TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пронајдени телата на двајцата работници во „Фукушима“

А1 - 03.04.2011

Тела на двајца работници утрото се пронајдени во турбината на реакторот 4 на „Фукушима“. За исчезнати се водат по ударот на цунамито, а нивните тела биле пронајдени минатата среда, но по неколку дена ...

Јапонија долго ќе се бори против нуклеарната криза

Deutsche Welle - 03.04.2011

Битката со радиоактивноста од атомската централа Фукушима 1, според проценките на јапонската влада, ќе трае со месеци. Додека дупките се затворат можно е да минат месеци, изјави портпаролот на ...

Фукушима поопасна од Чернобил ?

Алсат-М - 03.04.2011

Рускиот експерт за нуклеарна енергија, Наталија Миронова, оценува дека нуклеарната катастрофа во Фукушима е многу поголема од онаа во Чернобил, 1986 година.

Радијацијата во Фукушима ќе истекува со месеци

Канал5 - 03.04.2011

Јапонците се откажаа од бетонирање на дупката од која истекува радиоактивна вода во морето и пукнатината во нуклеарната централа ќе ја затвораат со специјален впивачки материјал.

Јапонските власти можеа да ја спречат нуклеарната катастрофа

МРТ - 03.04.2011

Додека екипа на пожарникари и стручњаци се обидуваат да ја воспостават контролата над реакторите на нуклеарката Фукушима, на јапонската јавност и стана јасно дека оваа нуклеарна централа требала да ...

Радијацијата во храната во рамки на дозволеното

Сител - 03.04.2011

Нивото на радиокативност кај зеленчуковите култури и морските плодови во реонот на хаварисаната јапонска нуклеарна централа „Фукушима-1“ се намали во рамките на дозволените граници, соопшти денеска ...

Двајцата исчезнати работници во „Фукушима 1“ пронајдени мртви

Inpress - 03.04.2011

Токио, 3. април 2011 (ИНПРЕС) Во јапонската централа „Фукушима 1“ се пронајдени телата на двајцата работници кои беа исчезнати како резултат на земјотресот и цунами бранот од 11 март.

Двајца мрви работници најдени во “Фукушима 1“

Сител - 03.04.2011

Двајца мртви работници во хаварисаната јапонска нуклеарка “Фукушима 1“ биле најдени во подрумот на турбината во четвртиот реактор.

Двајца работници пронајдени мртви во Фукушима

Р.С.Европа - 03.04.2011

Фирмата која стопанисува со нуклеарната централа Фукушима во Јапонија потврди дека биле пронајдени две тела на работници, првите потврдени жртви во комплексот кој е оштетен од земјотресот кој ја ...

Двајца мртви работници најдени во “Фукушима 1“

Нетпрес - 03.04.2011

Двајца мртви работници во хаварисаната јапонска нуклеарка “Фукушима 1“ биле најдени во подрумот на турбината во четвртиот реактор.

Радијацијата во храната во рамки на дозволеното

Press24 - 03.04.2011

Нивото на радиокативност кај зеленчуковите култури и морските плодови во реонот на хаварисаната јапонска нуклеарна централа „Фукушима-1“ се намали во рамките на дозволените граници, соопшти денеска ...

Двајцата исчезнати работници во Фукушима пронајдени мртви

Алфа - 03.04.2011

Телата на двајцата работници кои загинаа при ударот на цунамито на нуклеарката Фукушима, пронајдени се во подрумите на турбината на реакторот 4, јавува Би-Би-Си.

Намалена радиоактивноста во зеленчукот од околината на „Фукушима“

Алфа - 03.04.2011

Нивото на радиокативност кај зеленчуковите култури и морските плодови во реонот на хаварисаната јапонска нуклеарна централа „Фукушима-1“ се намали во рамките на дозволените граници, соопшти денеска ...

Јапонските власти можеа да ја спречат нуклеарната катастрофа

Алфа - 03.04.2011

Додека екипа на пожарникари и стручњаци се обидуваат да ја воспостават контролата над реакторите на нуклеарката Фукушима, на јапонската јавност и стана јасно дека оваа нуклеарна централа требала да ...

Загинаа двајца работници во нукеларката „Фукушима“

Форум - 03.04.2011

Јапонската ектростопанска компанија Tokyo Electric Power (Tepco) која стоапнисува со нукеларната централа „Фукушима-1“ во неделата соопшти дека загианле двајца нејзини работници кои по ...

Наото Кан - Истекувањето на радијацијата од Фукушима може до трае неколку месеци

Inpress - 03.04.2011

Токио, 3. април 2011 (ИНПРЕС) Истекувањето на радијација од нуклеарната централа „Фукушима 1" може да продолжи уште неколку месеци, изјави јапонскиот премиер Наото Кан.

Пумпите во системот за ладење на „Фукушима 1" вклучени на надворешен извор на напојување

Inpress - 03.04.2011

Токио, 3. април 2011 (ИНПРЕС) Пумпите во системите за ладење на првиот, вториот и третиот реактор на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1" се вклучени на надворешен извор на напојување, соопшти ...

Намалено нивото на радиоактивност кај зеленчукот и морските плодови

Курир - 03.04.2011

Министерството за здравство на Јапонија, денес соопшти дека нивото на радиокативност кај зеленчуковите култури и морските плодови во реонот на хаварисаната јапонска нуклеарна централа „Фукушима-1“ се ...

Пронајдени телата на двајцата работници во нуклеарката во Фукушима

МРТ - 03.04.2011

Телата на двајцата работници кои загинаа при ударот на цунамито на нуклеарката Фукушима, пронајдени се во подрумите на турбината на реакторот 4, јавува Би-Би-Си.

Системот за ладење во “Фукушима 1“ приклучен на надворешен извор на струја

Нетпрес - 03.04.2011

Пумпите во системите за ладење во првиот, вториот и третиот реактор на хаварисаната јапонска атомска централа “Фукушима 1“ се приклучени на надворешен извор на струја, соопшти денеска Националната ...

Нивото на радиоактивност кај зеленчукот и морските плодови се намали

МРТ - 03.04.2011

Нивото на радиокативност кај зеленчуковите култури и морските плодови во реонот на хаварисаната јапонска нуклеарна централа „Фукушима-1“ се намали во рамките на дозволените граници, соопшти денеска ...

Пронајдени телата на двајцата работници во нуклеарката во Фукушима

Точка - 03.04.2011

Телата на двајцата работници кои загинаа при ударот на цунамито на нуклеарката Фукушима, пронајдени се во подрумите на турбината на реакторот 4, јавува Би-Би-Си.

Јапонските власти можеа да ја спречат нуклеарната катастрофа

Точка - 03.04.2011

Додека екипа на пожарникари и стручњаци се обидуваат да ја воспостават контролата над реакторите на нуклеарката Фукушима, на јапонската јавност и стана јасно дека оваа нуклеарна централа требала да ...

Радијацијата од Фукушима ќе истекува со месеци - полошо од Чернобил?

eReporter - 03.04.2011

Истекувањето на радијација од хаварисаната јапонска нуклеарка „Фукушима-1” може да продолжи уште неколку месеци, рече премиерот Наото Кан Од сабота од централата истекува радиоактивна вода.

Радиоактивна вода истекува од вториот реактор на „Фукушима“

А1 - 02.04.2011

Електроенергетската компанија од Токио (ТЕПКО) соопшти дека на реакторот два од нуклеарната електрана „Фукушима“ откриена е пукнатина во бетонот од каде истекува радиоактивна вода во морето.

Катастрофата на „Фукушима“ предизвика последици и од политички карактер

А1 - 02.04.2011

Последиците од „Фукушима“ стигнаа далеку и не само во форма на зголемена радијација или на повишени мерки за контрола врз увозот на прехранбени производи од таа земја во Европа.

