TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвенковски не сака предвремени избори

Утрински - 11.06.2010

Одржувањето предвремени избори пред ноември, во време кога постои подготвеност на Вашингтон и на Брисел за надминување на спорот со името, би било крајно неодговорно, рече претседателот на СДСМ, ...

ВМРО-ДПМНЕ - Во својот занес и опиеност за власт, Бранко Црвенковски почна да потпишува коалиции сам со себе

Inpress - 11.06.2010

Скопје, 11. јуни (ИНПРЕС) Очекуваме овие денови Бранко Црвенковски да потпише коалиционен договор со Игор Ивановски Шема, Јани Макрадули, Емилијан Станковиќ и Наташа Савова.

Црвенковски: Погубната политика на Груевски не обедини сите

А1 - 10.06.2010

Македонија не ја искористи шансата и извесно е не можеме да се надеваме на позитивен исход од Брисел, следува период на разочарување, според информациите на Црвенковски се очекува засилен ангажман на ...

Опозицијата окрупнува

Телма - 10.06.2010

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски не располага со официјални информации за синоќешната посета на српскиот претседател Борис Тадиќ.

Црвенковски очекува предвремени избори

Deutsche Welle - 10.06.2010

Опозицијата во Македонија зборува за ситуација блиска на политичка криза и очекува предвремени избори ако до наесен не дојде до решение за спорот за името.

Црвенковски: Нема потреба од нови посредници во спорот со името

Алсат-М - 10.06.2010

Не ни требаат многу нови гласници или посредници, изјави претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски коментирајќи ја вчерашна ненадејна посета на српскиот претседател Борис Тадиќ.

Црвенковски против предвремени избори пред ноември

Алсат-М - 10.06.2010

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски против одржување на предвремни избори пред ноември. Вели дека до самиот на НАТО, Соединетите американски држави и други меѓунардони фактори ќе имаат зголемен ...

Избори се ближат, ДУИ купува 2.000 мобилни

Утрински - 10.06.2010

ДУИ навистина се подготвува за избори наесен! Таква вест проструи низ политичките кругови по една информација дека владејачката партија на Албанците технички се опремува, така што нарачала дури две ...

Црвенковски: Избори пред ноември ќе значат незаинтересираност за влез во ЕУ и НАТО

Канал5 - 10.06.2010

Доколку се одржат предвремени избори пред ноември,кога Вашингтон и Брисел се заинтересирани за решавање на спорот,тоа би демонстрирало незаинтересираност за евроинтеграциските интереси на ...

Црвенковски: Избори пред ноември е неодговорен потег

Форум - 10.06.2010

Одржувањето на предвремени избори пред ноември, би било крајно неодговорно, смета претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски Одржувањето на предвремени избори пред ноември, во време кога постои ...

Избори пред ноември е неодговорен потег

МРТ - 10.06.2010

Одржувањето на предвремени избори пред ноември, во време кога постои подготвеност на Вашингтон и Брисел за надминување на спорот со името би било крајно неодговорно, рече претседателот на СДСМ, ...

Изјавата на Шпинделегер не го изненади Црвенковски

Сител - 10.06.2010

Лидерот на опозицијата, Црвенковски не е изненаден од најавите на автстрискиот шеф на дипломатијата, дека Македонија нема да добие датум за преговори и на овој самит на Унијата.

Црвенковски: САД влегуваат во спорот

Алфа - 10.06.2010

Претстои засилена американска инволвираност во спорот со името. Но, само до ноември. Ако дотогаш не се најде решение, следува долга изолација која ќе биде закана и по опстанокот на државата.

Црвенковски: Избори пред ноември е неодговорен потег

Алфа - 10.06.2010

Одржувањето на предвремени избори пред ноември, во време кога постои подготвеност на Вашингтон и Брисел за надминување на спорот со името би било крајно неодговорно, рече претседателот на СДСМ, ...

Црвенковски: Избори пред ноември е неодговорен потег

Макфакс - 10.06.2010

Одржувањето на предвремени избори пред ноември, во време кога постои подготвеност на Вашингтон и Брисел за надминување на спорот со името би било крајно неодговорно, рече претседателот на СДСМ, ...

Решение за името или избори по ноември

Вечер Прес - 10.06.2010

Одржувањето на предвремени избори пред ноември, во време кога постои подготвеност на Вашингтон и Брисел за надминување на спорот со името би било крајно неодговорно, смета Бранко Црвенковски, ...

