TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ревизија на учебникарството – да престане дискриминацијата

24 Вести - 09.12.2017

Откако премиерот Зоран Заев најави дека ќе се намалува бројот на предмети во училиштата, и по изјавата на министерката Рената Дескоска за ревизија на учебникарството во јавноста се постави прашањето каде водат реформите во образованието.

Тринаесет „славни“ цитати од македонски учебници за високо образование

Окно - 09.12.2017

Заслужуваме подобро високо образование! Акција: Кон образование без дискриминација: заложби за надминување на дискриминацијата во учебниците за високо образование Коалиција „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ ...

Се отвори ли Пандорината кутија за менување на учебниците, па и на тие по историја?

Фактор - 08.12.2017

Министерството за образование и наука при промоција на предлог буџетот за наредната година сосема кратко се осврна на учебниците за основното и средното образование кои со тек на време ќе добијат нови и поквалитетни содржини.

Цуцуловски до Дескоска: Битно е нешто да се прави колку да се прави, сѐ додека целосно не се упропасти?

Курир - 08.12.2017

Универзитетскиот професор Љубомир Цуцуловски на својот Фејсбук профил и се обрати на министерката за образование Рената Дескоска по повод нејзината изјава за ревизија на учебниците. Го пренесуваме целосно текстот на професорот Цуцуловски.

Дескоска најави ревизија на невистините факти во учебниците

Нова ТВ - 07.12.2017

Ќе има ревизија на учебниците и таа ќе се спроведува законски, најави денеска министерката за образование и наука, Рената Дескоска. Според неа ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти и ќе бидат опфатени сите учебници во ...

Десковска: Нема да бришеме историја, туку невистинити факти

Телма - 07.12.2017

Нема да бришеме историја, ќе нотираме невистинити факти, порача министерката Рената Десковска објаснувајќи ја најавената ревизија на учебниците. Ќе детектираат спорни содржини, но и грешки во странските преводи.

Студентите учат од најмалку 15 учебници со дискриминаторска содржина

Телма - 07.12.2017

Децата на разведени родители се криминогена категорија. Хомосексуалните врски се паразитски. Наркоманите се несреќни и барајќи го рајот ги отвораат вратите од пеколот. Ваква и слична дискриминаторска содржина има во дел од учебниците од кои учат ...

Наставниците догодина со поголеми плати, ќе се ревидираат невистинитите факти во учебниците

МКД - 07.12.2017

Буџетот за образованието во 2018 година ќе изнесува вкупно 25,28 милијарди денари или 406,55 милиони евра, што е пет отсто повеќе од 2017, соопшти на прес-конференција министерката за образование и наука, Рената Дескоска.

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Алсат-М - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Десковска: Нема да бришеме историја од учебниците, туку ќе има ревизија на невистинити факти

Фокус - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска изјави дека со ревизија ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, дискриминаторски содржини и говор на омраза, предрасуди и стереотипи.

МОН најавува ревизија на учебниците

24 Вести - 07.12.2017

Ќе има ревизија на учебниците и таа ќе се спроведува законски, најави министерката за образование и наука, Рената Дескоска. Според неа ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти и ќе бидат опфатени сите учебници во кои се ...

Десковска најави ревизија на учебниците

Алсат-М - 07.12.2017

Министерката за образование и наука, Рената Десковска, најави дека ќе има ревизија на учебниците. Таа ќе ги опфати сите книги во кои се забележани некакви грешки, лажни факти, дискриминаторска содржина, говор на омраза, предрасуди или стереотипи.

Ќе се вработуваат наставници во основнo и во средно, а ќе пораснат и блок-дотациите за општините

Факултети - 07.12.2017

Ќе се зголемат блок-дотациите за училиштата, а ќе има и нови вработувања на наставнички кадар во основните и средните школи, најави министерката за образование Рената Дескоска, на денешната прес-конференција на која го образложи предлог-буџет за ...

Десковска: Ќе се ревидираат неточни факти во учебниците

Сител - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Либертас - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

ТВ21 - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

ВИДЕО: Студентите учат од најмалку 15 учебници со дискриминаторска содржина

Либертас - 07.12.2017

Децата на разведени родители се криминогена категорија. Хомосексуалните врски се паразитски. Наркоманите се несреќни и барајќи го рајот ги отвораат вратите од пеколот. Ваква и слична дискриминаторска содржина има во дел од учебниците од кои учат ...