Свет - Јапонските херои бројат денови

Време - 02.04.2011

Мајката на еден од техничарите, кои со денови се борат да спречат топење на ректорите во јапонската нуклеарна централа „Фукушима“, изјави дека нејзиниот син и неговите колеги очекуваат по неколку ...

Радиоактивна вода од Вториот реактор на „Фукушима 1“

Алсат-М - 02.04.2011

Работниците на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ планираат денеска да ја бетонираат пукнатината на Вториот реактор, преку која во морето истекува радиоактивна вода, соопшти компанијата ...

Радиоактивна вода од дупнат реактор во Фукушима истекува во морето

Канал5 - 02.04.2011

Во реакторот два во нуклеарката во Фукушима откриена е дупка од каде што истекува радиокативна вода во морето. Раководните лица во електраната,изјавија дека ке се обидат со бетон да ја затворат ...

Нуклеарната катастрофа во Фукушима е многу поопасна од Чернобил!

Канал5 - 02.04.2011

Рускиот научник Наталиа Миронова предупредува дека катастрофата во Фукушима е далеку поопасна од Чернобил,наспроти досегашните спротивни тврдења.

Се бетонираат пукнатините на Вториот реактор на „Фукушима“

Телма - 02.04.2011

Работниците на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ планираат денеска да ја бетонираат пукнатината на Вториот реактор, преку која во морето истекува радиоактивна вода, соопшти компанијата ...

Свет - Се бараат скокачи за 5.000 долари дневно

Вест - 02.04.2011

ТОКИО, 2 април (Ројтерс) - Ова работно место звучи премногу добро за да биде вистинито: илјадници долари плата за еден час работа за која не треба да имате големи познавања.

Борбата на самураите од „Фукушима“

Утрински - 02.04.2011

„Плачењето е бескорисно. Ако сме сега во пеколот, се' што можеме да сториме е да се пробиеме до рајот“- пишува на и-мејл еден од самураите од „Фукушима“.

Јапонскиот премиер во посета на североисточниот регион

Inpress - 02.04.2011

Токио, 2. април 2011 (ИНПРЕС) Јапонскиот премиер Наото Кан денеска ја посети за прв пат по катастрофалниот земјотрес и цунами бранот североисточната зона на Јапонија.

Радиоактивна вода истекува во море

Курир - 02.04.2011

Вода со висока содржина на радиоактивни материи од вториот реактор на нуклеарката „Фукушима 1“, истекува преку пукнатините и влегува во морето преку канал.

Зголемена радијација измерена во Москва

Inpress - 02.04.2011

Москва, 2. април 2011 (ИНПРЕС) Мали траги на радиоактивност од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ се измерени во Москва, но според експертите, не претставуваат потенцијална опасност по ...

Радиоактивна вода истекува во морето од Вториот реактор на нуклеарката „Фукушима 1“

Сител - 02.04.2011

Работниците на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ планираат денеска да ја бетонираат пукнатината на Вториот реактор, преку која во морето истекува радиоактивна вода, соопшти компанијата ...

Радиоактивна вода истекува во морето од „Фукушима 1“

Press24 - 02.04.2011

Работниците на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ планираат денеска да ја бетонираат пукнатината на Вториот реактор, преку која во морето истекува радиоактивна вода, соопшти компанијата ...

Радиоактивна вода истекува во морето од Вториот реактор на нуклеарката “Фукушима 1“

Нетпрес - 02.04.2011

Работниците на јапонската нуклеарна централа “Фукушима 1“денеска ќе ја бетонираат пукнатината на Вториот реактор, преку која во морето истекува радиоактивна вода, соопшти компанијата оператор ТЕПКО.

Радиоактивна вода истекува во морето од Вториот реактор на „Фукушима 1“

МРТ - 02.04.2011

Работниците на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ планираат денеска да ја бетонираат пукнатината на Вториот реактор, преку која во морето истекува радиоактивна вода, соопшти компанијата ...

Бетонирањето на Фукушима не ја запре радијацијата

МРТ - 02.04.2011

Вработените во хаварисаната нуклеарка Фукушима денеска ја бетонираа пукнатината во темелите на вториот блок, сепак истекувањето на радиоактивната вода не е запрено.

Вработените во „Фукушима 1" започнаа со запечатување на вториот реактор

Inpress - 02.04.2011

Токио, 2. април 2011 (ИНПРЕС) Вработените во јапонскаta нуклеарна централа „Фукушима 1“ започнаа со бетонирање на пукнатините во вториот енергоблок од кој истекува радиоактивен материјал во морето.

Започна бетонирањето на вториот реактор на јапонската нуклеарка „Фукушима 1“

Сител - 02.04.2011

Во јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ започна бетонирањето на пукнатината на вториот реактор, преку која во морето истекува радиоактивна вода, соопшти компанијата ТЕПКО, која стопанисува со ...

Кан: Продолжува битката со Фукушима 1

МРТ - 02.04.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека е подготвен да ја продолжи битката со хаварисаната нуклеарна централа Фукушима 1, додавајќи оти за сега не може да каже дека ситуацијата во централата е ...

Од „Фукушима 1" во морето истекува радиоактивна вода

Inpress - 02.04.2011

Токио, 2. април 2011 (ИНПРЕС) Компанијатата TEPCO која е одговорна за работата на хаварисаната нуклеарна централа „Фукушима 1" објави дека истекува радиоактивна вода во морето од објектот на вториот ...

Останува идејата за нуклеарка во Македонија

Алфа - 02.04.2011

Идејата за нуклеарка во Македонија да не се напушти- домашните експерти кои го лансираа предлогот во енергетската стратегија, се уште го бранат овој проект кој што јавноста го оспори по катастрофата ...

Протести во Германија против производство на нуклеарна енергија

Р.С.Европа - 02.04.2011

Протести против производството на нуклеарна енергија се одржуваат во неколку градови во Германија денеска. Околу 7,000 луѓе маршираат во градот Бремен, додека во Есен се насобрале околу 3,000 ...

Пукнатина реакторот 2, радиоактивна вода истекува во океанот

Алфа - 02.04.2011

Работниците на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ планираат денеска да ја бетонираат пукнатината на Вториот реактор, преку која во морето истекува радиоактивна вода, соопшти компанијата ...

Радиоактивна вода истекува од вториот реактор на Фукушима

Точка - 02.04.2011

Електроенергетската компанија од Токио (ТЕПКО) соопшти дека на реакторот два од нуклеарната електрана Фукушима откриена е пукнатина во бетонот од каде истекува радиоактивна вода во морето.

Руска научничка: Катастрофата во Фукушима е многу полоша од Чернобил!

Точка - 02.04.2011

Руската научничка Наталиа Миронова предупредила дека нуклеарната катастрофа во Фукушима е многу полоша од онаа во Чернобил, односно дека би можело да доведе до промена на меѓународната скала на ...

Долгорочна евакуација околу „Фукушима“

Н.Македонија - 02.04.2011

Евакуацијата на жителите од областа околу нуклеарната централа „Фукушима“, која сериозно беше оштетена во силниот земјотрес, ќе биде долгорочна, предупредија властите во Јапонија Над 70.000 лица веќе ...

Радиоактивна вода истекува во морето од Вториот реактор на нуклеарката „Фукушима 1“

Идивиди - 02.04.2011

Токио, 2 април 2011 (МИА) - Работниците на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ планираат денеска да ја бетонираат пукнатината на Вториот реактор, преку која во морето истекува радиоактивна ...

Бетонирањето на Фукушима не ја запре радијацијата

eReporter - 02.04.2011

Вработените во хаварисаната нуклеарка Фукушима денеска ја бетонираа пукнатината во темелите на вториот блок, сепак истекувањето на радиоактивната вода не е запрено.

