TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пред заминувањето во Скопје и во Атина Нимиц во дипломатска мисија во Стокхолм

Канал5 - 28.06.2009

Нимиц заминува на консултации во Стокхолм – дознава Канал 5. Исто како и пред средбата во Женева, медијаторот пред да дојде во ...

Продолжуваат полемиките за разговорот со Јолевски

А1 - 27.06.2009

Ќе успеат ли власта и опозицијата да демонстрираат единство околу преговарачките позиции на земјата во пресрет на очекуваната ...

Стројникот Јолевски не го примија сватовите

Дневник - 27.06.2009

Наместо средби со преговарачот за името амбасадорот Зоран Јолевски, социјалдемократите бараат лидерска средба, а ВМРО-ДПМНЕ на ...

СДСМ и ДПА одбија средба Јолевски

Вест - 27.06.2009

Опозициските СДСМ и ДПА вчера одбија да се сретнат со преговарачот Зоран Јолевски, кој на лидерите на овие партии требаше да им ...

Груевски не е изненаден од одбивањето на СДСМ

Алсат-М - 27.06.2009

Премиерот Никола Груевски не е изненаден од одбивањето на средбата на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски со специјалниот ...

СДСМ и ДПА сакаат средба со Груевски, а не со Јолевски

Утрински - 27.06.2009

Двете водечки опозициски партии СДСМ од македонскиот и ДПА од албанскиот блок вчера одбија да се сретнат со преговарачот во ...

Милошоски ја чека Бакојани за средба

Утрински - 27.06.2009

Се' уште е неизвесно дали македонскиот министер за надворешни работи Антонио Милошоски на состанокот на ОБСЕ на Крф, кој ...

Груевски во напад против Црвенковски

Алфа - 27.06.2009

Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски бега од проблемот за името со Грција оти знае дека тоа е исклучително тешко прашање – вака ...

Груевски: Не сум изненаден од одбивањето на СДСМ за средба со Јолевски

Кирилица - 27.06.2009

Премиерот Никола Груевски не е изненаден од одбивањето на средбата на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски со специјалниот ...

Груевски: Не сум изненаден од одбивањето на СДСМ за средба со Јолевски

Форум - 27.06.2009

Премиерот Никола Груевски не е изненаден од одбивањето на средбата на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски со специјалниот ...

Грција не покажува знаци за компромис за името

Вечер Прес - 27.06.2009

Македонскиот преговарач, амбасадорот Зоран Јолевски го запозна државниот врв со детали од разговорите со Нимиц и Василакис, а ...

Црвенковски и Тачи одбија средба со преговарачот Јолевски

Н.Македонија - 27.06.2009

СДСМ и ДПА вчера не прифатија средба со Зоран Јолевски, македонскиот преговарач во спорот со името, кој требаше да ги информира ...

СДСМ не прифаќаат тет-а-тет средба со Јолевски

А1 - 26.06.2009

СДСМ нема да дозволат да бидат вовлечени во нов политички театар. Не прифаќаат тет-а-тет средба со амбасадорот Јолевски.

СДСМ не прифаќа средба со Јолевски

А1 - 26.06.2009

Опозициската СДСМ одби средба со амбасадорот Јолевски, порачувајќи дека најдобриот начин партиите да бидат информирани за текот ...

„Грчката позиција далеку од компромисна“

BBC - 26.06.2009

Македонскиот државен врв синоќа се сретна на нова координативна средба на која преговарачот за името Зоран Јолевски информираше ...

СДСМ и ДПА не сакаат да се сретнат со Јолевски

Алсат-М - 26.06.2009

ДСМ и ДПА не прифаќаат да се сретнат со преговарачот Јолевски за да се информираат околу текот на разговорите околу името по ...

Нимиц до крајот на јули треба да достави нов предлог

Канал5 - 26.06.2009

Според иницијалниот план до кој од западни дипломатски извори дојде Канал 5 Нимиц до крајот на јули треба да достави нов ...

Нимиц доаѓал со нов предлог

Утрински - 26.06.2009

Медијаторот Метју Нимиц во почетокот на јули доаѓа во Скопје и во Атина со предлог-решение за разликите околу името.

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ја одби поканата на специјалниот пратеник за името

Канал5 - 26.06.2009

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија ја одби поканата на специјалниот пратеник за името Зоран Јолевски да разговараат за ...

