TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

24 Вести - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Новинари на руската ТВ „Ѕвезда“ повторно задржани од Украинската војска

24 Вести - 15.06.2014

Двајца новинари од руската телевизија „Ѕвезда“ се задржани во југоисточна Украина, што е втор таков инцидент, во кој се вклучена оваа руска телевизија.

Ден на жалост во Украина

Р.С.Европа - 15.06.2014

Преседателот на Украина Петро Порошенко денеска прогласи ден на жалост во Украина и порача дека ќе ги казни одговорните за соборувањето на транспортниот воен авион.

Ден на жалост во Украина

Телма - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

Алсат-М - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Обид за атентат на претседателот на Украина?

А1 On - 15.06.2014

Припадници на обезбедувањето од кабинетот на украинскиот претседател Петро Порошенко деактивирале силна експлозивна направа, која што ја пронашле во непосредна близина на кабинетот, пренесе ...

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

А1 On - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

Алфа - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Новинари на руска телевизија повторно задржани во Украина

А1 On - 15.06.2014

Двајца новинари од руската телевизија „Ѕвезда“ се задржани во југоисточна Украина, што е втор таков инцидент, во кој се вклучена оваа руска телевизија.

Новинари на руска телевизија повторно задржани во Украина

Н.Македонија - 15.06.2014

Двајца новинари од руската телевизија „Ѕвезда“ се задржани во југоисточна Украина, што е втор таков инцидент, во кој е вклучена оваа руска телевизија Раководството на телевизијата успеа да воспостави ...

Новинари на руска телевизија повторно задржани во Украина

+инфо - 15.06.2014

Двајца новинари од руската телевизија „Ѕвезда“ се задржани во југоисточна Украина, што е втор таков инцидент, во кој се вклучена оваа руска телевизија.

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

Либертас - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Украина потона во жалост за загинатите

Локално - 15.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко потпиша декрет со кој објавува дека денешниот ден е ден на жалост за загинатите учесници при антитерористичката операција во Доњецка и Луганска области. .

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

Сител - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Во Украина се бараат нови парламетарни избори,овој пат со отворени листи

Локално - 15.06.2014

На Мајдан во Киев, после спроведеното “народно веќе”, беше поддржана идејата на 17 јуни да се одржи митинг крај зградата на Врховната рада (Парламентот), пренесе ИТАР-ТАСС.

УКРАИНА: Ден на жалост заради загинувањето на 49 војници

Телеграф - 15.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко побара свикување на Советот за национална безбедност и одбрана по повод најновиот развој на настаните на исток во државата Заради загинувањето на 49 украински ...

Ден на жалост во Украина

Курир - 15.06.2014

Поради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Украина завиена во црно- прогласен на жалост

Press24 - 15.06.2014

Во Украина денеска е прогласена ден на жалост поради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск.

Украина жали за 49-те загинати војници!!!

За Се - 15.06.2014

Во Украина денеска е Ден на жалост поради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск.

Украина жали за 49-те војници

Република - 15.06.2014

Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Украина прогласи Ден на жалост

Нетпрес - 15.06.2014

Преседателот на Украина, Петро Порошенко, денеска прогласи ден на жалост во Украина и порача дека ќе ги казни одговорните за соборувањето на транспортниот воен авион.

Ден на жалост во Украина

Орбис - 15.06.2014

Поради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск, во Украина денеска е Ден на жалост.

Новинари на руска телевизија повторно задржани во Украина

Република - 15.06.2014

Двајца новинари од руската телевизија „Ѕвезда“ се задржани во југоисточна Украина, што е втор таков инцидент, во кој се вклучена оваа руска телевизија.

Спречен атентат врз Порошенко?!

Делчево Денес - 15.06.2014

Силна експлозивна направа е пронајдена близу до резиденцијата на украинскиот претседател Петро Порошенко, соопшти извор од служба на обезбедувањето. „Уредот бил пронајден во текот на ноќта близу до ...

Порошенко бара од ЕУ нови санкции против Русија

Руска реч - 15.06.2014

Претседателот на Украина, Петро Порошенко, во телефонски разговор со претседателот на Франција, Франсоа Оланд побара воведување нови санкции против Русија, вклучувајќи и прекин на воено-техничката ...

Германија и Франција ја повикуваат Русија „ефективно да ја контролира границата со Украина“

Руска реч - 15.06.2014

Германската канцеларка, Ангела Меркел и претседателот на Франција, Франсоа Оланд, за време на телефонскиот разговор со претседателот на Русија, Владимир Путин, го повикаа ефективно да ја контролира ...

