократски сојуз и ФРОДЕМ со одделни соопштенија реагираат на денешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов да ги повлече решенијата за помилување на 22 политичари, од вкупно 56-те лица кои беа аболицирани на 12 април.

Протестирам: Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме!

МКД - 27.05.2016

Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме! Половичната правда е неправда!, напиша Протестирам откако попладнево Ѓорѓе Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари од вкупно 56-те лица што ги аболицира на 12 април.

Сугарески: Аболицијата е дело на Груевски, а не на Иванов

МКД - 27.05.2016

Она што јавноста веќе добро го знаеше, денеска јавно го потврди и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Зад срамната, незаконска и неуставна одлука за аболиција стои Никола Груевски, изјави Горан Сугарески, шеф на пратеничката група на СДСМ.

Шекеринска: А можело да се поништи! Пусти страв чуда прави!

МКД - 27.05.2016

„А можело да се поништи! Пусти страв чуда прави! Ајде сега да ги поништи сите до крај!“, напиша потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, откако попладнево Ѓорѓе Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари од вкупно 56-те лица што ги ...

Неофицијално: за кои политичари Иванов ја повлече аболицијата, име по име

МКД - 27.05.2016

Од списокот од 56 вкупно аболицирани од претседателот Ѓорѓе Иванов, кога ќе се извадат бизнисмените и државните службеници, остануваат следниве 22 лица, за кои Иванов денеска ја повлече аболицијата: Ирена Мишева Миле Јанакиески Гордана Јанкуловска ...

Ленче Ристовска: Сега ќе продолжат постапките на СЈО

МКД - 27.05.2016

Начелото на владеење на правото мора да важи за сите и на сите да им биде дадена можност во соодветна постапка да ја докажат својата невиност. Со ова, дадена ни е можност сите дела да ги истражиме и соодветно да ја водиме постапката, рече ...

Амбасада на САД: Делумното повлекување на помилувањето ќе го попречи прогресот кон НАТО И ЕУ

МКД - 27.05.2016

Американската амбасада во Македонија со кратко соопштение реагираше на денешната одлука на Ѓорге Иванов да го повлече помилувањето на 22 од вкупно 56 аболицирани лица. Побара Македонија целосно да се справи со проблемот, а со цел да не се попречат ...

СДСМ: Само целосно укинување на аболицијата е решение

Вест - 27.05.2016

Опозициската СДСМ смета дека денешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на помилувањата на политичари е, како што наведува во реакцијата, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува политичка ...

СДСМ: Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение

Либертас - 27.05.2016

„Денешната одлука на лицето Горге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава. Аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво ...

Ова се политичарите за кои е повлечена аболицијата

А1 On - 27.05.2016

Ѓорѓе Иванов денеска донесе одлука да поништи дел од одлуките за помилување на вкупно 22 лица. Сепак тој е цврсто е убеден дека аболицијата која ја донел на 12. април и понатаму смета дека е клучна за решавање на кризата и тоа го направил во интерес ...

„Протестирам“: Не запираме, парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме

+инфо - 27.05.2016

Половична правда е неправда, реагира движењето што организира протести. Не запираме, парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме, половична правда е неправда, реагира движењето „Протестирам“.

Амбасада на САД: Потребно е целосно повлекување на аболицијата

+инфо - 27.05.2016

Делумното или селективното повлекување на помилувањето ќе ја попречи Македонија да направи прогрес, реагира амбасадата. Амбасадата на САД во Македонија реагираше на одлуката на Иванов за делумно повлекување на аболицијата, за 22 од вкупно 56 ...

ФРОДЕМ: Иванов повторно го погази Уставот

+инфо - 27.05.2016

Делумното повлекување на таканаречената аболиција уште еднаш го покажа грдото лице на залутаните и некредибилни личности во политиката, реагира ФРОДЕМ Делумното повлекување на таканаречената аболиција од страна на Ѓорге Иванов уште еднаш го покажа ...

„Не за делумна аболиција“, порачаа штипјани

+инфо - 27.05.2016

Протестите ќе продолжат се додека не се обезбедат сите услови и не профункционира правната држава,рече Горан Трајков, од движењето „Протестирам“. Под мотото „Не за делумна аболиција“, вечерва се одржа протестот на „Шарената револуција “ во Штип.

Шарената револуција до Иванов: Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме!

Либертас - 27.05.2016

Движењето „Протестирам“ на Фејсбук изреагира на информацијата дека Иванов ги повлекол аболициите само за 22 политичари , а отанатите самите ќе требало да го побараат тоа. Еве што напишаа на Фејсубк: Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата ...

Демократски сојуз: Не поддржуваме селективна правда

+инфо - 27.05.2016

Денешната одлука за делумно повлекување на аболицијата е неуспешен обид да го амортизира незадоволството и револтот на граѓаните, сметаат од ДС. Демократскиот сојуз смета дека oдлуката за аболиција на 56 лица, носители на високи државни и политички ...

Список на политичари за кои Иванов ја повлече аболицијата

+инфо - 27.05.2016

Порталот МКД.мк објавува список на лицата за кои се повлекува одлуката за помилување. Од списокот од 56 вкупно аболицирани од претседателот Ѓорѓе Иванов, кога ќе се извадат бизнисмените и државните службеници, остануваат следниве 22 лица, за кои ...

Демократски сојуз: Не подржуваме селективна правда

Либертас - 27.05.2016

„Демократскиот сојуз смета дека Одлуката за аболиција на 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и нивните соработници е спротивна на Уставот и Законот за помилување и го суспендира основното начело законите да важат подеднакво ...

СДСМ: Иванов ја продлабочи кризата, само целосно повлекување на аболицијата е решение

+инфо - 27.05.2016

Денешната одлука на лицето Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, реагира опозицијата. Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение, реагира СДСМ.

Амбасада на САД: Потребно е целосно повлекување на аболицијата за враќање на евроатлантскиот пат

Либертас - 27.05.2016

Амбасадата на САД во Македонија реагираше на одлуката на Иванов за делумно повлекување на аболицијата, за 22 од вкупно 56 помилувани. Амбасадата повика на целосно повлекување на аболицијата со цел државата да се врати на нејзиниот евроатлантски пат.

Демократски сојуз: Не подржуваме селективна правда

А1 On - 27.05.2016

„Демократскиот сојуз смета дека Одлуката за аболиција на 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и нивните соработници е спротивна на Уставот и Законот за помилување и го суспендира основното начело законите да важат подеднакво ...

ФРОДЕМ: Селективна аболиција од страна на некредибилни и залутани личности во политиката

Либертас - 27.05.2016

„Делумното повлекување на т.н аболиција од страна на Иванов уште еднаш го покажа грдото лице на залутаните и некредибилни личности во политиката. Со самиот чин на бесрамно аболицирање на осомничени за криминални дејствија како и со уште побесрамниот ...

(ВИДЕО) Шекеринска од Струмица: Половична аболиција не е правда, мора целосно да се поништи!

Либертас - 27.05.2016

Ви го пренесуваме видеото од обраќањето на Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ, на денешниот протест на Шарената револуција во ...

(ВИДЕО) Шекеринска од Струмица: Половична аболиција не е правда, мора целосно да се поништи!

А1 On - 27.05.2016

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска се обрати на денешниот протест во Струмица за враќање на правдата, слободата и демократијата во ...

(ВИДЕО) Димитриевски од Битола: Пишман Иванов ќе мора целосно да ја поништи аболицијата

Либертас - 27.05.2016

Ви пренесуваме видео од обраќањето на Максим Димитриевски, претседател на Комисијата за одбрана на СДСМ, на денешниот протест на Шарената револуција во ...

