TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Нови протести на Таксим

Канал5 - 23.06.2013

Неколку илјади лица се собраа вчера повторно на нови антивладини протести на плоштадот Таксим во Истанбул. Демонстрантите, кои го изразуваа своето незадовоство од Владата на премиерот Реџеп Тајип ...

Турската полиција ги растури протестите на Таксим

24 Вести - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

Полицијата со водени топови на Таксим, демонстрантите со цвеќе

Телма - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

Гумени куршуми за црвените каранфили на Таксим

Вест - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

Повторно водени топови против демонстрантите на Таксим

Канал5 - 23.06.2013

По еднонеделен мир, синоќа на плоштадот Таксим во Истанбул повторно се судрија демонстрантите и полицијата. Неколкуте илјади демонстранти, извикувајќи слогани против премиерот Реџеп Таип Ердоган и ...

Турската полиција пак ги растури протестите на Таксим

Утрински - 23.06.2013

Турската полиција употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа во саботата навечер на нови протести на истанбулскиот плоштад ...

Турската полиција ги растури протестите на Таксим

Сител - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

Турската полиција ги растури протестите на Таксим

А1 On - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

Полицијата ги растури протестите во Истанбул

Р.С.Европа - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

Турската полиција ги растури протестите на Таксим

Алфа - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

Со црвени каранфили против турската полиција

Нова ТВ - 23.06.2013

Неколку илјади лица синоќа повторно се собраа на плоштадот Таксим, каде полицијата употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на демонстрантите.

Турската полиција употреби водени топови, а демонстрантите фрлаа каранфили

Нетпрес - 23.06.2013

Турската полиција денес употреби водени топови за да растера неколку илјада луѓе кои се собраа на истанбулскиот плоштад Таксим за да им одадат почит на настраданите во текот на анти-владините ...

ВИДЕО: Гумени куршуми и водени топови за демонстрантите на Таксим

Економски - 23.06.2013

Со водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, полицијата сношти ги избрка демонстрантите на истанбулскиот плоштад Таксим.

Турција: Полицијата ги растури протестите на Таксим

Курир - 23.06.2013

Со помош на водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим, турската полиција успеа да ...

Повторно анти владини протести во Турција

Sky - 23.06.2013

Вчера продолжија протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, каде што се собраа неколку илјади лица. Во знак на незадоволство од Владата, демонстрантите носеа трансапренто „Таксим е насекаде“ и ...

Турската полиција ги растури протестите на Таксим

Денешен - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

(ФОТО) Поддршка од Женева за демонстрантите на Таксим

Либертас - 23.06.2013

Со знамиња со ликот на Кемал Ататурк, граѓани на Женева вчера попладне се собраа кај споменикот Скршена столица, кај Палатата на нациите, да искажат поддршка за демонстрантите кои протестираат во ...

Протестите во Таксим и Анкара насилно ги растури турската полиција

Локално - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

Турција: Полицијата со водени топови ги растури демонстрантите на Таксим

Бриф - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

Продолжуваат апсењата и затварањата во Турција

Локално - 23.06.2013

И денес во Турција по невидените антивладини демонстрации, кои ја тресат земјата три недели, продолжуваат апсењата и обвиненијата против участниците во протестите, пренесува АФП.

Полицијата ги растури протестите на Таксим

Н.Македонија - 23.06.2013

Турската полиција синоќа употреби водени топови, солзавец, гумени куршуми и палки за растурање на неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим Додека ...

Нови протести на Таксим

24 Вести - 22.06.2013

Неколку илјади лица се собраа денеска повторно на нови антивладини протести на плоштадот Таксим во Истанбул. Демонстрантите, кои го изразуваа своето незадовоство од Владата на премиерот Реџеп Тајип ...

Турција бара „странски врски“ во антивладините протести

24 Вести - 22.06.2013

По наредба на турската Влада, Националната разузнавачка организација на Турција (МИТ) започнала истрага за откривање на „странски врски“ во тринеделните антивладини протести во земјата, објави ...

Се зголемува бројот на обвиненија против протестантите во Турција

Нетпрес - 22.06.2013

Во Турција продолжува покренувањето обвиненија по анти-владините протести кои во изминатите три недели ја потресоа земјата. Денес во Анкара е одреден притвор на уште 22 осомничени.

Нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим

Сител - 22.06.2013

Неколку илјади лица се собраа денеска повторно на нови антивладини протести на плоштадот Таксим во Истанбул. Демонстрантите, кои го изразуваа своето незадовоство од Владата на премиерот Реџеп Тајип ...

Полицијата со водени топови ги растера демонстрантите во Истанбул

Макфакс - 22.06.2013

Турската полиција употребила водени топови за да ги растера илјадниците демонстранти коишто во саботата се вратија на плоштадот Таксим во Истанбул по неколкудневното затишје од тринеделните ...

Турција бара „странски врски“ во антивладините протести

Сител - 22.06.2013

По наредба на турската Влада, Националната разузнавачка организација на Турција (МИТ) започнала истрага за откривање на „странски врски“ во тринеделните антивладини протести во земјата, објави ...

Турција бара „странски врски“ во антивладините протести

А1 On - 22.06.2013

По наредба на турската Влада, Националната разузнавачка организација на Турција (МИТ) започнала истрага за откривање на „странски врски“ во тринеделните антивладини протести во земјата, објави ...

Молкот не помoгна, нови протести на плоштадот Таксим

Фактор - 22.06.2013

Неколку илјади лица денеска повторно се собраа на нови антивладини протести на плоштадот Таксим во Истанбул. Демонстрантите, кои го изразуваа своето незадовоство од Владата на премиерот Реџеп Тајип ...

