TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Изборите закажани за 1 јуни

А1 - 12.04.2008

На 1 јуни ќе се одржат вонредните парламентарни избори, соопшти денеска претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски. Државната изборна комисија треба да се состане в понеделник, за да ги дефинира деталите. Ова е првпат во 17-годишната самостојност Македонија да организира предвремени ...

Собранието се распушти

А1 - 12.04.2008

Пратениците гласаа за самораспуштање на Собранието, вкупно 70 гласа. „За“ беа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, ДПА и ДУИ. За победата на дводневниот собраниски маратон си честитаа меѓу себе. Примија честитки и од спикерот Георгиевски.

Изборите освоија мнозинство во парламентот

Дневник - 12.04.2008

Седницата за распуштање ја најави жестоката предизборна кампања вокоја прва жртва стана планираниот џентламенски договор за изземање на спорот за името од партиските пресметки Со кавги, навреди и со меѓусебни обвинувања за предавство на Македонија, синоќа по дводневна расправа се очекуваше да се ...

Амбасада на САД_ Одлуката за избори е одлука на македонските лидери

Утрински - 12.04.2008

„Одлуката за предвремени избори е одлука на македонските лидери и не зазедовме став во однос на внатрешната политика“, е позицијата на американската амбасада во Македонија во врска со собраниската седница за распуштање на парламентот и распишување предвремени избори, што вчера го пренесува Радио ...

Предвремените парламентарни избори на 1 јуни

Канал5 - 12.04.2008

Предвремените парламентарни избори во Република Македонија ќе се одржат на 1 јуни, објави попладнево претседателот на Собранието Љубиша Георгиевски. Имам чест и задоволство да го објавам датумот тој е 1 јуни рече Љубиша Георгиевски. Претседателот на собранието ги закажа предвремените избори.

Изместени приоритети

Утрински - 12.04.2008

ЕДИТОРИЈАЛ Гордана Дувњак На новата неформална коалиција ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА, обединета околу проектот за самораспуштање на парламентот, многу и' се брза. Да може би ја прескокнала целата собраниска процедура и одлуката за предвремени избори веднаш би ја ставила на гласање.

Македонија влегува во опасна зона

Утрински - 12.04.2008

Мотивите на идејата за распуштање на Собранието и по расправата останаа нејасни Оливера Војновска Web Update Македонското собрание изгласа предвремени парламентарни избори 02:20 12.04 - Македонското Собрание изгласа предвремени парламентарни избори, што ќе треба да се одржат во рок од 60 дена.

Американско-македонското пријателство нема рокови

Дневник - 12.04.2008

Одлуката за предвремени избори е одлука на македонските лидери и ние не заземаме став во однос на внатрешната политика, е позицијата на Американската амбасада во Македонија во врска со собраниската седница за распуштање на парламентот и распишување предвремени избори, пренесува радио „Слободна ...

За опозицијата изборите се погубни

Вест - 12.04.2008

СОБРАНИСКА РАСПРАВА ЗА САМОРАСПУШТАЊЕ Пратеникот на СДСМ Игор Ивановски побара премиерот Никола Груевски да дојде во Собрание и да објасни дали пред самитот во Букурешт прифатил промена на името Пратениците од опозицијата на вчерашната расправа за распуштање на Собранието останаа на ставот дека ...

Собранието се проветрува!

Време - 12.04.2008

ИЗБОРИТЕ, НАЈВЕРОЈАТНО, ЌЕ СЕ ОДРЖАТ НА 1 ИЛИ НА 8 ЈУНИ Ана Велјановска Собранието вчера доцна попладне требаше да ја формализира одлуката за самораспуштање, по што би се распишале предвремените избори. Во наредните неколку денови, по распуштањето на парламентот, ќе има консултации околу датумот ...

Парламентот изгласа распуштање - предвремени избори во јуни

Канал5 - 12.04.2008

По дводневна маратонска расправа, мнозинството пратеници ноќеска изгласаа самораспуштање на Собранието и одржување предвремени избори, на иницијатива на Демократската унија за интеграција која ја поддржаа ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија на Албанците.