ГАЛЕРИЈА: Струмица не признава делумно повлекување на аболицијата

Либертас - 27.05.2016

На денесниот протест „Чавков не ти се плашиме“, струмичани испишаа пораки пред СВР Струмица. Пред демонстрантите се обратија Ленче Христова, граѓански активист и заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска.

Хан: Поништувањето на аболицијата за само мал број луѓе, не е доволно

Либертас - 27.05.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан преку Твитер реагираше на одлуката на претседателот Иванов да го повлече помилувањето за 22 политичари. „Одлуката на претседателот Иванов да го поништи помилувањето на само мал број луѓе, не е доволно.

Димитриевски: Нема аболиција за тие што треба да одговараат пред граѓаните

+инфо - 27.05.2016

Максим Димитриевски, претседател на Комисијата за одбрана на СДСМ, на денешниот протест во Битола. Максим Димитриевски, претседател на Комисијата за одбрана на СДСМ, на денешниот протест во Битола за враќање на правдата, слободата и демократијата во ...

Хан: селективна аболиција не е доволна

Сакам да кажам - 27.05.2016

„Одлуката на претседателот Иванов да ја повлече аболицијата само за извесен број луѓе не е доволна. Како што повеќепати истакна ЕУ, опсежно решение е клучот за да се избегне селективна правда“, напиша вечерва на Твитер еврокомесарот за проширување ...

Хан: Потребно е сеопфатно решение за аболицијата за да се избегне селективна правда

+инфо - 27.05.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан на Твитер се огласи во врска со одлуката на претседателот Иванов да ја повлече аболицијата за 22 од 56 помилувани лица. Еврокомесарот Јоханес Хан на Твитер се огласи во врска со одлуката на претседателот Горѓе Иванов да ја ...

САД: селективната аболиција ја одалечува Македонија од НАТО и ЕУ

Сакам да кажам - 27.05.2016

САД сметаат дека селективната аболиција што попладнево ја промовираше претседателот Ѓорге Иванов ќе ја спречи Македонија да напредува кон НАТО и ЕУ. Во соопштението што вечерва го издаде амбасадата на САД во Скопје се вели: „Како што истакнавме ...

(ВИДЕО) Сугарески: Од ВМРО-ДПМНЕ јавно потврдија дека зад неуставната одлука за аболиција стои Груевски

А1 On - 27.05.2016

„Она што јавноста веќе добро го знаеше, денеска јавно го потврди и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Зад срамната, незаконска и неуставна одлука за аболиција стои Никола Груевски. Очигледно намерно Груевски го избра Илија Димовски да ја соопшти оваа ...

ФРОДЕМ: Селективна аболиција од страна на некредибилни и залутани личности во политиката

А1 On - 27.05.2016

„Делумното повлекување на т.н аболиција од страна на Иванов уште еднаш го покажа грдото лице на залутаните и некредибилни личности во политиката. Со самиот чин на бесрамно аболицирање на осомничени за криминални дејствија како и со уште побесрамниот ...

СДСМ: Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение

А1 On - 27.05.2016

„Денешната одлука на лицето Горге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава. Аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво ...

СДСМ: Само целосно поништување на аболицијата е решение

Точка - 27.05.2016

Според опозициската СДСМ, денешната одлука на "лицето Ѓорге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија", што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава.

СДСМ: Само целосно укинување на аболицијата е решение

Канал5 - 27.05.2016

Опозициската СДСМ смета дека денешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на помилувањата на политичари е, како што наведува во реакцијата, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува политичка ...

СДСМ: Само целосно укинување на аболицијата е решение

Телеграф - 27.05.2016

Од СДСМ истакнуваат дека аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво за сите Опозициската СДСМ смета дека денешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на помилувањата на политичари е, како што наведува во ...

ДС: Целосно да се повлече одлуката за аболиција

Канал5 - 27.05.2016

Демократскиот сојуз (ДС) соопшти дека денешната одлука на претседателот за повлекување на аболицијата на 22 лица е „неуспешен обид да го амортизира незадоволството и револтот кај граѓаните“.

Пандов: Заев да го одржи зборот и да ја искористи можноста за повлекување на аболицијата од Црвенковски

Курир - 27.05.2016

Александар Пандов од Граѓанското движење за одбрана на Македонија истакна дека одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за повлекување на аболицијата е одлична информација . -Главното барање на ГДОМ беше повлекување на аболицијата на Иваново, особено ...

Шарената револуција порача: “Селективната правда е неправда”

Точка - 27.05.2016

И денес во 18 часот пред канцелариите на Специјалното јавно обвинителство почнаа да се собираат граѓаните од граѓанската организација „Протестирам“. Денешниот протест е со фокус на селективната аболиција на претседателот Иванов и демонстрантите ...

Андонов: Ја поздравуваме одлуката на Иванов, Заев останува единствен аболициран политичар во Македонија

Курир - 27.05.2016

Оливер Андонов од името на ГДОМ ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на одлуката за аболиција иако не миси дека овој потег би придонел во насока на смирување на политичката криза.

СДСМ: Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение

Локално - 27.05.2016

Денешната одлука на лицето Горге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава. Аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво ...

Амбасада на САД: Потребно е целосно повлекување на аболицијата за враќање на евроатлантскиот пат

Локално - 27.05.2016

Амбасадата на САД во Македонија реагираше на одлуката на Иванов за делумно повлекување на аболицијата, за 22 од вкупно 56 помилувани. Амбасадата повика на целосно повлекување на аболицијата со цел државата да се врати на нејзиниот евроатлантски пат.

ФРОДЕМ: Селективна аболиција од страна на некредибилни и залутани личности во политиката

Локално - 27.05.2016

„Делумното повлекување на т.н аболиција од страна на Иванов уште еднаш го покажа грдото лице на залутаните и некредибилни личности во политиката. Со самиот чин на бесрамно аболицирање на осомничени за криминални дејствија како и со уште побесрамниот ...

Штипјани кажаа „Не“ за делумната аболиција

Локално - 27.05.2016

Под мотото „Не за делумна аболиција“, почна протестот на „Шарената револуција “ во Штип. Граѓаните со транспаренти се собраа пред зградата на Основниот суд во Штип од каде тргнаа кон центарот на градот.

„Протестирам“: Не прифаќаме парцијално повлекување на аболицијата

Локално - 27.05.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ денеска порача дека не прифаќа половично повлекување на аболицијата и оти ќе продолжат да протестираат на улиците. „Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме! Половична правда е неправда! Нема ...

(ВИДЕО) Шекеринска од Струмица: Половична аболиција не е правда, мора целосно да се поништи!

Локално - 27.05.2016

Заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска се обрати на денешниот протест во Струмица за враќање на правдата, слободата и демократијата во ...

(ВИДЕО) СДСМ: Од ВМРО-ДПМНЕ јавно потврдија дека зад неуставната одлука за аболиција стои Груевски

Локално - 27.05.2016

Она што јавноста веќе добро го знаеше, денеска јавно го потврди и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Зад срамната, незаконска и неуставна одлука за аболиција стои Никола Груевски. Очигледно намерно Груевски го избра Илија Димовски да ја соопшти оваа ...

Ѓорге Иванов излезе на пресси соопшти дека поништил 22 одлуки – само дел од аболиција

Локално - 27.05.2016

Претседателот на државата Ѓорѓи Иванов, оддржа прес конференција на која иако многумина го очекуваа поништување , сепак тој не ја повлече целосната одлука за аболиција туку само 22 лица , тие кои тоа го пабарале тоа од него.

