TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата во вторник ќе ги предаде одговорите за дополнителните прашања

А1 - 08.05.2005

Македонскиот вице-премиер задолжен за евро-интеграции најави синоќа дека владата во вторник на Европската комисија ќе и ги предаде одговорите на дополнителните прашања од евро-прашалникот. „Овие одговори се однесуваат пред се на економските критериуми од сите 29 поглавја, а со нив не беа опфатени ...

документот што ги скара бучковски и црвенковски

Канал5 - 08.05.2005

ова е документот што ги скара претседателот бранко црвенковски и премиерот владо бучковски.. тоа ее регулативата 2005/16 за влегување, движење и излегување на лица во и од косово издадена од унмик, за која шефот на државата вели дека е воведување визен ре ова е документот што ги скара претседателот ...

Дополнителните одговори од ЕУ прашалникот - во вторник

Макфакс - 08.05.2005

Битола Македонскиот вице-премиер задолжен за евро-интеграции најави синоќа дека владата во вторник на Европската комисија ќе и ги предаде одговорите на дополнителните прашања од евро-прашалникот. „Овие одговори се однесуваат пред се на економските критериуми од сите 29 поглавја, а со нив не беа ...

"Ако воведеме реципроцитет, го признаваме Косово"

Вест - 07.05.2005

ВМРО-НАРОДНА ЗА КОСОВСКИТЕ ВИЗИ "Ако воведеме реципроцитет спрема Косово, ние Косово ќе го признаеме како суверена држава уште пред да почнат преговорите за неговиот статус", изјави Слободан Чашуле од ВМРО-НП на вчерашната прес-конференција како реакција на повикот на претседателот Бранко ...

Т‘зи визи не се визи!

Дневник - 07.05.2005

Уводник - Сашо Кокаланов Полемиката за визниот режим помеѓу Македонија и Косово непотребно се фокусираше на терминолошка расправа како да се нарече мерката што косовската администрација ќе ја воведе за македонските граѓани од јули.

Визите за Косово се апсурд

Дневник - 07.05.2005

ВМРО-НАРОДНА Ако Македонија воведе визен режим кон Косово, кое е протекторат на ООН, тоа ќе значи дека ние како членка на ОН, си воведуваме визи самите себеси, рече на вчерашната прес-конференција Слободан Чашуле од ВМРО-Народна партија.

Реципрочното воведување визи е погрешно

Утрински - 07.05.2005

ВМРО-Народна ВМРО-Народна ја смета за опасна и инфантилна заложбата на претседателот на државата за воведување реципрочни мерки спрема Косово доколку УНМИК воведе визен режим за македонските граѓани. Оваа партија го поздравува новиот граничен режим што се најавува од косовска страна, бидејќи со ...

Нема единство на државното раководство за визите кон Косово

А1 - 06.05.2005

Премиерот Бучковски се обидува да ја спушти топката по спротивните ставови и острите пораки кои тој и претседателот Црвенковски си ги разменија околу најавите за воведување визи од Косово. „Ние сме во постојана координација и нашите различни мислења не значат дека немаме добра координација.

ВМРО-НП: „Предлогот визи за Косово е апсурден“

А1 - 06.05.2005

ВМРО - Народна партија смета дека е апсурден предлогот на државниот врв Македонија да воведе визи како реципрочна мерка на одлуката што ја промовира УНМИК за поголема контрола на граничните премини со Косово. „Со воведување контрола на граничните премини, УНМИК практично одговара на нашите ...

Министерот Бесими не бил дораснат за преговори со УНМИК

Вест - 06.05.2005

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ ПРЕГОВОРИТЕ ЗА ТРГОВИЈА СО КОСОВО ДА ГИ ВОДИ ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ЈОРДАНОВ Преговорите со УНМИК и привремената влада на Косово за потпишување на Спогодба за слободна трговија што досега ги предводеше министерот за економија Фатмир Бесими, ќе ги води вицепремиерот Минчо Јорданов.

На пат кон Европа, македонското стопанството ќе жали по Косово

Време - 06.05.2005

НАЈАВЕНИТЕ КОСОВСКИ ЦАРИНИ - УДАР ЗА ЕКОНОМИЈАТА Александра Мишовска Македонија ќе го загуби најзначајниот пазар ако Косово воведе царини за извоз на македонските производи во покраината, согласни се македонските бизнисмени и економските експерти.

МНР ја информираше Владата дека за Косово нема визи

Утрински - 06.05.2005

ГРАНИЦА Регулативата на УНМИК за движење на лица и надвор од Косово не е визен режим, за чие воведување во рамките на УНМИК не постои никаква намера, политичка волја, ниту, пак, капацитет. Регулативата е насочена само кон мал број луѓе кои ја загрозуваат безбедноста на Косово, односно членови на ...