Предлогот доаѓа, нема бегање

Време - 26.06.2009

Посредникот Метју Нимиц, во Скопје, ќе дојде со предлог за решавање на спорот за името, но се уште не знаеме дали тоа ќе биде ...

Јолевски реферира за преговорите во Женева

Алсат-М - 26.06.2009

Специјалниот пратеник во спорот за името амбасадорот Зоран Јолевски денеска ќе ги запознае лидерите на поголемите партии за ...

Политички театар или информирање за важна фаза од преговорите ?

Телма - 26.06.2009

Панта Џамбазоски По синоќешната најава за информативни средби на преговарачот во грчко-македонскиот спор амбасадорот Зоран ...

Милошоски: позицијата на Грција далеку од компромисна

Р.С.Европа - 26.06.2009

Позицијата на Грција за името, во повеќе сегменти, е далеку од компромисна, изјави вчера вечер министерот за надворешни работи ...

Јолевски со лидерите на политичките партии за преговорите во Женева

Макфакс - 26.06.2009

Специјалниот пратеник во спорот за името амбасадорот Зоран Јолевски денеска ќе ги запознае лидерите на поголемите партии за ...

Јолевски со лидерите на политичките партии за преговорите во Женева

МРТ - 26.06.2009

Специјалниот пратеник во спорот за името амбасадорот Зоран Јолевски денеска ќе ги запознае лидерите на поголемите партии за ...

Пропаднаа средбите со лидерите

Алфа - 26.06.2009

Пропадна обидот на преговарачот Зоран Јолевски да има средби со лидерите на сите релевантни политички партии.

Црвенковски и Тачи не сакаат да се сретнат со Јолевски

Сител - 26.06.2009

Лидерите на СДСМ и на ДПА, Бранко Црвенковски и Мендух Тачи, го одбија барањето за поединечни средби со преговарачот Зоран ...

Јолевски информира за разговорите за името во Женева

Р.С.Европа - 26.06.2009

Специјалниот пратеник во разговорите за името амбасадорот Зоран Јолевски денеска ќе се сретне со претседателите на позначајните ...

Јолевски на средба со лидерите на релевантните политички партии за женевската рунда преговори

Алфа - 26.06.2009

Специјалниот пратеник во разговорите за името амбасадорот Зоран Јолевски денеска ќе се сретне со претседателите на позначајните ...

Јолевски ќе ги информира политичките лидери за преговорите

Форум - 26.06.2009

Преговарачот името амбасадорот, Зоран Јолевски, денеска ќе се сретне со претседателите на позначајните политички партии во ...

Македонија далеку од решавање на спорот за името

Р.С.Европа - 26.06.2009

Македонија е далеку од решавање на спорот за името со Грција, велат експертите, коментирајќи ги изјавите на државниот врв ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на денешното соопштение на СДСМ

Кирилица - 26.06.2009

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, како и досега, има намера да свика лидерска средба.

ВМРО-ДПМНЕ: Жалиме што СДСМ ја одби искрената намера на Јолевски

Нетпрес - 26.06.2009

ВМРО-ДПМНЕ изрази жалење што СДСМ ја одби намерата на амбасадорот Зоран Јолевски за средба со лидерот на партијата, Бранко ...

СДСМ бара лидерска средба за текот на преговорите

Кирилица - 26.06.2009

СДСМ денеска во соопштение наведува дека најсоодветен начин за информирање за текот на преговорите за името е лидерска средба, ...

Милошоски: Позицијата на Грција за името во повеќе сегменти е далеку од компромисна

МРТ - 26.06.2009

Позицијата на Грција за името во повеќе сегменти е далеку од компромисна, изјави вечерва министерот за надворешни работи ...

Позицијата на Грција за името е далеку од компромисна

Кирилица - 26.06.2009

Позицијата на Грција за името во повеќе сегменти е далеку од компромисна, изјави вчера министерот за надворешни работи Антонио ...

СДСМ одби средба со Јолевски, власта обвини за неодговорност

Макфакс - 26.06.2009

СДСМ денеска одби средба со преговарачот во спорот за името, Зоран Јолевски, која требаше да биде дел од серијата состаноци за ...

Милошоски: Позицијата на Грција е далеку од компромисна

Алсат-М - 25.06.2009

Позицијата на Грција за името во повеќе сегменти е далеку од компромисна, изјави вечерва министерот за надворешни работи ...

