TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И Вевчанскиот карневал ја испровоцира Грција

Канал5 - 15.01.2012

„Скопје ја погреба Грција“, „Уште едно провокативно однесување од Скопје“, „Грција погребана и запалено сино белото знаме во Скопје“.

ГАЛЕРИЈА: Вевчанци ги поштедија македонските политичари

+инфо - 15.01.2012

Годинава вевчанци ги поштедија домашните политичари, а меѓу стотината маски ги немаше оние ироничните кои се поигруваат со политичката состојба кај нас.

(ФОТО) Карневалска традиција - Боцкавата иронија на вевчанци

Утрински - 14.01.2012

Два дена со магијата на традиционалниот Вевчански карневал ВЕВЧАНИ - „Державата“ во држава Вевчани два дена ја тресат зурли, ем тапани.

ФОТО: Вевчани и карневалскиот џумбус

Дневник - 14.01.2012

Низ фотографиите од нашиот фоторепортер Маја Златевска ви пренесуваме дел од атмосферата на паганското карневалско славење во Вевчани.

Вевчански карневал 2012 - фотогалерија

Вест - 14.01.2012

Карневалското село Вевчани два дена на големо го слави Свети Василиј и со својот карневал ја чествува Василица... Илјадници граѓани, маски, туристи, функционери, политичари, амбасадори...

Колку вевчанци профитираат од карневалот?

Deutsche Welle - 14.01.2012

Вевчани е епицентар на Василичарската карневалска треска во Македонија. Паганскиот обичај стана бренд и шанса за економски подем на општината.

Паднаа маските во Вевчани

Канал5 - 14.01.2012

Со последното василичарско оро и палење на маските денеска точно на пладне се спушти завесата на карневалската сцена во Вевчани.

Вевчанци ја „погребаа“ Грција

Дневник - 14.01.2012

Веселите василичари во центарот на својата Вевчанска република денеска ја погребаа Грција и на крајот од својот настап го запалија ковчегот обвиен со грчко знаме.

ОБНОВЕНО: Ќе изгори и некрологот за Грција во Вевчани

Дневник - 14.01.2012

Со василичарско оро денес попладне среде Вевчани, традиционално ќе бидат запалени сите маски кои годинава се појавија на Вевчанскиот карневал.

Со палење на маските завршува Вевчанскиот карневал

24 Вести - 14.01.2022

Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва од Горна и Долна Маала во центарот на Вевчани, денеска попладне ќе заврши годинашното издание на Вевчанскиот карневал.

Канчевска Милевска: Вевчанскиот карневал е бисер на македонската традиција

Нетпрес - 14.01.2012

ФОТО МИА Групната маска на вевчанци во врска со македонско-грчките односи предизвика најголемо внимание кај посетителите годинава на традиционалниот Вевчански карневал, јавува МИА, пренесува Нетпрес.

Охридското село Куратица од синоќа во василичарски дух!

Inpress - 14.01.2012

Охрид, 14. јануари 2012 (ИНПРЕС) Во охридското село Куратица достојно се одбележува празникот Свети Василиј Велики-Василица.

Фото: Вевчански карневал!

Факултети - 14.01.2012

Вевчанскиот карневал, како една од најголемите културни манифестации во земјава, е посветен на „Свети Василиј Велики“ - заштитникот на вевчанските василичари, со што воедно се слави доаѓањето на ...

Канчевска Милевска: Вевчанскиот карневал е бисер на македонската традиција

МРТ - 14.01.2012

Групната маска на вевчанци во врска со македонско-грчките односи предизвика најголемо внимание кај посетителите годинава на традиционалниот Вевчански карневал.

Маскенбалот во Куратица во снежен амбиент

МРТ - 14.01.2012

Фестивалските свечености под маски во охридското село Куратица што започнаа вчера со палење на василичарските огнови ќе кулминираат вечерва со централната карневалска манифестација.

Маскенбалот во Куратица во снежен амбиент

Курир - 14.01.2012

Фестивалските свечености под маски во охридското село Куратица што започнаа вчера со палење на василичарските огнови ќе кулминираат вечерва со централната карневалска манифестација.