Изборите не значат бегање од одговорност, туку соочување со неа

Утрински - 12.04.2008

Web Special Обраќање на премиерот Груевски по повод одлуката за предвремени избори 18:20 12.04 - Премиерот Никола Груевски денеска во обраќањето до македонските граѓани, објаснувајќи зошто се одлучиле за одржување предвремени избори, истакна дека тие на Македонија и се потребни за да може успешно ...

Дел од пратениците против Собранието

Вечер Прес - 12.04.2008

Cтратешкото пријателство на САД и Македонија не е поврзано со никакави рокови. Немојте да го плашите и лажете народот зашто стравот постои само кај СДСМ. Ако не е така, излезете на избори и соочете се со граѓаните, рече Илија Димопвски од ВМРО-ДПМНЕ Две деноноќија пратениците на СДСМ и нивните ...

Амбасада на САД: Одлуката за избори е на македонските лидери

А1 - 11.04.2008

Одлуката за предвремени избори е одлука на македонските лидери и ние не заземаме став во однос на внатрешната политика, е позицијата на Американската амбасада во Македонија во врска со собраниската седница за распуштање на Парламентот и распишување предвремени избори, што денеска го пренесува Радио ...

И денеска пратениците со различни ставови

А1 - 11.04.2008

И денеска пратениците со различни ставови околу иницијативата за самораспуштање на Парламентот. Аргументите се исти со оние од вчера, кога се расправаше до раните утрински часови. СДСМ се противи на идејата за предвремени избори, поради како што велат државните интереси.

Кавга за платите и за мандатите на пратениците

Дневник - 11.04.2008

Едни сметаат дека пратениците ќе може да ги вршат итните и неодложни работи од интерес за државата, а други - дека нивниот мандат со самораспуштањето дефинитивно завршува Наместо расправа за самораспуштање на Собранието, пратениците вчера се испокараа дали да си го продолжат мандатот за да може да ...

Бизнисот алергичен на изборите

Дневник - 11.04.2008

Песимизмот кај стопанствениците главно е предизвикан од нивната убеденост дека кога има избори, државната администрација не функционира Бизнис-активностите во наредните неколку месеци ќе бидат во застој поради одржувањето на предвремените парламентарни избори, а може да се очекува и повлекување на ...

Парламентот и денеска расправа за самораспуштање

Канал5 - 11.04.2008

Пратениците по получасовната пауза ја продолжија расправа по Предлог-одлуката за самораспуштање на Собранието и за одржување предвремени избори. Претходно, по барање на координаторот на пратеничката група на ВМРО - ДПМНЕ Силвана Бонева потпретседателот на Собранието Бесим Догани даде 30 минутна ...

Тежок пат до одлука за избори

Утрински - 11.04.2008

Web update: Пратениците дебатираа до рано изутрина со чести прекини и реплики, по што ја прекинаа седницата и ја закажаа за денеска во 11:30 ч, со напомена таа да заврши најдоцна до 18 часот Оливера Војновска Web Update Црвенковски: Не е време за избори 20:41 10.04.

Предвремените избори ќе ја осиромашат економијата

Време - 11.04.2008

ЛОШО МУ СЕ ПИШУВА НА ЖИВОТНИОТ СТАНДАРД Наталија Томовска Македонија во услови на предвремени избори ќе се соочи со загревање на инфлацијата, запирање на реформите, непланирано трошење на буџетските пари за избори и осиромашување на стопанството, тврдат експертите.

За изборите четири милиони евра

Време - 11.04.2008

СО ПРЕНАМЕНА НА БУЏЕТОТ За предвремените парламентарни избори во јуни годинава, Владата ќе обезбеди околу четири милиони евра, со пренамена на повеќе буџетски позиции, обелодени Трајко Славески, министер за финансии. Според него, ребаланс на буџетот за оваа позиција не е потребен.

Одржувањето предвремени избори ќе предизвика застој во економијата

Канал5 - 11.04.2008

Расфрлањето на пари за политички кампањи ќе ја подгрее инфлацијата, економскиот раст ќе се намали, а администрацијата ќе биде неефикасна. Експертите предупредуваат - ако се одржат предвремени избори, земјава економски ќе стагнира.

Собранието ја продолжи расправата за самораспуштање и за одржување предвремени избори

Канал5 - 11.04.2008

Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по иницијативата на ДУИ за самораспуштање на Парламентот и за одржување предвремени избори. Договорено е таа да заврши до 18 часот. Скопје, 11 април (МИА) - Собранието на Република Македонија денеска ја продолжи расправата по ...