Се зголемува бројот на обвиненија против протестантите во Турција

Точка - 22.06.2013

Во Турција продолжува покренувањето обвиненија по анти-владините протести кои во изминатите три недели ја потресоа земјата. Денес во Анкара е одреден притвор на уште 22 осомничени.

Повторно протести на Таксим

Sky - 22.06.2013

Нови антивладини протести на плоштадот Таксим во Истанбул. Неколку илјади демонстранти денес повторно се собраа на плоштадот и го изразија своето незадовоство од Владата на премиерот Реџеп Тајип ...

Нови антивладини протести на Таксим и во Софија

Локално - 22.06.2013

Повеќе илјади лица се собраа денеска повторно на нови антивладини протести на плоштадот Таксим во Истанбул, а истиот повод е собирот и на неколку илјади демонстранти пред зградата на Владата на ...

Нови антивладини протести на Таксим и во Софија

Либертас - 22.06.2013

Повеќе илјади лица се собраа денеска повторно на нови антивладини протести на плоштадот Таксим во Истанбул, а истиот повод е собирот и на неколку илјади демонстранти пред зградата на Владата на ...

Илјадници луѓе повторно на Таксим, полицијата со насилство врз демонстрантите

Точка - 22.06.2013

Турската полиција денес употребила водени топови за да ги растера неколкуте илјадници луѓе кои што се насобрале на истанбулскиот плоштад Таксим.

Демонстрантите со каранафили им возвраија на гумените куршуми на полицајците во Турција

Фактор - 22.06.2013

Со водени топови, солзавец, гумени куршуми Турската полиција синоќа ги растера неколкуте илјади демонстранти, кои се собраа на нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим.

Турција бара „странски врски“ во антивладините протести

Н.Македонија - 22.06.2013

По наредба на турската Влада, Националната разузнавачка организација на Турција (МИТ) започнала истрага за откривање на „странски врски“ во тринеделните антивладини протести во земјата, објави ...

Нови протести на истанбулскиот плоштад Таксим

Н.Македонија - 22.06.2013

Неколку илјади лица повторно се собраа на нови антивладини протести на плоштадот Таксим во Истанбул Демонстрантите, кои го изразуваа своето незадовоство од Владата на премиерот Реџеп Тајип Ердоган, ...

Контра-протест на стоечките протести на плоштадот Таксим

Алсат-М - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Контра - стоечки протест на Таксим

Телма - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Хотелите во Истанбул загубиле 54 милиони евра поради протестите за паркот Гези

24 Вести - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Контра-протест на стоечките протести на плоштадот Таксим

24 Вести - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Уапсени уште 13 лица во Турција

Макфакс - 20.06.2013

Полицијата во Турција уапси во четвртокот 13 демонстранти за кои постои сомнение дека учествувале во насилствата во текот на протестите кои веќе три седмици траат во оваа земја, објави турската ...

ВИДЕО: Чевли во спомен на жртвите од демонстрациите во Турција

Курир - 20.06.2013

На плоштадот Галата во Истанбул, кој што се наоѓа на само еден километар од плоштадот Таксим, група луѓе се собра за да остави повеќе пара чевли, споменици за оние што настрадаа за време на ...

Протестите во Турција не стивнуваат, уапсени 30 демонстранти во Измир

Макфакс - 20.06.2013

Турската полиција уапси 30 учесници во демонстрациите, кои беа организирани во градот Измир, во знак на поддршка кон започнатите протести во Истанбул.

Хотелите во Истанбул загубиле 54 милиони евра поради протестите за паркот Гези

Кирилица - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Контра-протест на стоечките протести на плоштадот Таксим

МРТ - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Хотелите во Истанбул загубиле 54 милиони евра поради протестите

МРТ - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Протестите во Турција не стивнуваат, уапсени 30 демонстранти во Измир

Кајгана - 20.06.2013

Турската полиција уапси 30 учесници во демонстрациите, кои беа организирани во градот Измир, во знак на поддршка кон започнатите протести во Истанбул.

Турски контра протести - „човек стои против човекот што стои“

Р.С.Европа - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Контра протести во Истанбул

Курир - 20.06.2013

Пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп Тајип Ердоган синоќа застанаа десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот ...

Контра-протест на стоечките протести на плоштадот Таксим

Сител - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Контра-протест на стоечките протести на плоштадот Таксим

А1 On - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Хотелите во Истанбул загубиле 54 милиони евра поради протестите за паркот Гези

Сител - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Хотелите во Истанбул загубиле 54 милиони евра поради протестите за паркот Гези

А1 On - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Само хотелиерите изгубиле 54 милиони евра од протестите во Истанбул

Капитал - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Контра-протест на стоечките протести на „Таксим“

+инфо - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот „Таксим“ во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Уапсени уште 13 лица во Турција

Кајгана - 20.06.2013

Полицијата во Турција уапси 13 демонстранти за кои постои сомнение дека учествувале во насилствата во текот на протестите кои веќе три седмици траат во оваа земја, објави турската државна агенција ...

Шаторите во Гези биле намерно запалени од полицијата

Нетпрес - 20.06.2013

Шаторите на демонстрантите во паркот Гези на плоштадот Таксим во Истанбул биле намерно запалени на 29 мај во раните утрински часови од вработените полицајци во општината.

Хотелите во Истанбул загубиле 54 милиони евра поради протестите

Press24 - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Контра-протест на протестите на плоштадот Таксим

Денешен - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Контра-протест на стоечките протести на плоштадот Таксим

Бриф - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

54 милиони евра загуба поради протестите за Гези

Република - 20.06.2013

Истанбулските хотелиери пресметаа дека протестит на Таксим ги чини 54 милиони евра. За две недели биле откажани нд 140 илјади резервации, а хотелите работеле ссо 30 процнтен капацитет.