Ден на жалост во Украина заради загинувањето на 49 војници

Falanga - 15.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко побара свикување на Советот за национална безбедност и одбрана. Заради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го ...

Ден на жалост во Украина

Maxim - 15.06.2014

Во Украина денеска е прогласена ден на жалост поради загинувањето на 49 украински војници од воен авион-транспортер кој проруски сили го соборија вчера во близина на Лугањск.

Порошенко им се закани на терористите

Deutsche Welle - 14.06.2014

Телохранителите на украинскиот претседател Петро Порошенко отстраниле експлозивна направа поставена во близина на канцеларијата на претседателот, информираат денеска безбедносни извори.

Деактивирана експлозивна направа во близина на кабинетот на украинскиот претседател Порошенко

24 Вести - 14.06.2014

Обезбедувањето на украинскиот претседател деактивирало силна експлозивна направа пронајдена во близина на Кабинетот на претседателот Петро Порошенко. Бомбата била откриена во минатата ноќ близу до ...

Порошенко прогласи ден на жалост

Р.С.Европа - 14.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко прогласи ден на жалот за утре поради убиените укрински војници во досега најкрвавиот напад врз националлните трупи од про-руските сепаратисти во источниот дел ...

Киев гневен на руските тенкови во источна Украина

Н.Македонија - 14.06.2014

Доколку се потврди директно руско вмешување во бунтот на проруските групи, оценува Ројтерс, тогаш може да дојде до сериозно продлабочување на кризата меѓу Москва и Западот, која веќе ги доведе ...

Порошенко: Терористите ќе добијат соодветен одговор

А1 On - 14.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека државата ќе одговори адекватно по соборувањето воен авион на украиснките сили од страна на бунтовниците.

Спречен атентат врз Порошенко?!

Фактор - 14.06.2014

Силна експлозивна направа е пронајдена близу до резиденцијата на украинскиот претседател Петро Порошенко, соопшти извор од служба на обезбедувањето. „Уредот бил пронајден во текот на ноќта близу до ...

Деактивирана бомба во близина на кабинетот на украинскиот претседател Порошенко

Локално - 14.06.2014

Обезбедувањето на украинскиот претседател деактивирало силна експлозивна направа пронајдена во близина на Кабинетот на претседателот Петро Порошенко. Бомбата била откриена во минатата ноќ близу до ...

Обид за атентат на Порошенко ?

Канал5 - 14.06.2014

Дали новиот украински претседател се спасил од атентат ? Обезбедувањето на украинскиот претседател Петро Порошенко деактивирале денеска силна експлозивна направа, најдена во близина на неговиот ...

Избегнат атентат врз Порошенко

Локално - 14.06.2014

Силна експлозивна направа е пронајдена близу до резиденцијата на украинскиот претседател Петро Порошенко, соопшти извор од служба на обезбедувањето. „Уредот бил пронајден во текот на ноќта близу до ...

Порошенко: Терористите ќе добијат соодветен одговор

Телеграф - 14.06.2014

Во инцидентот во источна Украина денеска загинаа 49 луѓе Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека државата ќе одговори адекватно по соборувањето воен авион на украиснките сили од ...

Порошенко најави одмазда за рушењето на украинскиот авион: Терористите ќе добијат соодветен одговор

Бриф - 14.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави денеска дека државата ќе одговори адекватно по соборувањето воен авион на украинските сили од страна на бунтовниците.

Обид за атентат на Порошенко?

Телеграф - 14.06.2014

Обезбедувањето на украинскиот претседател деактивирало силна експлозивна направа пронајдена во близина на Кабинетот на претседателот Обезбедувањето на украинскиот претседател деактивирало силна ...

Атентат над претседателот на Украина: Бомба пронајдена во близина на резиденцијата на Порошенко

Точка - 14.06.2014

Силна експлозивна направа била пронајдена во близина на резиденцијата на украинскиот претседател Петро Порошенко, соопштил извор од службата за безбедност.

Спречен атентат врз новиот претседател на Украина, Петар Порошенко

Република - 14.06.2014

Силна експлозивна направа била пронајдена близу резиденцијата на украинскиот претседател Петар Порошенко, соопштија службите за безбедност.. -Направата била пронајдена во текот на ноќта во близина на ...

ФОТО: Обид за атентат на украинскиот претседател Порошенко!

