TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Матоши ја обвини опозицијата за договор за растурање на седницата

Утрински - 12.10.2007

Сведочење на пратениците Матоши, Макрадули, Куновска, Положани и Оровчанец пред Анкетната комисија Расправии меѓу пратениците на ДУИ и на ДПА за време на инцидентот во Собранието Пратеникот на ДПА, Ружди Матоши, ја обвини опозицијата дека сковала договор за растурање на собраниската седница.

ДУИ ме викаше Ружица

Вест - 12.10.2007

РУЖДИ МАТОШИ СВЕДОЧЕШЕ ЗА ТЕПАЧКАТА ВО СОБРАНИЕТО Сведочењето на координаторот на пратеничката група на ДПА Ружди Матоши завчера пред Анкетната комисија за тепачките во Собранието на 25 септември ги насмеа сите членови на Комисијата.

Ружица си била

Вечер Прес - 12.10.2007

Неколку моменти пред нападот на Дураку врз Вејсели, Макрадули беше на местото кај Рафиз Алити. Верувам дека се договориле да ја растурат седницата. Вака пред Анкетната комисија за собраниските инциденти сведочеше Ружди Матоши од ДПА, прозивајќи ја опозицијата дека деновите кога се дебатирало за ...

Положани: Тачи ме влечеше, Елмази ме клоцаше

Време - 11.10.2007

АНКЕТНА КОМИСИЈА Лидерот на ДПА, Мендух Тачи, ме влечеше за ракав, а заменик - министерот за внатрешни работи Рефет Елмази ме клоцаше по нога, сведочеше вчера Азис Положани од ДУИ пред анкетната комисија, која утврдува одговорност за тепачките во Собранието од 25 септември.

Матоши: СДСМ и ДУИ се договорија да ја растурат седницата

А1 - 10.10.2007

Неколку моменти пред нападот на Дураку врз Вејсели, Макрадули беше на местото кај Рафиз Алити. Верувам дека се договориле да ја растурат седницата. Вака пред членовите на анкетната комисија говореше Ружди Матоши од ДПА, прозивајќи ја опозицијата дека деновите кога се дебатирало за изборниот законик ...

Пратеници на ДУИ и на ДПА се тепаа со тупаници и со клоци во Собранието

Вест - 10.10.2007

СОБРАНИСКОТО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ СВЕДОЧЕШЕ ПРЕД АНКЕТНАТА КОМИСИЈА Вчера прв пат полицијата официјално призна дека на 25 септември имало масовна тепачка меѓу пратениците на ДУИ и на ДПА. Во тепачката учествувале Рафиз Алити и Садула Дураку од една страна и Мендух Тачи, Ружди Матоши и Даут Реџепи од друга ...

Стоевме како жив штит меѓу пратениците

Време - 10.10.2007

ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО СВЕДОЧЕШЕ ЗА ТЕПАЧКИТЕ ВО СОБРАНИЕТО Сунчица Стојановска Пратениците на ДУИ Рафис Алити и Садула Дураку влегоа затрчани од вратата на фоајето и почнаа да ги напаѓаат другите пратеници. Од другата страна беа Мендух Тачи, Ружди Матоши и Даут Реџепи од ДПА. Почнаа да се удираат.

Сведочење на Азис Положани пред комисијата за инцидентите за Собранието

Канал5 - 10.10.2007

Зошто ти, Али Ахмети или Рафиз Алити не дојдовте на координација, туку пративте жена? Ова било прашањето за Положани од Тачи кога го сретна во собранискиот ходник. Пратеникот на ДУИ сведочи дека заменик-министерот за внатрешни Елмази го удирал по нозете.

Во Собранието имаше општа тепачка, вели обезбедувањето

Утрински - 10.10.2007

Лидерот на ПДП пред Анкетната комисија изјави дека ДУИ му подготвувала ликвидација Каде е вистината во оваа рашомонијада: Абдулади Вејсели пред Анкетната комисија ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Лидерот на ПДП, Абдулади Вејсели, вчера пред членовите на Анкетната комисија тврдеше дека причината за инцидентот во ...

Потсети ме што беше тоа љубов

Вечер Прес - 10.10.2007

Според сведочењето на шефот на собраниското обезбедување, Тачи физички не ја нападнал Теута Арифи, туку само ја фатил за рака. Членот на комисијата од ДПА Агим Рамадани вели дека од тоа можело да произлезе тепачка, но и љубов Садула Дураку го фатил Вејсели за врат, Тачи ја држел Теута Арифи за ...

Обезбедувањето сведочеше пред Комисијата

А1 - 09.10.2007

Од охридската сала прва излезе Теута Арифи, потоа претседателот Георгиевски, па Тачи, објаснуваше пред членовите на Анкетната комисија шефот на собраниското обезбедување, посочувајќи дека точно не се сеќава кој се присуствувал на координацијата, дента кога се случија инцидентите.

Никој не му кажал на Вејсели да не излегува на говорница

Време - 09.10.2007

АНКЕТНАТА КОМИСИЈА ГИ ИСПИТУВА ИНЦИДЕНТИТЕ ВО СОБРАНИЕТО Сунчица Стојановска Кој и зошто му дозволи на Абдулади Вејсели, претседател на ПДП, да зборува на седницата од 25 септември по чиј говор почнаа инцидентите во Собранието, се обиде вчера да утврди Анкетната комисија која за седум дена треба да ...