Со палење на маските завршува Вевчанскиот карневал

Алфа - 14.01.2012

Со василичарско оро денеска попладне среде Вевчани, традиционално ќе бидат запалени сите маски кои годинава се појавија на Вевчанскиот карневал.

Со палење на маските завршува Вевчанскиот карневал

МРТ - 14.01.2012

Со василичарско оро денес попладне среде Вевчани, традиционално ќе бидат запалени сите маски кои годинава се појавија на Вевчанскиот карневал.

Со палење на маските завршува Вевчанскиот карневал

Сител - 14.01.2022

Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва од Горна и Долна Маала во центарот на Вевчани, денеска попладне ќе заврши годинашното издание на Вевчанскиот карневал.

Со палење на маските завршува Вевчанскиот карневал

Курир - 14.01.2022

Со традиционалното василичарско оро и палење на маските на двете друштва од Горна и Долна Маала во центарот на Вевчани, денеска попладне ќе заврши годинашното издание на Вевчанскиот карневал.

Канчевска Милевска: Вевчанскиот карневал е бисер на македонската традиција

Точка - 14.01.2012

Групната маска на вевчанци во врска со македонско-грчките односи предизвика најголемо внимание кај посетителите годинава на традиционалниот Вевчански карневал, јавува МИА, пренесува Нетпрес.

Летаме за Европа, џенем ојте

Н.Македонија - 14.01.2012

Маските на василичарскиот карневал уште еднаш успеаја да ги демаскираат европското, светското и македонското општество. Така, исмеано беше она што најмногу нé боли, а од болка и нé засмејува ...

Продолжува големата прослава на карневалот во Куратица

Н.Македонија - 14.01.2012

Фестивалските свечености под маски во охридското село Куратица што почнаа вчера со палење на василичарските огнови ќе продолжат вечерва со централната карневалска манифестација Традиционалниот ...

Вевчани има 3.000 жители и 100.000 граѓани

Вест - 13.01.2012

1987 година властите сакале да ја спроведат вевчанската вода и до соседното село Октиси, но жителите на Вевчани биле убедени дека водата ќе се носи до струшката викенд-населбата Елен Камен, каде што ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2012

Утрински - 13.01.2012

Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржува традиционалниот Вевчански карневал.

Почна Вевчанскиот карневал, се очекуваат над 20 илјади гости

24 Вести - 13.01.2012

Со журка под отворено небо синоќа во Вевчани почна карневалската треска, која денеска ќе финишира со главното дефиле на маски низ вевчанските улици на кое се очекува да присуствуваат над 20 илјади ...

Почнува Вевчанскиот карневал 2012

Дневник - 13.01.2012

Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржува традиционалниот Вевчански карневал.

Почнува Вевчанскиот карневал 2012

Вест - 13.01.2012

Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржува традиционалниот Вевчански карневал.

Почна Вевчанскиот карневал - Канал 5 ексклузивно во василичарските одаи

Канал5 - 13.01.2012

Канал 5 во домот на најстариот василичар во село Вевчани. 93 годишниот Борис Иваноски не дочека со насмевка. Дедо Борче моли Бога да ја доживее и оваа Василица.

Почнува Вевчанскиот карневал

Deutsche Welle - 13.01.2012

Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани се одржува традиционалниот Вевчански карневал.

Почнува годинашниот Вевчански карневал

Р.С.Европа - 13.01.2012

Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржи традиционалниот Вевчански карневал.

Фото: Почнуваат карневалските лудории

Макфакс - 13.01.2012

Со дефилето на маски, во Вевчани денеска започнува еден од најстарите карневали во Европа. Оваа традиција вевчанци ја негуваат четиринаесет века.

На Вевчанскиот карневал министри, политичари, амбасадори

Курир - 13.01.2012

На два часа до главното дефиле на маски во Вевчани се е подготвено за најголемата забава на отворено. Пред неколкуте илјади посетители, колку што се очекуваат во центарот на селото, ќе продефилираат ...

Василичарски карневал во битолското село Цапари

МРТ - 13.01.2012

Одборот за организација на традиционалниот Василичарски карневал што секоја година се одржува во потпелистерското село Цапари, денеска соопшти дека утре претпладне низ улиците во тоа село ќе ...