Шаторите во Гези биле намерно запалени од полицијата

Точка - 20.06.2013

Шаторите на демонстрантите во паркот Гези на плоштадот Таксим во Истанбул биле намерно запалени на 29 мај во раните утрински часови од вработените полицајци во општината.

Контра-протест во Турција

Sky - 20.06.2013

Синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот „Таксим“ застанаа десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“.

(ФOTO) Двоен молковен протест во Истанбул

Локално - 20.06.2013

Демонстрантите против турскиот премиер Реџеп Ердоган и неговите поддржувачи се сретнаа едни против други во невиден молковен "дуел" на плоштадот "Таксим" во Истанбул.

Во Турција контра протести „Човек стои против човекот што стои“

Фактор - 20.06.2013

Oблечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“ десетина лица застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Хотелите во Истанбул со загуби од 54 млн евра поради протестите за паркот Гези

Либертас - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Булент Аранч се предомислил за поднесувањето оставка

Бриф - 20.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч денеска демантираше дека се обидел да поднесе оставка од Владата и од Партијата на правдата и развојот.

Туристички колапс:Истанбулските хотелиери со загуба 54 мил.евра

Локално - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Хотелите во Истанбул загубиле 54 милиони евра поради протестите за паркот Гези

Денешен - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Подржувачите на Ердоган со контра протест против демонстрациите

Локално - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Турците се поделија во протести и контра протести со стоење

Н.Македонија - 20.06.2013

Десетина лица облечени во маици со натпис „човек стои против човекот што стои“, застанаа синоќа пред стоечките демонстранти на плоштадот Таксим во знак на јавна поддршка на турската Влада на Реџеп ...

Хотелите во Истанбул загубиле 54 милиони евра поради протестите за паркот Гези

Lider - 20.06.2013

Немирите на плоштадот Таксим во Истанбул и протестните акции во паркот Гези нанеле големи загуби на туризмот, што според извештајот на Сојузот на хотелиери, менаџери и инвеститори во туризмот ...

Нем протест против Ердоган

Утрински - 19.06.2013

Во Турција се' повеќе луѓе се приклучуваат на протестот со молчење Анкара - Илјадници демонстранти низ Турција им се приклучија на „протестите со стоење“ против владата, кои почнаа во понеделникот.

Вицепремиерот Аранч не е против стоечките протести

Телма - 19.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч ја одобри новата форма на отпор во Турција - стоечките протести, кои во последните денови се одржуваат во различни турски градови.

„Стоечките протести“ во Турција стануваат се помасовни

Утрински - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против владата, кои започнаа во понеделникот.

Булент Аринч ги поддржа стоечките протести во Турција

24 Вести - 19.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аринч ја одобри новата форма на отпор во Турција - стоечките протести, кои во последните денови се одржуваат во различни турски градови.

Во Турција се шират „стоечките“ демонстрации

Телма - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Илјадници демонстранти во Турција учествуваат во стоечките антивладини протести

24 Вести - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Илјадници демонстранти на стоечки протести во Турција

Алсат-М - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Полицијата го затвори паркот Гези и забрани собирања на Таксим

Канал5 - 19.06.2013

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган синоќа прогласи победа над демонстрантите, откако полицијата уапси десетина, и го расчисти паркот Гези.

Тивок, но силен отпор против Ердоган

Deutsche Welle - 19.06.2013

Во Турција се‘ повеќе луѓе се приклучуваат на протестот против исламско-конзервативната влада на премиерот Реџеп Таип Ердоган на нов начин - со молчење. Полицијата е воздржана - засега.

Булент Аранч со одобрување за стоечките протести во Турција

МРТ - 19.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч ја одобри новата форма на отпор во Турција - стоечките протести, кои во последните денови се одржуваат во различни турски градови.

Илјадници демонстранти во Турција учествуваат во стоечките антивладини протести

А1 On - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Моќта на тишината: Илјадници Турци дел од стоечките антивладини протести

Press24 - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот, а се работи за демонстранти од Истанбул, Анкара, Измир, Анталија, Ескишехир ...

Илјадници Турци протестираат со мирно стоење

Курир - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Турција: Нов вид протести- со молчење

Нова ТВ - 19.06.2013

Во Турција се креира нов вид на протест против владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган - со молчење, додека полицијата барем засега не презема ништо, иако завчера уапси еден човек, инаку кореограф, ...

Илјадници демонстранти во Турција учествуваат во стоечките антивладини протести

Алфа - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Илјадници демонстранти во Турција учествуваат во стоечките протести

МРТ - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Турскиот вицепремиер ја одобри новата форма на отпор

Press24 - 19.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч ја одобри новата форма на отпор во Турција, моќта на тишината. - Протестот на стотици луѓе, кои со часови стојат неподвижно низ улиците и плоштадите, е мирен и „убав ...

Булент Аранч со одобрување за стоечките протести во Турција

Сител - 19.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч ја одобри новата форма на отпор во Турција - стоечките протести, кои во последните денови се одржуваат во различни турски градови.

Стоечки антивладини протести во Турција

+инфо - 19.06.2013

Илјадници демонстранти низ Турција им се приклучија на стоечките протести против Владата, кои почнаа во понеделникот. Демонстранти во Истанбул, Анкара, Измир, Анталија, Ескишехир и во многу други ...

Булент Аранч со одобрување за стоечките протести во Турција

А1 On - 19.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч ја одобри новата форма на отпор во Турција – стоечките протести, кои во последните денови се одржуваат во различни турски градови.

Илајдници граѓани ги продолжуват стоечките протести во Турција

Локално - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Синоќа еден, денес илјадници Турци мирно протестираат

Денешен - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Илјадници демонстранти учествуваат во стоечките протести во Турција

Либертас - 19.06.2013

Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против владата, кои започнаа во понеделникот.

