TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во Романија хоспитализиран пациент со симптоми на ебола

24 Вести - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристични за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен ...

Во Букурешт хоспитализиран пациент со симптоми слични на еболата

Утрински - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен ...

Романските власти соопштија дека сомнителниот пациент нема ебола

24 Вести - 10.08.2014

Романските здравствени власти соопштија дека хоспитализираниот 51-годишен романски државјанин со симптоми карактеристични за вирусот ебола, не е заразен со овој вирус, пренесоа британските медиуми.

Преживеал ебола: Кога ќе почнеш да икаш, тогаш си готов

Канал5 - 10.08.2014

Годинешната епидемија на ебола е една од најстрашните кои свтот ги памети. Вирусот досега однел 961 живот, а има 1779 потврдени случаи на зараза, но и покрај големата смртност, има луѓе кои успеале ...

Ебола и во Романија ?

Канал5 - 10.08.2014

Еболата стигна и во Романија. Маж со симптоми на ебола се вратил од Нигерија и денеска е сместен на Клиниката за инфективни болести во Букурешт. Педесет и едногодишниот Романец се вратил од Нигерија ...

Во Букурешт пациент со симптоми слични на ебола, престојувал во Нигерија

+инфо - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен ...

Хоспитализиран пациент со симптоми слични на еболата во Букурешт

Курир - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен ...

Тој ја победи еболата: По икањето се умира (ФОТО)

Курир - 10.08.2014

Годинешната епидемија на ебола е една од најстрашните кои светот ги памети. Вирусот досега однел 961 живот, а има 1779 потврдени случаи на зараза, но и покрај големата смртност, има луѓе кои успеале ...

ВО БУКУРЕШТ: Хоспитализиран пациент со симптоми слични на еболата

Телеграф - 10.08.2014

Пациентот е 51-годишен Романец, кој во Букурешт пристигнал од Нигерија. Точната дијагноза на пациентот ќе се постави дури по три дена Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се ...

Вистинско чудо- тој успеа да ја победи смртоносната ебола

Press24 - 10.08.2014

Еболата или годинешната епидемија е една од најстрашните кои светот ги памети. Досега овој смртоносен вирус однел 961 живот, а има 1779 потврдени случаи на зараза, но и покрај големата смртност, има ...

Во Букурешт хоспитализиран пациент со симптоми слични на еболата

Р.С.Европа - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесува ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е ...

РОМАНИЈА: Сомнителниот пациент немал ебола

Телеграф - 10.08.2014

Ги направивме сите епидемиолошки истражувања и најдовме елементи кои 99 проценти ја исклучуваат инфекцијата од ебола - изјави директорот на институтот „Матеј Балш“ во Букурешт Романските здравствени ...

Хоспитализираниот 51-годишен романски државјанин нема ебола

А1 On - 10.08.2014

Романските здравствени власти соопштија дека хоспитализираниот 51-годишен романски државјанин со симптоми карактеристични за вирусот ебола, не е заразен со овој вирус, пренесоа британските медиуми.

Романските здравствени власти соопштија дека сомнителниот 51-годишен пациент нема ебола

+инфо - 10.08.2014

Романските здравствени власти соопштија дека хоспитализираниот 51-годишен романски државјанин со симптоми карактеристични за вирусот ебола, не е заразен со овој вирус, пренесоа британските медиуми.

Икањето е крајна фаза на еболата

Сител - 10.08.2014

Годинешната епидемија на ебола е една од најстрашните кои светот ги памети. Вирусот досега однел 961 живот, а има 1779 потврдени случаи на зараза, но и покрај големата смртност, има луѓе кои успеале ...

Во Букурешт хоспитализиран пациент со симптоми слични на еболата

Сител - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен ...

Пациент со симптоми слични на еболата во карантин во Канада, Велика Британија развива нова вакцина

МКД - 10.08.2014

Пациент со симптоми слични на тие на еболата е ставен во изолација во болница во близина на Торонто, изјавиле здравствените власти на земјата. Пациентот се вратил во Канада по посетата на Нигерија.

Ескпериментален третман за лекување на ебола даден на шпанскиот мисионер

Нова ТВ - 10.08.2014

Шпанскиот мисионер заразен од ебола, кој пред два дена беше однесен во Мадрид, ќе добие експертиментален третман кој досега бил користен само два пати во САД врз двајца Американци вратени од ...

Човек кој преживеа ебола: Мислев дека е крај

А1 On - 10.08.2014

Епидемија на ебола е една од најлошите, која што го зафати светот. Вирусот до сега однесе околу 1.000 животи, но наспроти страдањата, постојат и луѓе кои успеале да ја победат, како што е ...

Во Букурешт хоспитализиран пациент со симптоми слични на еболата

А1 On - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен ...

Во Романија примен пациент со симптоми слични на ебола, бил во Нигерија

МКД - 10.08.2014

Во Националниот институт за инфективни болести во Букурешт денеска е примен пациент што кон крајот на јули се вратил од Нигерија, за кого се сомнева дека оболел од некоја заразна болест, што ја ...

Романските здравствени власти соопштија дека сомнителниот 51-годишен пациент нема ебола

Сител - 10.08.2014

Романските здравствени власти соопштија дека хоспитализираниот 51-годишен романски државјанин со симптоми карактеристични за вирусот ебола, не е заразен со овој вирус, пренесоа британските медиуми.

Пациент со Ебола хоспитализиран и во Германија

Локално - 10.08.2014

Пациент, неодамна се вратил во Хамбург од главниот град на Сиера Леоне – Фритаун и побарал во саботата медицинска помош,да проверат дали има болест предизвикана од вирусот на Ебола, пишува во.

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола

Локално - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен ...

Во Букурешт хоспитализиран пациент со симптоми слични на еболата

Денешен - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен ...

Тој ја победи еболата: По икањето се умира

Вечер Прес - 10.08.2014

За оваа болест не постои лек, но можно е да се победи. Смртноста од овогодишната епидемија е 60 отсто, но се очекува бројката да порасне, пишува Бизнис инсајдерр.

Ебола: Ако икате, крајот е близу

МК News - 10.08.2014

Еболата на почетокот може да биде измешана со грип, но болеста многу брзо се развива, често предизвикувајќи внатрешно и надворешно крварење и оштетување на органите..

Во Букурешт хоспитализиран пациент со симптоми слични на еболата

Република - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен ...

ЕБОЛА ВО РОМАНИЈА? Хоспитализиран пациент со симптоми слични на еболата

Sky - 10.08.2014

Маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот ебола е хоспитализиран денеска во Романија. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен романски ...

Хоспитализираниот романски државјанин нема ебола

Република - 10.08.2014

Романските здравствени власти соопштија дека хоспитализираниот 51-годишен романски државјанин со симптоми карактеристични за вирусот ебола, не е заразен со овој вирус, пренесоа британските медиуми.

СЗО: Во 2015 година ќе има вакцина за ебола

еМагазин - 10.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

Романските власти соопштија дека сомнителниот пациент нема ебола

Локално - 10.08.2014

Романските здравствени власти соопштија дека хоспитализираниот 51-годишен романски државјанин со симптоми карактеристични за вирусот ебола, не е заразен со овој вирус, пренесоа британските медиуми.

Во Букурешт хоспитализиран пациент со симптоми слични на еболата

Н.Македонија - 10.08.2014

Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е 51-годишен ...

Во Букурешт хоспитализиран пациент со симптоми на ебола

Lider - 10.08.2014

- Во Романија е хоспитализиран маж со симптоми кои се карактеристиочни за вирусот на ебола, пренесе ИТАР-ТАСС. Претставници на Министерството за здравство соопштија дека хоспитализираниот е ...

Романија смирува: Немаме заболен од ебола

Lider - 10.08.2014

Романските здравствени власти соопштија дека хоспитализираниот 51-годишен романски државјанин со симптоми карактеристични за вирусот ебола, не е заразен со овој вирус, пренесоа британските медиуми.

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

Канал5 - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

24 Вести - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

Случај на заболен од ебола и во Грција ?!

Канал5 - 09.08.2014

Дали еболата стигна во Грција? Портпаролот на грчкото министерство за здравство изјави дека во тек се тестирањата на еден Нигериец , под сомнение дека е болен од ебола.

Скрининг за ебола на аеродромот „Александар Велики“

24 Вести - 09.08.2014

Од денеска на аеродромот „Александар Велики“ е активирана термална камера, како дел од посебните превентивни мерки за заштита на населението од опасниот вирус ебола.

Еболата стигна и во Канада

Канал5 - 09.08.2014

Еболата влезе и во Канада. Пациент кој се вратил од Нигерија е задржан во карантин во Торонто со симптоми на ебола. Според болничкото соопштение пациентот е целосно изолиран , а во болницата се ...

Мерки за заштита од ебола на аеродромот „Александар Велики“

24 Вести - 09.08.2014

Иако здравствените власти смируваат дека нема простор за паника и опасност од ширење на еболата кај нас, од денеска на скопскиот аеродром „Александар Велики“ во функција е термалната камера која врши ...

Не постои закана од ширење на еболата во Европа

Утрински - 09.08.2014

Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија. Рајнхард Бургер. Во интервју за Пасауер ноје пресе, шефот на Иснтитутот Роберт Кох, ...

