TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доналд Туск во посета на Македонија

Канал5 - 22.11.2015

Причина за итната посета од страна на првиот човек на Европскиот совет, како што објави и Доналд Туск на социјалната мрежа „твитер“, е токму бегалската криза и напливот од мигранти во Европа.

Доналд Туск во посета на Македонија

24 Вести - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Македонија. За време на престојот, Туск ќе има средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Доналд Туск на пладне треба да пристигне во Македонија

Фокус - 22.11.2015

Туск денеска треба да се сретне со премиерот Никола Груевски и претседателот Ѓорѓе Иванов Доналд Туск , претседателот на европскиот совет, на пладне треба да пристигне во Македонија. Целта на неговата посета е да се запознае со состојбата со ...

Доналд Туск во посета на Македонија

Алсат-М - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Туск во Македонија заради состојбата со бегалците

Телма - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Доналд Туск во посета на Македонија

Утрински - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Туск во Македонија: ЕУ ќе продолжи со поддршката

Канал5 - 22.11.2015

Доналд Tуск, претседателот на Eвропскиот совет пристигна и во Mакедонија за да се запознае со состојбата со бегалците и мигрантите, особено откако беа воведени новите селективни мерки во Mакедонија, Србија, Хрватска и Словенија.

Туск: Ќе барам поддршката за земјата за бегалската криза

Телма - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Туск: Поддршката за земјата за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

Утрински - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Груевски-Туск: Поголем ангажман и соработка за бегалците

Утрински - 22.11.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата, како што соопшти Кабинетот на премиерот, било разговарано за европските интеграции на Република ...

Груевски – Туск: Потребен е поголем ангажман на Фронтекс силите на границата

Канал5 - 22.11.2015

За мигрантската криза се разговараше на средбата на премиерот Груевски со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Груевски информирал дека низ Република Македонија во изминатиот период транзитираа над 600 илјади лица, и дека во целиот период ...

Туск: ЕУ ќе и помогне на Македонија во справувањето со бегалската криза

24 Вести - 22.11.2015

ЕУ ја поддржува Македонија во справувањето со бегалската криза бидејќи ситуацијата сега е посложена од претходно. Македонија има целосно право да ги штити своите граници како и сите останати земји од унијата и регионот и за тоа и е потребна не само ...

Туск дочекан со критики и барања

Утрински - 22.11.2015

Шефот на државата Ѓорге Иванов му приреди непријатно добредојде на првиот човек на Европската унија, Донал Туск, кому ова му е прва посета на нашата држава откако е на функцијата. „Посетата ви е задоцнета“, му рече Иванов на Туск, бидејќи според ...

Туск: Слободата и солидарноста се многу посилни од стравот

Телма - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави денеска во Тирана дека „слободата и солидарноста се многу посилни од насилството и стравот“. Тој изјави дека борбата против екстремизмот е политички долг и го оквалификува како „најголем предизвик ...

Средба Груевски-Туск договорена поинтензивна координација

Телма - 22.11.2015

Премиерот Никола Груевски, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, г-дин Доналд Туск. Во однос на мигрантската криза, беше истакнато дека новите состојби кои се резултат на одлуките на поголем број на земји за пропуштање ...

Туск предупреди- ситуацијата со беглаците е многу сложена

Телма - 22.11.2015

Македонија ја има поддрршката на Европската Унија во справување со бегалската криза и го признава нејзиното право да ги заштити своите граници исто како што Унијата ја штити надворешната граница.

Туск: Германија има најголем проблем со бегалците

Вест - 22.11.2015

"Ако сме сериозни и сакаме да го задржиме Шенген и патувањето без визи, тогаш мора да бидеме и сериозни и да им помогнеме на земјите кои се на првата линија, како што е вашата", рече Доналд Туск "ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи со поддршката ...

Иванов: Посетата на Туск задоцнета но многу важна!

Канал5 - 22.11.2015

Иако задоценета, сепак посетата на претседателот на Европскиот Совет Доналд Туск е од исклучителна важност, рече претседателот Ѓорѓе Иванов по средбата на која се разговарало за предизвиците од мигрантската, бегалската, безбедносната криза, но и ...

