TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Хан за "Слободна Европа": Да бидеме амбициозни и трпеливи за да се реши кризата

Нова ТВ - 22.02.2015

Случајот «Пуч» е нешто многу сериозно и комесарот Јоханес Хан ја повтори уште еднаш препораката дека «работите треба да бидат разјаснети и истражени од оние луѓе кои правно се задолжени за таква процедура», вели Хан во интервјуто за Слободна Европа.

Одбиваме да бидеме попатен aн на комесарот Хан!

Либертас - 22.02.2015

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: Можно ли е комесарот Хан да не ги гледа или свесно да ги игнорира, не симптомите,туку метастазите кои сведочат за крајниот стадиум на тој разорен децизионизам? А нив ги има многу.

Хан: Македонија е во длабока криза

Sky - 21.02.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, денеска на прес-конференција рече дека Македонија е во длабока политичка криза. – Мојата порака до сите политички страни беше дека сите тие треба оваа длабока криза да ја решаваат во парлементот, со целосно ...

Хан: Македонија е во длабока политичка криза

24 Вести - 20.02.2015

Македонија е во длабока политичка криза, изјави од Брисел еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Веднаш по неговата прва посета во Скопје, Хан писмено порача спроведување транспарентна истрага за последните политички ...

Хан: Македонија е во тешка политичка криза, потребна е независна истрага за прислушувањето

24 Вести - 20.02.2015

Македонија е во тешка политичка криза и потребно е да се врати земјата од работ, порачува Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес – конференцијата во Брисел. Хан побара институциите да реагираат во однос на материјалите изнесени и поврзани ...

Хан: снимките да се дадат на судовите и обвинителите

Телма - 20.02.2015

Снимките од прислушкувањето во кои има индиции за криминални влијанија треба да се поднесат до соодветните иснтитуции и тие мора да постапат по нив, вели комесарот за проширување и соседска политика на Европската унија Јоханес Хан.

ВИДЕО: Според Хан Македонија е во длабока криза, Јункер на средба со Груевски

Нова ТВ - 20.02.2015

Непосредно пред објавувањето на “третата бомба” на СДСМ денес во Брисел комесарот за проширување одлучи да ги сумира своите впечатоци од посетата во Скопје. Претхдно портпароли на Европската комисија (ЕК) потврдија дека идниот четврток Никола ...

Хан: Сериозната политичка криза треба да се реши низ институциите

Р.С.Европа - 20.02.2015

„За време на посетата на ПЈР Македонија, испратив јасна порака до сите политички страни дека треба да се обидат да најдат решение за актуелната, многу сериозна политичка криза, низ институциите и во парламентот“.

Весниците ја анализираат посетата на Хан

Р.С.Европа - 20.02.2015

Пораките на еврокомесарот Јоханес Хан се предмет на анализа во печатените медиуми. Посетата на новиот еврокомесар Хан во Скопје не ја намали затегнатоста на релација власт - опозиција, вознемиреноста внатре во редовите на естаблишментот, иако се ...

Одбиваме да бидеме попатен aн на комесарот Хан!

Призма - 20.02.2015

Европските комесари треба да знаат што порачуваат де факто кога велат дека дијалогот треба да се врати во Парламентот. А го велат следново: Вратете се таму каде што владее децизионизмот на власта.

Комесарот Хан со уште една порака до Македонија

Алсат-М - 20.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија, дека треба да се вратат и да функционираат во Парламентот, додека оние што имаат какви било докази ...

Хан: Снимките да се дадат на судовите и обвинителите

МКД - 20.02.2015

Сите надлежни институции треба да постапат по снимките од прислушувањето во кои има индиции за криминални влијанија, изјави Јоханес Хан, комесарот за проширување и соседска политика на Европската Унија.

Европа ќе остане набљудувач, СДСМ нема да ги послуша препораките на Хан

Дневник - 20.02.2015

Искра Kоровешовска Опозицијата нема да се врати во парламентот, меѓународните фактори можеби сакаат, но не ќе можат да го натераат СДСМ да се врати во законодавниот дом, ниту ќе можат да спречат ескалација на состојбата, и ќе останат само неми ...

Сите во Македонија да се вратат во парламентот

Идивиди - 20.02.2015

Брисел, 20 февруари 2015 (МИА) - Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија, дека треба да се вратат и да функционираат во Парламентот, додека ...

ХАН: Сите политички чинители да се вратат во парламентот

Телеграф - 20.02.2015

Наследникот на Штефан Филе рече дека во Македонија има длабока политичка криза, дека во земјата испратил јасна порака до сите политички страни и се обидел да се сретне со сите политички актери, не само со Владата туку и со лидерите на опозицијата ...

Хан: Граѓаните не заминуваат од Косово поради визите туку поради сиромаштијата

Локално - 20.02.2015

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за придружување Јоханес Хан денеска ги отфрли тврдењата на приштинските политички лидери дека причината за бранот на илегална имиграција од Косово е рестриктивниот визен режим.

ХАН: ЕУ нема да испрати полициска мисија во Украина

Телеграф - 20.02.2015

Оценуваме дека сега треба да се насочиме на конкретна примена на Договорот од Минск, а не да се шпекулира за други можности, посочи Хан Европскиот комесар за соседска политика и преговори за придружување Јоханес Хан денеска го одби барањето на ...

Хан: Снимките да се дадат на судовите и обвинителите

Локално - 20.02.2015

Снимките од прислушкувањето во кои има индиции за криминални влијанија треба да се поднесат до соодветните иснтитуции и тие мора да постапат по нив, вели комесарот за проширување и соседска политика на Европската унија Јоханес Хан.

Хан повторно повика кризата во земјава да се реши во Собранието

Алфа - 20.02.2015

Политичката криза во Македонија треба да се надмине во Собранието, побара денеска повторно еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан. Политичката криза во Македонија треба да се надмине во Собранието, побара денеска повторно ...

Хан: Опозицијата да се врати во Парламентот

Точка - 08.05.2015

Ситуацијата во Македонија е многу сериозна и членови на Европскиот парламент веќе разговараат со спротивставените страни и се обидуваат да најдат решени. Ова синоќа го изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во Белград.

Хан: Евентуалните докази за криминал да се проследат до институциите

Н.Македонија - 20.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија, дека треба да се вратат и да функционираат во Парламентот, додека оние што имаат какви било докази ...

Хан: Македонија е во длабока политичка криза

+инфо - 20.02.2015

Македонија е во длабока политичка криза, изјави од Брисел еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, јави 24 Вести. Веднаш по неговата прва посета во Скопје, Хан писмено порача спроведување транспарентна истрага за последните политички случувања во ...

Хан: Македонија е во тешка криза, потребна е независна истрага за прислушувањето

+инфо - 20.02.2015

Македонија е во тешка политичка криза и потребно е да се врати земјата од работ, порача Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на прес – конференцијата во Брисел. Хан побара институциите да реагираат во однос на материјалите изнесени и поврзани со ...

Хан: Во Македонија има длабока политичка криза

Канал 77 - 20.02.2015

Во Македонија се случува млагу длабока политичка криза, рече на почетокот на своето резуме денеска во Брисел од неодамнешната посета еврокомсарот Јоханес Хан. „Испратив многу јасна порака, упатена до сите политички фактори со кои се сретнав , не ...

Хан: Македонија е во длабока криза

А1 On - 20.02.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, денеска на прес-конференција рече дека Македонија е во длабока политичка криза. – Мојата порака до сите политички страни беше дека сите тие треба оваа длабока криза да ја решаваат во парлементот, со целосно ...

Хан: Граѓаните заминуваат од Косово поради сиромаштија

+инфо - 20.02.2015

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за придружување Јоханес Хан денеска ги отфрли тврдењата на приштинските политички лидери дека причината за бранот на илегална имиграција од Косово е рестриктивниот визен режим.

Хан: Од Косово не се бега поради виза туку поради беда

Фактор - 20.02.2015

Европскиот комесар за добрососедска политика и преговори Јоханес Хан ги отфрли денешните тврдења на приштинските политички лидери дека бранот на илегални емигранти од Косово е поради визниот режим.

Хан: Во земјава треба да се истражува, разговара и да се бараат решенија

Канал 77 - 20.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан се сретна со владините и опозициските политичари, претставници на граѓанското општество и претставници на земјите членки на Европската Унија во земја.

Хан со порака од Брисел: Опозицијата да се врати во собранието

Канал5 - 20.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија, дека треба да се вратат и да функционираат во Парламентот, додека оние што имаат какви било докази ...

Груевски во четврток на средба со Јункер - Хан повторно ја повика опозицијата да се врати во собрание

Сител - 20.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија да се вратат и да функционираат во парламентот.

Хан: Функционерите да се вратат во Собранието, доказите за криминал да се достават до институциите

МРТ - 20.02.2015

Два пати за три дена еврокомесарот Јоханес Хан со иста порака- опозицијата да се врати во Собранието, со случајот „прислушкување“ да се занимава судството и обвинителството. На прес- конференција тој рече дека побарал помош и од други европски ...

Хан: Сите политички фактори во Македонија да се вратат во парламентот

Република - 20.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија, дека треба да се вратат и да функционираат во Парламентот, додека оние што имаат какви било докази ...

Хан: Опозицијата да се врати во Парламентот

Нетпрес - 08.05.2015

Ситуацијата во Македонија е многу сериозна и членови на Европскиот парламент веќе разговараат со спротивставените страни и се обидуваат да најдат решени. Ова синоќа го изјави еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан во Белград.