Вевчанскиот карневал низ фотографии

Курир - 13.01.2012

Со журка под отворено небо синоќа во Вевчани почна карневалската треска, која денеска ќе финишира со главното дефиле на маски низ вевчанските улици на кое се очекува да присуствуваат над 20 илјади ...

Министрите пристигнаа во Вевчани за да видат дали некој ќе се шегува на нивна сметка

Press24 - 13.01.2012

На два часа до главното дефиле на маски во Вевчани се е подготвено за најголемата забава на отворено. Пред неколкуте илјади посетители, колку што се очекуваат во центарот на селото, ќе продефилираат ...

На Вевчанскиот карневал министри, политичари, амбасадори

МРТ - 13.01.2012

На два часа до главното дефиле на маски во Вевчани се е подготвено за најголемата забава на отворено. Пред неколкуте илјади посетители, колку што се очекуваат во центарот на селото, ќе продефилираат ...

Вевчани 2012 (Фото)

Inpress - 13.01.2012

Струга, 13. јануари 2012 (ИНПРЕС) Театар под маски, шеги и довикувања, но никој никому не му се налути. Ведар дух и позитивна енергија во секоја куќа во Горна и Долна маала.

Два дена со магијата на традиционалниот Вевчански карневал

Inpress - 13.01.2012

Струга, 13. јануари 2012 (ИНПРЕС) „Державата“ во држава Вевчани, два дена ја тресат зурли ем тапани. Денес и вчера, за десетиците илјади посетители, ги извадија најдобрите луканци (домашни колбаси), ...

Вевчанци „ја погребаа“ Грција

Inpress - 13.01.2012

Струга, 13. јануари 2012 (ИНПРЕС) Вевчанци на овогодинешниот карневал по повод празникот Василица „ја погребаа“ Грција. Познати по својата луцидност и често суровото презентирање на реалноста и ...

На Вевчанскиот карневал, поштедени домашните политичари

Р.С.Европа - 13.01.2012

Групната маска на вевчанци за македонско грчките односи предизвика најголемо внимание кај посетителите на годинашниот традиционален Вевчански карневал.

ФОТО: Грција „почина“ по долго нервирање

Курир - 13.01.2012

Ненадејно, после долго нервирање не напушти нашата мила соседка Грција. Вака во Вевчани денес беше споделена тажна вест.

На Вевчанскиот карневал министри, политичари, амбасадори

+инфо - 13.01.2012

Два часа до главното дефиле на маски во Вевчани се е подготвено за најголемата забава на отворено. Пред неколкуте илјади посетители, колку што се очекуваат во центарот на селото, ќе продефилираат ...

Во Вевчани пламна грчкото знаме

+инфо - 13.01.2012

На парадата на маските на денешниот Вевчански карневал, било запалено и грчкото знаме. Карневалот во Вевчани е нашироко познат по тоа што на него секогаш, за разлика од другите фестивали во регионот, ...

Вевчанци ја „погребаа“ Грција

Макфакс - 13.01.2012

Вевчанските василичари ниту оваа година не пропуштија да се „пошегуваат“ на сметка на нашиот јужен сосед, поради чие противење земјава има проблеми во интегрирањето кон ЕУ и НАТО.

Карневал во Вевчани

Алфа - 13.01.2012

Со развиорено македонско знаме, пеејќи ја на глас „Едно име имаме“, вевчанци ја погребаа Грција. “Ненадејно после долго нервирање не напушти нашата мила сосетка бившата турска првинција Хел –ас, во ...

Канческа: Вевчанскиот карневал е бисер на македонската традиција

Курир - 13.01.2012

Групната маска на вевчанци во врска со македонско-грчките односи предизвика најголемо внимание кај посетителите годинава на традиционалниот Вевчански карневал.

Почнува Вевчанскиот карневал 2012

МРТ - 13.01.2012

Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржува традиционалниот Вевчански карневал.

Фото: Денеска Вевчани е центарот на Македонија

Таратур - 13.01.2012

Традиционалните маски - зет, невеста и Глупавиот Август денеска и утре ќе продефилираат низ Вевчани на карневалот со кој се слави доаѓањето на Новата година според стариот календар.

Почнува Вевчанскиот карневал 2012

Кирилица - 13.01.2012

Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржува традиционалниот Вевчански карневал Вевчанскиот карневал е во чест на свети Василиј ...