Средба Иванов-Туск

Алсат-М - 22.11.2015

Македонија ја има поддршката на Европската Унија во справување со бегалската криза. Брисел го признава правото таа да ги заштити своите граници на истиот начин како што тоа го прави и Унијата.

Туск побара „вашата земја“ да ~ помогне на ЕУ за бегалците

Дневник - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, вчера во непланираната работна посета на Македонија по повод бегалската криза по средбата со претседателот Ѓорге Иванов, ниту еднаш не го употреби уставното име на државата.

Туск: За да се справите со бегалската криза, ќе барам поголема поддршка за Македонија

+инфо - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Доналд Туск во посета на Македонија

Нетпрес - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Туск: Поддршката за земјата за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

А1 On - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Туск најави помош за Македонија за справување со бегалската криза

Нова ТВ - 22.11.2015

Македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов упати критики до ЕУ дека ветената помош доцни, додека претседателот на Европскиот совет Доналд Туск рече дека Македонија има право да ги штити своите грании и дека ЕУ ја поддржува Македонија во справувањето со ...

Туск: Слободата и солидарноста се многу посилни од насилството и стравот

+инфо - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави денеска во Тирана дека „слободата и солидарноста се многу посилни од насилството и стравот“. Тој изјави дека борбата против екстремизмот е политички долг и го оквалификува како „најголем предизвик ...

Средба Груевски - Туск: ЕУ ќе обезбеди логистичка и хуманитарна помош за справување со мигрантите

+инфо - 22.11.2015

Новите состојби кои се резултат на одлуките на поголем број на земји за пропуштање исклучиво на бегалците од регионите зафатени со воени кризи, а не на економските мигранти, создава нови предизвици и бара механизми кои ќе обезбедат можности за нивно ...

Груевски- Туск: Во фокусот на разговорите мигрантите и евроинтеграцијата

Нетпрес - 22.11.2015

Премиерот Никола Груевски денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата беше разговарано за европските интеграции на Република Македонија, реформите кои ги спроведува нашата земја, и за состојбите, ...

Туск: Слободата и солидарноста се многу посилни од насилството и стравот

Сител - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави денеска во Тирана дека „слободата и солидарноста се многу посилни од насилството и стравот“. Тој изјави дека борбата против екстремизмот е политички долг и го оквалификува како „најголем предизвик ...

Средба Груевски-Туск: Поголем ангажман и соработка за бегалците

Сител - 22.11.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата, како што соопшти Кабинетот на премиерот, било разговарано за европските интеграции на Република ...

Средба Груевски- Туск: Евроинтеграцијата и мигрантите во фокусот на разговорите

Курир - 22.11.2015

Премиерот Никола Груевски, денес оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата беше разговарано за европските интеграции на Република Македонија, реформите кои ги спроведува нашата земја, и за состојбите, предизвиците ...

ГРУЕВСКИ-ТУСК: Македонија и ЕУ заедно да ја менаџираат бегалската криза

Телеграф - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет истакнал дека Европската Унија е подготвена да и помогне на нашата земја преку обезбедување на логистичка, хуманитарна и техничка помош Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ...

Туск: Поддршката за земјата за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

Сител - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Средба Груевски-Туск: Евроинтеграцијата и мигрантите во фокусот на разговорите

Press24 - 22.11.2015

Премиерот Никола Груевски, денес оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата беше разговарано за европските интеграции на Република Македонија, реформите кои ги спроведува нашата земја, и за состојбите, предизвиците ...

Груевски – Туск: Македонија и ЕУ ќе се координираат за решавање на мигрантската криза

МКД - 22.11.2015

Европските интеграции на Република Македонија, реформите кои ги спроведува нашата земја и за состојбите, предизвиците и механизмите за надминување на мигрантската криза, беа темите на денешните разговори на премиерот Никола Груевски со Доналд Туск, ...