За Се - 14.06.2014

Обезбедувањето на украинскиот претседател деактивирало силна експлозивна направа пронајдена во близина на Кабинетот на претседателот Петро Порошенко. Бомбата била откриена во минатата ноќ близу до ...

Порошенко најави одмазда за соборувањето на авионот со 49 војници: Објавена снимка од падот! (ВИДЕО)

Sky - 14.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко ветил одмазда откако проруските сепаратисти соборија воен авион на истокот на земјата во кој загинаа 49 лица. - Оние кои се вклучени во такви „цинични акти на ...

Украина ветува ‘соодветен одговор' за уривање на авионот

Макфакс - 14.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко ги собра во саботата воените и безбедносните челници на консултации откако проруските бунтовници соборија транспортен авиона на украинската армија при што ...

Избегнат атентат врз Порошенко

Falanga - 14.06.2014

Уредот бил пронајден во текот на ноќта близу до капијата каде поминува претседателското возило. Силна експлозивна направа е пронајдена близу до резиденцијата на украинскиот претседател Петро ...

Во Мариопољ повторно се вее украинското знаме

Deutsche Welle - 13.06.2014

Украинската армија води масивна офанзива против сепаратистите, при што тврди дека ја повратила контролата врз градот Мариопољ. Има повеќе загинати. Украинските сили забележале успех и во регионот на ...

Мариупол: Офанзива на украинските сили

24 Вести - 13.06.2014

Украинските владини сили, според последните извештаи, го опколиле градот Мариупол кој е под контрола на проруските сепаратисти. Министерот за внатрешни работи Арсениј Аваков соопшти дека украинските ...

Офанзива на украинските сили во Мариупол

Р.С.Европа - 13.06.2014

Украинските владини сили, според последните извештаи, го опколиле градот Мариупол кој е под контрола на проруските сепаратисти. Министерот за внатрешни работи Арсен Аваков соопшти дека украинските ...

Украинските сили го зазедоа Мариопољ

Телма - 13.06.2014

Украинските сили денеска ја повратија контролата врз градот Мариопољ, а во операцијата беа ранети четири лица. Претседателот на Украина Петро Порошенко нареди таму привремено да се префрли обласна ...

Баросо: Русија ќе почне конструктивен дијалог со Украина

Алсат-М - 13.06.2014

Претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо изјави дека Русија треба да почне конструктивен дијалог со Украина и да преземе конкретни чекори за намалување на тензиите во односите со Киев.

Баросо: Русија ќе почне конструктивен дијалог со Украина

А1 On - 13.06.2014

Претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо изјави дека Русија треба да почне конструктивен дијалог со Украина и да преземе конкретни чекори за намалување на тензиите во односите со Киев.

Украинските сили ја повратија контролата врз Мариопољ

А1 On - 13.06.2014

Украинските сили денеска ја повратија контролата врз градот Мариопољ, а во операцијата беа ранети четири лица. Претседателот на Украина Петро Порошенко нареди таму привремено да се префрли обласна ...

Украинските сили го завземаа Мариупол

Фактор - 13.06.2014

Киев – Украинските сили ја вратија контролата над Мариупол и го развоија националното знаме на главната административна зграда, соопшти украинскиот министер Аваков.

Украинските сили ја повратија контролата врз Мариопољ

+инфо - 13.06.2014

Украинските сили денеска ја повратија контролата врз градот Мариопољ, а во операцијата беа ранети четири лица. Претседателот на Украина Петро Порошенко нареди таму привремено да се префрли обласната ...

Взгляд :Во Источна Украина се корисити забрането оружје

Локално - 13.06.2014

Руските дипломати го обвинуваат Киев вза користењето на забранети оружје во Источна Украина, пишува “Взгляд”. Руското Министерство за надворешни работи констатира дека ветувањето на Порошенко за ...

Баросо: Русија ќе почне конструктивен дијалог со Украина

Либертас - 13.06.2014

Претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо изјави дека Русија треба да почне конструктивен дијалог со Украина и да преземе конкретни чекори за намалување на тензиите во односите со Киев.

Баросо: Русија да започне конструктивен дијалог со Украина

МРТ - 13.06.2014

Според претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Баросо, Русија треба да почне конструктивен дијалог со Украина и да преземе конкретни чекори за намалување на тензиите во односите со Киев.

БАРОСО: Русија ќе почне конструктивен дијалог со Украина

Телеграф - 13.06.2014

Порошенко вчера разговараше со рускиот претседател Владимир Путин, на кого му кажал дека доаѓањето на трите руски тенка во источна Украина е неприфатливо Претседателот на Европската комисија, Жосе ...