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

Утрински - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

Пациент во Торонто со симптоми на ебола

+инфо - 09.08.2014

Болница во Торонто лекува пациент со симптоми карактеристични за еболата, јавија локални медиуми. Пациентот пред извесно време бил во Нигерија. Во Нигерија вчера беше воведена вонредна состојба ...

Термална камера на скопскиот аердором како мерка против ширење на еболата

Нова ТВ - 09.08.2014

Oд денеска на скопскиот аеродром „Александар Велики“ во функција е термалната камера која врши 24-часовен мониторинг и ги регистрира патниците со зголемена телесна температура.

Во Грција нема ебола

Курир - 09.08.2014

Архитектот, кој неодамна патувал во Нигерија, самиот се посомневал дека можеби заболел од ебола, но тестовите за болеста во една болница во Атина за среќа биле негативни, пишува Франс прес.

Во Нигерија вонредна состојба поради појавата на ебола

+инфо - 09.08.2014

Претседателот на Нигерија, Гудлак Џонатан, прогласи вонредна состојба на територијата на цела земја заради ширењето на вирусот ебола и одобри 1,9 милијарда најри (11,6 милиони долари) за неговото ...

Во Грција нема ебола

Press24 - 09.08.2014

Архитектот, кој неодамна патувал во Нигерија, самиот се посомневал дека можеби заболел од ебола, но тестовите за болеста во една болница во Атина за среќа биле негативни, пишува Франс прес.

Во Грцијана нема паника од ебола

Сител - 09.08.2014

Архитектот, кој неодамна патувал во Нигерија, самиот се посомневал дека можеби заболел од ебола, но тестовите за болеста во една болница во Атина за среќа биле негативни, пишува Франс прес.

Во Грција нема ебола

+инфо - 09.08.2014

Архитектот, кој неодамна патувал во Нигерија, самиот се посомневал дека можеби заболел од ебола, но тестовите за болеста во една болница во Атина за среќа биле негативни, пишува Франс прес.

Во болница во Торонто се лекува пациент најверојатно со симптоми на ебола

А1 On - 09.08.2014

Болница во Торонто лекува пациент со симптоми карактеристични за еболата, јавија локални медиуми. Пациентот пред извесно време бил во Нигерија. Во Нигерија вчера беше воведена вонредна состојба ...

Сепак негативен тестот за ебола во Грција – човекот заболел од маларија

МКД - 09.08.2014

Тестовите покажале дека Гркот за кој се сомневаше дека е заразен со ебола, всушност заболел од маларија, соопшти вчера грчкото Министерство за здравство.

Не постои закана од ширење на еболата во Европа, тврди директорот на „Робет Кох’

Телеграф - 09.08.2014

Рајнхард Бургер. Во интервју за Пасауер ноје пресе, шефот на Иснтитутот Роберт Кох, тврди дека како во Германија така и во цела Европа постојат услови за укажување квалитетна медицинска помош за ...

ГРЦИЈА: Прв случај на осомничен од опасниот вирус Ебола

Телеграф - 09.08.2014

Министерот за здраство на Грција одбил да дава било каков коментар во врска со овој случај. Во Грција денеска беше осомничен човек дека е заразен од вирусот Ебола и веднаш бил ставен на медицински ...

Канада: Во карантин ставен пациент со симптоми на ебола

Нетпрес - 09.08.2014

Пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми на треска и грип, кои можат да укажат на ебола, ставен е во изолација во една од болниците во областа на Торонто, соопштија канадските здравствени ...

Лажен аларм за појава на „Ебола“ во Грција

Алфа - 09.08.2014

Двајца мажи од Грција кои неодамна патувале во Нигерија биле тестирани во Атинска болница за симптоми од ебола вирусот, но резултатите покажале дека и двајцата боледуваат од маларија.

Во Европа нема опасност од ширење на ебола

Press24 - 09.08.2014

Директорот на берлинскиот Институт за вирусологија, Рајнхард Бургер, во интервју за Пасауер ноје пресе изјави дека не постои закана од распространување ебола во Европа, бидејќи постојат услови за ...

Не постои закана од ширење на еболата во Европа, тврди директорот на Институтот за вирусологија „Робет Кох’

А1 On - 09.08.2014

Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија. Рајнхард Бургер. Во интервју за Пасауер ноје пресе, шефот на Иснтитутот Роберт Кох, ...

Нигерија прогласи вонредна состојба поради еболата

Press24 - 09.08.2014

Нигерискиот претседател Гудлак Џонатан денеска прогласи вонредна состојба поради епидемијата на ебола во афричката земја со најмногу жители. Тој истовремено одобри вонредни средства од 11,7 милиони ...

Не постои закана од ширење на еболата во Европа

Сител - 09.08.2014

Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија. Рајнхард Бургер. Во интервју за Пасауер ноје пресе, шефот на Иснтитутот Роберт Кох, ...

Термо камера како заштитна мерка на скопскиот аеродром

Алфа - 09.08.2014

Алфа на скопскиот аеродром каде со термо камера им се мери температурата на патниците кои слетуваат како мерка за заштита од еболата. Патниците кои слетаа од Ајховен и Виена освен камерата на Алфа ги ...

Еболата стаса и во Канада, Европа смирува, нема простор за ширење на заразата

Сител - 09.08.2014

Втор сомнителен случај на ебола во Грција. Се работи за пацинет кој неодмана се вратил од Нигерија. Тој побарал лекарска помош, откако се посоменвал дека е заболен од смртоносниот вирус.

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

А1 On - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

Не постои закана од ширење на еболата во Европа

Алфа - 09.08.2014

Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија. Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот ...

На аеродромот во Скопје со термо камери се контролираат сите пациенти

Сител - 09.08.2014

Со специјални термални камери на аеродромот Александар Велики од утрово се мери телесната температура на сите патници кои влагуваат во Македонија. Земјава се приклучи кон државите кои по препорака на ...

Не постои закана од ширење на еболата во Европа

Курир - 09.08.2014

Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија, Рајнхард Бургер. Во интервју за Пасауер ноје пресе, шефот на Иснтитутот Роберт Кох, ...

Еболата не претставува опасност за Европа

+инфо - 09.08.2014

Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија, Рајнхард Бургер. Во интервју за „Пасауер ноје пресе“, шефот на Иснтитутот „Роберт Кох“, ...

Термо камера како заштитна мерка на скопскиот аеродром

Нетпрес - 09.08.2014

Патниците кои слетаа од Ајховен и Виена ги регистрираше и термалната камера на министерството за здравство, како една од мерките за заштита од ебола, вирусот убиец раширен во западна Африка, јавува ...

Нема ебола во Грција

Нетпрес - 09.08.2014

Двајца мажи од Грција кои неодамна патувале во Нигерија биле тестирани во Атинска болница за симптоми од ебола вирусот, но резултатите покажале дека и двајцата боледуваат од маларија.

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

Сител - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

+инфо - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

СЗО: Вакцина за ебола во 2015 година

Телеграф - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската ...

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

Алфа - 09.08.2014

На прашањето какви се перспективите вакцината да биде пуштена во трговската мрежа, Окво Беле изрази оптимизам и посочи дека на крајот на годината „веќе може да ги има првите резултати“.

Во болница во Торонто се лекува пациент најверојатно со симптоми на ебола

Телеграф - 09.08.2014

Пациентот пред извесно време бил во Нигерија Болница во Торонто лекува пациент со симптоми карактеристични за еболата, јавија локални медиуми . Пациентот пред извесно време бил во Нигерија.

Во болница во Торонто се лекува пациент најверојатно со симптоми на ебола

Курир - 09.08.2014

Болница во Торонто лекува пациент со симптоми карактеристични за еболата, јавија локални медиуми. Пациентот пред извесно време бил во Нигерија. Во Нигерија вчера беше воведена вонредна состојба ...

Министерството за здравство апелира да не се паничи поради еболата

Локално - 09.08.2014

Од Министерството за здравство најавија дека нема потреба за голема паника поради еболата, затоа што спаѓаме во групата на земји кои што ниту имаат потенцијални или потврдени случаи на ебола ниту се ...

Не постои закана од ширење на еболата во Европа, тврди директорот на Институтот за вирусологија „Робет Кох’

Либертас - 09.08.2014

Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија. Рајнхард Бургер. Во интервју за Пасауер ноје пресе, шефот на Иснтитутот Роберт Кох, ...

ЕБОЛА: На скопскиот аеродром им се мери температура на сите патници

Фактор - 09.08.2014

Од денеска на скопскиот аеродром „Александар Велики“ во функција е термалната камера која врши 24-часовен мониторинг и ги регистрира патниците со зголемена телесна температура.

Лажна тревога во Грција-нема Ебола

Локално - 09.08.2014

Двајца мажи од Грција кои неодамна патувале во Нигерија биле тестирани во Атинска болница за симптоми од ебола вирусот, но резултатите покажале дека и двајцата боледуваат од маларија.

Како изгледа да бидеш заразен од ебола - и да преживееш?

Точка - 09.08.2014

Епидемијата на ебола е една од најлошите кои светот некогаш ги видел. Вирусот до сега однел 961 живот, а има и 1.779 потврдени наводни случаи од заразата.

Во Грција нема ебола

Вечер Прес - 09.08.2014

Архитектот, кој неодамна патувал во Нигерија, самиот се посомневал дека можеби заболел од ебола, но тестовите за болеста во една болница во Атина за среќа биле негативни, пишува Франс прес.