Јапонскиот премиер верува дека ќе биде добиена битката со „Фукушима“

Телма - 01.04.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека е подготвен да ја продолжи битката со хаварисаната нуклеарна централа Фукушима 1, додавајќи оти за сега не може да каже дека ситуацијата во централата е ...

Продолжува битката за Фукушима

Утрински - 01.04.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека е подготвен да ја продолжи битката со хаварисаната нуклеарна централа Фукушима 1, додавајќи оти за сега не може да каже дека ситуацијата во централата е ...

Колкава е навистина радијацијата во Фукушима 1?

Deutsche Welle - 01.04.2011

Вредностите на радиокативност на водата измерени во хаварисаната нуклеарка Фукушима 1 се повторно неточни. Јапонските власти соопшти дека измерените вредности од страна на фирмата Тепко се делумно ...

1000 човечки тела скапуваат околу нуклеарката Фукушима

Канал5 - 01.04.2011

Околу 1000 безживотни човечки тела, жртви на разорниот земјотрес и цунамито што ја погодија Јапонија и понатаму лежат во зоната за евакуација околу нуклеарната централа Фукушима поради опасност од ...

Застрашувачка снимка од 'Фукушима'

Алсат-М - 01.04.2011

Нова застрашувачка снимка пристигна од Јапонија. На видео материјалот се забележува реакторот 4, односно она што останало од него...

Франција бара глобална нуклеарна регулатива

Утрински - 01.04.2011

ТОКИО - Францускиот претседател Никола Саркози, вчера повика на креирање нова глобална нуклеарна регулатива до крајот на 2011 година, за време на првата посета на еден странски лидер на Јапонија, од ...

Работниците во Фукушима не се доволно заштитени

Deutsche Welle - 01.04.2011

Јапонската агенција за надзор над работењето на атомските централи ја критикува фирмата Тепко, која управува со хаварисаната централа Фукушима 1, поради недоволна заштита на работниците.

Радиоактивност во говедското месо во Јапонија

Курир - 01.04.2011

Откако кај една заклана крава, која биле одгледувана во близина на нуклеарната централа Фукушима, е констатирана радиоактивна контаминација, јапонското Министерство за здравство соопшти дека побарало ...

Утврдена радиоактивност во говедското месо во Јапонија

Сител - 01.04.2011

Јапонското Министерство за здравство соопшти дека побарало дополнително тестирање на говедското месо, откако кај една заклана крава, која биле одгледувана во близина на нуклеарната централа Фукушима, ...

Утврдена радиоактивност и во говедското месо во Јапонија

Алфа - 01.04.2011

Нуклеарната криза во Јапонија никако не попушта и покрај сите напори за нормализирање на состојбата во нуклераната централа Фукушима.

Радиоактивност во подземните води во Фукушима

Р.С.Европа - 01.04.2011

Радиоактивност над дозволените граници била откриена во подземните води под оштетената јапонска нуклеарна централа Фукушима.

Спасувај се кој може

Оn.net - 01.04.2011

Планот за справување со катастрофи на нуклеарката во Фукушима се состои од една носилка, една факс машина, едно амбулантно возило и многу надеж и доверба во сателитски ...

Германија ќе затвори седум од старите нуклеарни реактори

Inpress - 01.04.2011

Берлин, 1. април 2011 (ИНПРЕС) Водачите на владејачката коалиција во Германија постигнаа договор за конечно стопирање на седум од најстарите нуклеарни постројки во земјата.

Радијација во месото во Јапонија

Press24 - 01.04.2011

Досега радиоактивна контаминација беше утврдена само во зеленчукот и свежото млеко, произведени во близина на нуклеарката Фукушима.

Утврдена радиоактивност во говедското месо во Јапонија

МРТ - 01.04.2011

Јапонското Министерство за здравство соопшти дека побарало дополнително тестирање на говедското месо, откако кај една заклана крава, која биле одгледувана во близина на нуклеарната централа Фукушима, ...

Наото Кан: Битката со Фукушима продолжува

Курир - 01.04.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека е подготвен да ја продолжи битката со хаварисаната нуклеарна централа Фукушима 1, додавајќи оти за сега не може да каже дека ситуацијата во централата е ...

Мојот син и неговите колеги веќе се помирија со својата смрт

Точка - 01.04.2011

Откако пред две недели светот остана запрепастен од потресувачките пораки на работниците од нуклеарката Фукушима, денес мајка на еден 32 годишен "јапонски самурај" од тимот " Фукушима 50" изјавила ...

Камион намерно се удрил во зградата на нуклеарката Фукушима

Точка - 01.04.2011

Засега на јавноста непознат маж во четвртокот со камион се удрил во зградата на нуклеарката Фукушима, пренесува Точка. Таму останал десетина минути, а потоа побегнал.

Саркози бара нови глобални правила за нуклеарната енергија

Н.Македонија - 01.04.2011

Францускиот претседател Никола Саркози вчера повика на создавање нови глобални правила за регулирање на нуклеарниот сектор, кои би стапиле во сила до крајот на 2011 година - Мора да се справиме со ...

Наото Кан: „Фукушима“ мора да се затвори

Н.Македонија - 01.04.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан вчера изјави дека мора да биде затворен целиот хаварисан нуклеарен комплекс „Фукушима-Даичи“, во кој е предизвикана најголемата нуклеарна катастрофа во светот по Чернобил ...

Резолуција против нуклеарка пред пратениците

Н.Македонија - 01.04.2011

Пред да се самораспушти, заради изборите, до Собранието ќе стигне резолуција против изградба на нуклеарна централа во Македонија, иницирана од Демократската обнова на Македонија и поддржана од ...

Продолжува битката со Фукушима 1

Идивиди - 01.04.2011

Токио, 1 април 2011 (МИА) - Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека е подготвен да ја продолжи битката со хаварисаната нуклеарна централа Фукушима 1, додавајќи оти за сега не може да каже дека ...

Нуклеарка во Македонија

А1 - 31.03.2011

По хаваријата во Јапонија Германија реши да ги затвори нуклеарните централи постари од 30 -години, Швајцарија ја одложи изградбата на нови. Сад и Австрија воведоа дополнителни контроли за безбедноста.

Фукушима мора да се затвори

А1 - 31.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави денеска дека целиот хаварисан комплекс Фукушима - Даичи, во кој е предизвикана најголемата нуклеарна катастрофа во светот по Чернобил во 1986 година, мора да биде ...

Јапонскиот премиер бара „Фукушима“ да биде затворена

Телма - 31.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави денеска дека целиот хаварисан комплекс Фукушима-Даичи, во кој е предизвикана најголемата нуклеарна катастрофа во светот по Чернобил во 1986 година, мора да биде ...

Нема мир за настраданите во Јапонија

Deutsche Welle - 31.03.2011

За настраданиот регион од земјотресот и цунамито од 11 март во северниот дел од Јапонија нема мир, денеска повторно беше погоден од земјотрес од 6 степени.

Фукушима мора да биде затворена

Алсат-М - 31.03.2011

Вртоглаво се зголемува нивото на коцентрација на радиоактивен јод во морската вода во близина на оштетената јапонска нуклеарна централа ,,Фукушима,,.

Зоната за евакуација околу Фукушима 1 треба да се прошири

Deutsche Welle - 31.03.2011

По Меѓународната агенција за атомска енергија, сега и јапонската Агенција за надзор на работењето на нуклеарните централи се изјасни за натамошна евакуација на населението околу хаварисаната атомска ...

Се проширува опасната зона околу нуклеарката Фукушима

Канал5 - 31.03.2011

Меѓународната агенција за атомска енергија им препорача на јапонските власти да ја прошират евакуацијата на населението во областа околу хаварисаната нуклеарна централа Фукушима.

Се шири радијацијата околу Фукушима 1

Утрински - 31.03.2011

По Меѓународната агенција за атомска енергија, и јапонската Агенција за надзор на работењето на нуклеарните централи побара од Токио продолжување на евакуацијата на населението околу хаварисаната ...

