TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Во ВМРО ДПМНЕ војна за придобивање на членовите на ЦК

А1 - 23.05.2004

Отворената војна во врвот според партиски извори, за само неколку часа преминала во битка за придобивање на членовите на Централниот комитет, кој има решавачка улога меѓу два конгреси. Преговорите со нив, се одвиваат во седиштето на партијата на првиот спрат се приврзаниците на Георгиевски, само ...

Георгиевски тргна во офанзива против Груевски

Дневник - 23.05.2004

ПРЕСМЕТКА ДО КРАЈ ВО ВМРО-ДПМНЕ Мислам дека тој треба уште еднаш да ја преиспита својата одлука и да помогне за зацврстување на ВМРО-ДПМНЕ, рече партискиот лидер Почесниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Љубчо Георгиевски побарал актуелниот лидер Никола Груевски да поднесе оставка за тој повторно да го ...

Европската партија против смените

Дневник - 23.05.2004

Симпатиите на партиите-членки на Европската народна партија (ЕПП) се на страната на Никола Груевски, кој направил голем напредок и ја води ВМРО-ДПМНЕ во добар правец, изјавил Кристијан Кремер, заменик-генерален секретар на Европската народна партија пред учесниците на Политичката академија на ...

Георгиевски сака повторно да биде претседател на ВМРО ДПМНЕ

А1 - 22.05.2004

Почесниот претседател на ВМРО Љубчо Георгиевски денеска лично побара неотповиклива оставка од лидерот на партијата Никола Груевски, на нивната прва средба во четири очи по отварањето на судирот. Груевски вели дека Георгиевски му рекол дека тој сака да го преземе кормилото во ВМРО ДПМНЕ.

Груевски не се откажува од лидерството

Време - 22.05.2004

ВМРО-ДПМНЕ СЕ УШТЕ Е ВО ЌОР-СОКАК Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не се откажува од функцијата и покрај барањето за неотповиклива оставка зад кое застанаа повеќето членови на партискиот извршен комитет, пратеници и подмладокот.

Груевски го чека Георгиевски на разговор во четири очи

Утрински - 22.05.2004

Диференцијацијата во раководството и членството на ВМРО-ДПМНЕ под жесток притисок Двете поделени струи во ВМРО-ДПМНЕ и натаму жестоко работат на терен во убедување и лобирање на членството да застане зад нив. Притоа и едните и другите меѓусебно се обвинуваа дека вршат притисоци врз партиските ...

Кој ја посакува кризата во ВМРО-ДПМНЕ?

Дневник - 22.05.2004

ганка самоиловска-цветанова Концептот на актуелното раководство на ВМРО-ДПМНЕ се темели исклучиво на следните принципи: застапување на партиските интереси, а не на интересите на поединци. Кои се интересите и крајните цели на ВМРО-ДПМНЕ? Враќање на челната позиција во државата, позиција од која на ...

Се води војна за превласт во Централниот комитет

Дневник - 22.05.2004

КРИЗА ВО ВМРО-ДПМНЕ Опонентите на Никола Груевски стравуваат утрешната партиска политичка академија да не се искористи како седница на ЦК Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и неговите опоненти во партијата водат битка за мнозинска превласт во Централниот комитет на партијата за тој да донесе ...

Батлер го преслуша Дончев за случувањата во ВМРО-ДПМНЕ

Време - 21.05.2004

ВМРОВЦИ СЕ ПРЕСТРОЈУВААТ Диана Младеновска Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Ден Дончев, вчера се сретна со американскиот амбасадор во земјава, Лоренс Батлер, „за да продискутираат за актуелната состојба во партијата и за тоа кој би можел да биде иден претседател на партијата“, доколку евентуално ...

Продолжуваат притисоците врз членството за непослушност спрема Груевски

Утрински - 21.05.2004

Претседателите на општинските комитети изразуваат поддршка, опонентите бараат нови оставки Батлер се интересирал за кризата во ВМРО-ДПМНЕ Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ сў уште не кажува за кога ќе ја закаже седницата на Централниот комитет на партијата, на која треба да дојде до разврска на ...

Груевски спремен да се соочи со Георгиевски

Дневник - 21.05.2004

продолжува КРИЗА ВО ВМРО-ДПМНЕ Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски најверојатно ќе се сретне со почесниот претседател Љубчо Георгиевски за да разговараат за решение за длабоката внатрепартиска криза, дознава "Дневник". Средбата, според сознанијата, би можела да се одржи веќе вечерва по враќањето ...

Ќе има ли средба Никола Груевски и Љубчо Георгиевски?

