TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна да се чисти каналот во селото Миладиновци

Утрински - 27.11.2008

Жителите ќе добиваат секојдневни извештаи за загадувањето од „Окта“. Сања Наумовска. Вчера почна да се чисти каналот во селото Миладиновци, во кој се испушташе загадена отпадна вода од рафинеријата „Окта“, за што во октомври таа доби прекршочна пријава. Чистењето на каналот во должина од пет километри треба да биде завршено за неколку дена.

Бесплатни лекарски прегледи на жителите од околината на „Окта“

Дневник - 27.11.2008

Во амбулантната станица во село Миладиновци од вчера им се вршат беслатни лекарски прегледи на граѓаните што живеат во околината на рафинеријата „Окта“. Од општина Илинден велат дека по прегледите ќе се добие целосна слика за здравстевната состојба на граѓаните. Ќе се утврди на колкав ризик е изложено населението од влијанието отровните гасови од рафинеријата „Окта“.

Блокадите запреа, бензинот протече

Н.Македонија - 27.11.2008

По кратката нафтена криза има бензин на сите пумпи, откако завчера беше постигнат договор меѓу рафинеријата „Окта“, Владата и населението на околните села, кои ги тргнаа блокадите на кои стоеја осум дена. На некои бензински пумпи велат дека има недостиг од некои деривати, а причина за тоа бил пожарот што ја зафати рафинеријата во петокот вечер, поради што таа престана да работи.

Тргнати барикадите кај „Окта“

Дневник - 26.11.2008

Владата вети дека во рок од пет дена ќе бидат исполнети барањ ата на жителите што протестираат пред „Окта“ и најави казни против рафинеријата ако се утврди дека е виновна. Вицепремиерот Зоран Ставревски вчера беше кај жителите што една недела го блокираат влезот во „Окта“.

Камионите јуришаа кон „Окта“

Време - 26.11.2008

Силвана Јовановска Протестот на жителите од општина Илинден, кои повеќе од една недела ја блокираа рафинеријата „Окта“, е привремено прекинат, по посетата на вицепремиерот Зоран Ставревски, кој им ветил исполнување на нивните суштински барања. Барикадите се тргнати и цистерните почнаа слободно да влегуваат во „Окта“.

„Окта“ по стоти пат

Време - 26.11.2008

Блокадите пред „Окта“ завршија. Проблемите останаа. По осумдневен протест на граѓаните што живеат во околината на скопската рафинерија, цистерните слободно може да ги снабдат пумпите со гориво, а болниците, училиштата, фабриките и граѓаните што се греат на мазут, конечно ќе здивнат.

"Окта" деблокирана

Вест - 26.11.2008

Жителите од шесте села околу "Окта" вчера доцна попладне ги повлекоа барикадите од пред влезот во рафинеријата и протестите ги ставија во мирување. Тие со владина делегација, предводена од вицепремиерот Зоран Ставрески, потпишале меморандум, со кој Владата се обврзала во рок од пет дена да почне со исполнување на нивните барања.

ОКТА ќе увезе деривати од Грција

Канал5 - 26.11.2008

Рафинеријата ОКТА ќе увезе деривати од Грција за целосно да ги покрие потребите на македонскиот нафтен пазар. Иако од вчера протестите се во мирување, поради хаваријата ОКТА не произведува деривати. Цистерните се полнат од резервите на компанијата, но на дистрибутерите и тие им се нудат во ограничени количини. Редукција имало во снабдувањето со дизел и екстра лесното масло за домаќинствата.

Бензинската криза може да заврши денеска

Канал5 - 26.11.2008

„Нема дизел“, „Не точиме гас“, „Нема евросупер 95“... Со вакви написи бензинските пумпи вчера ги информираа граѓаните за недостигот од горива предизвикан од блокадите на рафинеријата „Окта“ од жителите на околните села поради загадувањето. Многу граѓани се исплашени дека може долг период да останат без гориво, побрзаа да ги наполнат резервоарите.

Заврши блокадата на „Окта“

Утрински - 26.11.2008

Владата вети дека со планот од пет точки ќе стави крај на загадувањето. Сања Наумовска Маја Томиќ Владата, конечно, покажа вознемиреност околу состојбите со „Окта“ и блокадите што траат со денови, поради што може да се доведе во прашање снабденоста со горива на домашниот пазар.