Нема ебола во Грција

Република - 09.08.2014

Во Грција нема ебола. Архитектот, Грк, кој неодамна патувал во Нигерија, се посомневал дека можеби заболел од ебола, но тестовите за болеста во една болница во Атина за среќа биле негативни, пишува ...

Канада: Во карантин ставен пациент со симптоми на ебола

Точка - 09.08.2014

Пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми на треска и грип, кои можат да укажат на ебола, ставен е во изолација во една од болниците во областа на Торонто, соопштија канадските здравствени ...

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

Република - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

БОРБА СО ОПАСНА БОЛЕСТ: Исповед на човек кој ја преживеал еболата!

Sky - 09.08.2014

Овогодинешната епидемија на ебола е една од најлошите кои светот ги видел некогаш. Вирусот досега однесе 961 животи со 1779 потврдени и наводни случаи на зараза, но и покрај страдањата и маките, ...

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

Денешен - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

Бургер: Нема потреба од паника од ширење на еболата во Европа

Локално - 09.08.2014

Не постои закана од ширење на болеста Ебола во Европа, според Рајнхард Бургер, директор на Институтот „Роберт Кох”. Како во Германија, така и во цела Европа се присутни сите услови за рендерирање на ...

Вакцина против Ебола достапнa во 2015-та година

Локално - 09.08.2014

Вакцина против вирусот Ебола развиена од британската лабораторија GSK, би можела да биде предмет на клинички испитувања уште идниот месец и ако тие се позитивни, да биде достапен во 2015 година, ...

Нигерија прогласи вонредна состојба поради епидемија од ебола

Тера - 09.08.2014

Нигерискиот претседател Гудлак Џонатан во петокот прогласи вонредна состојба поради епидемија од ебола, која се прошири и на најмногубројната африакнска држава.

Нема ебола во Грција

Точка - 09.08.2014

Двајца мажи од Грција кои неодамна патувале во Нигерија биле тестирани во Атинска болница за симптоми од ебола вирусот, но резултатите покажале дека и двајцата боледуваат од маларија.

Термо камера како заштитна мерка на скопскиот аеродром

Точка - 09.08.2014

Патниците кои слетаа од Виена ги регистрираше и термалната камера на министерството за здравство, како една од мерките за заштита од ебола, вирусот убиец раширен во западна Африка, јавува ТВ Алфа.

Институт за вирусологија во Берлин: Нема закана од ширење на еболата во Европа

Република - 09.08.2014

Не постои закана од ширење ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија Рајнхард Бургер. Шефот на Иснтитутот „Роберт Кох“, тврди дека како во Германија така и во цела ...

Пациент со симптоми на Ебола во карантин во Канада

Локално - 09.08.2014

Пациент кој бил во Нигерија, покажал симптоми на треска и грип, кои се можни знаци за eбола. Тој е ставен под карантин во болница во реонот на градот Торонто во Канада.

Канада: Во карантин ставен пациент со симптоми на ебола

Тера - 09.08.2014

Пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми на треска и грип, кои можат да укажат на ебола, ставен е во изолација во една од болниците во областа на Торонто, соопштија канадските здравствени ...

Не постои закана од ширење на еболата во Европа

Денешен - 09.08.2014

Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија. Рајнхард Бургер. Во интервју за Пасауер ноје пресе, шефот на Иснтитутот Роберт Кох, ...

Се изборел со смртоносната болест: Исповед на човек кој ја преживеал еболата

Република - 09.08.2014

Овогодинешната епидемија на ебола зеде голем замав и е една од најлошите кои светот ги видел некогаш. Вирусот досега однесе 961 животи со 1779 потврдени и наводни случаи на зараза, но и покрај ...

Во Канада се лекува пациент со симптоми на ебола

Република - 09.08.2014

Во болница, во Торонто, Канада, се лекува пациент со симптоми карактеристични за еболата, јавија локални медиуми. Пациентот пред извесно време бил во Нигерија.

Директорот на Институтот за вирусологија „Робет Кох” смирува -не постои закана од ширење на еболата во Европа

Локално - 09.08.2014

Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија. Рајнхард Бургер. Во интервју за Пасауер ноје пресе, шефот на Иснтитутот Роберт Кох, ...

Не постои закана од ширење на еболата во Европа

Н.Македонија - 09.08.2014

Не постои закана од ширење на еболата во Европа, тврди Рајнхард Бургер, директор на Институтот за вирусологија „Робет Кох“ Во интервју за „Пасауер ноје пресе“, шефот на Иснтитутот Роберт Кох, тврди ...

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

Н.Македонија - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

СЗО очекува во 2015 година да има вакцина против ебола

Lider - 09.08.2014

Вакцина против вирусот ебола, разработена од британската лабораторија ГСК, уште следниот месец може да биде цел на клинички испитувања и, доколку тие бидат позитивни, таа може да стане достапна во ...

Не постои закана од ширење на ебола во Европа

Lider - 09.08.2014

Не постои закана од распространување ебола во Европа, смета директорот на берлинскиот Институт за вирусологија, Рајнхард Бургер. Во интервју за Пасауер ноје пресе, шефот на Иснтитутот Роберт Кох, ...

Бројот на починати од ебола во западна Африка достигна 961 лице

Канал5 - 08.08.2014

Бројот на починати од ебола во западна Африка, со 29-те нови смртни случаи од 5 и 6 август, достигна 961 лице, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), цитирана од британските медиуми.

Македонија не е под директна закана од ебола

Дневник - 08.08.2014

Република Македонија спаѓа во групата земји што ниту имаат потенцијални или потврдени случаи на ебола ниту се граничи со земји во кои се регистрирани вакви случаи, соопшти вчера Министерството за ...

Министерство за здравство: Македонија не е под директна закана од ебола

Вест - 08.08.2014

Министерството за здравство во врска со соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки, информира дека Македонија ...

Етичко прашање: Кој прв да добие експерименален лек за ебола?

Вест - 08.08.2014

Ако Американците го имале овој серум цело време, зошто не ни го пратија во Африка за да спасиме човечки животи?, прашува Сиера Леоне, а Америка се прашува дали им доликува на САД да им понудат на ...

Македонија не е под директна закана од ебола

Утрински - 08.08.2014

На аеродромот „Александар Велики“ има термална камера со која ќе се врши 24 часовен мониторинг на лицата со покачена температура Како посебна превентивна мерка против еболата, од утре на скопскиот ...

Македонија не е изложена на директна закана од еболата

Телма - 08.08.2014

Министерството за здравство во врска со соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки, информира дека Република ...

Пациент со симптоми на ебола подложен на медицински испитувања во Атина

24 Вести - 08.08.2014

Грчки пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола, денеска во Атина беше подложен на медицински испитувања, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Бројот на починати од ебола во западна Африка достигна 961 лице

24 Вести - 08.08.2014

Бројот на починати од ебола во западна Африка, со 29-те нови смртни случаи од 5 и 6 август, достигна 961 лице, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), цитирана од британските медиуми.

Нигерискиот претседател прогласи вонредна состојба во земјата заради ширење на вирусот ебола

Канал5 - 08.08.2014

Претседателот на Нигерија, Гудлак Џонатан, прогласи вонредна состојба на територијата на цела земја заради ширењето на вирусот ебола и одобри 1,9 милијарда најри (11,6 милиони долари) за неговото ...

Случај ебола: На скопски аеродром ќе се мери температурата на патниците

Нова ТВ - 08.08.2014

Вирусот на ебола не се пренесува по воздушен пат, туку исклучиво преку директен контакт со крв или други телесни течности од заболени луѓе. На аеродромот Александар Велики се поставува термална ...

Пациент со симптоми на ебола хоспитализиран во Грција

Press24 - 08.08.2014

Грчки пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола, денеска во Атина беше подложен на медицински испитувања, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Македонија не е под директна закана од ебола

Сител - 08.08.2014

Министерството за здравство во врска со соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки, информира дека Република ...

МЗ: Во Македонија нема ебола!

Курир - 08.08.2014

Министерството за здравство во однос на соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки ја информира јавноста дека ...

Пациент со симптоми на ебола подложен на медицински испитувања во Атина

Телеграф - 08.08.2014

Човекот самиот отишол во болницата, затоа што стравувал за своето здравје, соопшти министерството, без да даде повеќе детали за пациентот и за неговата состојба Грчки пациент кој се вратил од ...

Грк со симптоми слични на ебола хоспитализиран во Атина

Кајгана - 08.08.2014

Грк со симптоми слични на оние кај заразените со ебола, бил примен во петок на преглед во болница во Атина, јави AFP, повикувајќи се на информации од грчкото Министерство за здравство.

Грк кој се вратил од Нигерија со симптоми на ебола на медицински испитувања во Атина

Курир - 08.08.2014

Грчки пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола, денеска во Атина беше подложен на медицински испитувања, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Македонија не е под директна закана од ебола

А1 On - 08.08.2014

Министерството за здравство во врска со соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки, информира дека Република ...

Пациент со симптоми на ебола подложен на медицински испитувања во Атина

Алфа - 08.08.2014

Грчки пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола, денеска во Атина беше подложен на медицински испитувања, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Бројот на починати од ебола во западна Африка достигна 961 лице

Телеграф - 08.08.2014

Регистрирани се 68 нови случаи на заболувања, со што вкупниот број достигна 1.779. Четири од новите случаи на заболени од хеморагичната треска се во Нигерија, која од неодамна стана сериозно зафатена ...

