TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија - Селмани бара еден мандат на ВМРО-ДПМНЕ

Време - 10.06.2011

Тони Ангеловски Државната изборна комисија ги одби сите 11 приговори што ги поднесоа партиите, девет од Обединети за Македонија, еден од ПОДЕМ и еден од Нова демократија.

Приговорите отфрлени, градоначалниците се откажаа од мандатите

Вечер Прес - 10.06.2011

Државната изборна комисија ги отфрли како неосновани сите 13 приговори за изборни нерегуларности, поднесени од партијата Обединети за Македонија.

ДИК ги одби 14-те приговори на ОМ

А1 - 09.06.2011

Државната изборна комисија ги одби 14-те приговори на Обединети за Македонија, кои се однесуваа на текот на гласањето и сумирање на резултатите.

Прифатен приговорот на ПОДЕМ, а одбиен на Нова демократија

Дневник - 09.06.2011

Државната изборна комисија денеска го прифати приговорот поднесен од партијата ПОДЕМ за изборни нерегуларности на две избирачки места во Битола.

ДИК ги одби жалбите на ОМ

Алсат-М - 09.06.2011

Државната изборна комисија ги отфрли сите жалби на Обединети за Македонија зашто повеќето од нив се однесувале на сликање на гласачкото ливче, случај што претходно го пријавиле и други партии.

Единаесет приговори за изборите

Утрински - 09.06.2011

До Државната изборна комисија до прексиноќа на полноќ се поднесени единаесет приговори за неправилности на предвремените парламентарни избори во неделата.

ДИК ја одби жалбата на Нова демократија

Дневник - 09.06.2011

Државната изборна комисија вчера го одби приговорот на Нова демократија со кој се бараше поништување на гласањето на гласачкото место во село Брест.

ДИК ги отфрли сите приговори на Обединети за Македонија

Нетпрес - 09.06.2011

Државната изборна комисија, оценувајќи ги како неосновани, ги отфрли сите девет приговори на партијата Обединети за Македонија.

ДИК ги отфрли сите приговори

Форум - 09.06.2011

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги отфрли како неосновани сите приговори на Обединети за Македонија Обединети за Македонија доставиле 14 приговори, од нив 9 за изборна ...

ДИК ги одби сите 14 приговори на ОМ

Сител - 09.06.2011

Државната изборна комисија ги одби сите четиринаесет приговори на Обединети за Македонија. Девет од нив беа за постапката за гласањето, а пет за броењето и сумирањето на резлтатите.

ДИК ги отфрли сите приговори

МРТ - 09.06.2011

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги отфрли како неосновани сите приговори на Обединети за Македонија.

ДИК ќе го разгледува гласањето на неделните избори

+инфо - 09.06.2011

Гласањето, сумирањето и утврдувањето на резултатите за неделните парламентарни избори денеска на седница ќе ги разгледува Државната изборна комисија (ДИК), по приговор на Обединети за Македонија ...

ДИК ги одби сите приговори

Алфа - 09.06.2011

Државната изборна комисија ги одби сите приговори на политичките партии поврзани со гласањето и броењето на ливчињата на предвремените парламентарни избори.

Двојни записници од изборите се разгледуваат во ДИК

+инфо - 09.06.2011

Со различни наводи во записниците на избирачките одбори, за неделното гласање на парламентарните избори, моментално се соочуваат членовите на Државната изборна комисија (ДИК), разгледувајќи ги на ...

Како гласачки ливчиња завршиле надвор од изборните кутии во неделата?

+инфо - 09.06.2011

Државната изборна комисија (ДИК) ги отфрли сите девет приговори од Обединети за Македонија (ОМ) за процесот на гласање на неделните парламентарни избори, но за дел од нив утврди дополнителна проверка ...

ДИК ќе го разгледува гласањето на неделните избори

Sky - 09.06.2011

Гласањето, сумирањето и утврдувањето на резултатите за неделните парламентарни избори денеска на седница ќе ги разгледува Државната изборна комисија (ДИК), по приговор на Обединети за Македонија ...

ДИК:Одбиен приговорот на Нова демократија

Алсат-М - 08.06.2011

ДИК со 6 гласа „против“ и еден „за“ ја отфрли жалбата од Нова демократија околу забележаните нерегуларности на гласачкото место 2474 во втората изборна единица, која се наоѓа во скопското село Брест.

ДИК прифати приговор од подеm, одби од нд

Телма - 08.06.2011

Државната изборна комисија денеска го прифати приговорот поднесен од партијата ПОДЕМ за изборни нерегуларности на две избирачки места во Битола.

Поднесени 11 приговори за гласањето на предвремените парламентарни избори

Алсат-М - 08.06.2011

До Државната изборна комисија до синоќа на полноќ, се поднесени единаесет приговори за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори.

Поднесени единаесет приговори за гласањето на предвремените парламентарни избори

Вест - 08.06.2011

До Државната изборна комисија до синоќа на полноќ, се поднесени единаесет приговори за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори.

Поднесени 11 приговори за гласањето

Утрински - 08.06.2011

До Државната изборна комисија до синоќа на полноќ, се поднесени единаесет приговори за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори.

ОМ и НД со приговори до ДИК се обидуваат да дојдат до еден пратеник

Дневник - 08.06.2011

До Државната изборна комисија до синоќа на полноќ, се поднесени единаесет приговори за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори.

Вкупно 12 приговори поднесени до ДИК

Канал5 - 08.06.2011

По еден приговор поднесоа ПОДЕМ и Нова демократија а 9 Обединети за Македонија. Денеска Комисијата ги разгледуваше првите две.