Државниот врв ќе ги пегла разликите за визите

Утрински - 06.05.2005

Најавата за воведување т.н. визен режим за Косово предизвика разлики меѓу шефот на државата и премиерот Претседателот Црвенковски цени дека Уредбата на УНМИК за нов граничен режим, де факто, значи воведување визен режим за Македонците Сашко Димевски Вториот човек на УНМИК во Косово, Лоренс Росин, ...

Македонија е порта на Косово кон светот

Утрински - 06.05.2005

ОЦЕНА Досега на границата со Косово, МВР и Царината ги спроведуваа стандардните процедури на пропулзивност на патници и стоки. Таква процедура се спроведуваше и од полицијата на УНМИК, само што тие досега за нив немаа правна рамка.

Го респектираме Црвенковски, но му веруваме на УНМИК

Време - 06.05.2005

ВЛАДАТА СО ПОРАКА ЗА КОСОВСКИТЕ ВИЗИ Македонија нема потреба од затворање на границите или воведување на визи кон Косово, бидејќи претставниците на УНМИК јасно и прецизно објаснија дека визи од косовска страна нема да се воведат, соопштија вчера владини претставници.

Јорданов на местото на Бесими

Вечер Прес - 06.05.2005

Потпретседателот на Владата, Минчо Јорданов ќе го води тимот кој ќе преговара со УНМИК, а досегашниот прв преговарач, министерот за економија, Фатмир Бесими останува во тимот, кој уште ќе биде зајакнат и со министерката за надворешни работи, Илинка Митрева - велат од кабинетот на Бучковски.

Владата нема намера да ги затвора границите кон Косово

А1 - 05.05.2005

Владата го респектира ставот на претседателот Црвенковски и неговите препораки за реципроцитет на визниот режим со Косово, но му верува на УНМИК и убедувањата оттаму дека новите правила за влез на македонските граѓани на Косово всушност не се визи.

Црвенковски не му верува на УНМИК за визите

Време - 05.05.2005

ДООБЈАСНУВАЊА ЗА КОСОВСКИТЕ ВИЗИ Боби Христов Нема да се воведат визи, туку ќе има само посебна контрола на преминувањето на границата кон Косово - ова е ставот на администрацијата на ОН со кој вчера во Скопје на македонскиот државен врв му биле објаснети новите процедури за влегување и излегување ...

УНМИК не гледа визи, Црвенковски бара реципроцитет

Дневник - 05.05.2005

ПО НАЈАВИТЕ ЗА ВИЗЕН РЕЖИМ ОД КОСОВСКА СТРАНА Администрацијата на ОН на Косово нема да воведува визен режим за македонските граѓани што патуваат во покраината, туку ќе има нови правила за влез и престој. Границата помеѓу Македонија и Косово ќе се поминува само со валиден пасош, без да се ...

Црвенковски не попушта за визите

Утрински - 05.05.2005

Заменик-администраторот на Косово, Лоренс Росин, пред македонскиот државен врв ја објасни Уредбата за новиот граничен режим УНМИК ја одложи примената на Уредбата за граничниот режим Сашко Димевски Поради револтот на државните авторитети во Македонија, но и на граѓаните на Косово, УНМИК ја одложи ...

Отфрлени три опции за Косово

Време - 05.05.2005

ПРЕД НАЈАВЕНИТЕ СЕПТЕМВРИСКИ ПРЕГОВОРИ ЗА КОНЕЧНИОТ СТАТУС Шефот на УНМИК, Сорен Јесен Петерсен, најави дека во септември или октомври годинава ќе почнат уште од лани најавуваните преговори за конечниот статус на Косово. Тој најави дека на преговорите ќе учествуваат Белград и косовските власти од ...

УНМИК доби 500 страници материјал за криминалот на косовските политичари

Вест - 05.05.2005

ПРИШТИНА, 5 мај - До канцеларијата на шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен се предадени уште 488 страници компромитирачки материјал, преку што партиите на косовските Албанци меѓусебно се обвинуваат за вмешаност во криминал во Косово, пишува приштинскиот весник "Експрес".

Росин: УНМИК никаде не спомна визи

Вест - 05.05.2005

ЗАМЕНИК - ШЕФОТ НА УНМИК ВО СКОПЈЕ ГИ ОБЈАСНУВАШЕ НАМЕРИТЕ ЗА ВИЗНИОТ РЕЖИМ СО КОСОВО УНМИК нема намера да воведува визи за македонските граѓани, изјави вчера во Скопје заменик-шефот на Цивилната администрација на Обединетите нации за Косово, Лоренс Росин, по средбите со македонскиот државен врв.

Хрватски полицајци на Косово

Макфакс - 05.05.2005

Загреб Двајца хрватски полицајци денеска заминуваат на Косово, каде ќе учествуваат во работата на УНМИК. Oва е прв случај хрватската полиција да учествува во некоја мировна мисија на ОН, на просторот на поранешна Југославија.

