TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Шаќири пред трансфер во Лидс?

Време - 13.01.2005

ФУДБАЛ - ОТКАКО ВБА ГО СТАВИ НА ТРАНСФЕР-ЛИСТАТА Никола Богојевски Македонскиот фудбалски репрезентативец Артим Шаќири е пред трансфер во Лидс јунајтед, членот на првата англиска дивизија, откако завчера премиерлигашот Вест Бромвич Албион го стави нашиот интернационалец на трансфер-листата, ...

Лидс заинтересиран за Шаќири

Вест - 13.01.2005

ОТКАКО ВБА ГО СТАВИ НА ТРАНСФЕР-ЛИСТАТА Репрезентативното десно крило, Артим Шаќири, веднаш откако се најде на трансфер-листата на неговиот сегашен клуб, премиерлигашот Вест Бромвич Албион, доби понуда од членот на англискиот шампионат (порано Прва дивизија), Лидс.

ДУИ му го кренала притисокот на Шаќири

Време - 13.01.2005

ОСТАВКАТА ОФИЦИЈАЛИЗИРАНА Хисни Шаќири вчера и официјално ја поднел до Собранието оставката на потпретседателската функција, која треба да се најде пред пратениците на седницата на 24 јануари. Тој своето повлекување од функциите во парламентот и во ДУИ конечно го образложи со „партиски причини“, ...

Гзим Острени нов потпретседател на Собранието

Утрински - 13.01.2005

Предлог Хисни Шаќири од ДУИ вчера и официјално поднесе оставка на потпретседателската функција во Собранието поради внатрепартиски несогласувања. Шаќири, како што изјави самиот, во иднина ќе дејствува како независен пратеник.

Шаќири се збогува со потпретседателската функција

Дневник - 13.01.2005

СОБРАНИЕ Хисни Шаќири вчера ја достави оставката на потпретседателската функција до претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски. - Поднесов оставка бидејќи констатирав дека постои незадоволство кај граѓаните во регионите што беа опфатени со војна во 2001 година.

Шаќири со понуда од Лидс

Дневник - 13.01.2005

АНГЛИЈА Еден од капитените на македонската репрезентација, Артим Шаќири, се уште не добил информација дека се наоѓа на трансфер-листата на Вест Бромвич Албион, а веќе има понуда да ги засили редовите на Лидс, кој е член на Чемпионшип-лигата.

Острени ќе биде новиот потпретседател на Собранието

А1 - 12.01.2005

Генералот Острени го замени командантот од липковско, Шаќири. Гзим Острени ќе биде новиот потпретседател на Собранието. Ова е решението на партијата на Ахмети, по оставката на Шаќири. Денеска, како пратеник на ДУИ, Хисни Шаќири го испи последното кафе со своите сопартијци.

ВБА го продава Шаќири

А1 - 12.01.2005

Англискиот премиерлигаш Вест Бромвич Албион објави оти го ставил на трансфер листа македонскиот репрезентативец Артим Шеќири, кој сезонава за екипата одигра само три натпревари. Покрај Шаќири, на трансфер листата на ВБА се најде и Швајцарецот Бернт Хас.

Шаќири ќе биде независен пратеник

Време - 12.01.2005

ПО ОСТАВКАТА ОД ФУНКЦИИТЕ ВО ДУИ Хисни Шаќири најверојатно ќе продолжи да дејствува како независен пратеник, откако реши да поднесе оставка на потпретседателското место во Собранието и на сите функции во ДУИ. Шаќири вчера тоа го најавил за медиуми на албански јазик и додал дека причините за ...

Робсон им се заблагодари на Шаќири и на Хас

Утрински - 12.01.2005

Менаџерот на Вест Бромвич се откажа од услугите на двајца искусни фудбалери Менаџерот на Премиерлигашот Вест Бромвич Албион Брајан Робсон во текот на вчерашниот ден им потврди на британските медиуми дека пред време се откажува од услугите на двајца искусни фудбалери во неговиот тим кој не може да ...

Интегративците не се загрижени поради оставката на Шаќири

Утрински - 12.01.2005

Во ДУИ тврдат дека заминувањето на потпретседателот на Собранието нема негативно да се одрази Во Демократската унија за интеграции не се многу загрижени поради оставката на потпретседателот на Собранието, Хисни Шаќири, но партиски извори велат дека се изненадени од тајмингот кога тој се решил на ...

Ахмети ги остави борците на ОНА без леб

Дневник - 12.01.2005

ХИСНИ ШАЌИРИ ОБВИНУВА Мојата оставка нека биде порака за Али Ахмети и врвот на ДУИ во иднина да ги решаваат проблемите и да ја обединат, а не да ја разединуваат партијата. Немам намера својата оставка да му ја образложам на Ахмети и на централното претседателство, бидејќи сто пати им кажав за ...