До ДИК поднесени 11 приговори

Курир - 08.06.2011

За неправилности на предвремените парламентарни избори, до Државната изборна комисија се поднесени 11 приговори. Девет приговори поднела партијата Обединети за Македонија, а по еден Нова Демократија ...

Поднесени 11 приговори за гласањето на изборите

Алфа - 08.06.2011

До Државната изборна комисија до синоќа на полноќ, се поднесени единаесет приговори за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори.

11 приговори до ДИК, рокот истекува денеска

+инфо - 08.06.2011

Единаесет приговори за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори пристигнале до синоќа на полноќ до Државната изборна комисија (ДИК), од кои 9 од Обединети за Македонија (ОМ) и по ...

До ДИК поднесени 11 приговори за изборите

Нетпрес - 08.06.2011

До Државната изборна комисија до синоќа на полноќ, се поднесени 11 приговори за неправилности предвремените парламентарни избори.

Доставени 11 приговори до ДИК

Форум - 08.06.2011

До Државната изборна комисија (ДИК) засега се доставени 11 приговори за неправилности на изборите, а рокот за доставување истекува во среда попладне До вторник на полноќ, како што информираат од ДИК, ...

Кондарко: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не приговараат до ДИК

+инфо - 08.06.2011

Двете најголеми политички партии - ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, не поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) за неделните парламентарни избори, информира претседателот на ДИК, Борис Кондарко.

Доставени 11 приговори до ДИК

Кајгана - 08.06.2011

До Државната Изборна Комисија (ДИК) засега се доставени 11 приговори за неправилности на изборите, а рокот за доставување истекува денеска попладне.

Прифатен приговорот на ПОДЕМ, а одбиен на Нова демократија

Курир - 08.06.2011

Државната изборна комисија денес го прифати приговорот поднесен од партијата ПОДЕМ за изборни нерегуларности на две избирачки места во Битола.

До ДИК поднесени 11 приговори

Press24 - 08.06.2011

За неправилности на предвремените парламентарни избори, до Државната изборна комисија се поднесени 11 приговори. Девет приговори поднела партијата Обединети за Македонија, а по еден Нова Демократија ...

Поднесени единаесет приговори за гласањето на изборите

МРТ - 08.06.2011

До Државната изборна комисија до синоќа на полноќ, се поднесени единаесет приговори за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори.

До ДИК поднесени 11 приговори

Inpress - 08.06.2011

Скопје, 8. јуни 2011 (ИНПРЕС) За неправилности на предвремените парламентарни избори, до Државната изборна комисија се поднесени 11 приговори.

Поднесени 11 приговори за гласањето на изборите

Sky - 08.06.2011

До Државната изборна комисија до синоќа на полноќ, се поднесени единаесет приговори за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори.

Единаесет приговори за изборни неправилности

Вечер Прес - 08.06.2011

Државната изборна комисија до завчера на полноќ, кога истече рокот, примила единаесет приговори за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори.

Доставени 11 приговори до ДИК

Точка - 08.06.2011

До Државната изборна комисија (ДИК) засега се доставени 11 приговори за неправилности на изборите, а рокот за доставување истекува денеска попладне.

Еден приговор за гласањето на предвремените парламентарни избори

Сител - 07.06.2011

На полноќ истекува рокот за поднесување приговори и жалби до Државната изборна комисија за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори.

Досега само еден приговор доставен до ДИК

Р.С.Европа - 07.06.2011

До државната изборна комисија досега е поднесен само еден приговор за неправилности на изборите. Партијата Нова Демократија поднела приговор за избирачко место во Чучер Сандево.

Само еден приговор за изборниот процес до ДИК

Inpress - 07.06.2011

Скопје, 7. јуни 2011 (ИНПРЕС) Рокот за поднесување приговори и жалби до Државната изборна комисија за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори истекува на полноќ.

Досега еден приговор за гласањето

Кирилица - 07.06.2011

На полноќ истекува рокот за поднесување приговори и жалби до Државната изборна комисија за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори Од вчера од 14 часот тече рокот за приговори за ...

Еден приговор за гласањето на предвремените парламентарни избори

МРТ - 07.06.2011

На полноќ истекува рокот за поднесување приговори и жалби до Државната изборна комисија за неправилности на неделните предвремени парламентарни избори.

На полноќ истекува рокот за приговори до ДИК

Press24 - 07.06.2011

До Државната изборна комисија досега е поднесен само еден приговор и тоа од партијата Нова Демократија за избирачкото место 2474, кое се наоѓа во Чучер Сандево На полноќ истекува рокот во кој ...

Нова Дeмократија со еден приговор до ДИК

eReporter - 07.06.2011

Нова Демократија е единствената партија што досега поднела приговор до Државната изборна комисија за изборниот процес. Оваа партија приговара бидејќи на нејзините претставници не им било дозволено да ...

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8

Телма - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 53 пратеници, а исто така ги освои и трите пратенички места од дијаспората.

ОФИЦИЈАЛНО: ВМРО-ДПМНЕ 56, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8 и НДП 2 пратеници

Кирилица - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 53 пратеници, а исто така ги освои и трите пратенички места од дијаспората.

ДИК: ВМРО-ДПМНЕ освои 56 пратеници, СДСМ 42, ДУИ 15, ДПА 8, НДП 2

Сител - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 53 пратеници, а исто така ги освои и трите пратенички места од дијаспората.

ДИК:ВМРО-ДМПНЕ освои 56 пратеници, а СДСМ 42

Р.С.Европа - 06.06.2011

Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашните предвремени парламентарни избори освои 53 пратеници, а исто така ги освои и трите пратенички места од дијаспората.