Радиоактивна и водата во Токио

Вест - 31.03.2011

ТОКИО, 31 март (АП) - Се натрупуваат проблеми поврзани со кризата во нуклеарниот комплекс во Јапонија оштетен од цунамито, при што тестирањата на морската вода во непосредна близина покажаа највисоко ...

Хаваријата во „Фукушима“ без последици за Македонија

Дневник - 31.03.2011

Професорот на Универзитетот „МакМастер“ во Хамилтон, Канада, и директор за сигурност и лиценцирање атомска енергија во Канада, Никола Попов, смета дека во Македонија нема да има последици од ...

Работниците во Фукушима на работ на силите

Deutsche Welle - 31.03.2011

„Гринпис“ побара зоната на евакуација околу оштетената атомска централа Фукушима во Јапонија поради зголемена радијација да биде проширена на радиус од 40 километри.

Морската вода кај Фукушима радиоактивна 4000 пати над дозволеното

Р.С.Европа - 31.03.2011

Јапонската агенција за нукеларна и индустриска безбедноста соопшти дека морската вода во близина на оштетениот нуклеарната централа Фукушима содржи 4385 пати повеќе радиоактивен јод од дозволеното ...

ДОМ ќе поднесе резолуција против изградба на нуклеарна централа во Македонија

Форум - 31.03.2011

Демократска обнова на Македонија и неколку невладини организации во понеделник до Собранието ќе поднесат резолуција против изградба на нуклеарна централа во Македонија Во таа насока, активисти на ...

Фукушима ги озрачи подземните води, 10,000 пати над дозволеното

Р.С.Европа - 31.03.2011

Подземните води под вториот реактор на нуклеарната централа во Фукушима се озрачени 10.000 пати над дозволеното, соопштија денеска јапонските власти.

Концентрацијата на радиоактивен јод е 4.400 пати над нормалното

МРТ - 31.03.2011

Концентрацијата на радиоактивен јод во морската вода во близина на оштетената јапонска нуклеарна централа „Фукушима 1“ ги надминува дозволените вредности за околу 4.400 пати.

Јапонија не планира проширување на безбедната зона во Фукушима

Р.С.Европа - 31.03.2011

Јапонската влада соопшти дека нема итен план за проширување на евакуационата зона поради зголемената радијација околу Фукушима и покрај препораките на Нуклеарната Агенција на Обединетите Нации.

Радијацијата во морската вода кај Фукушима 4.385 над нормалата

Inpress - 31.03.2011

Токио, 31. март 2011 (ИНПРЕС) Нивото на радиоактивен јод во морската вода во близина на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1" ја надмина дозволената норми за 4.385 пати.

Концентрацијата на радиоактивен јод околу „Фукушима “ 4.400 пати над нормалното

Алфа - 31.03.2011

Концентрацијата на радиоактивен јод во морската вода во близина на оштетената јапонска нуклеарна централа „Фукушима 1“ ги надминува дозволените вредности за околу 4.400 пати.

Концентрацијата на радиоактивен јод во „Фукушима 1“ е 4.400 пати над нормалното

Сител - 31.03.2011

Концентрацијата на радиоактивен јод во морската вода во близина на оштетената јапонска нуклеарна централа „Фукушима 1“ ги надминува дозволените вредности за околу 4.400 пати.

“Фукушима“ ќе биде демонтирана

Нетпрес - 31.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан на состанокот со главниот адвокат на јапонската Комунистичка партија, Казум Ши изјавил дека нуклеарната централа “Фукушима“ ќе се демонтира, соопштува агенцијата “Кјодо“, ...

Наото Кан: Фукушима мора да се затвори

Сител - 31.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави денеска дека целиот хаварисан комплекс Фукушима-Даичи, во кој е предизвикана најголемата нуклеарна катастрофа во светот по Чернобил во 1986 година, мора да биде ...

Американски маринци ќе и помагаат на Јапонија

Курир - 31.03.2011

Американски маринци, специјализирани за нуклеарни кризни ситуации, денеска заминуваат за Јапонија со цел да им помогнат на јапонските власти за справување со кризата од хаваријата во нуклеарната ...

Продолжува нуклеарниот кошмар на Јапонија

Курир - 31.03.2011

Концентрацијата на радиоактивен јод во морската вода околу оштетената јапонска нуклеарна централа „Фукушима 1“ е за 4.400 пати над дозволената граница.

Јапонскиот премиер бара затворање на нуклерката Фукушима

Курир - 31.03.2011

Хаварисан комплекс Фукушима-Даичи, во кој е предизвикана најголемата нуклеарна катастрофа во светот по Чернобил во 1986 година, мора да биде затворен, изјави јапонскиот премиер Наото Кан.

Наото Кан: Фукушима мора да се затвори

Press24 - 31.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави денеска дека целиот хаварисан комплекс Фукушима-Даичи, во кој е предизвикана најголемата нуклеарна катастрофа во светот по Чернобил во 1986 година, мора да биде ...

Во Војводина мала радиоактивност во храната

Форум - 31.03.2011

Во примероците земени од овчо и кравјо млеко, спанаќ и зелена салата откриено е мало присуство на радиоактивен јод И-131, соопштуваат од Лабораторијата на Универзитетот во Нови Сад за испитување на ...

Нови Сад: Млекото, зелената салата и спанаќот со мала радиоактивност

МРТ - 31.03.2011

Во примероците земени од овчо и кравјо млеко, спанаќ и зелена салата откриено е мало присуство на радиоактивен јод И-131, соопштуваат од Лабораторијата на Универзитетот во Нови Сад за испитување на ...

Саркози побара реформа на глобалните нуклеарни стандарди

Р.С.Европа - 31.03.2011

Францускиот претседател Николас Саркози побара реформа на глобалните нуклеарни стандарди до крајот на годинава поради ситуацијата во Јапонија.

Нови Сад: Млекото, зелената салата и спанаќот со мала радиоактивност

Кајгана - 31.03.2011

Во примероците земени од овчо и кравјо млеко, спанаќ и зелена салата откриено е мало присуство на радиоактивен јод И-131, соопштуваат од Лабораторијата на Универзитетот во Нови Сад за испитување на ...

Нови Сад: Млекото, зелената салата и спанаќот со мала радиоактивност

Точка - 31.03.2011

Во примероците земени од овчо и кравјо млеко, спанаќ и зелена салата откриено е мало присуство на радиоактивен јод И-131, соопштуваат од Лабораторијата на Универзитетот во Нови Сад за испитување на ...

“Фукушима“ ќе биде демонтирана

Точка - 31.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан на состанокот со главниот адвокат на јапонската Комунистичка партија, Казум Ши изјавил дека нуклеарната централа “Фукушима“ ќе се демонтира, соопштува агенцијата “Кјодо“, ...

Фукушима оди во старо железо

Вечер Прес - 31.03.2011

Силен земјотрес со интензитет од 6 степени според Рихтеровата скала вчера повторно го погоди североисточниот дел на Јапонија, соопшти Националната метеоролошка служба, но нема информации за ...

Нуклеарката останува како опција

Н.Македонија - 31.03.2011

Научната и експертска јавност се многу поблиску до опцијата Македонија да изгради нуклеарна централа отколку актуелните случувања со радијацијата од „Фукушима“ да нé поколебаат Во Мариово нема ...

Јапонија затвора четири реактори на „Фукушима“

Н.Македонија - 31.03.2011

Јапонија ќе ги затвори четирите оштетени реактори во нуклеарната централа „Фукушима“, откако компанијата „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО) не успеа да ги стави под контрола веќе три недели ТЕПКО истакна ...