Бројот на починати од ебола во западна Африка достигна 961 лице

+инфо - 08.08.2014

Бројот на починати од ебола во западна Африка, со 29-те нови смртни случаи од 5 и 6 август, достигна 961 лице, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), цитирана од британските медиуми.

Македонија не е во групата земји кои има потврдени случаи на ебола

Нетпрес - 08.08.2014

Министерството за здравство во однос на соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки, информираше дека ...

Нигерискиот претседател прогласи вонредна состојба заради ширење на вирусот ебола

Телеграф - 08.08.2014

Во Нигерија има седум потврдени случаи на заразени со ебола, од кои двајца починаа Претседателот на Нигерија, Гудлак Џонатан, прогласи вонредна состојба на територијата на цела земја заради ширењето ...

Интервју со човек кој преживеал ебола

Оff.net - 08.08.2014

Заебана болештина е тоа. Почнува како обична треска за по неколку дена да прерасне во кататонички грчеви а пациентот крвари од очите и ректумот. Вирусот убива преку 90 проценти од заразените.

СЗО прогласи меѓународна здравствена тревога поради ширење на еболата

МРТ - 08.08.2014

Светската здравствена организација (СЗО) објави меѓународна здравствена тревога поради ширењето на еболата во Западна Африка. Објавата дојде по дводневниот итен состанок на организацијата во ...

Македонија не е под директна закана од ебола

Телеграф - 08.08.2014

За групата земји, во која спаѓа Република Македонија, како што се наведува, СЗО не препорачува забрана на меѓународни патувања, освен да се почитуваат стандардните препораки за патување во земјите ...

Од утре на скопскиот аеродром ќе им се мери температурата на патниците

+инфо - 08.08.2014

На аеродромот Александар Велики се поставува термална камера, со која од утре ќе се врши 24-часовен мониторинг за детектирање на патниците со покачена температура и други потенцијални симптоми, како ...

Во Македонија нема закана од ебола

Р.С.Европа - 08.08.2014

Министерството за здравство во врска соопшти денеска дека Македонија спаѓа во групата земји кои немаат потенцијални или потврдени случаи на ебола и која не се граничи со земји во кои се регистрирани ...

Нема простор за паника - Македонија ќе дејствува само превентивно против еболата

Press24 - 08.08.2014

Од Министерството за здравство најавија дека нема потреба за голема паника поради еболата, затоа што спаѓаме во групата на земји кои што ниту имаат потенцијални или потврдени случаи на ебола ниту се ...

Засилени превентивни мерки против ебола

МРТ - 08.08.2014

Министерството за здравство на предмалку одржаната конференција информираше дека засилено се вклучува во превентивните мерки за евентуална појава на еболата во земјава.

Еболата се шири како пожар – прогласена меѓународна вонредна состојба

Алфа - 08.08.2014

Светската здравствена организација одлучи да прогласи меѓународна вонредна состојба со цел да ги предупреди државите дека е можно ширење на оваа крајно опасна болест на сите континенти.

На скопскиот аеродром од утре ќе им се мери температурата на патниците

МКД - 08.08.2014

На аеродромот „Александар Велики" во Скопје се поставува термална камера, со која од утре ќе се врши 24-часовна контрола на телесната температура на патниците како дел од превентивните мерки за ебола ...

Грк со симптоми слични на ебола хоспитализиран во болница во Атина

Макфакс - 08.08.2014

Грк со симптоми слични на оние кај заразените со ебола, бил примен во петок на преглед во болница во Атина, јави AFP, повикувајќи се на информации од грчкото Министерство за здравство.

Во Македонија засега нема ризик од појава на случаи на ебола

Алфа - 08.08.2014

Еден македонски државјанин во моментов се наоѓа во Нигерија, една од земјите каде е раширена епидемијата на ебола. Тој работи на нафтена платформа во оваа држава и како што велат здравствените власти ...

Грк кој се вратил од Нигерија со симптоми на ебола на медицински испитувања во Атина

+инфо - 08.08.2014

Грк кој се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола, денеска во Атина беше подложен на медицински испитувања, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Пациент со симптоми на ебола во Грција

Р.С.Европа - 08.08.2014

Грчкото Министерство за здравство соопшти денеска дека еден државјанин на земјата се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола.

Бројот на починати од ебола во западна Африка достигна 961 лице

А1 On - 08.08.2014

Бројот на починати од ебола во западна Африка, со 29-те нови смртни случаи од 5 и 6 август, достигна 961 лице, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), цитирана од британските медиуми.

Македонија презема превентивни мерки за заштита од ебола

Сител - 08.08.2014

Шпанскиот свештеник заболен од опасниот вирус ебола ја зголемува будноста на граничните премини во Македонија. Од денес информативни памфлети на македонски, англиски и албански јазик освен на двата ...

Нигерискиот претседател прогласи вонредна состојба во земјата заради ширење на вирусот ебола

А1 On - 08.08.2014

Претседателот на Нигерија, Гудлак Џонатан, прогласи вонредна состојба на територијата на цела земја заради ширењето на вирусот ебола и одобри 1,9 милијарда најри (11,6 милиони долари) за неговото ...

Нигерија прогласи вонредна состојба поради епидемија од ебола

Макфакс - 08.08.2014

Нигерискиот претседател Гудлак Џонатан во петокот прогласи вонредна состојба поради епидемија од ебола, која се прошири и на најмногубројната африакнска држава.

Еболата може да се претвори во биолошко оружје, а епидемијата може да е вештачки предизвикана

МКД - 08.08.2014

Грижата дека смртоносниот вирус ебола може да се користи како биолошко оружје е далеку од неоснована, изјави руската Федерална медицинско-биолошка агенција (ФМБА).

Бројот на жртвите од ебола во Африка се искачи на 932

Тера - 08.08.2014

Бројот на жртвите од ебола во Западна Африка достигна 932, а севкупно се регистрирани 1.711 случаи на заразени од овој смртоносен вирус, соопшѕо Светската здравствена огранизација.

Грк заболен од ебола?!

Република - 08.08.2014

Грчки пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола, денеска во Атина беше подложен на медицински испитувања, соопшти грчкото Министерство за здравство.

СМРТОНОСНИОТ ВИРУС ВО СОСЕДСТВОТО: Еболата стигна во Грција?!

Sky - 08.08.2014

Грчките власти соопштија денеска дека тестираат еден Нигериец за кој постои сомнеж дека е заразен со ебола вирусот. Портпаролот на грчкото министерство за здравје рекол дека тестирањето се одвива во ...

Во Македонија нема ебола

Денешен - 08.08.2014

Министерството за здравство во врска со соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки, информира дека Република ...

Македонија не е во групата земји кои има потврдени случаи на ебола

Тера - 08.08.2014

Министерството за здравство во однос на соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки, информираше дека ...

Македонија не е во групата земји кои имаат потенцијални или потврдени случаи на ебола

Точка - 08.08.2014

Министерството за здравство во однос на соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки, информираше дека ...

Бројот на починати од ебола во западна Африка достигна 961 лице

Денешен - 08.08.2014

Бројот на починати од ебола во западна Африка, со 29-те нови смртни случаи од 5 и 6 август, достигна 961 лице, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), цитирана од британските медиуми.

НЕМА ВИРУС ВО ГРЦИЈА: Сепак, негативен тест на ебола!

Sky - 08.08.2014

Тестовите покажале дека Гркот за кој постоеше сомнеж дека е заразен од ебола, всушност бил заболен од маларија, објави денеска грчкото министерство за здравство.

Нема вирус во Грција: Сепак негативен тестот за ебола!

Точка - 08.08.2014

Архитектот, кој неодамна патувал во Нигерија, самиот се посомневал дека можеби заболел од ебола, но тестовите за таа болест во една атинска болница за среќа биле негативни! Тестовите покажале дека ...

Грк со симптоми на ебола хоспитализиран во болница во Атина

МК News - 08.08.2014

Грк со симптоми слични на оние кај заразените со ебола, бил примен во петок на преглед во болница во Атина, јави AFP, повикувајќи се на информации од грчкото Министерство за здравство.

Канадска компанија доби овластување за испитување на вакцина против Ебола врз луѓе

Локално - 08.08.2014

Канадската фармацевтска компанија “Текмира” добила дозвола од американската Агенција за контрола на храна и лекови за ограничени испитувања врз луѓе на развиената нарачка на властите во САД вакцина ...

Пациент со симптоми на ебола подложен на медицински испитувања во Атина

Бриф - 08.08.2014

Грчки пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола, денеска во Атина беше подложен на медицински испитувања, соопшти грчкото Министерство за здравство.

НИГЕРИЈА: Вонредна состојба поради еболата

Sky - 08.08.2014

Нигерискиот претседател Гудлак Џонатан денеска прогласи вонредна состојба поради епидемија од ебола во најнаселената африканска земја. Тој истовремено одобрил вонредни средства од 11.7 милиони долари ...

Министерство за здравство: Во Македонија нема ебола

Република - 08.08.2014

Министерството за здравство во однос на соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки ја информира јавноста дека ...

Досега близу 1000 лица починале од ебола во западна Африка

Либертас - 08.08.2014

Бројот на починати од ебола во западна Африка, со 29-те нови смртни случаи од 5 и 6 август, достигна 961 лице, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), цитирана од британските медиуми.

Патниците да ги почитуваат препораките за заштита од вирусот Ебола

Локално - 08.08.2014

Министерството за здравство во однос на соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки ја информира јавноста дека ...