Почнува Вевчанскиот карневал

Press24 - 13.01.2012

Карневалот, со кој се слави доаѓањето на Новата година според стариот календар, неофицијално почна вчера со изложба на фотографии од Атанас Ќушкоски на тема „Женски маски“ и со вечерен рок-хепенинг.

Почнува Вевчанскиот карневал 2012

Алфа - 13.01.2012

Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржува традиционалниот Вевчански карневал.

Вевчани под маски

+инфо - 13.01.2012

Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржува традиционалниот Вевчански карневал.

Василичарски карневал во битолското село Цапари

Курир - 13.01.2012

Одборот за организација на традиционалниот Василичарски карневал што секоја година се одржува во потпелистерското село Цапари, денеска соопшти дека утре претпладне низ улиците во тоа село ќе ...

Почна Вевчанскиот карневал, се очекуваат над 20 илјади гости

МРТ - 13.01.2012

Со журка под отворено небо синоќа во Вевчани почна карневалската треска, која денеска ќе финишира со главното дефиле на маски низ вевчанските улици на кое се очекува да присуствуваат над 20 илјади ...

Вевчани денеска станува сцена на маски

Курир - 13.01.2012

Со разновидни маски, меѓу кои и стандардните зет, невеста, глупавиот Август и ѓаволот, маскирани лица ќе дефилираат денеска и утре во Вевчани каде што почнува традиционалниот Вевчански василичарски ...

Почна Вевчанскиот карневал, се очекуваат над 20 илјади гости

Алфа - 13.01.2012

Со журка под отворено небо синоќа во Вевчани почна карневалската треска, која денеска ќе финишира со главното дефиле на маски низ вевчанските улици на кое се очекува да присуствуваат над 20 илјади ...

ФОТО: Вевчани живее за карневалот

Нетпрес - 13.01.2012

Традиционалните маски - зет, невеста и Глупавиот Август денеска и утре ќе продефилираат низ Вевчани на карневалот со кој се слави доаѓањето на Новата година според стариот календар.

Почнува Вевчанскиот карневал 2012

Сител - 13.01.2012

Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржува традиционалниот Вевчански карневал.

Американскиот претседател Обама во Вевчани

Sky - 13.01.2012

Американскиот претседател Барак Обама присуствуваше на карневалот во Вевчани. Годинешниот карневал во Вевчани традиционално започна со дефилето на маски, а продефилираа маски и од најмоќните светски ...

ФОТО: Вевчани живее за карневалот

Точка - 13.01.2012

Традиционалните маски - зет, невеста и Глупавиот Август денеска и утре ќе продефилираат низ Вевчани на карневалот со кој се слави доаѓањето на Новата година според стариот календар.

Василичарски карневали и во битолските села Цапари и Маловиште

Sky - 13.01.2012

Покрај Вевчанскиот карневал, во земјава во чест на пречекот на Стара Нова година- Василица се организираат и други карневали со помали размери.

Канчевска: Вевчанскиот карневал е бренд по кој не распознаваат во светот

Sky - 13.01.2012

Карневалот годинава го отвори министерката за култура Елизабета Канчевска Милевска која рече дека на денешен ден сите добронамерници со карневалски дух се дел од единствената претстава која на ...

Денес и официјално почнува Вевчанскиот карневал 2012

Sky - 13.01.2012

Дека Вевчани денеска и утре ќе биде центар на сите збиднувања тоа е несомнено, причината јасна, од денес и официјално започнува Вевчанскиот карневал.

Вевчани: Добра вест, не напушти Грција

Sky - 13.01.2012

На првиот ден од Василица веселите василичари од Вевчани ја погребаа Грција а на крајот од својот настап и го запалаија ковчегот кој што беше обвиен со грчкото знаме.

Вевчани Best of: Да живее владата на Груевски и Јанкуловска

Sky - 13.01.2012

Да живее владата на Груевски и Јанкуловска! 1000 посто пеесет посто водит спрема Бранко Црвенковски, господинот Никола Груевски - мислам во Вевчани и Република Македонија, вели еден анкетиран ...

Почнува традиционалниот Вевчански карневал

eReporter - 13.01.2012

Дефиле на маски, низа концерти како и пречек на Старата нова година се дел од традиционалниот Вевчански карневал што се одржува денеска и утре.