Граѓаните не заминуваат од Косово поради визите, туку поради сиромаштијата

Република - 20.02.2015

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за придружување Јоханес Хан денеска ги отфрли тврдењата на приштинските политички лидери дека причината за бранот на илегална имиграција од Косово е рестриктивниот визен режим.

ЕУ нема да испрати полициска мисија во Украина

Република - 20.02.2015

Европската комисија го одби барањето на украинските власти ЕУ да испрати полициска мисија во Источна Украина која е под контрола на проруските сили. - Оценуваме дека сега треба да се насочиме на конкретна примена на Договорот од Минск, а не да се ...

Хан: Граѓаните не заминуваат од Косово поради визите туку поради сиромаштијата

Сител - 20.02.2015

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за придружување Јоханес Хан денеска ги отфрли тврдењата на приштинските политички лидери дека причината за бранот на илегална имиграција од Косово е рестриктивниот визен режим.

Хан: ЕУ нема да испрати полициска мисија во Украина

Сител - 20.02.2015

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за придружување Јоханес Хан денеска го одби барањето на украинските власти ЕУ да испрати полициска мисија во Источна Украина која е под контрола на проруските сили.

Хан од Брисел: Македонија е во длабока политичка криза

еМагазин - 20.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија, дека треба да се вратат и да функционираат во Парламентот, додека оние што имаат какви било докази ...

Хан: Политичарите да се вратат во Парламентот, евентуалните докази за криминал да се достават до институциите

Курир - 20.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија, дека треба да се вратат и да функционираат во Парламентот, додека оние што имаат какви било докази ...

Хaн: Граѓаните го напуштаат Косово поради сиромаштија

Вечер - 20.02.2015

Хан посочи дека решението за таквата ситуација треба да се бара во подобрување на економските можности преку создавање на поволна клима за странските инвеститори и сузбивање на корупцијата, потсетувајќи дека ЕУ одделила 660 милиони евра за ...

ЕУ: Нема да има полициска мисија во Украина

Вечер - 20.02.2015

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за придружување Јоханес Хан денеска го одби барањето на украинските власти ЕУ да испрати полициска мисија во Источна Украина која е под контрола на проруските сили.

Хан: Сите во Македонија да се вратат во парламентот, а евентуалните докази за криминал да се проследат до институциите

Денешен - 20.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија, дека треба да се вратат и да функционираат во Парламентот, додека оние што имаат какви било докази ...

Хан: Сите да се вратат во парламентот, а евентуалните докази за криминал да се проследат до институциите

Вечер - 20.02.2015

Сите политички страни треба да ја решат сегашната политичка разлика во Парламентот, со целосно почитување на основните права и независност на судството, за земјата да се врати од работ каде што е сега.

Хан: Од Косово не се бега поради визи туку поради беда

Макфакс - 20.02.2015

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за придружување, Јоханес Хан ги отфрли во петокот тврдењата на приштинските политички лидери дека причина за бранот илегална емиграција од Косово е рестриктивниот визен режим.

Хан порача сите во Македонија да се вратат во парламентот, а евентуалните докази за криминал да се проследат до ...

Пулс24 - 20.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија, дека треба да се вратат и да функционираат во Парламентот, додека оние што имаат какви било докази ...

Луѓето заминуваат од Косово поради сиромаштијата, а не поради визите

Пулс24 - 20.02.2015

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за придружување, Јоханес Хан, денеска ги отфрли тврдењата на приштинските политички лидери дека причината за бранот на илегална миграција од Косово е рестриктивниот визен режим.

Хан: Сите во Македонија да се вратат во парламентот, а евентуалните докази за криминал да се проследат до институциите

Lider - 20.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан денеска од Брисел испрати уште една порака до сите политички чинители во Република Македонија, дека треба да се вратат и да функционираат во Парламентот, додека оние што имаат какви било докази ...

ВМРО-ДПМНЕ прифаќа, СДСМ не знае дали е за парламентарна разврска

Дневник - 19.02.2015

Лепа Ѓоргиевска Социјалдемократскиот сојуз - партијата која е директно вклучена во политичката криза, не знае дали е за или против анкетна комисија за парламентарно продолжување на дијалогот меѓу власта и опозицијата.

Планот на Хан за излез од кризата потсетува на Мартовскиот договор

Алфа - 19.02.2015

СДСМ да се врати во Собранието, да се формира анкетна комисија, во преговорите меѓу опозицијата и ВМРО-ДПМНЕ да посредуваат нивни идеолошки сопартијци од Европскиот парламент. Ова е една од можните варијанти со која еврокомесарот Јоханес Хан се ...

Хан бара истрага за прислушкувањето

Правдико - 19.02.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан од Брисел прати оценка за разговорите во Македонија. Освен пораката за сериозна загриженост околу состојбата во земјата, тој повика темелна истрага за прислушкувањето на 20.000 граѓани.

Опозициските новинари незадоволни од посетата на Хан

Нетпрес - 19.02.2015

Очигледно е дека опозициските новинари се незадоволни од посетата на европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, објави Курир. Причината за нездоволството кај опозициските новинари според познавачите веројатно е ...

За слободата не се преговара!

Либертас - 19.02.2015

Ако Европската унија го почитува принципот врз кој е изградена, Брисел би требало да ги прекине сите контакти со властите во Скопје! Јоханес Хан не потсети на тој принцип: правната држава, фундаменталните права и слободата на медиумите се теми околу ...

Опозициските новинари незадоволни од посетата на Хан

Press24 - 19.02.2015

Очигледно е дека опозициските новинари се незадоволни од посетата на европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан. Причината за нездоволството кај опозициските новинари според познавачите веројатно е поради тоа што ...

Опозициските новинари незадоволни од посетата на Хан

Курир - 19.02.2015

Очигледно е дека опозициските новинари се незадоволни од посетата на европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан. Причината за нездоволството кај опозициските новинари според познавачите веројатно е поради тоа што ...

Опозициските новинари незадоволни од посетата на Хан

Пулс24 - 19.02.2015

Очигледно е дека опозициските новинари се незадоволни од посетата на европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан. Причината за нездоволството кај опозициските новинари според познавачите веројатно е поради тоа што ...

Хан: Актуелната политичка ситуација да се реши низ дијалог во Парламентот

24 Вести - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата и да се ангажираат за конструктивен дијалог во Парламентот со фокус на стратешките ...

Хан ги повикува партиите да го решат проблемот со „Пуч“

24 Вести - 18.02.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан повикува партиите да го решат проблемот поврзан со случајот „Пуч“ на начин соодветен на земја кандидат за членство во ЕУ. Работите треба да бидат правно истражени и разјаснети, а ако е неопходно да се формира и ...

Стојковски: Посетата на Хан да се интерпретира како еден вид порака

24 Вести - 18.02.2015

Посетата на еврокомесарот Јоханес Хан беше сериозно отстапување од вообичаениот ред и протокол, посебно ако се има предвид дека премиерот Груевски не разговараше со еврокомесарот во владината зграда, вели Андреја Стојковски од Македонскиот центар за ...

Доказите се секаде околу вас, господине Хан

Нова ТВ - 18.02.2015

Пишува: Ана Петрушева, Балканска мрежа за истражувачко новинарство Кратковидоста на ЕУ неделава достигна нов врв кога станува збор за Балканот. Брзи и кусогледи решенија не се ништо ново кога зборуваме за начинот на кој ЕУ се справува со ризиците, ...

Ахмети - Хан: Вклучување на Брисел за надминување на кризата

Телма - 18.02.2015

Вчера попладне во седиштето на Европската Унија во Скопје, Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, се сретна со еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан.

Јоханес Хан длабоко загрижен за ситуацијата во Македонија

Телма - 18.02.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан им кажал на македонските политичари дека е длабоко загрижен за извештаите за прислушување на илјадници граѓани и повикал тоа да се истражи темелно. Тој побарал истрагата за овие тврдења да се спроведе неприострасно, ...

Хан загрижен поради прислушкувањето на илјадници граѓани

Нова ТВ - 18.02.2015

Јоханес Хан е сериозно загрижен за ситуацијата во Македонија и уверен е дека оваа состојба не може да ја одведе земјата во преговори за членство. Оваа загриженост тој вчера во Скопје им ја пренел на сите свои соговорници и пред се премиерот ...

Хан побара детална истрага за прислушувањето

Вест - 18.02.2015

ЕУ е загрижена за политичката состојба во земјата, и побара политичарите да почнат конструктивен дијалог во Парламентот, со фокус на стратешките приоритети на земјата, соопшти кабинетот на еврокомесарот за проширување и добрососедска политика ...

Хан бара истрага за прислушкувањето

Утрински - 18.02.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан од Брисел прати оценка за разговорите во Македонија. Освен пораката за сериозна загриженост околу состојбата во земјата, тој повика темелна истрага за прислушкувањето на 20.000 граѓани.

Хан за РСЕ: Сè да се расчисти низ институциите

Р.С.Европа - 24.02.2015

Еврокомесарот повика партиите да го решат проблемот поврзан со „Пуч“ на начин соодветен на земја кандидат за член на ЕУ. Според него работите треба да бидат правно истражени и разјаснети, а ако е неопходно да се формира и парламентарен Комитет.