Државниот врв се информираше за преговорите во Женева

Телма - 25.06.2009

Нема најава за нов предлог од медијаторот на Обединетите нации(ОН) Метју Нимиц за решавање на спорот за името меѓу Македонија и ...

Груевски ги чека деталите од средбата со Нимиц

Утрински - 25.06.2009

Премиерот Никола Груевски го чека враќањето на македонскиот преговарач во спорот со името, Зоран Јолевски, од Женева, кој требаше да пристигне во земјава вчера, за да ги ...

Нимиц ќе донесе нов предлог?

Deutsche Welle - 25.06.2009

Медијаторот во разговорите за името Метју Нимиц, во Скопје и Атина доаѓа со предлог-решение за спорот околу името.

Нимиц не дал предлог, туку го опипувал пулсот

Време - 25.06.2009

На завчерашната средба во Женева меѓу преговарачите на Македонија и на Грција, Зоран Јолевски и Адемантиос Василакис, со посредникот Метју Нимиц немаше конкретен предлог ...

Груевски: Нимиц само го опипуваше пулсот

Вест - 25.06.2009

Детали од средбата во Женева никој официјално не соопшти Според премиерот Никола Груевски, посредникот во спорот за името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц само го ...

Пред малку заврши координацијата на државниот врв за процесот на преговори со Грција

Канал5 - 25.06.2009

Специјалниот пратеник за името амбасадорот Зоран Јолевски ги информирал, претседателот, премиерот, министерот за надворешни ...

Милошоски – Нема најава за нов предлог од Нимиц

Макфакс - 25.06.2009

Нема најава за нов предлог од медијаторот на Обединетите нации(ОН) Метју Нимиц за решавање на спорот за името меѓу Македонија и ...

Милошоски - позицијата на Грција за името во повеќе сегменти е далеку од компромисна

Сител - 25.06.2009

Позицијата на Грција за името во повеќе сегменти е далеку од компромисна, изјави вечерва министерот за надворешни работи ...

Нимиц доаѓа со нов предлог

Макфакс - 25.06.2009

Медијаторот Метју Нимиц доаѓа на почетокот на јули во Скопје и Атина со предлог решение за разликите околу името.

Државиот врв се координира за името

Алфа - 25.06.2009

Грчката позиција е далеку од компромисна – оцени вечерва државно владиниот врв на координативната средба за името, на која ...

Нимиц доаѓа со нов предлог

Алфа - 25.06.2009

Медијаторот Метју Нимиц доаѓа на почетокот на јули во Скопје и Атина со предлог решение за разликите околу името.

Решението за името ќе чека уште едни избори во Грција?

Вечер Прес - 25.06.2009

Женевската рунда разговори се одржа по четиримесечна пауза на преговорите поради изборите што се одржуваа во Грција за Европскиот парламент.

Oформена критичната маса за затворање на проблемот со името

А1 - 24.06.2009

Иако медијаторот метју Нимиц, по вчерашната преговарачка рунда со амбасадорите Јолевски и Василакис, рече дека двете страни остануваат во своите рововски позиции, ...

„Малку надеж за сериозен напредок во преговорите“

А1 - 24.06.2009

Грчките дипломати се скептични околу успехот на претстојната преговарачка мисија на медијаторот Нимиц, со властите на Атина и Скопје на почетокот на јули.

Груевски: Нема конкретен предлог за името од Женева

Алсат-М - 24.06.2009

На завчерашната средба во Женева меѓу преговарачите на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адемантиос Василакис со медијаторот Метју Нимиц немало конкретен предлог ...

Премиерот Груевски потврди дека немало нов предлог од медијаторот Нимиц

Канал5 - 24.06.2009

Премиерот Груевски потврди дека на последната преговарачка рунда во Женева немало нов предлог од медијаторот Нимиц.

Груевски "начелно" информиран за разговорите со Нимиц

Телма - 24.06.2009

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека на завчерашната средба во Женева меѓу преговарачите на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адемантиос Василакис со ...

Време е за решение на името, порачува медијаторот

Утрински - 24.06.2009

Без ново предлог-решение за спорот околу името, но со став дека е време за интензивирање на преговорите и постигнување компромис, медијаторот од ОН, Метју Нимиц, ја ...