ДС: Не подржуваме селективна правда

Локално - 27.05.2016

Демократскиот сојуз смета дека Одлуката за аболиција на 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и нивните соработници е спротивна на Уставот и Законот за помилување и го суспендира основното начело законите да важат подеднакво ...

Иванов си игра мајтап со сите: ја повлече аболицијата само за 22 политичари

Сведок - 27.05.2016

Упорно тврдејќи дека одлуката за аболиција ја донел за доброто на државата, а многумина го критикувале за селективна правда, за ставање на политичарите над законот и за заштита на криминалот, Ѓорѓе Иванов, глумејќи жртва, соопшти дека ја повлекол ...

Официјално имињата на 22 аболицирани политичари – Иванов ги помилуваше за разрешница на кризата

Репортер - 27.05.2016

Ѓорѓе Иванов денеска донесе одлука да поништи дел од одлуките за помилување на вкупно 22 лица. Сепак тој е цврсто е убеден дека аболицијата која ја донел на 12. април и понатаму смета дека е клучна за решавање на кризата и тоа го направил во интерес ...

Реакција на СДСМ: Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение

Дневник - 27.05.2016

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение реагира дека денешното повлекување на помилувањето на претседателот Ѓорѓе Иванов за 22 лица е ново кршење на Уставот на Република Македонија, што како што велат од таму, е дополнително ја ...

Демократски сојуз: Не поддржуваме селективна правда

Стандард - 27.05.2016

Демократскиот сојуз смета дека oдлуката за аболиција на 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и нивните соработници е спротивна на Уставот и Законот за помилување и го суспендира основното начело законите да важат подеднакво ...

СДСМ: Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение

Репортер - 27.05.2016

„Денешната одлука на лицето Горге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава. Аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво ...

Се јави и Павле Трајанов – Не подржувам селективна правда

Репортер - 27.05.2016

Деократскиот сојуз смета дека Одлуката за аболиција на 56 лица, носители на високи државни и политички функции, како и нивните соработници е спротивна на Уставот и Законот за помилување и го суспендира основното начело законите да важат подеднакво ...

СДСМ со реакција: Лицето Ѓорге Иванов ја продлабочи политичка криза во земјава

Стандард - 27.05.2016

„Денешната одлука на лицето Ѓорге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава. Аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво ...

Шарената револуција се огласи до Иванов: Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме!

Репортер - 27.05.2016

Движењето „Протестирам“ на Фејсбук изреагира на информацијата дека Иванов ги повлекол аболициите само за 22 политичари , а отанатите самите ќе требало да го побараат тоа. Еве што напишаа на Фејсубк: Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата ...

Список на политичари за кои Иванов ја повлече аболицијата

Бриф - 27.05.2016

Од списокот од 56 вкупно аболицирани од претседателот Ѓорѓе Иванов, кога ќе се извадат бизнисмените и државните службеници, остануваат следниве 22 лица, за кои Иванов денеска ја повлече аболицијата.

СДСМ: Иванов ја продлабочи кризата, само целосно поништување на аболицијата е решение

Мета - 27.05.2016

Денешната одлука на лицето Ѓорге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава, реагираат од СДСМ на денешната одлука на претседателот за повлекување на аболицијата за 22 ...

(ВИДЕО) Сугарески: Од ВМРО-ДПМНЕ јавно потврдија дека зад неуставната одлука за аболиција стои Груевски

Репортер - 27.05.2016

„Она што јавноста веќе добро го знаеше, денеска јавно го потврди и пратеничката група на ВМРО­ ДПМНЕ. Зад срамната, незаконска и неуставна одлука за аболиција стои Никола Груевски. Очигледно намерно Груевски го избра Илија Димовски да ја соопшти ...

ФРОДЕМ: Селективна аболиција од страна на некредибилни и залутани личности во политиката

Репортер - 27.05.2016

Делумното повлекување на т.н аболиција од страна на Иванов уште еднаш го покажа грдото лице на залутаните и некредибилни личности во политиката. Со самиот чин на бесрамно аболицирање на осомничени за криминални дејствија како и со уште побесрамниот ...

СДСМ: Само целосно поништување на аболицијата е решение

Макфакс - 27.05.2016

Според опозициската СДСМ, денешната одлука на „лицето Ѓорге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија“, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава.

(ФОТО) Штипјани кажаа „Не“ за делумно укинување на аболицијата

Репортер - 27.05.2016

Под мотото „Не за делумна аболиција“, почна протестот на „Шарената револуција “ во Штип. Граѓаните со транспаренти се собраа пред зградата на Основниот суд во Штип од каде тргнаа кон центарот на градот.

Пандов: Заев да го одржи зборот и да ја искористи можноста за повлекување на аболицијата од Црвенковски

Press24 - 27.05.2016

Александар Пандов од Граѓанското движење за одбрана на Македонија истакна дека одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за повлекување на аболицијата е одлична информација . -Главното барање на ГДОМ беше повлекување на аболицијата на Иваново, особено ...

Андонов: Ја поздравуваме одлуката на Иванов, Заев останува единствен аболициран политичар во Македонија

Press24 - 27.05.2016

Оливер Андонов од името на ГДОМ ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на одлуката за аболиција иако не миси дека овој потег би придонел во насока на смирување на политичката криза.

Шекеринска: А можело да се поништи! Пусти страв чуда прави!

Репортер - 27.05.2016

„А можело да се поништи! Пусти страв чуда прави! Ајде сега да ги поништи сите до крај!“, напиша потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, откако попладнево Ѓорѓе Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари од вкупно 56-те лица што ги ...

Неофицијално: Ова се имињата на политичарите за кои Иванов ја повлече аболицијата

Скопје инфо - 27.05.2016

Од списокот од 56 вкупно аболицирани од претседателот Ѓорѓе Иванов, кога ќе се извадат бизнисмените и државните службеници, остануваат следниве 22 лица, за кои Иванов денеска ја повлече аболицијата: Ирена Мишева, претседателка на Советот на град ...

(ВИДЕО) Шекеринска од Струмица: Половична аболиција не е правда, мора целосно да се поништи!

Репортер - 27.05.2016

Ви го пренесуваме видеото од обраќањето на Радмила Шекеринска, заменик претседателка на СДСМ, на денешниот протест на Шарената револуција во ...

(ВИДЕО) Димитриевски од Битола: Пишман Иванов ќе мора целосно да ја поништи аболицијата

Репортер - 27.05.2016

Ви пренесуваме видео од обраќањето на Максим Димитриевски, претседател на Комисијата за одбрана на СДСМ, на денешниот протест на Шарената револуција во ...

(ФОТО) И струмичани се кренаа против делумното повлекување на аболицијата

Репортер - 27.05.2016

На денешниот протест „Чавков не ти се плашиме“, струмичани испишаа пораки пред СВР Струмица. Пред демонстрантите се обратија Ленче Христова, граѓански активист и заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска.

Шекеринска за одлуката на Иванов: Пусти страв чуда прави!

Стандард - 27.05.2016

Потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска се огласи на Фејсбук по повод денешната одлука за селективно повлекување на аболицијата на Ѓорѓе Иванов. „А можело да се поништи! Пусти страв чуда прави! Ајде сега да ги поништи сите до крај!“, напиша ...

СДСМ: Само целосно поништување на аболицијата е решение на кризата

Фактор - 27.05.2016

Денешната одлука на лицето Горге Иванов е уште едно, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува и онака длабоката политичка криза во земјава. Аболицијата мора целосно да се поништи и законот да важи подеднакво ...