Доналд Туск во Македонија: Тет-а-тет средба со претседателот Иванов

Press24 - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Доналд Туск во посета на Македонија

Телеграф - 22.11.2015

За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија .

Во Тирана синоќа пристигна Доналд Туск

Сител - 22.11.2015

Претседателот на Советот на Европа,Доналд Туск, синоќа допатува во Тирана,која е една од петте дестинации од неговата балканска турнеја. Истата, ја почна вчера во Белград а по Тирана ќе допатува во Скопје, Сараево и ја завршува со посетата на Загреб.

ТУСК ВО СКОПЈЕ: Мигрантите главна грижа на првиот човек на ЕУ

Телеграф - 22.11.2015

Иако главниот фокус на посетата на првиот човек на ЕУ ќе бидат мигрантите, на средбите сигурно ќе стане збор и за актуелната политичка ситуација во Македонија. Токму Европскиот совет треба да донесе одлука Македонија да ги започне преговорите за ...

Доналд Туск на пладне треба да пристигне во Македонија

Нова ТВ - 22.11.2015

Доналд Туск, претседателот на европскиот совет, на пладне треба да пристигне во Македонија. Целта на неговата посета е да се запознае со состојбата со бегалците и мигрантите, особено откако беа воведени новите селективни мерки во Македонија, Србија, ...

Туск попладне пристигнува во Скопје

Р.С.Европа - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. Тој во Скопје ќе се сретне со претседателот Ѓорѓе Иванов. Причина за посетата е бегалската криза и напливот од мигранти во Европа.

Бегалците, тероризмот и реформите во фокусот на посетата на Туск на Тирана

Макфакс - 22.11.2015

Бегалците, тероризмот и реформите во Албанија беа централна тема на неделните разговори што ги имаше во Тирана претседателот на Советот на Европа Доналд Туск и со неговиот домаќин албанскиот премиер Еди Рама .

Премиерот Груевски на средба со Доналд Туск

Курир - 22.11.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Доналд Туск, претседател на Европскиот совет. Средбата ќе се одржи во просториите на Владата на Република Македонија.

ТУСК: Македонија има право да ги обезбеди своите граници

Телеграф - 22.11.2015

Првиот човек на Европскиот совет за цело време во своето обраќање ниту еднаш не го спомена уставното име на Македонија туку постојано го користеше терминот „вашата земја“. Тој не одговори на барањата на претседателот Иванов Македонија да ги започне ...

Туск: Поддршката за земјата за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

Press24 - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Иванов–Туск: Македонија ќе ги засили напорите во справувањето со мигрантската криза, ЕУ треба да даде соодветна помош

Макфакс - 22.11.2015

Македонија е подготвена да ги засили напорите во однос на справувањето со мигрантската криза, но за ова е потребно од страна на Европската унија (ЕУ) да биде дадена и соодветна помош, бидејќи досега земјата ги сноси последиците од нефункционалноста ...

Туск: Имате право и oбврска да ги обезбедите границите на вашата земја

МКД - 22.11.2015

Претседателoт на Европскиот совет не одговори на барањата на претседателот Иванов Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ и дека кочниците за тоа се постојано во Европскиот совет.

Иванов: Европскиот совет знае да се солидализира со јужниот сосед, но Грција не се солидализира со интересите на ...

МКД - 22.11.2015

Досегашниот пристап на ЕУ кон Република Македонија за жал не даде резултати. Напротив, имаше поинакво влијание на политичкиот амбиент во земјата. Затоа, уште еднаш барам да заврши блокадата на евроинтеграцискиот процес и Република Македонија да го ...

Доналд Туск во посета на Македонија

Сител - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Утрешен „Слободен печат“: За сиријските бегалци транзит, за другите пекол во Ничија земја

+инфо - 22.11.2015

Во најновото издание на Слободен печат читајте: - За сиријските бегалци транзит, за другите пекол во Ничија земја - Доналд Туск во Скопје вети многу поголема помош за справување со бегалската криза - Мора да почнеме нормален живот - Интервју со ...