Kаква клима го чека Нимиц во Македонија

Утрински - 24.06.2009

Медијаторот Метју Нимиц по рундата преговори што се одржа во Женева ја прати можеби една од најсуштествените пораки досега - дека е дојдено времето решението на спорот ...

„Северна“ се зацементира

Дневник - 24.06.2009

1. 2. 3. Нимиц и во Женева останал на последниот предлог „Република Северна Македонија“ и најавува разговори за „прашања што досега го блокираа договорот“, а тоа се ...

Грција не очекува напредок од посетата на Нимиц на Атина

Вест - 24.06.2009

Г рчки дипломати велат дека има малку надеж за напредок за време на посетата Атина на медијаторот на ОН во спорот за името на Македонија Метју Нимиц, закажана за ...

Не се знае дали Нимиц ќе донесе нов предлог во Скопје

Вест - 24.06.2009

Посредникот Метју Нимиц на 6 јули доаѓа во Скопје, но нови моменти околу спорот за името можно е да се случат и на состанокот на министри на ОБСЕ на Крф на 27 и 28 јуни ...

Груевски: Нема конкретен предлог на средбата во Женева

Алфа - 24.06.2009

Немало конкретен предлог на маса, туку само размена на мислења. Премиерот Никола Груевски ја коментира завчерашната средба во Женева на медијаторот Метју Нимиц со ...

Груевски: Нема конкретен предлог за името на средбата во Женева

МРТ - 24.06.2009

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека на завчерашната средба во Женева меѓу преговарачите на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адемантиос Василакис со ...

Груевски - Јолевски и василакис само размениле мислење за деталите во процесот

Сител - 24.06.2009

На средбата во Женева нови моменти немало, потврди премиерот Груевски. Македонскиот и грчкиот преговарач само размениле мислење за деталите во процесот.

Грција не очекува напредок од посетата на Нимиц

Макфакс - 24.06.2009

Грчки дипломати велат дека има малку надеж за напредок за време на посетата Атина на медијаторот на ОН во спорот за името на Македонија Метју Нимиц, закажана за ...

Нема конкретен предлог за името на средбата во Женева

Кирилица - 24.06.2009

Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека на завчерашната средба во Женева меѓу преговарачите на Македонија и на Грција Зоран Јолевски и Адемантиос Василакис со ...

Грчките медими за разговорите за името

Кирилица - 24.06.2009

Медијаторот Метју Нимиц на средбата во Женева со преговарачите на Грција и на Македонија Адемантиос Василакис и Зоран Јолевски побарал забрзување на преговорите за името ...

Грчките медиуми за средбата во Женева

Форум - 24.06.2009

Забрзување на преговорите за името со цел да се дојде до конечно решение побарал медијаторот Метју Нимиц на средбата во Женева, со преговарачите на Грција и на ...

И Европа се заинтересира за решение за името

Вечер Прес - 24.06.2009

Посредникот во спорот со Грција за името Метју Нимиц на серија средби со претставници на Соединетите Држави, Велика Британија, Шведска по кои укажа "дојде време да го ...

Нимиц: „Време за решавање на спорот“

BBC - 23.06.2009

Посредникот на Обединетите Нации во грчко македонскиот спор околу името Метју Нимиц, по денешната средба во Женева со претставниците на двете држави, изјави дека ...

Меѓународната заедница ќе притиска за решение

А1 - 23.06.2009

Молк во државновладиниот врв по вчерашната средбата на Нимиц со преговарачите на двете страни, во исчекување Јолевски детално да ги брифира Владата и Претседателот за ...

Нема нов предлог за името

Утрински - 23.06.2009

Нема нов предлог-решени за името на првата рунда преговори меѓу Македонија и Грција, кои вчера продолжија по четири месеци пауза.

Нимиц: Дојдено е време за забрзување на преговорите

Вест - 23.06.2009

"Мислам дека е дојдено време поинтензивно да се бара решението за овој проблем кое, само по себе, ќе имплицира сигурност и безбедност во регионот, а ќе овозможи и ...

Ни предлог ни напредок

Дневник - 23.06.2009

1. 2. 3. ЕУ Посредникот во преговорите за решавање на спорот со името, Метју Нимиц, не изнел нов предлог на вчерашната рунда преговори, но е задоволен од ...