Црвенковски ќе се бори против изборите

Време - 11.04.2008

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОЧНАА РАСПРАВА ЗА РАСПУШТАЊЕ НА СОБРАНИЕТО Ана Велјановска Претседателот Бранко Црвенковски остро се спротивстави на иницијативата за распуштање на Собранието и за закажување предвремени парламентарни избори. Претседателот тврди дека изборите во овој момент може да имаат само негативни ...

Амбасада на САД: Одлуката за избори е одлука на македонските лидери

Канал5 - 11.04.2008

Одлуката за предвремени избори е одлука на македонските лидери и ние не заземаме став во однос на внатрешната политика, е позицијата на Американската амбасада во Македонија во врска со собраниската седница за распуштање на Парламентот и распишување предвремени избори, што денеска го пренесува Радио ...

Ставрески: Изборите нема да влијаат на економијата

Вест - 11.04.2008

ВЛАСТА СМИРУВА Можните предвремени избори нема да влијаат негативно на економијата, смета вицепремиерот Зоран Ставрески. "Здравите економски политики мора да продолжат и ние мора да останеме на тој курс. Независно од предвремените избори, сметаме дека економското зајакнување и подобрување на ...

ЕУ порача дека не е време за избори

Дневник - 11.04.2008

Наместо сите политички сили консензуално да се фокусираат на осумте јасни услови што ги постави Европската комисија, Македонија влегува во политички игри, вели дипломат од Брисел Предвремени избори во Македонија ќе го спречат словенечкото претседателство со ЕУ на самитот во јуни да даде позитивен ...

Бизнисмените го чекаа НАТО, а добија избори

Утрински - 11.04.2008

Експертите предупредуваат дека изборите ќе значат шок за бизнисот и запирање на реформите Нина Нинеска-Фиданоска Вонредните избори кои стануваат се' поизвесни ќе бидат шок за бизнисот и ќе значат запирање на економските реформи.

Социјалдемократска бламажа на државата

Вечер Прес - 11.04.2008

Таман помисливме дека СДСМ го допреле дното, со блокадата на седницата за самораспуштање на Парламентот и со бламажата за извитоперување на демократската волја за вонредни избори, покажаа дека до дното има уште. Срамота! Само ова е доволно, тие пратеници никогаш веќе да не се појават во Парламентот ...

Изборите нема да ги запрат здравите економски политики

Вечер Прес - 11.04.2008

Економските политики мора да продолжат независно од можните предвремени избори, најави вчера вицепремиерот за економски прашања, Зоран Ставрески. - Здравите економски политики мора да продолжат и ние мора да останеме на тој курс.

СДСМ: Седницата е противуставна

А1 - 10.04.2008

Седницата на која пратениците треба да гласаат за самораспуштање е противзаконска и противуставна, бидејќи на иницијативата на ДУИ наместо 20 потписи, стојат само 15, обвини опозицијата. Владејачките пратеници не дозволија дневниот ред од само една точка, гласање за распуштање на Парламентот, да се ...

Многу процедурални забелешки на седницата за самораспуштање

А1 - 10.04.2008

Седницата за самораспуштање на Собранието во изминатите шест часа помина во серија паузи и процедурални забелешки, главно од страна на опозицијата. Опозицијата инсистира пред да почне дебатата за самораспуштање на пратениците, да се прекине оваа седница и на посебна собраниска седница да се утврди ...

Научната фела не е за предвремени избори

Утрински - 10.04.2008

Силите да се насочат кон решавање на проблемите, изборите се бегање од одговорност, сметаат професорите Светлана Унковска Деновиве, кога Македонија како никогаш досега силно и отворено ја добива поддршката од меѓународната заедница да продолжи во надминувањето на спорот со името за колку што е ...

Пратениците ќе одлучат дали да се самораспуштат

Канал5 - 10.04.2008

Собранието на Република Македонија за денеска ја закажа 114-та седница на која единствена точка на дневниот ред е Предлог одлуката за распуштење на Парламентот. Скопје, 10 април (МИА) - Собранието на Република Македонија за денеска ја закажа 114-та седница на која единствена точка на дневниот ред е ...

