TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЛДП: Ребалансот на буџетот е незначителен

А1 - 13.06.2010

Ребалансот на буџетот дополнително ќе ја влоши ликвидноста на македонската економија и затоа е нужна негова суштинска реформа, тврди лидерот на ЛДП, Јован Манасиевски.

Манасијевски смета дека е потребна суштинска реформа на буџетот

Алсат-М - 13.06.2010

Претседателот на ЛДП, Јован Манасијевски денеска на прес - конференција оцени дека ребалансот на буџетот дополнително ќе ја влоши ликвидноста на македонската економија и затоа е нужна негова ...

Манасијевски – зошто власта крати на капитални проекти а додава на договорни услуги?

Канал5 - 13.06.2010

Се крати недоволно и само од суштински проекти. Структурата на буџетот по објавениот ребаланс денеска ја критикуваше Манасијевски.

„Ребалансот на буџетот - грабеж на граѓаните“

Телма - 13.06.2010

Ребалансот на буџетот дополнително ќе ја влоши ликвидноста на македонската економија, смета опозицијата. Лидерот на ЛДП Манасиевски, анализирајќи ја структурата на ребалансот, вели дека Владата од ...

ЛДП: Потребна е суштинска реформа на буџетот

Сител - 13.06.2010

Претседателот на ЛДП, Јован Манасијевски денеска на прес - конференција оцени дека ребалансот на буџетот дополнително ќе ја влоши ликвидноста на македонската економија и затоа е нужна негова ...

ЛДП: Економијата дополнително страда со ребалансот на буџетот

Макфакс - 13.06.2010

Ребалансот на буџетот е премал за да оствари позитивно влијание на растечката неликвидност на македонската економија, а со кратење на капиталните инвестиции за 25%, односно за 84 милиони евра, ...

Ребалансот на буџетот лош за македонската економија

Кирилица - 13.06.2010

-Со кратењето на капиталните инвестиции за 25 проценти односно за 84 милиони евра, економијата дополнително ќе страда, особено градежниот и со него поврзаните придружни сектори, посочи Манасијевски ...

ЛДП:ребалансот на буџетот најлош досега

Р.С.Европа - 13.06.2010

Претседателот на ЛДП, Јован Манасијевски денеска на прес - конференција оцени дека ребалансот на буџетот дополнително ќе ја влоши ликвидноста на македонската економија и затоа е нужна негова ...

Со ребалансот се крати на инвестиции за сметка на администрацијата

Алфа - 13.06.2010

Со ребалансот, Македонија доби најлошо структуриран буџет досега – тврди опозициската ЛДП според која во прекроената државна каса е маргинализирана развојната компонента а доминираат платите на ...

ЛДП: Економијата дополнително страда со ребалансот на Буџетот

Форум - 13.06.2010

Ребалансот на буџетот е премал за да оствари позитивно влијание на растечката неликвидност на македонската економија Со кратење на капиталните инвестиции за 25%, односно за 84 милиони евра, ...

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција на ЛДП

Сител - 13.06.2010

Изнесените наводи на г. Јован Манасиевски на денешната прес конференција, а кои се однесуваат на предложениот ребаланс на буџет не се поткрепени со никакви факти, докази и издржани аргументи.

ВМРО-ДПМНЕ: Наводите на Манасиевски не се поткрепени со факти

eReporter - 13.06.2010

Изнесените наводи на г. Јован Манасиевски на денешната прес конференција, а кои се однесуваат на предложениот ребаланс на буџет не се поткрепени со никакви факти, докази и издржани аргументи.

Намалување на платите на функционерите

Алсат-М - 12.06.2010

Десет проценти од платите на министрите и нивните заменици ќе бидат скратени со ребалансот на новиот буџет како демонстрација на одговорноста кон влијанието на светската економска криза во ...