Нимиц не планира да донесува нов предлог за спорот со името

Канал5 - 23.06.2009

Вчерашниот настап на медијаторот Нимиц покрај неговиот оптимизам дека се уште не е се пропаднато во преговорите за името покажа дека тој не планира да понуди нов предлог ...

Има ли подготвеност за компромис за името?

Р.С.Европа - 23.06.2009

По средбата на преговарачите за името со посредникот Метју Нимиц во Женева, македонските аналитичари коментираат дека македонското општество не е подготвено за компомис.

Нимиц – Време е решението за името да се бара поинтензивно

МРТ - 23.06.2009

Дојдено е времето решението во спорот за името да се бара поинтензивно, изјави посредникот на Обединетите нации(ОН) Метју Нимиц.

Нимиц: Време е решението за името да се бара поинтензивно

Алфа - 23.06.2009

Нема нов предлог на маса, но има интензивни разговори и тоа за последните идеи на медијаторот презентирани минатиот октомври.

Нимиц во Женева без нов предлог за решавање на спорот со името

Кирилица - 23.06.2009

Медијаторот во македонско-грчките разговори за спорот околу името Метју Нимиц на вчерашната рунда разговори со претставниците на двете земји Зоран Јолевски и Адемантиос ...

Нимиц: Дојдено е време за интензивирање на разговорите за името

Вечер Прес - 23.06.2009

Македонскиот преговарач амабасадорот Зоран Јолевски по вчерашната средба со Нимиц и Василакис уште еднаш истакна дека "Македонија е подготвена за разговори и ...

Нимиц дојде во Женева без нов предлог за името

Н.Македонија - 23.06.2009

Македонскиот преговарач Зоран Јолевски ја оцени средбата како дипломатски конструктивна Метју Нимиц, посредникот во спорот со името, вчера во Женева не дојде со нов ...

Нимиц: Време е за компромис

А1 - 22.06.2009

Заврши прес-конференцијата на медијаторот Метју Нимиц, на која присуствуваа и двајцата амбасадори во спорот за името Јолевски и Василакис.

Нимиц со нов поттик за спорот околу Македонија

BBC - 22.06.2009

Посредникот во грчко-македонскиот спор околу името Македонија, Метју Нимиц, денес се среќава со претставници на двете земји во Женева.

Македонија и Грција денес пак на преговарачка маса

Утрински - 22.06.2009

По четиримесечен мораториум поради изборите во Македонија и во Грција, денес во Женева продолжуваат македонско-грчките разговори со посредство на ОН за спорот околу ...

Македонија и Грција во Женева ги продолжуваат разговорите за името

Алсат-М - 22.06.2009

По четиримесечен мораториум поради изборите во Македонија и во Грција, денеска во Женева продолжуваат македонско-грчките разговори со посредство на ОН за спорот околу ...

Јолевски по нов „пакет“ од Нимиц

Време - 22.06.2009

Со јасни инструкции дадени од премиерот и од претседателот за македонскиот став за спорот за името, амбасадорот Зоран Јолевски денеска во Женева ќе седне на заедничка ...

Средбата конструктивна, нема нов предлог

Телма - 22.06.2009

Попладнево во европското седиште на ООН во Женева заврши средбата на медијаторот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц со преговарачите на двете држави македонскиот ...

Нимиц: Идентификувани областите кои го кочеа процесот

Алсат-М - 22.06.2009

Македонија и Грција се подготвени да најдат решение за спорот за името, изјави на денешната прес конференција посредникот на Обединетите нации(ОН) Метју Нимиц.

Партиите се надеват на забрзување на преговорите околу името

Алсат-М - 22.06.2009

Политичките партии се надеваат дека ќе се интензивираат преговорите околу прашањето за името и решавањето на долгогодишниот спор со Грција.

Медијаторот Нимиц во Женева не достави нов предлог за решавање на спорот со името

Канал5 - 22.06.2009

Нема конкретен нов предлог за името од медијаторот Нимиц. Нема никаков напредок во денешните разговори.

Решението треба да се бара поинтензивно

Deutsche Welle - 22.06.2009

Медијаторот на ОН во грчко-македонскиот спор околу името Метју Нимиц, на средбата со преговарачите во Женева не донесе конкретен предлог.

Нов предлог за името или разработка на старите?