Прогласена вонредна состојба во Нигерија заради ширење на вирусот ебола

Денешен - 08.08.2014

Претседателот на Нигерија, Гудлак Џонатан, прогласи вонредна состојба на територијата на цела земја заради ширењето на вирусот ебола и одобри 1,9 милијарда најри (11,6 милиони долари) за неговото ...

Нема простор за паника: Во Македонија нема ебола

Пулс24 - 08.08.2014

Нема простор за паника...Министерството за здравство во однос на соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки ја ...

Нигерија прогласи вонредна состојба поради еболата

Република - 08.08.2014

Претседателот на Нигерија, Гудлак Џонатан, прогласи вонредна состојба на територијата на цела земја заради ширењето на вирусот ебола и одобри 1,9 милијарда најри (11,6 милиони долари) за неговото ...

Пациент со симптоми на ебола подложен на медицински испитувања во Атина

Денешен - 08.08.2014

Грчки пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола, денеска во Атина беше подложен на медицински испитувања, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Грк кој се вратил од Нигерија со симптоми на ебола на медицински испитувања во Атина

Локално - 08.08.2014

Грк кој се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола, денеска во Атина беше подложен на медицински испитувања, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Од утре на скопскиот аеродром ќе им се мери температурата на патниците

МК News - 08.08.2014

Вирусот на ебола не се пренесува по воздушен пат, туку исклучиво преку директен контакт со крв или други телесни течности од заболени луѓе. На аеродромот Александар Велики се поставува термална ...

Еболата пристигна на европска почва

Н.Македонија - 08.08.2014

Шпанскиот свештеник Мигуел Пахарес, кој се заразил помагајќи во лекувањето на заболените од ебола во Либерија, вчера со воен авион итно бил пренесен во болница во Мадрид Епидемијата зема се поголем ...

Еболата однесе 961 живот во западна Африка

Lider - 08.08.2014

Бројот на починати од ебола во западна Африка, со 29-те нови смртни случаи од 5 и 6 август, достигна 961 лице, соопшти Светската здравствена организација (СЗО), цитирана од британските медиуми.

Македонија не е под директна закана од ебола!

Lider - 08.08.2014

Министерството за здравство во врска со соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки, информира дека Република ...

Вонредна состојба во Нигерија заради ширење на вирусот ебола

Lider - 08.08.2014

Претседателот на Нигерија, Гудлак Џонатан, прогласи вонредна состојба на територијата на цела земја заради ширењето на вирусот ебола и одобри 1,9 милијарда најри (11,6 милиони долари) за неговото ...

Во Атина згрижен пациент со симптоми на ебола

Lider - 08.08.2014

Грчки пациент кој се вратил од Нигерија со симптоми што наликуваат на оние на вирусот ебола, денеска во Атина беше подложен на медицински испитувања, соопшти грчкото Министерство за здравство.

Министерство за здравство: Во Македонија нема ебола

Вистина.мк - 08.08.2014

Министерството за здравство во однос на соопштението од Светската здравствена организација за преземање вонредни напори за запирање на ширењето на еболата во светски рамки ја информира јавноста дека ...

Обама смета дека е рано за експерименталниот лек против Ебола

24 Вести - 07.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека недостигаат доволно информации за да се даде зелено светло на експерименталниот лек против смртоносниот вирус Ебола и дека првичниот одговор треба да ...

Обама смета дека е рано да се стави во употреба експерименталниот лек против ебола

Канал5 - 07.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека недостигаат доволно информации за да се даде зелено светло на експерименталниот лек против смртоносниот вирус ебола и дека првичниот одговор треба да ...

Тревога во Грција поради вирусот на ебола

Телма - 07.08.2014

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради појавата еболата, која досега ги однесе животите на над 800 лица во земји во африкански земји. Тревогата беше официјално објавена по вонредното ...

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради вирусот ебола

Вест - 07.08.2014

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради појавата еболата, која досега ги однесе животите на над 800 лица во земји во африкански земји. Тревогата беше официјално објавена по вонредното ...

Еболата пристигна во Европа – шпански свештеник вратен од Либерија

Канал5 - 07.08.2014

Еболата стигна во Европа. Шпански свештеник кој е заразен со смртоносниот вирус ебола е вратен денеска во Шпанија со авион од Либерија, соопшти шпанското министерство за одбрана.

Таен серум најверојатно ги спасил заболените од ебола

Алфа - 07.08.2014

Доктор Кент Брентли на 22 јули се разбудил со температура. Плашејќи се од најлошото, веднаш се изолирал. Три супер-тајни, експериментални епрувети кои биле чувани на температури под нулата, минатата ...

Страв од ебола во Грција

Нетпрес - 07.08.2014

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради појавата еболата, која досега ги однесе животите на над 800 лица во земји во африкански земји. Тревогата беше официјално објавена по вонредното ...

Таен серум најверојатно ги спасил заболените од ебола

А1 On - 07.08.2014

Три супер-тајни, експериментални епрувети кои биле чувани на температури под нулата, минатата недела со авион се префрлени во Либерија во последниот очајнички обид да се спасат американски мисионери ...

Тревога во Грција поради еболата

+инфо - 07.08.2014

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради појавата еболата, која досега ги однесе животите на над 800 лица во земји во африкански земји. Тревогата беше официјално објавена по вонредното ...

Обама: Рано е да се даде зелено светло на експерименталниот лек против Ебола

Курир - 07.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека недостигаат доволно информации за да се даде зелено светло на експерименталниот лек против смртоносниот вирус Ебола и дека првичниот одговор треба да ...

Тревога во Грција поради еболата

Press24 - 07.08.2014

Во Грција е објавена тревога поради појава на ебола, која во четири африкански земји досега одзема околу 800 животи. Здравствените власти ја објавија тревогата по вонредното советување во грчкото ...

Шпански свештеник заразен со ебола во Либерија

Нетпрес - 07.08.2014

Шпнаски свештеник кој е заразен со смртоносниот вирус ебола е вратен денеска во Шпанија со авион од Либерија, соопшти шпанското министерство за одбрана.

Шпански свештеник заболен од ебола во Мадрид

Р.С.Европа - 07.08.2014

Шпанија стана втора западна земја во која е примено лице заболено од ебола. Станува збор за шпанскиот свештеник Мигуел Пахарес кој работел во една болница во Либерија.

Шпански свештеник заболен од ебола во Мадрид

+инфо - 07.08.2014

Шпанскиот свештеник Мигуел Пахарес кој работел во една болница во Либерија, допатувал во Шпанија заболен од вирусот ебола. Тој пристигнал во Мадрид со авион на шпанското воено воздухопловство, со што ...

Таен серум најверојатно ги спасил заболените од ебола

Сител - 07.08.2014

Три супер-тајни, експериментални епрувети кои биле чувани на температури под нулата, минатата недела со авион се префрлени во Либерија во последниот очајнички обид да се спасат американски мисионери ...

Пристигна во Европа: Свештеник заболен од ебола префрлен во Шпанија

Press24 - 07.08.2014

75 - годишниот шпански свештеник Мигел Пахарес, кој се зарази со ебола во Либерија, денеска е префрлен во Шпанија. Тој е првата личност заразена со оваа болест што е префрлена на лечење во Европа.

Првиот Европеец заразен со ебола е стабилно

Макфакс - 07.08.2014

Првиот Европеец заразен со смртоносниот вирус на ебола, 75-годишниот шпански свештеник Мигел Пахарес е во стабилна состојба во мадридска болница каде што беше пренесен во четвртокот наутро од ...

ЕБОЛАТА СТИГНА ВО ЕВРОПА: Заразениот свештеник е во карантин

Телеграф - 07.08.2014

Мигел Пахарес (75) од Либерија стигна на лекување во Мадрид, а од Африка доаѓаат хорор-снимки на лешеви оставени да гнијат на улица. Жртвите од ебола се оставени на селските патишта од нивните ...

ФОТО: Ебола во Европа- Првиот заболен свештеник е во карантин

Курир - 07.08.2014

Свештеникот Мигел Пахарес (75) од Шпанија е првата личност заразена од ебола која од Либерија е пренесена со воен авион назад во Европа на лечење. Утрово набрзина е сместен во карантин во мадридската ...

Расте бројот на заболени од ебола кои одбиваат болнички третман

МРТ - 07.08.2014

Паралелно со зголемувањето на бројот на жртвите на еболата во западна Африка, расте и бројот на лица кои што одбиваат да побараат лекарска помош. Одбираат самите да се лечат во домашни услови, поради ...

ЕБОЛА: Го преживеал вирусот уште пред болеста да добие име

Телеграф - 07.08.2014

Епидемиолозите собирале примероци од крв од домородното население и од 50 странци. Кернс бил еден од луѓето на кои им зеле примерок од крвта за анализа.

Обама смета дека е рано да се даде зелено светло на експерименталниот лек против Ебола

А1 On - 07.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека недостигаат доволно информации за да се даде зелено светло на експерименталниот лек против смртоносниот вирус Ебола и дека првичниот одговор треба да ...

Тревога во Грција: Страв од ебола

Курир - 07.08.2014

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради појавата еболата, која досега ги однесе животите на над 800 лица во земји во африкански земји. Тревогата беше официјално објавена по вонредното ...

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради вирусот ебола

Република - 07.08.2014

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради појавата еболата, која досега ги однесе животите на над 800 лица во земји во африкански земји. Тревогата беше официјално објавена по вонредното ...