Македонија и УНМИК ќе прават заедничка листа на криминалци

Макфакс - 05.05.2005

Скопје Македонската полиција и УНМИК ќе ги заострат мерките против организираниот криминал во регионот и ќе состават заедничка листа со криминалци од двете страни на границата. Ова денеска го заклучи македонската влада, соопштувајќи дека за ова ќе се разговара на претстојниот состанок на МВР со ...

Нема визи и формулари за Косово

Вечер Прес - 05.05.2005

"Не станува збор за визи кон Косово. За виза треба да одите во амбасада, а ние немаме амбасада", изјави вчера Лоренс Росин, заменик-специјален претставник на генералниот секретар на ООН за Косово. Росин допатува во Скопје да им објасни на македонските власти, како УНМИК планира да го регулира ...

Росин: „Одредбата на УНМИК не значи воведување визен режим“

А1 - 04.05.2005

Вториот човек на УНМИК од Косово, Лоренс Росин, денеска во мисија во Скопје да го разубедува државниот врв, но и јавноста дека нивната мерка за поголема контрола на протокот на луѓе на границата не преставува визен режим. Според него, тоа е само мерка со која ќе се легализира работа на полицијата ...

Лоренс росин, средби со црвенковски и бучковски

Канал5 - 04.05.2005

лоренс росин, заменикот на специјалниот претставник на обединетите нации за косово, не успеа во македонската мисија на смирување на страстите по неодамнешната најава за визи од косовска страна за македонските граѓани. росин не успеа да го убеди претседате лоренс росин, заменикот на специјалниот ...

Македонија ако мора, ќе возврати со визи за Косово

Макфакс - 04.05.2005

Скопје Македонија треба да возврати со иста мерка, ако УНМИК воведе визи на Косово за македонските граѓани, повтори денеска со дипломатски речник македонскиот претседател Бранко Црвенковски. Како што соопшти неговиот кабинет, Црвенковски ова му го пренел и на заменикот специјален претставник на ...

Бучковски и Црвенковски повторно различно за „косовските визи“

Макфакс - 04.05.2005

Скопје Премиерот Владо Бучковски и претседателот Бранко Црвенковски денеска повторно излегоа со различни оценки околу прашањето за „косовските визи“ - стана јасно по средбите што одвоено ги имаа со вториот човек на УНМИК Лоренс Росин.

Средби на македонскиот врв со претставникот на УНМИК

Макфакс - 04.05.2005

Скопје Македонскиот врв, денеска во Скопје, ќе има одвоени средби со заменикот-специјален претставник на генералниот секретар на ООН за Косово Лоренс Росин, официјално е соопштено. Средбите на македонскиот претседател и на премиерот, Бранко Црвенковски и Владо Бучковски, со претставникот на УНМИК, ...

Кредити за Косово од Европската инвестициона банка

Макфакс - 03.05.2005

Приштина УНМИК потпиша денеска со Европската инвестициона банка спогодба со која на Косово му се овозможува да добива кредити од таа банка, и покрај нерешениот конечен статус на покраината. Шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен изрази надеж дека спогодбата ќе го поттикне економскиот развој на Косово ...

Контакт групата одржа состанок за Косово

Макфакс - 03.05.2005

Лондон Дипломатите од земјите членки на Контакт групата се состанаа денеска во Лондон да го разгледаат напредокот што е остварен на Косово во поглед на достигнување на стандардите на демократско општество. Во кусото соопштение на британскиот Форин Офис издадено по состанокот зад затворени врати, се ...

Со воведувањето царините од Косово го губиме најзначајниот пазар

А1 - 02.05.2005

Ова е Приштина. Центарот на најзначајниот македонски пазар, најатрактивната извозна дестинација за Македонија. Косово, единствениот трговски партнер со кој Македонија има суфицит во размената. Косовците решија да ја изменат ваквата слика. Воведоа царини велат - за да го заштитат своето производство.

Манасиевски, претходница на Бучковски за визниот режим на Косово

Макфакс - 02.05.2005

Белград Визниот и царински режим, што администрацијата на УНМИК планира да ги воведе на Косово, биле тема на денешните разговори на македонскиот министер за одбрана Јован Манасиевски, со шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен, косовскиот претседател Ибрахим Ругова и со премиерот Бајрам Косуми.

Министерот Манасиевски денеска на Косово

Макфакс - 02.05.2005

Приштина Македонскиот министер за одбрана Јован Манасиевски, денеска, треба да допатува во еднодневна посета на Косово, јавија приштинските медиуми. Шефот на македонската одбрана во Приштина треба да се сретне со шефот на УНМИК Сорен Јесен Петерсен, со командантот на КФОР, францускиот генерал Ив де ...