Нема ништо од големото кастрење

Утрински - 12.06.2010

Намалувањето на буџетските расходи за незначајни 76 милиони евра нема да и' заврши никаква работа на економијата, бидејќи станува збор за благо засекување на владините трошоци, а не и нивно реално и ...

Помалку за капиталците, повеќе за здравството и за пензиите

Утрински - 12.06.2010

Кратење од сите проекти, но најмногу од капиталните. Вака накратко може да се опише ребалансот на буџетот, кој веќе го доби владиниот благослов.

Македонија - Ножици за цела култура

Време - 12.06.2010

Со ребалансот на Буџетот во културата ќе се крати во сите дејности - археологија, издаваштво, театар, филм, музичко-сценски дејности. - Ништо нема да остане поштедено.

Македонија - Здравството ќе добие повеќе пари

Време - 12.06.2010

Со ребалансот на државниот буџет, здравството ќе има 19,5 милиони евра повеќе отколку што беше планирано во државната каса.

Македонија - СДСМ: Мора да има уште еден ребаланс

Време - 12.06.2010

Најавеното кратење на Буџетот е премало и голема е вројатноста до крајот на годината да има и втор ребаланс, оцени вчера опозициската СДСМ.

Македонија - Економијата преслаба и со ребалансот

Време - 12.06.2010

Силвана Јовановска Со ребалансот на Буџетот, кој завчера помина на Влада, државата ќе троши 76,4 милиони евра помалку од планираните 2,5 милијарди евра колку што беа проектирани во почетокот на ...

Поента - Дупки во буџетот

Време - 12.06.2010

Весна Дамчевска Буџетот се намали за многу помалку пари отколку што се очекуваше. Владата уште се надева дека стопанството ќе живне и ќе ги донесе потребните пари за сите проекти.

Владата се преброи - помина првиот ребаланс на владина седница

Канал 77 - 12.06.2010

3,2 % од првично проектираниот буџет за годинава вчера беа скратени. Правиот ребаланс за годинава, кој синоќа помина на владина седница, се предвидува затегање на буџетското ќесе за 700 милиони ...

Ќе се скастрат неколку милиони евра од „Скопје 2014“

Н.Македонија - 12.06.2010

Неколку стотици милиони денари ќе се заштедат со намалување на платите на државните функционери - Зоран Ставрески, министер за финансии Ниту еден проект нема да биде поштеден со ребалансот на ...

Усвоен нов ребаланс на буџетот

BBC - 11.06.2010

Македонската влада доцна синоќа усвои уште еден ребаланс на буџетот со кој државната каса е скусена за 3,2%. Некои економисти и бизнисмени немаат големи очекување по ваквиот потег.

Власта бега од соочување со реалноста со ребалансот на буџетот

А1 - 11.06.2010

Ребалансот на буџетот само потврдува дека власта бега од соочување со реалноста. Ова е незначително скратување на трошоците за 76 милиони евра, порачаа домашната експертска јавност и опозицијата.

Премиерот и министрите со намалени плати

Дневник - 11.06.2010

Владата завчера го намали буџетот за 76,4 милиони евра, односно 3,2 отсто од планираните 2,5 милијарди евра за 2010 година.

СДСМ: Нереален ребаланс

Дневник - 11.06.2010

Најавеното кратење на буџетот е премало и голема е веројатноста до крајот на годината да има и втор ребаланс, смета опозицискиот СДСМ.

Шминкерско кратење на буџетот

Дневник - 11.06.2010

Ребалансот нема да ги спречи натамошните позајмувања на Владата од банките или одлевањето од приватниот сектор во државниот.

Ребалансот на буџетот ги изневери очекувањата

Deutsche Welle - 11.06.2010

Владината одлука да ги намали буџетските расходи за 76 милиони евра нема да ги реши проблемите, сметаат дел од експертите.

Пари - Буџетот стигна на седница на Влада

Време - 11.06.2010

Ребалансот на буџетот вчера беше разгледуван од министрите на седница на Влада, а ќе влезе во Собрание откако ќе добие зелено светло.