Доналд Туск во посета на Македонија

А1 On - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Доналд Туск во посета на Македонија

Алфа - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија.За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Во Тирана синоќа пристигна Доналд Туск

Репортер - 22.11.2015

Претседателот на Советот на Европа,Доналд Туск, синоќа допатува во Тирана,која е една од петте дестинации од неговата балканска турнеја. Истата, ја почна вчера во Белград а по Тирана ќе допатува во Скопје, Сараево и ја завршува со посетата на Загреб.

Туск: Сите земји имаат право и обврска да си ги штитат границите

Алфа - 22.11.2015

Координацијата меѓу земјите кои се наоѓаат на миграциската рута е клучна за ефикасно менаџирање на кризата и сите земји, вклучително и Македонија, имаат право и обврска да ги обезбедуваат своите граници, порача од Скопје претседателот на Европскиот ...

Иванов домаќин на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск – ЕУ ја префрла топката со мигрантите на Скопје

Репортер - 22.11.2015

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ќе биде домаќин на Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кој ќе престојува во работна посета на Република Македонија, Предвидена е тет-а-тет средба на Претседателот на ...

Туск: Поддршката за Македонија за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

Курир - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Туск: Ќе барам поддршката за земјата за бегалците да биде иста како предизвиците

Нетпрес - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Иванов со остра порака до Туск - Ако Балканот беше интегриран во ЕУ полесно ќе ја ндаминевме бегалкста криза

Сител - 22.11.2015

Македонија ги сноси последиците од неможноста, Европската унија да го разработи механизмот за распределба на бегалците. Претседателот Ѓорѓе Иванов по денешната средба со првиот човек на европскиот совет Доналд Туск упати остра порака и побара од ...

Туск вети помош, Иванов вели ЕУ не го исполни ветеното

Р.С.Европа - 22.11.2015

Нашата главна цел е да се намали протокот на бегалците, а не само да се олесни нивниот транзит, изјави денеска претседателот на Европскиот совет Доналд Туск по средбата во Скопје со претседателот Ѓорѓе Иванов.

Доналд Туск во посета на Македонија

Курир - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Премиерот Никола Груевски денес оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск

Пулс24 - 22.11.2015

Премиерот Никола Груевски, денес оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск На средбата беше разговарано за европските интеграции на Република Македонија, реформите кои ги спроведува нашата земја, и за состојбите, предизвиците ...

Средба Груевски- Туск: Евроинтеграцијата и мигрантите во фокусот на разговорите

Денешен - 22.11.2015

Премиерот Никола Груевски, денес оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата беше разговарано за европските интеграции на Република Македонија, реформите кои ги спроведува нашата земја, и за состојбите, предизвиците ...

Доналд Туск во посета на Македонија

Денешен - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Туск – Иванов: ЕУ е подготвена да и даде хуманитарна и техничка помош на Македонија

Бриф - 22.11.2015

ЕУ е подготвена да продолжи да ја дава поддршка на Македонија преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата, изјави денеска во Скопје претседателот на европскот совет Доналд Туск, на заедничката прес-конференција со претседателот ...

Туск: Македонија има право да си ги обезбеди своите граници!

Вечер Прес - 22.11.2015

Во одвоени средби со претседателот Иванов и премиерот Груевски тој ги истакна напорите во справувањето со бегалската криза и најави дека ќе се заложи унијата што е можно побрзо финансиски и технички да и помогне на нашата држава Македонија има ...

Средба Груевски-Туск: Поголем ангажман и соработка за бегалците

еМагазин - 22.11.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата, како што соопшти Кабинетот на премиерот, било разговарано за европските интеграции на Република ...

Владо Јовановски до Доналд Туск

Пулс24 - 22.11.2015

Актерот Владо Јовановски со реакција на Фејсбук поради работната посета на Македонија од страна на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Неговиот статус ви го пренесуваме во целост: „Утре во Макдонија доаѓа некој си европски комесар Доналд ...