Канал5 - 21.05.2004

Се поизвесно е дека двајцата претседатели, актуелниот и почесниот, ќе седнат на маса и ќе разговараат за внатрепартиските случувања во ВМРО ДПМНЕ, но најверојатно не вечерва како што беше најавувано во некои медиуми. Последниот контакт меѓу нив бил те Се поизвесно е дека двајцата претседатели, ...

Груевски нема намера да се повлече од партијата

А1 - 20.05.2004

Постојат сили во ВМРО-ДПМНЕ кој сакаат да предизвикаат внатрешна партиска војна меѓу членството, но партијата тоа ќе го преживее, а тие луѓе подоцна ќе се каат, изјави денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во Прилеп каде беше да го посети претседателот на општинскиот комитет Марјан ...

Комитетот го чисти теренот за Љубчо

Вест - 20.05.2004

ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ БАРААТ ОСТАВКА НА ЛИДЕРОТ ГРУЕВСКИ Барањето оставка од лидерот Никола Груевски е потпишано од 21 пратеник, од вкупно 28 колку што брои пратеничката група на најголемата опозициона партија. Меѓу потписите е и потписот на почесниот претседа Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ...

Вмровци ја бараат главата на Груевски

Време - 20.05.2004

ГЕОРГИЕВСКИ СЕ ВРАТИ ВО МАКЕДОНИЈА Диана Младеновска Неотповиклива оставка од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, бараат 8 од 12 члена на извршниот комитет и 21 од 27 пратеници од таа партија. Меѓу потписниците на барањето се и почесниот претседател Љубчо Георгиевски, кој по подолгото ...

Груевски не помислува на оставка

Утрински - 20.05.2004

Извршниот комитет и пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ застанаа против партиското раководство, претседателот не попушта Осум од единаесет члена на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и 22 пратеници од вкупно 28 членови на пратеничката група на оваа партија, побараа неотповиклива оставка од претседателот ...

Се бара главата на лидерот Груевски

Дневник - 20.05.2004

КУЛМИНИРА КРИЗАТА ВО ВМРО-ДПМНЕ Актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски е изложен на притисок да поднесе оставка од најголемиот дел од пратениците и од членовите на Извршниот комитет на партијата. Осумте члена на ИК и 21 пратеник бараа Груевски да замине бидејќи ја "суспендирал ...

ДПМНЕ го осуди насилството врз еден од членовите на партијата

А1 - 19.05.2004

ВМРО-ДПМНЕ најостро го осудува синоќешното насилство врз еден од шесте новопредложени членови за Извршниот комитет на партијата. „Сметаме дека со ваквиот начин на дејствување на одредени групи и поединци за партијата, започнува еден ретрограден процес што нема да води кон надминување на кризата во ...

Кадрите на Георгиевски бараат оставка на Груевски

А1 - 19.05.2004

Љубчо Георгиевски преку своите пратеници и членови во Извршниот комитет и официјално побара оставка од лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, обвинувајќи го дека со своите постапки и нанел непроценлива штета на партијата и е немоќен да раководи со неа.

Груевски ќе се спаси ако ја жртвува Ганка

Време - 19.05.2004

ВМРО-ДПМНЕ ПРЕД ПОМИРУВАЊЕ Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остане на чело на партијата ако ја разреши партиската потпретседателка Ганка Самоиловска- Цветанова од функцијата, велат партиски извори. Самоиловска-Цветанова, како што неофицијално дознаваме, во последно време била ...

И Марјан Ѓорчев на пријателско кафе кај Груевски

Вест - 19.05.2004

Вчера цо серијата помирувачки средби на лидерот на ВМРО - ДПМНЕ Никола Груевски со осумтемина членови на ИК кои му откажаа послушност, изненадување беше појавувањето на пратеникот Марјан Ѓорчев, водач на политичкото крило, кој беше исклучен од партијата заедно со Доста Димовска по нивното барање да ...

Груевски не ја дава Ганка, Извршниот комитет го брани Георгиевски

Утрински - 19.05.2004

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ги "сослуша" соработниците, разликите во ИК не се надминати Груевски вчера го повика на средба пратеникот Марјан Ѓорчев, прва по неговото бркање од партијата Сашко Димевски Откако по негово барање, за нецели 24 часа, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, имаше ...

Георгиевски ќе добие повисока оценка од "двојка"

Дневник - 19.05.2004

КРИЗАТА ВО ВМРО-ДПМНЕ СЕ СМИРУВА Извршниот комитет синоќа требаше да изнајде компромисна оценка за улогата на почесниот претседател за поразот на претседателските избори Спорниот извештај за претседателските избори најверојатно ќе биде коригиран во врска со улогата на Љубчо Георгиевски во нив за да ...