Порошенко и Путин телефонски разговарале за ситуацијата на истокот на Украина

Тера - 13.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин во четврток телефонски разговарал со новиот украински претседател Петро Порошенко, кој му го изложил планот за смирување на тензиите во источниот дел на Украина, ...

Олигархот Коломојски му предложи на Порошенко да ја издвои Украина од Русија со ѕид

Руска реч - 13.06.2014

Во канцеларијата на претседателот на Украина, Петро Порошенко, пристигна инженерски проект за изградба на ѕид со должина од 1.920 километри вдолж границата со Русија, пренесува „Интерфакс“.

Барозо: Русија ќе почне конструктивен дијалог со Украина

Денешен - 13.06.2014

Претседателот на Европската комисија Жосе Мануел Барозо изјави дека Русија треба да почне конструктивен дијалог со Украина и да преземе конкретни чекори за намалување на тензиите во односите со Киев.

Украинските сили го освоија пристанишниот град Мариупол

Inpress - 13.06.2014

Мариупол, 13. јуни 2014 (ИНПРЕС) Украинските сили ја вратиле контролата над пристанишниот град Мариупол на Азовското Море. Тие го издигнале националното знаме над зградата на Градското собрание, ...

Брановите бегалци во Украина се зголемуваат

Deutsche Welle - 12.06.2014

Анексијата на украинскиот полуостров Крим од страна на Русија и борбите во источниот дел на Украина тераат се‘ повеќе луѓе во бегство. Точни бројки нема.

Порошенко му телефонирал на Путин

24 Вести - 12.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот украински колега Петро Порошенко, соопшти портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков.

Лавров бара примирје во источна Украина

Р.С.Европа - 12.06.2014

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров изјави дека украинската влада мора да ја прекине воената операција и се согласи на примирје со сепаратистите во источниот дел на земјата.

Порошенко му телефонирал на Путин

Р.С.Европа - 12.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко во телефонски разговор го информирал рускиот претседател Владимир Путин за неговите планови за решавање на проблемите во источниот дел на Украина.

Порошенко: Можен е дијалог во источниот дел на Украина доколку сепаратистите се разоружаат

А1 On - 12.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека постои можност за дијалог меѓу спротивставените страни во источниот дел на Украина, доколку проруските сепаратисти се разоружаат.

Путин и Порошенко телефонски разговарале за односите меѓу Русија и Украина

А1 On - 12.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот украински колега Петро Порошенко, соопшти портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, цитиран од ИТАР-ТАСС.

Путин и Порошенко телефонски разговарале за односите меѓу Русија и Украина, соопшти Кремљ

+инфо - 12.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот украински колега Петро Порошенко, соопшти портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, цитиран од ИТАР-ТАСС.

Викиликс обелодени дека Порошенко кодошел на САД

Локално - 12.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко давал детални информации додека бил пратеник на американскиот амбасадор во Киев,Џон Херби за време на консултациите за формирање на коалициска влада на земјата ...

Путин и Порошенко телефонски разговарале за односите меѓу Русија и Украина, соопшти Кремљ

Сител - 12.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот украински колега Петро Порошенко, соопшти портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков, цитиран од ИТАР-ТАСС.

Путин и Порошенко телефонски разговарале за односите меѓу Русија и Украина

Телеграф - 12.06.2014

Порошенко го информирал својот соговорник за својот план за излез од „ситуацијата на југоистокот на Украина“ Рускиот претседател Владимир Путин денеска телефонски разговарал со својот украински ...

Бајден во разговор со Порошенко истакнал дека поддржува преговори

Макфакс - 12.06.2014

Потпретседателот на САД, Џозеф Бајден, изјави дека неговата земја силно ги поддржува преговорите на Украина, Русија и ЕУ за решавање на украинската криза, соопштила во четвртокот Белата куќа.

Порошенко и Путин телефонски разговарале за ситуацијата на истокот на Украина

Макфакс - 12.06.2014

Рускиот претседател Владимир Путин во четврток телефонски разговарал со новиот украински претседател Петро Порошенко, кој му го изложил планот за смирување на тензиите во источниот дел на Украина, ...