Ленче Ристовска: Е сега почнуваме со работа – Нека се подготват

Репортер - 27.05.2016

Начелото на владеење на правото мора да важи за сите и сите предистражни постапки да завршат во соодветна постапка, рече специјалната обвинителка Ленче Ристовска во изјава за МКД.мк откако попладнево Ѓорѓе Иванов ја повлече аболицијата за 22 ...

Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари

Бриф - 27.05.2016

Претседателот Ѓорѓе Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари додека за останатите аболицирани остави простор самите да поднесат барање до него дека сакаат да биде повлечена аболицијата.

Протестирам: Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме!

Стандард - 27.05.2016

Граѓанското движење протестирам излезе со кратко соопштение на социјалните мрежи откако денеска Ѓорѓе Иванов одлучи само делумно да ја повлече аболицијата. Иванов го направи тоа за 22 видни политичари, но нивните имиња сеуште се ...

Иванов ја поништи аболицијата за 22 лица

ТВ21 - 27.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ја поништи аболицијата за 22 лица од вкупно 56. Тој нагласи дека се уште смета дека аболицијата била клучна за решавање на политичката криза. – Не сакам веќе никој да има сомнеж.

Сугарески: Од ВМРО-ДПМНЕ јавно потврдија дека зад неуставната одлука за аболиција стои Груевски

Стандард - 27.05.2016

„Она што јавноста веќе добро го знаеше, денеска јавно го потврди и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Зад срамната, незаконска и неуставна одлука за аболиција стои Никола Груевски. Очигледно намерно Груевски го избра Илија Димовски да ја соопшти оваа ...

Хан на Твитер: Сеопфатно решение е да се избегне селективна правда

ТВ21 - 27.05.2016

Со коментар за одлуката на Иванов да ја повлече аболицијата само за 22 лица, на својот Твитер профил се јави еврокомесарот Јоханес Хан. Тој напиша дека Одлуката на Иванов да го поништи помилувањето само за одреден број луѓе не е доволна.

Шилегов: Делумното повлекување на аболицијата е евтин трик на режимот

Репортер - 27.05.2016

Ефтин правен трик. Делумното повлекување на аболицијата е по член од законот кој што не е уставен. За неколку месеци, може да се “појави” некој “случаен” подносител на иницијатива за уставност на законот за помилување.

Штипјани кажаа „Не“ за делумната аболиција

Мета - 27.05.2016

Под мотото „Не за делумна аболиција“, почна протестот на „Шарената револуција “ во Штип. Граѓаните со транспаренти се собраа пред зградата на Основниот суд во Штип од каде тргнаа кон центарот на градот.

Хан побара аболицијата да се укине за сите

Мета - 27.05.2016

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан вечерва ја искритикува одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за повлекување на аболицијата за само 22 лица. „Одлуката на претседателот Иванов да ја поништи аболиција на одреден број луѓе не е доволно.

„Шарената револуција“ денес се крева против делумната аболиција на Иванов

Фактор - 27.05.2016

Не прифаќаме делумно повлекување на аболицијата од претседателот Иванов, порачаа од Шарената револуција коментирајчи го на тој начин денешниот потег на шефот на државата да ја повлече аболицијата за 22 политичари.

„Протестирам“: Не прифаќаме парцијално повлекување на аболицијата

Мета - 27.05.2016

Граѓанското движење „Протестирам“ денеска порача дека не прифаќа половично повлекување на аболицијата и оти ќе продолжат да протестираат на улиците. „Не запираме! Парцијално повлекување на аболицијата не прифаќаме! Половична правда е неправда! Нема ...

НЕОФИЦИЈАЛНО: Име по име на секој политичар кој е аболициран од Иванов

Репортер - 27.05.2016

Од списокот од 56 вкупно аболицирани од претседателот Ѓорѓе Иванов, кога ќе се извадат бизнисмените и државните службеници, остануваат следниве 22 лица, за кои Иванов денеска ја повлече аболицијата: Ирена Мишева, претседателка на Советот на град ...

САД: Делумното повлекување на аболицијата ги загрозува аспирациите кон НАТО и ЕУ

Мета - 27.05.2016

Американската амбасада во Македонија повика на целосно повлекување на аболицијата со цел државата да се врати на нејзиниот евроатлантски пат. „Како што рековме минатата недела, делумното или селективното повлекување на помилувањето ќе придонесе за ...

Повлечена аболицијата за 22 политичари, Иванов им порача на останатите да поднесат барање

ТВ21 - 27.05.2016

По големиот притисок од меѓународната заедница, претседателот Ѓорге Иванов одлучи да направи делумно повлекување на одлуката за аболиција. Иванов ја повлече аболицијата за 22 лица, сите политичари, од вкупно 56 аболирани.

Аболицијата падна за Груевски, Јанкуловска, Заев, Јанакиески, Мијалков, кои се останатите?

Фактор - 27.05.2016

Аболицијата падна за 22 политичари на листата на Иванов, а меѓу нив се и Груевски, Мијалко, Заев, Јанкулоска, Јанакиески… На листата на аболираните имено може да се забележат точно 22 политичари.

СДСМ: Само целосно укинување на аболицијата е решение

Lider - 27.05.2016

Опозициската СДСМ смета дека денешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на помилувањата на политичари е, како што наведува во реакцијата, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува политичка ...

СДСМ: Само целосно укинување на аболицијата е решение, Иванов ја продлабочи кризата

еМагазин - 27.05.2016

Опозициската СДСМ смета дека денешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на помилувањата на политичари е, како што наведува во реакцијата, ново кршење на Уставот на Република Македонија, што дополнително ја продлабочува политичка ...

„Протестирам„: Иванов си поигрува со нас, но уште повеќе си поигрува со правдата

еМагазин - 27.05.2016

Од граѓанската инцијатива „Протестирам“, која организира протести низ земјава повеќе од еден ипол месец, не се задоволни од денешната одлука на претседателот Ѓорге Иванов, за поништување на помилувањето на само 22 аболицирани лица.

Еве на кого Иванов му ја одзема аболицијата: Неофицијален список по име и презиме!

Пулс24 - 27.05.2016

Од вкупно 56 лица кои беа аболицирани од Претседателот Иванов минатиот месец, поради како што тој тогаш изјави „релаксирање на тензичната ситуација во земјата“ денес, Иванов реши да ги повлече аболициите за 22 политичари.

Пандов: Заев да го одржи зборот и да ја искористи можноста за повлекување на аболицијата од Црвенковски

Lider - 27.05.2016

Александар Пандов од Граѓанското движење за одбрана на Македонија истакна дека одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за повлекување на аболицијата е одлична информација. -Главното барање на ГДОМ беше повлекување на аболицијата на Иваново, особено ...

Андонов: Ја поздравуваме одлуката на Иванов, Заев останува единствен аболициран политичар во Македонија

Lider - 27.05.2016

Оливер Андонов од името на ГДОМ ја поздрави одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за поништување на одлуката за аболиција иако не миси дека овој потег би придонел во насока на смирување на политичката криза.

Без аболицијата можеше да дојде и до вооружени судири меѓу Македонците

Пулс24 - 27.05.2016

Ја поддржувам аболицијата која е право на претседателот и доколку не се случеше во земјава можеше да дојде и до вооружени судири меѓу Македонците, изјави Маријан Камиловски од ГДОМ. -Аболицијата ја смири ситуацијата и превенираше многу лоши работи ...

ДС: Целосно да се повлече одлуката за аболиција

Lider - 27.05.2016

Демократскиот сојуз (ДС) соопшти дека денешната одлука на претседателот за повлекување на аболицијата на 22 лица е „неуспешен обид да го амортизира незадоволството и револтот кај граѓаните“.