Груевски се сретна и со Марјан Ѓорчев

Дневник - 19.05.2004

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вчера неочекувано се сретнал и со поранешниот потпретседател Марјан Ѓорчев, кој е исклучен од партијата поради фракционерство. - Груевски сакаше да ги собере сите мислења, а јас секогаш сум кажувал отворено што мислам.

Мнозинството членови на ИК бараат оставка на Груевски

Канал5 - 19.05.2004

Се одржа долго очекуваната, еднаш прекината, седница на извршниот комитет на ВМРО ДПМНЕ на која почнале да се анализираат претседателските избори. За лидерот Груевски седницата е завршена, за осумтемина од извршниот кои се оградуваа од неговите изјави Се одржа долго очекуваната, еднаш прекината, ...

Груевски го свика Извршниот комитет

А1 - 18.05.2004

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски вечерва го свика Извршниот комитет во обид да изнајде компромисно решение за надминување на кризата во партијата по отворениот судир со почесниот претседател Љубчо Георгиевски и нему лојалните кадри.

Груевски ја спушта топката, базата го чека Георгиевски

Време - 18.05.2004

СОСТОЈБАТА ВО ВМРО-ДПМНЕ ФЕРМЕНТИРА Диана Младеновска Во двата табори на ВМРО-ДПМНЕ се подгрева напнатоста и се собираат сили за конечната пресметка, што, според најавите би требало да се случи, викендов, по враќање на почесниот претседател Љубчо Георгиевски во земјава.

Груевски разговора во четири очи со членовите на Извршниот комитет

Утрински - 18.05.2004

Продолжува јавната прозивка на раководството на ВМРО-ДПМНЕ и незадоволниот ИК Раководството на партијата и натаму не свикува седница на Извршниот комитет за да се изгради заеднички став за причините за поразот на партијата на претседателските избори Сашко Димевски Раскараниот партиски врв на ...

ВМРО-ДПМНЕ пред компромис?

Дневник - 18.05.2004

ОБИД ДА СЕ СПРЕЧИ КРИЗАТА Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и неколку членови на Извршниот комитет на партијата вчера попладне воделе успешни разговори за текстот од извештајот за претседателските избори. Се очекува денес и другите членови на ИК да го прифатат компромисниот и избалансиран ...

Груевски на средби со членовите на ИК

А1 - 17.05.2004

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска оствари средби со неколку членови на Извршниот комитет кои му откажаа послушност, во обид да ги смири тензиите по насилниот упад на седницата на Централниот комитет. Неофицијално дознаваме дека Груевски ги убедувал членовите на Извршниот комитет во оправданост на ...

Во партијата врие, Груевски се уште се држи

Време - 17.05.2004

КРИЗАТА ВО ВМРО-ДПМНЕ СЕ ПРОДЛАБОЧУВА Диана Младеновска Седницата на централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во петокот вечерта беше прекината под силниот притисок на неколку стотици партиски членови и симпатизери кои бараа оставка од актуелното раководство и враќање на поранешниот лидер Љупчо ...

Првата рунда за Груевски

Вест - 17.05.2004

РАСКОЛОТ ВО ВМРО-ДПМНЕ КУЛМИНИРА Извори во ВМРО-ДПМНЕ велат дека водач на побунетите членови на ИК, кои во петокот вечерта го држеа под опсада целото раководство на партијата, е Ѓорѓи Оровчанец. Неговата упорност во одбрната на Бошковски и Гео Дали ВМРО-ДПМНЕ ќе биде превземена и водена од ...

Приврзаниците на Георгиевски ја одложија чистката на Груевски

Утрински - 17.05.2004

Група од триста лица блиски на екслидерот ја прекинаа седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ Набрзина свиканата седница на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, во петокот вечерта, беше прекината од поголема група незадоволни членови на партијата, кои насилно влегоа во салата на хотел "Панорама" каде што се ...

Европска или партија на насилници?

Дневник - 17.05.2004

НИКОЛА ГРУЕВСКИ КАТЕГОРИЧЕН Во наредните денови или ВМРО-ДПМНЕ ќе биде преземена од насилниците и силеџиите или тоа ќе стане навистина европска и демократска партија, оцени партискиот лидер Никола Груевски по насилниот прекин на петочната седница на Централниот комитет.

„Цветната сала“ забазди на пуч

Дневник - 17.05.2004

НАСИЛНО ПРЕКИНАТА СЕДНИЦАТА НА ЦК НА ВМРО-ДПМНЕ Мнозинството во Централниот комитет го поддржа лидерот за избор на нови членови во Извршниот комитет Најголемата опозициска партија, ВМРО-ДПМНЕ, западна во криза откако неколку стотици насилници во обид за пуч ја прекинаа петочната седница на ...