Бензинската криза може да заврши денеска

Дневник - 26.11.2008

„Нема дизел“, „Не точиме гас“, „Нема евросупер 95“... Со вакви написи бензинските пумпи вчера ги информираа граѓаните за недостигот од горива предизвикан од блокадите на рафинеријата „Окта“ од жителите на околните села поради загадувањето. Многу граѓани исплашени дека може долг период да останат без гориво, побрзаа да ги наполнат резервоарите.

ОКТА предизвикува долгорочни здравствени проблеми

Алфа - 26.11.2008

Долга редица цистерни денеска чекаа на влезот во ОКТА. Блокадата на мештаните попушти, но нивните проблеми остануваат. Жителите на Миладиновци, Бујковци, Марино и уште неколку села во регионот се по малку лути што мораа да ја блокираат ОКТА за да добијат внимание од јавноста и поддршка од државата. Тие велат дека загадувањето, кое трае со децении, не може да се реши наеднаш.

Во Миладиновци почнаа бесплатните систематски прегледи

Вечер Прес - 26.11.2008

Во Министерството за екологија привршуваат административните процедури за распишување на тендерот за изработка на Студија во која ќе бидат содржани сите апекти на загадувањето, како и на тендерот за набавка на двете станици за мерење на квалитетот на амбиенталниот воздух. Понудениот пакет-мерки на Владата за решавање на проблемот со загадувањето што го врши Окта врз животната средина, а кои ...

И високи функционери ќе паѓаат поради „Окта“

Н.Македонија - 26.11.2008

Поранешни и сегашни високи функционери и инспектори за животна средина може да добијат прекршочни и кривични пријави затоа што не го третирале сериозно случајот со долгогодишното загадување што го врши рафинеријата „Окта“ врз населението од околните села.

Ќе прекинат протестите пред ОКТА?

BBC - 25.11.2008

Блокадите пред рафинеријата ОКТА во Миладиновци се' уште траат, но можно е денеска по состанокот на жителите, да бидат ставени во мирување, вели Миле Станковски, еден од граѓаните кои го блокираа влезот на ОКТА барајќи заштита на еколошките услови во околината на рафинеријата.

Попушти блокадата пред ОКТА

BBC - 25.11.2008

Во Македонија, жителите од скопското село Миладиновци се согласија да ги стават протестите пред рафинеријата ОКТА во мирување, но притоа побараа да се потпише договор за реализација на владините мерки. На ова, вицепремиерот Зоран Ставрески се согласи. Тие најавија дека ќе ја следат реализацијата и доколку не се одвива според планираното повторно ќе ги активираат блокадите.

Протестите пред ОКТА ставени во мирување

А1 - 25.11.2008

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Ставрески денеска се сретна со граѓаните од околината на рафинеријата ОКТА, кои веќе неколку дена протестираат поради неконтролираното и перманентно загадување на воздухот, водата и почвата што го врши рафинеријата.

„Окта“ прифати да мери колку загадува

Дневник - 25.11.2008

Жителите на селата Бујковци и Миладиновци решија да ја блокираат „Окта“ поради загадувањето на кое се жалат со години. Раководството на „Окта“ ги прифатило барањата на жителите од околните населби и тие најверојатно ќе ги прекинат протести те пред влезот во рафинеријата, кои почнаа пред една недела.

Резерви на Мазут има само за до петок

Канал5 - 25.11.2008

, во земјава има резерви на мазут за само уште една недела, поради што снабдувањето на училиштата, градинките, болниците и на другите јавни установи е доведено во прашање. Скопска „Топлификација“ име резерви на мазут само за до петок, но раководството на компанијата категорично тврди дека граѓаните во никој случај нема да останат без парно греење.

„Окта“ ќе го секне парното

Време - 25.11.2008

Силвана Јовановска Болниците, училиштата и домаќинствата ќе останат без греење затоа што резервите мазут се при крај поради неработењето на скопската рафинерија. На бензинските пумпи во земјава има бензин само за до крајот на неделава. Ако блокадата на „Окта“ не прекине за неколку дена, ќе има недостиг од гориво и за граѓаните и за индустријата. - Мазут веќе нема.

Вицепремиерот Ставрески ќе се сретне со жителите од околината на рафинеријата ОКТА

Канал5 - 25.11.2008

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Ставрески денеска ќе се сретне со граѓаните од околината на рафинеријата ОКТА, кои веќе неколку дена протестираат поради неконтролираното и перманентно загадување на воздухот, водата и почвата што го врши рафинеријата.