Радиоактивноста во морската вода околу „Фукушима 1“ е 4.400 пати над нормалното

Идивиди - 31.03.2011

Токио, 31 март 2011 (МИА) - Концентрацијата на радиоактивен јод во морската вода во близина на оштетената јапонска нуклеарна централа „Фукушима 1“ ги надминува дозволените вредности за околу 4.400 ...

Фукушима мора да се затвори

Идивиди - 31.03.2011

Токио, 31 март 2011 (МИА) - Јапонскиот премиер Наото Кан изјави денеска дека целиот хаварисан комплекс Фукушима-Даичи, во кој е предизвикана најголемата нуклеарна катастрофа во светот по Чернобил во ...

Радијацијата на водата покрај Фукушима 3 300 пати над дозволеното

Алсат-М - 30.03.2011

Јапонија ја загуби битката за справување со хаваријата во атомската централа Фукушима. Компанијата Тепко која управува со неа денеска соопшти дека остануваат безуспешни напорите да се оладат ...

Бизнис - Јапонија ќе ја национализира "Токио електрик"

Вест - 30.03.2011

ТОКИО (Ројтерс) - Јапонија ќе го национализира операторот на нуклеарниот комплекс "Токио електрик пауер" (Тепко), бидејќи огромните трошоци и јавниот бес се опасни за иднината на компанијата која е ...

„Изневерените“ Јапонци можеби никогаш нема да се вратат

Утрински - 30.03.2011

ТОКИО - Десетици илјади јапонски фармери и рибари од областите најблиску до оштетената нуклеарна централа почнуваат да се соочуваат со ужасна можност: тие можеби никогаш нема да се вратат дома.

Југоисточна Европа им верува на своите нуклеарки

Deutsche Welle - 30.03.2011

Додека во Германија се’ погласно се размислува за излез од атомската енергија, источноевропските држави и натаму полагаат на овој вид енергија.

Јапонија затвора 4 од 6-те реактори во Фукушима

Канал5 - 30.03.2011

Јапонија и вели збогум на Фукушима. Компанијата ТЕПКО, што управува со нуклеарната централа, одлучи да затвори 4 од 6-те реактори, откако не успеаја 3-неделните надчовечки напори за нивно ладење и ...

Јапонија ќе затвори четири реактори на „Фукушима“

Телма - 30.03.2011

Јапонија ќе ги затвори четирите оштетени реактори во нуклеарната централа „Фукушима 1“, соопшти денеска компанијата „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО).

Македонија нема да има последици од хаваријата на „Фукушима“

Телма - 30.03.2011

Професорот на МакМастер Универзитетот во Хамилтон, Канада и директор за сигурност и лиценцирање на атомска енергија во Канада Никола Попов смета дека во Македонија нема да има никакви последици од ...

Во Македонија нема да има последици од хаваријата во Фукушима

Канал5 - 30.03.2011

Професорот на Мак Мастер Универзитетот во Хамилтон, Канада и директор за сигурност и лиценцирање на атомска енергија во Канада Никола Попов смета дека во Македонија нема да има никакви последици од ...

Морската вода околу Фукушима радиоактивна 3 илјади пати повеќе од дозволеното

Р.С.Европа - 30.03.2011

Јапонската агенција за нукеларна и индустриска безбедноста соопшти дека морската вода во близина на оштетениот нуклеарната централа Фукушима содржи 3 355 пати повеќе радиоактивен јод од дозволеното ...

Радијацијата во морската вода крај Фукушима 3.300 пати над дозволеното

Алфа - 30.03.2011

Морската вода крај првиот реактор на "Фукушима1" содржи радиоактивен јод во концентрација што 3.355 пати ја надминува дозволената вредност, соопшти јапонската агенција за нуклеарна и индустриска ...

Јапонската радијација нема да има последици во Македонија

Курир - 30.03.2011

Во Македонија нема да има никакви последици од хаваријата во нуклеарната централа Фукушима во Јапонија, смета Никола Попов.

Во морето околу Фукушима има 3.355 повеќе радиоактивен јод од дозволеното

Inpress - 30.03.2011

Токио, 30. март 2011 (ИНПРЕС) Нивото на радиоактивен јод во морето во близина на оштетената јапонска нуклеарна централа „Фукушима 1“ е 3.355 пати повеќе од дозволеното, соопшти јапонската Агенција за ...

Радијацијата во морето крај Фукушима двојно поголема од прикажаната

Кајгана - 30.03.2011

Морската вода во близина на оштетената нуклеарна централа Фукушима на североистокот на Јапонија содржи многу поголем степен на радиоактивен јод од претходно соопштеното.

Радиоактивниот јод во морето близу Фукушима 3.355 пати над дозволеното

Нетпрес - 30.03.2011

Нивото на радиоактивниот јод во морето во близина на оштетената јапонска нуклеарна електрана “Фукушима“ е 3.355 пати поголем од дозволеното, соопштила јапонската агенција за нуклеарна безбедност.

Романија не се откажува од нуклеарната програма

МРТ - 30.03.2011

Романија мора да продолжи со спроведувањето на нуклеарната програма со цел да го ограничи увозот на електрична енергија, изјави Помпилиу Будулан, директор на романската државна компанија ...

Јапонските власти можно е да евакуираат уште 130 илјади лица

МРТ - 30.03.2011

Јапонската Влада активно ја разгледува можноста да ја прошири безбедносната зона околу нуклеарната централа „Фукушима 1“ откако во локалната почва беше регистрирано присуство на плутониум, пишува ...

Јапонија ќе ги затвори четирите оштетени реактори во „Фукушима 1“

Кирилица - 30.03.2011

Јапонија ќе ги затвори четирите оштетени реактори во нуклеарната централа „Фукушима 1“, соопшти денеска компанијата „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО) Компанијата најави затворање на првиот, вториот, ...

Радијација во морето кај Фукушима

Р.С.Европа - 30.03.2011

Во морската вода кај оштетената нуклеарна централа Фукушима има радиоактивен јод за повеќе од три илјади пати повеќе од нормалното.

Јапонија ќе ги затвори оштетените реактори во „Фукушима 1“

Курир - 30.03.2011

Компанијата „Токио електрик пауер“ соопшти дека Јапонија ќе ги затвори четирите оштетени реактори во нуклеарната централа „Фукушима 1“.

Македонија нема да има последици од хаваријата во Фукушима

Кирилица - 30.03.2011

Професорот на МакМастер Универзитетот во Хамилтон, Канада и директор за сигурност и лиценцирање на атомска енергија во Канада Никола Попов смета дека во Македонија нема да има никакви последици од ...

Радијацијата во морето крај Фукушима двојно поголема од прикажаната

Форум - 30.03.2011

Морската вода во близина на оштетената нуклеарна централа Фукушима на североистокот на Јапонија содржи многу поголем степен на радиоактивен јод од претходно соопштеното Јапонската агенција за ...

Самураите од Фукушима

Оn.net - 30.03.2011

Ограничени оброци, немање проточна вода и изложеност на високи нивоа на радијација, се само дел од условите во кои 400-те работници се обидуваат да го спасат светот од нуклеарната централа во ...

Нема одлука за градење на нуклеарна централа во Македонија

МРТ - 30.03.2011

Нуклеарната катастрофа која ја зафати Јапонија, нема никакво значење за Македонија, но сепак треба да се биде претпазлив какво влијание ќе има врз земјината топка.

Јужна Кореја откри радијација во храната увезена од Јапонија

Сител - 30.03.2011

Јужнокорејските власти открија траги од радиоактивни материјали во храна, внесена од Јапонија, но соопштија дека таа не е опасна за човековото здравје, соопштија денеска медиумите во оваа земја.

Јапонија ќе ги проверува сите нуклеарни централи

Inpress - 30.03.2011

Токио, 30. март 2011 (ИНПРЕС) Владата на Јапонија издаде наредба за проверка на сите нуклеарни реактори во земјата, за да биде сигурна дека нема да има повторување на сегашната криза во нуклеарната ...