Без меѓународен менаџмент Македонија нема да излезе од кризата

Deutsche Welle - 18.02.2015

Ангажирањето на ЕУ ќе биде почетна точка за обновување на дијалогот во Македонија и постигнување евентуален политички договор, оценуваат домашни аналитичари по вчерашната посета на еврокомесарот Јоханес Хан.

Доказите се секаде околу вас, господине Хан

Призма - 18.02.2015

Последните изјави на комесарот Хан за Србија и за Македонија покажуваат дека ЕУ за жал продолжува со својата политика на игнорирање на загрижувачките трендови на Балканот. Кратковидоста на ЕУ неделава достигна нов врв кога станува збор за Балканот.

Хан во Македонија: Опозицијата да се врати во парламентот

МКД - 18.02.2015

Европската Унија ќе помогне да се најде излез од политичката состојба, а опозицијата треба да се врати во парламентот, се главните пораки што вчера на македонските политичари им ја соопшти еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

Хан: Прислушувањето на илјадници граѓани да биде темелно истражено

МКД - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во парламентот со фокус на стратешките ...

Хан: Актуелната политичка ситуација да се реши во Парламентот

Алсат-М - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во Парламентот со фокус на стратешките ...

Хан изрази сериозна загриженост за политичката состојба во Македонија

Капитал - 18.02.2015

Откако, по вчерашната посета на Македонија, еврокомесарот за регионална соработка, Јоханес Хан, не даде официјална изјава во јавноста, Европската комисија денес се обрати преку соопштение.

Хан: Актуелната политичка состојба не може да ја одведе Македонија во ЕУ

Фокус - 18.02.2015

Кризата мора под итно да се надмине преку конструткивен дијалог меѓу политичките актери, порачал Хан на средбите со претставниците на македонскиот државен врв и опозицијата. Актуелната политичка ситуација во Македонија не може да ја одведе државата ...

Билали: Експертста влада за излез од кризата

Алсат-М - 18.02.2015

Дел од познавачите на европските прашања оценуваат дека Брисел испратил силна порака до Владата со тоа што Хан избегнал средба со премиерот Груевски во Владата. Според нив, средбата на Хан со Груевски во седиштето на ЕУ во Скопје, покажало дека по ...

Хан во Косово: Кон ЕУ само преку надминување на регионалните прашања

Алсат-М - 18.02.2015

На Косово мора да му се даде можност за пристап до Европската унија само доколку ги надмине регионалните прашања. Вака денеска изјави во Приштина комесарот за европска соседска политика и проширување, Јоханес Хан, по средбата со косовскиот премиер, ...

Анкетна комисија за надминување на политичката криза

Дневник - 18.02.2015

Враќање на опозициските пратеници во Собранието, формирање анкетна комисија, одмрзнување на дијалогот меѓу власта и опозицијата со помош на европратениците од левата и од десната опција по примерот на решавањето на политичката криза во Албанија, ...

ХАН ВО ПРИШТИНА: Либерализацијата на визниот режим нема врска со имиграцијата

Телеграф - 18.02.2015

Хан оцени дека продолжувањето на дијалогот Белград - Приштина посебно е значаен бидејќи ќе помогне за нормализација на односите, а дека ангажирањето на внатрешните реформи е важно за зачувување на стабилноста на Косово, соопшти кабинетот на Јахјага ...

(Видео) Хан за РСЕ: Сè да се расчисти низ институциите

Локално - 18.02.2015

Еврокомесарот Хан повика партиите да го решат проблемот поврзан со „Пуч“ на начин соодветен на земја кандидат за членство во ЕУ. Според него работите треба да бидат правно истражени и разјаснети, а ако е неопходно да се формира и парламентарен ...

Хан: Правната држава, фундаменталните права и слободата на медиумите е во срцето на европскиот процес

Локално - 18.02.2015

Евро-комесарот за проширување Јоханес Хан е сериозно загрижен за ситуацијата во Македонија и уверен е дека оваа состојба не може да ја одведе земјата во преговори за членство. Оваа загриженост тој вчера во Скопје им ја пренел на сите свои ...

Доказите се секаде околу вас, господине Хан

Локално - 18.02.2015

Последните изјави на комесарот Хан за Србија и за Македонија покажуваат дека ЕУ за жал продолжува со својата политика на игнорирање на загрижувачките трендови на Балканот. Кратковидоста на ЕУ неделава достигна нов врв кога станува збор за Балканот.

Каква порака испрати Хан? Груевски и Ахмети мораа да одат кај него, а Заев го пречека на Бихаќка

Локално - 18.02.2015

Еден од најинтересните детали во врска со првата посета на еврокомесарот Јоханес Хан на Македонија е во локациите за средба со претставниците на власта и на опозицијата. И премиерот Никола Груевски, и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, мораа да одат на ...

Приштина: Средба Јоханес Хан – Атифете Јахјага

Локално - 18.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан разговараше денеска во Приштина со косовската претседателка Атифете Јахјага и притоа го истакна значењето на реформите и дијалогот Белград-Приштина.

Хан: Актуелната политичка ситуација да се реши низ дијалог во Парламентот

Алфа - 18.02.2015

Сите лидери мора да соработуваат во добра волја за надминување на моменталниот ќор-сокак кој не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, се наведува во писмената изјава на еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Х ...

СЕ ОГЛАСИ ХАН: Дијалогот да се води во парламентот

Телеграф - 18.02.2015

Хан побара од сите политички лидери да соработуваат и со добра волја да се надмине сегашнaта ситуација која, според него, не е во корист на реформските напори на земјата Комесарот за соседска политика Јоханес Хан, кој вчера беше во посета на ...

Актуелната политичка ситуација да се реши низ дијалог во Парламентот

Идивиди - 18.02.2015

Брисел, 18 февруари 2015 (МИА) - Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во ...

Хан порача дијалогот за надминување на кризата да се води во Собранието

Алфа - 18.02.2015

Сите лидери мора да соработуваат за надминување на политичкиот ќор-сокак во земјата и дијалогот да го водат во Собранието, е пораката со која се огласи еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, еден ден по посетата на земјава.

Хан: Сите да соработуваат за надминување на ќорсокакот

Тера - 18.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан по посетата на Македонија порача дека сите политички лидери во земјата мора да соработуваат за да го надминат моменталниот ќорсокак кој не придонесува за реформските напори кои се ...

Хан: Собраниската говорница е најдобриот инструмент

Н.Македонија - 18.02.2015

Комесарот истакна дека Европскиот парламент е подготвен да помогне со свое надворешно посредување доколку тоа би придонело во надминување на актуелната состојба ЕВРОКОМЕСАРОТ ЗА СОСЕДСКА ПОЛИТИКА ВО ПРВА ПОСЕТА НА МАКЕДОНИЈА Во својата прва посета ...

Хан: Актуелната политичка ситуација да се реши низ дијалог во Парламентот

Канал5 - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во Парламентот со фокус на стратешките ...

Јоханес Хан, сериозно загрижен за ситуацијата во Македонија

Бриф - 18.02.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан им кажал на македонските политичари дека е длабоко загрижен за извештаите за прислушување на илјадници граѓани и повикал тоа да се истражи темелно. Тој побарал истрагата за овие тврдења да се спроведе неприострасно, ...

Утрешен Слободен печат: Зошто гостинот Хан среде Скопје му беше домаќин на премиерот Груевски?

+инфо - 18.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Зошто гостинот Хан среде Скопје му беше домаќин на премиерот Груевски? - И Архитектонскиот факултет стана слободна студентска територија - Адвокатот Медарски поднесе проширување на кривичната пријава за ...

Хан повика на темелна истрага за прислушувањето

+инфо - 18.02.2015

Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, ја изрази сериозната грижа на Европската унија за актуелната политичка ситуација и ги повика политичките играчи да се вклучат во конструктивен дијалог, во рамки на парламентот, да се фокусираат на ...

​Хан е загрижен за прислушувањето на илјадници граѓани

Канал 77 - 18.02.2015

Јоханес Хан е сериозно загрижен за ситуацијата во Македонија според него, оваа состојба не може да ја одведе земјата во преговори за членство, објавува Евроспката комисија по вчерашната официјална посета на Хан на Македонија.

ПО ПОСЕТАТА НА ХАН: Брисел ќе гради куќа од македонските политички урнатини!

Фактор - 18.02.2015

Откако се сретна со владиниот врв, претседателот Иванов, и со опозициските лидери од македонскиот и албанскиот блок, Заев и Тачи , еврокомесарот за проширување Јоханес Хан ја напушти Македонија со кратка и воздржана порака дека се надева оти ќе се ...

Хан: Да се надминат регионалните прашања за пристап до ЕУ

Фактор - 18.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан, на денешната средба во Косово со премиерот Иса Мустафа, изјави дека за Косово да добие пристап до Европската Унија, прво ќе треба да ги надмине регионалните прашања.

Жестоките пораки на еврокомесарот Хан

+инфо - 18.02.2015

Ете, се огласи и еврокомесарот Јоханес Хан и белким сега на сите им е јасно зошто човекот решил со премиерот Никола Груевски да се сретне во резиденцијата на евроамбасадорот Аиво Орав, а не во премиерскиот кабинет, дури не ни во седиштето на ...

АНАЛИЗА: Посетата на ХАН како тест за „албанскиот рецепт“ во ЕУ агендата!

Фактор - 18.02.2015

Во сегашната рововоска и атмосфера – пуч и бомба – очегледно се тестираше “албанскиот рецепт“ и во македоноската политичка кујна. Можно е европратеници да ја преземат улогата на медијатори во дијалогот власт-опозиција.