Заврши блокадата на рафинеријата ОКТА

Алсат-М - 25.11.2008

По постигнатиот договор, цистерните кои осум дена чекаа влез во рафинеријата конечно отидоа да ги натоварат нафтените деривати. Дел од локалните жители беа против прекинот на блокадата, инсистирајќи дека прво треба конкретно да се исплнат петте барања, па тие да се повлечат. „Вечерва не попуштаме. Утре сабајле можеби. Ние повторно треба да се договориме.

Блокадите ставени во мирување - цистерните тргнаа

Телма - 25.11.2008

се предвидува во рок од 5 дена да бидат поставени две мерни станици и да се исчистат сите канали. Истовремено ОКТА се обврзува да изгради одводен канал преку кој ќе се одлеваат отпадните води, а Министерството за здравство ќе организира здравствени прегледи со кои ќе се утврдат евентуалните труења кај жителите.

Отстранети блокадите од ОКТА

Канал5 - 25.11.2008

ОКТА е деблокирана. Жителите протестите ги ставија во мирување откако Владата им вети решение на проблемот со загадувањето од рафинеријата. Во документот што го потпиша со локалното населени, власта се обврзува дека веднаш ќе почне со чистење на одводните канали, и со бесплатни здравствени прегледи за жителите на Миладиновци.

Криза за масло за јадење ако продолжи блокадата на ОКТА

Канал5 - 25.11.2008

Македонија може да се соочи со криза за масло за јадење ако во наредниот период целосно не се реши прашањето со блокадите на ОКТА. Рафинеријата засега не испорачува мазут а маслодајната индустрија се соочува со неизвесност дали ќе се продолжи со производство на масло за јадење. Резерви на мазут имаат уште за неколку дена, ако не набават нови велат дека ќе го стопираат производството.

Дали нафтената криза со „Окта“ е фингирана?

Утрински - 25.11.2008

Викендов се испорачани последните количества мазут за „Топлификација“ и за неколку болници и училишта. Соња Маџовска Нина Нинеска-Фиданоска Точно е дека граѓаните што живеат во околината на „Окта“ имаат сериозни проблеми со загадувањето од рафинеријата и тие имаат потполно право што протестираат.

„Окта“ труе, Владата немоќна

Утрински - 25.11.2008

Монополот на „Окта“, јасно и свесно даден со контроверзниот купопродажен договор, повторно доаѓа до израз со најновите случувања што ја тресат јавноста. Најмногу се погодени жителите на Миладиновци, најмалку раководството на „Окта“. Речиси десетина години, откако таа стана газда на скопската рафинерија, до денеска тлее проблемот со загадувањето на целата околина поради испуштањето многу големи ...

Резерви на Мазут има само за до петок

Дневник - 25.11.2008

„Топлификација“ гарантира дека граѓаните нема да останат без парно бидејќи ќе увезат мазут. Во земјава има резерви на мазут за само уште една недела, поради што снабдувањето на училиштата, градинките, болниците и на другите јавни установи е доведено во прашање.

Заврши блокадата на ОКТА, Владата ќе гради мерни станици

Алфа - 25.11.2008

По осум дена блокада, цистерните влегоа во рафинеријата. Вицепремиерот Ставревски во име на Владата ги убеди мештаните да ги тргнат барикадите. Тој им вети дека Владата, а не ОКТА, ќе им изгради две мерни станици во околината, за да знаат кога рафинеријата загадува.

Жителите на миладиновци ја одблокираа ОКТА на одредено време

Сител - 25.11.2008

Го потпишаа договорот во кој се набројани петте точки со кои ќе се исполнат нивните барања. Откако го потпишаа договорот, граѓаните се согласија да ги стават блокадите во мирување. Но доколку не се испочитува договореното, тие пак ќе ги активираат протестите. Во рок од два дена Владата ќе испрати експерти за да утврдат колкава е загаденоста од ОКТА.

Цистерните влегоа во ОКТА по горива

Сител - 25.11.2008

Недостигот на гориво кои се јави заради граѓанските протести пред ОКТА, повод за дистрибутерите да побараат рамноправен третман на пазарот. Сопствениците на бенизнски станици велат дека во ваквите ситуации не им се исплати самите да увезат гориво, затоа што треба да платат повисоки царински давачки отколку што за тоа плаќаат ОКТА или Лукоил.

Ставрески најави мерки против загадувањето од ОКТА, протестите на локалното население ќе бидат ставени во мирување

Кирилица - 25.11.2008

Пакетот мерки за решавање на проблемот со загадувањето на околината предвидува во рок од пет дена да се постават две мерни станици за испитување на загаденоста на почвата и да се исчистат сите загадени канали. Исто така, ОКТА треба да изгради цевковод преку кој ќе се исфрлаат отпадните материи што ги загадуваат каналите.