Викиликс - Порошенко и Тимошенко пренесуваа доверливи информации на САД

Inpress - 12.06.2014

Њујорк, 12. јуни 2014 (ИНПРЕС) Сајтот "Викиликс" излезе со нови скандалозни откритија, меѓу кои и тоа дека новоизбраниот претседател на Украина, Петро Порошенко, давал детални информации на САД во ...

Порошенко и Путин телефонски разговарале за ситуацијата на истокот на Украина

Falanga - 12.06.2014

Порошенко му го откри на Путин својот план за решавање на ситуацијата на југоистокот на Украина. Рускиот претседател Владимир Путин во четврток телефонски разговарал со новиот украински претседател ...

САД го повика Киев да соработува со ООН и хуманитарните групи за заштита на цивилите

Р.С.Европа - 11.06.2014

САД го повика Киев да работи со Обединетите нации и други хуманитарни групи за да се обезбеди безбедноста на цивилите кои бегаат од борбите во источниот дел на Украина.

Kиев и Москва најдоа заеднички јазик за решавање на кризата?

Дневник - 11.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале обострано разбирање со Москва за делови од планот за ставање крај на насилството на истокот од земјата, предложени од претседателот Петро Порошенко.

Порошенко: Можен е дијалог во источниот дел на Украина доколку сепаратистите се разоружаат

Алфа - 11.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека постои можност за дијалог меѓу спротивставените страни во источниот дел на Украина, доколку проруските сепаратисти се разоружаат.

Порошенко: Можен е дијалог во источниот дел на Украина доколку сепаратистите се разоружаат

+инфо - 11.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека постои можност за дијалог меѓу спротивставените страни во источниот дел на Украина, доколку проруските сепаратисти се разоружаат.

САД алармира за соработка на ОН со Киев

Локално - 11.06.2014

САД го повика Киев да работи со Обединетите нации и други хуманитарни групи за да се обезбеди безбедноста на цивилите кои бегаат од борбите во источниот дел на Украина.

САД сака украинските власти да соработуваат со хуманитарните организации

Канал5 - 11.06.2014

САД бара од Киев да работи со Обединетите нации и други хуманитарни групи за да се обезбеди безбедноста на цивилите кои бегаат од борбите во источниот дел на Украина.

Порошенко најави дијалог доколку се разоружат проруските сепаристи

Локално - 11.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека постои можност за дијалог меѓу спротивставените страни во источниот дел на Украина, доколку проруските сепаратисти се разоружаат.

Порошенко: Украина нема друг избор освен да се разбере со Русија

Вечер - 11.06.2014

И покрај анексијата на еден украински регион и поттикнувањето бунт во други два, Украина нема како да ги прекине односите со Кремљ, вели Порошенко во интервју за "Тајм" Новиот украински претседател, ...

ПОРОШЕНКО: Можен е дијалог, ако се разоружаат сепаратистите

Телеграф - 11.06.2014

Не ни требаат преговори поради самите преговори. Мировниот план треба да биде основа за деескалирање, вели тој Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека постои можност за дијалог меѓу ...

Кремљ: не е планирана средба меѓу Путин и Порошенко

Руска реч - 11.06.2014

Портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков, изјави дека никакви средби и преговори меѓу Владимир Путин и Петро Порошенко не се планирани во блиска иднина, пренесува РИА „Новости“.

Порошенко нареди хуманитарни коридори

Deutsche Welle - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко нареди воспоставување на хуманитарни коридори за цивилите кои живеат во немирниот исток на земјата. Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди да ...

Порошенко нареди воспоставување хуманитарни коридори во источниот дел на Украина

24 Вести - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди да бидат воспоставени хуманитарни коридори во источниот дел на Украина за да им се овозможи на цивилите да ги напуштат областите во кои се водат борби.

„Меѓусебно разбирање“ меѓу Москва и Киев

Р.С.Европа - 10.06.2014

Министерството за надворешни работи на Украина соопшти дека Москва и Киев постигнале „меѓусебно разбирање“ за клучните делови од планот предложен од претседателот Петро Порошенко за прекин на ...

Порошенко побара хуманитарен коридор за источна Украина

Р.С.Европа - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди создавање хуманитарни коридори за да се овозможи граѓаните да се извлечат од источните региони каде што борбите со про-руските сепаратисти продолжуваат.

Украинскиот претседател наредил правење коридори за цивили

Глас на Америка - 10.06.2014

Порошенко го презел потегот „да избегне нови жртви“ додека неговите сили се борат за враќање на контролата на објекти преземени од сепаратистите Украинскиот претседател Петро Порошенко им наредил на ...