Плати или работа бараат пратениците

Канал5 - 10.04.2008

Пратениците меѓу себе се обвинуваа чија била идејата да најдат законско решение и да си го продолжат мандатот по распуштањето на Собранието и до изборот на нов состав. Утрото на координацијата имало консензус да се предложи закон со кој ќе се надмине правната празнина и во ситуација на ...

Притиснете копче за Македонија

Дневник - 10.04.2008

Со две нозе во ист чевел не може да се оди. Може само да се падне. Челниците на владејачката ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека Македонија може и да истурка предвремени избори и да води преговори за името . Во Букурешт веќе видовме како завршија нашите надежи дека резултатот ќе биде „И - И“ (и покана за НАТО ...

Избори најдоцна до 10 јуни

Време - 10.04.2008

АКО СЕ РАСПУШТИ СОБРАНИЕТО ДЕНЕСКА Игор Чавески Откако ќе се распушти Собранието, предвремените избори треба да се одржат во рок од 60 до 90 дена од денот на распуштањето. Ако тоа се случи на денешната седница, како што се најавува, парламентарните избори мора да се одржат најдоцна до 10 јуни.

Избори и поскапувања место преговори

Вест - 10.04.2008

ПРОБЛЕМОТ СО ИМЕТО ОДЛОЖЕН Парламентот денеска ќе расправа за иницијативата на ДУИ за самораспуштање на Собранието. Спикерот Љубиша Георгиевски експресно ја свика седницата на која пратениците ќе треба да се изјаснат за предлогот за Парламентот денеска ќе расправа за иницијативата на ДУИ за ...

Се брише правта од гласачките кутии

Време - 10.04.2008

СОБРАНИЕТО ДЕНЕСКА РАСПРАВА ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ Ана Велјановска Собранието денеска отвора дебата дали да се самораспушти и да се прогласат предвремени парламентарни избори. Шансите да се прогласат изборите се големи откако владејачката ВМРО-ДПМНЕ и премиерот Никола Груевски ја поддржаа ...

Седницата за распуштање на Собранието пролонгирана за два часа

Канал5 - 10.04.2008

Седницата на која пратениците треба се изјаснат по иницијативата за распуштање на Собранието и одржување предверемени парламентарни избори што беше закажана во 11 часот е пролонгирана за два часа. Скопје, 10 април (МИА) - Седницата на која пратениците треба се изјаснат по иницијативата за ...

Власта ќе оди на избори за поефикасно Собрание

Дневник - 10.04.2008

Опозициските партии останаа на ставот дека на Македонија сега не и' требаат избори, оти годинава е клучна за евроинтеграциските и евроатлантските процеси и најавија остра парламентарна дебата Премиерот Никола Груевски и коалицискиот партнер Мендух Тачи ја прифатија иницијативата на ДУИ да се ...

Денеска Собранието одлучува за предвремени избори

Утрински - 10.04.2008

Парламентот првпат за 17 години од осамостојувањето на државата ќе гласа за самораспуштање Оливера Војновска Македонскиот парламент денеска првпат за 17 години од осамостојувањето на државата ќе гласа за самораспуштање. Додека американската амбасадорка во НАТО Викторија Нуланд вчера во една од ...

Денеска се распушта парламентот

Вечер Прес - 10.04.2008

Пратениците на СДСМ најавија дека на собраниската седница силно ќе спротивстават на концептот за предвремени избори Раководството на ВМРО-ДПМНЕ даде зелено светло за иницијативата на ДУИ за распуштање на Собранието и одржување предвремни избори во јуни.

Избори за поддршка пред нови одлуки

Вечер Прес - 10.04.2008

Речиси е сосема извесно дека Собранието денес ќе изгласа самораспуштање и предвремени избори. За прв пат Македонија ќе ја испроба демократската придобивка - власта и опозицијата да се проверат пред граѓаните во пресрет на големите одлуки како што е решение за спорот околу името, преговорите за НАТО ...

ВМРО ќе гласа за распуштање на Собранието

А1 - 09.04.2008

Избори во рок од 60 дена. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ја поддржа иницијативата на ДУИ. Највисокото раководство на владејачката партија вечерва реши, ќе гласа за распуштање на Собранието. Очекуваат поефикасен парламент и соочување со одговорноста - колку досега била успешна оваа влада.