Собраниско обезбедување: Тачи ја држеше Теута за рака и ние проценивме дека треба да реагираме,

Канал5 - 09.10.2007

Детали за тепачките во парламентот од собраниското обезбедување. Високиот тон од координацијата на пратениците ги испровоцирал да се приближат до салата. Внатре не влегле. Детали за тепачките во парламентот од собраниското обезбедување.

Како се најде Вејсели на говорницата, прашува Анкетната комисија

Утрински - 09.10.2007

Анкетарите се обидоа да разјаснат зошто дискутирал лидерот на ПДП и зошто камерите не снимале Aнкетната комисија сериозно се зафати со работа. Ќе видиме какви ќе бидат резултатите и дали ќе дојдат навреме ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Како се случи лидерот на ПДП, Абдулади Вејсели, да дискутира за Изборниот ...

Истрагата почна со говорот на Вејсели

Дневник - 09.10.2007

Кој и зошто му дозволи на Абдулади Вејсели да зборува, по чиј говор почна тепачката во Собранието, бидејќи не бил на листата што ја договориле координаторите на пратеничките групи . Ова беше клучно прашање на првиот работен ден на Анкетната комисија која за седум дена треба да ги утврди фактите за ...

Спикерот сведочеше пред анкетната комисија

Вест - 09.10.2007

ПОЧНА УТВРДУВАЊЕТО НА ВИСТИНАТА ЗА ТЕПАЧКИТЕ ВО СОБРАНИЕТО Сите снимки од камерите во салата за седници, во ходниците и околу зградата на Собранието ќе бидат појдовна точка од која Анкетната комисијата ќе тргне за утврдување на фактите за тепачките во Парламентот пред две недели.

Спротивставени сведочења пред Анкетната комисија

Макфакс - 09.10.2007

Скопје Спротивставени ставови за инцидентот што во парламентот се случи на 25 септември изнесоа денеска сведоците кои беа распитани од собраниската Анкетна комисија. Прв сведочеше лидерот на ДПА Мендух Тачи, кој негираше дека биле нападнати пратениците од ДУИ Теута Арифи и Азис Положани.

Анкетната комисија денеска продолжува со работа

Макфакс - 09.10.2007

Скопје А Анкетната комисија за утврдување на инцидентите во Собранието од 25 септември денеска треба да продолжи со работа. Како што соопшти собраниската прес служба единствена точка на дневен ред е Договор за организација на работата на Анкетната комисија, откако претседателот на комисијата Стојан ...

Андов најави повлекување од Анкетната комисија

Макфакс - 09.10.2007

Скопје Претседателот на Анкетната комисија задолжена за утврдување на одговорноста за тепачката меѓу пратениците, Стојан Андов денеска најави повлекување од таа должност. Андов преку писмо го извести претседателот на Собранието, Љубиша Георгиевски да се ангажира да избере нов претседател, доколку е ...

Нема снимка од почетокот на тепачката!

Вечер Прес - 09.10.2007

Службите на собранискиот канал на МРТВ го прекинале снимањето веднаш по објавената пауза од претседателот Љубиша Георгиевски. Така било според новите правила за снимање на седниците. Во собраниската сала нема посебни безбедносни камери Ниту една камера не го снимила почетокот на тепачката во ...

Георгиевски испрашан од Комисијата

А1 - 08.10.2007

Анкетната комисија која треба да ги расветли инцидентите во и околу Собранието работата ја започна со испрашување на спикерот Георгиевски за договорот на координацијата пред седница од 25 септември, на која се очекуваше финиш на првата фаза од изборниот законик.

Анкетна комисија за инцидентите во Собранието почна со работа

Канал5 - 08.10.2007

Почна собраниската истрага за инцидентите во парламентот. Прв сведок - спикерот Георгиевски. Клучното прашање за него беше - зошто му дал збор на Вејсели, кого Садула Дураку го фати за врат по објавената пауза за седницата за изборниот законик, кога лидерот на ПДП воопшто не бил на списоците на ...

Имаме шанса да ја поправиме сликата за Македонија

Утрински - 08.10.2007

Стојан Андов Претседателот на Анкетната комисија за тепачките очекува да се исчисти валканицата од ликот на државата ОЛИВЕРА ВОЈНОВСКА Господине Андов, денеска почнува со работа Анкетната комисија. Брисел бара разјаснување на состојбите и конкретна одговорност.

ДУИ и ДПА не бараат одговорност од своите пратеници

Дневник - 08.10.2007

Собранието може да ја разгледува одговорноста на именуваните функционери, а партиите да ги санкционираат пратениците, вели Стојан Андов, претседател на Анкетната комисија Во ДУИ и во ДПА нема да бараат политичка одговорност за своите пратеници и функционери што учествуваа во собраниската тепачка.

Собранието почна истрага за инцидентите

Макфакс - 08.10.2007

Скопје Спикерот Љубиша Георгиевски и пратеничките координатори, беа првите сослушани од собраниската Комисија, која почна да ги утврдува околностите во врска со инцидентите во Собранието. .Анкетната комисија, која денеска ја одржа првата седница, писмено побара од Министерството за внатрешни работи ...

Прв состанок на Анкетната комисија за собраниските инциденти

Макфакс - 08.10.2007

Скопје Членовите на собраниската Анкетната комисија што ќе ги утврдуваат околностите кои доведоа до инцидентот во Собранието, денеска ќе одржат состанок. Рокот во кој Анкетната комисија треба да излезе со заклучоци за инцидентите е седум дена.