ОКТА и Министерот се договорија, мештаните останаа на блокадите

Алфа - 25.11.2008

Министерот за екологија, Неџати Јакупи и директорот на ОКТА, Ламброс Зогопулос, денеска потпишаа меморандум за соработка, со кој се надеваат дека ќе заврши седумдневната блокада на скопската рафинерија. Во своето прво појавување во јавноста од почетокот на блокадата, директорот на ОКТА, Зогопулос не одговори на прашањето кога рафинеријата ќе почне да работи.

Ставрески на средба со граѓаните кои протестираат пред ОКТА

Нетпрес - 25.11.2008

Вицепремиерот Зоран Ставрески денеска во 14 часот, ќе оствари средба со граѓаните од околината на рафинеријата Окта, кои веќе неколку дена протестираат поради неконтролираното и перманентно загадување на воздухот, водата и почвата што го врши рафинеријата.

Вицепремиерот Ставрески ќе се сретне со жителите од околината на рафинеријата ОКТА

Кирилица - 25.11.2008

Вицепремиерот Ставрески, како што соопшти неговиот кабинет, на средбата со граѓаните ќе им ги презентира мерките на Владата за надминување на состојбите кои произлегуваат од работењето на рафинеријата, како и за можноста за евентуален прекин на блокадите.

Протестите пред ОКТА во мирување

Нетпрес - 25.11.2008

Жителите се согласиле да ги стават протестите во мирување, но притоа побарале да се потпише договор за реализација на владините мерки, на што вицепремиерот Ставрески се согласи. Тие најавија дека ќе ја следат реализацијата и доколку не се одвива според планираното повторно ќе ги активираат блокадите.

Владата го спаси Миладиновци од отровите на Окта

Вечер Прес - 25.11.2008

Со пакетот мерки за спас од загадувањето на Рафинеријата, власта ја прекина и нафтената криза во земјава, која се јави откако жителите на скопско Миладиновци ја блокираа работата на Окта. Жителите на скопско Миладиновци вчера ги ставија во мирување осумдневните блокади пред Окта откако Владата најави дека ќе го реши проблемот со загадувањето од скопската Рафинерија.

Постигнат договор со „Окта“, блокадите нема да прекинат

Н.Македонија - 25.11.2008

Без никакви консултации со жителите на селата околу рафинеријата „Окта“ вчера бил потпишан меморандум за соработка во намалувањето на загадувањето меѓу компанијата, општината Илинден и Министерството за животна средина. Челниците на рафинеријата прифатиле да се постави мерна станица за сите загадувачки материи што се испуштаат од неа, да се исчисти каналот во кој се испуштаат отпадните нови и да ...

Мазут нема, а бензини само за уште една недела

А1 - 24.11.2008

Блокадите пред скопската рафинерија ОКТА, создадоа недостиг на нафтени деривати. Бензинските пумпи задоволни, граѓаните исплашени дали среде зима ќе останат без греење. Во моментов недостиг на горива има во „Макоил“, но и други помали бензински пумпи во државава, кои директно досега се снабдуваа од ОКТА. „Имаме недостиг од гориво, но можеби за нас овие блокади се и добри.

Казните нема да ја спречат ОКТА да загадува

А1 - 24.11.2008

Новите казни за загадување на животната средина се повеќекратно зголемени и откако ќе се усвојат во Собранието, загадувачите ќе плаќаат глоба од 70 до 150 илјади евра, наместо досегашните максимални 20 илјади евра. Граѓаните на блокадите кај ОКТА велат паричните казни нема да ја спречат ОКТА да загадува. „Казната за ОКТА не претставува ништо.

ОКТА под опсада, мештаните не отстапуваат

А1 - 24.11.2008

Постигнат е договор со ОКТА. Рафинеријата ги прифати барањата на министерството за животна средина. Ќе биде поставена мерна станица за регулирање на загадувањето. Граѓаните на блокадите пред ОКТА, сеуште не го прифаќаат договорот. Чекаат да видат што точно содржи. Министерот за животна средина дојде на блокадите.

Фрапантни податоци за здравјето на луѓето „околу“ ОКТА

А1 - 24.11.2008

Три до четири пати е зголемен бројот на заболувањата предизвикани од загадување со сулфур кај децата кои живеат во пошироката околина на рафинеријата ОКТА. Доктор Митко Матеничарски е локалниот педијатар кој со години сам се бори за здравјето на децата што ги дишат отровните честички од рафинеријата.