Франција и САД испраќаат помош за Јапонија

Курир - 30.03.2011

Помош за Јапонија се испраќа од САД и Франција за побрзо да се спречи зрачењето од нуклеарната централа Фукушима. Од Париз од државниот нуклеарен сектор се испратени двајца експерти, а од САД се ...

Нема одлука за градење на нуклеарна централа во Македонија

Форум - 30.03.2011

Нуклеарната катастрофа која ја зафати Јапонија, нема никакво значење за Македонија, но сепак треба да се биде претпазлив какво влијание ќе има врз земјината топка Ова го изјави Никола Поповски , ...

Македонија нема да има последици од хаваријата во Фукушима

Press24 - 30.03.2011

Професорот на МакМастер Универзитетот во Хамилтон, Канада и директор за сигурност и лиценцирање на атомска енергија во Канада Никола Попов смета дека во Македонија нема да има никакви последици од ...

Демонстрации пред ТЕПКО, директорот во болница

Алфа - 30.03.2011

Повеќе од стотина луѓе протестираат денеска пред седиштето на компанијата „ТЕПКО“, која е одговорна за работата на нуклеарната центала „Фукушима“.

Во Јапонија пристигнува помош од САД и Франција

Press24 - 30.03.2011

За побрзо спречување на зрачењето од нуклеарната централа Фукушима САД и Франција испратија помош Од Париз од државниот нуклеарен сектор се испратени двајца експерти, а од САД се испратени роботи за ...

Изградбата на нуклеарка во Македонија и натаму е опција

Алфа - 30.03.2011

Македонија не се откажува од изградба на нуклеарна централа, што е предвидено со енергетската стратегија која лани ја изготви МАНУ.

Македонија нема да има последици од хаваријата во Фукушима

Сител - 30.03.2011

Да се гради нуклеарка или пак не. Вицепремиерот Пешевски вели дека катастрофата во Јапонија нема да влијае врз одлуката.

Романија не се откажува од нуклеарната програма

Курир - 30.03.2011

Романија мора да продолжи со спроведувањето на нуклеарната програма со цел да го ограничи увозот на електрична енергија, изјави Помпилиу Будулан, директор на романската државна компанија ...

Се шири појасот за евакуација околу Фукушима

Press24 - 30.03.2011

Јапонската Влада активно ја разгледува можноста да ја прошири безбедносната зона околу нуклеарната централа „Фукушима 1“ откако во локалната почва беше регистрирано присуство на плутониум, пишува ...

Романија се откажува од нуклеарната програма

Inpress - 30.03.2011

Букурешт, 30. март 2011 (ИНПРЕС) Романија мора да продолжи со спроведувањето на нуклеарната програма со цел да го ограничи увозот на електрична енергија.

Радиоактивниот јод во морето близу Фукушима 3.355 пати над дозволеното

Press24 - 30.03.2011

Морската вода крај Првиот реактор на АЕЦ "Фукушима-1" соддржи радиоактивен јод во концентрација што 3.355 пати ја надминува дозволената вредност, соопшти јапонската агенција за нуклеарна и ...

Романија не се откажува од нуклеарната програма

Сител - 30.03.2011

Романија мора да продолжи со спроведувањето на нуклеарната програма со цел да го ограничи увозот на електрична енергија, изјави Помпилиу Будулан, директор на романската државна компанија ...

Нивото на радиоактивен јод е 3.355 пати над дозволеното

МРТ - 30.03.2011

Морската вода крај Првиот реактор на АЕЦ "Фукушима-1" содржи радиоактивен јод во концентрација што 3.355 пати ја надминува дозволената вредност, соопшти јапонската Aгенција за нуклеарна и индустриска ...

Јужна Кореја откри радијација во храната увезена од Јапонија

МРТ - 30.03.2011

Јужнокорејските власти открија траги од радиоактивни материјали во храна, внесена од Јапонија, но соопштија дека таа не е опасна за човековото здравје, соопштија денеска медиумите во оваа земја.

Јапонија ќе ги затвори четирите оштетени реактори во „Фукушима 1“

Сител - 30.03.2011

Јапонија ќе ги затвори четирите оштетени реактори во нуклеарната централа „Фукушима 1“, соопшти денеска компанијата „Токио електрик пауер“ (ТЕПКО).

Нивото на радиоактивен јод во морската вода крај Фукушима-1 е 3.355 пати над дозволеното

Сител - 30.03.2011

Морската вода крај Првиот реактор на АЕЦ "Фукушима-1" соддржи радиоактивен јод во концентрација што 3.355 пати ја надминува дозволената вредност, соопшти јапонската агенција за нуклеарна и ...

Фукушима да не се споредува со Чернобил!

Вечер Прес - 30.03.2011

Според д-р Никола Попов Македонија треба да ги следи светските трендови и доколку владата одлучи да се гради нуклеарна централа Дали во Македонија ќе се гради нуклеарна централа, Владата на премиерот ...

Радијацијата во морето крај Фукушима двојно поголема од прикажаната

Точка - 30.03.2011

Морската вода во близина на оштетената нуклеарна централа Фукушима на североистокот на Јапонија содржи многу поголем степен на радиоактивен јод од претходно соопштеното.

Нема одлука за градење на нуклеарна централа во Македонија

Точка - 30.03.2011

Нуклеарната катастрофа која ја зафати Јапонија, нема никакво значење за Македонија, но сепак треба да се биде претпазлив какво влијание ќе има врз земјината топка.

Хаваријата во Фукушима - тешка игра со нерви и време

Вечер Прес - 30.03.2011

Претседателот на ТЕПКО Масатака Шимицу бил хоспитализиран во Токио поради проблеми со крвниот притисок, откако две недели не се појавуваше во јавноста, а се шпекулира и дека доживеал нервен слом.

Опасниот плутониум истекува од „Фукушима“

Н.Македонија - 30.03.2011

Присуство на отровниот радиоактивен плутониум е регистрирано во почвата кај јапонската нуклеарна централа „Фукушима“, соопшти компанијата „Токио електрик пауер компани“ (ТЕПКО), која управува со ...

Радиоактивноста крај Фукушима-1 е 3.355 пати над дозволеното

Идивиди - 30.03.2011

Токио, 30 март 2011 (МИА) - Морската вода крај Првиот реактор на АЕЦ "Фукушима-1" содржи радиоактивен јод во концентрација што 3.355 пати ја надминува дозволената вредност, соопшти јапонската ...

Од Фукушима 1 истекува и плутониум

А1 - 29.03.2011

Јапонија го огласи максималниот аларм за нуклеарна катастрофа. Во почвата околу Фукушима 1 е детектиран плутониум на пет локации, а многу контаминирана вода истекла од реакторите.

Високорадиоактивна вода с` уште тече од Фукушима

Дневник - 29.03.2011

Вода со висока радијација вчера повторно истече од оштетените реактори на нуклеарната централа во Фукушима, загрозувајќи ги напорите за санирање на хаваријата, јави Ројтерс.

Радиоактивна вода истекува од Фукушима

Утрински - 29.03.2011

Вода со високо ниво на радијација истече од еден од реакторите во оштетениот нуклеарен комплекс во Јапонија, соопшти вчера операторот на централата, додека групата за заштита на животната средина ...

Јапонија размислува за подржавување на Тепко

Deutsche Welle - 29.03.2011

Јапонската влада размислува за привремено подржавување на фирмата Тепко, која управува со централата Фукушима. Расположението за трошење кај Германците слабее. Хуго Бос планира година на рекорди.

Свет - Радиоактивна вода тече од Фукушима

Вест - 29.03.2011

ТОКИО, 29 март (Ројтерс) - Вода со високо ниво на радијација истече од еден од реакторите во оштетениот нуклеарен комплекс во Јапонија, соопшти вчера операторот на централата, додека групата за ...