Со молк демонстрантите ќе се борат во Турција

Фактор - 19.06.2013

Илјадници демонстранти од Истанбул, Анкара, Измир, Анталија, Ескишехир и многу други градови во Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Турската влада се закани со војска на улиците

Н.Македонија - 19.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аринч предупреди дека може да биде повикана војската на помош за смирување на масовните протести кои изминатите недели ја потресуваат Турција И покрај масовните протести, ...

Илјадници демонстранти во стоечките антивладини протести

Идивиди - 19.06.2013

Анкара, 19 јуни 2013 (МИА) - Илјадници демонстранти ширум Турција им се приклучија на „стоечките протести“ против Владата, кои започнаа во понеделникот.

Нова форма на протестите во Истанбул

Канал5 - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесуваат странските агенции.

Нова форма на протести во Истанбул

Алсат-М - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

„Стоечки“ протест во Истанбул

24 Вести - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

„Немите протести“ се шират во Турција

Канал5 - 18.06.2013

Со молк против полициската бруталност и забраната за протестирање во Турција. 34-годишен уметник, застана на Таксим и осум часа стоеше без да се помрдне.

Судирите не запираат, но на Таксим се протестира и на нов начин

Телма - 18.06.2013

Продолжуваат судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Анкара и Истанбул. Во главниот град на државата, полицајците со водени топови и гумени куршуми ги растерераа демонстрантите, а повеќе лица ...

ФОТО: Моќта на тишината - ова е новиот начин на отпор во Турција

Press24 - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

Повторно немирна ноќ во Турција: „Насекаде е Таксим, насекаде е отпорот“

А1 On - 18.06.2013

Демонстранти со барикади го блокираа движењето по булеварот „Кенеди“ во главниот град Анкара и полицијата ја гаѓаа со камења и шишиња, при што органите на редот употребија солзавец и водени топови, ...

Турската полиција приведува демонстранти

Р.С.Европа - 18.06.2013

Полицијата во Истанбул и Анкара привела најмалку 25 луѓе поради сомневање дека биле вмешани во судири во текот на антивладините протести што над две недели ја потресуваат Турција.

Нови апсења на протестанти во Турција

Inpress - 18.06.2013

Анкара, 18. јуни 2013 (ИНПРЕС) Турската полиција рано утринава извршила десетици апсења на членови на екстремната левица поради протестите против владата, кои ја потресоа земјата од крајот на мај.

Десетици уапсени при рации на турската полиција во приватни домови

МКД - 18.06.2013

Турската полиција спроведува рации кај левичарски групи во Истанбул и Анкара, извршувајќи десетици апсења. Немирите што ја зафатија земјата повеќе од две недели не покажуваат знаци на смирување, а ...

ФОТО: Неподвижно стоење – нова форма на протести во Истанбул

Економски - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

Нова форма на протести во Истанбул

+инфо - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот „Таксим“ во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесe БТА .

Нова форма на протести во Истанбул

А1 On - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест.

Нов начин на протестирање во Истанбул

Таратур - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест.

Демонстрации во Анкара и во повеќе градови во Турција

Курир - 18.06.2013

Демонстранти со барикади го блокираа движењето по булеварот „Кенеди“ во главниот град Анкара и полицијата ја гаѓаа со камења и шишиња, при што органите на редот употребија солзавец и водени топови, ...

Нова форма на протести во Истанбул

МРТ - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

Повторно немирна ноќ во Турција, демонстрации во Анкара и повеќе градови

МРТ - 18.06.2013

Демонстранти со барикади го блокираа движењето по булеварот „Кенеди“ во главниот град Анкара и полицијата ја гаѓаа со камења и шишиња, при што органите на редот употребија солзавец и водени топови, ...

Продолжуваат протестите во Турција

+инфо - 18.06.2013

Демонстранти со барикади го блокираа движењето по булеварот „Кенеди“ во главниот град Анкара и полицијата ја гаѓаа со камења и шишиња, при што органите на редот употребија солзавец и водени топови, ...

Нова форма на протести во Истанбул

Алфа - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

ФОТО: Необична форма на протест во Истанбул

Курир - 18.06.2013

Необична форма на протест се одржа синоќа на плоштадот Таксим во Истанбул, пренесува БТА. Имено, по забраните од полицијата на плоштадот да се одржуваат протести, синоќа момче со бела кошула и црна ...

Нова форма на протести во Истанбул

Сител - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

Демонстрантите ја менуваат тактиката - навистина необична форма на протест на Таксим

Press24 - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

ФОТО: Нова форма на протест во Турција

Нетпрес - 18.06.2013

Нова форма на мирен протест се појави во Турција, откако властите ги растераа демонстрантите од плоштадот Таксим во саботата и забранија нови собири, јавува АФП.

Згаснуваат протестите во Турција

Нетпрес - 18.06.2013

Во понеделникот стотици турски работници и левичарски организации излегоа на улиците на Истанбул во знак на поддршка на демонстрантите од паркот Гези.

Давутоглу - Протестите се насочени кон уништување на иднината на Турција

Inpress - 18.06.2013

Истанбул, 18. јуни 2013 (ИНПРЕС) Главната цел на демонстрантите во паркот Гези и плоштадот Таксим е да ја уништат иднината на турскиот народ, изјави Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет ...

Големи полициски операции спроведени во Истанбул и Анкара

Нетпрес - 18.06.2013

Турската полиција изврши масовни операции во текот на изминатата ноќ и рано утринава во Истанбул и во Анкара, објави новинската агенција ДХА.

Протестите во Турција го менуваат обликот

Либертас - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

Големи полициски операции спроведени во Истанбул и Анкара

Точка - 18.06.2013

Турската полиција изврши масовни операции во текот на изминатата ноќ и рано утринава во Истанбул и во Анкара, објави новинската агенција ДХА.