Шпански свештеник заразен со ебола во Либерија

Точка - 07.08.2014

Шпански свештеник кој е заразен со смртоносниот вирус ебола е вратен денеска во Шпанија со авион од Либерија, соопшти шпанското министерство за одбрана.

Шпански свештеник заразен од ебола!

Пулс24 - 07.08.2014

Еболата пристигна и во Европа- Шпански свештеник е заразен и е префрлен во карантин во Мадрид. Станува збор за Мигел Пахарес (75) од Шпанија кој е првата личност заразена од ебола која од Либерија е ...

ФОТО: Жртвите од ебола скапуваат на улица

МК News - 07.08.2014

Телото на млад човек е исфрлено на улица, каде почнало да скапува, пред очите на минувачите и децата. Тој е само една од многуте жртви на ебола, кои роднините ги исфрлаат од куќите од страв да не се ...

Видео(+18): Расфрлани тела на заразени од ебола по улиците во Либерија

Денешен - 07.08.2014

На улица во Либерија мртов лежи млад човек, оставен да изгние пред очите на минувачите и локалните деца. Тој е само една од многуте жртви на Ебола кои од своите домови биле фрлени на патот од ...

На Грците им се препорачува да не патуваат во Западна Африка поради Ебола

Вечер Прес - 07.08.2014

Официјална Атина им препорача на Грците да не патуваат во Западна Африка, освен ако е апсолутно неопходно, по појавата на Ебола вирусот во областа. Претставници на Министерството за здравство ја ...

Во Грција објавена тревога поради вирусот ебола

Денешен - 07.08.2014

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради појавата еболата, која досега ги однесе животите на над 800 лица во земји во африкански земји. Тревогата беше официјално објавена по вонредното ...

Обама: Нема зелено светло за експерименталниот лек против ебола

Република - 07.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека недостигаат доволно информации за да се даде зелено светло на експерименталниот лек против смртоносниот вирус Ебола и дека првичниот одговор треба да ...

Шпански свештеник заболен од ебола во Мадрид

Либертас - 07.08.2014

Шпанскиот свештеник Мигуел Пахарес кој работел во една болница во Либерија, допатувал во Шпанија заболен од вирусот ебола. Тој пристигнал во Мадрид со авион на шпанското воено воздухопловство, со што ...

Првиот Европеец заразен со ебола е во стабилна состојба

Тера - 07.08.2014

Првиот Европеец заразен со смртоносниот вирус на ебола, 75-годишниот шпански свештеник Мигел Пахарес е во стабилна состојба во мадридска болница каде што беше пренесен во четвртокот наутро од ...

Заразените од Ебола расфрлани по улиците на Либерија

Локално - 07.08.2014

Млад човек лежи мртов на улица во Либерија, оставен да изгние пред очите на минувачите и локалните деца. Тој е само една од многуте жртви на Ебола кои од своите домови биле фрлени на патот од ...

Грција објави тревога поради вирусот Ебола

Локално - 07.08.2014

Грција објави тревога поради појавата на ебола, откако бројот на жртви во Африка се искачи на 800.Тревогата беше официјално објавена по вонредното советување во грчкото Министерство за здравство со ...

Фото: Ебола во Европа- Првиот заболен свештеник е во карантин

Денешен - 07.08.2014

Свештеникот Мигел Пахарес (75) од Шпанија е првата личност заразена од ебола која од Либерија е пренесена со воен авион назад во Европа на лечење. Утрово набрзина е сместен во карантин во мадридската ...

Ебола стигна во Европа- Првиот заболен свештеник е во карантин

МК News - 07.08.2014

Свештеникот Мигел Пахарес (75) од Шпанија е првата личност заразена од ебола која од Либерија е пренесена со воен авион назад во Европа на лечење. Утрово набрзина е сместен во карантин во мадридската ...

Шпанскиот свештеник заразен од Ебола во карантин во Мадрид

Локално - 07.08.2014

Свештеникот Мигел Пахарес (75) од Шпанија е првата личност заразена од ебола која од Либерија е пренесена со воен авион назад во Европа на лечење. Утрово набрзина е сместен во карантин во мадридската ...

Поставени апаратите на Александар Велики – започна строга контрола на патниците

МК News - 07.08.2014

Посебни простории за изолација за патници со симптоми на ебола и карантинска соба за лицата кои имале директен контакт со овие патници. Аеродромот Александар Велики ги стартуваше строгите мерки на ...

Таен серум најверојатно ги спасил заболените од ебола

Република - 07.08.2014

Три супер-тајни, експериментални епрувети кои биле чувани на температури под нулата, минатата недела со авион се префрлени во Либерија во последниот очајнички обид да се спасат американски мисионери ...

Обама смета дека е рано да се даде зелено светло на експерименталниот лек против Ебола

Денешен - 07.08.2014

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека недостигаат доволно информации за да се даде зелено светло на експерименталниот лек против смртоносниот вирус Ебола и дека првичниот одговор треба да ...

Грција алармантна поради еболата

Канал 77 - 07.08.2014

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради појавата еболата, која досега ги однесе животите на над 800 лица во земји во африкански земји. Тревогата беше официјално објавена по вонредното ...

Страв од ебола во Грција

Точка - 07.08.2014

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради појавата еболата, која досега ги однесе животите на над 800 лица во земји во африкански земји. Тревогата беше официјално објавена по вонредното ...

Таен серум најверојатно ги спасил заболените од ебола

Lider - 07.08.2014

Три супер-тајни, експериментални епрувети кои биле чувани на температури под нулата, минатата недела со авион се префрлени во Либерија во последниот очајнички обид да се спасат американски мисионери ...

Тревога во Грција поради вирусот ебола

Lider - 07.08.2014

Здравствените власти во Грција објавија тревога поради појавата еболата, која досега ги однесе животите на над 800 лица во земји во африкански земји. Тревогата беше официјално објавена по вонредното ...

Заболени од ебола излекувани со „таен серум“?

Deutsche Welle - 06.08.2014

Двајца Американци, инфицирани со вирус на ебола во Либерија, успешно се излекувани со ZMapp. Супстанцата веќе се прославува како чудотворно оружје против еболата.

Вознемирувачки фотографии: Телата на починатите од Ебола оставени на улица

Канал5 - 06.08.2014

Некој од роднините на починатите од ебола почнаа да ги изнесуваат мрвите тела на улиците на градовите во Либерија, пренесува „Дејли Меил“. Од смртоносниот вирус досега во Западна Африка се починати ...

Експерименталниот лек против Ебола е тешко да се произведе

Телеграф - 06.08.2014

Серумот познат како „Зи Меп“ се состои од три антитела произведени со помош на модификувани листови тутун, на кои им требаат неколку недели да созреат Експерименталниот лек против ебола, што беше ...

Експерименталниот лек против Ебола е тешко да се произведе

Курир - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

Тешко се поизведува експреиметалниот лек против ебола

Нетпрес - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

Експерименталниот лек против Ебола е тешко да се произведе

А1 On - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

СЗО е за експериментален лек поради епидемијата од ебола

Макфакс - 06.08.2014

Трите светски водечки стручњаци за еболата повикаа во вторникот на заболените од еболата во Африка да им се даваат експерименталните лекови, додека е во ек епидемијата на оваа смртоносната болест во ...

СЗО денеска одлучува дали ебола е глобална закана

А1 On - 06.08.2014

Светската здравствена организација денеска во Женева ќе одржи седница, на која ќе донесе одлука за тоа дали ширењето на смртоносниот вирус ебола, претставува глобална закана.

ПАНИКА ВО БЕЛГРАД: На клиниката примен пациент поради сомнеж за ебола

Телеграф - 06.08.2014

Пациентот кај нас го испрати лекар кому човекот му се пожалил на температура во последните неколку дена. Сомнежите ги засили и тоа што тој неодамна бил во Либија, рекле од белградската инфективна ...

СЗО е за експериментален лек поради епидемијата од ебола

Кајгана - 06.08.2014

Трите светски водечки стручњаци за еболата повикаа во вторникот на заболените од еболата во Африка да им се даваат експерименталните лекови, додека е во ек епидемијата на оваа смртоносната болест во ...

Прв случај на ебола во Србија?

Курир - 06.08.2014

Пациент за кој се претпоставува дека имал симптоми на заразната болест ебола бил примен на Инфективната клиника во Белград. Сомнежите дека боледува од ебола, покрај високата температура се основале и ...

Нигерија потврди втор смртен случај од вирусот ебола

Глас на Америка - 06.08.2014

Покрај починатото лице има пет други случаи на заразеност од болеста, што ја зголемува загриженоста за ширење во најнаселената африканска држава. Нигериски официјални лица потврдија пет нови случаи ...

Во Србија регистриран првиот случај на ебола?

Press24 - 06.08.2014

Пациент за кој постоеле сомнежи дека боледува од заразната болест ебола е примен на Инфективната клиника во Белград. Претпоставката дека е заразен се темели на тоа што имал висока температура и ...

Расте бројката на жртви од ебола, нови случаи во Нигерија

Р.С.Европа - 06.08.2014

Светската здравствена организација сооошти дека бројката на починати од ебола во западна Африка се зголемила на 932 лица. Нигерија, која е најнаселената земја на континентот соопшти дека се појавиле ...