Хан: Да се почитуваат институциите во државата

Канал5 - 18.02.2015

По првата посета на земјава и средбите со државниот и политичкиот врв во земјата еврокомесарот Хан порача политичките лидери да соработуваат во надминувањето на моменталниот ќорсокак во земјата кој оди на штета на реформските процеси.

Хан повикува на конструктивен дијалог што ќе се одвива во Собранието

Сител - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во Парламентот, побара еврокомесарот ...

Хан: Актуелната политичка ситуација да се реши низ дијалог во Парламентот

Сител - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во Парламентот со фокус на стратешките ...

Хан: Докази, а не шпекулации за нарушена слобода на медиумите

Нетпрес - 18.02.2015

Позитивното пишување за владата не е доказ за нарушување на слободата на медиумите. Недоволен доказ се и извештаите на разни организации како „Репортери без граници“. Евркомесарот за проширување, Јоханес Хан ова вчера им го соопштил на новинарите од ...

Хан изразил длабока загриженост за извештаите за прислушување на илјадници граѓани

Либертас - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во Парламентот со фокус на стратешките ...

Хан: Позитивно пишување за владата не е нарушување на слободата на медиумите

Република - 18.02.2015

Позитивното пишување за владата не е доказ за нарушување на слободата на медиумите. Недоволен доказ се и извештаите на разни организации како репортери без граници, смета евркомесарот за проширување, Јоханес Хан.

Хан: Актуелната политичка ситуација да се реши низ дијалог во Парламентот

Press24 - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во Парламентот со фокус на стратешките ...

Доказите се секаде околу вас, господине Хан

Либертас - 18.02.2015

Ви пренесуваме дел од колумната на Ана Перушевска објавена на Balkan Insight: Последните изјави на комесарот Хан за Србија и за Македонија покажуваат дека ЕУ за жал продолжува со својата политика на игнорирање на загрижувачките трендови на Балканот.

Хан: Сите политички лидери да соработуваат за надминување на актуелната ситуација

МРТ - 18.02.2015

Ги повикав сите страни да го решат проблемот. Прашањата треба да се затворат во парламентарен стил, преку владеењето на правото поради европската перспектива на земјата, нагласи еврокомесарот Хан...

Политички компромис за европска перспектива

МРТ - 18.02.2015

Еврокомесарот Хан бара конструктивен дијалог во парламентот за стратешките приоритети на земјава. Ден по посетата - дипломатот ги сумира впечатоците... Европската унија ги повика сите надлежни да се вклучат во конструктивен дијалог, да соработуваат, ...

Хан: На крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата

Sky - 18.02.2015

Понекогаш е подобро да имаме интерни разговори за да се постигне напредок и се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата, изјави еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, по средбата со ...

Ахмети: Политичкиот дијалог мора да се обнови и да се интензивира

Sky - 18.02.2015

Лидерот на Демократската унија за интеграција денеска, во седиштето на ЕУ во Скопје, се сретна со комесарот за добрососедска политика и преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан. Фокусот на средбата, како што се наведува во соопштението од ДУИ, ...

Хан: Да се дебатира во Собранието за да се надмине ќор-сокакот

Sky - 18.02.2015

„Сите лидери мора да соработуваат со добра верба да го надминат актуелниот ќор-сокак, кој не е корисен за реформските напори на земјата“, се вели во соопштението од еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, по вчерашната посета на Македонија.

Хан: Актуелната политичка ситуација да се реши низ дијалог во Парламентот

Курир - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во Парламентот со фокус на стратешките ...

Хан: За нарушена слобода на медиумите требаат докази, не шпекулации

Курир - 18.02.2015

Позитивното пишување за владата не е доказ за нарушување на слободата на медиумите. Недоволен доказ се и извештаите на разни организации како „Репортери без граници“. Евркомесарот за проширување, Јоханес Хан ова вчера им го соопштил на новинарите од ...

Хан: Позитивно пишување за владата не е нарушување на слободата на медиумите

Вечер - 18.02.2015

Тој потенцирал дека не секогаш извештаите на невладините организации, како репортери без граници даваат вистинска слика. -Треба да се видат фактите. Потребни се многу опипливи докази за да може да се реагира.

Хан: Позитивно пишување за владата не е нарушување на слободата на медиумите

Денешен - 18.02.2015

Позитивното пишување за владата не е доказ за нарушување на слободата на медиумите. Недоволен доказ се и извештаите на разни организации како репортери без граници, смета евркомесарот за проширување, Јоханес Хан.

Хан: Сите да соработуваат за надминување на ќорсокакот

Fox.mk - 18.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан по посетата на Македонија порача дека сите политички лидери во земјата мора да соработуваат за да го надминат моменталниот ќорсокак кој не придонесува за реформските напори кои се ...

ХАН: Моменталната состојба е уште една причина сите партии да се вратат во Парламентот

Fox.mk - 18.02.2015

Ние ги повикуваме сите партии да го решат овој проблем, изјави за Радио Слободна Европа еврокомесарот Јоханес Хан, говорејќи за полициската акција Пуч. Оние кои ги имаат материјалите, вели тој, треба целосно да ги откријат и сите се добро советувани ...

Хан: Продолжете го дијалогот со Белград

Вечер - 18.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување Јоханес Хан разговараше денеска во Приштина со косовската претседателка Атифете Јахјага и притоа го истакна значењето на реформите и дијалогот Белград-Приштина.

Хан: Актуелната политичка ситуација да се реши низ дијалог во Парламентот

Денешен - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во Парламентот со фокус на стратешките ...

Политичките лидери да го надминат ќор-сокакот кој не е од корист за земјата!

Вечер - 18.02.2015

Владеењето на правото, основните права и слободата на медиумите се во срцето на процесот на пристапување кон ЕУ и за нив не може да се преговара, им порачал еврокомесарот за преговори за проширување и соседска политика Јоханес Хан на владините и ...

Хан: Сите да соработуваат за надминување на ќорсокакот

Макфакс - 18.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори, Јоханес Хан по посетата на Македонија порача дека сите политички лидери во земјата мора да соработуваат за да го надминат моменталниот ќорсокак кој не придонесува за реформските напори кои се ...

Хан: Моменталната состојба е уште една причина сите партии да се вратат во Парламентот

Макфакс - 18.02.2015

Ние ги повикуваме сите партии да го решат овој проблем, изјави за Радио Слободна Европа еврокомесарот Јоханес Хан, говорејќи за полициската акција Пуч. Оние кои ги имаат материјалите, вели тој, треба целосно да ги откријат и сите се добро советувани ...

Слободата на медиумите останува критична тема

Вечер - 18.02.2015

Јоханес Хан, европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување денеска порача дека слободата на медиумите останува „критична тема во процесот на приклучување на ЕУ„ и дека таа политика не се променила.

Хан:Пуч треба да се разјасни и истражи од оние кои правно се надлежни

Вечер - 18.02.2015

Европската Комисија Јоханес Хан ги повикува сите партии да го решат проблемот во врска со последните случувања во земјава поврзани со полициската акција „Пуч". Ова во интервју за Радио Слободна Европа го вели еврокомесарот за проширување, Јоханес ...

Хан: Позитивното пишување за владата не е доказ за нарушување на слободата на медиумите

Пулс24 - 18.02.2015

Позитивното пишување за владата не е доказ за нарушување на слободата на медиумите. Недоволен доказ се и извештаите на разни организации како „Репортери без граници“. Евркомесарот за проширување, Јоханес Хан ова вчера им го соопштил на новинарите од ...

Хан: Актуелната политичка ситуација да се реши низ дијалог во Парламентот

Lider - 18.02.2015

Сите политички лидери да соработуваат во добра волја за надминување на актуелната ситуација која не оди во прилог на напорите за спроведување на реформите во земјата, и да се ангажираат за конструктивен дијалог во Парламентот со фокус на стратешките ...

Еврокомесарот Хан во посета на Македонија

24 Вести - 19.10.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска доаѓа во Македонија со цел деблокирање на политичкиот дијалог за договорот од Пржино. Неговата портпаролка Маја Коцијанчиќ вели дека европската комисија одблиску го следи развојот на настаните во ...

Еврокомесарот Хан нуди европратеници за посредници

24 Вести - 17.02.2015

Пред неговото пристигање во Македонија доцна вчеравечер, Хан најави дека носи предлог за посредство со цел решавање на политичката криза. Како што беше брифирано се предлага модел кој се користел во Албанија, со претставници на главните политички ...

Еврокомесарот за проширување Хан во Македонија

Вест - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Средба на Бесими и Хан за приоритетите од Извештајот за Македонија

Нова ТВ - 17.02.2015

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања оствари средба со Комесарот за Европска соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан.

Заев на средбата со Хан: Ќе ги објавиме сите докази за газењето на Уставот

Нова ТВ - 17.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката, Радмила Шекеринска, генералниот секретар, Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова, денеска во седиштето на СДСМ се сретна со ...

Европратеници како посредници за надминување на кризата во Македонија

Глас на Америка - 17.02.2015

Комесарот за проширување во Скопје се сретна со политичкиот врв, при што беа изнесени идеи за решавање на политичкиот застој во земјата Комесарот за проширување Јоханес Хан денеска во Скопје по средбите со шефот на државата, премиерот и лидерот на ...

Груевски: Хан не даде предлог, разменувавме мислења

Нова ТВ - 17.02.2015

Се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен напредок за европската перспектива на земјата, изјави кусо еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан по работниот ручек со премиерот Никола Груевски во резиденцијата ...