Поддршката за Македонија за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

Пулс24 - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Туск: Слободата и солидарноста се многу посилни од стравот

Тера - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави денеска во Тирана дека „слободата и солидарноста се многу посилни од насилството и стравот“. Тој изјави дека борбата против екстремизмот е политички долг и го оквалификува како „најголем предизвик ...

Доналд Туск на средба со Груевски и Иванов

Канал 77 - 22.11.2015

Претседателот на европскиот совет, Доналд Туск на денеска треба да пристигне во Македонија. Целта на неговата посета е да се запознае со состојбата со бегалците и мигрантите, особено откако беа воведени новите селективни мерки во Македонија, Србија, ...

Туск: Поддршката за земјата за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

еМагазин - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Доналд Туск во посета на Македонија, колку бегалци ќе добиеме?

еМагазин - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Груевски и Туск разговараа за евроинтеграцијата и мигрантите

Република - 22.11.2015

На средбата беше разговарано за европските интеграции на Република Македонија, реформите кои ги спроведува нашата земја, и за состојбите, предизвиците и механизмите за надминување на предизвиците во врска со мигрантската криза.

Доналд Туск денес во Тирана

Вечер Прес - 22.11.2015

Претседателот на европскиот Совет, Доналд Туск, синоќа допатува во Тирана, која е една од петте дестинации од неговата балканска турнеја Доналд Туск Претседателот на европскиот Совет, Доналд Туск, синоќа допатува во Тирана, која е една од петте ...

Доналд Туск во посета на Македонија

Република - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Туск: Поддршката за земјата за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

Република - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Доналд Туск денеска во работна посета на Македонија

Пулс24 - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе дадат изјави за медиумите.

Туск: Поддршката за земјата за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

Денешен - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Доналд Туск во Тирана

Вечер Прес - 22.11.2015

Во меѓувреме албанскиот претседател Бујар Нишани свика седница на националниот совет за безбедност во врска со превземените безбедносни мерки околу заканите за евентуални терористички напади во земјата Претседателот на Советот на Европа, Доналд ...

Груевски на средба со Доналд Туск

Пулс24 - 22.11.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска ќе оствари средба со Доналд Туск, претседател на Европскиот совет. Средбата ќе се одржи во просториите на Владата на Република Македонија.

Туск : ЕУ е подготвена да ѝ даде хуманитарна и техничка помош на Македонија

Локално - 22.11.2015

ЕУ е подготвена да продолжи да ѝ дава поддршка на Македонија преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата, изјави денеска во Скопје претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск, на заедничката прес-конференција со претседателот ...

Туск: Слободата и солидарноста се многу посилни од насилството и стравот

Lider - 22.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск изјави денеска во Тирана дека „слободата и солидарноста се многу посилни од насилството и стравот“. Тој изјави дека борбата против екстремизмот е политички долг и го оквалификува како „најголем предизвик ...

Туск: Поддршката за земјата за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

Идивиди - 22.11.2015

Скопје, 22 ноември 2015 (МИА) - ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

 Туск: Поддршката за земјата за бегалците ќе барам да биде иста како предизвиците

Lider - 22.11.2015

ЕУ е со вас и е подготвена да продолжи да со поддршката преку хуманитарна и техничка помош, преку агенциите на Унијата. Подготвени сме да обезбедиме многу повеќе отако ќе имаме проценка за вашите потреби.

Средба Груевски – Туск: Поголем ангажман и соработка за бегалците

Lider - 22.11.2015

Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На средбата беше разговарано за европските интеграции на Република Македонија, реформите кои ги спроведува ...

Доналд Туск во посета на Македонија

Идивиди - 22.11.2015

Скопје, 22 ноември 2015 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска ќе престојува во работна посета на Република Македонија. За време на престојот, Туск ќе има тет-а-тет средба со претседателот Ѓорге Иванов, по што двајцата ќе ...

Во Тирана синоќа пристигна Доналд Туск

Lider - 22.11.2015

Претседателот на Советот на Европа, Доналд Туск, синоќа допатува во Тирана,која е една од петте дестинации од неговата балканска турнеја. Истата, ја почна вчера во Белград а по Тирана ќе допатува во Скопје, Сараево и ја завршува со посетата на ...