Deutsche Welle - 22.06.2009

По четиримесечна пауза, денеска (22.06.2009) во Женева продолжуваат македонско-грчките разговори со посредство на ОН за спорот околу името.

Попладнево средба на Нимиц со преговарачите за името

Р.С.Европа - 22.06.2009

Компромисно име за меѓународна употреба, кое не смее да се однесува на трети земји е една од почетните точки со кои на преговорите во Женева ќе настапи македонскиот ...

Нимиц ќе изнесе детали од средбата во Женева

Форум - 22.06.2009

Деталите од македонско–грчките разговори за разликите околу името, што денеска околу 14 часот ќе се одржи во Женева, ќе бидат соопштени доцна попладнево од медијаторот ...

Македонија и Грција во Женева ги продолжуваат разговорите за името

Сител - 22.06.2009

По четиримесечен мораториум поради изборите во Македонија и во Грција, денеска во Женева продолжуваат македонско-грчките разговори со посредство на ОН за спорот околу ...

Македонија и Грција во Женева ги продолжуваат разговорите за името

МРТ - 22.06.2009

По четиримесечен „мораториум“ поради изборите во Македонија и во Грција, денеска во Женева продолжуваат македонско-грчките разговори со посредство на ОН за спорот околу ...

Нимиц – Време е решението за името да се бара поинтензивно

Макфакс - 22.06.2009

Дојдено е времето решението во спорот за името да се бара поинтензивно, изјави посредникот на Обединетите нации(ОН) Метју Нимиц.

Нема нови предлози од Нимиц, разговарано за употребата на компромисно име

Р.С.Европа - 22.06.2009

Медијаторот Метју Нимиц денеска во Женева не понудил нови предлози за решавање на спорот меѓу Македонија и Грција за името.

Во Женева продолжуваат разговорите за името

Кирилица - 22.06.2009

По четиримесечен мораториум поради изборите во Македонија и во Грција, денеска во Женева продолжуваат македонско-грчките разговори со посредство на ОН за спорот околу ...

Средба за името

Макфакс - 22.06.2009

Македонија и Грција денеска со посредство на ОН ги продолжуваат разговорите за разликите околу името, коишто мируваа четири месеци поради изборите во двете држави.

Средба на посредникот Нимиц со Јолевски и Василакис во Женева

Нетпрес - 22.06.2009

Македонија и Грција денеска во Женева, Швајцарија ги продолжуваат преговорите за спорот околу името. Оваа е прво средба по неколкумесечен “мораториум“ поради изборите во ...

Нимиц: Вистинско време за напредок во преговорите

Форум - 22.06.2009

На денешната средба во Женева меѓу амбасадорот Метју Нимиц и преговарачите од Македонија и од Грција не биле изнесени нови идеи за прифатливо име на државава, но Нимиц ...

Јолевски И василакис на преговарачка маса во Женева

Сител - 22.06.2009

Нов предлог за името нема. На преговарачката маса во Женева денеска медијаторот Нимиц не донел нов предлог, ниту пак се разработувал стариот сет идеи.

Македонија и Грција во Женева ги продолжуваат разговорите за името

Алфа - 22.06.2009

По четиримесечен мораториум поради изборите во Македонија и во Грција, денеска во Женева продолжуваат македонско-грчките разговори со посредство на ОН за спорот околу ...

Груевски: Не сме ниту антички, ниту словенски, ние сме Македонци

Кирилица - 22.06.2009

Премиерот Никола Груевски изјави дека не сака да шпекулира што ќе се случи на претстојната средба на посредникот на ОН во македонско-грчки разговори за името Метју Нимиц ...

Продолжуваат македонско- грчките разговори

Р.С.Европа - 22.06.2009

По четиримесечен „мораториум“ поради изборите во Македонија и во Грција, во Женева денеска продолжуваат македонско-грчките разговори со посредство на ОН за спорот околу ...

Нимиц ќе соопшти детали од средбата во Женева

Макфакс - 22.06.2009

Деталите од македонско – грчките разговори за разликите околу името, што денеска ќе се одржат во Женева, ќе бидат соопштени доцна попладнево од медијаторот Метју Нимиц.

Преговорите за името денеска во Женева

Н.Македонија - 22.06.2009

Македонија е за разумен компромис и против едностран диктат, а Грција е за име со географска одредница со која северниот сосед ќе се разликува од грчка Македонија ...