Буџетот ќе го кастри и „Скопје 2014“ - Според опозицијата, скромни мерки

Телма - 11.06.2010

Ниту еден проект нема да биде поштеден со ребалансот на Буџетот, вклучително и „Скопје 2014“, каде ќе има намалување од неколку милиони евра, ќе се заштедат и неколку стотици милиони денари со ...

Во СДСМ незадоволни од ребалансот на буџетот

Алсат-М - 11.06.2010

Покрај од платите на премиерот, министрите и стотина службеници, со ребалансот на буџетот ќе се крати и од сите проекти на владата вклучувајќи го и Скопје 2014.

Според опозицијата Владата недоволно го крати буџетот

Телма - 11.06.2010

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија смета дека најавеното кратење на буџетот е премало и голема е вројатноста до крајот на годината да има и втор ребаланс.

Ребалансот обид да се осигура редовноста на пензиите

Канал5 - 11.06.2010

Повеќе пари за здравство, социјала и за пензии – фондовите го преживеа резот, со ребалансот се крати на капитални инвестиции, на стоки и услуги.

Владата вчера го тресеше ребалансот

Утрински - 11.06.2010

Министрите вчера го разгледуваа предлог-ребалансот на буџетот. Владината седница траеше до доцна попладне, поради што до затварање на весникот не беа откриени никакви детали за неговата содржина.

Османи: Со ребалансот нема кратења во здравство освен на мојата плата

Макфакс - 11.06.2010

Со ребалансот на буџетот нема скратување на парите во здравството, помала е само платата на министерот за здравство. „Министерот за финансии веќе се изјасни дека здравството како систем е исклучено ...

Ставрески: Кратење кај сите проекти и оптимизација на трошоците кај буџетските корисници

Сител - 11.06.2010

Ниту еден проект нема да биде поштеден со ребалансот на Буџетот, вклучително и „Скопје 2014“, каде ќе има намалување од неколку милиони евра, ќе се заштедат и неколку стотици милиони денари со ...

СДСМ: Кратењето на буџетот е премало

Макфакс - 11.06.2010

СДСМ смета дека намалувањето на буџетот за 76 милиони евра и премало и изјавуваат дека доколку владата сака да биде реална треба до крајот на годината да имаат втор ребаланс.

Османи: Со ребаласот на Буџетот се зголемуваат средствата за здравството

Алфа - 11.06.2010

Повеќе средства за здравството предвидува ребалансот на Буџетот што вчера го усвои Владата на Република Македонија. - Здравството како систем е исклучено од делот на рестрикциите со претстојниот ...

Османи: Со ребаласот на Буџетот се зголемуваат средствата за здравството

Кирилица - 11.06.2010

Повеќе средства за здравството предвидува ребалансот на Буџетот што вчера го усвои Владата на Република Македонија - Здравството како систем е исклучено од делот на рестрикциите со претстојниот ...

Османи: Со ребалансот нема кратења во здравство освен на мојата плата

Кајгана - 11.06.2010

Со ребалансот на буџетот нема скратување на парите во здравството, помала е само платата на министерот за здравство. „Министерот за финансии веќе се изјасни дека здравството како систем е исклучено ...

Стопанството очекуваше двојно поголем ребаланс

Сител - 11.06.2010

Бизнис заедницата очекувала барем двојно поголемо скусување на буџетот. Во Сојузот на стопанските комори стравуваат дека стопанството нема да биде во кондиција да ги обезбеди буџетските проекции.

СДСМ – Владата нека ги исполни сите обврски па ќе видиме колкав е дефицитот на буџетот

Inpress - 11.06.2010

Скопје, 11. јуни (ИНПРЕС) Вчера слушнавме каков ребаланс на државниот буџет подготвила Владата и во врска со тоа ги даваме нашите првични оценки.