Нова форма на протест во Турција

Точка - 18.06.2013

Нова форма на мирен протест се појави во Турција, откако властите ги растераа демонстрантите од плоштадот Таксим во саботата и забранија нови собири, јавува АФП.

Турција: Нов вид протести - со молчење

Sky - 18.06.2013

Демонстрантите во Турција по повеќедневните насилни судири со полицијата и забраната за собирање, преминаа на нов облик на протест - мирно стојат и молчат.

ФОТО: Нова форма на протести во Истанбул

Бриф - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

Фото: Момче со бела кошула и црна чанта неколку часа стоеше на плоштадот „Таксим“

Денешен - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

Згаснуваат протестите во Турција

Точка - 18.06.2013

Во понеделникот стотици турски работници и левичарски организации излегоа на улиците на Истанбул во знак на поддршка на демонстрантите од паркот Гези.

Нов начин на протести во Истанбул

Локално - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА .

Турската влада остро против штрајкот на синдикатите

Н.Македонија - 18.06.2013

Турскиот министер за внатрешни работи, Муамер Гулер, изјави дека штрајкот на пет турски синдикати не е законски и ги повика работниците да не учествуваат во него Гулер истакна дека има напори луѓето ...

Најнов вид протести во Турција

Н.Македонија - 18.06.2013

Демонстрантите во Турција по повеќе дневните насилни судири со полицијата и забраната за собирање пребегнаа кон нов вид на протести- стојат мирно и молчат Со овој вид протест прв започна турскиот ...

На Таксим протест со молк и во бела кошула

Н.Македонија - 18.06.2013

Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

Нова форма на протести во Истанбул

Идивиди - 18.06.2013

Истанбул, 18 јуни 2013 (МИА) - Откако турската полиција во саботата ги забрани протестите на плоштадот Таксим во Истанбул, синоќа на тоа место се одржа необична форма на протест, пренесува БТА.

Ердоган се потпира на цврста рака

Deutsche Welle - 17.06.2013

Откако турската полиција со сила го расчисти паркот Гези во Истанбул, премиерот Ердоган натамошно ја подгреа тензијата во земјата. Тој ги нарече демонстрантите „терористи“ и „отпадници“.

Локални судири меѓу демонстрантите и полицијата во Истанбул

Телма - 17.06.2013

Во Истанбул и натаму траат локалните судири меѓу демонстрантите и полицијата, забележуваат агенциите. Силите за безбедност преземаат мерки за потиснување од плоштадот „Таксим“ на група агресивно ...

Турскиот вицепремиер им се закани на демонстрантите со акција на Армијата

24 Вести - 17.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч се закани дека ќе ја повика армијата за да се справи со демонстрантите. Тој истакна дека властите може да распоредат „дел од армијата“ за да се помогне во задушување ...

Турската влада се закани дека ако треба ќе ја ангажира и војската

Канал5 - 17.06.2013

Турската влада се закани дека ќе ја ангажира и војската, ако протестите излезат од контрола. Заканата, што ја шокираше јавноста, ја изрече потпретседателот на владата, Булент Аринч, кој предупреди ...

Ердоган ќе ја повика и војската против демонстрантите

Дневник - 17.06.2013

Откако владата виде дека полицијата не може да се справи сама со немирите, најави можна интервенција на војската и повторно ги повика демонстрантите да се повлечат за да не ги трпат последиците од ...

Штрајкот на синдикатите во Истанбул прогласен за незаконски

Утрински - 17.06.2013

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Гулер изјави дека за денеска закажаниот штрајк на пет турски синдикати не е законски и ги повика работниците да не учествуваатат во него, пренесе ...

Меркел е шокирана од тврдиот одговор на турските власти кон демонстрантите

24 Вести - 17.06.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека е шокирана од тврдиот приод на властите кон антивладините протести во Турција, пренесоа британските медиуми.

Турската влада ќе ја активира војската против демонстрантите?

Телма - 17.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч изјави денеска дека властите може да распоредат „дел од армијата“ за да се помогне во задушување на антивладините протести во државата ако тоа е неопходно.

Во Истанбул мирно - над 600 приведени во текот на вчерашниот ден

24 Вести - 17.06.2013

Утринава на истанбулскиот плоштад Таксим останаа само мал број полицајци, а жителите на градот веќе можат да минуваат преку него и преку паркот Гези.

Синдикатите на штрајк во Турција

Алсат-М - 17.06.2013

Пет турски синдикати започнаа национален штрајк денеска против премиерот Реџеп Таип Ердоган поради насилието врз анти владините демонстранти.

Ни водни топови не го гасат пожарот на „Таксим“

Утрински - 17.06.2013

Плоштадот под блокада, светските медиуми јавуваат дека булдожери расчистуваат се' што останало од демонстрантите во паркот Гези Полицијата во Истанбул вчера целосно го блокираше пристапот до ...

Турскиот вицепремиер им се закани на демонстрантите со акција на Армијата

А1 On - 17.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч се закани дека ќе ја повика армијата за да се справи со демонстрантите. Тој истакна дека властите може да распоредат „дел од армијата“ за да се помогне во задушување ...

Ердоган планира да ја испрати војската да ги смири протестите?

Кајгана - 17.06.2013

Турската влада може да испрати војска за да и помогне на полицијата да ги загуши масовните протести, изјави заменик премиерот на Турција, Булент Аринч.

Турската полиција се заканува со употреба на сила, Меркел шокирана

+инфо - 17.06.2013

Полициските сили денеска предупредија над 1.000 синдикалци да престанат да го блокираат главниот булевар во Анкара или ќе биде употребена сила.