Хан: До излез од политичката криза преку ЕУ посредници

Телма - 17.02.2015

Синоќа во земјава допатува еврокомесарот за проширување Јоханес Хан. Причина за неговиот престој во Македонија е политичката криза со прислушувањето, но на брифингот во Брисел не сакал да ги коментира објавените аудио записи од разговорите.

Европарламентарци ќе ја решаваат кризата

Вест - 17.02.2015

Еврокомесарот за проширување на Европската унија Јоханес Хан најави дека Европскиот парламент е подготвен да помогне за брзо надминување на политичката криза во земјата. „Европскиот парламент е спремен да помогне со свое надворешно посредување ...

Хан без конкретен предлог за надминување на кризата

Телма - 17.02.2015

Без детали дали и што е договорено , само со најави дека на крајот од денот е можен излез од политичката криза, еврокомесарот Јоханес Хан ја заврши серијата состаноци со претставници на државниот врв, партите од власта и опозицијата.

Еврокомесарот Јоханес Хан во Македонија

Утрински - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Еврокомесарот Хан се сретна со лидерот на ДУИ

Утрински - 17.02.2015

Во седиштето на Европската унија во Скопје попладнево еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Во фокусот на разговорите биле политичките случувања во државата, случајот ...

Бесими-Хан: ЕК очекува Македонија да ја одржи реформската агенда

Утрински - 17.02.2015

Интерес и на Европската комисија и на Република Македонија е поскоро отворање на пристапните преговори и членство на земјата во ЕУ. Во таа насока од ЕК очекуваат Република Македонија да работи кон надминување на предизвиците со кои е соочена и да ја ...

Еврокомесарот Хан се сретна со лидерот на СДСМ, Заев

Утрински - 17.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и разговори за проширување Јоханес Хан денеска имаше средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев и неговите соработници, на која, како што соопшти партијата, било разговарано за актуелната политичка ситуација и за ...

Хан дојде без план

Утрински - 17.02.2015

Еврокомесарот повеќе ги испитувал можностите за решение на кризата, отколку што нудел решенија Еврокомесарот Јоханес Хан не донесе денеска конкретен предлог за решавање на кризата во Македонија, туку низ разговорите со македонските функционери ги ...

Хан се сретна со премиерот Груевски

Р.С.Европа - 17.02.2015

Еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, по средбата со македонскиот премиер, Никола Груевски, изјави дека се надева оти на крај ќе биде постигнат значаен прогрес за европската перспектива на земјата.

Ахмети ја поздрави идејата на Хан за надминување на политичката криза

Р.С.Европа - 17.02.2015

Еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, денеска попладне се сретна со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во седиштето на Европската унија во Скопје. Тие разговарале за политичките случувања во државата, случајот со ...

Хан во Скопје со предлог за решавање на кризата

Р.С.Европа - 17.02.2015

Еврокомесарот за разговори за проширување Јоханес Хан за време на неговата денешна посета на Скопје со македонските политичари ќе разговара за решавање на политичката криза во земјата. Повторувајќи го повикот сите политички партии да се вратат во ...

Хан бара излез од кризата

Р.С.Европа - 17.02.2015

​​Европскиот политичар по средбата со претседателот на СДСМ Зоран Заев во партиското седиште, јавно не коментираше ништо, туку нагласи само дека се обидувале да најдат решение во интерес на земјата.

Груевски: Хан не даде предлог, разменувавме мислења

Р.С.Европа - 17.02.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан за време на денешната посета на Скопје рече дека е во Македонија за да даде поддршка. Премиерот Груевски рече дека не станало збор за предлог од Хан за надминување на кризата, туку дека биле разменети мислења.

Заев до Хан: Имаме обврска вистината за Македонија да ја споделиме со граѓаните

Капитал - 17.02.2015

СДСМ има законска и морална обврска вистината за Македонија да ја сподели со граѓаните и тоа ќе го стори, со единствена цел, враќање на уставниот поредок во Македонија. Ова е пораката која лидерот на СДСМ му ја пренел денес на еврокомесарот Јоханес ...

Бесими-Хан: Интерес и на ЕК и на Македонија е поскоро отворање на преговорите

Алсат-М - 17.02.2015

Интерес и на Европската комисија и на Република Македонија е поскоро отворање на пристапните преговори и членство на земјата во ЕУ. Во таа насока од ЕК очекуваат Република Македонија да работи кон надминување на предизвиците со кои е соочена и да ја ...

Заев го информираше Хан за прислушувањето на 20.000 македонски граѓани

МКД - 17.02.2015

Скандалот со прислушувањето, упадот на власта во функционирањето на Јавното обвинителство, на судовите, местењето обвинителско-судски процеси...се само мал дел од доказите што ги поседуваме за урнисувањето на уставниот поредок на Република ...

Заев кон Хан: Груевски го урнисал уставниот поредок на Македонија

Фокус - 17.02.2015

СДСМ има законска и морална обврска вистината за Македонија да ја сподели со граѓаните со цел враќање на уставниот поредок, на слободата и демократијата и нормализација на државата“, истакнал сдсмовкиот лидер пред гостинот од ЕУ.

Еврокомесарот Јоханес Хан во посета на Македонија

Кајгана - 17.02.2015

Еврокомесарот за пристапни преговори и соседска политика, Јоханес Хан престојува во посета на Македонија, каде ќе оствари повеќе средби со државниот врв и претставниците на опозициските партии, граѓанското општество и бизнис заедницата.

Еврокомесарот Хан во Македонија

Алсат-М - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Хан: Европратеници да ја решат кризата во Македонија

Капитал - 17.02.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, кој синоќа пристигна во земава, дојде со предлог за решавање на политичката криза, која се темели на решението на Брисел за надминување на институционалната криза во Албанија.

Хан: Политичката дебата да се води во собранието

Фокус - 17.02.2015

Опозицијата да се врати во парламентот и таму да се решаваат сите политички прашања,, порачал еврокомесарот на средбата со претседателот Иванов. Еврокомесарот за европска соседна политика и за проширување, Јоханес Хан , на денешната средба со ...

Груевски: Со Хан разменивме мислења за надминување на кризата

Капитал - 17.02.2015

Со еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, не разговаравме за предлог, туку разменивме мислења за надминување на кризата. Ова накратко го изјави премиерот Никола Груевски по средбата со еврокомесарот Хан, што се одржа во резиденцијата на ...

Еврокомесарот Хан се сретна со лидерот на ДУИ

Алсат-М - 17.02.2015

Во седиштето на Европската унија во Скопје попладнево еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Во фокусот на разговорите биле политичките случувања во државата, случајот ...

Хан ги задржа во тајност пораките од Брисел

Алсат-М - 17.02.2015

Маратонските средби на европскиот комесар за проширување Јоханес Хан во Скопје завршија без конкретен резултат. Високиот европски функционер одлучи да ги задржи во тајност пораките на Брисел во врска со решавањето на политичката криза, иако се ...

Хан: Опозицијата да се врати во парламентот

Дневник - 17.02.2015

Враќање на опозицијата во парламентот и подготвеноста на Европската Унија да помогне да се најде излез од политичката состојба се две главни пораки што вчера на македонските домаќини им ги соопштил Јоханес Хан, комесарот за европска соседска ...

(ВИДЕО)Пендаровски:Имаме докази за лажирање на изборите во 2011, нужна е меѓународнa арбитража

Локално - 17.02.2015

Станува збор за гигантска шема на изборни измами, за 150 илјади гласови, изјави pретседателскиот кандидат на СДСМ, Стево Пендаровски, во интервју за емисијата 360 степени на Алсат-М телевизија посочувајќи дека дел од „бомбите“ на Заев и СДСМ се и ...

Хан во Скопје доаѓа со предлог за решавање за прислушувањето на власта

Локално - 17.02.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан денеска во Скопје, ќе се сретне со македонските политичари иако во Брисел нагласи дека добил препораки да не доаѓа во земјава поради сериозната политичка криза .Тој сепак одлучил да го направи спротивното.

Хан во посета на Македонија со предлог за решавање на кризата

Телеграф - 17.02.2015

Непосредно пред посетата Хан порача дека доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со ветување од најголемите политички партии во Европскиот парламент ќе се обидат да ја вратат опозициската СДСМ во македонското Собрание Комесарот за ...

Еврокомесарот Хан во Македонија со предлог за решавање на кризата

Идивиди - 17.02.2015

Скопје, 17 февруари 2015 (миа) - Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Еврокомесарот Хан во Македонија

Алфа - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

ХАН: Се надевам на прогрес во европерспективата на Македонија

Телеграф - 17.02.2015

Ова го изјави еврокомесарот по средбата со премиерот Никола Груевски Се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата. Понекогаш е подобро да се имаат интерни разговори со цел да се постигне напредок, изјави ...

Средба на Бесими и Хан за приоритетите од Извештајот за Македонија

Локално - 17.02.2015

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања оствари средба со Комесарот за Европска соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан.

БЕСИМИ ДО ХАН: Потребно е пристапниот дијалог да продолжи на високо ниво

Телеграф - 17.02.2015

На средбата фокусот бил ставен на напорите на Владата на Македонија за спроведување на реформите неопходни за успешна реализација на евроинтегративниот процес на нашата земја Интерес и на Европската комисија и на Република Македонија е побрзо ...