Пандов, Андонов: Заев да ја искористи можноста за повлекување на аболицијата од Црвенковски!

Пулс24 - 27.05.2016

Александар Пандов од Граѓанското движење за одбрана на Македонија истакна дека одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за повлекување на аболицијата е одлична информација. -Главното барање на ГДОМ беше повлекување на аболицијата на Иваново, особено ...

Јаневиќ: Не признаваме парцијална аболиција

Lider - 27.05.2016

Не признаваме парцијална аболиција изјави во „Отвореното студио“ на ТВ Нова гласноговорникот на ЛДП, Филип Јаневиќ. -Институциите се гнили и нефункционални. Одлуката преку Уставниот суд и денешната одлука за повлекување на аболицијата е само начин ...

Османи: Аболицијата ја смени одлуката на ДУИ да оди на избори

Lider - 27.05.2016

Аболицијата донесена од претседателот Ѓорге Иванов ја смени одлуката на ДУИ да оди на избори, изјави потпаролот на ДУИ Бујар Османи во „Отвореното студио“. -Нашата првата реакција по одлуката за аболиција на 12 април беше истата веднаш да биде ...

ЛИСТА НА ПОЛИТИЧАРИ НА КОИ ИВАНОВ ИМ ЈА ОДЗЕМА АБОЛИЦИЈАТА:Неофицијален список по име и презиме!

Exclusive.mk - 27.05.2016

Од вкупно 56 лица кои беа аболицирани од Претседателот Иванов минатиот месец, поради како што тој тогаш изјави „релаксирање на тензичната ситуација во земјата“ денес, Иванов реши да ги повлече аболициите за 22 политичари.

Иванов ја поништи аболицијата на 22 политичари, другите треба сами да побараат

Exclusive.mk - 27.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов ја повлече аболицијата за 22 политичари od 55, а останатите кои беа на списокот на аболицирани лица можат да поднесат барање. – Денес донесов одлука за поништување на одлуките за помилување за сите политички експонинирани ...

Шилегов: Нарачаната аболиција е појас за спас на Груевски

Нова ТВ - 26.05.2016

Портпаролот на СДСМ Петре Шилегов побара Кабинетот на Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да одговорорат зошто до денеска ниту една аболиција не е поништена. -Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи аболициите.

Затишје на политичката сцена, јавноста се прашува кога ќе има техничка влада?

24 Вести - 26.05.2016

По минатонеделната дипломатска офанзива деновиве владее целосно затишје на политичката сцена. По заминувањето на меѓународните претставници нема ниту целосно повлекување на аболицијата, нема преговори на партиите ниту најава за нова техничка влада.

Хан се пожали дека Иванов ги излажал за аболицијата

Нова ТВ - 26.05.2016

Еден од суштинските елементи на договорот од Пржино е формирањето и ефикасната работа на Специјалното јавно обвинителство, изјави денеска Комесарот за проширување Јоханес Хан кометирајќи ја аболицијата на Иванов, која според Хан, ја оневозможува ...

Хан со иницијатива за меѓународна контрола на избирачкиот список

Р.С.Европа - 26.05.2016

Евро-комесарот Јоханес Хан, на денешната средба со новинари во Брисел, изјави дека покренал иницијатива за некаков вид меѓународен мониторинг при подготовката на избирачкиот список во Македонија за престојните парламентарни избори.

Шарените лаги на Иванов

Утрински - 26.05.2016

Претседателот на државата ако треба пак ќе донел одлука за аболиција. Со тоа уште еднаш фрли кал врз лицето на сите граѓани Кога претседател на држава ќе биде фатен во лага, тоа е голема брука не само за него лично, туку за секој граѓанин, за целата ...

Хан: Иванов ја изневери Меѓународната заедница

Алсат-М - 26.05.2016

Претседателот Ѓорги Иванов со одлуката за аболиција ги изневери очекувањата на меѓународната заедница, изјави денеска еврокомесарот Јоханес Хан. Тој на брифинг со новинарите појаснил дека Иванов ги уверувал дека неколку пати ветувал дека нема да ја ...

СДСМ: Една недела по измената на законот лицето Иванов не поништи ниту една аболиција

МКД - 26.05.2016

Една недела по измената на законот за помилување уште не е поништена ниту една аболиција, оцени портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов и побара одговор од кабинетот на Ѓорге Иванов, од ВМРО-ДПМНЕ и од ДУИ зошто нема поништување на аболициите.

Шилегов: Зошто не е поништена ниту една аболиција?

+инфо - 26.05.2016

Едностраните одлуки на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се само обичен театар, вели портпаролот на СДСМ. Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција.

СДСМ: За аболицираниот Груевски најголема болка е правдата

Либертас - 26.05.2016

„Независните институции коишто вистински се борат против криминалот и корупцијата многу го иритираат уплашениот Никола Груевски. Груевски јавно потврдува дека најголема негова болка е правдата којашто го открива неговото криминално владеење и ...

СДСМ: За аболицираниот Груевски најголема болка е правдата

А1 On - 26.05.2016

„Независните институции коишто вистински се борат против криминалот и корупцијата многу го иритираат уплашениот Никола Груевски. Груевски јавно потврдува дека најголема негова болка е правдата којашто го открива неговото криминално владеење и ...

(ВИДЕО) СДСМ: Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да кажат зошто ниедна аболиција не е поништена

Либертас - 26.05.2016

Соопштение на СДСМ: Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција. Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи аболициите.

СДСМ: За аболицираниот Груевски најголема болка е правдата

+инфо - 26.05.2016

Од септември до денес Владата на ВМРО-ДПМНЕ одбива да испрати покана до ОБСЕ/ОДИХР да ги мониторира предметите коишто ги води СЈО, нагласува СДСМ. Груевски јавно потврдува дека најголема негова болка е правдата којашто го открива неговото криминално ...

СДСМ и ДУИ покренаа постапка за отповикување на Иванов

Кајгана - 26.05.2016

СДСМ и ДУИ покренаа постапка за отповикување на претседателот Ѓорге Иванов поради одлуката за аболиција на 56 политичари инволвирани во аферата за прислушување. Иницијативата на пратениците од СДСМ, на која се потпишаа и пратениците од владејачката ...

(ВИДЕО) Шилегов: Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да кажат зошто ниедна аболиција не е поништена

А1 On - 26.05.2016

„Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција. Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи аболициите.

СДСМ прашува зошто не е поништена ниту една аболиција

Точка - 26.05.2016

Една недела по одлуката на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ законски да му овозможат на претседателот Ѓорге Иванов да ја поништи аболицијата, тоа се нема случено, аод опозициската СДСМ се прашуваат зошто не е поништена ниту една аболиција.

СДСМ и ДУИ покренаа постапка за отповикување на Претседателот Иванов

Точка - 26.05.2016

СДСМ и ДУИ покренаа постапка за отповикување на претседателот Ѓорге Иванов поради одлуката за аболиција на 56 политичари кои се инволвирани во аферата за прислушување. Иницијативата на пратениците од СДСМ, на која се потпишаа и пратениците од ...

(ВИДЕО) Шилегов: Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да кажат зошто ниедна аболиција не е поништена

Локално - 26.05.2016

„Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција. Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи аболициите.

СДСМ прашува зошто не е поништена ниту една аболиција

Макфакс - 26.05.2016

Една недела по одлуката на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ законски да му овозможат на претседателот Ѓорге Иванов да ја поништи аболицијата, тоа се нема случено, аод опозициската СДСМ се прашуваат зошто не е поништена ниту една аболиција.