Нема прошка за грешката со радијацијата

Утрински - 29.03.2011

ТОКИО - Високорадиоактивна вода истече од реактор во оштетениот нуклеарен комплекс во Јапонија, јави вчера операторот на централата, додека еколошката организација „Гринпис“ соопшти дека измерила ...

Радијацијата од Фукушима и натаму се заканува

Deutsche Welle - 29.03.2011

Бројот на жртвите по катастрофата во Јапонија е преку 11.000 луѓе, а повеќе од 17.000 се водат за исчезнати. На населението му претстојат уште потешки времиња, со оглед на информациите од атомска ...

Откриен плутониум околу Фукушима

Канал5 - 29.03.2011

По проблемите со истекувањето на радиоактивната вода, во областа околу нуклеарната централа Фукушима прв пат е откриен и плутониум.

Ситуацијата во „Фукушима 1“ е непредвидлива и бара максимална внимателност

Алсат-М - 29.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека несреќата со нуклеарната централа „Фукушима 1“, која беше сериозно оштетена од земјотресот и цунамито на 11 март, се наоѓа во фаза во која се бара максимална ...

Ситуацијата во Фукушима 1 и натаму непредвидлива

Deutsche Welle - 29.03.2011

Ситуацијата во јапонската атомска централа Фукушима 1 и натаму е надвор од контрола. Од неа и натаму истекува плутониум. Според јапонскиот премиер Наото Кан, состојбата е сериозна и непредвидлива.

Наото Кан: Ситуацијата со Фукушима бара максимална внимателност

Канал5 - 29.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан доцна синоќа изјави дека несреќата со нуклеарната централа „Фукушима 1”, која беше сериозно оштетена од земјотресот и цунамито на 11 март, се наоѓа во фаза во која се ...

Во Јужна Кореја забележано мало количество на радиоактивен јод

Сител - 29.03.2011

По нуклеарната хаварија во јапонската нуклеарна централа Фукушима 1 во Сеул и другите реони на Јужна Кореја забележан е радиоактивен јод.

Ситуацијата во „Фукушима 1“ е непредвидлива

МРТ - 29.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека несреќата со нуклеарната централа „Фукушима 1“, која беше сериозно оштетена од земјотресот и цунамито на 11 март, се наоѓа во фаза во која се бара максимална ...

Oд електраната Фукушима истекува радиоактивен плутониум

Кајгана - 29.03.2011

Плутониум истекува од оштетената нуклеарна централа Фукушима 1 и е откриен во нејзината околина, соопштија утрово јапонските власти.

Ситуаацијата во Фукушима непредвидлива

Press24 - 29.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека несреќата со нуклеарната централа „Фукушима 1“, која беше сериозно оштетена од земјотресот и цунамито на 11 март, се наоѓа во фаза во која се бара максимална ...

Се трупа земја околу Фукушима за плутониумот да не истече во морето

Р.С.Европа - 29.03.2011

Надлежните во Јапонија трупаат земја и истураат цемент на теренот каде истече плутониум од нуклеарната централа во Фукушима.

Наото Кан: Ситуацијата во „Фукушима 1“ е непредвидлива и бара максимална внимателност

Сител - 29.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека несреќата со нуклеарната централа „Фукушима 1“, која беше сериозно оштетена од земјотресот и цунамито на 11 март, се наоѓа во фаза во која се бара максимална ...

Радиоактивен плутониум истекува од нуклеарна централа Фукушима

Press24 - 29.03.2011

Јапонските власти утрово соопштија дека од оштетената нуклеарна централа Фукушима 1 истекува плутониум Плутониумот кој во мали количини е откриен на неколку точки во непосредна близина на Фукушима 1 ...

Видео: Пронајден плутониум околу Фукушима

Курир - 29.03.2011

Во почвата околу нуклеарната централа Фукушима откриен е високорадиоактивниот плутониум. Траги на мали дози од опасниот радиоактивен материјал се констатирани на пет места.

Јапонија- и натаму состојба на максимална готовност

Р.С.Европа - 29.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека неговата влада останува во состојба на максимална готовност во врска со кризата во нуклеарната централа Фукушима, предизвикана од земјотресот и цунамито.

Едано - Битката со радијацијата може да продолжи години

Inpress - 29.03.2011

Токио, 29. март 2011 (ИНПРЕС) Во вториот реактор на јапонската централа „Фукушима 1" најверојатно има делумно разтопени прачки со гориво.

Кан: Ситуацијата во „Фукушима 1“ е непредвидлива

Кирилица - 29.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека несреќата со нуклеарната централа „Фукушима 1“, која беше сериозно оштетена од земјотресот и цунамито на 11 март, се наоѓа во фаза во која се бара максимална ...

Ситуацијата во „Фукушима 1“ бара максимална внимателност

Алфа - 29.03.2011

Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека нуклеарната централа „Фукушима 1“, се наоѓа во фаза во која се бара максимална внимателност.

Радиоактивен плутониум истекува од “Фукушима“

Нетпрес - 29.03.2011

Отровен радиоактивен плутониум почнал да истекува од нуклеарната електрана “Фукушима“, чие време на распаѓање изнесува околу 24.000 години, јавува “Блиц“, пренесува Нетпрес.

Јапонија го национализира операторот кој стопанисува со “Фукушима 1“

Нетпрес - 29.03.2011

Јапонската влада планира времено да ја национализира компанијата “Токио електрик пауер“ (ТЕПКО) – операторот кој стопанисува со хаварисаната нуклеарка “Фукушима 1“, објави весникот “Јомиури“, ...

Од нуклеарката Фукушима истекува и плутониум

Р.С.Европа - 29.03.2011

Плутониум истекува од нуклеарната централа Фукушима, но засега не претставува опасност по здравјето, соопштија денеска јапонските власти, наведувајќи дека плутониумот бил детектиран во помали ...

Радиоактвен плутониум протече од Фукушима 1

Inpress - 29.03.2011

Токио, 29. март 2011 (ИНПРЕС) Отровен радиоактивен плутониум почнал да истекува од нуклеарната електрана Фукушима 1, чие време на распаѓање изнесува околу 24.000 години.

Радиоактивен плутониум истекува од електраната Фукушима

Точка - 29.03.2011

Плутониум истекува од оштетената нуклеарна централа Фукушима 1 и е откриен во нејзината околина, соопштија утрово јапонските власти.

Радиоактивност во дождовницата на североистокот на САД

Точка - 29.03.2011

Траги од радиоактивни елементи од јапонската нуклеарна централа Фукушима се откриени во дождовницата на североистокот на САД, соопшти денеска американската Агенција за заштита на животната ...

Радиоактивна вода истекува од централата во Јапонија

Н.Македонија - 29.03.2011

Јапонските власти упатија остри критики до ТЕПКО, која завчера по грешка соопшти дека нивото на радијација кај вториот реактор е 10 милиони пати поголемо од нормалата Високорадиоактивно вода протекла ...

Ситуацијата во „Фукушима 1“ е непредвидлива

Идивиди - 29.03.2011

Токио, 29 март 2011 (МИА) - Јапонскиот премиер Наото Кан изјави дека несреќата со нуклеарната централа „Фукушима 1“, која беше сериозно оштетена од земјотресот и цунамито на 11 март, се наоѓа во фаза ...

Речиси 11 илјади загинати во Јапонија

BBC - 28.03.2011

Операторите на атомската централа во Фукушима, оштетена од земјотресот во Јапонија и последувателниот бран „цунами“ велат дека високо радиоактивна вода за прв пат е откриена надвор од објектот.