Јоханес Хан се сретна и со Али Ахмети

Телеграф - 17.02.2015

Ахмети, како што соопшти партијата, ја поздравил идејата на еврокомесарот Хан за вклучување на Брисел во надминување на ситуацијата во која се наоѓа земјата Во седиштето на Европската унија во Скопје попладнево еврокомесарот за добрососедска ...

Хан се сретна со македонските политичари, “штедеше на зборови” за јавноста

Локално - 17.02.2015

По средбата со претседателот Ѓорге Иванов, како што соопштија од неговиот кабинет, евро комесарот за проширување Јоханес Хан рекол дека може да помогнат за излегување од кризата и дека опозицијата треба да се врати во парламентот и таму да се ...

Хан се сретна со Заев

Телеграф - 17.02.2015

Комесарот по средбата во седиштето на СДСМ, рече дека се бара решение во интерес на земјата, но не сакаше да даде други коментари Еврокомесарот за соседска политика и разговори за проширување, Јоханес Хан, денеска имаше средба со лидерот на СДСМ ...

ЕКСПЕРТИ: ЕУ со јасен став, опозицијата да се врати во Собранието

Телеграф - 17.02.2015

Во соопштението од кабинетот на Иванов по средбата со Хан стои дека комесарот изразил надеж дека Македонија ќе продолжи со реформските процеси и што поскоро да ги почне преговорите за членство во Европската унија Комесарот за соседска политика и ...

Хан во Скопје: Опозицијата да се врати во Парламентот, барам решенија во интерес на вашата земја

Алфа - 17.02.2015

Опозицијата треба да се врати во Парламентот и таму да ги решава проблемите со власта. Ова е пораката која ја донесе еврокомесарот за проширување на Унијата, Јоханес Хан. Опозицијата треба да се врати во Парламентот и таму да ги решава проблемите со ...

Можат ли сестринските партии од ЕП да ги помират власта и опозицијата

Телеграф - 17.02.2015

Од партиите начелно се изјаснија дека го прифаќаат предлогот на Хан -, несогласувањата меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да се решаваат со посредство на пратеници од сестринските партии во Европскиот парламент По половина година бојкот, со посредство од ...

Хан: Барам решение за вашата земја

Алфа - 17.02.2015

Барам решение за да и помогнам на вашата земја, е краткиот коментар на еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан, за средбите кои ги одржа со македонскиот државен и политички врв во Скопје, на неговата прва посета на ...

Хан посакува прогрес за европската перспектива на Македонија

Тера - 17.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во вторникот по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека се надева на значаен прогрес за европската перспектива на земјата, нагласувајќи дека понекогаш е добро да се имаат ...

Брате Хан, бујрум план!

Окно - 17.02.2015

Не знам со каква идеја во Македонија доаѓа братот Хан. Еврокомесарот за проширување, Австриецот Јоханес Хан, во Скопје ќе остане само еден ден. Можеби и тоа, само по себе, говори дека од оваа посета не треба да се очекуваат спектакуларни резултати.

Еврокомесарот за проширување Хан во прва посета на Македонија

Канал5 - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Еврокомесарот Хан во Македонија

Точка - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Хан: Се надевам на значаен прогрес за европерспективата на земјата

Н.Македонија - 17.02.2015

Се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата. Понекогаш е подобро да се имаат интерни разговори со цел да се постигне напредок, изјави еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување ...

Средба Јоханес Хан -Зоран Заев: Разговарале за актуелната политичка ситуација во земјава

Фактор - 17.02.2015

Еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, кој денеска е во официјална посета на Македонија, оствари средби со македонскиот врв, претставници на политичките партии, вицепремиерот Бесими.

Еврокомесарот Хан се сретна со лидерот на ДУИ

Канал5 - 17.02.2015

Во седиштето на Европската унија во Скопје попладнево еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Во фокусот на разговорите биле политичките случувања во државата, случајот ...

Средба на претседателот на СДСМ, Зоран Заев со еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес Хан

Бриф - 17.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката, Радмила Шекеринска, генералниот секретар, Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова, денеска во седиштето на СДСМ се сретна со ...

Бесими-Хан: Интерес и на ЕК и на Македонија е поскоро отворање на преговорите

Н.Македонија - 17.02.2015

Интерес и на Европската комисија и на Република Македонија е поскоро отворање на пристапните преговори и членство на земјата во ЕУ. Во таа насока од ЕК очекуваат Република Македонија да работи кон надминување на предизвиците со кои е соочена и да ја ...

Еврокомесарот за проширување Хан во посета на Македонија

Фама - 17.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, денеска е во посета на Република Македонија, каде ќе има средби со македонскиот државен врв. Во рамките на својата прва посета, најавено е дека Хан ќе има средби со ...

Бесими-Хан: Интерес и на ЕК и на Македонија е поскоро отворање на преговорите

Канал5 - 17.02.2015

Интерес и на Европската комисија и на Република Македонија е поскоро отворање на пристапните преговори и членство на земјата во ЕУ. Во таа насока од ЕК очекуваат Република Македонија да работи кон надминување на предизвиците со кои е соочена и да ја ...

Раководството на СДСМ до Хан: Вистината ќе ја споделиме со граѓаните

+инфо - 17.02.2015

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, истакна дека СДСМ има законска и морална обврска да ја сподели со граѓаните Вистината за Македонија и тоа ќе го стори, во насока и со единствена цел, ...

Еврокомесарот Хан се сретна со лидерот на ДУИ

Н.Македонија - 17.02.2015

Во седиштето на Европската унија во Скопје попладнево еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети Во фокусот на разговорите биле политичките случувања во државата, случајот со ...

Еврокомесарот Хан во посета на Македонија

24Струмица - 17.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, денеска е во посета на Република Македонија, каде ќе има средби со македонскиот државен врв. Во рамките на својата прва посета, најавено е дека Хан ќе има средби со ...

Заев го извести еврокомесарот за проширување на ЕУ за случајот „прислушкување“

А1 On - 17.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката, Радмила Шекеринска, генералниот секретар, Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова, денеска во седиштето на СДСМ се сретна со ...

А1он: Груевски му доцни на Хан веќе половина час

+инфо - 17.02.2015

Премиерот Никола Груевски веќе половина час доцни на средба со комесарот за соседна европска политика и преговори за проширување Јоханес Хан, објави А1он. Работниот ручек беше предвидено да започне во 13.30 часот во резиденцијата на Европската Унија ...

Хан: Имаме надеж за значаен прогрес на Македонија

Канал 77 - 17.02.2015

Актуелната политичка ситуација и загрозените демократски процеси во државата биле тема на разговор, откако Хан се сретна со шефот на државата Ѓорѓе Иванов, вицепремиерот за европски прашања Фатмир Бесими, претседателот на собранието Трајко Вељаноски ...

Еврокомесарот Хан во Македонија

А1 On - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Груевски му доцни половина час на комесарот Јоханес Хан

А1 On - 17.02.2015

Премиерот Никола Груевски веќе половина час доцни на средба со комесарот за соседна европска политика и преговори за проширување Јоханес Хан. Работниот ручек беше предвидено да започне во 13 часот и 30 минути во резиденцијата на Европската Унија во ...

Утрешен Слободен печат: Заев му кажа на Хан дека бомбардирањето ќе продолжи

+инфо - 17.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: - Заев му кажа на еврокомесарот Хан дека бомбардирањето ќе продолжи - Лажните „Анонимуси“ се доказ дека снимките се на власта - Студентите ги „ослободија“ Педагошки и Технички факултет во Битола - ...

Хан во Скопје: Политичката дебата треба да се одвива во парламентот

Канал5 - 17.02.2015

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан е во прва официјална посета на земјава. Хан утринава се сретна со претседателот Иванов и на средбата изрази надеж дека Македонија ќе продолжи со реформските процеси и што поскоро ќе ги ...

Хан допрва ќе ги средува впечатоците од средбите во Скопје

+инфо - 17.02.2015

Се надевам дека до крајот на денот ќе можам да резимирам за досегашниот тек на разговорите. Тука сум за да помогнам, изјави кусо еврокомесарот за проширување на Евроспаката унија, Јоханес Хан по работниот ручек со премиерот Никола Груевски, денеска ...

Хан: Барам решение за доброто на вашата држава

А1 On - 17.02.2015

Јоханес Хан, еврокомесарот за соседска политика и за преговори за проширување на ЕУ, се сретна со лидерот на опозицијата, Зоран Заев. По средбата немаше изјави за новинарите, Хан само кусо кажа дека не може ништо да коментира додека не се сретне и ...

Ќе влијае ли позитивно посетата на еврокомесарот Хан врз политичките случувања во Македонија?

Фактор - 17.02.2015

Во посета на Македонија денеска престојува Еврокомесарот за пристапни преговори и соседска политика, Јоханес Хан кој што оствари средби со претседателот Иванов и вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими, а дополнително ќе се сретне и со ...

Ахмети: Политичкиот дијалог мора да се обнови и да се интензивира

А1 On - 17.02.2015

Лидерот на Демократската Унија за Интеграција денеска во седиштето на ЕУ во Скопје се сретна со комесарот за добрососедска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан. Фокусот на средбата, како што се наведува во соопштението од ДУИ, биле ...

Хан на Ахмети му кажал дека би разговарал со Нимиц за името

+инфо - 17.02.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан на попладневната средба во Скопје на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, му изразил подготвеност да разговара со медијаторот Метју Нимиц во врска за спорот за името со Грција, соопшти ДУИ.