Порошенко нареди евакуација на цивилите

МКД - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко нареди во зоните на крвави борби меѓу украинската армија и бунтовниците да се направат хуманитарни коридори.

Киев и Москва најдоа заеднички јазик за решавање на кризата

МКД - 10.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале заедничко разбирање со Москва за деловите на планот за окончување на насилствата на истокот на земјата, кој го предложи Петро Порошенко.

Порошенко нареди да се организира хуманитарен коридор

Телма - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко издаде наредба да се направи хуманитарен коридор за да може цивилите да ги напуштат источните области зафатени од воениот конфликт.

„Силите за самоодбрана“ на источна Украина организираат тајни кампови за обука (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 10.06.2014

И покрај ветувањето на новиот украински претседател Петро Порошенко за постигнување примирје, не се наѕира крајот на воената офанзива во источниот дел на земјата, каде што таканаречените сили за ...

САД: Можен напредок во прекин на судирите на истокот на Украина

Алфа - 10.06.2014

САД се надеваат дека по повеќемесечните тензии, оваа недела може да дојде до „значаен напредок“ и прекин на судирите на истокот на Украина, соопшти заменик-портпаролот на Стејт департментот Мари Харф.

Москва го прифати планот на Порошенко?

А1 On - 10.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале разбирање со Москва, во деловите од планот за запирање на насилството на исток во државата, кој што го предложи новиот претседател Петар Порошенко.

Порошенко: Украина нема друг избор, освен да бара разбирање со Русија

Н.Македонија - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Порошенко: Украина нема друг избор, освен да бара разбирање со Русија

А1 On - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

“Чоколадниот крал” подготвува тим за справување со украинската криза

Фактор - 10.06.2014

Новиот претседател на Украина Петро Порошенко се подготвува да состави нов управен тим кој ќе ja регулира кризата со Русија. Очекуваните преговори за цените на бензинот ќе бидат тест рана на новите ...

Киев и Москва најдоа заеднички јазик за решавање на кризата

Фактор - 10.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале заедничко разбирање со Москва за деловите на планот за решавање на насилството на истокот на земјата, кое го предложил претседателот Петро Порошенко.

Порошенко: Украина нема друг избор освен да бара разбирање со Русија

+инфо - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Николиќ: Невозможно е да се замислат санкции против Русија

Локално - 10.06.2014

Претседателот на Србија Томислав Николиќ ја исклучи можноста неговата земја да воведе санкции во однос на Русија, пренесе ИТАР-ТАСС. “Невозможно е да се замисли дека Србија би вовела санкции против ...

(Видео)На украинските претседатели не им оди-Инциденти!

Локално - 10.06.2014

Почесниот гардеец , војникот која за време на инагурацијата на украинскиот претседател Петро Порошенко , припадна ќе биде испратен во зоната на операцијата на југоисток, јави lifenews.ru.Такво ...

Вашингтон очекува напредок за украинското прашање

Либертас - 10.06.2014

САД се надеваат дека по повеќемесечните тензии, оваа недела може да дојде до „значаен напредок“ и прекин на судирите на истокот на Украина, соопшти заменик-портпаролот на Стејт департментот Мари Харф.

Порошенко нареди создавање на хуманитарен коридор

Локално - 10.06.2014

Претседателот на Украина Петро Порошенко нареди да се формира хуманитарен коридор за спасување на мирното население, кое сака да ја напуштат областите каде што се одржува моќната операција против ...

Порошенко наредил формирање хуманитарни коридори во источна Украина

Либертас - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко наредил да бидат воспоставени хуманитарни коридори во источниот дел на Украина за да им се овозможи на цивилите да ги напуштат областите во кои се водат борби.

Порошенко најави дека казната за Русија е посакувана но не е опција

Локално - 10.06.2014

Во своето прво официјално интервју како претседател на Украина за “Time”, Петро Порошенко изјавува дека сака да ја “казнат Русија за трагедијата што се случи во неговата земја, но не гледа друга ...

Порошенко нареди воспоставување хуманитарни коридори во источниот дел на Украина

Сител - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди да бидат воспоставени хуманитарни коридори во источниот дел на Украина, со цел да им се овозможи на цивилите да ги напуштат областите во кои се водат ...

САД не планира да распоредат ПРО во Украина или Грузија

Локално - 10.06.2014

САД нема намера да има база за противракетна одбрана на територијата на Украина. Тоа го изјави на брифингот американскиот заменик-секретар за прашањата на Европа и Евроазија Викторија Нуланд, пренесе ...