Меркел е шокирана од тврдиот одговор на турските власти кон демонстрантите

МРТ - 17.06.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека е „шокирана“ од тврдиот приод на властите кон антивладините протести во Турција, пренесоа британските медиуми.

Мнозинство Турци не сакаат промени на паркот Гези во Истанбул

МРТ - 17.06.2013

Мнозинство Турци се против проектот за градежни зафати во паркот Гези во Истанбул кој беше повод за протести против владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Национален штрајк во Турција организиран од Синдикатите

Р.С.Европа - 17.06.2013

Пет турски синдикати започнаа национален штрајк денеска против премиерот Реџеп Таип Ердоган поради насилието врз анти владините демонстранти.

Синдикатите за денеска најавија штрајкови во Турција

Р.С.Европа - 17.06.2013

Турските синдикати планираат национален штрајк денеска во услови на интензивни протести против премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Најавен општ штрајк во Турција

Алфа - 17.06.2013

Два главни синдикати во Турција за денеска повикаа на општ штрајк кој би требало да започне во знак на протестите против бруталната репресија на полицијата врз демонстрантите во Истанбул, Анкара и ...

Булент Аранч со закани за ангажирање на армијата во справување со протестите

МРТ - 17.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч изјави денеска дека властите може да распоредат „дел од армијата“ за да се помогне во задушување на антивладините протести во државата ако тоа е неопходно.

Давутоглу: Нема недостатоци или пропусти во турската демократија

Нетпрес - 17.06.2013

Протестите во паркот Гези кои почнаа мирно на плоштадот Таксим во Истанбул, првенствено се успех на нашата влада, тврди во напис во биртанското списание „Економист“, министерот за надворешни работи ...

Турција: Штрајк заради полициската операција

Нова ТВ - 17.06.2013

Синдикатите во Турција побараа еднодневен национален штрајк во знак на протест против полициската операција на анти-владините демонстрации.

Судири на полицијата и демонстрантите откако Таксим беше расчистен

Макфакс - 17.06.2013

Турската полиција се судри со антивладините демонстранти во раните утрински часови во понеделник, соопштија активисти, пред најавените протести организирани од синдикатите.

Турската полиција уапси над 400 лица

Inpress - 17.06.2013

Истанбул, 17. јуни 2013 (ИНПРЕС) Турската полиција уапси 441 лице во врска со последната серија судири во Истанбул, кои избија во неделата меѓу полицијата и демонстрантите, пренесе агенцијата Ројтерс.

Не стивнуваат протестите во Турција и синдикатите на улица

Нетпрес - 17.06.2013

И покрај сите обиди, продолжува „турската пролет“. Демостантите добија засилување, а протестите добија поширок размер, синдикатите прогласија национален птрајк.

Само мал број полицајци останаа на Таксим

Сител - 17.06.2013

Утринава на истанбулскиот плоштад Таксим останаа само мал број полицајци, а жителите на градот веќе можат да минуваат преку него и преку паркот Гези, пренесоа руските медиуми.

Синдикатите во Турција повикаа на масовни протести

Економски - 17.06.2013

Синдикатите во Турција, денес повикаа на штрајк на национално ниво, како знак на револт против полициската акција против анти-владините демонстранти.

Работниците да не учествуваат во „незаконски активности“

МРТ - 17.06.2013

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Гулер изјави дека за денеска закажаниот штрајк на пет турски синдикати не е законски и ги повика работниците да не учествуваатат во него, пренесе ...

Меркел шокирана од турскиот тврд одговор кон демонстрантите

Курир - 17.06.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека е „шокирана“ од тврдиот приод на властите кон антивладините протести во Турција, пренесоа британските медиуми.

Половина милион лица штрајкуваат во Турција

Радио МОФ - 17.06.2013

Над 500 илјади вработени во јавниот и производствениот сектор во Турција започнаа генерален штрајк против владата во знак на протест против активностите на полицијата при задушувањето на протестите ...

Меркел шокирана од настаните во Турција

Нетпрес - 17.06.2013

Поради настаните во Турција, не е загрижен само премиерот Реџеп Таип Ердоган, туку и европските лидери. Германската канцеларка, Ангела Меркел, нагласи дека турската полиција е „премногу строга“ кон ...

Турските синдикатите објавија генерален штрајк

Макфакс - 17.06.2013

Најголемите синдикати во Турција кои ги претставуваат интересите на инженери, лекари, архитекти, стоматолози, државни службеници, во понеделникот започнаа генерален штрајк во знак на поддршка на ...

Турски вицепремиер со закани дека ќе ја побара армијата против демонстрантите

Сител - 17.06.2013

Турски вицепремиер се закани дека ќе ја повика армијата за да се справи со демонстрантите, јавија западни медиуми. Полициски сили во Турција претходно предупредија околу илјада синдикалисти да ...

Турската полиција се заканува со употреба на екстремна сила, Меркел „шокирана“

МКД - 17.06.2013

Полицијата денес предупредила околу 1.000 демонстранти од главните турски синдикати да ја сопрат блокадата на главната авенија во Анкара или ќе интервенира со водени топови, а германската канцеларка ...

Турција: Уапсени 500 демонстранти

Нетпрес - 17.06.2013

Турската полиција уапси околу 500 лица во Истанбул и Анкара, поради судирите на полицијата и демонстрантите, кои повеќе од две недели протестираат против Владата.

Турската влада им се закани на демонстрантите со армијата

Р.С.Европа - 17.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аринч се закани дека ќе ја повика армијата за да се справи со демонстрантите, јавија западни медиуми.

Малку полицајци на Таксим

Курир - 17.06.2013

Утринава на истанбулскиот плоштад Таксим останаа само мал број полицајци, а жителите на градот веќе можат да минуваат преку него и преку паркот Гези, пренесоа руските медиуми.