Кратењето на буџетот не е доволно

Алфа - 11.06.2010

Кратењето на буџетот е минимално. Скусувањето за 76,4 милиони евра нема да ги реши економските проблеми во Македонија сметаат бизнисмените, кои последните месеци едвај си ги наплатуваат услугите што ...

Со ребалансот нема кратења во здравство освен на мојата плата

МРТ - 11.06.2010

Со ребалансот на буџетот нема скратување на парите во здравството, помала е само платата на министерот за здравство. „Министерот за финансии веќе се изјасни дека здравството како систем е исклучено ...

Владата го утврди предлогот за ребаланс на буџетот

Р.С.Европа - 11.06.2010

Владата на вчерашната седница го утврди предлогот за ребаланс на Буџетот за 2010 година. Со ребалансот на Буџетот на бруто основа заштедени се околу осум милијарди, а на нето основа четири милијарди ...

Владата го утврди Предлог-ребалансот на Буџетот за 2010 година

Кирилица - 11.06.2010

Владата на вчерашната седница го утврди предлогот за ребаланс на Буџетот за 2010 година - Вкупниот износ на средства што се заштедени со ребалансот на Буџетот на бруто основа изнесува околу осум ...

Владата го утврди Предлог-ребалансот на Буџетот за 2010 година

МРТ - 11.06.2010

Владата на денешната седница го утврди предлогот за ребаланс на Буџетот за 2010 година. - Вкупниот износ на средства што се заштедени со ребалансот на Буџетот на бруто основа изнесува околу осум ...

Кратење на капиталните расходи

Р.С.Европа - 11.06.2010

Наместо кратење на капиталните инвестиции, да се скратат непродуктивните трошоци, порачуваат економските експерти. Во капиталните расходи не смее да се штеди бидејќи тие даваат повратен бенефит, ...

Османи: Со ребаласот на Буџетот се зголемуваат средствата за здравството

Сител - 11.06.2010

Повеќе средства за здравството предвидува ребалансот на Буџетот што вчера го усвои Владата на Република Македонија. - Здравството како систем е исклучено од делот на рестрикциите со претстојниот ...

Премиерот и министрите со пониски плати

Вечер Прес - 11.06.2010

Со Предлог-ребалансот на Буџетот кој завчера го утврди Владата, најмногу се крати на капиталните проекти - 84,8 милиони евра, но истите нема да запрат, туку ќе се забави нивната реализација.

СДСМ: Владата крати 5 млрд. денари од капитални инвестиции

eReporter - 11.06.2010

Вчера слушнавме каков ребаланс на државниот буџет подготвила Владата и во врска со тоа ги даваме нашите првични оценки. Кратењето на буџетот е премало и голема е веројатноста до крајот на годината да ...

Владата го утврди Предлог-ребалансот на Буџетот за 2010 година

Идивиди - 11.06.2010

Скопје, 10 јуни 2010 (МИА) - Владата на денешната седница го утврди предлогот за ребаланс на Буџетот за 2010 година. - Вкупниот износ на средства што се заштедени со ребалансот на Буџетот на бруто ...

Утврден ребалансот на буџетот

Телма - 10.06.2010

Со новиот ребаланс, владата прифати буџетот да го намали за 3,2 % или за 76,4 милиони евра а за ист процент ги скрати и буџетските приходи.Нема да се зголемуваат ниту даноците ниту платите во јавниот.

Владата го подготви ребалансот на буџетот

Алсат-М - 10.06.2010

Попладнево Владата го утврди предлогот за ребаланс на буџетот. Ќе се скратат околу 77 милиони евра, односно 3,2 проценти од планираниот буџет.

Власта ќе скрати 100 милиони евра, експертите бараат над 200

Утрински - 10.06.2010

Со ребалансот на буџетот власта ќе треба да си ја скрати чергата за толку колку што изнесува потфрлањето во полнењето на државното кесе, а тоа е за околу пет проценти.

Во владата во тек расправа за новиот буџет

Канал5 - 10.06.2010

Министрите го разгледуваат предлог ребалансот на буџетот. Владината седница трае веќе неколку часа, а од Владата не откриваат детали.