Работна посета на претседателот на Европскиот совет Доналд Туск

Lider - 22.11.2015

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ќе биде домаќин на Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, кој ќе престојува во работна посета на Република Македонија, Предвидена е тет-а-тет средба на Претседателот на ...

Туск:ЕУ да ја осигура грчко-македонската граница со Фронтекс

Телма - 21.11.2015

Европската унија работи на тоа да ги осигура надворешните граници во Грција и на грчко-македонската граница да се постават сили на европската полиција Фронтекс која треба да ги регистрира мигрантите и да направи скрининг.

Претседателот на ЕУ Доналд Туск утре во Скопје

Нова ТВ - 21.11.2015

Претседателот на Советот на Европската унија Доналд Туск утре доаѓа во Скопје на средби со македонското раководство околу бегалската криза која се влошува помеѓу другото и поради доближувањето на зимата.

Туск денеска во Скопје на средби со Иванов и со Груевски

+инфо - 21.11.2015

Претседателот на Советот на Европската унија, Доналд Туск, денеска доаѓа во Скопје на средби со македонското раководство околу бегалската криза. Туск ќе ги посети земјите од балканската рута на бегалците - Србија, Албанија и Македонија.

Зошто доаѓа ТУСК, за Грција која трупа илјади бегалци на Гевгелија или за отворање кампови?

Локално - 21.11.2015

Бегалци спијат блиску до местото за регистрирање во кампот Гевгелија во очекување да продолжат патот кон Европа. Над две илјади економски мигранти ја блокираа железничката линија на границата меѓу Република Македонија и Грција.

Доналд Туск утре доаѓа во Скопје

Локално - 21.11.2015

Доналд Туск, претседател на Советот на Европската унија, утре доаѓа во Скопје на средби со македонското раководство. Тема е бегалската криза, и новата состојба со селекцијата на бегалците по балканската рута.

Претседателот Иванов во недела го прима Туск, понеделник и вторник во Брисел на средба со Тимерманс и Столтенберг

Канал5 - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, покрај тоа што во недела ќе го прими претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, еден и два дена подоцна ќе оствари средби и со други високи претставници на Европската унија и на НАТО.

Иванов домаќин на посетата Доналд Туск

Телма - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во недела ќе биде домаќин на претстојната посета на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, а исходот од нивната средба ќе биде соопштен во изјави за медиумите, потврдуваат од кабинетот на ...

Туск во недела во Македонија, Иванов во вторник на средба со Столтенберг

Утрински - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, покрај тоа што во недела ќе го прими претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во понеделник и вторник ќе оствари средби и со други високи претставници на Европската унија и на НАТО.

Претседателот на Европскиот совет в недела во Скопје

Канал5 - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе ги посети Србија, Албанија и Макеоднија. Целта на оваа итна посета се најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Претседателот на Европскиот совет во итна посета на Македонија

Фокус - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викеднов ќе оствари итна посета на Македонија, Албанија и Србија, кои се главна рута на бегалците од воените зони, но и на економските мигранти.

Доналд Туск в недела во Македонија, мигрантската криза во фокусот

МРТ - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, в недела доаѓа во Скопје. Планирана е средба со шефот на државава Иванов и со премиерот Груевски. Претходно Туск ќе има средби со државниот врв на Србија и на Албанија.

Претседателот Иванов во недела го прима Туск, понеделник и вторник во Брисел на средба со Тимерманс и Столтенберг

Сител - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, покрај тоа што во недела ќе го прими претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, еден и два дена подоцна ќе оствари средби и со други високи претставници на Европската унија и на НАТО.

Груевски во недела на средба со Доналд Туск

Press24 - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Македонија, по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Иванов во недела го прима Туск, понеделник и вторник во Брисел на средба со Тимерманс и Столтенберг

Курир - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, покрај тоа што во недела ќе го прими претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, еден и два дена подоцна ќе оствари средби и со други високи претставници на Европската унија и на НАТО.