Шаќири, за да игра, треба да побара нова екипа

Дневник - 12.01.2005

МАКЕДОНСКИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ НА ТРАНСФЕР ЛИСТАТА ВО ВБА Брајан Робсон, менаџерот на англискиот премиерлигаш Вест Бромвич Албион, соопшти дека повеќе не смета на услугите на македонскиот интернационалец Артим Шаќири. Заедно со него, на трансфер-листата на ВБА, објавена вчера, се најде и Швајцарецот ...

ХИСНИ ШАЌИРИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА НА ФУНКЦИЈАТА ПОТПРЕТСЕДАТЕЛ НА ПАРЛАМЕНТОТ

Канал5 - 12.01.2005

Пратеникот на Демократската унија за интеграција Хисни Шаќири поднесе оставка на функцијата потпретседател на Собранието, објаснувајќи дека причините за оставката се партиски и оти немаат врска со неговата работа во Парламентот.

ВБА го стави Шаќири на трансфер-листата

Вечер - 12.01.2005

Еден од капитените на македонската фудбалска репрезентација Артим Шаќири, од вчера се наоѓа на трансфер-листата на англискиот премиерлигаш Вест Бромвич Албион. Менаџерот на тимот од Бирмингем, Брајан Робсон, одлучи да се ослободи од 31-годишниот Шаќири и швајцарскиот интернационалец Бернт Хас (26 ...

Ахмети бега од решавањето на проблемите

Вечер - 12.01.2005

-Нема да присуствувам на Централното претседателство на Партијата, бидејќи не сакам по стопати да ги повторувам истите работи и да седам со луѓе кои не покажуваат ниту најмал степен на разбирање. Тоа за мене е чиста глума и изигрување, изјави вчера за "Вечер", Хисни Шаќири, кој најави оставка на ...

Шаќири утре ќе ја достави оставката

А1 - 11.01.2005

Пратеникот на ДУИ Хисни Шаќири утре ќе му ја врачи оставката на потпретседателот на собранието Јордановски. Со неа тој се откажува од функцијата потпретседател. Неофицијално Шаќири нема намера да оди на средба со поранешните сопартијци на централно претседателство како што инсистира лидерот на ДУИ ...

Шаќири се одметна од функциите

Време - 11.01.2005

ПОРАДИ РАСКОЛ ВО КУМАНОВСКИОТ РАЗГРАНОК НА ДУИ Несогласувањата во разгранокот на ДУИ во Куманово се главната причина поради која Хисни Шаќири се повлекува од потпретседателската функција во Собранието и од сите партиски функции, оценуваат извори од партијата.

Командантот ја загуби поддршката на трупите

Вест - 11.01.2005

ХИСНИ ШАЌИРИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА ОД ПОТПРЕТСЕДАТЕЛСКАТА ФУНКЦИЈА ВО СОБРАНИЕТО Бившиот командант на ОНА Хисни Шаќири официјално не бил задоволен од примената на Охридскиот договор, но нефоцијално оставката се поврзува со неговата немоќ да ги исполни ветувањата на своите соборци Пратеникот Хисни Шаќири ...

Шаќири ќе си замине од потпретседателската функција

Утрински - 11.01.2005

Незадоволен од партиската политика на ДУИ спроти локалните избори ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Потпретседателот на Собранието, Хисни Шаќири од ДУИ, вчера му соопштил на спикерот Љупчо Јордановски дека донел одлука да се повлече од потпретседателската функција во парламентот.Доколку Шаќири деновиве писмено ја ...

Хисни си оди и од Собранието и од ДУИ

Вечер - 11.01.2005

Хисни Шаќири вчера го известил претседателот на Собранието, Љупчо Јордановски, дека ќе поднесе оставка на функцијата потпретседател на законодавниот дом. Оставката на Шаќири, најверојатно, ќе се најде на дневен ред на 24 јануари, за кога е закажана седница во Собранието.

Шаќири си оди од потпретседателската собраниска фотеља

А1 - 10.01.2005

На чекор до локалните избори, владеачката ДУИ ја тресат незадоволни партиски кадри. Еден од нив е и пратеникот Хисни Шаќири, кој си оди од потпретседателската собраниска фотеља. Денеска на средба со неговиот собраниски шеф, Јордановски, ја соопштил својата одлука.

Хисни Шаќири најави оставка во Собранието

Дневник - 10.01.2005

ПРЕВИРАЊА ВО ДУИ Хисни Шаќири ќе поднесе оставка на функцијата потпретседател на Собранието, пренесува албанската телевизија Алсат. На овој чекор Шаќири се решил бидејќи не бил задоволен од партиската политика и оти сметал дека бавно се спроведува рамковниот договор.

Централното претседателство на ДУИ на вчерашниот состанок во Мала Речица не ги прифатило оставките на Хисни Шаќири

Канал5 - 10.01.2005

Централното претседателство на ДУИ на вчерашниот состанок во Мала Речица не ги прифатило оставките на Хисни Шаќири на сите партиски функции во ДУИ, како и на позицијата - потпретседател на собранието.. Одлуката за оставка од потпреседателското место в Централното претседателство на ДУИ на ...