Турската полиција се закани со употреба на сила, Меркел шокирана

А1 On - 17.06.2013

Полицијата за разбивање на демонстрантите со водени топови денес предупреди околу 1.000 синдикалци да ги запрат блокадите во Анкара или ќе биде принудена да интервенира, поради што германската ...

Анкета: Мнозинството Турци не сакаат реконструкција на паркот во Истанбул

Press24 - 17.06.2013

Мнозинство Турци се против проектот за градежни зафати во паркот Гези во Истанбул кој беше повод за протести против владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Војска против турските демонстранти?

Оn.net - 17.06.2013

Откако полицијата со водени топови, солзавец и гумени куршуми не успеа да ги „скрши“ демонстрантите во Турција, против нив може да тргне армијата.

Турската влада ако треба ќе ја активира и армијата

Нова ТВ - 17.06.2013

Турската влада соопшти дека може да ја активира армијата за да се стави крај речиси три неделните немири од страна на демонстрантите во Истанбул и во другите градови, јавува BBC.

Турската полиција се заканува со употреба на сила, Меркел шокирана

Макфакс - 17.06.2013

Турската влада може да испрати војска за да и помогне на полицијата да ги загуши масовните протести, изјави заменик премиерот на Турција Булент Аринч.

Турција предупредува дека ќе ја вклучи армијата против демонстрантите

Глас на Америка - 17.06.2013

Турската влада вели дека може да ја употреби армијата за смирување на анти-владините протести по речиси три недели на насилни демонстрации во неколку градови низ државата.

Само мал број полицајци останаа на Таксим

МРТ - 17.06.2013

Утринава на истанбулскиот плоштад Таксим останаа само мал број полицајци, а жителите на градот веќе можат да минуваат преку него и преку паркот Гези, пренесоа руските медиуми.

Турската влада може да ја употреби и војската против демонстрантите

Макфакс - 17.06.2013

Турската влада во понеделник се закани дека со помош на војската ќе ги задуши антивладините протести кои траат подолго од две недели, додека два моќни синдиката повикаа на штрајк во знак на поддршка ...

Меркел шокирана од “грубоста” на Ердоган

Економски - 17.06.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е шокирана по грубиот одговор на анти-владините протести последните неколку дена, во Турција но не побара од ЕУ да ги прекине преговорите со таа земја.

Кога не знаеш што - само удри

Окно - 17.06.2013

Во Франкфурт за време на викендот дојде до насилни судири помеѓу полицијата и антикапиталистичките демонстранти. Според тврдењата на организаторите, имало околу 200 повредени.

Аринч: Би-Би-Си шири дезинформации

Макфакс - 17.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аринч упати остра осуда до британски Би-Би-Си, обвинувајќи го медиумот дека неправилно ги презентира информациите, јави агенцијата Анадолија.

Судири на полицијата и демонстрантите по расчистувањето на Таксим

Кајгана - 17.06.2013

Полицијата употребила солзавец и водени топови против демонстрантите во Анкара, спречувајќи илјадници демонстранти да стигнат на плоштадот „Таксим" во Истанбул , откако нивниот камп беше расчистен од ...

Мал број полицајци останаа на Таксим

А1 On - 17.06.2013

Утринава на истанбулскиот плоштад Таксим останаа само мал број полицајци, а жителите на градот веќе можат да минуваат преку него и преку паркот Гези, пренесоа руските медиуми.

Меркел шокирана од тврдиот одговор на турските власти кон демонстрантите

Р.С.Европа - 17.06.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека е „шокирана“ од тврдиот приод на властите кон антивладините протести во Турција.

Меркел е шокирана од тврдиот одговор на турските власти кон демонстрантите

Сител - 17.06.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека е „шокирана“ од тврдиот приод на властите кон антивладините протести во Турција, пренесоа британските медиуми.

Турските синдикатите објавија генерален штрајк

Кајгана - 17.06.2013

Најголемите синдикати во Турција кои ги претставуваат интересите на инженери, лекари, архитекти, стоматолози, државни службеници, денеска започнаа генерален штрајк во знак на поддршка на ...

Мал број полицајци останаа на плоштадот во Истанбул

Press24 - 17.06.2013

Утринава на истанбулскиот плоштад Таксим останаа само мал број полицајци, а жителите на градот веќе можат да минуваат преку него и преку паркот Гези, пренесоа руските медиуми.

Анкета: Мнозинство Турци не сакаат промени на паркот Гези и критикуваат авторитаризам на Владата

Сител - 17.06.2013

Мнозинство Турци се против проектот за градежни зафати во паркот Гези во Истанбул кој беше повод за протести против владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган.

Меркел ужасната од односот на владата кон демонстрантите во Турција

Денешен - 17.06.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека е „шокирана“ од тврдиот приод на властите кон антивладините протести во Турција, пренесоа британските медиуми.

Окупација:Половина милион луѓе штрајкуваат, а 500 лица се уапсени во Турција

Локално - 17.06.2013

Плоштадот Таксим и паркот Гези во Истамбул се под целосна опсада на полицијата и не се дозволени да поминат ниту луѓе,ниту возила, јавија светските медиуми.

Турската влада им се заканила на демонстрантите со армијата, Меркел шокирана!

Точка - 17.06.2013

Турција би можела да ја испрати војската да и помогне на полицијата да ги згасне масовните протести, изјавил заменик премиерот Булент Аринч.

Видео: Хаос во Турција, уапсени над 500 демонстранти

Денешен - 17.06.2013

Светските медиуми јавуваат дека плоштадот Таксим и паркот Гези во Истамбул се под целосна опсада на полицијата и не е дозволено да поминат ниту луѓе, ниту возила.