Шилегов: Помина една недела, каде е Иванов да ги поништи аболициите?

Мета - 26.05.2016

Петре Шилегов, портпарол и пратеник на СДСМ денеска на прес-конференција обвини дека поминало една недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводното решение на проблемот со аболицијата, а претседателот Ѓорге Иванов сè ...

СДСМ: Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да кажат зошто ниедна аболиција не е поништена

ТВ21 - 26.05.2016

Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција, изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. „Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи ...

Шилегов: Груевски го држи појасот за спасување преку аболицијата на Иванов

Репортер - 26.05.2016

„Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО­ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција. Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи аболициите.

Хан изјави дека Иванов ги излажал околу аболицијата

Стандард - 26.05.2016

Еврокомесарот Јоханес Хан, на денешната средба со новинари во Брисел, изјави дека покренал иницијатива за некаков вид меѓународен мониторинг при подготовката на избирачкиот список во Македонија за престојните парламентарни избори.

Хан: Аболицијата за нас е неприфатлива, преговорите се во „воздух“!

Фактор - 26.05.2016

Аболицијата е неприфатлива и жалиме што кога Уставниот суд донесе одлука со која ја овозможи оваа мерка нас ни беше речено од страна на претседателот дека таа нема да се примени. Само две или три недели подоцна претседателот ја донесе таа одлука.

Шилегов: Иванов, ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ да кажат зошто ниедна аболиција не е поништена

Стандард - 26.05.2016

„Помина цела недела од едностраната одлука на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ и лошата глума за наводно решение за криминалната аболиција. Божем го сменија законот за помилување за да му овозможат на Иванов да ги поништи аболициите“, изјави Петре Шилегов, ...

Визуелна хронологија: Еден месец протести против аболицијата

Мета - 26.05.2016

Точно еден месец помина (12 април) откако претседателот на државата, Ѓорге Иванов, прогласи широка аболиција и помилува 56 лица – политичари и нивни соработници кои се споменуваат во прислушуваните разговори.

Ахмети не го признава Иванов, ама бара од него да биде државник

Дневник - 26.05.2016

Ѓорге Иванов да си го одржи зборот и да ја повлече одлуката за аболиција, бидејќи Собранието му овозможи законски услови за тоа. Ова е суштината на писмото што лидерот на ДУИ, Али Ахмети, му го испратил на шефот на државата Иванов, од кого очекува ...

Сите аболиции во независна Македонија: Иванов ги надмина Трајковски и Црвенковски

Мета - 26.05.2016

Тројца од вкупно четворицата претседатели на државата во историјата на самостојна Македонија ја искористија аболицијата како правен инструмент за ослободување лица од кривично гонење уште пред осомничените да седнат на обвинителна клупа во судот.

СДСМ: За аболицираниот Груевски најголема болка е правдата

Репортер - 26.05.2016

Независните институции коишто вистински се борат против криминалот и корупцијата многу го иритираат уплашениот Никола Груевски. Груевски јавно потврдува дека најголема негова болка е правдата којашто го открива неговото криминално владеење и ...

СДСМ и ДУИ покренаа постапка за отповикување на Претседателот Иванов

Макфакс - 26.05.2016

СДСМ и ДУИ покренаа постапка за отповикување на претседателот Ѓорге Иванов поради одлуката за аболиција на 56 политичари кои се инволвирани во аферата за прислушување. Иницијативата на пратениците од СДСМ, на која се потпишаа и пратениците од ...

Камиловски: Без аболицијата можеше да дојде и до вооружени судири меѓу Македонците

Lider - 26.05.2016

Ја поддржувам аболицијата која е право на претседателот и доколку не се случеше во земјава можеше да дојде и до вооружени судири меѓу Македонците, изјави Маријан Камиловски од ГДОМ. -Аболицијата ја смири ситуацијата и превенираше многу лоши работи ...

Попоски за аболицијата на Иванов: Патот до пеколот е поплочен со добри намери

24 Вести - 25.05.2016

„Патот до пеколот понекогаш е поплочен со добри намери“. Ова е објаснувањето на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за општата аболиција која ја прогласи претседателот на државата Ѓорге Иванов.

Попоски за Дојче Веле: Одлуката за аболиција на Иванов не беше од корист

Телма - 25.05.2016

Патот до пеколот понекогаш е поплочен со добри намери. Ова е оценката на министерот за надворешни работи, Никола Попоски за аболицијата што ја даде претседателот Ѓорге Иванов. Во интервју за специјалниот магазин „Зона на Конфликти“ на Дојче Веле, ...

Парламентот да му ја одземе аболицијата на Иванов

Р.С.Европа - 25.05.2016

Ако е потребно, уште еднаш би ја донел истата одлука за аболиција, вели претседателот Иванов во интервју. Кризата се продлабочува и треба сите партии противници на аболицијата да се обидат тоа да го решат преку Парламентот, велат аналитичарите.

Попоски за аболицијата на Иванов: Патот до пеколот е поплочен со добри намери

Deutsche Welle - 25.05.2016

Шефот на македонската дипломатија тврди дека прислушкувањето е дело на лидерот на СДСМ, Заев. Попоски вели дека мнозинството граѓаните ја поддржуваат неговата партија и го критикува претседателот Иванов за амнестијата.

Попоски за аболицијата на Иванов: Патот до пеколот е поплочен со добри намери

МКД - 25.05.2016

Шефот на македонската дипломатија во интервјуто за Дојче веле тврди дека прислушкувањето е дело на лидерот на СДСМ, Заев. Попоски вели дека мнозинството граѓаните ја поддржуваат неговата партија и го критикува претседателот Иванов за амнестијата.

Шекеринска: Груевски ги влече сите конци и од „белата палата“ командува како да е монарх

МКД - 25.05.2016

Опозицијата посакува избори оваа есен и сигурни сме дека условите може да се исполнат, ама ако има политичка волја, вели потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, во интервју за МКД.мк.

Шекеринска: Кој заговор е виновен што Груевски барал 16 милиони евра мито?

+инфо - 25.05.2016

Таа вели дека опозицијата посакува избори оваа есен и сигурни сме дека условите може да се исполнат, ама ако има политичка волја, вели потпретседателк Не може да има нов договор додека власта го погребува стариот.

ВИДЕО: Жестоко интервју – тешки и незгодни прашања за Попоски од германски новинар

Либертас - 25.05.2016

Ви го пренесуваме видеото од жестокото интервју со министерот за надворешни работи Никола Попоски за емисијата Conflict Zone на Дојче веле. Водителот на емисијата е германски адвокат, поранешен политичар од Христијанско-демократски сојуз на ...

Шекеринска: Кој светски заговор е виновен што Груевски барал 16 милиони евра мито од странски фирми?

Либертас - 25.05.2016

Ви пренесуваме дел од интервјуто на заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, за порталот МКД.мк : МКД.мк: Потпретседателот на СДСМ пред неколку дена најави дека многу брзо ќе се формира влада што ќе ги исполни условите за одржување фер и ...

Битолчани и вечерва масовно излегоа на протест

+инфо - 25.05.2016

Битолчани и вечерва масовно излегоа на протести барајќи повлекување на аболицијата и заминување на режимот на Никола Груевски од политичката сцена. Битолчани и вечерва масовно излегоа на протести барајќи повлекување на аболицијата и заминување на ...

Петровски: Идејата на Иванов со аболицијата беше релаксирање на ситуацијата

Курир - 25.05.2016

Идејата на претседателот Ѓорге Иванов со аболицијата беше релаксација на целата ситуација која настана, изјави во „Отвореното студио“ на ТВ Нова, поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски.