Крикот на раселените деца стаса до Порошенко

Канал5 - 10.06.2014

Украинскиот претседател Петро Порошенко нареди воспоставување хуманитарни коридори во источниот дел на Украина, со цел да им се овозможи на цивилите да ги напуштат областите во кои се водат борби.

Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за трагедијата во Украина

Либертас - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

САД: Можен напредок за прекин на судирите во Украина

Телеграф - 10.06.2014

Заменикот-портпарол на Стејт департментот, Мари Харф, изјави дека Вашингтон е охрабрен од разговорите на рускиот претседател Владимир Путин и на новоизбраниот украински претседател Петро Порошенко ...

УКРАИНА: Порошенко нареди воспоставување хуманитарни коридори

Телеграф - 10.06.2014

Со цел да се избегнат нови жртви во зоната на антитерористичките операции, претседателот им нареди на ресорните министри да ги создадат сите неопходни услови за цивилите кои сакаат да заминат, се ...

Порошенко: Украина нема друг избор, освен да бара разбирање со Русија

Бриф - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

ПОРОШЕНКО: Мораме да се договориме со Русија

Телеграф - 10.06.2014

Можеби некои Украинци би сакале да ја имаме за сосед Шведска или Канада, но наш сосед е Русија. Затоа не може да имаме цврста безбедност без дијалог и разбирање со Русија, истакна Порошенко Новиот ...

Порошенко наредил поставување на хуманитарни коридори на истокот на Украина

Точка - 10.06.2014

Украинскиот претседател, Петро Порошенко нареди формирање хуманитарни коридори преку кои ќе им овозможи на цивилите напуштање на источните делови, каде борбите со проруските сепаратисти продолжуваат.

Од Русија со љубов: Рускиот воен ансамбл на Украинците им одиграл повик за мир

Точка - 10.06.2014

Видео снимката на која културно-уметничкиот воен ансамбл "Александров" игра традиционална украинска народна игра, е подарок за новиот украински претседател Петро Порошенко.

Порошенко наредил евакуација на цивилите од Славјанск

Тера - 10.06.2014

Новиот украински претседател, Петро Порошенко, наредил во зоните каде се одвиваат крвави борби помеѓу украинската армија и бунтовниците да се направат хуманитарни коридори.

Киев: Постигнато заемно разбирање со Москва за ставање крај на насилствата

Тера - 10.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале договор за заемно разбирање со Москва за делови од планот за ставање крај на насилствата на истокот од земјата, што го предложил претседателот Петро ...

Порошенко наредил поставување на хуманитарни коридори на истокот на Украина

Нетпрес - 10.06.2014

Украинскиот претседател, Петро Порошенко нареди формирање хуманитарни коридори преку кои ќе им овозможи на цивилите напуштање на источните делови, каде борбите со проруските сепаратисти продолжуваат.

Порошенко: Украина нема друг избор, освен да бара разбирање со Русија

Република - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Порошенко сака да ја казни Русија и е подготвен за помош од Западот

Руска реч - 10.06.2014

Претседателот на Украина, Петро Порошенко во интервју за американскиот весник TIME,изјави дека сака да ја казни Русија за „трагедијата“ која се случи во неговата земја, меѓутоа не гледа друга ...

Порошенко наредил евакуација на цивилите од Славјанск

Макфакс - 10.06.2014

Новиот украински претседател, Петро Порошенко, наредил во зоните каде се одвиваат крвави борби помеѓу украинската армија и бунтовниците да се направат хуманитарни коридори.

Киев: Постигнато заемно разбирање со Москва за ставање крај на насилствата

Макфакс - 10.06.2014

Украинските власти соопштија дека постигнале договор за заемно разбирање со Москва за делови од планот за ставање крај на насилствата на истокот од земјата, што го предложил претседателот Петро ...

Николиќ - Србија нема да воведе санкции против Русија

Inpress - 10.06.2014

Белград, 10. јуни 2014 (ИНПРЕС) Претседателот на Србија Томислав Николиќ категорично ја отфрли можноста неговата земја да воведе санкции против Русија.

Порошенко наредил формирање на хуманитарен коридор во Југоисточна Украина

Inpress - 10.06.2014

Киев, 10. јуни 2014 (ИНПРЕС) Претседателот на Украина Петро Порошенко нареди да се формира хуманитарен коридор во Југоисточна Украина за спасување на мирното население.