Трите Црвенкапи – политичка риалити бајка во три чина

Окно - 09.06.2010

епизода трета Рамковната Црвенкапа Тоа утро Црвенкапа стана со првите мугри и со гласот на утринските молитви од оближните возобновени Бурмали и Араста џамии.

Црвенковски:Македонија ја очекува голем пораз

Алсат-М - 08.06.2010

Македонија на јунскиот самит на ЕУ во Брисел ќе доживее голем пораз, изјави денеска претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

Црвенковски: до крајот на јуни без датум за преговори со еу

Телма - 08.06.2010

Присуствувајќи на собирот во струшкото село Локов. претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски истакна дека додека спомен обележјата од НОБ се распаѓаат , владата троши милионски суми за изградба на ...

Во јуни нема датум за преговори

Утрински - 08.06.2010

Струга - Претседателот на СДСМ, Бранко Црвенковски, вчера излезе со став дека Македонија нема да добие датум за преговори на крајот на шпанското претседателство со ЕУ.

Црвенковски: нема датум за преговори до крајот на јуни

Телма - 08.06.2010

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска излезе со став дека Македонија нема да добие датум за преговори на крајот на шпанското претседателство со ЕУ.

Црвенковски: Македонија нема да добие датум за преговори на крајот на шпанското преседателство

Кирилица - 08.06.2010

Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски денеска излезе со став дека Македонија нема да добие датум за преговори на крајот на шпанското претседателство со ЕУ - Македонската Влада се наоѓа во целосна ...

Црвенковски: Нема да добиеме датум за преговори

Нетпрес - 08.06.2010

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски смета дека Македонија на Самиот во Брисел нема да добие датум за преговори. “Јас ќе повторам - сметам дека во Брисел датум за преговори нема да добиеме.

За Црвенковски и 5.000 нови во администрацијата се многу

Форум - 08.06.2010

И 5.000 нови вработувања во администрацијата за лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски се многу, во година на криза, а ако ЕУ, НАТИ и САД кренат раце од Македонија, ќе се создаде политичка криза што ќе ...

Црвенковски - Нема датум за преговори на крајот на шпанското преседателство

Inpress - 08.06.2010

Охрид, 8. јуни (ИНПРЕС) Република Македонија нема да добие датум за преговори на крајот на шпанското претседателство со ЕУ, порача денеска претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски.

Црвенковски: Македонија нема да добие датум за преговори

Сител - 08.06.2010

Македонија нема да добие датум за преговори во рамки на актуелното шпанско претседателство со Унијата, вели лидерот на СДСМ, Црвенковски.

Изборите ќе дојдат и без ново мнозинство

Н.Македонија - 08.06.2010

Новите згради од „Скопје 2014“ иако се во барок-стил, ќе бидат опремени со најсовремени градежни материјали, ќе бидат штедливи и енергетски ефикасни СДСМ не мора да крои ново парламентарно мнозинство ...

Македонија - Во јуни нема да добиеме датум

Време - 07.06.2010

Македонија нема да добие датум за почеток на преговори на состанокот на Советот на министри на ЕУ на 18 јуни, по што очекувам еден период на демонстрација на разочараност од страна на ЕУ во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски да се произнесе за грчките условувања

Форум - 07.06.2010

Црвенковски да се произнесе по однос на грчките условувања, а не да се произнесува за тоа дали парламентарните избори се нужност, побараа денеска од ВМРО-ДПМНЕ по вчерашното интервју на лидерот на ...

ВМРО-ДПМНЕ: Црвенковски да се произнесе за грчките условувања

Макфакс - 07.06.2010

Црвенковски мора да се произнесе по однос на грчките условувања, а не да се произнесува за тоа дали парламентарните избори се нужност, побараа денеска од ВМРО-ДПМНЕ по вчерашното интервју на лидерот ...

Црвенковски да се произнесе за грчките условувања

Вечер Прес - 07.06.2010

Бранко Црвенковски мора да се произнесе по однос на грчките условувања, а не да кажува дали парламентарните избори се нужност, реагираа вчера од ВМРО-ДПМНЕ по последното интервју на лидерот на СДСМ.

Лошо е ако и ЕУ и НАТО кренат раце од нас

Н.Македонија - 07.06.2010

Најлошото сценарио со кое Македонија може да се соочи на завршниот состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ на 18 јуни е државата и нејзиниот напредок во интеграциите воопшто да не бидат ...