Почнува Вевчанскиот карневал 2012

Идивиди - 13.01.2012

Скопје, 13 јануари 2012 (МИА) - Со дефиле на маски, концерти и пречек на Старата нова година на отворено, денеска и утре во Вевчани ќе се одржува традиционалниот Вевчански карневал.

Лудиот бразилски карневал

Попара - 13.01.2012

Ова е мал дел од карневалската самба парада во Рио де Женеиро. За време на карневалот се случуваат 14 паради, а ова се фотографии од само неколку.

Од вечерва почнува карневалскиот џумбус во Вевчани

Дневник - 12.01.2012

Со рок концерт и изложба на фотографии од вечерва во Вевчани ќе почнат активностите на годинашниот Вевчански карневал. Ќе биде отворена изложба на фотографии од Атанас Ќушкоски на тема женски маски, ...

Денеска почнува Вевчанскиот карневал

Утрински - 12.01.2012

Со изложба на фотографии од Атанас Ќушкоски на тема женски маски и голем вечерен рок хепенинг на кој меѓудругите ќе настапат Ареа, Црвена јабука и Скандал состав попладнево во Вевчани неофицијално ќе ...

Струмичкиот карневал во сабота наместо во вторник

24 Вести - 12.01.2012

Организацискиот ордбор на Струмичкиот карневал одлучи главната фешта да се одржи во сабота на 25 февруари наместо во вторник на 28 февруари.

Рок-концерти и изложба за почеток на вевчанското лудило

Дневник - 12.01.2012

Годинашното издание на Вевчанскиот карневал, со традиција подолга од 1.400 години, неофицијално започнува денеска попладне со изложба на фотографии од Атанас Ќушкоски на тема „Женски маски“, а ќе ...

Вевчани од денеска живее со карневалот

Inpress - 12.01.2012

Струга, 12. јануари 2011 (ИНПРЕС) Тие се „держава“ во држава. Ја имаат најтоплата насмевка и најубавите вино и ракија, но само до Василица...велат потоа купуваме.

Вевчански карневал 2012

Сител - 12.01.2012

Со изложба на фотографии од Атанас Ќушкоски на тема женски маски и голем вечерен рок хепенинг на кој меѓу другите ќе настапат Ареа, Црвена јабука и Скандал састаф попладнево во Вевчани неофицијално ...

Струмичкиот карневал во сабота наместо во вторник

Курир - 12.01.2012

Организацискиот ордбор на Струмичкиот карневал одлучи главната фешта да се одржи во сабота на 25 февруари наместо во вторник на 28 февруари.

„Державата“ подготвена за настанот на годината

Макфакс - 12.01.2012

За неколку часа ќе започне Вевчанскиот карневал, посветен на Свети Василиј Велики- заштитникот на вевчанските василичари со кој воедно се слави доаѓањето на Новата година според Јулијанскиот ...

Струмичкиот карневал со сменет датум и маршута

Сител - 12.01.2012

Организацискиот ордбор на Струмичкиот карневал одлучи главната фешта да се одржи во сабота на 25 февруари наместо во вторник на 28 февруари.

Вевчански карневал 2012

Алфа - 12.01.2012

Со изложба на фотографии од Атанас Ќушкоски на тема женски маски и голем вечерен рок хепенинг на кој меѓудругите ќе настапат Ареа, Црвена јабука и Скандал состав попладнево во Вевчани неофицијално ќе ...

Струмичкиот карневал во сабота наместо во вторник

МРТ - 12.01.2012

Организацискиот ордбор на Струмичкиот карневал одлучи главната фешта да се одржи во сабота на 25 февруари наместо во вторник на 28 февруари.

Вевчански карневал 2012

МРТ - 12.01.2012

Со изложба на фотографии од Атанас Ќушкоски на тема женски маски и голем вечерен рок хепенинг на кој меѓудругите ќе настапат Ареа, Црвена јабука и Скандал состав попладнево во Вевчани неофицијално ќе ...

Денеска почнува Вевченаскиот карневал

Press24 - 12.01.2012

Главниот карневалски ден е утре со дефилето на маски, годинава зачинето со пречек на Старата нова година на отворено на плоштадот во Вевчани со концерт на естрадни уметници од земјава и соседството.