Шекеринска: Кој заговор е виновен што Груевски барал 16 милиони евра мито?

Локално - 25.05.2016

Не може да има нов договор додека власта го погребува стариот. Затоа, пред какви било нови разговори беше потребно да се исполнат двата клучни услови, поништување на едностраната одлука за изборите и поништување на аболициите.

Попоски за аболицијата на Иванов: Патот до пеколот е поплочен со добри намери!

Локално - 25.05.2016

Шефот на македонската дипломатија тврди дека прислушкувањето е дело на лидерот на СДСМ, Заев. Попоски вели дека мнозинството граѓаните ја поддржуваат неговата партија и го критикува претседателот Иванов за амнестијата.

Парламентот да му ја одземе аболицијата на Иванов

Локално - 25.05.2016

Ако е потребно, уште еднаш би ја донел истата одлука за аболиција, вели претседателот Иванов во интервју. Кризата се продлабочува и треба сите партии противници на аболицијата да се обидат тоа да го решат преку Парламентот, велат аналитичарите за ...

Попоски: Аболицијата од Иванов не требаше да се случи (ВИДЕО)

Стандард - 25.05.2016

„Патот до пеколот понекогаш е поплочен со добри намери“. Ова е објаснувањето на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски за општата аболиција која ја прогласи претседателот на државата Ѓорге Иванов.

(ВИДЕО) Интервју кое го „препоти“ министерот Попоски

Репортер - 25.05.2016

го пренесуваме видеото од жестокото интервју со министерот за надворешни работи Никола Попоски за емисијата Conflict Zone на Дојче веле. Водителот на емисијата е германски адвокат, поранешен политичар од Христијанско-демократски сојуз на Германија ...

Петровски: Идејата на Иванов со аболицијата беше релаксирање на ситуацијата

Press24 - 25.05.2016

Идејата на претседателот Ѓорге Иванов со аболицијата беше релаксација на целата ситуација која настана, изјави во „Отвореното студио“ на ТВ Нова, поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски.

Шекеринска: Кој светски заговор е виновен што Груевски барал 16 милиони евра мито од странски фирми?

Репортер - 25.05.2016

Ви пренесуваме дел од интервјуто на заменик претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, за порталот МКД.мк : МКД.мк: Потпретседателот на СДСМ пред неколку дена најави дека многу брзо ќе се формира влада што ќе ги исполни условите за одржување фер и ...

Петровски: Идејата на Иванов со аболицијата беше релаксирање на ситуацијата

Lider - 25.05.2016

Идејата на претседателот Ѓорге Иванов со аболицијата беше релаксација на целата ситуација која настана, изјави во „Отвореното студио“, поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски. -Претседателот со одлуката за аболиција сакаше да ја ...

Петровски: Идејата на Иванов со аболицијата беше да ги смири тензиите

Пулс24 - 25.05.2016

Вечерва гости во емисијата „Отворено студио“ на тв Нова гости се Љубомир Јосифовски, пратеник на НСДП, Филип Петровски, директорот на Државен Архив на Република Македонија и поранешен пратеник на ВМРО ДПМНЕ и Рџеп Мемеди од партијата Беса.

Иванов повторно би ја донел истата одлука за аболиција

24 Вести - 24.05.2016

Рокот кој што претседателот Ѓорѓе Иванов го доби од парламентрното мнозинство со измените на законот за помилување за да ги повлече поединечните аболици, но и да реши по своја проценка за кого друг ќе го направи тоа, од помилувани што недоставија ...

Даниел Сервер: Аболицијата беше навистина лоша идеја

МКД - 24.05.2016

Американскиот аналитичар за Балканот, Даниел Сервер оценува дека аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов беше лоша идеја, но истовремено вели дека не му се допаѓа тоа што опозицијата не сака да се соочи на избори.

„Не за криминалот! Не за аболицијата!“ Од вчерашните протести

МКД - 24.05.2016

Вчерашниот протест повторно беше со фокус против одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за колективно помилување на 56 функционери и нивни соработници. Акцент беше ставен и на 23 мај, Денот на Власите, па демонстрантите маршираа низ централното ...

(ВИДЕО) Даниел Сервер: Аболицијата беше навистина лоша идеја

Локално - 24.05.2016

Долгогодишниот аналитичар за Балканот, за Гласот на Америка ја коментира одлуката од претседателот Иванов која предизвика масовни протести и ја продлабочи политичката криза во Македонија. „Мислам дека аболицијата беше навистина лоша идеја ...

Сервер: Аболицијата беше навистина лоша идеја

ТВ21 - 24.05.2016

ДОлгогодишниот аналитичар за Балканот, за Гласот на Америка ја коментира одлуката од претседателот Иванов која предизвика масовни протести и ја продлабочи политичката криза во Македонија. „Мислам дека аболицијата беше навистина лоша идеја ...

Иванов повторно би донел одлука за аболиција

ТВ21 - 24.05.2016

„Не зажалив за одлуката за аболиција, дури повторно би ја донел истата одлука, за национално помирување“ изјавил претседателот Ѓорге Иванов во интервјуто за германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.

Кабинетот на Иванов: Претседателот работи според законите

Глас на Америка - 23.05.2016

На прашање на Гласот на Америка за можноста за повлекување на аболицијата, од Кабинетот одговорија дека Иванов „постапува во интерес на граѓаните“ Претседателот Ѓорге Иванов постапува исклучиво во интерес на граѓаните, соопшти неговиот кабинет, по ...

Даниел Сервер: Аболицијата беше навистина лоша идеја

Глас на Америка - 23.05.2016

Долгогодишниот аналитичар за Балканот, ја коментира одлуката од претседателот Иванов која предизвика масовни протести и ја продлабочи политичката криза во Македонија. „Мислам дека аболицијата беше навистина лоша идеја аболицијата го изневери ...

Кабинет на Иванов: Претседателот постапува исклучиво според Уставот и законите

МКД - 23.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов постапува исклучиво во интерес на граѓаните, соопшти неговиот кабинет, по минатонеделниот повик на заменик-помошникот државен секретар на САД Брајан Хојт Ји, дека одлуката за аболиција го нарушува владеењето на правото и ...

Шилeгов: Додека не се повлече аболицијата не може да продолжи дијалогот

+инфо - 23.05.2016

Аболицијата ќе се поништи и ние знаеме дека тоа е најголемиот кошмар на Груевски, порача Шилегов. Додека не се повлече одлуката за аболиција не може да продолжат преговорите меѓу политичките партии, порача портпаролот на СДСМ Петре Шилегов.

(ВИДЕО) СДСМ: Груевски може само да сонува за прифаќање на аболицијата, таа ќе се поништи!

Либертас - 23.05.2016

Одговори на новинарски прашања на Петре Шилегов, порпарол на СДСМ: П1: Чибишев денес повторно ве прозва за вашите станови. Тој зборува за вашите станови, вие зборувате за богатењето на Груевски.

Шилегов: Нема преговори додека не се поништи аболицијата

Фокус - 23.05.2016

-Никола Груевски може само да сонува дека ќе прифатиме аболицијата да остане. Аболицијата ќе се поништи и ние знаеме дека тоа е најголемиот кошмар на Груевски, рече Шилегов. Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, денеска на прес конференција порача ...

Чекор назад за два чекори напред!?

Либертас - 23.05.2016

Навивачките оценки на минатонеделните политички случувања од типот на „победници“ и „губитници“ се можни само доколку се има предвид дека станува збор за „резултат“ во првото полувреме на „натпреварот“.