Собранието утре ќе расправа за предвремени избори

А1 - 09.04.2008

Собранието утре ќе расправа за распишување на предвремени парламентарни избори. Спикерот Георгиевски ја закажа седницата, откако синоќа извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да ја поддржи иницијативата на ДУИ. Одлуката ќе стане извршна вечерва, откако за неа позитивно треба да се произнесе ...

СДСМ против предвремени избори

А1 - 09.04.2008

Опозициската СДСМ утре силно ќе се спротивстави на иницијативата на ДУИ, поддржана од владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ, за самораспуштање на Парламентот. Му порачаа на Груевски, наместо со предвремени избори да бега од одговорност затоа што не ги исполнил ветувањата, НАТО, Европската унија, ...

Гласање ќе има, но никој не решил кога

Време - 09.04.2008

ПАРТИИТЕ ГИ УСОГЛАСУВААТ СТАВОВИТЕ ЗА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ Ана Велјановска Демократската унија за интеграција на Али Ахмети вчера и официјално ја достави иницијативата за самораспуштање на парламентот и свикување предвремени парламентарни избори.

Власта молчи, опозицијата против предвремени избори

Вест - 09.04.2008

ДУИ ПОДНЕСЕ ИНИЦИЈАТИВА ЗА РАСПУШТАЊЕ НА СОБРАНИЕТО Симболично во 12 часот и пет минути, Демократската унија за интеграција вчера официјално поднесе иницијатива за распуштање на Собранието, на која се потпишани 15 пратеници од оваа партија.

Ќе има предвремени избори - ВМРО ДПМНЕ одлучи да ја поддржи иницијативата на ДУИ

Канал5 - 09.04.2008

Извршниот комитет на владејачката ВМРО ДПМНЕ синоќа по полноќ се состана и ја донесе одлуката – Парламентот е неефикасен, опозицијата го блокира донесувањето на реформите, го објасни партијата на Груевски ставот да се оди на избори.

Македонија во конфузија, нема одговор

Утрински - 09.04.2008

Лидерката на СДСМ Радмила Шекеринска го повика премиерот Никола Груевски да се изјасни дали продолжуваат преговорите со Грција. Ако не, таа вели дека во оптек се техничка, експертска влада или широка владина коалиција СДСМ бара итна собраниска седница, ДУИ предвремени избори, премиерот Груевски ...

Само датумот непознат за изборите

Дневник - 09.04.2008

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ прифаќаат предвремени избори, но спорат за времето: владејачката партија би одела веднаш , опозициската - за шест до осум месеци Опозициската ДУИ вчера ја поднесе најавената иницијатива за самораспуштање на Собранието, потпишана од нивните 15 пратеници и очекува од останатите ...

ВМРО-ДПМНЕ за распуштање на Собранието - утре расправаат пратениците

Макфакс - 09.04.2008

Скопје Најголемата владејачка партија ВМРО-ДПМНЕ ја поддржа иницијативата на ДУИ за распуштање на македонското Собрание, со што се отвора патот за предвремени избори. Собранието утре треба да расправа за предлог одлуката за распуштање на Собранието, што ја поднесоа пратениците од ДУИ Извршниот ...

Македонија на чекор до предвремени избори

Макфакс - 09.04.2008

Скопје Македонија се доближи на чекор до предвремени избори, откако распуштање на парламентот денеска поддржаа и двата најголеми коалициони партнери ВМРО – ДПМНЕ и ДПА. Овие определби на лидерите на владеачките ВМРО – ДПМНЕ и ДПА, и претходно на опозициската ДУИ, треба да се официјализираат на ...

Женава се бави со политика, а се плаши од избори!

Вечер Прес - 09.04.2008

Уште еден апсурд: СДСМ е единствена опозициска партија во Европа, која рекла дека е против предвремени избори. По нивната логика, Владата на Груевски е совршена и за се што кажале против неа, ни самите не верувале. Ако пак СДСМ верува во тоа што го зборува, нека излезат на избори и нека го проверат ...

ДУИ побара распуштање на Собранието

А1 - 08.04.2008

ДУИ и официјално ја доставија иницијативата за самораспуштање на Собранието. На иницијативата стојат потписите на 15-те пратеници на ДУИ. „Треба навистина сериозна гарнитура која ќе владее со земјата, гарнитура која ќе знае да се соочи со сите предизвици за евроинтеграциите.