Порошенко: Украина нема друг избор, освен да бара разбирање со Русија

Денешен - 10.06.2014

Новиот украински претседател Петро Порошенко се надева дека Русија ќе биде казнета за „трагедијата“, што и се случи на неговата земја годинава. Но, и покрај анексирањето на еден украински регион и ...

Источна Украина: Во очекување на прекинот на огнот

Deutsche Welle - 09.06.2014

Оружјето во источна Украина треба да замолчи веќе неделава. Но точен термин за прекин на огнот нема. Проруските сепаратисти сѐ уште не се изјасниле за планот на украинскиот претседател Петро ...

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

24 Вести - 09.06.2014

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на насилството во источниот дел на Украина, соопшти украинското ...

Продолжува гранатирањето на Славјанск

Н.Македонија - 09.06.2014

Покрај инаугурацијата на новоизбраниот украински претседател Петро Порошенко и неговите повици за смирување на кризата, украинската армија продолжуваа со жестоката акција против проруските бунтовници ...

Продолжуваат борбите во Украина

А1 On - 09.06.2014

Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на државата Петро Порошенко за прекин на судирите, а од Славјанск и Мариупољ стигнуваат информации за загинати и ...

Продолжуваат борбите во Украина

Алфа - 09.06.2014

Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на државата Петро Порошенко за прекин на судирите, а од Славјанск и Мариупољ стигнуваат информации за загинати и ...

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

Алфа - 09.06.2014

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на насилството во источниот дел на Украина.

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

+инфо - 09.06.2014

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на насилството во источниот дел на Украина, соопшти украинското ...

(ВИДЕО)Иако Порошенко вети прекин на огнот,украински војници периодично ги обноват бомбардирањата на Славјанск и ...

Локално - 09.06.2014

Според прес-секретар на градоначалникот на Славјанск Стела Корошева, бидејќи се уште трае бомбардирањето кое започна во утринските часови, “тешко е да се извадат повредени”, јави ИТАР-ТАСС.

Продолжуваат борбите во Украина

Сител - 09.06.2014

Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на државата Петро Порошенко за прекин на судирите, а од Славјанск и Мариупољ стигнуваат информации за загинати и ...

УКРАИНА: Борбите продолжуваат

Телеграф - 09.06.2014

Во Мариупољ војската извршила напад на аеродромот, кој е под контрола на проруските сепаратистички сили Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на ...

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“

Телеграф - 09.06.2014

Договорот треба да придонесе за прекин на насилството во источниот дел од Украина Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро ...

Погледнете како претседателот на Украина го "исплаши" гардистот...

Точка - 09.06.2014

Пред новиот претседател на Украина не паѓаат проруските сили, но паѓаат неговите гардисти. Интересна сцена се случила кога новиот украински претседател Петро Порошенко пристигнувал на инаугурацијата ...

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

Бриф - 09.06.2014

Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на насилството во источниот дел на Украина, соопшти украинското ...

Продолжуваат борбите во Украина

Република - 09.06.2014

Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на државата Петро Порошенко за прекин на судирите, а од Славјанск и Мариупољ стигнуваат информации за загинати и ...

Продолжуваат борбите во источниот дел на Украина

Press24 - 09.06.2014

Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на државата Петро Порошенко за прекин на судирите, а од Славјанск и Мариупољ стигнуваат информации за загинати и ...

Москва и Киев се договорија околу клучните елементи од планот за прекин на насилството

Нетпрес - 09.06.2014

Украинското Министерство за надворешни работи соопшти дека Москва и Киев постигнаа „меѓусебно разбирање“ околу клучни елементи од планот на украинскиот претседател Петро Порошенко за прекин на ...

Одличен деловен, но лош политички потег

Денар - 09.06.2014

Новоизбраниот претседател на Украина Петар Порошенко веднаш по завршувањето на изборите ја купи киевската Фабрика за експериментални изработки, што аналитичарите го оценија како одличен деловен, но ...

Месиќ: Не ја споредувајте Украина со Југославија!

Falanga - 09.06.2014

Единственото решение за овој спор е кај Украина и Русија и тие мора да седнат на маса и да ги изнесат своите аргументи. Поранешниот хрватски претседател, Стипе Месиќ во Киев, каде што присуствуваше ...

Жестоките борби во источниот дел на Украина никако да запрат

Maxim - 09.06.2014

Борбите во источниот дел на Украина продолжуваат и покрај вчерашните најави на шефот на државата Петро Порошенко за прекин на судирите, а од Славјанск и Мариупољ стигнуваат информации за загинати и ...