Финска ја гради најголемата и најбезбедната атомска централа во светот

Deutsche Welle - 28.03.2011

И покрај нуклеарната катастрофа во Јапонија, градењето нуклеарки продолжува. Во Финска наскоро ќе започне изградбата на најголемата и воедно најбезбедната нуклеарна централа во светот што е направена ...

Делумно топење на јадрото во Фукушима 1

Deutsche Welle - 28.03.2011

Силен земјотрес утрината (28.03) ја погоди Јапонија, со епицентар на шест километри длабочина пред брегот, на 163 километри од Фукушима.

Рекордно висока радијација во Фукушима

Дневник - 28.03.2011

Работниците што настојуваат да ја санираат јапонската нуклеарна централа Фукушима вчера беа повлечени откако во водата во системот на реакторот 3 беше регистрирано рекордно високо ниво на радијација ...

Радиоактивноста ги повлече спасувачите од централата

Утрински - 28.03.2011

ТОКИО - Работниците во зградата на реакторот во нуклеарната централа на Јапонија вчера беа повлечени откако во водата беа откриени потенцијално смртоносни нивоа на радијација, што претставува голема ...

Свет - Радијацијата расте, работници се повлекуваат од нуклеарката

Вест - 28.03.2011

ТОКИО, 28 март (Ројтерс) - Работници вчера беа повлечени од изградбата на реактор во нуклеарната централа во Јапонија која беше оштетена од земјотресот откако беше пронајдено смртоносно ниво на ...

Свет - Расте радијацијата во Фукушима

Време - 28.03.2011

Јапонските власти вчера ја евакуираа зградата во која се наоѓа вториот реактор во нуклеарната централа „Фукушима“ откако работниците беа изложени на високо ниво радијација, пренесуваат јапонските ...

Се растопило горивото од вториот реактор на Фукушима 1?

Канал5 - 28.03.2011

Горивото во вториот реактор на нуклеарната централа Фукушима 1 најверојатно делумно се растопило, изјави на денешната прес-конференција главниот секретар на јапонската Влада, Јукио Едано.

Пронајден плутониум во почвата околу „Фукушима 1“

Курир - 28.03.2011

Плутониум е пронајден во примероци од почвата земени на пет различни места околу уништената јапонска нуклеарна централа „Фукушима 1“, но тоа не еопасно по здравјето на луѓето, соопшти денеска ...

Радиоактивност во дождовницата на североистокот на САД

Кајгана - 28.03.2011

Траги од радиоактивни елементи од јапонската нуклеарна централа Фукушима се откриени во дождовницата на североистокот на САД, соопшти денеска американската Агенција за заштита на животната ...

Стаса радиоактивниот прав од Јапонија

Шпиц - 28.03.2011

Надлежните велат дека ситуацијата е под контрола, иако не можат со сигурност да претпостават дали радијацијата ќе се намалува или ќе се зголемува во следниот период.

Високо радиоактивна вода истекува од „Фукушима 1"

Inpress - 28.03.2011

Осака, 28. март 2011 (ИНПРЕС) Високо радиоактивна вода истекува од зградата на еден од реакторите на јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1", објавија јапонските медиуми.

Концентрацијата на радиоактивен јод 131 во морската вода крај „Фукушима -1“

МРТ - 28.03.2011

Нивото на радиоактивен јод во морската вода крај АЕЦ „Фукушима-1“ 1.150 пати ги надминува дозволените норми, соопштија светските агенции, повикувајќи се на јапонската Агенција за нуклеарна безбедност.

Откриен плутониум во примероци од почвата околу „Фукушима 1“

Сител - 28.03.2011

Плутомиум е пронајден во примероци од почвата земени на пет различни места околу уништената јапонска нуклеарна централа „Фукушима 1“, но тоа не еопасно по здравјето на луѓето, соопшти денеска ...

Горивото од вториот реактор на Фукушима 1 најверојатно се растопило

МРТ - 28.03.2011

Горивото во вториот реактор на нуклеарната централа Фукушима 1 најверојатно делумно се растопило, изјави на денешната прес-конференција главниот секретар на јапонската Влада, Јукио Едано.

Во Грција регистриран радиоактивен јод

Press24 - 28.03.2011

Според информациите од грчките надлежни служби, радијацијата е незначителна и не е опасна по здравјето, а потекнува од катастрофата во јапонската нуклеарка На улиците и на покривите на Атина во ...

Присуство на радиоактивност во воздухот над Франција, но не е опасно

МРТ - 28.03.2011

Мерењата кои се извршени во метеоролошката станица на врвот на Пи де Дом во Централна Франција покажаа присуство на радиоактивност во воздухот со потекло од Јапонија, Станува збор за траги на јод ...

Во Грција регистрирано незначително количество на радиоактивен јод

Сител - 28.03.2011

На улиците и на покривите на Атина во последното деноноќие забележан е радиоактивен јод - 131, но експертите наведуваат дека неговото количество е незначително.

Нивото на радиоактивен јод во „Фукушима-1“ 1.150 пати ги надминува дозволените норми

Сител - 28.03.2011

Нивото на радиоактивен јод во морската вода крај АЕЦ „Фукушима-1“ 1.150 пати ги надминува дозволените норми, соопштија светските агенции, повикувајќи се на јапонската Агенција за нуклеарна безбедност.

Минимално зголемена радијација во дел од Кина

Inpress - 28.03.2011

Пекинг, 28. март 2011 (ИНПРЕС) Радиоактивни материи од хаварисаната јапонска нуклеарна централа „Фукушима 1" беа пронајдени во североисточната кинеска провинција Хјулундзен, која се граничи со ...

Граѓаните во Македонија се безбедни,нема опасност од радијација

Алфа - 28.03.2011

Нема промена на концентрацијата на идентификуваниот јод 131 од радијацијата од хаварисаната јапонска централа. И според последните податоци од Институтот за јавно здравје бројот на радиоактивни ...

Радиоактивна вода тече од Фукушима

Курир - 28.03.2011

За прв пат е детектирана високо радиоактивна вода надвор од еден од реакторите на нуклеарната централа Фукушима 1, во Јапонија.

Радиоактивен јод во морето во близина на Фукушима

Точка - 28.03.2011

Во морето оддалечено 30 метри од реакторите 5 и 6 на јапонската нуклеарна централа Фукушима, измерено е 1.150 пати повеќе радиоактивен јод отколку што е дозволено, соопшти денеска јапонската агенција ...

Министерството за здравство на Јапонија: Не користите дождовница

Точка - 28.03.2011

Министерството за здравство на Јапонија поднесе барање до фабриките за дистрибуција на вода да престанат да ја собираат дождовницата, со цел да се избегне загадувањето од зголемената радиоактивност ...

Фукушима ќе остане сериозен проблем

Вечер Прес - 28.03.2011

Горивото во вториот реактор на нуклеарната централа Фукушима Даичи најверојатно делумно се растопило, изјави на вчерашната прес-конференција главниот секретар на јапонската Влада, Јукио Едано.

Погрешно измерено алармантното ниво на радиоактивност во Јапонија

Точка - 28.03.2011

Грешно е измерен огромен скок во нивото на радиоактивност во водата во оштетениот нуклеарен комплекс Фукушима 1, соопштија денеска јапонските служби, неколку часа откако беше соопштено дека нивото на ...

Во реактор на „Фукушима“ 10 милиони пати поголема радијација

Н.Македонија - 28.03.2011

МААЕ предупреди дека Јапонија е сé подалеку од крајот на катастрофата во нуклеарниот комплекс Во вториот реактор на јапонската нуклеарна централа „Фукушима“, која беше сериозно оштетена во ...

Горивото од вториот реактор на Фукушима 1 најверојатно се растопило

Идивиди - 28.03.2011

Токио, 28 март 2011 (МИА) - Горивото во вториот реактор на нуклеарната централа Фукушима 1 најверојатно делумно се растопило, изјави на денешната прес-конференција главниот секретар на јапонската ...