Вевчани од денеска живее со карневалот

Таратур - 12.01.2012

Тие се „держава“ во држава. Ја имаат најтоплата насмевка и најубавите вино и ракија, но само до Василица...велат потоа купуваме.

Вевчанскиот карневал почнува со музика

+инфо - 12.01.2012

Со изложба на фотографии од Атанас Ќушкоски на тема женски маски и голем вечерен рок хепенинг на кој ќе настапат бендовите „Ареа“, „Црвена јабука“, „Скандал состав“ попладнево во Вевчани неофицијално ...

Струмичкиот карневал со нов датум на одржување и нова маршута

Sky - 12.01.2012

Според информациите од организацискиот ордбор на Струмичкиот карневал, главанта карневалска вечер се преместува од вторник 28 февруари за сабота 25 февруари, со цел присуство на поголем број гости.

Попладнево започнува Вевчанскиот карневал 2012

Sky - 12.01.2012

Попладнево во Вевчани ќе започне Вевчанскиот карневал 2012, каренвалот неофицијално ќе биде отворен со изложба на фотографии од Атанас Ќушкоски на тема женски маски и голем вечерен рок хепенинг на ...

Вевчански карневал 2012

Идивиди - 12.01.2012

Скопје, 12 јануари 2012 (МИА) - Со изложба на фотографии од Атанас Ќушкоски на тема женски маски и голем вечерен рок хепенинг на кој меѓу другите ќе настапат Ареа, Црвена јабука и Скандал состав ...

Куратица подготвена за василичарскиот карневал

Утрински - 11.01.2012

Охрид - Жителите на охридското село Куратица ја почнаа карневалската традиција на Коледе, со палење на бадниковиот оган, кој ќе гори се' до Василица.

Изложба „Женски маски“ на Ќушкоски за старт на Вевчанскиот карневал

Inpress - 11.01.2012

Струга, 11. јануари 2012 (ИНПРЕС) Вевчанскиот василичарски карневал, своевиден бал под маски со вековна традиција, неофицијално ќе започне утре навечер со изложба на фотографии од вевчанецот, Атанас ...

Куратица подготвена за карневал

Курир - 10.01.2012

Жителите на охридското село Куратица веќе се подготвени за годинашниот традиционален карневал под маски, што ќе се одржи на 13 и 14 јануари на празникот Василица како прослава на доаѓањето на Новата ...

Куратица подготвена за годинашниот карневал под маски

Сител - 10.01.2012

Курајчани со еден тон вино и 400 литри ракија ќе ги дочекуваат гостите за Василица. Организаторите очекуваат масовна посетеност од околу 4 илјади посетители.

Куратица подготвена за годинашниот карневал под маски

МРТ - 10.01.2012

Жителите на охридското село Куратица веќе се подготвени за годинашниот веќе традиционален карневал под маски, што ќе се одржи на 13 и 14 јануари на празникот Василица како прослава на доаѓањето на ...

Привршуваат и последните подготовки за карневалот во Куратица

Sky - 10.01.2012

Во Охридското село Куратица се е подготвено за традиционалниот карневал кој што ќе се одржи на 13 и 14 јануари. Курјачкиот карневал се одржува на празникот Василиц, а со него се прославува доаѓањето ...

Ќе се презентира проектот за фекална канализација на Вевчани

Inpress - 09.01.2012

Струга, 9. јануари 2012 (ИНПРЕС) Центарот за развој на Југозападниот плански регион кој го работи Основниот проект за фекална канализација за Вевчани и дел од струшката општина заедно со фирмата ...

Курајчки карневал - Од Бадник до Василица гори бадниковиот оган

Inpress - 09.01.2012

Охрид, 9. јануари 2012 (ИНПРЕС) Жителите на охридското село Куратица ја започнаа карневалската традицијата на Коледе, со палењето на бадниковиот оган во селото кој ќе гори се до Василица.

Курајчани подготвувајте ги еврата и доларите

Вечер Прес - 09.01.2012

Селото Куратица кое се наоѓа на надморска височина од 1.100 метри, се чини, дека и е омилената тезга дестинација на Елена Велеска.