Граѓаните маршираат кон Владата

+инфо - 23.05.2016

Транспарентот „Не за криминалот, Не за аболицијата“ ја испраќа и вечерва главната порака од протестите кои се одржуваат повеќе од еден месец. Со звуците на Интернационалата, граѓаните кои и вечерва се собраа пред СЈО во знак на поддршка на работата ...

„Не за криминалот, не за аболицијата!“ и на македонски и на влашки

Фокус - 23.05.2016

Денеска на чело на колоната демонстранти е двојазичен транспарент на македонски и на влашки јазик на кој пишува „Не за криминалот! Не за аболицијата!“. Од 18 часот започна нов протест од Шарената револуција.

Јанакиески, Јанкулоска и Протуѓер во затворска ќелија

+инфо - 23.05.2016

Протестот од пред СЈО продолжува кон зградата на Владата. Импровизирана затворска ќелија за аболицираните функцонери на ВМРО - ДПМНЕ и пораките „Не за аболицијата! Не за криминалот“, испишани на влашки јазик во чест на денешниот 23 мај Денот на ...

Иванов не одговара дали размислува за повлекување на аболицијата, работел во интерес на граѓаните

Либертас - 23.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов постапува исклучиво во интерес на граѓаните, соопшти неговиот кабинет, по минатонеделниот повик на заменик-помошникот државен секретар на САД Брајан Хојт Ји, дека одлуката за аболиција го нарушува владеењето на правото и ...

(ВИДЕО) Даниел Сервер: Аболицијата беше навистина лоша идеја

Либертас - 23.05.2016

Долгогодишниот аналитичар за Балканот, за Гласот на Америка ја коментира одлуката од претседателот Иванов која предизвика масовни протести и ја продлабочи политичката криза во ...

СДСМ: Додека не се поништи аболицијата, нема политички дијалог

Точка - 23.05.2016

Додека целосно не се поништи нарачаната аболиција за криминалците од врвот на ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ, не може да стане збор за политички дијалог. Во оваа држава, правото или ќе владее за сите, или нема да владее за никого, изјави портпаролот на ...

КАБИНЕТ НА ИВАНОВ: Претседателот постапува според уставот и законите

Телеграф - 23.05.2016

Оттаму не коментираат за идните постапки на Иванов, во однос на преиспитување на одлуката за помилување Претседателот Ѓорге Иванов постапува исклучиво во интерес на граѓаните, соопшти неговиот кабинет, по минатонеделниот повик на заменик-помошникот ...

Пандов: Груевски треба да се врати на премиерската позиција

Курир - 23.05.2016

Александар Пандов во отвореното студио на ТВ Нова зборуваше за улогата на ГДОМ, но и актуелната политичка криза во Македонија. -ГДОМ стартуваше лани истовремено кога се случија „бомбите“. Улогата на ГДОМ се сотои во тоа што најдирекно им се обраќаме ...

Чекор назад за два чекори напред!?

Локално - 23.05.2016

Навивачките оценки на минатонеделните политички случувања од типот на „победници“ и „губитници“ се можни само доколку се има предвид дека станува збор за „резултат“ во првото полувреме на „натпреварот“.

Чекор назад за два чекори напред!?

Фактор - 23.05.2016

Навивачките оценки на минатонеделните политички случувања од типот на „победници“ и „губитници“ се можни само доколку се има предвид дека станува збор за „резултат“ во првото полувреме на „натпреварот“.

Дир Никола

Репортер - 23.05.2016

Твојата судбина во нашите очи не зависи од тоа дали си аболициран или не си аболициран! Ниту пак зависи од Хан, од Хајндл или од Ји. Всушност, не зависи од ништо! Ти си осуденик кој ќе умре од одложување на смртната казна повеќе отколку од нејзиното ...

СДСМ: Додека не се поништи аболицијата, нема политички дијалог

Макфакс - 23.05.2016

Додека целосно не се поништи нарачаната аболиција за криминалците од врвот на ДУИ и на ВМРО-ДПМНЕ, не може да стане збор за политички дијалог. Во оваа држава, правото или ќе владее за сите, или нема да владее за никого, изјави портпаролот на ...

(ВИДЕО) СДСМ: Груевски може само да сонува за прифаќање на аболицијата, таа ќе се поништи!

Репортер - 23.05.2016

Одговори на новинарски прашања на Петре Шилегов, порпарол на СДСМ: П1: Чибишев денес повторно ве прозва за вашите станови. Тој зборува за вашите станови, вие зборувате за богатењето на Груевски.

КАБИНЕТ НА ИВАНОВ: Претседателот постапува според уставот и законите

Вечер - 23.05.2016

Оттаму не коментираат за идните постапки на Иванов, во однос на преиспитување на одлуката за помилување Претседателот Ѓорге Иванов постапува исклучиво во интерес на граѓаните, соопшти неговиот кабинет, по минатонеделниот повик на заменик-помошникот ...

Чекор назад за два чекори напред!?

Репортер - 23.05.2016

Навивачките оценки на минатонеделните политички случувања од типот на „победници“ и „губитници“ се можни само доколку се има предвид дека станува збор за „резултат“ во првото полувреме на „натпреварот“.

Иванов не одговара дали размислува за повлекување на аболицијата, работел во интерес на граѓаните

Репортер - 23.05.2016

Претседателот Ѓорге Иванов постапува исклучиво во интерес на граѓаните, соопшти неговиот кабинет, по минатонеделниот повик на заменик-помошникот државен секретар на САД Брајан Хојт Ји, дека одлуката за аболиција го нарушува владеењето на правото и ...

Пандов: Груевски треба да се врати на функцијата премиер

Нетпрес - 23.05.2016

Во отвореното стидио на ТВ Нова Александар Пандов, покрај за улогата на Граѓанското движење за одбрана на Македонија, говореше и за актуелната политичка криза во земјава. Тој истакна дека Зоран Верушевски и Зоран Заев се оние кои ја повлекоа ...

Пандов: Груевски треба да се врати на функцијата премиер

Вечер - 23.05.2016

Во отвореното стидио на ТВ Нова Александар Пандов, покрај за улогата на Граѓанското движење за одбрана на Македонија, говореше и за актуелната политичка криза во земјава. Тој истакна дека Зоран Верушевски и Зоран Заев се оние кои ја повлекоа ...

(ВИДЕО) Даниел Сервер: Аболицијата беше навистина лоша идеја

Репортер - 23.05.2016

лгогодишниот аналитичар за Балканот, за Гласот на Америка ја коментира одлуката од претседателот Иванов која предизвика масовни протести и ја продлабочи политичката криза во Македонија. „Мислам дека аболицијата беше навистина лоша идеја аболицијата ...

(ВИДЕО) СДСМ: Нема аболиција, нема политички дијалог

еМагазин - 23.05.2016

Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов на денешната прес конференција, прашан дали има некакви разговори за решавање на политичката криза и што смета за иницијативата на ДУИ да се обнови политичкиот дијалог, рече дека додека не се поништи аболицијата не ...

Пандов: Никола Груевски треба да се врати на премиерската позиција

Пулс24 - 23.05.2016

Александар Пандов во отвореното студио на ТВ Нова зборуваше за улогата на ГДОМ, но и актуелната политичка криза во Македонија. -ГДОМ стартуваше лани истовремено кога се случија „бомбите“. Улогата на ГДОМ се состои во тоа што најдирекно им се ...

Пандов: Груевски треба да се врати на премиерската позиција

Lider - 23.05.2016

Александар Пандов во отвореното студио на ТВ Нова зборуваше за улогата на ГДОМ, но и актуелната политичка криза во Македонија. „ ГДОМ стартуваше лани истовремено кога се случија „бомбите“.