Видео: Турската полиција блокира поворка на загинат демонстрант

Денешен - 17.06.2013

Со солзавец и водени топови на анкарскиот плоштад Кизилеј полицијата се обидела да го прекине меморијалниот протест поради активист што бил фатално погоден во главата за време на протестите.

Турскиот вицепремиер Аранч се закани со армијата за ставање крај на демонстраците!

Либертас - 17.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч изјави денеска дека властите може да распоредат „дел од армијата“ за да се помогне во задушување на антивладините протести во државата ако тоа е неопходно.

Само мал број полицајци останаа на Таксим

Бриф - 17.06.2013

Утринава на истанбулскиот плоштад Таксим останаа само мал број полицајци, а жителите на градот веќе можат да минуваат преку него и преку паркот Гези, пренесоа руските медиуми.

Меркел е шокирана од тврдиот одговор на турските власти кон демонстрантите

Бриф - 17.06.2013

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска изјави дека е „шокирана“ од тврдиот приод на властите кон антивладините протести во Турција, пренесоа британските медиуми.

Таксим се случи и пред легендарната Маракана (видео)

Република - 17.06.2013

Бразилската полиција на брутален начин се судри со демонстрантите пред легендарниот фудбалски храм „Маракана“, па протестите и реакцијата на полицијата многу наликуваа на случувањата во Турција на ...

Давутоглу: Нема недостатоци или пропусти во турската демократија

Точка - 17.06.2013

Протестите во паркот Гези кои почнаа мирно на плоштадот Таксим во Истанбул, првенствено се успех на нашата влада, тврди во напис во биртанското списание „Економист“, министерот за надворешни работи ...

Аринч: Би-Би-Си шири дезинформации

Локално - 17.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аринч упати остра осуда до британски Би-Би-Си, обвинувајќи го медиумот дека неправилно ги презентира информациите, јави агенцијата Анадолија.

Мнозинството Турци против уништувањето на паркот Гези и против авторитарната влада!

Либертас - 17.06.2013

Мнозинството Турци се против проектот за градежни зафати во паркот Гези во Истанбул, кој беше повод за протести против владата на премиерот Реџеп Таип Ердоган, истовремено жестоко критикувајќи го и ...

Турски вицепремиер со закани дека ќе ја побара армијата за акција против демонстрантите

Денешен - 17.06.2013

Западните медиуми јавуваат дека турски вицепремиер се заканил дека ќе ја повика армијата за да се справи со демонстрантите.

Штрајкови и протести против бруталноста на Ердоган

Локално - 17.06.2013

Синдикатите во Турција побараа еднодневен национален штрајк во знак на протест против полициската операција на анти-владините демонстрации.

Турската влада се закани дека ќе ја активира војската

Sky - 17.06.2013

Доколку наскоро не бидат ставени под контрола три неделните немири на демонстрантите во Истанбул, турската влада се закани дека ќе ја активира армијата.

Турската армија ќе ги растерува демонстрантите

Фактор - 17.06.2013

Ако не бидат ставени под контрола протестите во Истанбул, владата се закани дека, покрај полицијата би можело да се активира и армијата.

Меркел шокирана од настаните во Турција

Точка - 17.06.2013

Поради настаните во Турција, не е загрижен само премиерот Реџеп Таип Ердоган, туку и европските лидери Германската канцеларка, Ангела Меркел, нагласи дека турската полиција е „премногу строга“ кон ...

ВИДЕО: Немири во Истанбул, во Анкара полицијата нападна погребна церемонија

Бриф - 17.06.2013

Погребната процесија за убиениот протестант, се претвори во хаос вчера во Анкара, кога полицијата ги нападна насобраните со солзавец и водени топови.

Турскиот вицепремиер со закани дека ќе ја употреби армијата против демонстрантите

Бриф - 17.06.2013

Турскиот вицепремиер Булент Аранч закани дека ќе ја повика армијата за да се справи со демонстрантите, јавија западни медиуми.

Не стивнуваат протестите во Турција, и синдикатите на улица

Точка - 17.06.2013

И покрај сите обиди, продолжува „турската пролет“. Демостантите добија засилување, а протестите добија поширок размер, синдикатите прогласија национален птрајк.

Се враќа ли убавината на Таксим!?

Вечер Прес - 17.06.2013

Иако последниве два дена плоштадот Таксим беше целосно блокиран од силите на редот, вчера наутро на истанбулскиот плоштад имаше останато само мал број полицајци, а жителите на градот веќе можеа да ...

Турција: Уапсени 500 демонстранти

Точка - 17.06.2013

Турската полиција уапси околу 500 лица во Истанбул и Анкара, поради судирите на полицијата и демонстрантите, кои повеќе од две недели протестираат против Владата.

Половина милион луѓе штрајкуваат, а 500 лица се уапсени во Турција

Фактор - 17.06.2013

Плоштадот Таксим и паркот Гези во Истамбул се под целосна опсада на полицијата и не се дозволени да поминат ниту луѓе,ниту возила, јавија светските медиуми.

Меркел шокирана од суровиот одговор на турските власти кон демонстрантите

Либертас - 17.06.2013

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е шокирана од тврдиот приод на властите кон антивладините протести во Турција, пренесоа британските медиуми.

Турција ја шокираше Меркел

Н.Македонија - 17.06.2013

Турската полиција со водени топови предупреди околу илјада синдикалци да ја прекинат блокадата на главната авенија во Анкара во спротивно нагласи дека ќе интервенира.

Само мал број полицајци останаа на Таксим

Идивиди - 17.06.2013

Истанбул, 17 јуни 2013 (МИА) - Утринава на истанбулскиот плоштад Таксим останаа само мал број полицајци, а жителите на градот веќе можат да минуваат преку него и преку паркот Гези, пренесоа руските ...