ДУИ поднесе иницијатива за самораспуштање на Собранието

Канал5 - 08.04.2008

Демократската унија за интеграција денеска официјално поднесе иницијатива за самораспуштање на Собранието. Иницијативата потпишана од пратениците на ДУИ до собраниските служби ја достави потпретседателот на партијата Рафиз Алити.

Али Ахмети бара предвремени избори

Вест - 08.04.2008

ДУИ ПОДНЕСЕ ПРЕДЛОГ ЗА РАСПУШТАЊЕ НА СОБРАНИЕТО Портпаролот на Владата Ивица Боцевски вели дека премиерот Никола Груевски го сослушал предлогот на Али Ахмети за распуштање на Собранието, но одбива да го коментира Лидерот на ДУИ Али Ахмети на вчерашната средба со премиерот Никола Груевски му ...

Во јуни предвремени парламентарни избори?

Дневник - 08.04.2008

Барањето на ДУИ се совпаѓа со најавата на раководството на владејачката ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори Опозициската ДУИ денеска ќе поднесе иницијатива за распуштање на Собранието и за распишување предвремени избори.

Џафери: Барањето на ДУИ e страв од реалното остварување на агендата на ДПА

Канал5 - 08.04.2008

ДПА засега не е за избори – ставот го соопшти екс лидерот на партијата, Арбен Џафери. Барањето на ДУИ за предвремени избори е страв од реализацијата на агендата на ДПА изјави Џафери. Не коментираше дали е можно зад барањето на ДУИ да се крие договор Груевски Ахмети за вонредни избори.

ДУИ иницираше самораспуштање на Парламентот

Макфакс - 08.04.2008

Скопје Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска официјално поднесе иницијатива за самораспуштање на македонскиот парламент, потврдија партиски извори за Макфакс. „Точно е, пратеничката група денеска ја поднесе иницијативата“ изјави портпаролот на ДУИ Ермира Мехмети.

ДУИ иницира предвремени избори

Макфакс - 08.04.2008

Скопје Демократската унија за интеграција (ДУИ) се очекува денеска во Собранието да достави официјално барање за распуштање на парламентот. Највисокото партиско раководство на ДУИ иницијативата за распишување предвремени избори ја најави во понеделникот, а лидерот Али Ахмети му ја соопштил и на ...

СДСМ: Избори по затворањето на отворените прашања

А1 - 07.04.2008

СДСМ вечерва на седницата на централниот одбор донесе заклучок дека партијата е за предвремени избори, веднаш по затворањето на отворените прашања кои треба да резултираат со покана за НАТО и датум за отпочнување преговори со ЕУ.

ДУИ: Самораспуштање на Собранието и избори

А1 - 07.04.2008

Самораспуштање на Собранието и предвремени избори кои би се одржале во јуни или јули, бара ДУИ. Сите 15 пратеници веќе ја потпишале иницијативата која и формално утре ќе биде доставена во Собранието. Оваа иницијатива, Ахмети денеска детално му ја образложил на премиерот Груевски на средбата во ...

Предвремени избори, па името

Вест - 07.04.2008

МОЖНО Е РАСПУШТАЊЕ НА ПАРЛАМЕНТОТ СЛЕДНИОТ ПОНЕДЕЛНИК Неофицијално, ДУИ ги вршела последните консултации со странските дипломати дали да го поддржат ВМРО-ДПМНЕ во гласањето за распуштање на Парламентот Избори кон крајот на јуни и нова влада веднаш по изборите, била целта на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, ...

ДУИ иницира распуштање на Парламентот

Канал5 - 07.04.2008

Пратеничката група на ДУИ утре во Собранието ќе иницира постапка за распуштање на Парламентот – ова Ахмети денеска му го соопштил на премиерот Груевски – од кабинетот на премиерот велат дека тој само го сослушал Ахмети, но нема информации дали и пратениците на ВМРО ДПМНЕ ќе гласаат за распуштање на ...

ДУИ побара распуштање на парламентот

Макфакс - 07.04.2008

Скопје Демократската унија за интеграција (ДУИ) во вторник до Собранието ќе достави официјално барање за распуштање на парламентот и распишување предвремени избори. Лидерот на опозициската ДУИ Али Ахмети ова му го соопштил на премиерот Никола Груевски на средбата одржана денеска, во рамки на ...