Иванов домаќин на посетата на Туск

Нетпрес - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во недела ќе биде домаќин на претстојната посета на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, а исходот од нивната средба ќе биде соопштен во изјави за медиумите, потврдуваат од кабинетот на ...

Претседателот на Европскиот совет в недела во Скопје

Правдико - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Средба Груевски- Доналд Туск во недела во Скопје

Курир - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Македонија, по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

БЕГАЛЦИТЕ ГЛАВНА ТЕМА: Иванов в недела ќе се сретне со Туск, во вторник со Столтенберг

Телеграф - 20.11.2015

Од Европската комисија денеска потврдија дека Иванов в понеделник точно напладне во Брисел ќе се сретне со првиот потпретседател на неформалната влада на Европската унија, Франс Тимерманс Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, покрај ...

Претседателот на Европскиот совет, Туск викендов доаѓа во Скопје

Капитал - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, доаѓа во Скопје. Според најавите, станува збор за итна посета на трите балкански земји – Србија, Албанија и Македонија, кои се главна рута на бегалците од воените конфликти на Блискиот Исток, но и на ...

Туск в недела во Скопје, повод- бегалската криза

МРТ - 20.11.2015

Причините за итната посета од Советот не ги соопштуваат, но според информациите, поводот е бегалската криза. В недела во 13 часот е предвидено негово доаѓање во Македонија, каде најпрво ќе оствари средба со претседателот Иванов, а потоа и со ...

Иванов домаќин на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск

МКД - 20.11.2015

Претседателот Ѓорге Иванов во недела ќе биде домаќин на претстојната посета на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, потврдуваат од кабинетот на Претседателот. Причина за итната посета од страна на првиот човек на Европскиот совет, како ...

Претседателот на Европскиот совет Туск во недела во Македонија

Макфакс - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во недела ќе биде домаќин на посетата на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, а исходот од нивната средба ќе биде соопштен во изјави за медиумите.

Претседателот Иванов во недела го прима Туск, во вторник во Брисел на средба со Столтенберг

Вечер Прес - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, покрај тоа што во недела ќе го прими претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, еден и два дена подоцна ќе оствари средби и со други високи претставници на Европската унија и на НАТО.

Претседателот Иванов во недела го прима Туск, понеделник и вторник во Брисел на средба со Тимерманс и Столтенберг

Денешен - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, покрај тоа што во недела ќе го прими претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, еден и два дена подоцна ќе оствари средби и со други високи претставници на Европската унија и на НАТО.

Иванов домаќин на посетата на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск

Точка - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во недела ќе биде домаќин на претстојната посета на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, а исходот од нивната средба ќе биде соопштен во изјави за медиумите, потврдуваат од кабинетот на ...

Средба Груевски - Туск во недела во Скопје

Пулс24 - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Македонија, по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Доналд Туск во недела во Скопје

Република - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Македонија, по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Иванов на релација Скопје - Брисел со Туск и Столтенберг!

Вечер Прес - 20.11.2015

Причина за итната посета од страна на првиот човек на Европскиот совет, како што објави и самиот Доналд Туск на социјалната мрежа Твитер, е токму бегалската криза и напливот од мигранти во Европа, велат од Кабинетот на Иванов.

Претседателот на Европскиот совет Туск во недела во Македонија

Точка - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск викендов ќе престојува во посета на регионот, односно во Србија, Албанија и Македонија, пришто главна тема на разговорите меѓу првиот човек на Советот и балканските лидери ќе биде миграциската криза.

Туск доаѓа во Македонија. Има ли план за бегалците?

Тера - 20.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на трите балкански земји – Србија, Албанија и Македонија, кои се главна рута на бегалците од воените конфликти на Блискиот Исток, но и на економските мигранти.

Иванов в недела го пречекува Туск, наредните денови во Брисел на средба со Тимерманс и Столтенберг

Lider - 20.11.2015

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, покрај тоа што во недела ќе го прими претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, еден и два дена подоцна ќе оствари средби и со други високи претставници на Европската унија и на НАТО.