Засилени мерки за заштита од ебола на „Александар Велики“

МРТ - 06.08.2014

Посебни простории за изолација на скопскиот аеродром доколку медицинските тимови забелажат патник со симптоми на вирусот ебола. Карантински простор има и за оние кои веќе имале контакт со него.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Жртвите од ебола скапуваат на улица

Press24 - 06.08.2014

Телото на млад човек е исфрлено на улица, каде почнало да скапува, пред очите на минувачите и децата. Тој е само една од многуте жртви на ебола, кои роднините ги исфрлаат од куќите од страв да не се ...

На Блаце нема превентивни мерки против Еболата!

МРТ - 06.08.2014

Македонските здравствени власти будно ја следат состојбата со смртоносниот вирус Ебола. На граничните премини нема посебни превентивни мерки, но велат доколку цариниците забележат сомнителен случај ...

Здравствените власти ги поставија апаратите на Александар Велики – започна строга контрола на патниците

Сител - 06.08.2014

Посебни простории за изолација за патници со симптоми на ебола и карантинска соба за лицата кои имале директен контакт со овие патници. Аеродромот Александар Велики ги стартуваше строгите мерки на ...

Бројот на жртвите од ебола во Африка се искачи на 932

Нетпрес - 06.08.2014

Бројот на жртвите од ебола во Западна Африка достигна 932, а севкупно се регистрирани 1.711 случаи на заразени од овој смртоносен вирус, соопшѕо Светската здравствена огранизација.

Експерименталниот лек против eбола е тешко да се произведе

+инфо - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

Експерименталниот лек против Ебола е тешко да се произведе

Алфа - 06.08.2014

Серумот познат како „Зи Меп“ се состои од три антитела произведени со помош на модификувани листови тутун, на кои им требаат неколку недели да созреат.

Скопски аеродром со посебни мерки за превентива од ебола

МКД - 06.08.2014

На Аеродромот Александар Велики се обезбедени посебни простории за изолација доколку се појави патник со симптоми на вирусот ебола, додека не бидат пренесени на клиника.

На Грците им се препорачува да не патуваат во Западна Африка поради Ебола

Сител - 06.08.2014

Официјална Атина им препорача на Грците да не патуваат во Западна Африка, освен ако е апсолутно неопходно, по појавата на Ебола вирусот во областа. Претставници на Министерството за здравство ја ...

Експерименталниот лек против Ебола е тешко да се произведе

Сител - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

Зошто е тешко да се направи лек против ебола?!

Вечер Прес - 06.08.2014

Серумот познат под името "Зи Меп" се состои од три антитела произведени со помош на модифицирани листови од тутун, на кои им се потребни неколку седмици да пораснат, пренесува агенцијата АФП ...

Во болница примен пациент со симптоми на ебола

Вечер Прес - 06.08.2014

На Инфективната клиника во Белград примен е пациент за кого постоело сомневање дека има симптоми на ебола, но по сериозни и долготрајни анализи се покажало дека пациентот, всушност, боледува од ...

Дознајте: Еве зошто е тешко да се направи лек против ебола!

Точка - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, кој им бил даден на двајца американски мисионери заболени од таа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрила, се произведува до листови тутун и тешко е ...

ПАНИКА ВО БЕЛГРАД: На клиниката примен пациент поради сомнеж за ебола

МК News - 06.08.2014

На Клиниката за инфективни болести е примен првиот пациент под сомнение дека има симптоми на заразната болест- ебола. Сепак, по сериозни и долгорочни анализи се испоставило дека хоспитализираниот ...

Експерименталниот лек против Ебола е тешко да се произведе

Локално - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

ЛАЖНА ТРЕВОГА за првиот случај на ебола

Пулс24 - 06.08.2014

Пациент за кој се претпоставува дека имал симптоми на заразната болест ебола бил примен на Инфективната клиника во Белград. Сомнежите дека боледува од ебола, покрај високата температура се основале и ...

Вонредни мерки за заштита: Скопскиот аеродром подготвен за вирусот ебола

еМагазин - 06.08.2014

Доколку се појави патник со симптоми на вирусот ебола на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје се обезбедени посебни простории за изолација, каде тој ќе престојува се додека не биде преземен со ...

ПАНИКА ВО БЕЛГРАД: На Инфективна клиника примен пациент со симптоми на ебола!

Sky - 06.08.2014

На Инфективната клиника во Белград примен е првиот пациент под сомнение дека има симптоми од заразна болест, јави Блиц.рс. Сепак, по сериозни и долготрајни анализи се покажало дека хоспитализираниот ...

Тешко е производството на експерименталниот лек против ебола

Република - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

Пет нови случаи на заразени од Ебола во Нигерија

Локално - 06.08.2014

Ситуацијата околу смртоносниот вирус Ебола веќе е вжештена и во Нигерија. Земјата потврди пет нови случаи на болеста во Лагос, како и вториот смртен случај.

Руски научници развиваат вакцина против ебола

МК News - 06.08.2014

Ана Попова која е шеф на руската Агенција за заштита на правата на потрошувачите, соопштила дека руските стручњаци развиваат вакцина против ебола. Во „Вектор“ – Центар за вирологија вакцината е во ...

Експерименталниот лек за Ебола многу тешко се произведува

Пулс24 - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

Експерименталниот лек против Ебола е тешко да се произведе во поголеми количини

Либертас - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

Експерименталниот лек против Ебола е тешко да се произведе

Денешен - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ФОТОГРАФИИ: Семејствата ги фрлаат на улица жртвите од ебола!

Sky - 06.08.2014

Тело на момче фрлено на улица, на очиглед на минувачи и деца. Тоа е само една од жртвите на ебола. Него го исфрлиле роднините од дома, во страв дека ќе се заразат со смртоносниот вирус.

Таен лек ги спасил заболените американци од ебола

МК News - 06.08.2014

Три супер-тајни експериментални епрувети кои биле чувани на температура под нулата, минатата недела биле префрлени со авион во Либерија, во последен очајнички обид да се спасат американските ...

Паника во Белград: Стравуваат дека пациент кој дошол од Либија има ебола!

Денешен - 06.08.2014

На Клиниката за инфективни болести е примен првиот пациент под сомнение дека има симптоми на заразната болест- ебола. Сепак, по сериозни и долгорочни анализи се испоставило дека хоспитализираниот ...

Балканот ги зголемува безбедносните мерки за спречување на зараза од Ебола

Локално - 06.08.2014

Се зголемува внимателноста на Балканските земји околу безбедноста на патниците кои пристигнуваат од Африка или патуваат таму. Во Македонија веќе се преземени мерки за заштита на аеродромот Александар ...

На Грците им се препорачува да не патуваат во Западна Африка

Н.Македонија - 06.08.2014

Официјална Атина им препорача на Грците да не патуваат во Западна Африка, освен ако е апсолутно неопходно, по појавата на Ебола вирусот во областа Претставници на Министерството за здравство ја ...

Ги гледав како ја чекаат смртта

Н.Македонија - 06.08.2014

Смртта се чувствува во болницата, а стравот и болката им се гледаат и во очите на болните од ебола. На некои и организмите им се распаѓаат. Единствено медицинскиот персонал нема време за страв, кој ...

Експерименталниот лек против Ебола е тешко да се произведе

Lider - 06.08.2014

Експерименталниот лек против ебола, што беше даден на двајца Американци заболени од оваа смртоносна болест, по што нивната состојба се подобрува, се добива од листови тутун и е тешко да се произведе ...

Нема пациенти заразени од ебола во Македонија

24 Вести - 05.08.2014

Нема пациенти со симптоми на заразниот вирус – ебола. Низок е ризикот за проширување на еболата во Македонија информираат од Комисијата за заразни болести.

Докторка и сестра ќе ги одвојуваат сомнителните патници уште на пистата

Дневник - 05.08.2014

Опремени сме за дијагностика, имаме и специјални топломери. Ако оцениме дека треба, сомнителниот патник веднаш ќе го пратиме во карантин, вели д-р прим.

Здравствените и аеродромските служби подготвени за евентуална појава на заболен од ебола

Канал5 - 05.08.2014

Доколку се појави патник со симптоми на вирусот ебола на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје се обезбедени посебни простории за изолација, каде тој ќе престојува се додека не биде преземен со ...

Подготвени карантиски простории за заразени од ебола

Телма - 05.08.2014

Доколку се појави патник со симптоми на вирусот ебола на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје се обезбедени посебни простории за изолација, каде тој ќе престојува се додека не биде преземен со ...

Втор заболен од ебола патува за САД, во Њујорк хоспитализиран маж со симптоми на болеста

24 Вести - 05.08.2014

Втор американски хуманитарен работник, кој се заразил со вирусот Ебола во Западна Африка, се очекува да пристигне денеска во САД во тешка состојба, а во њујоршката болница е примен човек со симптоми ...

Втор заболен од ебола патува за САД

Утрински - 05.08.2014

Втор американски хуманитарен работник, кој се заразил со вирусот Ебола во Западна Африка, се очекува да пристигне денеска во САД во тешка состојба, а во њујоршката болница е примен човек со симптоми ...

И на македонските аеродроми прегледи за ебола

Утрински - 05.08.2014

Патниците кои ќе слетуваат на македонските аеродроми, а кои допатувале од ризичните подрачја каде што се шири смртоносната ебола, како Гвинеjа, Сиера Леоне и Либерија, ќе подлежат на задолжителна ...

Еболата најчесто се шири преку секс

Вест - 05.08.2014

Лекарите од Институтот за јавно здравје смируваат дека веројатноста во нашата земја да се појави епидемија на ебола се минимални и апелираат до луѓето да не креваат непотребно паника, туку да ги ...