Буџетот скратен за 76,4 милиони евра- Премиерот и министрите со помали плати

Канал5 - 10.06.2010

76 и пол милиони евра, за толку пари е помал буџетот за 2010-та. Владата доцна попладнево го усвои ребалансот. Буџетскиот дефицит останува на проектираното ниво, 2,5 проценти од брутодомашниот ...

Премиерот и министрите си ги намалија платите

Форум - 10.06.2010

Владата на денешната седница го усвои ребалансот на Буџетот. Според новите проекции тој е намален за 76,4 милиони евра или за 3,2 отсто,соопшти министерот за финансии, Зоран Ставревски Платата на ...

Буџетот скратен за 76,4 милиони евра

Алфа - 10.06.2010

Владата го усвои ребалансот на буџетот. Државната каса е скратена за само 3,2% или за 76,4 милиони евра- објави министерот за финансии, Ставрески. Најмногу се крати на капитални проекти.

Владата го утврди Предлог-ребалансот на Буџетот за 2010 година

Сител - 10.06.2010

Владата на денешната седница го утврди предлогот за ребаланс на Буџетот за 2010 година. - Вкупниот износ на средства што се заштедени со ребалансот на Буџетот на бруто основа изнесува околу осум ...

Намалени платите на премиерот и министрите

Кирилица - 10.06.2010

Со новиот ребаланс се укинуваат дневниците за патувања во Македонија, а министрите и замениците и во странство ќе одат без дневници, се намалуваат лимитите на мобилните телефони – за 30 отсто ...

Ребаланс на буџетот во Влада

Алфа - 10.06.2010

Ребалансот на буџетот стигна во Влада. Како што дознава АЛФА, министрите на затворена седница разгледуваат за колку ќе се крати државната каса.

Буџетот „полесен“ за 76,4 милиони евра

Inpress - 10.06.2010

Скопје, 10. јуни (ИНПРЕС) Усвоен ребалансот на Буџетот кој според новите проекции е намален за 76,4 милиони евра или за околу 3,2%, ја соопшти одлуката на Владата која беше донесена на денешната ...

Владата го намали буџетот за 76 милиoни евра

Макфакс - 10.06.2010

Владата го намали буџетот за 4 милијарди и 700 милиони денари (76,4 милиони евра) и ги намали платите на премиерот и министрите за 10 отсто, соопшти денеска во Скопје вицепремиерот и министер за ...

Ребалансот на Буџетот на владина седница - кратење на ситно

Вечер Прес - 10.06.2010

Првичните буџетски проекции што Министерството за финансии предлага да се коригираат, а се во насока на кратење на расходите и намалување на приходите во истиот обем, требаше да се најдат на ...

Ребаланс на буџетот – пониски плати за Груевски и министрите

eReporter - 10.06.2010

Ребаланс на буџетот и негово намалување за 3.2 проценти, или 76.4 милиони евра усвои денеска владата. Со буџетскиот ребаланс, прв за оваа година, најмногу ќе бидат опфатени капиталните владини ...

Ребалансот готов до крајот на неделата

Канал5 - 08.06.2010

Ребалансот на буџетот до крајот на неделата во Влада. Новите проекции се на крај, сега ќе ги разгледуваат министрите. Од каде и колку точно ќе се крати, детали ќе има по седницата - според ...

Со ребалансот на буџетот ќе се скратат 5% од трошоците

Сител - 08.06.2010

Владата во петок ќе расправа за ребалансот на буџетот. Сител од владини извори дознава дека трошоците ќе се скратат за 5%, односно онолку колку што има помалку приходи во буџетот.

И инсулинот чека ребаланс

Дневник - 07.06.2010

Снабдувањето со лекот за болните од шеќерна болест, инсулин, е задоволувачко, смета министерот за здравство Бујар Османи, кој вчера беше во гостиварската болница по повод реновирањето на ...