Претседателот на Европскиот совет в недела во Скопје

24 Вести - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Македонија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Доналд Туск в недела во Скопје поради мигрантите

Телма - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Претседателот на Европскиот совет в недела во Скопје

Утрински - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Претседателот на Советот на ЕУ, в недела во Скопје

24 Вести - 19.11.2015

Претседателот на Советот на Европската унија, Доналд Туск престојниот викенд ќе ги посети Србија, Албанија и Македонија и ќе се сретне со лидерите на трите земји, информира попладнево Советот на ЕУ.

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск в недела во Скопје

Телеграф - 19.11.2015

Предмалку од Европскиот совет ја потврдија оваа итна мини-турнеја на Туск во трите балкански земји, што ќе биде и негова прва официјална откако на местото неформален прв човек на Европската унија го наследи Херман ван Ромпуј Претседателот на ...

Туск в недела во Скопје, а повод e бегалската криза

Курир - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Доналд Туск в недела во Скопје

А1 On - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Туск в недела во посета на Македонија

Р.С.Европа - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск викендов ќе ги посети Србија, Албанија и Македонија. Туск посетата на трите балкански земји ќе ја започне на 21 ноември односно в сабота кога ќе оствари средба со српскиот премиер Александар Вучиќ во ...

Туск викендов во Белград, Тирана и Скопје

Нова ТВ - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск викендов ќе ги посети Македонија, Србија и Албанија. Туск, на својот профил на социјалната мрежа Твитер, ги најави средбите со премиерите на Србија и Албанија, Александар Вучиќ и Еди Рама, и со ...

По повод бегалската криза, претседателот на Европскиот совет в недела доаѓа во Скопје

МКД - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Претседателот на Европскиот совет в недела во Скопје

Сител - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Туск в недела во Скопје, а повод e бегалската криза

Press24 - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Доналд Туск в недела во Скопје

Репортер - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Туск в недела во Скопје, повод кризата со бегалците

Нетпрес - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Претседателот на Европскиот совет в недела во Скопје

Република - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Туск в недела во Скопје, а повод e бегалската криза

Вечер Прес - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

По повод бегалската криза Туск во недела во Скопје

Пулс24 - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Претседателот на Европскиот совет в недела во Скопје

Денешен - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Туск в недела во Скопје, а повод e бегалската криза

Вистина.мк - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Претседателот на Европскиот совет в недела во Скопје

Lider - 19.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, викендов ќе оствари итна посета на Србија, Албанија и на Република Макеоднија, а по најавите за затворање на границите на овие земји за економските мигранти.

Туск: Русија ја „подгреа“ бегалската криза

Телма - 16.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск ја обвини Русија дека со својата интервенција во Сирија ја „поттикнала“ бегалската криа и продонела за зголемување на бројот на имигрантите кои се обидуваат да стигнат до земјите на ЕУ.

Туск: Русија ја поттикна бегалската криза

Вест - 16.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск ја обвини Русија дека со својата интервенција во Сирија ја „поттикнала“ бегалската криа и продонела за зголемување на бројот на имигрантите кои се обидуваат да стигнат до земјите на ЕУ.

Туск: Русија ја „поттикна“ бегалската криза

А1 On - 16.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск ја обвини Русија дека со својата интервенција во Сирија ја „поттикнала“ бегалската криа и продонела за зголемување на бројот на имигрантите кои се обидуваат да стигнат до земјите на ЕУ.

Туск: Русија ја „поттикна“ бегалската криза

+инфо - 16.11.2015

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск ја обвини Русија дека со својата интервенција во Сирија ја „поттикнала“ бегалската криа и продонела за зголемување на бројот на имигрантите кои се обидуваат да стигнат до земјите на ЕУ.

Туск: Русија ја "поттикна" бегалската криза

Вечер Прес - 16.11.2015

Новиот полски министер за надворешни работи, Витолд Вашчиковски изјави дека стотици илјади сириски бегалци кои пристигнуваат во Европа би можеле да бидат обучени за да создадат армија и да се вратат да ја ослободат својата татковина наместо седат и ...