Хан: Се обидуваме да најдеме решение во интерес на земјата, дебатата да се одвива во парламентот

Канал5 - 17.02.2015

По заедничкиот работен ручек во приватната резиденција на Евроамбасадорот Аиво Орав во Скопско Пржино, Премиерот Никола Груевски и Еврокомесарот за соседска политика и разговори за проширување на Европската Унија Јоханес Хан, посебно дадоа изјави во ...

Еврокомесарот Јоханес Хан во Македонија

Република - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Еврокомесарот Хан во Македонија

Сител - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Еврокомесарот Хан во Македонија

Нетпрес - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Еврокомесарот Хан во прва посета на Македонија

МРТ - 17.02.2015

Како што е најавено, Хан кој ќе има средби со претседателот на државата Ѓорге Иванов, со претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, како и со вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими...

Еврокомесарот Хан во Македонија

Press24 - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Груевски го информирал Хан за сите случувања во Македонија

Република - 17.02.2015

- Се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата. Понекогаш е подобро да се имаат интерни разговори со цел да се постигне напредок – изјави еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за ...

Хан: Се надевам на значаен прогрес за европерспективата на земјата

Press24 - 17.02.2015

Се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата. Понекогаш е подобро да се имаат интерни разговори со цел да се постигне напредок. Ова го изјави еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за ...

Хан: Опозицијата да се врати во Собранието

МРТ - 17.02.2015

Тука сум за да помогнам да се најде излез од политичката состојба. Опозицијата да се врати во Парламентот, и таму да се решаваат сите политички прашања- ова е пораката на еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан ...

Хан: Се надевам на значаен прогрес за европерспективата на земјата

Нетпрес - 17.02.2015

Се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата. Понекогаш е подобро да се имаат интерни разговори со цел да се постигне напредок, изјави еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување ...

Бесими- Хан: Заеднички интерес е поскро отворање на преговорите за членство во ЕУ

МРТ - 17.02.2015

Како што соопштува Кабинетот на вицепремиерот Бесими, на средбата фокусот бил ставен на напорите на Владата на Република Македонија во насока на спроведување на реформите кои се нопходни за успешна реализација на евроинтегративниот процес...

Заев на средба со Хан: СДСМ има обврска да ја сподели вистината со граѓаните

Либертас - 17.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката, Радмила Шекеринска, генералниот секретар, Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова, денеска во седиштето на СДСМ се сретнаа со ...

Еврокомесарот Хан се сретна со лидерот на ДУИ

Сител - 17.02.2015

Во седиштето на Европската унија во Скопје попладнево еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Во фокусот на разговорите биле политичките случувања во државата, случајот ...

Груевски на работен ручек со Хан

Press24 - 17.02.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари работен ручек со Јоханес Хан, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија.

Бесими-Хан: Интерес и на ЕК и на Македонија е поскоро отворање на преговорите

Press24 - 17.02.2015

Интерес и на Европската комисија и на Република Македонија е поскоро отворање на пристапните преговори и членство на земјата во ЕУ. Во таа насока од ЕК очекуваат Република Македонија да работи кон надминување на предизвиците со кои е соочена и да ја ...

Утрешен Слободен печат: Заев му кажа на Хан дека бомбардирањето ќе продолжи

Либертас - 17.02.2015

Во најновиот број на Слободен печат читајте: – Заев му кажа на еврокомесарот Хан дека бомбардирањето ќе продолжи – Лажните „Анонимуси“ се доказ дека снимките се на власта – Студентите ги „ослободија“ Педагошки и Технички факултет во Битола – ...

Хан: За нарушена слобода на медиумите требаат докази, не шпекулации

Press24 - 17.02.2015

Позитивното пишување за владата не е доказ за нарушување на слободата на медиумите. Недоволен доказ се и извештаите на разни организации како „Репортери без граници“. Евркомесарот за проширување, Јоханес Хан ова вчера им го соопштил на новинарите од ...

ФОТО: Груевски му задоцни половина час на еврокомесарот Хан

Либертас - 17.02.2015

Премиерот Никола Груевски задоцни половина час на работниот ручек со Јоханес Хан, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој се одржува во резиденцијата на Европската Унија во Скопје.

Заев се сретна со Хан

Република - 17.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката, Радмила Шекеринска, генералниот секретар, Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова, денеска во седиштето на СДСМ се сретна со ...

Хан: За нарушена слобода на медиумите требаат докази, а не шпекулации

Сител - 17.02.2015

Позитивното пишување за владата не е доказ за нарушување на слободата на медиумите. Недоволен доказ се и извештаите на разни организации како репортери без граници. Евркомесарот за проширување, Јоханес Хан ова вчера им го соопштил на новинарите од ...

Хан: Се надевам на значаен прогрес за европерспективата на земјата

Сител - 17.02.2015

Се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата. Понекогаш е подобро да се имаат интерни разговори со цел да се постигне напредок, изјави еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување ...

Јоханес Хан со интерни разговори очекува да постигне напредок во политичката криза

Сител - 17.02.2015

Власта и опозицијата му ги пренесоа ставовите на комесарот за добро соседска политика и прегопвори за проширување. На првата посета на Македонија Јоханес Хан имаше можност да ги слушне позициите и на премиерот и на претседателот и на лидерот на СДСМ ...

Каква порака испрати Хан? Груевски и Ахмети мораа да одат кај него, а Заев го пречека на Бихаќка

Либертас - 17.02.2015

Еден од најинтересните детали во врска со првата посета на еврокомесарот Јоханес Хан на Македонија е во локациите за средба со претставниците на власта и на опозицијата. И премиерот Никола Груевски, и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, мораа да одат на ...

Еврокомесарот Јоханес Хан бара разрешница на политичката ситуација во Македонија

еМагазин - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Хан се сретна и со Заев

еМагазин - 17.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и разговори за проширување Јоханес Хан денеска имаше средба со лидерот на СДСМ Зоран Заев и неговите соработници, на која, како што соопшти партијата, било разговарано за актуелната политичка ситуација и за ...

Еве што му кажа Заев на еврокомесарот за проширување на ЕУ Јоханес Хан

Sky - 17.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката, Радмила Шекеринска, генералниот секретар, Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова, денеска во седиштето на СДСМ се сретна со ...

Јоханес Хан во посета на Македонија

Sky - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, денеска e во посета на Република Македонија. Според она што е до сега најавено, Хан ќе има средби со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, со претседателот на ...

За што разговараа Ахмети и Еврокомесарот Јоханес Хан

Sky - 17.02.2015

Денес во седиштето на Европската Унија во Скопје, Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, се сретна со еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан.

Ханс дојде во Македонија со празни раце

еМагазин - 17.02.2015

Еврокомесарот Јоханес Хан не донесе денеска конкретен предлог за решавање на кризата во Македонија, туку низ разговорите со македонските функционери ги испитуваше можностите како да се дојде до тоа, оценува Утрински весник.

Што ќе разговараат Заев и Хан во 12 и 30 часот?

Sky - 17.02.2015

Денеска, во 12.30 часот, во седиштето на СДСМ, претседателот Зоран Заев ќе се сретне со еврокомесарот за проширување на ЕУ, Јоханес ...

Еврокомесарот Хан во Македонија

Кирилица - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Еврокомесарот Хан во Македонија

Денешен - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Еврокомесарот Хан денеска во Скопје

Вечер - 17.02.2015

Непосредно пред посетата Хан порача дека доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот парламент дека исто како и во ...

Еврокомесарот Хан во Македонија

Курир - 17.02.2015

Комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на ЕУ Јоханес Хан денеска ќе престојува во посета на Република Македонија во рамки на која ќе има средби со македонскиот државен врв.

Премиерот Груевски го информирал Хан за сите случувања

Вечер - 17.02.2015

Ова беше добра можност во еден подолг разговор да го информирам комесарот за сите случувања, за сите наши чекори што ги правиме за различни сектори - во економијата, во сите други сектори и да слушнам како тие гледаат на тоа и што очекуваат од нас.

Хан: Се надевам на значаен прогрес за европерспективата на земјата

Курир - 17.02.2015

Се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата. Понекогаш е подобро да се имаат интерни разговори со цел да се постигне напредок. Ова го изјави еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за ...

Хан посакува прогрес за европската перспектива на Македонија

Fox.mk - 17.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека се надева на значаен прогрес за европската перспектива на земјата, нагласувајќи дека понекогаш е добро да се имаат интерни ...

Хан: Се надевам на значаен прогрес за европерспективата на земјата

Денешен - 17.02.2015

Се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата. Понекогаш е подобро да се имаат интерни разговори со цел да се постигне напредок, изјави еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување ...

Хан посакува прогрес за европската перспектива на Македонија

Макфакс - 17.02.2015

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во вторникот по средбата со премиерот Никола Груевски изјави дека се надева на значаен прогрес за европската перспектива на земјата, нагласувајќи дека понекогаш е добро да се имаат ...

Интерес и на ЕК и на Македонија е поскоро отворање на преговорите

Вечер - 17.02.2015

Интерес и на Европската комисија и на Република Македонија е поскоро отворање на пристапните преговори и членство на земјата во ЕУ. Во таа насока од ЕК очекуваат Република Македонија да работи кон надминување на предизвиците со кои е соочена и да ја ...

Бесими- Хан: Интерес и на ЕК и на Македонија е поскоро отворање на преговорите

Курир - 17.02.2015

Интерес и на Европската комисија и на Република Македонија е поскоро отворање на пристапните преговори и членство на земјата во ЕУ. Во таа насока од ЕК очекуваат Република Македонија да работи кон надминување на предизвиците со кои е соочена и да ја ...