ОКТА останува под блокада

Канал5 - 24.11.2008

ОКТА останува под блокада. Жителите ниту вечерва не попуштија пред убедувањата на министерот за екологија дека со меморандумот што министерството го потпиша со ОКТА проблемот со загадувањето на рафинеријата ќе се реши. Жителите најмногу забележуваат што ќе се постави 1 а не 4 мониторинг станици како што бараат.

Мора да се расчисти со „Окта“

Дневник - 24.11.2008

"Окта“ веќе една деценија ја загадува Македонија, нејзината политика, економија и животна средина. Купопродажбениот договор се покажа кобен - за рафинеријата плаќаме сите со пари, а еве, нејзините соседи и со здравје. Жителите на општината Илинден, особено на селото Миладиновци - кое е најзагрозено, решија дека им е доста од сулфур, од тумори, од чудни пликови по телото, од тешкотии при дишење.

„Окта“ труе 20.000 луѓе

Време - 24.11.2008

Сеад Ризвановиќ Три-четири пати е зголемен бројот на заболувањата предизвикани од загадување со сулфур кај децата што живеат во пошироката околина на рафинеријата „Окта“. Доктор Митко Матеничарски е локалниот педијатар кој со години сам се бори за здравјето на децата што ги дишат отровните честички од рафинеријата. - Некои кожни осипи во кругови се појавуваат кај луѓето.

Министерство за екологија:Владата не ги штити интересите на ОКТА

Алсат-М - 24.11.2008

Министерството за животна средина и просторно планирање попладнево со соопштение реагира на денешната прес-конференција на СДСМ во врска со рафинеријата ОКТА. - Не се точни обвинувањата дека Владата ги штити интересите на ОКТА, напротив, Владата во 2007 година донесе измени и дополнувања на постоечкиот Закон за животна средина со кои воведе високи казни односно глоби за загадувачите на животната ...

СДСМ бара собраниска седница за ОКТА

Алсат-М - 24.11.2008

Пратеничката група на СДСМ ќе поднесе барање за посебна собраниска седница за ОКТА. СДСМ ќе бара информации за превземените мерки од Министерството и Инспекторатот за животна средина, Министерството за економија и Републичкиот завод за здравствена заштита.

„Окта“ блокирана, се цедат последните капки бензин

Утрински - 24.11.2008

Снемува и мазут за работа на Топлификација, на стопанските објекти, на болниците... Александрија Стевковска Повеќе бензински пумпи од денеска веќе не точат бензин, бидејќи не можат да набават нови количини нафтени деривати поради блокадата на „Окта“ што трае речиси цела недела.

Со повисока парична казна Владата ќе го решава проблемот со загадувачите како Окта

Канал5 - 24.11.2008

Со повисока парична казна Владата ќе го решава проблемот со загадувачите како Окта. На денешната седница го прифати предлогот за зголемување на глобата од 20 на 100 илјади евра. Измените на Законот за животна средина ќе се носат на итна собраниска седница. Раководството на ОКТА и понатаму молчи за хаваријата во рафинеријата.

Газдите на ОКТА ги прифатија сите барања на жителите

Алсат-М - 24.11.2008

Грчките сопственици на состанок со министерот за животна средина Јакупи се согласија да ги прифатат барањата на локалните жители кои инсистираа да се намали загадувањето кое штетно им влијае на здравјето. Заврши драмата на жителите кои живеат во близина на рафинеријата „ОКТА“.

Пожар го прекина производството во „Окта“

Дневник - 24.11.2008

„Окта“ го прекина производството по експлозијата и пожар во одделот за преработка на нафта, што се случи во петокот вечерта. Причините за пожарот се' уште не се познати. И покрај хаваријата, жителите на општината Илинден најавија дека блокадите на влезот од рафинеријата ќе продолжат и денеска, седми ден по ред.

Окта ги прифати барањата на жителите на Миладиновци

Сител - 24.11.2008

ОКТА ќе мора да го исчисти каналот по целата должина, да постави нови цевки на прочистителната станица, и најглавно, да постави мониторинг станица, доколку сака да се тргнат блокадите од нејзината врата. Граѓаните на Миладиновци, сепак се скептични околу договорот. Ќе побараат време за детално да ги прегледаат и да проанализираат сите рокови кои тој ќе ги предвидува.