Еболата ќе ја чекаме на скопскиот аеродром

+инфо - 05.08.2014

Македонските здравствени власти не очекуваат евентуално заболен од смртоносниот вирус ебола да пристигне по сувоземен пат, туку со авион, бидејќи неколкуте државите од африканскиот континент каде се ...

Осум наводни случаи на заразени од ебола во Лагос

+инфо - 05.08.2014

Во нигерискиот град Лагос има осум наводни случаи на заразени од ебола, бидејќи сите тие биле во контакт со лицето кое прво почина од смртоносниот вирус во Нигерија.

Ебола, сè што треба да знаете

Оff.net - 05.08.2014

Избувнувањето на болеста започна во март со неколку идентификувани случаи во Гвинеја. Од тогаш до денес бројот е пораснат на 909 потврдени случаи и дополнителни 414 веројатни и сомнителни случаи во ...

Здравствените и аеродомските служби подготвени за евентуална појава на заболен од ебола

Press24 - 05.08.2014

Доколку се појави патник со симптоми на вирусот ебола на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје се обезбедени посебни простории за изолација, каде тој ќе престојува се додека не биде преземен со ...

Експериментален лек за ебола им помогнал на заразени Американци?!

Макфакс - 05.08.2014

Ситуацијата на американски здравствени активисти кои во Либерија се инфицирале со вирусот ебола се подобрува откако примиле експериментален лек, пишуваат во вторникот светските медиуми.

На „Александар Велики“ ќе се следат патниците кои слетуваат од Западна Африка

Алфа - 05.08.2014

Се зголемува будноста на скопскиот аеродром Александар Велики – ќе се следат сите патници кои доаѓаат од земјите со епидемија на ебола. Се зголемува будноста на скопскиот аеродром Александар Велики – ...

Осум наводни случаи на заразени од ебола во Лагос

А1 On - 05.08.2014

Во нигерискиот град Лагос има осум наводни случаи на заразени од ебола, бидејќи сите тие биле во контакт со лицето кое прво почина од смртоносниот вирус во Нигерија.

Осум наводни случаи на заразени од ебола во Лагос

Сител - 05.08.2014

Во нигерискиот град Лагос има осум наводни случаи на заразени од ебола, бидејќи сите тие биле во контакт со лицето кое прво почина од смртоносниот вирус во Нигерија.

Вториот американски работник заболен од ебола пристигна во САД

Р.С.Европа - 05.08.2014

Вториот американски хуманитарен работник кој се зарази со ебола во западна Африка пристигнал во САД. 59 годишната Ненси Врајтбол ќе биде подоложена на медицински третман во сепцијално опремената ...

Здравствените власти преземаат вонредни мерки за зашитита од ебола

МРТ - 05.08.2014

Македонските здравствени власти се мобилизраа. На аеродромите и на граничните премини се преземени вонредни мерки поради можноста од ширењето на ебола.

И скопскиот аеродром подготвен за вирусот ебола

Глас на Америка - 05.08.2014

Обезбедени се посебни простории за изолација, за заразените и оние кои имале контакт со заболени од ебола, додека не бидат пренесени на клиника. По аеродромите во Белград и Загреб и аеродромот ...

Шпански мисионер во Либерија заболел од ебола

Нова ТВ - 05.08.2014

Шпански мисионер кој со децении работи во болница во Либерија зболел од смртоносниот вирус ебола, сопшти шпанската хуманитарна организација Хуан Сјудад ОНГД.

Заболен од ебола патува за САД, во Њујорк хоспитализиран маж со симптоми на болеста

Телеграф - 05.08.2014

Мажот, кој дошол вчера на ургентното одделение со силна треска и стомачни болки е во добра состојба и резултатите од првите истражувања покажале дека тој, најверојатно, не е заразен со ебола Втор ...

Втор заболен од ебола патува за САД, во Њујорк хоспитализиран маж со симптоми на болеста

+инфо - 05.08.2014

Втор американски хуманитарен работник кој се заразил со вирусот ебола во Западна Африка, се очекува да пристигне денеска во САД во тешка состојба, а во друг случај, во њујоршка болница е примен човек ...

Втор заболен од ебола патува за САД, во Њујорк хоспитализиран маж со симптоми на болеста

Сител - 05.08.2014

Втор американски хуманитарен работник, кој се заразил со вирусот Ебола во Западна Африка, се очекува да пристигне денеска во САД во тешка состојба, а во њујоршката болница е примен човек со симптоми ...

Македонија ќе ги засили мерките против еболата

Нетпрес - 05.08.2014

Комисијата за заразни болести ќе ја разгледува состојбата со ширењето на еболата на секојдневни состаноци, а патниците ќе добиваат повеќе информации за болеста, пишува Нова Македонија.

Ебола: контрола на аеродром за патниците кои доаѓаат од ризичните подрачја

Нова ТВ - 05.08.2014

Министерството за здравство ги објави општите мерките за заштита на населението од инфекцијата ебола, а посебни мерки не се преземаат бидејќи мена сомнителни случаи во Македонија.

Втор заболен од ебола патува за САД, во Њујорк хоспитализиран маж со симптоми на болеста

А1 On - 05.08.2014

Втор американски хуманитарен работник, кој се заразил со вирусот Ебола во Западна Африка, се очекува да пристигне денеска во САД во тешка состојба, а во њујоршката болница е примен човек со симптоми ...

Здравствените и аеродромските служби подготвени за евентуална појава на заболен од ебола

Курир - 05.08.2014

Доколку се појави патник со симптоми на вирусот ебола на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје се обезбедени посебни простории за изолација, каде тој ќе престојува се додека не биде преземен со ...

Македонија презема мерки за заштита од Ебола

МРТ - 05.08.2014

Македонија ги зајакнува мерките за заштита од Ебола. Доколку се појави патник со симптоми на вирусот ебола на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје се обезбедени посебни простории за изолација, ...

Втор заболен од ебола патува за САД, во Њујорк хоспитализиран маж со симптоми на болеста

Курир - 05.08.2014

Втор американски хуманитарен работник, кој се заразил со вирусот ебола во Западна Африка, се очекува да пристигне денеска во САД во тешка состојба, а во њујоршката болница е примен човек со симптоми ...

На аеродромите посебни мерки за превентива од ебола

А1 On - 05.08.2014

На Аеродромот Александар Велики се обезбедени посебни простории за изолација доколку се појави патник со симптоми на вирусот ебола. Лицето ќе престојува во овие простории се додека не биде преземен ...

Таен лек ги спасил Американците заразени од ебола

Факултети - 05.08.2014

Во четвртокот, д-р Кент Брентли мислел дека ќе умре. Тоа бил деветтиот ден откако овој американски мисионер се врати во својата родна земја боледувајќи од ебола.

Вториот заразен со вирусот Ебола патува за САД

Нова ТВ - 05.08.2014

Вториот американски хуманитарен работник, кој се зарази со вирусот Ебола во Западна Африка, се очекува денеска да пристигне во САД во тешка состојба, а њујоршката болница веќе истражува маж со ...

ЕБОЛА: Експериментални лекови има, тестирање на нова вакцина во септември

Телеграф - 05.08.2014

Двајца американски доктори кои заболеа од ебола примија експериментален серум и нивната состојба се стабилизирала. Националниот институт за здравство на САД во септември ќе отпочне тестирање на нова ...

Русија развива вакцина против ебола

Press24 - 05.08.2014

Шефот на агенцијата за заштита на правата на потрошувачите, Ана Попова, соопшти дека руските стручњаци развиваат вакцина против ебола и дека нема опасност од оваа болест во Русија.

Руски научници развиваат вакцина против ебола

Курир - 05.08.2014

Ана Попова која е шеф на руската Агенција за заштита на правата на потрошувачите, соопштила дека руските стручњаци развиваат вакцина против ебола. Во „Вектор“ - Центар за вирологија вакцината е во ...

Македонија ќе ги засили мерките против еболата

Точка - 05.08.2014

Комисијата за заразни болести ќе ја разгледува состојбата со ширењето на еболата на секојдневни состаноци, а патниците ќе добиваат повеќе информации за болеста, пишува Нова Македонија.

Македонија е подготвена за евентуална појава на ебола

Република - 05.08.2014

На Клиниката за инфективни болести, има две посебни соби со негативен притисок каде може да се згрижат по еден пациент, а останатите осум простории се како соби за изолација каде може околу 20 ...

На „Александар Велики“ ќе се следат патниците кои слетуваат од Западна Африка

МК News - 05.08.2014

Се зголемува будноста на скопскиот аеродром Александар Велики – ќе се следат сите патници кои доаѓаат од земјите со епидемија на ебола. На денешниот состанок на комисијата за заразни болести со ...

Руски научници развиваат вакцина против ебола

Вечер Прес - 05.08.2014

Ана Попова која е шеф на руската Агенција за заштита на правата на потрошувачите, соопштила дека руските стручњаци развиваат вакцина против ебола. Во "Вектор" - Центар за вирологија вакцината е во ...

Поради превенција од Еболата,засега ќе се контролираат само патниците на македонските аеродроми

Локално - 05.08.2014

Министерството за здравство ги презема вообичаените марки за превенција од заштита од Ебола. Засега не се предвидуваат некои посебни мерки, во земјава не е регистриран ниту болен, ниту сомнителен ...