Раководството на СДСМ се сретна со еврокомесарот Хан

Макфакс - 17.02.2015

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката Радмила Шекеринска, генералниот секретар Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања Лидија Димова, во вторникот остварија средба со еврокомесарот за ...

Груевски денес на ручек со Хан

Вечер - 17.02.2015

Настанот ќе се одржи во резиденцијата на Европската Унија Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари работен ручек со Јоханес Хан, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на ...

Еврокомесарот Јоханес Хан во посета на Македонија

Fox.mk - 17.02.2015

Еврокомесарот за пристапни преговори и соседска политика, Јоханес Хан престојува во посета на Македонија, за време на која ќе оствари повеќе средби со државниот врв и претставниците на опозициските партии, граѓанското општество и бизнис заедницата.

Политичкиот дијалог мора да се обнови

Вечер - 17.02.2015

Во седиштето на Европската унија во Скопје попладнево еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување Јоханес Хан се сретна со лидерот на ДУИ Али Ахмети. Во фокусот на разговорите биле политичките случувања во државата, случајот ...

Груевски на работен ручек со Јоханес Хан

Курир - 17.02.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари работен ручек со Јоханес Хан, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија.

Еврокомесарот Јоханес Хан во посета на Македонија

Макфакс - 13.10.2016

Еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан во петок престојува во еднодневна посета на Македонија, за време на која ќе оствари повеќе средби со политичките лидери, како и со претставниците на граѓанското општество и ...

Бесими – Хан: ЕК очекува Македонија да продолжи со реформската агенда

Макфакс - 17.02.2015

Вицепремиерот за евроинтеграции Фатмир Бесими во вторникот оствари средба со еврокомесарот за соседска политика и пристапни преговори Јоханес Хан, при што двајцата дискутираа за напорите на Владата на Република Македонија во насока на спроведување ...

Ахмети ја поздрави идејата на Хан за вклучување на Брисел во процесите

Макфакс - 17.02.2015

Претседателот Демократска унија за интеграција (ДУИ), Али Ахмети ја поздрави идејата на еврокомесарот за соседска политика и преговори за проширување на ЕУ, Јоханес Хан, Брисел директно да се вклучи во процесите во земјата, соопштија од најголемата ...

Заев на средба со Хан

Пулс24 - 17.02.2015

Заев денес се сретна со Хан. Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателката, Радмила Шекеринска, генералниот секретар, Оливер Спасовски и претседателката на Комисијата за европски прашања, Лидија Димова, денеска во ...

Груевски на работна средба со Хан

Пулс24 - 17.02.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари работен ручек со Јоханес Хан, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија.

Хан: Се надевам на значаен прогрес за европерспективата на земјата

Lider - 17.02.2015

Се надевам дека на крај ќе постигнеме значаен прогрес за европската перспектива на земјата. Понекогаш е подобро да се имаат интерни разговори со цел да се постигне напредок, изјави еврокомесарот за добрососедска политика и преговори за проширување ...

Бесими-Хан: Интерес и на ЕК и на Македонија е поскоро отворање на преговорите

Lider - 17.02.2015

Интерес и на Европската комисија и на Република Македонија е поскоро отворање на пристапните преговори и членство на земјата во ЕУ. Во таа насока од ЕК очекуваат Република Македонија да работи кон надминување на предизвиците со кои е соочена и да ја ...

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во посета на Македонија

Lider - 17.02.2015

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања д-р Фатмир Бесими денеска ќе оствари средба со Комесарот за Европска соседска политика и преговори за проширување, Јоханес Хан.

Хан и ЕП ќе помагаат да се реши политичката ситуација во Македонија

24 Вести - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан во Скопје доаѓа со предлог за решавање на политичката криза

24 Вести - 16.02.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, вечерва слетува во Скопје, каде утре на одвоени средби со државно-политички врв ќе разговара за неговата идеја за надминување на актуелната политичка криза.

ОБНОВЕНО: Хан во Скопје доаѓа со предлог европратеници да ја решаваат кризата

Нова ТВ - 16.02.2015

Комесарот за проширување Јоханес Хан утре во Скопје на одвоени средби со премиерот Груевски и лидерот на СДСМ ќе разговара за неговата идеја во решавање на актуелната политичка криза да се влучат европратеници од двете најголеми политички групации ...

Пендаровски: Нема решение на оваа криза без посредиштво на меѓународни фактори

Нова ТВ - 16.02.2015

Медијацијата на меѓународните фактори е неопходна за да се надмине актуелната криза, изјави Стево Пендаровки во ТВ емисијата 360. Случувањата во парламентот на 24 декември беше минијатура во споредба со недемократските практики на власта што ќе ги ...

Хан ќе помага во решавање на политичката ситуација во Македонија

Утрински - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан во Скопје со повик опозицијата да се врати во парламентот

Р.С.Европа - 16.02.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан кој утре во Скопје ќе се сретне со македонските политичари денеска во Брисел нагласи дека добил препораки да не доаѓа во земјава во ваква ситуација но дека одлучил да го направи спротивното.

Еврокомесарот Јоханес Хан вечерва доаѓа за да ја реши политичката криза во Македонја

Фокус - 16.02.2015

Јоханес Хан ќе се обиде да ја реши политичката криза Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, вечерва доаѓа во Македонија со цел решавање на политичката криза. Ова ќе биде прва официјална посета на Хан, во којашто ќе се обиде да ја смири ...

Еврокомесарот Хан утре ќе ја смирува ситуацијата во Скопје

МКД - 16.02.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата. Хан ќе ја пренесе и пораката од најголемите политички партии во Европскиот парламент како и ...

Позициите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ за дијалог исти

Дневник - 16.02.2015

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан веројатно утре пристигнува во земјава во прв обид да влијае на одмрзнување на политичкиот дијалог меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Посетата се најавува константно во изминатиот период, односно веднаш штом Хан ја ...

Хан и ЕП ќе помогнат да се реши политичката ситуација во Македонија

Алфа - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан ќе помага да се реши политичката ситуација во Македонија

Телеграф - 16.02.2015

Според еврокомесарот, Комисијата се обидела активно да го реши проблемот во Македонија, но дека мора да се обезбеди од одговорните да ги почитуваат принципите на владеење на правото Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека ...

Брате Хан, бујрум план!

+инфо - 16.02.2015

Не знам со каква идеја во Македонија доаѓа братот Хан. Еврокомесарот за проширување, австријанецот Јоханес Хан, во Скопје ќе остане само еден ден. Можеби и тоа, само по себе, говори дека од оваа посета не треба да се очекуваат спектакуларни ...

Со какви пораки Јоханес Хан ќе дојде во Македонија

Канал5 - 16.02.2015

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан доцна вечерва пристигнува во Македонија. Високиот претставник на Европската комисија утре ќе има средби со македонскиот државен врв и со лидерите на поголемите политички партии во ...

Хан и ЕП ќе помогнат да се реши политичката ситуација во Македонија

Н.Македонија - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан доаѓа да помогне да се реши политичката ситуација во Македонија

Канал5 - 16.02.2015

Важно е да бидам таму да дискустирам со политичките лидери за ситуацијата, истакна Хан за вечерашната посета на Скопје, каде утре ќе се сретне со сите засегнати страни. Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва ...

Хан најави оти доаѓа во Скопје да разговара за прислушувањето

+инфо - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Јоханес Хан утре во официјална посета на Македонија

МРТ - 16.02.2015

Еврокомесарот со државниот врв треба да разговара и за акцискиот план на владата за членство во Европската унија... Во прва официјална посета на земјава, утре пристигнува Јоханес Хан, еврокомесарот за соседство и проширување.

Еврокомесарот Хан: Доаѓам во Македонија за да го вратам СДСМ во Собранието

Press24 - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан и ЕП ќе помогнат да се реши политичката ситуација во Македонија

Република - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан и ЕП ќе се обидат да ја вратат опозицијата во Собрание

Нетпрес - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија, со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан доаѓа во Македонија, ќе се обиде да ја реши политичката криза

Либертас - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан и ЕП ќе помогнат да се реши политичката ситуација во Македонија

Сител - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан од опозицијата ќе бара да се врати во Парламентот

Вечер - 16.02.2015

Во прва официјална посета на земјава, утре пристигнува Јоханес Хан, еврокомесарот за соседство и проширување. Хан веќе побара од опозицијата да се врати во парламентот, и таму да се решаваат политичките прашања.

Хан и ЕП ќе помогнат да се реши политичката ситуација во Македонија

Курир - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија, со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан: Доаѓам во Скопје да ја вратам опозицијата во Парламентот

Вечер - 16.02.2015

Вечерва одлучив да да ја посетам земјата и покрај тоа што некои ми велеа дека треба да ја одложам посетата. Напротив, важно е да бидам таму да дискустирам со политичките лидери за ситуацијата, истакна на почетокот Хан за вечерашната посета на ...

ЕП ќе помогнe да се реши политичката ситуација во Македонија

Пулс24 - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија, со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...

Хан и ЕП ќе помогнат да се реши политичката ситуација во Македонија

Lider - 16.02.2015

Еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, порача дека вечерва доаѓа во прва официјална посета на Република Македонија со цел да се реши политичката ситуација во земјата, но и со ветување од најголемите политички партии во Европскиот ...