Десковска: Повисоки плати за наставниците

Канал5 - 07.12.2017

Зголемување на платите на вработените во основното и средно образование, унапредување на квалитетот на образованието и студентскиот стандард ќе биде клучните подобрувања предвидени со буџетот на Министерството за образование за следната година.

Ревизија на учебниците од дискриминаторски содржини, говор на омраза и невистинити факти

Академик - 07.12.2017

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, денеска изјави дека најавената ревизија на учебниците ќе се спроведува исклучиво законски. „Ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти.

Дескоска најави ревизија на невистинитите факти во учебниците ВИДЕО

+инфо - 07.12.2017

Некои работи што се случиле, ниту јас, ниту кој било друг не може да ги бриши од историјата, потенцира министерката. Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се ...

Потребна е ревизија на учебниците во високото образование поради постоење на дискриминаторски содржини

А1 On - 07.12.2017

Драгана Дрндаровска од Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ изјави дека во 15-тина учебници кои во моментов се користат во високото образование биле детектирани дискриминаторски содржини кон лицата кои користат ...

Учебници дискриминираат, академската заедница молчи, а студентите мора да слушаат

Радио МОФ - 07.12.2017

Иако уште во деведесетите години е утврдено дека хомосексуалноста не е болест, македонските студенти се уште учат од учебници во кои пишува дека „хомосексуалноста е застој во психосексуалниот развој на пониско ниво“, но и дека „хомосексуалните врски ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците...

Н.Македонија - 07.12.2017

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Шеталиште - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Press24 - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

CivilMedia - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Десковска: Нема да бришеме историја од учебниците, туку ќе има ревизија на невистинити факти

Локално - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска изјави дека со ревизија ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, дискриминаторски содржини и говор на омраза, предрасуди и стереотипи.

Десковска: Ревизијата нема да биде ревизија на факти, туку на невистинити факти

Телевизија Нова - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците (ВИДЕО)

Стандард - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

ВИДЕО: Студентите учат од најмалку 15 учебници со дискриминаторска содржина

Локално - 07.12.2017

Децата на разведени родители се криминогена категорија. Хомосексуалните врски се паразитски. Наркоманите се несреќни и барајќи го рајот ги отвораат вратите од пеколот. Ваква и слична дискриминаторска содржина има во дел од учебниците од кои учат ...

Дескоска: Законска ревизија на невистинитите факти во учебниците

Слободен Печат - 07.12.2017

Министерката за образование и наука Рената Дескоска денеска, одговорајќи на новинарски прашања, рече дека со ревизијата која ќе се спроведува исклучиво законски, ќе бидат опфатени сите учебници во кои се нотирани грешки, невистинити факти, ...

#АкадемскиБисери – „славни“ цитати од македонски учебници за високо образование

Радио МОФ - 06.12.2017

„Хомосексуалните врски се паразитски во однос на хетеросексуалните“, „Наркоманите се несреќни лица кои барајќи ги клучевите на рајот, ги откриваат вратите на пеколот“, „Неправењето прељуба е единствен начин на заштита себе и на својот љубовен ...

„Славни“ цитати од учебниците за високо образование...

Н.Македонија - 06.12.2017

„Славни“ цитати од учебниците за високо образование Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ на својата фејсбук-страница објави галерија со фотографии под мотото „Заслужуваме подобро високо образование“.

Учебници, училиштата ја префрлаат вината на МОН

Алсат-М - 05.12.2017

Директорите на неколку основни и средни училишта во Скопје ги отфрлија вчерашните обвинувања на министерката за образование, Рената Десковска, која вината за немањето учебници им ја префрли на наставниците и директорите.

Коалиција СЗПМЗ: Топ 13 „славни“ цитати од учебници за високо образование

Либертас - 05.12.2017

Коалицијата „Сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници“ на својата Фејсбук страница објави галерија со фотографии под мотото „Заслужуваме подобро високо образование“. „Еве ги нашите топ 13 „славни“ цитати од учебници за високо ...