TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Странскиот репортер не е убиен од македонските безбедносни сили

Вест - 31.03.2001

ВЛАДАТА ДЕМАНТИРА Станува збор за веќе видено сценарио уште од косовската криза, што н&ицирц; упатува на сомневања дека убиството е дело на косовските терористи, можеби облечени во униформи на АРМ, македонската единица не гаѓала на косовска територија, тврди владиниот Владата најенергично демантира ...

По разрешувањето на оваа криза, можеме да се вратиме на името

Вест - 30.03.2001

ИНТЕРВЈУ: ЈОРГОС ПАПАНДРЕУ, ШЕФ НА ГРЧКАТА ДИПЛОМАТИЈА Проблемот со името се решава во рамките на Обединетите нации во Њујорк, сега треба да се концентрираме на решавањето на оваа криза и кога ќе се разреши таа, можеме повторно да се вратиме на проблемот со името.

Кој победи, кој ќе победи - прашање е сега

Вест - 30.03.2001

ОБРАЌАЊЕ ДО МАКЕДОНСКАТА ЈАВНОСТ Потписници на обраќањето се Петре М. Андреевски, Владимир Георгиевски, Коле Манев и Милован Стефановски кои на политичкиот врв му порачуваат: "Ако нема спас за Македонија, нема спас и за вас. Вашиот пораз уште сега се наsира" Петре М.

Вработените во "Македонка" ќе ја блокираат наплатната рампа кај Велес

Вест - 30.03.2001

Вработените во "Македонка", почнувајќи од понеделлник 2 април ќе преминат кон реализација на радикални мерки кои произлегоа од неисполнувањето на нивните барања повеќе од 2 години. На вчерашната средба на штрајкувачкиот одбор со стечајните управници и градоначалникот одлучено е во понеделник да се ...

АРМ удри од Скопско до Кумановско

Вест - 29.03.2001

ОПШТ ФРОНТ НА СЕВЕРНАТА ГРАНИЦА Единиците на АРМ со тешко вооружување вчера ги нападнаа терористите во пограничните села Грачани, Танушевци, Рамно, Брест, Малино Маало и липковско АРМ со тешко артилериско оружје вчера во раните утрински часови се упати кон северната граница, од скопските Ново Село, ...

Во Скопје во автомобил откриени "шкорпиони" и бомби

Вест - 28.03.2001

ТЕРОРИСТИТЕ СЕ ПРИТАИЈА Вчера откриен уште еден случај на поседување, односно транспортирање на воено оружје и муниција, во возило на 37- годишен скопјанец, етнички Албанец. Специјалните екипи на полицијата с&ицирц; уште се ангажирани во Малино Маало и Брест, каде во опера Безбедносната ситуација ...

Во АРМ наскоро и "предатори"

Вест - 28.03.2001

Арсеналот на Македонската армија наскоро ќе биде зголемен и со беспилотни набљудувачки летала "предатор", дознаваме од армиски извори. Ваква вест деновиве беше објавена и од американската телевизија СИЕНЕН. "Предаторите" се од американско производство и се користат за извидување и снимање на ...

"Немири" ги кажавуваат моите најинтимни чувства

Вест - 28.03.2001

РАЗГОВОР СО НОВЕ ФРАНГОВСКИ ПРЕД ИЗЛОЖБАТА ВО НИРНБЕРГ Овие слики го кажуваат сето она што се случува во моментот во кој живееме, а имајќи еден внатрешен силен набој, преку платното се обидувам да кажам како размислувам В петок на македонскиот уметник Нове Франговски ќе му биде отворена изложба во ...

Фотографии на Игор Василев

Вест - 28.03.2001

Во Културно информативниот центар во тек е изложба со фотографии од Игор Василев. Изложбата е насловена " Од с&ицирц; по нешто". Игор Василев досега учествувал на многубројни фото изложби, а е добитник и на третата награда за колекција на интернационалната изложба за фотографија ...

Од 17 часот до полноќ "15" и "17" нема да возат

Вест - 28.03.2001

ЈСП ГИ РЕДУЦИРА АВТОБУСИТЕ Редукцијата во третата смена воведена поради намалениот број патници Поради слабата фреквенција на патниците во јавениот градски превоз, ЈСП направи редукција на автобусите што сообраќаат во третата смена.

Дијалогот е прифатлив и за СДСМ

Вест - 28.03.2001

Сега е прерано да се почнат какви било разговори, бидејќи Македонската армија с&ицирц; уште нема расчистено со терористите на Шара, Скопска Црна Гора и во липковската општина, ни беше речено вчера во СДСМ. Но, како идеја тие дијалогот не го отфрлаат.

Тетово се враќа во живот, но гранати се уште паѓаат

Вест - 27.03.2001

ОФАНЗИВАТА ЗАВРШИ, АМА НА КАЛЕТО И ВО ЃЕРМО И ВЧЕРА МОЖЕА ДА СЕ СЛУШНАТ ПУКОТНИЦИ Специјалните единици го чистеа теренот од терористите по завчерашната офанзива, а тетовци се враќаат на нормалното, предборбено секојдневие. Терористите се потиснати кон врвовите на Шара, на Калето се вее македонско ...

АРМ не сака да убива, туку да го исчисти теренот од терористите

Вест - 27.03.2001

СЕ ДОДЕКА ВО ТЕТОВО НЕ БИДЕ КАКО ПРЕД КРИЗАТА, БЕЗБЕДНОСНИТЕ СИЛИ ЌЕ БИДАТ НА ШТРЕК Целта на АРМ не е да ги заробува косовските терористи, туку да ги разбива, тие по завчерашната офанзива во паниката настојуваат да се групираат за да излезат полесно од обрачот на македонските безбедносни сили, рече ...

Дечкото ми дава комплетна слобода

Вест - 27.03.2001

ГО КРШИ МРАЗОТ СО СВОЈАТА ПОЈАВА: ДЕНИ Даниела Станоевска-Дени (23) е обележјето на емисијата "Коцка мраз" на ТВ Канал-5, со неа го пробива мразот пред камерите. Студент е на Музичка академија, отсек музичка теорија и педагогија, членка на женското трио "3Д" и водител во "Антена 5" радио.

По големите операции постои опасност од класичен тероризам

Вест - 26.03.2001

ПРЕМИЕРОТ ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ ГО ПОСЕТИ ТЕТОВО По завршувањето на овие поголеми операции постои опасност од класичен тероризам, но нема да дозволиме никаков реваншизам од спротивната страна, изјави Георгиевски . "Ние не бегаме од разговори, но за двојазичност во Македонија е тешко да се зборува.

Снајперистите-терористи раниле 17-годишна Ромка

Вест - 26.03.2001

ПОТРЕСНА ПРИКАЗНА НА ЕДНО РАСЕЛЕНО ТЕТОВСКО СЕМЕЈСТВО На митингот на жените Албанки во Тетово со истрел од снајпер тешко била повредена 17-годишната тетовчанка Перијан, која подоцна зедно со своето семејство побегнале во Прилеп.

Колтук гранатирана, четворица цивили повредени

Вест - 26.03.2001

Четворица тетовци, цивили од македонска националност, задобија телесни рани откако терористите во саботата попладнето гаѓаа со гранати кон куќите во градот. Косовските терористи од Шара го гаѓале полицискиот пункт во близина на црквата Свети Никола, но гранатите завршиле во цивилни цели во оваа ...