Недостиг од гориво на бензиските пумпи низ Македонија

Нетпрес - 24.11.2008

Поради блокадите на граѓаните од скопско Миладиновци, на рафинеријата ОКТА, во земјава веќе почна да се јавува недостиг на горива и мазут на некои бензиски пумпи. Незадоволното локално население, во знак на револт поради долгогодишно труење со издувни гасови и испуштање на опасни материи во отпадните води го бликира влезот во рафинаеријата.

Кавга меѓу мештаните и вработени во Окта

Алфа - 24.11.2008

Навреди, пцовки и меѓусебни обвинувања меѓу вработени во Окта и жителите на Миладиновци кои протестираат пред рафинеријата. Се скараа за блокадите. Вработените обвинуват дека протестот е политички, жителите враќаат грчките газди се виновни за се. Шести ден жителите од Миладиновци го блокираат влезот на рафинеријата. Бараат Окта да не ги загадува и да го намали сулфурот во воздухот.

МЖСПП: Не се точни обвинувањата дека владата ги штити интересите на Окта

Нетпрес - 24.11.2008

На искажаните обвинувања во врска со случајот ОКТА, министерството за животна средина и просторно планирање укажува на фактот дека во времето на владата на СДСМ, министерството донело Закон за заштита на животната средина во 2004 година, во кој беа предвидени многу ниски казни за големите загадувачи.

Горивата поевтинуваат, но и ги нема

Сител - 24.11.2008

Горивата поевтинуваат, но и ги има се помалку. Блокадите на граѓаните против загадувањето на ОКТА ги исцедија резервоарите на добар дел од бензинските станици во земјава. - Од пет пумпи само уште на оваа имаме гориво, на другите веќе немаме резерви ниту на бензин, ниту на дизел, велат од Макоил. Неколку сопственици на бензински попладнево заминаа за ОКТА.

Договор меѓу Владата и ОКТА

Форум - 24.11.2008

Грчките сопственици на состанок со министерот за животна средина, Јакупи се согласија да ги прифатат барањата на жителите кои инсистираа да се намали загадувањето кое штетно им влијае на здравјето и направија блокади изминативе денови На средбата што ја организираше министерот за животна средина, Неџати Јакупи со првиот човек на Рафинеријата, гркот Ламброс Зогопулос , беа прифатени сите барања на ...

Владата не ги штити интересите на ОКТА

Форум - 24.11.2008

Министрството за животна средина и просторно планирање ги отфрла обвинувањата што во неделата преку Влатко Серафимов ги упати опозицискито СДСМ, дека Валдата ги штоти интересите на грчката фирма. Како потврда за тоа посочуват дека од нивна страна по зголемувањето на казните за еколошките прекршители во 2007 г.

Блокадата на Окта ги исцеди бензинските пумпи

Вечер Прес - 24.11.2008

Повеќе приватни бензински пумпи вчера ги точеа последните резерви на гориво, а скопска Топлификација најави дека ќе увезува мазут за да има парно греење ако проблемот не се реши. Блокадите пред Окта продолжуваат и денеска и покрај вчерашниот договор помеѓу претставници на Министерството за екологија и на скопската Рафинерија, со кој треба да се исполнат некои барања на жителите од Миладиновци за ...

Ако не ни помогне власта, тогаш господ нека ни е на помош!

Вечер Прес - 24.11.2008

Жителите на селата од општина Миладиновци се надеваат дека Министерството за животна средина ќе изврши притисок врз Рафинеријата и конечно ќе се спроведе трајна еколошка заштита на околината и ќе се набават мерни станици за 24-часовно следење на загадувањето. Шест дена на студ и снег, но со цврста одлука да истраат до крај, жителите на општина Миладиновци особено на селата околу Окта, се решени ...

На пумпите снемува бензин, „Окта“ точи инает

Н.Македонија - 24.11.2008

Снемува дизел, екстралесно гориво, безоловен бензин и други деривати на голем број бензински пумпи, затоа што рафинеријата „Окта“ не може да изнесе ништо од својот фабрички двор поради блокадите на миладиновчани. Рафинеријата не произведува нови горива затоа што мора да ги санира дефектите од пожарот што настана во петокот вечер.

Рафинеријата загадува, политичарите поентираат, казните се зголемуваат

Н.Македонија - 24.11.2008

Петкратно зголемување на износот на глобите за правни и за физички лица предвидуваат промените на Законот за животната средина, кои вчера ги усвои Владата. Досегашните казни од 8.000 до 20.000 евра ќе бидат заменети со парични казни од 70.000 до 100.000 евра, информира министерот за животна средина и просторно планирање Неџати Јакупи.